Verkeersongevallen. DE SPA&RNE&ANK Lezing H. H. V. Uit de woning gezet. Geen spreekuur van Burgemeester Maarschalk. Nieuwe Directeur Postkantoor. Auto in brand. De geldleening der gemeente Haarlem groot f 2.000.060. Invoer in Turkije. fl.-K. Provinciale Kiesvereeniging. Jubileum J. Posma. Looddiefstal. Invullen opkoopregisfer. Reclame. Gevonden diepen en voorwerpen. R.-K. Volksbond. De plechtige inwijding en opening van de R.K. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs, BURGERLIJKE STAND Willem Andriessen. Nieuwjaarsreceptie bij de Commissaris der Koningin. VAN ONZE RECHTBANK. De aanslag in de Kleine Hout straat. „jim de Schrijver." r,S medegedeeld door Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 8211-2 27V8 7/8 0 58 65 13 31 12 31 0 343 7 4 II.751/2 66 45 43 70 37.65 47 95 2 46l/2 10 45 LAATSTE NIEUWS. Openbare vergadering van St. Michael. De „Dies Natalis" der Universiteit te Amsterdam. Noodlottig ongeval. Italië en Egypte. Samenzwering in Hongarije. Het Ministerie Braun blijft aan. Groote luchtmanoeuvres. De Amerikaansche schadever- goedings-eischen. Het Duitsche Zakenkabinet. De tekortkomingen in de Duitsche ontwapening. Aardschokken. Een vlucht van Japan naar Europa. INGEZONDEN. ONGEVAL TE NIEUW-VENNEP. Te Nw. Vennep wilde de bestuurder van een met inboedel beladen transportauto een der bruggen opdraaien. De darai werd echter te kort genomen, waardoor de chauffeur moest terugrijden. Het gevolg was dat de auto in den waterkant terecht kwam en tot aan de assen in den modder zakte. Was dit niet gebeurd dan zou het gevaarte stellig in het water terecht gekomen zijn. Het kostte heel wat moeite de zware auto weer op den beganeng rond krijgen. Voor de leden der Haarlemsche Haniels- vereeniging zal de heer J. A. B. Fibbe a.s. Maandagavond 8 uur in hotel „De Leeuwe rik" een lezing houden over „Organisatie eigen bedrijf." Uit perceel Gasthuislaan 161 is een gezin, bestaande uit man en vrouw, uit de woning gezet. Beiden brachten den nacht op het politiebureau door. De inboedel staat nog cp straat. De heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, is verhinderd, morgen Vrijdag, van 11 tot 12 uur, zijn gewoon spreekuur te houden. De heer H. J. M. A. Jansen, directeur van het postkantoor te Dordrecht, is be noemd tot directeur van het postkantoor te Haarlem Vannacht om half 1 is op de Nieuwe Gracht een auto in brand geraakt, doordat hij het aanslaan van den motor de carbu- lator in brand vloog. Met een paar em mers water is het vuur gebluscht. Zooals uit het raadsverslag blijkt, besloot de raad dezer gemeente gisteren tot het aangaan van een leening tot een bedrag van 2.CCQ.OOO tegen een rente van 514 pet., aflosbaar in 40 jaar. In verband hiermede kan worden medegedeeld, dat de gemeente heeft aangenomen het bod dtr firma Labouchere en Co.. te Amsterdam, op een 514 pet. geldleening, groot j 2.000,000. De leening werd in haar geheel onders hands geplaatst. Vanaf 1 December 1924 is bij invoer in Turkije voor alle goederen een certificaat van oorsprong noodig. Deze certificaten moeten worden goedgekeurd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken van het res sort, waarin de expediteur gevestigd is en daarna worden gelegaliseerd doer het Turk- sche Consulaat (tijdelijk gevestigd Java- straat 86, den Haag geopend van 10—12 uur kosten 15.63) De goederen moeten vergezeld zijn van de oorspronkelijke factuur. De facturen moeten de handteekening van den expediteur dra gen en aan enkele verdere bepalingen vol doen. Voor nadere bijzonderheden gelieve men zich te wenden tot het Bureau der Kamer van Koophandel, Kruisweg 70, Haarlem. In de gisteren gehouden vergadering werd voorzien in de besVuursvacaturen, ontstaan door het bedanken van den voorzitter en den secretaris. Tot bestuursleden werden gekozen de hceren M, L. A. Klein en Pielage. Tot voorzitter werd daarna geko zen de heer M. L. A. Klein, De heeren Koot en Klein brachten hulde a'an de aftredende bestuursleden. Bij de daarop volgende rondvraag werd de verkiezing van den heer v> Cranenburgh in de Commissie van Advies ter sprake gebracht en uitvoerig behandeld. Namens de vergadering zal deze zaak besproken werden ter Kieskringvergadering. Ook zal aan het Rijkskieskringbestuur de vraag ge- 'steld worden of de aigevaardigde van de Centrale Haarlem op den juisten tijd her kezen is en zoo niet of deze verkiezing niet alsnog op de ager.da moet worden geplaatst. V andaag percienkt de heer J. Posma den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij dc Haarlemsche politie. Thans is de heer Posma hoofdagent. Van vele zijden bleek den jubilaris, dat hem een goed hart wordt toegedragen Verschillende deputa ties van agentenvereenigingen kwamen hem gelukwenschen, terwijl hem vele cadeaux en bloemen gewerden van vrienden, collega's en buren. Natuurlijk werd hem ook het ge bruikelijke cadeau der gemeente overhan digd. Hedenmiddag werd van 25 uur, ten huize van den heer Posma receptie gehouden terwijl er vanavond van 78 uur een sere nade wordt gebracht door de Haarlemsche Politiemuziekvereeniging. Ook de Inspecteursverceniging deed van Raar belangstelling blijken. Door de recherche is aangehouden de 32- ]arige koopman J. A. M., verdacht van lood diefstal. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen M.ïh,,wegens het niet behoor lijk invullen van het opkoopregister. Door dc welbekende heeren-modezaak F. Joh. Rohlis, Anegang 17, is een reclame-telefoonlijst uitgegeven ter notee- ling van de meest voorkomende nummers. Op de fraaie lijst komen enkele gedrukte nummers voor ais van Eerste Hulp bij On gelukken, brandweer, politie, e. a. Iedereen, die een lijst aan den heer Rohlfs aanvraagt, krijgt er een toegezonden. Het is een nut tige en voor den heer Rohlfs practische reclame! Terug te bekomen bij: D. Klingers, Hier. v. Alphenstraat 32, bont; Politiebureau, Smedestraat, beursje; T. Prins, Verl. jan Steenstraat 82, baret; J. G. v. Leuven, L. Boogaardstraat 32, bril in étui; J. T. Haye, Raadhuisplein 12, Schoten, boek en kwi tantie; Politiebureau, Smedestraat, broche an boatje; J. Elligens, Emostraat 1, bont kraag; J. J. Bijster, Luitensteeg 35, idem; J. Oosterhof, Schagchelstraat 32rd., broche; J. Kort, KI. Houtstraat 17, bankbiljet; B. Nix, L. Heerenvest 146rd., theelichibrander; J. Meijer, Brouwersvaart 10, grijze cein tuur; V. d. Vlies, Fr. Varkensmarkt 20, cein tuur met steentjes; B. Nix, L. Heerenvest 14órd„ beige ceintuur; S. Overtoom, Assen- delverstraat 40rd., grijze ceintuur; C. M. Korlof, Nobletstraat 4. wollen das; Ooms, Kinderhuisvest 21, grijs poesje, kennel Fau na; Draaisma, Begijnhof 33, grijswitte poes; P. Oerlemans, Incliëstr. 2, Schoten, kranen; P. Schildwacht, Ruysdaelstraat lOrd., man chetknoop; H. G. Brinkom, Vooruitgangstr. 133, mes; A. Schriks, Pepijnstraat 39, da messchoen; J. Molenaar, Rozennobelstr. 11, Zandvoort, portemonnaie m. i.; M. P. W. Wijkhuizen, Doelstraat 34, portemonnaie m. i. Politiebureau Smedestraat, plaat en portemonnaie; J, Kortman, Tulpenstraat 42 rood, taschje m. i.; C. Steenkist, L. Mar- garethastraat 20G, boodschappentasch; B. C. v. d. Meer, Harmenjansweg 51, kinder- taschje m. i.; E. Meijer, Kinderhuisvest 37, wol en nappa dameshandschoenen; A. Boo gaard. Patientiestraat 9a zw„ heerenhoed; J. de Wendt, Drossestraat 13, dameshand schoen; Politiebureau, Smedestraat, hon denhalsband; B. v. Baak, Groot Heiligland 7, vulpotlood; P. Mul, Spaarnwouderstraat 69, R.K. zangbundel; P. Meijer, Brouwers- kade 69, zak hondenvoer. Gisteravond werd in het gebouw St. Bavo de eerste ledenvergadering gehouden van het jaar 1925, van de afd. Haarlem van den R. K. Volksbond. De Voorzitter, ds heer Ph. J. van Cas- tricum wenschte in zijn welkomstwoord alle aanwezigen een Zalig Nieuwjaar en verzocht vervolgens aan den secretaris de notulen voor te lezen. Deze werden onveranderd goedge keurd. Vervolgens werd door den voorzitter een overzicht gegeven van hetgeen in het af- geloopen jaar had plaats gegrepen. Hierbij memoreerde spr. vooreerst het plaats gehad hebbend Eucharistisch Congres, waarvoor ook de Volksbond, zoovee! mogelijk ge ijverd had om dat schitterend Congres te doen slagen. Door de afd. Haarlem was een tweetal sprekers, met name kapelaan H. A. C. M. Wennen en kap. J. A. W. J. Luhn uit- genoodigd om een lezing te houden, waaraan deze heeren gevolg hadden gegeven. Voorts was er een algemeene centrale tot stand gekomen, n.l. het R. K. Werklieden verbond, waartoe alle vak- en standsorga nisaties waren toegetreden, Ook memoreerde spr. nog even de „Algemeene Bezuiniging" alsook de werkloosheid, om ten slotte den wensch uit te spreken, dat de sinds kort op gerichte Alg. R.-K. Propaganda Club moge groeien en bloeien. Wat het gebouw betreft deelde de heer van Castricum mede, dat als eerste en laatste daad in 1924 het bouwen van nieuwe closets was, wat in een dringende behoefte voorzag. Óver de vraag van verschillende leden be treffende het meer beschikbaar stellen van een lokaal voor de leden zelf, deelde spr. mede, dat men er nog zeer voorzichtig mee moest zijn in verband' met de fmancieele omstandigheden van den Bond. Als de zaal verhuurd kon worden moest dit vooricopig nog geschieden. Hierna ging spr. over tot het geven van een overzicht hetgeen in het jaar 1924 direct of indirect voor de leden van den Volksbond, afd. Haarlem is gedaan. Hieruit blij kt o.m. dat er door Mr. Vorstman een cursus is gegeven in Staatsinrichting, dat er een groote steunbeweging was georganiseerd voor de textielarbeiders, welke f 6131.had op gebracht dat er een uitvoering was gegeven door de dames Tooneelvereeniging „Excel sior" ten bate tot steun aan werkloozen dat er het Rerum Novarum-feest was gè- vierd geworden dat er een lezing met licht beelden was gehouden over de zalige There- sia van het Kindje Jezus dat het 35-jarig bestaansfeest op luisterrijke wijze was ge vierd geworden dat dit feest geopend was met een Triduum in de St. Josephskerk dat er 7 achtereenvolgende concertavonden waren gegeven dat er een tentoonstelling heeft plaats gehad, en een prachtig program maboek was uitgegeven dat er een cursus in bedrijfsorganisatie was gegeven door Prof. Veraart dat er een H. Mis was opgedragen voor de overledenen leden dat er een Reis- vereeniging was opgericht, waarvan a.s. zomer reeds geprofiteerd kan worden en ten slotte dat er op het oogenblik een cursus in de leer der Logica gegeven werd door Pater Zeegers. Ook werd door spr. een overzicht gegeven van den stand der onderafdeelingen, waaruit bleek, dat deze over het algemeen geen reden tot klagen geven. Spr. hoopte, dat de leden in de toekomst steeds een groote be langstelling voor hun Bond zouden blijven koesteren en dat zij meer intensiever en pro ductiever mochten arbeiden. Het Bestuur had het plan opgevat het geheele jaar, alles te doen plaats hebben in het teeken van de Propaganda en een speciale propagandaclub op te'richten. Spr. zette vervolgeus aan de hand van een bisschoppelijke communi qué de „Propaganda" uiteen om daarna het woord te geven aan den heer Dekker, tot het houden van een propagandistische rede. In een door hem-zelf vervaardigd poëmen wenschte deze vooreerst alle aanwezigen veel heil en zegen in het nieuwe jaar toe, en bepleitte, daarin vervolgens het nut en de te behalen resultaten met de propaganda. De Geestelijke Adviseur de Weleerwaarde heer J. P. J. Kok, nam vervolgens het woord, en zeide, dat hij hoopte, dat de leden, in het nieuwe jaar vooreerst het geestelijke steeds op den voorgrond zouden plaatsen, en zij door woord en voorbeeld alles zouden doen aan hen, die aan hen waren toevertrouwd. Ook voor het maatschappelijke wenschte spr. hen in 1925 alle goeds toe. Spr. hoopte voorts dat het ook een voorspoedig jaar mocht zijn voor de organisaties en dat zij steeds in groei en bloei mocht toenemen. Men moest nu niet pessimistisch worden, aldus spr. er is een kentering ten goede merkbaar. Vooral omdat nu het R.K. Werkliedenverbond is opgericht waarin alle organisaties zijn aan gesloten, en dat ook in de toekomst de beste vruchten zal afwerpen, daar nu alle aange slotenen steeds met eikaar in contact komen. Wat vooral als er eens een geschil is, van groot nut is. Spr. had in den laatsten tijd verschillende vergaderingen bijgewoond en zeide daarbij te hebben geconstateerd dat het zooals het thans was in 1925 de goede richting uit moest gaan, en men vol vertrouwen de toe komst tegemoet kan zien. Spr. dankte het Bestuur voor alles wat het in het afgeloopen jaar voor den Bond gedaan had-en hp hoopte dat de organisatie mocht groeien en bloeien. (Applaus). Dit de vergadering werd vervolgens door een der leden namens allen, het Bestuur dank gebracht en geprezen voor alles wat het gedaan had, en nog doen zal. Hierna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. Hedenmorgen had de plechtige inwijding en opening plaats van de R. K. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs, gevestigd aan de Witte Heerenslraat 15, Bij deze plechtigheid waren verscheidene geestelijke en wereldlijke autoriteiten aan wezig. Wij merkten o.a. op: den Iloogeerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, vele Zeerecrw. heeren pastoors van de ver schillende parochies hier ter stede, verder den heer Mr. A. Bruch, wethouder van on derwijs, den heer Dr. A. v. VoOrthuyzen, inspecteur van het buitengewoon lager on-1 derwijs, den heer Wuestink, inspecteur bij 1 het lager onderwijs, de gemeenteraadsleden de heeren: W. J. B. v. Liemt, C. H. Kuenen en W. A. J. v. d. Kamp, verder het perso neel van de school en verdere belangstel lenden. Voordat de opening plaats vond, verrichtte de Hoogeerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt de inzegening van het schoolgebouw. Daarna vereenigden de aan wezigen zich in het gymnastieklokaal, waar allereerst de Zeerecrw. heer pastoor J, P. Reynenberg, als voorzitter van de verecni- gingriot het bevorderen van het R. K. Bui tengewoon Lager Onderwijs, het woord nam. Spr. richtte namens het bestuur van ge noemde vereenïging een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot Mr. A Bruch, als vertegenwoordiger van den burgemeester der gemeente Haarlem, die verhinderd was de opening bij te wonen, tot Dr. A. v. Voorthuyzen, wien spr. reeds dank bracht voor de vele belangrijke advie zen, welke het bestuur van hem reeds had mogen ontvangen en ten slotte tot den Hoogeerw. Heer Plebaan Westerwoudt, die als deken en hoofd van de geestelijkheid der stad de inzegening van de school had willen verrichten. Dan ging spr. na de voorbereiding tot de stichting der school, die, zooals hij zeide, in vele opzichten niet moeilijk was geweest. In de maand Maart van het vorig jaar werd met de uitwerking der plannen begonnen en die arbeid verliep gemakkelijk, daar het bestuur van zeer v 'e personen waardee renden steun ondervond. Nu, na ongeveer negen maanden is de school gereed en het bestuur stelt er prijs op, dat zij zal voldoen aan de eischen, welke Rijk en Gemeente er aarf" zullen stellen, Spr. brengt hartelijken dank aan den Haarlemschen gemeenteraad, die het voor stel van B. en W. om 7000 subsidie te ver strekken, biina unaniem steunde. Deze sub sidie beteekent een sluitende exploitatie rekening voor het eerste en waarschijnlijk een vasten grondslag voor het volgend jaar. Daarom zal de school bewiizen, die steun waardig te zijn en verschillende factoren zullen hiervoor borg blijven. Vooreerst de goede wil, die bij de oprich ting voorzit. Vervolgens heeft het bestuur in den heer B. Schaap een schoolhoofd ge vonden, die zijn uitmuntende kwaliteiten reeds aan een zelfde school te Delft heeft bewezen. Het onderwijs is moeilijk, maar dank de krachtige leiding zullen de kinde ren de toewijding ondervinden, waarmede het bestuur de leiding geeft en dat zal het onderwijs voor het zwakzinnige kind ten goede komen. Een woord van dank brengt spr. aan den heer Saevs, die met veel toe wijding en zorg de verbouwing en inrichting der school heeft uitgevoerd. Spr. uit de hoop, dat God de pogingen van het bestuur moge steunen, want Zijn steun is het eerste noodige. Dan nam Mr. A. Bruch, wethouder van onderwijs, het woord. Spr, zeide met groot genoegen de vertegenwoordiging van het gemeentebestuur tc hebben aanvaard, daar het buitengewoon lager onderwijs zijn volle Sympathie heeft, omdat het object dit alles zins verdient. Daarom was het B. en W. aangenaam, dat ook van confessioneele zijde de aan dacht aan dit onderwijs werd geschonken. B. en W. stonden daarom in afwachtende houding tegenover de plannen, omdat men eerst wilde zien, dat de pogingen serieus waren. Maar de drang der consciëntie vroeg of fers en die bracht het bestuur der school met liefde. Spr. hoopte, dat deze daad steeds het symbool van het bestuur mocht zijn en het symbool van het streven van de school, dan, zeide spr. er van overtuigd te zijn, dat dit tot het heil zou strekken van het mis deelde kind. Ten slotte wenschte hij, dat Gods Zegen ook de school ten deel zou mo gen vallen. Dr. A. v. Voorthuyzen zeide, dat deze op richting van een nieuwe school hem zeer aangenaam was. Die oprichting was een daad, waartoe moed behoorde. Dan schetste spr. het verschil tusschen het buitengewoon lager onderwijs en het gewoon lager onderwijs. Verschillende punten van ouderscheid be lichtte spr., o.m. het feit, dat het buitenge woon lager onderwijs meer individueel is, veel grootcr in omvang is en de leerling hier meer op den voorgrond treedt, dan bij het gewoon lager onderwijs. Spr. spoorde er ook toe aan de leerlingen zoo lang mogelijk de school te laten bezoe ken, om daardoor de aansluiting tot het ge wone leven regelmatiger te doen zijn, Spr. hoopte van harte, dat deze beginse len in de nieuw opgerichte school tot uiting zullen komen. De Hoogeerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt sprak ten slotte nog namens de geestelijke overheid als deken van Haar lem een woord van geluk tot het bestuur met het succes der oprichting. Reeds lang had de oprichting van zulk eene school de belangstelling van Katholiek Haarlem moeten gehad hebben, maar het ging er mede vrijwel in tegengestelde rich ting. Doch ten slotte is de school er gekomen en tot groote vreugde van allen. Wat is er noodig om ze in stand te houden? Vooreerst stoffelijke steun, dan de steun van Katho liek Haarlem en van de geestelijkheid en wat dit laatste betreft, wilde spr. de ver zekering geven namens de geestelijke over heid, dat het bestuur der school hierop ten volle zou kunnen rekenen. Groot vertrou wen op God is voor dit tverk noodzakelijk, want het is een werk van naastenliefde. De oprichting der school geeft veel hoop op de toekomst en spr. hoopte dat het woord: „Caritas Christi urget nos" voor deze school in vervulling zou mogen gaan en niet alleen op de school, maar ook in de harten zou staan. Dan zal het succes verzekerd zijn. De Zeereerw. Heer Pastoor Reynenberg dankte voor de vriendelijke woorden en wenschen, waarna den aanwezigen de gele genheid werd geboden de school te bezich tigen. Ondertrouwd: 8 Jan. G. L. Zantvoort en H. A. C. Dorrepaal T. J. Janssen en M. C. J. Reep J. de Gelder en C. P. Koer W, J. dc Milde en M. S. Kapteijn B. M. Veih en H. E. J. Fuhrhop, Getrouwd 8 Jan. J, C. N. Keijzer en A. C. C. Radaicke A. S, J. Scheerder en M, Wiebes A, v. Putten en C. J. Staalman J. v. d. Kaay en G. M. Heek. Geboren 6 Jan. z. v. B. Romeijn—Broertjes 7 Jan, d. v. C, M. GillesMakkelie 8 Jan, z, v, W. Riebeekv. Nimwegen. Overleden 6 Jan.: G. BosselaarEelman 63 i. dc Clercqstraat 7 Jan.: J. Burggraaf, 86 j„ Rustenburgerlaan Hf G. Reiziger, 23 jaar, Ged. Oude Gracht. Men verzoekt ons de aandacht te wil len vestigen op den piano-avond morgen avond in den Stadsschouwburg, te_ geven door onzen oud-stadgenoot W. Andriessen. Het zal de eenigste klavier-avond zijn,, die W. Andriessen in dit seizoen te Haarlem zal geven, zoodat wij een ieder, die van zijn spel wil genieten, aanraden, dit con cert bij te vronen. Tc hunner huize aan de Nieuwe Gracht hielden de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Roëil en Mevr. Roëll gister avond Nieuwjaarsreceptie. Deze receptie was zeer druk bezocht O.m, kwamen hun ge lukwenschen aanbieden de burgemeester van Amsterdam, de he»r W. de Vlugt, de burge meester van Haarlem, de heer C. Maar schalk en verschillende burgemeesters van andere gemeenten uit dc provincie, professo ren van de Vrije en Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam, dc president en de Of ficier van Justitie bij het Gerechtshof te Amsterdam, leden van de rechterlijke macht bij de arrondissementsrechtbanken te Am sterdam en Haarlem, het bestuur van het Genootschap „Arti et Amicitiae", te Am sterdam, majoor en officieren van de huza ren. Verder maakten tal van particulieren van de gelegenheid gebruik den Commis saris der Koningin hun gelukwenschen bij de jaarwisseling aan te bieden, Hedenmorgen moest voor de Rechtbank alhier terechtstaan het drietal dat 17 No vember j 1. in dén drogistwinkel van mej. Schippers in de Kleine Houtstraat een over val had gepleegd. Het waren de thans gedetineerde 23-jarige loopknecht W vap O., wonende te Haar lem, de 21-jarige chocoladebewerker A. T. v. S., wonende te Schoten en de 18-jarige leerling-bankwerker L. B., wonende te Haarlem. Op de publieke tribune fieerschte, zooals te begrijpen valt, een buitengewoon groote belangstelling. Béki bekenden alle drie het hun ten laste gelegde. v. O, zeide dat niet op zijn wenken de anderen waren binnengekomen. Toen hij wenkte kwamen ze niet, wel later. Hij ont kende mej. S. op den grond gegooid te heb ben, zelfs heeft hij haar niet op den grond zien liggen. Pres.: Als die juffrouw niet geschreeuwd had en u had niet den klap gekregen, dan had uhet feit voltooid. Is 't niet? v. O.: Dat weet ik niet Na eenig aarzelen bekent hij echter dan het misdrijf ten uitvoer te hebben gebracht. Ook de beide andere beklaagden bevestig den dat zij de handeling gepleegd hadden en dat B. aan van S. een kwartje had gege ven om het zoutzuur te halen. Pres. tot getuige mej. S.: Gebeurde dat vastgrijpen met geweld? Getuige S.: Ja, eerst werd een doek voor mijn oogen gebonden en ik op den grond ge trokken. Zij was toen eenigszins onwel ge worden, althans zij wist toen niet wat er gebeurde Toen zij bijkwam zag zij dat in specteur Verschoor dien eenen man v. O. vasthield. Zij verklaarde dat een van haar tanden door haar bovenlip was gedrongen. Rechter Josselin de Jong: U was altijd vriendelijk voor hem nietwaar? Wist u toen hij in dienst kwam, wat hij voor ientand was? Get.: Hij is drie weken bij mij in dienst geweest, toen hij bij mij kwam wist ik niet wie hij was, later heb ik echter vernomen dat hij al eens „gezeten" had. Zij heeft toen tegen hem gezegd: Als je van plan ben hier ook te gaan stelen, dan heb ik liever dat je vandaag vertrekt dan morgen, Insp, Verschoor verklaarde gezien te heb ben, dat v. O. den handdoek, die i nde gang hing, om iets heen sloeg en toen mej. S. benauwd ora hulp hoorde roepen. Toen hij naar beneden liep, zag hij dat v. O. mej. S. achterover op den grond trok. v, S. stond toen in den winkel en B. bij de deur. Hij had toen direct v. O. gegrepen. Verder verklaarde Insp. Verschoor dat v. O, zeer ongunstig bekend staat en v. S. veneens niet goed staat aangeschreven, alleen B, is nog niet met de politie in aan raking geweest. Op een vraag van den verdediger ver klaarde get. dat de gezinnen niet ongunstig bekend staan. Bekl. verklaarde nog de maskers, die op hen bevonden waren, reeds den vorigen Zaterdag gekocht te hebben. De Officier van Justitie, mr. J. G. van Everdingen, noemde het een zaakje van on gehoorde brutaliteit. Deze berooving was niet in den nacht geschied, doch op een morgen in een drukke Straat waar veel ver keer is. Wat de zaak zelf betreft, meende de Of ficier, dat er niet lang gesproken behoeft te worden, daar alles voldoende bewezen geacht kan worden. Wat de straf betreft, meende spr. vooreerst rekening te moeten houden met de ongehoorde brutaliteit. Spr. bracht hulde aan mej. S. die zich, hoewel zij er mee bekend was, toch het misdrijf heeft laten voltrekken. Voorts meende spr. dat v. O., die reeds verschillende straffen heeft ondergaan, vooral een flinke straf moest hebben en zij naar gelang van bun aandeel in de zaak gestraft moeten wor den. v. S. had weer minder gedaan dan v, O, en B. heeft weer minder gedaan dan v. S. Spr. vorderde voor bekl. v. O. een ge vangenisstraf voor den tijd van 3 jaar, voor v. S. een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden en voor B, een gevangenisstraf voor den lijd van 8 maanden. De verdediger Mr. Blankevoort pleitte voor alle drie, doch in hoofdzaak voor den jongsten bekl. clementie. Spr. wees op de romantische tint die de zaak droeg, van wege het dragen van maskers enz. Deze is meegetrokken door romantische verhalen welke hij gelezen heeft. Spr. vroeg de Rechtbank er rekening mee te willen houden dat het meer een kwajongensstreek was dan dat het eigen lijke misdadigers zijn. De uitspraak werd bepaald op Donder dag 22 Januari des v.m. 10 uur. De verduistering bij de politie- administratie. Vervolgens stond terecht een ex-klerk bij de Politie wien ten laste was gelegd dat hij in het tijdsverloop van omstreeks de tweede helft van 1922 tot Oct. 1924 in dienst bij de gemeente Haarlem als klerk, zich opzettelijk verschillende geldsbedra gen heeft toegeëigend tot een totale waarde van 6000 welke bedragen toebe hoorden aan de gem. Haarlem, en die hij als ambtenaar onder zich had. Als ambtenaar opzettelijk verschil lende bevelschriften dier gemeente om- van agenten van Politie over bedoelde ja ren zijnde geschriften om tot bewijs van betaling te dienen of zijnde boeken of re gisters uitsluitend bestemd tot controle van administraties heeft vervalscht met het oog merk ze als onvervalscht te gebruiken, door daarin in de kolommen voor vacan- tietoeslag verschillende bedragen valschelijk te boeken, en de totaal bedragen van lede ren betreffende politie-ambienaar met die valsche bedragen tc verhoogen, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan. Bekl. bekende en ce>, dat er altijd meer geld gehaald werd dan precies noodig was. Voor de verantwoording van de gel den maakte hij een valschen staat op. De hoofd -inspecteur van politie, G. J Bis, betaalde uit, wat er op die staten stond. Dc totaal-bedragen schreef bekl met potlood er onder en bij deze bedragen was reeds een door hem vooraf bepaald valsch bedrag bijgeteld. Was de uitbetaling eenmaal geschied, dan werd het goede be drag er met inkt onder gezet. Het totaal bedrag klopte dus niet, wanneer hij, get., het voor voldaan onderteekende. Zoowel deze getuige, als de verdediger en bekl, spreken op zulk een gedempten toon, dat het voor de pers zoo goed als onmo gelijk is het gesprek te kunnen volgen. Get. P. J, André, chef aan de 2e afd. der gemeente-seertarie verklaarde dat op de 3e afdeeling de bedragen werden inge vuld en het totaal bedrag vastgesteld. Of dat echter uitbetaald werd, was hem niet bekend. Voor den 15en moesten de mandaten ingeleverd worden. De verdediger Mr. P, Tideman vroeg, of het getuige nooit was opgevallen dat in het eindbedrag van al de 80 mandaten was geradeerd. Get. zei pas kort als chef in de 2e afd. aangesteld. De Officier van Justitie, Mr. J. G. Ever- dingen, achtte het ten laste gelegde bewe Spr. vorderde wegens voortgezet misdrijf van verduistering en valrchheid in geschrifte een gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, Mr. P. Tideman, meende dat het tweede gedeelte van de dagvaar ding. de vervalsching, niet vaststaat, er bij de wet, zooals het door bekl. ge pleegd is, niet strafbaar is gesteld. Wat het eerste gedeelte betreft, meende pl. dat het wel bewezen was, doch dat ïe ondergrond van dien grooten eisch in hoofdzaak ie wijten was, dat het zoolang heeft kunnen duren. Indien get Bos. aldus pl. voor de eerste maal de lijst had nagezien, had hij gezien, dat het met p-tlood geplaatste be drag niet goed was, en dan zou het mis schien nooit verder door den bekl, gedaan ziin, Pl. vond het om erantwoordelijk, dat men een klerk bij de politie met zulke groote be dragen liet omspringen. In een zwak oogen blik was bekl. tot de handeling gekomen. Het voortgezet misdrijf treft aldus pl. niet alleen den bekl.. maar ook de politie en het stadhuis, die nooit en te nimmer de radee ringen hebben onderzocht, hoewel deze toch in totaal 88 maal geoieegd zijn. Pl. hoopte en slotte, dat de Rechtbank ern aan merkelijk mindere straf zou opleggen dan geëischt war Uitspraak Donderdag 22 Januari. De uitvoering van „Alberdingk Thijm" gis teravond in den Schouwburg aan den Jans- weg ten bate van den Haarlemschen missio naris Pater Bonifacius van Emmerik, gege ven, is schitterend geslaagd. De opkomst van belangstellenden had wel grooter kun nen ziin. Pater v. Emmerik sprak nog een wcordie over ziin Missie, speciaal over zijn te stichten kerkje in 'n uithoek der missie. Hij bood foto's aan de aanwezigen aan, wat nog een bedrag van 241 opbracht. Met de inzameling van giften wordt nog doorgegaan. De heer Duyn sprak een op wekkend woordje om zich on te geven als donateur voor „Alberdingk Thijm". 437e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 8 Januari. 4e Klasse 4e Lijst, flooge prijzen: 2585 1500. 6186 ƒ400. 9341 100. Prijzen van 248 312 486 680 911 1456 1838 1892 2381 2690 3070 3670 3841 4014 4188 4397 4601 5134 5293 5327 5569 6258 6448 6701 6801 6802 6853 7211 7285 7517 7616 7735 8727 9398 9458 9521 10422 10423 1.0448- 10505 10746 10749 10911 10960 11455 11684 11913 12106 12407 12719 12904 13266 13531 (3661 14516 14842 14997 15415 15568 15600 15700 15767 15805 15868 15919 16955 16972 17C65 17237 1734S 17357 17736 17797 18285 18315 18735 18999 19009 19095 19458 19605 19825 20023 20'59 20434 20453 20772 20943 20968 21158 21526 21547 21755 21905 22451 22581 22950 De beurs opende heden prijshoudend. 5% Nederland 1919 6Nederland 1923 454 Nederland 1917 7% N.-l. 1921 A. 6% N. I. 1923 D. Hell. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd faketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Ja-a Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Hand'.l Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id Con.p. Merc. Arg. Poerworedjo Jude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dorltsche Petr. Southern Rails U nion Anaconda .Wabash Comm. Maxwell 8 JANUARI V. K. jtiEDEN 971/2 1021/2 1021/2 CO 00 OO 883/4 '023/g 1027/8 1001/16 1001 01/2 72 55 y4 165 162l/3 3 136 1361/3 134 133 149l/2 148 <81 437 436 3471/a 348 77 771/2 182 180 142 !/2 144 1233/, l23T/g '23l/g 99 176 1741/2 3863/4 384l/4 120 1191/2 131/4 162 160 I63I/2 161 191/2 193/4 126l/2 126 395 395 394 396 375l/a 375 !688/4 1661/8-7 217 115l/2 114 1391/3 139 364 801/4 1491/4 150 941/3 94 23 22*>/„ ZA 3 45/ 1 7X6 EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN 58 70 13.35 12.35 0.35 OSLO BAZEL NEW-YORK ROME 11 751/2 66. 43.60 37.35 48.071/2 2.461/2 10.50 AMSTERDAM, 8 Jan. Nader vernemen wij, dat de groote Openbare Vergadering van St. Michael te Amsterdam gehouden zal worden op Woensdag 14 Jan des avonds 8 uur, in de groote zaal van Belle- vue, ingang Marnixstraat. Het woord zal worden gevoerd door mevrouw Brouns Besoud, lid van den Gemeenteraad van Den Bosch over het onderwerp: het recht zal zegevieren en door Jhr. Wittert van Hoog- zen. Wat de straf betreft meende spr., dat land, lid der Eerste Kamer, over: de St. Mi- een ernstige straf moest worden opgelegd, I chaëlbeweging in de R.K. Staatspartij, waar daar het voorzeker een ernstig feit is i het om gaat en waarom het niet gaat De „Dies Natalisder Amsterdamsche Universiteit werd hedenmiddag in een openbare vergadering in de Aula der Uni versiteit herdacht De rector-rragnificus Prof. Dr. O Lans hield een rede de oorlogswinst der Heelkunde. Men seint ons uit Amsterdam; De vroeger in Watergraafsmeer zoo be kende inspecteur van politie, Biere, is gis teravond ten gevolge van een ongeval over leden. Vermoedelijk is hij bij Parkzicht in de Hobbemastraat van een tram gesprongen en toen door een auto gegrepen die hem over reed. Door den geneeskundigen Dienst is hij naar het Gasthuis gebracht, waar hij over leed. Door de politie wordt een ond«rzoek ingesteld. LONDEN, 8 Jan. De Daily-Mail meldt uit Caïro, dat Italiaansche troepenbewegin gen aan het Noord-Westfront van Egypte veel wantrouwen verwekken. Het Egyp tische blad „Akhbur" meldt, dat de Italia nen voornemens zijn Jarabub te nemen en Egypte voor een voldongen feit te stellen. BERLIJN, 8 Jan, Uit Boedapest wordt gemeld, dat in Hongarije een nieuwe Volki- sche samenzwering is ontdekt, welke ten doel had na de tegenwoordige regeering om vergeworpen te hebben, Iwan Heijas tot dictator te proclameeren. BERLIJN, 8 Jan. In Pruisen blijft voor- loopig het Ministerie Braun aan, nadat het Centrum geweigerd heelt zijn Minister te rug te trekken, LONDEN, 8 Jan. Volgens mededeeling van den nieuwen opperbevelhebber der luchtvloot, zullen spoedig groote luchtma noeuvres gehouden worden. LONDEN, 8 Jan. Het Amerikaansche ant woord op de Britsche nota betreffende den Amerikaanschen eisch om te deelen in de schadevergoedingen, trekt hier groote be langstelling. Groot-Brittannië beschouwt het als onmogelijk een overeenkomst te berei ken op de punten ten opzichte van arbi trage. Men gelooft niet, dat deze kwestie een onderwerp van bespreking zal uitmaken te Parijs. BERLIJN, 8 Jan. Heden wordt de vorming van de nieuwe minderheidsregeering uit democraten en centrum met steun van de S. D. A. P. verwacht. Naar we vernemen, zal Stresemann, die 154 jaar minister van buitenlandsche zaken is geweest, geen deel meer van de Regeering uitmaken. Het nieuwe kabinet zal ongeveer als volgt zijn samengesteld: Riikskanselier en minister van buitenl. zaken, Dr. Marx, Binnenland, Dr. Koch, Landbouw, graaf Kanitz, Econo mie Dr. Kammfithausen, Financiën Luther, Rijksweerminister Gessier, Justitie Staats secretaris Joël, Arbeid, Braim. Het is ook mogelijk dat Staatssecretaris Schubert de portefeuille van buitenlandsche zaken zj! krijgen. PARIJS, 8 Jan. De Geallieerden zullen niet antwoorden op het Duitsche Antwoord aan den Raad van Gezanten in zake de ont ruiming van de Keulsche zóne. De Raad van Gezanten zal het volledige, gedetailleerde rapport van de 'ntergeallieerde controle commissie dat tegen het eind van deze maand verwacht wordt, afwachten. Hij zal dan de Duitsche Regeenng in kennis stellen met de tekortkomingen in zake de ontwapening en de demobilisatie. LONDEN, 8 Jan, Uit Boston wordt ge meld, dat aardschokken waargenomen ziin in verscheidene districten van Oost-Mas- sachussets. LONDEN, 8 Jan. De Times meldt uit Tokio: het staat thans vast, dat de vlucht naar Europa, welke is georganiseerd door het Japansche blad Atahi, zich zal uitstrek ken tot Londen. De tocht heef plaats via Siberië. Twee Japansche tweedekkers met 400 P.K. LorranDietrich motoren zullen de vlucht maken. Een vlieger in dienst van de Asahi, een militaire vliegenier, twee mecaniciens en een journalist, zullen de tocht medemaken. De Asahv garandeert 38.000 p.st. voor deze vlucht, die op 1 Mei zal aanvangen. De vliegtuigen worden op 16 Mei in Londen verwacht. MISSIEWERK PATER v. EMMERIK O.F.M. Geachte Redactie, Onze uitvoering is schitterend geslaagd, doch het financiëele gedeelte was nu niet als wij wel hadden durven verwachten. Er kun nen verscheidene redenen ziin die belet kunnen hebben om naar den schouwburg te gaan, doch u kunt nog uw goeden wil toonen door een postwissel of anderszins te zenden naar Jansstraat 16. Indien u een foto wilt hebben van onzen Missionaris, gelieve u zich daar spoedig van te voorzien. Er zijn er nog eenige vooradig. De twee vorige opgaven ziin te samen 38,35, daarna zijn binnengekomen: N. N. f 1.50; D. K. f 0.50; J. B. f 0.50; B. J f 0.50; fam S. 0.25: O. f 0.25; N. N. 0.40; E 1. Mej v. K. 1; Mej. K. 4; C Z. 1; Postwissel N. N. 1; fam. L. 2; Vriendenkring 1; Jac J. 0.50. Helpt ons om het resultaat zoo schitte rend mogelijk te maken F. DUIJN, Jansstraat 16.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2