Radio Omroep. BINNENLANDSCH NIEUWS. Hilversum en de forensen belasting. De Postcheque- en Girodienst. Nederland en de Mogendheden. De gehuwde onderwijzeres. De monumentale lantaarns op den Dam. Nederl. Middenstandsbond. Het eere-doctoraat der Koningin. Mgr. Seipel in ons land. Het bezoek van den Franschen Minister van Arbeid. GEMENGD NIEUWS. De Zuid-Wester Storm. UÏT DEN OMTREK. HEEMSTEDE SCHOTEN. HAARLEMMERMEER. VELSEN. IJMUIDEN HALFWEG. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. VRAGENBUS. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468. SPORT EN SPEL. R. K. R. C. O. MARKTNIEUWS. Naar dc Tel. verneemt, hebben B. en W. Van Hilversum aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin er op wordt aan gedrongen het ingediende wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet, voor zoover dit tot strekking heeft de forensenbelasting los te maken van de plaatselijke inkomstenbe lasting, aan te nemen. De afschaffing der rentevergoeding. De „Staatscrt." heeft thans de wet van 20 Dec. j.l. opgenomen tot wijziging van art'. 22 der Postwet. Het eerste lid van dit artikel, luidende: „Over de saldo's der in het vorige lid be doelde rekening-courant, wordt tot een ma ximum van 10.000 aan het einde van elk kalenderjaar, alsmede bij het afloopen dier rekeningen, te goed gedaan, een rente van IK pCt. per jaar, berekend over ronde sommen van 100 of veelvouden daarvan, die een volle kalendermaand hebben ujt- gestaan", wordt ingetrokken. Deze wet treedt op een nader te bepalen tijdstip in werking. Engeland's studie van veiligheidsplannen. De „Nation Beige" deelt mede, dat de Britsche regeering met de grootste belang stelling de verschillende plannen bestu deert om de veiligheid van Frankrijk en die van België en Nederland te verzekeren. Een dezer plannen zou een defensief ver bond, voorzien tusschen Frankrijk, Engeland en België en tevens aldus het blad een bescherming van Nederland, wijl elke aanval op dat land de drie andere in gevaar brengt. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet '20. Verscheiden leden hadden ernstig bezwaar tegen dit wetsontwerp. Hun bezwaren tëgen den door de Regeering toegepasten regel, dat de ambtenaren bij het aangaan van een huwelijk behoort te worden ontslagen, hand haafden zij ten volle, doch zij meenden bo vendien dat die opvatting niet de conse quentie meebrengt, dat ook de onderwijze res bij het aangaan van een huwelijk moet kunnen worden ontslagen De bijzondere taak der onderwijzeres als opvoedster der jeugd maakt dat ten deze geheel andere overwegingen behooren te gelden- dan ove rigens voor de gehuwde ambtenares. De ge huwde onderwijzeres zal haar taak dikwijls juist veel beter kunnen vervullen dan de ongehuwde. Men meende dat dit ook in de landen om ons heen wordt ingezien. De uitwerking van het voorstel ondervond eveneens bij verschillende leden bedenking. De minister voelt blijkbaar zelf, hoeveel bezwaren er verbonden zouden zijn aan een bepaling, wat het openbaar onderwijs be treft, dat de onderwijzeres bij het aangaan van een huwelijk steeds zal moeten worden ontslagen. Doch men achtte het evenzeer Verkeerd, aan de gemeenteraden de vrijheid te geven, bij verordening het verleenen van ontslag aan de onderwijzeres in geval van huwelijk voor te schrijven. Daardoor ont staat voor de onderwijzeressen bij het open baar onderwijs in de verschillende gemeen ten ongelijkheid van rechtspositie en wor den dezen overgeleverd aan de willekeur van niet steeds van ruime opvattingen blijk gevende gemeentebesturen. Ook onder de voorstanders van het ver leenen van ontslag aan de in het huwelijk tredende onderwijzeres waren er die deze zaak niet aan de gemeenteraden zouden wil len zien overgelaten. Huns inziens is hier behoefte aan een uniforme regeling en be hoort d,e wet te bepalen dat aan de onder wijzeres die in het huwelijk treedt, steeds ontslag wordt verleend. Verscheiden leden deelden geheel de op vatting der Regeering in dezen. O.m. heeft het wetsontwerp bovendien het voordeel dat de gemeenteraden in dezen met plaat selijke opvattingen en omstandigheden reke ning kunnen houden. Het voorstel betreffende het verleenen van ontslag aan onderwijzers bij het open baar onderwijs wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd vond bij sommige le den evenmin instemming. Vele andere leden konden zich echter met dit onderdeel van het wetsontwerp vereenigen. In het Stedelijk Museum te Amsterdam, lad Zaterdagmiddag de prijsuitreiking plaats van de bekroonde ontwerpen voor monu mentale lantaarns op den Dam. Het ge meentebestuur was bij de plechtigheid vertegenwoordigd door burgemeester de Vlugt, wethouder Ter Haar en eenige raads leden. De voorzitter der jury, prof. jhr. dr. Six, sprak zijn voldoening uit over de prijs vraag, waaraan niet minder dan 75 perso den deelnamen. Het verheugde spr. den eersten prijs aan den heer A. J. Kramer te mogen overhan digen. Het bekroonde ontwerp had de geheele tiry bekoord door zijn monumentale op- ouw, eenheid en soberheid van stijl, een Jelukkige oplossing, die een harmonisch effect geeft tegenover het werk van Jacob van Kampen en de sobere, deftig Nieuwe Kerk. Spr. reikte vervolgens met eenige waar- deerende woorden ook aan de andere prijs- winners de prijzen uit. De burgemeester dankte op korte jze de jury voor haar waardeerend werk. De Nederlandsche Middenstandsbond zal 15 Januari in hel Jaarbeursgebouw te Utrecht een buitengewone vergadering hou den, waar als spr. zal optreden prof, dr. H. W. C. Bordewijk uit Groningen met het onderwerp: „Bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap". Naar aanleiding van de verleening van let eere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid aan de Koningin door den Senaat derLeid- sche universiteit, maakt men er ons op merkzaam op, dat de Koningin de eerste vrouw in ors land is, aan wie een cerc- doctoraat is verleend. Deze opmerking is juist, maar er dient aan toegevoegd, dat het niet het eerste ccre-doctoraat is, dat aan de Koningin werd toegekend, daar in 1914 bij het 300- jarig bestaan der Groningsche Hoogeschool aan H. M. de Koningin het eere-doctoraat in de letteren werd verleend. Uit Weenen wordt aan de Grondwet me degedeeld, dat mgr. Seipel heeft verklaard te zijn uitgenoodigd voor de vereeniging HollandOostenrijk door mr. Kan, secre taris-generaal. Zijn tournéc door Holland is vastgesteld door bemiddeling van den Ne- derlandschen consul te Weenen. Voorloo pig zal hij spreekbeurten vervullen in den Haag, Amsterdam, Utrecht, den Bosch en Nijmegen. Ook moet hij dan, aanvang Maart, naar Keulen en Essen. In deze laat ste stad zal hij spreken over: Der Weg zum Friedcn. In Holland behandelt hij o.m. den opbouw van Oostenrijk en verdere derge lijke onderwerpen. Aankomst te 's-Gravenhage. Dc Fransche Minister van Arbeid en Ge zondheid, de heer Justin Godart en mevrouw Godart zijn Maandagavond uit Parijs te 's-Hage aangekomen. Om 10 minuten voor half elf stoomde de trein met meer dan een uur vertraging het Hol!, Spoorstation binnen, waar zich ter ver welkoming van den heer en mevrouw Godart de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, mr. P. J, M. Aalberse en mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, zich op het perron bevon den. De heer en mevrouw Godart waren verge zeld van den Franschpn zaakgelastigde te 's-Gravenhage, den heer Dubail en den Franschen handelsattachée den heer GJaser, die zich te Rotterdam bij hen gevoegd had den. Minister Aalberse heette den heer en me vrouw Godart hartelijk welkom bij hun aan komst in Nederland. Nadat op het perron vóór den trein een opname met bliksemlicht was gemaakt, be gaven de heer en mevrouw Godart zich naar het Hotel des Indes, waar zij logeeren. Aan den heer Godart is de onderscheiding verleend van Grootkruis in de Oranje Nassau Orde. Hooge waterstanden. Omtrent het stormweer deelt de Filiaal- Inrichting van het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te Amsterdam nog het vol gende mede Nadat in den nacht van Zaterdag op Zon dag nog weer een barometerdaling ons land gepasseerd is, vergezeld van storm uit het zuidwesten tot westen, is de algemeene weerstoestand aanmerkelijk verbeterd. Thans is de barometer, behalve in het zuidwesten van Noorwegen, overal stijgende, vooral in het zuidwesten. Tusschen Zondagmorgen half vijf en Zondagmiddag 3 uur stormde het voortdurend, waarbij de windsnelheid schommelde tusschen 14 en ruim 19 meter per seconde. Thans waait het op veel plaatsen nog krachtig, maar nieuwe depressies zijn niet te zien, voorzoover de meteorologische be richten reiken. Deze toestand kan natuurlijk weer vrij spoedig veranderen. Uit Borculo wordt gemeld Ook de Berkel is in de laatste dagen snel gewassen, zoodat tal van gronden in het Berkendal onder water staan. Ten gevolge van de geweldige regens der laatste dagen heeft de Groote Beek te Bar- naveld een ongekende hoogte bereikt. Op tal van plaatsen zijn de landerijen onder wa ter geloopen. De zandwegen naar de boer derijen zijn bijna niet meer begaanbaar. De Nederlandsche motorschoener „Eiiy" is op reis naar Lissabon in het Kanaal jdoor den storm overvallen. De zeilen werden ver scheurd en de motor vernield, zoodat de schoener als speelbal van den storm op het Kanaal ronddreef. De bemanning, bestaande uit acht koppen, is gisteren door een Ëngelsch motorvaartuig opgenomen en het schip zelf naar Ramsgate gesleept. Zaterdagavond begaf de 28-jarige fietsen handelaar A. v. Arkel Jr. uit de Loefberg- makerstraat te Utrecht zich per tram naar De Bilt, om zijn verloofde te bezoeken. Hij is daar Zaterdagavond niet geweestZon dagmorgen halfnegen vond men op ongeveer 4 a 500 meter van de woning van zijn meisje, het lijk van Van A. in een sloot langs den weg. Men denkt dat Van A. door den storm in het water is geraakt. De Beersche Overlaat gaat werken. Men meldt uit Roermond Het water is de laatste 24 uur wederom 1.20 M. gestegen. De communicatie met de gehuchten De Weert en Haetenboer is sinds Maandagmorgen ver broken. De toestand wordt aldaar kritiek. De Beersche Overlaat zal vermoedelijk Woens dag gaan werken. Van alle zijden worden maatregelen ge troffen, om een nieuwe verrassing door het water te voorkomen. In de omstreken van Maastricht staan groote weilanden blank. Heughem heeft reeds veel last van het water. In Simpelveld was Zaterdagmorgen de Eyzerbeek buiten haar oevers getreden: een groot deel van het dorp stond onder water. De bewoners moesten naar de eerste verdieping verhuizen. Zondagmorgen had de beek haar normalen loop hervat. Voor de bewoners van dit dorp wekte de toestand veel consternatie. Te Sittard zijn de Geleen en Koetelbeek sterk gewassen en in den nacht van Zaterdag op Zondag buiten haar oevers getreden. Het water stroomde op verschillende plaatsen van de een: beek in de andere, waardoor de bewoners ingeslo ten waren. In de plaatsen Onhoven, Nieuw- stadt en Susteren was de toestand niet beter. Maandagochtend zakte het water in de omstreken van Sittard 60 a 70 c.M. Maandagmorgen was de toestand der Maas, nabij de Maasbrug te Maastricht 3 M. 66 c.M boven nul, 45 M. 67 N. A. P, sinds Zaterdagmorgen is de Maas 2 M. 05 gewas- Padvinders. In Heemstede is eenige dagen geleden besloten tot oprichting van een troep der Kennemcr Padvinders (afd. Haarlem der Nederlandsche Padvinders- vereeniging). R. K. Jongemannenvereeniging. Gister avond heeft de R. K. Jongemannenvereeni ging „St. Gerardus Maje'ila" een feestver- gadering gehouden in het R. K, Vereeni- gingsgebouw voor haar leden en donateurs. Deze waren in grooten getale opgekomen om getuige te zijn van de opvoering van Gerard Nielen's tooneelspel „Zijn trots", het welk dóór de tooneelclub der vereeniging in studie was genomen en thans voor het voetlicht zou worden gebracht. „Zijn trots" is een tooneelstuk, dat reeds in verschillende plaatsen van ons land her haalde malen met groot succes is opgevoerd; het stelt groote eischen aan de spelers, doch de tooneelclub van „St. Gerardus Majella" is, na ernstige studie, geslaagd er een goede opvoering van te geven. Weliswaar was de vertolking van enkele bijrollen te zwak, waardoor afbreuk werd gedaan aari de stem ming in de zaal, maar de hoofdpersonen hebben dat vergoed door hun grootsch spel, dat niet naliet om indruk te maken en dc 1 leerrijke strekking van het stuk tot uiting te brengen. Wanneer wij spreken van goed spel, dan denken wij allereerst aan de hoofdfiguur, den ouden Banning. Dat was een figuur, die domineerde gedurende heel den avond; dat was een typeering waar karakter in zat, vrij van overdrijving. Hierbij sloot zich on middellijk aan het spel van den compagnon Donkers, die toonde de beteekenis van zijn rol volkomen te hebben aangevuld. De stu dent Karei en zijn confrater waren even eens goed, hoewel eerstgenoemde weinig oorspronkelijks gaf. De jongste zoon werd iets minder krachtig uitgebeeld, doch hij speelde zijn rol met veel gevoel. Van de bijrollen noemen wij den voorzitter van de studenten-sociëteit, die een kort maar uit stekend debuut gaf. Na elk der 4 bedrijven klonk een langdu rig applaus, dat in alle opzichten verdiend was. Wij mogen niet vergeten een apart woord van hulde te brengen aan het muziekgezel schap „de Krekel"; dit ensemble, dat over goede krachten beschikt, gaf tijdens de pau zen en na de voorstelling uitstekende mu ziek, die veel bijval verwierf. Met hun kunst hebben zij veel tot het succes van den avond bijgedragen, c Aan het sl t der opvoering bracht de moderator, kapelaan Nieuwenhuis, eenige woorden van hulde aan de tooneelisten en het muziekgezelschap, welke woorden door de aanwezigen met een krachtig applaus werden „onderstreept". Daarna bleef men nog eenirfen tijd gezel lig bijeen. Personalia. Als geldophaler bij den Gem. Ophaal- en Stortingsdienst in deze ge meente is benoemd de heer J. v. d. Berg. Op de plaats van het landhuisje. Het tot het vroegere „Zaanen" behoorende land- en luinmanshuisje bleef na het in ex ploitatie brengen van een deel van den fruitboomgaard tot bouwgrond nog eenige maanden ongerept in gebruik. Ten slotte werd het gesloopt en de vrij gekomen grond op den hoek van den Rijksstraatweg en de Fuhrhopstraat bleef eenigen tijd het terrein van een kleine ruïne. Eindelijk toch is men begonnen met dien hoek te bebouwen. Een vijftal sierlijke huizen zal dat mooie punt nu tot een geheel maken. Onderwijs. Ter vervanging van mej. A. J Vorstelman, tijdelijk onderwijzeres in de handwerken aan de O. L. School A. in de Overtonstraat, die naar de Muloschool te Bloemendaal vertrekt, is als zoodanig door B en W. benoemd mej. G, Kolkmeijer te Schoten, Burg. Stand van 30 Dec, 19243 Jan. 1925. Geboren: d. van H. P. C. Heerens Hubers. z. van W. T, Ostermeijervan der Ham. z, van G. GroeninkKlaver. z. van J. C. Kostervan der Linden. d. van A. StolvoortHogaarts. z. van E. Clement vanVuuren. Ondertrouwd: O. Goedhart en P- G. Schenk. C, van der Velden en C, C. Conijn. Getrouwd: H. Vermeer met N. W. Velde. N. C. A. Kors met C, Lindström. H. J. Kappers met J. Brinkman. Overleden: J. S. de Ruig, 25 j. Vrijwillige Landstorm. Om den zilveren beker, door den heer J. J. Zeestraten te Aalsmeerderdijlt beschikbaar gesteld, zal op Zaterdagmiddag 10 Januari a.s. te Hoofd dorp worden gekampt door de drietallen uit elke afdeeling van deze gemeente van den bijzonderen vrijwiiligen landstorm. De beker zal het eigendom worden van den schutter, die de beste resultaten zal bereiken. In totaal kunnen aan dezen wedstrijd hoogstens 36 personen deelnemen. Er wordt geschoten in het Boazlokaal van des na middags 2 uur tot 5 uur. De storm. Vrijdag is tengevolge van den storm een met zand en grind beladen schip van schipper H. G. te Rijk alhier, na de Nieuwe Meer in de diepte verdwenen. De opvarenden konden zich nog intijds in vei ligheid brengen. Men is thans met het lich ten van het vaartuig begonnen. Burgerlijke Stand van 35 Januari. Ge boren: Johannes Gerardus, z. van J. G. van Graas en C. M. Vaars. Antje Alida, d. van H Spierenburg en T. Borst. Hendrik Johannes, z. van W. N van Velzen en A, van Eeuwijk. Cornelis Gerardus, z. van A. C. van Es en G. Roozendaal. Johannes Hendrikus Franciscus, z. van J. H. Hoogervorst en A. B. A Leunenburgh. Bartholomeus Jeremias, z. van N. J. Limburg en W. de Rijke. Jacob, z. van J. Piet en M. Joore Jacob Karei Hen drik, z. van H. HofLnd en G. J. Zon. Overleden: Sijgje Terlow, 71 j. geh. met C. de Smit. Anna Elisabeth van Duijn, 35 jaar, geh, mei C den Dekker. Stormschade. Tijdens den geweldigen storm op Vrijdagavond is de landbouwer H. V, aan een groot gevaar ontsnapt. Zijn boerderij ligt eenzaam in het open veld op een honderd meter afstand van den Sloterweg. De Westerstorm gjerde en loeide om de hoeken van zijn woonhuis en schuren en vooral de pannen op de hooge daken had den het zwaar te verantwoorden. Terwijl de bewoner zich gereed maakte om een logée te begeleiden naar de auto bus, gingen in eens alle lichtjes in huis uit en buiten gekomen zag hij met groot la waai een dikke populier neerslaan onder bij den grond afgeknapt als- een riet. Onmiddellijk sloegen er vonken uit enkele draden van het bovengrondsch electrisch geleidingsnet en de eigenaar begreep, dat het verstandig was uit deze gevaarlijke om geving te blijven. Hoewel deerlijk geschrokken wist hij als '-.it intuit'" nvp- »en sloot t° seringen en zoo ongedeerd langs een omweg over 't veld den onenbaren weg te bereiken. Niet zoo gelukkig was ziin trouwe huis vriend, een hondie. het diertie liep zijn baas al spelende vroolijk vooruit, geraakte tus- r 'rn"o„aerd,-ttfen r-leM-'sche darden en begon (oen opeens vreeselijk te janken, cl»ohts enkele seconden, toen werd 't stil. Weldra had men in de buurt gehoord dat een boom door het net van het G. E B. was gevallen en kwam de directeur met ziin personeel om eerst den stroom af te zetten en daarna de gebroken draden af te kniopen. Het mag een wonder boelen dat dit on geluk zoo goed is afgeloopen. Bij heel zwaar stormweer is het verkeer overal In deze provincie niet zonder gevaar, omdat Ungs veh wegen de nalen staan met dra den van het gemeentelijk en provinciaal el»rWciteilsbedrijf. Pluimvee ten toonstelling. Voor de op 21, 22 en 23 Januari a.s. in hotel „De Land bouw" te Hoofddorn door de Haariemmer- mecrsche Hoenderclub te houden pluimvee- tentoonstelling, hebben reeds verschillende nersonen en corporaties hun belangstelling ■tctoond door het schenken van eercorijzen. O. a. ook de burgemeester, mr, Slob. Voorts hebben tal van personen, firma's of corporaties medailles en geldprijzen toe gezegd, terwiil ook velen prijsjes in natura hebben geschonken, R"wie1di»fst»l. Uit een schuur van W. v E., aan den Akerdük, te Rijk, is 's nachts door middel van inklimming een in goede" staat verkeerend rijwiel ontvreemd, hetwelk toebehoorde aan den knecht J N, De politie stelt een ondcr~""k m Gevonden voorwerpen. Een bontkraag, een paar dameshandschoenen, een bakkers boekje. DE NOORDZEEHARING- VI.SSCHERIJ IN 1924. Men schrijft aan de N. Rott. Ct. Wat sedert 1916 niet meer gebeurd was, heeft in het Noordzeeharingvisschefijbednjf het jaar 1924 opgeleverd, namelijk een over het geheel genomen gunstige teelt. Er is weer geld verdiend met de haringvisscherij, niet door alle schepen van elke reederij, maar toch wel door verreweg de meerder heid. In de voorafgegane jaren is dit geheel anders geweest, en waren het in doorsnee eigenlijk alleen de stoomschepen, waarmee bevredigende resultaten werden bereikt. Met de zeilloggers was dit over het algemeen lang niet het geval, en verscheidene reede- rijen van deze loggers hebben het dan ook op moeten géven terwijl verscheidene zeil schepen aan het bedrijf werden onttrokken en voor heel weinig geld verkocht, zonder dat er eenige sprake was van nieuwen aanbouw. Zoodoende is de Nederlandsche haring vloot, vergeleken bij het jaar 1919, zeer aanzienlijk ingekrompen, en zelfs van deze ingekrompen vloot is nu al jaren slechts een deel in het bedrijf geweest. Geleidelijk echter nam de allerlaatste jaren het aantal schepen, dat ter haring visscherij werd uitgerust,weertoe. Terwijl ver leden jaar 308 schepen ter haringvangst voe ren, was dit aantal dit jaar 395. Volgens de offi- cieuse Naamlijst bestaat onze haringvloot thans uit 538 schepen, zoodat dit jaar nog 143 vaartuigen werkloos in de havens zijn blij ven liggen. Dit laatste aantal bestaat uit sluitend uit zeilloggers alle stoom- en mo- torloggers hebben aan de haringvisscherij deelgenomen. Het is trouwens een opmerkelijk verschijn sel, dat de stoomschepen althans de me chanisch voortbewogen schepen, een steeds grooter voorsprong in dit bedrijf blijken te bezitten. En thans, nu na vele jaren van stil stand de nieuwe aanbouw weer is begonnen, richt zich deze uitsluitend op stoomschepen, en wel op zoodanig type, dat zich leent zoo wel voor de haringvisscherij in den zomer, als voor de beugvisscherij in den winter. Voor dit laatste is een z.g. „nat" schip ver- eischt, d.w.z. een schip met een bun, waarin de beugvïsch levend wordt gehouden om zoo aan de markt te worden gebracht. De Vlaardingsche visschersvloot zal hier door het volgend jaar weer enkele stoom schepen meer tellen hier toch behooren reeds de meeste stoomharingschepen thuis, na melijk 43 van de 59, welke de Nederlandsche vloot in het geheel telt. Verscheidene van deze stoomschepen wor- en uitgerust met een groote verscheidenheid van vischtuig al naar den tijd van het jaar en de plaatsen, waar gevischt wordt, krijgen deze schepen Hollandsche, Scliotsche of Ën- gelsche vleten aan boord. Hieraan wordt de laatste jaren bijzonder veel zorg, arbeid en geld besteed, maar het blijkt toch de meest- economische uitoefening van het bedrijf te zijn, daar de vangst-capaciteit krachtens de ervaring er zeer door stijft, en dientenge volge ook de finantieele uitkomst van het be drijf, zoowel voor reeders als voor vièschers. Deze zeer moderne uitrusting, gevoegd bij de grootere handzaamheid van het type vaar tuig, veroorzaakt 'den grooten voorsprong bij de gewone zeilschepen. Hier komt bij, dat vele stoomschepen ook veel vroeger ter haringvisscherij in de diepzee bij Shetland vertrekken, en in het late najaar en den winter hun bedrijf zelfs kunnen voort zetten in het Kanaal, bij Boulogne en Dieppe. Vooral van dit laatste is voor de zeilschepen absoluut geen sprake. Zoowel verleden jaar alsook dit jaay heeft deze Kanaalvisscherij vrij gunstige uitkom sten opgeleverd. Terwijl de Noorzee-ha- ringvisscherij uiterlijk begin December als geëindigd moet worden beschouwd, zijn verteden jaar de laatste booten eerst in Januari uit het Kanaal huiswaarts gekeerd, en op dit oogenblik zijn daar nog 22 motor en stoomschepen visschende, en wel 14 uit Vlaardingen, 3 uit Maassluis en 5 van Scheveningen, die gezamenlijk ongeveer 7900 kantjes vangst aan boord hebben en nog steeds trachten er bij te vangen. In het geheel hebben dit jaar meer dan 60 schepen hun geluk in het Kanaal geprobeerd. Wat voor het overige de vangsten betreft, deze zijn in de afgeloopen teelt werkelijk niet zoo bijzonder gunstig geweest. De gunstige bedrijfsuitkomsten zijn in groote hoofdzaak behaald door de zeer hooge prijzen, welke hebben gegolden. De ge middelde prijs van alle soorten en alle kwaliteiten van haring door elkaar heeft ruim 21 per kantje bedragen. Het begin van het seizoen was verre van gunstig voor de goede kwaliteiten, welke in beperkte hoeveelheid aan de markt kwamen, bleken goede prijzen te maken, maar veel minderwaardige haring werd aangevoerd, doordat op verkeerde plaatsen gevischt was eti deze ladingen moesten voor zeer ge ringe bedragen van de hand worden gedaan Vervolgens is er tot October een uiter mate schrale visscherij geweestde Doggers- bank, waar tot dien tijd in hoofdzaak ge vischt wordt en waar in vroeger jaren het grootste deel van onze haring werd gevangen, bleek even als trouwens verleden en voor verleden jaar, ongeveer niets op te leveren. Dit verschijnsel baart veel zorg, want vrij wel algemeen ziet men er een der funeste gevoigen in van de roofvisscherij, welke op de Noordzee uitgeoefend wordt door allerlei soort van stoomtreilers en soortgelijke sche pen. De aandrang, dat deze zaak toch eindelijk eens vanwege onze regeering langs den weg van internationaal overleg zal worden aange vat, wint met den dag aan kracht. Beter dan de Doggersbank-visscherij is de Engelsche-walvisscherij geweest, welke er op volgt, en, gelijk we reeds opmerkten is ook de Kanaalvisscherij voor het mecha- nisch-voortbewogen deel der vloot niet onbe vredigend geweest. In totaal zijn door de 395 schepen in 1747 reizen aangevoerd 597.030 kantjes haring, ter waarde vvan plus minus f 12.792.000. De totale waarde van de vangst bedroeg in 1923 pl.m. f 6.635.000. De afzet van haring is niet slecht gegaan, hetgeen trouwens reeds bewezen wordt door de hooge prijzen, welke hier aan de afslagen voor de aangevoerde ladingen zijn besteed. Het is weer evenals in den normalen tijd van voor den oorlog, Duitschland geweest, dat als voornaamste kooper is opgetreden. De stabilisatie van het ruilmiddel, welke als ge volg van de overeenkomst van Londen is in getreden en gehandhaafd, heeft het doen van zaken natuurlijk uitermate in de hand ge werkt. Wel is echter meermalen geble ken van geldschaarschte bij onze Oostelijke buren, en' met name in de laatste weken schijnt de handel wat minder vlot te loopen. De vrij ruime vangsten in het laatste ge deelte van de teelt hebben ook nog al eenige voorraden doen ontstaan, en het een met het ander is oorzaak geweest, dat de vaste en hooge prijzen, welke November standge houden hebben, zich niet geheel konden handhaven. Niettemin sluit deze haring teelt nog altijd op een uitermate bevredigend prijsniveau. Bevorderlijk voor den afzet van het Hol landsche product is ook geweest de omstan digheid, dat vanwege Schotland en Engeland klaarblijkelijk groote haringzaken zijn ge daan met Rusland. Indirect heeft dat vbor den Nederlandschen handel tot verminde ring van de concurrentie op dc wereldmarkt aanleiding gegeven. Ook in vroeger jaren was Rusland steeds een zeer groot kooper van Sehotschc en Engelsche haring, maar se dert den oorlog was clit anders, en werd de markt dus eerder overvoerd door het te groote aanbod. Ook onze handelaars hebben dit jaar niet onaanzienlijke hoeveelheden haring uit Engeland betrokken, daar onze eigen vloot vooral tijdens de maanden van geringe aan voeren niet in de behoefte van den handel kon voorzien. Dientengevolge heeft zich de zen zomer een min of meer geregelde vracht vaart ontwikkeld tusschen de Engelsche Oostkusthavens en onze visscherijplaatsen. Het is uit meer dan een oogpunt te hopen, dat het hiermee het volgend jaar gedaan zal zijn. 't Is voor alles veel beter dat onze eigen vloot de haring vangt en aanvoert, waar on ze handel mee op de wereldmarkt komt, en nu er over het algemeen goede resultaten met de reederij behaald zijn, bestaat er ook wel veel kans op een flinke vermeerdering van het aantal schepen, dat in het aanstaande voorjaar ter haringvisscherij zal worden ge zonden. Er zijn nu althans weer eenige fond sen aanwezig om de nog altijd zeer dure net ten en andere visscherijbenoodigdheden in te slaan, waarmee de schepen moeten worden uitgerust. Zoo gaat het haringbedrijf met meer moed en vertrouwen de toekomst te gemoet dan in lange jaren het geval was. Oplichting. Een staker alhier heeft mis bruik gemaakt van het goede hart van ver schillende ingezetenen. Bij den heer dc G. kreeg hij een gulden ter leen, daar hij, naar hij zeidc, den volgenden dag uitkeering zou krijgen. Later bleek, dat hij ook van andere ingezetenen geld had gevraagd en gekregen. De politie is den dader op het spoor. Schade gevaren. De stoomtrawler Zaan- stroom IV IJ M. 50, die ter IJslandvisscherij is, heeft door stormweer een sloep verloren en schade over dek bekomen. Het' schip is nog ter visscherij en heeft nog niet veel kun nen visschen Vernieling. Een zekere v. d. H., beter bekend onder den bijnaam „Mobilisatie", heeft bij den winkelier Br. in de Huygen- straat twee ruiten ingegooid en ook een bij den daarboven wonenden v. T. Door de po litie is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Propaganda-avond. Zondagavond gaf het bestuur der St. Barbara-vereeniging een propaganda-avond voor hare leden en be langstellenden. Doel was, om in overleg niet de Ned. Spaarverzekering voor Katholieken te 's Gra- venhage, de aanwezigen in de gelegenheid te stellen zich met de spaarverzekering, uit vaartverzekering enz. op de hoogte te stel len. Te dien einde gaf de bekende humo rist, de heer J Schrama, een uitvoering. Oni danks het minder gunstige weer was de zaal vol. Het openingswoord door den Z.eerw. heer Pastoor gesproken, deed het doel van den avond inzien. Naast de humor kwam ook het zakelijke. De heer Schrama wist den geheelen avond de lachspieren in beweging te houden. Na afloop van den avond sprak dc Wel- eerw. heer Kapelaan een dankwoord tot al len, die hadden medegewerkt tot het wel slagen van den avond. Chr. Nat. Werkmansbond. Dc afdee ling Bloemendaal van den Chr. Nat. Werk mansbond zal haar feestavond houden op Donderdag 15 Jan. a.s. in Hotel Vreeburg. Het Christ. Fanfare-corps „Sursum" zal dien avond zijn medewerking verleenen en de bekende goochelaar Wil van Houten zal eenige van zijn beroemde goocheltoeren verrichten. Groote verhuizing. Van de 42 huizen van „Ons Huis", zijn althans 8 voor het ge bruik gereed gekomen. Verschillende Tuin dorpbewoners hebben dus van de gelegen heid gebruik gemaakt door hun inboedels naar de nieuwe woning over te brengen. Vraag van C. Z. Antw.: Een advocaat kan bij verandering van woonplaats het curatorschap in een faillissement blijven handhaven. Of dit met de omstandigheden in overeenstemming is te brengen beslist de Rechter-commissaris in ht faillissement. Vr.: 1. Zijn belastingautoriteiten gerech tigd voor belastingschuld beslag tc leggen op den inboedel en tot verkoop daarvan over te gaan? De inboedel behoort aan een ander toe, die zich bevindt in een perceel, dat door den belastingschuldige gehuurd is? 2. Indien daartegen maatregelen genomen kunnen worden, welke zijn dan deze maat regelen? Antw.: 1. Waneer bewezen kan worden, dat bedoelde meubelen aan een ander toc- behooren, dan heeft men het recht niet ze in beslag tc nemen. 2. Maalrgelen daartegen zouden genomen kunnen worden door bewijzen tc leveren (b.v. quitanties) dat wérkelijk dc meubelen aan een ander behooren. Vr.: Kunt u mij het adres opgeven van den heer J. Slabber, bouwkundige te Haar lem? Antw.: Schotersingel 57. Vr.: Hoe kan ik uit een donkerbruine ga bardine-rok abrikozen-vlekken verwijderen? Met water gaat het niet. Antw,: Met zuivere spiritus van 90% ver krijgbaar bij uwen drogist. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, waar men zich moet aanmelden, om als vrijwilliger dienst te nemen bij de Kon. Mariniers? Antw.: Wendt u tot het Garnizoensbureau gevestigd in de Infanterie-kazerne, Kouden- horn, alhier, Vr.: Welke beeltenis staat er in den zij gevel van de groote of St. Bavokerk aan de zijde van de Ouac Groenmarkt? Van wel ken datum dateert dat? Antw.: St. Bavo. Vermoedelijk dateerd 't uit de 15e eeuw. Vr.: Ik ben als werkster in een betrek king aldaar ik op den Kerstdag niet behoef de te komen. Is mevrouw verplicht mij dezen dag uit te betalen of moet ik die schade geheel lijden? Antw.: Het is gewoonte, dat deze feest dagen worden uitbetaald, waar tegenover stond dat mevrouw kan vorderen dat de dag op anderen tijd wordt ingehaald. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, waar dokter Waller Zeper woont, waar zijn kliniek en wat zijn spreekuur is? Antw.: Dr. Waller Zeper woont Koningin neweg 63. Spreekuur Polikliniek 89 uur. Vr.: Kunt -u mij ook zeggen of er in Haar lem een vereeniging van Zeeuwschc meisjes is? Zoo ja, waar is die gevestigd?, Antw.: Zulk een vereeniging bestaat bij ons weten niet. Wel is er een Zceuwschc Vereeniging. Vragen van C. F. Antw.: 1. Die vraag is zoo niet te beant woorden. Het antwoord hangt af van ver schillende omstandigheden, o. m. duur der dienstbetrekking, enz. U doet liet best u te wenden tot den administrateur, tot de or ganisatie of te trachten u een dienstregle ment aan te schaffen. 2. Voor de Invaliditeitswet lot den Raad van Arbeid. 3. Voor reclames legen uw aanslag, zie u den achterkant van het biljet U moet dat natuurlijk zelf doen. Uit zichzelf maakt dc belastingadministratie in den regel geen fou ten goed. 4. Voor het belastingjaar 1924-1925 een bedrag van 18.90. Vr.: 1. Voor het belastingjaar 1924--1925 ben ik voor de gemeente Schoten aangesla- DINSDAG 6 JANUARI. Radio Paris 1780 M. 9.20 u. Gala-Con cert met medewerking van solisten der opera. Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Concert o.a. klassieke werken, 9.50 tijdsein, daarna allerlei. Brussel 265 M. 8.35 u. Concert. gen in de Rijksink., Vcrd.- en Gem. Ink. belasting voor 118.85, naar een inkomen van 2020 per jaar. Is dat goed? Ik ben gehuwd en vader van één kind. 2. Wij hebben veel last van slakken in de keuken. Is u een middel bekend, om hier iets aan te doen? Tegen de schutting staat een klimop. Zou dat soms de oorzaak zijn? Antw.: 1. Ja, die aanslag is juist. 2. De oorzaak is waarschijnlijk vocht. Ga het spoor van de slakken na en vernietig ze. Een afdoend middel tegen de slakken- plaag bestaat niet. KippeD en vogels zijn liefhebbers van slakken. Als die in de na bijheid zijn, zal de plaag wel verminderen. Zout en versche kluitkalk zijn ook niet af doende. Schoteltjes met bier neerzetten en de slakken dan vangen is een middel. Vr. I: Ik heb mijn twee kinderen ieder 3000 gegeven tot uitbreiding van hun za ken. Moet ik daar nog sucessie-rechten van betalen? Zoo ja, hoeveel? II. Als iemands kapitaal uit 20.000 be staat, moet er dan aan het heele bedrag ver mogensbelasting betaald worden, of van 4000 zijnde het bedrag boven 16000. Hoeveel? Antw. 1: De schenking is vrij van succes sie- of schenkingsrecht, in dit geval, indien het geschonkene niet meer bedraagt dan 1/5 van het inkomen van den aanslag van het laatst afgeloopen belastingjaar met een mi nimum van 2000 en een maximum van 5000. Indien U dus meer dan 15.000 inko men had (volgens den aansiag van het jaar 1923/1924), dan is de door u gedane schen king vrij. Was echter in dat jaar uw inko men minder, dan zult U voor een gedeelte successie of schenkingsrecht moeten betalen. U doet daarom beter U tot een notaris te wenden! II. Van 20.000 vermogen is U verschul digd aan vermogensbelasting 2 van elke ge heele som van 1000, wanneer zij het be drag van 15000 te boven gaat. In dit geval dus 10. Vr. I: Wij hebben een kip die aldoor maar op het nest zit en in en uit het nachthok en nest loopt te draaien. Toch vinden wc nooit een ei van haar. Dit gaat al zeker 5 a 6 weken zoo. Nu merkten we op dat het dier als ontlasting eiwit en eenig dooier uit wierp. Zou hier iets aan te doen zijn? II. Ik heb ook een kip die soms, niet altijd, eieren legt met dubbele dooiers en veel eiwit, gelijk aan 2 eieren. Dit moet zeer slecht voor de kip zijn. Weel U daar iets voor? III. Ik heb een jongen die met Februari 14 jaar wordt en met April van school komt. Hij wil machinezetter worden Kunt U mij ook inlichten, hoe en waar ik hem geplaatst zou kunnen krijgen als leerling? Zijn er ook bijzondere voorwaarden aan verbonden? Ant. I: Wij vreezen dat hieraan weinig te doen is. Het lijkt een aandoening van den eierleider. Misschien dat een veearts er raad op weet. 2. Dat is een fortuintje voor u en wij ge- looven niet dat het kwaad kan, UI. Wendt U tot den leider van een druk kerij. Bijzondere voorwaarden zijn er niet. Na eenigen tijd wordt de leerling geneeskun dig onderzocht Vr.: Hoe kan ik het best thcevlekken ver wijderen uit een geruite wollen japon? Antw.: Bevochtigen met een mengsel van gelijke doelen glycerine en eierdooier en uitwasschen met warm water. Niet te heet opstrijken op den verkeerden kqnt. Nawrij- vcn met benzine. Vr. a: Hoe groot is in de gem. Haarlem de Rijksbelasting en dc Plaatselijke belasting naar een inkomen van 1950 (negentien-hon- derd-vijftig gld.); getrouwd en geen minder jarige kinderen? b. Moet voor een huis op erfpacht ook grondbelasting betaald worden? Antw. a: Voor het jaar 19241925 bedraagt de belasting in dit geval 104.50. b: Ja. onder-afd. R. K. Volksbond. Seer, G. r. Kessel, Tuindorpsl. 8, Overveen. Doordat 't terrein van Victrix afgekeurd was werd Zondag niet gespeeld. Alzoo werd deze wedstrijd voor de tweede maal uit gesteld. 't Tweede elftal was vrij. De leden worden herinnerd aan de Jaar vergadering van morgenavond 7 uur, in de Zusterschool. Zij die nog achterstallige con tributie hebben worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk aan tc zuiveren. Secretaris. ROTTERDAM, 6 Jan. Veemarkt. Dc pri). zen waren: Vette koeien le kwal. 64 ct„ 2e kw. 54 ct., 3e kw. 38 ct.; vette ossen le kw. 60 ct., 2e kw. 52 ct., 3c kw. 40 ct.; vette stieren le kw. 54 ct., 2e kw. 46 ct„ 3e kw. 40 ct.; vette kalveren le kw. 1.25, 2e kw. 1.05, 3e kw. 90 ct., alles per pond; nuch tere kalveren le kw. 22, 2e kw. 16, idem voor dc fokkerij le kw. 35, 2e kw. J 25: biggen le w. 14, 2e kw. 8, paarden le kw. 325, 2e kw. 160; kalfkocien le kw. 500, 2e kw. 420; melkkoeien le kw. 480, 2e kw. 325; vaarzen le kw. 300, 2e kw. 170; pinken le kw. 180, 2e kw. 105; graskalveren le kw. 130, 2e kw. 65, alles per stuk. Vette runderen aanvoer flink, handel ma tig. Prima kwaliteit. Zeer prijshoudend. Vette kalveren kleine aanvoer. Door hooge prijzen flauwe handel. Graskalvercn gering aangevoerd, handel vrij goed. Nuchtere kal veren ruime aanvoer, handel willig. Stieren kleine aanvoer, stille handel. Fok- melk en mager vee kleine aanvoer, trage handel; Paarden flinke aanvoer, matige omzet. Big gen gewoon aangevoerd, handel stil. BODEGRAVEN, 6 Jan. 1925. Kaas Aangevoerd 170 p.: 6855. st.; Eerste kwaliteit 6570; Tweede kwaliteit 59-63- J Rijksmerk f 5563; Handel matig. PURMEREND, 6 Januari 1925. Kleine fabriekskaas, aanvoer 12 st., 57 per 50 K.G. Kleine boerenkaas, aanvoer 5 st 58 per 50 K.G. Handel goed. Boter, aan voer 656 K.G., 2.502.60. Runderen, aa.o- j voer 210 st., 0.901.25 per K.G. Vette, I melk- en gelde, aanvoer 116 st. 475 425 per stuk. Handei jnatig. Stieren, aan voer 8 st., geen prijs. Paarden, aanvoer 29 st., 100200 per stuk. Handel stug. Vette kalveren, aanvoer 14 st., 1.902.10 per K.G. Handel vlug. Nuchtere kalveren, aan voer 180 st., ,15—52 per stuk. Handel vlug. Vette varkens, aanvoer 694, 7580 per stuk. Handel vlug. Magere var kens. aanvoer 122 st, 2448 per-stuk. Handel stijg. Schapen, aanvoer -870 st.. 4562 per stuk. Handel matig. Overhou- ders, 9045. Handel matig. Kipcieren, 0.09—0.11.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3