EMGD ^-fflELUWS ;De stranding van de „Promus". De Maas weer wassende. Brand te Barneveid. Een noodlottige vechtpartij. De bandieten overval te Mechelen. De nadeelige gevolgen van een eentonig leven. Het gevaar der onbewaakte, overwegen. Ontvoerd? Een paniek door een glimlach voorkomen. Een rare Chinees. Moord te Lutterade. Vechtpartij met schedelbreuk. Een schietpartij. BINNENLANDSCH NIEUWS. Baron van Wijnbergen aan '4 woord. MARKTNÏEUWS. De ontruiming van de Keulsche zóne. DE VERVOLGING VAN FRANSCHE Het Kutisker-schandaal. Beieren en het Vaticaan. De massamoordenaar van Münsterherg. De verijdelde aanslag op Krassin. Een schandelijke euveldaad. Hoog water. De moord op den Sirdar. Uit Den Helder schrijft men aan de N. R. Ct. Scheepsongevallen in de zoo gevaarlijke Haaks gronden komen in de laatste jaren net •veelvuldig meer voor, hetgeen in hoofdzaak te danken is aan de voortdurende verbetering vin de kustverlichting en de aanduiding van vaarwaters en gevaren door middel van licht en bruiboeien. Men moét tot November 1921 teruggaan, toen op een der laatste dagen idier maand het groote Noorsche stoom schip Huftero op de Zui der haaks strandde, om zich een ongeveer soortgelijk scheeps ongeval als het onderwerpeiijke in het geheugen te roepen. Op 17 December werd in Den Helder het bericht ontvangen van de stranding van de Promus. Onverwijld werden, de op dat oogcnblik te Nieuwediep aanwezige twee sleepbcoten Drente en Assistent tot even- tueele hulpverleening naar het schip ge zonden. Aan boord van het stoomschip ge komen, werd van den gezagvoerder ver nomen, dat hij met een lading maïs, meel en lijnzaad van Buenos-Aires op reis naar Rotterdam door dagen mistig weer weinig gelegenheid tot juiste plaatsbepaling gehad hebbende, aanvankelijk meende, nabij Schouwenbank 'gestrand te zijn bij een korte opklaring van het weer bleek hem, dat hij zich deerlijk in zijn bestek had vergist. Te betreuren valt het, dat de kapitein van de Promus niet dadelijk de door plaatse lijk bekende lieden aangeboden assistentie heeft aanvaard, want bij pogingen om met eigen middelen buiten de gronden in diep vaarwater te geraken, stiet het stoomschip op een wrak, vermoedelijk dat van het vele jaren geleden aldaar verongelukte stoom schip Serbia, waardoor de Promus een zoo danig lek kreeg, dat de machinekamer vol water liep, hetwelk spoedig de vuren doofde en het in de machinekamer en op de stook plaats aanwezige personeel noopte naar 't dek te vluchten. Eerst toen besloot de gezag voerder een overeenkomst met 't Bureau Wijsmuller te sluiten, en konden de beide aanwezige sleepbooten verbinding maken met het gestrande stoomschip. Het bleek alras, dat de aanwezige sleep- kracht niet toereikend zou zijn om het zeer diep geladen en met een groote hoeveel heid water bezwaarde vaartuig vlot te bren gen. waarom achtereenvolgens nog vier groote sleepbooten, 11J. de Gelderland, Zeeland, Jacob van Heemskerk en Titan naar de strandingsplaats werden gezonden. Van Nieuwediep werd inmiddels de red dingboot Doris Rijkers uitgezonden, die eerst tien en later nog eenige leden der be manning aan boord haalde, daar deze lieden zich blijkbaar op het gestrande vaartuig niet veilig gevoelden, te meer, daar de krachtig doorstaande Zuid-Westelijke wind nog al vee! branding en zwel ia de gronden deed ontstaan. Het was ook hieraan toe te schrij ven, dat eenige aanvankelijk aan boord ge komen vlctterlieden zich weer van het schip verwijderden. Al spoedig werd ingezien, dat het stoom schip gelicht moest worden door het lossen en zoo noodig werpen van de lading, doch eerst na verloop van twee dagen gelukte het visschersschuiten langs zij te krijgen, waarmee een deel der lading naar Nieuwe diep werd overgebracht. Pompmateriaal van voornoemde plaats aangevoerd, werd aan dek opgesteld, aanvankelijk een motorpomp en later centrifugaal stoompompen, waarvoor de stoomkracht tot het drijven geleverd werd door een langszijde genomen bergt'ngs- vaartuig. Door een duiker werd aan bakboord een groot lek gevonden, ter plaatse waar een gedeelte van de kiemkiel was afgescheurd, vermoedelijk door het schuren langs een wrakstuk het gelukte den duiker, di. lek eenigszins dicht te maken door het inbrengen van bruin werk. Voortdurend werd door de sleepbooten, bij opkomenden vloed, getrokken, en hoewel het gaandeweg gelukte het voorschip, waarop was vastgemaakt, eenigszins rond te trekken, mocht men eerst op 23 December er in slagen, het stoomschip vlot té sleepen en naar de reede van Texel te brengen. Aldaar liep het wat te ver door en geraakte het aan den grond op een beoosten genoemde reede liggende ondiepte, ook doordat het schip weer meer water maakte. Eerst op 25 De cember kon de Promus nadat een tweede lek zoo goed mogelijk gedicht was, veilig in de haven van Nieuwediep worden binnen gebracht. Te voren was het ingedrongen water door de pompen van de Titan en van het door de' marine in bruikleen afgestane bergings vaartuig van den onderzeedienst zooveel mogelijk weggepompt. In de haven gekomen, maakte het stoom schip nog steeds water. Het duurde tot Vrijdagmiddag, eer men het water meester werd. De pompen van de Titan en die van het bergingsvaartuig van de marine, welk vaartuig uitstekende diensten bewees, hadden toen onafgebroken gepompt. Des avonds had men het schip vrijwel droog. Daar het schip te breed is om in het marine dok op de Rijkswerf te worden opgenomen, zal de reparatie dcor duikers in de haven moeten geschieden. Het was een gelukkige omstandigheid, dat het weer gedurende de dagen, dat de Promus in de Zuiderhaaks aan den grond zat, vrij gunstig bleef, het jaargetijde in aanmerking genomen. Bij Westelijken storm zou het schip zeker ten gronde zijn gegaan. Het vlot brengen van dit groote, diep geladen stoomschip was een alles behalve gemakkelijke taak, die veel inspanning, een I groote dosis ervaring en plaatselijke bekend- neid eischte. Ten gevolge van de regens der laatste dagen is het water van de Maas sinds Zondag sterk stijgende. Maastricht seinde Maandag morgen 1.90 M. was. Indien deze blijft aan houden, is het gevaar yoor overstrooming niet uitgesloten. Terwijl de nog jeugdige kinderen Zondag middag een cogenblik alleen thuis waren, brak ten huize van den landbouwer J. Schimmel te Barneveid brand uit. Gelukkig mochten de aanstonds ter hulp gesnelde buren er nog in slagen den brand tot de huiskamer te beperken. Ook kon het jong ste in de wieg liggende kind nog bijtijds wor den gered. Zondagavond trok door het dorp Droge- Jiam in Friesland (gemeente Achtkarspele) een optocht van 30 a 40 personen. De men- schen zongen en schreeuwden en pa3see- rende fietsers werden herhaaldelijk door hen lastig gevallen. De rijksveldwachter G. de Vries kwam tusschenbeide en waarschuw de hen niet zoo luidruchtig te zijn. De raad gevingen werden echter in den wind geslagen. De menigte keerde zich tegen den politieman en tegen hem werd een dreigende houding aangenomen. De veldwachter maakte toen ge bruik van zijn wapens. De 22-jarige D. Vis ser uit Drogeham kreeg daarbij zulke klap pen, dat hij aan de gevolgen hiervan is over leden. Het parket uit Leeuwarden zou van daag overkomen om een nader onderzoek in ige stelles. Het „H. v. A." meldt nog omtrent den ge ruchtmakenden Ai oordaanslag door autoban dieten te Mechelen en hun arrestatie „Door den rechterlijken dienst van het par ket te Antwerpen, was een telegram met vol- lecig signalement der schurken naar Holland gezonden, omdat het te vermoeden was, dat de schelmen onze stad hadden verlaten om de wijk naar Holland te nemen. Zaterdagnamiddag, rond vier uur, kwam een telefonisch bericht van den politie commissaris van Rotterdam, op het parket onzer stad, meldend, dat de drie autoban dieten bij Maastricht waren aangehouden. Een laconisch bericht, dat eene algemeens verlichting bracht. Wij hebben ons tot eene goede kennis in Maastricht gewend, om meerdere bijzonder heden te vernemen, doch daar wist men van deze ophefmakende aanhouding nog geen woord. Onze toevallige medewerkster is ech ter dadelijk op inlichtingen uitgeweest en bracht de meest volledige inlichtingen over de aanhouding dezer beruchte bende. De aanhouding der schurken heeft eigen lijk te Scbinveld plaats gehad, dicht bij Sit- tard, en wel op het gehucht Heerinchsbosch. Alle drie bevonden zich met den auto aan een herberg en poogden deze tot geld te ma ken, met voorwendselen, die zeer verdacht voorkwamen, zoodanig, dat de houder der herberg argwaan kreeg en de politie verwit tigde. Deze was inmiddels reeds door de Rotter- damsche politie op de hoogte gebracht inzake de automobieldieven, en met de meeste om zichtigheid deed zij eenen inval in de herberg. De kerels, die zich daar zeker niet aan ver wachtten, werden in een oogwenk overrom peld en aangehouden. Het waren wel de twee gebroeders Hein- rich en Karl Ferling, van Keulen, en Baltein, van Frankfurt, en de auto was ook de Fiat, met het aan den achterkant geschilderde nummer. Er bestond dus niet den minsten twijfel. Men had de beruchte autobandieten van Mechelen in handen. In hun bezit werden drie revolvers sy steem Browning, gevonden, ook 15 patronen en drie messen. De aanhouding had reeds op lsten Kerst dag plaats. De aangehoudenen werden door de Neder- landsche politie ondervraagd en twee der bandieten deden volledige bekentenissen over de gepleegde misdaad te Mechelen. De derde loochende eerst, doch Zaterdagmorgen ging hij eveneens tot bekentenissen over. Over de herkomst van den auto Fiat, stem men hun verklaringen niet geheel overeen met hetgene tot heden er over is gemeld ge worden. Er was namelijk tot heden sprake, dat de auto in het Groot-Hertogdom Luxem burg zou gestolen zijn. De schurken verltlaren echter dat ze den auto te Keulen hebben ont vreemd ten nadeele van het bezettingsleger. De drie bandieten zijn naar Maastricht over gebracht, ter beschikking van het Belgische gerecht, dat dadelijk tot de noodige formali teiten voor de uitlevering i's overgegaan. Het is een bekend feit, dat er vele men- schen te vroeg sterven, niet doordat zij zich overwerkt hebben, maar doordat een te wei nig afwisselend, en te weinig met varieerend werk gevuld bestaan hun deel was. In een te Cowes (Engeland) gehouden le zing heeft zekere dr. Schofield de nadeelige gevolgen van een eentonig leven geschetst en de heilzame resultaten van drukken afwisse lenden arbeid in het licht gesteld. Hij vertelde de geschieden van een zekere man, die door alle mogelijke specialisten ten doode was opgeschreven. Volgens de hoogste taxatie had de stakker slechts driemaanden te leven. De zieke had reeds één long verloren en zijn andere long was in een alles behalve flo- rissanten staat. De ten doode opgeschrevene besloot de laatste drie maanden van zijn aardsch bestaan eens extra-nuttig te besteden en begon nu plotseling als leekenapostel-straatprediker zich ijverig te roeren, teneinde afgedoolde schaapjes weer op den rechten weg te bren gen. Dag in dag uit, weer of geen weer, zag men hem in de openlucht in Hyde Park prediken en op 't oogcnblik preekt hij daar nog. Aan vankelijk een wrak, verkeert hij thans in bla- kenden welstand. De conclusie van deze historie Eentonig heid in het leven legt den grondslag voor alle ziekten. Het is absoluut noodzakelijk, afwis selingen zijn bezigheden te brengen. De geachte dokter vertelt er niet bij, of 't nu ook voor iedereen bezitter van slechts één of driekwart long het beste is.straat prediker te worden. Woensdagavond had te Uithuizer-Meeden (Gron.) een ernstig ongeluk plaats. De groote omnibus van den heer K. P. Hekkema, al daar die een dienst onderhoudt tusschen Delfzijl en Uithuizer-Meeden werd te onge veer half negen aangereden door trein no. 897, die van Roodeschool kwam. Door krachtig remmen van den machinist kwam de trein direct tot staan. Dc carrosserie, van den auto werd geheel vernield. De chauf feur J. W., kwam op der buffels terecht terwijl de vier passagiers wonder boven won der slechts met een kleine verwonding er af kwamen. De trein ondervond een vertraging van anderhalf uur, daar de auto slechts met veel moeite van de rails kon worden ge bracht. De locomotief bekwam geen schade. DOÖDELIJK ONGELUK. Te Kapel in 't Zand (Roermond) op den weg MeUck-Gebröek sloeg het paard van zekeren J. M. op hol, waardoor de eigenaar van de zwaar beladen kar er af viel. Een der wielen ging over zijn lichaam. In het hospi taal te Roermond opgenomen, bleek dat enkele ribben door de longen waren gedro- gen. De man is aan de gevolgen overleden. EEN DUITSCHE ROOF MOORDENAAR GEARRESTEERD. Uit Maastricht wordt gemeld-: Door de politie is een goede vangst gedaan. Aan de grens werd zekeren"H. Rakaert de toegang tot ons land geweigerd, daar hij geen pa pieren bij zich had. Deze verklaarde daarop, dat hij te Rotterdam geboren en dus Neder lander was. De aangehoudene werd na deze mededeeling medegenomen naar Heerlen. De Commissaris aldaar stelde telegrafisch een onderzoek in, dat evenwel geen nadere bij zonderheden aan het licht bracht. Daarna verklaarde de man te Antwerpen te hebben gewoond, alwaar hij franc-tireur zou zijn geweest. Al deze opgaven bleken evenwel onjuist en daar hij goed Duitsch sprak werden Zijn portret en vingerafdrukken naar Berlijn gezonden, waarna weldra bleek, dat men met een ontvluchten gevangene te doen had, die te Wolfenbucttel, na zijn bewaker te hebben overvallen ontvlucht was uit de gevangenis, alwaar hij, wegens roofmoord tot ievenslang veroordeeld, opgesloten was. De man is in het Huis van Bewaring te Maastricht opgesloten en zal aan Duitsch- land worden uitgeleverd. Een juffrouw uit Almelo, die aldaar als pianiste in de bioscoop werkzaam is, is na afloop der voorstelling op Tweeden Kerst avond spoorloos verdwenen en niet bij haar ouders te Almelo teruggekeerd. Men meent, dat zij ontvoerd is. De marechaussee doet onderzoek. Te Chicago werd dezer dagen een paniek i 1 een kerk voorkomen door den glimla.h van een meisje. Zij zat aan het orgel, toen er brand uitbrak en ze bleef spelen, ook toen ze de vlammen van de houten balken zag lekken. Er waren op dat oogenblik vijfhonderd personen ir. de kerk en een groote zenuw achtigheid maakte zich van hen meester. Op dat oogenblik zou één enkele angstige uit roep voldoende zijn geweest om een paniek te doen ontstaan met als onvermijdelijke ge volgen daarvan docden en gewonden. Maar ondanks haar angst werd de aandacht der menigte geboeid door deft rustigen glimlach van dat meisje, dat daar orgel bleef spelen, ofschoon de vlammen dreigender en drei gender werden. Daar trad een man naar voren. „Het is goed dat we allen zoo verstandig zijn, zeide ihij op kalmeerenden toon, en dat we daarom nzien, dat er heelemaal geen gevaar bestaat door dat kleine brandje. Bovendien heb ik de brandweer al gewaarschuwd. Laten we ons daarom niet bezorgd maken, maar verder luisteren naar de muziek. Die woorden misten hun uitwerking niet. Allen bleven op hun plaats en zitten toen eenige oogenblikken later de brandweer arri veerde, was de angst zoo geheel verdwenen bij de aanwezigen, dat deze het vuur kon blus- schen zonder dat het gebouw ontruimd be hoefde te worden. Er blijven toch maar wonderlijke dingen gebeuren in Amerika. In den nacht van Zondag op Maandag om half een werd de aandacht van een surveil- leerenden politiebeambte te Amsterdam op het Muntplein getrokken door éen jeugdi gen, goed gekleeden Chinees, die steeds in zijn nabijheid bleef. Dat deze vreemdeling minder goede bedoelingen had, bleek spoe dig. Want toen de agent vroeg, wat de Chi nees wilde, nam deze een tartende houding aan. Van het een kwam het ander en toen de politieman hem wilde meenemen naar het bureau Singel, trok de Chinees plotseling een revolver en loste snel achtereen twee schoten op den beambte, die gelukkig geen doel troffen. Van alle kanten snelden op het hooren van de knallen nieuwsgierigen toe en achtervolgd door een menigte belang stellenden werd de Chinees opgebracht. Hij sprak uitstekend Hollandsch en vertelde op Java geboren te zijn en nu hier te studee- ren. Uit hetgeen hij echter verder zeide, meende de politie te mogen opmaken, dat de jonge man niet geheel wèl bij 't hoofd was. De revolver, een automatisch vuurwapen van klein model werd in beslag genomen. VROEG BEZOEK. Eersten Kerstdag omstreeks 5 uur in den morgen schrikte de bewoonster van perceel Nieuwe Hekkelaan 70 in Den Haag wakker. In de slaapkamer stonden twee kerels, die, toen zij zagen dat de vrouw ontwaakte, op de vlucht sloegen. Het bleken inbrekers te zijn, die het huis waren binnengedrongen door de ruit in het keukenraam. Zij hadden stellig gedacht het huis verlaten te vinden, want de man was een uur te voren naar de vroegmis gegaan. De politie werd gewaarschuwd, maar de inbrekers waren natuurlijk allang weg. Toen de huisheer thuis kwam werd de inventaris opgemaakt en toen bleek uit een portemoa- naie, die in de keuken op tafel lag, 1.75 ge stolen te zijn. Bovendien was uit een trom mel een eierkoek verdwenen. WAARSCHUWING. De directie van den Landbouw deelt in Handelsberichten mede, dat het in den laat- sten tijd herhaaldelijk is voorgekomen, dat Nederlandsche firma's, die in zakenrelatie Zijn getreden met fruit en groentenhandelaren te Liverpool, er niet in slagen van deze be taling te verkrijgen, In verband daarmede wordt belanghebbenden in overweging ge geven, alvorens in relatie te treden met hun onbekende fruit- en groentcnnandelaren, inlichtingen over deze personen in te winnen, hetzij door bemiddeling van hpt Neder landsche Consulaat aldaar, hetzij dóór een Trade Protection Society. RONSELING VAN WERKVEE VOOR DE DOODENVELDEN VAN ZUID-LIMBURG. De gemeentelijke arbeidsbeurs te Arnhem verleent ook haar bemiddeling voor de plaatsing van werkloozen buiten de stad. Zij plaatst ze o.a. bij de staatsmijnen in Limburg. Een werklooze, wien dit werk werd aangeboden, weigerde. Hij had uitzicht op beter loonend werk, omdat het loon z.i. veel te laag was, gegeven de duurte te Heerlen. Ten gevolge van deze weigering werd de steunverleening ingetrokken. Weet men, hoe de „Tribune" dat aan haar lezers vermeldt Ziehier de vijf opschriften, die het, ten deele met reusachtige letters, boven het ver haal in kwestie plaatst „Ronseling van werkvee voor de dooden- velden van Zuid-Limburg"„De Arn- hem§che Gemeente-Arbeidsbeurs", „een koe lie-centrale voor de kolenmijnen" „Presgang met de hongerzweep"„Hoe men optreedt tegen werkloozen".... „Le vensgevaarlijk werk voor een hongerloon"... Zouden er waarlijk Nederlandsche ar beiders zijn, die de dupe worden van derge lijke gezwollen fraaiigheden? Wij betwijfelen het. Den redacteur van de „Tribune", die deze kopjes maakte, Zweefde waarschijnlijk Russische revolu tionaire litteratuur voor, meent het „Hbld." Zaterdagavond is te Lutterade (Limb.) in een café nabij het Station aldaar een pol derwerker zoodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen overleed. De politie arresteer de een zestal personen. Zaterdagmiddag richtte de 17-jarige leer ling-chauffeur A. K., uit Meerveldhoven, van een autobusonderneming op de markt te Eindhoven eenige woorden tot een chauffeur van een concurreerende onderneming. Dc laatste ontstak daarop in woede en sloeg daarop K. met zijn vuist zoodanig op het hoofd, dat deze een schedelbreuk bekwam en onmiddellijk- n&ar het R. K. Gasthuis over gebracht moest worden. De dader is gear resteerd, Zondagavond omstreeks half negen werd in de kom van dc gemeente Winterswijk door de politie een verdacht uitziend per soon aangeroepen. In plaat3 van halt te hou den schoot de vreemdeling, die met een Duitschen tongval sprak, met een revolver op den politie-agent, waarbij hij hem toeriep: „Blijf daar staan, anders schiet ik je kapotï** De politie-agent liet zich echter niet af schrikken-en liep op den persoon toe. Deze nam daarop de vlucht, nagezet door den politie-agent. Tengevolge van de duisternis kon de agent den vluchteling, die in een weide vluchtte, niet achterhalen. Tijdens deze jacht schoot de vluchteling nogmaals op den agent, die toen eveneens van zijn vuurwapen gebruik maakte. De politie-agent werd niet getroffen. Den geheelen nacht werd door eenige patrouilles het dorp en de omgeving afge zocht, doch het mocht niet gelukken den man te vinden. DIEFSTAL VAN EEN AANGETEEKEN- DEN BRIEF. Enkele dagen geleden werd een diefstal ontdekt van een aangeteekend stuk, inhou dende een bankbiljet van f 1000 verzonden over het hulppostkantoor Heerlerheide. De kantoorhouder, zijn plaatsvervanger en een besteller werden gearresteerd, doch de beide eersten werden na een verhoor weer vrij gelaten. Thans is naar de Tel, verneemt/op onver wachte en treurige wijze de zaak tot klaarheid gekomen. De vrouw van den zieken kantoor' houder te Spekholzerheide bekende uit ge wetenswroeging daags voor Kerstmis haar man, dat zij den diefstal begaan had. Zij had den brief met geldswaarde uit het kantoor, waar de post ter verzending gereed lag, ge strien. De kantoorhouder, die als een zeer recht schapen mensch bekend staat, schrok gewel dig en dwiohg zijn vrouw haar misdaad bij de Justitie aan te geven. De besteller S is daarop onmiddellijk in vrijheid gesteld en gerehabili teerd. De vrouw is moeder van negen kinde ren. Haar man was geruimen tijd zenuwziek. ZE WILLEN niet vertrekken. Verscheiden z.g. stichtingsboeren en ande re personen, die een ambt of betrekking be kleedden bij het Opvoedingsdorp De Glind- horst bij Barneveid, hebben van net bestuur per aangeteekenden brief, bevel ontvangen, oinnen een week te vertrekken, aan welk be vel de meesten hebben voldaan. Enkelen heb ben echter pertinent geweigerd en dit den m nister medegedeeld, DE TELEFOONDIENST TE BUSSUM. Met den Telefoon-dienst te Bussum (allSen daar schijnt het lang niet in orde te zijn. Naar het Hbld. meldt heeft de heer Bedijn aldaar, het volgende telegram gezonden aan het hoofdbestuur der Posterijen en Telegra fie te 's Hage „Telefoondienst Bussum ver keert, zooals u bekend behoort te zijn, in de- plorabelen toestand. Telefonisten laten tijden zonder reageeren opbellen. Herhaaldelijk wordt na afgcloopen gesprekken verzuimd de verbinding op te heffen en krijgt men, wil men een half uur later een nieuw nummer aan vragen, de vorige aangeslotene nog aan het toestel. „Eenige gesprekken achter elkaar aan vragen is herhaaldelijk onmogelijk wegens nalatigheid afgeloopen gesprek te verbreken. Tallooze klachten van tal van zijden bij Direc teur blijven resultaatloos. Directeur beroept zich op slechte technische inrichting en te weinig personeel. „Langzame bureaucratische afdoening bij den eer slechter dan beter wordenden toe stand in forensenplaats als Bussum onduld baar. „Verzoeke oogenblikkelijk ingrijpen zoo noodig tijdelijke personeelsversterking. Laat ste maatregel aanstelling chef-telefoniste bracht geen waarneembare verbetering." „De Tijd" heeft een onderhoud gehad met b&ron van Wijnbergen, die het blad mede- deelingen heeft gedaan naar aanleiding van zijn „Alkmaarsche rede" in verband met de actie van St. Michael. Hij zeide o. m. het volgende: „Ik ben begonnen met te zeggen, dat ik er niet aan dacht, iemand zijn individueele ontevredenheid te verwijten. Dat is iets zoo mènschelijks, dat ik dc laatste zal zijn om dat te doen. Ieder van ons pruttelt wel eens. ITet organiseeren van die ontevredenheid ca zoodoende het aankweeken van een geest van verzet, gelijk dat het laatste anderhalf jaar naar aanleiding van de regeeringsmaat- regelen geschiedt, dat heb ik vervolgens mis dadig genoemd, en ik noem dat nog mis dadig. Ten derde heb ik er op gewezen, dat wij katholieken, in deze tijden van tegenslag toch naar de volmaaktheid moeten streven, en ik heb daartoe een citaat voorgelezen uit het Tertiarisnummer van November j.l. dat uitstekend waergaf wat ik bedoelde. Dat is alles geweest. Ik had zelf niet bet minste idee, dat deze rede zooveel stof zou doen opjagen. Het verband tusschèn de Alkmaar sche rede en St. Michaël wordt ook ge vormd door een leugen. En die leugen is, dat door mij met name St. Michaël in die bewuste rede is genoemd. Die leugen is be dacht cn per brief aan professor Veraart overgebracht. Baron van Wijnbergen geeft dan verder een uiteenzetting van het conflict in de bij eenkomst van 25 November, dat, naar men weet, den heeren van St. Michaël er toe geleid heeft, weg te loopen, ,,'t Was beter geweest, indien deze grove bejegening, de delegatie en het bondsbestuur aangedaan, niet wereldkundig had gemaakt behoeven te worden, maar de achteraf door de Michaëlisten aangenomen houding, dwingt mij thans het te zeggen. Persoonlijk schuw ik in dezen het licht niet, terwijl ik hoop, dat dit incident ter bondsvergadering niet ter sprake zal worden gebracht, daar dan wellicht nog andere dingen zullen moeten moeten worden gezegd, die beter verzwe gen bleven. Hoe meer licht in deze zaak komt, des te duidelijker zal blijken, dat noch het bonds- bestpur, noch de delegatie, noch ik zelf zich ook maar iets te verwijten hebben, doch dat in tegendeel de onderhandelingen met de grootste welwillendheid en lankmoedigheid zijn gevoerd. En dit is te meer te waardce- ren, wanneer men zich er rekenschap van blijft geven, dat deze treurige zaak opgezet is én nog geleid wordt door een lid van het bendsbestuur, Slechts leugenachtige berich ten en valsche voorstellingen konden hier dienst doen en hebben er toe geleid, gelijk door sommigen blijkbaar wordt gewenscht, den bondsvoorzitter persoónlijk te treffen. Dien dag lag er geen voor onderhandelin- gen vatbaar onderwerp meer op tafel. Onze delegatie bad het laatste in ontvangst te ne men, waartoe St. Michaël bereid was, n.l. de permanente commissie van overleg, die echter zooals u weet op d® vorige bij eenkomst was afgewezen. Wat ons ter hand werd gesteld, was niet meer voor wijziging vatbaar, daar het hoofdbestuur van St. Mi chaël het zoo had vastgesteld. Aanstonds na deze bijeenkomst heeft het bestuur van St. Michaël het overleg als be ëindigd verklaard. Speciaal de beide bestuursleden Veraart en Wittert van Hoogland hebben volop re den, om te trachten mijn invloed met alle passende middelen te verkleinen. De actie toch, die zij voeren, is ten slotte een actie, die moet tengevolge hebben een scheuring in de rechterzijde, waaruit dan m. 5. nood zakelijk een scheuring moet volgen in de R. K. Staatspartij. In zooverre stel ik mij be slist tegenover hen. Daarom ben ik het vol strekt oneens met degenen, die het verbond St. Michaël als een onbeduidend relletje be schouwen Ik vind het een allergevaarlijkste beweging, die haar grond allerminst vindt in de ontevredenheid der ambtenaren, al maakt zij daar handig gebruik van. Ik geloof niet, dat iemand aan art. 9 van het reglement een zoodanigen uitleg kan geven, dat hij St. Michaël kan goedkeuren. Prof. Veraart heeft zelf gezegd, dat het niet ging om een andere candidaatstelling, maar dat zijn doel wel degelijk is, een andere richting te brengen in de Kath. partij, om zoo bepaalde programmapunten spoediger ver wezenlijkt te zien." De heer Van Wijnbergen maakte nog eenige opmerkingen over de samenstelling der rechtsehe partijen: „Laat men toch bedenken, dat een be weging, die de rechtsehe samenwerking te niet zou doen, in de toekomst zou verhinde ren, dat nog vele dingen door die samen werking worden bereikt, om niet te spreken van het vele, dat door de coalitie werd be reikt en dat zou kunnen te loor gaan, als zij werd verbroken. Onze jongeren deden beter zich wat in de historie te verdiepen. ....Ik twijfel cr niet aan, of de bonds vergadering zal met onze opvatting accoord gaan. Dank zij ons jarenlang verenigings leven, is het organisatorisch besef bij ons volk wel zoodanig ontwikkeld, dat men reeds op de gronden van organisatorischen aard, door het bondsbestuur aangegeven, zal moe ten besluiten, dat de tegenwoordige Michaël- actie binnen de partij niet geoorloofd is. Ik verwacht dat de Michaëlisten zich con form de uitspraak van het communiqué bij de beslissing zullen neerleggen en evenals de andere katholieke kiezers gezamenlijk, en niet groepsgewijze in de kiesvereniging zullen medewerken. Het ergste zijn die menschen, die altijd spreken over reorganisatie, maar het daarbij laten. Indertijd is bij de commissie-Barge een plan ingediend om de partij te splitsen in democraten, conservatieven cn agrariërs, alle drie de groepen met afzonderlijke lijsten te laten uitkomen en tusschen hen een fede ratief verband te doen bestaan. Die indie ner was tenminste iemand, die ook concre te voorstellen deed, al zou' de verwezenlij king leiden tot ondergang der partij. Tegen over bepaalde voorstellen kon men dat echter aantoonen. Mijn wenschen zijn: een» partijbureau en een beter contact met de pers. Is het niet onbestaanbaar, dat het bondsbestuur al het „vuile" werk voor den bond zelf moet ver richten zonder hulp. V/ij hebben niemand die ons assisteert. Denk eens aan het knip sels verzamelen, archieven bijhouden druk proeven corrigceren, Zoo'n bureau zal veel geld kosten, ten minste 1 millioen, maar hei is onmisbaar. En de zooveel kleinere anti- revolutionnaire partij kan het wel tot stand brengen." TIEL, 29 Dec. Weekmarkt. Vee, Óp de markt was de handel redelijk. Vet vee wei nig aangevoerd. Ie kw, vet vee 5560 ct., ld, 2e kw. 50—55 ct., kalfvea weinig aange voerd 375450, vaarzen 325—410, fok- vee niet meer aangevoerd. Varkens. Op de varkensmarkt waren aan gevoerd 271 varkens en 240 biggen. Prijs houdend. Varkens 2080, biggen 515. Granen. De stemming voor taTwe was flauw; alles ruimde langzaam op. Rogge moeilijk te plaatsen; haver ging beter van de hand Groene erwten werden niet aan geboden. Voederartikelen zeer vast. Tarwe 10—10.75, rogge 8.40—8.75, gerst 7—8, haver 4.506.12V, groene erwten 11 14, gele id. 10.7512, alles per H.L. Boter en eieren. De 30 Kg. boter ging vlug tegen hoogeren prijs van de hand, 2.40 2.70 per Kg. De aanvoer van eieren was ge lijk aan dien van de vorige week, 40.000 st. De prijs was ongeveer dezelfde 1012% ct., eieren van hennen pas aan den leg 78 ct. per stuk. WINSCHOTEN, 29 Dec. Weekmarkt Aan gevoerd waren 31 paarden, 303 varkens, 106 schapen, en 7 geiten. Prijzen: werkpaar den 120160. slachtpaarden 80120, biggen 1015, loopvarkens 1630, oude varkens 60100, drachtige varkens 70 105, vette varkens 3438 3438 ct. Lon- densche varkens 3132 ct., zouters 3334 ct,, alles per half Kg.; drachtige schapen 35—40, vete schapen 3245, vette lam meren 2632, weidelammeren 1824, geiten 916. Hooger noteerden tweede soort geiten, tweede soort vette varkens, tweede soort Londensche varkens en zouters, belangrijk hcoger drachtige schapen en loopvarkens; lagere prijzen konden worden bedongen voor vette schapen, beste vette lammeren, beste weidelammeren, tweede soort biggen, twee de soort drachtige varkens; in één doen wa ren werk- en slachtpaarden, tweede soort vette lammeren, tweede soort weidelamme ren, beste geiten, beste biggen,oude varkens, beste drachtige varkens en beste vete var kens. Handel vrij levendig. PURMEREND, 30 December, Kleine Fa- briekskaas, aanvoer 11 stapels, 58.50, met rijkswerk 59; Kleine Boerenkaas, aanvoer 5 stapels, met rijksmerk 62.50, handel goed, Boter 578 K.G., 2.50—2.60 per K.G. Vee. 200 vette runderen 0.901.25 per K.G., 175 melk- en, geldekceien 175400; 15 Stieren; 21 Paarden 100250, handel stug. 10 Vette kalveren, 1.802 per kilo, handel matig. 174 Nuchtere kalveren 15 50, handel vlug. 644 Vette varkens, 0.78 0.83 per klio, zouters 7094, handel vlug. 48 Magere varkenh, 2448, handel vlug. 99 Biggen, 1224, handel vlug. 680 Scha pen 4558, handel matig, Overhouders 3045, handel matig. Kipeieren 9 -0,50 per 100 stuks. VEEMARKT TE ROTTERDAM.- Prijsnoteering van Dinsdag 30 Decembe*, Vette koeien le kw, 69%, 2a kw. 52, 3e kw, 38 ct.; vette ossen 60, 52, 40 ct.; vette stie ren 53, 47, 38 ct,; vette kalveren 125, 115, 100 ct. per half Kg.; nuchtere kalveren 16 21, idem voor de fokkerij 2330; biggen 814; paarden 120—160; kalfkoelen 410500; melkkoeien 325—480; vaarzen 195300; pinken 110190; graskalveren 70130 per stuk. Vette runderen kleine aanvoer, handel matig, le soorten prijshoudend. Vette kal veren kleinen aanvoer, vlug en duur ver kocht. Graskalveren zeer kleine aanvoer, handel lui. Nuchtere kalveren redelijk aan gevoerd, handel vrij goed. Stieren kleine aan voer, geringe vraag. Fok- en mlkvee beperkt aangevoerd, handel vrij goed. Paarden flinke aanvoer, prijzen iets lager. Biggen gewoon aangevoerd, handel traag. Mager vee kleine aanvoer, stille handel. LONDEN, 29 Dec, De „Evening Stan dard" geeft de volgende uiteenzetting van de kwestie der ontruiming van de Keulsche zone. Het is thans zeer waarschijnlijk, dat de ontruiming binnenkort zal plaats hebben en de geallieerden zijn niet voornemens Duitschland onaangenaam te bejegenen. Het staat vast, dat het definitieve rapport van de militaire controle-commissie niet vóór 10 Januari kan worden verwacht. Engeland heeft niet het recht de Keulsche zone te ontruimen, alvorens Duitschland naar het oordeel det geallieerden heeft voldaan aan de bepalingen van het verdrag van Ver sailles betreffende de ontwapening en het voorlocpig rapport van de controle-com missie heeft Engeland evenmin gerust ge steld als de andere geallieerden, Na de nota aan Duitschland is het nu de vraag, welke definitieve beslissing de geallieerden zul len nemen en wannqer dit zal geschieden. Zullen de geallieerden de tekortkomingen van Duitschland in bijzonderheden op schrift stellen? Zullen zij eischen, dat Duitschland daaraan vóór een bepaalde da tum is tegemoet gekomen en hoe zal Duitschlands houding zijn? Waarschijnlijk zullen de tekortkomingen in de definitieve nota aan Duitschland worden opgesomd en zullen dc geallieerden daarna maatregelen nemen om hun cischen ingewilligd te krij gen. Erkend wordt, dat Duitschland de bepa lingen van het plan-Dawes nakomt, doch deze hebben niets te maken met de ontrui ming van de Keulsche zone, terwijl de ont ruiming van het Ruhrgebied, die wel afhan kelijk is van de nakoming van het plan- Dawes, geen verband houdt met de ontwa pening overeenkomstig het verdrag van Versailles. In goed ingelichte kringen verwacht men, dat de kwestie omstreeks midden Mei op bevredigende wijze zaï zijn opgelost. BERLIJN, 29 Dee. In bevoegde kringen verluidt, dat tot dusver geen officieele of officieuze mededeeling is ontvangen, dat de zone van Keulen op 10 Januari niet zal worden ontruimd DAGBLADEN. PARIJS, 29 Dec. In de Kamer verzocht minister Renoult, die Herriot verving, om verdaging der interpellaties inzake de voor genomen vervolging van het dagblad „Éclair". Noliet gaf een overzicht van de controle maatregelen in Duitschland en herinnerde er aan, dat de jongste ontdekkingen van wapens er de Ambassadeursconferentie toe hadden geleid te constateeren, dat Duitsch land niet de voorwaarden had vervuld, welke de ontruiming der Keulsche zone mogelijk zouden hebben gemaakt. Noliet zeide, dat hij dc publicatie van de „Éclair" niet opportuun achtte en in strijd met het belang van Frankrijk, want het be wuste rapport was een mtergeallieerd do cument. De publicatie der beide documen ten in de „Éclair" betrok op al te scherpe wijze een vreemde mogendheid in de zaak en betrof onbetwistbaar de buitenlandsche veiligheid van den staat. Noliet besloot met te verklaren, dat hij de in Duitschland opgedane ervaring zonder voorbehoud ten dienste van Frankrijk zou stellen. BERLIJN, 29 Dec. In de zaak Kutisker i is ook dc directeur der Kutisker Treib- mittel Konzern A. G. te Berlijn, Paul Grieger, onder ernstige verdenking van be drog gearresteerd BERLIJN, 29 Dec. De bladen schatten het verlies der Pruisische Staatsbank door Kutisker op 15 millioen goudmark. BERLIJN, 29 Dec. Uit München wordt gemeld, dat de aanvaarding van het con cordaat met het Vaticaan en van de evan gelische kerkverdragen als vaststaand kan worden beschouwd. Een voldoend aantal Duitsch-nationalen zal vóór het concordaat stemmen op voorwaarde, dat de Beiersche regeering nog eenige garanties tegen het overwicht van de macht der katholieke kerk in de wet opneemt. De onderhandelin gen over het compromis zijn op het oogen blik nog niet ten einde gevoerd. Men twij felt er echter niet aan, dat zij tot een re sultaat zullen leiden. BERLIJN, 29 Deo Het onderzoek in zake den massamoordenaar te Miinsterberg heeft reeds met zekerheid uitgewezen, dat het aantal slachtoffer» van Denke ten min ste 15 bedraagt, daar men in zijn woning kleedingstukken van 15 verschillende per sonen heeft gevonden Men gelooft echter, dat het aantal vermoorden nog veel groo- ter is, daar Denke zonder twijfel heel wat kleeren verbrand heeft Bij de arrestatie van Denke vond men voor de kachel een groot pak kleeren liggen, dat hij klaarblij kelijk juist had willen verbranden. Boven dien heeft Denke, évenals Haarman, ook in oude kleeren gehandeld. Er heeft zich bij de politie te Miinsterberg reeds een vrouw aangemeld, die verklaart, dat zij van Denke bij herhaling vleesch heeft ge kregen Mary Dickson, de Russisch-Amerikaan- sche schrijfster, die dezer dagen een aanslag op Krassin wilde plegen (zij zelf beweert den Russischen Sovjetgezant slechts te hebben willen „intimideeren"), is tot drie weken hechtenis veroordeeld. LQNDEN, 29 Dec. Nabij Belfast werd een 17-jarig meisje door een auto overreden. Drie mannen sprongen daarop uit de auto, begoten de kleeren van het meisje met benzine, staken ze in brand, en reden ver volgens in volle vaart weg. Voorbijgangers snelden toé en slaagden er in de vlammen te blusschen. Het meisje is in leven g< bleven. LONDEN, 29 Dcc. Ten gevolge van de: aanhoudende'n regenval zijn de meeste rivls ren in Engeland 3terk gewassen. De Theemi heeft een sedert jaren niet gekende hoogte bereikt; men verwacht echter dat de stijging thans zal afnemen. CAi'RO, 29 Dec, Het parket heeft nog tien personen vrijgelaten/die gedetineerd waren in verband met den moord op den Sirdar. Daaronder zijn twee Kamerledec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8