NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT NIEUW JAARS WE NSCH Het jaar 1924 Fa.ANTONDEROOIJ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad Dinsdag 30 December L. S. Evenals vorige jaren bieden wij ook dit jaar weder de gelegen' beid tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUWJAARS' GROET in onze te plaatsen, welke 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Grootere advertentiën elke regel meer, 15 cent extra. De abonné's v/elke van deze meer en meer gebruikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld met toevoeging van faan ons bureau NASSAUI.AAN No. 49 te HAARLEM te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de ingevulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad fgaat hierbij). S. v. p. duidelijk met potlood Invullen. Waterleiding van Noord-West* Brabant. Bouwontwerpen en uitbreiding in Noord-Holland. Vakverbonden. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regeL AGENDA'S KANTOORBOEKEN TABELLARISCHE BOEKEN ANEGANG14 - TELEFOON 55C VERKEER EN POSTERIJEN. AmsterdamBreslau. UIT ONZE OOST INGEZONDEN. De bedevaart naar Mekka. HANDEL EN NIJVERHEID. gerooid en den voorspoed deed verkeerea in armoede. Gezondheid en welvaart, zegt gij. Maar. daar is in de wereld een booze geest, die talloos velen de welvaart ontneemt, en die mannen en vrouwen doet rondloopen met een gesloopt, ziekelijk lichaam en kinderen doet geboren worden met ziekten, kwalen en gebreken. Gij begrijpt, wat ik bedoel. Het is d6 be dwelmende drank, die als een booze geest rondwaart in onze samenleving, in vele huisgezinnen. De bedwelmende drank, die vooral met Oudejaarsavond en Nieuwjaars dag zulk 'n belangrijke en vaak droeve rol speelt. Wilt gij daar eens aan denken En als gij er ernstig aan denkt wat dan? Wel, als ge het wèl meent met uzelf, uw gezin, uw naasten, als gij een rechtgeaard vader, een goed vriend zijt, als gij een weldenkend mensch, ja, meer nog, als gij een christen zijt dan zult gij zeg gen: wij willen dien vijand wegdoen uit ons leven, uit ons huis, uit onze omgeving. Op Oudejaarsavond, op Nieuwjaarsdag, en eigenlijk op alle dagen van het jaar. Namens dé afdeeling Haarlem der Nationale Christen-Geheelonthou- dersvereeniging, W. P. J. OVERMEER, Voorzitter. T. P. VAN DER MEER, Secretaris. arbftrage «a gedeeltefifk d« uitspraak van het hoi van den Volkenbond te 's-Graven- hage zullen in deze recht hebben- te doen. Memel werd het slachtoffer van een natio- nalistischen aanslag; in Estland laaiden de communistische en politieke hartstochten hevig op, maar - zonder blijvende gevolgen. Onrust op en nabij den Balkan heerschte er alom. Niet in Tsjecho-Slowakije, dat zich onder leiding van den knappen Benesj verder ontwikkelde. Niet in Polen, waar men wel met fascisten en communisten wat te stellen had en meer dan één staking moest onder drukken. Wel echter in Hongarije, waar in het Parlement zich ergerlijke tooneelen af speelden, en waar het voor de regeerings- partijen heel moeilijk bleef zich te handha ven. Vooral echter in Bulgarije en in Servië. In Servië tengevolge van de Kroatische quaestie; in Bulgarije tengevolge van de communisten. Aanslagen zijn voorbereid en verijdeld; heftige tooneelen hebben plaats gehad; moorden zijn in Bulgarije niet ach tergebleven. In Servië handhaafde de oude Pasjilsj zich aan het bewind, maar of deze ontwikkeling van zaken ten voordeele van het land ris, moet nog worden afgewacht. In Roemenië een soort van fascistischen aanslag der boeren onder leiding van gene ra3' Avramoff, die het regeerend konink lijk huis versterkte. In Griekenland daaren tegen de definitieve val van het koninklijk huis. Reeds in het begin van het jaar sprak de voorloopige regeering onder leiding van den feilen kolonel Piastiras zich tegen het koninklijk huis uit. Venizelos werd naar Griekenland geroepen om er de zaken te redden; hij werd president van de Nationale Vergadering, maar zag al spoedig zijn ver zoenende pogingen mislukken. Het leger eischte de afzetting van den koning, de re- publikeinsche leiders gingen er toe over, eh thans bestaat in Griekenland het republi- keinsch bewind. Voor hoelang? In het nabije Turkije voltrok zich de concentratie op Angora al meer en meer; het corps diplo matique werd door Moestafa Pasja uitge- noodigd hem naar het onherbergzame An gora te volgen. Aanslagen op Moestafa Pasja hadden geen doel en van zijn modernen zin legde hij wel getuigenis af, toen hij betrek kelijk onverschrokken het Khalifaat ophief. Koning Hoessein van Hedjaz nam toen het Khalifaat op zich maar zijn glorie heeft niet lang geduurd. De opstand der Wahabie- ten, op godsdienstige redenen steunend, hoeft hem Mekka en een deel van zijn ver der gebied ontnomen; nog voor het einde van het jaar is koning Hoessein van het staatstooneel verdwenen. De steun, dien Engeland hem had geboden, heeft hij niet voldoende naar waarde weten te schatten, en vanaf dat oogenblik stond zijn val wel vast. Maar zeer twijfelachtig is het of Moe stafa hem wellicht langen tijd zal overleven, want ook tegen diens krachtig regime begint de oppositie zich te verzetten. Als dat het geval is, zou de tijd wel eens niet ver meer kunnen zijn, dat werkelijk Turkije uit Europa zou verdwijnen! Ook buiten Europa tal van belangrijke gebeurtenissen. Amerika handhaafde bij de verkiezingen Coolidge in het zoo belangrijke presidentsambt; zijn democratische tegen stander, de populaire gezant Davis, noch de wilde candidaat La Follette, hadden ook maar een schijn van kans. Hoe groot trou wens de verdeeldheid was in het democrati sche kamp, kan blijken uit het feit, dat 42 stemmingen tusschen de beide voornaamste candidaten, de heeren Smith en Mac Adoo, geen resultaat brachten en beiden zich ten gunste van Davis terugtrokken. De Teapot- petroleum-schandalen hebben het leven van Coolidge verbitterd; bij de gehouden onder zoekingen kwam zelfs Harding's nagedach tenis er niet ongeschonden af. Amerika toonde meer dan te voren belangstelling voor de werkzaamheden van den Volken bond, maar ondanks dat Senator -odge in den loop van dit jaar is overleden, houdt de door hem geleide tegenstand tegen den Volkenbond, ja zelfs tegen ,'tHaagsche Hof, nog aan. Dat dan ook Amerika binnen kor ter of langer tijd lid van den Volkenbond zal zijn, zal deelnemen aan het Haagsche Hof, moet ernstig worden betwijfeld. En zender Amerika nog daargelaten dan Duitschland, welks toetreden onzeker en van Rusland, welks toetreden zoo goed als niet zeker is zal de Volkenbond er nooit in slagen, de universaliteit te verkrijgen, die hij zoozeer behoeft. Amerika zet zijn emigratie-politiek tegen Japan voort; de wetten van John«on werden goedgekeurd en geteekend, tot niet geringe verbittering van Japan, dat daaraan duidelijk uiting gaf. Daar entegen sloot Japan dat zich bewonde renswaardig spoedig van de gevolgen vtan de ramp van 1923 heeft hersteld zich nader bij China aan, hetgeen voor de groote Europeesche Mogendheden interventie in den Chineeschen warboel moeilijker maakte dan ooit te voren. Want een warboel is het geheel het jaar door geweest; een strijd tus schen den communistischen leider te Kan ton, de centrale regeering te Peking en den Mantsjoerschen opperheerscher in 't Noor den. Een strijd, ook nu' nog wisselend elk oogenblik; dan bedreigend Kanton, dan be dreigend Shanghai, dan bedreigend Peking. Wat er op die wijze van de zoo noodige economische herleving van China terecht moet komen,, is zeer problematiek, Pezië speelt allang geen rol meer; in de koloniale bezittingen der groote en kleine Europee sche Mogendheden in Indië bleef 't, ondanks enkele botsingen in Britsch-Indië, waar Ghandi zijn propaganda kon hervatten, rus tig. Afrika, Egypte en Marokko dan daar gelaten, gaf slechts reden tot bijzondere aandacht in het vereenigd Zuid-Afrika, waar bij de verkiezingen de regeering van Smuts beslissend werd verslagen. Herzog, de man der nationalisten, is met steun van de ar beiderspartij aan het bewind gekomen; ook hier dus een minderheidsregeering op een program van zuiver negatieven aard, die in den regel niet lang duurt en maar zelden vruchtbaar kan zijn. (Slot volgi.( (Vervolg). soort knieval deed, die de Russische post- tie in Duitschland, ten nadeele van elke re gelmatige regeering, er sterker heeft ge maakt. In Berlijn en elders moge men wel op zijn hoede zijn. Te verwonderen is het intusschen niet, dat het in Duitschland aldus ging. Want de regeering, voortgekomen uit de zeer on duidelijke uitspraak der kiezers bij de ver kiezingen van den Rijksdag in Mei 1924, steunde net op een aaneengesloten meer derheid. Het kabinet onder leiding van Stresemann maakte al spoedig plaats voor een kabinet onder leiding van Marx, die echter Stresemann als minister van buiten- landsche zaken in zijn kabinet opnam. Een bekwaam diplomaat heeft hij zich in den loop van het jaar getoond al zijn ook van hem pogingen bekend, die minder tactvol mogen worden geoordeeld. De regeering van Marx stelde zich op het standpunt van het Dawes-rapport; achtte dit voor Duitschland een aannemelijke oplossing van de geschil len, over de uitvoering van het Vredesver drag van Versailles ontstaan. Een heftige Duitsch-Nationale en vooral Vólkische op positie verzette zich daartegen. Bij het pro ces, tegen Hittler en de zijnen gevoerd ter zake van den 9 November aanslag te Mun- chen van het vorig jaar, kwamen dingen aan het licht, die aangaande de organisatie der Vólkischen niet bijzonder fraai waren; die ook de rol van Ludendorff in een zonderling daglicht stelden. Voor de Rijksregeering hielden de moeilijkheden aan, eenerzijds met Beieren, anderzijds met de arbeiders in het Ruhrgebied, die zich niet wilden schikken naar de nieuwe eischen, welke de mijneigenaars hun oplegden. Terwijl deze van hun kant weer onder den druk ston den van de z.g. Micum-verdragen, gevolg van het optreden der Fransch-Belgische re gie. Tusschen deze moeilijkheden door moest de regeering zich heen koersen; zij is er met beleid in geslaagd, maar heeft daardoor uiteraard aan vastheid niet ge wonnen. Ook al niet daarom, wijl zij tegen over de Seperatisten in de Beiersche Paltz en elders moeilijk een resolute houding kon aannemen, gezien het eenigszins dubbelzin nig spel, dat hier en daar de Fransche be zetting speelde., De dood van Stinnes was voor Duitschland een groot verlies; voor de Duitsch-Nationalen het gemis van een eco- nomischen ruggesteun van groote waarde. Langdurige debatten brachten in den Rijks dag de beslissing over de Dawes-wetten. De Duitsch-Nationalen durfden toch ook niet zoover te gaan van zich daartegen uit te spreken en daarmede de verhouding van Duitschland tot de Geallieerden weder ge heel op losse schroeven te zetten. Zij durf den dit vooral niet uit deferentie tegenover Amerika, dat bij de Dawes-rapporten zoo nauw is betrokken. Zoo werden deze wet ten aangenomen, maar de onderhandelingen hadden geleid tot toezeggingen betreffende het opnemen der Duitsch-Nationalen in de Regeering. Om die toezeggingen te verwe zenlijken, is opnieuw onderhandeld, maar vergeefs. Toen werd de parlementaire arbeid hervat, met horten en stooten ging de ma chine verder. Voortwerken bleek op die wijze al spoedig ondoenlijk en ontbin ding van den Rijksdag nog binnen het jaar na zijn samenroeping werd noodzakelijk. De uitspraak der kiezers is in zooverre belang rijk, dat zij de republikeinsche gedachte in Duitschland heeft versterkt; dat zij den in vloed der uiterst linksche zoowel als recht- sche partijen heeft verminderd. Maar aan den anderen kant, de onderhandelingen om tot de vorming van een Kabinet te komen, hebben reeds getoond hoe moeilijk het is een weg te vinden in het labyrint dezer partijverhoudingen en hoe zwak dientenge volge de Regeering staat, uit dergelijke on derhandelingen voortgekomen. En toch, geen land als Duitschland heeft zoozeer den sterken man noodig, geen land is er overigens, ook zonder dien sterken man, reeds in geslaagd zich zoozeer van de sla gen van den oorlog te herstellen! Geheel anders in elk geval dan Oosten rijk. Oostenrijk, dat tot aan den rand van den afgrond was, toen de verdragen van Genève van 1922 en de daaruit voortge vloeide financiëele medewerking en con trole van den Volkenbond het redden. De socialisten hebben ook dit jaar niet nage laten tegenover de eerlijke uitvoering van de verdragen van Genève zich te verzetten; Zimmermann, de door hen tegelijk gevrees de en gehate Commissaris-Generaal, den voet dwars te zetten; het kabinet van Sei- pel het regeeren te bemoeilijken. Reeds in het voorjaar scheen het als zou, tengevolge van inwendige moeilijkheden, dit kabinet aftreden; dat is toen niet geschied. Eenigen tijd later deed een fanatiek een aanslag op Seipel, die gelukkig goed afliep, maar die eens temeer bewijst, hoezeer in den tegen- woordigen tijd van oververhitte gemoederen, elk woord dat geschreven en gesproken wordt door verantwoordelijke personen, dient te worden gewikt en gewogen, heel wat meer in elk geval dan tot dusver ge schiedde. Nauwelijks hersteld, bevond Sei- bel zich geplaatst tegenover de spoorweg staking met haar politiek-èconomischen on dergrond. Toen heeft hij, begrijpelijkerwijze, de portefeuille definitief neergelegd, en heeft Ramek, zijn partijgenoot, het verder bewind overgelaten. De nog jeugdige, maar knappe Matja is zijn minister van buitenlandsche zaken, die in een interview reeds dadelijk heeft gewezen op de bijzondere verhouding, die Nederland en Oostenrijk bindt: verhou ding, zoo zeide hij, poëtisch en philosophisch tegelijk, gemaakt door kinderhanden 10os- tenrijk heeft reeds een poging gedaan' in de richting om zich van de contróle van den Volkenbond te ontdoen. Maar na het onder zoek, door de financiëele en economische organisaties onder leiding van onzen land genoot Ter Meulen ingesteld, is gebleken, dat die controle, zij het ook in minder stren gen vorm, zou blijven bestaan. De Oosten rijker is een geboren optimist; het tegen woordige economische leven is niet met op timisme te regeeren. Castiglione, die in Wee- nen een zoo groote rol speelde, is een nieuw voorbeeld van het kinderlijk vertrouwen van de zoo charmante Weeners. De taak, op de schouders van onzen landgenoot Zimmermann gelegd, is zwaar, maar niet on dankbaar. Gaan wij thans wat men zou kunnen noe men de kleine landen van Europa na, dan zien wij in Zweden geheel het jaar door een feilen strijd om het militaire vraagstuk. De verkiezingen beslisten over dit vraagstuk in den zin, dien het ministerie-Trygger deed aftreden en plaats maken voor dat van Branting, die ook in Genève zulk nuttig werk heeft verricht. De Noorsche Regee ring ruimde het Veld op grond van aange legenheden, verband houdende met het voor Noorwegen belangrijke alcoholverbod. In Denemarken brachten, korten tijd nadat MacDonald de regeering aanvaard had, de verkiezingen een meerderheid der socialis ten en radicalen, die Stauning, ondanks zijn minderheid, deden besluiten te aanvaarden; de bekende plannen tot ontwapening, door Graaf Moltke, den Deenschen minister van buitenlandsche zaken, verdedigd, zijn er het uitvloeisel van. België doorleefde meer dan een crisis; doorleefde ook de sensatie van het proces tegen baron Coppée, beschuldigd van de leveranties aan den vijand in oorlogs tijd, wiens vrijspraak zeker niet geheel Bel gië bevredigde. Zwitserland zag, dank zij het regime van Herriot, het grensgeschil met Frankrijk op bevredigende wiize geregeld; Van de permanente leden in den Raad trad Italië minder dan een voorgaand jaar op den voorgrond. Wat niet verwonderen kan, omdat Mussolini binnensland heel wat moeite had zijn gezag te handhaven. Het fascistisch bewind verzwakte reeds in den aanvang van het jaar een weinig, maar eerst de gruwelijke en door niets goed te praten moord op Matteotti, den socialisti- schen afgevaardigde, die dom genoeg met onthullingen had gedreigd, heeft de bom doen barsten. Trachtte men het eerst te verbergen, al spoedig moest blijken, dat in de fascistische partij-organen en perso nen leven, die een politiek van geweld en afpersing volgen teneinde Mussolini in zijn positie te handhaven. Gelijk de moorde naars van den Sirdar voor Zagloel Pasja de grootste moeilijkheid opleverden, zoo hebben deze al te vurige aanhangers van ket fascisme aan Mussolini de grootste moeilijkheden bereid. Een oogenblik scheen het als zou het fascistisch gebouw ineenstorten, maar Mussolini wist zich te handhaven. Zijn ministers maakten het hem gemakkelijk door allen hun portefeuille ter beschikking te stellen; de schuldigen aan den moord op Matteotti werden gearres teerd. De storm, plotseling opgekomen, be daarde even plotseling. De door niets te motiveeren moord op den kalmen fascist .Casalini, nog wel toen deze in gezelschap van zijn dochtertje in de tram zat, heeft bovendien de schaal der sympathie een weinig naar de andere zijde doen over slaan. Geweld bleek niet alleen bij de fas cisten te bestaan. Mussolini heeft in den loop van dit jaai verkiezingen geforceerd; zijn partij is sterker dan tevoren uit den strijd te voorschijn gekomen, maar de on zichtbare macht, waarop hij bij het volk steunde, schijnt toch wel ten einde. Niet alleen Giolitti heeft zich vierkant tegen hem uitgesproken, maar ook Salandra, die hem tot dusverre had gesteund. Indien Mussolini er niet in slaagt om geheel den geest van het fascisme te zuiveren, het Italiaansche volk te overtuigen, dat nieuw bloed in de fascistische partij is gekomen en nieuwe be grippen haar beheerschen, zou het einde van zijn macht wel eens spoediger nabij kunnen zijn dan hij en men daarbuiten denkt. Zijn buitenlandsche politiek onder ging -de gevolgen van de binnenlandsche moeilijkheden. Wel slaagde hij er in, met Zuid-Slavië tot overeenstemming te komen betreffende Fiume en kon de Koning dit jaar van deze door de Italianen zoo begeer de stad bezit nemen. Wel trad hij een oogenblik scherp tegenover Roemenië, ter zake van bestaande schulden, op. Wel ook schijnt Italië partij te zijn bij de Middelland sche zee-entente,die Chamberlain in overleg met Frankrijk heeft tot stand gebracht maar dat alles neemt niet weg, dat indien Italië zich niet binnenslands krachtig her stelt, zijn rol naar buiten in den loop der volgende jaren een van minder beteekenis zal zijn. Wat intusschen voor de economi sche ontwikkeling van Italië niet zoo heel erg behoeft te worden geacht! Het voorbeeld van Spanje bewijst dit. Daar volgde in 1923 Primo de Rivera het voorbeeld van Mussolini. Zijn Directoire bleef gedurende 1924 bestaan; het had de steun van den Koning, van een gedeelte der bevolking. Verbeteringen, hervormtn- gen werden aangebracht. Maar de sleutel van het slagen voor het Directoire lag niet in Spanje, maar in Marokko. Uit wrevel over den slechten gang van zaken in Ma rokko was het opgetreden, en tot verbete ring van den toestand in het Moorsche land droeg het niets of bijna niets bij. Integen deel, de Spanjaarden werden uit de «ene stelling naar de andere gedreven; Ceuta werd bedreigd; de verbindingsliniën met de kust bijna afgesneden. Primo stelde zich aan het hoofd der Spaansche troepen in Ma rokko; dat hielp niet. Onderhandelingen met Ab-el-Krim werden in overweging ge nomen, maar leidden tot niets, omdat diens eischen voor Spanje te vernederend waren. Frankrijk ziet met belangstelling den strijd in Marokko zich ohtwikkelen; reeds in dit jaar ondervond het eenigszins daarvan den terugslag in eigen Marokkaansch gebied, De Mogendheden zijn betrokken bij het statuut van het geïnternationaliseerde Tanger, van welks internationaal karakter niet" veel zal overblijven als de Mooren er heer en mees ter worden aan de andere zijde van de Straat van Gibraltar. Vandaar, dat het niet geheel uitgesloten is, dat de Middellandsche zee-entente tot geheel nieuwe constellaties leidt, die Spanje een geweldigen steun in den rug zouden verschaffen. Is dat het ge val, dan is het Directoire weer voor eenigen tijd verzekerd, en behoeft de Koning AI- phonso, die nog immer groote populariteit geniet, niet te vreezen voor zijn troon. On danks de nabuurschap van de Porfugeesche republikeinen, die ook dit jaar weer eens de nadeelen van een revolutie ondervonden schoon deze niet slaagde- A1 is het dan geen revolutie, die beproefd werd, in Rusland ontwikkelde zich geleidelijk een tegenstand tegen dat eigenaardige ui terste Sovjet-retfime, dat nu reeds vijf jaren heerscht. De Sovjet leed in den aanvang van het jaar het grootst denkbare verlies: Lenin stierf, en met hem de man, die in staat was gebleken dit wereldrijk te beheer schen. In Lenin's plaats trad het drieman schap onder leiding van Zinovjeff, die een tegenstander vond in den vermaarden Trotsky, wiens verdienste voor een deel is gelegen in de reorganisatie en strijdbaar- making van het roode leger. Tusschen Trotsky en dit driemanschap heeft zich, geheel het jaar door, ongezien zelfs voor de buitenwereld in Rusland, een strijd af gespeeld, die thans met de verwijdering, zekere verbanning van Trotsky, is geëin digd. Overigens op een manier geheel on bloedig, wanneer men haar vergelijkt met de onthoofding van een Danton of een Ro bespierre! Rusland zet overigens naar alle kanten zijn pogingen voort om het Sovjet regime uit te breiden. Waar de pogingen in Europa niet al te gelukkig zijn geslaagd, richt het den blik op Azië; in het bijzon der op China, en op de koloniale bezittin gen der groote Europeesche Mogendheden. Nederland kan in Indië reeds van deze po gingen der communisten medespreken, al hebben zij nog niet tot eenig daadwerkelijk resultaat geleid. In China vormen de com munisten reeds een macht, die in den in middels uitgebroken burgeroorlog welke »egrijpelijke schade aan het land toebrengt een rol medespeelt. In zooverre was 1924 voor Rusland een jaar van beteekenis, wijl de Sovjet-Republiek erkend werd ach tereenvolgens èn door Engeland, èn door Italië, èn door Frankrijk, waar Krassin als gezant is opgetreden, en door enkele na- buurstaten. Wat intusschen niet wegneemt, dat de verhoudingen met den Balkan nog allerminst gunstig zijn; dat Roemenië zich ten aanzien van Bessarabië wapent voor den strijd, dien men zoo straks verwacht. Bovendien is niet alleen in Engeland, ten gevolge van de onthullingen over Zinovjef's instructies, wantrouwen ontstaan in de be doelingen der Sovjet-regeering, maar is het geliike geschied in Duitschland. waar <?e Berliinsche politie niet aarzelde om de han- delsafdeeling van het Russische gezantschap te doorzoeken. Bedenkelijke documenten werden er gevonden, wat intusschen Rus land niet weerhield om op hoogen toon een protest in te dienen tegen deze schending der diplomatieke rechten! Dat incident is j alleen bijgelegd, doordat Duitschland een Geachte Lezer(es). Er is in de laatste jar enbeel wat waars maar ook onwaars gezegd en geschreven over de Drentsche Venen. Omdergetee,kende, wiens stem men ook nogal eens gehoord heeft over Z.O. Drente, durft te beweren, dat hij zich daarbij nimmer aan overdrijving heeft schuldig gemaakt, en bij zal dat ook niet doen bij het schrijven der volgende re gelen, waarvoor hij Uwe aandacht even durft vragen. Een zaak, die in deze omgeving allereerst verbetering behoeft, is volgens ondergetee- kende de verzorging van de zieken. Men zal zich dat gemakkelijk kunnen voorstellen, wanneer men weet, dat het Amsterdamsche- veld niets anders is dan een uitgestrekte, met hutten overdekte veenvlakte, die een groot gedeelte van het jaar allermoeilijkst te begaan is. Vandaar kon in vele gevallen ge neeskundige hulp door he heeren doktoren van Klazienaveen en Oud-Schoonebeek, voor wier werken men alle respect moet hebben, niet zoo spoedig en zoo dikwijls worden geboden als zij zulks wel wensche- lijk oordeelen. Een wijkverpleging is dan ook in een streek als deze van het groot ste belang. Mede als gevolg van een cursus, die alhier onlangs vanwege den R. K. Vrou wenbond in het Aartsbisdom voor vrouwen en meisjes werd gegeven, zijn wij zoo geluk kig er eene te bezitten. Enkele eenvoudige noodzakelijke verplegingsartikelen werden aangeschaft. Genoemde heeren doktoren zijn zoo bereidwillig om beurtelings alle Maandagen hier een gratis spreekuur te komen houden en 'n gediplomeerde ver pleegster heeft het aangedurfd, zich midden in het veen te komen vestigen om in afhan kelijkheid van genoemde geneesheeren zich te wijden aan de verzorging van onze arme zieken. Welk een pracht-instelling' nietwaar, een wijkverpleging in het Amstérdamsche veld?! Met de instandhouding er van zijn onze menschen meer gebaat dan met gif ten, die indertijd, toen er ten onrechte ge bedeld werd voor noodlijdend Drente, van alle kanten inkwamen. Ze moet daarom in stand blijven, We denken haar voortbestaan te kunnen verzekeren het het heffen van contributies, die echter reeds zoo hoog mo- kelijk, ja eigenlijk te hoog, n.l. 25 ets. per week en per gezin, zijn opgevoerd; met het aandringen op subsidies; en omdat we er dan nog lang niet zijn, met behulp van allen in den lande, die iets gevoelen voor de zie ken van de Amsterdam sche veenvlakte. We kregen dan ook toestemming tot het or- ganiseeren eener loterij van 25000 loten van 25 cent. En nu komen wij u vragen, of u in uwe omgeving niet enkele lootjes zoudt kunnen en willen plaatsen- Boekjes van 10 stuks worden na toe zending van 2.25 per postwissel aan onder- geteekende, franco overgemaakt, zoodat men er dan één cadeau krijgt, terwijl dengenen die minstens een boekje van 10 bestellen, na de trekking, die 25 Maart 1925 zal plaats hebben, en trekkingslijst zonder verdere onkosten wordt toegezonden. Wie minder dan 10 loten wenscht, gelieve bij de kost prijs der loten, die 25 ets. is„ 10 ets. te voegen voor de toezending die in dit geval niet franco kan geschieden, vermeerderd met 5 ets. wanneer men een trekkingslijst wenscht te ontvangen. Prijzen 'zijn tal van practische huishoude lijke artikelen. Vertrouwende dat ons ook van u een aan vrage van een of meerdere loten zal motgen bereiken, God zal u er voor zegenen, heb ik de eer hoogachtend te zijn, Namens het bestuur der Wijkverpleging, P J. VELTMAN, Pastoor Amsterdamscheveld, Post: Nieuw-Schoonebeek. Giro no. 28198, Kantoor Coevordea. Bovenstaande zaak wordt door ons gaarne warm aanbevolen. ligheid van de Schelde zou worden verze. kerd op grond van een statuut vaa groot» internationale beteekenis". eenre, en den Nederlandschen R. K. Bond van Kleine Schoenfabrikanten ter andere zijde, in wier fabrieken of werkplaatsen op Vrijdag 26, Zaterdag 27 December 1924, Donderdag 1 Januari en Dinsdag^ 6 Januari 1925 geen arbeid is of wordt verricht, in af wijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919, dat door de arbeiders van 16 jaar of ouder het aantal daardoor door hen verzuimde uren in het tijdvak van 29 December 1924 tot en met 7 Februari 1925 wordt ingehaald, met dien verstande, dat zij bij het inhalen van dat verzuim in geen ge val langer arbeid mogen verrichten dan 10 uren per dag en 55 uren per week, en onder voorwaarde, dat: a. de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen tusschen 6 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; b. de weekloonen der betrokken arbeiders met zooveel maal 1/48 worden verhoogd als er meer uren dan 48 in de betreffende week De waterleiding voor Noord-West-Braban is Maandag door Minister Aalberse, officiéél te Oudenbosch geopend. Het werk der advies-commissie. Verschenen is het jaarverslag over 192. der Advies-Commissie voor Bouwontwerpen en Uitbreidingsplannen in Noord-Holland. In dit verslag wordt met genoegen geconsta teerd, dat de belangstelling voor het werk der commissie geregeld groeit. Vergeleken met het jaar 1922 is het aantal plannen slechts weinig minder, niettegenstaande de inzending vrijwel geheel zonder pressie van boven af geschiedde. Het aantal betrokken woningen was grooter dan in 1922. De groo tere belangstelling van de zijde der gemeen tebesturen uitte zich ook daardoor, dat het aantal gemeenten, hetwelk in geregeld con tact met de Commissie staat, steeds toe neemt. Ook bleken zich onder de ingezonden ontwerpen vele te bevinden, waarbij steun in aesthetisch opzicht zeer noodig was. De commissie betreurt het, dat nog niet alle gemeenten plannen ter adviseering in zonden. Het totaal aantal ingediende plan nen bedroeg 168, iets minder dan in 1922. De plannen betroffen 855 woningen, bene vens eenige scholen, pakhuizen, fabrieksge bouwen, garages, stallen en een kiosk. In den aanvang van het verslagjaar, toen bleek, dat de Commissie niet op een sub sidie van de zijde der provincie mocht reke nen, is de financiëele toestand zoo slecht geweest, dat het niet zeker was of de Com missie haar werk zou kunnen voortzetten. De inkomsten wogen op dat tijdstip niet o| tegen de uitgaven en het was nog onzeket welk gedeelte van de inkomsten, in verband met vroegere door de Adviescommissie ver leende hulp, invorderbaar zou blijken. Dank zij de groote toewijding van ver schillende helpers is vooral dit laatste me- degevallen, zoodat oogenblikkelijke gevarel ten aanzien van het voortbestaan der Com- missie voorloopig zijn afgewend. er meer uren dan 48 tn de Detrenenae ween arbeid is verricht, terwijl voor het geval, dat ricbtloonen worden betaald, deze richt- loonen op dezelfde wijze moeten worden verhoogd. Het aantal leden van de vakbonden, aan gesloten bij het R. K. Vakbureau, is in het 3de kwartaal van 1924 met 2129 gedaald en bedroeg op 1 October 1.1. 97.050. In het 1ste en het 2de kwartaal bedroeg het ledenver lies onderscheidenlijk 854 en 1014. w. g. C, L. ALONS, Arts te Oud-Schoonebeek. w. g. K. M. VAN HORSSEN, Arts te Klazinaveen. Naar het Vad. verneemt, zal in den Zo merdienst van de Spoorwegen een door gaande D-trein verbinding worden opgeno men van Amsterdam, Bremen, Munster en Hannover via Berlijn naar Opper Silezië. Deze D-trein AmsterdamBreslau zal vanaf 5 Juni zeer waarschijnlijk om 7.09 uur n.m. van Amsterdam vertrekken. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. WAAR DENKT GIJ AAN? Geachte Redactie, Zeer zult U ons verplichten, zoo wij als Christelijke Drankbestrijdersvereeniging het volgende door middel van uw blad onder de aandacht uwer lezers mogen brengen te gen het einde van het jaar. Bij voorbaat betuigen wij U onze erken telijkheid. Dat is me ook 'n vraag! Onze gedachten staan immers nooit stil men denkt altijd, en aan alles. Zeer zeker. En tóch vraag ik: Waar denkt gij aan? En ik vraag dat met het oog op de Jaarwisseling. Waar denkt gij aan op Oudejaarsavond, op Nieuwjaarsdag? Gij spreekt heüwenschen uit voor familie leden, voor vrienden en bekenden. En laten we 't maar eerlijk zeggen: We doen dat vaak zonder er bij te denken. Heil en zegen, geluk en voorspoed, ge zondheid en welvaart -— dat alles wenschen wij. En ik twijfel er niet aan: gij meent dat ook ernstig. Maar als ge dat dan ernstig meent, dan vraag ik U: Wilt ge eens even nadenken? Heil en zegen, zegt gij. Maar.... daar is in de wereld een booze geest, die altijd weer onheil brengt en den zegen verandert in een vloek. Geluk en voorspoed, zegt gij. Maar.... maar daar is in de wereld een booze geest, die het geluk van duizenden reeds heeft Weinig animo. Het „A. I. D." verneemt, dat onder de in landers in de afdeeling Bandoeng een zeer geringe animo voor de reis naar Mekka be staat. Werden er in het vorige jaar 900 pelgrims uit de afdeeling Bandoeng geboekt, thans is er nog geen enkele ingeschreven. Men zal vermoedelijk deze weinige animo kun nen toeschrijven aan de waarschuwing, welke op instigatie van den Bandoengschen regent, aan dc bevolking is gegeven. Indien het over geheel Indië zoo ging, zou dit voor Indië een groote besparing geven. LEENING CONGO 1888. Trekking 20 December. Serie 57619 no. 6 betaalbaar met fr. 10.000; Serie 36985 no. 24 met fr. 2000; Se rie 4744 no. 16 met fr. 1000; Serie 13882 no. 19 met fr. 1000; Serie 29293 no. 4 met fr. 1000. De volgende nummers zijn betaalbaar met fr. 750; S. 760 no. 8; S. 760 no. 16, S. 760 no. 25, S. 9793, no. 4, S. 13882 no. 12, S. 22301 no. 21, S. 22505 no. 13, S. 22866 no. 5, S. 22866 no. 12, S. 22940 no. 1, S. 26422 no. 20, S. 28598 no. 24, S. 30985 no 17, S. 47617 no. 15, S. 50130 no. 9, S. 58012 no. 7, S. 58951 no. 15, S. 59006 no. 23. S. 59769 no. 5, S. 59766 no. 11.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7