BINNENLANDSCH NIEUWS. De Nat. Woningraad en de Bond van Arbeiderswoningbouwver- eenigingen. De twaalf millioen voor woningbouw. Mr. P. H. A. Tydeman f. Het bezoek van den Franschen Minister Godart. Vredespaleis te 's-Hage. De intelligentie der a.s. dienst plichtigen. De uitvoering der Tabakswet. De woningmarkt te Amsterdam. Een gift van H. M. de Koningin- Moeder. Kapitalisme en Socialisme. Oud-zouaaf overleden. Gala-soiree aan 't Hof. Een vlieghaven te Deventer. RECHTSZAKEN, De verraderlijke vinger afdrukken. KUNST EN KENNIS. De Catacomben te Valkenburg. VÏ33CHERIJ. AND IJl TCHTVF.RK' RER. Een Fransche vlucht naar N.-Afrika. MARKTNIEUWS. De intergeallieerde financieele conferentie. De toestand van Herriot. Een aanslag in den sneltrein LyonParijs. Aardbeving in den Elzas. De Duitsch-Fransche bespre kingen. Een leeuwentemmer aangevallen Het tot zinken brengen van de „Monarch". Ernstig autobus-ongeluk. Het Berlijnsche Bankschandaal. De Nationale Woningraad heeft het bestuur Van den Bond van Arbeiderswoningbouw- vereenigingen in Nederland geantwoord, dat er geen reden is om te beweren dat door het optreden van den Raad het plan tot ver hypothekeering der bestaande Woningwet woningen in gevaar is gebracht. Onmiddellijk na den brief, waarbij de mi nister zoowei zijn rapport als het voorstel van den Bond afwees, heeft de Raad dezen en andere organisaties, op het gebied der volkshuisvesting werkzaam, uitgenoodigd tot een bespreking van dit afwijzend stand punt. Nadat echter dé minister in de Twee de Kamer op dit standpunt is teruggekomen heeft de Raad den Bond medegedeeld, de bijeenkomst nog eenigen tijd te zullen uit stellen, totdat bekend zou zijn, welk stand punt de minister definitief inneemt. Hierte gen is geen bezwaar gemaakt. Het voorstel van den Bond tot belegging eefter bijeen komst en zijn vraag, of de Bond hiervoor in principe iets voelde, terwijl deze Bond reeds eenige weken geleden een soortgelijk Voorstel zijnerzijds deed toekoföen, en hij, omdat een bijeenkomst z.i. tha\s geen zin heeft, met het uitschrijven hiervan wachten wilde tot het standpunt van den minister bekend is, wekt dan ook verwondering. Ook van het protest tegen het sectarisch optreden van den Raad en het verzoek van den Bond aan den minister, om op grond daarvan het permanente plan tot financie ring van den volkswoningbouw af te wij zen, is met verwondering kennis genomen. Wanneer het bestuur van den Bond in de meening verkeerde, dat de Raad zijn ver tegenwoordigers uit het eventueel op te richten instituut wilde weren, had het voor de hand gelegen dat hij zich rechtstreeks met het verzoek om inlichtingen tot den Nat. Woningraad had gewend. In dat ge- Val zou die hem terstond van het tegendeel hebben kunnen overtuigen. In het rapport is alleen de Nat. Woningraad genoemd, ter vermijding van den schijn, alsof deze de bestaande splitsing der woningbouwver- eenigingen, die zich gedeeltelijk in afzon derlijke federaties als de Bond van Arbei- dérswoningbouwvereenigingen en de R. K. federatie hebben vereenigd, als een ge- wenschte toestand zou beschouwen. Men heeft alleen willen uitspreken de hoop en de verwachting, dat tegen den tijd, dat ge noemd instituut zal worden opgericht, een einde zal zijn gekomen aan de verdeeld heid der bouwvereenigingen en dat zij alle in één algemeene centrale vereenigd zullen zijn, die dan een werkelijke Nationale Wo ningraad zal zijn. Mocht onverhoopt de verdeeldheid voortduren, en dus op dat oogenblik naast den Raad nog andere cen trales bestaan, dan behooren deze, gelijk /an zelf spreekt, in het instituut vertegen woordigd te worden. De Nat. Woningraad betreurt zeer de bestaande verdeeldheid op het terrein der volkshuisvesting. Z.i. is het van het hoog ste belang, dat de woningbouwverenigin gen afzien van de vorming van afzonder lijke federaties van een bepaalde godsdien stige gezindte of met een bepaalde poli tieke kleur. De christelijke woningbouw verenigingen hebben het groote voorbeeld gegeven, hun afzonderlijke federatie opge heven en zich bij den Nationalen Woning raad aangesloten, die blijft streven naar de volkomen eenheid omdat z.i. eik sectarisme op het gebied van den volkswoningbouw uit den booze is. 1 Eenvoudige woningen en krotoprnimingen. In een uitvoerige circulaire herinnert de minister van Arbeid er de gemeentebestu ren aan dat blijkens de Staatsbegroting van 1925 twaalf millioen gulden beschikbaar is gesteld voor woningbouwvoorschotten, en wel: a. tot verbetering van de volkshuisves ting door krotopruiming en b. tot voor ziening in de behoefte aan eenvoudige woningen in die gemeenten, waar het particulier bouwbedrijf in volslagen ge breke blijft. en voorts tot een bedrag van 80.000 tot het verleenen van jaarlijksche bijdra gen tot dekking van 50 pCt. van het, op de exploitatie der, voor het onder a. om schreven doel gebouwde woningen te lij den nader te bepalen maximaal tekort. O.m. wordt voorts in deze uitvoerige cir culaire het volgende medegedeeld: Bij de uitvoering van dit plan zal blijven gelden de regel, dat gemeenten, die zelfs kunnen leenen, niet van het Staatscrediet gebruik moeten maken. Voorschotaanvragen zullen slechts in overweging worden genomen, voor zoover de beschikbare middelen toekenning van het gevraagde voorschot mogelijk maken en voor zoover aannemelijk wordt gemaakt, dat het benoodigde bnuwkapitaal niet bij anderen dan bij het Rijk kan worden geleend. Be treft het een voorschot voor het doel, onder b genoemd, dan zal de behoefte aan de woningen moeten worden aangetoond en zal tevens moeten worden aangegeven, waarom niet mag worden verwacht, dat in die be hoefte door particulieren zal worden voor zien. Het jaarlijks te bouwen aantal woningen voor het doel, onder aomschreven, zal in het algemeen in plaatsen, waar de jaarlijk sche productie een eenigszins beteekenen- den omvang heeft, slechts een klein deel mogen uitmaken van de normale jaarlijksche productie ter ol -atse. Gemeenten die, omdat zij zelf kunnen lee nen, niet voor een voorschot in aanmerking komen, zullen niettemin, als gebouwd wordt met het doel, onder a. vermeld, voor een jaarlijksche bijdrage in het exploitatie-tekort in aanmerking kunnen komen, echter voor niet langer dan 50 jaar. Bij -en verzoek om een voorschot en een bijdrage, of alleen een bijdrage voor dat doel, zullen zoodanige stukken moeten worden overgelegd, dat blijkt, dat een even groot aantal woningen, als waarvoor steun wordt gevraagd, onbewoonbaar wordt of is verklaard en tegen het tijdstip, waarop de te bouwen woningen in gebruik zullen wor den genomen, zal worden ontruimd. In bijzondere gevallen kan een bijdrage met of zonder voorschot eveneens worden verleend voor de exploitatie van woningen voor bepaaldelijk aangeduide personen of groepen van personen, zooals bewoners van noodwoningen, woonwagens, woonschepen, keten, plaggenhutten en dergelijke en bijv. slecht gehuisveste groote gezinnen. De te bouwen woningen zullen alleen mo gen worden betrokken en blijvend bewoond door hen, voor wie ze bestemd zijn. Om te voorkomen, dat ze verhuurd worden aan anderen, zal bü het toekennen van het voor schot met bijdrage of bijdrage alleen, be halve de gewone voorwaarden, ook de voor waarde worden gesteld, dat de woningen niet mogen worden verhuurd aan personen, die tot dusver een Gelijkwaardige of een betere woning bewoonden, of naar het oor deel vn den minister een büdraGe niet noo- diG hebben. Voorts wordt in deze circulaire medege deeld, dat de woningen solide, doch van een eenvoudig type moeten zijn, dat het tekort op de exploitatie niet meer mag bedragen dan 50 per woning per jaar, waarvan door Rijk en gemeente ieder de helft wordt bij gedragen. De bouwkosten der woningen mogen niet meer bedragen dan 2400. alles inbegrepen, behalve den grond. „Eigendom" van Barmat is ons blad zoomin .als de onderneming. De volstrekte meerder- een kortstondige ongesteldheid, is heid van de aandeelen onzer vennootschap Woensdagmorgen op 72-,angen leeftijd te in handen van partijbestuur en Rotterdam- Tiel overleden Mr. P. H. A. Tydeman van che federatie tJamen, Lede en Oudewaard, directeur der Neder- j Q aandeelen zijn onvervreemdbaar en Jandsche Maatschappij van Brandverzeke-ingericht, dat het bezit ring te Tiel en heemraad van den lieier-i j jij li* l* i wa|rcj j dezer aandeelen de absolute macht verzekert Donderdag heeft de Fransche minister van Arbeid, Justin Godart, vergezeld van mevrouw, een bezoek gebracht aan de dia mantslijperij der fa. I. J. Asscher te Am sterdam. Minister Aalberse maakte wederom deel uit van het gezelschap, evenals de Fransche handelsattaché, de heer Georges Glaser. Voorts namen aan het bezoek deel aan de partij, zoowel ten opzichte van de be noeming der directie en redacteuren als met betrekking tot het financieel en commercieel beheer. Voor welk laatste slechts in belang rijke zaken het advies van Barmat noodig is. De hoofdredacteur van het blad wordt voorts in volstrekte vrijheid aangewezen door het jaarlijksche congres onzer partij, zoodat ook in politie en journalistiek opzicht de op permachtige invloed der partij verzekerd is. Wat Julius Barmat deed, was niets anders \jtaaei. v uui lo namen aan net ucüucr utei de consul-generaal van Frankrijk, de heer j dan op zeer zakelijkevoorwaarden, waar;aan Pallu de la Barrière, de directeur-generaal heden nauwgezet is voldaan, een belang- j van den Arbeid, de heer Zaalberg, de secre- "ik kapitaal ter beschikking onzer partijix- taris van den Hoogen Raad van Arbeid, de j chamen te stellen, ten behoeve van „Voor heer Josephus Jitta en de secretaris van de j waarts Fransche legatie, de heer Dubail. Feitelijk bestaat dus het „eigendom van Met veel "belangstelling werd de rondgang Barmat in het bezit van eenige aandeelen door de fabriekslokalen, waarbij de heeren Asscher het gezelschap in de verschillende phasen der diamantbewerking inwijdden, ge volgd, en het verhaal van het kloven van de Cullinan-diamant hield alle bezoekers in spanning. Om 1 uur werd mevr. en minister Godart met eenige genoodigden door de heeren Asscher een lunch aangeboden, waarna de minister het verdere gedeelte van den dag, gedurende welken hij bij de familie Asscher te gast is, besteedde om een rondrit door Amsterdam te maken en een bezoek te brengen aan het Rijksmuseum. De heer en mevrouw Godart bleven Don derdagavond logeeren in het Amstel-Hotel. In verband met de zitting van het Perma nente Hof van Internationale Justitie, zal het Vredespaleis voor zoover niet in gebruik, vanaf Maandag 12 Jan. tot nadere aankon diging voor het publiek ter bezichtiging zijn opengesteld de eerste 5 werkdagen van de week, benevens den 2en en 4en Zaterdag van de maand, telkens van 12Vs uur n.m.; bovendien den len en 3en Zondag van de maand van 24 uur namiddag. Een psycho-technisch onderzoek. Met een gedeelte van de lichting 1925, zal bij wijze van proef, bij een 10-tal keu ringsraden een onderzoek worden ingesteld naar de algemeene practische intelligentie van de toekomstige dienstplichtigen. Daartoe wordt te Utrecht een perma nent bureau voor psychotechnisch onder zoek bij de Landmacht opgericht, bestaan de uit een officier en schrijver, welk bu reau zal worden gevestigd in de gebou wen der militaire gymnastiek- en sport school. Voor een jaar opgeschort. In artikel 88a der Tabakswet wordt o.m. bepaald, dat de lokalen, waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitgeoefend, van den openbaren weg af toegankelijk moeten zijn en middellijk noch onmiddellijk gemeen schap met een woning mogen hebben. De lokalen, waarin aan den accijns on derworpen artikelen in het kieir worden verkocht, mogen zich niet bevinden in, noch gemeenschap hebben met, of grenzen aan een pand. waarin het bedrijf van fa brikant wordt uitgeoefend. Onder verkoop in het klein wordt verstaan verkoop aan anderen dan wederverkoopers. In het Staatsblad is thans het wetje van 30 Dec. 1924 opgenomen, waarbij de datum van inwerkingti eding der beide bovenge noemde bepalingen op 1 Jan. 1926 gesteld wordt. De Gemeentelijke Woningdienst te Am sterdam heeft de volgende gegevens ver strekt omtrent den stand der Woningmarkt daar. Op den laatsten November bedroeg het aantal woningen 171.619. De vermeerdering van het aantal wonin gen bedroeg sinds de laatste opgave: a. Door nieuwbouw. 1. Vereenigings- en gemeentebouw 450. 2. Particuliere bouw 498. b. Door herbouw nihil. c. Door ver bouw en veranderd gebruik 71. De vermindering bedroeg door slooping 14, door verbouw en veranderd gebruik 94. De vermeerdering bedroeg na aftrek der vermindering in totaal 911. Aan het eind van de maand waren in uitvoering. Vereenigingsbouw: Arbeiders woningen 1739 Middenstandswoningen 120. Gemeentelijke woningbouw: Betondorp Watergraafsmeer 295, Tuindoro Oostzaan4. Nabij Postjeswetering en Stadion 1148. Particuliere woningbouw 5091. Totaal aantal woningen in aanbouw 8397. Aan de Woningbeurs stonden aan het einde der maand als te huur ingeschreven: Beneden 2.50 per week; beneden 350 per jaai 7; van 350 tot beneden 700 per jaar 308; van 700 en hooger per jaar 66. Samen 382 woningen. Het heeft H. M. de Koningin-Moeder be haagd de Centrale Commissie voor uitzen ding van Nederlandsche kinderen naar bui ten met een belangrijke gift te verblijden. Men zou verwonderd staan, als men wist, hoeveel kapitaal-krachtigen de actie der so ciaal-democratie steunen, heeft Domela Nieu- wenhuis eens in zijn, „Gedenkschriften" ver klaard. Dat veel socialistische voormannen goed- bemiddeld en sommige echte kapitalisten wa ren men denke aan den Belgischen heer Vandervelde, die millionnair is staat bui ten kijf. Dat zulke kapitalisten de socialistische actie meer dan eens krachtig steunden, leert de geschiedenis van den pas-gestorven Duit- schen groot-kapitalist, die zich Palvus noem de en die meerdere socialistische periodieken oprichtte. Ook het te Rotterdam verschijnend soc- dem dagblad „Voorwaarts" heeft haar be staan te danken aan Julius Barmat, den O.W.-er kapitalist, die nu, verdacht van on geoorloofde speculatie, te Berlijn achter slot en grendel zit, Dit wordt in de „Voorwaarts" door den hoofdredacteur als volgt erkend. „Toen onze Rotterdamsche arbeidersbewe ging reeds een flink bedrag bijeen had, ioen er daarna ook van andere zijde steun geko men was en toen vervolgens nog de buiten gewoon groote som, die de oprichting en fundeering van een dagblad vereischt, niet bijeen was, toen was het de Julius Barmat van het artikeltje uit de „N. R. Crt." die aan stonds bereid bleek zijn sympathie voor de socialistische beginselen in daden om te zet ten en een beduidend bedrag in de jonge en gewaagde onderneming te steken. En toen wederom een half jaar later bleek, dat de inkomsten nog onvoldoende waren om de zeer groote uitgaven van de oprichting en van eiken dag daarna te dekken, toen het be staan van onze krant, waarop wij, Rotterdam mers, zoo trotsch waren, zelfs in gevaar bleek toen was het alweer Julius Barmat, die bijsprong en daarmee ten tweeden male het bestaan onzer stichting verzekerde. De hoofdredacteur voegt er nog bij; en van een hypotheek. Méér niet. Maar ook niet minder! Met dat al is het een uitgemaakte zaak, dat „het bestaan' van de „Voorwaarts" is „verzekerd" door en dat in belangrijke za ken, het financieel en economisch beheer, het genoemd blad, betreffende, het advies „noodig is" van den O.-W.-ër en geldkoning Julius Barmat, die rabarberbladen als „ta bak" naar Zweden exporteerde en thans, verdacht van nog minder mooie practijken, achter slot en grendel zit. „Ik weet niet schrijft de hoofdredacteur van de „Voorwaarts" of en in hoeverre Julius Barmat schuldig staat aan wat hem thans ten laste wordt gelegd. Indien hij misdreef, dan zal hij-hebben te boeten." Maar in de oogen van den heer hoofdre dacteur is Barmat natuurlijk onschuldig. Sterker nog; hij is een „slachtoffer van het kapitalisme. Luister even hoe deze zonderlinge com binatie door den heer Van der Veen wordt geconstateerd: „Wij sociaal-democraten kunnen overigens ook dezen geldkoning, dezen economischen heerscher en het vermetel spel, dat hij speel de, zien in het licht onzer maatschappij en levensbeschouwing. De dans zijner millioenen, de enorme machtsconcentratie in zijn persoon, de opsta peling van rijkdommen in zijn hand, de afhan kelijkheid, waarin duizenden van hem kwa men te leven.... zij zijn alle typische ver schijnselen van een stelsel, dat het duizeling wekkende einde nadert van zijn daemonisch bestaan. In zekeren zin beheerschte de geniale geest van Julius Barmat de omstandigheden, in ze keren zin is hij er het slachtoffer van." Ziedaar een sterk staaltje van socialistische logica, voegt „De Tijd aan al dit fraais toe. De oorlogswoekeraar-kapitalist is een goed socialist. Want in de eerste plaats heeft hij door zich zelf rijk te woekeren, de onhoudbaarheid van het kapitalistisch stelsel aangetoond. En in de tweede plaats heeft een klein deel van zijn woekerwinst gebruikt ten bate van de socialistische propaganda. Julius Barmat, de geldkoning en kasteel heer, is een weldoener der menschheid. Er is geen speld tusschen te krijgen. Zóóveel onbaatzuchtigheid mag niet zonder belooning blijven. Het woord is aan de fede ratie-Rotterdam van de S.D.A.P. Dat woord moet een daad zijn: een standbeeld voor Julius Barmat, vlak tegenover het paleis der „improductieve geldkoningen": de Beurs. Nak orte ongesteldheid overleed te A'dam Vrijdag in den ouderdom van 76 jaren, de heer J. Jansen, oud-Zouaaf, gerechtigd tot het dragen van het Kruis van Mentana, en de eere-medaille Bene-Merenti, lid der derde Orde van den H. Franciscus. Woensdagavond heeft in het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te -s-Gravenhage de jaarlijksche gala-soirée ten Hove plaats gehad, ter bijwoning waarvan tot een 300- tal dames en heeren uit de Residentie, die, evenals vorige jaren, den wensch te kennen hadden gegeven hunne opwachting bij Hare Majesteit de Koningin te mogen maken, namens de Koningin en den Prins uitnoodi- ginGen waren gezonden. De soirée begon voor een deel der genoo digden ten 9 ure, op welk uur n.l. de Vor- stelüke Familie want ook H. M. de Ko ningin-Moeder nam aan den ontvangst-avond deel cercle hielden voor Nederlandsche au'oriteiten en hunne dames. Ten half 10 uur vulden zich de Paleis zalen met den verderen stroom der overige honderden genoodigden. Tot de geinviteerden behoorden, nevens alle dames en heeren die een waardigheid uitoefenen bij de Hofhoudingen en Koningin, KoninGin-Moeder en Prins, de Ministers, Doofdèn der Departementen van Algemeen Bestuur; al'e leden van het cörps Diploma tique met hunne dames, welk corps, naar men weet, ditmaal niet aan de Koningin op deze soirée gelukwenschen met de jaarwis seling behoefde te komen aanbieden, daar zulks ingevolge een aangebrachte wijziging reeds oo Nieuwjaarsdag zelf was Geschied; de tijdelijk in ons land ver'oevende M'nis- ter van Arbeid en Gezondheid der Fran sche Republiek, de heer Justin Godart en mevr. Godart, zijne echtgenoote: de Minis ter van S'aat; de vice-president van den Raad van State en leden van dit Hooge Staatscollege; de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Generaal en te 's-Graven.haGe wonende leden d'er wet gevende lich'amen; het Permanente Hof van Internationale Justitie, waarvan voor de eerste maal de tegenwoordige President, de heer Huber (Zwitserland); in die funcHe de Hofsoirée bijwoonde; de Hooge Raad der Nederlanden en verdere recht.scolleGes te 's-Gravenhage; het Kabinet der Koningin: de Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land en leden der Gedeputeerde Staten van dat gewest; de burgemeester van 's-Gra venhage. leden van het College van B. en W., benevens vele der HaaGsche raadsle den, ook vrouwelijke: ve-cehil'ende secreta rissen-Generaal en Hoofd-ambtenaren van de departementen van Algemeen Bestuur' Vlag-, dek- en subalterne off!~;oren van de Zeemacht; Opper- Hoofd- en Subalterne offi cieren van de Lardmacht, beide categoriën voor zoover te 's-Gravenhage werkzaam of in garnizoen, en eindelük een groot aantal particuliere dames en heeren. De Vorstelijke Personen bewogen zich, na afloop van de hiervoren vermelde cercle, in de verschillende' zalen te midden der genoodigden. Onder lm'ding van den directeur, den te T uitenant Roer. luisterde de Koninklijke Militaire Kapel deze gala-soirée met de uit voering van een verzorgd programma op. In eenige za'en waren buffet'en aange richt, die zeer smaakvol versierd waren met tulpen in verscheidenheid van kleur. vertrekt eerstdaags met 2 vliegtuigen voor een studiereis naar N.-Afrika. De route van den bekenden raid door de Sahara zal ook door de vliegtuigen gevolgd worden. Men gaat van hef Tahadmeer naar Bangin op de grens van Belgisch Congo. De terugreis gaat over Soedan, Senegal, Marokko en Spanje. Het doel van deze reis is: le. Een verbinding tot stand te brengen tusschen Fransch-Afrika en het moederland; 2e. tech nische observaties te doen op lange afstan den; 3e. meteorologische observaties te doen bij groote hoogte; 4e. het verkrijgen van routine in het vliegen over groote en moei lijke trajecten. Onder voorzitterschap van den heer E. Ekker Jr. werd te Hengelo een vergadering gehouden van belanghebbenden in de oorich- ting van een vlieghaven te Deventer. Beslo ten werd een comité te vormen, dat de wenschelijkheid van de oprichting van een vlieghaven in Overijsel zal onderzoeken, Toen de bewoner van de derd étage van perceel Nassaukade 322 te Amsterdam in den morgen van den 16en October j.l. uitging, sloot zij als gewoonlijk haar kamerdeuren af. Na een uurtje teruggekomen, vond zij de deur van de huiskamer opengebroken en binnen alles overhoop gehaald. Vermist wer den gouden en zilveren voorwerpen, bene vens een bankbiljet van 25. De bewoonster herinnerde zich, dat zij, toen zij uitging, een man op de trap aan getroffen had, die colporteerde met tijd schriften. Bij het onderzoek, dat de politie na de inbraak instelde, werden op een naaikistje twee vingerafdrukken gevonden, die 17 en 13 punten van overeenkomst blijken te heb ben met de vingerafdrukken van een zeke ren L. M., die den 18en Juni voorwaarde lijk in vrijheid was gesteld, nadat hij van een straf van een jaar, negen maanden uitgezeten had. Tijdens het onderzoek van de vingerafdruk ken werd ih den middag van den 24sten October op soortgelijke manier ingebroken op de eerste étage van perceel 416. Tijdens de afwezigheid van de bewoners werd met een valschen sleutel de huiskamer deur geopend. Vermist werd alleen een col- bertcostuum en een kussensloop, terwijl pa pieren, die in een blikken trommeltje opge borgen waren, overal verspreid lagen. Op dit trommeltje werden echter drie vinger afdrukken gevonden, die alweer 25, 10 en 18 punten van overeenkomst bleken te vertoonen met de vingerafdrukken van den pas uit de gevangenis ontslagen L. M. Eenige dagen later werd de verdachte weer in hechtenis genomen en voorloopig moest hij de nog resteerende drie maan den van zijn straf uitzitten. Woensdag had hij zich voor zijn twee nieuwe misdrijven te verantwoorden voor de vierde kamer der Amsterdamsche recht bank. Beklaagde ontkende. Hij had op de be wuste dagen niet gecolporteerd in de buurt' van Nassaukade en Ceintuurbaan, maar in de Indische buurt. De bewoonster van Nassaukade 322, 3e étage, kon niet met zekerheid zeggen, dat bekl. de man geweest was. dien zij op den trap had ontmoet. De bewoonster van de derde étage van Ceintuurbaan 416 verklaar de, oat er op den middag van het misdrijf gebeld werd voor de eerste étage. Daar er niemand thuis was, werd er niet opengedaan, Toen werd er voor haarg ebeld Zij trok de deur open en ging naar beneden en zag een man, die haar vroeg of zij ook 'n mode journaal besteld had. Na ontkennend geant woord te hebben, had zij verder geen acht op den man geslagen en was zij weer aan het werk gegaan. Zij durfde niet met zeker heid te zeggen of bekl. die man was, maar zij vond dat hij veel op hem geleek, de misdrijven voldoende bewezen. Rekening achtte voornamelijk door de vingerafdrukken de misdarijven voldoende bewezen. Rekening houdend met het zware strafregister van beklaagde, vroeg spreker ten eerste voor diefstal met braak een jaar gevangenisstraf en vervolgens van diefstal met gebruikma king van valsche sleutels nogmaals een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. Westerman, pleitte vrijspraak. De Zeereerw. Zeergel. heer Dr. W. Goo- sens en de heer Diepen, die in verband met hun catacomben-studiën een reis naar Ro me hebben gemaakt en zich reeds eenigen tijd in de Eeuwige Stad bevinden, zijn bui tengewoon tevreden over het door hen be haalde succes. Niet alleen heeft de H Vader in een particuliere audiëntie hun ijverig stre ven, om de kennis der catacomben door mid del van studie en wetenschappelijke navor- schingen meer en meer te vervolmaken, geprezen, maar Z. H. heeft hun bovendien 't groote werk van Wiipert ten geschenke gegeven Zijne Heiligheid toonde zich ten zeerste ingenomen met hun streven om door middel van de imitatie der Romeinsche catacomben in Valkenburg een steeds groo- ter belangstelling voor deze H. Plaats te wekken en hoopte dan ook, dat de cata comben te Valkenburg steeds meer bezoe kers zouden trekken. Het bezichtigen van die nabootsing dier heilige plaatsen, waar de eerste christenen de H.H. Geheimen ge vierd hebben en waar zich de graven der eerste martelaren bevinden, zou hen onge twijfeld met geestdrift vervullen voor die heilige plaatsen zelf en hen bewegen om door middel van geldelijke giften het op- gravingswerk te Rome te bespoedigen. Vereerend was het voor de twee Neder landers het H Misoffer van den H Vader te mogen bijwonen. Aan mgr Respighi, presi dent van de Pauselijke commissie der ge wijde archeologie, hebben zij een ruime gift gegeven bepaaldelijk met 't doel om het derde deel van Marucchi's ,Roma sottera- nea" te doen verschijnen Buitengewoon vol daan waren zij vooral er over dat hun eeni ge voorwerpen uit de Romeinsche catacom ben zijn toegezegd voor hun catacomben- museum (Msb.j. UITHOORN, 8 Jan. Op de kaasmarkt wo ven aangevoerd 58 partijen. Prijs Goudsche kaas lc soort 5764. idem 2e soort 52 -—56, idem zwaardere 6570, rijksmerk 5866. Handel vlug. AMSTERDAM, 8 Jan. Aardappelen. (Be richt van den makel. Jac. Knoop) De aard appelprijzen bleven heden onveranderd. ASSEN, 7 Jan. Eieren, Aanvoer 42.500 stuks. Prijzen f811. DELFT, 8 Jan. Boter. Ter markt waren aangevoerd 14/8 en 3/16 v., te zamen 20QKg Prijs f 2.702.90 per Kg. ELST (Bet.), 7 Januari. Fruitveiling van heden. Prijzen Zoete Bellefleurs 1010%, Jasappels 1011, enk. Benderzoete 89, Gerrit Roelofs 913, Campagnezoet 13 14%, Huismans 67, Reinzoet 910, Court Pendu 810, Eysdener Klumpke 1316, Present of Engeland 2232, Grauwe Rei- netten 910. 1ste Bellefleurs 1315, 2de soort 811, extra 1723, 1ste goudreinet- ten 1423, 2de soort 1013%, 3de soort 47, Extra 2861, Boschappels 812% Winterjannen 6%7, IJsbouten 88% Gieser Wildeman 6%8, Bergamotperen 7 7% ct., alles per Kg. HOORN, 8 Jan. Kaas. Aangevoerd 12 stapels fabriekskaas f 58 1 stapel fabrieks- commissie f 59% totaal 13 stapels, wegen de 11.298 Kg. Handel goed. MIDDELBURG, 8 Jan. Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer matig. De no- leering is als volgt tarwe f 1219, witte boonen f 2431, ronde bruine boonen f 26—31, krronerwten f 1720, bruine lange boonen f 1825, alles per 100 kg. HOOFDDORP, 8 Jan. Granen. Tarwe- voer f 10.5012.25, tarwe nieuwe f 1315, rogge f 1314, ge st chevalier f 13.5014.50, haver f 1112, witte duiveboonen f 1316, paardeboonen f 12,13, groene ewrenf 13.50 16, schokkers f 14,—16, karwei f 3942 geel mosterd f 2032, blauwmaanzaad f 4045, kanariezaad f 2023 per 100 kg. BOVENKARSPEL (Station), 8 Jan. Uien. groote gele f 4.705.10, id drielingen f 5.35, per baal, aangevoerd 150 baal le bloemkool f 10.25—17.50, 2e id f 5.75—10,50, 3e id f 2.205.75, per 100 st., aangevoerd 4135 stuks roode kool f 5.30—6.10 per 100 kg., aangevoerd 28.900 kg., gele kool f 3.60— 5.2Ö per 100 kg., aangevoerd 18.600 kg. witte kool f 3.403.80 per 100 kg., aan gevoerd 2000 kg. spruitkool f 2.15 2.90 per 15 kg., aangevoerd 85 zak. BARNEVELD, 8 Jan. Pluimvee. Tamme eenden f 1.502.25, wilde eenden f 11.40 ionge hanen f 1.25—2.70, oude hanen f 2 2.75, jonge hennen f 2.504.75, oude kip pen f 1.403, tamme duiven f 0.300.40.. tamme konijnen f 1.503.50, hazen f 2.50— 3.25, fazanten f 22.60, alles per suk. Eieren f 1012 per 100 stuks. Aanvoer 175.000 stuks. Handel redelijk. IJMUIDEN, S Jan. Wegens de staking be stond de aanvoer van trawlvisch slechts uit de vangsten van twee stoomtrawlers, namelijk van den Duitschen stoomtrawler H. H. 65 (Heinrich Jenevelt) en van den plaatselijken stoomtrwaler Y. M. 23 (AIcmaria), die prach tige besommingen maakten, resp. f 7465 en f 4558. IJMUIDEN, 8 Jan. Heden waren aan de markt de vangsten van 2 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt tarbot f 4.704, tongen f 4.803.30 per kg. griet f 7776 gr. schol f 7473, md. schol f 7262, zet- schol f 572927 per 50 kg roggen f 30 20 per hoop vleet f 121.10 per stuk pieterman en poon f 118 md. schelvisch f 9288, k. md. schelvisch f 6156, kl. schelvisch f 38—37, f 24.5022 per 50 kg. kabeljauw f 15598 per 125 kg. gr. gullen f 5540, kl. gullen f 27, wijting f 1917.50 per 50 kg. URK, 7 Jan. Door 4 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 250 stuks Zuiderzeeharing, prijs f 16.30 en 2 tal sprot f 0.72 per tal; 30C pond spiering f 4.154.85 per 100 pond en manden garnalen f 1.50 per mand. IJMUIDEN, 7 Jan. Heden zijn de zeillog- gers, welke de haringvisscherij beëindigd hadden en wederom voor de trawivisscherij waren ingericht, in grooten getale in zee gestoken. Tegen de volgende week zal de markt dus ook bij het uitblijven der trawlers weer van visch worden voorzien, zeer ten gerieve der handelaren, die gedurende eenige dagen reeds hunnen klanten het bestelde niet kunnen leveren. IJMUIDEN, 7 Jan. Geen enkele stoom trawler kwam vandaag van de visscherij hier binnen, zoodat er heden geen aanvoer van visch was. Het is geruimen tijd geleden, dat een dergelijk feit aan den afslag alhier voor kwam. In de staking komt nog steeds geen verandering. Zelfs worden schepen van het nog varende deel der trawlersvloot, door da' geen proviand en ijs verkregen kan worden, stilgelegd. Met dit alles ziet het er treurif uit voor onze groote visschershaven. IJMUIDEN, 7 Jan. Heden was er geen visch aan de markt. Kolonel de Goys met de militaire avia- teurs Vuillemtn, Pelletier d'OUv -n Dagnaux GOUDA, 8 Jan. Boter weinig aanvoer, handel vlug, -goeboter 125135, weiboter 115—125. Eieren red aanvoer, handel vlug 911 per 100 stuks. Veemarkt. Melkvee red. aanvoer, handel matig 250425; vette varkens groote aan voer, handel matig 3739 ct. per half Kg.; magere varkens groote aanvoer, handel ma tig 30—35 ct. per half Kg.; magere biggen red. aanvoer, handel flauw 812 p. stuk; lammeren red. aanvoer, handel red. 3037; nuchtere kalveren red. aanvoer, handel vl»»g 17—22. LONDEN, 8 Jan. Op het Foreign Office werd heden aan de journalisten medege deeld, dat het begin der besprekingen te Parijs den algemeenen indruk heeft gewekt, dat alles tot dusver op een voor Engeland bevredigende wijze is verloopen. De bespre kingen van minister Churchill met de Ame- rikaansche gedelegeerden over de verdee ling van Duitschlands jaarlijksche betalingen overeenkomstig het plan-Dawes en zijn po gingen om met Clémentel een algemeene overeenkomst te treffen, hebben meer suc ces gehad dan aanvankelijk werd verwacht. Baldwin en Chamberlain zijn te Londen gebleven om met Churchill te kunnen tele- toneeren indien deze dit noodig acht of in dien hij nadere instructies wenscht voor het geval dat zich onverwachte quaesties zouden voordoen. Morgen vertrekt de premier naar zijn particulier landgoed, doch na het week end zal hij te Londen terugkeeren. Ook de minister van koloniën, Amery, die zich in Zwitserland bevond, wordt te Londen terug verwacht. Men is te Parijs reeds gevorderd in de richting van een overeenkomst met de Ver- eenigde Staten en verwacht wordt, dat niet alleen Engeland, maar ook Frankrijk en België en wellicht ook Italië en Japan, er in zullen toestemmen dat de Vereenigde Staten deel hebben aan de Duitsche betalin gen, indien over deze quaestie een beslis sing moet worden genomen. Ter verk'aring van het feit, dat de be richten uit Parijs nagenoeg geen melding maken van de quaestie der Fransche schul den, wordt er op gewlezen, dat Churchill dienaangaande geen andere plannen heeft dan zich te Parijs nauwkeurig van het Fransche standpunt op de hoogte stellen. In financieele kringen te Londen wordt verklaard, dat het bericht van het Parijsche „Journal", volgens hetwelk de Britsche re- Geering haar verzet tegen het aandeel van Amerika in de Duitsche betalingen zal laten varen, indien de Bank van Engeland het ge- wenschte milliard dollars in Goud uit Ame rika krijgt, in dien vorm volkomen onjuist is Men acht het in de City wel trogeliik, dat de Bank van EngeUnd een belangrijk bedrag van de Amerikaansche goudvoor raad zal ontvangen, maar ontkent nadruk kelijk. dat deze auaestie iets te maken heeft met het standpunt der Britsche regeering ten aanzien der schadeloosstellingen. Het bericht van het „Journal" wordt daarom beschouwd als een proefballon, en men ge- looft, dat de Franschen van een bestaande constellatie, welke met de schadeloosstel- linGen niets te maken heeft, gebruik willen maken om een voor Frankrijk voordeeliger regeling der Duitsche betalingen te verkrij- gen. PARIJS. 8 Jan. De conferentie heeft op voorstel van Clémentel besloten dat, ten opzichte van de vraagstukken, waaromtrent in de voorbereidende zittingen geen een stemmigheid wordt bereikt, dc gedelegeer den der belnnGhebbende mogendheden zul len trachten tot een oplossing door schik king te geraken. Het comité van deskundi gen zou een nieuw ranport opstellen, dat in het begin der votgénde week aan de goedkeurinG der conferentie zal worden voorGeleGd. De niet in het comité vertegen- woordjöde staten zullen het comité de op- merk'ngen voorleggen inzake de quaesties, waarbii zii bel'nG hehben. De gedelegeerden zullen bet rapport der voorbereidingscom missie als verttouweli'k beschouwen, totdat er overeenstemming is bereikt. De volGcnde plenaire zitting zal Maandag plaats hebben. PARIJS, 8 Jam Naar wordt medegedeeld is Herriot in zooverre genezen dat hij in staat zal zijn Dinsdagmorgen den Minister raad te presideeren en Dinsdagmiddag in de Kamer de ooeninGsrede te houden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in den sneltrein LyonParijs, tusschen de stations Bel!evi'le-sur-Saónne en Ro- manècheThorins een koopman uit Parijs tijdens zijn slaap in een 3e klas-coupé door een onbekende met een looden pijp mis handeld en beroofd van 1300 francs. De dader trok daarop aan de noodrem en wist in de duisternis te ontkomen. Uit door hem achtergelaten papieren men zijn identi teit vaststellen. De toestand van het slacht offer is zeer ernstig. MULHOUSE, 8 Jan. Hedenmorgen te 2 u. 45 werd hier een lichte aardschok, die 2 a 3 seconden duurde, gevoeld. PARIJS, 8 Jan. De minister van Handel, Raynaldy heeft hedenmorgen aan een ver slaggever verklaard, dat hij verwacht, dat Trendelenburg morgen uit Berlijn zal te rugkeeren. Hij hoopt het modus-vivendi te voltooien vóór 10 Januari. Raynaldy zal Duitschland niet de clausule van de meest begunstigde natie toestaan, aangezien hier door binnen enkele maanden in Frankrijk groote werkloosheid zou komen te heer- schen. Uit Londen wordt ons gemeld dat in een circus te Edinburgh een achttienjarige leeuw, die voor de eerste maal „optrad", een leeu wentemmer heeft aangevallen en verwond. In tegenwoordigheid van een zeer opgewon den publiek van 5000 personen werd de man uit de klauwen van den leeuw bevrijd. Zijn overbrenging naar het ziekenhuis bleek noodzakelijk. LONDEN, 8 Jan. Het Britsche oorlogs schip „Monarch", dat de volgende week in het Kanaal door geschut van de Atlantische vloot tot zinken zal worden gebracht, is gisteren van Portsmouth vertrokken. Alleen marine-officieren en deskundigen zullen bij de beschieting aanwezig zijn, daar de kracht van het nieuwe geschut zal worden beproefd op de pantserplaten van de „Monarch die op sommige plaatsen 30 c.M. dik zijn. BERLIJN, 8 Jan. Hedenavond gebeurdi aan den Lützow-oever een ernstig ongeluk. Een volle autobus werd door een auto aan gereden en omvergeworpen. Voor zoover bekend werden er 25 personen gewond. BERLIJN, 9 Jan. Vanavond publiceeren verschillende laat verschijnende avondbladen opzienbarende berichten, volgens welke de tot het centrum behoorende afgevaardigden dr. Höfle, die naar men weet rijkspostminis- ter is, en Hegermann, die tot voor korten tijd commissaris van het Barmat-concern was, hun mandaat ter beschikking hebben gesteld. De nachteditie van de „Tag." weet te melden, dat minister Höfle het Barmat- ccncern in de laatste maanden van het af- geloopen jaar uit de overschotten van de rijkspost niet minder dan 45 millioen mark ter beschikking zou hebben gesteld. Heger mann zou bij de verleening van deze ere- dieten als tusschenpersoon zijn opgetreden, terwijl minister Höfle ze zou hebben toege staan, ofschoon er geen behoorlijke dekking voor aanwezig was. Voorts meldt zoowel het „8 Uhr Abend- blatt" als de nachteditie van de „Tag", dat Höfle en Hegermann beiden hun mandaat hebben neergelegd ondei krachtige pressie van de centrumsfractie.Wc konden tot dus ver nog geen bevestiging van dit bericht krijgen. Noch de president van den Rijks dag noch het Rijksdagbureau wisten er iets van, ofschoon zij toch beiden het onmiddel lijk hadden moeten vernemen, wanneer Höfle en Lange Hegermann hun mandaten hadden neergelegd. Men achtte het trou wens niet waarschijnlijk, dat dit gebeurd zou zijn, daar immrs een dergelijk besluit slechts als een schuldbekentenis uitgelegd zou kunnen worden. Het is intusschen juist, dat de centrums fractie er hedenmorgen met klem op heeft aangedrongen dat zoowel Höfle als Heger mann ten spoedigste hun houding inzake d» credietquaestie mei 't Barmat-concern zul len rechtvaardigen Volgens de „Tag" zou Hegermann met zijn bemiddeling bij de crediettransactie van het Barmat-concern zooveel hebben verdiend, dat hij in den allerlaatsten tijd twee fabrie ken heeft kunnen koop»».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10