'MEMGD NIEUWS KUNST EN KENNIS. BW- ANB RECHTSZAKEN. Eucharistisch wereld-maand schrift? (ORGAAN VAN HET PERMANENT COMITÉ DER EUCH. CONGRESSEN.) Kunstlicht en plantengroei. Op weg naar villa „Honoraria". Brandstichting? Een slecht besluit. Brand te Wierden. Een voet afgekneld. Dijkdoorbraak. Het onderzoek naar geheime distilleerderijen. Geheime distilleerderij. Inbraak te Doetinchem. Zee-arend gevangen. Niet over een nacht ijs. Oneerlijke belasting-ambtenaar. Diphterie te Arnhem. Geheime distilleerderij. Slaapziekte. 100-jarige overleden. Nekkramp. Een onaangename ontmoeting. Ontsporing van een goederen trein. Zijn eigen rechter. Het orgel van de Notre-Dame in gevaar. Brand te Boskoop. Een huisje afgebrand. De Zuid-Wester Storm. Een geheele huisboedel gestolen Onveiligheid te Eindhoven. Een droeve nacht. De portemonnaie met 700. Schorsing van een directeur. De ontruiming der Keulsche zóne. De regeling der intergeallieerde schulden. Een kerkdak ingestort. De Duitsche crisis. De crisis in het fascisme. Aansporing tot dienstweigering. De heer Henri Bodenstaff, uitgever te E~,ch (Hoiland) schrijft aan de „Msb." Uitgaande van de dagelijks al meer en meer aan den dag tredende waarheid, dat de H. Eucharistie het eenige maar ook zekerste mid del is tot verbroedering der Volkeren, van welke waarheid het zoo schitterend geslaagde Eucharistisch Congres eene duidelijke af spiegeling is geweest, heb ik tijdens dit Con gres met Zijne Eminentie Kardinaal van Ros- sum gecorrespondeerd over een plan tot uit gave door het Permanent Comité voor Eucha ristische Wereldcongressen van een geïllus treerd Maandschrift als blijvend Orgaan van dit Comité, teneinde dit Comité de gelegen heid te openen geregeld voeling te kunnen houden met de verschillende afdeelingen over de geheele wereld, vooral nuttig en noodig bij de- voorbereiding van een Eucharistisch Wereldcongres. De bedoeling zou zijn, dit orgaan uit te geven in zes talen, n.l. Hollandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, Itaüaansch en Spaansch (en dit wel drie talen) op eene nader te be spreken wijze gegroepeerd in drie talen op iedere twee naast elkaar gelegen pagina's te beginnen met pagina 2 en 3 enz. In woord en beeld zal dit tijdschrift be vatten alles wat zich over de geheele wereld groepeert rond de H. Eucharistie, zoowel in onze machtige Kathedralen als in het armoe dige Missiekerkje en laten we hopen en bid den ook, spoedig daarbuiten. Als naam heb ik voorgesteld „Adoremus", terwijl de gekleurde titelplaat zal voorstellen de geheele wereld n.l. alle Volkeren en Stan den in adoratie neergeknield voor de H. Eucharistie, voorgesteld door de K. Hostie met Kelk en een schitterend aureool. Formaat en aantal pagina's zal overeenko men met de Katholieke Illustratie, alsook het druk-procédé, terwijl ik met Monseigneur Heylen, met wien ik over dit plan reeds een onderhoud heb gehad, heb gesproken, het Tijdschrift eventueel in België bij de Druk kerij „Ons Blad" te Brussel, eene dochter instelling van de Spaamestad te Haarlem, te doen. drukken. Bij eene oplage van een millioen, eene op lage die heel spoedig te klein zal blijken, zal een abonnement van twaalf nummers zeker niet meer kosten dan één gulden per jaar. De uitvoering moet zoo zijn, dat de uitgave ook in de salons kan aanlanden, terwijl de abonnementsprijs voor geen Katholiek gezin ïen beletsel behoeft te zijn. Zoowel Zijne Eminentie Kardinaal van Ros- sum als Monseigneur Heylen zijp zeer inge nomen met mijn voorstel, hetgeen blijkt uit het schrijven aan mij van Zijne Eminentie als uit het onderhoud met Monseigneur Heylen. Op de aanstaande vergadering van het Per manent Comité, zal een en ander ter sprake worden gebracht, welke vergadering in Maart zijn deze straten en stegen gerooid op de oude paden, die Amsteiland doorsneden of evenwijdig aan die paden. De verkaveling van het Noorden van Amsteiland wijst op een systematische werkwijze en heeft dus waarschijnlijk plaats gehad in één, t?m lijk korte periode. De toestand aan den Niet w in dijk wijst er op, dat er sedert de verkaveling geen ingrijpende werkzaamheden,-als het bouwen van den hoofdzetel des heeren van Aemstel, hebben plaats gehad. BIJEENKOMST VAN R. K, LETTER KUNDIGEN. Zaterdag 27 December had in een der zalen van „Parkzicht" te Amsterdam een vergadering plaats van R. K. Letterkundi gen, als vervolg op de Tilburgsche bijeen komst van de katholieke jongeren. Thans waren behalve dezen ook medewerkers van „Van Onzen Tijd" en „De Beiaard" uitge- noodigd. Een vijftigtal bij de letterkunde be trokkenenen hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Het voorzitterschap werd bekleed door den heer ir. L. J. M. Feber, die er in zijn openingswoord op wees, dat deze vergadering de vrucht is van het gelukkige samenstreven in Tilburg bereikt. Er zijn, in dezen tijd van verdeeldheid en verscheurdheid, ook in de katholieke letterkunde vrij wat meenings- verschillen, maar bij alle verscheidenheid blijft toch steeds de gemeenschap van gods dienst en cultuur bestaan. Zoo willen we ons ook thans in de eerste plaats vereenigen in dat, waarin we het wel eens zijn onze katholieke overtuiging. Besloten werd een commissie in het leven te roepen, tot het stichten van een vereeni- ging, om het gezelschap, dat de bijeenkom sten der letterkundigen bezoekt, te organi- 'ceeren en te stabiliseeren. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren L. J. M. Feber, Gerard Knuvelder en Jan Nieu- wenhuis. Contact zal worden gezocht met de Algemeene R. K. Kunstenaarsvereeni- ging. Voor de volgende vergadering zullen wederom uitnoodigingen worden rondge zonden. De heer M. A. P. C. Poelhekke dankte Fe ber voor de leiding der vergadering. Op een golfterrein in Amerika heeft men beproefd, het gras sneller te doen groeien door middel van electrisch licht. Er werden 24 reflectors over het veld gehangen, elk met een duizend-watt-lamp er in. De grassoort, die men gekozen had, is voor golfbanen zeer geschikt, maar levert veel last op door haar langzamen groei. Dank zij het electrisch licht was het veld twee maanden na het zaaien gereed, waardoor zes a zeven maanden wer den uitgespaard. Het gras onder de lampen kwam na vijf dagen, terwijl het bij de rest 2 dagen langer duurde. Na 6 weken was het onder de lampen al vier duim opgeschoten, terwijl het daarbuiten nog niet hooger dan één duim kwam. Men liet het licht eiken nacht vijf uur branden, niet den geheelen nacht door, om zal worden gehouden, voor de pas gehoud n de pianten rust te kunnen n *-i r-r L r.f wi- - -I1 I f rrAttrA*1I - vergadering was het inmiddels te laat gewor den om dit punt te behandelen. EEN HISTORISCHE STRIJDVRAAG- Heeft er een kasteel Van Aemstel be staan Het jongste nummer van „Amsteloda- tnum" bevat een artikel van J. Z. Kanne- gieter, die de veelbesproken historische vraag omtrent het kasteel der Van Aemstels behandelde. Hij herinnert er aan, dat er twee opvattin gen bestaan, de eene, dat er nooit een zoo danige kasteel te Amsterdam heeft gestaan, vooral verdedigd indertijd door kapelaan J. C. van der Loos in zijn Geschiedenis van Amsteiland tot het jaar 1300 en prof. dr. H. Brugmans in het achtste jaarboek van Amste- lodatnum, en de andere, dat Amsterdam wer kelijk een kasteel rijk is geweest, welke mee ning in den laatsten tijd een warm aanhanger vindt in den heer C. G. 't Hooft. De plaats, waar de heer 't Hooft het slot plaatste, is dezelfde, waar Jan ter Gouw het reeds !o- caliseerde ten Westen van den Nieuwendijk, ongeveer ter plaatse van den Bazar de la Bourse. Ik meen echter zegt de heer Kanne- gieter dat er een derde opvatting mogelijk is, die het midden houdt tusschen de beide bovenbedoelde, een opvatting, die waar schijnlijk de tegenstanders van een kasteel meer kan bevredigen-dan de voorstanders.Ik ben tot deze nieuwe oplossing van het kas teelvraagstuk voornamelijk gekomen door de recente bodemvondsten in 1903 en 1920 bij den Nieuwendijk, die de vroegere opgravingen kwamen bevestigen, en waar voor het toch reeds merkwaardige stadsge deelte tusschen Gravenstraat en N. Z. Kolk- steeg zich opnieuw hulde in een waas van geheimzinnigheid. Inderdaad, men kan niet goed meer zeggen, dat op de bewuste plek niets is geweest. Maar wat M. i. geen kas teel, maar iets anders. 't Jaar 1274 is 't jaar van den hoogst merk- waardigen boerenopstand in Holland en het Sticht. Het jaar daarna schonk Floris V het beroemde privilege aan de „homines manen- tes apud Amesteliedamme". Het lijkt mij volstrekt niet onmogelijk, dat de Kennemers in 1274 bij den Amsteldam eenige geweld daden hebben bedreven. Het ligt voor de hand dat de Amsterdam- »che schippers en kooplieden maatregelen genomen wenschten te zien, waardoor een tweede schade werd voorkomen. Het gevaa- dreigde voor Amsterdam altijd van de Westr Zijde. Was niet een zeventig jaren eerder ook reeds Amsteiland geplunderd door de trekkende Kennemers Zullen de Amster dammers niet tot hun wettigen heer en na» tuurlijken beschermer zijn gegaan met de vraag, het plaatsje aan de Westzijde wat te bevestigen Wij kunnen ons voorstellen, dat Gijsbrecht IV ten Westen van den Nieuwen dijk eenige versterkingen aanlegde, misschien een fhnken steenen wachttoren als uitgangs punt van aarden wallen, palissadeeringén en dergelijke eenvoudige verdedigingswerken. De plaats leende zich daar bij uitstek voor defensie-doeleinden, ten minste, als men aan neemt, dat de Boerenwetering haar voortzet ting vond in den tegenwoordigen N. Z. Voor burgwal, 't zij dan ook, dat zij in het IJ uit mondde of langs de „Kolk" op het Damrak loosde. Zij vormde dus een natuurlijke gracht aan de Westzijde van het plaatsje. Ik moet toegeven dat ik geen schijn van bewijs kan aanvoeren voor mijn bewering, dat de bewuste goederen en versterkingen op de door mij aangeduide plek hebben gelegen. Houdt men echter in het oog, dat de grafe lijkheid van Holland sinds het begin der veertiende eeuw aldaar bezittingen heeft ge had, dat de molen van Amsterdam, even eens grafelijk eigendom, en vroeger zeker eigendom van de heeren van Aemstel, in de tegenwoordige Kolksteeg stond, dat de gra felijke herberg waarschijnlijk op den Nieu wendijk heeft gestaan, dat de Oostenrijk- sc'ne regeering in het midden der zestiende eeuw nog eenige rudimenten van rechten in deze buurt over had, en let men? verder op den naam Gravenstraat, dan lijkt het niet te gewaagd, de goederen van 1282 iden tiek te verklaren met de hofsteden, die in 1333 en latere jaren door den Graaf in eeuwige erfpacht worden gegeven, Het Aemstelslot van Jan ter Gouw en den heer 't Hooft dus teruggebracht tot een een- voudigen steenen wachttoren, dit is de kern van dit opstel waarvoor de schrijver nog een aantal argumenten aanvoert. Als argument tegen een kasteel voert de schrijver ten slotte nog aan de richting der zijstraten van den Nieuwendijk, Blijkbaar Het aanleggen van een golfbaan kost veel aan tijd en arbeidskracht. Meestal gaat er een jaar mee heen, gedurende welken tijd het terrein niet productief kan worden ge maakt. Als men nu weet, dat er ieder jaar in de V. S. ongeveer 400 nieuwe golfbanen worden aangelegd, zal duidelijk zijn, dat op deze wijze veel bespaard kan worden. Een sprookje. Er was eris een man, die voor dagbladen schreef. Als hij weer een artikel voltooid had, zeide hij tot zijn vrouw „Lieve vrouw, tele foneer eens even naar de redactie 1" De vrouw telefoneerde en na vijf minuten stond de elegante redactie-auto (met schrijf machine en radio-apparaat) voor de deur en vervoerde den schrijver binnen nog eens vijf minuten naar de redactie. Daar rukten ijverige handen de deuren open en men voerde hem het bureau binnen. Hier bevond zich een prachtige zaal, waarin groote schrijftafels stonden, waarop een weer- galooze orde heerschte. Vol vreugde sprongen de heeren van de redactie op en ijlden den schrijver met uit gestrekte handen tegemoet, ja, de hoofd redacteur haalde hoogst eigenhandig den makkelijksten stoel voor hem „Mijnheer riep hij verheugd uit, ,,'op u hebben we juist gewacht wat brengt u ons weer voor schoons „En de schrijver las zijn werk voor, terwijl de heeren hem telkens weer bezwoeren, zich toch vooral niet te haasten; zij hadden immers den tijd 1 Vol aandacht hoorden zij hem aan. En nau welijks was hij klaar, of zij rukten hem het artikel uit de handen en de bureaubediende droeg het triomfantelijk naar de zetterij Denzelfden avond nog stond het in de courant zonder drukfouten, onberispelijk- duidelijk, zonder eenige verandering of inkor ting Den volgenden morgen, nauwelijks nadat de trouwe gade van den schrijver haar man een geurig kop thee op bed gebracht had, stond reeds de kaslooper voor de deur en bracht het honorarium met een dankbefui- gingsschrijven. De schrijver kon zich spoedig een heerlijk slot laten bouwen en hij noemde het „Ho noraria." („K.Z.") De caféhouder G., in wiens zaak aan den Heereweg te Groningen deze week, naar ge meld is, brand werd ontdekt des nachts, is ter beschikking van de Justitie gesteld. Een aannemer te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij na het ver scheiden van 1924 te hebben gevierd in gezelschap van twee personen, met wie hij in een auto had rondgetoerd en verschillende café's bezocht op Nieuwjaarsochtend tot de ontdekking kwam, dat zijn portefeuille met een bedrag van f 1200 verdwenen was. Te Wierden (O.) ontstond brand op den zolder van de woning van H. Jans, staande nabij de spoorlijn, waarschijnlijk tengevolge van een lek in den schoorsteen, waartegen hooi gepakt was. Daar de brand spoedig ontdekt werd, was er alle gelegenheid om het geheele meubilair, vee, enz. te redden. Toen de motorbrandspuit water gaf, was men den brand spoedig meester. Het dak en een gedeelte van den voorgevel ging ver loren. Alles was verzekerd. Maandagmiddag geraakte te Middelburg de 24-jarige mosselvisschcr ,A. Wijne uit Phi lippine, bij het meren van zijn schip met zijn rechtervoet zoodanig in een tros, dat hem dit lichaamsdeel bijna geheel werd af gekneld. De verwonde werd in het gasthuis opgenomen. Nabij Denekamp (O.) is de dijk van den Dinkel doorgebroken. Talrijke landerijen zijn overstroomd, De omwonenden ondervin den veel last van het water. Vrijdagmorgen om tien uur hebben drie politiemannen en drie kommiezen een inval gedaan in het Kasteel te Dussen op vermoe den dat daar een geheime distilleerderij zou bestaan. De eigenaar kwam soms 's morgens heel vroeg en vertrok 's avonds of 's nachts met een of meer auto's. Het kasteel, dat 64 kamers, kelders en zolders bevat, werd ge heel doorzocht, doch zonder eenig resultaat. Bij vermelding van een inval op het buiten „Vijvervreugd" onder Koudekerke (Z.) werd medegedeeld, dat in een andere bezitting van den bewoner van dit buitengoed eveneens een onderzoek ingesteld zou worden. Vermoedelijk had men hier dus het kasteel te Dusschen op het oog. Nadat het de politie te Vlaardingen ter oore was gekomen, dat zich bij een opkooper al daar een distilleertoestel zou bevinden, is door de gemeente-politie in samenwerking met de kommiezen der invoerrechten enz- bij den opkooper A. B. aan den Vaartweg aldaar een inval gedaan en is bij de gedane huiszoe king een volledige distilleerinrichting gevon den en in beslag genomen. Tegen B. is pro ces-verbaal opgemaakt. Zaterdagnacht is te Doetinchem ingebroken in de lederwarenfabriek van de firma Ter Steeg. De dieven hebben zich toegang ver schaft door uitsnijding van een ruit en hebben daarna de brandkast geforceerd. Het weinige aanwezige geld werd meegenomen. Bij het doorsnuffelen van een bureau werden sigaren meegenomen en is een fiesch roode inkt om vergeworpen. Direct na het ontdekken van den diefstal werd een uitgebreid politie onderzoek ingesteld, met het resultaat, dat in een volkslogement een drietal personen werd aangetroffen op wier kleeren en handen roode inkt werd aangetroffen, terwijl zij in het bezit waren van sigaren van het merk als gestolen was. De aangehoudenen, van wie een terstond bekende, waren D. en H., een tweetal reci divisten uit Zutfen en v. d. S. uit Doetinchem. Het drietal is ter beschikking van de justi'i gesteld. Op de terreinen van den heer A. G. Kröl- ler onder Hoenderloo (Gld.) is op Nieuw jaarsdag een zeearend levend gevangen. De roofvogel, die een vlucht van 2.50 meter heeft werd aan Burgers' Dierenpark te Arn hem geschonken. De vroede vaderen van Rijsenburg (Z.-H.) kregen dezer dagen te beslissen over den aan koop van een nieuwe schrijfmachine. Er ontspon zich over dit punt een urenlang debat. De burgemeester wilde de oude schrijfma chine in reserve houden. Een der wethouders was het met den burgemeester eens, maar de andere wethouder oordeelde, dat er van de oude machine wel geld te maken zou zijn. De raad verdeelde zich in twee kampen. De schrijfmachine-quaestie werd van alle kan ten bezien en na een gezelligen boom van een paar uur haalden de burgemeester en zijn medestanders bakzeil. De oude machine wordt verkocht. Gelukkige nieuwe eigenaar 1 Acht jaren heeft de machine al dienst gedaan. (Hbld.) Op het kantoor der Rijks Directe Belastin gen te Hilversum is gearresteerd een 25- jarige klerk, die belast was met het innen der gelden van de tabaksbelasting. In zijn kas is een tekort ontdekt, dat, naar ons werd medegedeeld, in de duizenden loopt. Pre cies kon het bedrag nog niet worden opge geven. (Hbld.) Te Arnhem doen zich thans talrijke ge vallen voor van diphterie, die over de geheele stad zijn verspreid, doch nog niet als epi demie kunnen worden beschouwd. De ziek tegevallen niet alleen van kinderen maar ook van volwassenen, hebben tot dusver een goed aardig verloop. Ter verlenging van de school- vacantie is nóg niet besloten omdat men meent dat er hier van schoolinfectie geen sprake is. De inspecteur der volksgezondheid zal ver moedelijk spoedig met de leiding van den ge neeskundigen dienst confereeren over het al dan niet wenschelijke van een prophy- lactische inenting. Aan het Kieldiep (Gron.) is een geheime distilleerderij ontdekt. Toestellen en jene ver zijn in beslag genomen. In de gemeente Amstenrade doet zich een geval van slaapziekte voor. De patiënt is naar de barakken van het Sint Joseph-hospitaal te Heerlen overgebracht. Te Rumpen (L.) is in den ouderdom van ruim 100 jaar overleden de heer S. v. d. Zee, die te 's-Hertogenbosch woonde en thans bij een zijner kinderen logeerde. Hij werd te Wijtgaart (Fr.) geboren- Te Deventer is de 18-jarige H. Veltkamp. na een ziekte van slechts enkele dagen, aan nekkramp overleden. De 23-jarige schippersknecht A. H I kwam Zaterdagavond aan boord van he i de Rijnhaven te Rotterdam liggend tJ' schip „Catharina" terug. Toen hij h ng- boord instapte, wierp zich plotseii individu op hem en duwde hem in het wa -.r. De schippersknecht wist zich gelukkig langs een ladder op het droge te brengen. Zijn aanvaller was nergens meer te zien. Vermoe delijk heeft het heerschap willen inbreken. Vrijdagavond te ruim 9 uur zijn op het baanvak PuttenNijkerk nabij Nijkerk vijf wagons van een goederentrein ontspoord. De beide hoofdsporen werden versperd, waardoor de avondtrein uit het Noorden ruim een uur vertraging ondervond. Er de den zich bij de ontsporing geen persoonlijke ongelukken voor. Uit Amersfoort werd een werktrein gezonden, zoodat reeds gisteren- ochtend het verkeer weer normaal was. Na ontvangst van het bericht der ontsporing te Amersfoort heeft men een extra trein in- gelascht naar Utrecht voor reizigers uit Amersfoort en aansluitende richtingen. (U.D.). Dezer dagen maakten we er melding van, dat een zekere K. en V. zich wederrechte lijk toegang hadden verschaft tot k°t Duit- sche magazijn A. aan de Nieuwe Markt te Rotterdam. In verband hiermede waren ze op vermoeden van huisvredebreuk door de politie aangehouden. In het berichtje werd gezegd, dat het tweetal was binnengedron gen, teneinde zich eenige goederen toe te eigenen, om een civiele vordering, die ze op den eigenaar hadden te voldoen. Dit is ech ter hun bedoeling niet geweest, naar achter af gebleken is. Ze zijn dan ook direct na het onderzoek weder op vrije voeten ge steld. Het orgel van de Notre-Dame te Parijs, dat steeds werd beschouwd als een van de mooiste orgels ter wereld, wordt met on dergang bedreigd. Het orgel zit volgens des kundigen dik ond°r het stof en vuil. De zwaluwen hebben er hun nesten in gebouwd en de lijken van doode vogels belemmeren de mechaniek in zijn beweging. Bovendien zijn defecte deelen van het mechaniek niet vervangen. De klankborden zijn hier en daar verdwenen. Was het vroeger met zijn 5246 pijpen tevens een van de grootste or gels, thans bestaat het gevaar, dat een deel vana de pijpen omlaag komt. Het orgel bezit 86 registers, 12 manualen ,en 22 pedalen. Sedert 1894 is het niet meer grondi| schoon gemaakt, wat minstens eens in de tien jaar behoort te geschieden. 'In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de woning van A. v. Vliet, machinist van het stoomgemaal der vereenigde polders te Bos koop door brand verwoest. De bewoners konden ter nauwernood, zonder iets te kun nen redden, in nachtgewaad het brandende perceel verlaten. De inmiddels verschenen brandweer be paalde zich in hoofdzaak tot het nathouden van het machinegebouw, wat dan ook is ge lukt, zoodat het stoomgemaal onbeschadigd is gebleven. De oorzaak is onbekend. Assurantie dekt de schade. Maandagmorgen omstreeks elf uur wilde juffrouw Bot in het keukentje van haar wo ning Schellingwouderdijk 83d te Amster dam het raam sluiten, doch stootte met haar elleboog een petroleumstel om, dat op een tafeltje stond te branden. In een oogwenk had de vlam zich medegedeeld aan de gor dijnen en slechts weinige minuten later stond de keuken in brand. De vrouw kon op het laatste nippertje twee kinderen, die in een ander vetrek in hun wiegje lagen, redden. Aangewakkerd door den feilen wind stond het huisje, dat zooals de meeste woningen daar zijn een steenen voorgevel en hou ten muren spoedig in lichtelaaie. Buren zegden telefonisch den brand bij de brand weer aan. Deze rukte uit met motorspuiten en met de drijvende stoomspuit de „Jason". Het kon niet anders of de felle wind, de houten constructie en de lange sfstand, die het rijdend materiaal van de brandweer moest afleggen, waren oorzaak, dat niets meer te redden viel. Met vier stralen op duinwater leiding werd echter voorkomen, dat aangren zende perceelen hetzelfde lot ondergingen als 83 d. De beide huizen naast den brand begonnen reeds vlam te vatten. Het bewuste huisje, dat twee verdiepingen en een zolder telt, stortte geheel in elkaar en er werd niets gered. Met het oog op den sterken wind werd een muur omgehaald. De heer Bot was niet verzekerd. Omtrent den storm deelt de Filiaal-Inrich ting van het Kon. Ned. Meteorologisch In stituut ons nog het volgende mede: Tusschen 8 en 9 uur voorm. liep de snel heid van den wind op van 7 tot 18 Meter per seconde en deze snelheid werd met niet noemenswaardige onderbrekingen tot 11 uur des namiddags behouden. Onderwijl kwa men ook tijdvakken voor, waarin de wind, over 5 minuten gemiddeld een snel heid bereikte van 21 Meter per seconde. Gedurende 13 uren dus wat men noemt een zware storm. Na elf uur zakte de snelheid, maar de wind bleef toch stormachtig tot hedenmor gen acht uur. De richting bleef tusschen Zuid-Zuidwest en West-Zuidwest. Hoewel voor het oogenblik eenige ver betering valt te bespeuren in den weertoe- stand, is er geen enkel teeken dat wijst op een afbreken van den depressiestroom, maar ook is er geen enkel teeken, dat op een uitschieten van den wind naar het Noord- Westen wijst, wat onherroepelijk hoog wa ter op onze kusten zou veroorzaken. In Heerlerheide (Limb.) hebben zekere J„ N., H en W. een completen huisboedel, waaronder meubelen en kleeding ontvreemd en deze goederen in Zuid-Limburg en over de grens verkocht. De politie heeft het viertal gearresteerd, waarna zij allen een volledige bekentenis aflegden. Te Eindhoven en omgeving begint de on veiligheid wederom toe te nemen. Vrijdagavond werd een juffrouw op den Boschdijk te Woensel door een man omver geworpen en van haar taschje beroofd, waarin zich 7.— aan geld bevond. Een ander persoon werd nabij Best door een onbekende aangevallen, die er met het rijwiel van den aangerande vandoor ging! Op de binnenplaats van het postkantoor te Eindhoven werd een rijwiel van een der postambtenaren ontvreemd, terwijl een be woner van de Cafharinastraat, die uitstedig was geweest, tot de ontdekking kwam, dat tijdens zijn afwezigheid in zijn woning was ingebroken, waarbij 400 aan geld en een aantal gouden en andere sieraden waren ontvreemd. Toen 's morgens om tien uur de blinden van het huis, bewoond door de wed. V. te Beilen (Drente) nog dicht zaten, wekte dit bij de buren 't vermoeden dat er iets aan de hand was. Toen men binnenkwam de voordeur was open bleek de bewoonster bewusteloos op de vloer te liggen. De 82-ja- rige vrouw was geheel gekleed en had haar oorijzer nog op. Ze was den avond te vo ren naar de kerk geweest en is vermoedelijk direct na haar thuiskomst ineengezakt en heeft in dezen toestand den ganschen nacht doorgebracht. Oudejaarsavond ging mevr. de K„ die eenige dagen is gelogeerd bij haar zoon te Kortenhoef, met de autobus vanaf de Klap- brug naar het postkan'oor te 's-Graveland. Toen zij nabij de Smidsbrug uit de autobus stapte waaide haar hoed af en verloor ze daarbii haar handtaschje met ruim 700 inhoud Haar hoed werd ontaiddellijk terug gevonden, tnaar het tpschie was verdwenen Dadelijk begaf mevr. de K. zich naar een veldwachter, die op onderzoek uitging. Tij dens diens onderzoek was het hewuschte taschje door v. B. uit Anfeeveen gevonden en aan zijn woning gedeponeerd, doch het geld was er uit verdwenen. Toen de veldwachter zonder succes huis waarts keerde, werd hij door den kleerma ker M. uit 's-Graveland aangesproken, die hem van het vinden der portemonnaie met de ruim 700 in kennis stelde. De veldwachter begaf zich met M, naar mevr, de K. die het geld in ontvangst nam en den vinder ruim beloonde. Hoe het mogelijk is, dat tasch en porte monnaie afzonderlijk werden gevonden, is moeilijk te zeggen. D wijze, waarop de directeur der Conti nental Radiotorenfabriek te Bussum, da vroegere directeur der Hilversumsche gasfa briek, S.,de belangen der Continental heeft behartigd, heft er toe geleid, dat commis sarissen zich genoodzaakt hebben gezien dea man te schorsen. Zaterdagmiddag is te Am sterdam een vergadering van aandeelhou ders gehouden, waarop het schorsingsbe sluit aan hun oordeel zou worden onder worpen, Voorgesteld zou worden den heer S, te ontslaan en een nieuwen directeur te be noemen. - G. en E. LONDEN, 5 Jan. D^ gemeenschappe lijke nota inzake de ontruiming der Keul sche zone, geteekend door de vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk, België, Italië en Japan, is heden aan den Duitschen rijkskanselier overhandigd. De tekst der nota luidt als volgt: Art. 428 van het Vredesverdrag van Ver sailles van 28 Juni 1919 bepaalt, dat het Duitsche grondgebied, gelegen bewesten den Rijn, tezamen met de bruggehoofden, door de geallieerde en geassocieerde troepen zal worden bezet gedurende een periode van 15 jaren, ingaande bij het van kracht worden van het Verdrag, bij wijze van waarborg voor het ten uitvoer brengen van genoemd Ver drag door Duitschland. Krachtens de bepa lingen van art. 429 zal de bezetting, ingeval de voorwaarden, welke bij genoemd Verdrag zijn gesteld, getrouwelijk door Duitschland zijn nagekomen, successievelijk worden be perkt bij het verstrijken van de eerste vijf, en daarna bij de eerste tien jaren. De geallieerde regeeringen zijn reeds in de gelegenheid de Duitsche regeering mede te deelen, zonder den lOen Januari 1925 af te wachten, dat zij het bewijs hebben ver kregen, dat Duitschland de voorwaarden, die in art. 429 zijn vervat, niet is nagekomen of tegen dien datum kan hebben nageko men, opdat het zou kunnen profiteeren van de clausule, welke op de gedeeltelijke ont ruiming betrekking heeft. Zich slechts beroepend op deel V van het verdrag is er voldoende grond voor het be sluit der geallieerde regeeringen in de in lichtingen, welke de intergeallieerde militai re controlecommissie heeft vergaard, on danks eenige obstructie, ten opzichte van de mate, waarin de militaire clausules zijn vervuld. Om b.v. slechts eenige der voor naamste punten uit de reeds bekende feiten te noemen: Met schending van art. 160 is de generale staf van het Duitsche leger in een anderen vorm gereconstrueerd; met schending van art. 174 is er een vrijwilligers- strijdmacht met korten diensttijd gerecru- teerd en afgericht; in strijd met art. 168 is de hervorming van fabrieken van oorlogs materiaal verre van voltooid; in strijd met de artikelen 164 tot 19 zijn er hoeveelheden oorlogsmateriaal van allerlei soort gevon den, die de toegestane hoeveelheden over schreden, terwijl er aanzienlijke, ongeoor loofde voorraden oorlogstuig zijn ontdekt; in strijd met art. 162 en met het besluit der conferentie van Boulogne in Juni 1920 is de reorganisatie der politie nog niet be gonnen; in strijd met art. 211 heeft de Duit sche regeering op lange na nog niet alle wettelijke en administratieve maatregelen genomen, welke door de geallieerde regee ringen in haar nota van 29 September 1922 werden geëischt. De geallieerde regeeringen verwachten bsvendien binnenkort een •ap- port der intergeallieerde contróle-commissie hetwelk de volledige resultaten zal bevatten van de huidige algemeene inspectie. Dit rapport zal hun in staat stellen, vast te stel len,. wat er nog door Duitschland te doen staat, opdat zijn verplichtingen ten opzichte der militaire aangelegenheden als nageko men kunnen worden beschouwd. Verdere mededeelingen te dier zake zullen nog aan de Duitsche regeering worden gericht. LONDEN, 5 Jan. Men verwacht dat de conferentie te Parijs wegens haar bij uit stek technisch karakter tot groote moeilijk heden aanleiding zal geven. De Vereenigde Staten hebben, zooals reeds werd gemeld, een eisch gesteld, die de Britsche regeering van de hand heeft gewe zen, waarbij zij zich echter bereid heeft ver klaard de kwestie op voet van gelijkheid te bespreken. Washington heeft nu in zijn ant woord op de jongste Britsche not'a de op vatting gehandhaafd dat Amerika, zoowel uit wettig oogpunt als om redenen van ge lijkheid, aanspraak kan maken op een deel van de betalingen, welke door Duitschland overeenkomstig bet plan-Dawes worden ge daan. Het Amerikaansche antwoord op de Brit sche pota, die 4000 woorden telde en die eerst Donderdag j.l. te Washington werd ontvangen, is reeds te Londen aangekomen en werd heden in de Britsche kabinetsraad besproken. Minister Churcill zal morgen met Clemen te] en Stephani op verzoek van de Fransche regeering eerst een voorloopige bespreking houden over de schulden. De Britsche mi nister van financiën gaat naar Parijs met vol ledige volmachten van zijn regeering wat betreft zijn pogingen om de belangen der Britsche belastingbetalers te behartigen, Engeland en Frankrijk zijn volkomen vrij om met elkander 'n overeenkomst te sluiten welke hun goed dunkt, en men hoopt in of- ficiëele kringen dat Churchill er althans in zal slagen de kwestie in zooverre te regelen dat spoedig na de conferentie te Parijs een overeenkomst betreffende de oorlogsschul den tusschen Frankrijk en Engeland kan worden gesloten. Uit Washington wordt gemeld, dat de nota van Clementel, welke zeer uitvoerig is, al daar in gedeelten wordt ontvangen, zoodat de ontcijfering eerst morgen gereed kan zijn Dit bericht is eenigszins onbegrijpelijk daar dergelijke nota's niet in code plegen te wor den overgebracht. LONDEN, 5 Jan. Ingeval Clementel's voorstel aan Londen wordt uitgevoerd, zou den de lasten voor de Engelsche belasting betalers, die tengevolge van het feit, dat Fankrijk zijn schulden niet betaalt, zeven pence per pond in de inkomstenbelasting vertegenwoordigen, nog vele jaren onveran derd blijven. Van 1935 af zou de verlichting tweederde deel van een penny per pond be dragen. Een rentevoet van een half percent zou op den grondslag van de Fransche schul- denberekening 2.250.000 pond per jaar, op grond van de Engelsche berekening rond drie millioen pond bedragen, terwijl Enge- lands aandeel in de annuïteit van een plan- Dawes 25 millioen pond en Engeland' jaar lijksche betaling aan Amerika tusschen 35 en 40 millioen pond bedraagt. De annuïtei ten van een plan-Dawes plus F-ankriiks be taling zouden derhalve te zamen Engelands iaarliiksche betaling aan Amerika niet dek ken, Na 35 jaren zouden de annuïteiten va» een plan-Dawes ophouden. Uit Londen wordt draadloos geseind, dat Zondag tijdens den storm de toren van de Stonarykerk te Birmingham is ingestort. Het dak van de kerk werd vernield, evenals een deel van het interieur. BERLIJN, 3 Jan. Gisteren is de rijkskanse lier dr. Marx zijn besprekingen begonnen over de vorming van een kabinet d'affaires. Hij bood het Duitsch-nationale lid van den Pruisischen Landdag von Kries het ministe rie van binnenlandsche zaken en het vice- kanselierschap aan en het rijksministerie van staatshuishouding aan den Duitsch-nationa- len afgevaardigde Neuhaus De heeren heb ben zich hun beslissing voorbehouden ten einde eerst met hun partijgenooten overleg te kunnen plegen. BERLIJN, 5 Jan. De Pruisische minister president Braun ontving hedenmiddag de lei ders der vier Pruisische coalitiepartijen. De vertegenwoordigers der D V P. ver dedigden het standpunt, dat" op grond van art. 45 der Pruisische grondwet de regeering moest aftreden, die der andere partijen deelden deze meening niet. De leden der D. V. P. legden daarop de verklaring af, dat zij hun beide ministers uit hei kabinet moesten terugnemen om het ontslag der geheele re geering te bewerken. De leden van het ka binet deelden daarop mede, dat zij eerst met hun fracties in overleg moesten treden. De staatsregeering komt morgenmiddag weder bijeen. BERLIJN, 5 Jan De nieuwgekozen Prui sische Landdag werd heden door den doyen d'age, den centrums-afgevaardigde Gerold, geopend, die in zijn rede o.a. zeide: Na de aanneming der overeenkomst van Londen meende men, dat voortaan de ge allieerden jegens Duitschland en Pruisen door een geest van verzoening zouden zijn bezield. Maar nu reeds blijkt, dat de ontrui ming der Keulsche zone niet op het vastge stelde tijdstip zal geschieden, ofschoon Duitschland volkomen is ontwapend. Als eerste handeling protesteert de Landdag te gen de niet-ontruiming, doch hij geeft de hoop niet op, dat de gang van zaken tot overeenstemming zal leiden. De communist Winterich verklaarde daar op, dat de communisten zich niet bij het protest aansluiten. Hij eischte onverwijlds vrijlating van alle politieke gevangenen. De volgende zitting heeft Donderdag plaats. BERLIJN, 5 Jan. De D.-nationale afge vaardigde von Kries heeft geweigerd een zetel in het nieuw te vormen kabinet te aan vaarden. Gisteren is de nieuwgekozen Rijksdag voor de eerste maal bijeengekomen De zit ting had uitsluitend ten doel de regeling van formeele aangelegenheden. Het Huis is tot Woensdag verdaagd, als wanneer het pre sidium zal worden gekozen. Een voorstel der D, V. P. om deze verkiezing uit te stel len tot na de vorming eener regeering, werd verworpen. Volgens den diplomatieken medewerker van de „Westminster Gazette" zou de com- pagne tegen de pers, door Mussolini ge voerd, niet het gewenschte resultaat heb ben, daar hij er tot zelfs de vijandschap des konings door zou hebben gewekt. Zijn jongste daad, het verbod van „11- Mondo", het orgaan van den leider der op positie; van het „Giornale d Italia het blad van Salandra; de „Voce Republicana^, het republikeinsche orgaan, en „11 Popoio het groote clericale blad, moet een laatste wan hopige poging zijn om te beletten, dat de waarheid bekend wordt Er is geen wet in Italië, waarop dit verbod steunt; het beet, dat de koning waarschijnlijk zal weigeren een eventueel besluit tot verbod van alle oppo sitiebladen te bekrachtigen. Het B T A meldt uit Rome dat volgens een fascistisch blad aldaar Salandra als voor zitter van de Italiaansche delegatie bij den Volkenbond is afgetreden. ROME, 5 Jan. Het „Giornale d'Italia" (welks verschijning, volgens vroegere berich ten verboden zou zijn Red.) meldt, dat de regeering de onmiddellijke ontbinding heeft bevolen van de vereeniging „Italia Libera.' F.en onderwijzer als beklaagde. Vrijdag stond voor het Gerechtshof te Arnhem in hooger beroep terecht, de 23- jarige onderwijzer IJ. F. uit Amersfoort, wegens opruiing. De beklaagde zou geschrif ten verspreid hebben, waarin tot dienstwei gering werd aangespoord en waarin uitdruk kingen voorkwamen als weigert soldaat te worden, weigert op te komen, enz. De beklaagde werd bij vonnis van de Rechtbank te Almelo veroordeeld tot f 25 boete, tegen welk vonnis de Officier van Jus titie hooger beroep aanteekende. De onderwijzer verklaarde met de bedoe ling te hebben gehad om tot opruiing aan te sporen. De advocaat-generaal wees er echter op, dat de beklaagde geen uiting heeft gegeven aan drang, maar van begin af aan niets anders gewild heeft. Waar aan beklaagde den in houd der brochure bekend was, achtte spre ker de straf te licht. Hij eischte één maanc? gevangenisstraf. De president tot beklaagde Het heeft mij getroffen, dat u in uw brochures alléén spreekt van arbeiders en soldaten, die op de slagvelden zijn gedood, terwijl er procents- gewijs méér officieren dus menschen van anderen stand, zijn gesneuveld. Beklaagde erkende dat en verklaarde, dat zijn bedoeling met het verspreiden der bro chures alléén was geweest, om de menschen tot nadenken te brengen en niet om op te ruien. Hij had niet anders kunnen handelen. De u itsnraak werd benaald od 15 Jan. a.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6