T'rampraatf Duitschland aanvaardt het Fransche ontwerp-handelsverdrag niet, De chaos in Italië. Communistische agitatie. De ontwapeningsconferen tie voor Juni a.s. van de baan? _Onder deJRadio-berichten: De Pari]sche conferentie levert redenen tot optimisme. Marx's pogingen om een Duitsch kabinet te vormen, noe- maals misiukt. Gem. buitenl. berichten. MARKTNIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Fransche minister Godart te Eindhoven. De R.-K. Werkgevers en „St. Michaël" De internationale financieele conferentie. De Duitsche kabinetscrisis. De niet-ontruiming van Keulen, De zaak-Barmat. Minister Höfle afgetreden. Een strenge winter. Van het Hof. Het onderzoek der begrootingen geëindigd. RECHTSZAKEN. Om de millioenen van het Pape-fonds. Een valsch visum. V/ - utum De Fransch-Duitsche on derhandelingen. De „Voss. Ztg." meldt, dat het Duitsche rijks kabinet Donderdagavond op grond van het rapport van staatssecretaris Trendelen burg tot de overtuiging is gekomen, dat het door Frankrijk voorgestelde voorloopige ontwerp-handelsverdrag door Duitschland niet kan worden aanvaard. Trendelenburg vertrok gisteren raar Pa rijs, waar de besprekingen heden worden voortgezet. In een commentaar over de moeilijke on derhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk over een nieuw handelsverdrag, nu met 10 Jan. de bijzondere toestand vol gens het vredesverdrag eindigt, -komt de „Frankf. Z." tot de volgende conclusie. Wil Frankrijk nu werkelijk nieuwe schei dingsmuren? Zoo ja, dan moeten wij den Franschen, die bereid zijn te luisteren, zeg gen, dat hun land de teekenen des tijds in Duitschland en in Europa niet verstaat. De toekomstige Duitsche handelspolitiek is nog niet vastgesteld. De Duitsche regeering wordt gevormd, de Duitsche partijen heb ben zich met deze quaestie nog niet in het bijzonder beziggehouden. Maar in de Duit sche openbare meening is tot ver in de krin- gen der vroeger uiterst protectionistisch ge zinde practici en theoretici een wijziging ge komen men ziet de noodzaak in van een Vrijer handelsverkeer, men is bereid conse quenties te trekken uit dit nieuwe inzicht, intusschen echter onder één voorwaarde n.l. weder keerigheid. Daarom hangt ook voor ■ons en voor onze verdere, ook politieke ont wikkeling zoo veel af van deze onderhande lingen met Frankrijk en van hun definitief (niet van hun oogenblikkelijke phase) einde. De richting, welke de Fransche handels politiek tenslotte inslaat (riet uitsluitend voor de veelgeliefde bluff van het verouder de diplomatieke spel) zal voor de Duitsche beslissingen van groote beteekenis zijn. Maar is het niet een merkwaardig iets met dit ons Europa Men voelt thans weer krachtiger dan die laatste tien jaren, dat er zoo iets is als een Europa en een Euro- peesche lotsamenhoorigheid. Meer nog vele zijn de planren, waardoor men dit Europa wil herstellen in de eerste plaats door economische overeenstemming. D.w.z. op papiér. Wanneer het echter tot handelen komt, dan tconen de ijzer- en staalindustrieën wel een zekere neiging om oen strijd onder elkaar hij te leggen en in de plaats daarvan liever een gemeenschappelijk monopolie op te richten maar overigens „balkaniseert" men verder, terwijl men de douanerechten verhoogt, den handel bemoeilijkt, ja zelfs verhindert. En zulk een armzalige politiek, welke het bedrijfsleven evenzeer schaadt als zij de moreele toenadering belemmert, noemt men dan protectie DE POLITIEKE AGITATIE IN ITALIË- Het blijft in Italië broeien en de corres pondent van de „Daily Telegraph" te Rome meldt dat de politieke toestand er elke 24 uur verandert. De Kamer, die, naar het scheen voor onbepaalden tijd was verdaagd, zou later op 20 Januari weer bijeenkomen en is thans officieel op a.s. Maandag bijeengeroe pen. De nieuwe kieswet zal er in allerijl wor den doorgehaald, zoo mogelijk in één week. De regeering zal geen nieuwe verklaring afleggen het aftreden van drie ministers en hun vervanging van drie in een tijdsver loop van 48 uur is slechts een incidenteele gebeurtenis De Kamer zal onder voorzitterschap van den afgevaardigde Gasperotto worden ge opend, daar de president en de vice-presi dent zijn afgetreden. De Kamer zal onver wijld voorstellen een nieuwen president te kiezen. Waarschijnlijk zal minister Oviglio, die zoo juist is afgetreden, of iemand, die door den premier wordt aangewezen en door het parlement-der-driehonderd blijmoedig wordt aanvaard, de functie op zich nemen. Intusschen worden veel nieuwigheden in gevoerd. In de kcmende zittingsperiode zul len de Kamerleden slechts voor het aantal zittingen, die zij bijwonen, worden betaald. Het kostelooze buffet in de Kamer zal wor den afgeschaft. Van alle landstreken komen berichten over communistische agitatie. De politie is in Rome, Milaan en Florence o.a. krachtig opgetreden. De communisten, die zich in den aanvang van het fascistische bewind niet durfden vertoonen, verschijnen weer en nemen openlijk deel aan aanvallen op de fascisten. Verwacht wordt dat Mussolini zal aankondigen dat de parlementaire onschend baarheid binnen enkele dagen zal worden opgeheven, zoodat dan tal van leden der op positie gearresteerd zullen worden. De po litie zoekt ijverig naar degenen, die het tegen Mussolini gerichte pamflet van Rossi in han den der bladen hebben gespeeld. In de kringen van het Vatikaan stelt men alles in het werk om den toestand te kalmee- ren, daar de politieke onrust de viering van het Heilige Jaar schaden kan. Het Geneefsche Protocol'- Naar uit onze Radio-berichten van gis teren blijkt, schijnt het nu alreeds weer vrij wel vast te staan, dat ook in de bijeenkomsten van den Volkenbondsraad in Maart het proto col van Genève en de voorbereidingen van de ontwapeningsconferentie niet ter sprake zullen komen en om dezelfde reden, waarom in de raadszitting van December dit onder-werp moest worden uitgesteld. De Britsche regee ring is nog niet in staat haar standpunt aan te geven, omdat zij eerst het oordeel der Dominions wil vernemen en met de regee ringen der Dominions overleg wil plegen. En hierbij doen zich nu allerlei moeilijkheden voor. De Britsche regeering, die dezer da gen een witboek over de tusschen haar en de regeeringen der zes zelfbesturende Do minions te dezer zake gevoerde correspon dentie heeft gepubliceerd, heeft den vo- rigen zomer pogingen gedaan om een re geling tot stand te brengen voar een gere geld overleg tusschen de rijksrcgeering en de regeeringen der Dominions over de vraag stukken van imperiale en buitenlandsche politiek. Zij hoopte het gestelde doel te be teiken door een uitbreiding van de impe- j riale conferentie, waarbij ook vertegenwoor digers van de oppositie ter deelneming zou- den kunnen worden geroepen. Maar van de zijde der Dominions vond het denkbeeld van MacDonald weinig weerklank. In beleef de maar zeer duidelijke termen werd door de verschillende Dominion-regeeringen 't denkbeeld om aan de rijksconferentie als het ware een parlementair karakter te ver- leenen en haar niet meer uitsluitend een con ferentie van regeeringsvertegenwoordigers te doen zijn, afgewezen. Eigenlijk kwam het antwoord bij allen hierop neer, dat, om de woorden van Australië te gebruiken, „wij ziging van den bestaanden toestand noch noodig noch gewenscht lijkt." Dit echter is een quaestie, die de verhou ding van moederland en Dominions in het algemeen raakt. Wat het Protocol van Ge nève betreft, was er een voorstel van de Britsche regeering om in een conferentie tusschen de verschillende rijksdeelen overleg te doen plegen. Maar ook hiertegen waren bezwaren. Enkele der Dominions waren wel tot zulk een conferentie bereid, maar al leen, indien ze algemeene instemming vond en dat nu was niet het geval. En A .straljë èn Canada zagen de noodzaak van zulk 'n con ferentie niet in. Men kon wel telegrafisch met elkander van gedachten wisselen. De binnenlandschen politieke toestanden be- moeiliikenjhet vertrek van de leidende st als lieden en voor het zenden van gevolmachtig den scheen men weinig te gevoelen, al schijnt dan ook nog van geen definitieve weigering sprake te zijn. In elk geval echter kan er vooreerst van zulk een conferentie niets komen. En daar de Britsche regeering zelf een telefgerafisch overleg onvoldoende acht, zal Chamber lain den Volkenbondsraad weer uitstel moe ten vragen. Vermoedelijk zal nu wel eerst de algemeene rijksconferentie die dit jaar weer zal worden' gehouden moeten worden afgewacht, ook voor de behande ling van het Genève-Protocol. Dan zou de Britsche regeering eerst in de December-zit- ting van den Volkenbondsraad haar stand punt kunnen uiteenzetten. En het Protocol zou dus althans dit jaar van de baan zijn.... met de ontwapeningsconferentie, die in Juni zou word gehouden. DE ZAAK-BARMAT. In een mededeeling verklaart de Duitsche rijksminister van posterijen Höfle, dat het crediet van 14 V(; miilioen, hetwelk de post ter beschikking van het Barmat-concern heeft gesteld, door gedeponeerde effecten en wissels is verzekerd en bovendien door 17 binnen- en buitenlandsche door deskun digen erkende verzekeringsmaatschappijen ten volle is gewaarborgd. Dit bedrag is langs volkomen regelmatigen weg door bemid deling der Duitsche girocentralc aan het com- cem verschaft. De ex-minister van posterijen Giesberts deelt aan de „Voss.Ztg." mede, dat het be stuur der centrumfractie een commissie heeft benoemd, die zal moeten nagaan of de béi de afgevaardigden Höfle en Hegermann in zake de crediêttransactie met het Barmat- concern correct hebben gehandeld. Het on derzoek zal vermoedelijk eenige dagen du ren. In geen geval zal de centrumfractie eischen, dat de beide afgevaardigden hun mandaat neerleggen voordat deze commissie uitspraak heeft gedaan. DE STRIJD TEGEN ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN IN FRANKRIJK. Dezer dagen heeft de Parijsche politie een inval gedaan in een clandestien speelhuis en er een vijftigtal vreemdelingen aange troffen, Tsjechoslowaken, Russen en Duit- schers, die voor het grootste deel voorzien waren van revolvers en messen, doch geen voor vreemdelingen vereischte'papieren had den. Zij zullen over de grens worden gezet. DE AANSLAG IN DEN TREIN LYON PARIJS. De dader van den aanslag op een Parijsch koopman in den trein LyonParijs is reeds aangehouden. Het was een jonge man, die werkloos was en geen geld had. In de wacht kamer van een der stations had hij gezien dat zijn slachtoffer een goedgevulde portefeuille bij zich had hij was daarop in denZelfden coupé gestapt. Hij bleek een bijl en een sla gersmes bij zich te hebben. HET ONDERZOEK NAAR DE LE- VENSMIDDELENPRIJZEN IN ENGE LAND. De Britsche regeeringscommissie, die een onderzoek doet naar de levensmiddelenprij- zen, met het doel om zoo mogelijk maatre- regelen in overweging te geven tot regeling van deze prijzen, vindt niet bepaald altijd de medewerking, waarop zij zou mogen re kenen. De laatste dagen heeft zij zich, zoo als uit een korte telegrafische mededeeling is gebleken, bezig gehouden met het onder zoek van de factoren, die de vleeschprijzen beheerschen. Reeds sedert lang is in Enge land zoo ongeveer communis opinio, dat er een vleeschtrust bestaat, die grooten invloed oefent op de prijsbepaling. Woensdag nu verscheen voor de commissie Sir Gordon Campbell, president van de Britsche ver- éeniging van vleeschimpofteurs en een der directeuren van de groote vleeschimporteurs Weddel and Co. Sir Auckland Gedcles, de voorzitter der commissie, ondervroeg sir Gor don Campbell inzake de handelingen van de firma Weddel, klaarblijkelijk om inlichtin gen te verkrijgerT- over de kwestie van de bèweerde vleeschtrust. Sir .Gordon was ech ter weinig toeschietelijk en buitengewoon spaarzaam met zijn woorden. Op sir Auck land's vraag „Is uw maatschappij op eenige wijze verbonden met, of wordt zij gecontrö- leerd door andere vleeschmaatschappijen antwoordde Sir Gordon ontwijkend kort „Wij zijn verbonden met andere belangen." Óp sir Auckland's vraag „Zou het juist zijn te zeggen, dat uw firma ondergeschikt is aan, of dat een deel der aandeelen in handen is van, de Western Union Investment Com pany antwoordde Sir Gordon met„Vol komen juist." Op verdere vragen moest Sir Gordon toe geven, dat de Western Union het meeren- deel der aandeelen van Weddel and Co. in handen had en ook dat Weddel and Co. „tot zekere hoogte" een onder contróle staand 'filiaal was. Op de vraag Welke practischc werkregeling neeft uw onder contróle staand filiaal met de andere onder contróle staande j filialen Speelt ge elkaar in de kaart, of be- concurreert ee elkaar antwoordde Sir Gor- don Wij hebben de vrije hand. Wij zijn in het bezit van enkele aandeelen en wij doen niet anders dan de goederen tegen commis sie verkoopen. Sir Gordon was niet geneigd om eigener beweging iets meer omtrent de gestie van de Western Union te vertellen. Sir Auckland zeide dan ook ronduit, dat hij gehoopt had, dat Sir? Gordon van de gelegenheid gebruik zou hebben gemaakt, om zich wat minder gereserveerd uit te laten en iets meer zou hebben verteld omtrent de organisatie van den grootvleeschhandel. Met een kort „Good afternoon. Thank you," zond de voorzitter Sir Gordon ten slotte weg NIEUWE AARDSCHOKKEN. Gisternacht te 2.40 uur zijn te Dijon en omstreken en in de buurt van Epinal aard schokken- gesignaleerd. Er werd geen schade aangericht. DE LONDENSCHE ST. PAUL. Tot het herstel van de St. Pauls Kathe draal heeft het kerkbestuur een beroep ge daan op het publiek. Dit heeft, aldus meldt een Rsuter-telegram, voor een bedrag groot 16.D00 pond sterling ingeschreven. Zooais men weet is voor het voorloopig herstel van de kerk een som van 120.000 a 140.000 pond noodig. DE INVALLEN IN IRAK. Naar aanleiding van het feirt, dat Ibn Soead den laatsten tijd invallen heeft gedaan bij de stammen in Irak ten Zuidwesten van Nasi- riyah, heeft de hooge commissaris een in krachtige termen gestelde nota gezonden aan den sultan, verklarende, dat deze aanvallen moeten ophouden en de gemaakte buit wor den teruggegeven. Gemeld wordt, dat de stroopers bij een inval alle tenten van een kleinen stam vernielden en alle mannelijke leden boven de tien jaar doodden, doch de vrouwen niet molesteerden, die haar juwee- len moesten afgeven. Een luchtmacht doet thans expedities te gen Soead's mannen, waarbij tot nog toe vijf tig mannen en vele kameelen werden ge dood. DREIGENDE ALGEMEENE STAKING IN GRIEKENLAND. In Griekenland dreigt volgens een V.D.- bericht een algemeene staking uit te breken, welker gevolgen met het oog op den treurigen binnenlandschen toestand en op de commu nistische agitatie niet te overzien zijn. De actie gaat van de zeelieden uit, die in het midden van December 1.1. vérgaande eischen hebben gesteld. De uitsluiting der arbeiders door de scheep vaartmaatschappijen bracht een verscher ping van den toestand, daar zich de bij de electriciteitsbedrijven werkzame arbeiders en de spoorwegarbeiders mat de zeelieden soiidair verklaarden. De minister-president heeft aan een arbeidersdelegatie verklaard, dat de regeering bij het uitroepen van een algemeene staking de mobilisatie der ge zamenlijke arbeiders zal afkondigen. Deze verklaring heeft tot gevolg gehad dat de ge zamenlijke arbeidersorganisaties en vak- vereenigingen zich met' de zeelieden soli dair hebben verklaard. De regeering dreigt thans met de ontbinding van alle arheiders- vereeni gingen. De scheepvaartmaatschappijen hebben door het aanwerven van vrijwillige arbeidskrach ten het verkeer op de voornaamste'lijnen in stand kunnen houder.. AMERIKA EN HET INTERNATIONA LE HOF. Senator Willis heeft een motie ingediend ten gunste van Amerika's toetreding tot het Internationale Hof van Justitie, onder voor waarde dat de V. S. niet gebonden zullen zijn aan de uitspraken van het Hof. De Republikeinsche senator stelt de quaes tie van het Hof dus weer aan de orde, en op vereenvoudigde wijze. Het aanvankelijke voorstel tot toetreding dat Harding te berde bracht, voorzag in twee „reserves", waarbij de V. S. steun zouden krijgen in de benoe ming der rechters, zonder in formeel ver band te treden tot den Volkenbond, terwijl het Congres in elk geval zou mogen beslissen of Amerika een geschil aan het Hof zou voor leggen of niet. En nu komt senator Willis en wil Amerika bij voorbaat beschermen door de uitspraken van het Hof voor niet- bindend te verklaren, maar er slechts raad gevende waarde aan toe te kennen. Dit voor behoud zou dus veel verder gaan dan dat waarin de constitutie van het 1-ïof voorziet. Daarin wordt immers voor de leden-staten de mogelijkheid gelaten om de verplichting van de uitspraken van het Hof te aanvaar den in zooverre de andere leden dit ook doen, of alleen ten opzichte van bepaalde soorten van geschillen. De motie-Willis schakelt de verplichte aanvaarding dér uitspraak geheel uit, en zou Amerika dus alleen Willen onder werpen aan de moreele goed- of afkeuring van het Hof, tenzij Amerika uit eigen vrijen wil tot aanvaarding van de uitspraak zou be sluiten. ALKMAAR, 9 Jan. Kaas. Ter markt waren 100 stapels, wegende 103.000 kg. Fabrielskaas kleine 59, commissie 61, middelbare boerenkaas klein 60, commissie ƒ61.50, middelbare Handel vlug. LEIDEN, 9 Jan. Kaas. Aangevoerd 86 partijen, Goudsche le soott 6366, 2e soort ƒ56—62, Leidsche le soort 5863, 2e soort 50—56. Handel matig. Vee. Aanvoer 9 stieren 200490, 69 kalf- en melkkoeien 215490, 245 vare koeien 185320, 223 vette ossen en koeien 300645, 85121 ct. per kg., 3 vette kalveren 80—190, 112—215 ct. per kg, 69 nuchtere kalveren 10211 624 vette scha pen ƒ40—56, 148166 ct. per kg, 833 weide schapen 3048, 1171 varkens voor Londen 1346, 6467 ct. per kg, 516 biggen ƒ412. 'LEEUWARDEN, 9 Jan. Vee. Aange voerd 241 stieren 100540, 10 ossen, 302 vette koeien 230480, per kg 0.901.20, 394 melk- en kalfkceien 22C500, 40 vette kalveren 4092, 105 pinken 95 200, gras kalveren 1-434 nuchtere kal veren 1019. 528 vette schapen 3652, 152 weideschapen 2840, 810 lammeren f 24r—46, 934 vette varkens 55165, per kg ƒ0.720.80, 55 magere varkens f28 56, 809 vette biggen 25—55, 171 kleine biggen 7—14, 23 paarden, 26 bokken. De handel in melk- en kalfvee was st7g vette koeien iets lagerstieren minder pinkstiertjes prijshoudend vette kalveren flauwnuchtere kalveren kalmzware varkens iets lager Lpndensche varkens prijshoudend, zouters 6871 c., Londen- sche varkens 68-70 c. wolvee aanvankelijk vlot, later stugger. Eieren. Aanvoer 6000 kippen- 8)4 11 U r. ALKMAAR, 9 Januari. Granen. Aan gevoerd 2022 H.L. waarvan 643 H.L. tarwe 9.50—13.50, 66 H.L. rogge 11.75—15, 565 H.L. gerst chev. 1415, 483 H.L. haver 12.50—14, 98 H.L. paardenboonen 13.75 14, bruine boonen, 2036, citroen-boo- nen 46, duiven boonen 15.5015.75, witte boonen 4056, 1 H.L. kanariezaad 24, 22 H.L. karwijzaad 20, 37 H.L. blauw maanzaad 4042, 115 H.L. groene erwten (groote 1725, id. (kleine) 1218. grau we id. 52, vale, id, 30, alles per 100 KG. BREUKELEN, 9 Jan. Kaas. Aan de kaass markt waren aangevoerd: 70 wagens, met tezamen 2819 stuks kazen; gewicht pl.mj Het was in lijn 3 der Amsterdamsche Ge meentetram. Echo's van hoestende lieden. Juffrouw tot mede-passagier: „Kunt U nu begrijpen, Mijnheer, dat er in Amsterdam nog zooveel hoestende en kuchende imenschen zijn, waar men toch in elke tram kan lezen, dat Akker s Abdijsiroop daar zoo goed voor is. Op mijn woord, ik begrijp soms de men- schen niet!" (Historisch.) 19733 K.G.. Prijs le soort 6062, 2e soort 5459, gestempelde f 6169 per 50 KG. 's-HERTOGENBOSCH, 9 Jan. Boter. (Bericht van de coöp. Roomboterfabriek): Aangevoerd 25.825 K.G. Prijzen 2.232.42. ALPHEN AAN DEN RIJN, 8 Januari. N.V. Tuinbouwveiling. Bergamotperen 59, louwtjesperen 7, bellefleuren 89, goud- reinetten 1522, spruitkool I 1924, kroten 2.903.30, Brusselsch witlof 25 28, schorseneren 6, alles per 100 k.g.; Seldery 3.303.80, boerenkool 0,80 2.60, per 100 bos. Savoyekool 3.406, roodekool 3.20--6.30, per 100 stuks. 1875 eieren. Kipeieren 7—11, eindeieren 8.50 per 100 stuks. BEVERWIJK, Tuindersvereiging „Ken- nemerland." Prijsnoteering van 9 Jan. Sprui ten 1424 ct., Witlof 1226 ct., Uien 7 8 ct., Appelen 1624 ct., per K.G.; Gele Kool 47 ct., Roode Kool 38 ct., Groene Kool 3—5 ct., per 100; Wortelen 25 ct per bos; Wortelen per K.G. 23 ct.; Prei 11 22 ct., Selderie 812 ct. per bos: Andijvie 1.803.75 per kist; Sla 2.20, Boerekool 4075 ct. per kist; Bieten 23 ct., Kool rapen 2543 ct per K.G. LEEUWARDEN, 9 Jan. Boter. Aanvoer 29/3 en 116/6 v. Fabrieks- 1.97—2.29. Noteering van de commissie 2.35. Kaas. Sleutelkaas f 0.530.77, Nagelkaas f 0.36—0.50, Goudsche f 0.321.16, Edam mer f 0.431.05. Aanboer 37.841 Kg. UTRECHT, 9 Jan. Kaas. Ter markt waren 44 partijen, te zamen 12.080 Kg. Prijzen le soort f 5961, 2e soort f 5658, rijfcsmerk f 59—65. Handel redelijk. ZWOLLE, 9 Jan. Boter. Aangevoerd 20 8 v., 20/16 en 180 stukken, samen 690 Kg., prijs 1/8 f 49—51)/,, per Kg. f 2.50— 2.60. Vee. Aanvoer 516 runderen, 175% gras kalveren, 151 nuchtere kalveren, 72 schapen, lammeren, 203 varkens en 539 biggen. Men besteedde Voor vette koeien f 0.82 1.16, dito kalveren f 0.801.20, dito var kens f 0.760.80 per Kg. schapen f 2050. De handel in neurende en verschgekalfde koeien, alsook in vaarzen was flauw vet vee minder stieren eveneens kalveren prijs houdend pinken iets beter. AMSTERDAM, 9 Jan. Aardappelen. (Be richt van de mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 5906, idem Blauwe f 5.605.70, idem Eigenheimers f 5.605.80, idem Bra- vo's f 5.505.60, idem Roode Star f 5.255. 40, idem Blauwe Eigenheimers f 5.25 Gel- dersche Roode f 5.255.40, idem Bravo's f 5.505.60 Friesche Borgers f 5.705.75, idem Blauwe Borgers f 5.255.30 Zeeuw sche Eigenheimer Poters f 4, idem blauwe Poters f 2.503, idem bonte Poters f 2.503, idem Bravopoters f 4.254.50 Hillegom- mer Zandaardappelen f 6.507.50 Drent- sche Eigenheimers f 2.903.75, idem Roode Star f 3.253.40 per hl. AMSTERDAM, 9 Jan. (Noteering van het Nieuwe Veilinggebouw expl. De Jong Koene.) Goudreinettcn extra f 2842, idem 1 f 1424, Sterappelen extra f 1826, idem I f 1216, Present van Engeland extra f 24 36, idem f 1418, Gron. Kroon f 10—16, Princesse Nobel f 1624, dubb. bellefleur f 1418, bellefleur f 1216, Tulpappelen f 1012; Bouman Reinetten f 1624, Gerrit Roelof f 12f 14, Huismanzoet f 912„ Bismarck f 1015, Campagnezoet f 1016 dubb. benders f 12 f 16, Giesen Wildeman f 68, Winterjannen f 48, Wintervijgen f 1016, Jodenperen f 48 per 100 kg. Bel gisch witlof f 0.250.30, Hollandsch witlof f 0.180.26 per kg, Bloemkool f 1628 per 100 stuks, Prei f 6—10 per 100 bos, Spruiten extra f 2.704.90, idem grof f 1.202.20 per zak. Bloemen. Seringen f 2235 per 100 tak, rhododendrons f 53 p. 100 kop, Callas f 53f55, Lelietjes f 6.509, Chrysanthem- rnums f 1526, Am. anjers f 1724, Prunus f 12f20 per 100 stuks. Tulpen. Mooren f 58.50, gele prins f 4.50 —7.50, La Reine f 2—4, Witte Due f 2—3.50 Due. de Berlin f 4—7, Copland f 1217, Dia na f 4.506.per 100 stuks. Fransche An jers f 0.801.40, margrieten f 0.200.23, narcissen f 0.200.27 per dozijn. Mimosa f 4.507.50 per mandje. Tulpenaanvoer de laatste dagen van 25.000 tot 30.000 stuks. Vrijdag brachl dn Fransche minister van Arbeid, de heer Godart met zijn echtge- noote een bezoek aan de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, meer speciaal, om het Phiiipsdorp te bezichtigen. Het Phiiipsdorp beschikt zeer zeker over een fraai type van woningen en met be langstelling zag, gelijk men weet de heer Godart dit bezoek te gemoet. Met den trein van 10.26 arriveerden de gasten uit Amsterdam, vergezeld door mi nister Aalberse. Reeds om 10 uur heerschte er meer dan gewone drukte op het sta tionsplein. Auto's reden, ai en aan, om den bezoekers te verwelkomen. Het triestige weer verleende nu juist niet de gewenschte medewerking. Ter begroeting waren aanwezig de burge meester, de heer A. Verdijk en de heer A. F. Philips. De Fransche minister was ook vergezeld door de heeren M. Dubail, Zaal berg, Josephus Jitta, Glaser, handelsatta ché en Aselin, Fransch journalist. De bezoekers reden het eerst per auto' naar de Philips' Glasfabrieken. Ongeveer een half uur duurde de bezichtig'rg der fa. brieken Na de cartonnage-afdeeling bezocht 'e hebben, begaven de gasten zicb naar de Philip's bakkerij en eervolgens naar het nieuwe laboratorium en de Philips' school. Bij de rondrit door het nieuwe dorp wijdde de minister veel aandacht aan de woningen. In Huize „De Laak" van den heer A. F. Philips werd de lunch gebruikt. Vrijdagmid dag om 3 uur vertrok de minister. Het standpunt van Mgr. Nolens aanvaard. Het R. K. Werkgeversverbond hield zich in zijn jongste te Utrecht gehouden verga dering o.m. bezig met de eventueeie amen- demenftn op het verkiezingsprogram der R, K. S'aatspartij. die door de leden van St. Michaël wellicht zullen werden voor gesteld met betrekking tot de z.g. be- drrfsorganisaüe. Besloten werd aan het hoofdbestuur der R. K. Staatspartij mede te dee'en, 'dat de bii he! R. K Vp-bond aa-gesloteo organi saties zich sJellen on het standpunt, dat Mgr. Nolens in de Tweede Kamer heeft uiteengezet, biet Mgr. Nolens ziin die bon den op grond van hun ervaringen van oor deel, dat de eenig mogelijke wijze, waarop de arbeidsvoorwaarden in afzienbaren tijd tot stand kunnen komen, bestaat in een contract. De vaststelling van de arbeids- LONDEN, 9 Jan. De inlichtingen welke heden door het Foreign Office aan de pers werden verstrekt, konien hierop neer, dat uit Parijs geen berichten zijn ontvangen, waardoor de indruk wordt gewijzigd, dat de besprekingen verloopen op een voor En geland alleszins bevredigende wijze, al vor deren zij ook langzaam, In regeeringskringen verwacht men, dat de conferentie Woensdag a.s. zal zijn ge ëindigd. Vandaag en morgen hebben uit sluitend geheime besprekingen plaats tus schen de delegaties en de deskundigen. Zon dag zullen waarschijnlijk belangrijke beslis singen worden genomen betreffende de con cepten der verschillende overeenkomsten. In dat geval zou'Maandag een plenaire zitting bijeenkomen, die tot Dinsdagavond zal duren. In deze voltallige zitting der confe rentie moeten de ontwerp-overeenkomsten worden goedgekeurd, doch de mogelijkheid blijft bestaan, dat zich daarbij nog onver wachte moeilijkheden voordoen. De berichten volgens welke reeds overeen stemming tusschen Churchill en de Ameri- kaansche gedelegeerden zou zijn bereikt, zijn blijkbaar voorbarig. R.cuter meldt thans uit Parijs, dat Kellogg en Logan, na tezamen langen tijd te hebben beraadslaagd, belang rijke telegrammen naar Washington hebben verzonden betreffende het verloop hunner besprekingen met de Britsche gedelegeerden. LONDEN, 9 Jan. Uit Washington wordt aan de „Morning Post" gemeld, dat men in officieele kringen aldaar zeer voldaan is over dfe dagbladberichten uit Parijs, volgens welke Churchill aan Logan zou hebben ver klaard, dat de Britsche regeering het door Hughes voorgestelde cortpromis aanvaardt. Dit Amerikaansche voorstel houdt in dat de eischen der Verecnigde Staten voor geleden oorlogsschade ten bedrage van 350 miilioen dollar worden gecombineerd met de vorde ring van 250 miilioen dollar voor de kosten van het Amerikaansche bezettingsleger en dat dit gezamenlijk bedrag gedurende 25 of 30 jaar in annuïteiten zal worden afbetaald. De commentaren op deze persberichten kun nen echter niet als officieel worden be schouwd, daar de regeering te Washington nog geen inlichtingen van Logan heeft ont vangen. Naar verluidt zou een deel van het be drag, dat Amerika vordert, worden gevonden door vermindering van de voor België be stemde annuïteiten zoodat oppositie van Bel gische zijde wordt verwacht. Men neemt echter aan dat deze oppositie niet van prin- cipieelen aard zal zijn nu Engeland de recht matigheid der Amerikaansche aanspraken heeft erkend. Dit laatste 'is onjuist, want de Britsche regeering heeft deze aanspraken alleen in wézen erkend, maar uitdrukkelijk verklaard, dat zij de rechtmatigheid der Amerikaan sche eischen niet juridisch kan erkennen. BERLIJN, 9 Jan. Vandaag is ook de laat ste poging van dr. Marx om een nieuw kabi net te vormen mislukt. Weliswaar hadden de tegenwoordige ministers dr. Luther, graaf Kanitz, dr. Brauns en dr. Gesslcr zich be reid verklaard ook in een zaken-kabinet hun ambt te blijven waarnemen, maar zij knoop ten hieraan de voorwaarde vast, dat leiden de democraten in een dergelijk kabinet niet zouden worden opgenomen. De Rijkskanse lier deelde dit aan den leider der democra ten, Koch, mede, die hem onmiddellijk ant woordde, dat de democraten in dit geval niet bereid waren aan de^vormintf van een dergelijk kabinet mede te werken. Zij zou den er dan immers door tweederangs demo cratische politici in vertegenwoordigd zijn, maar niettemin de volle verantwoording voor de politiek van dit kabinet mee moeten dragen. Daartoe gevoelde hij niet den min sten lust. Aanvankelijk nam men aan, dat de Rijks kanselier nog zou probeeren een zuiver Cen trum-kabinet met staatssecretarissen air ministers tot stand te brengen of anders zou probeeren een kabinet uit Centrum en democraten te vormen, zonder de medewer king van de vier bovengenoemde ministers. Marx heeft echter zijn verdere pogingen oo gegeven. Om zes uur vanavond gaf hij zijn opdracht weer aan Rijkspresident Ebert terug. Het staat nog niet vast wien de Rijkspre sident thans tot kabinetsformateur zal be noemen. In parlementaire kringen gelooft men, dat hij nogmaals zal probeeren om dr. Stresemann over te halen, wat echter ver moedelijk wel zonder resultaat zal blijven. In dit geval zou waarschijnlijk aan dr. Lu ther worden verzocht een zuiver ambtena ren-kabinet te vormen. BERLIJN, 9 Jan. (W. B.) de rijkspresident ontving in den loop van den avond rijksmi nister Stresemann, de riiksdagleden Schiele en Hermann fMuller en later den rijksmi nister van financiën Luther. BERLIJN, 9 Jan. In de commissie van buitenlandsche zaken uit den Rijksdag roerde de minister van buitenlandsche zaken bij de bespreking van den politieken toestand -ook de ontruimings-quaestie aan, waarbij hij wees op de groote wanverhou ding, welke er bestaat tusschen de niet- vervulling van détails ten aanzien van de ontwapening en de daaruit door de Entente getrokken buitengewoon harde consequen tie: de niet-ontruiming der zóne van Keulen. In verband met de ongetwijfeld practisch tsc uitvoer gelegde ontwapening van Duitsch land was zulk een handelwiize z.i. niet in overeenstemming met een objectieve loyale uitlegging van art. 429 van het verdrag van Versailles. BERLIJN, 9 Jan. Vanmiddag heeft er i» de groote zittingzaal van de arrondissements rechtbank te Mobabit een conferentie plaats gehad tusschen Julius Barmat en de vier ver dedigers eenerzijds, eri eenige vertegenwoor digers van de Pruisische Staatsbank en van de Rijkspost anderzijds. Deze conferentie, die onder voorzitterschap van den rechter van instructie dr. Nothmann werd gehouden, was bijeengeroepen op initiatief van Julius Bar mat zelf, teneinde vast te stellen of de doof hem verstrekte zekerheden al dan niet vol doende dekking voor de verleende credieten vormen en op welke wijze het eventueel mogelijk zou zijn nieuwe garanties te ver schaffen. De heer Barmat verklaarde, dat hij volkomen in staat was desgewenscht zijn verplichtingen tegenover de Staatsbank in vollen omvang na te komen. Men moest hem slechts eenige bewegingsvrijheid toestaan, opdat hij zijn maatregelen daartoe zou kun nen treffen. De bespreking droeg slechts een informatorisch karakter, maar schijnt een voor alle betrokkenen bevredigend verloop te hebben gehad. Volgens het „Acht Uhr Abendblatt" ver luidt "in handelskringen, dat de Rijksbank bereid zou zijn een ondersteuningsactie voor verschillende goed gefundeerde Barmat- ondernemingen op touw te zetten. Het zou in de bedoeling liggen de Deutsche Mcrkur Bank kasgeld ter beschikking te stellen, ten einde daarmede de in moeilijkheden geraakte ondernemingen van het Barmat-concern pp de been te houden. BERLIJN, 9 Jan. De rijkspresident heek rijksminister Höfle op zijn verzoek ontheven van zijn functie als ijksminister van poste-r rijen. Uit Londen wordt ons gemeld dat volgens berichten uit Omar de winter in Arabië dit maal strenger is dan ooit sinds menschen- heugenis. In Bagdad en in de palmenstaa Palmira ligt de sneeuw ongeveer een voet hoog. voorwaarden door een verordening, afkom stig van een bedrijfsraad, gelijk „St. Mi chaël" dat wil, of van „colleges, samenge steld uit vertegenwoordigers van de organi saties van werkgevers en werknemers" le lijk blijkens een publicatie in de dagbla den het R. K. Werkliedenverbond aan beveelt, achtte de vergadering onaanneme lijk. Ten slotte achtte de vergadering de be handeling van het verkiezingsprogram in de kiesvereenigingen niet de geschikte ge legenheid, om dergelijke vraagstukken tot een oplossing te forceeren. Men vond het daarom beter de formuleering van Mgr. No- lens zonder - wijziging te aanvaarden. Naar wij vernemen, is H. M. de Koningin voornemens op Woensdag 21 dezer ten Ko ninklijke Paleizc een gastmaal aan te bieden aan de bij Hr. Ms. Hof geaccrediteerde hoof den der Gezantschappen met hunne dames. Maandag 26 dezer zal ten Hove een gast maal plaats hebben voor de civiele autori teiten te 's-Gravenhage. Woensdag 4 Februari e.k. zal de Koningin een gastmaal aanbieden aan de militaire autoriteiten te 's-Gravenhage en elders. De Plaatselijke Keuze komt op 21 Januari in behandeling. De Eerste Knmer heeft Vrijdag het onder- zeek in de afdeelingen van de Nederlandsche en Indische begrootingen ten einde gebracht. Het vernemen is. dat de Kamer weder bijeen zal komen op Dinsdagavond 20 dezer, ten einde Woensdag d.a.v. in behandeling te nemen het wetsontwerp betreffende de Plaatselijke Keuze (initiatief-voorstel Rut gers). Het cassatieberoep der erfgenamen verworpen. De Hooge Raad heeft Vrijdag uitspraak gedaan inzake het cassatieberoep van de erfgenamen van wijlen mr. Pape, tegen een arrest van het Faagsche Hof, waarbij het door mr. Pape in het leven geroepen Pape fonds, met een kapitaal van ongeveer ne ten miilioen gulden, rechtsgeld:g wordt ver klaard. De Hooge Raad heeft- dit beroep verwor pen, daarbij overwegende, dat, waar de stichter aan het fonds een blijvend karakter heeft willen geven, de bestuurders in strijd zouden handelen met de bepaling van het testament, wanneer zij zoodanig zouden handelen, dat de stichting zou °:ndigen. Voorts werd in elk geval de mogelijkheid, dat in de toekomst het bestuur zou kun nen komen te ontbreken, geen element voor het bestaan of het voortbestaan der stich ting geacht. De bestemming van het vermo gen verder is wel is waar omgrensd, maar toch voldoende duidelijk, verklaart het ar rest, terwijl op de bestuurders de plicht rust om binnen deze grens een bestemming aan het vermogen te geven. Vrijdag had zich voor het Amsterdamsche gerechtshof fe verantwoorden een hotelhoud ster uit het Duitsche plaatsje Horthorn, be schuldigd van valschhcid in geschrifte. In October 1923 zou zij het Nederlandsche visum op een Duitsche pas vervalscht heb ben, door in den stempel met Hollandsche letters eenige data in te vullen. Zij stond des wege terecht voor de Vacantiekancr der Rechtbank, die haar, nadat het O.M. een jaar gevangenisstraf tegen haar geëischt had, vrijsprak. Het O.M. ging echter-in hooger beroep. De vrouw, een Hollandsche van geboorte, maar sedert 35 jaar in Duitschland woon achtig, erkende voör het Hof een der stem pels te hebben ingevuld. De pas behoorde aan een Duitsch echtpaar, dat naar Neder land wenschte te gaan om werk te zoeken. Uit medelijden gedreven, zeide dehotelhoud- tser op verzoek van het echtpaar, de data' te hebben ingevuld. De advocaat-generaal mr. dr. van Geuns,' zeide in zijn requisitoir, gedeeltelijk met de rechtbank te kunnen meegaan. Spr. be handelde eerst de vraag of de Nederlandsche rechtbank bevoegd wap deze zaak te be handelen en concludeerde, dat art. 5 van het W. v. S. deze bevoegdheid gaf. Spr stelde vervolgens de vraag, of hier in derdaad sprake is van mededaderschap aan valschheid in geschrifte van een authentieke acte, zooals ten laste gelegd is en meende, dat, wanneer een ander in een ver land een begin van een valschheid in geschrifte maakt en die door een ander voltooid wordt, er wel dege lijk sprake is van mededaderschap. Spr kon zich daarom niet vereenigen met het vonni3 van de rechtbank, vóorzoover er sprake is, dat de mededaderschap niet bewezen is. Een andere vraag is, betoogde spr., of bij de be kl. de juridisch vereischte wetenschap van het misdrijf bestond. Dit element, vond spr, staat echter niet vast. En daarom vroeg spr, bevestiging van het vrijsprekend vonnis van de Rechtbank. De verdediger, mr. Muller Massis, vond dal de uitlevering van deze bekl. niet had mogen plaats vinden. Het uitleveringsverdrag laai het niet toe en hier had dus een machtsmis bruik plaats gehad. Vervolgens betwistte pl. de ontvankelijk heid en meende dat bekl. volgens de Duit sche wet niet strafbaar is, daar zij het ver- valschte stuk niet gebruikt heeft. Ook be twistte pl. de mededaderschap. Pl. concludeerde tenslotte eveneens tol vrijspraak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10