WEMGD Inbraken te Biithovei De geschiedenis van Juüus Barmat. Ingezonden mededeelïngen a 60 cents per regel. OSCAR SMITS BANK Een raadszitting als koffie- partijtje. Op de receptie bij Amsterdam's Burgemeester. Gevaarlijke aardigheid. Plotseling krankzinnig geworden. Kloosterschat gevonden. De lepziekts. Aangehouden en ingerekend. Een onaangename thuiskomst. Het weder in 1924. Oplichting van een bank. Een inhalig Fransch Kamerlid. Het landgoed „Hoevelaken" hij Amersfoort. Een zonderlinge historie. De hooge waterstand. Ingezonden mededeelïngen a 60 cents per regel Voor allen die sukkelen Een gevaarlijke nachtwaker. Nieuw jaarwenschers gearresteerd. Hij was vergeten. Georganiseerd overleg. RivierdiefstaHen. VERKEER EN POSTERIJEN De loonen van het Spoorweg personeel. KERK EN SCHOOL. Het Heilig Paterke van Hasselt. E Naar de missie Noorwegen Spitsbergen. Aankondiging van nieuwe uitgaven. HANDEL EN NIJVERHEID. 760 1188 2403 4744 7248 9793 13353 13882 19089 22301 22505 22866 22940 26422 26462 28356 28525 28598 29293 30339 30985 32914 33065 33183 34902 36580 36985 38994 47617 50130 54072 57619 58012 58687 58951 59006 59676 59769 Nos. 864 46229 89157 32387 573732, 5000 francs. De volgende a 2000 francs 62673 78226 94192 248771 308857 389074 405102 451330 556702 591560 Betaalbaar 1 Februari 1925. KUNST EN KENNIS. Ten bate van Jos. Orelio. Huet's brieven aan Potgieter. Slachtoffers der Wetenschap. RECHTSZAKEN. De inbraak en mishandeling te Gulpen. Is een Radio-ontvanger een muziek-instrument? Arts en Semi-arts. BINNENLANDSCH NIEUWS. Besluiten van het Doorluchtig Episcopaat over de organisatie van den R.-K. Werknemenden Middenstand. Den laatsten tijd werden te Bilthoven ver schillende diefstallen gepleegd in de omge ving van het Gemeenschapshuis van de familie Boeke. Zoo verdwenen o.m. de rij wielen van den heer Boeke en van diens echtgenoote, mevr. Boeke. Overeenkomstig de principes van de Boeke-groep werd van deze diefstallen geen aangifte gedaan doch de politie, die van deze diefstallen kennis droeg, meende toen toch eigener beweging een onderzoek te moeten instellen. Hst ge volg van dit Onderzoek was, dat de politie te Utrecht op het rijwiel van den heer Boeke beslag wist te leggen, wat aanleiding werd tot een verder onderzoek. Men verdacht van deze diefstallen een paar personen die vroeger bij de familie Boeke op het Gemeen schapshuis inwonende waren en de politie vond termen deze personen bijzonder in de gaten te houden, daar men hen tot het plegen van inbraken zeer wel in staat achtte. Op Oudejaarsdag vernam de politie bij gerucht, dat er te Bilthoven opnieuw een inbraak had plaats gehad in een tijdelijk onbewoond staande villa, van welke inbraak men een dier personen verdacht, die onder verdenking stonden van de diefstallen in de omgeving der familie Boeke gepleegd. De politie uit de Bilt, hield in samenwerking met de politie uit Utrecht, op het Vreeburg te Utrecht een der verdachte personen aan deze man bleek in het bezit te zijn van verschillende zilveren voorwerpen, óók een goud horloge, spaarbankboekjes en visitekaartjes, en een rijwiel, alles toebehoorende aan Dr. van O wonende te Bilthoven, wiens villa tijdelijk onbewoond stond. De aangehoudene ont kende echter in deze villa te zijn geweest. De politie zette haar onderzoek voortdr. O., die elders vertoefde, werd gewaarschuwd en kwam op Nieuwjaarsdag te Bilthoven terug. Toen bleek het, dat men zich toegang tot het huis had verschaft door indrukking van een groote glasruit. Vermist werden een gouden horloge, drie spaarbankboekjes, kleeding- stukken, schoenen, en een rijwiel. Toen men dr. van O. de voorwerpen toonde, die op den aangehoudene waren gevonden, werden al éie voorwerpen onmiddellijk herkend als te Zijn de eigendommen van den heer van O. Inmiddels bleef de arrestant alle schuld ont kennen, doch toen hem een zakdoek Werd vertoond die in de villa gevonden was en aan den verdachte toebehoorde, werd het hem toch wel heel moeilijk die ontkentenis vol te houden en gaf hij ten slotte toe, deze in braak te hebben gepleegd. Hij bekende eveneens het rijwiel van den heer Boeke, In Utrecht te hebben beleend. Op een der tpaarbankboekjes had de verdachte op de desbetreffende Bank f 200 opgenomen dit geld werd nog grootendeels bij hem bevon den, de rest had hij besteed om nieuwe Wee ding en schoenen te koopen. De man is ter •eschikking van de Utrechtsche justitie ge- rteld. De Biltsche politie zet het onderzoek roort. U.D. Op een middag kwam hij, den zak met koopwaar torsende op zijn rug, de trappen Van het Beursstation te Rotterdam afge- ttrompeld. Op weg naar huis stak hij het Beursplein over. Het was Vrijdagavond en of het nu toeval was of dat hij naar goed gebruik zijner geloofsgenooten had uitgekeken naar het middel tot de goede daad, hij zag daar staan een slungelachtigen jongen. Hij kende de armoede, het gebrek, de ontbering, en hij Werd getroffen door dit beeld van kommer en ellende. Hij sprak hem aan Wat heb jij En hij nam den jongen mee naar huis, naar de arm zalige woning waar zij samenhokten, man, Vrouw eri negen kinderen. Zij gaven hem te eten. Zijn bezit bestond uit een mark. In Rusland geboren, zoon van een rabbijn, opgevoed in een familie van studeerenden, had ook hij zich toege legd op de studie van den Talmud, had hij de oude wijsheid in zich opgenomen, maar het keurslijf were} hen te eng, en vrij heid zoekend, meer vrijheid althans, was hij de wijde wereld ingegaan, had hij rondge scharreld in Duitschland, van waar zijn bee- nen hem gedragen hadden naar het vrije Nederland. Lang bleef hij hun gast. Want hij werd tr ziek. Drie maanden verpleegde hem de Dudste dochter, en toen hij gènezen was en de gastvrije woning kon verlaten, sprak hij iot den vader van zijn overgroote dankbaar heid en hij zeide Wanneer ik rijk word, en dat word ik zeker, dan trouw ik met je dochter. Dan zul je nooit meer armoede heb ben. Dat was ongeveer 15 jaar geleden, toen Julius Barmat 22, 23 jaar was. Hij werd rijk en hij trouwde de dochter, die hem verpleegd had. Niet op slag en zonder moeite kwam hij er. Het ging hem zelfs heel slecht den eer sten tijd, maar zijn commissiezaken groei den ten slotte toch zoodanig, dat hij trou wen kon. Daarbij gaf hij les in de Russische taal, was tolk. Overtuigd sociaal- democraat, verplaatste hij zijn zaak naar Amsterdam, waar zijn connecties in sociaal-democra tische kringen hem nog beter te pas kwamen dan te Rotterdam het geval was geweest. Toen de oorlog kwam, had hij het reeds tot iets gebracht en in de dan volgende jaren werd zijn voorspelling waarheid. Julius werd een zeer rijk man en hij loste de belofte aan zijn schoonvader in, kocht huizen en een lijfrente voor hem en zorgde voor het welgestelde bestaan, dat deze thans nog geniet. Niemand van zijn familie ver gat hij, allen hielp hij en niet alleen dezen. Behalve een knappen kop, had deze blond- harige Rus een zeer goed hart en een milde hand. Uit Rusland liet hij zijn eigen familie komen, toen hij al een mooi kantoor had te Berlijn, en groote zaken deed, millioenen- zaken. Allerhand zaken had hij gedaan. Zelfs had hij in de oorlogsjaren een groote partij tabak gezonden naar Zweden, tabak die hij in Venlo had laten maken vanrabar- berbladen. De heeren in Zweden waren in de wolken over deze prachtige tabak en zij vergaten vermocdellijk in hun blijdschap haar ook eens te rooken. Later kregen zij van hun eigen rechtbank ongelijk. Er was immers geleverd volgens monster. De invloed, dien hij in dé oorlogsjaren in Duitschland had verworven, schijnt zeer groot te zijn geweest, buitengewoon 'groot zelfs. De herinnering aan hem leeft hier voort in den vorm van een dagblad, dat zijn bestaan aan hem te danken heeft. Hebben w j het wel, schrijft de N. R. Crt„ waaraan wij deze bijzonderheden ontkenen, dan heeft deze man, over wien thans in Duitschland zooveel gesproken wordt, zich hier laten naturaliseeren en is hij dus Neder lander. Van ons land kan hij geen kwaad hooren. Hij vond er een vrijheid, die hij nergens in de wereld gekend had. 10 DAGEN DEPOSITO 4 pCt. KRUISSTR. 9, TEL. 1906 Het gebeurde in een Limburgsche grens plaats, die zich beroemen mag onder de vroe de vaderen ook twee dames-raadsleden te hebben. De Raad werd in geheime zitting ontboden, teneinde verschillende belangrij' e zaken te beredderen. Dat nu de dames van een babbeluurtje houden is nog niet de bewezen oorzaak, doch feit is het, dat naar de meening van den echtgenoot van een dezer vrouwen de be' langrijke zitting wel een beetje te lang duurde. De tijd van het souper begon reeds te naderen en als liefdevol echtgenoot deed zich bij hem de vraag op of „Moeder Raadslid" het wel zou uithouden en hij besloot daarom een potje koffie met eenige wafels naar het raad huis te brengen. Hij zelf in persoon meldt zich daarvoor aan en ve-neemt van den secretaris dat de kwes tie te serieus is en in geheime zitting wordt behandeld. Dies kon de bezorgde echtgenoot niet worden binnengelaten. Maar de secretaris wil moeder het mandje met inhoud wel bezorgen. Groote verbazing toen in de raadszaal kof- fiepotje en versche wafels voor den dag kwamen. Maar weldra zitten de beide dames achter het koffie bakje met wafels. Voor protest was geen reden als de heeren hun sigaartje hebben, mogen de dames wel haar wafeltje. (L. K.) Het was er stampvol Maandagavond in de gezellige zalen van Couturier op de Keizers gracht in de Hoofdstad, waar de burgemees ter en mevrouw De Vlugt zooals de laatste jaren gebruikelijk is, nieuwjaarsreceptie hiel den. Velen, uit alle kringen, hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om den heer en mevrouw De Vlugt hunne opwachting te maken, de meeste gasten vergezeld van hunne dames. Sierlijke toiletjes gaven kleur aan het stem mige zwart en wit der heeren in rok. Het zou ondoenlijk zijn allen te noemen, naar Huize „Couturier" opgekomen.... Daar waren de commissaris der Koningin in onze provincie, jhr. mr. dr. Röell en me vrouw Röell daar waren alle wethouders en vele raadsleden van verschillende frac ties. Onder de aanwezigen uit de Banken- wereld merkten wij o.a, op de heeren mr. Tettrode en Bierens de Haan uit die der vooraanstaande musici Louis Zimmerman. De wetenschap was vertegenwoordigd door hoogleeraren en afgevaardigden van stu dentencorpsen. Voorts velen uit de kringen van handel en industrie, leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, journalisten, medici, de hoofden van ongeveer alle gemeentedien sten, de waarnemend hoofdcommissaris en eenige zijner collega's Er was een strijkje, er waren welvoorziene buffetten, waaraan behoorlijk eer werd be wezen. En onder die velen heerschte den ganschen avond een allergezelligste toon. Vóór negenen, vóór het toestroomde in de zalen, was er een andere |kst, zich wat vreemd voelende toen tegen negenen een aantal dames en heeren arriveerden. Hij „schilderde" reeds te hel acht voor den ingang, met zijn pet, en op witgeschuurde klompen. Even vóór negenen mocht hij binnen. Hij zette zijne klompen op den looper in de gang, een der kellners nam hem zijn pet af, gaf den naam over aan den „gedien stige" die de gasten aankondigt. Toen klonk het luide de nog maar ten deele gevulde ontvangstzaal in „Meneer Visser 1" Het boerke naderde, op zijn kousen, den burgervader, tikte aan, énigzins militaire- ment, haalde een papier te voorschijn en zei luid „Ik kwam iets verzoeken, burgemees ter Waarop de heer De Vlugt antwoordde „Maar Visser, dan moet je toch op het stad huis wezen 1 hoor morgen maar, of overmor gen Visser knikte met het hoofd, wuifde met de hand ten afscheid, eerst naar mevrouw De Vlugt, daarna naar den burgemeester, stak zijne voeten in de witgeschuurde klom pen die hem wachtten,op den gang- looper, trok zich de pet stevig op het hoofd en vertrok, mompelende „Dan mérgen, op het stadhuis." Inderdaad Een receptie voor alle standen 1 (Hbld.) In den avond van 1 Januari heeft men op het baanvak Terschuur-Barneveld een in volle vaart zijnden trein doen stoppen, door een van een brandende kaars voorzien kist je, waarvan de voorzijde met rood vloeipa pier was beplakt, tusschen de rails te zet ten. Aan de politie is aangifte gedaan. In een hotel te Loosduincn bij Den Haag. verzocht een heer twee kamers. Hij deed echter vreemd, vertelde van plan te zijn te gaan jagen op groot wild, gaf aan den kellner een brief en verzocht dien aan zeker adres te doen bezorgen. Daar men begreep met geen normaal mensch te doen te heb ben werd de brief gelezen, welker inhoud aanleiding gaf om een dokter te telefonee- ren. Na onderzoek bleek de heer iemand, die reeds geruimep tijd te Loosduinen ver toeft en in den tuinbouw werkzaam is, Hij schijnt plotseling, krankzinnig geworden te zijn en is naar Oud-Rozenburg overgebracht. (Vad.). In de kelders van een klooster te Kieff, Rusland, heeft men een schat van groote waarde gevonden, die tijdens de sequestratie der kerkelijke goederen in 1921 verborgen was. De schat bestaat uit verscheidene puds goud, 110 puds zilver, 360 diamanten, enz., tot een totale waarde van ongeveer 850.000 roebels. Bovendien vond men nog een zak effecten, die niet meer in koers zijn en die nominaal verscheidene milliarden roebel waarde hebben. Aldus meldt een Russisch persagentschap. Een van de mooiste lanen, die Venlo om geven, de Iepenlaan, op den Hamburger Singel, is gedoemd te verdwijnen. Ruim zestig boomen zijn in erge mate aangetast door de lepziekte en zeer waarschijnlijk lijden ook de overige boomen der laan aan dezelfde ziekte Aan den raad is voorge steld, de heele laan te rooien en opnieuw te beplanten met dubbel witte kastanje- boomen. De chauffeur P. H. G. uit Amsterdam is door de politie te Nijmegen aangehouden toen hij per auto van de Pathé-firma al daar de stoompont passeerde zonder te kunnen betalen. Bij informatie te Amster dam bleek, dat hij zonder verlof van zijn patroon met de auto was uitgegaan. Bo vendien werd hij door de Amsterdamsche politie gezocht wegens diefstal in het Zee manshuis. De man is naar Amsterdam ovm-gebracht Zondagmiddag begaf G. te Assen zich met zijn familie naar de kerk, in gezelschap van een kennis, die bij hem thee had ge dronken. Toen de familie G. thuiskwam, ontdekte de juffrouw dat cl eN kast, die bij het verla ten van de woning gesloten was, openstond. Het bleek dat uit een in de kast geborgen geldkistje ruim 100 verdwenen was. De politie heeft den bev/usten kennis gearres teerd, maar bij ontkent alle schuld. Gemiddeld over het -leheele jaar was vol gens het Voorloopig Overzicht de tempe ratuur ongeveer Vi graad C. beneden nor maal. Januari tot Aoril en Augustus waren bij na 2 graden te koud. Mei, October en De cember 1 graad te warm. De iaarsom van den neerslag week nagenoeg niet af van den normaal 691 m.M.: in Noord-Ho'Iand, Friesland en Groningen was bij gemiddeld ruim 90 m.M. er beneden, overigens bijna 40, in Limburg ruim 100 m.M. er boven Augustus was de nats'e. November de droogste maand. Van Januari tot Novem ber hadden de 5 hoofdstations gemiddeld 1450 imen zonneschijn tegen 1355 uren nor maal De Bildt had in December 34 uren gelijk aan den normaal. Door de politie te Nijmegen is aangehou den zekere P. E. R., die bij een bankinstel ling aldaar 300 valschelük had geïnd. Het geld was voor een ander bestemd. De „Echo de Paris" vertelt van de inha ligheid van een radicaal-socialistisch Ka merlid, die Dinsdagmorgen maar even vijf tienduizend visitekaartjes naar hét bureau van de Kamer liet brengen om ze daar te laten frankeeren, aangezien de kamerleden vrijdom van. port genieten, Er hing echter reeds een mededeeling. dat visite-kaartjes van Kamerleden aan port onderhevig waren, door de leden zelf te Setalen. De „Echo de Paris" vraagt of deze afge vaardigde, <die in het gewone leven koop man is, ook eiken morgen zijn zaken-cor respondentie naar het bureau van de Kamer Iaat brengen en daar frankeeren? Aangekocht door dr. Van Aalst. Naar de Tel, verneemt, is de president van de Nederlandsche Handelmaatschappij Dr. C, J. K. van Aalst, aoor aankoop eige naar geworden van de ambachtsheerlijkheid „Hoevelaken" bij Amersfoort. Dit landgoed, aan welks bezit nog oude rechten verbonden zijn, is tot dezen verkoop, welke geschied is door tusschenkomst van de N.V. „Het Bui tenverblijf in Nederland", nog nooit anders dan door erfopvolging van de eenc familie in de andere overgegaan, het laatst in die van Mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken te Doorn, Het is een verheugend verschijnsel, dat in dezen tijd waarin zoovele oude goederen meestal zeer tot schade van het natuur schoon verkaveld worden, de heerlijkheid Hoevelaken in haar ouden staat bewoond zal worden. Maandagavond laat vervoegde zich aan het politiebureau op den Admiraal de Ruy- terweg te Amsterdam een Hagenaar, die in den Grooten IJpolder, welke nog onder de gemeente Amsterdam valt, een zonderling avontuur had beleefd. Hij vertelde, dat hij op zijn rijwil uit Den Haag vertrokken was met de bedoeling werk te gaan zoeken bij den sluisbouw te IJmuiden. Hier was niets te vinden en de man peddelde door naar Amsterdam. In den Grooten IJpolder ge raakte hij door de duisternis den weg bijster en klampte een anderen fletser aan om hem te vragen welken kant hij moest oprijden. De aangesprokene lichtte hem in en was zelfs zoo vriendelijk hem tot de Hembrug te vergezellen. Bij de brug verklaarde hij, dat hij zelf door zou fietsen naar Zaandam en liet den Hagenaar alleen. Op den grintweg naar Amsterdam hoorde deze een fietsrijder achter zich. Hij keek om en zag tot zijn verbazing dat het dezelfde man was, die hem zooev.cn had verlaten. Op hetzelfde oogenblik dat hij achter zich keek, loste de onbekende een revolverschot, dat den werklooze in de heup trof. De kogel schijnt door de dikke kleeding te zijn tegen gehouden en veroorzaakte slechts een schampschot. Even later knalde een tweede schot, doch het projectiel miste. De ach tervolger draaide om en was spoedig in de duisternis verdwenen. De politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg stelt naar deze zonderlinge his torie een nader onderzoek in. Men meldt uit Eindhoven: Betreffende den hoogen waterstand hier ter stede kunnen we nog melden, dat het water in den Dom mel nog steeds blijft wassen, zoodat de straat het Stratumereind geheel en al blank staat. De toestand is bijna weet even erg als in 1920, toen het water verschillende woningen binnendrong. Voor de jeugd is bet natuurlijk een prêtje, om daar per rijwiel doorheen te vliegen. Tot hedenmorgen was er nog geregeld verkeer. Bij het rijden met groote voertuigen, zooals vrachtauto's, slaat het water tegen de huizen, waarbij de daar voor in allerijl opgeworpen muurtjes gevaar locpen vernield te worden, betgeen voor de bewoners beteekent, dat hun woningen on- dtrloopen. Ten einde dit te voorkomen, is hedenmorgen door de politie het verkeer op sommige plaatsen voor zware voertuigen verboden. Op verschillende andere plaatsen hier ter stede ondervindt men last eri schade door den hoogen waterstand. Het plein voor de fabrieken der firma Mignot en De Block staat geheel onder water. Over planken kan men de fabriek slechts bereiken. De Dommel is hier over de geheele lengte buiten haar oevers getreden, zoodat vele tuinen en aan grenzende gronden onder water staan. Uit Grave: De Veerstraat bij Grave is thans voor de tweede maal overstroomd. Het water staat van dijk tot dijk. De overtocht, ook voor voertuigen, vindt geregeld voortgang met de veerpont aan de motorboot. In Roermond is men tol heden toe van overstroomingen bevrijd gebleven, hoewel 't geenszins is uitgesloten, dat de huizen in de voorstad St. Jacob, Looskade en Molenweg wederom in het water komen te zitten. De zijriviertjes van de Maas voeren veel water aan. Het station Susteren is niet dan langs een grooten omweg te bereiken. Het water is tot op 50 M- van de Wk genaderd. De met moeilijken en onregelmati en stoelgang zijn Mijnftardif's Laxeertabietfon onmis baar Zij werken vlug en radicaal en ver oorzaken niet de minste kramp Doos 60 ct Bij apoth. en drogisten. sctiool is gesloten, aangezien deze niet meer voor de kinderen te bereiken is. Ook het gehucht Waalhoven staat gedeeltelijk onder water. Een nachtwaker te Rotterdam, die aan vankelijk in dienst van een particulieren nachtveiligheidsdienst aldaar was, richtte een eigen onderneming op. De concurrentie vroegeren patroon. Maandagavond liep de ruzie zóó hoog, dat de 35-jarige bewaker D. S. zijn revolver trok en een schot loste op den 54-jarigen inspecteur S. E. W. De in specteur kreeg een schampschot aan het hoofd en een verwonding aan de linkerhand. De nachtwaker is daarop door de politie in bewaring gesteld. De 30-jarige kok H, H de 20-jarige kan toorbediende M. J. K. en de 25-jarige kleer maker A. T. zijn Maandag te Rotterdam op heeterdaad gesnapt, toen zij bij verschillen de gasten van hotel „Coomans" nieuwjaar wens'chten en bet daarbij deden voorkomen alsof zij namens het personeel kwamen. We gens oplichting is het drietal in bewaring gesteld. Men schrijft uit Schoonhoven aan de „N. Rott. Crt." T ha<L1Ui gemeeilte als spraak hebben op vervroegd 'ouderdomspen- politiebeambte, als nachtwaker vooral, ge- sioen, besloten te adviseeren om diend. Hij was nog van het oude type. Wan neer hij 's nachts langs het stille haventje liep, dat de hoofdstraat is van het oude stadje, met zijn rustigen stap, z'n ietwat gebogen hoofd en zijn grijze baard, dan kwam er zoo'n herinnering aan de vroegere nachtwakers die met 'een lantaarn de rondte deden. Dan was het of je je door dien éénen man veilig voelde, zelfs tegen brute overvallers. Hij was het oude, eenvoudige type, dat met de kennis van een psychiater, de typen te onderschei den wist en de gevallen van werkelijke en onbewuste overtreding evenzeer. Heel het nachtelijke leven van het kleine stadje was hem bekend en vertrouwd. Nu moest hij den dienst gaan verlaten en op pensioen gaan. De burgerij droeg bij voor een afscheidscadeau, het bekende gouden horloge en ketting. Het paste zoo heelemaal bij deze traditioneele figuur, dit traditior.eele geschenk. En natuurlijk zou 't hem uitge reikt worden op het oude stadhuis, dat hem zoo vertrouwd was te midden van de colle ga's in gala-uniform door den burgemeester Het was het glorie-moment in zijn leven, dit slot van zijn loopbaan. Van particuliere zijde werd hij per auto afgehaald op Oudejaarsmorgen, hij en degene die het initiatief nam voor het afscheidsge schenk. Vreemd was de stilte op 't stadhuis. Buiten niemand, die hen wachtte. In de ves tibule geen ontvangst. De oude bode, oud als de jubilaris zelf,; verwonderd over de mooie uniform van de nachtwacht. Geen enkele collega Stilletjes en bescheiden wachtten beiden vroegen aanvankelijk niets. Volgde er wel licht een verrassing, straks in de raadszaaf of burgemeesterskamer Zij wachtten. Een pijnlijk half uurtje 1 Vroegen eindelijk. De burgemeester Voor dienstzaken in Den Haag. Van een afscheid niemand iets bekend. Toen ging hij in zijn gala-uniform, die hij zoo extra opgepoetst had, weer in de auto naar huis. Met een triest en bitter gevoel, een verwijtend gevoel. De oude getrouwe hij was vergeten. het R.D.V. 1921 goedgekeurd is, in den loop van 1925 zal moeten plaats hebben kan ook deze functie weer bekeken worden. Voorshands komt het ons voor, dat de bureelambtenaren over hun bezoldigings regeling geen reden tot klagen hebben." In de laatstgehouden vergadering van de Commissie van overleg werd besloten een sub-commisssie in te stellen, die de opdracht kreeg na te gaan welke wijzigingen zouden zijn aan te brengen in het hoofdstuk „Werk en rusttijden" van de dienstvoorwaarden bij P. T. T. Tot leden der sub-commissie werden be noemd de heeren van den Broek, (voorz. St. Petrus), van Giessel, (secretaris C.B.P.T.T.), D'Hont, (adj.-inspecteur), Nortier (directeu. Postkantoor Utrecht), en Waterberg, (secr. Centr. Ned. Ambt. Bond). In dezelfde vergadering werd naar aanlei ding van besprekingen over de belangen van die ambtenaren bij P. T. T., die geen aan- a. gezien de te dezen opzichte bestaande onzekerheid, aan alle P. T. T. ambtenaren mede te deelen of zij al dan niet recht hebben op vervroegd ouderdomspensioen b. den Minister van Financiën te verzoe ken om bij de op til zijnde wijziging van het Wachtgelder/besluitrekening te houden met mede te deelen of zij al dan niet recht hebben op vervroegd ouderdomspensioen c. te bevorderen, dat opnieuw en gedu rende 3 maanden, te rekenen van af den da tum waarop de nieuwe Pensioenwet in wer king treedt, gelegenheid gegeven wordt tot het inkoopen van tijdelijke dienstjaren. Volgens een later bericht is het verzuim zooveel mogelijk hersteld. De oude nacht wacht werd gehuldigd en ontving daarbij nog extra-geschenken. Te Hardinxveld werd bij nacht uit een op de Mervvede liggende ventersboot voor een belangrijke waarde aan kaas, koffie en thee gestolen. De eigenaar, die in de nabijheid was, zette de vluchtende dieven na, doch door de duisternis ontkwamen zij. In verband met dit feit, dat te Woudrichem en te Dalem ook roeibooten werden vermist, werd door de marechaussee's enrivier politie te Woudrichem een onderzoek in gesteld en werden de daders, Kr. B. en R. v. Z., als verdacht van deze diefstallen gearresteerd. De duurtetoeslagen en de bureel - ambtenaren. In verband met de plaats gehad hebbende conferenties tusschen "de directie der Neder landsche Spoorwegen en de erkende or- gai i aties van Spoorwegpersoneel, heeft r.aar de Crt. verneemt, de Directie het volgende per dienstorder aan het personeel bekend gemaakt 1. Nieuwe pensioenregeling Ter vol doening aan net desbetreffende verzoek der organisaties, en gelet op de omstandig heid, dat met de behandeling van het bij de Kamer ingediende wetsontwerp, be treffende wijziging van de pensioenregeling voor het Rijkspersoneel, voorloopig geen voortgang gemaakt schijnt te worden, zijn wij bereid aan de Regeering te vragen alsnog zoo spoedig mogelijk de indiening te bevorderen van het wetsontwerp be treffende de pensionneering van spoorweg personeel, zooals dit ontwerp in zijne laatste lijk ter kennis van de Regeering gebrachte redactie luidde, waardoor voor het spoorweg personeel een gelijke regeling verkregen zal worden als thans nog ten aanzien van de rijksambtenaren geldt. Daarbij zullen yvij dan meedeelen, dat ook de organisaties inzien en billijken, dat de nieuwe pensioen regeling voor het spoorwegpersoneel, als zij eenmaal volgens die redactie tot stand gekomen is, verder de normen van de rijks regeling zal moeten volgen en dus ook, wanneer deze laatste alsnog gewijzigd mocht wórden, overeenkomstige veranderingen die nen te ondergaan. 2. Duurtetoeslagen Rekening houdende met het algemeen geldende loonpeil en met de duurteverhoudingen bestaat er naar ons oordeel voor het toekennen van een of meer duurtetoeslagen geen noodzakelijkheid. Te minder kunnen wij hieraan denken, nu de financieele toestand der maatschap pijen, hoewel belangrijk verbeterd, zulks nog niet mogelijk maakt en wij overwegend bezwaar zouden hebben ten bate van het spoorwegpersoneel, dat in vergelijking met de bij particulieren werkende arbeiders over het algemeen goed af is, een beroep op de rijksmiddelen, dus op de belasting betalers te doen. 3. Bureelambtenaren Wij wenschen niet voor een belangrijke groep ambtenaren incidentcel in de loonregeling wijziging te brengen. Als een herziening van de geldende loon regeling aan de orde komt wat, zoo niet om andere reden, in elk geval wegens den afloop van de vijfjarige periode, waarvoor De Procure, Minderbroederklooster Maastricht meldt ons, dat er belangrijke beslissing genomen is in het proces tot de Zaligverklaring van den Dienaar Gods, Pater Valentinus Paquay, het Heilig Paterke van Hasselt. Aan den Bisschop van Luik is door de H. Congregatie der Riten opgedragen het proces te beginnen over de heldhaftig heid der deugden, door het Heilig Paterke beoefend, en over de wonderen, die aan zijne voorspraak worden toegeschreven. Na af loop van dit proces mag eerst de opgraving van de overblijfselen plaats hebben. De datum van die plechtigheid k3n echter nog onmo gelijk vastgesteld worden, en zal tijdig wor den bekend gemaakt. Hoelang het proces duren zal, is evenmin te bepalen het mag twee jaar duren. Het was 1 Januari juist 20 jaar geleden, dgt het Heilig Paterke stierf nu reeds is het proces tot de zaligverklaring van dezen Fran ciscaan van Nederlandschen stam zoover gevorderd. Naar de Msb. verneemt, zal de Weleerw. heer F. Krijn, kapelaan te Terwinselen, a.s. zomer naar de missie van het Aposto lisch Vicariaat van NoorwegenSpitsber gen vertrekker. maakt aan de medische faculteit, de toe stellen van zijn kliniek aan het Centrale Kanker-Instituut en een som van 100 000 frank nagelaten voor den bouw van nieu we localiteiten in het Kanker-Instituut in de rue de St. Gènes te Parijs. Wij ontvingen de volgende nieuwe uit gaven: Frisch en fraai, voor de kleintjes. Een voudige leesoefeningen voor het Ie en 2e leerjaar van R.-K. Scholen, door Willem Wiitschui, met vele kinderlijke illustraties in kleur. No. 3, 4, 5, 6, 9, 10. Uitgav G. B. van Goor Zonen, Gouda. Beknopt overzicht van de Kerkelijke eu Staatkundige Geschiedenis van Nederland, ten dienste van het Katholiek onderwijs, door C, N. Schaar, hoofd- der Par. School te Uitgeest. Met een inleiding van Dr. J. F. M, Sterck, oud-Inspecteur van het L. O, Uitg. N.V. Drukkerij „De Kennemer", Beverwijk. Het voorontwerp Ziekte- en Ongevallen wet 1925. Rede, uitgesproken op de ver gadering van de Vereeniging van Raden van Arbeid op 32 October 1924, aangevuld en van een naschrift voorzien door Mr. M. J. A. Moltzer, Drukkerij Mart. Spnrijt, A'dam. Rapport van den Nijverheidsraad in zake den invloed van de belastingwetgeving op de industrie, aangeboden aan den Minister van Financiën Uitgave Mouton Co., Den Haag. Laagste en hoogste Koersen (19151924), 17e jaargang. Uitgave van Arnold Gilissen'i Bank, AmsterdamRotterdam. Bulletin de l'AUiance Franqaise en Hollan- de, Ier Janvier 1925. Rédacteurs: J. H. Sau- veur, G. L. de Vries Teyens. Uitg. van Munsters Uitgevers-Maatschappij, A'dam. CONGO LOTEN 1888. 221ste Trekking 20 December 1924. 38 Seriën. Waarvan Serie 57619 No. 6, 10.000 francs. Serie 36S85 No. 24, 2000 francs. Serie 4744 No. 16, Serie 13882 No. 19, Serie 29293 No. 4, 1000 francs. Serie 760 No. 8. Serie 760 No. 16. Serie 760 No. 25. Serie 9793 No. 4. Serie 13882 No. 12. Serie 22301 No. 21. Serie 22505 No. 13. Serie 22866 No. 5. Serie 22866 No. 12- Serie 22940 No. 1. Serie 26422 No. 20. Serie 2S598 No. 24. Serie 30985 No. 17. Serie 47617 No. 15. Serie 50130 No. 9. Serie 58012 No. 7. Serie 58951 No. 15. Serie 59006 No. 23. Serie 59769 No. 5. Serie 59769 No. 11, 750 francs. Alle overige in bovenstaande seriën ver vatte loten Zijn aflosbaar met frs. 285. Betaalbaar 15 April 1925. 4% LOTEN PARIJS 1865. 238ste Trekking 15 December 1924. No. 56131, 150.000 francs. No. 304936, 50.000 francs. Nos. 233628 395728 400054 521606,10.000 francs. Ten bate van den operazangei Jos. Ore lio zullen de zangeressen Tilly Koenen, Henriette Sala. de pianist Carel Oberstadt, de cellist Charles van Isterdael en de zan ger Willem Cravelli den 29en Januari om 8 uur n.m. in den Haag een concert geven in de nieuwe zaal van den Dierentuin. Toen Potgieter stierf schonk hij een groot aantal brieven correspondentie met bekende personen aan de univer siteitsbibliotheek te Amsterdam. Een deel dezer brieven mocht terstond openbaar worden gemaakt, een ander deel moest geheim blijven tot 1 Januari j.l. Tot deze laatste correspondentie behooren ook de brieven van Busken Huet aan Potgie ter. Voorloopig is de verzameling echter nog niet voor het publiek toegankelijk, daar de stukken eerst gecatalogiseerd, ge plaatst en genummerd moeten worden. De scheikundige Maurice Demenitroux is, naar uit Parijs gemeld wordt, bezweken aan de gevolgen van de inwerking op zijn lichaam van het radium, waaruit hij het thorium trachtte te bereiden, dat gebezigc1 wordt voor de behandeling van rheumatiek. Demenitrouy was 40 jaar oud; hij is ge storven aan uitputting door verregaande bloedarmoede. De tarijke bloed-transfusies waarvoor zijn vader en vrienden zich had den beschikbaar gesteld, hebben niet mo gen baten. Prof. Bcrgonlé die een dag te voren als slachtoffer van de wetenschap was over leden bij de bestrijding van den kanker, heeft bij testament zijn bibliotheek ver- 12 jaar geëischt. Door het O. M. bij de rechtbank te Maas tricht werd Dinsdag 12 jaar gevangenisstraf geëischt tegen J. Hoppermans, gedetineerd, die in den nacht van Juli 1924 had inge broken bij de dames Ploem te Gulpen en deze met een mes in het gelaat verwond, waarna hij zich een aan deze toebehoorende beurs en een horloge toeeigende. Bekl. was reeds 4 maal veroordeeld en leefde van roof. Dê kantonrechter te Amsterdam heeft uil spraak gedaan, dat een radio-ontvanger eei muziek-instrument is. De jongeman, die zonder vergunning het radio-toestel, dat in het kozijn van 'n open raam stond, bediend had en daardoor muziek in de open lucht had gemaakt, werd tot een boete van 5 subs, 2 dagen hechtenis ver oordeeld. Voor het kantongerecht te Almelo heeft een arts terecht gestaan ter zake, dat hij in Juli door belofte heeft uitgelokt, dat een semi-arts gedurende zijn opkomst onder de wapenen, zijn praktijk waarnam. Beklaagde bekende het feit, maar voerde aan, dat het niet „buiten noodzaak" was geschied. Hij had n.l. aldus gehandeld in de stellige overtuiging, dat zijn plaatsvervanger tijdig de volledige wettelijke bevoegdheid zou hebben verworven. Toen deze voor zijn ex amen niet slaagde, kon hij zich bezwaarlijk meer van een arts als waarnemer voorzien. Als getuigen werden gehoord de semi-arts en de vader van een der door dezen behan delde patiënten. De ambtenaar van het O. M„ mr. De Muinck Keizer, zeide, dat uitsluitend op for- meele onbevoegdheid deze vervolging is ge baseerd. Hij betreurde het, dat dc menschen in bcklaagde's omgeving, leen zij vernamen, dat. de waarnemer eigenli;k geen arts was. zich opwonden. Maar de tijd is voorbij, dat cr nijpend gebrek was aan artsen, en de re delijkheid cischt, dat artsen, indien beschik baar, voorgaan. De Maatschappij tot bevor dering van de geneeskunde heeft deze ver volging gewenscht, om een einde te zien ge maakt aan het vervangen door semi-artsen vaak tegen lager honorarium, dan de geheel wetelijk bevoegden, die tegenwoordig in overvloed beschikbaar zijn, vragen. Dat be klaagde geen arts meer had kunnen enga- geeren, ontkent spr. Hij vroeg 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. De plaatsvervangende kantonrechter, mr. Kortenbout van der Sluys Jronmiddellijk vonnis wijzende, veroordeelde bekl. iot eet» boete van 10, subs. 10 dagen hechtenis. Ie. In zijn vergadering van 17 Juni 1924 heeft het Doorl. Episcopaat besloten, dat de leden der R. K. Werknemenden Midden standsvakorganisaties zich hebben aan te slui ten bij de standsorganisatie naar keuze onder goedkeuring der contactcommissie. dat de R. K. Bond van Technici met zijne organisatie kan doorgaan, en dat niet wordt teruggekomen op de genomen besluiten over den R. K. Werknemenden Middenstand. Tot deze besluiten behooren o.a. 2e. Besluit van 16 Dec. 1920 inhoudend ie goedkeuring der oprichting dezer stands- organisatie en bepalingen over haar Dioce sane- en Afdeelingsstatuten, voorts het voor schrift, een Commissie in te stelled die voor stellen heeft in te dienen, over de vraag, wie geacht moeten worden tot den Werk nemenden Middenstand te behooren. 3e. Besluit van 13 Juni 1922, dat St. Petrus geen standsorganisatie is. 4e. Besluit van zelfden datum, waarbij wordt goedgekeurd een door de Federatie der Dioc. R. K. Volksr en Werkliedenbon den, de Commissie voor den Werknemenden Middenstand en het Bureau der R. K. Vakor ganisatie gezamenlijk goedgevonden en on derteekend Rapport o.m. aangevend de on derlinge regeling van contact-commissie, van gebruikmaking van wederzijdsche in-| stellingen en van groepeering en indeelingj der leden. Dit rapport draagt de handteekening der t heeren H. Hermans, J. A. Schutte, A. Roh- ling, G. Turien, J. v. Rijzewijk, A. C. de Bruyn en is gedateerd 21 Maart 1922. 5e. Besluit van zelfden datum dat het Doorl. Episcopaat voor leden der Werkne- mende Middenstands-vakorganisaties de verplichting oplegt, lid te zijn van een stands- organisatie. Heb het ultstckendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal ie wereld het weten, indien gij niet adverteert. J^HN. P. ROCKEFELLER,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7