D UIT DEN OMTREK. OGEN Spiritische praktijken en trucs. BERICHT. GEMENGD NIEUWS. ELCK WAT WILS. HAARLEMMERMEER. IJMUIDEN. Aanvaring op het Noordzee- kanabl. BEVERWIJK. SCHOTEN. BENNEBROEK. moot ge hcbbsn en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT Dagc-ifjks worden abonnementen en advertenties (Vraag- en Aanbod' advertenties vooral) ook aangeno men aan de hier onder vermeide bij kantoren: P. van Odijk, Raadhuistraat 30, Heemstede. W. Molenkamp, Overtonweg 7t Schoten. C. van der Vlugt, Pieter-Kies- straat 28, Haarlem. L. van Berkel, Burgwal 115, Haarlem. W. P. van Eekhout, Breestraat 30, Haarlem. C. J. Paauw, Koningstraat 11, Haarlem. J. Th. Elligenc. Emostraat 1, Haarlem. H. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Haarlem. P. F. Verhoogd, Leidschevaart 144, Haarlem. E. A. J. Doornbach, Leidsche. straat 46, Haarlem. Fa. Zomer, Gen. Cronjéstraat 99, Haarlem. M. Overtoom, Assendelverstraaf 40a rood. Natuurlijk worden abonnementen en advertenties tevens aangenomen bij al onze agenten en bezorgers. DE ADMINISTRATIE. AAN ONZE WEEK-ABONNE'S. Wij verzoetcen onze weekabonné's Utingend, de abonnementsgelden steeds bij vooruitbetaling DES MAANDAGS niet des Dinsdags of !,cg later te voldoen. Het is voor onze bezorgers zeer lastig, wanneer de betaling der weekabonnements- gelden niet op tijd geschiedt Een meevallertje. Gemeentelooze grond. DE NOODLOTTIGE EERESABEL. Veemarkten. Op de in 1924 in de gemeente gehouden markten werden aan gevoerd 466 paarden. 28 veulens, 72 hitten, 146 koeien, 30 schapen en 2 geiten. De handel was over 't algemeen matig. Mond- en klauwzeer. Naar wij ver nemen kan het mond- en klauwzeer, dat in dezen polder op meer dan 230 boerderijen heeft geheerscht, vrijwel als geweken worden beschouwd. In de laatste drie we kien werd geen enkel geval meer geconstateerd. Winterpaardenmarkt. De winter- paardenmarkt zal te Hoofddorp op het Marktplein worden gehouden op Dinsdag 20 Januari a.s. Overgeplaatst. De heer J. Christiani, magazijn knecht der artillerie bij het fort te Hoofddorp, die sedert enkele dagen z'n in trek had genomen in een leegstaande woning op het fortterrein bij Aalsmeer, is thans overgeplaatst naar Krommenie. Aanbesteding. De uitslag van de door B. en W. van deze gemeente gehouden aan- jesteding van den bouw van een houten schoollokaal bij de bijzondere school aan den Sloterweg te Rijk is als volgt Perceel I (grond-, metsel-, timmer- en smidswerk) A. Biesheuvel Jr., Haarlem mermeer voor 5424 W. J. Kats, Haarlem- merliede c.'a. f 3232 H. Rothman te Am sterdam, 4245 Jansen en Appelman, Haarlemmermeer, 6425P. G. Degen- kamp, te Haarlemmermeer, 4157 (voorw.) W. van Rijn, te Haarlemmermeer, 4394 M. Koppe, te Haarlemmermeer, 4583 W. Kreike te Haarlemmermeer, 4750 G. Roos te Haarlemmermeer, 4250 F. van der Mei (Sloten) Amsterdam, 4150. Perceel II (lood-, zink- en mastiekwerk en sanitaire artikelen) W. Hofmijster te Sloten (Amsterdam), 570.— J. Verhage Jr., 546.50. Perceel III (schilder- en glaswerk) A. Reekers te Haarlemmermeer, voor 274.90 H. Korringa te Haarlemmermeer, 498 H. Reekers te Haarlemmerliede c.a., 290. MassaM. Langewis Jr., Zaandam, ƒ5700 P. J. Vierbergen te Alphen a. d. Rijn, 4020 J. Dekker te Haarlemmermeer, 6386.99W. Kreike te Haarlemmermeer, •J 5750. De gunning is aangehouden. Gedurende den tijdelij k zeer hevigen storm is op het Noordzeekanaal ten zuiden van Westzaan het uitvarende stoomschip „Aga memnon" van de K.N.S.M. in aanvaring geweest met een zandbak, welke in een sleep van de firma Den Breejen van den Bout uit IJmuiden kwam. De bak zonk en kwam dwars in de vaar geul te liggen, zoodat het scheepvaartver keer geheel werd gestremd. De „Agamem non", die lichte schade had, bleef onder den wal gemeerd. De uitvarende schepen „Ariad ne" van de K.N.S.M. en de „Maasstroom" van de H.S.M. moesten eveneens in het kanaal blijven liggen. Alle beschikbare bokken zijn besteld om den bak te lichten. Aangehouden. Aangehouden is P. H. V„ die nog 4 maaiukn gevangenisstraf moest ondergaan. Hij is ter beschikking van de justitie te Utrecht gesteld. Baldadigheid. Door baldadigheid zijn eenige ruiten van een keet, staande op een bouwwerk aan de Moensftraat. vernield. De schade bedraagt 5.Een onderzoek wordt ingesteld. Burgerlijke Stand in de week van 22 tot en met 28 December. Geboren: d. van C. P. UlsamerBolle. z. van J. van Eijk Handgraaf. d. van S. Jansen—Bruijn. d. van D. van Harberdenvan Midium. z. van J. P. A Fluismade Vos. z. van A. van der WerffReuvers. z. van F. van Donselaarvan Everdingen. z. van C. F. J. M. Janssenvan Leuven. Ondertrouwd: H. van Wonderen en M. Chr. Detrie. Getrouwd: B. M. J. Mulder met G. de Ridder. Overleden: C. Uitendaal, 74 jaar, weduwe van S. van der Peet. H. H. Kolkmeijer, 76 jaar, echtgenoot van G. van der Stad. C. Thomasz, 78 jaar, weduwe van W. F. Frank. A. J. Blaas, 9 maanden, v. De electrische stroomlevering aan Bennebroek. Men weet, dat sinds eenigen tijd tusschen de gemeente Bennebroek en het P.E.N. een geschil bestaat over de electriciteits-voorziening van Bennebroek. Het P.E.N. wil die gemeente van stroom voorzien en heeft daarom vergunning ge vraagd voor het leggen der kabels binnen Bennebroek. Het gemeentebestuur heeft deze vergunning echter geweigerd, omdat het de voorkeur geeft aan stroomlevering door Heemstede. De stroomprijs kan in dit laatste geval lager zijn dan wanneer het P.E.N den stroom levert. Daartegenover staat ech ter, dat wanneer het vastrecht-tarief wordt toegepast het verschil in prijs in vele gevallen gering zal zijn. Indertijd heeft Heemstede concessie ge had voor stroomlevering aan Bennebroek; zij heeft van die concessie geen gebruik gemaakt. Rechten kan Heemstede dus niet doen gelden, zoodat alleen voor Bennebroek de overweging geldt, dat de stroom, die Heem stede van Haarlem betrekt, vocrdeeliger kan worden geleverd, dan de stroom, die het P.E. N. zou leveren. Door dit traineeren wacht Bennebroek, maar ook Vogelenzang, op stroom want het ligt in de bedoeling van het P.E.N., dat zijn kabels reeds te Leyduin en in den Haar lemmermeer heeft liggen, met Bennebroek tevens Vogelenzang van stroom te voorzien. Nu Bennebroek geweigerd heeft toestem ming te geven tot het leggen der P.E.N.- kabels in die gemeente, is het zeer waarschijn lijk, dat het P.E.N. op grond van de Belem- meringswet machtiging tot het leggen der kabels zal verkrijgen. Het is alleszins niet te verwachten, dat Bennebroek in het gelijk zal worden gesteld, daar de minister reeds twee maal afwijzend op een verzoek van Benne broek heeft beschikt om in dit geschil ttis- schenbe'idê te komen. In het belang van de inwoners van Benne broek en van Vogelenzang wordt het in elk geval tijd, dat deze kwestie tot oplo sing komt, opdat de zoo noodige electriciteits- voorziening niet langer wordt uitgesteld. Tooneeluitvosring. Zondag 28 Decem ber gal de R.K. Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" haar 2e uitvoering in dit sei zoen, De voorzitter opende met een toepas selijk woord den feestavond en wcnschte al len een genoegelijken avond, er bij voegende dat allen zouden medewerken tot het doen slagen van den avond.. Opgevoerd werd: „Vergeten en Vergeven" drama in 3 bedrijven. Gerust kan gezegd worden, dat van begin tot het einde zeer goed spel werd gegeven. Dit bewees het applaus, dat bij ieder bedrijf werd gegeven en dat het publiek met het stuk meeleefde, bewees wel de stilte die er hcerschte in de brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte zaal onder de opvoering. Hulde mag wel ge geven worden aan den kleine Polken, den jongeheer D. Olijerhoek, die zijn rolletje zoo voortreffelijk speelde. Daarna werd gespeeld: „Hannes en Krelis op de Bruidsinspeciie", klucht in één bedrijf, die zeer insloeg. Tot slot nog twee mooie duetten, welke ook zeer in den smaak vie len. Het was een prachtige avond en als „Nut en Genoegen" zoo doorgaat, met het geven van mooie avonden, zal het haar niet aan belangstelling ontbreken. De zaal was flink bezet. Ten slotte nog een verzoek aan het pu bliek, Laat het toch gehoor geven aan het vriendelijk verzoek van den voorzitter, on der het stuk niet te rooken, daar dit niet alleen hinderlijk is voor de spelers, maar ook voor velen onder het publick. Spiritistische séances zijn van den begin ne af aanleidingen geweest tot bedriegerijen. Talloeze malen werd het „medium" ontmas kerd als een bedriegster. Allerlei handige goocheltoeren werden gebruikt om „ver schijnselen" te verkrijgen, die aan opgeroe pen geesten werden toegeschreven. Meestal lukten de kunstgrepen, maar als er eens door scherpzinnige mannen een heel scherpe con trole werd gehouden kwam óf het bedrog aan den dag óf mislukten de experimenten. Natuurlijk zegt dit op zich zelf nog niets tegen de mogelijkheden van het spiritisme en het is bekend, dat de Kerk het deelne men aan spiritistische proeven voor hare kinderen heeft verboden. Het is echter een reder:, om met alle mogelijke voorbehoud kennis te nemen van berichten in de pers, dat hier of daar weer eens heel merkwaar dige dingen bereikt zouden zijn. Gewoon lijk zijn die berichten vaag of overdreven het resultaat, dat bereikt zou zijn, is in wer- kelijkheid»altijd veel geringer dan rondgeba zuind wordt, en als dat dan nog eens gron dig wordt onderzocht, vindt men bijna al tijd een geraffineerd bedrog of op zijn minst een overvloed van reden om twij fel te koesteren. Jaren geleder heeft in Enge land de bekende geleerde uitvinder en industrieel Sir Hiram Maxim er zijn werk van gethaakt media te controleeren. Dit ging op zeer grondige wijze. Om uit te maken, of het medium, dat b.v. bloemen of een leven de slang liet „verschijnen", die dingen niet ergens bij zich droeg, werd het op een heel nauwkeurige weegschaal gewogen vóór en na de vertooning. Ook werd het in speciaal vervaardigde kleeren gestoken, die allerlei 1 goochelaarskunstjes totaal onmogelijk maak-' ti 1. Het rcsrltaat was altijd, dat het medium i niets praesteeren kon en heel dikwijls gaf het zich gewonnen en openbaarde de be- driegelijke manieren. Een kleine, levende slang werd b.v. geborgen in de holte van den oksel de levende bloemen zaten in de onderkleeding verborgen. Doordat de spe ciale bovenkleeding overal was dichtgenaaid en verlakt en verzegeld (nadat het medium ze had aangetrokken), kon de bedriegster noch de bloemen noch de slang bereiken. Na twintig minuten van wanhopig werk in haar tentje gaf zij het op en capituleerde on der een hysterische huilbui. Men vond de bloemen verdrukt en verkreukeld en over al scheuren in de kleeding ontstaan bij haar wanhopige pogingen om er toch bij te ko men. En toen men haar opnieuw woog was, het gewicht juist zooveel minder als slang en bloemen samen wogen. In Duitschland is het o.a. Prof. Dr. Hen- ning van de Technische Hoogeschool van Danzig, die een groot aantal spiritistische proeven heeft gecontroleerd. Hij heeft met een Russisch medium gewerkt; maar niet in donkere of schemerende vertrekken, maar bij helder electrisch licht. De hoogleeraar heeft uitvoerig over al die dingen geschre ven op ironische en sarcastische wijze, want alles, wat hem vertoond werd, was handig heid en bedrog. Als wij, zoo zegt hij, alles in het oog vat ten wat de occultisten tot heden uit het bo- venaardsche hebben geproduceerd dan krij gen wij een merkwaardig beeld van dat bo- venaardsch terrein. Men heeft er bepaald geen strijkijzers, want alle vermaterialiseerde bovenaardschheden zijn gekreukeld, in en door elkaar geperst, in zeer slordigen staat. Van teekenen of schilderen heeft men er geen verstand de door bovenaardsche han den gemaakte teekeningen of schilderijen zijn slechte copieën van aardsche dagblad- illusstraties. Men gaat er blijkbaar gekleed in chiffon, maar dit chiffon is bevochtigd door slokdarm-vocht. De viooltjes worden betrok ken van de aardsche bloemenverkoopsters, maar ze worden in het bovenaardsche even eens bevochtigd met menschelijk vocht uit mond, keel en slokdarm. Verder moet er een benauwende atmosfeer heerschen, want het bovenaardsche plasma, dat de media pro- duceeren, verspreidt soms 'n viezen geur, waarbij men aan zekere, niet nader aan te duiden plaatsen moet denken. De media krijgen bij proeven dan ook ricinus-olie te slikken, opdat zij het plasma niet ergens verbergen, waar de ricinus-olie het onfeil baar zeker uit drijftTaal en stijl studeert men in het bovenaardsche niet totnu toe is nog geen „geest" in staat geweest te schrij ven zonder taalfouten en wat den stijl der boodschappen betreft, is een vrouwelijke concierge in hïar stijl nog een Goethe daar tegen. De geestelijke gezichtseinder in het bovenaardsche is ook erg bekrompen van philisophie heeft men geen idee. „Ik maak geen grappen," zegt Prof. Henning, „ik koester slechts de bedenkingen van den op dit punt zeer geloovigen Graaf Keyserling, dat de heele zaak eigenlijk èrg onsmakelijk is en eerder ondermenschelijk dan bovenmensche- lijk genoemd moet worden." Prof. Henning wijst er verder op, dat van de min of meer sensationeele berichten, die telkens in de pers verschijnen, 99% on- juist is. Zoo zou b.v. een zekere Mevrouw Silbert in Graz wonderlijke praestaties leve ren, die door geleerden zouden zijn beves tigd en de Paus zou haar hebben uitge- noodigd naar het Vatikaan te lomen. Maar op een vraag van den hoogleeraar antwoord de men uit feome, dat men nergens van wist; de geleerden, die wonderbare resultaten zou den hébben geconstateerd, hadden niets an ders meegemaakt dan het rondvliegen van erwten.... in het donker, wel te verstaan! Hoewel een premie van zeven duizend dol lars is uitgeloofd voor het wetenschappelijk onaanvechtbaar bewijs van een occulte ver schijning, heeft toch niemand ze kun nen verdienen. Feitelijk is op heden geen en kele verschijning bewezen. „De media steunen en zuchten in Egyp tische duisternis achter een gordijn, dat zij naar believen open en dicht doen. Zij wei geren gevolg te geven aan wenschen, die wij uiten, en men mag blij zijn als na zes wéken van loeren en wachten in het donder iets gebeurt. Ook hebben wij altijd Pech. Juist als wij even een luchtje zijn ?a?.j schep pen, komt de verschijning en 2,'tijd als we weer terug konien is ze juist tveer ver dwenen. En het is nu eenmaal een feit, dat wij psycho! ogen nog iets anders te Qoen neb ben dan maandenlang in het.duister njedia te observeeren, die allen vroeger reeds be drog hebben gepleegd of zelfs met den reen ter in aanraking zijn geweest." De psychologen, zoo gaat de hoogleeraar voort, hebben hun tactiek gewijzigd. Vroe ger publiceerden zij 't resultaat van hun on derzoekingen, zoodat iedereen kon lezen hoe de media hun kunsten uitvoerden. Maar dit had tot gevolg, dat de media altijd nieuwe variaties uitvonden. Aangezien de media de voorwaarden der psychologen, in zake de controle van hun praestaties, niet acceptee ren, laten de psychologen hun vrij spel, maar treden dan zélf op en doen, met alle lichten aan, al de kunstjes na of laten althans de werkwijze zien. Intusschen heeft deze meedoogenlooze kri tiek en nauwkeurige controle van de psy chologen op de praestaties der media één gevolg gehad, dat niet zoo erg aangenaam is. Het is ditde media zijn geleidelijk zoo geraffineerd geworden, dat slechts ter zake zéér kundige psychologen, beschikkende over jaren van laboratorium-praktijk en over de- tectieve-instinct, nog in staat zijn hen te ontmaskeren. Wanneer ergens een meduim werd betrapt op een of ander bedriegelijk feit, dan werd die speciale' truc algemeen opgegeven een tweede maal werd zoo een feit dus niet meer ontdekt. Dat veroorzaakte een steeds verdergaande specialiseenng en verfijning der kunstgrepen, zoodat tegen woordig niet alleen leeken, maar hoogleera ren in de medicijnen, philosophic of natuur wetenschap bedot worden en machteloos staan. Een merkwaardig feit is ook, hoe het pu bliek, dat naar spiritistische séances komt, gebiologeerd, bijna gehypnotiseerd wordt. Prof. Henning heeft het zelf meegemaakt, dat bezoekers eener séance verklaarden uit een vinger van het medium bloed te zien spatten, terwijl de vlek in werkelijkheid een.... inktvlek was. Onder de occultische wonderen, welke de media prasteeren en welke zonder uitzonde ring op natuurlijke, zij het aan ook^ geraf- finèerd-handige wijze worden gewrocht, be hoort o,s. dat borden, boeken, wandelstok ken in de lucht schijnen te zweven, dat siga retten worden gehaald uit op een afstand liggende kokers dat geesten verschijnen etc. De media werken, wat dit laatste betreft, met was, eenig haar, portretten, heel dicht in elkander gerold chiffon van zóó dunne quali- teit dat een trouwkleed door een ring kan worden gehaald. Zij verbergen dat chiffon soms in een hollen kies, in het oor of onder de tong. Kleine bosjes viooltjes worden be waard in den slokdarm. Een der media had een Oost-aziatisch vrouwengewaad bij zich, dat een pakje vormde van een kubieken cen timeter, maar dat kon worden opgeblazen tot een luchtballon van 5 meter doorsnede Prof. Henning heeft in de Duitsche „Zeit- schrift für Psychologie" al deze en meer der gelijke trucs uitvoerig beschreven. De spi- ri i tische media zijn tegenwoordig een soort van hyper-goochelaars, maar zóó geraffi neerd en met zulk een fijne en diepe ken nis van hun „vak" werkend, dat slechts specialiteiten-psychologen thans nog kans hebben hen te ontmaskeren. De verschillende veilingen, die vanwege de Zegelwet voor tonnen gouds beboet zijn, hebben de toezegging van den directeur- generaal, dat geen boete zal worden geheven, indien kan worden ondersteld, dat te goeder trouw is gehandeld. Het verschuldigde zegel recht zal echter moeten worden voldaan. Nu het eiland Wieringen aan den vasten wal verbonden is, kunnen zich eigenaardige toestanden voordoen. Als op den afsluitdijk of in de nabijheid er van zich handelingen voordoen, waarbij de gemeentelijke overheid noodig is, kan een toestand ontstaan van rechteloosheid, zoo wat geboorte, overlijden, als gemeentelijke politiezaken betreft. Im mers de Wieringermeer is niet bij eenige gemeente ingedeeld. Het gemeentebestuur van Anna Paulowna heeft thans, naar de Tel. meldt, aan de regeering verzocht in dezen toestand te voorzien, door indeeling van een gedeelte van de Wieringermeer bij die gemeente. Het moet in het voornemen der regeering liggen, op dit punt binnenkort een wetsvoor stel tot wijziging van gemeentegrenzen in te dienen. Toen generaal Bonaparte in 1793 zegevie rend de Egyptia che hoofdstad Kaïro binnen trok, ontving hij van het stadsbestuur kost bare geschenken, waaronder ook drie met edelsteenen bezette sabels. Na zijn terugkeer uit Egypte wildjï hij medestrijders een beloo ning geven tw ee mannen, die later tot de verraaardste velc'.heeren van't keizerrijk zou den behooren ontvingen ieder een der eere sabels uit Kaïro, een geschenk, dat deste meer opzien wekte, omdat men wist, aat Na poleon zeer hoogen prijs stelde op kostbare wapenen. Voor Ney zou die eeresabel nood lottig worden. Toen Napoleo n na zijn terugkeer van Elba weer een leger verzamelde, was Ney een der eersten, die zich bij hem aansloten. den slag bij Waterloo, toen het leger der verbon den mogendheden Parijs binnentrok, gevoel de Ney zich niet veilig op Franschen grond en hij wilde zich naar Zwitserland begeven. Maar een amnestie, die werd uitgevaardigd weerhield hem daarvan. Het bleek echter, dat men de amnestie niet op hem van toepassing achtte, want op eens werd er een bevel tot in hechtenis nemmg tegen hem uitgevaardigd hij kon zich ter nauwernood in veiligheid brengen bij bloed verwanten op *t kasteel Bclniquebij Auriliac. Daar leefde hij stil en onopgemerkt. Zijne bloedverwanten gingen hun gewonen gang, zoodat niemand vermoeden kon, dat Ney op het kasteel was. Als er bezoek kwam, of ais- er gasten werden ontvangen, zat de maar schalk rustig te lezen of te schrijven in zijn afgelegen kamer, waar hij een heerlijk uit zicht ba 1 in het park er. eerst nadat de bezoe kers vertrokken en de bedienden heenge zonden waren, kwam- Ney beneden om nog een uurtje met zijn familie te praten. Dat ging zoo goed, totdat op zekeren dag Je vrouw des huizes haar verjaardag vierde Er kwam dien dag veel bezoek. De maar- tchalk zat den heelen middag op zijn kamer tn om zich wat te verstrooien ging hij in den middag naar de schilderijenzaal. De maar- «chalk droeg uit vereering van Napoleon de seresabel bijna altijd, maar toen hij de zaal- binnentrad vond hij het beter haar af te leg gen, opdat men het gerinkel niet zou hooren. Hij was in het beschouwen van de schilderijen verdiept, toen hij opeens het geluid van stem men en van naderende voetstappen hoorde. Blijkbaar was een deel van'het gezelschap voornemens om ook eens de schilderijen te gaan bezien. De maarschalk verdween zoo gauw moge lijk. Maar ongelukkig was onder de bezoekers een kolonel van het koninklijk leger en deze bemerkte de eeresabel die Ney in zijn over haaste vlucht had vergeten. „Die sabel is van maarschalk Ney, zei hij tot de vrouw des huizes. „Ik heb die dikwijls bij hem gezien en hier is zijn wapen. Wees zoo goed mij daarover opheldering te geven, mevrouw." De dame spande alle krachten in, om zich te beheerschen en onbevangen te zijn, maar dit lukte haar niet. „Ik ben krachtens mijn eed verplicht, om een verder onderzoek in te stellen, vervolgde de kolonel. „Beschouw mij van dit oogenblik niet meer als gast, maar als ambte naar des konings." Door een renbode ontbood hij uit Auriliac een afdeeling infanterie die het kasteel doorzocht. Toen de soldaten aan de deur van den maarschalk kwamen, trad Ney hun tegemoet en gaf zich gevangen. Dat gebeurde den 10 Augustus 1815. Hit procés wegens hoogverraad werd behan deld voor de pairskamer, die den maarschalk schuldig verklaarde en hem ter dood veroor deelde. Den 7en December bracht men Ney in den tuin van het Palais de Luxembourg. Kalm ging hij tegen den voor hem opgewor pen zandheuvel staan. „Mikt goedLeve Frankrijk. Vuur 1" riep hij en door zes kogels getroffen viel de krijgsman, die in het gewoel van zooveel veldslagen ongedeerd was gebleven, zonder een kreet te uiten, KLEINE POTJES HEBBEN OOK OOREN. Keizer Napoleon III en keizerin Eugénie wrndelden eens in het Bols de Boulogne bij de vijvers, toen de keizerin een aller liefst kleein meisje opmekte, dat in t gras aan het spelen was. De keizerin, die- voor de kleine ook al geen vreemde was, sprak het kind vriende lijk aan en vroeg of het van haar lueld. Ja, antwoordde het kind, ik houd veel van ii, omdat ge zoo mooi en zoo goed zijt. Welnu, zei de keizerin, kom dan even mee om den keizer, die daarginds loopt, goedendag te zeggen. O, neen, van hem houd ik niet, zei het meisje, Waarom houd je niet van hem? vroeg de keizerin. Papa zegt, dat hij een canaille is, was het antwoord. Bij navraag bleek, dat het openhartige kind een dochtertje van den senator burg graaf Arthur de Lageronnièrc was en de vi- comte kreeg nu weldra gelegenheid op een ondankbaren post, ver van zijn geliefd Parijs, na te denken over de waarheid, dat kinderen niet alles moeten hooren en dat kleine potjes ook ooren hebben. VEEL GESCHREEUW MAAR WEINIG WOL. Schapen, die zoo rustig grazen. Zonder drukte, zonder razen, Doen ons door hun vacht verbazen, Doch van 't varken1dat daar dol Snorkt en snuift en slaat op hol, Scheert men nooit een vlokje wol. Schreeuwers zijn er bij dc vleet, Balken staat, naar 't schijnt gekleed; Praters telt men bij de hoop, Zwetsen, kletsen is goedkoop. Doch dat redeloos geblaf Werpt maar weinig vluchten af; 't Land is van die razers vol; Veel geschreeuw, maar weinig wol. DE TWEE ZOEKSTERS. Juffr. S.: Ik beken eerlijk, dat ik een echtgenoot zoek. Juffr. R.: Ik verkeer in hetzelfde geval. EEN IDEE Toen de Agent den brandpolis kwam bren gen, zei hij tegen mevrouw, dat hij gaarne den eersten termijn ontvangen zou. „Hoeveel is dat vroeg Mevrouw. „Honderd twintig gulden antwoordde de verzekeringsagent. „O, hoe omslachtig", deed mevrouw. „Vraag maar aan de Maatschappij of ze het niet wil afhouden van het bedrag dat ze moet uitkeeren als mijn huis afbrandt." HIJ LIEP MEE. „Hallo, Hein, waar ren je zoo naar toe „Naar den dokter, 't Bevalt me niks, zoo als m'n vrouw vandaag is." „Zoo. Nou Hein dan loop ik mee met je want de mijne bevalt me al sinds lang niet meer." NIET LIEF. Jong vrouwtje „Ik heb een pudding ge maakt, die wel een gedicht lijkt". „Man „En moet ik nu als prultemand die nen HIJ KENDE DAT. Tientallen menschen staan te wachten op de electrische. Eindelijk! De menschen stij- had. Juffrouw R.: Dat heb ik ook en ik verlies den mcesten tijd door naar hem te zoeken. ER KWAM GEEN ANTWOORD Juffrouw S.: En jjc dacht, dat je er al een J gg;) £en jong paartje praat. „Instijgen roept de conducteur. Maar de jonge man heeft nog ;c«* ,el te zeggen aan het jonge meisje, dat reeds met een voet op de tree plank staat. Dan trekt de conducteur haar naar binnen en roept wegrijdend, den jon gen man toen „De rest mot u d'r maar schrijven". - EEN FIJNE BEHANDELING. Dienstbode (tot half aangeschoten stu dent) „Wat wil je Student„Wat ik wil Ik wil in huis." Dienstbode „Maar u hoort hier niet." Student„Wel, nu nog mooier. Eerst me een half uur laten bellen en dan pas zeg gen, dat ik hier niet hoor. 't Is een fijne be handeling GOED BESTEED Een oude heer zag tot zijn spijt een klein jongetje op straat een sigaret rooken. Hij ging naar het ventje toe en beloofde hem een dubbeltje, als hij de sigaret weggooide. Kort daarna kwam hij 't kind weer rookende tegen. „Wat is dat nou?" zei hij. „Heb ik je geen dubbeltje gegeven om die leelijke siga ret weg te gooien V' „Ja, meneer," antwoordde de jongen. „En ik heb er betere voor gekocht." „GELUKKIG" ECHTGENOOT. „Mijn vrouw heeft naaien geleerd, maar zij doet 't nietook kan ze prachtig kousen stoppen, maar dat doet ze evenmin alleen koken kan ze niet, en dat doet ze MODERN. Dochter „Vac(er, wilt u vanavond dinee- ren met mijn man eti mij Vader „Je m n Ben je dan getrouwd Dochter „Ja zekpr. Leest u dan de cou ranten niet De man beneden: „Hola Piet zit 't zaakie zoo vast genogt?" (Passing Show) HET SLACHTOFFER „Daar gaat Willy Schmidt. Die is er leelijk tegen-an gevlogen. Z'n patroon heeft alle eischeri ingewilligd en nou moet-ie wel weer an 't werk." DE SELF-MADE-MAN. „Ik heb mijn eigen fortuin opgebouwd," sprak de self-made-man trotsch. „Zeker weinig last gehad van de bouw- inspectie," mompelde een van zijn toehoor ders. DE MUZIKALE MOEDER. „Moet je je mond zoo wijd opendoen bij het zingen?" „Ja, moeder, de leeraar wil het zoo heb- ben" „Houd er dan tenminste je hand voor. HIJ DOORZAG HEM. Bezoeker (in 't café) Frans, trek de gor dijnen dicht de lucht is mij te schel." Kellner „F i t noodig mijnheer, uw vrouw is al lang voorbijgekomen. HIJ HERINNERDE ZICH. Een inbreker was zoo stil mogelijk het huis binnen gegaan, maar toch kon hi; met verhinderen, dat zijn schoenen kraakten. Hij was juist de slaapkamer genaderd, toen hij een stem hoorde „Kunt gij uw schoenen met uittrekken, als 'ee thuis komt Het heeft heel den avond geregend, en nu loopt ge met uw modder- pooten maar over mijn kleeden en loopers. Ga naar beneden en dóe ze uit 1" De inbreker ging naar beneden zonder een woord te zeggen, maar hij deed zijn schoe nen niet uit. Stil ging hij 't huis uit, en teen hij buiten zijn kameraad ontmoette, zag deze een traan in zijn oogen glinsteren. „Hier kan ik niet inbreken," zei de man met een snik, ,,'t( herinnert me te veel aan mijn eigen huis." DAAROM WAS HET. Auteur „Enorm. De première is reeds begonnen en nog verdringen zich de men schen voor de kas Schouwburgdirecteur „Ja, weet u waar om Zij verlangen hun geld terug!" MOTOR-TROTS. Zoontje: Pa wat is een voetganger? Pa: Een voetgangei is zoo'n vent, dien je wel eens aan stukken onder ie auto vindt liggen. WAAROM NIET. Een mcnsch kan best zonder blindedarm leven Och, waarom niet, ér leven zoovcic zon der hersens. ONDER VRIENDINNEN. Annie: Die Lucy kan ik niet uitstaan. Ze zei laatst dat ik wel nooit zou trouwen, omdat ik zoo leelijk ben. Marie: Wat 'n kat hé! Maar ze vertelt ten minste geen leugens 'T VERSTANDIGSTE. „Waarom vindt je vrouwen verstandiger dan mannen?" „Een kaalhoofdig man koopt het haarwa ter bij de flesch, is 't niet?" „Ja zeker.' „Nu, een vrouw koopt heelemaal geen haarwater, ze koopt haar. WAARDEVAST. „Zeg, Sammie, wat is dat eigenlijk J waardevast?" vraagt Maurie. „V/aarde vast? Ja, dat zal ik je duidelijk maken. Jij bent waardevast. Je was 'n ganner, je bent 'n gannef, je zal 'n gannef blijven VERSPOPPERTJE SPELEN. Mama „Wat is er, Mieke Weet je je niet bezig te houden?" Mieke „Ik heb niemand om mee ver stoppartje te spelen. En nou heb ik maar iets verstopt, en zit te wachten tot ik de plek ver geten ben waar ik 't verstopt heb." VERDACHT. Bram ,,'n Sigaar, Moos Moos „Wat mankeert daaraan EEN VEELBELOVENDE. Hij was voor 't eerst in zijn nieuwe betrek king vandaag. Zijn patroon bracht hem naar het maga zijn, gaf hem een potlood en zei, dat hij op ieder pak in een bepaald vak II zetten moest. Een uurtje naderhand kwam de patroon kijken, of de jongen opschoot. Op het eerste pak stond een reusachtige I, anders mets. En op de andere pakken stond heelemaal niets. „Wat beteekent dat," vroeg de patroon. „Ik zej je toch op ieder pak II te zetten?" „Jawel, dat weet ik wel," zei de. jongen, „maar ik weet niet aan welken kant van de I ik de andere zetten moet."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6