BRIEVEN UIT FRANKRIJK. Uit de Pers. Aan onze Leasers Radio Omroep. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Vrijdag 9 Januari 1925 Katholieke eenneid in het Heilige Jaar. Het Fransche bezoek. 8ÏNNENLANDSCH NIEUWS. LUCHTVERKEER. Ven vlucht RisalpoerCalcutta De luchtschiphasr* in Engelsch- Indië. Doodelijk vliegongeluk. SPORT EN SPEL. WIELRENNEN. DAMMEN. UIT DEN OMTREK. VELSEROORD. IJMUIDEN. BLOEMENDAAL. HALFWEG. 11A ARLEMMERLIEDE. SPAARNDAM. ZANDVOORT. BENNEBROEK. Spoort al Uw kennissen 1 aankwavxaag- enaanM* advertenties te plaatsen J in onze eigen Nieuwe llaarlemsche Courant PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlar.gd vanaf f6.— per maand. Bureau Meijer - Haar em. Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468. VRAGENBUS INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. De dure thee. Het blijft ons, Hollanders, moeilijK vallen de rran»ene gewoome, de Katnoiivken in p; aktiseex euüe en met praKtiseeiencle ka tholieken te veraeeien, te aanvaa»oen. Jien Éewoon.e hier zoo ïn^euuigara, aat in negen van oe tien gevanen, sprenenu over een van buis uit katnoheke persoonnjkiieid, dat prae- dicaat er aansionus aan worat toegevoegd. Algezien van üe onjuistheid als katuclieken te blijven besciiouvven die hun Kerkelijke plichten nit t nakomen, het katholicisme is geen ras gelijk b.v. hei Jodenaom, is er een g.oot gevaar aan die kwalnicatie verbonden, Oe eeibied voor het katholicisme wordt er door onaermijnd en al t- gemakkelijk vindt bij de tegenstanders de meening ingang, dat een verwaarioozen der kerkelijke voor schriften geen bezwaar is tot de katholieken te worden gerekend. Hoe moet hun oordeel luiden over een kerk, waarvan de leden zich den naam ka tholiek blijven toeeigenen, maar in de prak tijk blijken geven niets met die kerk te maken te hebben. Hoe wonderlijk doet het niet aan ze lm mannen die de kerk vervolgen met katholiek te bestempelen, eenvoudig en alleen omdat zij in dat geloof zijn geboren. Even onjuist als het is, alle niet-katholie- ken als protestant te oetitelen, een in Hol land vaak voorkomend verschijnsel, even onlogisch moet het heeten, hen katholiek te noemen die sedert hun jeugd gebroken heb ben met het houden der Vastenwetten, de verplichting van .Aishooren op Zon- en feestdagen en de Paaschpüchten niet ver vullen. Want al valt niet te betwisten, dat van die zoogenaamde niet-praktiseerende katholie ken velen in hun politieke 1- ensbeschou- wing hun oorspronkelijken godsdienst ge trouw blijven, de meesten verliezen daarbij uit het oog, wat de ware katholiek zich als norm voor de toepassing der christelijke be ginselen in de Staatkunde heeft gesteld. Bleef het alleen bij een onjuiste titulatuur, het zou nog zoo erg niet zijn, maar het ge vaar is groot door d- gevolgen die er uit voortvloeien De niet-praktiseerend' katholieken heb ben door hun halfslachtigheid de eenheid van een katholieke partij steeds tegenge houden en het dwaze verschil tusschen katholieken en clericaal in de wereld gehol pen. Zij zijn het ook nu weer die de krach tige actie tegen de anti-clericale-maatrege- len der regeerin'* in gevaar brengen. Hun weinig principieele overtuiging doet hen al te gemakkelijk overhe. naar een goedkeuring van maatregelen, die alleen bij een oppervlakkige beschouwing niet in strijd zijn met de katholieke leer. Des te eerder gaan zij daartoe over, in dien de hervormingen een democratisch, om niet te zeggen een demagogisch tintje dragen en zij de vrees koesteren door de katholieke beginselen voor te staan, als reaclionnair te worden beschouwd. H' t geval doet zich hier thans voor naar aanleiding van een even- tueele invoering der éénheidsschool. Ik ken katholieken in naam, die deze hervorming toejuichen, alleen omdat zij democratisch schijnt, het standenverschil opheft en het volk in de gelegenheid stelt gemakkelijker tot een verdere geestelijke ontwikkeling te komen. Zelfs indien deze veronderstelling, trouwens zonder moeite te ontzenuwen, waar is, dan nog is het plicht der katholieken zich krachtdadig te verzet ten tegen een instelling, uitgebroed in de kringen der vrijmetselarij, waarvan zij steeds het troetelkind is geweest als beste middel om 't katholieke geloof te bestrijden, Het gaat er niet om of er eenige, z.g. democratische voordeelen aan die ééne Staatsschool zijn verbonden, het gaat er om het godsdienstig onderwijs voor ondergang te behoeden, de vorming van het christelijk gezin, de basis van het maatschappelijk leven te handhaven. Het feit, dat deze door de éénheidsschool worden bedreigd, moest voldoende zijn, dat men er zich met hand en tand tegen verzet. Maar hoe is dit te verwachten van niet- praktiseerende katholieken, die de christe lijke beginselen in hun eigen leven niet weten hoog te houden. En wat het ergste is, deze katholieken in naam, worden ter linkerzijde uitgespeeld als voorstanders, om de onwetenden voor te spiegelen, dat de katholieke kerk toch wer kelijk niet zoozeer tegen die hervorming is gekant Het «.ijn alleen de clericalen, zoo zeggen zij, die er zien tegen verzetten. Het is niet te zeggen welk een ontzaggelijk kwaad deze op onwaarheid berustende onderscheiding in den loop der jaren heett aangericht. het wordt meer dan jd eens te breken met die onderverdeeling van katholieken in clericalen en niet clericalen, in praktiseeren- den en niet-praktiseerenden. lvleur beken nen is een gebiedende eisch. De katholieke kerk heeft niets te verwachten van personen die haar leer niet volgen, en haar voorschrif ten niet opvolgen, alleen katholiek gedoopt zijn. Het is al droevig genoeg, dat onder katho lieken van de daad zoo menig meenings- verschil bestaat, dat een innige samenwer king belemmert. Meeningsverschillen hoofdzakelijk geba seerd op het vraagstuk van den staatsvorm. Voorstanders van de republiek houden zich al te zeer gescheiden van de verdedigers eener monarchie, al is de tijd voorbij dat verband mag worden gelegd tusschen het katholicisme en een bepaalden Staatsvorm. Men moest zich beter 't woord van Paus Leo XIII bewust zijn, dat de kerk verhe ven is boven alle politieke partijen. Even bedenkelijk als die splitsing door het aanhangen van den een of anderen Staats vorm, is het tegenwoordig meer en meer op duikende gevaar, de klove tusschen aristo cratie en democratie dusdanig te vergroo- ten, dat daarin een reden wordt gezocht, de katholieke samenwerking het onderspit te doen delven I Vergeven wordt wat Paus Pius X eens uitdrukkelijk heeft verklaard, dat geen enkele meening op sociaal gebied het recht heeft, zich uitsluitend een monopolie van waarachtig katholicisme toe te eigenen. Het is helaas een treurig maar niet te onkennen verschijnsel, dat de katholieken zoo vaak teekenen van verdeeldheid geven, juist op oogenblikken en i*i tijdsomstandigheden dat éénheid ten zeerste is geboden. Met welk een kwalijk verborgen blijd schap, althans met welke groote belangstel ling die verdeeldheid in het kamp van onze tegenstanders steeds nauw aaneengesloten, waar het geldt het katholieke geloof te be- striiden, wordt begroet, ondervinden wij dagelijks. Dit op zichzelf moest reeds voldoende zijn ter waarschuwing. Zal het dit in Frank rijk zijn, waar het gemis aan éénheid het land heeft prijs gegeven aan kerkvervolging en alleen het blijvend herstel van die een heid nieuwe aanslagen op de kerkelüke vrüheid zal kunnen afweren? De krachtige organisatie der katholieken in de laatste tijden geeft vertrouwen voor de toekomst, al zouden zij sterker staan indien splitsing in meerdere honden was voorkomen. Eenheid in den meest volkomen zin van het' woord, maakt nog altüd de grootste macht, Hoe dikwijls is mij hier niet verze kerd, dat Nederland als voorbeeld van die katholieke eenheid bij uitstek wordt be schouwd. Aan de vruchten kent men den boom. Die vruchten van katholieke samenwerking in het naaste verleden zijn te talriik om niet :n Frankriik als begeerenswaardig te worden aangezien, Motfe Nederland ook in de toekomst dat voorbeeld van heerlijke, Roomsche eenheid aan Frankrijk blijven geven. Het eigen land zal er wel bij varen en Frankrijk zal er kracht in putten, meer kracht dan in een onlangs aan kardinaal Dubois gezonden adkaesie-betoiK'ng van een nrotestvergadering tegen de on<*eIonvige hervormingsmaatregelen van het kabinet I Harriot, om voort te arbeidpn aan het her stel van die Roomsche eenheid, al te lang verloren. Frankrijks katholieken staan op het punt door schade en schande wijs te worden. Is hierin niet wederkeerig een •■rnstige les voor het Katholieke Nederland delegen? Ook in d"zen legt het Heilige Jaar 1925 de katholieken van geheel de wereld een groote verplichting oo. Parijs, 8 Januari 1925, Mr. P. v, S. We lezen in ,,De Gelderlander": Dit wordt de Fransche week. De Fransche minister, de heer Godart, beheerder van het Departement van Ar beid. is in Den Haag aangekomen om heel de verdere week te besteden voor het be zichtigen van den woningbouw in ons land. Minister Aalberse vergezelt hem en in de drie hoofdsteden van het land zal er een reeks van feesten worden gegeven ter eere van den Franschen gast. Dat hoort ook zoo Minister Aalberse moet gezegd hebben, dat hij 't zijn Franschen ambgenoot zoo aangenaam mogelijk zal maken en dat verneemt Nederland met genoegen Het is een landsbelang, dat een lid der Fransche Regeering in ons land met voorkomend heid wordt ontvangen :n het komt boven dien tegemoet aan de sympathieke stem ming, welke in Nederland ten opzichte van het Fransche volk overherrschend is. Intusschen is de heer Godart lid van het Ministerie, welke de kerkvervolging in Frankrijk heeft heropend. En hier in Nederland wonen een paar millioen menschen, die dat een aanslag achten der vrijmetselarij op de persoonlij ke vrijheid en op de rechten van den R.K. godsdienst. Zal de Minister daar iets van merken? Zal hij er iets van hooren? Zoo hij werd rondgeleid door ons land, kon hij gebracht worden in huizen, waar innen of vrouwen van Fransche huizen mannen of vrouwen van Fransche nationa liteit in ballingschap leven, verdreven als ze zijn uit hun vaderland wegens de rnis- daad(i) van te leven in een kloostergemeen schap. Niemand zal hem naar deze huizen bren gen en de religieusen, die er hun leven wij den aan den dienst van God, hooren niet eens het gerucht dat het bezoek van hun landgenoot omgeeft. En al zouden ze ervan hooren, zij komen niet uit hun kloosters om den Franschen machthebber het feit hunner ballingschap als een protest en een verwijt voor de voeten te werpen, Maar de irillioenen Nederlandsche ka tholieken. die het protest tegen de macon- nieke politiek der Fransche Regeering in iet hart dragen, zullen zij den Franschen Minister tegemoet treden? Waren wij rumoerig van aard, wij span den doeken over de straten, waarlangs- de ■Minister rijden zou, doeken met „Vive Ia France" erop, maar ook „vivent les reli- gieux" Of wij wierpen protesten tegen de kerk vervolging in het hotel, waarin de Fransche Minister logeert. Maar zulke ostentatieve uitingen liggen niet in onzen aard en zouden ook weinig gepast zijn. Het bezoek van den Franschen Minister getuigt van waardeering voor den arbeid van het Ministerie Ruys, dat, vol gens sommigen, van alle democratische ge dachten is gespeend, en slech's vriendelijke tegemoetkoming past ons. Doch meer doen, dan de beleefdheid vor dert, kan niet van ons geëischt. Als wij iets hartelijks willen leggen in onzen toon, dan verkilt ons hart bij de herinnering aan de dreigende plannen dezer maijonnieke Re- gcering tegen de arme kloosterlingen der R.K, Kerk. De Minister is de vertegenwoor diger van het Fransche volk en door dat begaafde en grootmoedige en edelhartige volk gaat ons hart open. Maar de Minister is lid van het Kabinet Hemot, werktuig der vrijmetselarij in den strijd tegen onze Kerk en als het waar is, dat de vrijmetselarij in ternationaal is, de Roomsche broederschap is evenmin door landsgrenzen beperkt. De vervolging is gercht tegen Fransche religi eusen, maar gaat tegen de Roomsch Katho lieke, dat is, de algemcene Kerk, en als zoodanig voelen wij alle slagen ervan neer komen op ons. Wij zouden den Franschen Minister het liefst enkel zien als vertegen woordiger van zijn volk. wij kunnen echter den kerkvervolger in hem niet voorbijzien. Misschien ontmoet hij in ons land men schen, die hem deswegen huldigen en aan moedigen; minstens twee milhoen Neder landers voelen de kerkvervolging in Frank rijk als een onrecht Het is plicht, dit uit te spreken. UIT NOORD-HOLLANDS NOORDER KWARTIER. De handel en Nijverheid in 1924. Bij de opening van de te Alkmaar ten stadhuize gehouden vergadering van de K. v. K. voor Hollands Noorderkwartier hield de voorzitter, de heer S. W. Amtz een rede over den toestand van handel en be drijf in dit district van de Kamer over het jaar 1924. Over het geheel was die toestand beter dan in 1923. Aan de Tel. ontleenen we dienaangaande het volgende: Voor de grovere tuinbouwproducten (spe ciaal ronde, witte en gele kooll was de in zet bijzonder gunst'g. In de eerste maanden liepen de prijzen tot boven het dubbele van de hoogste markt in de duurste oorlogsja ren. Voor uien en wortelen waren de laatste maanden van het oude seizoen ook goed. Het nieuwe seizoen, begonnen in Juni, kan bevredigend genoemd worden, ui'gezon- derd voor witte kool, warvan de prijzen niet loonend waren door een enormen aanvoer op de veilingen. Thans nog is de voorraad zeer groot. Langs de duinstreek en bezuiden Alkmaar was de toestand v den tuinbouw dooreen genomen goed. De kaashandel is vlot geweest, voorna melijk door grootere vraag uit Duitsch- land, De export r.aar dit rijk zal vermoe delijk wel 30.000,000 kilo bedragen hebben. Tot ultimo November werd totaal uitge voerd voor 69,253.000 en over het ge- heele jaar 1923 voor 48.538.000. De aanvoer op de kaasmarkt te Alkmaar bedroeg 6.722.350 kilo of 559842 kilo meer dan in 1923. Doordat de prijzen der bloembollen best waren, gaf deze tak van tuinbouw goede resultaten, hier en daar zelfs uitmuntend. Duitschlard was een goede afnemer. Ondanks het weder heerschen van mond en klauwzeer, was het jaar 1924 voor de zuivelbereiders gunstig, waarop het herstel van de geldwaarde in Duitschl. grooten in vloed uitoefende. De kwaliteit der granen leed veel door den natten oogsttijd, maar daar de prijzen en de opbrengst vrij goed waren, konden de resultaten van bet bedrijf goed genoemd worden. De Noordzeevisscherij gaf goede resulta ten de haring- en de ansjovisvangst was zeer goed, dank zij de vraag van Duitsc'h- land. De zeegras-oogst gaf matige uitkom sten. De handel kon zich over het geheel ge makkelijker bewegen dan voorheen door het verminderen van exportmoeilijkheden. Grooter moeilijkheden ondervond de han del van slechte betalers in binnen- en bui tenland. Het credietwezen vergemakkelijkte het zakendoen niet, waardoor de opb'oei, die overigens wel merkbaar was, niet vol doende tot zijn recht kwam. Het bankwezen ondervond den terugslag van de wereldcrisis. De instellingen die op voorzich'ige wijze geleid werden, hadden daarvan minder last. Andere, die vaak ge forceerd omhoog kwamen geraakten soms in moeili'kheden. waardoor enkelen hun be drijf eindigden en andere reorganiseerden Hierbij kwamen geen verliezen voor der den, wel echter bij het faillissement van één fde Noord-Hol1 andecho Bank te Alk maar), Overigens was 1924 voor het bank wezen niet ongunstig, de zwakke plekken schijnen verdwenen Als algemeen voorzitter werd herkozen de heer Arntz en als voorzitter van de af- deelingen groot- en kleinbedrijf resp. de heeren M. A. Kolster te Den Helder en Smalz te Scha gen Na eenige bespreking over het West- friesche kanalenplan werd besloten het nap- port der commissie van vier af te wach ten. VERPF.TERDE SCHEEPVAARTWEG AMSTERDAM—BOVENRIJN. Verschenen is het verslag van de Staats commissie inzake den aanleg van een ver beterden scheepvaartweg van Amsterdam naar den Boven-Rijn. De commissie komt eenstemmig tot de slotsom, dat het tracé AmsterdamUtrechtWijk bij Duurstede Tiel het meest voor uitvoering in aanmer king komt. De totale kosten worden geraamd op 41.900.000. ONZE VLIEGTUIGINDUSTRIE GEPASSEERD. De vier vliegbooten voor de nieuwe kruisers. Het Tweede Kamerlid, de heer Ter Hall, heeft tot den minister van Marine de vol gende vragen gericht: Is het juist, dat vanwege de Nederland sche marine ten behoeve der nieuwe krui sers bij de Fairev Vliegtuigenfabriek in En geland een bestelling geplaatst is op vier watervliegtuigen van het dubbel-drijver- type? Zoo ja, wil de minister dan mededeelen, welke redenen aanwezig waren,dat de Ne derlandsche vliegluigernijverheid, die, naar veler meening, in staat geacht wordt, zich met de beste der buitenlandsche fabrieken te meten, bij deze belangrijke bestelling voorbij werd gegaan en een Nederlandsche regeeringsbestelling aan een Britsche fabriek werd gegund? Is het gerucht juist, dat de opdracht, aan bovenbedoelde Fairey-fabriek gegeven, de bestelling is, welke aanvankeli'k geplaatst werd bij de Nederlandsche Vliegtuigenfa briek, welke bestelling echter werd gean nuleerd, toen het eerste toestel der serie van vier niet aan de gestelde eiscbnn vol deed? Als het gevraagde sub 3 juist is, is het dan eveneens juist, dat het minder de schuld was van de Nederlandsche Vliegtuigenfa briek, dat bedoeld toestel niet aan de eischen voldeed, doch dat zulks veroorzaakt werd. doordien het marinebestuur aanvan kelijk een type vliegtuig in opdracht gaf, dat van zéér minieme afmetingen moestvzijn, maar, toen het eerste toestel afgeleverd was, tot dp nadere overtuiging kwam, dat een vliegboot van geringe afmetingen, als door de marine gewenscht, veel te zwaar werd en dus over onvoldoende vliegcapaci- tcifen beschikte? Waarom, indien dit inderdaad zóó mocht hebben plaats gehad, heeft men de Neder landsche fabriek toen geen kans gegeven een nieuw verbeterd tyne uit te brengen, doch heeft men die fabriek laten zitten voor het risico der zeer groote kosten, die het bouwen, beproeven -.1 telkens wijz gon vn de afgekeurde vliegboot hebben Geëischt? Fn waarom heeft het marinebestuur ten slotte, na tot het inzicht te zijn gekorren, dat een vliegboot van de geringe afmetin gen als het "ewenscht had, toch maar een onding was. de Fngrische maatschappij een opdracht gegeven tot het aanni'ken van vier rfewone drijver-watervlierftui'fen, een op dracht, welke evengoed in Nederland had kunnen worden uitgevoerd? Uit Delhi (Voor-lndicl wordt gemeld: Binnenkort zullen zes vliegtuigen van de British Royal Air Force voor een oefening over tanden afstand een vlucht ondernemen van Risalooer naar Calcutta en terug. Op iedere reis zullen zij onderweg driemaal {anden voor hef vullen van de olietanks Op 40 mijlen van Bombay af zal een vliegterrein als basis voor Engelsche lucht schepen worden ingericht. Woensdagmorgen verongelukte een water vliegtuig, dat te F-iedrichshafén was opge stegen De vlieger Aland kwam daarbij om, terwiil een tweede vlieger gewond werd. Het vliegtuig is binnengehaald. Een onderhoud met den heer Fokker. Het „Hbld." heeft een onderhoud gehad met den heer A. H. G. Fokker, die na lang durig verblijf in Amerika, sedert eenige dagen in Amsterdam is teruggekeerd. Aan het verslag van dit onderhoud ontleenen wij het volgende: Natuurlijk betrof onze eerste vraag zijn oordeel over de Nederland-Indië vlucht, maar de heer Fokker had in de dagen na zijn terugkomst nog niet de gelegenheid ge had al het materiaal omtrent de vlucht te bestudeeren. Het groote doel, aldus de heer Fokker is volkomen bereikt. Indië is voor de com- mercieele aviatiek wakker geschud. Daar enboven is bewezen, dat 't traject met een Fokker-verkeerioestel is af te leggen. Ik breng een woord van hulde aan Guillonard en „Het Leven", dat zoo spontaan een motor aanbood. Op deze propaganda moet het luchtverkeer in Indië worden opge bouwd, evenals de K. L. M. op de E.L.T.A. is opgebouwd. Het luchtverkeer heeft in Indië een reden van bestaan en zal in een behoefte voor zien, ook al wordt dit door velen nog niet ingezien. Ook is er levensvatbaarheid voor een constante luchtverbinding met Europa, vooral als onderdeel der route Engeland Australië. U hebt zeker wel iets gehoord van het plan om een vijf-werelddeelen-vlucht te ondernemen? Het is begrijpelijk dat de onderne- mingslustige luitenant Koppen, wien de eer toekomt direct na den oorlog reeds het plan te hebben opgevat als eerste in Ne derland, naar Indië te vliegen, doch dat plan thans door Van der Hoop zag verwe- zenlijken, niet stil zit, en zijn illusie, een gioote vlucht te maken, werkelijkheid wil doen worden. Het plan zooals het thans evenwel gelanceerd wordt, is ietwat fantas tisch. hoewel het per saldo wel uitvoer baar is in gewijzigden en gematigden vorm. Thans evenwel acht ik het van weinig waarde Ik heb de Nederland-Indië-vlucht belang rijk gesteund met een bepaald doel: de pro paganda in onze Koloniën en de bruikbaar heid der moderne verkeersvliegtuigen te beproeven. Het practische nut van een vijf-werelddeelen-vlucht kan ik niet inzien. Er is nu genoeg gevlogen: twee keeren dwars over den Atlantisclren Oceaan, dwars over geheel Amerika, rond de ge- heele wereld, vele malen van Europa naar Japar, Australië en onze Oost. Het is nu wellet'rs. Nederland is bovendien te klein voor de financiering van wereldvluchten. NederlandIndië was van nationaal belang en dit was reeds commercieel moeilijk. Thans mag men geen misbruik maken van een stemming voor de uitvoering van een sportieve gril. Men intcresseere thans het kapitaal voor de nationale luchtvaart in de Oost." De heer Fokker waardeerde ten zeerste zijn benoeming tot eerelid van het Konin klijk Instituut van Ingenieurs, omdat hem hierdoor gebleken is. dat men in deskundi ge technische kringen behalve aan de schit terende sportieve en technische prestaties der bemanning, ook een belangrijk deel van het welslagen van deze vlucht aan de tech nische kwaliteiten van het toestel toe kent. Wat betreft den aankoop van Engelsche watervliegtuigen voor de Marine, zeide de heer Fokker: Een feit is, dat de Marine voor de kruisers een vliegboot van voorgeschreven afmetingen en pres'aties wenschte tegen een zeer gelimiteerdcn prijs. Een feit is ook, dat wij de fout hebben gemaakt te trachten aan de wenschen te voldoen, he'geen niet mogelijk is gebleken, wat de Ned. Vlieg'ui- genfabriek een goede ton heeft gekost. Be halve dat zou de uitvoering der opdracht een nog grooter verlies hebben beduid. Dit is de keerzijde van de vliegtuig-in dustrie. De Marine moet thans tegen be langrijk hoogeren prijs, dien ze ons niet kon betalen, in het buitenland een bestaande serie drijver-vliegtuigen met een geheel an der type motor aankoopen en kaar eischen naar het verkri-'ibarc regelen. Wij waren niet in staat tengevolge van den beperkten tijd het gewenschte vlieg'uig voor de marine te bouwen. Wij hopen alleen maar, dat wij op andere wijze voor de enorme kosten gecompen seerd zullen worden en dat dit leergeld voor staat en industrie zijn vruchten heef! gedragen. Kunt u nog iets vertellen van uw Amerikaansche reis en van den toestand van de luchtvaart aldaar? Ik heb alleen de belangen van mijn Amerikaanscbe maatschappij behartigd die de licensrechten der Fokker-vliegtuigen heeft en Fokker-vliegtuigen voor de Ame- rikaarsc'he markt bouwt. Wat den toestand van de luchtvaar' Setretf, kan ik u wel zeggen, dat de airmail uit stekend is georganiseerd en prachtig werkt. De luchtvaart verheug' zich in Amerika in groote publieke belangstclhng, zoodat^ zij bet volgend jaar ui'breiding moet onder gaan. I.erfer en marine zijn door de oude ocrlogsvliegfuigen heen en hebben vliegtui gen noodig. De ccmmereicele aviatiek die nog niefs is, ontwaak'. Door het pertinent weigeren van subsidie is het begin zeer bemoeilijkt, DE BRUSSELSCHE ZESDAAGSCHE. Het koppel Aerts—v. Kempen aan den kop. Zooals wel in de lijn der verwachtingen lag heeft het koppel Aerts—v. Kempen hun ountenaart.il dermate vermeerderd, dat de genoemde renners momenteel de eerste Maats bezetten. Gemeld wordt, dat v. Kempen veel hinder ondervindt van een keelontsteking. Niettemin denkt hij niet aan opgeven. Na de sprints van gistermiddag 5 uur was ie stand als volgt Texier, Debaets, Duray, Van Kempen en rtHet klassement luidde na deze sprints 1. Aerts-Van Kempen. 86 pt. 2. Rielens- ï'hollembeek, 82 pt.3. Grcnda-Nac Beath, 52 pt. 4. Pagnoul-Duray, 51 pt. 5. Stan- daet t-Vandervelde, 42 pt6. De Wolf- Thijs, 35 pt. 7 en 8 Fiederickx-Van Ruysse- veldt en Thijstnan-Van Meerbergen, 29 pt. 9. Texie -Peyrode, 27 pt. 10. Debaets- Buysse, 20 pt. 11, 12 en 13 Maes-Var Boxem, Ncei-Putzeys en Persijn- Verschel en, 18 pt.14 Budts-Van Aken, 12 pt. 's Avonds was de belangstelling nog zoc eroot dat de polirie er zelfs aan te pas moest komen. Na de sm-ints van 8 uur kwam er g en coe nen waa-d 're v ijrig'ng in cHn stand. Deze is than- 1. Aerts-Van Kempen, 199 pt. 2. Riens- Thollembeek, 88 pt.3. Grenda-Mac Beatb, 59 pt. 4.-Pagnou!-Duray, 57 pt,5. Stan- daert-Vandevelde, 48 pt. 6. De Wolf-Thijs, 36 pt. 7 en 8 Frederickx-Van Ruysseveldt en Thijstnan-Van Meerbergen, 33 pt. 9. Texler-Peyrode, 27 pt. 10. Persijn-Ver- schelden, 26 pt. 11. Debaets-Buysse, 22 pt.; 12. Budts-Van Aken, 20 pt. 13. Noel-Put- zeys, 19. pt.14. Maes-Van Boxem, 18 pt. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Uitslagen van Maandag j.l.: G. P. Hek remise met W. van Daalen; Aebe de Jong verliest tegen P. J van Dartelen; S. M. Mons remise met F. A. Berkemeier. De uitslagen van den groepenwedstrijd le klasse zijn; H. de Greeuw verliest van J. P. van Eyk; J. P. v. Eyk verliest van W. J. Kok; A. Slinger wint van II. de Greeuw. Woensdagavond a.s, vangt de vijfde ronde aan in het clublokaal van de damclub „Haarlem", aan de Spekstraat, alhier. Dan komen tegen elkaar uit: J. LycklemaS. M. Mons; Aebe de JongF. A. Berkemeier; G. P HeekJ. W. van Dartelen; W. van Daa lenMr. P. F. Westerling; P. J. van Darte lenJ. van Looy; Chr. F. Visse vrij. Drankbestrijding. Het Centraal Drank- weer-Comité in de gemeente Velsen had, gebruik makende van de gelegenheid, dat vele zeelieden door de staking thuis zijn, gisteravond een gezellige samenkomst belegd :n de zaal „Flora" alhier Aan deze groep hadden 250 personen gehoor gegeven. Er was muziek (piano en viool) van de heeren Schouten en v d. Vlerk, Mej N. de Waal van IJmuiden declameerde en de heeren Reitsma en Voet gaven ook wat ten beste. Voorts werden lichtbeelden en eenige films te zien gegeven. De Voorzitter besloot den avond met een ernstige opwekking aan de zeelieden om mee te strijden tegen den kwaadstichter alcohol. De staking. Gisteren waren er twee stoomtrawlers aan den afslag Beide schepen hadden een slechte vangst, i-aar door de buitengewoon hooge viscbpr.,zen maakten zij prachtige besommingen. De IJmuider stoomtrawler „Alcmaria" had slechts 60 manden visch en besomde nog 4558, de Duitsche stoomtrawler had 150 manden visch en besomde 7456. Een open boot met stoomvermogen, welke vaartuigen niet vallen onder de schepen- wet, de Excelsior IJ M. 303, vertrok gister- j morgen van hier ter kustvisscherij, De stoomdrifter „Maria Alida" IJ. M. 186 van de Zeevisscherij Mij Margaretha alhier, is naar Frankrijk verkocht. Gisterenmiddag j vertrok dit schip met een Fransche beman ning van hier naar Boulogne sur Mer. De „Maria Alida" is in 1917 gebouwd bij Gebr. Leiderdorp en was het eerste zeeschip, dat door de Industriëele Mij. „Hera" alhier van machine en ketels werd voorzien. Waarschijnlijk zullen meerdere IJmuider stoomtrawlers naar het buitenland worden verkocht Dieistal. Weer is aangifte gedaan van diefstal van rijwielbelastingplaatjes, n.l. door A. de R„ wiens rijwiel op de terreinen van het Hoogovenbedrijf stond en door G. J. S„ die zijn rijwiel in de vischhalien had gezet. Lichtschip. De sleepboot „Gelderland" van het Bureau Wijsmuller is gisteren van hier naar Nieuwediep vertrokken, om van daar het Haaksvuurschip te halen en dit weder op station te leggen. Vervolgens zou de „Gelderland" het lichtschip Terschellings- bank binnenbrengen. Vergadering Vrijwillige Brandweer. De Vrijwillige Brandweer houdt hedenavond 8 uur in café Schooien een openbare verga dering. Gemeenteraad. Behoudens bijzondere omstandigheden zal de raad dezer gemeente op Donderdag 15 Januari a.s., voorm. 10 uur, bijeenkomen. Biljartséance. Vrijdagavond zal door den heer Van Delft, uit Den Haag, in café Ccrnelissen een biljartséance worden ge geven. Be staking. Dinsdagavond was, in ver band met de staking, de politie in ons dorp sterk vertegenwoordigd. Het was echter stil: incidenten kwamen niet voor. Aanbesteding. B. en W. zullen op Za- terdag a.s. ten Raadhuize in het openbaar aanbesteden, het schilder- en behangwerk van de gemeentcwoning aan de Minister j Cort van der Lindenstraat no. 9, te Halfweg, i De staking. De stand van de staking is op 't oogenblik nog hetzelfde. De stakers hebben vergaderd in café Greeven, doch zijn niet tot een besluit gekomen. Wij ver- nemen, dat de aannemer thans vijf cent per uur meer wil uitbetalen, zoodat het uurloon wordt 55 cent. Gaan de stakers daarop in, dan kunnen ze weer aan het werk, met uit zondering van de opruiers. Maandag a.s, ko men een 20-tal vreemde werkkrachten aan. Op moment zijn er nog 21 man, die het werk voortzetten, Tooneel. Woensdagavond gaf de R.-K. Tooneelclub in het Vereenigingsgebouw te Spaarnwoude een tweede opvoering van het mooie tooneelstuk „De tiromf des Kruises". Ook dezen avond werd er bijzonder goed gespeeld en mag dan ook volkomen ge slaagd genoemd worden. De aanwezigen hebben weer kunnen genieten. Jammer dat de zaal slechts matig bezet was; dat verdient de vereeniging toch in geenen decle. De wegblijvers zullen spijt hebben, dat ze van de geboden gelegenheid geen gebruik hebben tferoaekt. Vuilnis Ophaaldienst. De gemeente werkman van hier haalt thans reeds het vuilnis van de bewoners van Spaarnwoude, grenzende aan deze gemeente, op. Een heele verbetering voorwaar Weri'verschafJing. Vanwege de gemeente Haarlc.nmerliede zal binnen eenige dagen worden overgegaan tot het rioleeren van 'n gedeelte van den Veldweg nabij deze ge meente. Verloting. Aan het bestuur der Zand- voortsche Muziekkapel is vergunning ver leend tot het houden van een verloting van kunstvoorwerpen. Doodschouw. Tot geneeskundige, belast met den doodschouw is voor 1925 aangewe zen, den heer C. A. H. GerW: en tot zijn plaatsvervanger de heer H. L. J M. Wil- iems. Collecte. Aan het bestuur der liefdadtg- heidsvereeniging „Ondersteuning voor be hoeftige Weduwen" te Amsterdam, is ver gunning verleend tot het houden van een collecte op 19 of 20 J nuari a.s Onderwijs. Als tijdelijk onderwijzeres aan schooi A. is werkzaam gesteld mej. B. H. Roest, alhier. Loop der bevolking. Op 1 Jan. 1924 was de bevolking 1403 zielen. In den loop van het jaar vermeerderde dit getal door vesti ging met 81 mannen en 103 vrouwen. Ver trokken zijn 51 mannen en 67 vrouwen, dus een vermeerdering van 30 mannen en 36 vrouwen. Er werden geboren 23 mannen en 16 vrouwen; overleden zijn: 6 mannen en 16 vrouwen, dus een vermeerdering van 17 mannen. Totale veripeerdering 47 mannen en 36 vrouwen. De'bevolking op 31 Dec. 1924 was dus 716 mannen en 770 vrouwen. Totaal 1486 zielen. Burgerl. Stand. Getrouwd: C. H. Schra- ma en L. Mol. Overleden: C. v. Bentem, m. 79 j. VRIJDAG, 9 Januari. Radio Paris 1780 M, 9.20 u. Concert o. d. „Deux esquires", van Aubert; „Les cloches de la mer", van St. Saëns. Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Populaire Muziekavond. 9.50 u. Tijdsein Green- wiscb 10.20 u. Concert o. a. Czardas no. 6 van Michiels. Brussel 265 M. 8.35 u. Concert o.a. Dichter en Boer van Suppé; impromptu pour piano van Schubert en Valse van Waldteufel. Hilv. Draadl. Omroep. 1050 M. 8 ur. Lezing over het onderawerp „Het red den van drenkelingen, door dr. v. Eden. Vr.: Kunt; u mij ook het adres noemen van de Haari. Fondsenbank? Antw.: Die bank kennen wij niet. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, of de huur- commissie te Schoten opgeheven wordt7 Zoo ja, wanneer? Antw.: Ons nog niets van bekend. Vr.: Hoe krijg ik een petroleumvlek trit een cocoslooper? Antw.: Door herhaaldelijk met benzine te behandelen. Bovendien is petroleum vluch tig, zoodat de vlek ook na verloop van tijd vanzelf verdwijnt. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, wat de oor zaak is dat jonge kippen zelf hun eieren opeten? Weet u er ook een middel te gen? Antw.; Het leggen van windeieren of het voederen van eierdoppen zijn dikwijls oor zaak dat de kippen den smaak van eieren te pakken krijgen. De nesten tegen eierp'k* ken, waarin de eieren wegro len als zij ge legd zijn, zijn 'n afdoend middel. Een mand met zacht kaf wil ook wel helpen, tenmin ste als de kippen daarin hun eieren leggen Eierpikken werkt aanstekelijk. Het adres van den heer J. Slabber ia Ein- denhoutstraat 1 A, naar ons wordt medege deeld. Vr. Kunt u mij ook zeggen, hoe laat ik terecht kan in het ooglijdersgesticht aan de Spinozastraat le Amsterdam? Antw. Eiken dag, des morgens van 9 10.39, Maandag, Woensdag en Vrijdag, des middags van 45 en Dinsdag, Donderdrfg en Zaterdag, des middags van 34 uur. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Haarlem, 7 Januari 1925. Aan de Kedactie van De Nieuwe Haarlemsche Courant, Haarlem Mijne Heeren, Toevallig kwam mij heden Uw vraag inzake de verdwenen standbeelden van Rembrandt en Coster onder de oogen. De heer ir. H. M. Enthoven, zoon van den heer K. Enthoven, heelt hierover onlangs it een van de Haagsche bladen e«n oplossing gegeven, n.l. dat de ewuste beelden vóór 1900 opgesteld stonden voor net huis van wijlen zijn vader, naast de fabriek aan de overzijde van het Zieke in Den Haag, Dit waren echter de modellen in gips van de door genoemde firma Enthoven gegotcr beelden, welke zich nu nog in Amsterdam en Haarlem bevinde... Deze modellen hebben natuurlijk gediend om de zandvormen te vervaardigen, waar naar de metalen beelden gegoten zijn en stonden daar bij wijze /ar. reclame opge steld. Ieder jaar werden ze gerepareerd en bijgeschilderd, om tenTot'e gesloopt te wor den, terwijl fabriek en woonhuis hebben plaats gemaakt voor het bouwplan Wijk VII. Vertrouwende, dat hiermede uw vraag voldoende is beantwoord, teeken ik. Hoogachtend. HAGENAAR. P.S. Wij danken inzender zeer voor z.,n antwoord, dat de nieuwsgierigen reker mei belangstellii.1 zullen vernemen. DE A ANHOUI ING TE TERNEUZEN. Nader verneen t de „Tel.", dat de aange houden ontvanger van de Ned. Kerv. Kerk en gewezen directeur van de Middenstands Credietbank te Terncuzen, de heer v. d. O., belast was met het financieel beheer der kerk, in welke functie hij echter geen toe gang had tot de brandkast in de consistorie kamer. Daarin werd o.m. een register be waard, dat noodig was voor het jl. Dinsdag aanvangende accountants-onderzoek naar zijn beheer. Hoewel eenige kerkeraadsleden dit register nog jl. Vrijdag in de brandkast hadden opgeborgen, werd het Dinsdag daar in niet teruggevonden, maar wel bij de huis zoeking bij den heer v. d. O. aangetroffen Het staat nog niet vast of er een tekort in het beheer ontstaan is. EEN MEISJE ZWAAR GEWOND MEI EEN HAMER. Vrijdagmorgen tc ongeveer 8 uur heeft d«. 26-jarige H. v. R. in de Koestraat te Tilburg een aanslag gepleegd op een meisje, Nelly H. geheeten. Hij sloeg hel meisje, dat de verlo ving met hem had verbroken, niet een ijzeren tamer eenige malen op het hoofd. Bewusteloos werd zij in hoogst ernstigen toestand naar het Eiisabeth-gasthuis ver voerd. De dader is in verzekerde bewaring gesteld. DE GESTRANDE „MERCURIUS". WEINIG KANS HET SCHIP TE RED DEN. Volgens een, bij de Kon. Nederl. Stoom- dcot Mij. te Amsterdam, uit Gibraltar ont vangen telegram, slaan de golven over het voordek van het s.s. Mercu ius. Het beigen cier lading moest wegens slecht weer en hooge deining worden gestaakt. De bemanning is geland, doch de kapitein bevindt zich nog aan boord. Het bergingsvaartuig „Freja" is ter plaatste aangekomen. Ten gevolge van het slechte weder is et weinig kans, de „Mercurius" te redden. Bij hoog water zal het bergingswerk aanvangen. Men seint ors uit Londen aan de N R, Ct.: Het bericht, dal de Koninklijke commis sie, die een onderzoek instelt naar de prij zen van levensmiddelen, zich ook zal be zig houden met het kunstmatig opdrijven van de theeprijzen, beeft tengevolge gehad, dat heden op de Londensche theeveiüngen in Mincinglane de prijzen gemiddeld een pence per pond naar beneden gingen. Op de Londensche beurs was ook een vrij stei'-- daling voor theeaandeelen merk baar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9