BRIEVEN UIT FRANKRIJK. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 30 December 1924 - - De opvatting en de indruk in Duitschland inzake het nog niet ontruimen der Keulsche zóne. De „onthullingen" in Fransche dagbladen en het optreden der regeering. Onder de Radiq-berichten: Ontruiming der Keulsche zóne ongeveer in Mei a.s.? Gem. buitenl. berichten. AARDSCHOKKEN. MARKTNIEUWS. Visscherg. STATEM-GENERAAL. EERSTE KAMER. Oud-burgemeester Zimmerman. Het Ned. Gezantschap te Lissabon. Minister Colijn. Toelating in de Vereen. Staten van Amerika. Commissie van controle van den Volkenbond. Pensioenregeling Spoorweg personeel. RECHTSZAKEN. De actie in het bioscoopbedrijf. FEUILLETON. HET GEHEIM VAN EEN HUURRIJTUIG De internationale tentoonstelling te Pa rijs in 1925. Merkwaardig weinig wordt er geschreven en gesproken over de internationale tentoon stelling van decoratieve kunst, die om streeks 15 April 1925 hier zal worden geopend. En toch belooft deze een gebeurtenis van be- teekenis te worden. Wij zullen ons niet ver diepen in de redenen waarom tot nu toe de Pa- rijsche pers zoo weinig aandacht schenkt aan een onderneming die duizenden en duizenden Frankrijks hoofdstad in hun reisplan zullen doen opnemen. Is 't wellicht de politieke on zekerheid van het oogenblik, zijn het de fi- nancieele zorgen, waaronder het land gebukt gaat of is het de vrees dat een internationale tentoonstelling het vreemdelingental tot een ongekende hoogte zal opvoeren in een tijd dat men de gastvrijheid al te zeer misbruikt ziet door ongewenschte elementen Zeker is dat dit stilzwijgen eenigszins samenhangt met het verzet tegen deze tentoonstelling voor dat ten uitvoerlegging 'n voldongen feit was geworden. Het heeft inderdaad hee lwat«voeten in de aarde gehad eer de voorstanders hun plan nen voor verwezenlijking vatbaar zagen. Hun doorzettingskracht heeft het tenslotte gewonnen op hen, die 'n dergelijke opzet te stoutmoedig oordeelden, zoo kort na 't einde van den oorlog, die niets dan puinhoopen had achtergelaten. Puinhoopen, aie noodiger om herbouw vroegen dan om den bouw van een expositie, bij voorbaat bestemd wederom te worden afgebroken. De voorstanders wisten de bezwaren te weerleggen, hoofdzakelijk gekeerd tegen de gekozen plaats in 't centrum van de stad, waar het steeds drukkere verkeer een maandenlan ge versperring bemoeilijkt en tegen de finan- cieele kosten, op een oogenblik, dat bezuini ging vereischt is. Hoe het zij, de tentoonstelling zal binnen enkele maanden zich uitstrekken van de „Dóme des Invalides tot het „Grand Palais" en van de „Pont Alexandre" tot de „Pone d' Alma." De koortsachtig^ ijver waarmede gewerkt wordt aan den opbouw van dezt tijdelijke stad in het hartje van Parijs, geeft alle reden te verwachten dat zij op tijd gereed zal zijn. De grootste arbeid is reeds achter "den rug, de terreinen zijn geëffend en inge deeld, het grondwerk is gereed. Meerdere paviljoens, er komen er 118, verheffen zich reeds hoog boven den grond en naderen hun voltooiing. Onze Nederland- sche kunstenaars zullen binnenkort beginnen aan het Vaderlandsch Paviljoen, dat een van de belangrijkste belooft te worden. De materialen zijn onderweg op een Hollandsch •chip, dat de moeilijkheden ondervindt van eindelooze bruggen en sluizen. De deelname aan deze tentoonstelling is inderdaad groot. Zelfs het ter elfder ure uitgenoodigde Rus land zal niet ontbreken. En al zal Duitschland officieel afwezig blij ven, dit wil nog niet zeggen, dat Duitsche inzendingen geheel en al gemist zullen wor den. Het is nog te vroeg om over afzonderlijk paviljoens in details te treden. Enkele,algemeene beschouwingen echter zullen reeds een voorproefje geven van het vele, dat op deze expositie te bewonderen en te genieten za! vallen. Behalve de t jdelijke tentoonstelling:-, e ou wen en galerijen zal het „Grand Palais" een interessant centrum vormen, waar vreem deling en Franschman zullen getuigen van den voortgang dcor kunst, onderwijs en in dustrie in de laatste jaren gemaakt. De religieuse kunst zal een eigen plaats op deze tentoonstelling innemen. Het hangt slechts van den financieelen steun af, of de ver- eeniging St. Jean, met de organisatie van deze afdeeling belast al haar voornemens ten uitvoer kan brengen. Te midden van het moderne dorp dat in de nabijheid van de „Pont des Invalides" zal verrijzen, zal een kerkgebouw worden opge trokken. De jongere katholieke architecten hebben zich na den oorlog in het bijzonder met het vraagstuk van modernen kerkbouw bezig gehouden. Eenvoudig en artistiek was de eisch voor al in het verwoeste gebied gesteld, om de verwoeste tempels door nieuwe te vervangen. Menig staaltje van hun kunnen hebben zij afgelegd en dit geeft aanleiding tot vertrou wen, dat ook de architectonische schoonheid van deze expositiekerk veler bewondering zal afdwingen. Het interieur zal als expositiezaal dienst doen. In breede vitrines zal alles, wat op ker kelijke- kunst betrekking heeft, worden ten toongesteld. Beeldhouwkunst en schilders- werk zullen de wanden versieren, terwijl 'n ruime plaats wordt afgestaan aan geestelijke gewaden en paramenten, in streng liturgi- schen stijl gehouden. Blijft de industrie en decoratieve kunst op deze tentoonstelling hoofdzaak, in afwij king van zoo menige wereldtentoonstelling, waar het geëxposeerde slechts een aanleiding is een stad van vermaak in het leven te roe pen, de aantrekkelijkheden en feesten ont breken niet op het programma. Langs den beine-oeVer zal zich een park uit strekken, waarin de meest moderne verma kelijkheden een trekpleister zullen vormen Een bliksemsnelle Gravity railway, een der attracties van de tentoonstelling te Wembley, zal op zeer afwisselende wijze de bezoekers van het eene deel der uitgebreide terreinen naar het andere voeren. Waterfeesten zijn in voorbereiding, die een beeld zullen geven van de scheep vaart door alle eeuwen heen. Aan de ver lichting der gebouwen en parken, wordt de grootste zorg besteed, terwijl de tuinaanleg en bloemenweelde op zich zelf reeds het tot een genot zullen maken te dwalen over het uitgestrekte tentoonstellingsgebied, waar van de ligging niet schilderachtiger kon ge kozen. Restaurants voor breede en beschei den beurzen zullen op tal van plaatsen hun deuren openen. Kortom, niets wordt ver zuimd het nuttige met het aangename te vereenigen. Een moderne schouwburg zal op de „Espla nade des Invalides" verrijzen. Dit theater zal in alle opzichten voldoen aan de eischen van oomfort en praktische tooneelinrichting. Het zal derhalve een uitnemend voorbeeld kunnen zijn voor het meerendeel der Parij- sche schouwburgen, die heel wat te wenschen overlaten. Het zal het arbeidsveld worden van jon ge cff talentvolle kunstenaars om hun gaven te ontplooien op het gebied van moderne de cor en costuumkunst. De commissie met de uitvoeringen belast staat ons borg dat het artistieke peil laten wij hopen ook het moreele, der op te voeren wer ken, hoog zal worden gehouden. Ziedaar enkele aanteekeningen over de expositie van 1925, die een beeld zal geven van de decoratieve kunst in de verschillende landen en vooral een bewijs van nieuwe le venskracht op dit gebied in Frankrijk zelf. Het is een verheugend feit dat ook Neder land zijn driekleur van een paviljoen op deze expositie zal doen wapperen. Mogen de tijdsomstandigheden er-toe me de werken een onderneming te doen slagen die niet alleen durf en werkkracht verraadt, grootsch belooft te worden in uitvoering ge lijk zij 't was in opzet, maar ook van zoo groo- ten invloed kan zijn op de toenadering tus- schen de verschillende volken en op ver betering van de internationale verhoudingen. Parijs 24 December 1924. Mr. P. v. S. schc politiek, die actief was en vrij van D.-nationaie invloeden, zou zijn geweest door tijdige onderhandelingen met de geal lieerden een compromisregeling uit te wer ken, welke weliswaar voor de Keulsche zóne een offer," maar voor het Ruhrgebied een voordeel zou hebben beteekend. Dit echter is nagelaten en wel hoofdzakelijk wegens den wekenlange verkiezingsstrijd. Men heeft het niet aangedurfd, hier vooruit te loopen op de politiek van de komende Duitsche regee- ring. Vooral de Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken, die sinds de Londensche overeenkomst een/i-iationalistisch burgerbloc in het hoofd heeft, heeft niet den moed kunnen vinden voor een initiatief, hetwelk zijn Duitsch-nationale vrienden ongetwij feld zouden hebben aangegrepen voor een woeste „Hetze." Een Duitsch staatsman, die het zou hebben aangedurfd om een snellere ontruiming van het Ruhrgebied te koopen met een vrijwillige verlenging van de Keulsche zóne, zou zeker door de geheele rechtsche pers zijn uitgekreten voor land verrader men zie maar naar het Maag- denburgsche proces Door dit na te laten xs het probleem van de ontruiming van Keulen steeds meer van het gebied van de prakti sche verzoeningspolitiek op dat van formeel- juridische haarkloverij gekomen. Duitsch- De bezetting van Duitsch gebied. Naar V. D. uit Keulen meldt, acht men het daar in industrieele en handelskringen in elk geval beter, dat de huidige bezetting gehandhaafd blijft, dan dat Fransche troe pen de Engelsche zouden vervangen. In den ergsten tijd der bezetting, toen de Franschen en Belgen in het overige be zette gebied de spoorwegen exploiteerden en het geheele economische leven was ontwricht, kon de toestand in het door de Engelsche troepen bezette gebied dragelijk genoemd worden. Ondanks de bezetting, is Keulen de laatste jaren vooruit gegaan, hebben handel en industrie zich tot op een zekere hoogte kunnen ontwikkelen en kon de Keulsche Jaarbeurs niet alleen worden opgericht, doch, gezien' de omstandigheden, tot bloei worden gebracht. In industrieele en handelskringen ver wacht men, dat de ontruiming van de Keul sche zone tegelijk zal plaats hebben met de ontruiming door de Franschen van het laat ste gedeelte van het bezette Ruhrgebied. Naar aanleiding van het besluit om de Keilsche zóne niet op 10 Jan. te ontrui men, maakt het soc. orgaan 'de „VorwSrts" de opmer' i g, dat taak van een buitenland- land moet zich nu eenmaal in de gegeven machtsverhoudingen niet plaatsen op het standpunt "van het formeele recht, want daar moet het toch steeds aan het kortste eind trekken. Tenslotte stelt de „Vorwarts" regeering en geallieerden de vraag wat er nu eigen lijk gebeurd is zijn tijdens de inspectie werkelijk incidenten van beteekenis voor gevallen, zijn ergens belangrijke overtre dingen vastgesteld Het Duitsche volk heeft recht te weten waaraan het toe is en wat er gaande is. Het gerechtelijk optreden tegen dagbladen. De vervolging, die door de Fransche re geering is ingesteld tegen Buré, den bekenden en begaafden polemist, hoofdredacteur van de „Éclair", heeft groote opschudding ge wekt. Ze is veel ernstiger, dan die tegen de „Liberté", een blad zonder invloed en goede trouw, omdat niemand de oprechtheid in twijfel trekt, waarmee Buré de regeering bestrijdt, en zijn persoon alleen zóó sympa thiek is, dat men in vrijwel alle partijen en bladen protesteert tegen dezen vorm van ver dediging der regeering tegen haar politieke bestrijders, die morgen eiken anderen jour nalist treffen kan. In de protesten, die ter kennis van de re geering en het publiek zijn gebracht en waarover heden in de Kamer door den recht- schen afgevaardigde Ybarnegarey en in den Senaat door den bekenden Journalist Sena tor Henry de Jouvenel interpellaties zullen worden aangevraagd, wordt betoogd dat deze vervolging de vrijheid der pers bedreigt. Dit lijkt onjuist, aangezien de persvrijheid geen latere vervolging wegens het gepubli ceerde uitsluit, doch daarvan integendeel het noodzakelijke complement is. Wel ech ter lijkt dit ter verantwoording roepen we gens de publicatie van een officieel stuk, het rapport over de Duitsche ontwapeningen in April door den tegenwoordigen minister van oorlog Noliet ingediend, een politieke onhandigheid, nu daaraan de vorm gegeven is van een „onthulling van documenten de nationale veiligheid betreffende", en dus van spionnage. Op zichzelf kan men met eenigen omslag beredeneeren dat de publi catie van het rapport Noliet de Fransche militaire positie kan schaden doordat de Duitschers eruit kunnen lezen wat de mili taire controleurs wèl wisten en wat niet. Maar Buré te willen voorstellen als een man, die spionnage pleegt ten bate van de vijan den van zijn land, is zooiets dwaas, dat men den indruk krijgt, dat door deze vervolging en vooral door den vorm eraan gegeven, welke ze voor de rechtbank inplaats van voor het Assisenhof brengt, de regeering geen gelukkige greep heeft gedaan. Nagenoeg de geheele Fransche pers, zon der onderscheid, protesteert tegen de ver volging. Naléche, die als voorzitter der Pers- vereeniging aan Herriot een protestbrief schreef, ontving een antwoord, waaruit blijkt, dat de vervolging veroorzaakt is door dat Buré reeds vroeger een résumé van het onderhoud van Herriot met MacDonald pu bliceerde, dat van Herriots wijze van onder handelen een ongunstige voorstelling gaf. Dit geeft den vijanden van Herriot weer aanleiding te beweren, dat er dus geen ge vaar is voor de Fransche veiligheid, doch persoonlijke en politieke rancune tegen hem de vervolging heeft ingegeven. Het is ten slotte wel te begrijpen, dat Her riot heeft willen reageeren tegen de publica tie, die aantoont dat de niet-nakoming door Duitschland van de militaire verplichtingen niet iets is, dat, eerst thans ontdekt, aanlei ding behoort te geven tot het r.iet-ontruimen van Keulen, maar dat de controle-commissie reeds aan het begin van dit jaar wist, dat Duitschland zich heimelijk zooveel mogelijk wapende, zoodat Herriots beweringen, om trent het vredelievende Duitschland weinig gemotiveerd waren. Ook is begrijpelijk, dat de regeering, er achter komen wil wie de schuldigen zijn, die haar in de verschillende ministeries heimelijk tegenwerken en bestrij den door aan de regeering vijandig gezinde journalisten geheime stukken mede te dee- len. Maar, gegeven de verontwaardiging, die in een land als Frankrijk door dergelijke ver volgingen tegen de pers worden gewekt, is het de vraag of in dit geval het middel niet erger is dan de kwaal. Te vreezen valt dat deze maatregel, ook al weet heden de minis ter van justitie gedaan te krijgen, dat de be handeling der interpellaties zelf wordt uit gesteld totdat Herriot hersteld is, niettemin in de toekomst de regeering veel kwaad zal doen. Het door de „Éclair" aan de openbaar heid prijs gegeven rapport van generaal Nol- let dateert van 24 April 1924. Generaal Noliet verklaart er in, dat de georganiseerde militaire strijdkrachten in Duitschland het door het verdrag van Versailles toegestane aantal overschrijden en dat de bepalingen betreffende het opperbevel en de reserve niet zijn nagekomen. Hij legt er den nadruk op, dat de mogelijkheid van een nieuwen oorlog door de Duitschers onder de oogen wordt gezien. Het rapport beschrijft uitvoerig de terri toriale en administratieve organisatie van het Duitsche leger en zegt, dat de reorgani satie van den generalen staf, successievelijk in 1920, 1921 en 1922 tot stand is gekomen. De voormalige recruteeringsbureaux zijn echter niet opgeheven en de militaire inrichting der spoorwegen is in haar vóór-oorlogschen staat gehandhaafd. Verscheidene leger-eenheden huldigen nog de tradities van het oude kei zerlijke leger. In zijn conclusie zegt generaal Noliet, dat de huidige militaire organisatie van Duitsch land slechts van tijdelijken aard is. Zonder te gjïoote moeilijkheden maakt zij het moge lijk terug te keeren tot den vroeger in het Duitsche leger bestaanden staat van zaken. DE REIS VAN DEN BELGISCHEN KONING. Koning Albert heeft thans definitief dc uitnoodiging aangenomen, om deel te nemen aan de nieuwe expeditie met de Citroen „rups"-auto's door de Sahara en vertrekt a.s. Zaterdag naar Marseille, om zich daar naar Algiers in te schepen. DE ZAAK-KUTISKER. Zooals wij Zaterdag reeds meedeelden grijpt de zaak-Ku'isker steeds verder om, zich heen en worden steeds meer personen in hechtenis genomen in verband met de reeds vroeger vermelde oplichterijen en andere duistere praktijken van het drietal BartelsHolzmannKutisker. Naar draad loos wordt gemeld, zijn thans verschillende hooge ambtenaren van de Pruisische Staats bank (die, naar men weet, op onvoldoende onderpanden groote credieten aan Kutisker zou hebben verstrekt) gearresteerd. Deze arrestaties zijn ongetwijfeld het ge volg van het bezoek, dat dezer dagen twee ambtenaren van het O. M. aan de Staats bank hebben gebracht in verband met de transacties van Kutisker en met de gerucht ten, volgens welke Kutisker ambtenaren van de bank zou hebben omgekocht. De uiterst ingewikkelde financieele positie van K. bij de bank is ter onderzoek in handen gesteld van beëedigde deskundigen. EEN MANIFEST DER ZAGHLOELIS- TEN TEGEN DE EGYPTISCHE RE GEERING. Een manifest der Wafd en onderteekend door Zaghloel veroordeelt het ministerie- Ziwar pasja als inconstitutioneel en indrui- schend tegen de openbare meening. Het manifest zegt, dat het onnoodig was het par lement te ontbinden en nieuwe verkiezingen te houden, daar de vorige regeering en het parlement het-vertrouwen des lands hadden. Het oefent critiek op de regeering wegens de wijziging der kieswet en waarschuwt hèt volk, dat Ziwar pasja's ministerie een poging doet afgevaardigden te doen kiezen, die het gevoe len van het volk niet vertegenwoordigen. BRAND IN EEN KRANKZINNIGENGE STICHT. Gevreesd wordt dat als gevolg van brand in een krankzinnigengesticht te Tokio een groot aantal levens verloren is gegaan. Van de 343 patiënten worden er 108 vermist. Vijf tig woningen in de buurt van het gesticht zijn afgebrand. ACHTHONDERD SOLDATEN TE RECHTGESTELD. Uit Tientsin wordt gemeld, dat 800 sol daten te Kalgan zijn terechtgesteld wegens het plunderen van de stad, omdat zij hun soldij niet hadden ontvangen. De seismograaf van de Universiteit van Georgetown heeft Zondagavond ernstige aardschokken geregistreerd, die van 6 uur tot 8 uur duurden. Het centrum der beving ligt vermoedelijk op 6000 mijl afstand, mo gelijk in de Japansche aardschokzóne.. AMSTERDAM, 29 Dec. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche Bonte f 6—6.25, id. Bravo's f 5.255.50, id. Industries f 5.255.40, id. Roode Star f 4.70—5, id. blauwe Eigenheimers f 5.70, Geldersche roode, f 5.40—4.60, id. Bravo's f 5.505.60, Friesche Borgers f 5.75, id. blauwe Borgers f 5.505.75, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 4.254.50, id. blauwe Poters f 3.253.40, id. bonte Poters f 3.25 3.40,- Hillegommer Zandaardappelen f 6.50 7.50, Drentsche Eigenheimers f 2.803.75, id. Roode Star f 33.25 per hl. AMSTERDAM, 29 Dec. Vee. Ter markt waren aangevoerd 331 vette koeien, prij zen le qual. f 1.201.32, 2e qual. f 11.20, 3e qual. f 0.80—1 per kg. slachtgewicht100 melk- en kalfkoeien f 350500 per st.76 vette kalveren le qual. f 1.201.30, 2e qual. f 1.101.20 per kg. levend gewicht74 nuchtere kalveren f 1624, 106 schapen f 4555 per st.847 vette varkens, Holl. le qual. f 0.95—0.97 2e qual. f 0.93—0.95, Overz. en Geldersche le qual. f 0.950.97, 2e qual. f 0.93—0.95 per kg. slachtgewicht. APELDOORN, 29 Dec. Eieren. Aanvoer 17.000 stuks. Prijzen f 9 i f 11, gemiddeld f 10.50 Handel vlug. AXEL, 27 Dec. Granen. Ter markt werd betaald voor tarwe f 12, rogge f 11.50, gerst f 14, haver f 11, erwten f 15.50. ROTTERDAM, Vee. Ter markt waren aangevoerd 294 vette runderen, 131 vette en gras kalveren, 811 schapen of lammeren, 855 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le kw. 115—125 ct., 2e kw. 110—100 ct„ 3e kw. 9080 ct„ ossen le kw. 1121/2122 JA ct,, 2e kw. 10595 ct., 3e kw. 8575 ct., kalveren le kw. 185215 ct., 2e kw. 165 145 ct., 3e kw. 120—105 ct.schapen le kw. 90—100 ct., 2e kw. 85—75 ct., 3e kw. 65—55 ct. lammeren 105—120 ct.varkens le kw. 82—84 ct., 2e kw. 79—76 ct., 3e kw. 74—70 ct., licht soort 75—78 ct., alles per kg. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 10 12. Fijne zaden. Lijnzaad voer f 2324, zaai f 2830, mosterdzaad bruin f 6870, idem geel f 3234, blauw maanzaad f 4448, kar- wijzaad f 36—39, koolzaad kanariezaad f 2627, zonnebloempitten f 1819. Ajuin met geringen aanvoer. Groote f 3.80 kleine f 7 per 50 kg. Vlas. Aanvoer 12.600 kg. blauw f 1.90 2.50, 14.300 kg. Holl. geel f 1.90—2.40, 3000 kg. Groningsch f 1.902.25. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 5.40 f 6, id. blauwe f 5.406, poters f 3.254.25, Zeeuwsche eigenheimers f 5.60—5.80, blau we eigenheimers f 5.405.75, Brielsche eigen heimers f 5.80-6.25, bravo's f 5.506, Red- star f 4.504.80. Vet vee en vette'kalveren met redelijken handel, prima kwaliteit prijshoudend. Scha pen en lammeren matig verhandeld. Varkens met redelijken handel tot hoogere prijzen dan vorige, week GORINCHEM, 29 Dec. Op dc veemarkt waren aangevoerd: 123 koeien, 11 nuchtere kalveren, 114 overloopcrs. 184 biggen. Men besteedde voor: kalikoeien 400—500, melkkoeien j 300375, kaüvaarzen 250 —300, guste vaarzen 200—225, pinken 100150, nuchtere kalveren, lok- 18 25, export 1015. overloopers 20—35, biggen 816. Boter 1.45-—1.50 per A K.G. Eieren 911 ct. per stuk. Aanvoer redelijk, handel weinig. EDE, 29 Dec. (Weekmarkt). Eieren 9,50 —11.50 per 100 st. Biggen J 1016 per st. Aangevoerd 35.000 eieren en 75 biggen. huiswaarts. VLAARDINGEN, 29 binnen de haringschepen VL. 201, 17 last VL. 53. 28 last. Aan den afslag werd besteed voor: volle haring 21.10—25.10, ijlharing 20.60— 22.90, steurharing 17.3017.80 per kan tje. VOLENDAM, 27 Dec. De visscherij was in de afgeloopen week wegens onderbreking door de Kerstmis karig. Spiering gold in het begin der week f 0.751.25, doch den Iaat- sten dag der week wegens geringen aanvoer f 2.50 per vierling. Haring, vangst 100 stuks per vierling, gold, f 14 per tal. De botman- voer was niet vermeldenswaardig. Sprot bracht op 910 ct. per pond. ALKMAAR, 29 Dec. Op de Veemarkt waren aangevoerd 19 vette' koeien f 285 44, 20 vette kalveren f 115155, id. per ned. pond f 1 801.90, 28 nuchtere kalve ren f 1030, 5555 vette varkens per ned. pond f 0.78—0.83 zouters f 0.70—0.74. Londensche f 0.700.72. Handel vlug. NIJMEGEN, .29 Dec. (Weekmarkt). Var kens. Aanvoer 77 isstte varkens per A k.g. 3639 ct., 650 biggen per stuk 913. Vee. Aanvoer 23 vette koeien per Vi k.g. 5559 ct., 5 vette kalveren per k.g. 5260 ct., 81 nuchtere kalveren, per stuk 1423, 4 schapen 2334, 2 geiten f 713, Handel matig. Eieren, Aanvoer 20.000, kipeieren per 100 stuks 1012; TIEL, 29 Dec. Fruit. (Tielsche Veilings- vereeniging). Goudreinetten 717 ct., 'Bel lefleur 8—15 ct„ Stoofperen 35 ct., Win- terjannen 46 ct. Binderzoet 812 ct., Pondsperen 5lA ct„ Sybouten 45 ct., alles per k.g. (Veiling Ons Belang.) Goudreinetten 8 19 ct., Eisdener Klompjes 46 ct.. Belle fleur 8-14 ct,, Boschappels 811 ct., Win- terjannen 46 ct., Stoofperen 35 ct., al les per k.g. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 29 Dec. Spruiten 1524 ct.; witlof 1826 ct. uien 78 ct.; appelen 6—14 ct. per Kg.; gele kool 5-8 ct.; roode kool 3-8 ct.; groe- ^"^"^pi^dM'kdcnT'"hartelijk geYnfdlgd. ne kool 4 7 ct. per stuk; wortelen 2A 3| wetSOntwerp tot wijziging der offi- ct. per Kg.; prei 1022 ct.; selderie 5 J uciersopleiding werd na eenige discussie met ct. per bos; knolselderie 5—15 ct. per stuk; 24 te(,en 13 stCmmen (rechts tegen links) andijvie 2.55—3.60; boerenkool 5085 ct. per kist; drielingen 3—4 ct.; koolrapen 3 ct.; schorseneeren 15j—25 ct. per Kg. URK, 29 Dec. In de afgeloopen week zijn hier door 20 tot 32 vaartuigen per dag aangevoerd 14.000 stuks kuil- en reepha- ring, prijs 9.5515 en 3 tal sprot 0.78 per tal (200 stuks); 6750 pond spiering «wi*3 wo rdt genwoordigen ongezonden toestand, dat 2.29 pCt. van de bezoldiging van di Jeel- genooten der Pensioenfondsen wel als dek king der lasten in aanmerking genomen, doch niet gestort wordt. In dit opzicht zal dc nieuwe regeling ook voor den Staat, een verbetering brengen." Zitting van Maandag 29 Dec. In de Maandag gehouden zitting der Eerste Kamer werd de griffier Mr. Zillessen gehuldigd, die zijn 25-jarige ambtsvervul ling herdacht. De voorzitter herdacht in sympathieks bewoordingen de vele verdiensten van den jubilaris. De Minister van Oorlog, de heet van Dijk, sloot zich hierbij aan. Ook de heer Goedhart, chef van den ste- nografischen dienst, die onlangs zijn 50-jarig jubileuto vierde, werd door den voorzitter tegen 13 stemmen (rechts tegen links) aangenomen. Bij het ontwerp: verhooging van den ter mijn genoemd in art. 88a der Tabakswet, drong de heer DE JONG (R. K.) aan op een oplossing, waardoor de nadeelen voor den kleinen middenstand worden weggeno men. Vele zullen uitgaven doen om zich aan te passen aan de bepalingen en zullen die overbodig achten als straks de wet ge- iizigd wordt. De minister van Financiën, de heer COLIJN, erkende de juistheid van deze ïlen _i.2o per mand. moeilijkheid, maar deze moeilijkheid is niet Ontstuimig weder in het begin det yom de wet wer(J op{,eheveni ge week belette de Urker vloot de Noord- Bden yelen zicb geldelijke offers hebben zeevlsschenj uit te oefenen, daarom keer- tr00st dic niet noodig bleken. de zij om de naderende feestdagen tijdig 8 wetsontwerp werd daaroj pvi 1UI f - Ie 2.505 per 100 pond en 42 manden gar nalen 1.25 per mand. tl WW O 41 4*iv 141 Het wetsontwerp werd daarop aangeno- Dec. Alhier zijn mcn' B "j®rj Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit Weenen, dat, volgens inlichtingen uit zeer vertrouwbare bron, Mr. Zimmermann nog geruimen tijd, vermoedelijk nog ongeveer 2 jaren, te Weenen zal blijven. De werkzaamheden voor het herstel van Oostenrijk zullen een vroeger vertrek niet toelaten. Naar wij vernemen, zal voor den post van Nederlandsch gezant te Lissabon, welke vacant komt door de benoeming van Jhr. Mr. van der Goes tot gezant te Cairo, in de eerste plaats in aanmerking komen Jhr. Mr. H. M. Haersma de With, thans werk zaam als zaakgelastigde te Christiania. De Minister van Financiën vertrekt mor genavond voor veertien dagen met verlof naar het buitenland I vil het Amerikaansche Gezantschap, terzake aain<om de terreur van toelating in de Vereenigde Staten van pleitende, zeide, dat h g Amerika, het aan den vreemdeling uitge- van een communistische orgam- 1 i «i 1 1L a Jv f' J_ 1..* smtl df> (1 ïOVHÜfdl reikte buitenlandsch paspoort mede mag vermelden zijne echtgenoote, zijn dochters onder den leeftijd van 21 jaar en zijn zoons onder den leeftijd van 15 jaar, mits voor ieder persoon boven den leeftijd van 15 jaar een portret in het paspoort is geplakt. Mannelijke personen boven den leeftijd van 15 jaar en vrouwelijke personen boven den leeftijd van 21 jaar moeten een eigen pas poort bezitten. Naar het Hbld. verneemt, heeft de raad van den Volkenbond in zijn onlangs te Ro me gehouden zitting dr. J. A. Nederbragt, chef van de directie van Economische Za ken aan het Departement van Buitenland- sche Zaken, herbenoemd tot lid van de Commissie van Controle van den Volken bond. Het U. D. bericht, dat de directie van de Nederl. Spoorwegen tot den Minister van Waterstaat een brief heeft gericht, waarin verzocht wordt de ontwerp-Pensioenwet voor het Spoorwegpersoneel ongewijzigd in te dienen. Ter ondersteuning van dat ver zoek wijst de directie erop, dat „de nieuwe regeling een einde zal maken aan den te- Een kort geding voor de Amst. Recht bank. De kamer van den President der Recht bank te Amsterdam, was Maandagmorgen nauwelijks groot genoeg om alle gedag- vaarden te bevatten, toen de zitting gehou den werd in zake de straatactie voor de bioscopen, die nog altijd gepost worden. Vijf bestuursleden en 18 leden van den „Bond van Werkers in het Amusementsbedrijf, waren opgeroepen door den Bioscoopbond die meent dat het verspreiden van circulaires en het posten, waarbij allerlei uitingen wor den gebezigd die het publiek moeten weer houden in de bioscopen te gaan. „onrecht matige daden" zijn. Aangezien men voort gaat opdrecht te geven tot posten en met het verspreiden van circulaires, hcct de Bioscoopbond besloten zoo spoedig mogelijk tegen gedaagden een eisch aanhangig te maken tot vergoeding var- alle schaden en in afwachting daarvan heeft men van deze zijde het grootste belang bij „onmiddellijke voor ziening bij voorraad. Om deze reden werd den president ver zocht te bevelen de actie voor de theaters ti stü ken. Voor den Bioscoopbond trad op mr. Kar- sten, voor de gedaagden de heer Rosenau, bestuurslid van den „Bond van Werkers in het Amusementsbedrijf", die ten aanzien van negen der gedaagden het posten ontkende en van de in de dagvaarding genoemde uitdruk kingen slechts toegaf, dat gezegd was „het publiek moet niet gelooven aan de leugen achtige berichten der directeuren." Deze uitlating zou dan gebezigd zijn naar aanleiding van het feit, dat de directeuren circulaires verspreiden, „dat er geen staking was." Spr. deelde mede dat de vijt eerste gedaag den, vormende het bestuur, geen opdracht zou hebben gegeven tot posten etc. Een en ander ging uit van het stakingscomite, waar van spr. met wilde zeggen wie het vormen. Spr. noemde het „kinderachtig" een bond van werknemers op deze wijze aan te pakken, terwijl men weigerde te confereeren over de Paspoorten voor vreemdelingen. Door bemiddeling van de Commissarissen 0pj0ssing van het geschil. Het onrechtmatige der Koningin is door den Minister van Bui- :astp 3ele<»de daden ontkende tenlandsche Zaken aan de gemeentebestu- ren medegedeeld, dat ^volgens bericht van SP^ Karstên, voor den Bioscoopbond ,U Y Sinds het uitreiken van de dagvaarding ge schiedt, naar spr. mededeelde, het posten niet meer door volwassenen, maar door leden van communistische jeugdorganisaties. PI. legde Circulaires over met het hoofd vin het be stuur en onderteekend dóór dat bestuur Nergens blijkt z. i„ het bestaan van een sta kingscomité. Ten slotte vroeg mr. Karsten den president eenige getuigen te hooren. De president had er echter bezwaar tegen dit thans te doen. Immers dan heeft ook de tegenpartij recht getuigen mee te brengen. Wel wilde hij de zaak later voortzetten, maar hij wees er op, dat op deze wijze een „onzinnig kort-geding" zou ontstaan, omdat het „kort geding" veronderstelt het afwikke len van een zaak zonder getuigen. De heer Rosenau drong echter aan op uit stel. Binnenkort zal een aantal stakers, naar hij mededeelde, overleg plegen met het hoofdbestuur van den Bioscoopbond. Indien het gaat tegen den persoon van spreker, wdde deze zich uit het bèdrijf terug trekken om de anderen te helpen. De president bepaalde daarop dat de ver dere behandeling van de zaak zal plaats heb ben op 5 Januari a.s. Indien zij echter onverhoopt met den in houd dier bladzijden bekend mocht worden, roep ik al hare toegevendheid in voor de nagedachtenis van Iemand, die door het noodlot zwaar beproefd en aan de grootste verzoeking blootgesteld werd. Ik kwam naar de kolonie Viktoria, of, zooals zij destijds genoemd werd, naar Nieuw Zuid-Wales in het jaar 18Ik werkte op een koopmanskantoor,-doch geen kans zien de om noemenswaardig vooruit te komen, zag ik werktuigelijk naar een betere carri ère uit. Ik hoorde over dit nieuwe land aan gene zijde van den Oceaan spreken, en of schoon het toenmaals niet dat Eldorado was waarmede het leeken werd voorgespiegeld ja, zelfs een verdachten naam had, voort spruitende uit de deportatie van veroordeel den, wenschtte ik er niettemin heen te gaan om een nieuw leven te beginnen. Ongeluk kig echter ontbraken mij, de voor de reis onontbeerlijke middelen, en ik moest mij dus, hoe ongaarne ook, tevreden stellen met den post van klerk op een Londensch kan toor, terwijl ik onmogelijk, uithoofde van het klein salaris, dat ik genoot, iets bespa ren kon. Juist in dit tijdstip echter stierf oen oude, ongehuwtc tante van moeders zijde, zij liet mij een paar honderd pond na, waarmede ik de reis naar Polynesië aan vaardde, met het vast besluit, een rijk man le worden. Ik bleef eenigen tijd in Sidney en toog daarna naar Port-Philip, thans al gemeen bekend als Marvellous Melbourne, alwaar ik voornemens was, mij voorgoed metterwoon te vestigen. Ik bespeurde sildra, dat het een jeugdige, in bloei verkeerende kolonie was, hoewel ik nimmer kon bevroe den, dat zich in deze streek, waar vóór al les goud werd gedelfd, weldra een geheele volksstam zich zou neerzetten. In die dagen was ik zuinig, en het dunkte mij, in waar heid, het gelukkigste tijdperk mijns levens. Wanneer ik het geld bij elkaar kon schra pen, kocht ik land, en werd in de dagen der goudkoorts als een welgesteld man be schouwd. Toen echter het geschreeuw, dat er goud was gedolven, ontstond, en de opgen al dezer natiën naar Australië gericht wa ren, met zijn onbetaalbare schatten, stroom den er menschen uit alle werclddeclen hier heen, en de gouden eeuw nam een aanvang, ik begon weldra rijk te worden en was spoe dig bekend als de voornaamste man in de kolonie. Ik kocht een buitenclaats, en het koortsachtig leven van Melbourne vaar wel zeggend, ging ik daar wonen. Ik ver heugde mij in niet geringe mate, wani het vrije buitenleven bezat voor inij tal van aan trekkelijkheden, mij beheerschte een vrij heidsgevoel, van welks bestaan ik tot dus- ver niets vermoed had. Maar de mensch is in zekeren zin een redeloos dier; de een zaamheid en afzondering moede, bracht ik weldra een'bezoek aan Melbourne, alwaar ik met even vroolijke gezellen als ik zelf, vrijgevig mijn geld verteerde, cn het leven bij volle teugen genoot. Na bekend te heb ben, dat iK van het zuivere landleven een hartstochtelijk bewonderaar was, zal het u zonderling in dc ooren klinken, dat ik m het bonte stadsgewoel genoot, en toch was dit het geval. Ik verafgoodde het zigeunersleyen met zijn oolijke kameraden cn bekoorlijke soupers, welke plaats grepen in de zeldzame morgen uren, wanneer de geest en de humor dön scepter zwaaien. Toen leerde ik' voor net eerst Rosanna Moore kennen, de vrouw, be stemd om mijn leven te vervloeken. Zonder nu juist een schoonheid te wezen, bezat een glans en betoovering, welke slechts wei- nigen konden weerstaan. j Het einde was dan ook, dat ik smoorlijk op haar verliefd werd. Weldra besloot ik met mijn hart haar ook mijn hand te geven. Ik stelde echter tot voorwaarde, dat het huwelijk geheim zou blijven, tot ik het tijdstip gekomen achtte om die geheimhouding te verbreken. Ik zeide Rosanna, dat ik voornemens was haar te huwen, doch verlangde, dat zij haar moeder zou verlaten, die een furie en voor de samenleving ten eenenmale ongeschikt bleek. Daar ik rijk cn jong was en een ver van ongunstig voorkomen had, stemde Ro sanna toe en ik ging, tijdens zij een engage ment in Sidney had, derwaarts en huwde haar. Nooit heeft zij haar moeder vertelt, dat zij met mij gehuwd was, waarom, is mij ook in later jaren onbekend gebleven. Moe- der maakte over de aangelegenheid een groot j rumoer, maar ik stelde Rosanna een groote som gelds voor haar ter hand, en deze nam de Maegera aan, er mede naar Nieuw-Zce- land verhuizende. Rosanna vergezelde mij naar de buitenplaats. Door de wijze, waarop ik leefde in mijn eigen oogen vernederd, wenschte ik ons bei der geheim te openbaren, doch daartoe wei gerde Rosanna haar toestemming. Ik was ui termate verbaasd over die weigering, doch in vele zaken was trouwens Rosanna voor mij een levend raadsel. Toen kreeg.zij genoeg van het rustige landleven. Een kind werd geboren, en voor i een korte poos nam dit al haar tijd in be slag, doch weldra het nieuwe speelgoed moe de, dwong zij mij tot den terugkeer naar de stad. Ik weigerde nogmaals en wij werden van elkander vervreemd. Ik was somber en verbitterd, en was gewoon ia mijn eenzaam heid, lange rijtoeren te maken, dikwerf ge heele dagen varf huis zijnde. Toen gebeurde het ontzettende. Rosanna, mijn vrouw, verlangde zoozeer naar weelde dat ze zich vergreep aan het geld van een ander. Ze werd op heeterdaad betrapt met het gevolg, dat ze van dievegge een moor denares werd. Korten tijd daarna, zat ze op dc galleiën. Geruimen tijd daarna kreeg ik nieuws van haar. Er was haar een ongeluk overkomen en ze was gestorven. Er had echter een ver gissing plaats gehad. Men had mij haar doodstijding toegestuurd en desondanks was ze nog in leven. Dit hoorde ik eerst gerui men tijd later, toen ze de galeiën reeds verlaten had. Ik deed alles wat in mijn ver mogen lag om deze schande voor mijn doch ter verborgen te houden. Maar op zekeren dag kwam Whyte bij mij. De snoodaard ver telde mij een en ander op de koelste wijze en ik, wetende dat hij het geheim van mijn ven in handen had, was niet bij machte, het van de hand te slaan. Ik weigerde Rosan na te zien, doch deelde Whyte mede, dat ik met zijn voorwaarden genoegen nam, wel ke daarin bestonden, dat ik aan Rosanna Moore een groote som gelds moest uitbeta len en d»t Whyte mijn dochter te huwen wenschte. Het eerste oogenblik, weigerde ik, aan dit laatste voorstel mijn goedkeuring te hechten, doch daar hij dreigde, de zaak ruchtbaar te maken, hetgeen neerkwam op de bekendmaking aan de wereld, dat mijn dochter het kind van een moordenares was, stemde ik eindelijk toe en hij begon met Madge het hof te maken. Zij echter weiger de hem te trouwen en zeide mij, dat zij met Fitzgerald verloofd was; ik vertelde Whyte dus, na een hevigen strijd met mij zeiven, dat ik nimmer in een huwelijk 'us* schen hem en Madge zou toestemmen, doch dat ik bereid was, hem iedere verlangde som uit tc keeren. Den avond, vóór hij ver moord werd, bracht hij mij een bezoek, mi] de huwelijks-akte tusschen mij en Rosanna Moore vertoonende. Hij weigerde een som gelds aan te nemen, en dreigde nogmaals niet ruchtbaarheid voor het geval dat ik een huwelijk tusschen hem en Madge niet toe stemde. Hf bezwoer hem, mij bedenktijd t« geven; hij stond mij twee dagen toe, doch geen seconde meer, en daarna verliet hij het huis, het huwelijks-contract medenemende. Ik was ten einde raad, en erkende dit als de eenige wijze, om mij te redden, om n.l. in het bezit te geraken van het huwelijks contract en alles te ontkennen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5