WEMGD NIEUWS Clémentel zou verklaard hebben, dat Frankrijk aan Engeland evenvee' betalen zal als aan Amerika. Amerika's elsch tot aandeel In de Duit sclie betalingen reeds ingewilligd? Onder de Radio-berichten: De gunstige vooruitzichten ter Parijsche financiëele conferentie. De eerste besluiten. Twee Duitsche Rijksdag- leden zouden hun mandaat hebben neergelegd in verband met het Ber- iijnsche bankschandaal. Gem. -buitenl. berichten. HET GENEEFSCHE PROTOCOL. AARDSCHOKKEN. Vruchten in blik. Leelijk geval van een concur- rentienijd. Kind varon gelukt. Een wraakneming? Op vrije voeten gesteld. In een politiecel gestorven. Ongewenschte visite door het raam. Gevaarlijk vervoer. De eere-promotie der Koningin. Dreigbrief aan een zieke vrouw. Een beleefde inbreker. Geheime stokerij. Elke oester bevat geen parel. Uit den trein gesprongen. Insectenplaag. Door een koe aangevallen. De IJselbrug bij Doesburg beschadigd. In een kleigroeve bedolven. Overstroomingen in het graaf schap Zutphen. KERK EN SCHOOL. De heiligdomsvaart te Aken. Pater H. G. Tholen S. J. t- Jubilea. Eere-doctoraat Dr. Berlage. KUNST EN KENNIS. Dioc. R.-K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. Duurte-actie Spoorwegpersoneel, R. K. Bond van Groote Gezinnen LANDB. EN VISSCHERIJ Radio-hulp bij de zonsver duistering. ORDE EN ARBEID Uit het bouwbedrijf. De Pluimveehouderij op de Veluwe. De treilvisschery. Intern. Bloemboïlententoon- stelling 1925 te Amsterdam. RECHTSZAKEN. De inbraak te Voerendaal De regeling der interge- allieerde schulden. De Daily Express" verneemt uit be trouwbare Fransche bron dat elemental, de Fransdie minister van Financiën, aan Chur chill heeft verklaard, dat Frankrijk dezelf de betalingen die het ooit aan Amerika zal doen, ook aan Engeland zal doen. Frank rijk wil zijn schuld van 623 millioen pond sterling in tachtig jaren tijds betalen, de eer ste tien jaren tegen een rente van pCt., daarna tegen 1 pCt. De intergealiieerde finan cieele conferentie. Groote beteekenis wordt volgens een V.D. bericht gehecht aan de vertrouwelijke be sprekingen, die hebben plaats gehad tus- schen de Britsche en Amerikaansche des kundigen, Logan en Sir Otto Niemeyer. Gemeld wordt, dat de juridische bezwa ren, die Groot-Britannië had opgeworpen tegen het deelen van de Vereenigde Staten in de opbrengsten van het plan-Dawes, uit den weg zijn geruimd en dat slechts ter be spreking over blijft de kwestie, op welke wij ze de Vereenigde Staten zullen kunnen dee len in deze opbrengsten, zonder wijziging van de Spa vastgestelde percentages. Aan "den anderen kant zijn er verder tee kenen, die er op wijzen, dat zekere moei lijkheden in verband met het aandeel van België zijn opgelost en de vooruitzichten voor de conferentie worden in verband hier mede gunstig geacht. Toch zal men nog wel eenigen tijd noodig nebben voor al de hangende kwesties. In de eerste plaats is er de afsluiting van de oude rekening der Ruhrbezetting, waarbij zich ernstige meeningsverschillen voordoen, omdat Frankrijk en Beigië van de opbrengst der bezetting de kosten willen aftrekken en in het bijzonder door Engeland hiertegen be zwaar wordt gemaakt. Maar ook omdat men het onderling volstrekt niet eens is over de werkelijke waarde van deze opbrengst, die ïatuurlijk voor een groot deel slechts op ichattingen kan berusten. Zoodat zich dan ook het geval voordoet, dat Frankrijk de op brengst op 1185 millioen mark (goud), de kosten op 183.6 millioen raamt, terwijl Ber lijn de opbrengst op slechts een milliard, de uitgaven echter op meer dan 200 millioen schat. En naar het schijnt meenen de Brit ten dat men en aan Franschen èn aan Bel gischen kant wat al te voorzichtig heeft ge raamd en er bij de opbrengst nog wel een schepje bij kan. Maar vooral gaat het toch om den aftrek der bezettingskosten. Frank- •ijk heeft die kosten al verhaald, maar de 3ritsche regeering meent, dat het die 180 millioen zal moeten teruggeven en zal moe ten overdragen aan België, krachtens het Belgische prioriteitsrecht, dat daar dan ech ter naar Britsche meening ook mee vervallen zou zijn. De bezettingskosten behooren uit de leveringen in natura bestreden te worder- niet uit de kas van de Commissie van Her, stel. Zoo zit aan deze quaestie dus al hei vraagstuk van de Belgische prioriteit vast dat bij de verdere vraagstukken die de ver deeling van de opbrengst der Duitsche ver goeding krachtens het plan der deskundigen betreffen, natuurlijk eveneens op den voor grond komt. En vooral ook dringend is geworden, nu door de houding van de Vereenigde Staten de spoeling voor de verschillende rechtheh- benden op de Duitsche vergoeding weer zoo veel dunner dreigt te worden. Door de be paling van het te Londen aanvaarde plan der deskundigen, dat alle door Duitschland te verrichten betalingen (en in het rapport der deskundigen wordt daarbij van geallieerden en geassocieerden gesproken) met de annui- teiten krachtens het plan zijn afgedaau, kunnen aan Duitschland geen nieuwe lasten worden opgelegd. En nieuwe vorderingen van rechthebbenden verminderen dus be| aandeel van anderen. Als er nu aan de Bel gische prioriteit ook nog geen einde zou komen, zou in de eerste jaren van de Duit sche vergoeding voor de overige geallieerden niet veel overblijven. Dat is oorzaak ook van weer een andere quaestie, n.l. van de be perking der kosten van bezetting en contróle welke nu voortaan immers ook uit de an- nuiteiten volgens het plan Dawes moejen worden bestreden. Krachtens de overeene komst van Maart 1922 waarbij tusschen d- geallieerden een maximumbedrag voor d- bezettings kosten werd vastgesteld naast zee kere door Duitschland te verrichten leve ringen in natura voor de bezettingstroepen, zouden de bezettingskosten thans ongeveer 280 millioen mark bedragen. Meer dan een vierde van de het eerste jaar door Duitsch land te betalen annuiteit van een milliard zou dus voor deze improductieve uitgaven weggaan. Geen wonder dat Engeland en andere belanghebbenden dus aandringen op een beperking der kosten, liefst tot een be drag van ten hoogste honderd millioen mark. Zoo zijn er nog verschillende quaesties, waaromtrent de meeningen en de belangen der geallieerden uiteenloopen. En die alle maal hierop' neerkomen dat ieder gaarne wil trachten zich niet alleen in theorie, maar ook in de practijk een aandeel van dq, Duit sche annuiteiten te verzekeren. Er zal nog wel eens aanleiding zijn, hier op verder in te gaan, als de heeren te Parijs elkaar er over in de haren gaan zitten. Als we deze oneerbiedige uitdrukking mogen gebruiken na al de welwillendheid, die gisteren in woorden bleek. De „Manchester Guardian" meldt, dat de Er.gelsche regeering met een telegrafi sche beraadslaging over het protocol van Genève niet tevreden is. Zij zal daarom aan den in Maart te houden Volkenbondsraad mededeelen, dat zij zonder conferentie met de Dominions het protocol Van Genève niet kan aannemen en verdere opschorting van een behandeling van de zaak tot de vol gende zitting van den Raad in Juni verzoe ken. Het is echter onwaarschijnlijk, dat de politieke toestand in Canada en Australië tegen dien tijd zal zijn opgeklaard, zoodat verdaging tot December noodig zou zijn. Dientengevolge zou deze afzonderlijke rijks- conferentie met de algemeene rijksconfe rentie samenvallen, die zooals men weet om de twee jaren gehouden wordt. VERZAKKING VAN EEN BERG. De bewoners van het Rhymneydal, in Zuid-Wales, worden met groote ontbering bedreigd tengevolge van de geleidelijke ver zakking van den berg, die door springvloe den is ondermijnd. De spoorweg-, gas- en waterdiensten worden bedreigd. Honderd twintigduizend inwoners worden getroffen. DE LONDENSCHE ST-. PAULS-KA- THEDRAAL. De beroemde St. Pauls Kathedraal te Londen schijnt in bouwvalligen staat te ver- keeren. De architect, sir Christopher Wren, heeft destijds de pilaren, waarop de koepel rust, met puin doen vullen. De'verraderij ke tand des tijds heeft dit puin tot stof gemalen en nu dreigt de koepel, die 40.000 ton weegt, ze onder zijn last te verpletteren. De pijlers moeten versterkt worden. Gevreesd wordt dat dit werk niet kan worden verricht zonder den koepel weg te nemen en dat de kathe draal dan dientengevolge voor den duur van twintig jaren zal moeten worden gesloten. De kosten van het herstel worden geschat op 500.000 pond sterling. De kosten van een voorloopige vulling van de pijlers met vloeiend cement worden geraamd op 120.000 a 140.000 pond sterling. Een telegram van het W.B. uit Nettren- burg, meldt, dat gistermorgen om kwart voor vier een aardschok is waargenomen, die be stond uit drie steeds heftiger wordende stoo- ten. Dergelijke schokken zijn ook waarge nomen in andere kantons. DE FRANSCHE OUD-GEZANT BENOIST. De „Figaro" meldt, dat de voormalige gezant te 's-Gravenhage, „dien de heer Her- riot op zoo boosaardige wijze in ongenade deed vallen," zooals het blad het uitdrukt, in het politieke leven zal terugkeeren met een rede voor de „Société des Conférences" over Frankrijk en het Varikaan DE GEëINDIGDE STAKING TE DOUARNENEZ. De staking in de conservenfabrieken te Douarnenez blijkt geëindigd te zijn, door dat werkgevers en werknemers het met el kaar eens zijn geworden. Heden zou het werk worden voortgezet. De voor een maand ge schorste communistische tnaire Le Ftanchec heeft zijn functie hervat. Te Parijs is huiszoeking gedaan in het bu reau van de Union générale des syndicats réformites. Naar men zich herinnert waren op Nieuwjaarsdag afgezanten dezer anti communistische vereeniging naar het Bre- tonsche stadje getogen, naar het heette om propaganda te maken. Hun komst gaf aan leiding tot een bloedige botsing. Uit een brief van een werkgever, welken „L'Oeuvre" pu bliceert, zou blijken dat de meergenoemde vereeniging er eene is van „stakingsbrekers". Het merkwaardige geval doet zich voor, dat deze organisatie niet alleen in een perceel van de stad Parijs gevestigd is, maar Zelfs nog van de stad subsidie krijgt om de huur te be talen HET COMMUNISME IN TUNIS. Het parket van Tunis heeft een vervol ging ingesteld tegen het blad „l'Avenir So cial" wegens het publiceeren van een arti kel over het communisme en het nationa lisme, dat geacht wordt een aantasting te zijn van de rechten en bevoegdheden der Fran sche republiek in het regentschap. EEN DREIGENDE BROODCRISIS IN ROEMENIE. Als een der redenen voor het korenuit voerverbod uit Roemenië voert de „Dimi- neata" aan, dat de meélvoorraden in Roeme nië binnen drie maanden ongetwijfeld uit geput zullen zijn. Een zware broodcrisis bedreigt het land. De laatste korenoogst is op verre na niet groot genoeg geweest om cle eigen behoeften des lands te dekken en niettegenstaande dat heeft de regeering toch formeel vergunning gegeven voor den uitvoer van ongeveer 5000 W3gons koren, terwijl in werkelijkheid 15.000 wagons uitgevoerd worden. Men zal om de broodcrisis te vermijden, bij de broodbereiding tot vermenging van het tarwemeel met maismeel moeten terug keeren of moeten overgaan tot den invoer van tarwe uit Amerika. DE FLETTNER-ROTOR VOOR DEN LANDBOUW IN DE SOVJET-UNIE. Het Russische volks-commissariaat van landbouw heeft zich met een brief tot inge nieur Flettner gericht, waarin er op wordt gewezen, dat de door hem uitgevonden windtorens bij den Russischen landbouw groote verspreiding zouden kunnen vinden. Het commissariaat verzoekt hem om nauw keurige inrichtingen omtrent de uitvinding en geeft hem de verzekering, dat zijn rech ten daarop zullen worden beschermd. EEN VERIJDELDE COMMUNIS TISCHE GEWELDDAAD. De 38-jarige communist Percy Gibson stond Dinsdag voor den magistraat te New ton terecht op grond van het feit dat hij in het onwettig bezit was van ontplofbare stof fen. Bij het getuigenverhoor verklaarde een zekere John Thomas Shutt, een werkelooze, dat Gibson in een vergadering van werkeloo- zen verklaard had, dat hij voornemens was, het gemeentehuis en den burgemeester in de lucht te doen vliegen. Gibson zelf voegde hieraan toe, dat hij ook het plan had gehad, de electrische centrale in de lucht te doen vliegen en, samen met zijn vrienden, in de daarop volgende duisternis de winkels te plunderen. Gibson verklaarde verder nog dat hij 1000 pond zou ontvangen voor het in de lucht doen vliegen van het gemeente huis. De politie verklaarde, dat in Gibson's huis geschriften v/aten gevonden, die in Rus land gedrukt waren. APEKLIEREN GROOTHANDELSAR- TIKEL. Volgens den correspondent van de „Ti mes" te Bombay heeft Indië een nieuw uit voerartikel ontdekt. Honderden apen worden nl. ten behoeve van de behandeling van ape- klieren naar Duitschland en Engeland uit gevoerd. De nieuwe handel is onlangs be gonnen en neemt snel toe. Kort geleden zijn met een Duitsch stoomschip 500 apen ver scheept, terwijl er nu weer honderd op ver scheping wachten. De apen komen voorna melijk uit het district Lucknow. Een Indisch blad oefent terecht kritiek op het feit, dat de dieren verzonden wórden in benauwde houten kratten. EEN NIEUW NATIONAAL EMBLEEM VOOR WALES. In de Engelsche koninklijke kroon waren de samenstellende deelen van het Vereenigd Koninkrijk tot nog toe door de nationale emblemen ais volgt vertegenwoordigd Schotland door den distel, Engeland door de roos, Ierland door de klaver en Wales door het knoflook. Officieel is nu besloten het knoflook als nationaal embleem voor Wales af te schaffen en te vervangen door de nar cis. Dit besluit heeft, zoo meldt de „Daily Express", onder de deskundigen op het ge bied der heraldiek en onder de echte Welsh- mannen beroering gewekt. Al deze emblemen hebben natuurrijk hun historische beteeke nis en het knoflook werd tot nationaal em bleem verheven op instigatie van St. David ter gelegenheid van een overwinning van koning Arthur op de Angelsaksers. Het schijnt intusschen dat een naamsver warring de reden is voor cle Verandering van het embleem. Het Welscne woord voor knof look is ceninen en in sommige gedeelten van Wales wordt, de narcis St. Peters knoflook genoemd en daarom ook ceninen. In gezag hebbende kringen wordt echter gemeend, dat het volk van Wales meer voelt voor den knoflook, en wel om zijn artistieken vorm. Lloyd George, de groote Welshman, heeft altijd veel gevoeld voor de narcis, die des tijds hij ook uitverkoos als zinnebeeld voor Wales op de verzekeringszegels. Dr. v, Hamel Roos waarschuwt in het Mol, t. d, Verv. v. Levensm. tegen de uit Amerika hier ingevoerde sterk zure vruch ten in onvernist blik. Hij bevond o.a. in het sap van in vertinde bussen geconserveerde ananas (volgens opgavee zoo juist geïmpor teerd) niet minder dan 450 milligr. metal lisch tin per liter. Het is denkbaar dat personen met zeer sterke organen, ongestraft tegelijk met an dere spijzen dergelijke hoeveelheden me taal kunnen verdragen, doch men denke ook aan zwakken, zieken of kinderen, die dit sap als versnapering gebruiken en zeer beslist zal iedere geneeskundige dezen het gebruik van zulke artikelen ontraden. In den nacht van 6 op 7 Januari hoor den twee surveilleerende politiebeambten in de Govert Flinckstraat. te Amsterdam, een eigenaardig gebonk. Zij zagen in de verte, lat een man bezig was met een balk de pas geplaatste tank van een benzine pomp te beschadigen. Toen hij de agenten zag nam hij de vlucht. De man werd ech ter achterhaald en meegenomen naar het dichtstbijzijnde posthuis. Uit het verhoor bleek, dat het een geval van concurrentie- rijd betrof De arrestant was van meening, dat hij de pomp-installatie had moeten aan leggen. Een paard voor een wagen schrikte te Utrecht van enkele kinderen, die aan het hoepelen waren. Midden op den weg liepen een vrouw en een vierjarig kind; de vrouw die Het voertuig snel aan hoorde komen, week naar den kant uit en liet het kind alleen staan De voerman slaagde er niet in zijn wagen tot stilstand te brengen; het meisje werd gegrepen en kwam onder de wielen terecht. Met zware inwendige kneu zingen werd het naar de Rijksklinieken overgebracht, waar het spoedig overleed. Sedert geruimen tijd werden de veertig jonge artsen, die in het hospitaal van Neu- kcllen (Pruisen) in den kost zijn. voortdu rend ziek. De verschijnselen, waaraan zij leden, openbaarden zich niet bij de zieken of bij hei verplegend personeel. In d^ laa'ste dagen werden negen assis tenten bijzonder ernstig aangegrepen en was het duidelijk dat men hun op slinksche wijze een sterk laxeermiddel had toege diend. De gezamenlr'ke artsen hebben nu geweigerd nog langer van hospitaalkost te genieten. Zij hebben bovendien een profes sor laten komen om het geval te onder zoeken. Vermoedelijk gaat het hier om een wraakoefening van een nog onbekend pcr- coon. Msb. G., de kaste'ein van het café „De Passa ge", aan den Heerenweg te Groningen, die aangehouden was in verband met den brand in zijn café, is weer op vrije voeten gesteld. De arbeider Kr., van Veendam voor de justitie geleid terzake brandstichting, is op vrije voeten gelaten. Op Nieuwjaarsdag werd in de omgeving van den Dam te Amsterdam een naar schatting 60-jarige vrouw, klaarblijkelijk een zwerfster, in zwaar beschonken toestand aangetroffen Zij werd naar het bureau St. Pielersbal overgebracht en in een der cel len geplaatst om haar roes uit te slapen. Toen de arrestante op het daarvoor vastge stelde tijdstip werd gecontroleerd, ontdekte men dat zij overleden was. Overmatig drankmisbruik moet de oorzaak van haar dood zijn. Dinsdagnacht zat de 18-jarige M. te Kerlc- rade, die een weinig onder den invloed van te veel gebruikten sterken drank was thuis gekomen, aan de tafel te slapen. Na eenige oogenblikken w den er in de kamer twee ruiten vernield, het venster geopend en kwa men A., diens vader en diens zwager v. d. V. door het geopende venster binnen, ge wapend met knuppels. Ze mishandelden M. en brachten hem slagen toe op het hoofd, waardoor hij een aantal bulten, blauwe plek ken aan het lichaam enz. bekwam, terwijl zijn moeder, die ter hulp kwam, een trap tegen het onderlijf kreeg, waarna de drie door het venster vluchtten met achterlating van een knuppel, De oorzaak moet worden toegeschreven aan een burentwist. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam vestigt de aandacht van be langhebbenden op het groote gevaar, dat bij onoordeelkundige behandeling van het laden, lossen en vervoeren van ferro-silicium kan zijn verbonden. In vochtigen toestand kan deze stof gassen ontwikkelen, waarvan de inademing voor den mensch doodelijke ge volgen heeft. Het is voor de bemanning van schepen, die ladingen ferro-silicium aan voeren en voor de arbeiders, die deze ver werken, van het grootste belang zich te richten naar de voorschriften, die door den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Rotterdam zijn gegeven en die bij het bin nenkomen van iedere lading mondeling zul len worden herhaald. Het bericht, dat de Koningin honoris causa doctor in de beide rechten zal wor den, brengt ons, schrijft het Hbld,, een anec dote in het geheugen terug, die voor een jaar of vijftien in den Haag werd verteld. Wij waren in die dagen in onderhande ling over de Noordzee-conventie, Buiten- landsche Zaken zou daarover een nota uit zenden naar Berlijn en een concept daarvan was ter goedkeuring van H. M. gezonden. De Koningin wenschte een advies van enkele leden van den Raad van State en mr. T M. C. Asser werd door de Koningin tot een bespreking uitgenoodigd In plaats van, zooals gebruik was, de nota aan den staats raad ter hand te stellen, las H. M. den heer Asser de nota voor. Deze laatste ging met den inhoud van het stuk gaarne accoord. In het bijzonder met een viertal argumenten van juridischen aard toonde de rechtsken- ner zich ingenomen. Waarop de Koningin zei; U weet niet hoe u mij vleit excellentie! Drie van de vier door u zoozeer gewaar deerde opmerkingen heb ik met potlood aan den rand van het stuk er bijgevoegd! Daar om liet ik u het stuk niet lezen. Ik vreesde dat u mijn handschrift zoudt herkennen! De Leidsche academische senaat, die H. M. het doctoraat honoris causa verleende, had dus a priori de instemming in zekeren zin van wijlen den beroemden iurist. Haar leven oi driehonderd gulden Onlangs ontving een gehuwde dame, die op de Nassaukade te Amsterdam woonach tig is en die ziek te bed lag, een dreigbrief waarin zij met den dood bedreigd werd, wanneer zij niet op een bepaalde plaats de som van driehonderd gulden overhandigde, of liet overhandigen aan een persoon, die het ■Seld daar in ontvangst zou nemen. De brief was niet in een enveloppe gestoken en was met zwart potlood in drukletters geschreven. Toen het donker was is het schri'Ven in de bus gestoken De echtgenoot ven de dame deed aangifte bij de po litie en een onderzoek werd ingesteld Op het tijdstip, dat de schrüver had aangewe zen om het 'geld te overhandigen, ging een rechercheur naar de aangewezen plaats en deed alsof hij het gdd uit zijn nortefeuille haalde. Er kwam echter niemand. Vermoedelijk heeft men hier te doen met ren kwajongensstreek. Bij de inbraak in de villa van den heer Ten Cate, te Eibergen, (Geld.) werd o.a. ook een akte'ascb vermist. Deze is door een landbouwer in Honesbosch teruggevon den. De inbreker had er een briefje in ge daan in het Duitch geschreven waarin hij den heer Ten Cate mededeelde, dat de bult niet was meegevallen en hij weinig had verdiend, Het briefje eindigde met het aan bieden van excuus voor bet nachtelijk be zoek en vriende'i'ke groeten Woensdagnacht hebben Rijksambtenaren in vereeniging met de politie bij den land bouwer H. aan de Jonkersvaart te Marum, een volledig distilleertoestel in beslag ge nomen. Senor Angel Herrero, een jongeman te Madrid, had bij een Kerstverloting den tweeden prijs gewonnen. Hij ze'te dien on middellijk in geld om en ging daarna de eerste de beste bar binnen om een goed gedeelte van zijn winst in alcohol om te zetten Hij was toeval'ig terechtgekomen in een oestersalon, en daarom bestelde hij bij ziin wijn een portie van die schaaldieren. Ook nu was het geluk met'hem, want de eers'e cle beste oester, die hii opende, be vatte een «roote parel. Onmiddellijk ging hii naar buiten, verkocht zijn schat aan een koopman voor 3000 oese'a's en keerde weer tevreden naar zijn tafeltje terug. De geschiedenis van ziir eerste en tweede for tuin verbreidde zich echter als een loopend vuurtje en spoedig liep dc bar zoo vol. dat de eigenaar de deuren moest laten sluiten Weldra waren alle oesters uitverkocht, maar in geen enkele werd nog een parel gevonden. De gasten voelden dit als een gruwelüke onrechtvaardigheid en koelden hun woede door een grondige verwoesting in het lo kaal aan *e richten. Per trein is Woensdagavond, omstreeks 7 uur aan het station H. S. M. te 's-Hage, aangebracht van de Laan v. Nieuw Oost- Tndië, de heer B. J. W., uit Schiebroek. Deze heer wilde aan de halte-Laan van N. O.-Indië uit een in beweging ziinden trein stappen daar hij meende te Schie broek tc zijn. Hij kwam echter te vallen en werd korten tijd later langs den spoordijk met een wond aan zijn hoofd door beamb ten gevonden. In de ontginningen van de Oostelijke Peel wordt door de pachters zeer geklaagd over groote schade, we'ke door larven aan de droge wordt toegebracht. De aangetaste planten groeien zoo goed als niet meer. De plaag houdt vermoedelijk verband met de mollenvangsten en het gebrek aan Insecten etende vogels. Te Bronneger werd een meisie, dat in den stal van den landbouwer H. bezig was met melken, door een jong beest zoo ge- stooten, dat ze bewusteloos neerviel en in erns'igen toestand naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd moest worden. Het Duftsche schip Medusa, groot 1375 ton, schipper Bickenbach, geladen met ka- lizout voor de firma Kroll te Zwolle, is in aanvaring geweest met de IJselbrug bij Doesburg Deze werd zoodanig ontzet, dat de tram Woensdag den geheelen dag niet kon passeeren. Men is bezig de zware ijze ren verbindingsbalken weder recht te bui gen. Door een verzakking in een kleigroeve le Swalmen (Limb.) werden twee arbeiders onder de aardmassa bedolven. Met groote moeite werden beiden uit hun benarde po sitie bevrijd, waarbij bleek, dat belden ernstige kneuzingen hadden bekomen, Zij zijn in het ziekenhuis te Roermond opgenomen. In het Graafschap Zutphen is het water door de geweldige regens der laatste da gen ook zeer hoog opgestuwd, waardoor langs alle riviertjes en beken de lande rijen wijd en zijd onder water staan. Voor al het Berkeldal lijkt één zee. Te Nettel horst en Zwiep staat het water meer dan een halven meter hoog. Alleen de toppen van palen van afrasteringen steken nog maar boven de wijde watervlakte uit. Eibergen is van den Needschenweg niet meer te bereiken. Het water stroomt daar over den straatweg. Zondagmorgen moest men voor de kerk gangers reeds een noodbrug in de lengte over den weg slaan. Het wassende water nam echter spoedig alles mee wat los was. Bij Neede zijn dc Bolksbeek en de Schip beek builen de oevers getreden, in de buurtschap Hoonte zijn vele boerderijen in gesloten. De laag gelegen huizen hebben het water in kamers en stal. In geen ja ren is het water hier zoo hoog geweest. Te Groenlo staat de Maliebaan onder en de verbindingsweg van deze met de stad eveneens. Bij Borculo is het eveneens alles water, wat men ziet. Sedert den oorlog konden de heiligdoms vaarten naar Aken niet meer geregeld be zocht worden. Dit jaar zal zulks voor 't eerst na al die jaren weer plaats hebben. De kostbare reliquieën zullen van den Dom aan het geloovige volk getoond worden, In 799 ging paus Leo III naar Karei den Grooten in Paderborn, om hem om steun tegen oproerige menschen te verzoeken. Kerstnacht 800 zag Rome de Keizerskro ning, eenige jaren later, in 804, trok paus Leo weer over de Alpen en vierde met Karei den Grooten het Kerstfeest te Aken. Driekoningendag 805 wijdde de paus de Domkerk, de Lieve Vrouwen Munsterkerk, Li Aken. Karei de Groote bouwde destijds voor zijne residentie de kerk, die vóór alles de heerlijkheid van O, L, Vrouw en haar God- delijken Zoon wilde prijzen. Ook was Kei zer Karei er op bedacht voor de vele kost bare, eerbeidwaardige reliquieën, die hij uit Rome, Constantiliopel en Jeruzalem en el ders meegebracht had, een waardig verblijf te stichten. De Keizer spaarde kosten noch moeiten, noch inspannende en gevaarlijke reizen, en riep meesters, kunstenaars en werklieden uit alle deelen der wereld naar Aken. Paus Adriaan I gaf zijne toestem ming, dat uit het ravennatisch palcis mosaie- ken, marmer en andere kostbaarheden ge nomen werden, uit Ravenna en andere ste den kwamen de prachtvolle zuilen in het Hoogmunster, die helaas niet meer voltallig aanwezig zijn, maar gedeeltelijk naar het buitenland werden overgebracht (Louvre). Karel's werklieden brachten ze met onbe schrijflijke moeite naar Aken over. Het oxtogon, de voorhal en torens, de gothieke voorhal enz. werden met zulke genialiteit, kracht en cne-gie gebouwd, dat de toe schouwer thans nog in extase staat. Prach tige torens en kasten van groote waarde vertellen van soliditeit en bekwaamheid van den Akenschen Karolingischen arbeid. Vele jaren werd aan de Lieve Vrouwen- Munsterkerk gewerkt. Keizer Karei woon de geregeld de godsdienstplechtigheden in den Dom hij. Karei was een wereldheer- scher doch hij boog deemoedig de knie voor den Allerhoogste. In het Retraite-huis Loyola te Vught is gisteren, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden in den ouderdom van 73 jaar de Zeereerw, Pa ter Henricus Gerardus Tholen S. J. De thans overledene ontving in 1887 de H. Priesterwijding en verbleef sinds 1920 in Loyola te Vught, Op den 2en Februari herdenkt de Eerw. frater Sigebertus Rombouts den dag, waarop hij 25 jaar geleden zijn intrede deed in de Congregatie der Fraters te Tilburg. In diezelfde maand bestaat O. E. B., waar van fr. Sigebertus Redacteur-secretaris is, twaalf en een half jaar Z. E. is tegenwoordig werkzaam aan de Kweekschool voor fraters te Gofrle. Woensdag is in een openbare vergadering van den Senaat der technische Hoogeschool te Delft, door prof. v d. Steur het diploma van het doctoraat in de technische weten- I schappen „honoris causa" overhandigd aan den heer Dr. H. P. Berlage. I zijn enkel bereid een overeenkomst aan te gaan met handhaving van de bestaande loc- nen. De door de werkgevers voorgestelde verslechteringen zijn teruggenomen. De werkgevers verklaarden zich bereid een wij ziging van het klassesystecm van gemeen ten, waaruit onrechtvaardigheden voort vloeien, ernstig onder oogen te zien. Z. D. II de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot geestelijk adviseur van den Dioc. R.-K. Vrouwenbond alsmede van de afdeeling Amsterdam van dezen Bond, den Zeereerw, heer A. I, Melkert, pastoor tf Amsterdam (H, Hart). („St. Bavo".) Er wordt geen onderhoud verleend. Het „Centrum" verneemt, dat door de Directie der Ned. Spoorwegen in opdracht van den Raad van Commissarissen aan de Vakorganisaties is medegedeeld, dat het ge vraagde onderhoud met dien Raad in zake dc extra uitkeeringen niet verleend kan worden, wijl deze aangelegenheid de be drijfsleiding raakt, welke uitsluitend tot dl bevoegheid der directie behoort. Wij ontvingen het 6de Jaarverslag dei afdeeling Amsterdam van bovengenoemden Bond. In een inleiding geeft het verslag nog een» het doel van den Bond aan, onder ons katholieken nog maar al te weinig bekend. a. Bestrijding der N.-Malth praktijken. b. Verdieping van het geestelijk leven in de gezinnen. c. Steunverleening aan gezinshoofden, die niet in aanmerking komen voor onderstand e.d. van bestaande organisatiën d. bevordering van woningbouw voor greote gezinnen. e. Uitzending van kinderen naar heide, bosch en zee. f. Alle sociale en charitatieve werken be oefenen, bevorderlijk aan het doel. Het verslag geeft een interessant over zicht van het belangrijke werk van den Bond en ziin onderafdeelingen. Hei nuttige en het aangename. Bij een vorige zonsverduistering in Cali- fornië, in 1923, meende men op te merken, dat radio-signalen zwakker werden gehoord maar er was geen tijd om het systematisch te onderzoeken, zoodat men nog minder antwoord kon geven of de invloed van de verduistering dezelfde was als die van den vallenden nacht. Ditmaal gaat men dit vraagstuk in Ame rika beter aanpakken. Automatische toe stellen in het pad van de maanschaduw zul len de sterkte van vooruit bepaalde stati ons regislreeren voor en tijdens de verduis tering. Radioamateurs met zendvergunning oefenen nu reeds de proeven, die zij zullen nemen. Interessant en vernuftig is de manier waarop de „Scientific American" het groo te publiek laat meewerken. Er worden een paar stations aangewezen (de anderen wordt om stilte verzocht), die een uur van tevoren muziek en redevoeringen zullen ge ven met herhaalde vermelding Van de oroefletters. Iedere amateur heeft dus tijd om zoo goed mogelijk af te stemmen. Vijf tien minuten voor de eclips begint het sta tion een vooraf geprepareerd stuk langzaam voor te lezen; die duurt tot een kwartier na de verduistering. Een tweede persoon registreert met een chronometer op de se conde af, wanneer elk woord werd uitge sproken. Ht eenige wat men nu' aan de amateurs vraagt, is te berichten bij welke woorden dc verstaanbaarheid geringer werd, geheel op hield of weer toenam. Men heeft dan een zeer waardevol gegeven. Immers men weet Drecies den tijd, waarop dit woord gespro ken werd. Men weet ook hoever de eclips in de woonplaats van den amateur gevor derd was en deze kennis, verkregen uit hon derden plaatsen, is de beste die men zich kan wenschen. Men zal ook de hulp inroepen van ama- 'curs, die zelf buiten den schaduwgordel wonen. Deze kunnen de seinen contrólee- ren van stations „aan den anderen" kant, die een tijd lang slechts door het eclips- gebied heen kunnen luisteren. Bij de onderhandelingen tusschen werk gevers- en werknemers-organisaties over de collectieve arbeidsovereenkomsten in het bouwbedrijf is, naar „Het Volk" meldt, ten aanzien van dc regeling van den arbeidsduur overeenstemming verkregen. In de overeen komst zal opnieuw worden vastgelegd, dat voor alle plaatsen, waarvoor het contract geldt, de arbeidsweek op 48 uren zal blijven i bepaald. De door de werklieden gevraagde loons- verhooging teruggewezen. De patroons I Te Barneveld in 1924 voor 314 millioen verhandeld, In het afgeloopen jaar was de aanvoer van eieren ter markt te Barneveld als volgt: Ja nuari 950.000 stuks, gemiddelde prijs 12.15 per 100 stuks; Februari 1.520.000 stuks, prijs 8.68; Maart 2.940.000 stuks, prijs 6.65; April 3.544.000 stuks, prijs 6; Mei 4.850.000 stuks, prijs 6,70; Juni 3.060.000 stuks, prijj 7.10; Juli 2.900.000 stuks, prijs 7.75; Augustus 2.000.000 stuks, prijs 8.30; Sep tember 1.280.000 stuks, prijs 10; Octo ber 900.000 stuks, prijs 12; November 200.000 stuks, prijs 14.25 en December 425.000 stuks, prijs 11.70. In 't geheel zijn in 1924 aangevoerd 24.569.000 eieren, die 2.183.196 hebben op gebracht, zoodat de middelprijs ruim 8.8834 per 100 stuks heeft bedragen. Ten bewijze, hoe geweldig de kippensta- pel zich na de oorlogsjaren heeft uitgebreid, dienen nog de volgende cijfers. In 1919 be droeg de eierenaanvoer bier slechts 2 mil lioen stuks, in 1920 ruim 634 millioen, in 1923 2334 millioen en in 1924, zooals gemeld, ruim 2434 millioen. Was de vermeerdering van den aanvoer het laatste iaar dus minder groot dan vorige jaren, van veel beteekenis voor de kippenfokkers was, dat de eierprijs in 1924 aanmerkelijk hooger was dan het daaraan voorafgaande iaar. Toen toch was de middelprijs nauwelijks 7.13 per 100 stuks, zoodat de totale opbrengst der in 1924 aangevoerde eieren, die van 1923 niet meer dan een half millioen gulden heeft overschreden. Bovendien zijn in 1924 ter markt aange voerd niet minder dan 842.600 stuks pluim vee, waarvan de opbrengst stellig op 1.250.000 mag worden geschat. In totaal hebben de kippenfokkers dus in 1924 op onze markt gebeurd bijna 334 millioen gut den. Naar het Volk verneemt, heeft het rijk besloten, dit jaar geen steun te verleenen aan de treilvisscherij. Onder die omstandig heden heeft het gemeentebestuur van 's-Hage, dat zich in beginsel tot steun be reid verklaard had, mits de regeering op nieuw zou meewerken, eveneens van steun verleening afgezien. Ten behoeve van de intern. Voorjaars bloemententoonstelling 1925 is, naar de Tel. verneemt, door de Koningin beschikbaar gesteld een gouden medaille met hare beel tenis, door de Koningin-moeder een zilve ren en een kleinere zilveren medaille en door den Prins een zilveren en twee klei nere zilveren medailles. Vier jaar gevangenisstraf geëischf. De 30-jarige P. J P„ wonende te Spek- holzerheidc (Limb,), stond voor de Recht bank te Maastricht terecht voor het feit dat hij in den nacht van 5 op 6 September 1.1 bij de heeren Lecloe en Senden te Voeren daal had ingebroken. Toen de verdenking op beklaagde viel, beeft de rijksveldwachter Ramakers met een collega huiszoeking ge daan in de woning, waar de verdachte met zijn moeder woonde. Zij vonden daar o. a. stukken van een gabardine jas, van dezelfde slof als er een bij den heer Lecloe vermist was. Op de rechtermouw zat een vlekje van blauwe verf en in de linkermouw een ge rafelde winkelhaak, welke ook in de ge stolen jas gezeten had Bovendien werden er sigaren gevonden van 't zelfde nw»k en mo del als de heer L. rookte. Ook vonden zij een paar oude schoenen van beklaagde, wrlke niet alleen precies pasten in dr bij de woning van de heeren Lecloe en Senden gevonden voetstaopen. doch ook toonden hetzelfde sb'itingshceld van de gummihakken en zelfs van nog een stukje gummi op de zool, alles aldus een zeer stcke aanwijzing vormend. Ii de nabijheid der woning van beklaagde werdook nog een ham in den grond verborgen gsvonden. Toevallig dat bij den lieer Senden ook een ham vermist werd. Dc heer van Waageningh, directeur van den Warenkeuringsdienst, welke de giosafdruk- sels en de schoenen had onderzocht, sprak als zijn overtuiging uit, dat de voetafdruk ken van dezelfde scnoenen afkomstig waren. Het O.M. was van oo-deel dat door het gioote aanta' duidelfke aanwüztngen de schuld van beklaagde is komen vast te staan. Ter zake van diefstal met braak, 2 maal gepleegd, luidde de eisch vier jaren gevangenisstraf. Tegen de moeder A. C. P., wed. K., werd ter zake van heling 2 jaren gevangenisstraf gerequireerd. Uitspraak 20 Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6