V erkeersongevaJJen. <v» DE SPAARNEBANK Stalling Automobiel-gereed schapswagen. Ontvangdagen van mevrouw Maarschalk. De schoolbioscoop. Personalia. Bakkersgezellen. H. B. S. met littrair-economische afdeeling. Statuten. Het Stationsplein. Gevonden dieren en voorwerpen. GEMEENTEZAKEN. Inbeslagneming gevraagd. Waarschuwing. Een geruchtmakende zaak. Onteigening; ebendnimnen. V^rhouwiner in cehouw ..SF B Het Kennemer Lyceum. BURGERLIJKE STAND HANDEL EN NIJVERHEID. Verhooging van het Fransche tarief. RECHTSZAKEN. De zaak PerlakDeen. De Causerie van Plebaan Wes- terwoudt. Wordt lid van de Vereeniging voor Groote Gezinnen. - i9l/i - Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. J KOERS STOCKHOLM 2 «e»/n LEGER EN VLOOT H erhalingsoefeningen. ORDE EN ARBEID. Staking in het Steendrukkers' bedrijf. LAATSTE NIEUWS. Referendum in den Vrijzinnig- Democratischen Bond. De waterstand in den Gelder- schen Achterhoek. De moordaanslag te V alkenswaard. De Fransche Anestie-wet. afgekondigd. De strijd tegen de opstandige Anjera's. Mijn-ongeval. De tentoonstelling te Wembley. f mn INGEZONDEN. Ten behoeve van den ingevolge het be sluit van 16 Juli j.l, aangekochten automo biel-gereedschapswagen voor de brandweer, is uitgezien naar een gelegenheid, alwaar die wagen behoorlijk kan worden gestald en bediend. Een en ander heeft geleid tot het sluiten van een overeenkomst met de Naamlooze Yennootschap Dürkopp Automobielen te Amsterdam (pachtster van de automobielen garage van de Naamlooze Vennootschap Café-Restaurant, voorheen Gebrs. Brinkmann in de Smedestraat), zooals is omschreven in een ontwerp-besluit B. en W. stellen voor aan de op 31 December j.l. gesloten overeenkomst goed keuring te hechten. De kosten der stalling bedragen 2.000 per jaar. Mevrouw Maarschalk-v. Coppendaal /er- zoekt ons mede te deelen, dat zij haar or.t- vangmiddagen den 2en en 4en Donderdag van elke maand zal houden. B. en W. vragen machtiging, om de ge meente te doen toetreden als gewoon lid der op te richten Vereeniging voor Onderwijs ontwikkelingsfilms (V. O. O. F.) te 's-Graven- hage en de kosten van entrée ad 100 en de contributie van 10 per jaar voor 1925 te brengen ten laste van volgnummer 479 der begrooting voor 1925. in hun toelichting merken B. en W. o.m. op; Een- en andermaal hebben wij onze mee ning omtrent een schoolbioscoop doen ken nen, en, ofschoon geen al te groote verwach tingen ten aanzien van den bioscoop als leer middel mogen worden gekoesterd, erkennen wij toch gaarne, dat zij zeer wel tot een vruchtdragend onderwijs kan bijdragen, mits o.a. over goede Ieerfilms kan worden be schikt. hen stap in de goede richting nu achten wij de oprichting van vorengemelde vereeniging, en daarom meenen wij U te moeten voor stellen, ook onze gemeente als lid di„r ver eeniging te doen toetreden. oor het jaar 1925 is o. ni. benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie, be last met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen en als machinist voor d escheepvaart, de heer Ir. YY J, Muller, chef van den technischen dienst der Kon. Paketvaart-Mij., alhier. Op de bondsraadvergadering van den Alg. Ned, Bond van arbeiders in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkingsbedrijf werd besloten 't gewone tweejaarlijksche bonds- congres te houden op 17 en 18 Mei a.s. te Haarlem. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat een lite rati -economische afdeeling (afdeeling A) is verbonden aan de gemeentelijke H.B S. met 5-ja*igen cursus met gewijzigd leerplan te Hnarlem (directeur S. Elzinga). De „Staatscourant" bevat de statuten van da N.V. Kantoorboekhandel Anton Bosse en van de „Westexport" Trading Company (Handelsvennootschap „Westexport") beiden alhier. Onder de kap van het Stationsplein staan dagelijks de bekende bloemenwagens en tentjes van de bloemenhandelaren, die dan post vatten, tusschen de korte vooruit stekende trottoirs. Thans worden deze trot toirs weggebroken. Het dan opengekomen gedeelte onder de overkapping zal gebezigd worden voor stalling van rijtuigen en auto's. Men is nu bezig tusschen de palen van de overkapping een vluchtheuvel aan te bren gen met bij den in- en uitgang een opening voor het doorlaten van rijtuigen en auto's. Aanrijding te Heemstede. Zondagavond vond een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en de electrische tram, welke nog betrekkelijk goed afliep. De bestuurder van de auto reed op de Linnaeuslaan, komende van de Oosterhoui- laan en heeft waarschijnlijk door het belem merde uitzicht, de tram welke van de rich ting Hout kwam, niet zien aankomen. Gevolg hiervan was, dat de bestuurder van de auto de tram pas bemerkte, toen nij daarvan nog slechts enkele meters was ver wijderd. Door het snel wenden van het stuur poogde de bestuurder nog een aanrij ding te voorkomen, hetgeen echter niet ge lukte en de auto nog een twintigtal meters werd medegesleurd, doordat wegens de gladheid van de rails de tram niet zoo spoe dig tot stilstand kon worden gebracht. De auto werd ernstig beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. J. v. Veen, Drossestraat 10, armbandhor- iTogeS. Bal, Westerhoutpark 22, armband J. Griffioen, Allanstraat 75, roeibootA. Pooi, Harmenjansstraat 86, broche J. Schoemaker, Da Costastraat 42, boekje en kwitanties v. Dijk, z. Zeggelenstraat 5, broche J. Spoelstra, Vrouwehekstraat 3 borstrok Huismeester St. Elisabeth's Gast huis, kettinkje de Voogd, A. L. Dyserinck- etraat 81, manchetknoop J. Anthonissen, Wolstraat 12, lorgnet J. Lougé, Amster- damstraat 3 e, lorgnet in etuiP. Staphorst, Eendjespoortstraat 2, oorring J. v. d. Hoef, Roosveldstraat 2, portemonnaie m.i. A. v. Zomeren, Brouwersstraat 37, idem E. C. Engelenberg, Bosch en Vaartstraat, 8, parel snoer M. der Kinderen, Rozenprieelstraat 6, portemonnaie met inhoud G. Kaptein, ochagchelstraaJ 17a, idem J. Slot, Gen. Bo- thastraat 81, idem Schimnaelpenninck, Prins Hendriklaan 54, idem H. W. Baars, Nc-tzaamstraat 32, rijwiel S. M. v. *t VCoji, Gierstraat 22, rozenkrans in etui; Lurten, Spaarnoogstraat 27, rozenkrans Portier v. h. St. Elisabeth's Gasthuis, auto ^^o'S er ®^en» Groote Houtstraat 169 r., gymn. schoentje Politiebureau, smedestraat, bos sleutels H. C. v. Damme, Voortingstraat 55, schort C. Rabé, Am- sterd. Vaart 136, „Vinkebrug" tasch met inhoud C. W. de Koe, Kerkhofstraat 12, trui, kinder- P. W. Kors, Badhuisstraat 14, taschje met inhoud Luiten, Spaarnoog straat 27, idem A. Oosten, Javastraat 39, idem Politiebureau, Smedestraat, halsband met penning W. Dirks, Baljuwslaan 17, handschoentje Staphorst, Greb'oerstraat 16, hondje, zw.-bruin, (Kennel Fauna) Poli tiebureau, Smedestraat, hondje, doesje, idem; Y- Kempen, Molijnstraat 19, hond, herder, udem Helleman, Ted. v. Berkhoutstraat 20, dem, zw. bruin, idem W. Hofman, Ursula- straat 16 e, handschoen, grijs S. Koning, Saenredamstraat 94, idem, glacé G. Terol, Ouleweg 37, hond, herd* W. Boeser, Spiankopstraat 15, hoed, dames- L. Koster, v. O. de Bruynstraat 73, hond, herder Tys- seling, Kleverlaan 181, hoed, heeren- L. C. Proest, Wilsonsplein 19, vulpenhouder. B. en W. bieden ter vaststelling aan het kohier der schoolgelden voor het Hooger en Middelbaar onderwijs voor het cursusjaar 19241925 tot een bedrag van 86.560. B. en W. stellen voor het le suppl. kohier der schoolgelden voor het Hooger- en Mid delbaar-Onderwijs voor het cursusjaar 1923 1924 vast te stellen tot een bedrag van 4.977.01. B. en W. stellen voor, het gemiddeld be drag (per leerling), voor de „kosten van instandhouding" over het jaar 1923, dat ten laste der gemeente is gebleven, te bepalen: a. voor de scholen voor gewoon lager on derwijs op 16.79 en b. voor de scholen voor uitgebreid lager onderwijs op 34,70, met uitzondering van de scholen der Vereeniging „Instituut Oran je Nassau", aan het Nassauplein 2, ten aan zien waarvan het gemiddeld bedrag (per leerling), wordt bepaald; c. voor de school voor gewoon lager on derwijs op 15.04, en d. wor de school voor uitgebreid lager on derwijs op 33.68. De vergoeding in de „kosten van instand houding bedoeld art. 101 der lager onder wijswet 1920, vast te stellen op de volgen de bedragen: Voor de school aan de Jacobijnestraat 2830 op f 5.704.40; Wesfergracht 1, op 4.033.80; Rozenhagenstraat 15, op 4.281.45; Linschotenstraat 23 op 4.617.25; Anthoniestraat 12a, op 4.642.43; Bakenes- sergracht 81, op 6.846.12; Anthoniestraat 28, op 5.784.15; Heerensingel 75, op 4.520.71; Nieuwe Gracht 16, op 5.314.03; Jansstraat 83, op J 3.811.33; Ripperdastraat 13a, op 3.290.84; Groot Heiligland 10, op 3.471.33; Dreef 20, op 2.463.93; Dreef 20, op 1.422.70; Klarenbeekstraat 62, op 4.273.05, Florapark 14, op 2.686.40; Vel- serstraat 55, op 3.303.43; Velserstraat 55, op 676 65; Zijlsingel 2, op 0.007.62; Cru- qiusstraat 2, op 2.967.63; Cruqiusslraat 2, op 485.80; Koningstraat 20, op 3.899.48; Koningstraat 20, op 1 804.40; Kleine Hout weg 22, op J 2.698.99; KI. Houtweg 22, op 1.960.55; Ged. Oude Gracht 120, op J 4.084.17; Ged. Oude Gracht 120, op 1.821,75; Naussauplein 2, op 2.380.08; Nassauplein 2, op 884.10. B. en W. stellen voor, goed te keuren de begrootingen voor 1925 van een aantal Wo ningbouwverenigingen en -Stichtingen. Te Nijmegen is ontdekt een vermissing van c-enige effecten op 8 December j.l., zijnde: 1/100 7 pet. Ned.-Indië No. 11825. 1/50 7 pet. idem no. 251432. 1/100 7 pet. idem No. 318434. 4/100 7 pet. idem Nos. 329944, 329945, 307107 en 329950, De Commissaris van Politie te Nijmegen verzoekt inbeslagneming dier effecten. De Hoofd-Commissaris van Politie te Utrecht geeft in overweging voorzichtigheid te be trachten bij het aanknoopen van betrekkin gen met het administratiekantoor „Utrecht", gevestigd aan de Badstraat No. 2 te Utrecht. Deze instelling verleent o. m. voorschotten op voorwaarden, die achteraf zeer bezwarend blijken te zijn voor dengene die het voor schot nam. Gisteren ging in Haarlem het gerucht dat dc heer v. 't H., alhier, zich zou heb ben schuldig gemaakt aan een poging tot looddieistal, en wel op den uitgezochten Oudejaarsavond. Deze zaak verwekt nog al tenige sensatie. Wij zijn naar den heer v. 't H. gegaan, en deze geeft ons over dit geval de volgende lezing: „Het was mijn bedoeling om een huis le huren of te koopen voor mijn dochter, die op hel punt staat te trouwen. Daar ik wist dat het huis van de vroegere firma van Gulik, aan de Zijlstraat, leeg stond, en waar ik met die familie zeer goed bekend was, wendde ik mij tot den makelaar F., die het huis in handen had ten verkoop. Daar ook ik met dezen heer in relatie sta, gaf hij mij den sleutel van het pand en zei, dat ik maar eens moest gaan kijken. Op den be- wusten dag, 31 December, ben ik dan ook naar het perceel toegegaan en heb alles nagezien. Toen ik op het punt stond te ver trekken en mijn oogen nog even over den winkelvloer liet' dwalen deze was n.I. half van hout en half van steen, waardoor door mij gedacht werd, „deze zal heele- maal van hout gemaakt moeten worden" trof mij een luik in den vloer. Ik opende dit en toen ik bemerkte dat er een kelder onder was, daalde ik er in af. Bij mijn in spectie daarin zag ik een tweetal kisten staan, waarin meestal verf bewaard wordt en die daarom met lood bekleed waren. Daar het hout reeds ten decle verteerd was, cn de kistjes zoo goed als uit elkaar lagen, terwijl bovendien het sloopen een van mijn meest geliefkoosde liefhebberijen was, besloot ik het lood er alvast zelf af te halen en dan den anderen dag of des noods een dag later even aan mevr. van G. te gaan vragen of ik dat over kon ne men. Ik had echter geen gereedschap bij me en daarom ging ik naar huis en keerde des avonds geliik (erug om mijn idee ten uitvoer te brengen. Na het lood er af ge trokken te hebben, bracht ik het in den winkel en zette het daar neer Ook onder zocht ik de tegels aan den wand, door er met den achterkant van miin beitel tegen aan te klooDen. Na dit alles verricht tc hebben verliet ik welgemoed den winkel hef lood en mijn gereedschap achterlatend. Den anderen dag vervoegden zich "en In specteur van de recherche en de heer F. aan mijn woning vroegen den sleutel van het pand in de Zijlstraat en verzochten mij tevens even met hen mede te gaan U kunt u miin verbazing voorstellen, aldus de heer v. 't H„ toen ik vernam dat men in de verondpnjf"]l|ng verkeerde dat ik dat lood had willen stelen. Iedereen begriiDt toch we! dat miin financieele omstandigheden r.ief van dien aard zijn, dat ik mii met eenige kilos lood ter waarde van misschien nog geen 10 moet verriiken. Desondanks achtte de Politie het toch noodig om pro ces-verbaal on te maken. Het vervelende aldus onze zegsman, vind ik echter nog. dat men miin zoon genoemd heeft, die met de heele kwestie absoluut niets tc maken heeft." Bij Kon. besluit is verklaard, dat er grond hestaat lot afvlking van de wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 175), zooals deze hii latere wetten is gewiizigd voor ont eigening ten ol'iemnenen nutte ten name van de gemeente Haarlem van eigendommen en zakelijke rechten, ï.oodig voor den bom», van ongeveer 160 irheiderswoningen ten Westen van de Leiöschr vaart. Dit betreft den bouw van woningen aan dc Leidschevaait (niet aan dc Piilslaan), wel ke veel vertraging ondervonden heeft. Meer dere malen is dc bouw heivat en ook weer stopgezet geworden. Ook in den gemeente raad is dc kwestie versctiTlende malen be sproken. Volgens een indertijd door den R. K. Volk»-bon<l genomen beshuf, is men in ge bouw „St Bavo" thans bezig met de ver nieuwing der toiletien De dames- en hee- rentoïletfen worden nu geheel bescheiden, terwijl er een z.g.n. wachtruimte komt, zoo dat men niet meer in de hal behoeft te blijven staan Dal de oude toiletten door geheel moderne vervangen worden, waarin ook een waschgelegenheid wordt aange bracht, spreekt wel van zelf. Met den bouw worden reeds flinke vorderingen gemaakt; men hoopt er binnen niet al te langen tijd mee gegeed te zijn. Op Donderdag 15 Januari, 's middags te 2 uur 30, zal het nieuwe gebouw van het Kennemer Lyceum bij den Julianaweg, offi cieel worden geopend door Z. E. Dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Geboren: 4 Jan.; M. BotingMalgo, z, 5 Jan.; A. H. Slagboom—Steenken, d. F. FortgensVisser, z. E. BoerSchar- loo, d. M. Kurvers—v. Luit, d. Getrouwd; 6 Jan.: J, J. Schokking en LI. J Hijmans. Overleden: 4 Jan.: A. Korenho(, 79, j., Oranjestraat 5 Jan.: J. Boon, 49 j,, Scher merstraat. De Afdeeling Handel en Nijverheid van he Departement van Arbeid, Handel en Nijver heid deelt mede, dat de Fransche regeering een dezer dagen een wetsontwerp heeft inge diend tot vertooging van het tarief van in voerrechten, althans tot verhooging van een groot aantal posten uit dat tarief. Blijkens de Memorie van Toelichting ge schiedde deze indiening in verband met de onderhandelingen over het afsluiten van han delsverdragen, door haar gevoerd. Het ontwerp is te beschouwen als een on derdeel van de algeheele herziening van be doeld tarief, dus als een eersten stap, en werd als een „projet partiel" en tegelijkertijd ook als een „projet d'urgence" ingediend. De in het ontwerp voorgestelde verhoo gingen kort samenvattende, worde vermeld, dat die verhoogingen in hoofdzaak betrek king hebben op halffabrikaten en gereede nijverheidsvoortbrengselen. Vcedings- en ge notmiddelen, enkele uitzonderingen daar gelaten, zoomede verschillende grondstoffen, vallen er buiten. Tot de artikelen, bij welker export naar Frankrijk ons land belang heeft en waarvoor cje verhooging zeer sterk genoemd moet wor jjen, behooren o.a. eenige chemische pro ducten (potasch, magnesia, verfwaren, oleïne, staearine); rieten meubelen; linoleum en beetwortelzaad. Voc' een uitgebreider groep va^ andere ar tikelen zijn de verhoogingen minder sterk, hoewel stellig niet onbelangrijk zoo o.a. voor geëmailleerde ijzerwaren spijkers en draad nagels sloten machines en werktuigen drijfriemen lampornamenten verschillende voortbrengselen der glas- en aardewerk industrie dakpannen en baksteenen syn thetische reukstoffen geneesmiddelen lijn olie kandij bier mand- en borstelwerk. Naar het Bureau der Algemeene R. K. Werkgeversvcreeniging, Prinsengracht 721, Amsterdam, ons nog mededeelt, betreffen de voorgestelde verhoogingen in hoofdzaak de navolgende artikelen spijkers en draad nagels (invoerrecht op kleine spijkers wordt gebracht van 105 op 160 francs) emaille- waren geneesmiddelen (invoerrecht wordt 33 1/3% verhoogd); potasch (invoerrecht wordt verdubbeld) magnesia (invoerrecht wordt verdubbeld) zinkverven (invoerrecht wordt verdubbeld) andere verven (invoer recht wordt met 33 1/3% verhoogd) sloten; lijnolie (invoerrecht wordt met 33 1/3% verhoogd); stearine en oleïne (invoerrecht wordt met meer dan 200% verhoogd); steen- en mandwerk (invoerrecht wordt met 20% verhoogd); rieten meubelen (invoerrecht wordt ruim verdubbeld); drijfriemen (invoer recht wordt met 30% verhoogd); linoleum (invoerrecht wordt verdubbeld), aardewerk (invoerrecht wordt van 20% verhoogd tot 35%); glas en glaswerk (invoerrecht wordt van 20% verhoogd tot 35%); dakpannen (invoerrecht wordt verdubbeld); baksteenen (invoerrecht wordt verdubbeld); bier; kan dij; machines en werktuigen; hefwerktuigen; weegwerktuigen; lamornamenten; borstel werk; synthetische ribstoppen. De artikelen, die in het wetsontw erp niet zijn opgenoemd, blijven dus voorloopig met het bestaande tarief belast. Dit wil echter niet zeggen, dat bij de definitieve totstand koming de- geheele tariefwet de rechten ge handhaafd blijven. DE S rCCFVFCF/JVF 11 V FF SF. Nog twee zaken voor den Hoogen Raad. Vrijdag zijn voor den Hoogen Raad nog behandeld twee vorderingen in zake de ver goedingen naar aanleiding van het bekende spoorwegongeval te Weesp. Het betrof hier twee vorderingen, die door het Hof afgewe zen waren. Mr. Wolterbeek Muller, voor de eischers optredende, zeide, dat hier gevorderd was vergoeding voor levensonderhoud en voo verdere schade. Pleiter vroeg of naas de toepassing van art. 1406 B.W. de moge lijkheid opengelaten is voor toepassing van de artikelen 1401 en 1402. Het Hof acht de ze combinatie voor bepaalde artikelen niet toelaatbaar. De geschiedenis leert echter, zeide pleiter, dat men wel degelijk heeft ge dacht aan vergoeding van schade bij dood slag, alleen zat men met de moeilijkheid, dat het leven een niet met geld te waardeeren goed is. Na nog eenige geschiedkundige beschou wingen, kwam pleiter tot de conclusie, dat art. 1406 de heele materie niet kan omvatten. Ten slotte merkte hij op dat de schadever goeding tc waardeeren is naar gelang van den wederzijdschen stand en fortuin der per sonen. Dit beteekende z.i., niet, zooals het Hof van oordeel is, dat hoe grooter die for tuinen zijn, hoe kleiner ook deze schadever goedingen zullen wezen, doch dat met toe neming der fortuinen ook het bedrag der schadevergoedingen grooter wordt. Mr. Telders, de lands-advocaat, pleitte voor de H.IJ.S.M. en den Staat. Hij merkte op, dat, naar zijn meening, de actie uit dood slag voortvloeiende nauwkeurig is geformu leerd en wel in art. 1406 en daarnaast geen andere actie volgens art. 1401 of 1402 moge lijk is. Daar in beide gevallen de erkende partijen over tonnen hadden te beschikken, heeft het Hof reeds daarom beslist, dat hier geen actie tot schadevergoeding mogelijk was, hetgeen het volgens pleiter op histori- schen grond aannam. PI. was van oordeel, dat door het Hof daarmede art. 1406 op de juiste wijze werd geinterpreteerd. Dat ook niet de begrafeniskosten zijn toegewezen achtte pleiter juist, omdat anders daardoor een ongeoorloofde uitbreiding vgn art. 1406 ou zijn gegeven. De conclusie van het O.M. in deze zaak werd bepaald oo 16 Januari. Conclusie tot verwerping van het beroep. In de bekende procedure-Deen contra de Het is toch wel uiterst moeilijk een inge roeste verkeerde meening te wijzigen. Zoo met de Vereeniging voor Groote Ge zinnen. Sinds jaar en dag is er, ook in dit blad op gewezen, dat het lidmaatschap voor icderen Katholiek open staat en nog steeds blijven Katholieken zonder en met weinig kinderen denken, dat zij in de Vereeniging niet welkom zijn. Dit komt wel zeer duide lijk uit in het feit, dat onder de zeer velen, die thans naar aanleiding van de causerie van Plebaan Westerwoudt als lid toetreden slechts sporadisch personen zonder kinderen zijn. En toch strookt het juist in het bijzonder met de inzichten van de Hooge Kerkelijke Overheid, dat ook Katholieken zonder kin deren lid worden om daardoor hen, die met een groot gezin gezegend zijn, zoo noodig te helpen en te steunen. De practische toe passing dus van het zoo ware woord „Draagt elkanders lasten". Om hierin verandering te brengen, mogen de Damiaatjes thans helpen door het over de daken van stad en omgeving luide te doen uitklinken: Iedere Katholiek kan lid worden van de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. Voor de gelegenheid tot aanmelding voor het lidmaatschap zie men de advertentie in dit blad. Perlak Petroleum Maatschappij, in welke zsak op 2 December j.l. voor den Hoogen Raad gepleit is, werd Vrijdag door den pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad ge concludeerd tot verwerping van het door den heer Deen ingestelde cassatieberoep Zooals men weet, betreft het hier de scha- destaat procedure waarin de heer Deen door de Haagsche rechbank veroordeeld is tot het betalen van 4.300.000met 5 pCt. rente van 10 Nov. 1923 af. De uitspraak is bepaald op 13 Februari VlEDFGEü - El 0OO'< De beurs opende heden flauwer. V. K HEDEN 6% Nederland 1919 97 97 0% nederland 1923 1021/4 O IO 4'A Nederland 1911 88I/4 88l/8 1% N.-l 1921 A. 10215/16 10215/16 b% N 1 1923 D. 100 100 Holl Lloya 61/ 2 Uudi Vaart 72 69 d>to Gem Eigendom 571/2 54 Mij „Nederland" 1551/2 157 Scheepvaart-Unie 134l/2 1343/4 Rotterd Lloyd 1327/g 133 .'aketvaart 149 148 Oude Boot 821/2 82 Höll Stoomboot 27 27 HL V. A, 4411 2 437 Ja" a Cultuur 352 354 Jurgens gew. 751/o 76 Koloniale Bank 1823/;, 1801/2 1381/2 1381/2 Cert. Hand Mij. 1243/ f, 124l/4 Resc ditc 124 124 90 Geconsolideerde 180 173 399 388 1201/2 120 IS5/* 13 1643/4 162 164 165 Con-p Merc. Arg. 193/ 4 1281j ^Q4 Senembah 402 WGT 395 Deli Batavia 3791/2 375 Amsterdam Rubber 169 2231/g 1208/4 117 1411/2 149 376 376 Southern Rails 781 /j 78 Union 149l/4 150 Anaconda 95 Wabash ^1/4 213/4 Comra Maxwell 6 JANUARI EERSTE KOERS I LATER BERLIJN 0.58.70- 0 58 70 PARUS 13 221/2 13 26 BRUSSEL 12 221/2 12 26 WEF.NEN 0.35 0 347/8 LONDEN 11 74 11.73l/2 66 55 66 40 KOPENHAGEN 45 65 43 60 OSLO 37 50 37.45 BAZEL 48.10 48 10 NEW-YORK 2 461/2 ROME 10 421/2 10 42 Bij het wapen der artillerie worden dit jaar de dienstplichtigen der lichtingen 1919 en 1922 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen. Maandagmorgen is door den Ned. Litho-, Foto- en Chemigraienbond, den Ned. Chr. Gratischen Bond en den R.-K. Grafischen Bond de werkstaking geproclameerd bij de iirma s Desguerrois Co., Lui van Koessel Co. en rielderbos Coessel. Naar aan leiding hiervan verneemt de „Msb." van werKnemerszijde: Het collectief contract tusschen den werk- geversbond en de wcrkliedenbonden in het .Lilhogiatenbedrijt liep met Januari af. Met November zijn beide partijen besprekingen gaan houden over een nieuw contract. JJoor ue werklieden werden geen voorstellen ge daan tot verbetering van toestanden, maar van patroonszijdb werden verslechteringen voorgesteld, waarvan tenslotte overbleel de eisch, dat alle loonen over de geheele linie met één gulden moesten verlaagd worden. Het vorig jaar was ook ondernandeld. De patroons hadden toen 10 pet. verlaging van loon geëischt. De cïsch was echter ingetrok ken en de overeenkomst bleef toeq Hetzelf de hoewel de toestand in het bedrijf toen slechter was dan nu. Men mag zeggen, dat er thaifs groote drukte is in het bedrijf. Half December werden onderhandelingen afgebroken tusschen beide partijen cn de patroons- meenden, dat men dan maar een tijd moest hebben zonder contract. De werkliedenbonden voelden daar heel weinig voor. Ofschoon de patroons hadden bekend laten maken, dat de gulden voorloopig niet zou worden afgetrokken van het loon, meenden de werkhedenbonden dat men het niet zonder contract kon doen en er werd bekend gemaakt, dat zou gestaakt worden. Voorloopig heeft men gisteren voor boven genoemde zaken de staking geproclameerd. Alle werklieden zijn georganiseerd. Deze staking omvat voorloopig honderd man. In Amsterdam zijn ongeveer 400 lithogra- icn, in het geheele land ongeveer 1400. AMSTERDAM, 6 Jan. In de staking in het steendrukkersbedrijf is heden geen verande ring gekomen. Van werkgevers zijde verne men wij omtrent dezen strijd het volgende. Bij de onderhandelingen omtrent de vernieu wing van het Collectiel Arbeiderscontracl ging het ten slotte om 1loonsverlaging. Deze vermindering meenden de werkgevers tc moeten handhaven, omdat in de neven- bedrijven in de boekdrukkerijen en binde rijen, bij het daar juist gesloten Arbeiders contract, ook de loonen met 1.waren verlaagd. Daar men altijd rekening gehouden heeft met de aanverwante vakken was het dus billijk in gelijken geest het nieuwe con tract af te sluiten. Bovendien zou die ver mindering mogelijk zijn, maar niet verplich tend voor de patroons. De werkgevers mee nen, dat zij hun standpunt in dezen moeten handhaven. Men seint ons uit Den Haag: Het Referendum onder de oude leden van den Vrijzinnig-Democratischen Bond over de bezetting der eerste twaalf plaatsen der candidatenlijsten over de Tweede Kamer verkiezingen in alle kieskringen, heeft den volgenden uitslag opgeleverd: 1. Mr. Mar- chant, 2 Mr. Oud, 3. Mr. Bakker—Nort, 4, Ketelaar, 5. Ebels, 6. Mr. Joekes, 7, Mr. S. van Aalten. - 8, W. v. Italië van Embden, 9. Jac. Welléman, 10: KI. de Vries Szn., 11. E. Bredewout, 12, E. W. Abrahams. ARNHEM, 6 Jan De waterstand in de Geldcrsche Achterhoek geeft weer reden tot bezorgdheid. Verschillende landerijen staan blank. Sedert gisteravond is de Dijkstraat te Aal ten, de Hoofdverkeersweg aldaar, weer on- dergeloopen. Het water staat op sommige plaatsen 20 centimeter op den weg. Door het aanleggen van verhoogingen wordt het bereiken van. de R.K. Kerk en de R.K. school mogelijk gemaakt. MEVR. DE SMET VRIJGESPROKEN, AMSTERDAM, 6 Jan. Het Amsterdam- sche Gerechtshof heeft heden het vonnis van de Rechtbank te Den Bosch, waarbij mevrouw Desmet, beklaagde in de moord zaak te Valkenswaard was vrijgesproken, bevestigd. De Advocaat-generaal Mr. Dr. van Geuns had vernietiging van het vrijspre kend vonnis gevraagd en veroordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf, met aftrek van 1 jaar preventief. Mevrouw Desraet hoorde het vrijsprekend vonnis kalm aan. Er ging een zwak hoera van de publieke tribune op. BEDRIJFSORGANISATIE EN MEDEZEGGENSCHAP. Naar bet Cenir. verneemt, zal professor J. D, N. Acngenent te Warmond een bro chure schrijven over bovengenoemd onder werp, MINISTER COLIJN TE BERLIJN. Minister Colijn, die sin-»s enkele dagen te Berlijn vertoeft, heeft Zaterdag, naar de ,,N. R, Ct. meldt, het noenmaal gebruikt bij den Nederlandschen gezant. De rijksmi nister van buitenlandsclie zaken en mevrouw Slresemann behoorden eveneens tot de ge- noodigden. PARIJS, 5 Jan. Dc amnestie-wet is thans officieel afgekondigd. i^' ^an' "Times" meldt uit Madrid: de operaties in Marokko tegen de Anjera s duren voort. De Spanjaarden treden op tusschen de grens van de Tanger-zone en den spoorweg tusschen Tetuan en Ceuta. Volgens officiecle berichten verzwakt de tegenstand der Anjera's. LONDEN, 6 Jan De „Daily Mail' meldt uit Parijs, dat hevige gevechten plaats heb ben tusschen dc Spaansche troepen te Rin- con-Del-Medik aan ,den spoorweg van Ceuta naar Tetuan. LONDEN, 6 Jan. In de Klondyke-mijn nabij Musselburg—Edinburg is een lift met 15 mijnwerkers naar beneden gestort van een hoogte van 20 voet; 5 inzittenden wer den gewond. 6 Jan. De autoriteiten van Vembley deelen mede, dat de tentoonstel ling de eerste wéék van Mei zal worden heropend. 437e NED. STAATSI OTFPIT. Trckkinz van Dinsdae 6 Januari, 4e Klasse 2e I Hst Hooze Grijzen-; 9020 ƒ25000 3344 18920 f 1000. 11772 2182) f400 5788 15189 22237 ƒ200. 5242 5789 Prüzen van 65: 27 61 167 199 258 277 355 397 402 528 605 716 801 819 965 980 1011 1029 1096 1097 1100 1111 1142 122.3 1282 1298 1301 1341 1.379 1390 1494 1516 1607 1650 1699 1714 '970 1738 1745 1824 1882 1SS7 1913 '980 2043 2097 214.3 2170 2185 2245 ?26? 2319 2.392 2444 2449 2460 2516 '544 2560 2569 2570 2583 2765 2781 2841 2871 2887 2917 3023 3050 3089 3140 5226 3245 3258 3263 3281 3306 3333 3371 3391 3470 3520 3557 3565 .3643 3673 3679 .3772 .3786 3843 3904 3072 4053 4109 4156 4171 418,3 4201 4246 4331 4349 4446 4498 4527 4547 4554 1718 4945 4968 5045 5083 5103 5174 5181 5226 .5232 5277 5348 5400 5402 5427 549? c510 5546 5598 5694 5768 5796 5820 5901 5004 6062 6180 6185 6224 6402 6449 6486 6712 6735 6805 6817 6gon 6974 70.32 7092 7161 7168 7324 7374 7382 7422 7450 7482 7566 7601 7697 7698 7699 7752 7804 7808 7874 7924 7981 7991 8016 8057 8065 8126 8134 8140 8152 8165 8192 8315 8359 8369 8504 8605 0029 0063 9075 8117 9126 915,8 9192 9194 0236 0361 9277 9313 93,3.3 9351 9443 9446 9573 0635 0690 9710 9712 08?2 9834 OS52 9854 0980 9985 10090 10105 10217 10239 '02.50 1028? 10298 10.343 10371 10431 10493 '0673 10762 10805 10856 10864 10954 10977 1099.5 11017 11193 11244 11245 11319 11383 11447 11474 11490 11516 11632 11650 11726 11758 11810 11824 118.31 11802 11OS0 12010 12101 '210? 12118 1??2S 12348 12271 12358 12380 12438 1244? 12518 12522 12613 12620 12622 12626 12717 12723 12731 12776 15803 12868 12920 12932 12064 13068 13065 1300.8 13134 '3165 13221 13240 13348 13382 13305 13520 '3575 13587 1.3635 13563 13725 13744 13747 '3796 1.3825 1384.8 1.304? 13O50 13077 14109 '4151 14.3.30 14347 1436? 14370 14302 14393 '4529 14601 14651 14755 14803 14870 14947 ■40.51 14058 14081 1501.3 15000 15105 1570* •5215 1524.3 15339 15378 15418 15488 15559 '5615 15638 15642 15647 15658 15722 15740 '5931 16007 16130 16153 1636R 1631.3 16463 '6468 16408 16500 16511 16510 16576 16604 '663.3 16782 16838 16920 160.33 160Q7 17102 '7104 17125 17128 17181 17184 17211 17323 •7344 17421 17470 17481 17513 17582 17580 '7662 17702 17776 17809 17853 17867 17040 '7079 1708? 18000 18031 18217 18740 18781 '8291 18300 18341 18340 18442 184.87 18375 '8504 18507 18538 18587 18500 18630 18669 18851 1,8866 18887 18010 1,8038 18067 18073 '8085 19063 10075 19176 10232 1Q703 19.365 1930S 19510 10513 10640 19664 10677 10678 1969Ï 19719 19775 10797 10816 10071 70034 70064 20121 20142 20160 20160 2070.3 20.717 20398 20418 20486 20500 20510 20575 20610 20634 20663 20674 20722 20724 20744 20804 20814 20848 20863 20901 20934 20994 21003 21017 21019 21062 21065 21156 21162 21334 21383 21523 21545 21575 21625 21796 21798 21820 21832 21833 21924 21961 21973 21993 22002 22174 22264 22296 22350 22360 22415 22536 22540 22562 22573 22625 22636 22701 22818 22860 22881 22981 Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niét aansprakelijk, NALEZING VAN EEN VERSLAG. Telken jarc lees ik in mijn N. H. Courant met groote belangstelling het verslag over de vergadering der R. K. Hoofden van Scho len in het Bisdom Haarlem, welke vergade ring jaarlijks na Kerstmis hier gehouden wordt. Misschien wel onbewust om de hart verheffende woorden, die onze Vicaris-gene raal steeds bij deze vergadering uitspreekt, in zijne hoedanigheid van eere-voorzittcr. Ware diens rede ook dit jaar wer bij zonder indrukwekkend voor ieder, die ons Roomsch onderwijs en zijn dienaars een goed hart toedraagt, toch hebben mij een paar woordenvan den gewonen voorzitter gehin derd. Hij betreurde natuurlijk, dat de sa larissen naar onder waren gegaan en dat is zijn recht. Zijn plicht is het zelfs om qua voorzitter eener gansche vergadering van getroffenen daar uiting aan t geven. Maar hij betreurde mede, dat de hulde- marge der Hoofden zóó zeer door zelfs een minister als De Visser naar onder was ge haald, dat er zelfs hoofden waren, die min der verdienden dan hun onderwijzers. Nu heeft het woord verdienen een twee voudige beteckenis, maar uit het verband in 't verslag bleek, dat het adequaat is met ontvangen. Het ware zeer zeker meer solidair en hu maner van den voorzitter geweest, als hij als hoofd, betreurd had, dat de salarissen der onderwijzers fn het algemeen' waren gedaald. Daar hij echter sprak tot Hoofden alleen, wil ik hem dit gaarne ten goede houden. Maar is dat dan onbillijk en onrechtmatig, dat er hier en daar een onderwijzer is, die meer verdient ik bedoel: ontvangt dan het hoofd? Zulke onderwijzers zijn dan zeker toch wel menschen, die meer hebben gestu deerd dan hun hoofd en deze kennis dan ook aan den man brengen, m.a.w. meer werk verrichten en verricht hebben. Anders toch kan het niet, volgens het nieuwe bezoldigingsbesluit Hulde-marge is het misschien ook in het verslag een drukfout voor hoofden-marge is overi gens een kernachtige, nieuwe samenstelling. Een hulde, wil ze oirbaar zijn, moet ver diend worden. En niet grooter moet ze zijn dan de verdienste, of men noemt ze over dreven. Een hulde-marge is zoo ook slechts toe laatbaar waar ze en in die mate als ze verdiénd wordt. In enzen zwaren duren tijd van dynastie- ënval, waarin in de harten van de meesten een ideeën-revolutie zich voltrekt, in zulk een tijd moeten grivilegies en sinecures on bekend zijn. Ook voor demenschen van ons onderwijs moet er loon naar ieders werken zijn. In het midden latend, of dit loon nu nog wel voor ieder onderwijzer hoog genoeg is, heb ik bij het nagaan van hét Bezoldigings besluit toch wel kunnen opmaken, dat mi nister de Visser, aan wien toch de Bijzon dere onderwijzers zoo veel te danken heb ben, gepoogd heeft, de salarisen naar ver dienste te bepalen. Ock de voorzitter brengt hem impliciete hulde, door het woordje „zelfs", waar hij betreurt, hoe „zelfs" deze minister de salarissen der Hoofden naar on der haalde. In zooverre is de gewraakte passus mijn hulde waard. Des voorzitters goede mee ning over De Visser had hem zich echter ook moeten laten afvragen, door welke mo tieven zich de minister He* leiden, bij bet opmaken van het B. B '75 Men vergete niet. dat ëen Ministerie ontzagJiilc vele rap- nor'en en in'icht'naen ontvangt, ook van buiten de organisaties. OBSERVER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2