wier-H 1 1 r DIENSTPERSONEEL UIT DE PERS. STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. haarlemmerliede: VRAGENBUS. SPORT EN SPEL. VOETBAL. LANDB. EN VISSCHERIJ KUNST EN KENNIS. GEMENGD NIEUWS. Lood om oud ijzer. HET P.E.N. EN DE GEMEENTE BEN- NEBROEK. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Vereetiiging van Hoofden van R.-K. Scholen in het bisdom Haarlem. BesmetteHike ziekten. HALFWEG. SPAARNDAM. BEZORGT MIJ Imami lamm -1 liet antwoord fs: 1 een advertentie i - geplaatst Inde NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 1 met haar 16.000 exempl. oplage HEEMSTEDE. BENNEBROEK. VEL$EROORD. ZANDVOORT. HAARLEMMERMEER. VIJFHUIZEN. NOORDWIJK. Verbeterde aardappelrooi- machine. Het voedsel van een slak. UIT BOEK EN BLAD. s Geheime distilleerderij. Berooving van een lijk. Uitgebroken door de vloer. Vermist en verdronken- In de „Tijd" schrijft prof. Veraart een artikel, waarin hij het voorstel van rente- Jooze Staatsleeningen nader uitlegt. We le- „Stel, de Staat besluit, een bedrag van vijfhonderd millioen der nationale werkelijke schuld renteloos te maken. Dan trekt hij een wettelijke regeling, waardoor het hem vooreerst mogelijk wordt tegen een gemid delden koers, van b.v. de laatste drie iaren, de bij de wet te noemen leeningen waar onder natuurlijk niet die, waarbij een r.iet- vervro-gde aflossing werd gewaarborgd op te koopen. Leeningen bovendien zooveel mogelijk van het hoogere rente-type, ter wijl een fatale termijn voor de inlevering der stukken wordt gesteld. De houders van deze stukken krijgen dus hun Staatsschuld- bezit in de werkelijke geldwaarde terug. Hoe verdeelt de Staat de vijfhonderd mil lioen rentelooze leening? Het volgend voor stel zou m.i. ernstige overweging verdie nen: Het bedrag der vermogens van de ann- geslagenen in de vermogensbelasting be droeg 19221923 ruim twaalf milliard. Laat men de vermogens beneden een ton buiten beschouwing, dan is het bedrag zeven mil liard. Verdeelt men evenredig de vijfhonderd millioen over de zeven milliard, dan zullen allen, die meer dan een ton vermogen be zitten, voor 7143 per 100.000 in de ren telooze leening moeten deelnemen. Stel nu verder, dat deze rentelooze lee ning in 25 jaar wordt afgelost, en dus de jaarlijksc'ne aflossing twintig millioen be draagt. Het is dan slechts noodig elk aan deel van 1000 te voorzien van een cou ponblad, tellende 25 coupons maar geen rente-coupons! elk van veertig gulden. Telken jare ontvangt de houder zijn veertig gulden, totdat hij na vijf-en-twintig jaar zijn duizend gulden terug heeft. Wat zullen nu de economische gevolgen van dezen maatregel zijn? Bezien wij dat eerst voor de kapitaal be zittende burgers. Dezen, als één geheel genomen, zijn een stuk kapitaal, dat geen andere beteekenis had dan dat het zijn bezitters inkomen op leverde, omzetten in een kapitaal, dat voortaan geen inkomen geeft. Dit beteekent, dat de rijkere bezitters zich voortaan iets meer in hun behoefte-leven zullen moeten beperken, waarom het natuurlijk te doen is! En die schade is al heel gering, als men bedenkt, dat iemand met een ton bezit zich zal zien ontgaan de rente van ten hoogste 7.143! (Progressie buiten beschouwing ge laten!) Hier is het de plaats even de aandacht te vestigen op de misleiding, die wordt'ge pleegd door het voor te stellen, alsof door rentelooze leaning aantasting plaats vindt van het bedrijfskapitaal, Is de veronderstel ling ten eenenmale gewettigd, dat de be zitters van de bedoelde zeven milliard ge zamenlijk heel wat meer staatssckuldbewij-' zen bc„itten dan vijfhonderd millioen? En is dat soms bedrijfskapitaal, omdat het rente" geeft, en wordt het geen bedrijfskapitaal, zoo gauw het geen rente meer geeft? Nog eens: de eenige functie van het kapitaal, dat uit staatsschuld bestaat, is: dat het zijn bezitter inkomen geeft. En op denzelfden grond, waarop men, maar thans veel te zwaar, Rijksambtenaren in den nood der tij den doet bijdragen, laat men met renteloo ze leenir.g de bezitters va., belangrijke ka pitalen uit de inkomsten van hun improduc tief kapitaal bijdragen: bezuiniging! De bezitters van minder dan een ton, en die toch stukken hadden in de leeningen, welke worden afgelost, krijgen geld beschik baar; en daar dit natuurlijk niet weef aan stonds in Staatsleeningen kan worden be legd, zullen zij daarvoor andere beleggingen zoeken. Terecht werd er onlangs op gewe zen, dat kleinere bezitters de geneigdheid hebben „dicht bij huis" belegging* te zoe ken, wat zeer zeker een nationale productie ten goede zal komen. En nu de gevolgen voor den Staat. Wat wint hij? In plaats van de aflossing en rente heeft hij, voor het renteloos gemaakte be drag, alleen aflossing te geven. Stel, dat die r?.n'e. v'er Procent bedraagt, dan bespaart hij zich vijf-en-twintig jaar lang een jaar- lijksche uitgave van twintig millioen. Waar lijk geen kleinigheid. En wat derft de Staat? Voornamelijk een klein stuk vermogensbelasting en een kfein stuk inkomstenbelasting. Het vermogen van hen, die gezamenlijk zeven milliard bezitten, gaat met ongeveer cen-honderd-acht-en- tachtig millioen achteruit. Globaal gerekend^ met een-zeven-en-dertigste. Men kan dus zeggen, dat de opbrengst der vermogensbe lasting niet noemenswaard vermindert. De opbrengst der Rijksinkomstenbelasting daalt nog veel minder. Het inkomen, waarvoor on ze bevolking in de Rijksinkomstenbelasting is aangeslagen, bedraagt 19211922: bijna vier milliard. Het inkomen uit een bezit van vijfhonderd millioen, natuurlijk ook te schat ten op vier procent, is twintig millioen! De verminderde opbrengst van deze belas ting is dus bijna niet te verwaarloozen. Wat de Staat, die vijf-en-twintig millioen per jaar aan uitgaven bespaart, door verminder de opbrengst van de successie-belasting zal derven, bedraagt minder dan één millioen per jaar. En dan durft Dh. Hermans van vier maal hoogere belastingen spreken, als gevolg van rentelooze leeningen! Terwijl de Staat, bij na twintig millioen aan uitgaven bespaart, die hij voor een deel kan aanwenden tot verlaging der directe belastingen! En dan leze men nog eens het slappe betoog van Prof. van Gijn, eerst met die veronderstel ling van zulk een absurde uitvoering van het plan, later met zijn opzet van een „lo terijterwijl hét „simple comme bonjour" is, door inrichting van het aandeel alle lo terij-karakter aan het plan te ontnemen. En zelf moet ik verklaren er niets van te be grijpen, als pater Raaymakers zoo ongeveer van „lood om oud ijzer" spreekt, wanneer hij rentelooze leeningen met rentegevende lee ningen vergelijkt. De redactie van de „Tijd" schrijft er o.a. bij: „Men behoeft nu nfet meer in de ruimte te praten. Er is een voor-ontwerp-Veraart, waarover ter zake kundigen hun licht zullen laten schijnen. Dit voorstel komt, als wij goed zien, neer op een extra-belasting van plusminus 20 millioen per jaar op de vermogens boven de 100.000. Gesteld dat zulk een belasting billijk zou zijn, dan nog blijft het o.i. de vraag, of het niet veel eenvoudiger zou zijn, deze belasting rechtstreeks te heffen. De rente-quaestie kan er buiten staan. En dan komt men weer tot de nuchtere opmer king van prof. Raaymakers, die o. a. het volgende schreef: „Alles te zamen genomen meen ik, dat. rentegevende en rentelooze staatsschuld, bij ecu billijke verdeeling der belastingen, vrijwel op hetzelfde neerkomen. Daarom acht ik het beter maar niet te ver anderen van stelsel, omdat velen, zoover niet doordenkende, in de meening zouden kunnen komen, dat de Staat zijn verplich tingen niet zou kunnen of willen nakomen en den maatregel misschien zouden beschou wen als een soort bolsjewisme." De vraag ie nu maar: is het den Michaëiis- ten om de „democratische" leuze, dus om het (schijn) „bolsjewisme" (de afschaffing der rente) of om de 20 millioen (door middel van een verzwaarde vermogensbelasting) te doen? Wij hopen nu maar, dat de ijverig studea- rende democraten van „St. Michael" óók de nummers van „De R.-K, Werkgever", waarin het oordeel van enkele deskundigen werd afgedrukt, aandachtig zullen lezen. Misschien komen zij dan wel tot de overtuiging, dat „rentelooze staatsleeningen" of verzwaarde vermogensbelasting lood om oud ijzer is En dat aan een eveptueele verzwaring der ver mogensbelasting toch ook nog eenige be zwaren zijn verbonden men denke slechts aan mogelijke kapitaalvlucht bezwaren, die zelfs door „St. Michaël" niet kunnen worden weg.... gestudeerd" AANBESTEDING. Zaterdagmiddag werd door den architect J. Martijnse te Overveen aanbesteed het bou wen van een dubbele piiddenstandswoning op een terrein aan de Molijnstraat. Laagste inschrijver C. Blok, Driehuizen f 10.192. De overige inschrijvingen luiden Boer- rigter en Houtkarpp, Haarlem, f 12.180 A. van Hoften, Haarlem, f 14380. Het gemeentebestuur var> Bennebroek heeft aan 't P.E.N. de vereischte vergunnin gen geweigerd tot aanleg van de werken in in verband met stroomvoorziening der ge meente. Zooals men weet, wenscht Bennê- broek den stroom van Heemstede te betrek ken, doch wil de provincie zelf gaan leveren. Verwacht wordt dat de provincie thans ge bruik zal maken van haar bevoegdheden vol gens de Belemmeringenwet. De agenda voor de 28ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, welke gehouden wordt op Vrijdag 2 Januari 1925, des namid dags te 7 uur in het gebouw der Kamer, Kruisweg 70, vermeldt: 1. Opening; 2 Verk?ezing Algemeen Voor zitter; 3. Verkiezing Voorzitter Afdeeling Grootbedrijf: 4. Verkiezing voorzitter afdee ling Kleinbedrijf; 5. Verkiezing vaste com missies; 6. Notulen; 7 Ingekomen stukken en mededeelingen: 8 Goedkeuring verzonden adressen: a. Minister van Buitenlandsche Zaken, inzake Kaasexport naar Portugal; b. Aan den Raad der Gemeente Haarlem, in zake wijziging verordening winkelsluiting. 9. Concept-schrijven afdeeling Kleinbedrijf van den Raad der gemeente Haarlem, be treffende verordening Winkelsluiting; Rond vraag; 11. Besloten vergadering. Malarfa-bestrijding door dc bevolking. De Commissie voor de Malaria-bestrijding door de bevolking in Noord-Holland ver zoekt ons op.name voor de volgende mede- deeling; Het heeft de aandacht van de Commissie getrokken, dat in de plaatselijke pers in den laatsten tijd herhaaldelijk de meening zich uit, dat onze Commissie ter zake van de middelen, die de bestrijding dar Malaria kun nen bevorderen, als 3 pCt. Lysol, Flyosan en R. I. D. S,, tegen laatst genoemd middel een zeker vooroordeel zou hebben. Niets is min der waar dan dit. De Commissie, afgaande op genomen proe ven, is van oordeel, dat alle drie zeer bruik bare middelen zijn, doch daarnaast acht de Commissie zich verplicht de bevolking ook voor te lichten omtrent de middelen, die op de goedkoopste manier tot het gcwensch- te doel kunnen leiden, Voor de behandeling van stallen, schuren en dergelijke acht de Commissie voor dit oogenblik, de bestrijding met een 3 pCt. lysoloplossing nog de meest goedkoope. Voor woon- en slaapvertrekken enz. alsmede vcor het verdelgen van „zwarte vliegen" zijn Flyosan en R. I. D. S. meer aan te be velen dan lysol. Waar de Commissie geen instelling is, die zich op het terrein van den handel beweegt, kan van een transactie ten aanzien van den alleenverkoop van één bepaald middel geen sprake zijn. Teneinde te voorkomen,- dat de Malaria- Bestrijding zoude worden opgeofferd aan zekere zucht tot concurrentie tusschen leve ranciers die de Bestrijdingsmiddelen in den handel brengen, zal de Commissie haar tot nu toe ingenomen standpunt ten volle hand haven en zeker niet eenig middel dat ter bestrijding der Malaria kan dienen, afraden. Intusschen acht de Cpmmissie het niet op haren weg liggen te antwoorden^ op inge zonden stukken of „Open Brief", aan de Commissie als zoodanig of aan hare leden persoonlijk gericht, KALENDERS 1925. Wanneer het jaar ten einde spoedt, brengt de traditie mede, dat een redactie tafel bedekt wordt met kalenders voor het komende jaar, uitgevoerd ia de grootste verscheidenheid en de een meer de ander minder getuigend v,an de artistieke vinding rijkheid der ontwerpers. Zoo ook nd ontvangen wij een respecta bel aantal, dat wij hieronder willen laten volgen. Vooreerst een artistieke kalender van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf, uitgegeven door de vereetiiging van Directeuren van Eleclriciteitsbedrijven in. Nederland. Een twaalftal platen ontworpen door Ella Rie- mersma hebben betrekking op de electrici- teit en toonen, vaak op geestige wijze de voordeelen van het gebruik daarvan aan. Ongetwijfeld beantwoordt deze kalender aan haar tweeledig doeL nl. een artistieke wandversiering en propaganda voor de elec- triciteit Dan volgt dc zgn. „Rensburg"-kalender in den handel gebracht door den teekenaar Eug. Rensburg, die met de twaalf teekenin- gen, toepasselijk bij iedere maand, bewijst een altist in zijn vak te zijn. De teekeniu- gen zijn in vier kleurendruk, op steen ge- teekend, allen welverzorgd uitgevoerd. Alle onderwerpen zijn zuiver origineele Hollandsche motieven. De Nationale Spaarbank voor Katholiek Nederland toont op het schild van haar ka der de elf provinciën van Nederland, in welke alle zij haar vertegenwoordiging heeft. De Eerste Roomsch Katholieke Levens verzekering Maatschappij te Nijmegen biedt een kalender zeer practisch en duidelijk voor het kantoorgebruik en daaróm bij vele dagelijksche gebruikers van kalenders zeer gewild. Ook verzuimt een kalender niet de reclame voor „Blue Band" te verhoogen. Het bekende „Blue Band"-meisje van de reclameplaat prijkt ook op het kalender- schild en biedt, in een pakje „Blue Band" vervat de kalender der 12 maanden aan. De firma Janssen en Tilanus te Tilburg heeft baar kalender verfraaid met een kunstprent. Dc Ned. Verzckerings Maatschappij St. Willibrordus heeft op het schild van de door haar uitgegeven kalender een afbeel ding van den H. Willibfordus, uitgevoerd in kleurendruk, opgenomen. De Maatschappij tot Exploitatie van de Victoria Bron te Oberlabnstein brengt een tweetal kalenders, weekkalenders, voor kantoorgebruik zeer gesohikt Een dezer kalenders draagt het cliché van den gevel van bet bureau der Maatschappij te Amsterdam Ten slotte noemen we een zeer fraaie kunstkalende: van de firma Heems, An- thoniestraat te Haarlem. Deze kalender, bestaande uit een viertal schilden, ieder verlucht met smaakvolle koperdiepdruk- foto's zal wel aan haar doel beantwoorden en bqiten haar reclame een artistieke wandversiering vormen. Nog ontvangen wij een exemplaar van de jongste reclame van de N.V. Mij. tot Exploitatie van het orgaan „Klei", een zak agenda 1925; de degelijke uitvoering en handige formaat maken het tot een in alle opzichten gemakkelijk gebruiksvoorwerp. (Vervolg.) Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkelen gebruik gemaakt, die door den inleider beantwoord werden. De voorzitter sprak dan een warm woord van dank tot den heer Rozemeijer en uitte den wensch, dat het onderwijs in de phy- sica bij de lagere scholen meer den prac- tischen kant zou uitgaan, welken den heer Rozemeijer wenscht. Bij de rondvraag werden aangelegenheden besproken inzake de uitvoering van de L. O.-wet 1920, in hoofdzaak betreffende de artikelen 55 en 101 dier wet. Vervolgens sprak de HocgEerw. eere voorzitter, Mgr. M. P. J. Möllmann,, de vergadering ongeveer als volgt toe: Omstreeks de helft der twaalfde eeuw was dc H. Thomas dien de H. Kerk he den herdenkt Bisschop van Kantelberg. Hendrik II, koning van Engeland, vaardig de wetten uit, die naar 's Bisschops meening in strijd waren met het kerkelijk gezag en verderfelijk voor zijne kudde. Met onver schrokkenheid en kracht verzette dc Heilige zich tegen deze aanmatiging. Noch belof ten, noch bedreigingen konden zijn overtui ging doen wankelen; liever wilde hij in bal lingschap gaan. Hij legde zijn zaak voor aan. Paus Alexander den Derden, die hem met liefde ontving en hem in het gelijk stelde. Spoedig dan ook werd hij door de zijnen te ruggeroepen en met levendige blijdschap be groet. De koning echter bleef den heiligen bis schop wantrouwen en liet het dikwijls dui delijk hooren: dat hij met één man in zijn rijk geen vrede kon hebben. Het duürde dan ook niet lang, of enkele booswichten, die den koning wilden behagen, besloten, den bisschop ter dood te brengen. Zij overvielen hem in den tempel en terwijl de Heilige met aandrang zijn moordenaars vermaande, toch zijn dienaren cn vrienden in niets te kwet sen, gaf St. Thomas edelmoedig zijn leven vcor zijn schapen. Hij toonde zich hier waar achtig den goeden Herder zijner kudde. Vandaar dan ook, dat dc H. Kerk heden, onder de H. Mis. ons, priesters, het Evan gelie doet lezen van den goeden Herder. Mijne heeren, gij weet, dat dc goddelijke Hoogepriester van de bedienaars van Zijn Altaar de eigenschappen vordert van den Goeden Herder: waakzaamheid, trouw, lief de, onbaatzuchtigheid. Hoe beter herder, hoe beter kudde! Maar gij weet ook, dat de taak van den besten herder allerzwaarst wordt, wanneer de kudde zich uitbreidt en de gevaren van allerlei aard zich vermeerderen. Welnu, mijne Heeren, de eerste, de aan gewezen medehelpers van den geestelijken herder zijt gij. Ik beschouw uwe werkkring niet als een betrekking van, een huurling, die alleen voor loon werkt, maar als een waar achtig ambt, als een heilige roeping. Voor het godsdienst-onderricht zijt gij reeds door den Bisschop als officieele hulp troepen aangenomen, omdat de priesters al leen die taak niet meer vervullen kunnen. Zelfs zijt gij in staat gesteld, om de kanonie- ke zending te ontvangen, die u het recht geeft, om in den naam der Kerk Gods leer en wet te onderwijzen. Waardeert dit bui tengewoon bewijs van vertrouwen! Maar ik durf verder gaan; ook voor de bevordering van het godsdienstig leven moet gij krachtige medehelpers zijn,; de jeugd heeft in onzen tijd zooveel leiding en steun noo dig. Want tegenover het ontwikkelen van de kennis der natuur en van hare krachten, staat helaas het afnemen van het boven natuurlijk leven. Daartegen moet ook gij, als goede her ders met den priester waken. Gij kunt dat zoo gemakkelijk; uw woord maakt zoo'n in druk op het kinderhart: een enkele vriende lijke vermaning bevordert zooveel goed, houdt zooveel kwaad tegen. Gij kunt dat door uw gebed. Beschouwt uw leerlingen als uw eigen kinderen. Bidt ie,deren dag voer hen, vooral bij de H. Communie. Gij kunt goede herders zijn ddor uw voor beeld van godsdienstigheid en deugd. De schapen zien naar den herder; het kinder oog ziet scherp. Ergert die kleinen toch nooit! Weest geen huurlingen, die de opge legde onderwijstaak volbrengen om het loon en zich verder over niets bekommeren. Maar ook geen fur et latro; geen zoo vers of dieven, die een deel, al is het nog zoo gering, van de onsehuid dier kleinen rooven. Neen! blijft uw best doen, om goede her ders te zijn in den volstcn zin des woords, al moet gij ook al uw krachten, al uw in spanning, al uw arbeid aan uw levenstaak wijden. Bewaakt uwe leerlingen, beschermt ze. Voedt ze met uw woord, .uw gebed, uw voorbeeld. De Goede Herder geeft zijn le ven voor zijn schapen. Een warm aoolaus der aanwezigen en een diepgevoeld dankwoord van den voorzitter toonden den Hoogerw. eerevoorzitter, hoe zeer zijn woorden ingeslagen waren. De voorzitter wenschte den leden een Zalig uiteinde en een gelukkig jaar 1925, waarna Mgr. Möllmann de vergadering met gebed sloot. ERNSTIG ONGELUK AAN DE HOOG OVENS. Zaterdagmorgen had aan de Hoogovens te IJmuiden een ernstig ongeluk plaats. De losse arbeider A. D. uit Heemskerk wilde van de eene schuit op een andere overstap pen, en gled plotseling uit. Hij viel en kwam in het waterruim terecht en bekwam een ernstige kneuzing aan dc wervelkolom en een wonde aan het achterhoofd. Na dooi Dr. Barendse te zijn verbonden is dc onge lukkige per ziekenauto naar "de St. Joannes de Deo-stichting te Haarlem overgebracht. Nader vernemen wij dat zijn toestand rede lijk wel is. Over de week van 14 tot en met 20 De cember 1924, kwam te Beverwijk 1 geval van diphtheritis voor; te Bloemendaal 2 gevallen van roodvonk; te Edam 2 geval len van buiktyphus; t'e Heemskerk 1 geval van diphtheritis: te Helder 1 geval van diphtheritis; te Hoorn 3 gevallen van dip htheritis; te Nieuwer-Amstel 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis; te Uitgeest 1 geval van roodvonk; te Velsen 2 gevallen van roodvonk; te Wormerveer 1 geval van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis; te Wijk aan Zee en Duin 1 geval van roodvonk; te Zaandam 2 geval len van roodvonk en 2 gevallen van dip htheritis; te Zandvoort 1 geval van rood vonk en te Leiden 8 gevallen van rood vonk cn 1 geval van diphtheritis. Uitvoering. Zondag 4 Januari a.s., des avonds 7 uur, zal in het St. Jozefgebouw, alhier, een groote feestuftvoering plaats heb ben ten bate der St. Barbaravcreeniging. Dc alom bekende humorist Jan Schrama zal dien avond zijn medewerking verleenen. Het programma ziet er keurig uit en luidt als volgt: 1. Opening. 2. De begrafenins van Tante Bet, 3. Na het Nachtfuifje. 4. Teunis de recruut. 5. Oude Tante Sien. 6. Leve de normale tijd (vervaardigd door den heer Schrama). Pauze, 7. De muzikale clown met zijn exentrieke muziek-instrumenten. 8, De verstrooide professor. 9. Oweeër. 10. De Pa rodist. 11. Sluiting. Aan belangstelling zal wel niet ontbreken. Kiesvereeniging. De R.-K. Kiesvereeni- ging houdt heden, Dinsdagavond, in het St, Jc.zefgebouw, alhier, een algemeene leden vergadering. Na behandeling der agenda zal de heer Mr. J. Bomans, lid yan de Tweede Kamer, als spreker optreden, met het on derwerp: „Ter voorlichting". Concours. De heeren Snel, de Mol en Hceremans, solisten van het fanfarekorps „Kunstkring", hebben op 't Nationaal solis tenconcours te Oosterbeek op den Tweeden Kerstdag gehouden, allen een 3en prijs be haald in de 3e afdeeling, terwijl de heer P. Wit Jr., solist-onderdirecteur van „Kunst kring", een 2en prijs verwierf in de hoogste afdeeling. Tooneel. Op 4 en 6 Januari a.s. geeït de R.-K. Tooneelclub alhier een uitvoering in het Patronaatsgebouw te Spaarnwoude. Opgevoerd zal worden het mooie tooneel- stuk „De Triomf des Kruises". Wij verwach ten beide avonden een volle zaal. Burg. Stand, Geboren: Mattheus, z. van M, A. Valent en H. J, Stuurman. Alber- tus Johannes Machiel, z. van A. J. Hcrmus en P. van Keggel. Jacobus, z. van Th. J. Koek en C. van der Putten. Begrafenis Mevr. VreugdehilHartgcrink. Te Heemstede werd Zaterdag het stof felijk overschot van wijlen nu/vrouw A. M. VreugdehilIlartgerink, die op zoo'n nood lottige wijze verleden week in de Kleine Houtstraat om het leven kwam, ter aarde besteld. Aan het graf werd door ds. Korff, predi kant der Ned. Herv. Gemeente te Heem stede, gesproen, waarna een broer van de overledene dankte voor de betoonde be langstelling. Aan de gevolgen overleden. De heer I. R„ te Heemstede, hoofdmachi- nist bij de Ned. Stoomvaart Mij., die j.l. Woensdag, ten gevolge van een motor-onge val bij den Kattenberg te Heilo, naar het St. Elisabethsgasthuis alhier, werd vervoerd, is zonder bij kennis te zijn gekomen, over leden. Het onderzoek van de politie heeft de oorzaak van het ongeval niet kunnen vast stellen Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. H. Schrama en L. Mol. Geboren: dochter van Geboren: d. van Th. H, Maaskant—Lam- mers; d., van G. v. d. SchrierLiefheb ber. Drankbestrijding. Het R.-K, Drankweer- comité in de gemeente Velsen heeft, even als verleden jaar, een propagandablad ver spreid, getiteld „Nieuwjaarsstemmen". Ui', de woning gezet. Gistermorgen is in de Trompstraat, alhier, een gezin uit de wo ning gezet. Dit gezin bestond uit vrouw en vijf kinderen Den gcheelen dag heeft de inboedel op straat gestaan, tot deze 's avonds door gemeente-werklieden werd weggehaald en naar 't gemeente-terrein werd gebracht. De kinderen werden door buren liefderijk opgenomen. BRAND. Hedennacht om half 3 brak brand uit in het perceel Zeestraat 3, toebehoorende aan een combinatie van 6 personen uit Zandvoort. De politic had bet vermoeden dat kwaadwilligheid in het spel was. Twee eigenaren, n.l, de heeren L. T. B. en J. J., werden gearresteerd. De politie stelt een nader onderzoek in. De brand was vrij spoedig gebluscht, doch er is veel waterschade geleden. Het huis was onbewoond. Verschillende feiten hebben de politie aanleiding gegeven om kwaadwilligheid te vermoeden. Burgerlijke Stand 23—29 December. Ge boren: Pietertje, d. van P. Burghout en J. G. Voorncvela. Jacob, z. van J. P. van Tol cn M Breedijk. Heiltje, d. van W. van der Bijl eri J. Branderhorst. Joanna Wilhclmina, d. van C. A éan der Gècst en A. M, Kragtwijk, Job Johannes, z. van P. C. van den Raadt on E M. Duivenvoor den. Theodnrus Petrus, z. van P. Smit en J. W. van Nieuwmegen. Cornelia, d. van C. Spaargaren en A. van der Linde. Maria Cornelia, d, van G. N. Verwoerd en J. Verbeek. Antonius Cornells, z, van H. van Scheppingen en Th. Heus. Gerrit, z. van R. Grisnich en G, J. Hagen, Lydia d. van A. de Vormer en W van den Och tend. Jacobus Johannes, d. van B. Bras en W, pidenburg, Getrouwd: Henricus Remmerswaal, 27 j. en Maria Beljaards, 27 j. Arie v. Baak, 28 j. en Jannetje Loddema, 20 j. Johan nes Verhagen, 27 j. en Fijt je Cornelia Sloo- ten, 25 j. Cornells Baas, 30 j. en Trijn tje Slooten, 28 j. Overleden: Willem Griekspoor, 22 mnd., z, van A. W Griekspoor en T, M de Berg. Henricus Blommestcin, 71 i„ ongch. Reijer Kok, 56 j., geli met C. W, J, Brede- mozer. Joanna Wilhelmina van der Geest, 1 dag, d van C A. van der Geest en A. M. Kragtwijk, j Hendrik Maliepaard 5 jaar, z. van H, Maliepaard en N. W. van der Leij. Te Amsterdam: Theophilus de Block, 60 j„ geh. met M. S. Peters. Jubiié, Het zal 2 Januari a.s, 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Kooijman in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Bekend is het, dat deze beambte bij zijn superieuren hoog staat aangeschreven om zijn nauwgezette plichtsbetrachting. Ongetwijfeld zal deze dag voor den jubi laris niet onopgemerkt voorbijgaan. Rijwieldiefstal. De heer P. P. liet Woensdagavond bij den heer Z„ aan den Vijfhuizerdijk zijn fiets buiten staan. Van deze gelegenheid maakte een onbekend per soon gebruik, om er met het rijwiel vandoor te gaan. Alhoewel terstond bij de politie aan gifte gedaan werd, mocht het nog niet ge lukken den dader te achterhalen. De wind. Door den storm sloeg Zater dag op den Spaarnw.weg een bakkerswagen om. Ofschoon de wagen dicht bij den sloot kant stond, kwamen slechts enkele broodjes in hef water terecht, zoodat het ongeval nog al goed afliep. Het R.-K. Zangkoor, De nieuwe leden van het R.-K. Zangkoor te Vijfhuizen hebben met de Kerstdagen hun eerste muziekmis uitgevoerd. En het kan gezegd worden, dat ze goed geslaagd is. Geheel zonder fouten zal het niet gegaan zijn, maar er werd toch zeer goed gezongen. Bovendien werd nog 'n Kerstcantate ten gehoorc gebracht, waarin het mooie orgelspel van den heer N. Stok man een groot aandeel had. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de prestaties van het jonge koor zeer meegevallen zijn. en den directeur, den heer C. A, de Koning, gelukwenschen met zijn succes. Vr. Hoe kan men vetvlekken en parafin- vlekken uit een vloerkleed verwijderen? Antw. U kunt een stuk .grauw papier ne men dat onder het kleed liggen en dan over de vlekken strijken met een heet strijkijzer. Helpt dat niet, neem dan een dikke pap van pijpaarde en koud water en leg daarvan een dikke laag op de vlekken en laat het er op zitten tot de pijpaarde hard droog is. Dan er afmaken en met schoone schuier afborstelen. Vragen omtrent loten. Antw. Geen enkel is uitgeloot. Vr. van E. te LI. Antw. Het antwoord op uw vraag kan zoo niet dadelijk gegeven worden. Dat moet besproken worden, omdat wij zoo niet weten wat u eigenlijk wilt. Misschien kunt u het best eens gaan praten met den amb tenaar van den Voogdijraad, Ged. Oude Gracht 60. De „Pollux" is een opleidings schip. Inlichtingen verstrekt de comman dant. Schrijf hem een briefje. Vr. van C. F. te H. Antw. 1. Uw dochter heeft recht op va- cantie-toeslag. 2. Voor de invaliditeitswet moet zij zich wenden tot den Raad van Arbeid, Staten Bolwerk 1, Haarlem. 3. Deze vraag begrijpen wij niet. Waar is uw zoon forens? Ais de aanslag onjuist is, kunt u daartegen reclameeren. Zie daar voor den achterkant van uw aanslagbiljet. 4. Voor 19241925 bedraagt die belas ting 18.90. Vr.: Ik heb een knecht aangenomen voor de Wintermaanden. Nu is hij 4 maanden in dienst cn kan niet meer loopen, daar zijn beenen open zijn gegaan. Hij heeft er mij niets van gezegd toen ik hem aannam. Hij was van te voren ook al een tijd onder behandeling. Hij verdient 25 per week. Bpn ik verplicht nu het weekgeld te beta len. Zoo ja, hoe lang? Antw. Bij ziekte gaat het loon gedurende een korten tijd door, b.v. 8 of 14 dagen. U doet goed bij indiensttreding te vragen of degene, die zich aanbiedt, niet ziek is ot gebreken heeft. Hij is niet verplicht uit zich zelf ziekte op te geven, doch nog evenmin verkeerde inlichtingen geven al» u om juiste vraagt. .kunnen niet meer meekomen, zoodat dg aanval te zwak is. Het lucht voor de Noord* wijk-supporters op, als de scheidsrechter in rukken blaast, waarmee de twee puntjes t* Noordwijk bleven. Beide partijen speelden enthousiast, maar Santpoort kreeg niet wat haar toekwam. Ze haden minstens gelijk spel verdiend. NED. CORINTHIANS— ENG. TRAINERS. Op Nieuwjaarsdag spelen de Ned. Co rinthians op het terrein van A.F.C. in Am sterdam een wedstrijd tegen de Engelsche Trainers Het elftal der Corinthians is waarschijn- ijk Waayer (Z.A.C.), Wamsteeker (A.S.C.) of Weber (V.O.C.) en Sissingh (Be Quick) Lefèvre (Kampong), Legger (Be Quick)v en v. Thiel (H.B.S.L v. E verdingen (V.O.C.) Bieshaar (Haarlem), Rode (Quick Nk'jm.) Breeuwer (Haarlem) en Lash (H.B.S.) S. J. S. ISantpoort I 21. Met knap voetbalweer heeft S. J. C. Zondagmiddag weer twee kostelijke puntjes kunnen boeken op het ranglijstje. De uitslag van den wed strijd S. J. C. ISantpoort I was 21 in het voordeel van S. J. C. Wanneer deze cijfers eens andersom gestaan hadden, was misschien beter de verhouding weergegeven. Santpoort had te kampen met een dubbele dosis pech en S. J. C. had Fortuna mee. Het is vooral te danken aan dé achterhoede der Noordwijkers dat 'tniet andersom kwam te staan. De achterhoede: backs-, keeper en halflinie waren heel goed op dreef. Maar de voorhoede, daar zat een rafel in. Wijnand v. d. Wcijden en v, Urk waren niet van de Eartij, waardoor de zaak wel wat rammelde. 'e plaatsen werden heel goed vervangen door C. de Haas en J. v. Bohenfen. De reserves hebben hard gewerkt en de Haas maakte zelfs een schitterend goaltje, maar de samenwerking was verbroken. Bo vendien werd den wedstrijd in een razend snel tempo gespeeld, waardoor de jongere spelers te spoedig op waren. Over den wed strijd het volgende: Daar scheidsrechter de Bueger niet opdaagde was J. v. Bcrkemeyer (scheidsrechter L. V. B.) zoo welwillend te fluiten. Santpoort trapt af en doet een aan val die op buitenspel strandt. Terugkeerend kom Santpoort vrij voor doel en schiet hoo£ over, Een volgende aanval wordt S. J. C. noodlottig als de midvoor Smit zich goed heeft opgesteld en hem de bal wordt toe- gecenterd; hij tippelt tusschen de backs door en Thomas heeft geen schijn van kans. 1—0. Nog eens moet Thomas hierna een moei lijk stukje werk leveren door een schuiver uit den benedenhoek te halen. Dan gaat de S. J. C.-achterhoede aan 't terreinzuiveren, Adr, v. d. Berg begint op grooten afstand te schieten doch na zoo'n luchtreis is de gang er af. Een vrije trap op Santpoort-doel wordt rakelings langs gekopt. Een scherpe mooie voorzet van W. Rietmeijer wordt door den keeper onderschept en onschadelijk ge maakt; Even daarna maakt Adr. v. cl. Berg met e'en strafschop, onhoudbaar gelijk. Het mooie combineeren van Santpoort doet menig Noordwijker voor niets loopen. Even nadat Harrenburg in een penibele toestand opluchting heeft gebracht, komt C. de Haas voor een mooie kans die hij netjes benut. De leiding is er met 2—1. Na de rust is het een lust het spel te zien: een zeer mooie voorzet van Santpoort wordt door Harren- burg bijna in eigen doel gezet, maar de kee per verbetert zijn werk. Een frcc-kick in de nabijheid van S. J. C.-doel, wordt door Tho mas gestopt. De paal doet hierna eenige goede diensten, totdat rakelings over ge schoten wordt. De rechtsbuiten van S.J. C. brengt nog wel eens op, maar zijn collega's Reeds lang zoekt men naar een econo- misch en goed werkende aaTdappelrooima- chinc. Het construceren van een dergelijk apparaat was niet gemakkelijk, daar men een machine wenschte,, welke de poters van grond cn loof ontdeed en in den zak bracht, zoodat handenarbeid geheel of bijna geheel kon worden bespaard. Om het moeilijke vraagstuk spoediger tot een oplossing te brengen, werden hooge prijzen uitgeloofd o. a. door den Veenkolonialen Boerenbond (V. B. B.) De proefnemingen brachten aan het licht, dat de Amerikaansche „Hoover" het best als grondslag voor verbeterde construc ties kon dienen. Deze liet vooral met betrek king tot de afscheiding van grond en het verwijderen van onkruid en loof nog te wen- schen. In „De Veldbode" lezen wij, dat we derom verbeteringen aan deze machine zijn aangebracht, in verband met de motortracti* en dat men thans een zeer bruikbaar werk tuig heeft samengesteld. Als de machine op het land kómt, kan zfj direct met rooien beginnen, zonder eenig voorafgaand werk, het afmaaien van loof of of iets dergelijks. De ploeg wordt in den grond gezet, de motor in beweging gebracht en dadelijk daarop komen de aardappels op een rooster, dat als Jacobsla-dder werkt en de knollen in de korfjes werpt, zoo goed als ongeschonden, vrij van gras, onkruid en loot Het loof wordt tijdens het rooien gemakke lijk verwijderd door den man, die de korfjes bedient. Op 't land blijven wel enkele knol len liggen, maar veel minder dan bij het rooien met de handen. De machine werkt* onder zeer gunstige omstandigheden: het land was zeer geschikt en het loof dood- Onder zulke omstandigheden kan de ma* chine per dag V\ H.A. land rooien. lil „De Veldpost" lezen wij, dat prof. Sfah' nauwkeurig heeft nagegaan, hoeveel voedsel een slak per dag verorbert om, aan de hand van die cijfers, zich een oordeel te vormea over het gevaar van slakken in den moe»* tuin. Van een menu, bestaande uit aardap pelen, raap en sla at de wijnstokslak ge middeld 1.6 g., 1.5 g. «n 0.1 g. Een ander* slakkensoort verorberde 4'A g. aardappel per dag. Deze cijfers zijn betrekkelijk klein, maat als men ae schade berekent die duizenden slakken per maand in een moestuin aanrich ten, dan krijgt men getallen die buitenge* woon groot zijn. Zonnebloemen. Maandschrift voor bestrijding der tubercu lose en tot bevordering de< Volksgezondheid. Inhoudsopgave: 1. Het woonhui» der oude Romeinen, (Vervolg). 2. De toekenning van d« nobelprijzerf aan div. professoren o.a. aan onzen land genoot, Prof. van Einthoven. 3. Kerstliedt, van Joost v. d. Vondel. 4. Het Kerstkindje, door Floris ran 4ft Merwe. 5. Nazorg voor tuberculoselijders. 6. De radio in dienst der volksgezond* heid. 7. Officiëele berichten, actie vrijwillig* contributieverhooging, oplossing prijsrebus. 8. Van hier en daar; 10-jarig bestaan va» het pl. comité H. L. te Haarlem, de dames- tooneelclub „Charité" te Deventer. Als slot de financiëele verantwoording over November 1924. Ten huize van H. Z„ aan het Kieldlep t<f Hoogeveen (Drente) is door de belasting ambtenaren een geheime distilleerderij ont dekt. Het toestel met aanwezigen voorraad sterken drank werd in beslag genomen. Naar het „Berl. Tageblatt" uit Rome meld! beeft in dc Santa Catharina-kerk te Genu* een berooving plaats gehad van het lijk van dc patricische Caterina Freschi, die sedert 1510 in deze kerk ligt begraven en de groot moeder'is van den door Schiller vereeuwig den Fresko. Dieven zijn den grafkelder binnengedron gen, hebben de sarcophaag opengebroken en de doode van haar talrijke sieraden en rin gen beroofd. De waarde daarvan wordt ge* schat op 200.000 lire. J Van de daders nog geen spoor. Een te Moergestel (N.-B.) gearresteerde» inbreker is dezer dagen uit zijn cel weten te ontvluchten. De arrestantenbewaarplaati aldaar heeft cellen met sterke muren en ijze ren deur. Doch op den vloer heeft de arres tant vat weten te krijgen en 'neel veel werk kon hem blijkbaar niet afschrikken. Toen hij tot op 't zand kon doordringen is hij met zijn handen en een drinknapje aan het gra ven gegaan onder de flinke cn sterke steun- fundeering der toegangsdeur door.Voor dez* deur is een portaal. Tot daaronder voortge- werkt, moest hij weer omhoog en daar moest de vloer weer gelicht worden Een berg van zand tn steen lag in zijn cei. Hij heeft zeker aardige bewegingen moeten maken, om door liet gat te komen, doch het is hem gelukt. Bij het portaal staat een ton. Daarop heeft hij wat sleenstukken gestapeld en zoo heeft hij den hoogen zoldcrrarid weten te bereiken om zich op te trekken. Op zolder heeft hij pannen gelicht, binnen gezet om geen leven te maken en toen is hij op het dak gekro pen, om zich vervolgens neer te laten. En de wijk te nemen. Zaterdagavond omstreeks acht uur werA een zekere vrouw M. uit 's-Heerenberg vermist. Deze vrouw was zooals ze gezegd had, naar de kerk gegaan, maar ongerust door haar lang uitblijven bad men de po litie met het geval in kennis gesteld. Den geheelen nacht heeft men haar gezocht. Doch tevergeefs. Zondagmorgen echter werd w de sloot langs den weg haar lijk gevonden. Than» is het lijk bij de politic in bewaring om een gerechtelijk onderzoek af te wachten. Naar het „hoe" van deze treurige gebeurtenis tast men nog in het duister. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9