BRIEVEN UIT FRANKRIJK. WAANZIN. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 6 Januari 1925 De Engeland en Amerika tegen een moratorium voor Frankrijk? verwarde verhoudingen in Italië. Onder de Radio-berichten: De nota der geallieerden aan Duitschland inzake de ontruiming, overhandigd; Duitschland's tekortkomingen. De werking van een Fransch „Dawes-plan". De Italiaansche Koning te gen Mussolini's optreden? MARKTNIEUWS. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG, VISSCHERIJ. ORDE EN ARBEID. De staking in het bioscoop- bedrijf opgeheven. Niet katholiek georganiseerd. FEUILLETON. IN DE DAGEN VAN KERSTMIS EN NIEUWJAAR. Het zijn niet alleen de kinderen, die de laatste weken te Parijs hun oogen hebben uitgekeken. De groote menschen hebben zich evenzeer verdrongen voor de uitstalra men der magazijnen, waar men zich dit jaar meer dan ooit moeite heeft gegeven, de aandacht te trekken. Er behoort vernuft toe ieder jaar opnieuw iets te verzinnen, dat het voorgaande over treft. Het „Louvre" is ditmaal al bijzonder gelukkig geweest met zijn afbeelding van den Zwitserschen bergsport en met de ge velversiering, waaraan de duizenden lichtjes een sprookjesachtig aanzien gaven. Ja, Pa rijs is in de weken, die aan het Kerst, eest voorafgaan nog meer dan anders de lichtstad van opgewekte levensblijheid en schitteren de bekoring. Iets oprecht-kinderlijks is er in die alge- meene bewondering voor die sierlijke etala ges, in dat blij verlangen den kerstboom op z'n allermooist te toonen. Een stemming heerscht er in die dagen als bij ons, wanneer wij ons voorbereiden op de verrassingen van St. Nicolaas. En die kerststemming bereikt haar hoog tepunt als de schamele barakjes worden op gebouwd langs de groote boulevards1, waar nauwelijks ruimte genoeg is om het verkeer geregeld plaats te doen vinden. Het Fransche volk is conservatief en zou ze niet graag missen, die eenvoudige stal letjes met eenvoudige koopwaar, werkelijk mooier en goedkooper in de winkels te ver krijgen. Het is, alsof er een betoovering van uit gaat, die veel gelijkt op de aantrekkelijkheid van onze ouderwetsche kermistentjes, met snuisterijen zonder waarde en lekkernijen, waaraan weer en wind de frischheid eenigs- zins ontnemen, maar desondanks het kinder hart verukken. De „Père Noël" heeft een groote plaats ingenomen, niet alleen in het Fransche kinderhart maar ook in dat der ouderen, die hem zoo graag blijven beschou wen als den brenger van feestvreugde en feestgaven. En strijdig daarmee is dan ook de opvatting van eenige moderne opvoeders der jeugd, die in den laatsten tijd hebben getracht op de scholen het geloof in die „Père Noël" te doen wankelen bij de aller kleinsten. De ernst des levens, de proza komt al spoedig genoeg om niet te betreuren, dat men de jeugd dat herlijk vertrouwen wil ontnemen in een kindervriend, die de schoentjes vult, geplaatst in het hoekje van den schoorsteen en in de kinderfantasie de brenger is van al die goede gaven. Zijn de opvoeders dan zelf vergeten, hoe in hun jeugd de lichtjes van den kerstboom juist daarom zoo helder glansden, wijl zij spreken van een hooger wezen, dat met Kerstmis geluk kwam brengen op aarde. Zullen zij er in slagen de kinderen wijs te maken op een leeftijd, dat het zoo heerlijk is te gelooven in mooie sprookjes en hei lige legenden. Het is te hopen van niet. De weken, aan het Kerstfeest voorafgaan de, zouden veel van hun eenvoudige schoonheid inboeten. Zoo dierbaar als te voren die weken in Parijs ons zijn, zoo weinig kan ons de viering van den Kerstnacht zelf bekoren. Zeker, de tot in de uiterste hoekjes ge vulde kerkgebouwen, als het middernachte lijk uur is geslagen, spreken van een innige devotie in wijdingsvolle Kerstmisviering. Het luiden der klokken in dien heiligen nacht voert ons in gedachten terug naar dat stille uur, meer dan 18 eeuwen gele den, ^oen de Christus werd geboren en de kerstgezangen die opstijgen, als de plechtige Nachtmis ten einde is. roepen blijde kerst gedachten in ons wakker. Maar welk een droeve tegenstelling daarmede vormt het wereldsche feestge- druisch in de helverlichte restaurants, waar lang te voren de tafeltjes zijn besproken, de champagne stroomt en de strijkjes tot vroeg in den morgen bun sleepende muziek doen weerklinken. Ik houd niet van de wijze, waarop reveil- lon te Parijs wordt gevierd. De stilte van dien heiligen nacht wordt verstoord door de uitbundigheid der mondaine genotzoe kers. En meer dan ooit in deze tijden, nu het dure leven in zoo menig gezin zich doet gelden, voor velen nauwelijks een eenvou dig kerstboompje mogelijk is, doet het pijn lijk aan, hoe met verkwistende hand in en kele uren wordt uitgegeven, waardoor de nood van zoovelen zou kunnen worden ge lenigd. Wie zich een plaatsje in de voornaamste restaurants wenschte te veroveren, was er op voorbereid 2 tot 300 francs te moeten offeren om deel te nemen aan die genoe gens van een nachtelijke feestviering. En zelfs in de kleinere gelegenheden moest minstens een bedrag van 30 tot 40 francs worden besteed, om zich te goed te doen aan een maaltijd, waarvan gans en plum pudding de onmisbare elementen uitinaaK- ten. De schouwburgen waren evenens tot den nok toe gevuld, ondanks de verdubbelde prijzen voor vertooningen die in niets ver schilden van de dagelijksche voorstellingen. Maar het Parijsche Reveillon is niet aan trekkelijk, en wat erger is, in meer dan één opzicht een beleediging van dat hoogheilig feest van Kerstmis, een feest, dat bij uitstek dient gevierd aan den huiselijken haard en waaraan de kerkelijke plechtigheden alleen de volle en ware beteekenis kunnen geven. Duizenden en duizenden mogen al toestroo- men om dien Kerstnacht door te brengen in zang en dans, te midden van wereldsche Mcntmartre-genoegens, wij voor ons he6- ben ons verre gehouden van die uiterlijke feestvertooning, au fond een bedroevende ontheiliging van het schoonste feest der ge- heele Christenheid. Wij hebben er de voorkeur aan gegeven in eigen kring, in het eigen huis, het „stille nacht, heilige nacht", te doen weerklinken. En evenals in dien Kerstnacht is ook op Oudejaarsavond reveillon gevierd. Met Champagne en Jazz-band is afscheid geno men van een jaar. dat voor Frankrijk wei nig goeds heeft gebracht, waarin een re geering het heft in handen heeft genomen, die het vrede op aarde wil bevorderen door den godsdienstvrede te verstoren in het eigen land. Het is dan ook niet dan on der bange zorgen dat het nieuwe iaar hier wordt tegemoet gegaan. Wat zal het Frankrijk brengen? In bree- den kring heerschen onrust en wantrouwen die het duidelijkst tot uiting komt in de wandelgangen van Kamer en Senaat. De afwezigheid van den beterenden mi nister-president belet niet dat openlijk en bedekt tegen hem wordt geageerd en aan alle kanten politieke intriges hoogtij vie ren. Zal 1925 Herriot het veld doen ruimen voor een nieuwe regeering, waarvan ver moedelijk evenmin veel goeds voor de ka tholieken in Frankrijk zal zijn te verwach ten, al geven de gefluisterde namen Briand- Loucheur reden te hopen dat onder hen eventueel de godsdienststrijd minder ver scherpte vormen zal aannemen. Het is zoo goed als zeker, dat het te genwoordige kabinet op zijn laatste beenen loopt. Het heeft zich onmachtig getoond de beloften in te lossen, bij zijn optreden gedaan. Alom heerscht groote ontevredenheid, zoowel over de binnen- als buitenlandsche politiek van dat ministerie. Zoo spoedig echter als sommigen den va! verwachten, doen wij echter niet. Enkele maanden wellicht, al zijn plotselinge ver rassingen niet uitgesloten zal de tegenwoor dige regeering. naar onze meening, zich nog weten te handhaven, waar de socialisten in den allerlaatsten tijd getoond hebben hun eigen meening te willen opofferen aan de eenheid van het „Bloc des gaucnes. En nog zijn de verhoudingen der opposi te niet dusdanig dat met .vrucht een om mekeer kan worden bewerkt. Maar de regeeringskruik gaat zoo lang te water tot zij berst. Voldoende scheuren zijn reeds zichtbaar om het onvermijdelijke daarvan in te zien. Zoo blijft dan op dit oogenblik politieke duisternis heerschen. al zijn de donkere da gen voor Kerstmis voorbij. Van welke zijde het licht zal moeten k°" men is niet duidelijk zoolang de eigenlijke beteekenis van het „vrede op aarde door al te velen wordt miskend en te weinigen van „goeden wille" zijn om dien vrede als de schoonste Kerstgave te aanvaarden. Mr. P. v. S. Parijs, 1 Januari 1925. UTfön De regeling van de inter- geallieerde schulden. De Engelsche bladen wijden g oo e aan dacht aan de bijeenkomst van de ge llieerde ministers van i'.ancien te Parijs op morgen, waar naar het zich kat aanzien een der voor naamste onderwerpen zal zijn de bespreking van de intergeallieerde schulden, ofschoon deze niet op de agenda voorkomen. De „Westminster Gazette" meldt, dat Groot-Britannië en Amerika zich beiden zul len verzetten tegen het voorstel tot het ver leenen van een 'i/njarig moratorium voor de Fransche schulden aan de twee landen Groot-Britannië is van meening dat Frank rijk zoo goed als direct kan beginnen met het betalen van een bepaalde som. Omtrent den politieken toestand ;n Italië hebben onze Radio-berichten reeds gisteren eenig nieuws gebracht. In de Kamer heeft Mussolini een zeer heftige rede gehouden, waarin hij allerlei kwalijk verborgen bedrei gingen uitte tegen zijn tegenstanders en zich, naar de niet volkomen duidelijke tele grammen te oordeelen, geheel en al vereen zelvigde met zijn extramistische fascistische vrienden. Hij sprak van de ellendige pers campagne, die in de laatste maanden in Italië werd gevoerd en verklaarde met trots het hoofd te zijn van de vereeniging van misdadigers, als welke de tegenstanders de fascistische partij meenden te mogen brand merken, door hun tegen het fascisme inge brachte beschuldigingen. Aan den anderen kant echter verklaarde Mussolini, dat hij zijn pogingen om tot „normaliseering" van den toestand te komen zal voortzetten. Men mocht meenen, dat hij hierbij van de hulp en medewerking van mannen als Giolitti en Orlando, die zich niet bij de par lementaire staking van de oppositie aan sloten, maar aan de parlementaire werk zaamheden in het „fascistisch parlement" deelnemen, zou willen gebruik maken. Dat bleek echter nu in de Kamer niet, want Giolitti en Orlando steunden, naar de tele grammen melden, een motie van wantrou wen, welke echter later werd ingetrokken. Er blijven dus vele onbeantwoorde vra gen en we tasten omtrent de eigenlijke be doelingen van Mussolini nog evenzeer in het duister als ,tot dusver. Intusschen is van een terugkeer tot nor maler toestanden geen sprake. Integendeel. Mussolini schijnt nog weer eens extra de oppositie te willen doordringen van de njacht, waarover hij beschikt. Zoo is de spoorwegmilitie gemobiliseerd. En krijgen de prefecten de bevoegdheid de mobilisatie te verzoeken van de vrijwillige militie, d. w. z- dus van de fascistische militie. Na dit bericht moet het echter een zonder lingen indruk maken, dat Zondag te Rome fascistische betoogingen plaats hadden, waar bij deze militie met de carabinieri in botsing kwam en tusschen beiden revolverschoten werden gewisseld. Neen „normaal" is de toekomst in Italië zeer zeker niet te noemen. EEN ENGELSCH SOCIALISTISCH BURGEMEESTER EN STAKENDE AR BEIDERS. De socialistische lord-mayor van Shef field, de heer A. J. Bailey, heeft Vrijdag voor e n groep stakende arbeiders een merkwaar dige, tweeslachtige rede gehouden. Bailey is ook districtssecretaris van de „National Union of General and Municipal Workers", waarvan verscheidene leden al sedert zes weken werkloos zijn tengevolge van een loongeschil. De lord-mayor nu zeide o.m. het volgende „Ik kan u niet aanraden het geschil voort te zetten, doch wanneer ik in uw plaats was, zou ik wel voortgaan. Ik kan niet alles zeggen wat ik zou willen zeggen, omdat ik lord-mayor van de stad ben. Als lord-mayor ben ik verplicht een poging te doen tot bemiddeling, verzoening en vreed zame middelen aan alle twistende deelen der gemeenschap te brengen, doch ik zeg, dat ge volkomen juist handelde met de actie, die ge begon, en ik betreur het alleen, dat ik de heele beweging -niet kan financieren. In uw plaats zou ik al mijn krachten aanwenden. Ge hebt het zes weken volgehouden wan neer er nog zes weken noodig zijn, zou ik den riem aantrekken en laten zien, dat ik niet geneigd was mij slavernij-voorwaarden te laten dicteeren. Nu de lus eenmaal om uw nek zit, zullen wij moeten vechten om ze er af te krijgen. Men heeft u zonder scrupu les gestraft. Al het mogelijke is gedaan om u door uithongering te dwingen tot voorwaar den, waarin anderen niet zouden toestemmen. Ik kan u niét adviseeren te vechten. Ik wenschte dat ik het kon." HET STORMWEER. Berichten uit Duitschland melden, dat het nu ook in Zuidwest Duitschland duchtig spookt. De heftige regenval veroorzaakt reeds overstroomingen. Te Kassei is de tot nu toe zachte temperatuur plotseling tot onder nul gedaald. ONTEVREDENHEID IN HET IERSCHE LEGER. Blijkens telegrammen aan de „Daily Tele graph" heeft het ontslag van onderofficieren en civiele ambtenaren, dat dezer dagen heeft plaats gehad, omdat zij, in vereeniging met enkele officieren, die werden geschorst, on- geoorloofden druk op de regeering zouden hebben geoefend ten behoeve van de leger officieren, die in verband met de muiterij van Maart van het vorig jaar uit het leger werden verwijderd, ontstemming in het Iersche leger en bij het ambtenaarscorps gewekt. Officie ren en minderen zouden in bijna alle garni zoenplaatsen in het geheim bijeenkomsten houden, met het doel een gemeenschappe lijke actie te bepalen. Zij beweren dat de genen, die ontslagen zijn, niet de drijvende geesten waren, doch slechts pionnen op het schaakbord. Zij beweren eveneens, dat in het geheel niet is opgetreden tegen officie ren, vanjwie bekend is dat zij in de beweging een actief aandeel hadden. Zij zeggen verder dat al deze officieren thans voor den dag die nen te komen en de wederindienststelling van de ontslagenen moeten eischen, of als protest het leger verlaten. Tenzij dit ge beurt, is volgens den cor. e/nondent van de „D. T.' een splitsing tussci ei manschappen en officieren onvermijdelijk. TEGEN REVOLUTIE. In Noorwegen is een nieuwe bond ge vormd met het doel de revolutionnaire be- drijvigneid te neutfaliseeren, eerbied voor wet en gezag te eischen, de betrekkingen tusschen de klassen te bevorderen en de po litieke en sociale ontwikkeling van het volk op nationale en democratische basis te be vorderen. Bij dezen bond hebben zich invloedrijke mannen en vrouwen van alle partijen aan gesloten, behalve communisten. Onder de leden bevinden zich o. m. Christian Michel- sen, die van 1905 tot 1907 premier was en prof. Fridjof Nansen. RADITSJ GEARRESTEERD. Volgens te Boedapest uit Belgrado ont vangen berichten zou volgens een mededee- ling van het W. B. aldaar de leider van de Kroatische boerenpartij gearresteerd zijn ten huize van zijn zwager, waar hij zich ver borgen hield. EEN BLOEDIG INCIDENT TE DOU- ARNENEZ. Te Douarnenez, het Bretonsche stadje, jwaar reeds geruimen tijd een staking heerscht, s het tot een botsing gekomen tusschen communisten en lieden uit Parijs, gekomen om er propaganda te maken voor de tegen de communisten gerichte „Union générale des syndicats réformistes." Bij die gelegenheid werd de geschorschte communistische maire van Douarnenez, Le Flanchec, gewond. Volgens de „Humanité" heeft men hier te maken gehad met een fascistische poging om de staking te doen mislukken. HET ONGELUK OP DE ARLBERG- LIJN. Over de catastrofe op den Arlbergspoor- weg verneemt de „N. Fr. Presse" nog, dat het neergestorte rotsgevaarte de lijn over 25 M geheel en al heeft vernield. En nog is het gevaar niet geweken. Nog andere stukken Veiiingsver eniging). rots kunnen elk oogenblik naar beneden ko- u~"~" 0 1/1 men K.G. 5561 ets., 8 vette kalveren per K> K.G. 5562 ets., 120 nuchtere kalveren, per stuk 1224. Eieren. Aanvoer 25000 kipeieren, per 100 9—10. TIEL, 5 Jan. Fruit. (Veiling Tielsche Gouereinetten 817 c., bellefleur 814 c„ zoete appels 812 o 'stoofperen 35 c., ijsbouten 5—7 c., berge. motten 68 c.. stoofperen 5—7 c„ notaris- Voorloopig is nog niet na te gaan hoe lang appe)en l2 c Uon;n(,srood <j_i2 c., alles de onderbreking van het spoorwegverkeer zal duren. DE STRIJD OM MEKKA. De consul te Djedda seint, dat de regee ring der Wahabieten in de nabijheid van Djedda is en weigert te onderhandelen. Zij eischen onvoorwaardelijk overgaaf. Koning Ali weigert aan dezen eisch te voldoen. Dien tengevolge zal er, waarschijnlijk morgen, een veldslag worden geleverd. EEN VOORNAME HOTELRAT. Zaterdag stond te Londen een man van goeden huize terecht, die wegens verschillen de vergrijpen, inbraak, oplichting, valsch- heid in geschrifte, al 23 jaar gevangenis straf achter den rug had. Deze man, genaamd Percy Milnwood McNeal Hamilton, alias Stanley Wood, lid van een bekende Schot- sche familie, werd oorspronkelijk opgeleid voor het leger. Hij maakte er in het bijzonder zijn werk van eerste klasse clubs in het Westend te Londen en pensions te bezoeken, waar hij goed gekleed en welbespraakt zijn intrek nam en de slaapkamers stroopte en zich in het bezit stelde van de juweelen die hij daar vond. Dezen keer stond hij terecht wegens het stelen van overjassen uit het Savoy Hotel en het Cecil Hotel te Londen. De rechter veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf. EEN BELANGRIJKE DIEFSTAL. Dieven, waarvan tot dusver geen spoor ontdekt is, hebben ingebroken in de Tsjechi sche legatie te Warschau. Zij braken de brandkast open, waarin zich diplomatieke documenten en telegraafcodes bevonden. Volgens de bladen zouden er aanwijzingen Zijn dat communistische kringen in deze zaak betrokken zijn. SNEEUW IN NEW YORK. New York werd op Vrijdagochtend ver rast door den eersten hevigen sneeuwstorm, die op vele punten het verkeer stremde en het geheele werkloozencorps arbeid ver schafte. Ook in Washington viel veel sneeuw en raakte het tramverkeer onklaar. In Vir ginia en Maryland vielen 8 inches sneeuw. DE A-S. EGYPTISCHE KAMERVER KIEZINGEN. Zondag zijn de candidaten voor de Egyp tische Kamer gesteld. Er zijn voor 215 zetels 207 Zaghloelisten 33 Watanisten en 259 con- stitutioneele liberalen en onafhankelijken candidaat. Negen leden zijn bij enkele can- didaatstelling gekozen, waaronder vijf Zagh loelisten, tegen 37 die bij de vorige verkiezing bij enkele candidaatstelling werden gekozen, 11.50 waarvan 30 Zaghloelisten. Opnieuw zijn twee Senaatsleden uit de Zaghloelistische partij getreden, daar zij mee nen dat Zagloel zich niet loyaal tegenover den koning gedraagt. Sjanghai. Bij mandaai van de Chineesche regeering star f 4.504.80 Feng's trouw op de proef. ALKMAAR, 5 Jan. Vee. Aanvoer 21 koeien (vette) 250—600, 4 vette kalveren 90—145, id. per K.G. 1.70—1.90, 26 nuchtere id. (slacht) 1434, 4 schapen (vette) 4860, 970 vette varkens, per K.G zware varkens 0.760.80, zouters 0.12 0.76, Londensche varkens 0.700.74. DEVENTER, 5 Jan. Paarden. Luxe paarden 400600, le soort werkpaarden 500—900, 2e soort 200—400, enters 150—250, ponnies 250—425, veulens 150225, slachtbankpaarden 100200. Aanvoer 224 stuks Handel vlug. EDE, 5 Jan. (Weekmarkt). Eieren 10 11.90 per 100 st. Biggen 1016 p. st. Aange voerd 35000 eieren, 70 biggen. GORINCHEM, 5 Jan. Vee. Op de veemarkt waren aangevoerd: 59 koeien, 4 nuchtere kalveren, 144 overloopers, 403 big gen. Men besteede voor: kalfkoeien ƒ400— 500, melkkoeien 300—375, kalfvaarzen 250—300, guste vaarzen 200250, pin ken 100150, nuchtere kalveren, fok, 18—25, idem export 10—15, overloopers 20—35, biggen 7—16. Boter 1.451.50 per A L.G. Eieren 0.09 0.10A per stuk. Aanvoer en handel weinig. KAMPEN, 5 Jan. (Weekmarkt). Eieren. Aanvoer 18000 stuks 911 de 100 st. Boter 2.70 per K.G. Kippen 1.752.25 per stuk. Russchen matten 1216 per rol. NIJMEGEN, 5 Jan. (Weekmarkt). Var kens. Aanvoer 107 vette varkens, per lA K.G. 36—39 ets., 664 biggen 9—14. Handel vlug. Vee. Aanvoer 23 vette koeien, per A appelen 12 c per K.G. TIEL, 5 Jan (Weekmarkten). Varkens. Op de varkensmarkt waren aangevoerd 285 varkens en 327 biggen. Prijshoudend. Var kens van 1590, biggen van 516. G r a ne n Op de graanmarkt ruimde bij minder aanvoer tarwe en rogge vlug op. Haver moeilijk verkoopbaar. Voederartike len onveranderd Gr. erwten volgens notee ring verkocht. Tarwe 9.7011, rogge f 7.508, gerst 6.757.50, haver 4.25— 5.50, gr. erwten 11—14, gele erwten 10.7512, alles per H.L Boter en eieren De 30 K.G. boter bracht wederom 10 cent per K.G. meer op dan vorige week. De prijs was thans 2.60 —2.80 per K.G De aanvoer van eieren was gelijk aan dien dei vorige week 40.000 st. De mark' was iets lager, 911 cent, eieren van hennen pas aan den leg, 7 cent per stuk. WINSCHOTEN, 5 Jan. (Weekmarkt). Aan gevoerd waren 36 paarden, varkens, scha pen en geiten. Prijzen: werkpaarden 125160, slacht- paarden 80—120, biggen 10—15, loop varkens 18—28, oude varkens 65—90, drachtige varkens 75105; vette varkens 3537 ct., Londensche varkens 3233 et., zouters 32—35 ct., alles per halve K.G.; melkschapen drachtige schapen 30 36, vette schapen 32—46, vette lammeren f 28—35, weidelammeren 16—24 en geiten J 8—14. Belangrijk hooger noteerden vette lamme ren, belangrijk lager drachtige schapen en de beste oude varkens; hoogere prijzen wer den bedongen voor werkpaarden, tweede soort drachtige varkens, tweede soort oude varkens, Londensche varkens, eerste soort zouters en de beste vette schapen; lager waren eerste soort loopvarkens, tweede soort werkpaarden, vette varkens, tweede soort zouters, tweede soort weidelammeren en geiten; in één doen waren eerste soort werkpaarden, slachtpaarden, tweede soort vette schapen, biggen, tweede soort loop varkens, de beste drachtige varkens en de beste weidelammeren. Handel redelijk. ROTTERDAM, 5 Jan. Vee. Ter markt waren aangevoerd 342 vette runderen, 165 vette en graskalveren, 961 schapen of lam meren, 1385 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le qual. 120—124 ct., 2e qual. 105—115 ct., 3e qual. 85—95 ct., ossen le qual. 110—115 ct., 2e qual. 95—105 ct., 3e qual. 80—90 ct. kalveren le qual. 190 215 ct., 2e qual 145—170 ct., 3e qual. 110 130 ct. schapen le qual. 90100 ct., 2e qual. 70-80 ct., 3e qual. 55—60 ct. lam; meren 105120 ct. varkens le qual. 828o ct., 2e qual. 7780 ct., 3e qual. 7476 ct., licht soort 72—76 ct., alles per kg. Runderen met slependen handel. Vette kalveren met goeden handel. Schapen en lam meren tamelijk verhandeld. Varkens traag- Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 9.50 Fijne zaden. Lijnzaad voer t 23—25, zaai f 2830, mosterdzaad bruin f 6870, idem geel f 3033, blauw maanzaad f 46 47, karwijzaad f 39-40, koolzaad f 29—30, kanariezaad f 2728, zonnebloempitten 18—19. r<1 oc Ajuin met geringen aanvoer. Groote f4.25 kleine f 6.75 per 50 kg. Vlas. Aanvoer 25.000 gg. blauw f 1.85— 1.50, 4500 kg. Holl. geel f 1.85—2.40, 8000 Soea-Sjoean Ganf, de gouverneur van Sjekiang en Foekiën, die in de afgeloopen week geopereerd heeft tegen Sjen Loh-san, den opstandigen divisie-generaal, heeft Soeng-kiang bezet. Sjen Loh-san's troepen ;d_ blauwe f 5.40—6, poters t 3.24—i.zd, zijn in de pan gehakt. Sjen Loh-san heeft de Zeeuwsche eigenheimers f 5.40—5.80, blauwe wijk genomen in de Fransche concessie te eigenheimers f 5.405.75, Brielsche eigen- e:u~: c c on os f 9S6. Red- kg. Groningsch f 1.802.35, 5600 kg. wit Zeeuwsch f 1.602. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 5.40 i, id. blauwe f 5.406, poters f 3.24—4.25, AMSTERDAM, 5 Jan. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 407 vette koeien, waarvan de prijzen waren le qualiteit 120 130 ct., 2e qual. 105—115, 3e qual. 90 ct. per kg slachtgewicht; 60 melk- en kalfkoeien, f 375—525 per stuk; 37 vette kalveren, 2e qual. 125—140 ct., 3e qual. 115—120 ct. per kg levend gewicht; 41 nuchtere kalveren f 16—28 p. stuk 129 lammeren, f 4554 per stuk 778 vette varkens, Holl. le qual. 9497 ct., 2e qual. 90—93 ct., Overz. en Geldersche le qual. 94—97 ct. per kg. slacht gewicht 24 paarden, f 200375 p. stuk. ALKMAAR, 3 Jan, Vee. Aanvoer 20 paar den f 250375, 4 koeien (melk) f 275450 16 nuchtere id f 16—32, 144 schapen (vette) f 48—60, overhouders f 36—49, 8 schrammen f 16—34, biggen f 8—18, 4 bokken en geiten f 416. Boter per kg f- 1.051.32% Eieren per 100 stuks f 9.5011. APELDOORN, 5 Jan. Eieren. Aanvoer 22.000 st. Prijzen f 9 a 11.50, gemiddeld f 10.50. Handel gewoon. R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland." Prijsnoteering van 5 Januari. Spruiten, per K.G. 18—27 Witlof, per K.G. 1830. Appelen, per K.G. 1424. Bloemkool, per 100 37. Gele kool, per 100, 36. Roode kool, per 100, 35. Wor telen, per K.G. 2—3, Prei, per bos, 11—20. Aardappelen, per K.G,, 78. Andijvie, per kist, 1—1.90, Boerekool, per kist 5080. Koolrapen, per K.G. 3 ct. URK, 5 Jan. In de afgeloopen week is de aanvoer van visch hier gering geweest, niet alleen ten gevolge van ruw weder, maar ook wijl men hier op den jaarlijkschen Dankdag voor de visscherij en op Nieuwjaarsdag niet uitvaart. Aangevoerd werden 6 tal 23 worp haring, prijs f 9.9019.50 en 2 tal sprot, f 0.62 per tal, en 850 pond spiering, f 33.85 per 100 pond. De gansche visschersvloot ligt thans behou- den in deze haven, wachtend op beter weder om den arbeid te hervatten. Van al de honder den mannen en jongens, die in het verloopen jaar op de Noord- en Zuiderzee het bedrijf uitoefenden en van wie er niet zoo zeldzaam in volle zee te water geraakt waren, is slechts één, de jonge schipper van U.K. 163, omge komen. VOLENDAM, 3 Januari. Wegens het zeer slechte weer was de visscherij in de afgeloopen week gering. Spiering gold van f 2—3 per vierling. De haringvangst was nog geen half tal per span. Men besteedde gemiddeld f 14 per tal. Sprot gold f 3—5 per lit. Bot is er niet vermeldenswaardig afgeslagen IJ MUIDEN, 5 Jan. Van de Noordzeevis- scherij kwamen heden slechts twee Duitsche stoomtrawlers met hunne vangsten hier aan den afslag. De totaal'.-opbrengst der aange voerde visch bedroeg f 5339- IJMUIDEN, 5 Jan. Heden waren aan de markt de vangsten van 2 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt tarbot f 3, tongen f 6.504.60 per kg; griet f 52, kl. schol f 37— -20, pieterman en poon f 10, gr. schelvisch f 69, md. idem f 60—47, k.md., id. f 40—30, kl. id. f 31—18, 16—12.50 kg; kabeljauw f 98—90 per 125 kg; gr. gullen f 40—34, kl. id. f 15—12, wijting f 16—14 per 50 kg; heilbot f 1.90 per kg; lengen f 3.04 per stuk; tongschar f 43—90 per 50 kg; koolvisch f 1.75 per stuk heimers f 5.806.25, bravo's f 5.256, Red- worden de inspecteurs-generaal van het leger AMSTERDAM, 5 Jan. Binnenl. Gia- afgeschaft, doch wordt aan Feng Joe Sjiang, nen. (Boerennoteering.) Voertarwe HO—12, Oe'n christen-generaal, een teer inspect.^ i opgedragen, zich te blijven belasten met de verdediging van de noordwestelijke grens, waartoe de regeering van Tsao Koen hem - benoemde, doch welke benoeming Feng 12, duiveboonen f 14,°paardeboonen f 12% -13, groene erwten f 1618, vale erwten 20—28, alles per 100 kg. Karwij f 21 per i k§j« Aardappelen. (Ber. v/d. mak. Jac. Knoop.) 50 oenosmue, uul.ii wemc ucuucmug Aardappelen, icei. v/u. nidR. jou. negeerde. De regeering stelt op deze wijze De aardappelprijzen bleven heden onver r?anderd. Medegedeeld wordt, dat de stakers in het bioscoopbedrijf na een actie, die 7 weken heeft geduurd, den strijd hebben opgege ven en zich weer bij het bestuur van de af- deeling Amsterdam van den Nederlandschen Bioscoopbond hebben aangemeld. Genoemd bestuur heeft alle stakers, voor zoover er plaats was, met uitzondering van de 4 per sonen, die wegens verspreiding van een biljet tegen het bioscoopbedrijf zijn ontslagen., weer aan het werk laten gaan en toegezegd, dat degenen, voor wie er op dit oogenblik geen plaats is, zoo spoedig mogelijk weer t« werk zullen worden gesteld. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Bosch, heeft op 30 Dec. j.l. dè volgende waarschuwing uitgevaardigd Onder leiding van den heer G. J. Grim berg te Tilburg, heeft zich de Tilburgsche afdeeling St. Andreas, die deel uitmaakte van den kerkelijk erkenden nationalen „R.K. Bond van Werkmeesters en ander toezicht houdend personeel „St. Joannes de Dooper tegen de gemaakte afspraken en onze uit drukkelijke uitspraak en beslissing in, ont wikkeld tot een zelfstandige „Nationale Ver eeniging van R.K. Werkmeesters in het Tex tielbedrijf „St. Andreas" en zich aldus af gescheiden van den eenig erkenden Werkmeestersbond „St. Joannes de Dooper. Deze afscheiding is in strijd met de beslissing" van het Doorl. Episcopaat in een soortgelijk geval gegeven in 1920. Ter waarschuwing der welgezinde leden van „St. Andreas", wien iets anders schijnt te worden voorgespiegeld, verklaren Wij, dat „St. Joannes de Dooper" de voor hen be stemde vakvereeniging is en blijft, dat deze afgescheiden vereeniging „St. Andreas' geen kerkelijke erkenning of goedkeuring te wachten heeft, zoodat hare leden dus met katholiek georganiseerd zijn. Heb het uitstekendste aan te bieden daf iemand wenschen kan, hoe zal de werelé het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER EERSTE HOOFDSTUK. De geheimzinnige peil. Op een dier drukke punten der wereld stad Berlijn waar de grootste en breedste hoofdstraten elkander snijden, was het de tective-bureau „de Lichtstraal" gevestigd. Grootsch en machtig stond het massale gebouw waarin Arthur Daning zijn detec tive-bureau gevestigd had, te midden der groote handelshuizen en bankierskantoren. Hij was een man in de volle kracht van zijn leven en terstond zou men den geboren Engelschman in hem vermoeden. Niet alleen zijn gestalte en gelaat gaven daartoe uanlei- dinjb maar tijdens zijn langdurig verblijf in de Engelsche koloniën en de dienstjaren bij de geheime Londensche politie hadden hem de gewoonten doen aannemen van de zonen van het Britsche rijk. Zijn verschijning was buitengewoon sym pathiek, een slanke veerkrachtige gestalte, regelmatige, energieke gelaatstrekken, diepe blauwe oogen en dit alles ging gepaard met de ongedwongenheid in heading en gebaren, die den w«Ei«r detective kenmerkt. Mijnheer Daning zat met zijn bediende, een kleine man wiens gelaat zijn Oost-Azia tische afstamming verried, aan het ontbijt. Er heerschte een zeer aangename stem ming in het vertrek. Met breede bundels viel het gulden zonlipht door de hooge vensten, naar binnen en j-ulde alles in een gulden sluier. Blanke lichtplekken teeken den zich af op het smettelooze damast dat over de tafel lag uitgespreid en op het zil veren servies fonkelde het blijde licht. Alles was even behaaglijk. Arthur Daning zat in zijn gezellige och tendjas aan het ontbijt en liet alles zich heerlijk smaken. Juist zou hij een zacht ge kookt ei op den kop tikken, toen zijn oude, trouwe, bediende Gustaaf binnentrad. „Is er nieuws?" vroeg Mr. Daning. „U heeft mij bevolen u niet te komen storen," zeide Gustaaf eenigszins verlegen, „maar er staat iemand te wachten, die u beslist wil spreken." Ik kan nooit eens rustig ontbijten," mom pelde Arthur een weinig verstoord, „Wie is die man?" „Hij komt namens een zekeren mijnheer Bender, en het betreft een belangrijke -zaak." „Bender?.... Bender....?" herhaalde de detective in gedachten. „Enfin.... vooruit dan maar.... Iaat hem binnenkomen." De oude bediende ging heen en liet een tamelijk jongen man in livrei binnen. „Wat is er van uw dienst?" ,Jk kom namens mijnheer Bender en moest u dezen brief geven en op antwoord j wachten," zeide de bediende, terwijl hij j Arthur Daning een briefje overreikte. De detective scheurdehet couvert open en las: „Waarde heer." Ge staat bekend als een beroemd en kundig detective, die in staat is zelfs de grootste geheimen en zwaarste misdaden te ontsluieren. Daarom kom ik uw hulp inroepen. Als er iemand in staat is mij mijn verloren geluk terug te schenken, dan zijt gij het. Mijn bediende zal u nadere bijzonder heden mededeelen. Wilt u zoo goed zijn hem uw antwoord mede te geven. Ten zeerste zult u mij verplichten, als u mede wilt komen' en van mijn auto gebruik zult maken. Met de meeste hoogachtig HEINRICH BENDER. De detective legde den brief terzijde en zich tot den bediende wendend, vroeg hij: „Staat er buiten een auto te wachten?" „Ja, mijnheer." „Wie is die mijnheer Bender?" „Het is mijnheer Heinricb Bender, een kunstschilder. Hij woont in villa Löwen- tal." „O, is dat de beroemde schilder die kort geleden met de rijke freule von Löwental gebuwd is?" „Ja, mijnheer?" „Wat is er dan gebeurd?" ..O.... het is ontzettend!" zei de bedien de. „Mevrouw is krankzinnig geworden." „Krankzinnig?" vroeg de detective ver wonderd. „Dan had mijnheer Bender een dokter moeten roepen, maar geen detec tive!" „Dat heeft hij ook gedaan, maar ze kun nen den toestand van mevrouw niet begrij pen." „Hoe is ze dan krankzinnig geworden?" „Plotseling.... Mijnheer denkt, dat me vrouw niet fengs gewonen weg in dezen toestand gekomen is, maar dat men haar vergiftigd heeft." „Zoo....!?...." De detective bleef eenige oogenblikkèr, in gedachten verzonken zitten, toen stond hij op en wende zich tot zijn bediende. „Geef vlug mijn hoed en mijn jas!" „Zal ik meegaan?" vroeg de kleine Ja panner. „Neen.... ga maar rustig met je ontbijt door. Maar maak dat je gereed staalhet kan best zijn dat ik je noodig heb." Vergezeld door den bediende van den heer Bender, verliet Arthur zijn woning en weldra snelde de auto door bet Grunewald- kwartier, waar vriendelijke landhuizen zich tusschen het dichte gebladerte verschuilen. Heinricb Bender, de jonge, geniale kunst schilder, die binnen korten tijd grooten roem verworven had, woonde met zijn vrouw in een nieuwe villa, die omgeven was van een grooten tuin. Toen de auto stilhield, kwam de jonge kunstschilder den detective reeds tegemoet, Heinrich Bender was ongeveer 28 jaren oud. Zijn vriendelijk, regelmatig gevormd ge laat droeg thans de duidelijke sporen van diepe smart. De detective drukte hem innig de hand. „Ik ben blij dat u gekomen bent," riep de kunstschilder uit. „Mijn bediende heeft u zeker al het een en ander meegedeeld. Maar komt u binnen, dan zal ik u alles uitvoerig vertellen en misschien kunt u mij dan zeg gen of ik nog hoop mag koesteren." Inmiddels leidde Heinrich Bender de de tective naar een weelderig ingerichte ka mer, waar zij zich in een grooten zetel plaat sten. Nadat de kunstschilder eenige oogenblik- ken bedroefd voor zich uit had zitten sta ren, begon hij: „Zooals u waarschijnlijk in de dagbladen gelezen heeft, ben ik eenige weken geleden met freule Jenny von Löwental gehuwd. On- noodig te zegden hoe ik Jenny liefhad en hoe gelukkig wij waren. Maar ons geluk was slechts van korten duur.... Plotseling.... het blijft voor mij nog steeds een raadsel hoe.... werd mijn vrouw krankzinnig.! Het gebeurde eergisteren.... Ik was bezig aan een schilderij en Jenny zat op de veranda te lezen. Plotseling hoorde ik een luiden kreet. Be zorgd snelde ik haar te hulp. U kunt zich mijn ontsteltenis voorstellen, toen ik mijn vrouw op den grond vond, terwijl ze rond wentelde, alsof ze hevige pijnen leed. Ik trachtte haar op te tillen, maar woest stiet ze mij van zich af en mij met wijd-geopende oogen aanstarende, begon zij te ijlen, alsof vreeselijke koortsdroomen zich voor hare blikken vertoonden. Terstond riep ik Steffi, de kamenier van Jenny. Samen brachten wij mijn vrouw naar haar kamer. Vervolgens belde ik den dokter op, die kort daarna arriveerde. Na een kort onderzoek verklaarde deze, dat Jenny plotseling krankzinnig was gewor den. Ik volgde zijn raad op en consulteerd* een der meest bekende specialiteiten op dat gebied, professor Borvin. U kunt u niet in denken, wat er in *nijn ziel omging, toen deze na een lang onderzoek verklaarde, dat hij geen verklaring voor Jenny s toe stand kon geven. Alleen kon hij zeggen, dat de waanzin van mijn echtgenoote geen na tuurlijke oorzaak had, zooals zielsaandoe ningen of ziekte, maar dat men haar moed willig in dezen toestand gebracht had. Hi, veronderstelde dat men Jenny het een of andere geheimzinnige vergift had ingegeven. Hoe dat gebeurt kon zijn, bleef hem eer. raadsel. Ik was als vernietigd. Hoe ik mijn geheugen ook doorzocht, ik kon er niet in slagen een flauw idee te vormen, wié deze laffe misdaad begaan kon hebben. In mijn huis bevinden zich slechts trouwe menschen die mijn vrouw liefhebben om haar min- z»vnheid. Wordt vervolgd t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5