©eScicbclie Soiwa/nl BRIEVEN UIT OEGANDA. Stadsnieuws NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT v Tweede Blad Donderdag 8 Januari 1925 is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan- gewezen DAGBLAD »oor ABVERTEMTI EN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. Een nieuwe leening van f 2.000.000.—. De vergoedingen volgens de L. O.-wet. Nieuwe vloer in de gemeentelijke concertzaal. Geen nieuwe lossteiger aan den Schotersingel. Het uitbreidingsplan aan den Schalkwijkerweg. De gaslevering aan Schoten. De tarieven van het Gasthuis. De Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur verlaagd. Tegen slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prlkkeibaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtab etten E. H. V. „Snelverband". Ill 9 Juli, We varen het Kanaal door en kijken naai den wal. Zand overal. Hier en daar boomen en van tijd tot tijd een stati on van den Kanaaldienst Dan kijken wij naar het water. Kwallen drijven rond; scholen kleine vischjes, zooiets als stekel tjes; daartusschen een lange dunne visch met spitsen, snoekachtigen kop en groen blauwe staart Even na twee uur passeeren wij Suez en liggen juist buiten de stad tot vier uur voor anker; dan beginnen wij onze tocht door de Roode Zee, De Joden trok ken er, en waarschijnlijk op de nauwste plaats, dwars doorheen; maar wij moeten de geheele lengte doorvaren. 1284 Zeemij len! We zitten voor vier dagen in een hee- te kas. Een echte hittegolf! De electrische waaier» draaien dag en nacht, maar die wind is ook droog en warm. IJswater, li monade met ijs, kwast met ijs bier met ijs zijn niet van de lucht en de Bar Steward heeft het druk. We zijn in de zwoele zomerhitte en hier rijpt opeens het idee! Voor we in Port- Said aankwamen schreef ik ongeveer vijftig briefkaarten aan diverse kennissen. In de hitte van de Roode Zee begin ik aan een ander lijstje van vrienden, wien ik ook gaarne wilde laten weten, dat ik nog leef. Voor ik er erg in heb bevat het meer dan honaerd namen en ik ben nog lang niet aan het eind. Ik vind dit wel een beetje te veel werk en ook te duur. Daarop raak ik aan het peinzen. Menschen lezen kranten; ook de N. H. C.; die op mijn lijstje staan, lezen of moesten lezen de N. H. C.; resultaat: een brief naar de Hoofdredactie der N. H. C. met het verzoek om gastvrij heid voor de ontboezemingen van mijn hart. Veel te zien is er niet, We zien weer zwermen kwallen; 's-nachts geven ze een fcsfoorachlig licht uit. Bruinvisschen of Zeevarkens zwemmen mee met de boot. Wat kunnen die beesten sierlijk zwemmen. Met gekromde ruggen springen zij uit het water en duiken onder, om dat spelletje telkens te herhalen. En vlug! H. F. C. kan er niets tegenover zetten. In het Zuideinde van de Roode Zee zien we uren lang het water vol met kuit; millioenen visschen moeten er geschoten hebben. Waarom wordt deze Zee de Roode ge noemd? Een officier vertelt ons: het water is niet rood; het is ook niet de roode weer schijn van de ochtend- of avondlucht. Nu en dan wordt het zand van de omliggende woestijnen door stormen opgezweept en komt in dichte wolken over de zee. Als dit valt bedekt het de golven en geeft er een roode kleur aan. 13 Juli. Zondagavond. We varen de Roode Zee uit, door de Straat van Bab el Mandeb. voorbij het eiland Perim, dat den toegang tot de RoocIq Zee beheerscht en (natuurlijk) tot het Britsche Rijk behoort. Het is sterk bewapend en heeft een wacht- station van Lloyd's waar alle passeerende schepen opgenomen en naar Europa geseind worden. Door de straat komen wij in de golf van Aden; wij hadden koeler weer verwacht en worden geen klein beetje teleurgesteld; het is neg steeds warm en we krijgen geen koelte voor we de Kaap omvaren. Wij an keren voor Djibouti, de hoofdstad van Fransch Somali-land. Het ligt aan den in gang van den golf van Tajourah en is een voorname aanlegplaats voor de schepen die ii, op de Oost en op Afrika varen. Hiér wordt steenkool en water ingenomen en voorziet de Commisaire zich van ijs, vleesch en visch, fruit en groenten. D-> Kolonie zelf is een dorre woestijn, maar de hoofdstad is het eindpunt van den Abessinischen spoorweg van Addis Abeba naar Djibouti Het is de uitvoerplaats van de rijke en overvloedige producten van het Rijk van Menelick. De Goevernements ge bouwen, de kantoren der Handelshuizen en de Hotels zijn flink en in Oosterschen stijl gebouwd, helwit schitteren zij in het felle zonlicht langs de breede met laurieren om zoomde wegen. Gelukkig behoeven wij geen steenkool in te nemen, maar toch blijven wij hier tot morgenmiddag twaalf uur; er moet 400 Ton gelost en evenveel geladen worden. Handi ge kooplui trachten weer allerlei prachtige voorwerpen „met verlies" te verkoopen; een Arabier biedt een paar manden leven de krabben aan; pracht-collecties postze gels, waarvoor 5.00 gevraagd wordt, ver wisselen voor vijf dubbeltjes van eigenaar. Zwarte jongens duiken voor een paar stui vers boven van het schip; ze zijn handig in het opvisschen van geldstukjes, die de passagiers voor hen in het water werpen. 14 Juli. De booten in de haven (waar onder twee oorlogsbodems) zijn versierd met kleine vlaggetjes; ook de stad vlagt: de marinevaartuigen lossen saluutschoten. En toch heb ik niemand verteld, dat het van daag mijn verjaardag is! Ik vind het erg lief vqp die Franschen. Zouden zij nog eene de putatie sturen? Father S. gaat aan land en brengt een bezoek aan de Kerk, waar een Pater Capucijn de zorg voor de Katholie ken waarneemt. Lossen en laden; shachelen en duiken gaan door tot vlak bij twaalf uur, waarop wij het anker lichten en onze laatste ronde, beginnen. Ik hoor zoo juist dat 14 Juli de Nationale Fransche feestdag is Misschien was al dat vlaggen en schieten wel om die reden en niet ter eere van mijn verjaardag. Dat valt tegen en ik vind ze zoo erg lief niet meer Het is nog even warm als in de Roode Zee. Een Kok sterft van de hitte en ver scheidene personen zijn ziek. We hooren dat de Monsoon erg sterk is; daar moeten wij tegenin. Als wij de Kaap naderen kun nen wij goed merken, dat het onstuimiger wordt; groote golven slaan over het schip; tot zelfs het bovenste dek is niet veilig. De verwachting is, dat er veel zeeziekte zal zijn als we den hoek omgaan. Een van de passagiers, die er bang voor is, neemt als voorzorgsmaatregel een onfeilbaar middel in tegen zeeziekte. 's-Nachts worden alle patrijspoorten hermetisch gesloten. 16 Juli, We ronden de Kaap voor dag en dauw. Als het licht wordt zien we juist nog het voorgebergte, dat, naar men zegt, op een leeuw (couchant) lijkt. Het weer is ruw en verscheidene passagiers hebben er last van, maar een van de ergste slachtof fers was de man die het middel ingenomen had; hij was echt ziek. tot hij door 'n goed purgeermiddel zijn systeem zuiverde van dat anti-zeeziekteniiddel. We varen tegen de Monsoon in en dit bezorgt ons een dag vertraging. Den 17en Juli maken wij maar 6 mijl per uur Het is veel koeler maar toch niet pleizie- rig. Het is onmogelijk om buiten te zitten behalve in een paar beschutte hoekjes. Tel kens als de voorsteven duikt, komen groote golven over het voordek en de felle wind jaagt de spatters in dichte wolken over alle dekken. Het zoute water werkt prikkelend op de huid en de meeste blijven binnen. Maar aan alles komt een einde en de 22 Jiili varen wij 's-morgens vroeg Kilindini haven binnen na een zeereis van 4640 Zee mijlen. o r. oprijde. (Vervolg). Ongeveer 3 uur wordt de openbare ver gadering heropend, Dr. Kuenen blijkt ter vergadering geko men te zijn. Aangaan geldleening. B. en W. stellen voor, een geldleening aan te gaan van 2.000.000 tegen 5)4 pet. aflosbaar in 40 jaar. Aldus wordt besloten. Eervol ontslag. Mej. I. Haakman verzoekt met ingang van 1 Januari 1.1. ontheffing van haar func tie als lid der Plaatselijke Commissie van Toezcht op de Scholen voor M. O. Mej. G. Abcouwer verzoekt met in gang van 31 Decembei 1.1. eervol ontslag als onderwijzeres aan school 1 voor Bui tengewoon Onderwijs. Beiden wordt eervol ontslag verleend. Opname kas Ontvanger. Voor kennisgeving wordt aangenomen het proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger Begrootingen Woningbouwver- eenigingen B. en W stellen voor, goed te keuren de begrootingen voor 1925 van een aantal Wo- ningbouwvereenigingen en -Stichtingen. De heer Peper maakt enkele algemeene opmerkingen Wethouder REINALDA antwoordt hier op. Verschillende factoren doen hun be zwaren gevoelen bij de samenstelling der begrooting, wat spr. nader toelicht. De bij drage der gemeente wordt zoo hoog moge lijk geraamd, terwijl het bovendien funest Is, de onderhoudskosten zoo laag mogelijk te ramen. Spr. wil gaarne een nadere schriftelijke verklaring geven. De begrootingen worden goedgekeurd. Suopl. kohier schoolgelden. B. en W. stellen voor het le suppl. kohier 'der schoolgelden voor het Hooger- en Mid delbaar-Onderwijs voor het cursusjaar 1923 h1924 vast te stellen tot een bedrag van 4.977.01. Vastgesteld 1 Kohier schoolgelden. B. en W bieden ter vaststelling aan het kohier der schoolgelden voor het Hooger en Middelbaar onderwijs voor het cursusjaar 19241925 tot een bedrag van 86.560. Vastgesteld. Toetreding lid V. O. O. F. B. en W. vragen machtiging, om de ge meente te doen toetreden als gewoon lid der op te richten Vereeniging voor Onderwijs ontwikkelingsfilms (V. O. F.) te s-Graven- hage en de kosten van entree ad 100 en de contributie van 10 per jaar voor 1925 te brengen ten laste van volgnummer 479 der begrooting voor 1925. De machtiging wordt verleend. Plaatsen transformatorzuil. B. en W. stellen voor, pl.m. 38 M2 grond aan de Zonnebloemstraat te bestem men voor den bouw van een transformator zuil ten behoeve van het gemeente-electri- citeits-bedrijf. Goedgekeurd. Vergoeding volgens de L. O.-wet 1920. B. en W. stellen voor, de vergoeding over 1923 bedoeld in art. 100 der L. O.-wet 1920, voor een twaalftal bijzondere lagere scholen als volgt vast te stellen; voor de school aan de Rozenhagestraat 15 533.33, Jans straat 83 550, Nieuwe Gracht 16 2.141.67, Heerensingel 75 836.67, Anthoniestraat 28 4.314.45, Groot Heiligland 10 2,933.33, Ripperdastraat 13a 2.600, Klarenbeek- straat 62 f 570, Jacobijnestraat 2830 1.695.83, Zijlsingel 2 2.200, Crucqius- straat 2 nihil, Florapark 14 2.133.33. De heer PEPER meent, dat het aantal leerlingen per klas aan de bijzondere school gelijk moet zijn aan dat op de openbare school. Wethouder BRUCH beantwoordt de op merking. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM en de heer BOES wijzen er op, dat de inrich ting der lokaliteiten daarmede verband houdt. De vergoeding wordt vastgesteld. B. en W. stellen voor, het gemiddeld be drag (per leerling), voor de „kosten van instandhouding" over het jaar 1923, dat ten laste der gemeente is gebleven, te bepalen: a. voor de scholen voor gewoon lager on derwijs op 16 79 en b. voor de scholen voor uitgebreid lager onderwijs op 34 70, met uitzondering van de scholen der Vereeniging „Instituut Oran je Nassau", aan het Nassauplein 2, ten aan zien waarvan het gemiddeld bedrag (per leerling), wordt bepaald: c. voor de school voor gewoon lager on derwijs op 15.04, en d. voor de school voor uitgebreid lager on derwijs op 33 68. De vergoeding in de „kosten van instand houding", bedoeld in art. 101 der L. onder wijswet 1920, vast te stellen op de volgen de bedragen: Voor de school aan de Jacobijnestraat 2830 op 5.704.40; Westergracht 1, op 4.033.80; Rozenhagenstraat 15, op 4.281.45; Linschotenstraat 23 op 1 4.617.25; Anthoniestraat 12a, op 4.642.43; Bakenes- sergracht 81, op 6.846.12; Anthoniestraat 28, op J 5.784.15; Heerensingel 75, op 4.520.71; Nieuwe Gracht 16, op j 5.314.03; Jansstraat 83. op 3.811.33; Ripperdastraat 13a, op I 3.290.84; Groot Heiligland 10, op 3.471.33; Dreef 20. op 2.463.93; Dreef 20, op 1.422.70; Klarenbeekstraat 62, op 4.273.05, Florapark 14, op 2.686.40; Vel- serstraat 55, op J 3.303.43; Velserstraat 55, op 676.65; Zijlsingel 2, op 5.007.62; Cru- cqiusstr. 2, op 2.997.63; Crucqiusslraat 2, op 485.80: Koningstraat 20, op J 3.899.48; Koningstraat 20, op 1 804.40. Kleine Hout weg 22, op 2.698.99; KI. Houtweg 22, op 1.960.55; Ged. Oude Gracht 120, op 4.084.17; Ged. Oude Gracht 120, op 1.821.75' Naussauplein 2, op 2.380.08; Nassaupjein 2, op f 884.10. Vastgesteld B. en W. stellen voor, het gemiddeld bedrag, dat ner leerling van het openbaar vervolgonderwijs over het dienstjaar 1923 ten laste der gemeente is gebleven, vast te stellen op 50.87 en de bijdrage in de kos ten van het bijzonder vervolgonderwijs over 1923 vast te stellen voor de scholen aan Klarenbeekstraat 62 jn Westergracht 1 op 563.12, Nieuwe Gracht 16 op j 892.85 en Kleine Houtweg 12 en 22 op 2.136.54. Vastgesteld. Regeling jaarwedden, B. en W. stellen voor, onder intrekking der Overgangsbepalingen sub 1, 2, 3 en 4 (art. 17) van de verordening, regelende de bezoldiging van het onderwijzend personeel der Handelsscholen en met ingang van 1 Januari 1925 opnieuw vast te stellen overigens ongewijzigd die regeling van jaarwedden. Het Dagelijksch Bestuur van de afd. Haarlem van den Bond van Leeraren bij het Handels- en Nijvèrheids-avondonder- wijs, verzocht den raad, dit voorstel niet aan te nemen of althans de uitvoering er van te willen opschorten, aangezien den leeraren dooi den Minister van Onderwijs voor 1925 het salaris is gewaarborgd, dat zij op 1 October 1924 genoten. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. Voorbereidende school met Mon- tessori-onderwijs, B. en W stellen voor, over te gaan tot oprichting van een gemeentelijke voorberei dende school met Montessori-methode; voor de vestiging dier school lokalen der openbare lagere school no. 30 aan de Bak kerstraat alhier aan te wijzen; voor het in orde brengen van twee loka len dier school beschikbaar te stellen een bedrag van 6000; hen te machtigen de maatregelen le ne men, welke noodig mochten zijn voor de inrichting van bedoelde voorbereidende school. Mevr. MAARSCHALL wil er op wijzen, dat de indruk gewekt wordt, dat op haar verzoek de oprichting van de school geschiedt Dat is niet juist. Spr. vraagt ook aanbrengen van meer kastjes. De heer KLEIN vraagt, of de inrichting der school mede bekostigd wordt uit het aangevraagde bedrag van f 6000. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM vraagt een andere afsluiting van de speel plaats. De heer JOH. VISSER C. H. is van den prijs geschrokken. Er wordt door dit voor stel op dure wijze voorzien in de behoefte van voorbereidend onderwijs, Spr. betreurt het, dat de proef zoo duur is. De arbeiders bevolking zal wel met iets goedkoopers te vreden zijn. Wethouder BRUCH deelt mede, dat de vraag omtrent een grooter aantal kastjes in de school onder het oog gezien zal wor den, Het bedrag van 6000 omvat ook de inrichting der school De kwestie der speel plaats-afscheiding zal onderzocht worden. Het te votceren bedrag acht spr. zeer bescheiden. Voor het fröbel-onderwijs zul len de oogen niet gesloten worden, maar dit mag ook niet voor het Montessori-on- derwijs, want dan zou men den kreeften gang gaan Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd en het crediet verleend. Verlaging enkeltarief. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van de verordening op de leve ring van electrischen stroom, welke verla ging van huur van enkel tariefmeters en verhooging van huur van dubbel tariefme ters inhoudt. De heer CASTRICUM acht de huur van de installatie te hoog. De heer GROENENDAAL vraagt, waar in de verhooging schuilt van de huur der dubbeltariefmeters. Spr oordeelt, dat zij juist lager wordt door dit voorstel. Mevr. VAN LOOY kan zich nitt vcreeni- gen met het voorstel tot verhooging der huur van de dubbeltariefmeters en za" daarom tegen stemmen Wethouder SLINGENBERG deelt mede, dat de huurleidimten niet in de verordening zijn opgenomen. Na aanneming van het ter tafel zijnde voorstel zal die prijs door B. en W worden gewiizigd volgens de voor stellen van Her raad. De heer JOOSTEN zal zich hier niet te gen verzetten, maar meent, dat dit aan den raad is Wethouder SLINGENBERG wijst er op, dat tusschen de huur der huurleidingen te Haarlem en Leiden belangrijke verschillen bestaan, o.m. wordt de huurleiding te Haar lem eenmaal eigendom van den huurder en te Leiden is dit niet het geval. In antwoord op de vraag van den heer Groenendaal antwoordt spr., dat de extra- bijdrage voor den dubbeltariefmeter ver hoogd wordt. Mevr. VAN LOOY is van meening, dat in andere plaatsen goedkooper electriciteit verschaft wordt. Het voorstel wordt goedgekeurd. Vernieuwing vloer, enz. B. en W. vragen machtiging, om den vloer van de groote zaal van het Gemeen lijk Concertgebouw geheel, en de balklaag gedeeltelijk te doen vernieuwen, en daar voor te besteden een bedrag van ten hoog ste 5000. Voor de uitvoering vragen B en W. een crediet van 2000 aan, terwij! zij voorts machtiging vragen, om een bedrag van '300O ten laste te brengen van den Dost 243a (brandschade van de begrooting 1924). De heer PEPER gelooft, dat de vloer er eigenlijk reeds gelegd is, daar dit voor Sentember toch moest gebeuren. Geroep; „Neen. neen." Den heer PEPER' spiit het dan, dat die vloer er dan nod niet is. Wethouder REINALDA deelt mede, dat het onmogelijk was, den vloer vóór het nieuwe speelseizoen te laten leggen. Dit zal nu dadelijk geschieden na dit speel seizoen. De heer v. d. KAMP vraagt, of er geld toegestaan is voor het leggen van een par ketvloer in een der zalen van het gemeen telijk concertgebouw. Wethouder REINALDA zegt, dat een pa-liculier dien vloer heeft laten leggen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen en het erediet verleend. Vernieuwing lossteiger. B. en W. vragen een crediet van 4250 aan voor het maken van een losplaats met losmuur aan den Schotersingel ter plaatse en ter vervanging van den bestaanden los steiger aan dien singel. Het komt den heer GERRITSZ beter voor, den lossteiger hier op te heffen en er bijv een te maken nabij de viaduct op den Verspronckwcg in verband met de normalisatie van de Deljt. De heer MIEZéRUS noemt dit uit het hart gegrépen van de Commissie van Openbare Werken. Die commissie heeft herhaaldelijk aangedrongen op uitdieping van de Delft en het verdwijnen van den lossteiger in het Kleverpark. De heer VAN LIEMT deelt mede, dat de Commissie van O W. zich noode bij dit voorstel neergelegd heeft, omdat het vol gens een betoog van den wethouder niet mogelijk was, medewerking te verkrijgen van de er bij betrokken colleges. De heer KLEIN SCHIPHORST is van oordeel, dat die lossteiger niet noodig is. De commissie van O W. heeft zich bij het voorstel neergelegd, om van het gezanik af te zijn. De heer v. d, KAMP heeft zich niet noo de bij het voorstel neergelegd, omdat hij overtuigd is, dat die steiger nog jaren noo dig is. Wethouder REINALDA deelt mede, dat B. en W. oorspronkelijk van oordeel wa ren, dat die lossteiger moest verdwijnen in verband met het stadsschoon. De betrok ken hoofdambtenaren hebben als fox-ter riers gevochten, om dien steiger te behou den en wel met uitstekende argumenten. Zou de steiger verdwijnen, dan is er geen plaats 'tot lossen in Schotersingel en Klop persingel. Spr. is zelf voor uitdieping en verbreeding van de Delft.. Met de belang hebbenden tot normaliseering zal wel spoe dig overeenstemming bereikt worden, doch eerst daarna kan er een lossteiger ko men. Op de vraag, of er een permanente lossteiger moet komen, geldt het argument, dat een houten lossteiger veel onderhouds kosten met zich zal brengen. De heer GERRITSZ verdedigt het aan brengen van lossteigers aan de Delft. Spr. acht restauratie van den bestaanden los steiger aan den Schotersingel, waardoor deze nog eenigen tijd mee kan, een juister oplossing. De heer VAN LIEMT wist niet, dat de zaak der normaliseering van de Delft zoo spoedig haar beslag zal krijgen. Maar nu hij dit hoort, zal hij tegen dit voorstel stem men. Het voorstel van B. en W. wordt met 2210 stemmen verworpen. Voor de leden Klein Schiphorst, J. H. Visser R.K., Miezé- rus, Heerkens Thijssen, Reinalda, Slingen- berg, Peper, Adrian, v. d. Kamp en van Looy. Aankoop grond. B. en W. stellen voor, voor een bedrag van 21.000 aan te koopen een perceel giond aan den Schalkwijkerweg, groot 6.308 c.A. Na een enkele inlichting goedgekeurd. Plan van uitbreiding. B. en W. stellen voor, te besluiten tot vaststelling van een plan van uitbreiding voor gronden gelegen ten oosten van den Schalkwijkerweg, ten noorden van de grens tusschen de gemeenten Haarlem en Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, ten westen van de Goo-watering en ten zuiden van de Slachthuisstraat. Door het bestuur der Vereeniging voor School- en Werktuinen voor Haarlem en Omstreken is een adres aan den raad ge richt, waarin op verschillende gronden ge vraagd wordt, in het uitbreidingsplan ten zuiden van de Slachthuisstraat alsnog op te nemen terrein voor het stichten van een School-W erktuin. De heer KOPPEN uit zijn erkentelijkheid voor dit plan, maar vestigt tevens de aan dacht op de toegangswegen tot bedoeld kwartier. Spr. denkt verder nog aan toevoeging van terrein voor een te bouWen 'zwemin richting en herinnert aan'zijn 4 jaar gele den ingediend voorstel bétreffende de wij ziging van de verordening betreffende de verstiging van industrieën. Spreker heeft echter nooit prae-advies op zijn voorstel gehad. Dit arbeiderskwartier, dat toch al van allerlei geriefelijkheden gespeend is, zou spr. willen sparen voor vestiging van industrieën. De heer CASTRICUM vraagt een betere verbinding van het Amsterdamsche kwar tier met de stad. De heer JOH. VISSER C. H vraagt, hoe B. en W. staan tegenover het verzoek der vereeniging voor School- en Werktuinen. Op dit laatste antwoordt wethouder REI NALDA, dat de mogelijkheid tot voldoen aan het verzoek niet uitgesloten is. Den heer Koppen zegt spr. toe, dat ge tracht zal worden de toegangen tot het kwartier zoo goed mogelijk te maken. De mogelijkheid tot stichting van een zwem inrichting in den zuidwestelijken hoek is open gehouden. Spr. herinnert aan het indertijd genomen raadsbesluit plaatsen te bepalen, waar geen industrieën ingevolge de Hinderwet mogen komen. B. en W. deelen de opvat ting, dat de industrie ,niet gevestigd moet worden in het Slachthuiskwartier. B. en W. weren dit zooveel mogelijk, doch op grond van onderhandelingen met de regeering is nog geen prae-advies op het voorstel van den heer Koppen verschenen. De regeering stelt zich op het standpunt, dat Haarlem de vestiging van industrieën reeds te veel be perkt. Spr. hoopt, dat overeenkomst be reikt wordt in den door Haarlem gewensch- ten zin. t De communicatie tusschen de Haarlem- sche kwartieren is onvoldoende. Met het leggen van tramlijnen in steden als Haar lem komt men er echter niet, aldus is op het Wegencongres gezegd. De vaste tram diensten moeten juist uit straten met 18 en 25 M. breedte gehouden worden en auto busdiensten ingesteld worden. Vanuit het Amsterdamsche kwartier is geen goede communicatie met de binnenstad. De op merking van den heer Castricum sluit aan bij een plan, door spr. bij B. en W. aan hangig te maken, omtrent verbetering van de communicatie in de verschillende kwar tieren met de binnenstad. Door aanneming van dit voorste! wordt uitvoering gegeven aan een gedeelte van het plan der Verkeerscommissie. Mevr VAN LOOY vraagt, of, wanneer er autobusdiensten komen, de vischhal als auto-station kan' aangewezen worden. Bij de vischhal moet thans toch geld bij. De heer DE BOER vraagt inlichtingen omtrent een brug tegenover de Bakker straat. De heer KOPPEN vraagt ter visie leg ging aan den raad van de correspondentie, tusschen regeering en gemeente gevoerd omtrent de vestiging van industrieën. Wethouder REINALDA deelt mede, dat hiertegen geen bezwaar bestaat. Het denk beeld van mevr. v. Looy zal worden over wogen. Verder wijst spr. er op, dat het vraag stuk meer stedebouwkundig bezien móet worden en men niet meer tegen elkaar moet aanbouwen. Daarom is en brug tegenover de Bakkerstraat ook verwerpelijk, omdat zij niet voldoen zou in het interlocale ver keer. Het uitbreidingsplan wordt dan vastge steld. "falling Automobiel-geereedsrhapswagen. Ten behoeve van den ingevolge het be sluit van 16 Juli j 1 aangekochten automo biel-gereedschapswagen voor de brandweer, is uitgezien naar een gelegenheid, alwaar die wa<Sen behoorlijk kan worden gestald en bediend. Een en ander heeft geleid tot het sluiten van een overeenkomst met de Naamlooze Vennootschap Dürkopp Automobielen te Amsterdam (pachtster van de automobielen garage van de Naamlooze Vennootschap Café-Restaurant, voorheen Gebrs Brinkmann in de Smedestraat), zooals is omschreven in een ontwerp-besluit B. en W. stellen voor aan de op 31 December j.l. gesloten overeenkomst goed keuring te hechten. De kosten der stalling bedragen f 2.000 per jaar. De overeenkomst wordt goedgekeurd. Gaslevering aan Schoten. B. en W bieden ter vaststelling aan een overeenkomst met de gemeente Schoten betreffende de gaslevering. Deze gasleve- ring geschiedt tegen den kostenden prijs tol in de gashouders van Haarlem, alleen verhoogd met 14 cent per M3. voor het eerste millloen M3 en met V\ cent per M3 voor het tweede millioen M3., een en an der zonder berekening van perskosten. De heer JOOSTEN vraagt nadere inlich tingen. Wethouder SLINGENBERG deelt mede, dat de termijn van 6 maanden voor het in bedrijf houden van de Schotensche gasfabriek misschien wel niet bereikt zal worden. Schoten is als klant welkom, vooral, omdat over eenige maanden Velsen afvalt. Wat overneming van het Schotensche personeel betreft, die overneming za! niet moeilijk vallen. Daardoor zal niemand, die in gere geld verband staat met de gemeente Haar lem, ontslagen behoeven te worden. De overeenkomst wordt vastgesteld. Tarieven Gasthuis. B. en W. bieden ter vaststelling aan de tarieven van verpleegkosten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. Bij art. 5 vestigt mej. VAN VLIET de aandacht op het voor 14 dagen vooruit be talen Dat is voor velen moeilijk. Spr. vraagt verandering in vooruitbetaling van een week. De heer v. d KAMP meent, dat de ge meente ten opzichte van de Mariastich- ting niet erg royaal is geweest. De Maria- stichting is tot uitbreiding overgegaan op instigatie van het m"crendeel van het col lege van B. en W. Nu is het toch wel van belang, of de Mariastichting, die 15 bed den gereserveerd heeft voor verpleging van tuberculose-lijders, de eerste jaren kans heeft op verpleging van een voldoend aantal tuberculose-lijders. Van- verschillende kanten en ook door den voorzitter wordt opgemerkt, dat dit thans niet aan de orde is. De heer v. d. KAMP zal dan schriftelijk deze zaak behandelen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt, dat het voorstel-Van Vliet, blijkens de practijk uit vroeger jaren, niet in het be lang der gemeente is. Vroeger was de ter mijn 7 dagen en toen is de gemeente er bij te kort gekomen. Daarom is de termijn gewijzigd in 14 dagen. De heer DE BRAAL onderstreept de moeilijkheden van het vooruit betalen. De heer KLEIN merkt op, dat de voor uitbetaling van een week in het belang der gemeente kan zijn, omdat dan waar schijnlijk minder menschen zullen komen bij de geneeskundige armencommissie. De heer WOLZAK meent, dat de ter mijn van 14 dagen gehandhaafd moet blij ven. De heer KOPPEN acht het raadzaam, het opnemen in het gasthuis wat soepeler te maken voor de menschen. Het gasthuis heeft dan tijd genoeg, om de verdere gel den binnen te krijgen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN merkt op, dat voor het gros der op te ne men patiënten gezorgd wordt door de commissie. Het betreft hier menschen, die voor eigen rekening komen. Herhaaldelijk is de ervaring opgedaan, dat, als de men schen in het gasthuis zijn, het moeilijk is, verder geld le krijgen. Er moet nu eenmaal een limiet zijn. Was die ervaring er niet, dan zou spr. voor het voorstel-Van Vliet zijn. Het voorstel-Van Vliet wordt aangeno men met 2212 stemmen. De tarieven worden dan vastgesteld. De geldleening. De VOORZITTER deelt mede, dat Ged. Staten het hedenmiddag genomen besluit tot het aangaan eener geldleening goedge keurd hebben. Begrooting Burg. Armbestuur. Wethouder HEERKENS THIJSSEN deelt mede, dat de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur van 300.000 terug gebracht kan worden op 260.000. Die begrooting wordt aldus gewijzigd. Benoemingen. Benoemd worden tot leden der Commis sie van Plaatselijk Toezicht op het L. O.: G. v. Waard, H. J. L. Klein Schiphorst, Jac. Jansen, mej. J. Tibben en mej. M. C. Berdenis van Berlekom; tot leden der Commissie van Toezicht op de Stadsbibliotheek en Leeszaal prof. A. A. v. Schelven en F. Keerwolf; tot bezoldigd ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, meer in het bijzonder be last met het voltrekken der huwelijken, W. A. J v. d Kamp; tot tijdelijk -lceraar in de natuurkunde aan het gymnasium, Ir. B. Wigersma; tot tijdelijk leeraar in de Staatsweten schappen aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus met gewijzigd leerplan mi. L. G. v. Dam. Hierna sluiting. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD D.D. 7 JANUARI 1925. Ingekomen zijn: een verzoekschrift van het Bestuur der Vereeniging „Kloppersingel c.a." om te be vorderen, dat ook aan de bewoners van „Patrimonium" een toeslag op de huur wordt toegekend; een verzoekschrift van de Vereeniging tot Verfrhaiing van Haarlem en Omliggende Ge meenten en tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer, waarbij zij in overweging geeft maatregelen te treffen, opdat het eigen gebouw der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur binnen de grenzen der stad Haarlem gevestigd blijft; een verzoekschrift van den Bond Heem schut om geen reclame te doen aanbrengen aan de z.g.n. Commiezenhuisjes. Besloten wordt om de vier woningen, aan de Slachthuisstraat ontworpen, behoorende tot het plan van 154 arbeiderswoningen, 4 winkelwoningen en een kantoor aan en nabij den Hof van Egmond, uit dit plan te doen vervallen in verband met de wenschelijkheid om aan de Slachthuisstraat den bouw van beneden- met bovenwoningen te bevorde ren. Gesteld wordt in handen van B, en W. ter afdoening een verzoekschrift van J. ter Wal om in aanmerking te komen voor een standplaats met automobiel op het Stations plein. Men verzocht on.s, de aandacht te willen vestigen op het nieuwe nummer van den Centralen Post der E. H. V. „Snelverband"; 11111, dus vijf eenen, wat gemakkelijk te onthouden is. Dit nummer is juist gekozen, omdat de 1 het minst rondgedraaid behoeft te worden. De Centrale post is nog altijd gevestigd bij L, Holzhaus, Groote Hout straat hoek Anegang. Vanaf Zaterdagavond 6 uur. lot Zondag morgen 8 uur, kan men, zooals bekend, niet telefoneeren, en daarom is het goed, dat men vóór dien tijd oplet, aan welke huizen bordjes bevestigd zijn, waaraan men kan herkennen de woonhuizen der leden van „Snelverband". Bekendheid daarmede heeft trouwens toch groot nut, want het moest eigenlijk niet voor kunnen komen, da men nog naar hun adressen zoekt, zoo als helaas nog te veel geschiedt. Dus de adressen van de leden van „Snel verband" wat beter ingeprent! Ten slotte kan nog vermeld worden, dat 2 Maart a.s „Snelverband" jubileert. De vereeniging bestaat dan 15 jaar. Met recht mag zij dit feit gaan herdenken, want in die jaren heeft zij veel goeds verricht. Van de ruim 600 gevallen, waarbij in 1924 eerste hulp vereischt werd., traden in 406 gevallen leden van „Snelverband" op. Hare activiteit blijkt hieruit wel duidelijk! DE INVOERING VAN HET AUTOMA TISCH TELEFOON SYSTEEM OP ZONDAG 11 JANUARI A.S. Nu de automatische telefoon over eenige dagen te Haarlem haar intrede zal doen zij hier nog even in zeer grove trekken toege licht op welke wijze de verbinding hierbij zonder menschelijke tusschenkomst wordt gemaakt, Gaan we hierbij uit van de wijze waarop thans een oproep tot stand komt: Men draait aan de kruk van zijn toestel, waardoor op het Centraal-Bureel het be treffende oproepsignaal valt, de telefoniste ziet dit, steekt haar stop in de klink, vraagt het nummer en geeft de doorverbinding. Na 10 Januari echter heeft men de be schikking over een aantal apparaten welke „Mechanische telefonisten" zouden kunnen worden genoemd, z.g.n. registers, welker „aandacht" reeds getrokken wordt door de telefoon van de haak te lichten, zoodra dit gebeurt gaan nl. een aantal apparaten z.g.n. „lijnzoekers" en „registerkiezers" voor u draaien, en zoeken een onbezet register uit. Deze als het ware mechanische telefoniste maakt zich aan u bekend door een zoemend geluid in de telefoon de z.g.n. „kiestoon." Dit geluid wil niets anders zeggen dan „Hallo, welk nummer wenscht u en de bedoeling is dan ook dat zoodra dit zoemend geluid wordt vernomen het gewenschte nummer door middel van de vingerschijf wordt „ge kozen." Dit kiezen is niets anders dan het bij elk cijfer produceeren van een aantal stroom- stooten wat daarmede overeenstemt, waar door het register zich in een bepaalden stand instelt, a.h.w. het cijfer net als een telefo niste even in zich opneemt. Uit het bovenstaande zal het een ieder duidelijk zijn welke onaangename gevolgen voor een vlotte verkeerswikkeling het lange wachten met kiezen of het in het geheel niet kiezen en de telefoon van de haak laten lig gen met zich mede brengt. Dit toch staat gelijk met het opbellen van het centraal bureel thans, zonder echter het gewenschte nummer aan de telefoniste op te geven. Het is echter veel erger, want een normale telefoniste verliest in dit geval spoedig haar geduld en helpt iemand anders, het geduld van onze mechanisch-electrische dames is echter onbeperkt, indien dus meerdere abonné's hiervan misbruik maken door langer dan strikt noodig is de telefoon van den haak te laten en aan de zoemende uit- noodiging tot kiezen geen gevolg te geven kunnen anderen niet de beschikking over een register krijgen en hooren bijgevolg geen kiestoon of moeten langen tijd hierop wachten. Nog zij opgemerkt dat deze registers be halve zeer geduldige ook zeer nauwkeurige telefonisten zijn, die het nummer mits op de juiste wijze gekozen niet verkeerd zul len „verstaan" echter ook een volledig vijf cijferig nummer eischen, geheel zooals het in de gids staat, zonder voorbehoud. Nadat het register het nummer in zich heeft opgenomen, zorgt het er ook voor dat de doorverbinding tot stand komt door nl. achtereenvolgens de z.g.n. lo en 2o groepen kiezers in het gewenschte 2000-tal resp. 200-tal in te stellen en eindelijk de eindkiezer op het gewenschte abonné-nummer. Is deze taak volbracht dan stelt het re gister zich onmiddellijk weer voor een vol genden abonné beschikbaar. De doorverbinding met het gevraagde nummer is nu tot stand gekomen, is dit vrij dan wordt met tusschenpoozen gebeld, hetgeen ook de oproeper hoort, is het bezet dan hoort men een snel onderbroken ge zoem. Na het bovenstaande zal het duidelijk zijn dat het strikt opvolgen van de voorschriften vermeld in de circulaires welke aan de ge- abonneerden zijn toegezonden een publiek belang is. Niet nakoming hiervan zal dan ook tijde lijke afsluiting van het telefoonnet tengevolge kunnen hebben. Geabonneerden te Bloemendaal, dus de nrs. 2200023999, welke voorloopig nog handbediening houden, zij er op gewezen dat de verbinding verbroken wordt wanneer zij de haak van het toestel bewegen. De Bloemendaalsche abonné's worden tevens beleefd verzocht het afbellen na een gesprek niet na te laten, daar dit de taak van de telefoniste te Bloemendaal zeer verzwaart en het verkeer belemmert. Hier volgen nog eenige belangrijke num mers Locale Informatie 15220 Interlocale In formatie 15210 Brandmelding 15333 Stof- ring 15225. DE NOORDERKERK EN SCHOOL VELSERSTRAAT. De bestrating om de Noorderkerk is thans geheel klaar. Het plantsoen om de kerk is aangelegd, en zal als de zomerzon alles tot ontwikkeling heeft gebracht, een idyllisch plekje vormen. Het moerassige terrein tus schen kerk en school zal eerlang verdwij nen. Dat terrein is bestemd voor uitbrei ding der school. Van de 7-klassige kan aldus een 14-klassige school worden ge maakt. Er zijn evenwel drie M.U.L.O.-klas- sen aan verbonden. Twee dezer zijn in één lokaal ondergebracht en één in de spreek kamer. Men hoopt voorloopig op den aan. bouw van drie lokalen voor 'de U.L.O- klassen* DE JAARPREMIE VAN HET TRAMPERSONEEL. Naar aanleiding van een schrijven, hou dende het verzoek om aan de ongehuwde ambtenaren en de beambten een jaarpre mie toe te kennen, zooals dit ten opzichte van de gehuwde ambtenaren is geschied, deelt de Directie der N.Z.H.T.M. mede, alsdus Het Seinlicht, dat de laatstbedoelde toekenning niet is een uitvloeisel van de besprekingen ter conferentie van 11 Nov. j.l., doch een gevolg van den opzet der wij ziging in de arbeidsvoorwaarden van het personeel op 1 Jan. 1924; algeheele intrek king der jaarpremie van de gehuwde amb tenaren zou tengevolge gehad hebben dat dezen ongeveer 2 pet. méér zouden achter uitgaan dan het overige personeel. Door deze regeling blijft voorhands ge handhaafd het verschil in inkomsten van de gehuwde en ongehuwde ambtenaren, zooals dit de laatste jaren bestond of dit verschil bij een e.v. wijziging der loon regeling zal blijven bestaan, kan de Di rectie thans nog niet met zekerheid zeggen. De directie meent echter niet te kunnen overgaan om in de thans getroffen regeling wijziging te brengen. MACHINISTEN-EXAMEN. Voor het jaar 1925 is benoemd in de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardij schepen en als machinist voor de sleepvaart tot plaatsvervangend lid de heer ir. W. J. Muller, ingieur, chef van den techr.i chen dienst der Koninklijke Paketvaart Mij.» alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5