r m m Het collectief arbeidscon tract in 't BloembolienliedrUf f50.- Nog twee dagen. l Maandag 5 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15932 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Hulptroepen. De actie van StMichaël". H. M. de Koningin, eere-doctor. Agenda 6 Januari Wm J. J. WEBER ZOON Dezer dagen bezweek onder de kracht van den storm een topgevel van een woning in de Smedestraat. Men ziet hierboven de vernieling die werd aangericht en tevens een topgevel van een andere woning, welke toont in welken vorm de andere gevel ongeveer was opgetrokken. Telegraphisch Weerbericht Overeenstemming bereikt omtrent de loonen, Paarden op hol. Baden. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Jubileum. Personalia. N.V. De Spaarnebank. Haarlemsche Orkestvereeniging (H. O. V.) Mannenkoor „Caecilia". Alliance Francaise. Tentoonstelling. English Association. Stefi Geyer uit Amerika terug. De aanslag in de Kleine Houtstraat. Tram uit de nails. GEMEENTEZAKEN. Huur enkeltariefmeters. Voorbereidende school met Montessori-onderwijs, Een spook in huis. Jubiiè. Comité „Generaal J. B. van Heutz" Jubileum. Het snelle rijden. „Geloof en Wetenschap". Personalia. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle.n en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSBHE Advertentien 35 cenïs pet regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver* tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct»f bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, I tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 4 OflAH Levenslange geheele on X *7CA bij een ongeval met X OKA bij verlies van een hand, X IOC T wUUU.- geschiktheid tot werken; T /OU."" doodelijken afloop. T XuU>- een voet of een oog; I !tw.- bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van f40- bij verlies vaneen been of arm; andere vinger In zijn nieuwjaarswensch tot den Bisschop heeft de Vicaris van ons Bisdom de vorige week gewag gemaakt van de „penuria Sacerdotum," het gebrek aan priesters, dat j schier onoverkomelijke moeilijkheden geeft aan het bestuur van de dichtbevolkte Hol- landsche provincies. Die priesternood heeft naar wij vernamen er onzen grijzen Bisschop reeds toe gedreven om elders om hulp te vragen. Maar alle andere Bisdommen en de kloosters schijnen met hetzelfde euvel van gebrek aan krachten te kampen te heb ben. Bij den zeer grooten jaarlijkschen be volkingsaanwas in ons land, waartoe de Katholieken met hun groote gezinnen het leeuwendeel bijdragen; bij de uitbreiding van het werk onzer priesters door de ver vroegde kindercommunie, het patronaats- werk, het adviseursschap van telkens weer nieuwe Roomsche vereenigingen enz., behoeft dat gebrek aan geestelijken waarlijk niet te verwonderen. Maar dat zij, die de ontzag lijke verantwoordelijheid dragen voor het bestuur van de groeiende Roomsche ge meenschap ten uiterste bezorgd zijn over het onvoldoende getal priesterlijke krachten verwondert nog minder. Immers de feiten hebben bewezen, dat waar de herders ont breken, de schapen verdwalen. Men kan, als in Parijs, schitterende kathedralen bezit ten; men kan in een Saint Sulpice of Made leine de luister der Roomsche liturgie in alle schittering ontplooien of hoog op Monf- martre een tempel bouwen, die de bewon dering der heele wereld trekt, wanneer ei- geen voldoende priesters zijn, die ook buiten de kerk dagelijks onder het volk verkeeren, het geloofsleven in de gezinnen aankwee- ken, aanvullen en opbouwen, die in particu liere gesprekken het persoonlijke leven der parochianen ontleden, tot de kennis komen van de hinderpalen, die een vurig gods dienstig leven in den weg staan, raad geven bij de opvoeding, aansporen tot deugd, dat bij in gebreke blijven van dit alles de groote menigte zijn leven verdoet in het worstelen om het bestaan over dag en zooveel moge lijk genieten van de pleizieren der stad in den avond en in den nacht. Dan komen naar de kerken slechts sleurgangers of nieuwsgierigen naar een schitterenden kan selredenaar of liefhebbers van orgelmuziek. En we behoeven niet eens naar het buiten land te gaan ook onze groote Hollandscbe steden met parochies van tien tot vijftien, duizend zielen toonen, dat de geloofsverflau wing, de geloofsafval, de zedelijke verwor ding het grootst is, waar de priester onmach tig is om de massa te bereiken. Dat gebrek «tan priesters noemde reeds de helderziende Paus Pius X, de groote reformator van het tegenwoordige geloofs leven, het aller voornaamste bezwaar voor den tegenwoordigen bloei der Katholieke Kerk, maar man der practijk en van de daad, als deze groote Paus was, gaf hij on middellijk ook het remedie aan; „Het nood zakelijkste in onzen tijd is dit; in iedere parochie moet een groep beschaafde, vast besloten, onverschrokken apostolische lee- ken zijn." Waar de garde in getal tekort schiet, moeten hulptroepen het aanvullende werk doen. En dat werk is in onze steden vooral hoog opgestapeld. De zienersblik van Pius X zag het zoo feilloos juist: in iedere parochie een groep, een kern van rotsvaste Katholieke mannen en vrouwen, beschaafd, want zij moeten vóórgaan; vast besloten, want zij zullen veel tegenkanting en moei lijkheden ondervinden; onverschrokken, want geen eer en lof, maar veeleer smaad en tegenwerking wacht hun! Op zulk een leekeapostolaat kan de priesterschap ten alle tijde beroep doen; zulke propagandis ten scharen zich ook gaarne onder leiding van de priesters, wier hulp zij willen zijn in het verhevenste van alle werk, bevordering van het zieleheil. In den arbeid van zulke propagandaclubs ziet ook onze Bisschop blijkens zijn woor den van verleden week het beste middel om het Katholieke leven weer tot bloei te bren gen. De onverschilligheid voor de Roomsche organisaties, de verdeeldheid op politiek terrein, de heerschende verbittering, het den rug toe keeren aan de Roomsche zaak om redenen van zuiver materieel belang, het zal illes verdwijnen, wanneer de godsdienstzin terugkeert, het leven dieper wordt, meer op het eeuwige, dan op aardsche genoegens en gemakken gericht. Die verdieping van het geloofsleven verwacht onze Bisschop mede van de hulp eener apostolische leekekern, tot bijstand van de met arbeid overladen geestelijkheid. Van avond zal in Haarlem met de organi satie van zulk een propagandacluh begonnen worden. Laat de geestdrift van Roomsch Haarlem in overeenstemming zijn met da groote belangen, welke met de oprichting van de Algemeene R.-K. Propagandacluh worden beoogdl BW-j De bemiddeling van Prof, Aengenent aanvaard. Naar gemeld wordt, kwam het hoofdbe stuur van het Verbond „Sint Michael", Vrijdag 2 Januari te 's-Gravenhage in voltal lige vergadering bijeen. Men nam kennis van het zoo sympathieke schrijven, dat prof. Aengenent aan prof. Veraart richtte en besloot prof. Aengenent mede te deelen, dat het hoofdbestuur van „St. Michaël" bereid is de door hem ge noemde besprekingen met hem te voeren. Met het voeren der besprekingen werden belast de heeren prof. Veraart, baron Wittert van Hoogland en G. P. Bon. Het hoofdbestuur vereenigde zich eenstem mig met de zienswijze van de heeren Veraart en Wittert, dat het allerongelukkigst com muniqué van het «Sag. Bestuur van den Alg. Bond van R.-K. Kieskringorganisaties, waarin de bemiddelingspoging van prof. Aengenent werd aangekondigd, zoowel als het onware er onwaardige betoog van den heer van Wijnbergen in het interview van „de Tijd" naar aanleid'ng van zijn Alkmaarsche rede uitermate geschikt was, om alle verdere onderhandelingen te verijdelen. Men meende echter, dat er nog volop ge legenheid zou komen om daaraan alle aan dacht te wi.den en dat men de zoo wel willende poging van prof. Aengenent thans niet in gevaar mocht brengen. Geen medcdeelingen aan de pers. NaaT „De Tijd" verneemt, zullen er, op uitdrukkelijken wensch van den bemidde laar, prof Aengenent, hangende het over leg, geenerlei mededeelingen aan de pers worden verstrekt. Mochten er indiscreties worden begaan, dan zal het overleg onmiddellijk als ge ëindigd worden beschouwd. De promotie bepaald op 9 Februari a.s. De Senaat der Rijksuniversiteit te Leiden, heeft in zijn vergadering van Zaterdag j.l., aan de Koningin het doctoraa1 honoris causa in de rechtsgeleerdheid verleend. De Senaat heeft daarop het volgende tele gram aan H. M. verzonden; „Op heden den dag, waarop voor 350 jaar op voorste! van Prirs Willem van Oranje door de Staten van Holland en West- Friesland besloten werd tot stichting der Leidsche Hoogeschool, heeft de Senaat der Rijksuniversiteit te Leider^ op voordracht der juridische faculteit aan Uwe Majesteit het doctoraat honorir causa in de Rechts geleerdheid verleend en zijnen rector, lid dier faculteit, opgedragen, Uwe Majesteit met die waardigheid te bekleeden. De Senaat vraagt eerbiedig verlof deze plechigheid te doen plaats hebben op 9 Februari a.s in de Pieterskerk, na het uit spreken der rectorale oratie. De rector magnificus, (w.g.) A. J. BLOK." Hierop mocht de rector het volgende ant woord ontvangen: „Met groote waardeering heb Ik kennis genomen van het besluit van den Senaat der Leidsche Universiteit om mij op dezen historischen dag het eere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid te verleenen en van de aanwijzing van Uw Ho ggeleerde tot promo tor. Zeer gevoelig voor deze bijzondere on derscheiding aanvaard Ik haar volgaarne, terwijl Ik mij geheel kan vereenigen met het voornemen om de promotie op de voorge stelde wijze te doen plaats hebben op 9 Februari a.s. (w.g.) WILHELMINA. Sociëteit „St. Bavo" Knipcursus Vrouwen- hond 8 uur Geloof en Wetenschap 8 uur Rechtskundig bureau 8 uur Excelsior 6 uur Bevolkingsbureau 8 uur Fabrieksarbeiders 8 uur be stuur Metaalbewerkers 8 uur bestuur Spoor- en Tram 8 uur Tooneelciub Spoor- en Tram 8 uur. Schouwburg Jansweg Clinge Doorenbos 8 uur. Gem. Concertzaal 5e Gem. Orgelconcert 8 uur. Calé Brinkmaan Maatscl* voor Tuin bouw en Plantkunde 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89/4 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo Smedestraat 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9halt 1 van 2half 6 en 's avonds van half 8 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v,m 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag avond. Tel 1671 R K Leeszaal en nitleenbibliotheeb Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, he- ttalve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 IC uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die bier geen tehuis hebben Tel. 1671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvrager, om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 —2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond. (Ingezonden). A.s. Woensdag zal het een dag van groot gewicht zijn in het Missionaris-leven van Pater van Emmerik! Want van de opbrengst der „Alberdingk Thijm"-uitvoering zal het afhangen, althans voor een groot deel, of deze sympathieke priester zijn hariewensch, het bouwen van een bij-kapel in zijn mÏESsie-parochie, ver vuld zal z:en Wij weten nu reeds, dat vele Katholieke stadgenooten, en ook de vooraanstaanden onder hen, Woensdag naa.r den Jansweg- Schouwburg -allen trekken, om te toonen, dat zij den Missie-arbeid van hun priester stadgenoot een warm hart toedragen. Barometerstand 9 uur v.m.: 763 Vooruit Opgave van: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vsn 5 Januari. Hoogste Barometerstand 771.4 m.M. t« Zürich Laagste Barometerstand 729.6 m.M. te Andaenes Verwachting van den avond van 5 tot den avond van 6 Januari: Meest matige, tijdelijke wellicht nog krach- tige, later afnemende zuidwestelijke tot i westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waar- schijnlijk enkele regen of hagelbuitjes, iets kouder. Maar.... alle kaarten zijn nog niet verkocht! Er zijn er nog voor iedere beurs aan het Centraal bureau van den heer Duijn, Jans straat 16, verkrijgbaar, ook telefonisch te bestellen. Komt, achterblijvers! Laat die avond nu asjeblieft geen teleurstelling worden. An ders zouden we ons tegenover Pater van Emmerik erg moeten schamen! Haarlem, de stad van de missie-actie moet een prachtig voorbeeld geven. Niet waar? En daarom moet het Woensdagavond te gen achten aan den Jansweg zwart van de menschen zien! Zóó, dat de buitenstaander wandelaar zegt' „Zeker weer iets van de Roomschen, anders liep 't zoo druk niet Toe, maakt een missionarissen-hart ge lukkig! En vooral Gij, die door God met aardsche goederen zijt gezegend! Dan zal de avond voor Pater van Emmerik een vreugdevolle zijn. Maar ook en vooral zijn toekomst, die nu zoo verre van licht is! N Naar wij vernemen zijn Vrijdagavond de vertegenwoordigers van de arbeidersorga nisaties en de patroonsorganisaties in het Bloembollenbedrijf te Lisse bijeen geweest en hebben daar het nieuw af te sluiten col lectief arbeidscontract besproken. Tusschen de besturen van de arbeiders- en patroonsorganisaties werd overeenstem ming bereikt omtrent het loon. Het gemid- de uit leden der Haarlemsche Orkest-Ver- eeniging. Het mannenkoor zal bet vocaal gedeelte voor zijn rekening nemen. Door een bewoner van de Lange Heeren- vest is Vrijdagmiddag een tankwagen van de Continental Petroleum Comp., waarvoor 2 paarden gespannen waren, tot stilstaan gebracht. De dieren waren in de Witstraat, toen de koetsier aan het lossen was, ge schrokken en op hol geslagen, terwijl de remmen op de wielen stonden. In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan den Schotersingel 746 baden genomen; in dat aan den Koudenhorn 262; in dat aan het Leidscheplein 518 en in dat aan bet Hofdijkplein 314, Cursusavond Dr. Venema voor groep 2; Woensdag 7 Januari, (uitgesteld van 31 De cember) volgende avonden voor deze groep: 28 Januari, 25 Februari en 25 Maart. Voor groep 1 blijven de avonden bepaald op Woensdag 14 Januari, 11 Februari en ll Maart. Zwemoefeningen in Stoop's Bad op 5 en 19 Januari, 2 en 16 Februari, 2 16 en 30 Maart. De heer C. M. Beek herdenkt heden den dag dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de afdeeling Openbare Werken dezer gemeente. Hij trad op 14-jarigen leeftijd in dienst, zoodat de jubilaris nu eerst 39 jaar oud is. Nieuwsjaarsdag herdacht de heer H. van Kaam den dag, waarop hij 12/4 jaar werk- delde loon werd vastgesteld op 26 per zaam was aan jj. V. Ijsfabriek voor de week ('s winters 25 per week, 's zomers Vischhandel-Vereeniging te IJmuiden. Dit feit 27 per week). was een bijzonderheid, daar dit de derde Over den duur van den arbeidsdag ver- keer is, dat de heer v. Kaam door den heer klaarden de arbeidersvertegenwoordigers Allard werd gehuldigd, daar hij voorheen zich nog te moeten beraden. Naar wij vernemen waren de patroons niet bereid eenige concessie betreffende den arbeidsdag te doen. Op 21 Januari a.s. komen de vertegen woordigers van arbeiders- en patroonsor ganisaties wederom bijeen en in dezen tus- schentijd zullen de vergaderingen der ar beiders- en patroonsorganisaties over de getroffen voorloopige regeling gehoord worden. Bij het jongstleden gehouden Mercurius Examen, voor Duitsche Handelscorrespon dentie slaagde de Heer G. W. H. de Korte. Personalia. Bij het j.l, gehouden Mer- curius-examen voor Duitsche Handelscorres pondentie, slaagde de heer G. W. H. de Korte, alhier. Bij het in December gehouden examen van de Vereeniging voor Mode-Vakscholen iri Nederland slaagde voor coupeuse mej. G. Ruys, voor costumière de dames H. F. Ein- mahl, J. Koers, A. v. Loevezijn en H. van Sloten, allen alhier. Bij het politiekorps hier ter stede is be vorderd van politie-agent tot rechercheur de heer F. Lomé, Naar wij vernemen is met ingang van 1 Januari 1925 de heer Dr. H. J. M. Janzen benoemd tot algemeen procuratiehouder der Spaarnebank, alhier, met den titel van Adjunct-Directeur. De heer Th. Janzen Hzn„ heeft den wensch te kennen gegeven zijn functie als Plaatsvervangend directeur der Spaarne bank neer te leggen, aan welken wensch de directie heeft gemeend gevolg te moeten geven onder dankbetuiging voor de vele ge wichtige diensten aan de vennootschap be- De Heer Nico Gerharz is gelukkig weer in zooverre hersteld, dat hij zijne werk zaamheden heeft kunnen hervatten en de repetitien kan leiden voor het eerstvolgen de ledenconcert hetwelk zal plaats hebben op Donderdag, 8 Januari. Als solist zal optreden: de Heer Henri Pusch, Concertpianist uit Frankfurt an Main. vele jaren aan de Bierbrouwerij ,,'t Spaarne te Haarlem ónder directie van den heer Al lard werkte. De jubilaris werd per auto met zijn echt- genoote van zijn woning gehaald en in tegen woordigheid van mevrouw Allard en 't ge heele personeel door den directeur op de meest hartelijke wijze toegesproken. Aan de drie jubilea werd herinnerd. Verder ontving hij als blijvend aandenken een zilveren hor loge met inscriptie, alsmede bloemen. Daarna werd hij door den heer G. A. Kop pen namens het personeel toegesproken, die hem een bij het horloge passende ketting en een bloemenmand aanbood. Verder had nog een gezellig samenzijn plaats op 't kantoor, waarna de jubilaris verder den dag vrijaf had. Op Donderdag 8 Januari, des avonds half 9, wordt in de zalen van „De Kroon" voor de „Alliance Francaise" een lezing gehou den over Mourice Barrés, door den heer René Thibaudet, professor aan de Universi teit en redacteur van de „Nouvelle Revue Franpaise" Bij den kunsthandel J. H. de Bois, Kruis weg 68, alhier wordt een Januari-expositie gehouden van etsen, door Hans Kohl en Emil Pottner, van oude Indische Batiko en moderne Fransche Bibliophiel uitgaven. Donderdag 6 Januari, des avonds 8 uur, wordt in de bovenzalen van „De Kroon" een buitengewone lezing gehouden met lichtbeelden door Dr, J, Bouten, over het onderwerp: Robert W. Service, een dichter van de goudmijnen van Klondijke. Stefi Geijer, die in het najaar, vóór haar vertrek naar Amerika, met groot succes in Holland concerteerde, is dezer dagen weer teruggekomen. De Amerik. Pers is vol enthousiasme over haar schitterend spel: New-York, Times 10 Dec. 1924: De klaar heid, grootte en volheid van toon en haar steeds interessant opbouwen van de Cha conne van Bach. Diepe en breede streek. New-York, Herald: Een eersterangs vio liste. New-York, American: Den wonderschoo- ne techniek, de toon is warm, vol en rein. New-York, Staatscht: Stefi Geyer, wier Het mannenkoor „Caecilia", directeur de roem haar naar hier reeds vooruitging, heeft treden en vóór haar vertrek, einde Octo ber, enkele concerten in ons land geven. De Intern. Concert-Dir. Ernst Kraucs heeft deze vermaarde violiste ook voor een tour nee geëngageerd van einde dezer maand tot half Januari. Donderdag a.s. zal voor de Haarlemsche Rechtbank o.m. behadeld worden de zaak tegen den ex-klerk bij de Politie-administra- i tie C. Bon. In deze zaak zullen 5 getuigen gehoord worden. Eveneens zal door de Rechtbank op dien dag behandeld worden de zaak tegen het drietal, die een aanslag hebben gedaan op de 62-jarige winkelierster mej. S. uit de Kleine Houtstraat. Zondagmiddag omstreeks half 12 uur, is op het Staten Bolwerk e n tram uit de rails geloopen, omdat aldaar de contra-rails ont brak. Om 1 uur was de wagen weer in de rails geplaatst. Het tramverkeer werd door overstappen onderhouden. B. en W, stellen voor, de vergoeding over 1923 bedoeld in art. 100 der L. O.-wet 1920, voor een twaalftal bijzondere lagere scholen als volgt vast te stellen: voor de school aan de Rozenhagestraat 15 533,33, Jans- siraat 83 550, Nieuwe Gracht 16 2.141.67, Heerensinge! 75 836.67, Anthoniestraat 28 4.314.45, Groot Heiligland 10 2.933.33, Ripperdastraat 13a 2.600, Klarenbeek- straat 62 570, Jacobijnestraat 2830 1.695.83, Zijlsingel 2 2.200, Cruqius- straat 2 nihil, Florapark 14 2.133.33, B. en W, stellen voor, het gemiddeld bedrag, dat oer leerling van het openbaar vervolgonderwijs over het dienstjaar 1923 ten laste der gemeente is gebleven, vast te stellen op 50.87 en de bijdrage in de kos ten van het bijzonder vervolgonderwijs over 1923 vast te stellen voor de scholen aan Klarenbeekstraat 62 en Westergracht 1 op 563.12, Nieuwe Gracht 16 op 892.85 en Kleine Houtweg 12 en 22 op 2.136.54. B. en W. stellen voor, onder intrekking der Overgangsbepalingen sub 1, 2. 3 en 4 (art. 17) van de verordening, regelende de bezoldiging van het onderwijzend personeel der Handelsscholen en met ingang van 1 Januari 1925 opnieuw vast te stellen overigens ongewijzigd die regeling van jaarwedden. B. en W. stellen voor, voor de Com missie van Toezicht op de Stads-bibliotheek en Leeszaal opnieuw te benoemen prof. A. A. van Schelven, terwijl voor de vacature- F Keerwolf een benoeming uit den raad moet plaats hebben. B. en W. stellen voor, voor een bedrag 21.000 aan te koopen een perceel heer Nico Hoogerwerf, zal op Woensdag 7 Januari, te 8 uur des avonds, in de ge reeds bij haar eerste optreden voor een tal rijk en gedistingeerd publiek, een diepen giond aan 6.308 c.A. den Schalkwijkerweg, groot meentelijke concertzaal een vocaal- en in- indruk gemaakt. Muzikale zin, buitengewo- strumentaal concert geven, ne streekzekerheid en stijlbegrip. Het instrumentaal gedeelte zal worden ver-I Stefi Geyser, zal een groot gedeelte van zorgd door het „Haarlem's Sextet", bestaan- i het volgend seizoen weer in Amerika op- De ondervinding heeft geleerd, aldus schrijven B. en W. der raad, dat de huur der enkeltariefmeters aan den hoogen kant is. V/ij vinden dan ook aanleiding voor te stellen, die huur te verlagen. De maandelijksche huurprijs der dubbel- tariefmeters blijkt echter te laag gesteld. Vandaar, dat voor die meters eene kleine verhooging der huur is opgenomen. Verder kwam het gewenscht voor in het ontwerp-besluit op te nemen eene wijziging van den aanhef van art.'25 der Verordening regelende de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom, zulks in verband met het in dat artikel na 9e. bepaalde. De maandelijksche huurprijs van eenen enkeltariefmeter bedraagt volgens het nieu we tarief voor eenen meter van 1 K. V. A. 0.30, voor eenen meter van 2 K. V. A. 0.40, voor eenen meter van 3 K. V. A. 0.50, voor eenen meter van 4 K. V. A. 0.70, voor eenen meter van 6 K. V. A. 1.voor eenen meter van 10 K. V. A. 1.25, voor eenen meter van 13 K. V. A. 1.50, voor eenen meter van 20 K. V. A. 1.75, voor eenen meter van 33 K. V. A. 2.-voor eenen meter van 66 K. V. A. 2.50. De maandelijksche huurprijs van eenen dubbeltariefmeter bedraagt 0.75 meer dan die van eenen enkeltariefmeter van dezelf de grootte. B. en W. stellen voor, over te gaan tot oprichting van een gemeentelijke voorberei dende school met Montessori-methode: voor de vestiging dier school lokalen der openbare lagere school no. 30 aan de Bak kerstraat alhier aan te wijzen; voor het in orde brengen van twee loka len dier school beschikbaar te stellen ees bedrag van 6.000; ben te machtigen de maatregelen te ne men, welke noodig mochten zijn voor de inrichting van bedoelde voorbereidende school. Het gebeurde op oudejaarsavond in een gehucht niet ver van Haarlem, dat bij een der bewoners een „spook in huis kwam en zich nogal vrij bruiaal aanstelde, bonder wat te zeggen, pakte het de kinderen beet. Daar er one personen in huis flauw vielen van schrik, werd de zaak in handen gegeven van de politie. Donderdag 8 Januari a.s. zal het 25 jaai geleden zijn, dat de heer G. Postma bij da Politie in dienst trad. Op 1 November 1914 werd de heer Postma tot hoofdagent be noemd, welke functie hij thans nog bekleedt. Voor Haarlem en omstreken heeft zich 'n subcommissie gevormd van de commissie tot huldiging van de nagedachtenis van lui tenant-generaal J. B. van Heutz, oud-gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië. Deze commissie stelt zich ten doel aan het stoffelijk overschot van generaal Van Heutz, dat naar Nederland zal worden over gebracht, een waardige rustplaats te bereiden met een passend monument. De subcommissie voor Haarlem en om streken bestaat uit de volgende leden: H. F. Wagenaar Reisiger, voorzitter; Willem Dy- serinck, secretaris; Jhr. F. Teding v. Berk hout Jr., penningmeester; H. M. v. Bem- melen, B. M. A. Carp, H. Carpentier Al- tirg, Herbert Cremer, C G. Daniels, J. Dolleman, prof. dr. M. E. F. T. Dubois, E. G. A. L. Ter Haar, mr, K. van Hinloopcn Labberton, G J. Houtsma, jhr. O. van Len- nep, Bestuur Vereeniging „Oost en West", afdeeling Haarlem en omstreken, W, Zweerts de Jong. Heden herdacht de heer C. M. Beek den dag, dat hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad, bij de afd. Openbare Werken. Op het kantoor aan de Raaks werd de jubilaris he denmorgen door den directeur van Openbare Werken, den heer L. C. Dumont, namens de gemeente gelukgewenscht en hem het gebruikelijke cadeau onder couvetrt aan geboden. De motorbrigade zal proces-verbaal op» maken tegen 2 automobilisten, die op de Amsterdamsche vaart met snelheden van 45 en 55 K.M. per uur reden. Maandag 15 Januari a.s. des avonds ti og- zal een ledenvergadering belegd worden van de vereeniging „Geloof en Wetenschap voor Haarlem en Omstreken in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. Op deze ledenvergadering zal behandeld worden het verslag der kas-commissie en de aanvulling van het bestuur met één li. Het bestuur stelt voor den heer F. M. J. Don ders. - Te 8 uur des avonds zal Pater Dr. CaeliUa- nus Huigens O. F. M. spreken over: „Het Gregoriaansch als klassieke, geestelijke en Liturgische kunst." Voor de leden der vereeniging zal de heer Frank Liens te Amsterdam in het gebouw „St. Bavo" Smedestraat, op 6, 13, 20 en 2i Januari a.s. een cursus geven over: Alge meene inleiding tot kunstbegrip en kunst- waardeering. Het bestuur beveelt dezen cursus, die ook met lichtbeelden zal worden verduidelijkt, ten zeerste in de belangstelling van leden en niet-leden aan. Verder worden nog de volgende lezingen verwacht: Woensdag 4 Februari Mevr. El len Russe over de Parsifal-sage en het Rid derschap van den H. Graal. Dinsdag 17 Februari: Dr. Jules Persyn over Dr. Schaepman op reis en op lezing in België. Dinsdag 10 Maart: Dr. Xavier Smits over: De Stigmatizatie. ondag 5 April: Sapiens (Bijbelsch mede. werker van „De Nieuwe Eeuw") over: Licht uit het Oosten. Woensdag 22 April: Paul Huf: Declamatie avond. De heer G. Smits, al' heeft wegens drukke w'erkzaamheden ontslag genomen als voorzitter der Federatie van Handels, en Kantoorbedienden-vereenigingen in Neder land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1