irtiMELs STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. UIT ONZE OOST. MARKTNIEUWS. LEGER EN VLOOT. De ontruiming der Keulsche zóne. De Amerikaansche oorlogs vorderingen. De Duitsche crisis. Het Pruisische ministerie. De zaak-Barmats. De staking te Douarnenez. De expeditie door de Sahara. De crisis in het fascisme. Hoog water in België. Het bezoek van Minister Godart De drooglegging van de Zuiderzee. Interessante gegevens. Het Nederlandsche Muntstelsel. Een Radio-belasting op komst. De leiding der Katholieke Staatspartij. De pest op Java. De vergiftigingszaak in Atjeh. Tegen de communistische actie. Malaria-epidemie op Java. Een vreemde advertentie. VISSCHERIJ. De Tromp te Lissabon. BERLIJN, 6 Jan. Het rijkskabinet heeft de nota van antwoord op de nota van den Raad van Gezanten betreffende de ontrui ming van Keulen opgesteld. Deze nota zou morgen te Parijs worden overhandigd. BERLIJN. 6 Jan. Het Duitsche antwoord op de geallieerde nota is hedenavond aan den leider der intergeallieerde missie al hier overhandigd De nota zal waarschijnlijk Donderdag ochtend worden gepubliceerd. LONDEN, 6 Jan. In de Amerikaansche nota, welke gisteren in den Britschen ka binetsraad werd besproken, worden voor de weigering om de aanspraken der Ver- eenigde Staten aan arbitrage te onderwer pen, de volgende redenen opgegeven, lo. dat de eischen der Vereenigde Staten rechtmatig zijn; 2o. dat de geallieerden soortgelijke vorderingen uit het schadever goedingsfonds willen laten betalen, en 3o. dat de eenige rechtmatige arbitrage voor dit geval reeds aan den gang is, nl. door middel van de gemengde Eluitsch-Ameri kaansche schadeloosstellingscommissie, die zoowel de particuliere als de algemeene aanspraken behandelt, welke ook de geal lieerden doen gelden. Het compromis-voorstel der Britsche re geering, dat in de nota der Vereenigde Sta ten van de hand wordt gewezen, beoogde het geschil te onderwerpen aan het Haag- sche Hof van Internationale Justitie of aan arbiters, door dat Hof benoemd. Het tweede Britsche voorstel hield in dat, wel niet de jure, maar dan toch in feite, het beginsel van gelijke rechten zou worden erkend voor de z.g. publieke vor deringen, zooals die van de scheepvaart, doch niet voor de particuliere eischen we gens geleden schade of particuliere schul den. Amerika stelt zich op het standpunt, dat het niets van zijn rechten heeft inge boet door te weigeren het Verdrag van Versailles te onderteekenen. Zooals reeds werd gemeld, wordt in de Amerikaansche nota verder verklaard, dat de Vereenigde Staten bereid zijn genoegen te nemen met de uitgestelde betaling van de gecombi neerde vorderingen, nl. de particuliere en die der bezettingskosten. Amerika stelt daarbij echter den eisch. dat de annuïteiten welke onmiddellijk worden betaald, niet hooger zullen zijn dan die, waarmede de gealEeerden reeds genoegen hebben geno men bij de z.g, overeenkomst van Wads- Trorth. In goed ingelichte kringen verwacht men dat minister Churchill te Parijs gelegen heid zal vinden om deze quaesties met de Amerikaansche gedelegeerden nader te .bespreken, en daar van dit persoonlijk contact een belangrijke wijziging in den toestand wordt verwacht, blijft de Ameri kaansche nota in diplomatieke kringen verder onbesproken. Het is dan ook waarschijnlijk, dat geen nieuwe nota's tus- schen Londen en Washington zullen wor den gewisseld. BERLIJN, 6 Jan. De besprekingen over de regeeringsvorming in 't Rijk zijn nog steeds op het doode punt blijven staan. Dr, Neu- haus, wien men de portefeuille van staat huishouding had aangeboden, heeft nog niet definitief geweigerd. Hij heeft echter bezwa ren geopperd tegen de tot dusver gevolgde handelsverdrag-politiek van het rijkskabinet. Als candiaaat voor het Rijksverkeerministe- rie wordt dr. Most van de Duitsche Volks partij genoemd. Dr. Most staat in zeer nau we economische relatie met Nederland, in het bijzonder met de Rotterdamsche scheep vaart. BERLIJN, 6 Jan. In parlementaire kringen verluidt, dat rijkskanselier Marx beden in een bespreking met de fractielei ders zijn voornemen te kennen heeft gegeven om aan te dringen op een spoedige afwik keling der regeeringscrisis. Hij zou morgen fn nieuwe onderhandelingen met de Duitsch- nationalen een definitief besluit dezer frac- iN* eischen. BERLIJN, 6 Jan. Het Pruisische kabi net heelt vanmiddag een vergadering ge houden, waarin de beslissing zou vallen over de kwestie of het ontslag van het kabinet en de herkiezing van den minister-president door den Landdag volgens de grondwet noodzakelijk is. Tegen de stemmen van de beide ministers der Duitsche Volkspartij stelde het kabinet zich op het standpunt, dat noch de demissie noch de herkiezing noodzakelijk is. Daarop stelden de beide ministers van de Duitsche Volkspartij, n.l. Böhlitz en dr. von Richter, hun portefeuilles ter beschikking. De Pruisische minister-pre sident Braun herdacht in een hartelijke toe spraak de vierjarige samenwerking in het geheele kabinet, waarop de beide afgetreden ministers in denzelfden geest antwoordden, Het Pruisische kabinet zal nu zonder deze beide ministers voor den Landdag treden en afwachten wat deze doen zal. BERLIJN, 6 Jan. Vandaag, de zesde dag *an het voorloopig arrest van de gebroeders Barmat, is men onmiddellijk begonnen met het verhoor van Julius Barmat. Het duurde den geheelen dag en zal waarschijnlijk eerst morgenmiddag geëindigd zijn. Dan komen de andere broeders aan de beurt. Een officieel bevel tot inhechtenisneming is nog steeds niet uitgevaardigd. Eveneens werd vandaag be gonnen met het verhoor van den „Oberre- gierungsrat" Kautz. De beslissing over de verzoeken tot invrijheidsstelling van de heeren Barmat en Kautz zal waarschijnlijk wel niet vóór Donderdag te verwachten zijn. Het is nog de vraag of het officieele onder zoek beperkt zal blijven tot de crediettrans- acties van Barmat met de Staatsbank. DOUARNENEZ, 6 Jan. De staking van de arbeiders der fabrieken van conservenblik ken is geëindigd. Uit Brussel wordt gemeld dat Citroën thans definitief heeft afgezien van zijn reis naar Tomboektoe (waaraan konig Albert zou deelnemen). Ook ziet hij af van zijn plan nen om een geregelden transportdienst door de Sahara te organiseeren. Om zijn gasten schadeloos te stellen, wil Citroën echte la ter een reisje per „rups"-auto inrichten naar Kongo. Thans heeft hij zijn personeel terug geroepen uit Afrika. Hetgeen niet vervoerd kan worden van het materieel, zal ter plaat se worden verbrand. Het B. T, A. meldt uit Rome, dat vol gens de „Nuovo Paese" de journalisten en de leider der dissidente fascisten, die eer- gisteren werden gearresteerd, wederom in vrijheid zijn gesteld. De ochtendbladen maken melding van de strenge maatregelen, welke op tal van plaat sen zijn genomen om alle manoeuvres en pogingen der oppositiepartijen en republi- keinsche en communistische groepen den kop in te drukken. De „Nuovo Paese" meldt voorts, dat er in Bologne groote fascistische betoogingen hebben plaats gehad. Naar aanleiding van de vernieling van de appartementen van verschillende advocaten is de raad van de Orde van Advocaten en bloc afgetreden. Het zelfde blad zegt nog, dat eergisteren in het zesde district der fascistische militie een mobilisatie-order werd uitgevaardigd. Er worden tal van huiszoekingen en arresta ties gemeld. Ook België heeft van het hooge water te lijden. De Zenne, de Schelde, de Sambre en de Maas zijn buitengewoon hoog gestegen. Zoo staan van Brussel tot Halle alle wei landen langs de Zenne onder water. Gister morgen begon het water zich evenwel terug te trekken. Een grondverzakking deed zich voor aan den tunnel Louise-Marie, op de lijn Oude naarde— Ronse. Het verkeer werd eenigen tijd onderbroken en de treinen reden langs een omweg. Sedert eenigen tijd, is men te Couillet bezig aan het herstellen van de spoorbrug der rue du Vilage, op de lijn Charleroi Namen. Een groote heikraan werd ter plaatse aan gebracht, om de helft van het bruggedek, wegende acht ton, te hernieuwen. Toen de hefkraan in werking werd gesteld, verzakte de spoorlijn en stortte de brug in. Vier arbeiders werden min of meer zwaar gewond van onder het puin gehaald. Het verkeer op de spoorlijn Namen Charleroi is stopgezet. De internationale treinen werden omgeleid. De was van de Sambre was zoo onver wachts en zoo groot, dat de overstroomingen in de streek een schade aangericht hebben, zooals er sedert lang niet meer voorkwam. De scheepvaart was sedert enkele dagen onderbroken. Zondagmiddag was er nog steeds stijging waar te nemen. De toestand werd buitengewoon dreigend. De kom der stad Charleroi moest door dij ken tegen den watersnood beschermd wor den. Te Montignies-sur-Sambre moest het tramverkeer gestaakt worden. Te Marchien- ne is de aanblik ellendig. Honderden hecta ren grond vormen slechts één watervlakte, waaruit hier en daar huizen opsteken. Stra ten zijn in rivieren herschapen. De voedsel voorziening gebeurt er door bootjes. Ver scheidene fabrieken liggen stil. Dampremy Marcinelle, Montignies-sur- Sambre, Couillet, Chëtelet, Chatelineau zijn door den watersnood geteisterd. Tuschen Farciennes en Namen, aan de Beneden- Sambre, en in de vallei van de Heure is de toestand niet beter, Dezer dagen is een spoorbrug over de Heure ingestort, toen er een goederentrein over reed. Eenige wagens kwamen in de rivier terecht. Zondagavond was er eindelijk verbetering aan de Sambre. Het peil was gisteren ech ter nog 2 'm. 80 boven het normale. De was van de Maas blijft aanhouden. Al de weiden en plaatsen benoorden Luik naast den stroom gelegen, staan blank. Het ver voer der voetgangers naar of uit de richting van de brug te Wandre geschiedt door mid del van karretjes. De gemeenten Amay, Engis, Flemalle- Grande en Tilleur zijn ernstig door de over stroomingen geteisterd; vooral Tilleur, waar van het lage gedeelte geheel onder water staat. Belangstelling voor den woningbouw. Omtrent het niet-officieele bezoek van den Franschen minister van Arbeid en Ge zondheid, die alleen door zijn echtgenoote vergezeld, Maandagavond in Den Haag aan kwam, meldt het Corr. Bur. het volgende; De heer Godart wenscht hoofdzakelijk door eigen aanschouwing zich op de hoogte te stellen van hetgeen hier te lande gedu rende de laatste jaren op het gebied van den woningbouw is tot stand gebracht. Minister Aalberse zal den heer Godart bij verschillende te maken uitstapjes vergezel len. De heer Georges Glaser, handelsattaché bij de Fransehe legatie zal als secretaris van minister Godart optreden. Van Nederlandsche zijde is rar. A. C. Jo- sephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, aan den heer Godart toe gevoegd. De heer Godart logeert tijdens zijn ver blijf te 's-Gravenhage in Hotel des Indes. Dinsdagochtend 8.13 vertrekt hij per Holl Spoor naar Amsterdam, waar hij volkswo ningen, den keuringsdienst van levensmid delen en den gezondheidsdienst bezichtigt. In Huize Couturier biedt het Gemeentebe stuur'* hem een noenmaal aan. Na zijn terugkomst te 's-Gravenhage bied- den minister Aalberse en mevr. Aalberse den heer en mevr. Godart een diner aan in Huize Voorhout. Aan dezen maaltijd zijn genoodigd de ministers van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Karnebeek, de minister van Staat, mgr. Nolens, de Fransehe zaak gelastigde, de heer Dubail en de Fransehe handelsattaché de heer Glaser, de burge meester van Amsterdam, Rotterdam en 's-Graver.hage (de burgemeester van Rot terdam is verhinderd aan de uitnoodiging gevolg te geven), de heer Philips, directeur der N.V. Philiphs Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, de heeren Asscher (uit Amster dam en Parijs), de heer Noest, voorzitter van het Bestuur der Rijksverzekerings bank, de heer Nicolai, voorzitter van den Verzekeringsraad, dr. Josephus Jitta, voor zitter van den Gezondheidsraad, dr. Sikkel, voorzitter van de Commissie tot reorgani satie der publieke geneeskundige diensten, mr. Roodenburg, voorzitter van de Woning commissie uit den Gezondheidsraad, mr. Limburg, oud-voorzitter van den Woning raad (door verblijf te Parijs vertónderd), een vertegénwoordiger van het Bestuur van het Instituut voor Volkshuisvesting, mr. Li- taert Peerbolte, directeur-generaal van de Volksgezondheid, de heer Zaalberg, direc teur-generaal van den Arbeid, mr. Schol- tens, secretaris-generaal van het Departe ment van Arbeid, de heer Folmer, direc teur, hoofd der afdeeling Werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling, mr. Groeneveld, administrateur, hoofd der af deeling arbeidersverzekering, mr. Westhoff, administrateur, hoofd der nfdeelintf Arbeid, de heer Van der Kaa, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid voor den Woningbouw en mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid. Woensdag bezichtigt de Minister het Slachthuis te 's-Gravenhage, waarschijn lijk ook volkswoningen en den gezond heidsdienst. Het gemeentebestuur zal hem (waarschijnlijk in Restaurant Royal) een noenmaal aanbieden, waar ook minister v. Karnebeek zal aanzitten. Daarna zal o.a. het Mauritshuis worden bezichtigd. De thee zal worden gebruikt ten huize van den burgemeester. Donderdagochtend 9.21 vertrekt minister Godart weer naar Amsterdam, om, op uit noodiging van de firma Asscher, hare dia mantslijperij te bezichtigen. De heeren As scher bieden den minister bij deze gelegen heid een lunch aari. Bij dit bezoek is mi nister Godart alleen vergezeld van zijn echtgenoote, de bovengenoemde leden der Fransehe legatie, minister Aalberse, den heer Zaalberg en mr. Josephus Jitta. De heer en mevr. Godart blijven dien avond in Amsterdam logeeren. Vrijdagochtend 8 uur vertrekken zij uit Amsterdam naai Eindhoven, waar zij mi nister Aalberse, den heer Zaalberg en mr. Josephus Jitta zullen ontmoeten. Aan komst te Eindhoven half 11; bezoek aan de fabriek, aan het „Philips-dorp", aan scho len en de glasblazerij; lunch. Te 6 uur te rug in Den Haag. Daar bieden de heer en mevrouw Godart in „Hotel des Indes" een diner aan, waarop o.a. minister Aalberse, minister Van Karnebeek, de burgemeester van 's-Gravenhage en andere autoriteiten met hunne dames genoodigd zijn. Zaterdagochtend 9.24 vertrek naar Rot terdam. Eerst wordt daar het Stadhuis be zichtigd, daarna bij goed weer de havens, bij slecht weer het museum Booymans. Het gemeentebestuur biedt een lunch aan; daar na bezoek aan arbeiderswoningen (Heij- plaat, Vreewijk, enz.); een thee op het vliegveld, verlicht met avondverlichting en ten besluite om 8 uur groot diner, even eens door het gemeentebestuur aangebo den. Zondag 11 Januari vertrekt de minister te 2.47 weder naar Parijs. Op zijn verschil lende bezoeken zullen hem een aantal ge schriften en gedenkboeken op het gebied van de volkshuisvesting enz. worden aan geboden, waaruit hij na zijn terugkomst Sn zijn land waardevolle gegevens zal kunnen putten. Aan het diner dat Minister Aalberse Dinsdag ten huize Voorhout in Den Haag aan den Franschen minister van Arbeid en mevr. Godart heeft aangeboden, hield de gastheer een tafelrede, waarin hij zeide, dat het hem een groot voorrecht was een hartelijk woord van welkom toe te mogen roepen aan zijn Franschen ambtgenoot, den heer Justin Godart, en aan mevrouw Godart. Na den oorlog hebben wij in de geheele wereld een krachtige strooming kunnen zien ten gunste van de sociale wetgeving Onze landen zijn daarin niet achtergeble ven. Overal is bovendien de overtuiging doorgedrongen, dat, wil de nieuwe sociale wetgeving duurzaam blijven, door interna tionaal overleg gemeenschappelijke regelin gen dienen te worden getroffen „Gij hebt nog onlangs", zoo vervolgde minister Aal berse „door uwe bezoeken aan Praag enGe- nève getoond, hoe zeer ook die gedachte u ter harte gaat. Gij hebt door uwe confe rentie met onze Duitsche en Engelsche ambtgenooten getracht den grondslag voor den internationalen achturcndag soli der te maken." Wil echter die internationale wetgeving tot stand komen, dan moet zij gebaseerd zijn op wederzijdsch vertrouwen, vriend schap en achting. Spr. prees zich gelukkig, dat dit bezoek aan Nederland hem de gelegenheid geeft, zijnerzijds een steentje tot het grootsche gebouw der internationale verstandhou ding bij te dragen. Minister Aalberse stelde ten slotte een dronk in op de Fransehe republiek, op haar President en op de gasten, den heer en mevrouw Justin Godart. Minister Godart beantwoordde deze toe spraak met allereerst dank te zeggen voor de vriendelijke ontvangst, hem bereid en voor de organisatie van de studiereis, welke spr. is komen maken. Wat spr. reeds ge zien heeft van minister Aalberse's be moeiing voor de volkshuisvesting en voor de openbare gezondheid, geeft hem de ze kerheid, dat hij naar Frankrijk een ruimen oogst van voorbeelden en practische denk beelden zal medenemen, Minister Aalber se's verzekering, dat op zijn medewerking voor de verwezenlijking der hervormingen in het belang van den arbeider door inter nationale overeenkomsten ten volle kan worden gerekend, zal in wijden kring in druk maken. In het vervolg zijner rede her innerde spr. aan den arbeid door Neder land in den oorlogstijd voor en in Frankrijk gedaan. Te Lens en te Lievin wonen tal rijke Fransehe gezinnen in de woningen, welke Nederland voor hen heeft herbouwd. Spr. eindigde met een toast ter eere van Nederland, H. M. de Koningin, mevrouw Aalberse en den minister van Arbeid. Naar wij vernemen heeft de Fransehe re geering minister Aalberse de onderschei ding verleend van Groot-officier in de or de van het Legioen van Eer. De ontvangst van den heer Godart van wege het Haagsche gemeentebestuur heeft heden voormiddag om half elf plaats. De burgemeester ontvangt het geze'aehap waarna gereden wordt naar de arbeiders wijken in de buurt van de De la Reijkade en het Laakkwartier. Eenige woningen zullen bezichtigd worden. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan het Slachthuis, waarna in hotel Royal een lunch wordt aangeboden, Na de lunch wordt het Mauritshuis be zocht, daarna het boomen- en bloemon- kwartier en ten slotte de Meeuwenhof fe Scheveningen. Het te werk stellen der visschers in andere bedrijven. In 1920 heeft de Zuiderzeeraad bij de be handeling van de kwestie van het te werk stellen der visschers, die tengevolge van de drooglegging der Zuiderzee hun brood winning zouden verliezeen, in andere bedrij ven, zich in verbinding besteld met W On dcrwijsfonds voor de Binnenvaart. Vooral door de bemoeiingen van Mr. G. Vissering, voorzitter van de subcommissie B. van den Zuiderzeeraad, is destijds besloten de Vis- scherijscholen te Spakenburg, Hardèrwijk, Lemmer, Enkhuizen Hoorn en Volendam en op Marken en Urk te veranderen in Binnenvaart-scholen, waar volgens het uni- forme leerplan van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart onderwijs aan de visschers, die opgeleid wenschen te worden voor de binenscheepvaart, zou worden gegeven. Nu gedurende vier jaren deze regeling heeft' gewerkt, heeft het bestuur van het On derwijsfonds voor dc Binnenvaart het wen- schelijk geacht met belanghebbenden over leg te plegen over de maatregelen, die noo- dig zijn om de visschers in de gelegenheid te stellen het onderwijs aan de Binnenvaart- scholen geregeld te volgen en zich prac- tisch in te werken in het binnenscheep- vaart'bedrijf. Dezer dagen heeft in verband hiermede te Amsterdam een vergadering plaats gehad vap het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart met een aantal schoolbestu ren der Bihnenvaartscholen. Na ampele bespreking werd besloten er bij den Minister van Waterstaat op aan te dringeti de wet tot regeling van de schade vergoeding aan visschers zoo spoedig moge lijk bij de Tweede Kamer in te dienen. Deze wet heeft den Raad van State reeds ver laten. Verder werd aan het bestuur van het Onderwijsfonds opgedragen te onderzoeken of er en zoo,ja, hoeveel visschers er zijn, die wenschen opgeleid t*c worden tot machi nist en (of) motordrijver bij de binnenvaart i en voorts een ontwerp-regeling samen te i stellen voor de schadevergoeding aan de j visschers, die opgeleid wenschen te worden voor de binnenvaart en daarvoor de binnen- vaartscholen bezoeken. Het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart acht deze zaak zeer urgent, omdat het een toezegging heeft ontvangen, dat ongeveer duizend geschoolde krachten zullen kunnen worden geplaatst bij de Rijn vaart. In de „Econ. Statische Berichten" be spreekt' de heer Bölger de uitkomsten der laatste beroepstellingen. Hij wijst daarbij op een paar interessante gegevens, zegt „Patrimonium", Sedert 1900 nam de totale bevolking toe met 34 pCt. Het aantal personen in de nij verheid werkzaam, vermeerderde sedert 1900 evenwel met niet minder dan 58 pCt. In den landbouw viel daarentegen een stij ging van slechts 10 pCt. waar te nemen, terwijl de visscherij zelfs met 12.5 pCt. te rugging, Nederland heeft zich dus in. dc periode 19001921 al meer in de richting van in dustrialisatie bewogen. Enorm toegenomen is het aantal personen werkzaam in de Bedrijfsgroep Crediet- en Bankwezen (400 pCt.) en Verzekeringswe zen (300 pCt.) Ook het „Verkeerswezen" vertoont een goede stijging, n.l. 94 pCt. De vergelijking met de telling van 1910 geeft ook aanleiding tot een paar opmer kingen van beteekenis. Terwijl Sedert 1910 de bevolking met 17 pCt. vooruitging, stegen de bouwvakken slechts met 12 pCt. Terecht brengt de heer Bölger den relatief hoogen loonstandaard m de bouwvakken met dit feit in verband. Dit bedrijf behoort stellig tot de bedrijfsgroepen, die in het algemeen gelijken tred met de be volking zullen houden. In den oorlogstijd moge de woningbouw eenige stagnatie heb ben ondervonden, over het geheel genomen beschikken de arbeiders over meer woning ruimte dan in het begin dezer eeuw. Boven dien is er ook een sterke toename voor den nieuwbouw voor de industrie, bankwezen, enz. En toch bleef de stijging van het aantal werkzame personen in de bouwvakken bij de bevolkingsvermeerdering ten .achter. Na tuurlijk hebben ook andere factoren tot het bereiken van het huidige loonpeil in de bouwbedrijven medegewerkt. Maar de heer Bölger wees toch een der meest belangrijk ste oorzaken aan. In de voedings-genotmiddelen vermeer- dorde het aantal werkzame personen sedert 1900 met 57 pCt., tegen de totale bevolking met 34 pCt. Dit wijst op meerder verbruik en op toenemenden uitvoer van enkele pro ducten. ru Belangrijk is ook de stijging van 83 pGt. in de grafische vakken. Gevolg van de toe name van het courantenbedrijf, van den meerderen drang naar ontwikkeling bij de volksmassa. De metaal-industrie steeg sedert 1900 met 135 pCt., de gas- en electriciteitsbedrijven met 340 pCt., de Spoor- en Tramwegen met 105 pCt., de Posterijen, Telegrafie en Te lefonie met 208 pCt, Wie de economische verschijnselen van dezen tijd wil bestudeeren, moet stellig niet verzuimen om nauwgezet kennis te nemen van de uitkomsten der beroepstellingen. Het is ook materiaal voor wie adviseeren moet bij de beroepskeuze, eindigt het blad. Door den heer Dobbelmann, lid der Eer ste Kamer, zijn aan den Minister van Fi nanciën de volgende vragen gesteld; 1. Acht de minister het niet gewen scht, dat de gulden, welke mede ten gevolge va de maatregelen, door de Regeering en in het bijzonder door den Minister van Fi nanciën genomen, op goudpeil gekomen is, op dit niveau gehandhaafd blijve? 2. Acht de minister daarom thans net oogenblik niet gekomen, intrekking der monetaire uitzonderingsmaatregelen, bij het uitbreken van den wereldoorlog getroffen, te bevorderen en tot het volledig crstel van den gouden standaard over te gaan? 3. Indien bet antwoord op deze laatste vraag ontkennend mocht lulden, zou dc mi nister dit dan willen motiveeren? De baten voor een nationale omroep- maatschappij. Naar de Tel. verneemt, zal de radio- omroep in Nederland binnenkort een rijks regeling ondergaan, ongeveer in den trant van het Engelsche broadcastingsysteem. Van de radio-liefhebbers zal een zeker bedrag geheven worden, dat ten goede komt aan een nationale omroep-maatschap- pij, die de draadlooze voordrachten zal or ganiseeren. Deze maatschappij zal gevormd worden uit drie groepen van de bevolking, n.l. a. handel en nijverheid; b. amateurs in enge- ren zin, en c. een groep, die het intellec- tueele deel van de natie zal omvatten. De omroep-maatschappij zal geen overwinst ten eigen bate kunnen aanwenden. Even- tueele overschotten vloeien in de rijkskas terug. In de Maandag gehouden vergadering der R.K. Kiesvereenigingen in de parochiale kringen St. Agnes en de H. Familie te 's-Hage, is een motie-Buys aangenomen, welke luidt als volgt: „De vergadering van oordeel, dat de voorzitter der R.K. Staatspartij op het kri tieke moment bewezen heeft, niet den tact te bezitten, welke een allereerste eisch is voor een leider eener R.K. centrale, acht zijn aanblijven niet in het belang van de R.K Staatspartij." Avondvergadering van Dinsdag 6 Jan. s avonds 8'A uur. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER deelt mede dat de Centrale Sectie besloot Woensdag en Don derdag in de afdeelingen de Staatsbegroo- ting vcor 1925 en Vrijdag de Indische Be grooting te behandelen. Conform besloten. Dc heer WITTERT VAN HOOGLAND R.-K. zegt de laatste maal, dat de verga dering bijeen was, verhinderd te zijn ge weest. Hij wenscht te verklaren, dat hij vóór het wetsontwerp in zake de officiers opleiding zou hebben gestemd. Een pro gram van St. Michael is hem niet bekend en spr. staat hier op den bodem van het programma der Katholieke Staatspartij, dat niet ontwapening vraagt, maar wel weder- zijdsche vermindering der bcwaoening overeenkomstig de eischen van den Volken bond. (Gelach). De vergadering wordt gesloten. Men meldt uit Weltevreden dat de pest in Sidoardjo en Griseh zich uitbreidt. Er zijn krachtge maatregelen genomen. Aneta seint uit Batavia: De oud-civiel- gezaghebber Mulder is wegens poging tot vergiftiging van den beer Hens gouver neur van Atjeh, en diens familie, tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld.Ëeklaagde zal revisie aanteekenen. Een verstandige maatregel. De communistische school te Mr. Corne lls is op last der regeering met ingang van 1 December gesloten. Het „Soer Hbd." van 2 Dec. deelt de overwegingen mede, welke het gouverne ment tot dit, algemeen met instemming be groet, besluit hebben geleid. Zij luiden: Gelezen de brieven van den assistent-re sident van Mr. Cornells d.d. 1 November geheim en van den inspecteur van het ITollandsch-Inlandscb onderwijs, geheim w.o. als bijlage van den eersten brief het geheim rapport, gedagteekend Mr. Corne lls 29 October van den assistent-wedono van Mr. Cornells; overwegende: en a. dat het onderwijs van de drie aan de Sarekat Rajat-school te Mr. Cornelis ver bonden onderwijzers Soehadi, Mas Doer- rachman en Soekarta Amidjaja er op ge richt is te leiden tot bandeloosheid en bru taliteit tegen superieuren; b, dat het door hen gegeven onderwijs ten doel heeft de jeugd te vormen in re- volutionnaire richting en daardoor gevaar oplevert voor, de openbare rust en orde; c. dat het onderwijs van het schoolhoofd Soehadi er bovendien opgericht is haat te zaaien, zoowel tegen andere bevolkings groepen, vereenigingen en hun leiders, als tegen de bestaande maatschappelijke orde; d, dat uit geschriften der leerlingen is ge bleken, dat hun liederen worden geleerd, welke een sterk uitgesproken communis tische strekking hebben; c. dat het, met het oog op het boven staande, wenscbelijk is, hun in het belang van de openbare rust en orde, het geven van onderwijs tijdelijk te verbieden. Talrijke gevallen in Kedamean. Reeds 100 sterfgevallen. Uit Soerabaja wordt gemeld: Een plotselinge malaria-epidemie, welke in het Soerabajasche district Kedamean uit gebroken is, heeft reeds duizend sterfgeval len veroorzaakt. Kedamean ligt ten Z.W. van Soerabaja, De „N.we Soer. Crt." van 4 Dec. schrijft: V/ij troffen onlangs in een der Sumatra- bladen de volgende advertentie aan: Getrouwd en ingeschreven F. B.... cn FREDERIKA JOHANNA VAN DE G.,.. Eerstgenoemde verklaart zich niet aan sprakelijk voor alle schulden of bindtenissen reeds aangegaan of zullen aangegaan wor den door laatstgenoemde, zonder zijn schrif telijke sanctie. AMSTERDAM, 6 Jan. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop) Zeeuwsche bonte f 5.90—6, id. Blauwe f 5.60—5.70, id. Eigen heimers f 5.605.70, id. Bravo's f 5.405.50, id. Industries f 5.30—5.35, id. Roode Star f 55.25, id. Blauwe Eigenheimers f 55.25 Geldersche roode f 5—5.25, id. Bravo's f 5.405.50 Friesche Borgers f 5.505.60, id. Blauwe Borgers f 5—5.25; Zeeuwsche Eigenheimer poters f 44.50, id. blauwe poters f 2.50—3, id. bonte poters f 2.50—3, id. Bravo poters f 4.30 Hillegommer zandaard- appelen f 6.507.50 Drentsche Eigenhei mers f 2.70—3.80, id. Roode Star f 2.75—3 per hl. AMSTERDAM, 6 Jan. (Not. v/h Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong Koene) Goud- reinetten extra f 28—42, idem I f 1424, Sterappelen extra f 1825, idem I f 1226, Present van Engeland extra f 2436, idem I f 14—18, Gron. Kroon, f 10—16, Princesse Nobel f 16—24, dubb. Bellefleur f 14—18, Bellefleurs f 12—16, Tulpappelen f 10—12, Bouman Reinetten if 1624, Gerrit Roelof f 12—14, Huismanzoet f 8—12, Bismarck f 10—16, Champagnezoet f 10—16, dubb. Benders f 12—15, Giesen Wildeman f 6—9, Winterjannen f 4—8, Wintervijgen f 10—16, Jodenperen f 4—8, alles per 100 kg. Belgisch witlof f 0.26—0.30, Hollandsch witlof f 0.18— 0.26 per kg. Bloemkool f 1628 per 100 stuks. Prei' f 5—10 per 100 bos. Spruiten extra f 2.704.90, idem grof f 1.202.40 per zak. Bloemen. Seringen f 2846 per 100 tak. Rhododendrons f 711 per 100 kop. Lelie tjes f 7—9.50, Chrysanthemums f 18—30, Am. anjers f 1826, Prunus f 1424 per 100 stuks. Tulpén. Nooren f 5—10, gele Prins f 6— 8.50, La Reine f 2—4, Witte Due f 2—4, Due de Berlin f 58, f 610, Copland f 14 20., Diana f 5.50—7 per 100 stuks. Fransehe mar grieten f 0.180.25,'Fr. Anjers f 0.701.10, Narcissen f 0.15—0.21 per dozijn. Mimosa f 4.507 per mandje. Gisteren werden ruim 30.000 tulpen aan gevoerd. BODEGRAVEN, 6 Jan. Kaas. Ter markt waren 170 wagens. Prijzen f 5563, rijks- merk le soort f 6570, 2e soort f 58 63. Handel matig. ELST, (Bet.), 5 Jan. Fruitveiling van he den. Prijzen enk. Benderzoete 88 dubb. Benderzoete 1213, Jasappels 8%10, Ger rit Roelofs 8—10, Campagnezoet 11—11%, Pomme d'Orange 12—13, zoete Roodjes 10—10%, zoete Reinetten 9—10, zoete Belle fleurs 10%—11, le soort Bellefleurs 13%— 16, 2e soort 7—11, extra 18—25, le soort Goudreinetten 1425, 2e soort 912, 3e soort 3 8, extra 29—56, Lane's Prince Albert 10%18, Boschappels 1215, Para dijs 1011, grauwe Reinetten 910, Court Pendu 12—13, Engleterres 7—11, Cura's 1015, Duchesse de Angouleme 1421, Ber gamotten 67, Gieser Wildeman 910, Winterjannen 7%8, IJsbouten 89% ct., alles per kg. PURMEREND, 6 Jan. Kaas. Aanvoer 12 stapels fabrieks- f 57, met merk f 59, 5 stapels boeren- met merk f 59. CULEMBORG, 6 Jan. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken). Bellefleur le soort 1315 ct., winterjannen 34% ct., bergamotten 7 ct., giese wildeman 8 ct,, joden- peren 10 ct., lauwtjesperen 7 ct., goudrei netten 9%—14 ct., zure liooilaars 6% ct., armgard 11 ct., campagnezoet 10% ct., alles per kg. I GELDERMALSEN. 6 Tan. (Fruit.) Ter Veüingsvereenïgïng „Geldermalsen en On* streken" besteedde men voor jasappelen 10%12% c., Kampreonen 5%7 c., winterjannen 78 c., bellefleur 15—22 c., goudreinetten 1518 c., bergamotten 6% c., dubbele benderzoet 16% ct., Jan Willems 910 ct., diverse zoete appelen 8%11 ct., jodenperen 8 ct., courtpendu 11% ct., bosch appelen 9 ct., rouwelingen 11 ct., kleiperen 5 ct., sterappelen extra 25 ct., Campagne zoet 13 ct., roodzoct 9% ct., bloedperen 4% ct., groenperen 3%5 ct., suikerperen 4% 5 ct., alles 1ste soort, alles per Kg. 's-HERTOGENBOSCFI, 6 Jan. Boter. (Bericht van de Cöop. Roomboterfabriek). Aangevoerd 23.550 Kg. Prijzen f 2.45— 2.57. ROOSENDAAL, 6 Jan. Boter. Aanvoer 26.550 Kg. Prijzen hoogste f 2.62, midden- f2.54, laagste f2.31. TIEL, 6 Jan. Fruit. (Tiel en Omstreken). Goudreinetten 1226 ct., bellefleur 9 15 ct., zoete appels 813 ct., stoofperen 48% ct., winterjannen 48 ct., ijsbou- ten 6—8% ct., notarisappelen 814 ct., bergamotten 5 ct., alles per Kg. (Veiling Ons Belang). Goudreinetten 822 ct., bellefleur 715 ct., stoofperen 46 ct., zoete appels 812 ct., bergemot- ten 58 ct., alles per Kg. VEENENDAAL, 6 Januari. (Weekmarkt) Eieren f 11 tot f 12 per 100. Aanvoer 110.00C stuks. Handel vlug. Biggen f 916 per stuk. Aanvoel: 140 stuks. Handel iets vlugger. GRONINGEN, 6 Jan. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 475500, 2e f 400 450, 3e f 300350 voorjaars kalvende koei en le s. f 325—375, 2e soort f 250—300, kalfvaarzen le soort f 400425, 2e s. f 325 45Ó, varekoeien le s. f 300350, 2e s. f 225— 275, stieren le soort f 0,860.90, 2e s. f 0.7C 0.76, slachtvee le soort f 1.121.15, 2e s, f 1.021.06 per kg. slachtgewicht, melk- schapen f 3050, weideschapen le soort f 5560, 2e s. f 4852, vette kalveren le soort f 1.501.55, 2e soort f 1.301.40 weidelammeren f 1722, vette lammeren f 3842, loopvarkens f 2018, vette var kens f 0.770.69, zouters le soort f 0.70 0.72, biggen f 10—13, f 1.50—2 per week. Aanvoer 105 vette koeien, 143 vette kalve ren, 210 kalf- en melkkoeien, 45 stieren, 536 schapen, 362 vette en Londensche var kens, 222 magere varkens en biggen. Het kalf-, melk- en slachtvee werd niet vlug en nauwelijks prijshoudend verhandeld Voor de stieren liepen de prijzen terug. Vet» en nuchtere kalveren hooger, laatstgenoemde» brachten f 1218 op. De wolveehandel hac in alle soorten een redelijk vlug verloop. Vet» varkens en zouters prijshoudend. Londenschs varkens iets hooger. Biggen traag. Eieren, f 7.508.50. HULST, 5 Januari. Granen. De aanvoer was heden redelijk. De prijzen waren als volgttarwe f 15, rogge f 13, gerst f 15.50, haver f 12, erwten f 17.50 en bruine boonen f 18. ROERMOND, 5 Jan. Eieren. Aanvoer 517.000 stuks. Hoogste prijs f 12.80, middel- prijs f 10.80, laagste prijs f 8.80. SNEEK, 6 Jan. Vee. Ter markt waren 110 melk- en kalfkoeien f 250490; 22 vette koeien f 260460; 5 vette kalveren; 210 nuchtere kalveren f 1324; 56 graskalveren f 70—120; 223 schapen f 36—51; 590 lam meren f 34r—49; 371 varkens f 60—135; 97 biggen f 10—15. Men besteedde voor vette runderen 5058 ct., dito kalveren ditc varkens 3641 ct., zouters 3436 ct., var kens voor Londen 3435 ct. Handel in melkvee iets beter vette koeien kalm; graskalveren en nuchtere kalveren als mede varkens flink prijshoudend. Wolvee met goeden handel. Biggen iets beter. Voor vette kalveren geen noteering. VENLO, 5 Jan. Eieren. (Coöp. Veiling ver.) Aanvoer 125.000 stuks. Prijzen kippen- f 8.20—12.30, eenden- f 8.90—10.20, gan zen- f 20.70. GRONINGEN, 6 Jan. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt 6 Jan. 6 Jan. Zomertarwe f f Roode tarwe 10.50-13.50 10.50-13.50 Witte tarwe 10.50-14.00 10.50-14.00 Inl. rogge 12.00-14.00 12.00-14.25 Wintergerst 11.50-13.90 11.50-13.75 Zwanenb. gerst 11.00-14.25 Zomergerst 11.00-14.00 11.00.14.00 Witte haver 9.00-11.15 9.00-11.25 Gele haver 8.00-11.15 8.00-10.75 Zwarte haver 10.00-11.00 10.00-11.25 BI. peulerwten 12.00-21.00 12.00-22.00 Gr. erwten 10.00-17.50 11.00-18.00 Schokkers Paardeboonen 9.00-12.50 9.00-12.50 Wierboonen 9.00-12.50 9.00-12.25 Waalsche boon. 10.00-18.00 10.00-18.00 Koolzaad 20.00-27.50 20.00-27.50 Karwijzaad 30.00-40.00 30.00-41.00 Geel mosterdz. 20.00-32.00 20.00-32.50 Kanariezaad 18.00-23.00 18.00-24.00 Lijnz. blauwbl. Idem witbl. Blauw maanz. 38.00-47.00 38.00-48.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg, rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haver- soorten 10 ct. per kg. IJMUIDEN, 6 Jan. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat heden in het geheel geen stoomtrawlers aan den afslag waren, hetgeen zijn oorzaak vindt in het wegblijven van Duit sche trawlers tengevolge der feestdagen en het nog steeds voortduren van de zeeliedensta king. IJMUIDEN, 6 Jan. In de week van 30 Dec. 1924 tot en met 5 Jan. van dit jaar werd door 11 Nederlandsche en 10 Duitsche stoomtrawlers,- alsmede 7 open booten te zamen 218.700 kg trawlvisch ter waarde van f 74.733 aangevoerd. Van de beugvaart arriveerde slechts één sloep met een aanvoer van 1000 kg beug- visch, waarvoor f 1144 besomd werd. Er kwam van de drijfnetvisscherij een stoomlogger binnen met een aanvoer 15.840 kg haring, waarvan de opbrengst f 3.598 bedroeg. De 41 van elders aangevoerde consignatie zendingen brachten te zamen f 5.739 op. De totaal-omzet bedroeg deze week f 85.213 tegen f 90.484 in de daaraan voorafgaande week. Hr. Ms Pantserdekschip „Maarten Har- pertsz Tromp onder bevel van kapitein ter zee C. Aronstens, dat tiians op oefe- ningsreis is, zal van 25 tot 30 dezer maand te Lissabon vertoeven ter vertegenwoordi ging van de Nederlandsche Regeering bij de herdenking welke aldaar plaats hebben van den sterfdag, vóór 400 jaren, van Vas- co de Grama.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6