Stadsnieuws De oprichting der algemeene R.-K. Propagandaclub. Een enthousiaste vergader ng. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. Dö staking in het Vissch©' rijbedrijf. HAARLEMMERL1EDE. IJMUIDEN SPORT EN WEDSTRIJDEN VOETBAL. DISTRICT HAARLEM. J unior en-competitie. R. K. S. V.—„Vitesse" Castricum. Gisteravond heeft in de groote zaal van jebouw „St. Bavo" de opuchtingsvergade- •ing plaats gehad van de Algemeene K. K. Propagandaclub. De bijeenkomst was uitstekend bezet, waarmede blijk werd gegeven van veel be langstelling in de oprichting dezer club. O.m. waren aanwezig ae tweede Kamerle den mr. J. B. Bomans en A. B. Michielsen, de katholieke raadsleden van Haarlem en enkele katholieke raadsleden uit omliggen de gemeenten. Verder bestur envan R. K. organisaties en vele particulieren. De Zeereerw. Heer H. C. J. Sondaal open de als voorloopig voorzitter de bijeenkomst .r.et den Christ, groet en zeide dan, dat met de bijeenroeping van deze vergadering niet uitgesproken werd, dat er te kort gekomen is in het politieke leven te Haarlem. Daarbij dient allereerst gedacht aan de R.- K. Politieke Propagandaclub en spr. brengt haar voor haar arbeid warmen dank (ap plaus). Spr. schetst, dat de menschen te veel zijn gaan hechten aan stoffelijke goederen, waar door zij hard achteruit zijn gegaan, De propaganda moet uitgaan uit de diep ste bron: het katholieke leven. De plaatselijke Roomsche pers, aldus spr., behoeft voor ge enenkel blad,hier onder te doen en toch wordt zij door 1/3 der katho lieke bevolking niet gelezen. In een paar jaar tijds heeft de R. K, Vrou wenbond 1000 leden verloren en is gekomen op 1400. De R. K. Volksbond en de vakorganisa ties gaan achteruit. De gemengde huwelij ken nemen hier toe, zij het niet zoo erg als in de groote steden, maar het is toch ver schrikkelijk. Daarom moet Roomsch Haarlem schou der aan schouder gaan, om te redden, wat ie redden is. Is dat niet noodig, als 1/3 of 1/4 der katholieken niet meer naar de kerk |aat? Spr. haalt aan, dat Mgr. de Bisschop op Nieuwjaarsdag op den plicht gewezen heeft, de propaganda in het geheele diocees tc gaan voeren. Die woorden stemmen overeen met wat Pius X gezegd heeft over de nood zakelijkheid van het leekenapostolaat. De noodzakelijkheid van een algemeene R. K. Propagandaclub is hiermede volgens spr. voldoende bewezen. Spr. brengt dank aan hen, die den eersten stoot gegeven hebben aan dit werk, inzon derheid de hoofdredactie der „Nieuwe Haar- lcmsche Courant", Spr. uit den wensch, dat allen, die tot nu toe voor de Politieke Prooagandaclub heb ben gewerkt, zich bij de Algemeene Propa gandaclub zullen aansluiten. Deze woorden werden met applaus be groet, waarna de Hoogeerw. Heer Deken L. A. A. M. Westerwoudt het woord nam. Rede Deken Westerwoudt. M H. Toen het voorloopig Comité tot op richting eener Alg, R.-K. Propagandaclub hier ter stede mij vragen kwam dezen avond een woord ter inleiding tot u te spreken, heb ik die vraag beantwoordt met een ja woord, dat mij uit 't hart kwam. De nieuwe vereeniging, welke men zich denkt, zal ten doel hebben: het bevorderen van kennis én beleving onzer Katholieke be ginselen, op elk gebied meer bijzonder op godsdienstig terrein. Als Priesters ziin wij dag aan dag getuigen van een schromelijke verslapping van het godsdienstig bewustzijn, van een steds toe nemende geestelijke verwording, onder alle klassen onzer moderne samenleving. En zouden dan wij, Priesters, niet met oprechte vreugde de helpende vriendenhand vatten, die thans ons toegestoken wordt, om mede te werken aan de vervulling van onzen hei- ligsten plicht? Hetgeen zooeven u werd medegedeeld door den geachten voorzitter dezer vergade ring, heeft u reeds moeten overtuigen van 1c droeve waarheid, dat ook in onze dier bare stad, het kwijnend geloofsleven van telen onzer geloofsgenooten reden geeft tot groote bezorgdheid. Zekerl velen die buiten de Katholieke kerk staan, zien voi bewondering op naar het grootsche, het indrukwekkende harer ver schijning. Zij voelen zich getroffen bij het zien van haar alles over- heerschend autoriteitsbewustzijn, van haar onverbiddelijke vastheid in geloofsleer en in zedenwet; van haar onverwoestbare jeugd, trots menige innerlijke zwakheid en vijande lijken toeleg van buiten, Die bewonde ring van den buitenstaander is ons een ver blijdend teeken! Maar hoe droevig staat het geschapen met de mentaliteit en de practijken van velen, die wel beweren tot onze Katholieke één heid te behooren doch die schromelijk zergeten, wat de Kerk van hare kinderen lan daadwerkelijk geloofsleven vraagt. Groot is fti ons midden het getal van hen, die uiterlijk het etiquet der Roomsche Kerk nog dragen, maar ten eenenmale hebben op gehouden te leven door haar kracht, te doen in haren geest. En toch? zonder dat practisch katholieke leven is de Roomsche naam een iidel woord, een voor ieder jastbare leugen! Wie te paard zit is daarom nog geen ruiter; wie aan dek staat is daarom nog geen zeeman, wie het geweer draagt nog geen schutter! En zoo is wie zich bij wiilen neerzet op onze kerke- stoelen, alleen daardoor nog geen kind van Christus' .Kerk. Daartoe is meer noodig, dan dat men zijn naam aan 't bevolkingsregister teekenen laat met de doodc letters R. en K. Roomsch naar, waarheid is hij alleen, die in zijn kerk het mystieke Lichaam van den Christus eert: het ééne Genade-Rijk, dat de Heiland op aarde gesticht heeft en buiten hetwelk niemand kan deel hbben aan het hoogcr, het bovennatuurlijk, het goddelijk leven, waarvan Christus Zelf, en Hij alleen, de oorsprong is. De „Katholiek", in wien dat hooger leven (niet langer klopt, in wien de genade-kracht gestorven is, door den giftigen invloed van ongeloof of zonden, heeft geen recht meer zich een lidmaat te heeten van het H. Li chaam, waarvan Christus het hoofd en de zielen, met Hem in liefde verbonden, de ledematen zijn.naar het woord van den Apostel: Hem heeft God tot hoofd gesteld van de gansche kerk, die zijn lichaam is. (Ep. I, 22.) Wie tot de kerk behooren wil, moet meer doen dan gelooven alleen, hij moet mede leven met haar leven, haar actie moet ook zijn actie zijn, hij moet werken in haren geest Wie, M. H., in deze waarheid het juiste inzicht verlangt, hij vrage zich eens af: waar om toch de Zoon Gods eens neerkwam naar deze aarde, wat wel het doel was van Zijn menschwording? In den breede zette spr. uiteen dat Chris tus is mensch geworden omdat God den gloed Zrner liefde heeft willen doen uit stralen buiten de grenzen van Zijn eigen wezen; door Zijn menschwording heeft God aan elke menschenziel de mogelijkheid wil len openen om deel te nemen aan het hoo gcr, het goddeliik leven. Dat hooger leven, dat goddelijk leven is niet iets dat zich af speelt in het geheim der harten alleen, tus- schen de afzonderlijke ziel van dezen of genen onzer en God, maar het is meer dan dat, het is bedoeld als een gemeenschapsleven. Het is een leven dat bepaalde onderlinge betrekkingen doet ont staan tusschen al degenen in wier hart het kloppen zal. De goddelijke levenskracht legt om ons allen een geestelijken familieband en maakt ons tot de levende ranken van den goddelijken wijnstok, Christus. Zoo vormen wij tezamen het mystieke lichaam van den Christus, dat wij de Kerk heeten. Dit nader uitwerkende, zeide spr., dat dus de Kerk voor ons niet anders is dan de in ons mi- den voortlevende en voortwerkende Chris tus, De Verlossing is niet een voorbijgegane handeling, een historisch feit, waaraan men met meer of minder sympathie denken kan maar zij is een altoos vloeiende bron van bovennatuurlijk, goddeliik leven Welnu, M.H., wie dit alles ernstig wil overwegen hij en hij alleen kan zich een begrip maken van wat wij bedoelen, zoo wij spreken van „leven met de kerk „Leven met de kerk", dat wil zeggen een lidmaat zijn van Christus' mystiek Lichaam; daodwerkelijk deelnemen aan Zijn leven; opnemende in zich Zijnen geest; „Christus aandoen' om naar het woord van den Apostel te komen tot de volheid van Christus' leeftijd. Maar hoe moet nu, M.H., degene die aldus wil leven, staan tegenover de we reld? Wat moet nu de verhouding zijn van wie naar chr geest wil leven, tegenover de hedendaagschc maatschappij? Indien wij naar den geest van Christus willen leven, is het noodig. dat wij heel ons denken en ons doen zetten in' een richting tegenovergesteld aan de ijdelheden van dezen tijd; in een richting die wijst omhoog, die God en Hem alleen tot richt snoer heeft en einddoel. Wie waarachtig lid van Christus' kerk wil zijn, d.i wie leven wil het bovenna tuurlijk leven, dat Christus gebracht heeft, hij moet den moed hebben in zich dien ommekeer tot stand te brengen, die zinnen en vermogens, tot dan omlaag gewend, weer opricht naar den hemel; leeren moet hij zijn leven te bezien van 't standpunt van God zelf en zich doordringen van die gewichtigste aller waarheden, dat wij niet geschapen zijn voor dit kort vergankelijk verblijf op aarde, maar voor de eeuwigheid voor God, voor een bestendige gemeen schap met Hem. Wie in dat licht het menschelijk leven ziet. hoe geheel anderen maatstaf zal hij aanleggen voor de dingen dezer wereld. Voor hem is 't vergankelijke niet langer de hoofdzaak, maar middel slechts tot hoo ger doel; een middel dat nooit ons dus danig in beslag mag nemen dat wij 't eind doel zelf daardoor uit 't oog verliezen. Hij weet dat 't standpunt van den waar lijk Katholiek denkenden en levenden mensch tegenover geld en bezit, tegen over eer en genot, tegenover den me- demensch en de gansche gemeenschap ge-, heel verschillend moet zijn van dat der lou ter aardsch-gezinden. Doch waar vindt hij, die inderdaad in deze richting vooruit wil, waar vindt hij de kracht daartoe? Voorwaar, die algeheele ommekeer is" geen lichte taak! Het zal moe ten zijn een bestendig oproeien tegen den stroom der tijden; een standvastig oordee- len en handelen lijnrecht tegen het gebrui kelijk oordeel en de gangbare gewoonten der van God vervreemde wereld in. Van waar de kracht daartoe? Christus zelf geeft ons het antwoord: „Sine me nihil potestis facere!" Zonder mij zijt gij tot geen enkel werk in staat! Eenheid met Christus! Was dit het doel, het is het middel tevens. Eenheid met Hem, welke nooit innigei? te denken valt, dan waar wij Christus zelf als onze spijze, ons dagelijksch voedsel nemen. De Eucha ristie, de nuttiging van Christus' eigen god delijk vleesch en bloed, ziedaar het middel bovenal, waardoor wij als wingerranken ons hechten aan den goddelijken Wijnstok, waardoor wij allen samen met Hem het één en levend lichaam vormen; waarop Hij doelde toen Hij sprak: Ik ben gekomen opdat zij het leven mochten hebben en overvloedig hebben. Met dit alles heb ik getracht U aan te toonen, wat het zeggen wil te leven niet de Kerk en hoe men dat leven, als gemeen schapsleven, te onderhouden heeft. Nu zal men mij zeggen: ja, dat alles klinkt heel schoon, maar is 't geen loutere theorie? Hoe heel anders is de nuchtere werke lijkheid om ons heen! Inderdaad, wat gij zegt is juist. Wat het werkelijk leven van velen onzer Katholieken te zien geeft, verschilt in veel van wat het wezen moest. Moest reeds St Jacobus over de eerste Christenen klagen, dat hun geloof was een dood geloof zonder waarde nog altoos, ia- nu vooral zijn velen onzer slechts Christe nen in naam en weigerden te leven naar wat hun mond belijdt. Welnu voor dezen vooral is het, dat wij U heden avond ten Iiuln roepen Om de kwijnende ledematen van het Lichaam dei Kerk opnieuw te doen ople ven om het levensbloed van Chr mystie ke Lichaam weer krachtig heen te sturen ook naar de zieke deden is het nooditf. dat, naar het nieuwjaarswoord van onzen beminden Bisschop, een kern worde ge» vormd van goede leeken, in staat en bereid het werk der geestelijkheid te steunen en te helpen Die kernvorming, ziedaar het doel der Algem. R.K. Propagandaclub, tot welker oprichting wij u zoo gaarne dezen avond zouden bewegen. Heden ten dage vooral moet de chris ten-man zich gereed maken voor den strijd tegen den doodenden invloed der god-mis kennende en God-loochenende wereld Meer dan in vroeger tijd is in de huidige maatschappij u een taak aangewezen, waar van vrouw of kind zich niet kwijten kun nen. In het openbare leven moet gij met uwe trouwe wapenbroeders opkomen voor den christeliiken geest, die dreigt te worden vrstikt in onversch!11igheM en onbloot Er heeft zich in den nieuweren tijd een samenspanning van krachten gevormd, om den Zaligmaker uit het openbare leven vooral te verdringen. Het christendom mag in de burgerlijke maatschappijen geen invloed meer doen gelden. Zonder zich om Gods verordeningen te bekreunen, zou men liefst geheel het werk van Jezus als niet meetel lend over het hoofd zien. De uitwendige orde wil men handhaven, dc stoffelijke wel vaart wil men bevorderen, aardsche doel einden, wetenschap en beschaving wil men dienen, maar de waarde van een hooger, een bovennatuurlijk leven wordt vergeten of ontkend. Het stelsel der liberalisten. die met dit alles begonnen ziin, is misschien reeds uit geleefd maar uft de he^nselen ,en verkondigd zijn nieuwe en nog verderfelijker gevolgtrekkingen afgeleid. Zoo is de gods dienstzin ondermijnd, de zedenwet beroofd van hare eerbiedwaardigheid, dc zucht vooral naar aardsche goederen en gemetin gen aangehitst. Uit het bewustzijn van tal loos velen zijn God en Zijn wet, de Zalig maker en Zijn vertroosting, de ziel in hare eeuwigheid ten eenenmale weggevallen en daarmee zijn de dammen verbroken die al leen den wilden stroom van verderf ver mochten te keeren Waar M.H.. is het behoud? Waar de red ding voor godsdienst, vaderland en huis gezin? Het antwoord ligt voor de hand. Er is voor de maatschappij, er is voor den af zonderlijken mensch geen heil, dan in den terugkeer tot den Christus, terugkeer tot de levensbron door Hem in Zijne kerk ge opend, geen heil dan in de volledige toe passing der christel beginselen, die aan het eeuwige den voorrang geven boven de ver gankelijke dingen. God moet weer ziin de hoogste opperheer, een hoogste wetgever, zoo op het terrein van het privaat geweten, als op de open markt van het publieke le ven. was, is en wezen zal. Die geestelijke torens zullen verzorgd moeten worden door de Ie- len der R. K. Propagandaclub. De propaganda mag niet zijn iets, dat van daag de ruggegraat en morgen den blinde darm genoemd wordt. Neen, men moet er mee terug gaan tot de katholieken eu orga nisaties. Men moet meer lezers brengen aan de Roomsche Haariemsciie courant, de Vrouwenbond n.oet haar lapje van duizend terug brengen. Gezorgd moet worden door de Roomsche propaganda voor Roomsche pers en Roomsch vereenigingsleven. Spr. citeert, wat Paus Benedictus XV z.g. gezegd heeft over deze propaganda. De propagan disten moeten zijn de hulpcolonnes in de kerk. Hun taak is diep en breed. Noodig is het, over een geschoold leger te beschik ken. Schaenman heeft voorspeld, dat een schok komt tusschen de kerk en de wereld. De kerk zal blijven staan, maar men moet De Zaligmaker Jezus Christus moet weer j zich vereenigen, om reeds door de samen- beleden worden. bemind en gediend als de scholing dien schok te weerstaan. De Bis- Koning der Volkeren, als de Heer van het j schop en anderen vragen vereeniging van huisgerin en de Vader van elk ziiner schep de katholieken. selen. En dan, wat men met recht en reden Spr. is overtuigdj dat de propaganda in verlangt op sociaal of op politiek terrein, Haarlem goed zal werken, Offers zullen het zal verkregen worden, naarmate de christelijke geest meer leven mag in allen en meer als alles bezielend werken mag In ieders doen en laten Welnu om hiertoe mee te we-ken hebben we niet genoeg aan den arbeid der Pries ters alleen, maar roepen wii de bulo in van u die de keurbende vormt van oi'e chris- tenleeken. D» Ch-istus en Ziin ri'k in ons midden; de Christus, en znn leven vooral in on„e j,a^pn uwe Jeuze! Zegt niet wat kan ik doen'' Oh die zelf als bert!nselvast,p zonen der kerk on al uw tfed'atfintfen bef stempel zet van hooger» bedoehnrf. gii vermootft meer dan tfii zelf er gevraagd worden, maar als alle katholie ken betfinnen, met reeds het eerste offer brengen, zal het een mooie tijd worden. Als de ontrouwen weer eens tot de katholieke kerk gebracht konden worden, wat zou het een heerlijke victorie zijn! Met een opwekking, weer te werkfn als voorheen en een oproep tot den Roomschcn strijd besloot spr. zijn mooie bede. Slotwoord. Pastoor Sondaal voegde bij het hartelijk appl us der aanwezigen een woord van dank jegens den spreker en sprak dan het slot woord. Hij richtte tot allen een opwekking, om daadwerkelijk lid te worden van de A!g. Propagandaclub of geldelijk haar te steu- ziin vermoedt- en kunt een krachtitfen invloed oefenen ten b»t» van Christus' konintfsrhnn over de wereld En al is uw invloed klei- Dan richtte spr. nogmaals warme woor- ner, ook hef we'nitfe te doen waartoe gii I «en van dank tot de leden van de R K. in uw eitfen krintf in staaf zilt reeds Politieke Propagandaclub, die onde» leiding moet u een vrertfde zijn als bliik van dank- j van mr Bomans zoo voortreffelijk hebben baarheid fe«ers Hem di» in uw tfeest en gearbeid; die mannen, aldus spr., die bijna allen uit den stand der werklieden zijn en die avond aan avond hebben gearbeid, niet om iets te zijn in de wereld, noch om geld of goed, doch alleen voor Jezus en zijn Kerk te Haarlem. Enorm veel hebben zij gedaan en tot stand gebracht en als nu straks de R. K. Politieke Propagandaclub opgelost wordt in de Algemeene R. K. Propaganda club, hoopt spr., dat zij allen zullen over gaan, om te blijven werken voor Jezus Christus. Deze avond geeft moed aan bet voorloo pig bestuur en de Propagandaclub zal nu verder aan den uitbouw moeten werken, om hier in Haarlem terug te brengen, wat ver loren is, te houden, wat staat te wankelen en krachtig te versterken, wat wij bezitten. Spr.spoort allen aan, ook aan de verdere oproepingen tot bijeenkomsten gehoor te geven, dan zal ook hier geschieden, wat in Brabant geschied is, opdat getoond wordt, dat Holland nog vooraan kan staan, ook hierin. Op verzoek deelt spr. mede, dat a.s. Vrij dagavond een vergadering van de R. K. Kiesvereeniging gehouden wordt, Na dan nogmaals woorden van dank ge sproken te hebben aan de beide sprekers, sloot pastoor Sondaal met gebed deze enthousiaste vergadering. hari. de schatten heeft rfeletf'1 v-e-heid en tfo^elüh» liefde. Waar d» vunn'tpn Go-K zich n1 he'-ovi- ger en drieste'" toonen daar mogen Jezus* vrienden niet slaoen. Wii hebben het heï- btfe recht te hVe'en. oodat de Keiuntf ^es V-pdee on aasde 7ün werk voHooie. oodat de Christus niet wo'd» iiH<f»Jrevs>n maar lien-eefm Ottder 7Un volk Welnu dan voos dat heib'tfste reeht gaan wü strijden. Ondez de ve'Iitfe leid'ntf van vriize en ervaren mannen zulleft wii ons vereenitfen tot een motfriük klein maar Vraeht:rf effen Oeen zwaavd van ve-voftfintf in de hand,, maar met den moed van den tfe- leofsi'ver in onze ba-ten niet met j»" vin- nitfen haaf der n"t«''vcht, maar brandend van liefde voo» Go4 en voor den nftfe- b'OCde- Als altfem Roomsche Pronatfan-'achjb 'ujlen wü uitgaan, uit het e'tfen warme Roomsche huis, om het licht des Heeren te dratfen naar de duistere hoeken waar on wetendheid dc tfeesfen houdt bevantfen: wii gaan bet vuur de- liefde weer ont'feken waar onverschilligheid de harten heeft ver steend. En bij dat alles zullen wit ons niet bepalen tot uiteriüke bedriivirfheid. fnaar wij zullen zortfen dat onze daden voort vloeien uit de volheid van eigen christe lijke stemming. Anderen terug roeiend tot God zullen wij, dat is ons bestuit, zorgen dat in eitfen leven al'es tferetfeld zt'i naar de wet des Evangelies Nederig door het besef van eigen onwaardigheid, maar vol inmge dankbaarheid voor de genade Gods, zullen wii. als kinderen van het hemelsch rijk. ons stellen tegenover de kinderen der duister nis. om den godsdienst niet te laten weg dringen uit de samenleving, maar voor het christendom te bevechten vrijheid en ruim te en het volle daglicht. Wanneer, en bierrrtede wil ik sluiten, de Alg. R K. P'ooag Club dit voornemen neer schrijft in baar program, liever nog wan neer zii bet diep grift in de harten van hare leden, dan roep ik haar een hartelijk wel kom toe, dan zal zij spoedig bliiken te zijn een zegen voor ons volk, de bode van een bb"de toekomst. Warm applaus volgde op deze heerliike rede. Pastoor Sondaal sprak een hartelijk woord van dank en spoorde allen aan, zich od te geven als lid. Later zullen dan paro chieel? clubs worden gesticht, die veel werk kunnen verrichten. Spr. vertelde, hoe een dergeli'ke Propagandaclub in Breda veel goeds gesticht heeft in slechts een iaar tijds. Een parochie, waar het werk hopeloos scneen, neemt nu een eerste plaats in. Ook in andere plaatsen in Noord-Brabant heeft een dergelijke Propagandaclub tfoed werk geleverd. Dan n-~ de heer Chris Jansen het woord, om notf een opwekking te soreken. Rede Chris Jansen. Spr, schetste allereerst, dat deze druk bezochte vergadering bijeen gekomen is alleen op den klank van het woord propa ganda, welk woord men, naar het scheen, was gaan verfoeien in den laatsten tijd, doch dat, naar spr. hoopt, voor geheel ka tholiek Nederland, nu weer nieuwe belee- kenis zal gaan krijgen. Hier zijn katholieken van allen rang en stand bijeen. Reeds lang heeft bet geknaagd aan het katholiek leven van de daad. In de laatste jaren heeft men het lijdelijk moeten aanzien, dat het bergafwaarts ging. De Roomsche moed en het Roomsche kunnen zakten. Men sloeg niet over tot volslagen muiterij, maar men had een gevoel, of men niet meer hoefde tc werken aan de uitbrei ding van het koningschap Christus. Maar uit dien malaisetijd moeten we opge heven worden en ons niet laten terughouden van wat de wereld van ons vraagt. Wc moeten ons nu gaan herinneren, wat het was en wat he. in de toekomst met aller medewerken en geestdrift weer worden kan. Spr. vraagt, of het zoo lang geleden is, dat men de solidariteit trouw zwoer. En wat is er van geworden? Men botste door allerlei verschillen tegen elkaar en beliep geeste lijk blauwe oogen. Maar zou men dan nu nog door de vele boomen het bosch niet zien? Wie zou zich boven de stroosprietjes van teleurstellingen niet verheffen, om het groote werk te doen? Terug moet men uit de verflauwing en het oude werk weer her vatten. Gesteund en geschraagd moeten wor den door allen de levensbehoeften van de geheele wereld. Terug naar den ouden tijd en terug naar het jonge enthousiasme. Spr. herinnert er aan hoe vroeger ook de thans heengeganen uit de kerk spraken van „wij, Roomschen". Als men teleurstellingen vindt, weet men er wel enkelen als schul digen aan te wijzen. In den gunstigen tijd was het geen kunst, propaganda te maken, maar nu er offers te vragen zijn, is het moeilijker. Hecht gelegd moeten worden de vaste, wegen tot verove ring van het koningschap Gods en omdat het leekenapostolaat krachtig moet worden opgezet, moet propaganda worden gevoerd, al worden offers gevraagd. Maar spr, is overtuigd, dat men die offers zal weten te brengen hier en in gansch Roomsch Neder land. Spr gaat verder na, dat dit gauw moet gebeuren. Men let wel op anti-papisme van buiten, maar men mocht dat wel eens doen op dat anti-papisme van binnen, dat steeds maar becritiseert en poogt af te breken, wat althans met de beste bedoelingen opgezet wordt. Dat anti-papisme kan alleen verdre ven worden door een krachtige R. K. Pro pagandaclub. Eenigen tijd geleden waren we aardig on weg en we dachten er te zijn. Maar de pijlers van den bouw hielden niet, toen de teleurstellingen kwamen, omdat niet genoeg naar boven gebouwd was Er waren geen torens op de Ilaarlemsche kathedraal (applaus), maar zij waren ook niet op het maatschappelijk werk. Meer en scherper zal moeten worden belicht, wat Roomsche actie Binnen enkele dagen zal een nieuwe ver gadering gehouden worden. De eerste re sultaten zijn echter reeds schitterend. 108 werkende en 73 belangstellende leden heb ben zich ''steravond reeds aangemeld. Aan jaarlijksche bijdragen is toegezegd een be drag van ruim 250. Prachtige resultaten dus, welke veel beloven voor de toekomst. Met onverminderde scherpte duurt de staking in het visscherijbedrijf voort. Noch de reeders, noch de stakers willen toegeven en allerlei groepen worden in het conflict betrokken. Gisterenmiddag hebben de kleine reeders een vergadering gehouden ten kantore der visscherij Mij Henriëtte. Op deze vergade ring werd in beginsel besloten een veree niging van kleine reeders te vormen. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren J. R- Kuhn van de Visscherij Mij. Aneta, G. Prins van de Visscherij Mij, Witte Zee en Zwarte Zee, J. P. Loendersloot van de Visscherij Mij. Alcmaria en J. v. d. Made en D. Horn, beiden van de visscherij-maat- schappijen Henriëtte en Helgoland. Besloten werd alles in het werk te stel len om de schepen der aangesloten reede- rijen te doen blijven varen. De ijslevering gaf tot nu toe de grootste moeilijkheden, daarom zal men een overeenkomst aangaan met een Rotterdamsche ijsfabriek. In de commissie voor deze ijsleveringen werden benoemd de heeren G Prins, J. v. d. Made en S Wiersma, Aan de verschillende leveranciers, die thans weigeren benoodigdhedea te leveren, zal een schrijven worden gezonden, met de mededeeling dat zij ook na de staking van leveranties zullen worden uitgesloten, als zij hun standpunt blijven innemen Voorts zal men trachten een Coöperatieve Stores op te richten De Reedersvereeniging vergaderde gister middag ook. Daarna werd besloten in geen enkel opzicht toenadering te toonen. Men zal blijven trachten de nog varende IJrnui- der stoomtrawlers lot stilliggen te dwingen, wat reeds met enkele schepen gelukt is. lichter komt daardoor de vischhandel in het nauw, omdat er steeds minder visch aan gevoerd wordt, wijl de IJmuider Federatie tracht de Duitsche stoomtrawlers van de IJmuider markt te houden- En daarmede heeft zij succes, want Zaterdag waren er slechts 2 Duitsche. Meer schepen waren er niet, terwijl er anders Maandags wel 20 of 25 stoomtrawlers aankomen De vischhan- delaren zullen heden dan ook vergaderen, om hun houding in het conflict te bepalen. Ook de leveranciers vergaderden vandaag, terwijl de IJmuider Federatie heden een le denvergadering houdt EEN MOOI PLAN. We lezen in de „Nieuwe Courant": In de gemeente Bloemendaal is een ver eeniging opgericht, welke uitvoering zal geven aan het plan om ,n het Bloemcndaal- sche Bosch een vogel- en plantentuin te stichten. Welk plan voor een gemeente als Bloemendaal nu niet zóó utopisch klinkt, vooral indien men dan nog weet, dat de be kende dr. Jac. P. Thysse o.a, voorzitter van die vereeniging is. Maar, opdat dit plan ook werkelijkheid zou weden, moest er toch nog wel iets bijzonders gebeurd zijn.... im mers het betreft hier grond van de gemeen te. Welnu, dat bijzondere is gebeurd! Zie hier, wat ik daanmf-ent o.m uit „Dc Op rechte Haarlemsche Courant" kan aanha len. Toen indertijd de Amsterdamsche Uni versiteit den heer Thysse, om hetgeen hij op gebied der plantkunde gepresteerd had, het eere-^octoraal verleende, werd hem ''oor den bu»tfe"~eester van Bloemendaal 'ihr. A. Bas Backer, eere-voezitter der vereeniging) de vraag tfosteld, op welke wijze de gemeente haar blijdschap over de ze onderscheiding zou kunnen uitspreken. De heer Thysse heeft daar toen onlangs op geantwoord: „Door dc stichting van dezen tuin moge lijk te maken." Daarop heeft de gemeente raad die uitvoering mogelijk gemaakt door in haar vergadering het besluit te nemen, om aan de Vereeniging tot stichting van een vogel- en plantentuin tot weder op zegging verhuren een terrein groot onge veer 2 H. A,, gelegen in het Bloemendaal- sche Bosch achter het Pannekoekenhuisje voor 1 per jaar; de helft van de aan- legkosten te betalen tot een maximum van 5000 en in de inderhoudskosten de helft bij te dragen tot een maximum van 1000 per jaar. (Hierbij is bepaling gemaakt, dat de aanvraag voor het onderhoudssubsidie elk jaar zal moeten geschieden onder over legging van een verslag van den toestand van het terrein en van een rekening en verantwoording der ontvangsten en uitga ven over het aan het begrootingsjaar voor afgaande in*» 1 Het betreffende terrein was oorspronkelijk een speelterrein, waarbij voor de ooveelste maal weer eens was geble ken, dat men daarvoor beter minder deli cate plekjes kan bestemmen, immers de bij het spelen blijkbaar nu eenmaal aansluiten de vernieling is ook hier niet weggebleven en dreigde zich geleidelijk in het omringen de bosch te zullen voortzetten. Het plan en de bedoeling van de vereeniging.in een brief aan B. en W. van Bloemendaal als volgt uitgedrukt: „Door ontgraving zou een gedeelte van het terrein op een lager niveau worden ge bracht, zoodat daar de plantenwereld der ochtig» fhnniannen kan tieren, een nog dieper gelegenheid zou kunnen dienen als e1 plaats voor de vogels en te vens als standplaats voor enkele water- janten Dp rest van het terrein, doelmatig beplant met hier inheemschc heesters, geeft gelegenheid tot het opstellen van alle belentfri'ke er schoonc figuren uit de bosch- en duinwereld van Kennemerland. De verdere inrichting en afsluiting van het ter- ein zou zoo kunnen geschieden, dat hier een planten- en vogeltuin tot stand zou komen, die zich niet alleen waardig zou iansluiten aan het zoo verdienstelijk ver jongde Bloemendaalsche Bosch, maar ook op zichzelf een aangename en leerrijke ver- poozing zou kunnen verschaffen aan inge zetenen en hun gasten. Dat de onderwijs inrichtingen er in ruime mate van zouden profiteeren, behoeft geen betoog".... be oogen het scheppen van een rustig plekje in het Bosch, waar Bloemen en planten en vo gels rustig kunnen gedijen en waar ouderen (van dagen) kunnen genieten van de natuur „rV- rfeytno-d te worden doo» auto's en gehinderd ale worden door baldadigheid van iongens Dat men hier, zeker niet in dc laatste plaats, tevens er aan gedacht heeft aan de vogels een rustige woon- en broed plaats te verschaffen waar zij zich veilig voelen, komt omdat de vermeerdering van de groote wegen en het toenemende ver keer steeds meer zangers (nachtegaal o.a.) verjaagden. Men zal er daarom voor waken, dat kinderen er slechts onder toezicht ko men en een haag planten (en vogels ook verder beschermen) tegen konijnen en kat ten. De vereeniging, die zich belast met den aanleg en de verzorging van den tuin, heeft het ontwerpen en de uitvoering van den tuin opgedragen ran den heer Leon A. Springer, die indertijd den nieuwen aanleg van het Bloemendaalsche bosch heeft ontworpen. Het ontwerp is gereed en het plan is den 2en Januari met het werk te beginnen, waarbij men dan hoopt in het begin van de lente (ongeveer April) er mee gereed te zijn, zoo dat men er reeds in den komenden zomer van zal kunnen genieten. Om het geheele, in het kreupelhout verborgen terrein (onge veer 150 bij 130 M.) dat een vijver voor water en oeverplanten, een moerasje en wei de voor andere wilde planten zal bevatten, wordt een afrastering aangebracht, waarin slechts één toegang tot den tuin wordt ge maakt, Deze doorgang kan worden afgeslo ten en de bedoeling is dit dagelijks na zons ondergang te doen (voor wetenschappelijk onderzoek bestaat toegang na sluiting). Ove rigens is de toeging geheel vrij. Het blijit m. i. wel te hopen, dat men ten opzichte van de eventueele geleiders der bezoekende jeugd wat kieskeurig optreedt (geen kinder meisjes, gemakzuchtige en onoplettende ouders, enz,), want anders loopt het mis. De Kamerverkiezingen. Voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen, heeft de afdeeling Bloemendaal van den Vrijheidsbond de volgende candidaten in alphabetische volgorde gesteld: de heeren: Walravc Boissevain, lid van den Gemeen teraad te Amsterdam, voorzitter Centrale Commissie voor Bezuiniging der Ned, Mij. voor Nijverheid en Handel: J. Dekker, voorzitter Algemeene Werkgeversverecni- ging te Wormcrveer; F, J. W. Drion; Mevr. W. Wynaendts Francken Dyserinck; Prof. Dr. Ant. van Gijn, allen te 's-Gravenhage. De afdeeling volgde hierbij het advies van den Partijraad, het aantal candidatcn zoo sober mogelijk op te geven. Tooneel. Zondagavond gaf het R.-K. Tooneelgezelschap alhier een uitvoering voor haar leden en donateurs in het Patro naatsgebouw te Spaarnwoude. De zaal was geheel bezet. Opgevoerd werd het mooie tooneelsluk, getiteld: „De triomf des Kruizes", een drama met zang in drie be drijven. Even over half acht opende de Z.E. Kapelaan Groen dezen avond. Hij verzocht de volle aandacht van de aanwezigen en de noodige stilte, de tooneelvereeniging op haar beurt zou dezen avond geven, wat van haar verwacht mocht worden. En laten we er maar aanstonds aan toevoegen, ze neb ben allen zonder uitzondering schitterend gespeeld. De rollen waren goed verdeeld, dc costuums, geleverd door den heer Koningsbruggen uit Haarlem, schitterend, het kapwerk van den heer Maas uit Haar lem, passend. Het valt moeilijk een verslag van zoo'n uitvoering te geven. Wij wilien daarom in 't kort hot verloop van het stuk verhalen. De personen welke in dit stuk voorkwamen zijn: Constantijn de Groote, Keizer, (H. Nelis); Sabinus, honderdman (Christen), (G. Molenaar); Heraclius, vriend van Constantijn, (P. Bijnsdorp); Licinius, Senator van Rome, (L. Nelis); Rufinus, zoon tje van Sabinus, (R. Nelis); Alexius, zoontje van Licinius, (J. van Geldorp); Severus, af godspriester, (G. van Assema); Lucretius, handlanger van Severus, (J. van D'ójnho- ven); Brutus, bode van Severus, (J. Kroon); Calixtus, priester, (J. Nelis) en cenige sol daten (J. Kroon en J. Bijnsdorp). Constantijn de Groote. zoon van den heidenschen Keiz*r n».antius Chlorus en van de H. Helena,werd den 27 Februari 274 na Christus geboren. Hij volgde zijn vader als Keizer op. Toen Maxentius, Keizer tc Rome, Constantijn, zijn mede keizer, die in Galië de barbaren onder Rome's heer schappij trachtte te 1 ouden, uit naijver wilde verdringen, besloot Constantijn tegen Maxentius een oorlog te ondernemen. F„use- bius van Cezarea en de heidensche schrij ver Nazarinus verhalen van een wonder baar kruis, dat in Gallic aan den hemel ver scheen, omgeven door de woorden: „In hoe Signo vinces"; in dit teeken zult gij over winnen." Met het kruis aan dc spits overwon Constantijn Maxentius, die den ?s October 812 btl de Mib'ische brug in den Tiber ver- d-onk Zooals gezegd, werd het stuk uitstekend gespeeld In het tweede bedrijf werden wij zeer getroffen door de s.-wuensnrsak der twee kinderen Rufinus (R. Nelisl en Alexius (J. van Geldorp). Menige zakdoek kwam ot> dat moment te voorschijn. En inderdaad, een afzonderlijke vermelding is dit oogen- blik dan ook volkomen waard. De tooneei- club en niet minder den Z.E. Heer Kape laan Groen, in wiens handen de leiding van dit stuk was toevertrouwd komt zeer zeker een woord van lof toe voor haar mooie spel. Van deze nog zoo jonge ver eeniging kan zeer zeker nog heel wat groeien. Laten wij hopen, dat zij nog lang en steeds nog mooiere stukken mag opvoe ren, tot eer van ons katholiek geloof. Z.E, Pastoor sloot met een kort woord deze; zeer goed geslaagden avond. De schipper van de Amalia IJm. 324 ge schorst. De Raad voor de Scheepvaart deed heden uitspraak in zake de klacht van den hoofdinspecteur vcor de Scheepvaart tegen den schipper van den stoomtrawler „Amaha IJm. 324" (de wacht aan dek over» gelaten aan minder dan twee personen.) De Raad strafte den aangeklaagde door hem de bevoegdheid te ontnemen als schip per te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van veertien dagen. GRAAF WILLEM IIH. B. C. 3—2. Waar H. B. C. bevreesd voor was is ge schied. De wedstrijd Graaf Willem II— H. B. C. te Den Laag is verioren. Dit is geens zins oorzaak van het slchte spel van de H. B. C.-spelers, allen hebben zich gegeven zooals het behoorde, doch de stralfc wind, onvoldoende leiding en de allerzonderling ste beslissingen van den scheidsrechter die zelf toegaf, dat de leiding van dergelijke wedstrijden voor hem te zwaar was, waren oorzaak, dat de nederlaag gaslikt is. II B. C. was zonder Gebr Mooren. Vcor hMcoren speelde van Deursen achter, terwijl H. Juffermans en Jac. Drayer voor speelden. Graaf Willem wint den toss en verkiest met den sterken wind van doel tot doel recht over het veld staande, in den rug te spelen. De eerste aanvallen zijn voor -H. B. C. doch loopen op niets uit. Vervolgens ge steund door den wind komt Graaf Willem meer en meer opzetten en de achterhoede van H. B. C, heeft dc hand-en vol om scoren te voorkomen. De uitvallen van H. B. C blijven intus- schen gevaarlijk, door het verder opdrin gen van de achterhoede van Graaf Wil lem. Om 2.30 uur plotseling een snelle uitval van Graaf Willem; de achterhoede, van H, B. C., di wat opgedrongen is, kan den bal niet meer bemachtigen en een hard schuin sohot geeft Vester het nakijken. Weer weet Graaf Willem de achterhoede van H. B. C. handig te passeeren. Vester loopt uit, doch even te vroeg, zoodat Graaf Willem in het verlaten doel schiet. Wanneer het derde doelpunt door Graat Willem gemaakt wordt, is het algemeen oordeel, dat H. B. C. een verloren spel speelt. Dan is het rusten. Om 3.15 wordt weer begonnen en thans wordt het spel een meer dan ruwe ver tooning, waartegen de scheidsrechter on voldoende optrad. De verhouding tusscnen de spelers van H. B C. en Graaf Willem werd er niet beter op. Na een snelle aanval van H.- B. C. ge lukt het Kordelaar het eerste doelpunt te maken, en 5 minuten later maakt J. War merdam de tweede goal. H. B. C. is het laatste half uur overwe gend sterker, de voorhoede is zeer goed ep dreef en ieder oogenblik wordt de gelijk maker verwacht. Graaf Willem gaat zeer ruw spelen en tal van H, B. C.-spelers loopen reeds min öf meer geblesseerd rond. Eindelijk maakt een Graaf Willem-man het zoo bont, dat een bestuurslid van H. B. C., om ongelukken te voorkomen, zich genoodzaakt ziet, den scheidsrechter er op te wijzen, dat, wanneer hij dezen man het veld niet uitzendt, H. B. C. zal vertrekken. Daarop stuurt de referee den spéler weg. Na nog eenige aanvallen van beide kan ten, fluit de scheidsrechter einde. UITSLAG 4 JANUARI. Afdeeling A. t Geel-Wit 3—B, S. M. 2 1—0 D. S. S, 3-V. V. F. 1 5-2 Afdeeling B. H B, C. 4Santpoort 4 terr. afgek. T Y. B. B. 5Concordia 3 terr. afgek, Afdeeling C. T. Y. B. B. 6V. V. F. 2 terr. afgek. PROGRAMMA 11 JANUARI. Afdeeling A. T. Y. B, B, 4—Geel-Wit 3, 1 uur H. W estbroel Afdeeling B. T. Y. B. B. 5—H, B. C. 4, 2.15 uur H. Westbroek R K. V. Z. 4—R. C. O. 2, 1 uur Th. Assendellt. D.S.S. 4Santpobrt 4 2.15 uur Th. Assendelft Concordia 3Alliance 3, 12.45 uur. Afdeeling C. Geen wedstrijden. P.S. Mag ik den secretarissen verzoeke^ zorg te dragen dat 's Maandags vóór 9 uur de uitslag aan mij bekend is, anders kan ik geen opgave doen aan de courant. Vitesse IIIVitesse II J5 Vitesse IBergen I 11 Onder leiding van den heer H. Niemans speelde Vitesse III tegen Vitesse II en pro fiteerde van de onvolledigheid van den hui- digen kampioen door den keeper driemaal I ie passeeren, Gelukkig hadden de VitesscII- 1 liegen tweemaal meer gescoord, zoodat dc kans om kampioen te blijven voor ons twee- j dc nog niet verkeken is. j Zondag a.s. zal wel de beslissing moeten I brengen Vittesse II tegen zijn concurrent E.S.V. I. Dan volgde dc wedstrijd van ons eerste tegen Bergen I, hetwelk zulke rare bokken sprongen maakt door nu eens met 5O te overwinnen dan weer met dezelfde cijfers te verliezen. Woodward van „de Kennenier" heeft goed gezien met een gelijk spel te pro- feteeren. Wat een kruis, de scheidsrechter M. Smits bleef thuis. Maar de heer H. Nie mans had de goedheid om ook de leiding van dezen wedstrijd op zich te nemen Vóór de rust weet geen der partijen het doel der te genstanders te vinden, ofschoon Vitesse meerdere kansen kreeg, maar door den wind daarvan geen gebruik kon maken. Onder de pauze werd aan Bergen de overwinning toe gedacht, maar het spel der Vitessers na de hervatting deed anders verwachten. Ook nu bleef succes voor Vitesse uit, terwijl Ber gen een goed opgezette aanval met een doelpunt besloot De vreugde der Bergen- menschen duurde niet heel lang; de scheids rechter wees naar de beruchte stip Cor Ka bel zette zich achter den bal en gaf den Bergen-keeper geen schijn van kans Onder groot gejuich valt Vitesse weer aan doch aan het beste keeper en dc onfortuinlijk heid van Vitesse heeft Bergen te danken, dat in den stand 11 geen verandering meer kwam. Het was een echt gezellige middag voor elk sportliefhebber.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7