'Spaarne-^ - R. K. Kiesvereeniging „CREDO POGNO" Plebaan Westerwoudt 4% f3000- f750- f250- f50- f40- [I 5*8 I Dinsdag 6 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15933 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Geestelijke vernieuwing. De HollandIndië-vliegers. Het voorzitterschap der Tweede Kamer. De besprekingen met St. Michael. Ingezonden mededeelingen a 75 cents per regel. De Spaarne Bank heeft directe verbindingen met groote banken in het buitenland, en kan daarom Uwe transacties in vreemde valuta's snel en voordeelig financieren. Agenda 7 Januari De levering van Gas aan Schoten. „Jim de Schrijver" ten bate voor Pater van Emmerik. Ingezonden mededeelingen a 75 cents per regel. LEDEN-VÈRGADERING of VRIJDAG 9 JAN. 's avonds te ACHT uur in het gebouw „ST, BAVO". Dr. C. A. Gerke t» De Telegraafcontra Het Volk". kcl)1nReHht4bTrk,IC>"erW°0g °-a' dat het ar«- mmÊÊÊ^ In Halfweg is de bekende trambrug vernieuwd. Hierboven een overzicht der werkzaamheden. Over de zonen van Frans Hals. Onze Procedures. MUZIEK. ■wwnwiwft*nir"ioT "•wit i Causerie (Reisverhaal) met Projectie-Beelden door De nummers in den nieuwen telefoongids. Het brokkenhuis van den Armenraad. Postduiven. Aangereden. Hinderwet. TOüVjr. J. J. WEBER ZOON Het Qouden Echtpaar, F. Rusting en E. Patter, wonende aan de Bromvers- vaart 94, dat thans in de bruidsdagen is. De invoer van Narcissen in Amerika. DE STILLE ARMEN. Telegraphisch Weerbericht Haarlemsche Orkestvereeniging. De eerste De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. T elefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARLENISGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeiing. 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel'Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel' 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele on geschiktheid tot werken; bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een uand, JL |QC een voet of een oog; T l/Lö.— bij verlies van een duim of wijsvinger; bij een breuk van been of arm bij verlies v andere ving Toen wij op 1 December, dus nu vijf weken geleden, in een „Open brief aan Roomsch Haarlem een beroep deden op onze geloofs- en stadgenooten om „los te komen uit den dommel van al te gemoede lijk, al te kalm openbaar Roomsch leven, waarvan de treurige gevolgen voor den •cherpen toekijker al lang te zien zijn en die rich treedt geen kentering in heel spoedig ook aan den meest oppervlakkige zullen openbaren, toen heeft menigeen zijn oogen uitgewreven en gevraagd: wat wil die man? We hebben tal van twijfelachtige stemmen beluisterd, heel wat hoofden be denkelijk zien schudden toen de oproep om een Algemeene R.-K. Propagandaclub te stichten verschenen was. Er was onderschat ting bij hen, die schamperden, dat zoo iets ui» zou loopen op het vormen van een troepje jongelui om met verkiezingen cir culaires in brievenbussen te stoppen; er was overschatting bij hen, die meenden, dat leeken hier de gezalfde zieleherders gingen verdringen. Maar langzaam aan is het besef van wat bedoeld werd doorgedrongen. Zoo gaat het met alle groote, nieuwe zaken: men staat eerst wat beduusd; men voelt zich gestoord in de rust van zijn dagelijkschen sleurgang. Maar een zaak, welke in zich zelf goed is, wint op den duur de overtui ging van alle weidenkenden. Zoo is het ook mat onze R.-K.' Propagandaclub gegaan. Welk een verschil in de stemming tusschen pu en vijf weken geleden! Wie gisteren avond de enthousiaste vergadering heeft meegemaakt, zal verbaasd hebben, gestaan •ver een zoo snelle en zoo algeheele kente ring. Terecht mocht een der sprekers, de welbekende Amsterdamsche propagandist, de heer Chris Jansen getuigen, dat zulk een zaal tot in de hoeken gevuld met een eens- willende en gelijk gezinde vergadering van Roomscbe mannen en vrouwen een zeldzaam en verblijdend gebeuren is in dezen tijd, nu de besturen onzer Roomsche Vereenigingen wanneer het niet om een pretje gaat gewoon zijn de stoelen der vergaderzalen leeg te vinden. En naar mate de avond vorderde, drong de beteekenis van wat hier, in de oprichting van de Algemeene R.-K. Propagandaclub tc gebeuren stond nog dieper tot de aanwezi gen door. Plebaan Westerwoudt scherpte met zijn klare woord de beteekenis van het lidmaatschap van de Kerk, het mystieke lichaam van Christus, weer eens in de hoof den en harten van de aandachtig luisteren den'; en de geestdriftige taal van den heer Jansen klopte den ouden strijdersmoed wakker bij allen, die in dagen van grooten voorspoed de Roomsche overwinningen hielpen bevechten. De aldus aangekweekte overtuiging, dat wij, kinderen van de ééne Roomsche Kerk allen bij elkaar behooren, dat ons leven een opgang is naar hooger ideaal, welke niet door teleurstellingen van tijdelijken aard mag gestuit worden, onder streepte pastoor Sondaal met feiten van droeve ervaring. Waarom blijft een vierde van de Roomsch gedoopten in Haarlem weg uit de kerk? Waarom weert een derde deel van onze Katholieke bevolking alle Room sche bestuur uit het gezin en keert aan ons vereenigingsleven den rug toe. Waarom verloor de R.-K. Vrouwenbond ondanks de eminente leiding en de zorg zoowel voor stoffelijke als geestelijke belangen, in één jaar tijds duizend leden? Waarom is op alle huwelijken, waarbij Roomschen betrokken zijn, eén op de vier gemengd? Mogen wij dat alles lijdelijk aanzien? Het antwoord van de vergadering is een krachtig, een geestdrif tig, een wel gemeend: neen! geweest. Meer dan honderd mannen en vrouwen van jederen rang en stand, hebben zich reeds staande de vergadering als werkend lid voor de parochiale comités opgegeven, ongerekend het verblijdend getal toezeggin gen van jaarlijkschen financieelen steun. Het ijs is nu gesmolten en komt reeds als een klare beek van den berg, om straks als een breede stroom alle thans nog weifelenden en kleinmoedigen op te nemen. Onweer staanbaar zal de stuwende kracht van dit nieuwe Roomsche leger zijn, dat slechts Christus naam in zijn vaandel neemt en tot leuze niet anders heeft dan de kernspreuk van den grooten Paus, die het leekeaposto- laat heiligde: Alles herstellen in Christus! B' Terugkeer per s.s. Patria. het artikel een insinuatie a!an het adres van „De Telegraaf.'' Wel was „Het Volk" gerechtigd om de journalistieke geste van „De Telegraaf' te laken, doch zij heeft daarbij grenzen eener behoorlijke critiek overschreden. Op dien grond wordt het artikel in strijd geacht met art. 1401 Burgerlijk Wetboek en dus vastgesteld, dat „Het Volk" een onrecht matige daad heeft begaan door de plaatsing van het artikel. De schade werd door* de Rechtbank op 50 bepaald. Naar „het Centrum" uit goede bron ver neemt, zal de voorzitter der Tweede Kamer, Mr. Dr. D. A. P. N. "'ooien zich in de vol gende zitting niet meer voor h?t presidium beschikbaar stellen. De „Msb." meent goede reden fe hebben, om de juistheid van dit bericht, dat niet voor de eerste maal in de pers opduikt, in twijfel te trekken. Een mededeeiing van Prof. Aengenent. Het Haagsche Correspondentiebureau zendt ons het volgend communiqué: N?,ar aanleiding van het beicht in „De lijd dat professor Aengenent als voor- waarde voor zijn bemiddeling tusschen den Algemeenen Bond van R.-K. Rijkskieskring, jïl^anisaües en het studieverbond „St Michael zou hebben gesteld, dat tijdens de besprekingen geen publicaties zouden Wc°. e"^daan, ontving de voorzitter van chaël prof. Veraart het volgende telegram van prof. Aengenent: „ik stel er prijs op U mede te deelen, dat ik mij ten zeerste verbaas over liet bericht m sommige bladen, dat ik als voorwaarde zou hebben gesteld volstrekte geheimhou ding dér besprekingen. De bron van het be richt is mij totaal onbekend." stig die opheffing te bevorderen, indien het mogelijk zou zijn gas van Haarlem te be trekken tegen een prijs, die, vermeerderd met de rente en afschrijving van het res- teerende kapitaal, gestoken in de stil te leggen fabriek, lager is dan de thans gel dende kostende prijs in den gashouder te Schoten bij eigen fabricage. Daar eene gaslevering als hier bedoeld, vooral nu de gaslevering aan Velsen komt te vervallen voor Haarlem van groot belang is, meenden wij, dat al het door Schoten benoodigde gas, dus ook dat bestemd voor levering aan Spaarndam, zou kunnen ge, schieden tégen den kostenden prijs tot in de gashouders van Haarlem, alleen ver hoogd met Vï cent per M3. voor het eerste millioen M3 en met K cent per M3 voor het tweede millioen M3„ een en ander zon der berekening van perskosten. De gemeenteraad van Schoten ging be reids met een en ander accoord. medisch doctor. Den len Augustus 1881 vestigde hij zich als arts te Zandvoort. Als arts was hij zeer gezien en door zijn steeds kalme wijze van optreden bij zieken ging er reeds bij zijn komst een invloed ten goede van hem uit. Hij was Duitscher van geboorte, maar in bet jaar 1905 werd hij genaturaliseerd als Nederlander. Hij heeft zich veel op maatschappelijk ge bied bewogen. Er zullen maar weinig ver eenigingen zijn, waarvan hij geen lid was. In de meeste vereenigingen was hij bestuurslid en nam een werkzaam aandeel in hun ar beid. De Zandvoortsche cursus heeft zijn ontstaan aan hem te danken. Jaren achtereen was hij regent van het oude mannen- en vrouwengasthuis. Bij de nieuwe regeling in 1921 werd hij zelfs voor zijn leven als voorzitter van de Regenten aangewezen. Van het Badhuis „Zeeduin". vroeger Aneta ®avo". Bestuur Geloof en Wetenschap 8 uur Prov. Kiesveree- mgmg 8 uur Nut en gezellig verkeer 8 uur Bestuur Jozefsgezellen 8 uur Ledenvergadering Volksbond 8 uur. Concertzaal. Mannenkoor „Caeci- lia concert 8 uur. Statenzaal (Prinsenhof) Gemeenteraad half 2 uur. Schouwburg Jansweg Uitvoering van „Alberdingk Thijm" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 —Ei ken Donderdag van 89!4 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo Smedestraat 23. telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—halt 1. van 2half 6 en 's avonds van half 8 hall 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 10—12 uur, des middags van 2i uur, en s avons van 89 uur behalve Zaterdag avond. Tel 1671 8 K. Leeszaal en uitleenbibliotheeb - Jansstraat 49 Eiken dag geopend vaD 1012, van 2—5 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitlcenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur a.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 1671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sin» Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigïng Jansstraaf Aanvragen pm versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdags van 1—2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond. B. en W. schrijven aan den Raad: Met het gemeentebestuur van Schoten zijn onderhandelingen gevoerd over de le vering van gas aan die gemeente, ingeval Als overgangsmaatregel Zal nog geduren de ten hoogste 6 maanden de gasfabriek te Schoten door Haarlem in bedrijf worden gehouden. De voorwaarden voor de gaslevering zijn. vervat in een ontwerp-overeenkomst, wel ke B, en W. ter bekrachtiging aanbieden. De navoigen.de giften zijn gisteren bij ons ingekomen: L. A. Dƒ1 P. J. v. K'ƒ1 Van Mƒ1— Mej. D0.60 B. Hƒ1— Kaartclub „de Oliebol" 1.25 Mijnh. KIƒ1— J. R0.50 Mevr. H. S1— Mijnheer H0.50 de R0.50 Fam. v. d. Hf 1. N. N0.25 B. P0.50 Fam. S?.?5 Mej. E1— Familie K1. Vorige opgaaf was 23.—. Alle inlichtingen, giften, kaarten, enz. F. Duijn, Jansstraat 16. Telefoon 1658. AGENDA; C>. 7. Opening. Notulen! Aanbieding huldeblijk aan den Heer Broekhuijzen. Rede Van Mr. Leesberg uit Aikmaar. Behandeling agenda Bonds vergadering op 31 Januari te U,recht en Rijkskieskring te Haarlem. Voorstel Bestuur tot reorgani satie en aansluiting der Pol. Propagandaclub bij de Algem. r? K. Propagandaclub. r._r-avraag en sluiten. HET BESTUUR Een ook in Haarlem welbekend per- scon is heengegaan. Maandagmiddag om 2 uur is te Zandvoort op 71-jarigen leeftijd over leden de heer Carl August Gerke. Hij werd den 17en Januari 1853 te Diepholz in Han nover geboren. Op 9 Juni 1880 werd hem te van opheffing der Schotensche gasfabriek, j Amsterdam het diploma van arts uitgereikt, riet gemeentebestuur overwoog n.l. ern- Den 9en Februari 1884 promoveerde hij tot seint uit Weltevreden, dat de 3 vliegers op 10 Januari per auto naar Soio gaan, daar het terrein aldaar zeer drassü met de Patri*1" n vermoedeIi)k °P 18 Maart „Hel Volk tot schadevergoeding veroordeeld. fij wees de le Kamer der Arr Rechtbank te Amsterdam, vonnis in de pro cedure van „De Telegraaf" tegen „Het Volk op zoodanige voorzich- tige wijze is gesteld, dat er geen directe beschuldiging van omkooping en afpersino in te leze 1Sj Blijkbaar heeft de steller nauwgezet afgewogen, wat hij al of niet kon verantwoorden. Indirect echtor bevat m- „Badhuis voor Minvermogenden" was hij geneesheer-directeur. De Regeering stelde zijn werk zeer op prijs. In 1922 #erd hij benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Van de sociëteit „Zandvoort" was hij voorzitter. Het vorig jaar had hij ontslag genomen als bestuurslid van de Vereeniging tot be vordering van de belangen van de Bad plaats „Zandvoort's Bloei". Verder was hij o.m. bestuurslid van het plaatselijk comité van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappij; van het „Witte Kruis", voorzitter; van de gymnas tiekvereniging staalt Spieren", was hij be- schermher; van de tooneelver. „Phoenix", eerelid en van de werkliedenvereeniging „Onderling Hulpbetoon" beschermheer. Een werkzaam leven is hier geëindigd. Zandvoort heeft veel aan hem te dan ken en zijn nagedachtenis zal zeer zeker steeds in eere gehouden worden Hij ruste in vrede. In het periodiek „oud-Holland" maakt D; Bredius weer eenige uitkomsten van zijn archieven-onderzoek bekend ze gelden dit maal drie zonen van Frans Hals, nml. Har- men, Reynier en Jan Hals. Omtrent eerst genoemde vond hij enkele aanteekeningen betreffende diens schilderijen. Over Reitiier loopen de oorkonden, die dr. B. publiceert, van December 1653, toen hij in ondertrouw ging, tot April 1689, toen de weduwe van den reeds in 1672 overleden schilder „uijt- draaghster" in de Hartenstraat te Amster dam, op het Westerkerkhof werd begraven. Evenals zijn broers, kreeg Reynier Hals wei nig voor zijn schilderijen, waarvan we er thans maar drie of vier kunnen aanwijzen. Ook de oorkonden nopens Jan Hals, door dr. B. in de notarieele protocollen te Haarlem gevonden, leveren het bewijs van een in kommerlijke omstandigheden doorgebracht leven. Mr. J. H. Worst schrijft in het „Wkbld van het Recht" over de overlading van he* Amsterdamsche Gerechtshof. Hij verhaalt Van een vonnis der Rechtbank te Haarlem gewezen op een incidenteel verzoek tot ver hoor op vraagpunten, werd geappelleerd bij dagvaarding van 2 Aug. 1924 tegen 1 Sep tember 1924. Op 11 Sept. werd van grieven gediend. Op 27 Nov. werd daarop geantwoord. Op 4 Dec. werden de stukken aan het Hof over gelegd en werd het verzoek gedaan, om of op een niet te langen termijn een dag voor plei dooi beschikbaar te stellen, of het vaststellen van een pleitdag een of twee maanden uit te 'stellen in de hoop dat inmiddels een dag vrij zou komen. Op 11 Dec. werd uitdrukking gegeven aan de spijt van het Hof, niet aan deze ver zoeken te kunnen voldoen, en werd mede gedeeld, dat op 5 November 1925 gelegenheid zoude worden gegeven om te pleiten 1 De heer Worst noemt dit een onhoud- baren toestand. Italiaansche Opera „Faust." Propvol was de Stadsschouwburg ook gisteravond niet, maar de opkomst was wel zóó ver boven 't gemiddelde, dat we spreken mogen van een nieuw bewijs voor de populariteit van Gounod's beste opera. Een populariteit, die we 't werk qua kunst werk niet behoeven te misgunnen. We ver geven graag de algemeene verspreiding der melodieën en vergeten de mishandelingen, door sentimenteele dilettanten de Faust- muziek aangedaan.... als 't orkest onder Fratini in gelukkig tempo en evenwicht ('n aarzeling in de tuin-scène daargelaten) zich 'paart aan den zang van solisten en koor re specteeren we >een muzikaal vermogen, dat in 'n werk van zoo langen adem geen oogenblik z'n frischheid en vindingskracht verliest Margaretha was Rosa Bardelli, wier gou den stem weer triomfantelijk de harten won. Ol. Bellussi als Faust en Franco Zaccarini als Mephisto vormden met haar en den kapel- ,ter 'i riet, dat den avond glorie gaf Kritiek oi t s el (Mephisto was in dit op-, icnt de bc zouden we kunnen laten vol gen maar wij achten 't onbillijk van operazangers verrassende spelprestatie te eischen. Ook zij kunnen geen drie dingen tegelijk perfect doen. Wat ons betreft zou dus de roem dezer opvoering volkomen zijn, als de regie weer niet al te goedkoop eenige moeilijkheden had opgelost. Goedkoop was 't Margaretha- visioen, waarmee Mephisto Faust verlokte, 't Leek een étalage van Gerzon, die 't effefct geenszins wettigde. De kerk-scène mocht ons allerminst voldoen wèi goedkoop is 't, op Zondag If Jan 81/4 uur in de Gent. Concertzaal. Leden der R.K. Ver. voor Gr. jezmnen ontvangen twee ioe- jangskaarten Min. con ribuiie 2.40 per jaar. GEEFT U OP ALS LID BIJ Jscar Smit's Bank, Kruisstr. 9 .Henri Coebergh Ged. Oude Gr. 74 W. v. Liemt, Anegang, hoek Warmoesstraat. daar het oude straatdécor te gebruiken maar met 't hinderlijk-hoorbare lichtwisselen dreef 't alle warmte uit. Vrij van alle poëzie was ook 't slot-tableau. We begrijpen de moeilijkheden wel maar eenige artisticiteit is toch wel 't minste, dat gevraagd mag worden. Ook van 't pu bliek wanneer zal dat eens leeren te wach ten met klappen (als er dan toch geklapt moet worden) tot het orkest zwijgtj Nu de nieuwe telefoongids is verschenen zullen velen hebben gezien, dat de numme ring van de aangesloten toestellen geheel veranderd is. Sommigen hebben hun num mer behouden met het cijfer 1 er voor, an deren hebben een geheel ander nummer gekregen. Waarom deze vernummering moest plaats hebben vindt zijn oorzaak in het volgende Daar de telefoonnummers alle uit 5 cijfers moesten bestaan, zijn in het algemeen de bestaande Haarlemsche nummers verhoogd met 10.000. Bovendien zijn zoogenaamde groepnummers ingevoerd, in den gids ge merkt met een sterretje, voor het meerendee) bestaande uit meer dan één geleiding. Een aangeslotene met 3 geleidingen is b.v. in den gids vermeld met 1 groepnummer, dat dóór den oproeperiden abonné gekozen wordt. Is dit nummer in gesprek dan kiest een in richting in de Centrale automatisch de vol gende geleiding waarvan het nummer niet bekend gemaakt wordt en indien ook dezen bezet is, de derde geleiding. Voor deze groepnummers zijn gereser veerd de nummers 1180011999, 13800 13999 en 1520015399. Het spreekt dus van zelf, dat voor de bestaande telefoon nummers 18001999 en 38003999, die bij verhooging met 10.000 in de rubriek der groepnummers zouden komen, een ander nummer moest worden gezocht. Hiervoor zijn genomen de vrije nummers 14200 14599, waardoor de nummers in de 1800 komen in de 14200 1900 14300 3800 14400 3900 14500 Met bovenstaande gegevens is derhalve in hgt algemeen het nieuwe telefoonnummer te berekenen. Men raadplege echter, alvorens te kiezen, nauwkeurig den gids, daar iedere gespreksaanvraag automatisch wordt aan- geteekend en het tarief in het algemeen daar naar wordt berekend. Zcoals bekend zal zijn, is op initiatief van den Armenraad hier ter stede het plan ge vormd tot stichting van een „Brokkenhuis een instelling, welke beoogt het ophalen bij de i eer gegoeden an datgene, wat anders zou worden weggeworpen, het repareeren daarvan, om dit dan voor geringen prijs aan de armen te verkoopen. Naar wij vernemen is thans bij B. en W. een aanvrage ingediend om de beschikbaar stelling van een gebouw voor dit doel. Deze aanvrage is gezonden naar Openbare Wer ken. Ofschoon geen bepaald gebouw is ge vraagd, is het wel mogelijk, dat een gedeelte n het voormalige Militaire Hospitaal aan Je Kinderhuisstraat zal worden afgestaan. Een oprichtingsvergadering van bovenge noemde instelling zal Maandag plaats hebben. De Postduivenvereeniging ,,'t Centrum" zal op 9, 10 en 11 Januari a.s. in de achterzaal van het café van den heer van Nimwegen, Kamperstraat, alhier, een tentoonstelling houden van snelvliegers. Er wordt zeer veel belangstelling voor deze tentoonstelling verwacht Op de Groote Markt is gistermiddag om streeks vier uur een 72-jarige dame door een onbekerfd gebleven wielrijder aangere den, op het moment dat zij de Groote Markt overstak. Door een lid van de E. H. B O. is zij voorloopig verbonden, waarna zij per zieken-auto naar net St. Elisabeth's Gast huis is gebracht, omdat vermoed werd dat zij een arm-fractuur nad bekomen. Bij on derzoek aldaar, bleek echter, dat zij geen letsel had gekregen, doch dat zij alleen erg geschrokken was, Burgemeester en Wethouders van Haar lem doen weten, dat bij hunne beschikking van heden aan de Firma Joh. P. Meijer en Co. vergunning is verleend tot oprichting van eene tabakskervarij en drogerij in het perceel aan de Barevoetestraat no. 2, kad. sectie C no. 5768 gedeeltelijk, waarbij elec- trische beweegkracht zalw orden aangewend tot een gezamenlijk vermogen van hoogstens 2 P.K. tot het aandrijven van twee te plaat sen werktuigen. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Vooru;'. Opgave van: OPTICIENS -- FABRIKAN EN Koningstraat 10 Haarietn In verband met de vele geruchten, die er in de laatste dagen worden vernomen over plannen, die door de belanghebbende expor teurs zouden worden beraamd om zich voor te bereiden op een sluiting van Amerika, merkt het „Weekblad voor Bloembollen cultuur" o.m. op, dat de z.g. commissie voor den invoer in Amerika die reeds eenige jaren leiding tracht te geven aan de te ne men maatregelen en die aangeeft de politiek, die met het oog op de dreigende sluiting zal worden gevoerd, in de laatste weken weder zeer actief is. Men verzekerde ons, aldus genoemd weekblad, dat geruchten, als zoude in den boezem der Amerikaansche exporteurs-we reld de hoop reeds zijn opgegeven op afstel of althans uitstel van den sluitingstermijn voor narcissen, geheel uit de lucht zijn ge grepen. De commissie heeft juist maatregelen getroffen, er. is daarin door een groote groep van direct-belanghebbenden op doorslaande wijze gesteund, om in het laatste jaar de actie tegen het sluitingsdecreet met verdub belde energie voort te zetten. Het geheele vak zal als één man de on dernomen pogingen moeten steunen, wan neer het nog vertrouwen heeft in hetgeen ter plaatse goed georiënteerde en met het vraagstuk vertrouwde personen meenen in het belang van het behoud van Amerika als afzetgebied te moeten ondernemen- Voor offers zal niemand, die zijn eigen belang goed ziet, tl; het noodig is moeten terugdeinzen De geheele cultuur van 11 lembollen on verschillig bijna welk artikel men in hoofd zaak teelt zal paraat moeten zijn om zoo lang het mogelijk is, te strijden voor de af wending van het gevaar, dat het vak bedreigt en juist om niet iri de kaart te spelen van hen, die belang hebben bij een sluiting, is het noodig niet den moed te verliezen, zoolang er nog hoop is. Voor de Stille Armen is ingekomen: N. N. 2.50. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen v;n 6 Januari Hoogste Barometerstand 774.8 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 735.3 m.M. te Andaenes Verwachting van der, avond van 6 tot den avond van 7 Januari: Matige, westelijke lot noordwestelijken, later afnemende en weer krimpende wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog regen of hagelbuitjes, lichte vorst 's nachts, zelfde temperatuur overdag. In ons bericht van gisteren werd gemeld dat op het Ledenconcert van Donderdag 8 Januari a.s. als solist zal optreden: Henri Pusch, concertpianist te Frankfurt. Hij werd geboren in 's-Hertogenbosch en ontving zijn eerste lessen van den bekenden leeraar Sikemeyer te Rotcrdam, studeerde aan de Hochschule lt Berlijn en voltooide zijne studieën bij Elise Calland. Als pianist van groote beteekenis, vestig de zich zijn naam door een wereldreis met Eugène Hildach. Onder Gerharz leiding zal hij zich Donder dag doen hooren in het Es dur-concert voor piano met orkest, voorafgegaan door de Ouverture „Leonore" No. 3, Na de pauze de zevende Symphonie, een programma dus, geheel gewijd aan onzen onvergetelijken Beethoven wiens partituur zoo volmaakt berekend is voor de H. O. V met haren eminenten dirigent. Henri Pusch is thans leeraar aan het con servatorium te Frankfurt. Van een rijwiel, welke gisterenavond in de vestibule van het St. Bavo Gesticht stond, is een splinternieuw rijwjelmerk ont- j vreerad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1