DE SPAARNEBANK Diefstal en poststukken verduistering. „St. Gerardus Majella." Gewetensgeld. Concert „Harmonie Crescendo." Kalender 1925. KEGELEN. Oe stedenwedstrijd Amsterdam- Haarlem. Trage rechtspraak. BURGERLIJKE STAND 25 Jaar bij de politie. De nieuwe R.-K. school te Schoten. VOOR DEN POLITIERECHTER. Darwin-tulpen te Haarlem. Het oproepen van de Brandweer na de Automatiseering. Cursus Frank Luns. „Geloflf en Wetenschap." De auto zonder chauffeur. UIT DEN OMTREK. VELSEN. HAARLEMMERMEER. VIJFHUIZEN. LEIDEN. SPAARNDAM. BLOEMEND AAL. HEEMSTEDE OVERVEEN. 434V4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier, LAATSTE NIEUWS. Brand te Ede. Stoomschip op Terschelling gestrand. De val van de Maas. Stoomschip gestrand. Niewe successen ter Parijsche Conferentie. Een oplossing voor de Duitsche crisis De aardschokken in den Elzas. De Ver. Staten en de Geall. Conferentie. De muntwet in Denemarken. De moordenaar van den Sirdar. De Ver. Staten en het Perma nente Hof van Intern. Justitie. De Keulsche Jaarbeurs. de manier de litteraire verwachtingen afge sneden. Het werk van Barrès is in drie groepen onder te brengen: zijne romans, zijn poli tieke Carrière en zijn theorieën. Barrès was eigenlijk geen romancier in dien zin, dat hij behoefte, drang gevoelde om te schrijven. Bij het schrijven van zijn romans hielp hem zijn natuurlijke aanleg :n het vertellen. Hij was een „conteur." Spr gaat dan nader in op enkele zijner werken, als Colette Baudoche en La Colline inspirée, waarvan hij het typeerende karakter be spreekt. Hij vergelijkt het werk van Barrès met dat van Stendhal, Balzac, e.a. Zijn politieke loopbaan was een mislA- king. De drie zaken, waarvoor hij-is opge komen: de Dreyfus-zaak, het Boulangisme en de Rijn-kwestie heeft, hij geen van drieën weten te winnen. Barrès beminde het parlementaire leven. In de Kamer van afgevaardigden vond hij alle gewesten en alle deelen van Frankrijk vertegenwoordigd en dit menschen-mate- riaal was voor hem studie en observatie. Zijn theorie is die van het Fransche na tionalisme. Dankbaar memoreert spr. het werk van Barrès gedurende den oorlog, waarin hij al de kracht van zijn geest in dienst stelde van de algemeene zaak. Gedurende dezi» periode was zijne productie verbijsterend groot. Dagelijks leverde hij een of meer ar tikelen voor de Echo de Paris, behalve de werken, die in deze jaren van zijn hand verschenen. Aan het einde van zijne rede sprak de heer Thibaudet den wensch uit, dat de groote schrijver, die in de toekomst zal op staan, het werk van Barrès zal voortzetten. De heer Sauveur sprak een kort, maar toepasselijk slotwoord. 0 Door de Recherche is aangehouden H. L., 11 jaar, brievenbesteller, wonende alhier, verdacht van diefstal van een bedrag van 60 ten nadeele van A. G., alhier. Bij een onderzoek ten zijnen huize werden gevon den 129 stuks drukwerken, die ter bezorging aan de Post waren toevertrouwd. L. bekende den diefstal, maar ontkent de irukwerken weg te hebben willen maken. Dinsdag 13 Januari, des avonds 8 uur, aoudt de Ned. R.-K. Naaisters- en Kleer- makersbond „St. Gerardus Majella" een ver gadering in het gebouw „St. Bavo'', aan ie imedestraat. Op deze vergadering zullen besprekingen worden gehoulen over de collectieve arbeidsovereenkomsten 1925 loor den bond. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, 1ste afdee- ling, 149,12 wegens te weinig betaalde Rijsinkomstenbelasting, Verdedigingsbelas- fng II en gemeentelijke inkomstenbelasting. De Muziekvereeniging „Harmonie Cres cendo", geeft a.s. Zat zrdagdavond 8 uur in het Gemeentelijk Concertgebouw, haar eerste winterconcert, onder leiding van den directeur, den heer H W. Hofmeester. Als hoofdnummers zullen o.m. worden ten ge- hoore gebracht „Ballet d'Hamlet," van A. Thomas (in 6 deelen) en „Ballet Russe" van A. Luigini (ir 4 deelen). De muziekstukken zullen worden afgewisseld door het welbe kende Transformatie Duettistengczelschap Helleman en van Leeuwen. Van de firma Gebr. Korstjens, kantoor boekhandel, Barteljorisstraat 30, alhier, ont vangen wij nog een zeer practische kalen der, goed geëigend voor kantoorgebruik. De duidelijke dateering en de degelijke, welver zorgde afwerking maken het tot een gemak kelijk te hanteeren en onmisbaar voorwerp op kantoor. Zondagmiddag a.s. zal in ,,'t Kegelhuis" «an de Weesperzijde alhier de eerste ont moeting plaats hebben van den Stedenwed strijd tusschen den Amsterdamschen en Haarlemschen Kegelbond. Voor iederen bond komen 25 afgevaardigden uit, terwijl er wordt gekegeld op 4 banen waarop ieder afgevaardigde 10 worpen moet doen. Voor Amsterdam komen uit de heeren P. Roukens A. Gerrits. J. v. d. Veer, A. J. Grupping, Th. Grupping, S. Menist, A. Koe koek, A. Nieuwendijk, G. de Wolf, J Bier man, W. Sluyzei, E. Schaap, J. Hinnen, H. Strack, Van Schyndel, M. W. Smit, B. van Dijk, J. A. Bekink, M. J. Luysteraar, H. Carton, M. Meigarter, J. Wirtjes, B. H. Grunning, W. Berrier, H. Kleinschmit en G. nieman. Voor Haarlem de heeren J. Beeren, L. Boerlagen, P. Boon, D. Bremer, J. Coppens, H. Das Jr., P. J. van Dalen, P. Daudey, J J. M. Esman, Joz. van Eisen, L. Giege, B. Groenewegen, M. Henneman, E. Kimman. J i w' kamfers, G. Lembeck, H. Lohmans, E. J. M Luyckx, J. v. Maaswinkel, E. G. Mar tens, M. F v. Orden, J. Paulen, M. Reemers, H. A. Schouten en J. F J. Slijper. De tweede ontmoeting wordt gehouden Op Zondag 18 Januari a.s op 4 banen in het kegelgebouw van den Haarlemschen Kegel bond, Tempelierstraat, Haarlem. De heer Kleerekooper, lid van de Twee- de Kamer heeft aan den minister van Justi- tie de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Minister van Justitie ken nis genomen van de klacht in het Weekbl. van het Recht, no. 11283: dat van een vonnis der Haarlemsche rechtbank, gewezen op een incidenteel ver zoek tot verhoor op vraalpuntdn, werd ge appelleerd bij het gerechtshof te Amster- ram, in den zomer van 1924; dat op 4 December f.1. de stukken aan voormeld hof werden overgelegd, met ver zoek om ten spoedigste te mogen pleiten; dat op 11 December 1924 het hof zijn spijt be'uigde niet aan dat verzoek te kun nen voldoen, met de mededeeling, dat de gelegenheid om te pleiten zou worden ge geven op 5 November 1925? 2. Is niet de minister van oordeel, dat zulk een ui'stel, waardoor de voortzetting der hoofdzaak voor meer dan een iaar wordt opgeschort een toestand kenmerkt waardoor fatsoenlijke burgers liever on recht zullen ondergaan, dan daartegen bii den rech'cr bescherming te zoeken, terwijl voor chicaneurs de weg op deze wiize als het ware wordt geëffend, om door proces voering de nakoming hunner rechtmatige verp'ichtingen op de lange baan te schui ven? 3. Is de minister van zins, aan deze mis stand eer einde fe maken door de bezet ting van het Amste-damsche Fof en zoo noodig ook van andpre rechterlijke colle ges, zooveel te versterken als voor een vlot verloop der rech'spraak onafwijsbaar noo dig is? Bevallen: 7 Jan. C J W. H M. v En gelenHuijsmans. d. M. D. Rod-"-Bee- !en z. M. BerenbakLassooij, d. 8 Jan. G. A. KemperVis, z. C. J. Ver hagenSteffcns, z Overleden: 8 Jan. H. N. Blom, 76 j„ Tweede Zuidpolderstraat. 9 Jan. C. M. OoldersSteinsvoort, 71 j., Lange Vlaming straat. Naar wij vernemen zal op 1 April a.s. de heti W. v. d. Hulst, voorzitter van de sfd. Haarlem van de R. K. Politie-vereenigmg „Sint Michaël," 25 jaar bij de Haarlem sche Politie werkzaam zijn. De heer v. d Hulst is thans rechercheur van politie. „Haarlem's Dagblad" van Donderdag avond wist te melden dat het, in veröan.1 met den bouw van een nieuwe R. K schooi in Schoten, „de bedoeling moet zijn. dat het R. K. schoolbestuur aan de ge meente een som geld aanbiedt voor hst bouwen van de nieuwe school." Wij kunnen dit bericht uit de beste bron tegenspreken. Het is de bedoeling gedul dig te wa-hten op de te nemen beslissing in den Haag. Wij herinneren er aan dat in de raads vergadering van de maand November de ge. meenteraad van Schoten het voorstel ver wierp om de hulpschool aan het Pretoria- plein aan te bieden. Met een mes gestoken. F. v. d. S. had met zijn zwager S. kwestie over een erfenis. Hij had nog van S. 800 plus 5 rente over het afgeloopen jaar te vorderen of in totaal 840. Dit scheen hij van S. maar niet los te kunnen krijgen. Toen hij hem dan ook op een goeden dag zag in een der straten van Zaandam's veste, stevende hij direct op hem af en vroeg al vast 25. S. zeide echter geen geld bij zich te hebben. V. d. S. maakte zich daarover zoo nijdig, dat hij een mes nam en S. daar mede in zijn arm stak. De Politierechter veroordeelde hem daar voor tot 1 maand gevangenisstraf. Bekl., een eerzaam schoenmaker, die veel van een borrel houdt, zeide nog er „feite lijk"? wel spijt van te hebben. Zwervende. De 28-jarige J. A. B. was, sinds hij in October 1.1. uit België was terugekeerd, steeds zworvende geweest. Daar had hu gereisd met een wafelkraam, doch deze werd verkocht en hij kon nergens anders klaar komen. Hij wist geen raad om aan een betrekking te komen, Opgepikt wegens landlooperij moest hij hedenmorgen voor den Politierechter verschijnen, die hem tot 12 dagen hechtenis veroordeelde overeenkom stig den eisch. Diefstal van beitels. Een 20-jarige tuindersknecht uit Roelof- arendsveen. was op 7 December in Alke made en nam daar uit een huis dat nog niet geheel afgebouwd was, 8 beitels weg. 4 ervan gaf hij weg aan een vriend van hem en de andere hield hij zelf. Toen het ech ter uitkwam, betaalde hij aan den eigenaar 25. Dit was echter volgens deze, den timmerman van A niet de waarde, dat was maar 13, maar voor het achterna loopen en de moeite die hij er aan gehad had re kende hij 12. D" officier, dje den tuinman groot geliik eischte nog tegen den bekl. 20 subs. 10 dagen. De politierechter nam de door den bekl. betaalde vergoeding in aanmerking en veroordeelde hem tot 10 subs. 2 dagen. Op Maandag 5 Januari j.l. stonden in Haarlem op de Bloemen-Keuring eenige exemplaren Darwin-Tulpen, die aller aan dacht trokken, zoo verhaalt het „Kweekers blad". Het waren 3 vazen, gevuld met Valentine, William Pitt en Bartigon, ingezonden door Gebr. A. en P. Nijssen, te Santpoort. Steeds heeft „Pitt" den naam gehad een 14 dagen eerder uit te komen dan Bartigon, maar hier waren ze beide en goed ook. De hee ren Nijssen hebben blijk gegeven pioniers te zijn niet enkel op het gebied van het broeien, maar ook, en vooral in dit geval, op het gebied van prepareeren, of het geven van een vóór-behandeling voor den vroeg* broei. „De tijd is niet ver meer af," zeide één van de firmanten, „dat wij met Kerst mis een tentoonstelling houden van bloeien de Darwin-Tulpen, als in de toekomst blijkt, dat de door ons gevolgde methode op den duur vol te houden is. De bewerking is niet kostbaar en omvat een kosten van 0.70 per 100." Op onze vraag, op welke wijze deze bollen behandeld waren, kregen wij ten antwoord, dat de proeven verder moesten worden voortgezet, zoodat de tijd van spre ken nog niet gekomen was. Het feit, dat die soorten er in goede kwa liteit waren op 5 Januari, opent een ver schiet van andere mogelijkheden. Dan zal het niet meer noodig zijn Darwin- Tulpen naar Zuid-Frankrijk te zenden om te aklimatiseeren, maar kan men dat in Holland doen. Om na het tot stand komen van de auto matiseering hulp van de brandweer te ver krijgen, schelt men no. 15333 op en geeft na het gereed komen der aansluiting ae noo- dige inlichtingen. Mocht men het nummer wijlen opzoeken in den telefoongids bij de Gemeentelijke in stellingen onder het hoofd .Brandweer", dan zri men tot zijn verbazing bemerken, dat de samensteller van den gids dit be langrijke nummer verzuimd heeft te vermel den. Wel is hieraan eemgszins tegemoet geko men door de vermelding op het omslag, maar niet ieder komt op de gedachte daar te kijken en bij druk gebruik van het boekje zal op die plaats het nummer spoedig on leesbaar worden of geheel verdwiinen. Wij geven daarom in overweging: „Schriift oo een afzonderlijk stuk'e pa pier: „Brandweer 15333" en plakt dit op het toestel of op den muur naast of boven het toestel." Het nummer blijft' dan in herinnering en is in geval van brand dadelijk te vinden. Wij brengen hierbij in herinnering dat het opsehe'ien van één dei aan de Brandweer verbonden personen noodwendig vertraging moef geven. Het vragen van hulp aan 15333 is de kortste weg. Ten einde hen, die op den eersten avond van den cursus van den heer Luns ovei „Kunstbegrip en Kunstwaard earing" niet aanwezig konden zijn, in staa' te stellen deze zoo interessante en door zulke fraaie lichtbeelden verduidelijkte voordra.vtm als nog bij te wonen, zal de heer Luns op Dins- dag 13 dezer eene beknopte re-capitalatie geven van het op den eersten avond be handelde en kunnen nieuwe cursisten tegen aanmerkelijk gereduceerd cursusgeld (op den avond zelf in St. Bavo te voldoen) de 3 resteerende avonden bijwonen. Men zie hiervoor de advertentie in dit nummer. Het besiuur dezer vereeniging verzoekt ons mede te deelen, dat in de convoca ties tot de lezing van pater Dr. Ceacil- Huvgens, over het Gregoriaansch, abusie velijk als da'.um vermeld staat, Maandag 15 Jan. Dit moet zijn: Donderdag 15 Januari. De Buick-watfen, welke op zijn wereld reis thans ook ons land heeft aangedaan, de zgn.' auto zonder chauffeur, zou heden middag te ongeveer half vijf bii de firma Joh. Swaalf, Kruisstraat 11, alhier, arrivee- ren en daar tot ongeveer 5 uur te bezich tigen zijn. Gemeentezaken. B. en W bieden ter vaststelling aan een wijziging der instructie voor den gemeentelijken geneeskundige handel te drijven in rijwielen en onderdee- len, maar zich hoofdzakelijk toe te leggen op de fabrikatie van rijwielen Een eigen moffelinrichting wordt aan de zaak verbon den. Wij wenschen den ondernemers veel succes. Zie advertentie in dit nummer Cursus kantklossen. Mevr Schutten te Hoorn heeft besloten een cursus in kant klossen te openen en les te geven Donder dagsmiddags. Zij zal de medewerking van B en W. vragen voor een ongebruikt school lokaal. Burgerl. Stand. Geboren: Gësina Jo hanna, d. v. W. Luyting en A Leguyt. Getrouwd: J. L. Kleine, van Beverwijk en J. Holkamp. Overleden: Klaas Kool, echtgen van M, Baker, oud 73 j. Maria Schots, ongeh., 84 j. Loop der bevolking in 1924. De bevol king dezer gemeente bestond op 1 Januari 1924 uit 15149 mannen en 14922 vrouwen, totaal 30071 zielen. Zij vermeerderde gedu rende het jaar door geboorte met 413 man nen en 352 vrouwen, totaal 765 en door vestiging met 1374 mannen en 1362 vrou wen, totaal 2736. De totale vermeerdering bedroeg dus 1787 mannen .en 1714 vrouwen, samen 3501. De bevolking verminderde door overlij den met 117 mannen en 102 vrouwen, to taal 219 en door vertrek met 1083 man nen en 1157 vrouwen, totaal 2240. De ge- heele vermindering bedroeg dus 1200 man nen en 1259 vrouwen, totaal 2459. De be volking vermeerderde dus met 587 mannen en 455 vrouwen, totaal 1042 en bestond op 3' December uit 15736 mannen en 15377 vrouwen, totaal 31113. Het aantal levend in de gemeente gebo renen bedroeg 402 mannen en 348 vrouwen Het aantal levenloos aangegevenen 12 mannen en 11 vrouwen, totaal 23. Totaal aantal geboorten 773. Het getal huwelijken was 243, het ge tal echtscheidingen 7. Van de bevolking wonen te IJmuiden 11070 zielen, te Velseroord 8378, te Vel- sen 983, te Wijkeroog 5869, te Santpoort 3209, te Jan Gijsenvaart 1604. Diefstal. De bij den sluisbouw wer kende arbeider L. K. deed aangifte, dat van zijn op het sluiseiland staand rijwiel het belastingplaatje was gestolen. „IJmuidens Bloei". Tot het bestuur der Vereeniging „IJmuidens Bloei" zijn toegetreden de heeren Ir G. A. Kessler, directeur van het Hoogovenbedrijf; G. D. Boerlage, notaris te Velsen; Dr. C. J. de Vries Robles, arts alhier; W A. Dolleman, notaris alhier; Mr H. Westerling, advocaat en procureur alhier; Ir. W. Polderman, di recteur der N.V. Ind. Mij, Hera, alhier; D. Bais Jz„ aannemer alhier; Joh. de Waard en E. J. N. Zwager, beiden middenstanders alhier. Van de oude bestuursleden hebben als zoodAnig bedankt de heeren Carel J. Bren- sa en C Jansen. Met de bovengenoemde nieuwe bestuursleden maken deel van het bestuur uit de heeren W. Jongstra, Ir. H. H. Tusenius en H. Lastdrager, alhier en B- G. Schuitenmaker, A. de Wit, U. Labree en G. Voet te Velseroord. Tot algemeen voorzitter werd gekozen de heer Ir G. A. Hfssler, die echter be dankte, waarna gekozen werd de heer W. A. Dolleman, die de benoeming aanvaardde. Schoolbehoeften. De levering van leer middelen en schoolbehoeften ten behoeve der openbare scholen in 1925 is opgedragen aan den heer C, J Snooy alhier. Binnengeloopen. Gisteren is hier .met defecten motor binnengeloopen de Deen- sche motorschoener „Valdemar Tornoe", met katoenzaad op reis van Londen naar Hamburg. Machiueschade. Het van Amsterdam komende stoomschip „Saturnus", van de Kon Ned. Stoomboot-Mij., brak in 't Noord zeekanaal de circulatiepomp. Met behulp van een sleepboot is het schip naar Am sterdam teruggekeerd. De sluisbouw. Het maken van drie ijzeren roldeuren en van een ijzeren afsluit- schutsluis, alhier, is opgedragen aan Burger- hoüt's Machinefabriek en Scheepswerf, te caisson voor deurkasten van de nieuwe Rotterdam, voor 995.000. Deze firma was op twee na laagste inschriifster. De laagste inschrijfster, de N.V Wilton's Ma chinefabriek, te Rotterdam, had ingeschreven voor 882.500, dus ruim 1 ton lager. Voorts had Friedr. Krupp ingeschreven voor 895.000. Verdronken. Donderdagmorgen omstreeks 8 uur is uit den Spaa-mwoudertocht nabij Halfweg opgehaald het lijk van de 49-jarige echtgenoote van L. G. aan den Spaaru- wouderweg alhier. Nieuw geval. Naar wij vernemen is in het zuidelijk deel van dezen polder een nieuw geval van mond- en klauwzeer geconsta teerd. Controle Rijwielplaatjes. Donderdag werd te Hoofddorp door een belastingamb tenaar en een rijksveldwachter controle uit geoefend op de rijwielbelastinrfplaaties Ver scheidene rijwielen werden inbeslaggenomen welke door de eigenaars weer^konden wor den meegenomen nadat de verschuldigde boete was betaald en een plaatje gekocht Burgerlijke Stand van 68 Januari 1925. Geboren: Sofia Greta, d. v P Pecht en C Beers: Anthonia, d. v L. Honcoop en A; C Dol; Cornelia, d. v J H. Zantman en A. van der Mooren; Gerrit, z. v. A. Biesheu vel en J M Fiege; Teuna Adriana d v. H van der Mast en N. Noordam; Sophia, d v J C Kempenaar en M A. Marbus Ondertrouwd- Klaas Kamp, 36 j, en So phie Streithoff, 37 j. Getrouwd: Christiaan Arend Alders, 24 j. en Frederika Beekhuis, 22 j. Overleden' Catharina Geertruida Dagge- laar, 83 j wed. v C B Seegers; Pieternel- la Willemind Lievaart, 59 j„ geh m. J Ent hoven; Jacomina Cornelia Flipse, 49 j„ geh. m L. Gedaan Bijzondere Vrijwillige Landstorm - De jubileum-ged .nkplaat, vervaardigd ter her irnering van de aanbieding van het Gedenk album aan h M. .e Koningin in September 1923, is thans gereed en in sommige plaat sen reeds uitgereikt aan de bijz. vruwillige landstormeit. Door de secretari- van de gewestelijke landstormcommissie „Stelling van Amster dam." Res Kap. K L. c 'wil, is de eerste zending platen voor ziin gewest omvattende ook Haarlemmermeer, ot tvsnrfen. De eerste uitreiking voor de landstormers uit deze gemeente, zal plaats L :bben op Zaterdagmiddag 10 Januari a s. van 3 tot 4'/j uur, in het lokaal van de Boazbank te Hoofddorp voor de léden uit de afdeelirgen Hoofddorp, oost en vest De plaat :s een kunstwerk geworden, zoo als van de vervaardigers van het jubileum- gedenkalbum genrs Greven ?tuk te Am sterdam, mocht worden 'erwacht. Gedrukt in dertien kleuren is de plaat technisch zoo schitterend afgewerkt dat de leek t"sschen het fiingeteek»nde. veelkleu rige ontwerp en de kunstplaat geen onder scheiding zal ontdekken. Ongetwijfeld zullen alle leden gebruik maken van de gelegenheid tot het in ont vangst nemen van deze inderdaad schitte rende plaat. Bloeddorstige hond. In het land van J, v E., te Rijk, alhier, heeft een bloeddor stige hond een schaap zoodanig mishandeld dat het moest worden afgemaakt Ongepast. Een als heer gekleed koop man uit Amsterdam, veroorloofde zich Dins dagavond in een compartiment van de 2e klasse in den Meértrein, ongepaste hande lingen tegenover een dame, die te Vijfhui zen uitstnte en den stationschef onmiddel lijk met het gebeurde in kennis stelde De koopman werd h-erop in Hoofddorp door de politie aangehouden en later met de dame geconfronteerd, waarna hij bekende; zich aan de geïncrimineerde handelingen te hebben schuldig iJcm-akt Keuring. Op 27 Februari a.s. zal te Hoofddorp de keuring plaats hebben van trekpaarden en op 3 Maart a.s. van tuig- paarden. De werken der Amsterdamsche waterlei ding. Leefde er bij vele arbeiders een stille hoop dal er na de feestdagen verschil lende te werk gesteld konden worden aan het werk van de Amsterd. waterleiding, deze hoop is niet in vervulling gegaan Het ttgendeel is waar te nemen. Er worden geen nieuwe arbeiders aangenomen, zelfs van die genen, die reeds werkzaam waren aan dit werk vóór de feestdagen, zijn de meesten nog niet aangenomen. Alleen bij Haarlem en aan den Spaarnwouderweg wordt met een kleine ploeg volk gewerkt Wat de oor zaak is, dat er niet met meer voortgang ge werkt wordt, weet men niet. Toch is het te wenschen, dat in dezen toestand spoedig verandering komt, en dat er zoodoende nog eens wat verdiend kan worden, door die arbeiders, die nu aangewezen zijn om te leven van den steun der werkloozenkas. EEN KWESTIE TUSSCHEN TUINDERS. De Leidsche Groentenveiling was een vrij groote debiteur van de Coöperatieve Fuindersbank alhier, schrijft het „L. D." Zij zou daar een schuld hebben van J 50,000, terwijl van de Groentenzouterij de schuld aan deze Bank niet minder bedroeg dan 30.000. Mén ziet, het zijn geen kleinig heden. Te verwonderen is het dus niet, dat de Bank het faillissement van de Leidsche Groentenveiling aanvroeg. Dat dit faillisse ment weldra weder werd ingetrokken, vond rijn grond in een overleg met de Centrale Bank te Utrecht, dié de borgen voldoende achtte, te meer, omdat de Leidsche Groen tenveiling een vrij groot bedrag, circa J 18.000, zooals ons werd verzekerd, op de Leidsche Spaarbank had staan benevens een varieerend bedrag bij de Nationale Bank, welke gelden door de Veilingscom missie voor de tuinders daar worden ge stort. Op deze gelden heeft de Coöp. Tuinders leenbank nu voor drie weken beslag gelegd en daarover was sedert kort een proces gaande, waarin, als wij wèl zijn ingelicht, door de Haagsche Rechtbank in kort ge ding ten voordeele van „Ons Belang" is beslist, ,,Ons Belang" en de oude Vereeniging hebben op het oogenblik zoo werd ons medegedeeld, ongeveer een even groot aan tal leden. Het is nu maar de vraag of in Leiden twee veilingsvereenigingen naast elkaar kunnen bestaan. -De verhouding van de twee organisaties is op het oogenblik van dien aard- dat van loyale samenwer king v oorbands geen sprake is, ook al ge lukt het de oude Veieeniging haar schuld aan de Coöp. Tuindersbank af te lossen Intusschen is het de vraag wie de ge meentelijke Veilingsloods zal huren, nu de termijn van verhuring bijna is verstreken. Door de twee veilingen is de toestand aan Boommarkt en Apothekersdijk op den duur onhoudbaar. terwijl in het algemeen de groentenveiling in dit gedeelte der stad niet hijzonder gunstig is gelegen. De vereeniging „Ons Belang" doet nu stappen bij het gemeentebestuur om terrein voor een groentenveiling te verkrijgen aan de Houtmarkt, waar deze drukte voor het verkeer volstrekt niet hinderlijk zou zijn. fe vereeniging is bereid de gemeentelijke veilingsloods over te nemen en daar heen te verplaatsen, of ook om er zelf een loods te bouwen, wanneer het terrein slechts aan haar wordt afgestaan. Een en ander wordt thans door B. en W, overwogen. Ds. A. S. Baljon. Ds A. S. Baljon, pre dikant bij de Ned Herv. Kerk te Spaarn- dam. zal een regeerirgsbetrekking in Para maribo aanvaarden. Hij zal in Maart daar heen vertrekken. Ds. Baljon is bijna 25 jaar te Spaarndam als predikant werkzaam geweest. Gevonden voorwerpen, Terug te beko men bij: Mevr. de Kanter, Prof.-v Vloten- weg 1, Bloemendaal, een sierspeld; W. Caupelen, Schoterweg 112, Schoten, een studenten pet; van Noggeren, Boschlaan 17, Bloemendaal, een blauwe ceintuur: Meer man, Middentuindorphian 3, Overveen. een h-ndheschermer; L Schaam Harmenjansweg 85. Haarlem, een sleutel; L Vroom, Tette rodestraat 18, Haarlem, een parapluie: Drost. Bentveldweg, villa Meidoorn te Aer- denhout, een aktentasch; W, Zwemmer, Ooslerlnan 14, Aerdenhout, een kolf van een buks: Grijpink Zijlweg 82, Overveen. een rozenkrans: Wassink, Tuindorplaan 10 Over veen, een knipmesje; J. de Vries, Zuider- tuindorplaan 34, Overveen, een hoepel en een schop; P. J. Koelemij Middentuindo'-p- laan 2, Overveen. een broche; aan den po litiepost te Aerdenhout, een paar glee han-ïsqhoenen; aan hef bureau van politie te Overveen, een huissleutel, een riiwielbe- lastingplaatje, een sleuteltje een zilv pot lood. een gevlochten ceintuur, een doosje, waarin een onderdeel van een schoenma kersmachine AAN^FSTFDINC van 46 WONINGEN EN TWEE WINKELHUIZEN. Donderdagmiddag werd door het bestuur van de wonin-fbouwvereeniging „De Haem- s'ede" ten behoeve van dr gemeente aan besteed: „Het bouwen van zes-en-veertig volks woningen en twee winke'hitizen, op een terrein ge'egen aan de Kadijk te Heemste de" Ingekomen waren 20 biljetten Ingeschreven werd als volgt: Gebr. Broertjes Heemstede f 136.300.-—; Doedens en Schilder, 't Zand 139.971. P. Haverman. Sternwijkerswold. f 148 310: Jansen en Krom, Santpoo-t f 125.000. W H. Kelderman, te Enschedé en J H Kruive. te Rotterdam f 122.115.—: C Kloosterboer, Broek op Tangen Jijk. f 122.000.—; Lerghwater en Hiltema Heer Hugowaard 126,900MarcePs en Heems kerk T eiden F 140.^20 Gebr v d Put ten. Feems'ede f 129 877.Maatschapoij „Romtdus", I utterade 'Limburgl 116.611; J Teiksma B'oemendaal f 133.231: N .1 Tromp. Overveen f 149.000; P. Tuin, 't Zand 142.000: Veldkamr en Mertes, Haarlem f 149.000: E. K Volkers, Hilver sum f 123.634; P. A, v. Wiinen, Dordrecht, 129100; K. Wester, St. Pancras 141.500; J. P. Wittebol, Amsterdam 169.000; Zaan- landsche Coöp. Bouwersbond, Wormerveer j 120.950; N. V. Mij. tot het Uitvoeren van bouwkundige werken te Willemstad, 125.735.—. Laagste Inschrijver is de Mij Romulus" te Lutterade (Limburg) voor 116.611. De gunning is aangehouden. Jaarvergadering R. K. R. C. O. Woens dag hield de R. K. R. C. O haar jaarverga dering in de Zusterschool. De voorzitter, de heer P, E. A. Sfribosrh, opende de verga dering op de gebruikelijke wijze Daarna werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd, 't Jaarverslag van den secre taris werd tr>et aoplaus vereerd, evenals dat van den penningmeester. Bij punt 5 'beleid bestuur) bracht de voorzitter huide aan de bestuursleden, vooral aan den secret-ris en nenningmeester. voor hun onvermoeid wer ken en hij hoopte dat dit in de toekomst steeds zoo zou mogen zijn. Dan ws de begroeting san de orde, we'ke zonder op- of aanmerking werd goedge keurd, Voorts deelde de voorzitter nog mede. dat ondanks den finanoiëelen toe stand toch nog een iaarfeest zal georg-ni- seerd worden. Hij rieo hier aller medewer king voor in. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren P. E. A. Strpbosch, J. Vogel en D. Nieuwenhuis met algemeene stemmen herkozen. Daarna werden nog eenige artikelen in 't reglement gewijzigd To( leden van een elftalcon-missi" werden 'fekoz'-u ,T. Nieuwenhuis P E Striü-msch, P v. Riseel, P Bleiendaal en J. v. Riseel. Ook werd nog besloten om insignes te gaan dr'gen. De rondvraag leverde weinig belangrijks op, zoodat de voorzitter circa half tien de vergadering sloot met gebed. VRIJWILLIGE BRANDWEER. Gisteravond hield de „Vrijwillige Brand weer" een ledenvergadering in camé „Roo- zendaal" te Overveen. Aanwezig waren 4 bestuursleden en 15 gewone leden De voorzitter, de heer J. D Meeuwig, opende de vergadering met de beste wen schen voor 1925, zoowel voor de leden per soonlijk als voor de Vrijwillige Brandweer. Spreker hoopte, dat deze in 1925 haar be slag zou krijrten, zoodat zij „ip de wie des gevaars". daadwerkelijk zou kunnen optre den. Vervolgens gaf spr een overzicht van de lijdensgeschiedenis der laatste maanden, als gevolg van de weinige medewerking van het college van B. en W Deze geringe me dewerking voor een nuttige instelling als de Vrijwillige Brandweer stak wel zeer af tegen de houding van B. en W ten opzichte van den vogel- en plantentuin, waarvoor dade lijk maar 5 mille werden toegestaan. Ver volgens kwam het gesukkel om het com mandantschap ter sprake. Eerst de beden kingen van B. en W. tegen den onder-com- MEDFOFDPELD DOOR De beurs opende heden prijshoudend. V. K. H1DEN 5% Nederland 1919 97Va 97l/2 6% Nederland 1923 1029/le 1029/16 4% Nederl. 1917 89 89 7%o N.-I. 1921 A... 102 ia/16 '0218/16 6% N.-I. 1923 D... 100 100 6V2 Oude Vaart dito Gem. Eigend. 563/8 1621/4 Mij „Nederland" 1633/4 Scheepvaart-Unie 1353/4 1361/a Rotterd. Lloyd 133 Paketvaart 147l/4 148 Oude Boot 823/g 82 Holl. Stoomboot 263/g H. V. A 433l/o Java Cultuur 347l/2 346 Jurgens gew 777/8 79 Koloniale Bank iso3/4 181 Indische Bank '437/g 143 Cert. Handel Mij. 124 123 J 231/ g 99 Geconsolideerde 177 179 387 3941/2-8 U. S. Steel 1197/16 Marine comm '33/16 Vorstenlanden lOOl/g 160 Actions id. 163 163 Conip. Merc. Arg. 93/ g '93/ 4 127 126 396 397 398 3981/2 375 377 A'dam Rubber 168 I66I/2 Serbadjadi 216 115 114 Wai Sumatra 140 139 Dordtsche Petr. 362l/ö Southern Rails 80 80 Union 1497/ j 6 150 9915/Ie Wabash 22°/16 223/4 Comm. Maxwell 45/l6 1 9 JANUARI KEKSTt KOERS LAIERh KOERS BERLIJN 58 60 0 58 60 PARIJS 13.30 13 20 BRUSSEL 12 30 12 25 WEbNEN 0.35 343/4 LONDEN 11 77l/2 1 51/4 STOCKHOLM 66 45 66 45 KOPENHAGEN 43 85 44 20 37 75 17.70 BAZEL 48 70 47 80 NFW-YORK 2.461', 46l/4 ROME 1 1 10.50 10.39 mandant-secretaris, vervolgens het bedan ken van den commandant, den heer Doorn, toen de lastige positie, waarin de V. B. kwam te verkeeren door het afwijzen van 't commandantschap door den door B. en W ewenschten commandant, den heer J. de ong. Aan de vergadering werd daarom de vraag voorgelegd: zullen we de V. B. maar opheffen of zullen we haar laten bestaan. Met algemeene stemmen werd tot vootzet- ten besloten. De voorzitter deelde daarop mede, da', een ingezetene van Bloemendaal, met bet brandweerwezen goed bekend zijnde, zicb bereid verklaard heeft, als commandant op te treden. Besloten werd, dezen aan B en W. voor het commandantschap voor te dra gen en indien B. en W met dezen com mandant niet accoord gaan en een der ambtenaren als commandant wenschen te zien aangesteld, dezen te willen aanwijzen, teneinde de leden der V. B. met de keuze van B. en W. in kennis te kunnen stellen. Na de medewerking der leden te hebben verzoent, om van de V. B. te maken, wat er van te maken is, werd de vergadering gesloten. EDE, 8 Jan Hedenavond brandde de opslagplaats en de winkel van de 2e hands meubelen van den heer Driesen geheel uit. Door de groote windstilte bleven de aan grenzende gebouwen gespaard. De brand weer verrichtte goed werk. De schade wordt door verzekering gedekt. TERSCHELLING. 9 Jan. Het Noorsche s.s. Eva'is op den Engelschen hoek gestrand. Sleepbooten en de reddingsboot Brandaris zijn ter assistentie vertrokken, GRAVE, 9 Jan De Maas is in Maas tricht en Venlo sterk gaan vallen en er is geen gevaar meer, dat de Beersche Maas werkt De weg Den BoschNijmegen blijft dus vrij van water. De Beersche Overlaat werkt nog over 125 M, met een diepte van 7 M De stand van de Maas bij Grave is 1.95 M. De Val bedroeg in 24 uur 7 M. VLIELAND, 9 Jan. Op de ronden is een stoomschip van onbekende nationaliteit ge strand. Sleepbooten ,zijn ter assistentie ver, trokken. PARIJS, 9 Jan, De besprekingen tus schen de gedelegeerden van Amerika en L.ngeland hebben tot een overeenkomst ge- leid van den volgenden inhoud, lo. De te Pa vastgestelde verdeelingsbesluiten blij ven gehandhaafd. 2o. Engeland erkent in principe, dat het schadevergoedingsoordeel van Amerika 350 millioen dollars bedraagt, hetgeen door deelname in de annuieteiten van het Dawes-plan geregeld zal worden. 3o. Amerikaansche bezettingskosten binnen 12 jaar te betalen, worden in den loop van 24 jaar gedekt. De stemming tusschen gedele geerden is ongekend vriendschappelijk. Alle pogingen worden in het werk gesteld, om tot een aannemelijke overeenkomst te k» men. BERLIJN, 9 Jan. Dr. Marx zal'van daag een poging doen om een kabinet ta vormen uit centrumsleden en democraten Het „Berl. Tag." meldt, dat hij er gister avond laat nog in geslaagd is de ministers Luther en graaf Kanitz, die aanvankelijk hadden geweigerd van zulk een minder- heidsregeeririg deel uit te maken, tot andere gedachten te brengen. In democratische kringen is men over deze oplossing der crisis niet bijster ge sticht. 5 BERLIJN, 9 Jan. De Germanie het blad van Marx, meldt, dat Luther en graaf Kanitz hun bezwaren tegen een meerder- hejdkabinet hebben opgegeven, zoo- dat de vorming van een kabinet-Marx te vens te verwachten valt. PARIJS 9 Jan, Omtrent de aardbevin gen die gisterochtend in den Elzas hebber. P fa!S, fiehad' wordt nog gemeld, dat de schokken werden gevoeld tusschen de oaone en de Rhone. Te Chalons Sur Saone vielen de schilderijen van den wand. Deuren vlogen open en vensterruiten rinkelden. Vele menschen renden de straat op Te Remiremont vlogen de deuren op het sta tion door het breken van de sloten open. De electrische lichtkabels werden op ver schillende plaatsen vernield. T Q dan ^en Exchange-telegram uit Washington meldt dat, ondanks het feit, rat d- "tgea-infj der Ver. '•"faten vasthoudt aan het standpunt, niet te willen deelnemen aan een intergealJieerde 'conferentie ter be spreking der schulden, er aanwijzingen zijn* dat zij haar standpunt zou wijzigen, wan neer een dergeliike conferentie beperkt zou blijven tot Engeland, Frankrijk en de Ver Staten. KOPENhAGEN, 9 Jan, Het vertegen woordigend comité van dt Deensche Na tional Bank heeft gister de directeuren ge machtigd, de overeenkomst te teekenen, welke deze voorloopig met de regeering ge sloten hadden met betrekking tot de on langs aangenomen muntwet De bepalingen dp p-Pf-pp,-J<omst -.„n tot ■'ewer nog niet gepubliceerd, doch 't kan als betrouw- baa aangenomen worden, dat de Bank de verplichting op zicb genomen heeft, om d« kroon te handhaven tot een minimum-goud- waarde van 65 öre als voorwaarde voot het verlengen lot efndp 1926 van de aan de Bank verleende ontheffing van de verplich ting om haar banknoten in goud af te lossen BERLIJN, 9 Jan,Volgens bericht uit Cairo F het de politi'p grb-tt den hoofddader van den moord op den Sirdar te arresteeren. WASHINGTON, 9 Jan - Senator Willis heeft een resolutie bij het congres ingediend, waarin wordt voorgesteld de Ver Staten te doen toetreden tot het Permanente Hot van Internationale Justitie te 's-Hage, op voorwaarde dat de Ver. Staten niet gebon den zijn door de adviseerende meening va^ hel' Hof. KEULEN. 9 Jan Het B-estuui van de Keulsche- Jaarbeurs heeft besloten 'n de maand Sept a.s. een uitgebreide Landbouw- jaarbeurs te organiseeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2