IK EUCHARISTISCH CONGRES Os staking in IJmuiden. ƒ1.- per Exemplaar, rtadio Omroep. SPAARNDAM. VELSEROORD. VELSEN. HALFWEG. VIJFHUIZEN. HEEMSTEDE 3ENNEBR0EK. VRAGENBUS. KUNST EN KENNIS. Een oud drieluik. Mevrouw Greta Loho Braakensiek. Mascagni gedagvaard. Kunstmatige aardbevingen. Een Raphael ontdekt? ORDE EN ARBEID. Handeldrijven door spoorweg personeel. De Textielindustrie in het Wupperdal. De hachtarbeid van de bakkers. De werkloozenuitkeering. R. K. Werkliedenbond in Nederland. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haar em. Kleine Houtweg 113 - Tel. 346S, HANDEL EN NIJVERHEID. Dr. F. G. Waller. De Nederlandsche afdeeling op de tentoonstelling te Parijs in 1925. De handel in Mollen-vellen. Geen prijsver hooging sigaretten KERK EN SCHOOL. Naar de missie. Voor de lezers van ons blad is nog gedurende korten tijd verkrijgbaar iiet prachtig Oedenk-Album van het Internationaal Eucharistisch Congres. Dit album, gedrukt op zeer fraai papier bevat ruim 100 platen over het Eucharistisch Congres; het formaat is 25 X 32 c.M. Wij zijn ervan overtuigd, dat al onze lezers dit album gaarne willen be zitten. De prijs is slechts afgehaald aan onze bureaux of besteld bij onze agenten. Franco per post J 1 20 bij vooruitbetaling. Voor dien uiterst lagen prijs zal men de beste herinnering hebben aan het te Amsterdam gehouden Internationaal Eucha ristisch Congres, daar alle kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, die aan net Congres deelnamen, en alle voorname plechtigheden er in zijn afge beeld Men gelieve spoedig bestelling vergezeld van het bedrag, aan ons in te zenden. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT, Nassaulaan 49 Haarlem. mtk Men schrijft ons: De staking in het visscherijbedrijf is voor onze gemeente, vooral voor IJmuiden en Velseroord, zulk een ramp, dat wij meentn niet langer werkloos te mogen toezien. Niet dat wij ineenen met dit artitel de staking te kunnen opheffen, maar wij willen althans een poging doen om te trachten nieuwe be middeling te verkrijgen. Want zooals het nu gaat, kan en mag het niet gaan. Het conflict neemt steeds scherper vormen aan en beide partijen staan buitengewoon scherp tegen over elkaar. Het is niet meer een strijd om wat loon meer, het is zuiver een strijd om de macht. Wij aarzelen niet te schrijven, dat dit ten stérkste moet worden veroordeeld. Aan zulk een machtsstrijd mogen geen 2000 a 2500 arbeidersgezinnen gewaagd worden, maar ook niet het visscherijbedrijf te IJmui den in zijn geheel. Ook niet de middenstand van IJmuiden en Velseroord. En niet alleen de middenstand niet, maar ook niet handel ïn industrie. Laten wij indachtig blijven, dat ook in an dere plaatsen, vooral te Egmond de gevol gen van de stakjng zwaar worden gevoeld. Dagelijks wordt de strijd scherper. De vele arbeiders van fabrieken en werkplaat sen worden naar huis gezonden, omdat er geen werk is. De zakenmenschen worden in het conflict betrokken en velen van hen moeten partij kiezen. De eene groep de zijde der stakers en de andere die van de reeders en dit alles, omdat dreigementen van boycot en niet meer leveren worden geuit. Het gevolg is Wrok en verbittering. Dit kan zoo niet voortduren. Als straks een der partijen het moet opgeven en dus verliest, blijft de wrok bestaan en daar mede de kans, dat het conflict opnieuw uit breekt, zoodra de verliezende partij daartoe de gelegenheid gunstig acht. Wij stellen daarom een nieuwe bemiddelingsooging voor. Laat men nu niet zeggen, dat dit on mogelijk is, omdat de officiëele Rijksbemid delaar zijn advies gegeven heeft. Wij achten het een uitnemende zaak, dat we k0bben gekregen de gelegenheid tot oplossing van arbeidersgeschillen, maar vinden het geheel verkeerd, dat daartoe één persoon aange wezen is. Wij willen ons hier niet mengen in het conflict, maar het rapport, dat de Rijksbemiddelaar heeh uitgebracht en dat wij woordelijk hebben opgenomen, is absoluut onvoldoende. Dit stuk houdt niets in dan conclusies. De Federatie heeft alleen de staking geproclameerd, de reederijen hebben ie laatste jaren groote verliezen geleden, :r kunnen geen hoogere loonen gegeven worden, dus moeten de zeelieden weer gaan varen. Wij betreuren ten zeerste dat onze bur gemeester niet anders kon doen, dan de par tijen tot den Rijksbemiddelaar, of liever dezen tot de partijen te brengen. Veel liever hadden wij den burgemeester als bemidde laar gezien, omdat wij gaarne erkennen, dat de burgemeester in arbeidsconflicten alles doet, om partijen tot elkander te brengen Wij herinneren er aan, dat de burgemeester reeds eerder en met succes als bemiddelaar in conflicten is oogetreden en hoe de heer Vermeulen hem daarvoor warmen dank in den raad bracht. Nu, na het pogen van den Rijksbemidde- aar, een bemiddeling van den burgemeester alleen wel uitgesloten is, stellen wij voor, iat er een commissie van bemidde'ing komt, b.v. van 5 leden. In deze commissie zouden mannen zitting moeten hebben, die buiten de pa'tiien staan, liefst geheel van het vissche- riibedriif onafhankelijk. En 't beste lijkt ons, dat iedere partij, in d't geval dus de IJmui- der Federatie en de Reedersvereeniging, twee !°den aanwüst en dat deze vier een voorzitter kiezen. Wii koesteren de hoop, dat de burgemeester dan gekozen zal wor den en deze de keuze zich zal laten welge vallen. Deze commfssie zal dan met spoed beide partüen moeten hooren en een zoo volledig nogelijk onderzoek instellen. Men zal moe ten weten of het juist is. dat 'de 2.50 per week meer niet gegeven kan worden en snderzijds zal men ook overtuigd moeten worden, of de voorstelling van de Federatie juist is, dat bij een besomming van 70.000 100.000 per schip per iaar de gelukkig ste matroos nog geen 25 per week thuis brengt. Bovendien zal beoordeeld en zoo aoodig veroordeeld m eten worden, of er van de zijde der Federatie contract- of woordbreuk heeft plaats gehad. Wij hopen zeer, dat beide partijen dit voorstel willen aanvaarden. Wij stellen niet voor dat deze commissie een bindende uit spraak zal doen. Zij zal een conclusie kun nen nemen en een voorstel kunnen doen. Vooral hopen wij, dat de partijen, die nu zoo onverzoenlijk tegenover elkaar staan, er door tot elkander zullen worden gebracht en wellicht een bemiddelingsvoorstel kan worden aanvaard. Wij hopen er zelfs nog meer van, n.l. dat bij gunstig resultaat deze commissie nog meer zal kunnen doen, b.v. om alle arbeids verhoudingen aan de visschershaven aan een onderzoek te onderwerpen. Natuurlijk met instemming en met medewerking van reeders- en arbeidersorganisaties. Hiervoor is indertijd een raadscommissie benoemd, maar deze heeft met haar arbeid geen groot succes behaald. Wij willen een nieuwe po ging om betere toestanden aan de Visschers haven te scheppen, hartelijk aanbevelen en zouden, het een mooi ding achten, als een permanente commissie daarvan het resul taat was. Er is nog genoeg, dat om een betere regeling vraagt, waarbii wij denken aan de vischlossers, en de ongunstige ver houding der opvarenden van k'eine stoom trawlers tegenover die der groote schepen. Een zegen zou het ook zijn, als er niet meer was de rivaliteiten de concurrentie tusschen de arbeidersorganisaties, welke ook nu weer bliikt. Wij doen een ernstig beroep op de reeders en de zeelieden, om dez< poging te steunen, opdat de commissie en spoedigste gevormd kan worden en haar arb^.d b<<sirnen kan. De stand. Gisteren is voor 't eerst sedert de staking geen enkele stoomtrawler in de visschers haven aangekrmen. D? eenirfe aanvoer be stond uit wat beugvisch van een Maasslui- sch<* sloep. De visbhande] wo'dt critiek. Echter moeten er eenige Hollandsche irawlers binnenkomen. Verschillende IJmui der stoomtrawlers ziin de laatste - gen uit gevaren In het bestuur der vereeniging van kleine reeders zijn ook nog benoemd de heeren E. de Groot en K. Blok. De Reedersvereeniging heeft getracht ook de Vischhandelvercenirfir in het conflict te het-"kVen. do~" vaa de vischhandelaren te vragen zi te verbirden, deen "isch te '•"n-c- -n d- nod -are-d" c*o'>tnt'"awlers Drt vïcnl-U- 't-la-pn afdowezen er meed«de»rl4, dat ri' dn S-t rnnfFrt be- dist neutraal vens-Spn te hlüven. bemiddelingspogingen. Men meldt ons nog: Mflnr 'pd lit»'** py vin Vot^gp vergaderd met de besturen der Arbeiders organisaties ter bespreking van de bemidde- lingsvoorwaarden om die later voor te stel len aan de reeders. Naar wij vernemen, konden deze voor waarden de goedkeuring wegdragen der or ganisaties, behalve van de Federatie die ze onaannemelijk vond. In een vergadering van kleine reeders, wien door den boycot van bet comiié van Verweer uit de groote ree derijen en de nevenbedrijven het uitvaren zeer wordt bemoeilijkt, is besloten tot op richting van een inkoop-centrale en werd een vereeniging van kleine reeders opge richt. Gisteren zou een conferentie tusschen den burgemeester en het bestuur der ree dersvereeniging plaats hebben. Gezien de houding der Federatie zal deze lot geen tastbaar resultaat kunnen leiden. Inmiddels wordt de toestand nijpend. Ook voor den vischhandel zou het gewenscht zijn, dat een erkundige commissie mandaat kreeg voor het zoeken naar een oplossing. Zoo scherp als thans is het conflict nooit geweest. Een vergadering. In een zeer druk bezochte vergadering van belanghebbenden bij het visscherijbedrijf, op Maandag 5 dezer gehouden in de vergader zaal van de Ijsfabriek voor de Vischhandel- vereeniging, aan het Sluisplein, alhier, is be sloten de overeenkomst tusschen verschillen de reederijen en nevenbedrijven, reeds eer der mondeling aangegaan, thans in contract- vorm vast te leggen, met de bedoeling zoo veel mogelijk thans nog varende stoomtraw lers het uitvaren te beletten en* daardoor dus het conflict te verkorten. Daartoe werd ter tafel gebracht een concept, waarbij alle onderteekenaars zich verbinden om geduren de een vol jaar geen leveringen op te dra gen of bestellingen te doen aan leveranciers, die vanaf heden direct of indirect medewer ken of zullen hebben medegewerkt om tij dens de staking stoomtrawlers naar zee te helpen. Verder worden boetebepalingen vastge steld voor overtredingen, het aanleggen van een zwarte lijst wordt geregeld en de uit voering van een en ander opgedragen aan de Commissie van belanghebbenden, door de vergadering benoemd, terwijl eindelijk een arbitrage-clausule is opgenomen met 't oog op eventueele geschillen, die uit de over eenkomst zouden kunnen voortvloeien. Nadat dit concept ampel was besproken, waarbij geen enkele wijziging werd aange bracht, werd tot onderteekening uitgenoo- digd, waaraan door bijna alle aanwezigen werd gevolg gegeven, terwijl van meerderen, die niet aanwezig konden zijn, reeds bekend was, dat deze eveneens tot onderteekening bereid zijn en daaraan spoedig gevolg zullen geven. Vervolgens kwam uit de vergadering ter tafel een voorstel omtrent de stichting van een algemeene werkgeversvereeniging in het visscherijbedrijf te IJmuiden om door samenwerking maatregelen te kunnen ne men om te voorkomen eventueele nadeelige gevolgen die voor de onderteekenaars uit de staking zouden kunn envoortvloeien en om te verbinden tot medewerking, dat na afloop der staking het bedrijf weder op re gelmatige wijze zal worden hervat en uit geoefend. Aan het verzoek, om ook dit beginselbe sluit te onderfeekenen, werd eveneens door bijna alle. aanwezigen gevolg gegeven, waar na op voorstel van den voorzitter dit voor stel in handen werd gesteld van de Com missie van belanghebbenden bij het vissche rijbedrijf, reeds in een vorige vergadering aangewezen, opdat deze Commissie de op richting dezer werkgeversvereeniging ver der ter hand zal nemen. Rijwielplaaljes. De belasting-ambtena ren en de politie hebben Maandag wel 50 rijwielen in beslag genomen, omdat ze niet voorzien waren van een nieuw belasting plaatje. De eigenaars der rijwielen konden meegaan en de plaatjes koopen en de boe te betalen. Oplichting. De politie heeft den staker die verschillende ingezetenen bewogen heeft geld af te geven (hij had, bij iemand nog drie gulden losgekregen) aangehouden. Hel bleek te zijn zekere L. J. H. Remstoelen aangevaren. Het hier van Vfrest-Indië aangekomen Duitsche stoom schip „Therese Horn" heeft bij de groote sluis de remstoelen anagevaren en daaraan schade toegebracht. Ook het schip bekwam eenige schade aan de reeling. EEN ADRESBOEK VOOR DE GEMEEN TE VELSEN. Wij ontvangen een adresboek 1925 der gemeente Velsen, onder het motto „Help U Zelf", uitgegeven door de firma A. Ei kelenboom, te Bloemendaal, die reeds meerdere nuttige adresboeken van de om streken van Haarlem het licht heeft doen zien, zooals van Bloemendaal, Schoten, enz. Het nieuwe adresboek van de gemeente Velsen is, naar een eerste beoordeeling kan luiden, zeer zeker volledig. Het is keurig verzorgd en het handig formaat zal er zeker toe bijdragen, dat het een gemak kelijke wegwijzer voor velen zal worden. Het bevat o.m. een alphabetische naam lijst en een stratenlijst van IJmuiden, Vel seroord, Velsen en Driehuizen, Wijkeroog, Santpoort en Jan Gijzenvaart, verschillen de andere wetenswaardige bijzonderheden, zooals een beroepen!ijst, een lijst van de in de gemeente Velsen bestaande vereeni- gingen, terwijl zeer veel advertenties en eenige cliché's, o.a. van het hoogovenbedrijf het geheel verfraaien. Onder de bestaande adresboeken van Haarlem s noordelijke om streken, zal dit adresboek zeker een zeer goede plaats innemen. Gemeenteraad. Een vergadering van den raad der gemeente wordt gehouden Vrijdag 9 Januari 1925, des namiddags 7 uur ten raadhuize ter behandeling van de vol gende agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Stemming over voorstellen met betrek king tot de begrootingen voor zoover in de vergadering van 24 December 1924 de stem men daarover hebben gestaakt. 4. Vaststelling der begrooting voor het Woningbedrijf en van die voor de gemeente beiden voor het dienstjaar 1925. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders ter benoeming van vier lieden der com missie tot wering van schoolverzuim wegens ontslagneming als zoodanig van de heeren M Meiiers en Th. Jukes en wegens perio dieke aftreding van de heeren J. Zuidweg en C Bouwens. Aanbevolen worden achtereen volgens: 1 a. C Stapel Jr.; b. M. Meijers; 2 a. S. Balm; b. Th. Jukes. 3 a. J. Zuidweg; b D. Blanksma. 4. a. C. Bouwens; b. Ph. .1. Plooij, 6. Idem, tot benoeming van vijf leden der plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs (schoolcommissie), wegens vertrek uit de gemeente van de heeren L. Mesman en W. Biesheuvel en wegens perio dieke aftreding van mevr. M. de Vries—van Vliet en van de heeren A. C. van Bostelen en L. Gijzenberg. Aanbevolen worden achtereenvolgens: 1 a Mevr M. de Vriesvan Vliet; b. mevr. H Vreekende Vries; 2. a. mevr. M. E StanelFrese; b mevr C. J Smitvan Krieken; 3. a, A C. van Bostelen, b. D. Blanksma: 4. a. L. P-iizenberg, b. J. Lucas: 5. a. Th. Jokes, b. S. Balm 7. Idem, om over te gaan' a. tot den bouw van een woning voor den Gemeente-genees heer op de gedempte Zuidelijke gemeente vaart; b. verkoop van de tegenwoordige woning met tuin en schuur; c. het aangaan van een geidieeaing ten behoeve van den voorgestelden bouw als onder a. bedoeld. 8. Idem, tot voorloopige vaststelling der gemeenterekening en die van de bedrijven en goedkeuring van die van het burgerlijk armbestuur, over 1923. 9. Idem, tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Nieuwe Rijweg nos. 1 en 2. 10. Idem, tot vaststelling van een vijfde wijziging der algemeene politieverordening, hcudende gesloten verklaring van straten voor motorrijtuigen en rijwielen en bepaling van door bestuurders van motorrijtuigen en rijwielen in acht te nemen maximum snel heid in de bestemde kom. De gasprijs. Met ingang van de eerste meteropneming né 1 Januari 1925 zal, tenge volge van een betrekkelijk besluit van den gemeenteraad van Schoten, behoudens en kele uitzonderingen, de prijs van het gas óók in Spaarndam, zoowel over den gewonen als over den muntmeter bedragen 12 cents per M3. voor een verbruikte hoeveel heid van 30 M3. of minder per maand en 8 cents per M3. over een verbruikte hoeveel heid van meer dan 30 M3. per maand. Speelplaats. Het ligt in het voornemen van B. en W., om het Oostelijk deel van de voormalige haven, voorloopig te bestemmen tot openbare soeelplaats. Vergaderzalen. De lunchroom van den Heer Eynthoven aan den Stationsweg wordt vergroot. Door verbouwing en dopr bijtrek king van het naastgelegen pand worden een paar aardige vergaderzalen verkregen, waaraan in onze gemeente groote behoefte is Bevolking, De bevolking der gemeente Velsen bestond dp 31 December uit 15736 mannen en 15377 vrouwen, totaal 31113 zie len, tegen 30071 zielen op 31 December 1923, De bevolking is in 1924 dus toegeno men met 1042 zielen. Diefstal. Door de marechaussee zijn vier alhier wonende personen, die zich heb ben schuldig gemaakt aan diefstal van lood op de terreinen van het Hoogovenbedrijf aangehouden. Voorts is aangehouden de opkooper de W. alhier, wegens heling, daar hij het lood ha'' apkorht. Burg. Stand. Geboren: z., v. C. Dijk Visser z., v. G. Veldman—Basstra z., v. P. C. van NoordWoerlee d., v. W. P. Broekv. d. Stelt, z. v. E. van Delft Hartog. d. v. T. Haagmanvan Uitert. d. v. M. TrompLangereis d. v. H. H. Jaspersevan Os. Overleden: G. Heeremans, 57 j., echtg. van Th. A. Dijkman. J. C. L. Goossens, 1 j., z. van H L. Goossens en G Demmers H. B. S. met literair-economische aidee- ling. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat een literair-economische afdeeling (afd. A.) is verbonden van Ar Rüks H. B S. alhier. STAKING. Maandagmorgen is er staking uitgebroken onder het werkvolk van den heer Schoovliet, aannemer van het vernieuwen der tramlijn HalfwegSloterdijk. De staking, welke plm. 50 man omvat, moet ontstaan zijn door het fei.t dat de aan nemer aan een 5-tal menschen, die meer ge schoold en bekwaam zijn voor dat soort werk, 65 cent per uur uitbetaalde en de overige werklieden 50 cent per uur. De sta kers wenschten ook 65 cent, niettegenstaan de ze contractueel waren overeengekomen tegen 50 cent per uur te werken. Eenige werkwilligen werden door de stakers lastig gevallen. Assistentie werd vervolgens inge roepen van de Amsterdamsche politie en van de marechaussees te Sloterdijk, die de werk willigen in bescherming namen. Maandag avond weren zij onder politie-toezicht naar Halfweg gebracht en door den gemeente veldwachter overgenomen, die hen verder transporteerde, onder molestatie van een 40-tal stakers. In de Lindelaan te Zwanen burg gekomen, werd opeens met steenen ge gooid en 'geschoten. De veldwachter achtte nu het oogenblik gekomen, om op te treden. Hij gelaste de stakers achteruit en uiteen te gaan en na hulp van zijn politiehond stoven de stakers als kinderen uit elkaar. Het mocht den veldwachter gelukken, door zijn kordaat optreden, de orde te bewaren en ongelukken te voorkomen. Dinsdagmorgen zijn de werkwilligen niet meer aan het werk gegaan uit vreest voor de stakers. De aan nemer zet zijn werk voort, met 15 man eigen personeel. Zilveren Jubileum. Zaterdag vierde de brugwachter J. Kooyman zijn 25-jarig ambtsjubileum. Reeds vroeg wapperde de vlag van het station Vijfhuizen en enkele treinen lieten een langgerekt fluitsignaal hooren om den jubilaris te huldigen. De opzichter van Hoofddorp kwam hem op den dag, namens de Ned. Spoorwegen, complimenteeren en een enveloppe met in houd overhandigen Verder heeft de feeste ling dien dag ook heel veel belangstelling mogen ondervinden. Hef hek aan den Spieringweg. Het hek, hetwelk staat op den hoek Spieringweg Vijfhuizerweg, en dat geplaatst is voor de veiligheid van het verkeer, begint zoo zoe tjes aan zijn doel te missen. Ging er vroeger alleen maar 'as een brUr tale jongen achterom, nu is het zoo onge veer een publiek fietspad geworden, waar heel veel personen langs heen gaan. Een verbetering zou het zijn, als dit hek maar eens een meter achteruit gezet werd. Dit zou, vooral daar het hier een scherpe hoek is, h°t anode komen. Terug te bekomen bij: N. v. d. Erf Iepen laan 13, een dameshandschoen; Van Wijnen Glipperweg 105 een bruine ceintuur; C. Vreeken, Leidschevaartweg 231, een ta bakspijp; H. de Rooy, Teslastr. 1, een cein tuur en een handwarmer van een rijwiel; H Hover, Westerbnutstr&at 7. een witte kinderhandschoen; Kennel „Fauna" Haar lem, een Duitsche herdershond; B. v. d. Meer Koediefslaan 22, een bankbiliet; A. Blansert, Vocweg 49, een glacé heeren handschoen; Wagemans, Llndenlaan 5, een rozenkrans: T Saarldos Glipperweg 119, een portemonnaie met inhoud; S. Bakker, Bosch- en Vaartstraat 13rood een heeren- handschoen; J. Jansen, Raadhuisstraat 25. een portemonnaie met inhoud; J. Meijer, Glipperweg, twee zakken vuil waschgoed. W. Schoo, Iepenlaan 17, een hondenriem; A. Leuven, Kastanjelaan 13, een pet. rjp WERKVERSCH A FFING. Door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is aan het Gemeente bestuur van Zandvoort bericht dat geen sub sidie in de kosten van de werkversch-.ffin'' zal worden verleend, indfr-n er geen maat regelen worden getroffen dat eene behoor lijke arbeidsprestatie van de te werkge stelden is verzekerd. De Minister vond zijn aanvankelijken in druk, dat de in de overgelegde begrooting genoemde eenheidsprijzen aan den ruimen kant zijn, bevestigd. Blijkbaar was er op gerekend dat de ar beidsprestatie der te werkgestelden ver be neden de normale zou blijven. Dit standpunt wordt onjuist geacht' daar er feitelijk van te voren reeds wordt berust dat op de werk verschaffing onvoldoende wordt gewerkt. Indien de ervaring de vorige winters op gedaan in die richting hebben gewezen, dan moet die ervaring worden benut en moet eene doeltreffende reorganisatie van ae werkverschaffing plaats hebben om betere resultaten te krijgen. In plaats van een vast dag- of weekloon te laten werken moeten dan al de werkzaamheden die zich daartoe leenen, in accoord werld worden uitgevoerd. Wanneer dit verzekerd is zal een verzoek om bijdragen uit de Rijks middelen opnieuw in overweging worden genomen. Bebrafenis wijlen Dr. Gerke. De ter aardebestelling van wijlen den heer Dr. C. A. Gerke zal plaats hebben a.s. Vrijdag, n.m. om IA uur op de Algemeene Begraafplaats, alhier. Burgerlijke Stand. Overleden: Th. Hoo- genstijn, m., 80 jaar. Vuilnis-ophalen. Het vuilnis-ophalen is wederom voor een jaar aanbesteed en aan de laagste inschrijvers, Gebr. Korsman te Haarlemmermeer gegund voor 400. De inschrijving staat op naam van W. v. Dijk Sn., die ook het vorige jaar op deze ma nier dat werk deed toekomen aan een niet ingezetene der gemeente. „Kunst na Arbeid." Dinsdag 13 Jan. geeft bovengenoemd korps een Jubileum voorstelling ter gelegenheid van de 50-jarige loopbaan als musicus van haar Directeur, den heer Eug. H. Rap. Gezien het programma, verwachten we een stampvolle zaal op dien avond. Vr. Valt de eerste dag van het Israëliti sche jaar steeds op denzelfden datum van de Gregoriaansche tijdrekening? 2. Zoo ja, welke is deze datum, zoo neen, hoe wordt de datum van den eer sten dag bepaald? 3. Hoeveel maanden bevat een Israëli tisch jaar, hoe heeten deze maanden en hoeveel dagen heeft elk van ben? Antw. 1. Neen. 2. Dat is een ingewikkelde berekening, waarvan wij u ten onzen kantore wel in zage willen verschaffen, maar waarvan, de beschrijving wel een drie kwart kolom lang en saai zou zijn. Dit willen wij zeg gen: het jaar moet aanvangen roet den eersten moled na het lente-nachlevenings- punb De schrikkelmetbode brengt echter sterke verschuivingen daarvan mede. Bo vendien zijn er verhinderingen welke ver schuivingen van den nieuwjaarsmoled met zich meebrengen. Iedere maanmaand vangt aan bij het eerste zichtbaar worden van de maansikkel na nieuwe maan. Dat tijd stip heet moled. Er zijn 12 maanden en een schrikkeljaar telt 13 maanden. De namen zijn: Tisiri, Marchesjwan, Kislev, Tebet, Sjebat. Adar, in het schrikkeljaar volgt hier Vcadar Nisan, Sjar, Sivan, Thamoez, Ah, Eloel. Het aantal dagen van elke maand is 29 of 30. U kunt op ons bureau nazien hoe de dagen verdeeld zijn. Vr. Wat is per motor de ko-tste en mooi ste weg van Haarlem naar Ede? Hoeveel K.M. is het? Antw. Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer. Kudelstaart, de Kwakel, Uit hoorn, Mijdrecht, Wilnis, Oudhuizfön, Ru- wiel, Breukelen, Maarssen. Utrecht, de Bilt, Zeist, Woudenberg, 'Renswoude, de Klomp, Ede. Afstand 95.8 K.M. Te Scherpenisse op Tholen bevindt zich op het gemeentehuis een oude schilderij, een triptiek, welke kunstwaarde heeft en de aandacht heeft getrokken van de Rijkscom missie voor de monumentenzorg. Op voor stel van den Burgemeester heeft de Raad besloten deze triptiek naar Den Haag te zenden, waar de. heer Van Bohemen een onderzoek zou kunnen doen en opgave zen den van de restauratiekosten, waarna een beslissing zal worden genomen over al of niet-herstei. De 'riptiek. met Bijbelsche voorstellingen, is afkomstig uit de voorma lige kerk van Westkerke, welke am bachtsheerlijkheid behoort tot Scherpenisse. De oude toren der statige kerk stond als ruine nog in de helft der 18e eeuw op het nog bestaande kerkhof maar is toen ge sloopt Het volgend seizoen zal Mevrouw Greta LoboBraakensiek geen deel meer uitmaken van het gezelschap van het Vereenigd Too- neel, d'rectie Verkadt en Verbeek. Toen Pietro Mascagifi in 1893 voor de eerste maal naar Weenen kwam, zond de schrijver Engelbert Puder hem een libretto, getiteld „Bicetta", in de hoop, dat de com ponist van „Cavalleria Rusticana" dat op muziek zou zetten. Mascagni, die jaarlijks honderden derge lijke geschriften ontvangt, had blijkbaar geen diepen indruk van Bicetta ontvangen, want, in Italië teruggekeerd, vergat hij het manuscript totaal. Maar nu heeft de dochter van den schrijver, Jonanna Puder, gebruik makend van de aanwezigheid van Mascagni in Weenen, er hem op niet-pleizierige wijze aan herinnerd, dooi den componist voor de rechtbank te dagen met een eisrh tot scha devergoeding van honderd millioen Oosten- rijksche kronen De maëstro kan zich in de verste verte niet herinneren waar hij het handschrift ge laten heeft en zijn advocaat heeft voor de rechtbank gepleit, dat er geen sprake kan zijn van schadevergoeding. Om olie te vinden. Een curieus middel om petroleum in den bodem te vinden is bedacht door den Duit- schen seismoloog Mintrop Hij laat groote ladingen dynamiet ontploffen en bepaalt uit de manier, waarop het geluid zich ver- preidt. o! er kans bestaat op het 'inden an een olie-bron Meesta' liggen oliebronnen onder den top van een diepe rotsplooi, die den vorm van een omgekeerde V heeft. Het is daarom van belang de richting en de telling van de lagen in de rots te kennen. De methode van Min trop berust op het feit, dat aardtrillingen, die op een massieve rotsmassa stuiten, weerkaatst worden. Men verwekt nu een groote ontploffing en constateert met seis- mografen op verschillende afstanden, waar de trillingen ten slotte beland zijn. Daaruit kan men afleiden, waar de hellende lagen in den bodem liggen, hetgeen op de waarschijn lijkheid van petroleum wijst. De methode schijnt vooral bruikbaar in vlak land, waar geen bergen zijn om een aanwijzing te geven van de formatie in den diepën rotsbodem. Te Rotterdam is in een tweedehands-win kel een schilderij ontdekt, dat kenners uit Sheffield voor een werk van Raphael hou den. Het stuk stelt voor Amor en Psyche. Het stuk is naar de National Gallery ge zonden om nader te worden onderzocht. Naar de „Msb." verneemt, zijn Maandag voor het scheidsgerecht bij de Ned. Spoor wegen behandeld de door de directie opge legde straffen van 3 dagen inhouding van loon wegen het handeldrijven door 'n zestal leden van het personeel. Bedoelde personen haddeft onderling steenkolen gekocht en die aan de deelnemers afgeleverd. De voorzitter van de Vereeniging van Utrechtsche Steen kolenhandelaren, de heer L, Sparenburg, ha de zaak bij de directie aanhangig gemaakt. Voorzitter van het scheidsgerecht was mr. Van Kreel en leden mr. Bodemeijer namens de directie en de heer P. de Haan, secreta ris van den Neutralen Bond,, namens appel lanten, terwijl als woordvoerders optraden rar. v. d. Zweep voor de directie en de heer S. Pomper voor appellanten. Het scheidsgerecht heeft na zeer uitvoe rige verhooren en debatten in raadkamer beslist, dat appellanten art. 128 R.D.V. over treden hadden, door niet vooraf vergunning te vragen aan de directie, voor het beklee- den van een bezoldigde of onbezoldigde be diening en dat appellanten deswege met de allerlaagste straf, n.l. een schriftelijke beris ping, zullen gestraft worden. In overeenstemming hiermede werd de straf van inhouding van drie dagen loon vernietigd. Fransche concurrentie. Na de stijging der prijzen voor wol, katoen en zijde aldus meldt de „Rheinisch Westfalische Wirtschaftszeitung", het offici- eele orgaan van de Jaarbeurs te Keulen verwachtte men in de textielindustrie in het Wupperdal een opleving in zaken. Deze ver wachting is teleurgesteld en zelfs is de toe stand in enkele bedrijven nog slechter ge. worden. De oorzaak van dezen slechten toestand in de textielindustrie wordt in de eerste plaats geweten aan de kredietpolitiek van de Rijksbank. In tegenstelling met verschil lende andere industrieën is het in de textiel industrie in het Wupperdal nog niet gelukt het verloren bedrijfskapitaal te herstellen door buitenlandsdae credieten. Onderhande lingen, welke ongeveer acht weken geleden met buitenlandsche financiers zijn aangevan gen, konden nog niet tot een resultaat lei den, daar de industrieelen in het Wupperdal opzagen tegen den hoogen rentestandaard Een tweede oorzaak van den slechten toe stand is de Fransche concurrentie, welke vooral teweeggebracht wordt door den lagen stand van den franc. Sinds eenigen tijd is echter ook de Belgische en Tschecho-Slowa- kysche concurrentie op de markt merkbaar. Het verlagen der prijzen in de textiel industrie in 't Wupperdal wordt ten zeerste bemoeilijkt door den hoogen loonstandaard. De loonen, die hier betaald worden, zijn belangrijk hooger dan in de Elzas. Terwijl de katoenspinnerijen veel te lijden hebben van de concurrentie der fabrieken in den Elzas, kunnen de zijdefabricken niet tegen die te Lyon op. Verwacht wordt, dat met ingang van 10 Januari a.s. een verande ring in den toestand zal komen. Slechts in de tapijtfabrieken is druk werk. De uitvoer van meubelstoffen is goed. In een Zondag te Amsterdam gehouden vergadering van den Bondsraad van den Algem. Bond van Arbeiders(-sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkings- bedrijf, is besloten een „geweldige agitatie" te ontwikkelen tegen het wetsontwerp-Aal- berse, waarvan men meende, dat het de volledige terugkomst van den bakkersnacht- arbeid zou brengen. De uitkeering aan de „uitgetrokkenen". „De Bouwer" meldt, dat het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond bericht van den Minister van Arbeid ont vangen heeft, dat aan werkloozen, die drie jaren achtereen uitgetrokken waren, ook over 1925 mag worden uitgekeerd. Het R.-K Werkliedenverbond komt bij een in een vakbondsvergadering, Dinsdag 20 dezer, om half 11, in het gebouw der R.K. W.V., te Utrecht, WOENSDAG 7 JANUARI. Radio Paris 1780 M. 9.20 u. gedeelten uit „l'Africaine" van Meijerbeer 10.20 Dansmuziek. Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Quartet- concert en opvoering van „The day dream" 9.50 u. Tijdsein. Brussel 265 M. 8.35 u. „Rigoletto," van Verdi. De agenda vermeldt o. m.: Nadere vaststelling van he|j standpunt der R.-K. Arbeidersbeweging inzake Bedrijfsor ganisatie; bespreking der missive van den Minister van Arbeid aan den Hoogen Raad van Arbeid inzake aanpassing der Arfcids- wet aan Onderwijs- en Leerplichtwet en aan wijzing van 3 vertegenwoordigers der vak bonden in de verbondsvergadering. Het be stuur stelt voor hieromtrent te besluiten aan de drie grootste vakbonden de bevoegd heid te geven, om een tweeden vertegen» woordiger aan te wijzen. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft dr. F. G. Waller, president-directeur der Ne- derlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft bij zijn nieuwjaarswensch aan het personeel der fabriek medegedeeld, voornemens te zijn, in den loop van dit jaar zijn functie aan de fabriek in den bestaanden vorm neer te leggen. Binnenkort zal dr. Waller 40 jaa; directeur der fabriek zijn. Men schrijft ons: In de plannen voor het deelnemen van de Nederlandsche industrie aan de Tentoon stelling te Parijs" in 1925 begint meer en meer teekening te komen. Werd in den be ginne gevreesd, dat in verband met de hooge invoerrechten in Frankrijk en de geringe waarde, welke uit commercieel oogpunt, deelneming aan deze tentoonstelling aan fa brikanten zou opleveren, de industrie zich voor deze oppositie weinig zou interessee ren, zoodat mede dientengevolge de samen stelling der Nederlandsche inzending in han den van de kunstenaars werd gelegd, met voldoening moge thans vermeld worden, dat in der laatsten tijd met verschillende fabri kanten uit de meubel-, tapijt-, textiel-, glas- en aardewerk-industrie onderhandelingen zijn aangeknoopt en alsnog hunnerzijds voortbrengselen der Nederlandsche kunst nijverheid en industrie te Parijs in te zen den, bij welke inzendingen weliswaar het aesthetische op den voorgrond zal staan, maar waarbij tevens gedacht wordt aan de mogelijkheid on door te Parijs te exposeeren in het buitenland een afzetgebied te ver overen voor de Nederlandsche kunstnijver- heidsvoortbrengselên. Ook voor de uitgave van een geillustreerden catalogus voor de Nederlandsche afdeeling werd de zeer te waardeeren medewerking gekregen, die het mogelijk maakt hiervoor een staal te geven- van het beste wat op dit gebied in ons land wordt gemaakt Uiteraard zijn de belangen voor de Fran sche industrie bij deze tentoonstelling zeer groot; door belangrijke opdrachten aan de eerste kunstenaars za! de Fransche afdee ling een steun krijgen, die niet 'voor de Ne derlandsche inzending te verwachten is. Niettemin is het een verheugend feit dat van samenwerking tusschen kunstenaar en in- dustriëel in ons land te Parijs getuigd kan worden, al zij het op bescheiden wijze. Het hoofdbestuur van de Groningsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten aan de regeering te verzoeken, het vervoer en den handel in mollenvellen in het geheel» land te verbieden. Zeven van de voornaamste sigarettenfa- brikanten in Amsterdam, den Haag, Rotter dam, Eindhoven en Groningen hebben be sloten bij het in werking treden van de ver hoogde belasting op sigaretten het verschil tuschen de in- en verkoopprijzen te verklei nen met het bedrag van de verhoogde be lasting. Een verhooging van de détailprijzen zou huns inziens een achteruitgang van het verbruik van sigaretten en ook een gerin gere verdienste voor den winkelier ten ge volge hebben. Dinsdagmorgen vertrokken vanuit Ant werpen voor de tweede maal naar de Mis sie in Belgisch Congo (vicariaat Stanley Falls), de Zeereerw. Pater L. Jeuken, uit Utrecht en A Marrevee, van Schiedam, beiden van de Congregatie van de Priester» van het H. Hart (Liesbosch). GEDENKALBUM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8