DE SPikmUEEMK EBT U AL GEBLOOKERD? Algem. NederL BakkersgezeHcn- bond. Twee verdwenen standbeelden. Het stoomgemaal in werking. Haariemsche luchtballon in Duitsch- land gedaald. „Weldadigheid naar Vermogen". ^er. tegen mishandelen van Dieren voor Haarlem en omstreken. Clinge Doorenbos-avond. MUZIEK. faillissementen. De oud-directeur der Gasfabriek te Schoten in Aopel. J. W. Ie Noble, K BLOOKER ELKEN DAG! mi ■iiiminm mi DE NIEUWJAARSREDE VAN DEN BURGEMEESTER. Het aantal inwoners van Haarlem is in 1924 met 97 achteruitgegaan en bedraagt thans 80.455. DE WERKLOOSHEID AANMER KELIJK VERMINDERD. De directe woningnood In 1925 gelenigd? BURGERLIJKE STAND Verkooping. Verkeersbeleramering. R.-K. Kring. Gunning. GEMEENTERAAD. De motor- en rljwlelwet-overtredln- sjen in de Haarlemmermeer. KANTONGERECHT. HEEMSTEDE jooi/ï. 233/n Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LAATSTE NIEUWS. Het water van de Maas zakkend De Duiische nota aan de geallieerden. De financieele conferentie te Parijs. Trein ongeval. Een bedreiging van Abd-el-Krim. Mgr. Harry Muller f. Amerika en de inter geallieerde schulden-conferentie. Maandagavond vond vanwege de door de «fd. Haarlem van den Alg. Ned. Bakkers- eaellenbond ingestelde, vakschool een wed strijd plaats in luxe werk. Na een korte uiteenzetting van het nut dezer vakschool ging men onder groote be langstelling tot de werkzaamheden over. In groep 1 behaalde Blankwater den eer sten prijs en Duin den tweeden prijs, ter wijl dit voor groep II resp. Schippers en Bijl waren. Het overige van den avond werd in ge- ze lligen kring doorgebracht. Uit het behaalde succes van den wedstrijd, bleek het groote nut der vakschool. In „Amstelodamum" wordt er de aandacht op gevestigd, dat de firma Enthoven inder tijd het Rembrandtbeeld op het Rembrandt- piein te Amsterdam en het Costerbeeld op de Groote Markt te Haarlem heeft gegoten, waarvan zij replieken plaatste voor het hee renhuis aan de overzijde van het Zieke te 's-Gravenhage. Men kan ze duidelijk her kennen op de reproductie in rotogravure naar een oude foto in Van Zuiden's de Residen tie in vijf-er.-twintig jaren (1923). Weet iemand van onze lezers waar de re pliek gebleven zijn? In verband met den hoogen stand van het z.g. „buitenwater", is de watermachine :e Spaarndam in werking gesteld en daar door was het water ia den afgeloopen nacht belangrijk gezakt. Naar men weet is op 6 December j.l. in het Brongebouw alhier een St. Nicolaas- feest gehouden, waar ieder kind een lucht ballon ontving. Deze ballonetjes zijn des morgens in den tuin van het brongebouw gevuld. Een vijftal hiervan heeft men bij el kaar gebonden en een briefje daaraan be- vev.igd met het verzoek bericht van plaats en tijd van vinding naar Haarlem te zenden Dit briefje is thans teruggekomen uit Hel- iiihte, een plaatsje dat 50 K.M. ten Z.O. van Bremen ligt. De ballonnetjes, die hier om tien uur zijn opgelaten, zijn daar 's middags cm 5 uur gevonden. De vinder is bereid, de kuisen opnieuw te vullen en de ballonnetjes b;'; gunstigen wind weer naar Haarlem terug t- zenden. Dit onder het motto dat de Duit- schers, die een Zeppelin naar Amerika kun nen iaten vliegen, ook wel in staat zijn zullen ".en luchtballonnetje Holland te doen berei ken. Van 25 Dec. 1924 tot 4 Jan. 1925 werden de volgende giften ontvangen Mevr. Wed. A. D. d. W., M. f 500, A. S. f 100 A. B., C. L. W. v. IJ, H. B. ieder f50; G. M. B„ Mr. W. C. K., G. 3. E., Mej. J. G., Mevr. douair H. v. H., Mevr. Wed. C. v. J. M., v. H., A. d. C., G. J. D. Jz., dr. W. E. M., G. D. v. d. V., Mevr. Wed. H. v W., M., A. C. v. B. F., ieder f 25.; J. W. A. 3. f 20, Mevr. Wed. A. H. A. d. 1. P., Mevr. douair J. C. T. v. B. ieder f 15 A. H. B. Dr. P. J. P. G., J. C. J., M. C. d. J., Mr. H. v. L. d. J. d. J., V. L., Mr. A. A. S., J. V., Mr. Dr. W. P. V., Mevr. Wed. Mr. A. C. W. d. B., Mr. F. W. M., Jhr. A. W. v. d. V., Jhr. Mr. E. H. E. T. v. B., Mevr. Wed. W. B., A. W. v. G., Mej. D. T. K., Jhr. Mr. D. E. v. L., Mevr. Wed. Mr. A. v. d. M., B., S. K. S., J. C. T., H. D. Tj. W., E. A. V. ieder f 10. A. B., Mevr. C. B. d. C. v. W., Mevr. K., A. U., v. d. W., Mej. C. W. A. d.l. P., A. B., G. S. d. C., S. W. d. C., P. H. C., Mevr. v. H., Th. M. H., R. W. B. v. L., R. en Co., Mr. J. N. J. H. T., D. T., A. W. Mevr. Wed. H. H. v. W., v. T. ieder f 5. F. C., mevr. wed. K., v. d. V. v. L., H. de L., mej. A. W. v. B., ieder f 3 Mr. P. E. B., mej. v. D., mevr. wed. G. H. M. T. v. B., N. N., N. N., R. v. C., C. G. D., mevr. wed. S. F. v. D. K., H. E., mevr. wed. C. E., v. V., dr. A. H. G., F. v. H., F. L. H., P. H. v. d. L., dr., H. J. O., mevr. wed. R., J. L, T., dr. A. R. v. d. L., mevr. wed. A. S. S. O., mevr. wed. D. M, Th., v. d. V., N. G. J. U., E. V. Jr., mej. M. E. v. V., ieder f2.50, C. H., A. v. d. L., C. J. J. N., mevr. Th. A. W., ieder f 2 J. H. B., mevr. G. W. B., J. v. K., J. V., ieder f 1. Totaal f 2291.50. Hartelijk dank aan de goede geefsters en gevers, de tijden zijn moeilijk en de behoef ten zijn groot, stuurt s.v.p. nog uw gift aan den penningmeester S. Crommelin, Kruis straat 1, opdat wij ook dit jaar weer velen kunnen helpen en steunen. In de maand December werden er wederom verschillende karrevoerders aangehouden wegens kreupelheid hunner paarden of hit ten. Twee paarden werden door den dieren arts ongeneeslijk kreupel verklaard en wer den afgemaakt in het slachthuis. Een hit, die eveneens wegens kreupelheid moest worden afgespannen, werd verkocht, zonder dat men te weten kon komen aan wien. Eenige honden moesten worden afge spannen wegens onvoldoend tuig en door ge breken aan de kar. De eigenaren gaven ech ter gevolg aan de waarschuwing en herstel den de fouten. Voor een hond, die in het Tuinhofje een zeer onvoldoend hok had, werd een beter nachtverblijf ingericht. Een groentenboer wiens hond in een ongeschikt tuig liep, be- 'oofde nog dienzelfden dag een nieuw tuig te zullen aanschaffen. Bij de hondenkeuring aan de Twijnders- iaan op 21 dezer werd toezicht gehouden, doch vond geen mishandeling plaats. Gedurende December werden pijnloos gedood 107 honden en 95 katten. In het af geloopen jaar werden in totaal gedood 2196 dieren, waarvan 736 kosteloos. Voor een uitverkochte zaal in den Jans schouwburg is Clinge Doorenbos gisteravond weer eens te Haarlem opgetreden. Clinge Doorenbos te lezen, is reeds voor iemand, die slechts een matig gevoel voor humor bezit, een genot, maar om hem te hcoren is nog een geheel aparte „attractie" cp zichzelf, als tenminste dit min of meer banale woord voor de kunst van dezen be gaafden liederen-dichter gebruikt kan wor den. Het auditorium was dan ook enthou siast, het kon eigenlijk ook niet anders. De veelzijdigheid van onderwerpen, de dikwijls fijne en geestig gekozen woorden, waarmee hij zich zoo duidelijk weet uit te drukken, en ook de sfeer van de niet hoog ontwik kelden weet te bereiken, maakt hem tot een pcpulairen, op de „Bühne" graag door het publiek geziene figuur. Het is moeilijk momenteel een Hollander te vinden, die zijn genre kan evenaren. Het is een aparte kunst van hem, die „liedjes- makelij" en bij zijn voordragen krijgt men het gevoel of het hem geen moeite gekost heeft om ze samen te stellen, ja eerder of hij ze .zoo maar uit zijn mouw (o rijke Nc- derlandsche taal) geschud heelt. En bijna alle liedjes zijn momenten en episoden zoo uit het leven gehaald, vaak klein en voor een leek onbeduidend, doch door hem m een vorm gegoten, die ze naar voren haalt on 't de moeite waard maakt er aandacht aan te besteden, en soms.... soms ook om er wat meer over na te denken. Een walardige begeleidster vindt hij in zijn vrouw, mevr. Clinge Doorenbos- deBlécourt, die hem ook gisteravond zuiver accompag neerde. Dat het publiek met ten luid applaus ieder gegeven bezegelde, is zeker wel overoodig cm op te merken. Het gaf hem de verzeke ring, dat hij in Haarlem een graag geziene „vreemdeling" is. Gemeentelijk Orgelconcert De altzangeres Theodora Versteeg en de violist Jan Bresser, die wij niet dikwijls in onze concertzalen zien, en die zich bij den troosteloozen aanblik der leege stoelenrijen misschien herinnerd zullen hebben de HSn- delsche bemerking „dan schallt es besser!", zij hadden evenals de organist George Ro bert een betere belangstelling verdiend. Het mooie rustige geluid der zangeres Theodora Versteeg toch is alleszins bij machte, ons de sfeer eener Bachcantate „Lobet Gott in seinen Reichen" te suggereeren, en zeker die van Cornelius' Weihnachtslieder of van het prachtige „Maria Gnadenmutter" van Sinding, dat te frisch gevoeld .is, om nadeel te hebben van zijn driemaal weerkeerende halfcadens. De stem van Theodora Versteeg leent zich bij uitstek voor een versmelting met de orgelkleuren, en Robert's zin voor kleur deed hem steeds de juiste greep doen in de rijke keuze der registers om de bedoeling der zangeres te verzinnelijken. Bij klavier liederen als van Cornelius en Sinding, or keststukken als het Andante uit Mozart's Concert en de Bacharia is dit,niet altijd een lichte taak. Mozart's middendeel van 't vioolconcert verdraagt dit arrangeeren nog het minst van alle thans uitgevoerde stukken. Jan Bresser, die ons als Bachspeler reeds zooveel uitmuntends deed hooren, en ons thans met de obligaat-partij der aria „Ach bleibe doch, mein liebstes Leber." weer een goede kijk op zijn kunnen gaf, ver mocht mij in Mozart niet te voldoen. Mozart die in zijn langzame middendeeien den Sonatenvorm aanwendt, verdraagt een zoo sterk aandikken van het zangthema niet, en de hemelsche reinheid die bij 't terug- keeren van dit thema in den aanvangstoon opstraalt uit de muziek zoo zij in eenvoud wordt gezongen door de viool, zij was er ditmaal nietinstede van de rustige blijheid een zoeken naar den grooten viooltoon; de weifelende opzet van het hoofdthema was daarmee te zeer in strijd om van een geluk kige Mozartvertolking te kunnen spreken. Wat Bresser als violist vermag, toonde hij in de cadens die onberispelijk werd voorge dragen. Het gebruik der flageolettonen ver dient in deze muziek geen navolging al leenen de toonaarden a en e zich'er toe, de melodievorm motiveert dit gebruik niet zij contrasteeren sterk tegen de andere tonen en zijn bovendien te laag van intonatie. Dit contrast komt te sterker uit, waar Bresser's toon een gezond en warm leven ademt. Zonder uitzondering mogen wij het spel van den organist uiterst gelukkig noemen. Zoowel in Bach's toccata in F als in Pachel- bek, zeer zeker ook in Mendelssohn's laatste sonate was zijn spel van een trefzekerheid die lof verdient. De klank van het register in de derde Choralvariatie, waar Mendelssohn voor 't tweede klavier Gamba aangeeft, kon me niet bekoren overigens was alles in geluk kige combinatie, ook bij Dubois (Marche des rois mages). Ja, als de stemmen der drie koningen van vreugde gingen tremoleeren, deed de ster, als Vierte im Bunde, lustig mee. Een frisch stemmingsstuk, deze „Du bois." Heusch, men had ongelijk, van dit concert weg te blijven. Of vierde men Drie koningenavond thuis G. J. K. In staat van faillissement ziin verklaard: A. Vos Mzn., veehouder te Watergang, gem. Landsmeer. Curator Mr. Ik H. Riepma te Edara; Eldcrt ITuis, bloemist te Hillegom, Stationsweg 52. Curator Mr. F, A. David son te Haarlem; J. Nix, zonder beroep te Schoten, Pres. Steynstraat 65. Curator Mr. F. J. D. Theyse- A. luier, (A. G. W. F], sigarenwinkelier te Z? dvoort, Groote Krocht 3. Curat jr Mr. W. G. J. Vcenhoven, Rechter Commissaris Jhr. Mr R. de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: H A. van Noort, schilder te Velser- oord, uitgesproken 2 December 1924; C. Th. Blokker, broodsliiter te Nieuw- Vennep, uitgesproken 16 December 1924. Geëindigd is het faillissement van A. M. C. Oudenhoven, wed. J. F, Simon, kamer- verhuurster te Zand voor wegens het ver bindend worden dér uitdeelingsliist, 7, 8 Verzet is gedaan tegen de uitdeeiingslijst vaan de N.V Loggermaatschappij Kenne- raerland, 1, 2, 3 te IJmuiden, welk verzet 13 dezer behandeld wordt. Appel werri aangetee,-end door den heer Officier van Justitie door den verdediger Mr. Tidemar in zake V. van der Stel, gede tineerd, veroordeeld tot 1 jaar en 6 maan den gev, straf ter zake het als ïmbtenaar giften aannemen. Wij hebben dezer dagen gemeld dat te Santpoort overleden \va3 da heer J, W. Ie Noble, een bekend vervaardiger van ge brandschilderd glas en glas-in-lood. In de „Tel." vinden wij omtrent dezen kunste naar nog de volgende bijzonderheden: Op 18-jarigen leeftijd vertrok hij naar den Congo en was daar anderhalf jaar in han delszaken werkzaam. Hij werd hier door tropische ziekten gekweld zoodat hij ge dwongen was weer naar Holland terug te keeren. Hij ging naar de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam, maar ging spoedig naar de Kunstnijverheidsschool te Amsterdam. Hij behaalde de akte teekenen, die hem de bevoegdheid gaf les te geven. Hij heeft daar evenwel geen gebruik van gemaakt. Het was ziin roeping niet. Hij wilde kunstschilder worden. Ir. 1893 ging hij naar Parijs om daar. zijn geluk te beproeven. Spoedig begreep hij echter, dat dit hem niet veel verder zou brengen. Hij ging zich toen wijden aan toegepaste kunst (kunstnijver heid). Gedurende anderhalf jaar was bij aldaar werkzaam op een atelier voor too- neeldecoraties. Door middel van vrienden kreeg hij een betrekking ais teekenaar en bedrijfsleider aan de gla 'etscrij van de firma Bouvy te Dordrecht. Een jaar later begon hij met een compagnon voor zijn eigen reke ning een zaak in Rotterdam in geëtst glas en glas-in-lood, Twee iaar later werd in Amsterdam een zaak opgericht. In Amster dam had de heer Ie Noble zeer veel succes. Hij werkte voor Jos. Cuypers. Het eerste werk, dat hij voor hem vervaardigde, waren BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE KEN T MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP DRINKEN. DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN twee prachtramen voor dc pastorie der ka thedrale kerk „5t. Bavo" te Haarlem. Hij legde zich hoofdzakelijk toe op de vervaardiging van gebrandschilderd glas. Hij was in Amsterdam de eerste, die in dit werk kleurig antiekglas toepaple. Om zijn brandkleurencollectie was hij niet alleen in ons eigen land, maar ook in het buitenland goed bekend. In velband met zijn kennis van gebrandschilderd glas kreeg hij o.a. een loffelijk getuigschrift van den beroemden Er.gelschen brandschilder Dixon die de ra men schilderde in de groote hal van het Rijksmuseum te Amsterdam. Volgens Dixon was het werk, dat hij van Le Noble zag, het beste technische werk in Nederland. In 1921 werd zijn zaak overgeplaatst naar Haarlem, waar zijn zoon thans het bedrijf voortzet. In de raadsvergadering van hedenmiddag hield de burgemeester de volgende Nieuw jaarsrede: Dames en Ilecren, Ik heet u allen hartelijk welkom in deze onze eerste samenkomst in het jaar 1925. In het bijzonder onzen nestor, die ik 'met vreugd zijn plaats heb zien hernemen en wien ik van harte toewensch dat hij van nu af weer geregeld onze vergaderingen zal kunnen bijwonen. Wij zijn op den weg, dien wij tezamen afleggen, den mijlpaal weder voorbij, het ge- eigende oogenblik om met onze gedachten even te verwijlen bij wat het afgeloopen iaar or.s bracht. En dan mag ik ook thans allereerst weder met dankbaarheid vermelden, dat dit College voor verliezen bleef gespaard, dat de dood zijn sikkel niet beeft geslagen in onze ge lederen en dat ook onze stad van rampen bleef bevrijd De algemeene toestand gaf in het afge loopen jaar geen reden tot klagen, al stemt het tol nadenken, dat het bevolkingscijfer met 97 is teruggekropen. Hoewel het aantal geborenen, dat der overledenen met 804 overtrof, was het aantal vertrokkenen uit de gemeente 901 grooter dan dat der gevestig- den. Het bevolkingscijfer daalde op 31 Decem ber 1924 tot 80455. De gezondheidstoestand was in 't alge meen goed.Van besmettelijke ziekten kwamen te Haarlem voor: 71 gevallen van roodvonk tegen 35 in 1923; 40 gevallen van diphtherie tegen 54 in 1923; 5 gevallen van typhus te gen 4 in 1923. Aan besmettelijke ziekten overleden twee personen en wel één aan diphterio en één aan typhus. Malaria cn influenza kwamen in mindere mate voor dan voorheen. Tengevolge van de verbeterde economi sche omstandigheden was de werkloosheid gedurende het jaar 1924 aanmerkelijk min der dan in 1923. Gedurende den zomer kwam bet aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, ver houdingsgewijze dat van de vóór-oorlogsehe jaren nabij en hoewel de laatste weken, ten gevolge van de gewone seizoen-werkloosheid het aantal ingeschrevenen is gestegen, was het aan het einde des jaars toch tien pro cent minder d m aan het "einde van 1923. In de bouwbedrijven en in de metaalnij verheid nam de werkgelegenheid toe. ter wijl ook voor administratief personeel iets gemakkelijker emplooi kon worden gevon den. De in 1923 geconstateerde verbetering in de sigarenindustrie bleek niet van bliivenden aard te zijn. In den zomer van 1924 moes ten eenige fabrieken worden stopgezet, ten gevolge waarvan de werkloosheid onder de sigarenmakers in omvang toenam. Tot op heden valt nog geen verbetering le constateeren. Moge de vrees, welke le dien opzichte w°l eens wordt geuit, ijdel blijken. De zooevea gememoreerde vermindering van de werkloosheid in de bouwvakken is vooral te danken aan de activiteit, die ten opzichte van den woningbouw werd onhyik- keld. Het aantal voltooide woningen was in 1924 niet bijzonder groot, namelijk 126 woningen gebouwd met steun van overheidswege en 179 woningen gebouwd door particulieren Evenwel zijn groote complexen woningen dit jaar in uitvoering gekomen en naderen j meer of minder hunne voltooiing. Op 31 December waren in uitvoering ongeveer 800 woningen die geslicht worden met steun van overheidswege en 80 woningen voor reke ning van particulieren, Met deze cijfers voor oogen bestaat de hoop, dat in 1925 de directe woningnood, die nog steeds zijn funesten invloed laat gelden, zal zijn gelenigd, zoodat vermoe delijk weder 'n begin kan worden gemaakt met de onbewoonbaarverklaring van krot ten, die ongelukkiger wijze nog in zoo'n groot aantal in onze stad voorkomen. i De scheepvaart in onze Gemeente, die als regel eene afspiegeling is van den alge- meenen toestand van Handel en Nijverheid, is in vergelijking met het vorige jaar, rege- matig toegenomen, met ongeveer 7 pet, eene omstandigheid die wijst op eenige verbete ring in den algemeenen gang van zaken. i De financieele positie van onze gemeente 1 de begrooting voor 1925 wijst het uit vertoont allerminst een somber beeld, al moeten wij er bij voortduring indachtig aan blijven, dat bij de openbare huishouding zui nigheid opgevat in de meest ernstige male, bovenal moet blijven betracht. In dat verband mag ik wijzen op de in het j afgeloopen jaar door reorganisatie bevor derde inkrimping van personeel (66 perso- nen) tengevolge v/aarvan eene blijvende be- i sparing van rond 190.000op de uilga- I ven is verkregen. Zulks mag echter niet verhinderen, dat ons gemeentebeheer met ruimen blik moet worden gevoerd, maar daarvoor is vóór alles noodig dc reeds zoo lang noodzakelijke verruiming onzer grenzen, die thans echter in een stadium schijnt gekomen, dat op eene spoedige beslissing wijst. Laat ik het vertrouwen mogen uitspreken, dat in het nieuwe jaar een einde kome aan den noodtoestand die te dezen aanzien reeds te lang bestaat. Het jaar 1925 zal U en Ons wederom voor talrijke en moeilijke vraagstukken plaatsen, die veel doorzicht en beleid zul'en vorde ren. Moge God ons de kracht en de wijs heid schenken om naar ons beste weten de oplossing te vinden die kan strekken tot heil van Haarlem's burgerij. Dat daarnevens het jaar 1925 U moge brengen geluk in Uwe gezinnen en voor spoed in Uwe zaken, is mijn oprechte bede, die ik ook uit ten opzichte van Haarlem's Burgerij, waarvan zoovelen mij bij de Jaar wisseling blijken van belangstelling deden toekomen, waarvoor ik bij dezen ten zeerste dank. Geboren: 4 Jan.: M. M. G. TimmerBalm, d. 6 Jan.: E. v. Donselaar—de Graaf, z. 7 Jan.: G. ZwitserHoning, d. Ondertrouwd: 7 Jan.; B. Langeveld en D. Meerveld B. H. v. Bilderbeek en G. Men- sink H. Wijers en A. M. J. Zonneveld J- v. Wees en H. ter Wal. Getrouwd: J Jan.: J. J. Duijn en T v. Geijlswijk N. van Geijlswijk en M. M. Otte H. J. Cruijff en M. E, Akersloot O. H. v. Maanen en L. König I. G. Paauw en H. C. v. Duiven- boden G. Nijssen en E. M. W. v. d. Ven R. Zoontjes en A. M, J. v. Deenen H W. J. Teeuwen en C. de Wildt F, P, Zandvliet en W, M. Spoor C. P. Wiese en P. W. Fortgens. Overleden: 6 Jan.: A, M. J. Buijtendijk— v. d. Berg, 61 j., Anegang G, H. Baumeis- fer, 72 j., Coltermanstraat, In het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht, alhier, werd Maandag 5 Januari j.l, geveild een boerderij, met stal ling, schuur, erf, wei en tuinland te Scho ten nabij de R. K, kerk, groot 1.42.65 H.A. Het perceel met grond werd in veiling op gehouden. Hedenmiddag viel van een te vol gela den wagen, die passeerde onder het via duct aan den Kruisweg, een groote partij hooi af en viel op straat, Het verkeer on dervond dientengevolge belemmering. De lezing van den heer Jos. de Lobel, over „Het Bolchewisme" zal. inplaats van hedenavond, morgen, Donderdag 8 Januari des avonds half 9 in de Kringzalen plaats hebben. Op Maandag 12 Januari, des avonds half 9, wordt in de Kringza'en, ter gelegenheid van de viering van het dertiende jaarfeest, een groote Kjenwedstrijd gehouden om wildprijzen. De architect J. de Lugt te Bentveld heeft, na een begrootingsvergelijk, aan den heer Janssen Wayers, aannemer te Tilburg opge dragen; het maken van een kantoorgebouw aan de Willem II straat a!d,aar, voor de som van 85200. Verschillende Haariemsche industriëelen zullen hiervoor leveranties doen. Hedenmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig de leden Kuenen en Willekes Macdonald. De heer v, d. Kamp woonde voor het eerst na zijn ziekte weer de zitting bij. De burgemeester hield dan zijn Nieuw jaarsrede, welke elders in dit nummer is geplaatst. Deze rede werd met applaus begroet. De nestor, de heer v. d. KAMP, brengt dank voor de hem gewijde woorden en voor de ondervonden, belangstelling in zijn ziekte. Wat de Nieuwjaarsrede betreft, het terug- loopen der bevolking met 97 beteekeut niet veel op de 80.000. Mischien is daarenboven dc qualiteit verbeterd. Spr. dankt voor de wenschen, door den voorzitter den raad aan geboden, hoopt, dat de grensregeling spoedig tot stand komt en er een aangename samen werking in den raad zal heerschen. (Ap plaus). Hierna gaal de raad in geheime zitting. (De zitting duurt voort.) Volgens een opgemaakte statistiek zijn in het afgeloopen jaar in de Haarlemmermeer 465 processen-verbaal door de politie op gemaakt. Hierbij waren 228 processsn-ver- wcger.s overtreding der metor- en rijwiel- wot. Een mooi getal! Een bekend woeste rijder. Er zullen maar weinig menschen in Haar lem zijn die niet eens voor het bruine autotje van de G. op zij hebben moeten springen. Overal Vliegt het tusschendoor, zonder zich om de langzamer gaande menschheid te bekommeren. Thans is deze eindelijk bekeurd geworden, toen hij op een morgen tegen 9 uur bij de school op de Parklaan, toen deze juist aanging, met een woeste vaart vanaf de Hooiroarkt de Park- m,nee!de of hij had een van de vele kinderen die daar naar school gingen omver gereden, zonder signaal te geven. Alleen op het laat ste moment had hij even getoeterd. De ambtenaar zeide, Jat G. een van de beruchtste bestuurders van Haarlem was. Het kwam hem onbegrijpelijk voor, dat deze man nog niet eerder bekeurd was geworden. Hij vliegt overal maar tusschendoor op ge vaar af erge ongelukken te veroorzaken. Spr. meende, dat een flinke straf voor die man noodzakelijk was en eischic een geldboete van 100, subs. 20 dagen, n ds ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen -oor den tüd van 1 jaar. De Kantonrechter veroordeele hem tot 50 boete, subs. 20 dagen en met 6 maan den ontzegging van de evoegdheid. v. L., die cp den Leidschestraatwcg even eens had gereden tusschen schoolgaande kinderen, met een vaart van 30 K.M., werd veroordeeld, overeenkomstig den eisch tot 30 boete subs. 10 dagen. Revue „Waar bliif je SIou?" Gisteren avond had nogmaals eene opvoering plaats van de revue „Waar bluf je Nou?" De zaal van het R.-K. Veroenigingsge- bouw was maar matig ezet. Dit was ta betreuren, niet alleen omdat het voor zulk een mom doel is, waarvoor deze revue op gevoerd wedt, n.m. de stichting van eene nieuwe R.-K, Kerk tr Hillegom, in plaats van de houten hulpkerk, maar om het wer- Icelüjc mooie, dat dit gezelschap te zien geeft. Vol bewondering genoten de aanwezigen weder van de zeer fraaie costuums cn decors, waarmede met de beste revue gezelschappen kan gewedijverd worden, heerlijk was de zang, beginnende met het welkomstlied, maar vooral trof ons het' heerlük zuivere in de klokkenliederen en vooral het duo in „de Zceuwsche Klok." Ook „de Zonnetiid" was iets heerlük moois. Hier een koor van circa 30 dames en hesren, gekleed in snort.kleeding, verkondigend in hun hee-lüke klanken den nieuwen tijd. Een Planspunt van den avond is „De vier jaargetiiden," waarin vooral de zomer en do winter met de prachtige kleeding en mooie decors als extra genoemd moge worden. Ook de Missieactie 'is mooi, al leent klee ding en decor zich niet zoo goed als de jaar getiiden. Het slot, verleden, heden en toekomst verplaatst de aanwezigen naar de hulpkerk, waar het verleden ons terugvoert naar het nijvere bollenbedrijf, bet heden naar wat thans de hulpkerk is en de toekomst, de nieuwe kerk zooals men die .ich voorstelt. Het slot stelt voor het altaar der nieuwe kerk, omgeven door een Engelenkoor, dat een fraaie 4 stemmige Ave Verum zingt, Wat ook de verschillende tooneelen ver hoogt, zijn de verschL'ende lichteffecten, MEDEQEDFELD DOOR De beurs opende beden prijshoudend. V.K. HEDEN 5% Nederland 1919 0615/lfl 0615/16 0% acderland 1923 IO2I/2 102 Va 4H Nederland 1917 883/l6 887/18 1% N.-L 1921 A. 103 103 6% N. I. 1923 D. CO r—f O O 6V2 Oude Vaart 70 Jito Gem. Eigendom 543/4 Mij. „Nederland" 157 164 Scheepvaart-Unie 1343/2 135 Rotterd Lloyd 1331/4 133 148 149 803/4 80l/2 Holl. Stoomboot 263/4 27 436 437 3471/2 348 "7/8 77 181 182 141 142 Cert. Hand Mij. 124 1231/2 123'/8 123 Phoenix 95 Geconsolideerde 1721/a 174 Kon. Olie 389 3871/2 1261/8 121 131/f 13l/4 Vorstenlanden I62I/4 162 Actions id 162 I63I/3 Gornp. Merc. Arg. 19 19?/s 1271/, 127 393°/ 8 3951/2 3953/4 394 Lieli Batavia 374 376 Amsterdam Rubber 1693/4 1681/j Serbadjadi 217 116 117 \Vai Sumatra 141 140 3661/j 366 80 1491/4* 147 93I/4 95 •l3/4 Comm Maxwell 7 JANUARI EERSTE LATER 1 KOERS KOERS BERLIJN 58 72 y2 0 58 70 PARIJS e 13.30 13 30 BRUSSEL 12.30 12 32 WEENEN t 0.35 0 34'/s LONDEN 11.74l/2 ll.74l/2 STOCKHOLM 66.50 66 40 KOPENHAGEN 45.60 43 65 OSLO 37.55 37,55 BAZEL 48.19 48 05 NEW-YORK 2.461'0 AfiO 1 40 16 ROME t s i 1 10.50 10.43 437e NED STAATSI OTER1T. Trekking van Woettsdaz 7 Januari. 4e klasse 3e Dist. fioose prijzen; 5582 5000. I2S29 I' 2U00. 2082 8608 I 1000. 558 9658 17117 21808 100. Prijzen van I 65: 34 239 524 778 1295 1565 1757 2199 2518 2791 48 360 529 845 1297 1627 1888 2201 2629 2792 3212' 3233 58 370 681 930 1365 1703 1926 2263 2645 2837 3238 3672 4071 4317 4730 5257 5494 5706 5885 6612 7080 7651 8030 8275 8650 8831 8976 9355 9776 3657 3660 4017 40.34 4215 4316 4612 4714 5062 5201 5413 5441 5632 5679 5805 5837 6488 6572 6S83 6943 7473 7524 7834 7864 8206 8223 8564 8590 8812 8817 8964 8973 9165 9181 9681 9755 10115 tl) 133 10169 10284 10287 10301 10429 10440 10564 11098 11263 11317 11616 11638 11776 12056 12061 12084 12404 12428 12520 12633 12685 12708 13039 13056 13062 13202 13270 13271 13800 13876 13882 14247 14287 14305 14484 14485 14532 14733 14S31 14853 15005 15012 15120 15323 15344 15369 15677 15702 15720 15972 16072 16077 16320 16492 16515 16618 16632 16649 16770 16777 16801 16967 16973 17002 17152 17190 17215 17488 17561 17598 17846 17906 17921 18094 18121 18132 183SO 18416 18461 18631 18771 18884 19041 19048 19183 19447 19544 19570 19828 10910 19939 20033 20047 20078 20170 20180 20245 20394 20430 20493 20766 20801 20876 20978 21011 21153 21339 21331 21347 21831 21835 21870 21996 21999 22055 22268 22374 22392 22667 22748 22769 22938 22949 4e ld. 2e lijst 5768 70 405 699 948 1439 1705 1961 2341 2646 2924 3295 3722 4072 4352 4765 5259 5528 5753 5908 6644 7123 7675 8039 8279 8680 8873 9079 9356 9810 10170 10315 10688 11330 11797 12234 12523 12748 13133 13358 13936 14348 14555 14889 15169 15411 15781 16078 16516 16679 16899 17016 17224 17674 17965 18195 18524 18931 19340 19616 19960 20086 20365 20640 20884 21190 21420 21918 22133 22439 22784 116 498 711 960 1441 1735 2100 2356 2752 2976 3473 3754 4110 4489 4833 5338 5565 5766 5982 6741 7263 7715 8051 8287 8704 8890 9127 9379 9815 10212 10336 10753 11528 11896 12292 12532 12799 13160 13617 14073 14386 14561 14948 15202 15456 15903 16152 16520 16708 16906 17022 17276 17723 17968 18292 18528 18980 19348 19617 19990 20094 20384 20670 20953 21223 21719 2r935 22140 22546 23787 141 511 713 1019 14S5 1737 2141 2407 2757 3022 3482 3845 4179 4494 5014 5373 5599 5769 6215 6766 7277 7805 8163 8319 8756 8910 9156 9516 9994 10248 10373 10854 11548 11903 12342 12586 12936 13162 13640 14133 14431 14586 14952 152S3 155 IS 15928 16248 16561 16724 16909 17044 17316 17794 18046 18295 18617 18996 19373 19669 20016 20104 20386 20743 20963 21240 21776 21953 22142 22610 22849 189 520 746 1242 1524 1755 2147 2503 2780 3168 3602 3876 4198 4586 5038 5392 5601 5771 6438 6783 7443 7812 8169 8395 8810 8947 915S 9668 10067 10260 1042c 10897 1157S 11937 12388 12618 13014 131S6 13757 14141. 14465 14710 14983 15290 15624 15941 16302 16609 16730 16924 17111 17394 17810 18082 18356 IS620 19011 19385 19S23 20031 20150 20387 20747 20966 21327 21805 21962 22233 22540 22916 ontbreekt die steeds afwiss-ling brengen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat het applaus onafgebroken voortduurde en aan hst slot van zomer en winter tot een ovatie aangroeide, Lauw, Pauv en Roosje waren nog beter dan de tvorige malen. Gelachen is er, zooais er misschien nog nimmer in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw gelachen is. Na de pauze werd nog een collecte ge houden voor den Ze^rperw, Pater Brouwer, die in zijn missiegebied door een schip breuk groot verlijs !'ad geleden. Pastoor v. Leeuwen was -eer dankbaar, te kunnen mededeelen, dat de collecte 45.36 had op gebracht. Voor hem zelf had hij na afloop ook iets te verzoeken, n.m. kennissen aan te sporen de revue ook te komen zien. Wij sluiten ons gaarne aan bij dit verzoek. De revue is het waard. Men kan genieten van 7 tot 11 uur, van iets werkelijk moois. Laat de zal hedenavond te klein zijn. Naast het amusants, doet men er ook nog een goed werk mede, n.m. een steentje bij dragen voor een bedehuis Gods, Naar wij vernamen, zal ook nog voor eer extra verrassing gezorgd worden. MAASTRICHT, 6 Jan. Het water der Maas is sinds heden morgen 8 c.M. gezakt. België seint val. BERLIJN, 7 Jan. In de nota der Duifsche regeering die gisteravond aan den vertegen woordiger van de gealliëerden te Berlijn is overhandigd, deelt de Duitsche regeering mede, dat, naar haar meening, het verdrag van Versailles in zake de ontwapening niet door Duitschiand is geschonden en dat dc bevindingen van de intergeall. militaire con trole-commissie geen grond vormen ora een uitstel van dc ontruiming der Keulsche zone i rechtvaardigen. PARIJS, 6 Jan, Whinston Churchill en de andere buitenlandsche vertegenwoordigers die aan de conferentie te Parijs die morgen aanvangt, zullen deelnemen, zijn te Parijs aangekomen. LONDEN, 7 Jan. Bi) het treinongeval op het eiland Mauritius zouden volgens 'n Cen tral-News bericht, 8 personen gedood zijn. Tot de gewonden behoort de waarnemende gouverneur Grannum. BERLIJN, 7 Jan. Uit Tanger wordt ge meld, dat de vertegenwoordiger van Abdel- Krim liet dreigement heeft gericht tot dc autoriteiten van Tanger, dat hij het drink water van deze stad vergiftigen zal, als de Spanjaarden doorgaan met het werpen van fraan-wekkende bommen. Z, D. H. Mgr. Harry Muller, bisschop van Concennati, is na een hevigen griepaanval in den ouderdom vari 75 jaar overleden, LONDEN, 7 Jan. Uit Washington wordt gemeld, dat op het staatsdeparteraent wordt verklaard, dat de Vereenigde Staten niet of ficieel zullen deelnemen aan dc intergeal- lieerde schulden-conferentie, welke voorge steld wordt in Maart te Brussel te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2