R. K. Kiesvereniging „CREDO PUGNO" IN EN OM HAARLEM. Donderdag 8 Januari 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 48ste Jaargang No. 15936 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. Het Voorzitterschap van de Tweede Kamer. Motor' en Rijwielwet. De Amsterdamsche Meel- voordracht. LEDEN-VERGADERING op VRIJDAG 9 JAN. 's avonds te ACHT uur in het gebouw „ST. BAVO". Agenda 9 Januari VOOR PATER STAAL. De R.-K. Middenstands- vereeniging. Het Jaarboekje voor Katholiek Haarlem. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Kalenders 1925. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Besmettelijke ziekten. KANTONGERECHT. Waarom niet? J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Orkest-concert te 's-Hertogenbosch. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle.j en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3,58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. WEUWE HAARLEHSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel op de le Pagina s 75 cfc. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel' 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X gnrtrt Levenslange geheele on X 7 CA bij een ongeval met X bi* l-n" nn"^ t 125 - JuiiTof wiisrinew" f50 - beenzot tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI wllUu.™ geschiktheid tot werken; T DU." doodelijken afloop. I faOU."1 een voet of een g, I £.iJ. -j bij een breuk van Q bij verlies v an een arm andere ving er De eerste raadszitting in 1925 is gisteren rast de gebruikelijke nieuwjaarsrede van dén voorzitter geopend. In tegenstelling met mr. Slingenberg, die zich het vorig jaar als waarnemend voorzitter liet verlokken tot het houden van staatsrechtelijke bespie gelingen, bepaalde burgemeester Maar schalk zich thans weer tot het zuiver lo cale en gaf een overzicht van den toestand der gemeente. De lichtzijden overtroffen gelukkig de schaduwpartijen, wat de laat ste jarën meestal niet het geval was: de werkloosheid is sterk verminderd, de wo ningnood is bijna gelenigd; het financieel perspectief is niet kwaad; de grensregeling zal nu eindelijk tot stand komen. Een op merkelijk verschijnsel onderstreepte de bur gemeester niet zonder reden, dat n.m. het bevolkingscijfer in 1924 met 97 is terugge- loopen. En dat niet door abnormale sterfte of stilstand in het geboortecijfer. Neen, het geboorteoverschot boven het getal der over ledenen was 804. Maar er zijn ruim 900 menschen meer vertrokken dan er zich hier vestigden. Het zou belangrijk zijn de rede nen van die verhuizingen te kennen. Zon der meer mogen wij wel constateeren, dat deze volksverhuizing precies het tegendeel is van wat Haarlem noodig heeft Onze ge meente moet als luxe-stad de menschen aan trekken en de menschen vasthouden. Kcjj zij dat niet, dan is zij binnen weinig jaren een noodlijdende gemeente. Moge de grens regeling spoedig en wel in zulk een vorm afkomen, dat Haarlem met verjongde kracht zijn aantrekkelijkheid kan ont plooien en weer een levenskrachtige ge meente wordt. De heer v. d Kamp was na een lang durige ziekte gisteren weer voor het eerst in den Raad en al dadelijk kon hij de taak van oudste raadslid vervullen om den bur gemeester te danken voor de gegeven in lichtingen en heilwenschen. Na het aanhooren van de nieuwjaarsrede werden wij weer veraocht heen te gaan. De Raad ging meer dan een uur lang in comité-generaal, naar later bleek, om een voorstel van den wethouder van financiën tot het aangaan van een leening van 2 millioen te bespreken. Gewoonlijk worden zulke peulschilletjes in vijf minuten opge knapt. Maar onze Raad is zoo topzwaar van financiecle specialiteiten, dat de zaak vijf kwartier lang gewikt en gewogen moest worden. Na heropening der zitting kregen wij te hooren, dat Haarlem een nieuwe lee- ning, groot twee millioen, aangaat, aflos baar in 40 jaar tegen een rente van 5 !4 pet. Aan het ideaal der rentelooze leenin gen van prof Veraart gelooft dus blijkbaar nog niemand in onzen Haarlemschen Raad, nu we ons nageslacht tot over veertig jaar weer eens gaan belasten met rente en af lossing van eenige tonnen gouds. Erg bang, dat de twee millioen niet zal worden on- genomen, zal intusschen wel niemand zijn. De agenda bevatte overigens niet heel Veel bijzonders. Er was het beloofde voor stel voor een gemeentelijke voorbereidende school aan de Bakkerstraat. De heer Visser vond f 6000 voor oprichting van twee klas sen Monfossori-onderwijs erg duur Wel heeft de Wethouder gezegd, dat dit onder wijs het neusje van den zalm is, maar als het zoo duur is, kan de bevolking wel met een mindere vischsoort volstaan. Wethou der Bruch zette deze weinig smakelijke vischachtige beeldspraak door met de op merking, dat we dan den kreeftengang zou den gaan! En de voordracht werd goedge keurd. Het voorstel om de huur van de electri- citeitsmeters te herzien, lokte nogal verzet uit. De heeren Castricum en Joosten von den het vreemd, dat hier enkel over me- terhuur gesproken werd, terwijl bij de be grooting een wijziging van de tarieven der huurleiding is toegezegd. En dat zou geen overbodige weelde zijn. want in Leiden b.v. betaalt men 0.60 tegen 1.50 in Haar lem. Wethouder Slingenberg zei, dat een herziening van het tarief der huurleidingen al reeds door den Directeur ontworpen was. Maar de Raad hoort daar niets van, omdat dit een zaak is, welke /B. en W. zelf regelen. Het tarief zal worden verlaagd tot 0.96 en daarmee is Haarlem dan veel voordeeliger dan Leiden In laatstgenoem de gemeente n.m. blijft de leiding na 15 jaar gemeente-eigendom, hier niet. Daar krijgt men Hechter materiaal en moet men bij aan leg de timmer- en breekkosten betalen, in Haarlem niet. Verder kwamen de heer Groenendaal en mevr. van Looy nog met bezwaren. Eerst genoemde meende, dat het niet Juist was, om naast de huur van den enkelen meter, ook die van den dubbelen meter te ver lagen, terwiil mevr. van Looy juister in de voordracht had gelezen, dat het tarief voor den dubbelen meter wordt verhoogd en Wij vernemen nader, dat de geheele leening door een Amsterdamsche Bankiers firma onderhands is opgenomen. Te drie uur had de Raad het besluit genomen; half vijf werd medegedeeld, dat Gedeputeerden er hun goedkeuring aan hadden verleend en te Amstrdam lag het geld al klaar. Er zijn menschen en ook wel officieele lichamen, die wat langer tijd noodig hebben om twee millioen binnen te krijgen! zich daartegen verklaarde. Wethouder Slin genberg gat nog eenigen uitleg, waarna ook deze voordracht werd goedgekeurd. Rijk zal de burgerij er niet van worden! Bij een volgend punt had wethouder Rei- nalda een klein echec, dat hij nog wel aan zijn eigen partijgenooten te danken had. Er wérd voorgesteld om aan den Schotersingel een nieuwe losplaats te maken ter ver vanging van den bestaanden steiger. De heer Gerritsz wilde daar niets van weten. Wat wij noodig hebben is normaliseering van de Delft en dan een los- en laadplaats aan het einde van den Verspronckweg en aan den anderen kant bij de zwemschool. Maar van den steiger aan den Schotersin gel moeten wij nu eindelijk eens verlost worden. Daar was o.i. weinig tegen te zeg gen. En het bleek, dat dan ook de heele commissie voor Openbare Werken aan de zijde van den beer Gerritsz stond. Achter eenvolgens kwamen de heeren Miezérus, Van Liemt en Klein Schiphorst verklaren dien nieuwen steiger aan den Schotersingel zoo lang mogelijk te hebben tegengehou den. Ten slotte waren zij voor den aan drang van de Directeuren van O W en van de haveninrichtingen gezwicht. We hebben ten lange leste maar toegegeven om tan het gezanik af te zijn, zei de heer Klein Schiphorst! De heer Reinalda gaf toe, dat, wat de heer Gerritsz wilde, veel aannemelijker was. Maar de zaak van de normaiiseering van de Delft is al 11 jaar oud; thans ismen eerst in principe met Rijnland en Schoten lot overeenstemming gekomen. Het kan dus nog lang duren eer de geheele zaak haar beslag heeft. Intusschen kan de los plaats aan den Schotersingel niet gemist worden. Met deze redeneering had de Wethouder het betoog van den heer Gerritsz nog ver sterkt. Wanneer er over de normaliseering al reeds in beginsel overeenstemming is be reikt, zou het dwaas zijn, om aan den Schotersingel een nieuwen steiger te ma ken. Dan móet de oude nog maar voor een paar jaar worden opgeknapt, zei dp heer Gerritsz. Dat kost nog meer dan 'n nieuwen maken, zei de wethouder. Hierdoor liet de Raad zich echter niet weerhouden om uit te spreken, dat de vuile toestand aan den Schotersingel hoe eer hoe 'beter dient te verdwijnen. De voordracht werd dan ook met 22 tegen 10 stemmen verworpen. Bij de bespreking van het voorstel om een nieuw uitbreidingsplan ten Zuiden van de Slacbthuisstraa» vas* te stellen, deed wethouder Reinalda eenige interessante mededeelingen. De heer Koppen had er n.t. aan herinnerd, dat hij ongeveer vier jaar geleden een motie heeft ingediend, om den Raad het ongewenschte te doen uitspre ken van het uitgeven van terrein vóór in dustrieën in voor wonirigböuw bestemde stadsgedeelten. Die motie is nog altijd in handen van B. en W. om praeadvies. Èr is altijd gezegd: wanneer het uitbreidingsplan ten zuiden van de Slachthuisstraat maar aan de orde komt, hoor je er meer van! Maar zooals het meer met oude moties gaat, ze blijven onder in den doofpot. Wet houder Reinalda nu deelde mede, dat er in 1919 door den Raad een besluit was ge nomen ten opzichte van de uitvoering der Hinderwet, waartegen de industrie groote bezwaren scheen te hebben. Over deze aangelegenheid wordt nog steeds met de Regtering gecorrespondeerd en er kan niets beslist worden, alvorens hierover tus schen Rijk en Gemeente overeenstemming is bereikt. De heer Castricum had verder gewezen op de slechte verbinding van het kwartier met het overige deel van de stad. Daar omtrent deelde de wethouder mee, dat het isolement van het Leidsche en het Amsterdamsche kwartier al lang zijn aan dacht had Vele oude steden vertoonen het euvel, dat kwartieren aan den buiten kant versloken zijn van verkeersmiddelen, Haarlem is ten deze a' zeer ten achter. De wethouder denkt aan de mogelijkheid van een autobusdienst, niet zoo primitief, als wij thans overal in ons land zien, maar zooals men in Duitschland een oplossing gevonden heeft in steden van de grootte van Haarlem. Binnenkort zal de wethou der daaromtrent een lapport bij B en W, indienen. Mevrouw van Looy beval al vast aan im de Vischhal op de Groote Markt voo' autobusstaf'on te bestemmen Bij het voorstel tot herziening der ver- pleegkosten van het Groote Gasthuis, stel de mej. Van Vliet voor, om de vooruitbe taling van 14 dagen op 7 dagen te stellen. Wethouder Ileerkens Thijssen ontried dit, als zijnde tegen het gemeentebelang, zoo als de practijk vroeger bad uitgewezen. De heer Klein wees er op dat de groote mas sa, voor wie het verpleeggeld van 4 daags nog te hoog is, toch door de com missie uil het B. A. geholpen wordt. De behoeftigen worden door het voorstel dus niet geholpen. Maar dan heeft dit voorstel ook geen zin. De wehouder en de heer Wolzak onderstreepten dit. Nochtans nam de Raad het voorstel van juffr. van Vliet met 22 tegen 12 stemmen aan. Er was geen rondvraag, zoodat de ver gadering op een behoorlijken tijd geëindigd was. Moge dit in 1925 zoo blijven! KEëS-j Omrent het bericht van het „Centrum lat mr. dr. Kooien van plan zou zijn voor de volgende zitting zich niet meer beschikbaar te willen stellen voor het presidium van de Tweede Kamer, heeft o.m. „Het Volk" den heer Kooien naar de juistheid van dit be richt gevraagd. De heer Kooien deelde aan het blad echter mede, het bericht noch te willen bevestigen, noch te willen ontkennen en dit geheel voor rekening der betreffende redactie te willen laten. De heer Kooien geeft echter in overwe ging berichten, die op zijn voornemens betrekking hebben, slechts dan als juist aan te nemen, indien zij door hun onder- teekening blijken van hem afkomstig te zijn. Met ingang van 1 Januari j.l. is vervallen het artikel 28 der Motor- en Rijwielwet, waarbij was bepaald dat alle sftukken, ver zoekschriften en beschikkingen, opgemaakt ten gevolge van deze wet, kosteloos wor den uitgereikt. Aankoop bij openbare inschrijving verzocht. In verband met de nieuwe voordracht van B. en W, te Amsterdam, aldaar, tot ge meentelijken meelaankoop heeft de Ned. Vereeniging van Meelimporteurs een adres aan den raad gericht, waarin zij verzoekt om. indien tot meelaankoop wordt overge gaan, deze te doen geschieden op dezelfde wijze, als gedurende den oorlog door de Nederlandsche regeering bij meelaankoop toegepast werd n.l. bij openbare inschrij ving. AGENDA: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Aanbieding huldeblijk aan den Heer Broekhuijzen. 4. Rede van Mr Leesberg uit Aikmaar. 5. Behandeling agenda Bonds vergadering op 31 Januari te Utrecht en Rijkskieskring te Haarlem. 6. Voorstel Bestuur tot reorgani satie en aansluiting der Pol. Propagandaclub bij de Algem. R K. Propagandaclub. 7. Rondvraag en sluiten. HET BESTUUR. Sociëteit St. Bavo. Kiesvereeniging 8 uur Meubelmakers 8 uur Metaal bewerkers 8 uur Rederijkers 8 uur Haarl. Gemengd Koor 8 uur. Stadsschouwburg. Piano-avond, door Willem Andriessen 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89'A uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo Smedestraat 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9halt 1 van 2half 6 en 's avonds van half 8 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag avond. Tel 1671 ft K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 aur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —IC uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben - Tel. 1671. ft. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvrager» om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusscben kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond. Aan ons bureau zijn de laatste dagen nog enkele giften voor pater Staal binnengeko men, o. m. voor den vrijkoop van 'n slaafje. Deze giften worden echter niet meer in de courant verantwoord. Zoolang pater Staal nog niet vertrokken is, dus tot 24 Januari, kan men ons giften voor hem toezenden. Ledenvergadering op Maandag 12 Januari. De R. K. Middenstandsvereeniging gaat dit jaar haar gereorganiseerde Katholieke Middenstandsactie aanvangen, ontdaan en verlost var» alle exploitatie-zorgen voer eigen Gebouw en Bureau. Zuiver en alléén als Katholieke Midden standsvereeniging gaat zij thans werken. Wel zijn er nog tal van werkzaamheden te verrichten, verhonden aan de likwidatie en aan de financieele reorganisatie der ver eeniging, doch deze zijn in ieder geval van voorbijgaanden aard en zullen dus eerlang hoar eindbeslag krijgen. Dan zal de vereeniging voorgoed haar eigenlijken arbeid kunnen hervatten, welke noodwendig door al de beslommeringen van de laatste maanden schade heeft moeten lijden. De diensten, die het Bureau verleende, zijn en zeker zoo goed ondergebracht bii de bekendste instellingen en personen, blijkens de keurige kaarten, welke aan. alle leden thuis zijn bezorgd, zoodat ook te dezen opzichte alle faciliteiten, aan het lid maatschap dezer vereenigng verbonden, ver zekerd zijn. Helaas zijn door de beslommeringen ®n de linancieele moeilijkheden twee punten van het Winterprogram van Actie niet uit gevoerd kunnen worden. Wij bedoelen; Je excursie naar de in volle werking zijnde suikerfabriek te Halfweg en het St. Nico- laasfecst voor de 'kinderen der leden. Het bestuur betreurt dit, want het is wars van het komen met een program mot ijdele beloften, ooch de omstandigheden vc-hinderden dit. Wat evenwel in het vat zit. verzuurt niet, dus een volgenden keer beter. Omtrent de finantieele reorganisatie der vereeniging, omtrent de plannen tot ver koop van het vereenigingsgebouw en des- zelfs inventaris, zullen nadere belangrijke mededeelingen worden gedaan in de alge- meene ledenvergadering, welke zal plaats hebben op a.s Maandag, 12 Januari, des avonds te half negen in de Guskenszaal van het St. Bavogebouw aan de Smedestraat. Toen het bestuur kwam met voorstellen om tot ontbinding der vereeniging over te gaan, rees er algemeen verzet uit den boe zem der leden. Het bestuur is in staat gesteld, deze voor stellen in te trekken. Doch alleen reeds hierom mag een zeer groote opkomst worden verwacht, doch ook nog om andere redenen. Na behandeling der huishoudelijke aange legenheden. brengt punt 7 der agenda: „In zet der Winteractie" een ware verrassing Dan zal n.l. de heer Chris Jansen uit Am sterdam, een voordracht houden over: -„De tegenwoordige stand der Overheidsbemoei ing". In de toelichting der agenda tot deze voordracht lezen wij: „Het is u bekend, dat de heer Chris Jan sen de groote kampioen is tegen het Ge meentelijk Melkmonopolie te Amsterdam. Daar deze kwestie niet enkel is een zaak der melkhandelaren. en omdat voorts de overheidsbemoeiing in algemeenen zin zal worden besproken wordt in deze rede een uiterst actueel onderwerp behandeld, dat het levensbelang van onzen geheelen mid denstand raakt." Hierna zal volgen een gedachtenwisseling naar aanleiding van de voordracht, zoodat met recht verwacht mag worden, dat deze vergadering zich in een buitengewone be langstelling verheugen mag. Ook" zullen, hoewel in zeer beperkten kring, uitnoodigingen verzonden worden. Doordat, tengevolge der reorganisatie, hét Winterprogram van Actie, destijds ge publiceerd, eenigszins in de verdrukking is geraakt en het bestuur het in zijn geheel wil uitvoeren, zullen de opeenvolgende ver gaderingen in ietwat versneld tempo moe ten plaats hebben. Het boekje is voor den lagen prijs van een daalder verkrijgbaar bij den Boekhandel Coebergh en aan het Sint Jacob? Godshuis. In elk katholiek gezin is het onmisbaar, zooals we hier met een voorbeeld zullen aantoonen. Slaan we op: rubriek 432 „Maria- stichting", dan vinden wij vermeld vooreerst de historische bijzonderheden der stichting in Haarlem, maar vervolgens voor wie het ziekenhuis toegankelijk is, uit welke genees- heeren men keuze kan doen, hoe de betaling moet geschieden, hoe de bezoekuren zijn geregeld, verpleging aan huis, de maat schappelijke zorg voor zieken, het tarief der klassen, bet Raadsbesluit van 14 Mei 1919 en verder de poliklinieken met doktoren en de dagen en uren der behandeling. Dat alles vinden we onder rubriek 431 ook vermeld van het ziekenhuis „St. Joannes de Deo". Slaan we nu eens op de rubriek „Stich tingen" bijvoorbeeld. Er worden dan niet minder dan 26 Katholieke Stichtingen be handeld uit de binnenstad van Haarlem. Er zijn er bij, van welks bestaan men geen flauw vermoeden had. Jos. de I.obel heeft werkelijk alles bij elkaar gesnuffeld, wat hij maar vinden kon. Zijn inspannende arbeid verdient de be langstelling van elk weldenkend katholiek. De bedoeling is om een volgenden jaargang nog meer uit te breiden en nog vollediger te maken. Maar nu reeds is het boekje on betaalbaar voor ieder, die weten wil, wat Roomsch-Haarlem nu eigenlijk omvat. Er zit perspectief in het boeksken. Laten we dit ernstige pogen niet doen mislukken door de uitgave onzen finantieelen steun te ont houden We vinden niet gemakkelijk iemand weer, die met zooveel doorzettingsvermo gen de gegevens bij elkaar weet te bren gen. Veel connecties en veel speurzin was er voor noodig. Veel geduld om allerhande moeilijkheden op te lossen. De Afdeeling Haarlem en Omstreken van bovengenoemde maatschappij had gis teravond een vergadering belegd in de Tuinzaal van Café Brinkmann, Groote Markt. Na het openingswoord van den wnd. voorzitter den heer J. L. Bouwer, werden de notulen der vorige vergadering goedge- keurd. Voor men tot de bestuursverkiezing over ging, werden de ingekomen stukken be handeld. Hieruit bleek, dat de afd. Tuin- teekenen en de Tuinbouwwintercursus evenals andere jaren weer door de gemeen te gesubsidieerd worden, terwijl aan de afd. Heesterkennis geen subsidie wordt toegekend. Verder waren er veel nieuwe leden toegetreden. Uit een drietal, opgemaakt uit leden van den Nederlandschen Bond van Ver. van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen voor Haarlem en Omstreken werd de heer 1 A. C. Kloet in de vacature-De Breuk ge kozen met 26 van de 31 stemmen. In de vacatures van de heeren J. F. Bekker en H. Carlée, werden de heeren C. H. Geevers en H. Corlée gekozen. De wisselbeker, uitgeloofd voor de beste resultaten op de onderlinge tentoonstellin gen over 1924 viel ten deel aan den heer J. J, van Cruyningen. Bij de uitreiking van de prijzen voor het puntenstelsel »waren de volgende heeren de gelukkiger». 1923: J. J. van Cruvningen, Deys, Koper en Van de Colk. 1924. J. J. van Cruyningen, Koper, Blankestevn en Carlée. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. Nog is het aantal kalenders voor 1925, dat wij ontvinga», niet volledig. Wij ont vangen er zoo juist nog een .ertal waar van we zeker allereerst mogen noemen de zeer bekende Senefelder-kalender, uitge geven door de drukkerij Senefelder te Am sterdam. Het is een specimen van fraaie kalender-druk en de uitvoering laat niets te wenschen over. De twaalf zeer goed ver zorgde teekeningen van Sjocrd Kuperus, maken den kalender tot een artistiek re clame-product, dat om de uitvoering zelf reeds de beste reclame voor de drukkerij is. De Verzekering-Maatschappij „De Nieu we Boerhaave" voor vrije genees- en heel kundige behandeling, gevestigd te 's-Gra- venhage, heeft haar kalender uitgevoerd in sterk-sprekende kleuren, die in goed-om- lijnde teekening de voordeelen der Verze kering-Maatschappij aantoont. De kalender zelf is goed verzorgd en practisch voor het gebruik Een origineele kalender verkondigt de goede eigenschappen van de Ripolin, de verf voor binnen- en buitenwerk Vooral om de origineele wijze van da teering zal deze kalender wel opvallen en ook gemakkelijk in het gebruik lijken. f (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen; Maandags. Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m en Zaterdags van 59i4 uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 5614 uur n.m Belanghebbenden worden beleefd verzocht hun Spaarbankboekjes in te leveren voor het bijschrijven der rente over 1924. Het schild der kalender bevat de beken de reclame der drie schilders. Ten slotte brengt de Maatschappij van verzekering op het leven „Noord-Brabant gevestigd te Waalwijk een kalender in meer stemmige kleuren. Het cliche, getee- kend door Th, v. Delft, voldoet goed als sobere omlijsting der maandbladen. Boven dien geven inliggende bladen allerhande mededeelingen omtrent de Verzekering- Maatschappij. MANNENKOOR „CAECILIA". Wie niet wist, dat Caecilia een mooi koor is, heeft het nu kunnen ervaren. Met de kloeke werken „Gebed voor den tempel" van Roeske, „Hagen" van Neumann en „Zegepraal" van Ludwig F. Brands Buijs, heeft het, onder Hoogerwerf's leiding, ge toond wat er met een stevige organisatie en met goede stemmiddelen valt te bereiken. Daar sprak uit heel den opzet een solidari teit die respect afdwingt. Het koor verzekerde zich de medewerking van „Haarlem's sextet" en „Haarlem's Strijkkwartet" en bracht hier door verandering in den traditioneelen sleur gang koor-so'isten-koor. In hoeverre deze innovatie geslaagd mag heeten, moet het pu bliek zelf maar uitmaken. De gelegenheid om Beethoven's divertissement te hooren, wordt ons niet dikwijls geboden en voor velen was aldus het Septet opus 20, dat voor den pianospelenden muziekminnaar nog een goede bekende inhoudt in een der zes on derdeden van het werk, een prettige verras sing. Zonder dit deel en het vierde (thema met 6 variaties) heeft het werk reeds den vol- ledigen sonatenvorm. Begrijpelijk is alzoo, dat de uitvoering van dit werk een groot deel van den tijd in beslag nam. De bezetting be werkt een rijke afwisseling zoo worden de verschillende motieven telkens^ in andere klankencombinatie gegeven hier is t de solo-viool die 't hoofd-thema ziet overge nomen door de klarinet, daar spreekt weer in 't slot van 't zangthema de fagot een woordje mee in de doorvoering laat zich de hoorn niet onbetuigd, neemt zelfs een der variaties van deel 4 geheel voor Zijn reke ning, om tenslotte in een koor van prachtig ensemble zich te vergenoegen met kleur te geven aan 't geheel. Zoo wij vlekjes wilden releveeren, mochten we wijzen op t midden deel van 't Adagio, waar de alt-viool, die overigens prachtig werk deed, te hoog ge stemd was en enkele lastige cello-passages der cello, die droog klonken en daardoor at" staken tegen 't overigens fraaie cantilene dat de cellist aan zijn instrument ontlokte. Dit zijn echter korte momenten geweest in deze zee van muziek, die in onze concert zaal slechts zelden gelegenheid biedt, te schouwen naar haar machtig deinen en ebben, stil te zijn bij purperen zonsondergang, te juichen waar 't eerste morgenstralen t al met zilver overgieten. Nu er nog een tweede werk in sonaten- vorm was, Mozarts Jagdquartett, (hoe heer lijk klonk het Adagio, hoe rankend fijn heel dit werk) kon 't moeilijk anders, ot t teit dat de componist van „Gebed voor den^tem pel", Fred. J. Roeske, uit de zaal naar t po dium „geklapt" werd en daar door voorzit ter Koper, zij 't in beeldrijke taal werd toe gesproken, deed ons met eenigen angst den ken aan 't uur dat wij ons zouden kunnen neerzetten om onze tevindingen op papier te zetten, 't Kwam zoo uit over elven moest het koor nog beginnen aan het groote koor „Zegepraal", dat wij begrijpelijkerwijze met meer konden hooren. Zoo het de verfijning had van het slotpianissimo uit „Hagen de machtige klank der bazuinen uit t slot van Roeske's werk, of de teedere klankgeving van 't latijnsche „Ave Regina" (Hoogewerf s pianissimo's zijn bewonderenswaardig), dan zullen naast de zangers zeer zeker de hoor ders nog genotvolle oogenblikken hebben beleefd. Volledigheidshalve zij nog vermeld dat bij de namen der instrumentalisten was ver- geten i die van den violist Smit, cue naast Willem Knikker Mozarts vioolpartij zeer smaakvol verzorgde. En met voldoening ma ken wij gewag van de huldiging van Roeske, die uit de hem geboden krans een geurenden bloemtak afstond aan den energieken leider Nico Hoogerwerf. Een moment nog zagen wij den mentor der mannenkoordirigenten Roeske, aan wiens afscheid nemen van ons Haarlemsch publiek een onvergetelijke uit voering van diens schoone „Bede onafschei- delijk is verbonden, den dirigeerstoel be- klimmen en van zijn enthousiasme voor den mannenzang de schare op het podium be zielen. Mocht zijn opvatting hier anders zijn, hij zal toch voor de in finesses afgewerkte uitvoering zijn volle respect hebben gehad en hij gaf hiervan ondubbelzinnige blijken. Er was overgroote belangstelling. G. K. Over de week van 28 December 1924, tot en met 3 Januari 1925, kwamen te Assen delft 3 gevallen van diphtheritis voor; te Beverwijk 1 geval van roodvonk; le Edam 1 geval van buiktyphus, te Haarlem 1 geval van diphtheritis; te Heemstede 2 gev.illen van diphtheritis; te Helder 2 geval len van roodvonk; te Hoorn 1 geval van diphtheritis; te Limmen 1 geval van rood vonk; te Leiden 5 gevallen van roodvonk; te Schoten 1 geval van diphtheritis; te Vel- sen 3 gevallen van roodvonk en te Zand- voort 2 gevallen van roodvonk Voor het eerst De 23-jarige W. S. uit IJmuiden, had met een vriend samen een Renault twee per- soons tour-auto g.kocht. Hij kon echter niet sturen; had het tenminste nooit geleerd. Dit was voor hem echter geen bezwaar om toch te gaan rijden. Door Haarlen had de /erkooper meegereden, toen was het goed gegaan, en waarom zou hei dan buiten Haarlem, zonder verbooper niet goed gaan? Men schrijft ons: Sinds de stoomtram langs den Rijksstraat weg naar Velsen verdwenen is, en de rails daarvoor ook opgehouden hebben haar een leiddraad te wezen, biedt de rechterzijde van dien weg voor het grootste gedeelte een treurige:, aanblik. Welig tieren op dien zachten grond aile mogeliike soorten onkruid en andere gewassen, welke misschien in 'n dicht bezet woud, of in de binnenlanden van Afrika een goed figuur zouden maken, doch als randversiersel voor een drukken ver keersweg allerminst op hun plaats zijn. Doch niet alleen het feit, dat hun schoonheid niet gewaardeerd wordt, is een reden om da ..klokjes" over hun aanwezigheid te benge len, maar we) dat zij een prachtig stuk weg in beslag nemen, dat veel productiever ge maakt kan worden, voor een zeker gedeelte van het hedendaagsr.he verkeer, en wel de „wielrijders". Deze nemen, zij 't dan niet t grootste dan toch zeker een groot gedeelte van het verkeer in beslag, en daar zij in de verste verte niet kunnen concurreer m met de andere vervoermiddelen (immers bij een aanrijding tusschen een auto en een wielrijder, al rijdt de wielrijder nog zooveel aan den rechterkant, en de auto nog zoo verkeerd, delft hij toch het onderspit) is het een eerste vereischte dat aan hem de gele genheid wordt gegeven, veilig te rijden Velen waren van meening dat toen de tram verdwijnen ging, den wielrijders daar een gelegenheid zou worden gegeven, een veili ger weg te kiezen. Helaas, men heeft zich vergist. Het kreupele, onberijdbare pad aan den linkerkant blijft, en de plantengroei aan den rechterkant blijft eveneens. En daar tusschendoor bewegen zich de auto's, autobussen paarden en wagens hand karren en „verdrukte" wielrijders Deze laat ste met een aan doodsverachting grenzenden moed. Is het nu wel noodig dat deze toe stand blijft bestaan? Of laat men voorloopig alles maar blauw-blauw, totdat men eerst een serie ongelukken met doodelijken afloop heeft verzameld? Dan heeft men tenminste, lastbare bewijzen dat verbetering noodig is. Barometerstand 9 uur v.m.: 774. Stilstand. Opgave van: OPTICIENS - F ABRIKAN i EN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon Ncd. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den, morgen v;n 8 Januari: Hoogste Barometerstand 776.2 m.M. te Muenchen. Laagste Barometerstand 743.7 m.M. te Roest. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 Januari: Matige tot krachtige zuidelijke tot zuid westelijken wind, nevelig en betrokken tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, later iets zachter. Dus toen de verkooper was uitgestapt zette hij het zaakje alleen voort, althans probeer de het, want op den Rijksstraatweg raakte hii zijn stuur kwijt, reed een wielrijder aan en kwam tenslotte op den wegberm tus schen de boomen 'erecht. De wielrijder werd met 25 schadeloos gesteld, doch daarmede was de roekeloosheid nog niet geboet. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat hij het erg onverantwoordelijk 'jekL vond en dat niet hij met den auto, maar de auto met hem, was gaan jden. Spr. vroeg 30 boete, subs. 30 dagen en de Kantonrechter veroordeelde hem tot 20, subs. 10 dagen. Een race. Twee autobusondernemers op IJmuiden, G. V en C. O., vertrokken vblg"~s de rege ling altijd precies na elkaar. Die het eerst reed, vischte "is alle links en rechts van den weg staande klantje op, en de laatste kwam altijd op de koffie. De laatste reed daarom harder om dep eersten voor te komen en de eerste reed nog harder om den 1 asten voor 'e blijven. Allebei slaagden /ij echte- gedeeltelijk in hunne pogingen, zoodat zij narst elkaar kwamen te rijden. Gezien de groote vaart, waarmede zij zich voortbewogen, bracht dit natuurlijk groot gevaar voor het verkeer met zich mede. De btenaa~ van het O. M. meende, dat er aan dien gevaarlijken we(g)d- strijd nu maar een. einde moest komen en eischte tegen ieder van hen 100 boete, subs. 10 dagen en tevens ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van 6 maanden. De Kantonrechter liet êe ontzeggingseisch onveranderd, doch de boete bepaalde hij op 50, subs. 10 dagen. Onder de ausoicien der Intern. Concert- Directie Ernst Krauss zal op Woensdag 11 Februari in het Concertgebouw te 's-Her- togenbosch een orkest-concert worden ge geven door de Haarlerasche Orkest-Vereeni- ging onder directie van Nico Gerh?rz en met medewerking van de bekende altzan geres Henriette Hess. De zangerees Henriette Hess, die over een mooie stem beschikt, heeft kort geleden met genoemd orkest te Bussum en te Lei den „Die Lieder eines fahrenden Gesellen" van Gustav Mahler en liederen van Richard Wanner gezongen en heeft, evenals in de hoofdsteden van het buitenland, een schit terende pers behaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1