Aav^atje^ Verkeersongevallen. Dit nummer bestaat uit 16 bladzijden. KLOKKE TWAALF. Woensdag 31 December 1924 48ste Jaargang No. 15929 {'gieten. Het Bondsbestum en St. Michaël De reis van Plebaan Westerwoudt en de Haarlemsche R.-K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. R.-K. POL. PROP. CLUB, Het Bestuur verzoekt den le den van onze Pol. Prop. Club, aanwezig te zijn bij het op richten van de ALGEMEENE R.-K. PROP. CLUB OP 5 JANUARI A.S. HET BESTUUR. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Het Kerstfeest in het Sint Veronica-gesticht aan de Anthoniestraat. Het Kerstkindje, Maria, en een koor van Engelen. Agenda 2 Januari Aanbesteding. De Jaarpremia van het Trampersoneel. Faillissementen Het aantal faillissementen in 1924. Hooger Beroep. I De Politierechter en onze Rechtbank. Aanrijding. Priester-jubilea in Haarlem en omstreken in 1923. De Algemeene R.-K. Propagandaclub. Uit de rails. Koninklijke belangstelling voor de Bloembollen-Tentoonstelling. 1924. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANT EN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Gevonden dieren en voorwerpen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week j 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco oer post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748 Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden tnededeeling. 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X QflAffl Levenslange geheele on X "7 Ei ft bij een ongeval met i O bij verlies van een and, linr tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I geschiktheid tot werken; I 1 JU." doodelijken afloop. I een voetvaf een oog; bij verlies van een 4. JJfï bij een breuk van X A rt bij verlies van duim of wijsvinger; I uw," been of arm; T tU m andere vinger De snel vlietende tijd is door alle eeuwen' been een onderwerp van meditatie ge weest. Reeds de psalmist wees er op, hoe de dagen en jaren als schaduwen wegglijden. De Romeinsche dichter Horatius schreef in dichterlijke taal een ontboezeming over de voortsnellende jaren neer, wat een onzer Hollandsche dichters inspireerde tot een zijner beste gedichten: Helaas, helaas, hoe vlieden onze jaren en ieder uur met onzen luister heen. En weer een ander zong geestdriftiger van den „nimmer moe gereden tijd, voerman, die den wagen leidt".... De snelle tijd, de korte afstand tusschen wieg en graf was steeds een goreede aanlei ding om te peinzen ovfijr het vergankelijke van ons bestaan. Zoo was het. maar zoo is het niet meer. Nu het leven veel sneller is geworden, zou men verwachten, dat de moderne mensch luider nog zou klagen over de onverbiddelijkheid van den wagenmen ner, die maar steeds voortgaat, het levens pad af, zonder een wijle te verpoozen. Maar om zulk een stem te beluisteren moeten wij gaan naar het stille Ylaamsche dorpje, waar ijcens een priester-dichter, ver van alle .wereldgewoel zijn schoone ziel uitzong, O tijd gij vaert en vaert zoo snel; hoe wilt gij, dat 'k u palen stel. Blijft hier en laet 'm een stond genieten, mijn hert in 't hert eens vriends te Zoo staaf 't bij Guido Gezelle in een der onvoltooide gedichten, welke na zijn dood gevonden zijn. Overigens hebben wij menschen van het geslacht der motors, der auto's en der vlieg machines geen tijd om over den tijd na te denken. En toch, hoe nuttig en heilzaam is zulk een overweging! In onze rumoerige leven hooren wij niet meer het tikken van de klok die al de ons toebedeelde uren met seconden afmeet. De sleur doet ons die uren beschouwen als ons onvervreemdbaar bezit, als ons onbetwist baar eigendom. Een klein deel er van wordt verkocht tegen zoo hoog mogelijken prijs en verder is heel het streven van oud en jong gericht op „vrijen tijd." Verklaarbare nei ging, waar de arbeid in loondienst den van nature vrijen mensch aan banden legt en werken om levensonderhoud toch altijd een straf blijft voor Adams zonde. Verklaarbaar dus die neiging naar „vrijen tijd." Maar wordt niet te vaak vergeten, dat met de vermeerdering van vrije uren ook ieders persoonlijke verantwoordelijkheid vergroot? Want de tijd is geen willekeurige gave, waarmee wij naar eigen verkiezing kunnen spelen en morsen als een kind met zandkor rels. Van den tijd wordt ons een stuk toe bedeeld en de aaneengeregen dagen, maan den en jaren vormen ons leven; ons leven, dat wij krijgen als een ruwen steen om te slijpen, als een talent zilver, als een kapi taal, om zoo voordeelig mogelijk uit te zet ten. Hoe lang wij daarvoor gelegenheid krij gen is niemand der stervelingen bekend. Eén ding echter is zeker, dat wij van onzen tijd slechts rentmeesters zijn, dat wij rekenschap moeten geven van het gebruik. In het jachtende, rumoerige leven met zijn razenden gang, met zijn haast en tijdgebrek, met zijn uithuizige vermaken, het leven, waarin geen vermanende dichterstem meer doordringt en .het tikken van de klokkewij- zer niet meer tot mijmeren zet, hebben wij toch nog één gelegenheid behouden om van tijd tot tijd in ons zelf te keeren. De oude jaarsavond en de nieuwjaarsviering dwingen ieder jaar weer opnieuw fot een tërug- schouwen in het verleden en een blik in de toekomst. Laten wij die gelegenheid voor namelijk benutten om ons te doordringen van de waarde van den tijd, wat niet anders is dan de waarde van ons leven. Immers, het terugzien op wat voorbij ging, heeft maar zeer betrekkelijke waarde. Laten wij geen wonden open rijten over geleden verliezen, die de Tijd als de beste heelmeester is komen dichten; wat voorbij is, keert niet weer en 't is onze plicht aan ons leven voort te bouwen met hoopvol vertrouwen. Maar laten wij ons daarbij niet te veel verliezen in ijdele toekomstbespiegelingen, die den overmoedige zorgeloos en den zwartgallige levensmoede maken. Want keert het verle den niet terug, de toekomst is niet in onze hand, maar in die van God en in Zijn plan nen en raadsbesluiten kunnen wij niet door dringen. Laten wij liever deze ernstige oogenblikken besteden, om ons te onttrek ken aan de dagelijksche sleur en ons zeif rekenschap te vragen, hoe wij gewoon zijn onzen kostbaren tijd te besteden. Gaat er niet te veel verloren aan beuzelarijen, aan ijdel gepraat en gezwets, erger misschien, aan liefdelooze gesprekken over anderen? Er is nog zoo veel ernstig werk dat op ons wacht. Niemand behoeft verlegen te zitten met vrijen tijd, wanneer hij dien over mocht hebben, of wanneer hij ontdekken mocht, dat veel van zijn vrije uren aan overbodige ontspanning, aan nuttelooze dingen verloren gaan. Kijk dan maar eens om u heen en zie, hoe er menschen zijn als gij, op wie bergen arbeid drukken, bergen, die zij niet ver zetten kunnen en die steeds hooger worden, omdat altijd weer nieuwe arbeid op dezelfde schouders geladen wordt. Waarom voelen wij ons in dat opzicht niet wat meer soli dair in een tijd, waarin allen steeds den mond vol hebben van solidariteit? Waarom geen betere verdeeling van den v r ij e n t ij d? Belangelooze arbeid in dienst der ge meenschap is een zegen niet enkel voor de maatschappij, maar meer nog voor hem, die er zich vrijwillig en met opgewektheid toe leent. •n Wij leven in een eeuw, waarin de tijd snel als nooit te voren schijnt te vervlieden. Van verveling is geen sprake meer. Wie zijn dagen en weken niet voorbij ziet snellen in drukke zaken, die vindt afleiding, vermaak en ontspanning aan allen kant. Maar juist dat snelle leven draagt het gevaar in zich van oppervlakkigheid. De meesten laten zich door hun zaken of vermaken voortstu wen, zij worden geleefd inplaats van zelf te leven. Zij zijn geen meester van hun tijd in den juisten zin. Zij missen de kunst van een goede tijdverdeeling, waarbij voor levens verdieping een deel is gereserveerd. Aan menschen, die het juiste gebruik van den tijd, dat is van hun kostbare leven weten te maken, hebben wij meer dan ooit behoefte, opdat de samenleving boven het oppervlak kige uit weer geestelijk omhoog komt. Aan die geestelijke verheffing van een zich gelukkig steeds uitbreidenden lezers kring willen ook wij daglijks meewerken; wij beschouwen het als onze levenstaak. Dank baar voor den steun en de medewerking daarbij in het afgeloopen jaar zoo ruim schoots ondervonden doen wij een beroep voor het komende jaar op diezlefde, zoo mogelijk nog grootere daadwerkelijke be langstelling. Dan kan het lezen van het Roomsche dagblad in de goede tijdverdee ling een machtig hulpmiddel zijn! In dit vertrouwen en met deze voorne mens wenschen wij al onze lezers een: Zalig Nieuwjaar! B •BEfci Mr, A. Baron van Wijnbergen deelt het volgende in de Msb. mede: Nu men, alvorens professor Aengenent iets- heeft kunnen doen, reeds beschouwin gen uitlokt, acht ik het van groot belang, dat dan ook wordt medegedeeld, dat ver leden Zondag door professor .Aengenent aan professor Veraart, als voorzitter van „St. Michaël" is verzonden de brief, inhou dend de bereidverklaring tot bespreking. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Wij vernemen, dat zeer binnenkort een wijziging van het bezoldigingsbesluit 1925 te verwachten is, in hoofdzaak hierop neer-"* komende: lo. voor alle ambtenaren, die op 31 De cember e.k, gehuwd of kostwinner zijn, blijft de achteruitgang in inkomsten be perkt tot 10 pet., behoudens voor ambte naren-werklieden. werkzaam in een ge meente der 3e klasse, die een verminde ring van ten hoogste 15 pet. kunnen onder gaan. 2o. voor de overige ambtenaren wordt de achteruitgang gelimiteerd tot 20 pet., tenzij zij ais ambtenaar-werkman in een gemeen te der 3e klasse zijn geplaatst, in welk ge val de limiet op 25 pet. is gesteld; 3o voor zoover het bezoldigingsbesluit 1925 aan een functie, die volgens het Be zoldigingsbesluit 1920 met meer dan 6000 in maximum werd gesalarieerd, een hooge- re wedde toekent dan daarin op 1 October 1924 werd genoten, wordt voor die functie de op 31 December geldende regeling ge handhaafd. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). In aansluiting op ons bericht van gisteren verzocht het bestuur van de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen ons opneming van de volgende mededeeling: De enkele aankondiging in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" van 30 December j van de door den Hoog Eerwaarden Plebaan 1 te houden causerie over zijn reis naar het Heilige Land, heeft reeds tal van belang stellenden doen zinnen op het middel om zich op 11 Januari e.k. van een plaatsje in de Gemeentelijke Concertzaal te verzeke ren, Dit is alleszins begrijpelijk als men zich even de overgroote belangstelling herinnert bij dc blijde inkomst van de rei zigers in Haarlem's Kathedraal op 23 No vember j.l. De duizenden, die toen het (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59'A uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 5654 uur n.m Sociëteit „St, Bavo" A Capella Koor „Ons Genoegen" 8 uur Esperanto 8 uur Rederijkers 8 uur Tramambtenaren 8 uur Chemigrafen 8 uur Metaalbewerkers 8 uur. Stadsschouwburg Hare Kon. Hoogheid „De Vrouw" 8 uur. Gebouw Kruisweg 70 Vergadering Ka mer van Koophandel 7 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8954 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo Smedestraat 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9halt 1. van 2half 6 en 's avonds van half 8 hall 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 1671 ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheeb .lansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloembofstr Zon dags en Woensdags van 8 IC uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 1671. ft. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. H Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvrager. ïra versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 ruime kerkgebouw vulden en dc aangrijpen de toespraak van den Plebaan mochten aanhooren, houden zich overtuigd, dat de aangekondigde causerie een geheel bijzon der genot belooft. Juist met het oog op die groote belang stelling meent het Bestuur er op te moeten wijzen, dat voor niet-leden van de Veree niging voor Groote Gezinnen slechts een zeer beperkt aantal toegangskaarten be schikbaar kan worden gesteld. Het geillustreerd reisverhaal wordt tori. in de eerste plaats gegeven ten faveure van de leden van de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen en hunne echtgenooten, die dan" ook per lid twee kaarten toegezonden krijgen. Met inbegrip van enkele speciaal genoodigden is dus reeds een 1000-tal plaatsen vergeven, zoo dat voor niet-leden der Vereeniging slechts een 300-tal kaarten beschikbaar blijven. Deze kaarten, waarvan de prijs nader zal worden bekend gemaakr, zullen a.s. Zondag van 122 uur verkrijgbaar zijn in het St. Bavopatronaat aan de Leidschevaart hoek Westergracht; voorts Verkrijgbaar ten kan tore van Oscar Smits Bank, Kruisstraat 9 en bij Henri Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Gistermiddag werd door den directeur van het Gemeentelijk Woningbedrijf alhier, voor rekening van de gemeente aanbesteed de bovenbouw van 184 werkmanswoningen met afscheidingen, schuurtjes enz!., aan en nabij de Pijlslaan, alhier Ingeschreven werd als volgt: Bakker Breevoord, Haarlem 577.000 Van Bakel Huijzer, Rotterdam 551.700 H. Coblenz Zn., Schoten 674.000 Schilder Doedens, Heemstede „564.887 C. M. W. van Emmerik, Haarlem 484.537 J.' Klerk, idem 574.546 J. Kraaij, idem 590.000 P. J. van Kaam, Bergen op Zoom 573.000 G. Lastdrager, Helder 514.335 fa. Ommen Groot, Rotterdam 522.700 Gebr. v. d. Putten, Heemstede 558.923 Raaijmakers, Wouw 558.600 K Saai, Haarlem 647.461 J. W. v. d. Schoot, Tilburg 569.900 Thunissen Van Sambeek, Heem stede 561.980 Veldkamp Nettens. Haarlem 495.600 C. Videier, Bergen op Zoom 572.900 P. A. v. Wijnen, Dordrecht 538.000 fa. Warffemuis Co., s Hage 566.598 F. J. Weits, Bergen op Zoom 546.000 Las-gsta inschrijver was C. M. W. van Em merik, te Haarlem, voor484.537. Alleen uitbetaald aan gehuwde ambtenaren. Met eenige spanning is dit jaar door het trampersoneel uitgezien naar de uitbetaling der jaarpremie. Verleden jaar was door de directie verklaard, dat voortaan de jaar- premie niet meer dan alleen aan ge huwde ambtenaren zou' worden uitbetaald. Door de vakorganisaties was aan de directie verzocht, met het oog op den duurderen levensstandaard, blijkende o. m. uit het ver hoogd indexcijfer, om een duurtetoeslag en gedacht werd dat de directie dezen duurte toeslag zou geven in den vorm van e jaar- premie. Heden is de jaarpremie uitbetaald, doch alleen aan de gehuwde ambtenaren, zoodat dit voor velen, die op uitbetaling hadden gehoopt, een teleurstelling is. ST. RAPHAEL. Maandagavond vergaderde dc afd. Tram, van de vereeniging „St, Raphael". Als spre kers traden op den heer Geers, haltechef, Zandvoort, met het onderwerp: Wat zijn de werkzaamheden door ons verricht in 1924 en wat ons verder te doen staat", en de Wel- Eerw. heer kapelaan Wennen, met het on derwerp: „Waarom principieel georgani seerd?" Voorzitter was de plaatselijke voorzitter van „St. Augustinus", de heer P. de Rooy. Na een kort inleidingswoord kreeg de secre taris de gelegenheid tot het voorlezen der ingekomen mededeelingen, waarna vervol- i gens de heer Geers het woord verkreeg. Deze spreker zette in een goed gedocu menteerd betoog uiteen, hetgeen door de organisatie in 1924 was gedaan en bereikt. Spreker sprak er zijn vreugde over uit, dat er een retraite-fonds gesticht was, waarvoor leden uit Haarlem en Leiden waren toege treden. Het was verder spr.'s bedoeling, om de meest belangrijke zaken, die in den loop van het jaar tot stand waren gekomen, als propaganda-materiaal naar voren te brengen O.a. het succes wat zij gehad hebben bij de opheffing der lijn Haarlem-Alkmaar, om het personeel, wat anders vermoedelijk ont slagen zou zijn geworden, over verschillende standplaatsen verdeeld kon worden. Ook wees spr. op de werkwijze van het Onderling Ondersteuningsfonds der Maatschappij, en over een eventueel uit te keeren jaarpre mie. Met een opwekking, om die menschen die nog buiten de organisatie staan, daarin onder te brengen, opdat hij ze bij het 20- jarig bestaan van St. Augustinus, als voor zitter der feestcommissie een hartelijk wel kom zou kunnen toeroepen, eindigde pr. zijn goedverzorgde rede. Daarna kwam de Weleerw. heer kapelaan Wennen de leden op het hart drukken, waarom zij principieel georganiseerd moe ten zijn, wanneer wij als einddoel de Hemel gesteld hebben. Spr. zeide, dat het niet vol doende is om den godsdienst in de binnen kamer te belijden, maar dat het ook naar buiten dient uitgedragen te worden, ook al draagt men een uiform. Het applaus be wees dat spr.'s woorden hadden ingeslagen. De voorzitter bracht dan ook namens de 'vergadering den Eerw. spreker hartelijk dank voor zijn opwekkende woorden. Van de rondvraag werd door enkele ge bruik gemaakt. Tenslotte zeide de voorzitter niet te kunnen nalaten, de leden te felicitee- ren met een voorzitter als de heer Geers, die zoo zijn kracht geeft voor den bloei der organisatie.. Hierna werd de vergadering met den Christelijken groet gesloten. In staat van faillissement werden ver klaard: J. Strengers, reiziger te Zandvoort, Zand voorterlaan 17, Curator Mr. W. A. J. Stortenbeke: te Haarlem; F. J. C. Pigge, zich noemend Frans Pigge, reiziger te Haarlem. Curator Mr J. H. J. Simons, al hier. Rechter Commissaris Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend wor den der uitdeelingslijst van: J. N. P. M. Harpenau te Halfweg, cura tor Mr. F. A. Davidson; J. Sival, te Scho ten, curator Mr. M van Toulon van der Koog, J. Jesse, te Zandvoort, curator als voren; A. Poth, te Purmerend, curator Mr. Silvain Groen; A. de Vries te Haarlem, cu rator Mr. F. Th. Raedt, allen te Haarlem. In het afgeloopen jaar werden 327 fail lissementen uitgesproken tegen 303 in het jaar 1923 Hooger beroep werd aangeteekend door J, J. P., te Haarlemmerliede en Spaarn- woudé, ter zake het aan zijn schuld te wij ten hebben, dat een ander zwaar lichame lijk letsel bekomt, tot 6 weken gev. straf veroordeeld. Door den Officier van Justitie alhier werd hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter alhier, waar bij de dagvaarding werd vernietigd verklaard ten aanzien van P. van L. en G, T. beiden te Westzaan. Door de Politie- tevens Kinderrechter, werden in dit jaar 632 vonnissen uitgespro ken. j Door de Rechtbank (Strafkamer) werden in het afgeloopen jaar 256 strafvonnissen uitgesproken. Gisteren heeft er op den hoek van den Jansweg en de Parklaan een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een tramrijtuig. Het voorbalcon van de tram werd ingedrukt. Naar eventueele schuld wordt door de politie een onderzoek inge steld. Aan de „Maasbode" ontleenen wij de priester-jubilea's die gevierd worden zullen in 1925. Op 28 Augustus viert de Zeereerw. heer Joh. Boonekamp, pastoor te Heemskerk, zijn 12%-jarig pastoorsjubileum. Op 16 Augustus viert de Zeereerw. heer P. J. Schravemade, pastoor te Voorhout zijn 40-jarig priesterjubileum. Op 15 Augustus vieren de Zeereerw. hee- ren H. Th. Boutels, pastoor te Houtrak- polder en L. J. Willenborg, pastoor te Bioe- mendaal hun 25-jarig priesterfeest. Op 15 Februari vieren de WelEerw. Zeer- gel. Heeren professor Th. A. Vis, en profes sor H. F. J. M. v. d. Heuvel, beiden uit het seminarie Hageveld te Heemstede, hun 12%-jarig priesterfeest. Op 28 Januari viert de WelEerw. Pater Jacques Beynes, van de Congregatie der E.E.P.P. van de H.H. Harten, geb. te Haar lem, missionaris op Makawao, Hawaï-eilan- den zijn 12%Ajarig priesterfeest. Op 14 Januari, viert de Weleerw. Pater R. P. Stanislaus van den Berg, van de Orde der Minderbroeders <Conventueelen„ geb. te Haarlem, thans te Kaalheide zijn 12 %-jarig. priesterfeest. Op 2 October viert de ZeerEerw. Paters S. Reynenberg, van de Orde der E.E.P.P Carmelieten, geboren te Rotterdam, thans in het klooster te Aalsmeer, zijn 25-jarig pro- fessiefeest. Op 8 Februari viert de Zeereerw. Pater J. v. d. Schoot, van de Carmelieten-Orde, geb. te Hoorn, thans in het klooster te Aals meer zijn 40-jarig priesterfeest. Op 15 Februari vieren de WelEerw. Pater Bernardus J. W. Woerdeman, geb. te Ut recht, leeraar aan het R.K. Lyceum te Over- veen bij Haarlem en Ferdinandus B. Hooge- veen, geb. te Haarlem, thans kapelaan van de St. Augustinus-Parochie te Amsterdam, beiden van de Orde der E.E.P.P. Augus tijnen, hun 12%-jarig priesterfeest. Op 21 Maart viert de WelEerw. Pater J. Staal van de St. Jozef-Congregatie (Mill- Hill), geb. te Haarlem, missionaris te Jessel- toft (Borneo) zijn 12%-jarig priesterfeest. Op 21 Maart viert de Zeereerw. Pater B. van Giezen de orde der E.E.P.P. Minder broeders (Franciscanen) geb. te Haarlem, pastoor te Rotterdam, H. Rosalia, zijn 40-ja- rig priesterfeest. Op 22 Maart, viert de Zeereerw. Pater L. Klüken van de orde der E.E.P.P. Min derbroeders (Franciscanen), geb. te Haarlem, kapelaan te Nijmegen (H. Franciscus) zijn 25-jarig priesterfeest. Op dienzelfden datum vieren de ZeerEerw. Paters Anacletus Nielen, geb. te Haarlem, klooster te Venray, en Beni- tius Woolderink, geb. te Haarlem, verblij vend te Bleyerheide, beiden van de Orde der E.E. P.P. Minderbroeders (Franciscanen) hun 25-jarig priesterfeest. De vergadering ter constitueering van de Algemeene R. K. Propagandaclub zal plaats hebben op Maandag 5 Januari a.s. s avonds te 8 uur in het -gebouw „St. Bavo". Alle be langstellenden met het streven dezer nieu we vereeniging zijn daar welkom. DE INTERNATIONALE VOORJAARS TENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Het door den architect H. Korringa ont worpen restaurant voor de Internationale Voorjaarsbloemententoonstelling welke in 1925 in het Wandelbosch Groenendaal te Heemstede gehouden wordt, wordt uitge voerd door de firma Martens' en Zoon, al hier Het gebouw wordt geheel van hout op getrokken en van de buitenzijde gedeel telijk groen, gedeeltelijk bruin gebeitst met wit afgezet. Het zal bevatten eej restaura tiezaal van 8 maal 22 M. met twee aange bouwde veranda's welke gedeeltelijk het ruime terras afsluiten en daardoor een goede beschutting tegen den wind vormen. Vanuit de restauratiezaal zal men het grootst gedeelte van het tentoonstellings terrein, met het hoofdgebouw der tentoon stelling als achtergrond, kunnen overzien. In verbinding met de zaal worden een te lefooncel en ruime toiletten gebouwd. Achter de restauratiezaa! komt een dienstruimte met een oppervlakte van 215 M2, bevattende een ruim buffet, keuken, koffiekeuken, groentenkeuken, opvelkeu- ken, garde-, manger, provisiekamer en bin nenkamer. De exploitatie van de restauratie is in handen van dc directie van het Hotel Groot-Badhuis, te Zandvoort (dir C. Gun- ters). Gistermiddag omstreeks 4 uur is op het Verwulft een tramrijtuig uit de rails geraakt, vermoedelijk door den slechten toestand van de rails aldaar. Het hoofdbestuur van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur deelt met groote ingenomenheid mede, dat van de zijde van het Koninklijk Huis de volgende medailles voor de tentoonstelling zijn ontvangen: Van H. M. de Koningin een gouden me daille; van H. M. de Koningin-Moeder, een groote zlveren medaille en een kleine zil veren medaille; van Z. K, H. den Prins der Nederlanden, een groote zilveren medaille en twee kleine zilveren medailles. Waar ik het heele jaar door. bijna dage lijks, de klokjes der N. H. Crt. klepte, daar mag men verwachtten, dat ik, in den trant der oude torenwachters, op dezen laat- sten dag des jaars de Haarlemsche bevol king ook mijn heilwensch voor het volgende zend. Het zij zoo! Het jaar1925 behoeft slechts in één opzicht beter te zijn dan 1924, en wel hierin, dat het komende jaar een oplossing moge brengen in de grensuit- breidingskwestie Die oplossing zij zoo goed mogelijk voor Haarlem, maar hoe dan ook, er moge in alle geval een einde komen aan de onze kerheid, die drukt op deze geheele streek en de arbeidslust van vijf gemeentebestu ren fnuikt. Beter is elke oplossing, dan de huidige onzekerheid. Met dezen wensch, heb ik tevens aange duid het eenige leed waaronder Haarlem en omgeving in het afgeloopen jaar gebukt ging. Wij bleven in de afgeloopen jaar spanne tijds gespaard, Gode zij Dank, voor groote rampen, zelfs voor al te gevoelige sterfgevallen van groote, bijna onmisbare krachten in de Haarlemsche samenleving. Het eenige merkwaardige feit is, zooals wij reeds aanstipten, een gebeuren, dat niet plaats greep; het vergeefsch wachten op de grensuitbreiding. Voor ons, katholieken, .mogen wij hier nog aan toevoegen, dat ons geestelijk en orga nisatorisch leven in het afgeloopen jaar, op pervlakkig beschouwd, zeker niet achteruit ging. Van tweedracht werd weinig of niets vernomen; van vele organisaties kan worden getuigd, dat zij zeer bloeiden, terwijl de R. K. Middenstanflsvereeniging voor een groot leed gespaard bleef. Dit bloeiend Roomsch leven danken wij zeker, naast den zegen van den Goeden God, aan het hartelijk meeleven met ons van velen onzer geestelijke overheden en aan de opofferende werkzaamheid van velen onzer katholieke stadgenooten. Moge 1925 voor Haarlem, Roomsch en niet-Roomsch, geen teleurstellingen geven en ook ieder Haarlemmer gezegend worden in geestelijk en tijdelijk opzicht. Gods beste zegen! Dit is de wensch van den eigen „Damiaatjes-luider" der Nieuwe Haarl. Crt. Barometerstand 9 uur v m.: 755 Stilstand. Opgave van: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo- - rologisch Instituut ft De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 31 December: Hoogste Barometerstand 767.8 m.M. te Coruna. Laagste Barometerstand 717.9 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 31 De cember tot den avond van 1 Januari; Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige zuidelijke tot' zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tem peratuur. Auto te water te Overveen. Gisteravond na afloop van de Metten voor wijlen pastoor L. ten Brink, zou de heer Lelieveld van Hillegom met zijn auto eenige Zeereerw. heeren aan de pastorie afhalen. Daar hij ter plaatse niet bekend was, wilde hij achteruit rijdend het hek voorNde pastorie ingaan en aldus naar de voordeur komen Door de duisternis zag hij den vijver niet, die zich daar midden op het terras bevindt en reed toen achteruit de diepte in. Terwijl de achterwielen inden modder wegzakten, bleven de voorwielen nog tegen den schuinen kant opstaan. De heer Lelieveld kon langs de treeplank nog het droge bereiken. Met behulp van tou wen werd de auto eenigen tijd later weer op den oever getrokken. Een en ander had nog al veel bekijks De materieele schade was niet groot J. v. d. Huft, Nobelstraat 29 rood, bril in étui M. Rutte, Klevcrlaan 156, beursje m.i. J v. d. Hout, Regulierstraat 18, bal. Ver. Burger Belangen, Bakenessergr. 24, rijwielbcl.-plaatje. P J Jansen, Assendel- verstr. 20, ceintuur, blauw P. H. v. Deurse. Frankenstraat 39 rood, lorgnet in étui. J. J. Lamme, K. Spaarne 7 rood, portemonnaie m. *ih. D. Bk Rijpstr. 11, idem m inh. S. Bax, Voorzorgstr 7a zwparapluie foudraal, L. Meiland, Kamperstr. 76 zw., portemonnaie m. i. J. W, Schoonman, Kleverparkweg 209, idem, kinder- m inh. K. Tromp, Führopstr. 23, portemonnaie m. inh Politiebureau, Smedestraat: portefeuille en portemonnaie. W. Drogtrop, Korte Begijnestr 2, portemon naie m inh Politiebureau, Smedestr.:: ro zenkrans A Blankensteijn, Oost Tndiëstraat 18, ring met sleutels P. v Putten. A. L, Dyserinckstr 88 balschoen F Jacobs, Leidschevaart 280, kinderschoen v d Voort, Hoogstraat 5 damestasch m. inh Mevr PrinsTolsma, v Hogendorpstt 23, herder hond L. Mertens, Voorzorgstr 7a rood, huissleutel. H. Kasper. Lange Heerenstr. 5, wandelstok.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1