151).- Plebaan Westerwondt feu Nog eensde canserie ran Plebaan Westerwondt. Principieel of gradueel A. Vrijdag 9 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15937 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Inbraak. LOONSVERLAGING VAN PERSO NEEL DER N. Z. H. T. M. Bijna alle menschan verstaan in meerdere of mindere mate de kunst van geld verd enen, doch weinig men- schen verstaan de kunst van geld bewaren. Waarschijnlijk kan de directie van de Spaarne-Bank U hierin met goeden raad dienen. De nieuwe R.-K. School voorjbuiten- gewoon L. Onderwijs. Agenda 10 Januari Haarlemsche Orkestvereeniging (H. O. V.) J. J. WEBER ZOON Haarlem. Een kijkje in de slöjd-afdeeling f Telegraphisch Weerbericht Causerie (Reisverhaal) met Projectie-Beelden door Een belastingplaatje en nog wat. Inconsequent School voor buitengw. L. De nieuwe R. K. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs. De opening van de R.-K. School voor buitengewoon Lager Onderwijs aan de Witte Heerenstraat. Het Belastingmerk. Het personeel der N. Z. H. T. M. Alliance Frangaise. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden médedeeling 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct per plaat sing: elkeregel meer 15 Ct., bij vooruitbetaling. Alleabon é's op dit blad zijn, in :ev >lge de verzekeringsv >orwaarden, X Qflftfl Levenslange g--hee!e on X tegen ongeval'en verzekerd voor een der volgende uitkeerinxen: T uUUU.B geschiktheid tot werken; I JU. bij een ongevai met X MCfl oij veri.es van een and, X i*JK Dli ver"es van een doodehjken afloop. T een voet of een oog; duim of wijsvinger; bij een breuk van X /t j 1 been of arm T nr\J m bij verlies v au een andere ving er Het feit is niet nieuw, dat in de pers of in een vergadering iemand naar voren komt om met een korte, duidelijke verkla ring te trachten een dreigende eindelooze discussie te voorkomen met het resultaat.... dat juist die verklaring allerlei tongen of pennen in beweging brengt en het debat voert op paden, waaraan oorspronkelijk niemand gedacht had Zoo ongeveer gevoe len wij ons na het schrijven van ons ar tikeltje, waarin wij adviseerden, om punt 6 van het concept-verkiezingsprogram on gewijzigd ot wel geamendeerd als het werd door het R.K Werkliedenverbond aan te nemen. Wij ontvingen n.m. van dr. L. Kor- 'enhorst het volgende schrijven: CONTRACT OF VERORDENING. Hooggeachte Redactie, Met groote belangstelling las ik uw hoofd artikel in de Nieuwe Haarlemmer van 7 de zer „Om verwarring te voorkomen". Gaar ne zou ik dien titel van u overnemen, om zoodoende uw oordeel over het zesde punt van het program van den Bond, handelen de over bedrijfsorganisatie, aan een revisie te onderwerpen Het amendement van het R.K. Werklie denverbond op dit zesde punt verschilt n.l. hoewel het er zeer onschuldig uitziet in zijn wezen niet van hetgeen door St, Michaël wordt voorgesteld. Alleen begaat m.i. bet R.K Werkliedenverbond een in consequentie, wanneer h*t de mogelijkheid van bindendverklaring van bet collectief contract vereenigbaar acht met de vast stelling der arbeidsvoorwaarden door mid del van een parathetisch samengesteld col lege van werkgevers en werknemers. Het alternatief, waarom het hier gaat is: óf de loonen doen vaststellen door een contract, gelijk Mgr. Nolens terecht voorstelt, óf door een verordening, gelijk St. Michaël en het R. K, W. V. dat willen. De gronden, waarom de loonen con tractueel moeten worden vastgesteld en niet door een bedrijfsraad van ar beiders en werkgevers moeten worden op gelegd, heb ik omstandig uiteengezet in een brochure, die dezer dagen van mijn hand verschijnt en die voor de lezers van uw blad op aanvraag gratis verkrijgbaar is aan het Bureau dei A R K. W V., Prinsen gracht 721. Amsterdam. Uit deze brochure zal u duidelijk wor den. dat de wensch van het R. K. W. V. essentieel verschilt van het voorstel van den Bond. Miin advies ':s daarom, dat alle leden der kiesverenigingen die het amendement van St. Michaël onaannemelijk achten het voorstel van het Bondsbestuur onveranderd helnen aannemen. De materie is zoo ingewikkeld en voor buitenstaanders zoo moeiliik te ontleden, dat men aan den veiligen kant blijft doöt de fo'mtileerintf van Mgr. Nolens zonder meer als de iuislt te erkennen. Inmiddels hoogachtend, Uw dw„ KORTENHORST. Aldus het betoog van dr. Kortenhorst. Nu zijn wij niet van een r.ard om stijf aan een eenmaal opgezette meening vast te houden. Wanneer men ons van ongelijk overtuigt, zijn wij dadelijk bereid onze opinie voor een betere te geven. Maar hoe stellig dr Kortenhorst ook beweert een principieel verschil tusschen het concept van het Bondsbestuur en dat van het R.K. Werkliedenverbond te zien, wij vermogen slechts een gradueel onderscheid te onder kennen Beiden, het Bondsbestuur en het R.K. Werkliedenverbond vragen bevordering door de Overheid van den invloed der werklieden- en werkgeversorganisaties bij het vaststellen der arbeidsvoorwaarden; beiden willen wettelijke regeling en het vastleggen van de mogelijkheid tot bindend verklaring van het collectief arbeidscon tract in de wet Alleen wil het R.K. Werk liedenverbond in het verkiezingsprogram scherper laten uitkomen, dat de in vloed van de organisaties op het bedrijfs leven het best tot zijn recht komt in be- drijfsraden, terwijl het Bondsbestuur dat in het midden Iaat, immers het zwijgt er over. Hoe dr Kortenhorst uit dit zwijgen kan opmaken, dat het Bondsbestuur de loonen wil laten vaststellen door een contract en het R.K. Werkliedenverbond bij verorde ning, zal menigeen met ons niet duidelijk zijn. Men zou eerder aldus kunnen rede neeren: het R.K. Werkliedenverbondstreeft zij het ook zeer geleidelijk aan naar een wettelijk geregelde bedrijfsorganisatie. Het Bondsbestuur stemt daarin, door te zwijgen, toe; acht het echter voorzichtiger om zulk een eenmaal komende wettelijke regeling ook thans nog maar buiten het politieke terrein te laten. Er is hier dan een gradueel verschil in tempo, wil men, io politieke voorzichtigheid. Het eenige houvast voor zijn redeneering vindt dr. Kortenhorst in zijn beroep op de groote rede van dr. Nolens bij de Algemee- ne beschouwingen over de Staatsbegrooting gehouden. En inderdaad, wanneer de lei der der Katholieke Kamerfractie zich had uitgelaten, als dr. Kortenhorst schrijft, dan was hier principieel verschil. Maar dr. No- lens' gedachtengang was kort samengevat aldus: „wii weten nog niet precies, hoe de samenwerking van werkgevers en werkne mers zich zal ontwikkelen, daarom moeten wij voorzichtig zijn. Maar dit staat wel vast, daf men op den duur aan een wet telijke regeling niet zal ontkomen." De vraag, welke dus alleen aan de orde is, is dpze; moet de eisch van het R,K. Werkliedenverbond; „dat steeds meer de regelingen betreffende de arbeidsovereen komst in bedrijf en onderneming getroffen kunnen worden door colleges, samengesteld uit vertegen wooidigers van organisaties van werkgevers en werknemeis", momen teel als onvoorzichtig beschoud worden? Wij voor ons zien het gevaarlijke dezer om schrijving niet in, te meer niet, omdat een verkiezingsprogram nog geen regeerings- program is. Maar in ieder geval kan het debat alleen gaan over die meerdere of mindere mate van voorzichtigheid; niet over het concrete verschil: contract of ver ordening! met Ouverture Leonore No. 3 van laatstge noemden meester der toonkunst. Aan overgroote belangstelling zal het bij dii eerste concert in het n'euwbegonneii jaar onder directie van onzen gelukkig her stelden dirigent niet ontbreken, ook met het oog op het rijk gekozen programma. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het kantoor van het Petroleumdepót, ge legen aan den Spaarndammerweg te Schoten. Men is over het fabrieksterrein gegaan en heeft zich toegang verschaft door het verbreken van een ruit van eer, deur, welke slechts met een grendel gesloten was. Na wegschuiving van dien grendel kon men zich toegang tot het kantoor verschaf fen. Men heeft getracht, de brandkast te openen door boringen aan de rugzijde, doch is daarin niet geslaagd. Er wordt niets ver mist. De Schotensche politie stelt een onder, zoek in. Polycarpa (Haarlem, Westergracht); Ignatio (Schoten); Anacleta, Gabriele (Haarlemmer- liede); M. Heijnen, A. Lamp en N. Perquin Bloemendaal, „Bethanië"); de dames S. Boon, D. Janse, C. Stavenuiter (Haarlem); A. Bossaert (Zandvoort); A. Leijen (Alk maar); C. van Nooy (Den Haag); A. v. d. Riet (Hoofddorp); en de heeren J. Rem merswaal (Zilk); en Th. Remmerswaal (Vo gelenzang). De directeur van het Tramwegbedrijf heeft aan het personeel de volgende mede- deeling gedaan: „Krachtens Koninklijk Besluit zijn de ar tikelen 2 en 3 van de lokaal Spoor- en Tramwegw.' van toepassing verkliard op de- lijnen SoendapleinKleine Houtweg (ge- Sociëteit St. Bavo. Inter Nos 3 uur Zangclub 6 uur Tooneelclub Spoor en Tram - half 2 Bëstuur Kamercen trale 2 uur Leden Kamercentrale 3 uur Voetbalvereeniging „Geel- Wit" 5 uur Contributie 7 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint hran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89'4 uur R. K Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen, van 9—hall 1 van 2half 6 en s avonds van half 8 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 A1U werkdagen van v m 10—12 uur des middags van 24 uur, en s avons van 89 uur bi halve Zaterdag avond Tel 1671 R K Leeszaal en uitleenbibliotheeb - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7— 10 nur. be- nalve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavcreeniging - Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m gezellig samenzi'n voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 1671 R. KL Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Wrensdaö- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Douderdags van t Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) - ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond. Zondagmiddag 11 Januari geeft de H.O.V., onder leiding van Nico Gerharz, die door ongesteldheid gedurende een maand niet heeit kunnen dirigeeren taar nu geheel her steld is, een Mozart-Beethoven programma- Uitgevoerd zullen worden: „Kleine Nachtmusik" en „Der Schauspieldirector' van eerstgenoemden, de zevendSymphonie H. O. V.-CONCERT. Na geruimen tijd zijn plaats aan den. twee- en dirigent te hebben afgestaan, betrad met it concert de heer Nico Gerharz wederom en dirigeerstoel en ^ond een krans aan zijn ■ssenaar. De leden waren in buitengewoon rooten getale opgekomen en ontvingen hem et een hartelijk applaus. Het programma zag er zeer aantrekkejijk it drie der allerschoonste werken van Beèt- ïoven, met de groote Leonore-ouverture als inleiding. Gerharz had de contouren scherp geciseleerd, gaf hierdoor een hevige lijn, daar door een retouche een nieuw aanzicht, dat men zonder moeite kon aanvaarden, daar alles was ingegeven door een warme muzika liteit jammer dat het hout nog niet was in geblazen, want zoo de fluit en de klarinet onderling zoo uitnemend hadden gehar monieerd, als later bij de symphonie,de indruk zou stellig nog belangrijk groofer zijn ge weest. Voor de uitvoering der magistrale zevende symphonie hebben wij enkel lof. Dat een dirigent, na zoo lange afwezigheid, zich ge trokken voelt naar een werk, waarvan het levenwekkend element het rythme is, ligt voor de hand. Dat hij deze symphonie van den rythmus, deze Apotheose van den dans in een klankgeving zou willen, illusionair haast bij de bezetting onzer H. O. V„ is ook geenszins bevreemdend. Prijzenswaardig is het daarom, dat bij een zoo scherpe omlijning de klank nog zoo weloverwogen mocht blij ven. zoodat alles, wat als nevenmotief gold in alle vier deelen, zich voortreffelijk aan paste bij wat in groot toonvolume was gewild. Wij hebben dat bij orkesten van wereld naam wel eens anders gezien en herinneren hierbij aan een „Unvollendete". Het Allegret to, mysterieuse droomwereld, door 't kwart- sext-accoord voor ons geopend en weer ge sloten, de uiterst fijne weergave der wonder bare fuga, het Scherzo (de hoornstooten gis-a in 't middendeel mochten milder) en dan het in dyonisische vervoering losbartend finale dat ons meetrekt in den roes van extase. Het zijn monumenten die zelfs den oningewijde met hevigheid aangrijpen. Na zulke oogenblikken is het moeilijk, zich de niet minder oovallende schoonheid van een werk als het vijfde nog voor den geest te roepen. Is het, omdat de solist van den avond, de heer Henri Pusch uit Frankfurt, ons niet in alles de psyche van deze emotioneerende muziek vermocht te toonen Want ongemo tiveerde tempoversnellingen, te lang door klinkende slot-accoorden, tuttispel dat niet staat aangegeven, minder groote trefzeker heid in de linkerhand beletten den hoorder, zich willig aan den solist over te geven. Wie in Beethoven zoekt te geven wat ook maar zweemt naar uiterlijkheid, heeft den hoorder niet. Het Adagio bracht oogenblikken die men innerlijk meevoelde 't was daar het orkest dat sprak. Toch rekenen wij dezen pianist zeer goed in staat, dieper te treffen dan hij ditmaal vermocht wat hiertoe de weg is, meenen we voldoende te hebben aan gegeven. Na 't finale van Beethovens zêvende sym phonie hielden langdurige bijvalsbetuigingen den dirigent en het orkest nog op het podium terug. Er was een hartelijke stemming. G. J. K. EXAMENS VOOR HET GODSDIENST- D.PLOMA. Dezet zijn te Haarlem gehouden. Geëxamineerd zijn in het le gedeelte der leerstof, 33 candidaten Geslaagd zijn: de Eerk. Zusters Alice, Blanda, Ignatio, Padua, Serafia, (Haarlme, Koningstraat); Angèle, Gertruda, Helena,Mathilda, Reinera, Rema- cla, Walfridis (Haarlem, Spaarne); Leontine, Barometerstand 9 uur v m.: 759. Achteruit Opgave van: OPTICIENS Koningstraat 10 FABRIKANi EN mcentegrens Haarlem) respectievelijk Ver- wuiftO verveen. Als gevolg daarvan worden de arbeids- voorwaarden van het personeel, dat, hetzij geheel, hetzij gedeelt.lijk op die lijnen dienst doet, onttrokken aan de goedkeu ring van de gemeente Haarfem. Dienovereenkomstig zal voor bovenbe- doeld personeel met ingang van 11 Januari 1925: A, de dienst en rusttijden worden vastge steld overeenkomstig dienstorders d.d. 29 December 1923 respectievelijk d.d. 26 Maart 1924; B, de loonen, genoemd in de kolom 3c en 3d van de loonregeling der beambten, komen te vervallen: toegekend zullen' worden de loonen vastgesteld op de wijze als voor het overige personeel geschiedt: G. de pensioenkorting van 7.7 pCt. wordt verhoogd tot 8 'A pCt. van den pensioen grondslag." Bij informatie vernamen we, dat de loonen van het personeel, dat op bovenstaande lijnen dienst doet, thans gelijk gesteld zijn niet die van het personeel der E. S. M- De verlaging zal voor de nteesten fde jongeren) ongeveer bedragen l 1.50 per week! Voor ben, die langer dienstiaren hebben, zal de loonsvermindering iets höoger zijn en wel ongeveer 1.75. Deze nieuwe bepa lingen gaan morgen in. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen v;n 9 Januari. Hoogste barometerstand 771.8 m. M. te Coruna. Laagste barometerstand 742.8 m. M. te Andaenes. Verwachting van den avond van 9 tot den avond .van IQ Januari: Matige, tijdelijk wellicht krachtige, later afnemende no rdwestelijke tot westelijken wind, meest zwaarbewolkt régen- of hagel buien,' aanvankelijk iets kouder. op Zondag 11 Jan 81/4 uur In de Gem. Concertzaal. Leden der R.K. Ver. voor Gr. Gezinnen ontvangen twee toe gangskaarten Min. co,n!ribulie 2 40 per jaar. GEEFT U OP ALS LID BIJ Oscar Smt 's Bank, Kruisstr. 9 Henri Coebergh Ged. Oude Gr. 74 W. v. Uemt, Anegang, hoek Warmoesstraat. Kaarten zlfn ook te bekomen ZONDAGAVOND aan de Gam. Concertzaal. Gedurende de Pauze bespeling van het Gem. Orgel in genoemde zaal. eischen, welke men aan een onderwijs-inrich- ting van dezen aard mag en kan stellen. Het "getouw had oorspronkelijk ook reeds als schoolgebouw dienst gedaan en daarom was 'er-veel, dat bij den verbouw en de in richting'het werk bleek'te vergemakkelijken. Dt verdieping gefijkvloers bevat een gym nastiekzaal, een timmerzaal of z.g.n. sloijd- zaal.en een leslokaal, boven zijn eveneens leslokalen ingericht, tot zelfs "een projectie- kamer, waar het geleerde aanschouwelijk kan worden voorgesteld, ontbreekt niet. Het geheel zal niet nalaten aan zijn doel-te be antwoorden en deze inrichting voor Buiten gewoon Lager Onderw.ijs zal zekér voor ve len een zeer lang reeds 'gewenscht instituut blijken te zijn. Bij de Politie heeft iemand uit Benne- broek, die hier werkzaam is, aangifte gedaan dat zijn rijwielplaatje vermoedelijk is ver-' wisseld met een valseh plaatje^ In_x«:band hiermede heeft de Recherche een onder zoek ingesteld en naar het bureau gebracht G. v. wonende te Schoten, in wiens rijwielbergplaats het rijwiel gestald was ge weest en waarin werd gevonden een ge deeltelijk valsch nagemaakt belastingmerk, alsmede eenige stukjes aluminium en stukjes Is men verplicht de boctebriefjes te beta len, die men van de belastingadministratie j krijgt, ook als men uitstel van belasting betalen heeft verkregen? Deze vraag werd ons onlangs gesteld en als normaal nuchter denkend mensch ben je geneigd om onmiddellijk' te antwoorden: zulke ljoetebriefjes krijg je niet, als je uit stel van belastingbetalen hebt en als je ze wel krijgt, is dat een vergissing van de ad ministratie en dus behoef je ze niet te betalen. De H. Bureaucratius heeft echter rare Min- gen op zijn geweten en daarom begin je met te onderzoeken of de vrager met z n malle vraag eigenlijk toch geen gelijk heeft. En inderdaad bleek het ons, bij onderzoek, dat het, althans aan ons Haarlemsche belas tingkantoor, gewoonte is, boetebriéfjes te blijven sturen, een aanmaning dus en een waarschuwing, ook als men van den ontvanger uitstel van betaling heeft gekre gen. Men zou zoo zeggen dat, als de ont vanger uitstel heeft gegeven, voor hem alle aanleiding om aanmaningen en waarschuwin gen té sturen, verdwenen is. Dat blijkt echter niet het geval te' zijn en het is zelfs zoo sterk dat er een dei voorwaarden van gemaakt wordt om uitstel te krijgen. Aan ons belastingkantoor wordt engeveer zóó gezegd: U kunt uitstel van van betaling krijgen, mits u goed vindt dat u een aanmaning en een waarschuwing op de gewone wijze wordt toegestuurd en door u betaald. De gelukkige, die uitstel krijgt, neemt deze voorwaarden natuurlijk altijd aan; hij laat zijn gunst van uitstel' niet om die twee kwartjes looperf. Wij informeerden waarvoor die administra tieve aardigheid eigenlijk diende en wij ver namen dat dit voor de administratie nood zakelijk was. Het aantal aanslagen loopt in de tienduizenden en men kan bij het nazien van de aanslagen, wie achterstallig in de betaling is, niet telkens gaan nazien of die aangeslagene uitstel van betaling heeft Daarom schrijft de ambtenaar die de kohie ren naziet, zonder aanzien dés persoons, zijn boetebriefjes. Aldus werd getracht mij het raadsel admi nistratief op te lossen. Maar overtuigd -ben ik niét, want mij dunkt dat het even gemakkelijk zou zijn om in de kohieren even aan te teekenen achter den naam van den aangeslagene of hij uitstel heeft of niet. De ambtenaar, die boetebriefjes uitschrijft en zoo'n .gemerkten naam .tegenwomt, slaat dien dan éénvoudig oveT. Wii kunnen, niej inzien, dat het sturen van boetebriefjes aan hen, die uitstel van be taling hebben, noodig is. Of men dan die enkele kosten niet over heeft voor het verkrijgen van de gunst van uitstel? vroeg ons een ambtenaar. Dat is de zaak verkeerd stellen, naaj onze meening. De causerie van den HoogEerw. heer Plebaan Westerwoudt op Zondagavond kwart over acht in de Gemeentelijke Con certzaal aan de Bagijnestraat belooft niet alleen als reisverhaal een groote bekoring te bezitten, maar het bestuur van den Bond voor Groote Gezinnen heeft er nog een at tractie aan weten te verbinden, die door vele kunstminnende Haarlemmers op prijs zal worden gesteld Gedurende de Pauze en vóór den aan vang zal de heer Schouten, organist der Kathedrale kerk, het beroemde orgel onzei Concertzaal bespelen. Zooals bekend, is dat orgel afkomstig uit het Paleis voor Volksvlijt le Amsterdam, Wie dus nog nooit dat orgél hoorde, heeft Zondagavond gelegenheid ook daarvan te genieten. Wij hooren dat dt projecties, waarmede Plebaan Westerwoudt zijn verhaal over het H. Land zal verduidelijken, buitengewoon goed geslaagd, en scherp zijn. Vele zijn schilderijtjes gelijk Het gesproken woord van den Plebaan zal wel zorgen dat alles gloeit van opgewektheid. Een advertentie in dit nummer geeft nog nadere bijzonderheden, terwijl wij er den nadruk op vestigen dat Zondagavond nog kaarten te' bekomen zijn aan de Gemeente lijke Concertzaal. Gisterenmorgen had de plechtige inwijding en opening plaats van de R. K. School voor Buitengewoon Latfer Onderwijs aan de Wit te Heerenstraat alhier Daarmede is een lang gekoesterde wensch in vervull'ng gegaan en is Haarlem een zeer nuttig instituut, een in stituut van naastenliefde vooral, riiker ge worden En dat de nieuwe school succes za' behalen lijdt geen twijfel, wanneer men bedenkt dat nu reeds ongeveer 30 leer lingen zich voor het onderwiis hebben aange meld Het gebouw der school is met Je ten dienste staande middelen op de meest practische en economische wijze ingericht Alles is in soberen stijl gehouden en toch voldoet het geheel zeer zeker aan de Zittend het bestuur, va^ links naar rechts: dr. C. H. Kuenen; mevr. Eldering-Renierse pastoor J. P. Reynenberg; dr. A. van Voorthuyzen (inspecteur van het b. L o.); pastoor H. Sondaal en mej. Russell. Staande achter pastoor Sondaal de heer Weusting, inspec teur van het L. O. Verder de plebaan, de hoofdonderwijzer der school, de heer Schaap en de onderwijzeres mej. Boon. lood, waarop een gedeeltelijke afdruk van een belastingmerk voorkwam. Nog werd in zijn bezit gevonden een tiental nieuwe vijlen met een papiertje er om waarop de naam van een scheepswerf voorkwam. Hij verklaarde deze gekocht te hebben van den magazijnmeester P. v. G. Deze er over gehoord verklaarde de vijlen in Amsterdam in den Jodenhoek gekocht te hebben en ontkent zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Te zijnen huize zijn nog eenige voorwerpen in beslag geno men, welke vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. Beide verdachten zijn in bewaring gesteld. Het onderzoek duurt voort. Bij de Politie is aangifte gedaan van dief stal van 2 belastingplaatjes, welke op een rijwiel bevestigd waren. Men schrijft ons: Aan 't personeel der N Z. H. T. M. dat dienst doet op de lijnen Den HoutSoenda plein en VerwulftOverveen is medege deeld, dat met ingang van 11 Januari de bepalingen der arbeidsvoorwaarden van het personeel der E. S. M en M. E. T. ook op het N. Z. H. personeel toepasselijk zullen worden. Dit geeft onder dat personeel veel ontstemming, omdat in de eerste plaats een terugslag in de loonen wordt ondervonden Daarnevens eenige verlenging van den diensttijd en verhooging van de pensioen premie van 7)4 tot 8/4 procent. Men heeft recht op uitstel door dé om standigheden, waarin men verkeert, en dan krijgt men ook'uitstel, of men heeft geen recht en dan krijgt men het uitstél niet. Maar als de ontvanger uitstel geeft omdat men daarvoor in aanmerking komt, dan is dat een recht, dat hij niet nog eens moet laten betalen. Trouwens uitstel van belas ting betalen is voor velen zulk een groote gunst, dat deze met twee boetebriefjes niet naar waarde betaald wordt Kort en goed, het laten betalen van boete- briefjes door personen, die uitstel van be taling hunner belasting hebben, vind ik n malle bepaling en het zal, geloof ik, toch ook niet in opdracht van den Minister van* Financiën geschieden. En zoo dit toch het geval is, dan is er alle aanleiding dat ge tracht wordt daaraan een eind te maken. Voor de Alliance Fran?dise is Donder dagavond opgetreden Albert Thibaudel, re dacteur van de Nouvelle Revue' Frangaise met het onderwerp. Maurice Barrès. Spreker begint met den dood te memo- reeren van Pierre Loti en Anato e France, de twee mannen die met Barrès een verlies beteekenen voor de Fransche litteratuur en vergelijkt dan deze drie onderling Loti heeft practisch geen invloed gehad Men kan, zegt spreker, een groot schrijver zijn en toch geen invloed hebben France is oud geboren en de invloed van zijn werk is nihil. Barrès daarentegen, die de „prince de !a jeunesse" werd genoemd, bleef met het wassen der jaren jong, jong van gang en geest. Zijn plotselinge dood heeft op wree-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1