^flIEUWS Uit de Pers, MARKTNÏEUWS. RECHTSZAKEN. AMD De ontruiming der Keulsche zóne. De regeling der intergeallieerde schulden. Uit den Rijksdag. Het Berlijnsche Bankschandaal. De strijd om Mekka. De strijd in Spaansch-Marokko. Ook een idee tot bezuiniging. Een gratie-rekwest, dat de Koningin niet bereikte. Razzia op rijwielplaatjes in de Hoofdstad. Een inbraak te Rotterdam opgehelderd. Overstroomingen in Oost- Twente Treurig einde van een uitvinder. Door een herdershond gered. Een kranige jongen. Een dieven- en brandstichters bende gevangen. Het beukenbosch van het slot te Zeist. Een mooie toestand. Een honderd-jarige. Worsteling tusschen een strooper en een politie-agent De rare schutter in den IJpolder De diphterie in Deventet Een dreigbrief. Het leed van een zwerver. De onveiligheid in Twenthe. Brand te Stoutenburg. Inbreker aangehouden. BERLIJN, 7 Jan, Hei Duitsche ant woord op de nota der geallieerde regeerin- fien inzake de ontruimings- en ontwape- "wigsquaestie wijst er op, dat het voorne men om den bezettingsduur der eerste zóne Je verlengen aan de gevoeligheid van het JJuitsche volk een harden slag heelt toege bracht. Daar de tekortkomingen slechts in ■et algemeen zijn aangeduid, wordt de Duit- •che regeering de mogelijkheid ontnomen feeds thans in bijzonderheden op te komen tegen de beschuldigingen. Nadere mededee lingen daaromtrent moeten derhalve ten •poedigste worden gedaan. De Duitsche re geering is bereid in alle quaesties, waarom trent nog meeningsverschillen zouden be staan, haar plicht te doen. Duitschland is toodanig ontwapend, dat het geen militai ren factor meer vormt en derhalve kan aan Bijzonderheden niet de bevoegdheid worden ontleend tot het nemen van dergelijke maat regelen. De Duitsche regeering protesteert derhalve tegen het optreden der geallieerde fegeeringen. LONDEN, 7 Jan. In tegenstelling met Oe berichten van gisteren, volgens welke de discussie over het antwoord der Veree nigde Staten werden gestaakt, in afwachting Van het persoonlijk contact tusschen Chur chill en de Amerikaansche vertegenwoor digers te Parijs, verneemt Reuter heden, dat het antwoord der Vereenigde Staten te Londen nauwkeurig wordt onderzocht. De Britsche regeering is van oordeel, dat zij een buitengewoon fair aanbod heeft gedaan en dat, nu Amerika heeft geweigerd dit voorstel aan te nemen, arbitrage de aan gewezen weg zou zijn om tot een oplossing te komen. Men gelooft, naar Reuter verneemt, te Lenden niet meer dat de quaestie te Parijs door besprekingen tusschen Churchill en de Amerikaansche vertegenwoordigers tot een oplossing kan worden gebracht. Het schijnt, dat er thans nog slechts twee mogelijkhe den zijn: de wijziging der te Spa vastgestelde percentages óf de combinatie van de Ame rikaansche aanspraken met de reeds erken de eischen inzake de kosten van het Ame rikaansche bezettingsleger, welke kosten den voorang hebben boven de aanspraken der geallieerden op grond van de te Spa vastgestelde percentages. LONDEN, 7 Jan. Heden werd op het Foreign Office medegedeeld, dat aldaar niets bekend is omtrent plannen of vooruitzichten voor een conferentie, die zich speciaal zou bezig houden met de quaestie der inter geallieerde schulden. De desbetreffende be richten schijnen uit Amerika afkomstig te zijn en hadden blijkbaar ten doel de partijen te polsen. Een bericht, volgens hetwelk Churchill een voorste! zou doen tot het houden van een dergelijke conferentie had de niet-offi- ciëele mededeeling uit Washington ten ge volge, dat de Vereenigde Staten dit voorstel van de h-nd zouden wijzen. PARIJS, 7 Jan. De intergeallieerde financiëele conferentie is hedenmiddag in de groote eetzaal van het ministerie van buitenlandsche zaken aan de Quai d'Orsay Onder voorzitterschap van Clémentel, den Franschen minister van financiën, geopend. PARIJS, 7 Jan. In zijn openingsrede uitte Clémentel de hoop, dat de geallieerden eensgezind een oplossing zullen vinden van de gestelde problemen en aldus den arbeid zullen voltooien, die onlangs te Londen werd begonnen. Hij erkende dat Duitschland de uit het plan-Dawes voortvloeiende verplich tingen stipt is nagekomen, doch verklaarde, det er nog verschillende elementen van on zekerheid resten wat betreft de verdeeling van de Duitsche stortingen tusschen de cre- diteur-staten. De aan de Commissie van Herstel toegevoegde gede'e<"eerden zijn ver plicht maandelijks een voorloopige verdse- ling op te stellen. Ik ben er zeker van, aldus Clémentel, dat wij alleen tevreden zullen zijn met het vooruitzicht van een spoedige duur zame regeling, LONDEN, 7 Jan. Evenals Clémentel legde Churchill, de Britsche kanselier van de schatkist, den nadruk op het begrensde en technische karakter der conferentie. Zij heeft zich oezig te houden, zeide hij, niet met punten, gelijk die, welke in Spa of in het plan-Dawes en de jongste conferentie van Londen werden geregeld, maar met een bescheidener doel het leggen van een grondslag, dïn het mogelijk zal maken de Duitsche Mngen in de toekomst krach-, tens een oudig plan te verdeden, doch gebaseerd op een mathematische bereke ning, waardoor een nieuwe ministerconfe rentie overbodig zou worden. Haar doel is de kleine nog hantfende, ofschoon gecom pliceerde vraagstukken in deze beperkte sfeer oo te helde-en teneinde het pad vrij te houden naar de vooruitgang en naar de betere toestanden in Europa, hetwelk het ranport-Dawes en h»t succes der Londen- sche conferentie hebben geopend. BERLIJN, 7 Jan. De verrassing van den rijksdagzitting van heden was, dat de soci aal-democraat Löbe, die jarenlang als voor ganger van den Duitsch-nationaal Wallraf getoond had, een uitnemend voorzitter te zijn, ondanks de tegencandidaten toch reeds dadelijk tot president van den ri'ksdag ge kozen werd. Het was de beste keuze, die men kon doen en stellig heeft hij dit suc ces aan zijn eminente persoonlijke eigen schappen en niet aan partijbedoelingen te danken. Daarom stemden ook vele rechts- staande politici op hem en werden alle plannen, om dit resultaat te verhinderen, verijdeld. Met een uitstekende rede begon bij zijn nieuwe presidentsperiode. De verdere verkiezingen voor het presi dentschap brachten geen verrassingen. De Duitsch-nationalen kwamen met een nieuwen candidaat, Graf (Thuringen), die ook geko zen werd. Eveneens gekozen werden dr. Bell (Centrum) en dr. Riesser (Duitsche Volks partij). Belangrijker waren de debatten over de vraag, of de rijksdag verdaagd zou worden, an wel reeds morgen bijeen zou komen en dan met welke agenda. Hier kwam even maar heel duidelijk de verontwaardiging van het parlement tot uiting over de bedroeven de omstandigheid, dat drie agen voor den fstalen datum van 10 Januari nog altijd geen regeering tot stand is gekomen. Voor de afgevaardigden der Duitsche Volkspartij waren dit geen aangename oegenblikken. De sociaal-democraten ver langden, evenals de presidenten, een nieuwe zitting op morgenmiddag en aldus werd dan ook besloten. Tevens vroegen ze, evenals de Duitsch-nationalen en het Centrum, onmid dellijke bijeenroeping der commissie van buitenl. zaken, teneinde daar vertrouwelijk 'met de tegenwoordige regeering te kunnen beraadslagen. De Duitsch-nationaal graaf Westarp verlangde bovendien morgen ook dadelijk groote politieke debatten over Keu len en nog vele andere urgente dingen De nationaal-socialist ,von Grafe wilde daarbij ook de zaak-Barmat behandeld zien. BERLIJN, 8 Januari. Vandaag is, zooais reeas werd gemeid, een van de vier gear resteerde geDroeders Barmat, namelijk oaio- mon Barmat, in vrijheid gesteld, rlij leed sedert langen tijd ernstig aan suikerziekte en heelt in het concern nimmer een rol van beteekenis gespeeld. Daarentegen is tegen de andere drie broeders thans liet officieeie bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Heden duurde het verhoor van den eigen lijken leider van het concern, Julius oar- mat, den geheelen dag. Volgens de bladen toonde hij zich zeer zelfbewust en zeker van zijn zaak en verklaarde hij den rechter van instructie, dat hij zijn geheele vermogen in Nederland ter beschikking stelde als dek king voor de hem door de staatsbank ver leende credieten. BERLIJN, 7 Jan. De D.-nationalen hebben in den Rijksdag een voorstel ingediend tot het benoemen eeher parlementaire commis sie van onderzoek in de zaak Barmat- Michael-Kutisker, BERLIJN, 7 Jan. De door het O.M. voor gestelde gerechtelijke instructie werd zoo wel in de zaak-Barmat als in de zaak- Kutisker geopend. LONDEN, 7 Jan. De vertegenwoordiger van Hedjas te Londen heeft van koning Ali telegrafisch bericht uit Djeddah ontvangen, dat Ibn Saoed, terwijl hij te Mekka met koning Ali onderhandelt, onverwacht tot den aanval op Djeddah is overgegaan. De beteekenis van dit bericht, dat Reuter aan de Engelsche bladen meldt, wordt dui delijk door de mededeeling van de „Mor ning. Post", dat de Britsche regeering den wensch heeft te kennen gegeven, dat Kqning Ali zich van tegenaanvallen zal onthouden om bloedvergieten te voorkomen. LONDEN, 7 Jan. De voorspelling, een maandg eleden door Primo de Rivera ge daan, dat de opstand der Anjera's spoedig zou zijn bedwongen, is niet in vervulling ge gaan. Ofschoon de Anjera's zich overal slechts op 15 mijlen afstand bevinden, wa gen de Spanjaarden het niet verder op te rukken, daar de weg van Ceuta naarT anger via Tetoan door 10.000 met geweren gewa pende Anjera's wordt bedreigd, en tevens omdat de „Primo de Rivera-linie", die met blokhuizen is bezet en van de monding der Rio Martin aan de Middellandsche zee tot verscheidene mijlen tenz uidoosten van Al- Kazar loopt, onveilig is zoolang deze An jera's niet zijn verslagen. t Primo de Rivera heeft een voor het hoofd ecner regeering ongewone daad verricht. Hij heeftu it Tetoean een „ingezonden stuk" in de „Times" geschreven, waarin hij zijn vreugde uitspreekt over het feit dat het City-blad de jongste militaire operaties in Marokko in zoo gunstigen zin heeft bespro ken. Het commentaar van de „Times" zal volgens hem de uitwerking van de dwaze berichten van slecht ingelichte bladen in verschillende landen te niet doen. De president van het Directorium, thans ook opperbevelhebber van het Spaansche expeditieleger in Afrika, is van oordeel, dat het van groote beteekenis is dat een blad als de „Times" de kwestie betreffende Ma rokko bestudeert, daar deze van zooveel I belang is niet slechts voor Spanje, maar ook voor alle landen, welke belangen in de Mid dellandsche en den Atlantischen Oceaan hebben. Hij verzekert dat Spanje zijn missiei n Marokko niet zal opgeven, daar het over tuigd is dat deze een factor vormt in de Europeesche solidariteit, maar het hoopt moreelen steun en rechtvaardigheid te vin den bij de beoordeeling van zijn wijze van handelen. In het Januari-nummer van het tijdschrift van officieren van de Ned. Landmacht, doet een officier het volgende idee aan de hand voor bezuiniging in het leger. Wij citeeren het volgende uit zijn artikel: „Waarom worden niet alle ongehuwde ambtenaren en officieren voor rijksrekening gevoed en in rijksgebouwen ondergebracht? Men zou daarvoor op zijn minst 80 pCt. van hun traktement kunnen korten? Waarom is er voor de ongehuwde ambte naren geen afzonderlijke arbeidstijd? Het is toch heusch niet noodig, dat deze menschen evenveel rust genieten, als gezinshoofden met of zonder kinderen. Men zou daardoor een belangrijke besparing en personeelsuit gaven kunnen krijgen en bovendien zou men hierdoor tegemoet komen aan billijke be twaren der gehuwden, die zich terecht ge griefd voelen, dat hunne maatschappelijke autoriteit in de arbeidsregeling niet vol doende tot uitdrukking komt. Waarom betaalt men nog steeds zulke hooge pensioenen aan ongehuwde ambte naren, terwijl zij toch met veel geringere uitgaven door het rijk in een tehuis voor oude dames of heeren kunnen worden on dergebracht? Waarom betalen ongehuwde ambtenaren en officieren, van pl.m. 35 jaar en ouder, slechts evenveel aan het weduwen- en wce- zenfonds als de gehuwden? Ziet men niet in, dat de kans groot is, dat zoo'n oude vrijgezel nog met 'n jeugdige vrouw in het huwelijk treedt en zoo den Staat op hooge pensioenlasten jaagt? Deze en wellicht nog meerdere dergelijke maatregelen dienen m.i. met spoed genomen te v/orden, terwijl men in de toekomst nog vee! verder kan gaan, bijv. door te bepalen, dat de ongehuwde ambtenaren de gehuw den, in het belang van deif dienst, in moei lijke huiselijke omstandigheden bijstaan (bijv. door de kinderen te verzorgen). Van de ongehuwden, die binnen enkele jaren nog niet naar het vrije bedrijf zijn overgegaan, zou men zulke diensten gerust kunnen eischen." GOUDA. Coöp.Tuiniersvereeniging „Gou- eeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 6 Jan. Spruiten le -soort 17.2025,20, idem 2e soort 8.5019; witlof le soort 12 25, idem 2e soort 514; uien 4.507.10; kroten 1.204,10 per 100 Kg.; gele savoye kool 1.5010.10; groene idem 2—4.50; roode kool 1.105.50; knolselderie 0.3Q 16; kropsla 1—9.40 per 100 stuks; selde rie 1.203; prei 0.504.30 per 100 bes: dunsel 0.590.60; veldsla 0.380.40 per mandje; boerenkool 0.210,31 per kist; eieren 10.5010.90 per 100 stuks. GOUDA, 8 Jan. Kaas. Aangevoerd 142 partijen. Handel matig. Eerste kwal. 60 62; tweede kwal. 5659; met rijksmerk eerste kwaliteit 6367, idem tweede kwa liteit 58—62. BOVENKARSPEL (Station), 7 Jan. Aan gevoerd 230 balen uien, groote gele f 4.25 4.90, drielingen f 5.105.30, nep f 5 per baal 9270 stuks bloemkool le soort f 10.25 15, 2e soort f 6.5010, 3e soort f 25 per 100 st. 71.100 kg. roode kool f 4.406.70, 44.800 kg. gele kool f 3.304.90, 21.400 kg. 21.400 kg witte kool f 3.304.80, per 100 kg 165 zakken spruitkooi f*2.453.40 per 15 kg. ENKHUIZEN, 7 Jan. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten f 21a 27, vale (groote) f 28a 36, bruine boonen f 20.50 a 26 per hl. bruin mosterdzaad f 50 52.50 per 70 kg, maanzaad f 21.50 per 50 kg. HOORN, 7 Jan. Vee. Aanvoer 240 varkens. Vette f 0.740.80, Londensche f 0.72, zouters f 0.75 Handel vlug. MAASTRICHT, 7 Jan. Boter. Aanvoer 91.350 kg. Prijzen hoogste f 2.59, midden- f 2.51, laagste f 2.45. AMSTERDAM, 7 Jan. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonten f 5.90—6, Blauwen f 5.60—5.70, Eigenhei mers f 5.705.80, Bravo's f 5.505.60, In dustries f 5.305.40, Roode Star f 5.25 5.30, Blauwe Eigenheimers f 55.25; Gel- dersche roode f 5.255.30, Bravo's f 5.50 5.60; Friesche Borgers f 5.605.70, Blauwe Borgers f 55.25; Zeeuwsche Eigenheimers poters f 4, blauwe poters f 2.503, bonte poters f 2.503, Bravo poters f 4.304.50; Hillegommer Zandaardappelen f 6.50—7; Drentsche Eigenheimers f 2.703.80, Roode Star f 2.753 per hl. AMSTERDAM, 7 Jan. Vee. Ter markt waren aangevoerd 211 vette kalveren prijs le qual. f 1.55—1.70, 2e qual. f 1.40—1.55, 3: qual. f 1.20—1.40 per kg levend gewicht; 40 nuchtere kalveren f 1830 per St.; 600 vette varkens, Holl. le qual. f 0.940.97, 2e qual. f 0.90—0.93, overz. en Geldersche le qual. f 0.94—0.97 per kg slachtgewicht. BARNEVELD, 6 Jan. Eieren. In het afgeloopen jaar was de aanvoer van eie("2n ter markt alhier als volgt Januari 950.000 stuks, gemiddelde prijs f 12.15 per 100 stuks; Februari 1.520.000, prijs f 8.68; Maart 2.940.000, prijs f 16.65; April 3.544.000, prijs f 6; -Mei 4.850.000, prijs f 6.70; Juni 3.060.000, prijs f 7.10; Juli 2.900.000. prijs f 7.75; Augustus 2.000.000, prijs f 8.30; September 1.280.000, prijs f 10; October 1.900.000, prijs f 12; November 200.000, prijs f 14.25, en December 425.000, prijs f 11770 De hoogste prijs werd dus besteed in November, toen de eieren gemiddeld f 14.25 per 100 stuks golden, terwijl de laagste prijs in Aorii werd betaald, namelijk 6 cent per stuk.' In het geheel zijn in 1924 aangevoerd 24.569.000 eieren, die f 2.183.196 hebben opgebracht, zoodat de middelprijs ruim f 8.88 per 100 stuks heeft bedragen. Ten bewijze hoe geweldig de kippenstapel zich na de oorlogsjaren heeft uitgebreid dienen nog de volgende cijfers. In mv bedroeg de eieraanvoer hier slechts L mn- lioen stuks, in 1920 ruim 6 1/4 millioen, in 1921 bijna 10% millioen, in 1922 ruim 17% millioen, in 1923 23 millioen en in 1924, zooals gemeld, ruim 24% millioen. Was de vermeerdering van den aanvoer het laatste jaar dus minder groot dan vorige jaren, van veel beteekenis voor de kippenfokkers was, dat de eierprijs in 1924 aanmerkelijk hooger was dan in het daaraan voorafgaande jaar. Toen toch was de middelprijs nauwelijks f 7.13 per 100 stuks. Bovendien zijn in 1924 ter markt aangevoerd niet minder dan 842.600 stuks pluimvee, waarvan de opbrengst stellig op f 1.250.000 mag worden geschat. In totaal hebben de kippenhouders dus in 1924 op onze markt gebeurd bijna 3% mil lioen gulden. DEVENTER, 6 Jan. Vee. Dragende koeien f 350—450, guste idem f 200—250, dragende vaarzen f 260390, idem pinken f 180—240, guste pinken f 125180, gras- kalveren f 65—85, nuchtere idem f 15—19, stieren per kg f 0.85—0.95, vette koeien f 10.05—1.15. Handel vlug. De oneerlijke rechtbank-bode. Dinsdag stond voor <le Arnhemsche recht bank terecht een 47-jarige bode bij de Ar- rondissements-Rechtbank aldaar, wien ten laste was gelegd, dat hij, met het oogmerk om zich wederrechterlijk te bevoordeelen, in October 1924?zekeren J. H. A. heeft be wogen tot het afgeven van f 10. geklaagde had aan A. medegedeeld, dat deze wegens het ongedekte vervoer van spiritus door den Politierechter was veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Nadat A. daarop aan bekl. gevraagd had, hem te willen raden., wat hij thans moest doen, heeft bekl. A. o.m. gezegd, dat hij voor hem een verzoekschrift bij de Koningin om gratie zou indienen. Daarop zouden kosten komen ten bedrage van f 6.50. A. heeft dit toen goedgevonden en aan bekl. f 6.50 ter hand gesteld en f 1 boven dien voor ,,'n glas bier." Nadat bekl. aan A. een gratie-request had doen toekomen en dat wederom door dezen geteekend had terug ontvangen, heeft hij dit request onder zich gehouden en niet ver zonden. Daarna heeft hij A. eenige dagen na de afgifte van het bedrag, in strijd met de waarhéid, medegedeeld, dat hij dit requ est had ingediend, dat hij drie dagen in Den Haag was geweest om het te behandelen, en dat zijn onkosten f 10 waren. Hij verzocht A. die onkosten te willen vergoeden, waarop deze eenige dagen later een bankbiljet van f 10 aan beklaagde heeft doen toekomen, ver trouwende, dat de mededeelingen op waar heid berustten. De officier van Justitie, requisitoir nemend, was van meening, dat bekl. zich had schul dig gemaakt aan een ernstig misdrijf. Van zijn positie aan de rechtbank, zeide spr., had hij misbruik gemaakt. De Officier eischte wegens oplichting drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De verdediger, mr. Van Ditzhuyzen, voerde in zijn pleidooi'aan, dat A. plan had, naar iemand te gaan om advies in zake zijn veroordeel ing. Van oplichting is dus geen sprake, zeide pleiter. Men zou dus kunnen zeggen, dat bekl. een verkeerd advies gege ven heeft. Spr. verzocht een geldboete of voorwaar- d lijke straf, mede in verband met bekl.'s pensioenaanspraken. Bekl., voorgeroepen, verzocht een voor waardelijke straf. De President„Dit is voor mij de ellen digste zaak van mijn geheele leven, daar ik zooveel jaren met je heb samengewerkt." Uitspraak over 14 dagen. Woensdag was het te Amsterdam de dag van de groote razzia op wielrijders, wier fiet sen nog niet voorzien waren van het alumi- niumplaatje voor 1925. Het korps belasting ambtenaren, gemobiliseerd en de straat op gestuurd, was zeer waakzaam. Iedere amb tenaar was vergezeld van een politiebeamb te in uniform, ten einde den eventueelen recalcitranten schuldigen duidelijk te ma ken dat het geen grapje was. De combinaties poütie-belasting stelden zich in den vroegen morgen op verschillen de punten van de stad op, toen honderden zich naar hun kantoren en naar hun werk be gaven. En toen begon de jacht. De meeste aangehoudenen bleken nog steeds niet te weten althans zoo deden zij voorkomen wat een belastiugplaatje was. Op het Rembrandtplein werd een heer gevangen, die beweerde, dat zijn rijwiel wèl van een plaatje voorzien was en hij wees daarbij triom fantelijk op het merkplaafje van zijn rijwiel. Het aantal onnoozelen was dezen morgen zeer groot en het aantal vluggen was nog grooter. Dat waren zij, die hun oogen goed den kost gaven en die spoedig in de gaten hadden, waar de combinaties poiitie-belas- ting waren opgesteld. Met de fiets aan de hand passeerden zij de gevaarlijke dubbel posten en nog nooit hebben zooveel lieden naast hun rijwiel geloopen als dezen morgen. Weer anderen vlogen er in, omdat ze het plaatje wel in den zak hadden, maar niet aan hun fiets hadden laten soldeeren. Dat mag niet en eenige Amsterdammers hebben dat tot hun schade ondervonden. Natuurlijk was de belangstelling van het publiek op sommige punten heel groot. Bij sommigen ging de naastenliefde zóóver, dat ze voorposten formeerden om de plaatlooze fietsrijders te waarschuwen, dat ze een val naderden. Viel er toch een slachtoffer, dan was de dubbelpost spoedig door een haag nieuwsgierigen omringd. Er was veel jolijt wanneer de belastingman een verkeerde te pakken had, wat te begrijpen valt, omdat het aluminiumplaatje op nikkel bevestigd, bijna niet te onderscheiden valt en zeker niet uit de verte. Een half uur, nadat de razzia was ingezet kwamen de eerste slachtoffers aan het be lastingkantoor op het Oost-Indische Huis hun penningen offeren. Om halt 12 waren er twintig, die aldaar de beurs hadden getrok ken. Over het algemeen is de vangst des mor gens niet groot geweest. Drie inbrekers aangehouden. Zooals men zich herinneren zal, werd in den nacht van 11 op 12 December j.l. bij de firma Hofman Vis, grossiers in horloges, gevestigd aan de Nieuwe Haven te Rotter dam, ingebroKen. De politie is er thans in geslaagd, de daders, allen goede bekenden van de podtie, te arresteeren. Het zijn de 22-jarige L. C. J., de ïy-jar.ge J. J. 8. en de 24-jarige ri. v. d. L Uit hun verklaringen is gebieKen, dat zij zich langs een lantaarn, staande in de Kapi tein fmmansteeg, hebben opgeheschen. Over een dag begaven zij zich toen naar het per ceel van de tirma Hofman Vis. Door een zolderraampje kropen zij naar binnen, waar na zij zich toegang tot de kantoren verschaf ten. Daar zij de brandkast niet vlug genoeg konden openen, werd besloten deze maar heelemaal mee te nemen. Een groote brand kast, die ook op het kantoor stond, en waarin zich een groote voorraad gouden horloges bevond, lieten zij onaangeroerd. Met de kleine brandkast, waarin 400, meest zilveren, horloges waren ter waarde van pl.m. 2500, begaven de dieven zich naar het pakhuis. De kast werd vervolgens op een in dat pakhuis stranden handwagen, die ook aan de firma Hofman Vis toebe hoorde, geladen, en een dekzeil, eveneens eigendom van de firma, werd er overheen gedaan, alsof er niets bijzonders gebeurd was. De dieven reden met hun buit om onge veer zes uur in den morgen door de al vrij drukke straten. Op Charlois werd de kast opengemaakt en daarna in de Maashaven geworpen. Onmiddellijk na de ontdekking van de in braak, stelde de politie een nauwgezet on derzoek in. Dit was echter zeer moeilijk, daar de daders zeer voorzichtig te werk waren gegaan. Spoedig kreeg de politie er echter de lucht van, dat in een fabriek te Rotterdam, horloges van den diefstal afkom stig, te koop werden aangeboden. Een koop man, de 43-jarige stoker A. P. S. genaamd, werd gearresteerd. Aanvankelijk verklaarde deze de horloges van een onbekende in de Hoogstraat te hebben gekocht, doch later legde hij een volledige bekentenis af. Zijn arrestatie leidde tot de aanhouding van het bovengenoemde drietal, dat naar het Huis van Bewaring is overgebracht. Tegen den stoker is proces verbaal opgemaakt wegens heling. Hij is daarna weer op vrije voeten gesteld. De politie heeft reeds een aantal horloges in beslag genomen. Zij zet het onderzoek m deze zaak nog voort. Losser en Denekamp beureigd. Het aardige riviertje van Twente's Oost kant, de Dinkel, doet weer eens geducht van zich spreken. Reusachtige watermassa's komen, naar de Tel. verneemt, van Duit- schen bodem, van de gemeente Losser en Denekamp. De peilschaal wijst thans een 13 c.M. hoogeren stand aan dan sinds men- schènheugenis is genoteerd, Heel de aan grenzende bevolking leeft in groote onrust. Dag en nacht is men in de weer om door het opwerpen van wallen de watermassa's to keeren. In weerwil daarvan zijn groote uit- gestrektheden overstroomd en staan huizen en andere gebouwen tot zelfs 1 a 154 M. diepte in het water. Enkele bruggen zijn reeds stuk geslagen. De verbinding tusschen de omwonenden is geheel verbroken. Heel wat schoolkinderen kunnen ook de scholen niet meer bereiken. Het aan zoo velen wel bekende sterrebosch en het Borchtbosch slaan blank Het bekende hotel-pension „Dinkeloord" bij Denekamp is niet meer te bereiken en staat ongeveer één Meter diep in het water. Blijft het water wassen, dan zal zelfs het spoorwegverkeer tusschen 01- denzaal en Denekamp gestaakt moeten wor den. De afvoer van de groote watermassa's wordt zeer belemmerd ter plaatse, waar de Dinkel onder het kanaal AlmeloNordhorn doorstroomt en bij Lage op Duitsch grond gebied, waar een sluis ten behoeve van een watermolen het Dinkelwater opstuwt. Op tal van plaatsen staat het water aan de kruin der dijken. Komt hier een doorbraak, dan wordt de kom van het dorp Denekamp ge heel door het water ingesloten en zullen tal van boerderijen geïsoleerd worden. Bij de gerechtelijke vaststelling van. de doodsoorzaak van den 46-jarigen chemicus Joseph Born te Londen, zijn tragische fei ten aan het licht gekomen. De man was naar Engeland gekomen om zijn uitvinding te verkoopen en was in fi- nancieele moeilijkheden geraakt. Bom was er in geslaagd cynthetische co caïne en nicotine te vervaardigen, doch het duurde lang, vóór hij zijn uitvinding aan den man kon brengen. Met een chemische fabriek te Battersea was hij in onderhandeling getreden. De syn thetische nicotine scheen wel te voldoen. Zij zou 3 shilling 6 pence a 4 shilling per pond kosten, terwijl anjers, bij gewone vervaardiging uit .abak, de productiekosten 15 shilling zouden bedragen. De firma, waarmede l.ij in relatie was ge treden was, wat de uitvinding inzake de vervaardiging van nicotine betrof, bij ge bleken succes'bereid, den uitvinder 50 pond sterling tot dekking van zijn onkosten en 2000 pond sterling voor den aankoop zijner uitvinding te betalen. Op Nieuwjaarsdag was Born aan groote moedeloosheid ten prooi. Hij had tevoren aan de firma, waarmee hij onderhandelde, een brief geschreven, waarin hij mededeelde, dat het nu te laat was en dat hij niet langer kon wachten, „Al mijn geld heb ik in Engeland uitgege ven en alles is verloren", zoo schreef hij. „Ik ben thans zoo ver, dat ik vandaag op straat gezet zal worden met mijn kinderen, omdat ik mijn huur niet kan betalen; ik kan geen eten koopen voor mijn kinderen Tr-en ik vandaag bij u kwam, was mijn laaJste hoop op u gevestigd, maar ik heb gezien dat u niet kunt bcta'en, vóórdat al les geregeld is. Dit is mijn lan'ste Ug." Later werd de ongeiukkR'e dood govon ren. De geneesheer, J:e de lijkschouwing serriotte constateer ie verl'ftiging Joor een ncir cnbektnd vergif, blijkens een briefje or der. d'ode bev iaden, doar dazen zelf u'igcvont en. In het bosch van Pylat, nabij Saint Etien- ne (Frankrijk) houdt zich een moordenaar verborgen, die reeds sinds een maand alle pogingen tot zijn gevangenneming heeft we ten te verijdelen, ofschoon de politie in grooien getale het heele bosch nauwkeurig doorzocht heeft. Met geweren bewapende politiemannen zijn nu bezig hem te belegeren, in de hoop, dat hij door den honger spoedig gedwongen zal worden om zich over te geven. De moordenaar, Joseph Guerin geheeten, heeft reeds meer dan drie jaren lan* het le ven van een wilden boschbewoner geleid. Een maand .geleden dron-i hii een eenza me boerenhoeve biyien, doodde den eigenaar der hoeve bond diens vrouw en eischte on der doodsbedreigingen van haar, te zeggen, waar de spaarpenningen van het echtpaar verborgen waren. Slechts 228 francs viel hem in handen. Daarna sleepte hij het lijk van den ver moorde in de keuken en legde het op een hoop stroo terwijl de vrouw, stevig gebon den. in een hoek werd gesleurd. Na zich een flink maal bereid te hebben in tegenwoordigheid van het lijk en van de verschrikte vrouw, stak Guerin het stroo in brand en nam de vlucht, de vrouw ach- 'erlatend met het vreeselijk lot voor oogen levend te verbranden. Doch een herdershond, die onraad be speurd had en het angstgeschrei der vrouw had gehoord, kwam zijn meesteres te hulp. Hij brak van zijn ketting los en slingerde zich met forschen sprong herhaaldelijk zoo krachtig tegen den deur, tot een paneel be zweek en hij door de daardoor ontstane ope ning kon binnendringen. Hij sleepte zijn meesteres doer de opening huiten het bereik der vlammen en knaagde de koorden door, waarmee zij gekneveld was. Toen er eindelijk uit een tien minuten verder gelegen hoeve menschen te hulp ijl den, waren van de in brand gestoken hoeve slechts de naakte, zwartgeblakerde muren overgebleven naast de verkoolde overblijf selen van den vermoorden eigenaar der hoeve, van een ezel en vijf geiten. Zonder de hulp van haar trouwen „her der" had de boerin een vreeselifken dood in de vlammen gevonden. Te West Norwood (Engeland) heeft een 14-jarige jongen blijk gegeven van groote onversaagdheid. Rustig lag de knaap te slapen, toen een geluid van het openen van een deur tot hem doordrong en hem wekte. Hij zag een man zijn kamer binnenkomen. De vreemdeling hield een electrische zaklantaarn in de hand. „Dadelijk begreep ik," zoo verklaarde de jongen later, „dat het een inbreker was en mijn eerste gedachte was, hoe we hem in de val zouden laten loopen. Hij liet het licht van zijn lantaarn op mijn gezicht vallen, maar ik sloot mijn oogen en hield, of ik sliep. De man, die ongeveer vijf minuten in mijn kamer vertoefde, doorzocht het vertrek en ging daarna heen, de deur achter zich slui ke11'1" J j j Toen de jongen bemerkte, dat de deur aan den buitenkant gesloten was, sloeg hij een cape om over zijn nachtkleeding en deed een paar sloffen aan de voeten, klom uit het venster van zijn slaapkamer en liet zich van een hoogte vap 6 m^ter in den tuin vallen. Daarna klom hij over de muren van twee naburige tuinen en liep naar het huis van een dokter, waar hij naar de politie telefo neerde. Op zijn terugweg herinnerde hij zich, dat er een politieman op post moest staan nabij het huis van het lagerhuislid Thomas, niet ver vandaar. Hij ging den agent roepen. Toen de agent en de jongen het huisv an dezen laatste bereikten, konden zij een man in de voorkamer bezig zien, een bureau leeg te halen. De jongen werd door den agent gezonden om meer hulp te halen. Al spoedig versche nen er een zevental agenten ter plaatse, die het huis omsingelden. De inbreker, bespeurend, dat er onraad was, klom naar het dak en sloot de zolder deur achter zich Daardoor duurde het eeni- gen tijd, voordat de politie op het dak kon komen. Toen zij daar eenmaal was, ontdekte zij spoedig den man, die zich achter een schoorsteen verborgen had en arresteerde hem. De jongen was intusschen met zijn nach telijke expeditie ten zeerste ingenomen. „Het was een fijn avontuur", zoo verklaarde hij lachend. „En dat zoo midden in den nacht! Wel was het een beetje koud, maar ik had er toch pret vanl" De politie te Erkelens bij Aken heeft een dieven- en brandstichtersbende gearresteerd Het hoofd der bende is de beruchte Peter Lorse, die als handelaar in vele huizen kwam en dan alles goed opnam. Hij is reeds wegens doodslag veroordeeld. Hij bediende zich van de hulp van talrijke jeugdige per sonen, over wie hij een zedelijk overwicht had. Hij „bestelde" de diefstallen, werkte de plannen uit en koos zijn medehelpers, voor ieder geval afzonderlijk. In de gehuchten Tenheeg, Kaulhausen, Wanlo, Keijenberg, Wickrath, Mundt, Ro- dingen, enz. werden de diefstallen gepleegd. Zelfs de ziekenhuizen werden niet ontzien. Gestolen werden voornamelijk varkens paarden, schapen, geiten, hoenders enz. Uit een st*l bij aan ziekenhuis te Rödingen werden in één nacnt gestolen, schapen, gel ten, ganzen en 20 kippen. meest werden de diefstallen tegen hei dernachtelijk uur gepleegd. De buit were ïaar de woning van Lorse gebracht, waar ni verdeeld werd door de vrouw van Lorse. Lorse was steeds vergezeld van een hond en had altijd vuurwapens bij zich. De bende stak in het dorp Bosschemicl hofsteden in brand. Aan één der jongste leden van de bende had Lorse opdracht gegeven, den politieman Noes dood te schieten. Lorse en zijn vrouw bevinden zich in de gevangenis met 9 medeplichtigen. De heele streek van Erkelenz leefde sinds jaren onder den indurk van de bende, die even gevaarlijk optrad als destijds de bok kenrijders, over wie in de streek altijd nog vreeselijke verhalen in omloop zijn. Het prachtige beukenbosch achter 't Slot te Zeist, dat eenige weken geleden verkocht is door de N. V. Heemstede aan de firma Van Royen te IJsselstein, wordt gerooid. Reeds zijn verscheidene statige boomen bij den Waterigeweg geveld. Jammer, schrijft het U. D., dat dit natuurmonument niet be houden kon worden. Wie kent ook niet de Koelaan, die terecht vergeleken wordt bij de Middachter Allée? Maar de schoonheid van een laan is voor een groot deel afhan kelijk van de omgeving, waarmee het één geheel vormt. En als het schoone bosch met zijn slanke, rijzige stammen, geurende ane monen en andere bloemen en zijn talrijke vogelkolonies is verdwenen en de Koelaan eenzaam te midden van bouw- en weiland blijft liggen, dan krijgt men den indruk van een eenzamen weg in ons Hollandsche pol derland te midden van bouw- en weiland. Weg is met één pennestreek de heerlijke wandeling om 't bosch en de verrukkelijke aanblik van de bizonder fraaie, gotisch ge welfde bladerbogen dier boomen. Het blad vraagt, of een kapverbod van dt regeering hier nog niet veel zou kunnen red den vóór het te laat is? De bestellin* der Nieuwjaarspoststukken, de felicitatiekaartjes, ondervindt te Middel burg groote stagnatie. Honderden, w.o. vele die in de stad zelf reeds enkele dagen voor de jaarwisseling werden gepost, liggen nog onbezorgd, wat niet noodig zou zijn geweest, als men was ingegaan in het aanbod van de bestellers om zonder extra belooning op Nieuwjaarsdag een extra bestelling te doen. Dcor het kleiner aantal ambtenaren en het niet of bijna niet aannemen van hulpperso neel, kan men nu den berg kaartjes niet verwerken en de vraag rijst wanneer deze hun bestemming zullen bereiken. 23 Jan. a.s. wordt de oud-landbouwer Hendrik Rouwendal te Amersfoort 100 jaar. De man is nog vrij kras, alle zintuigen functioneeren rfoed en een pijpje smaakt hem opperbest. Hij woont in bij zijn dochter en schoon zoon. De agent ernstig gewond. In de Kastanjelaan te Velp bij Arnhem hield een agent van politie iemand aan, die een geweer onder zijn kleeding verborgen had. Hij weigerde het wapen af te geven, waarop een worsteling ontstond en de poli tiebeambte ernstig gewond werd. De dade: is gearresteerd. Hij had het plan om te gaan stroopen. De Amsterdamsche politie heeft den ge- heimzinnigen fietsrijder gearresteerd, die verdacht wordt in den nacht van Maandag op Dinsdag op een Hagenaar in den Groo ien IJpolder twee revolverschoten te heb ben gelost. Inenting op groote schaal. De raadsvergadering van Deventer werd Dinsdag door den burgemeester, jhr. njf. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga, geopend met een rede, waarin hij o.a. wees op het nog steeds zeer groote aantal diphtnerie- gevallen (in 1924 219, tegen 214 in 1923 en 131 in 1922J, De diphtherie en haar bestrijding vormden later op den middag nog aanleiding tot een uitgebreid debat, waarbij uit mededeelingen van B. en W. bleek, dat de inspecteur der volksgezondheid, dr. Bekenkamp te Gronin gen, na overleg met de medici te Deventer, voorstellen zal doen, die wel in hoofdzaak zullen neerkomen op .een aanvatten der in enting op groote schaal. Daarentegen wordt aan de ontsmetting weinig waarde gehecht. Verschillende leden drongen op spoed aan. De burgemeester deelde nog mede, dat ifl de vacanties, ook weer in de Kerstvacantii het aantal gevallen steeds aanmerkeli daalt. De arts J. H. L. v. R„ wonende Walen- burgerweg te Rotterdam, heeft een anonie- men brief ontvangen, waarin hij met der dood wordt bedreigd. Een zwerver had zich een slaapplaats in gericht in een proviandboot, die al geruimen tijd ledig in de Koningshaven te Rotterdam lag. Hij had zich met dekens en lappen een warm bed gespreid en sliep er des nachts den slaap des rechtvaardigen. In een hoek was wat eetwaar door hem verborgen. Hij leefde rustig en tevreden. Dezer dagen kwam echter de eigenaar van de boot. P. G„ van de Maaskade, eens kijken hoe het met zijn eigendom stond. Hij zag dat een vreemde er bezit van genomen had en om hieraan een eind te maken, bevestigde hij een hangslot aan de kajuitdeur. Toen de zwerver zich des avonds te ruste wilde be geven, werd hij door het slot op de deur hierin belemmerd. Hij besefte, dat zijn rijk uit was, maar wilde toch wel zijn bedje en zijn mondvooraad terug hebben. Hij verbrak het slot en maakte toen kennis met een politie-agent. Die stond den zwerver echter na eenig gedelibereer toe zijn bed op te nemen en weg tc wandelen. Dinsdagnacht is ingebroken in het kantoor van Bronsema's Drukkerij te Enschede. Er wordt niets vermist. Op de z.g. Hooge Boekei gemeente Lon- neker is Zondag i.l. ingebroken in de wo ning van de wed. Jansen en van een plank in de bedstede 135 gestolen. Een politie onderzoek is gaande. Te Stoutenburg (U.) is het woonhuis v.V. den landbouwer Van Deuveren afgebrand. Een koe, een pink, vier varkens, twee gei ten en een aantal kippen zijn in de vlam men omgekomen. De dader van eenige inbraken in Lent en Bemmel, benevens van eenige diefstallen, aldaar, is te Lent door de politie gear resteerd. Het is een zekere H., in wiens wo ning nog vrschillende gestolen voorwerpen aanwezig bleken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7