4^4ATJE-57 Verduistering als curator en rentmeester van liet Kroondomein. f750- Ju Om verwarring te voorkomen. 3 jaar gevangenisstraf geëi&cht. Woensdag 7 Januari 1925 ra 48ste Jaargang No. 15935 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Het Presidentschap van Mr. Kooien. Agenda 8 Januari De R. K. Staatspartij. Snelwandelen, Haarlem-Amsterdam en terug. De lijkverbranding in 1924. Tucht op de H. B. S. Scliooi-werktuin. De Boerenleenbanken in Noord-JHoil. Aanbesteding. Wanneer er Zaterdagavond brand komt! Haarlemsche Oi kestvereeniging JANUARI 1925. Over voetbal English Association. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRÏKAN") EN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. T elefoonnummers 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIKSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel Op de le Pagina's 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel' 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, 3Q0Q Levenslange geheele on tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen geschiktheid tot werken; bij een ongetal met OCA bij verlies van een hand, SAC doodelijken afloop, I (.OU," een voet of een oog; T SfcO." Men is in onze kiesvereenigingen bezig om het concept-program van actie te be spreken, hetwelk op de a.s. Bondsvergade ring van 31 Januari moet wordenv. vastge steld. Naar ons ter oore kwam is vooral punt 6 van het program (de sociale para graaf) een struikelblok. Men acht de for muleering door het Bondsbestuur te vaag en komt met allerlei amendementen. La ten wij tot goed begrip het voorstel dien aangaande van het Bondsbestuur nog even afdrukken. Het luidt: 6. Bevordering van zoodanige ontwikke ling der arbeidswetgeving, dat steeds meer de regelingen betreffende de arbeidsover eenkomst in bedrijf en onderneming getrof fen kunnen worden door de organisaties van werkgevers en werknemers behoudens goedkeuring en toezicht door de overheid binnen de grenzen door de wet gesteld. Daarom wettelijke regeling van de col lectieve arbeidsovereenkomst, inclusief de mogelijkheid tot bindend-verklaring. De uitvoering der sociale verzekeringen worde, voor, zoover mogelijk, opgedragen aan de samenwerkende organisaties van werkgevers en arbeiders. Nu zijn er, die de wenschelijkheid van de bindendverklaring der collectieve ar beidsovereenkomst te zwak vinden aange geven en die den toekomstigen wetgever wat meer willen prikkelen. Dit kan tot wijdloopende discussies, niet enkel in de vergaderingen der kiesvereenigingen, maar ook in die van de Bonden aanleiding geven. Nu heeft het voorloopig bestuur van het R.K. Werkliedenverbond in een brief aan het Bondsbestuur voorgesteld om paragraaf 6 van het concept-program als volgt te lezen; 6. Bevordering van zoodanige ontwikke ling der arbeidswetgeving, dat steeds meer de regelingen betreffende de arbeidsover eenkomst in bedrijf en onderneming getrof fen kunnen worden door colleges, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de or ganisaties van werkgevers en werknemers, behoudens goedkeuring en toezicht door de overheid, binnen de grenzen door de wet gesteld. In dezen geest, mede wettelijke re geling van de collectieve arbeidsovereen komst, inclusief de mogelijkheid tot verbin dendverklaring, gelijk opgedragen aan de samenwerkende organisaties van werkge vers en arbeiders. Deze formuleering lijkt ons inderdaad veel scherper en duidelijker, meer de bedoeling ook van het Bondsbestuur weer te geven. Wij kunnen dan ook niet inzien, dat er eenig bezwaar tegen overneming van deze voorgestelde lezing zou zijn. Anderzijds zouden wij onze kiesvereenigingen willen adviseeren zich van verdere amendeering te onthouden en zich voor het voorstel van het Bondsbestuur, of, wat ons juister lijkt, voor de lezing van het R.K. Werkliedenver bond uit te spreken. Men komt anders heel gemakkelijk met onaannemelijke amende menten. Zoo schijnt men b.v, te meenen, dat de uitdrukking „inclusief de mogelijk heid tot verbindendverklaring" te zwak is; dat daar minstens moet staan „de wensche lijkheid". Laat het feit, dat het R.K. Werk liedenverbond hier gelijk opgaat met het Bondsbestuur, al reeds een waarschuwing zijn. Het scheppen van de mogelijkheid tot bindendverklaring der collectieve arbeids overeenkomst is al wat men verlangen kan. Volgens de bestaande wet is het thans on mogelijk een collectieve arbeidsovereen komst bindend te verklaren voor alle be trokken ondernemingen. En nu eischt ons concept-program van den toekomstigen wetgever die bindendverklaring wel moge lijk te maken bij de wet. Wat wil men nu meer? De brief van het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond moge ook voor de meer democratische elementen in onze kiesver eenigingen een vingerwijzing zijn om be houdens de door het Verbond voorgestelde aanvulling en redactiewijziging het con cept-program maar te aanvaarden. Het overleg tusschen 3rof. Aengenent en het bestuur van St. Michaël voert toch allicht tot eenige wijzigingen en aanvullingen van het program, zoodat men goed zal doen de verwarring niet noodeloos te vergrooten. Corrigendum. In ons arj^el van gisteren „geestelijke vernieuwing", leze men in de derde alinea: „Waarom weert een derde deel van onze katholieke bevol king alle Roomsche lectuur (in plaats' van bestuur) enz. vraagd, nemen wij aan dat u toch gaarne op de hoogte zult zijn met de wenschen, welke in de sociale groepen ten opzichte van het program worden gekoesterd. Van deze veronderstelling uitgaande, heb ben wij de eer u mede te deelen, dat spe ciaal punt 6 een onderwerp van bespreking uitmaakte, In het algemeen kon ons bestuur zich met dit punt en de formuleering daar van vereenigen. Eenige aanvulling en wijzi ging werd evenwel wenschelijk geacht. Wij zagen n.l. het punt gaarne geformuleerd als volgt: Bevordering van zoodanige ontwik keling der arbeidswetgeving dat steeds meer de regelingen betreffende de arbeids overeenkomst in bedrijf en onderneming ge troffen kunnen worden door colleges, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de organisaties van werkgevers en werkne mers, behoudens goedkeuring en toezicht door de overheid binnen de grenzen door de wet gesteld. In dezen geest mede wettelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst in clusief de mogelijkheid tot verbind end-ver klaring. De uitvoering der sociale verzekeringen worde voor zoover mogelijk opgedragen aan de samenwerkende organisaties van werk gevers en arbeiders. Waar uit de oorspronkelijke formuleering o.i. niet anders kan worden opgemaakt dan hetgeen met deze verduidelijking nader wordt aangegeven, meenen wij, dat deze aanvulling en wijziging alle aanbeveling ver dient. Tenslotte zagen wij gaarne in verband met de huidige situatie en met het oog op de toekomst van onze steeds toenemende be volking een punt opgenomen betreffende de bevordering der volkswelvaart. Dit- punt zou o. i. kunnen luiden: 7. Krachtige bevordering van eigen nijver heid en van welvaart o.a. door verbetering van verkeersmiddelen, ontginning van woes te gronden en van zich in onzen bodem be vindende rijkdommen. Het is wel waar, dat in het program van 1922 een daarop betrekking hebbend punt voorkomt, doch het schijnt ons in de hui dige situatie geen overbodige weelde dit punt voor de volgende regeerings-periode nog eens naar voren te halen Naar aanleiding van het bericht, dat mr. Kooien voornemens zou zijn de volgende zittingsperiode van de Tweede Kamer het voorzitterschap neer te leggen, heeft het U. D. rnr Kooien gevraagd of dit' bericht juist is. De heer Kooien deelde het blad mede niet gewoon te zijn zich reeds zes maanden van te voren uit te laten over een beslissing. Hij kou niet zeggen, of hij zich wel of niet beschikbaar stelde met dergelijke voorba righeden liet hij zich niet in. bij verlies van een Ef| duim of wijsvinger: T OU."" bij een breuk van f40- bij verlies v an een been of arm; andere vinger B ,ri®j De samenstelling van het program van actie 1925, Wenschen van het R. K. Werkliedenverbond. Door het voorloopig bestuur van het R. K. Werkliedenverbond is aan het bestuur van den Bond van R. K. Kieskringorganisaties het volgend schrijven gericht: Het spreekt van zelf dat onzerzijds met be langstelling werd kennis genomen van de punten die als concept-program van actie 1925 door uw bestuur werden gepubliceerd. Ofschoon niet als bij vorige gelegenheden het advies der sociale organisaties omtrent de samenstelling van het program werd ge- Sociëteit „St. Bavo". R, K. Armbestuur 11 uur L. T. B. hall 3 uur Moe dercursus 8 uur Hoedencursus 8 uur R. K. Jongevrouwenbond 8 uur Esperanto 8 uur Fereratie van Grossiers 8 uur Tooneelclub Grafi- schen Bond 8 uur Ledenvergadering Bakkers 8 uur. De Kroon Gr. Markt Alliance Fran paise half 9 uur. Stadsschouwburg Een blijspel vol ver warring Vereenigd Tooneel 8 uur St. Vincentnis-GebouwN. Groenmarkt R. K. Reclasseeringsvereenigipg half 9 uur. Gem, Concertzaal Ledenconcert der H. O. V. 8 uur. St. Jozefs Gezellen Ver. Bijeenkomst en opvoering tooneelstuk 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8914 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo Smedestraat 23 1 elefoon 10049. Alle werkdagen van 9halt 1. van 2half 6 en 's avonds van half 8 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel1671 ft. K Leeszaal en uitleenbibiiotheek Jansstraat 49 tülken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 aur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die bier geep tehuis bebb'en Tel 1671. ft. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags var 23 uur Donderdags van —2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Klevcrparkweg) - ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond. Zondag j.l. heeft de wandelaar J. D. Koopman den afstand van 't Koffiehuis Schoterweg 33 tot Amsterdam 39 K.M. ge wandeld in den mooien tijd van 3 uur 44 min. Gemiddeld maakte hij 10.4 K.M. per uur met zeer sterken wind in de terug komst. De heer Koopman heeft het kruis van den schenker, den heer J. Smid, met een klem toespraakje verdiend en het re cord staat nu op zijn naam. Er was veel belangstelling langs den weg en veel foto's zijn er genomen. In het Crematorium op Westerveld, zijn in 1924 voltrokken 256 crematies, tegen 218 in 1923 Het gaat dus, helaas, nog steeds crescendol Voor de rechtbank te Arnhem heeft giste ren terecht gestaan D. G. M., rentmeester van het Kroondomein, wonende te Heem stede, thans gedetineerd. Bij dagvaarding was aan bekl. ten laste gelegd, dat hij te Nijmegen opzettelijk zich wederrechtelijk heeft toegeëigend: 1. in Januari 1924 een bedrag van plm. 19150; 2. in Januari of Februari 1924 een accept of cheque der gemeente Heumen, waarbij burgemeester en secretaris aanna men 15 Februari 1924 aan beklaagde of or der te betalen de som van 30.000 ter vol doening van de koopsom van door de ge meente aangekocht vast goed, hetwelk be stond uit aan J. J. Luden van Heumen des tijds toebehoorende Heumensche bosschen. De genoemde gelden en het accept behoor den aan J. J. Luden van Heumen; bekl. had het accept in zijn hoedanigheid van curator over den onder curateele gestelden J, J. Luden van Heumen ontvangen en in betaling van door hem beklaagde met machtiging van den kantonrechter te Nijmegen aan de ge meente Heumen voor zijn curandus verkoch te Heumensche bosschen. Op 15 Februari werd het bedrag van 30.000 aan de order van beklaagde met name de Nijmeegsche Bankvereeniging van Engelenburg en Schippers, uitbetaald. Voorts wordt aan bekl. ten laste gelegd, dat hij in den loop van December 1923 tot September 1924 gelden tot een gezamenlijk bedrag van 14.000, althans drie geldbedra gen van resp. 700, 1214.14 en 2528.40, toebehoorende aan het Kroondomein, welke gelden hij in zijn hoedanigheid van rentmees ter van het kroondomein van het renteambt Grave ten behoeve van het Kroondomein had geïnd, zich wederrechtelijk heeft toe geëigend. Desgevraagd deelde bekl. mede, dat hij in 1917 curator werd van den heer Luden. De president vraagt aan bek!, hoe groot toen het vermogen van den heer Luden was. Bekl.: De Heumensche bosschen waren geschat op 120.000, het vermogen op 150.000. Het bedrag bij verkoop ontvangen van de gemeente Heumen is gestort bij de Nijmeegsche Bankvereeniging. Bekl. ver klaarde de kas van den heer Luden te heb ben gehad. Pres.: Het is toch wel wat onvoorzichtig, alles bijeen te doen. De heer Luden had een groot voorschot aan u. De pres. wijst er den bekl. op, dat het eenige tegoed, dat hij bij de Nijmeegsche Bankvereeniging had, geld van den heer Luden Was en hijzelf een te kort had. Van het tegoed van den heer Lu den heeft bek!., zooals de pres. hem voor houdt, voortdurend geld laten afhalen door zijn personeel en hij heeft dat zelf uitgege ven. In het geheel was hij 88.000 aan den heer Luden schuldig, Bekl. heeft de opbrengst van de Heumen sche bosschen niet belegd, maar het geld in zijn eigen zaak gebruikt. Pres,: Hoe stond u er zelf voor in dien tijd? Bekl.: Het resultaat van een berekening was, dat ik nog 40,000 kapitaal had. Pres.: In 1923 werden de contanten op uw kantoor zoo krap, dat uzelf een berekening maakte, waaruit bleek, dat hij een groot be drag aan Luden schuldig was. En in Januari, toen de bezittingen van Luden verkocht werden, zat u financieel vast. Wat het Kroondomein betreft zegt bekl. niet te weten hoe groot zijn schuld was. hij beweert, dat hij steeds kon betalen; er was nog een vordering van 8000, welke elk oogenblik moest binnenkomen. Op een vraag van rechter Boeles, hoeveel bekl. in 1924 voor Luden jrad uitgegeven, geeft bekl. ten slotte toe dat hij in 1924 meer heeft ontvangen dan uitgegeven voor Luden. Getuige J. J. Luden te Brussel deelt mede dat hij in 1917, toen hij onder curateele werd gesteld, niet wist hoe groot zijn fortuin was. Inzage van de boeken heeft getuige nooit gehad. Hij ontving aanvankelijk 600 per maand uitgekeerd, zijn vrouw 2000 per jaar. Later zijn die bedragen verminderd en in het laatst ontving getuige 500 francs per week, niet eens het bedrag van de lijf rente. Hoeveel de Heumensche bosschen op brachten, hoorde getuige van derden, hij heeft van de opbrengst nooit een cent ge- zien. Bekl. deed, als hij in Brussel kwam, groote uitgaven, kwam er b.v. per vliegma chine. Hij trachtte van getuige een decharge te krijgen, maar dat heeft hij geweigerd. Getuige mr. J. J. Moll, te Dordrecht, ver klaart, dat hij was benoemd tot toeziend curator van den heer Luden in 1917, Diens vermogen bedroeg toen omstreeks 250.000. In 1923 ging de heer Luden klagen, del hij zoo weinig geld ontving. Get. sprak eerst met bekl., die verklaarde, dat alles wel in orde zou komen. Toen is aan den heer Croin te Brussel opgedragen een onderzoek in te stellen naar de financieele verhouding tus schen bekl. en Luden. Dit onderzoek wees uit dat M. 90.000 aan Luden schuldig was. Bekl. deelt daarop mede, dat hij indertijd contre coeur curator is geworden, niemand wilde het zijn, maar uit vriendschap voor de familie heeft bekl. het aangenomen. Her haaldelijk is hij bij mr. Moll gekomen en heeft dezen gezegd dat het spaak liep met Luden. De heer Moll zou met bekl. te Nij- megen verder de zaak bespreken, maar hij heeft zich niet met de zaak bemoeid. Vervolgens werden verschillende getuigen a décharge gehoord. Deze waren door den verdedige' gedagvaard om te verklaren of zij den bekl. al dan niet in staat achtten wil lens en wetens zich aan een andermans goed te vergrijpen. Al deze getuigen beant woordden de vraag ontkennend. In zijn requisitoir wees de subst.-officier van Justitie, mr. Lasonder, er op, hoe de talrijke veruisteringsprocessen zich niet be perkt hebben tot de onontwikkeldeh, doch dat in de laatste jaren ook bankiers, burge meesters, ontvangers en andere personen, ...i een vertrouwenspositie bekleeden, zich aan het goed van anderen hebben vergre pen. Spr. ziet daarin een achteruitgang van de moraliteit, van het verdwijnen der on kreukbaarheid en een toenemende hebzucht in de kringen der beter gesitueerden. Bekl. was als curator de man, die paal en perk moest stellen aan de verkwisting van zijn curandus en belast met het beheer van diens vermogen Na zijn benoeming heeft het weg vloeien van het kapitaal een nog sneller tempo aangenomen, zoodat bekl. terecht de door hem zelf gebruikte term koa gebruiken „dat van Luden van Heumen was opgesou peerd Nog kort geleden was bekl. een gezien en geacht man, die zelfs door de re geering werd aangewezen voor belangrijke taxaties, waarbij het aankwam op groote betrouwbaarheid. Bekl. was een man, die door velen werd benijd. Aan die heerlijkheid is een spoedig einde gekomen. Het stelt spr. teleur, dat bekl. zijn fouten niet openlijk erkent. De houding, die hij thans aanneemt, n aakt een allerdroevigsten indruk, Spr. acht het ten laste gelegde feit voldoende bewe zen. Bekl. wist dat hij financieel op was en „drt, het gebruik maken der binnenkomende geiden een strafbare handeling was. Bekl. neeft^getracht om aan de hand van het rap- port-Klijntjes den heer Luden duidelijk te maken, dat deze op was en hij, beklaagde, zelfs nog 30,000 te vorderen had, terwijl hij bovendien trachtte door den heer Luden gedechargeerd te worden. Van een vergis sing of van een slordigheid is geen sprake. Bij bekl. bestond wel degelijk het opzet zich het vermogen van het Kroondomein toe te eigenen. Het O. M. eischte ten slotte 3 jaar gevangenisstraf. De zitting werd daarna geschorst tot des avonds. In de avondzitting was het woord aan den verdediger, mr. Denekamp uit 's Gravenhage. Deze besprak allereerst verschillende getui genverklaringen, waarna pleiter er op wees, dat naar zijn meening van opzet in deze zaak geen sprake kan zijn. Dat bekl. zelf op 1 Januari 1923 zou gestaan hebben voor een tekort van 16.000, was, naar pl. meende, niet juist. Hij wijst er bovendien op, dat het vermogen van den heer Luden, dat in 1918 ruim 2 ton bedroeg, jaarlijks met ruim 40 üuizend gulden afnam, zoodat het zeer aan nemelijk is, dat bekl. na 5 jaar kon zorgen, dat het vermogen vrijwel op was. Beklaagde leefde betrekkelijk eenvoudig, terwijl hij niet speculeerde. Het was voor hem zelf dan ook niet aannemelijk, dat hij op zou zijn. Pleiter wijst er verder op, dat uit niets is gebleken dat beklaagde niet te goeder trouw zou zijn geweest. Beklaagde was iemand, die goede eigenschappen had, maar administratief niet geheel op de hoogte was. Dat bekl. thans terecht staat, is, naar pleiter meent, een ge volg van het feit, dat de toeziende curator, mr. Moll, niet tijdig heeft ingegrepen. Was tijdig een inventaris gemaakt, dan zou thans niet alles verloren zijn. Pleiter concludeerde ten slotte tot vrijspraak. Behartigenswaardige wenken. De vergadering van leeraren, der Leid- sche H. B. S. Tnet 5 j. c. heeft met alge- meene stemmen besloten, per omzendbrief het volgende onder het oog te brengen van de ouders of verzorgers der leerlingen. In de laatste jaren en nog meer in den laatsten tijd, komt het herhaaldelijk voor, dat de vlijt der leerlingen zeer veel te wenschen overlaat, terwijl eveneens de houding in de school vaak ongepast is Hoewel het niet te ontkennen is, dat de algemeene verwildering ten gevolge van den oorlog daat niet vreemd aan is, mee nen directeur en leeraren, dat langzamer hand de tijd weder gekomen is om de schooltucht weder geheel te herstellen. Ondermijning toch van de Schooltucht leidt ontegenzeggelijk tot ondermijning van het ouderlijk gezag en van den eerbied voor het gezag in het algemeen en dientengevol ge tot verwildering van zeden, wat niet anders dan heillooze gevolgen voor het verdere leven en voor de maatschappij na zich sleept. Het college van directeur en leeraren stelt zich op het standpunt, dat de Hoo- gere Burgerschool niet alleen een inrich ting is om de leerlingen eenige kennis bij te brengen, doch dat Ze ook wel degelijk een instituut van opvoeding is. Hoewel het moeilijk is algemeene regels aan te geven, hoe de ouders kunnen mede werken cm de opvoeding in goede banen te leiden, zijn er toch enkele punten, die afzonderlijk kunnen worden genoemd. In de eerste plaats worde het 's avonds uitgaan, in welken vorm dan ook, alleen toegestaan, indien het schoolwerk vooraf is afgemaakt. In de tweede plaats sta men niet toe, dat de leerlingen een anderen avond dan den Zaterdagavond voor geregelden avond van ontspanning bestemmen. In dë derde plaats sta men vooral niet toe, dat de leerlingen en in 't bijzonder de meisjes, des nachts zonder begeleiding der ouders, laat van een bal huiswaarts keeren. Gevallen, zooals ons ter oore zijn gekomen, dat moeders uit lou ter gemakzucht aan meisjes van 15 en 16 jaar den huissleutel medegeven, waardoor elke redelijke controle vervalt, zijn zeer afkeurenswaardig. Bovendien verzoeken we de ouders met klem, niet toe te staan, dat hun zoons of dochters, die leerlingen der Hoogere Burgerschool, en geen stu denten zijn, op de bals deelnemen aan een souper, en aan hun kinderen de verplich ting op te leggen die bals, die immers reeds te 8 uur aanvangen, uiterlijk te twee uur te verlaten; voor de jongeren is zelfs twaalf uur ten zeerste wenschelijk. Door het bestuur der Vereeniging voor School- en Werktuinen voor Haarlem en Omstreken is een adres aan den raad ge richt, waarin op verschillende gronden ge vraagd wordt, in het uitbreidingsplan ten zuiden van de SlachthuisstTaat, alsnog op te nemen terrein voor het stichten van een School-W erktuin. De coöp. centrale Boerenleenbank te Eindhoven heeft aan dc 40 plaatselijke Boe renleenbanken in Noord-Holland, tot nu toe aangesloten bij de coöp. Centrale Land- bouwbank te Alkmaar, welke thans in li quidatie is, meegedeeld, dat de deposito's bij haar kunnen worden gestort en zij voor schotten van haar kunnen ontvangen, als tot nu toe van de Centrale te Alkmaar. Voor het verleenen van voorschotten en credielen in rekening-courant knpnen door de Cen trale te Eindhoven alleen gelden worden verstrekt, als de goedkeuring van de Cen trale te Alkmaar is verkregen. De „Tel.", waaraan wij dit bericht ontke nen, verneemt, dat deze toestand zal duren, tot een definitieve beslissing is gevallen om trent de toelating der 40 betrokken bankfen bij de Centrale te Eindhoven, en dat al deze 40 zullen worden aangenomen behalve Zuid- Scharwoude. Na onderhandsche aanbesteding is door den Architect J. v. d. Ban aan A. van Hof- ten, Paulkrugerkade 25, opgedragen het ver bouwen van het administratie-gebouw der N.V. Margarine-fabriek, v.h. Cohen v. d. Laan, aan de Leidschevaart te Haarlem. Zooals bekend is. wordt in verband met de automatiseering van den telefoondienst in Haarlem het telefoonverkeer stopgezet van Zaterdagavond 6 uur tot en met Zon dagmorgen 8 uur. De politiebureaux kunnen echtero nderling telefoneeren. Er kan zich een moeilijkheid voordoen wanneer Zater dagavond of nacht brand uitbreekt. Men doet' dan goed van den brand direct mede deeling te gaan doen aan het hoofdbureau van politie, aan de Smedestraat of aan een der hulpbureaux aan het Stationsplein, Gr. Houtpoort, of Amsterdamschepoort. Wanneer daar mededeelingen van brand worden ont vangen zorgt men voor verdere alarmeering van de Brandweer. Men zal er goed aan doen, van deze re geling goede nota te nemen. In zijn maandelijksche mededeelingen aan de leden merkt het bestuur der H. O. V. betreffende Januari het volgende op Voor onze H. O. V. zijn de vooruitzichten beter dan het vorig jaar en hopen wij,,dat wij ook dit jaar steeds op uw voortdurende steun en belangstelling zullen mogen blij ven rekenen. Tot ons genoegen kunnen wij u berichten, dat de keelaandoening van onzen diligent Nico Gerharz weer in zooverre verbeterd is, dat wij hem weer spoedig voor den lessenaar Het is al weer eenige jaren geleden, dat ik me verbaasde over de oprichting van een supportersvereeniging voor onze groote voetbalclubs. Eerst een voor H.F.C., toen een vooi R C. H. en later zullen er wel supportersverenigingen gekomen zijn ook voor Haarlem, Stormvogels en E.D.O. Ik heb de oprichting er van uit het oog verloren, maar ze lag in de lijn der ontwikkeling. Waar zijn nu toch supportersverenigingen voor onze voetbalclubs voor noodig? dacht ik. Is er een spel, daf meer het algemeene enthousiasme wekt dan voetbal, voetbal on zer eerste klassers? Waar komen al die dui zenden toeschouwers anders vandaan, die op 'n Zondagmiddag bij een voetbalwedstrijd hun kelen droog schreeuwen, hun vingers en voeten laten afvriezen en wier oogen vochtig worden, hetzij van ontroering over een mooien hoekschop of door den prm- menden wind.. Maar men heeft mij uitgelegd dat die supportersverenigingen eigenlijk het crème de la crème van voethal- en vooral club-enthousiasten bevat. Zij zijn de hup-hup-schreeuwers bij professie en uit nemendheid en in het bijzonder behooren de leden der supportersvereenigingen hun zijn onze beste wenschen gewijd opdat het hem gegeven zal zijn weder zijn krachten te besteden aan den voortdurenden opbouw van het Orkest. Verder zij hierbij onze dank gebracht aan Willem Knikker, die met zoo veel enthousiasme en met aanwending van zijn kwaliteiten gedurende de afwezigheid van Nico Gerharz, diens plaats op zulk een voortreffelijke wijze heeft vervuld. Tevens een woord van dank aan de orkestleden, die hem gedurende dien tijd zoo trouw ter zijde hebben gestaan. Het programma van het steunconcert op 22 Januari waarop de heer en mevrouw An driessen hun medewerking zouden verlee nen, is in zooverre gewijzigd, dat Willem Knikker daarop als solist zal optreden met het vioolconcert van Max Bruch. Wij vertrouwen, dat door een groote op' komst onz'er leden op dit concert een be wijs van waardeering gegeven wordt voor het streven van ons orkest. De toegangsprijs voor leden der H.O. is thans gesteld op 50 cent. De plannen tot het geven van Jeugdcon- certen hebben nu in zooverre een vasten vorm aangenomen, dat vrij zeker kan gezegd worden dat het eerste dier concerten in de maand Februari zal gegeven worden. De heer Van Mourik Broekman, directeur der H. B. S. heeft ons daarbij zijn zeer gewaar- deerden steun toegezegd, daar deze concern ten van een paedagogisch standpunt moeten beschouwd worden. Wij mogen niet nalate reeds bij voorbaat een hartelijk woord van dank daarvoor uit te spreken, daar de be zwaren van een voldoening gevende rege ling niet te licht te schatten zijn. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft een subsidie van f 1000 gevoteerd aan de H. O. V. waarbij de bepaling is gemaakt, dat daarvoor twee concerten in de gemeente Bloemendaal zullen worden gegeven. V/ij zijn den raad van Bloemendaal zeer erken telijk voor dit bewijs van belangstelling. Wij hopen dat ook de gemeente Heem stede, die ons ook dit jaar nog geen subsidie verleend heeft, moge besluiten om ons door het doen geven van eenige concerten in die gemeente onze financiën wil helpen verster ken. Het laatstgegeven concert te Leiden werd voor een bijna uitverkochte zaal gegeven. De H. O. V. mag zich te Leiden in een groeiende belangstelling verheugen. De heer Willem Andriessen en mevrouw Marie AndriessenBies, die deze maand verhinderd waren, hebben hunne zeer ge waardeerde medewerking toegezegd voor het steunconcert in de maand Februari. Wij vestigen de aandacht op het groot Vocaal- en Instrumentaal Opera-concert, dat met medewerking van den heer Joh. Nelis- sen, barritonzanger te Amsterdam, zal ge geven worden op Maandag 14 Januari a.s. Werkzaamheden in de maand Januari 1925. Donderdag 8 Januari Ledenconcert. Zondag 11 Januari Middagconcert. Woensdag 14 Januari Vocaal Concert (Joh. Nelissen). Zondag 18 Januari Leden-Middagconcert. Maandag 19 Januari Concert Leiden. Donderdag 22 Januari Ondersteunings concert (Willem Knikker). Zondag 25 Januari Middagconcert. Maandag 26 en Dinsdag 27 Januari R.K. Oratorium, Amsterdam. Donderdag 29 Januari Ledenconcert. Over het hier te lande weinig, misschien te weinig bekende oeuvre van Robert W. Service, hield Dinsdagavond Dr. J. Bouten een lezing, toegelicht en verduidelijkt door lichtbeelden. De heer Proper introduceerde den spre ker wegens afwezigheid van den heer Hy- man, die door ziekte verhinderd was deze bijeenkomst bij te wonen. Robert W. Service is de dichter van de goudmijnen van Klondike. Als zoon van een bankier gevoelde hij weinig voor het vak van zijn vader en trok op jeugdigen leef tijd naar de goudmijnen, waar hij het leven van deze sterk gemengde bevolking, deze gelukzoekers uit alle deelen der wereld, van nabij heeft gezien en meegeleefd. Een wondere samenleving in dit land van uiter sten, Hevige koude, die de bewoners van deze streken in sommige gevallen in den dood voert en des zomers een geweldige hitte, die als een benauwenis in de diepe dalen blijft hangen. zijn plaats hopen zien in te nemen. Ook hem qualiteit in de weegschaal te leggen als hun halfgoden zich op vijandelijk terrein moeten wagen, als zij in een andere stad, op een ander veld het moeten doen zonder den steun en stut van stormloeiend gehup- hup van duizenden stadgenooten. Ik begreep en tranen van aandoening kwamen mij in de oogen, toen ik snapte al de teederheid en warmte van ziel, waaruit een supporters vereeniging ontgioeit. Maar nu stond ik dezer dagen voor een nieuwe verbazing. Ik las in de krant dat op de j.l. gehouden vergadering der supporters vereeniging H.F.C. Haarlem besloten is aaiF bovengenoemde vereeniging alsnog een af- eeling voetbal toe te voegen. De bedoeling is zelfs in den zomer vriendschappelijke wed strijden te organiseeren De supportersver eeniging assumeert zich dus een nieuwe voetbalvereeniging. Dat wordt een aardig fckkerijtje op die manier. De club krijgt een supportersvereeniging, deze een voetbal club, deze een supportersvereeniging, deze weer een voetbalclub Het begint me te dui zelen, vooral als ik denk aan de mogelijk heid dat al die voetbalclubs en suoporters- vereenigingen op een Zondagmiddag wed strijden organiseeren, natuurlijk in eikaars nabijheid en de ballen door elkaar rollen. Een voetbal-supportersvereeniging, die de behoefte gevoelt zelf voetbal te spelen, is natuurlijk wel mogelijk, maar toch een beetje raar. Barometerstand 9 uur v.m.: 774. Stilstand. Opgave van: Medegedeeld door het Kon Ned Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen v.n Januari: Hoogste Barometerstand 778.4 m.M. te Rennes. Laagste Barometerstand 739.1 m.M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 Januari: In het noorden tijdelijk krachtige overi gens matige tot zwakken westelijke tot zui delijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, om het vriespunt snachts, overdag iets kouder. Geweldige bergruggen, waartegen men (op de projecties) de mensc'hen als stippen ziet opklauteren, groote vlakten, met hare verre horizonten en neerdrukkende verlatenheid. Acht jaar heef Service in Dawson ge woond. Zijn werk ademt geheel denzeliden geest als de omgeving, de streek, waarin het werd geboren, zwaar van sentiment, forsch van rythme. In 't eerste gedeelte van zijn lezing heeft Dr. Bouten ons een beeld geschetst van het land aan de Klondike, om pa de pauze een en ander uit het werk van Service voor te dragen. Vooral het laatste gedeelte was be langwekkend. De heer Prcper dankte den spreker voor zijn interessante lezing.' Hij had ons niet het stoffelijke goud gegeven, maar het goud, dat den geest adelt. RECTIFICATIE. In de N. H. Crt. van 27 December, stond een bericht omtrent de aanhouding te Vel- seroord van mej. W. Naar ons werd bericht propagandiste van van den Nieuw Malthunaarsche Bond. Ze werd verdacht van het plegen van het mis drijf genoemd in art 297 \V. v. S. De secretaris van den Nieuw Malth. Bond verzoekt ons mede te deelen, dat bedoelde vrouw nooit propagandiste van bedoelden Bond is geweest, zelfs geen lid van den Bond, is, en daarmede in 't geheel niets uit staande heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1