©eiIAU^'LEVEJI rniöD— Uf1IE.UWS ELCK WAT WILS. TREKJES No. 331. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Zaterdag 10 Januari 1925 Een 84-jarige onderwijzer. Diocesane Synode in het bisdom Breda. s Terugkeer tot de Kerk. Het St. Willibrordus-college te Katwijk. Nederland en België. En we kwamen tot de conclusie, dat de HET COLLECTIEF CONTRACT VOOR HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Nu we weer staan te midden van de actie voor de vernieuwing van het Collectieve Con tract voor het blcembollendedrijf, zal het velen niet onwelkom zijn, als ik eens in kor te trekken de geschiedenis van dit zoo be langrijk Contract, dat thans voor een heel gewest en voor duizenden arbeiders geldig is, tracht te schetsen. Vroeger d.w.z. vóór 1915, ging het in de bloembollenstreek al ongeveer hetzelfde als overalzoo nu en dan conferentie's tusschen de voormannen van de arbeiders en van de Patroons met weinig succes, heel veel ver gaderingen en een vloed strooibiljetten. Het eerste Contract kwam tot stand tus schen de Afd. Noordwij k en Bennebroek van den L.T.B. en den R.K. Bond „St. Deus- dedit". Onderling liepen die contracten nog uiteen, doch beide zouden gelden tot 1 Maart 1916. Het Noordwij ksche contract gaf een loon aan van f 10.50 gemiddeld, het Bennebroeksche van f 11.25. Met den L.T.B. te Bennebroek werd het volgend jaar geen contract afgesloten, wel te Noordwijk, waarin het loon op f 10.75 werd bepaald. Op 1 Maart 1917 kwam echter een con tract met alle Afdeelingen van den L.T.B. in dat gewest tot stand en kon gezegd wor den dat het toonaangevend was voor de ge- heele streek. Ook de Christelijke en Moder ne Landarbeidersbond teekende de overeen komst. Het loon was daarin bepaald op ge middeld f 13.75. Het volgend jaar (1918) werd tusschen de- Zelfde organisaties na een kort doch heftig conflict het loon op gemiddeld f 16 be paald benevens een kindertoeslag in den vorm van een grootere hoeveelheid teelland. Eerst in 1919 werd het contract ook door de Christelijke Patroonsvereeniging getee- kend. De (Neutr.) Werkgeversbond had wel aan de onderhandelingen deelgenomen, doch berichtte per 5 Maart van dat jaar dat hij wel de voorwaarden wilde naleven (gemiddeld f 20 per week) doch niet bereid was het con tract te teekenen. In 1920 kwam aanvankelijk het contract alleen met de R.K. Patroons tot stand, waar in een loon van f 24 werd vastgelegd. Het moest uiteraard kwaad bloed zetten, dat de beide werkgeversorganisaties zich van de overeenkomst afzijdig hielden, wat tot gevolg had, dat door de arbeiders in de maand Juli een scherpe actie werd ontplooid, welke hier :n daar zelfs tot conflicten aanleiding gaf. De Christ, Patroons verklaarden, dat het niet teekenen door een misverstand was ver oorzaakt en met deze organisatie werd als nog een contract afgesloten, terwijl het over- groote gedeelte van de werkgevers die niet door het C.C. gebonden waren een indivi dueel contract met de organisaties van de arbeiders aangingen. Ingaande 1 Maart 1921 kwam het eerste Collectief Contract voor de geheele streek en geldig voor alle groepen tot stand. Het loon was daarin bepaald op f 27, gedurende 4 maanden en f 25 gedurende 8 maanden. De arbeidsdag in de maanden Maart, April en Mei van 66 uur, de daaropvolgende maanden van 67 uur en voorts van licht tot donker. De opzeggingstermijn was voor beide par tijen 3 maanden, zoodat eventueele wijzigin gen of het voornemen tot beëindiging 1 De cember d.a.v. moest plaats vinden. Geen der partijen gaf hiertoe in Decem- cember 1921 den wensch te kennen, zoodat het ongewijzigd van kracht bleef tot 1 Maart 1923. De werkgeversorganisatie's hadden tijdig bericht gezonden, dat zij wijzigingen in het contract wilden aangebracht zien. Zij wil den een belangrijke loonsverlaging en ook in de Maanden Maart, April en Mei, den vroege- ren werkdag van 6 7 uur terug. Na heel wat besprekingen werd ten slotte overeengekomen dat het loon met f 2.per week zou worden verlaagd, doch dat de maand Mei als een zomermaand zou worden aangemerkt, waardoor het loon gedurende 5 maanden f 25,en 7 maanden f 23.werd; tevens zou in de maand Mei weer de arbeids dag van 6 7 uur gelden. In 1924 is door geen der partijen wijzi gingen gevraagd, zoodat de duur van dit contract wederom 2 jaar bedraagt en op 28 Februari eindigt. Zooals men in dit blad heeft kunnen le zen, is er thans reeds druk onderhandeld over het nieuwe contract, zoodat ook voor 1925—1926 wel een overeenkomst tot stand zal komen. Over het loon is reeds overeenstemming bereikt tusschen de besturen der werkgevers en werknemers-organisaties, benevens over eenige meer ondergeschikte punten. Omtrent den arbeidsdag was ecl ter nog geen enkele toenadering te verkrijgen en zoo zullen dan de organisaties zich uit te spreken hebben, eerstens over datgene waarover door de besturen eenstemmigheid is verkregen en op de tweede plaats over hun houding ten aanzien van den arbeids dag. De werkgevers-organisaties zullen te over wegen hebben of niet op een of andere wijze aan het verlangen van de arbeiders is tege moet te komen, de arbeidersorganisaties of zij gezien de tegemoetkomende houding van de werkgevers op de overige punten niet waijvater in den wijn moeten doen om trent deze aangelegenheid. Voor zoover dat maar eenigszins mogelijk is, heb ik mij onthouden van commentaar en alleen een opsomming gegeven van fei ten, die bij elkaar genomen een beeld geven van de geschiedenis, welke er aan het Col lectief Contract verbonden 'is. Dat er rondom die feiten nog een geheele geschiedenis ligt van moeilijkheden en strub belingen behoeft nauwelijks vermelding. Dat ligt voor de hand. Het schijnt nu eenmaal het noodlot te zijn, dat men eerst heel wat moeilijkheden moet gehad hebben, voor er een sfeer ontstaat van zoodanige wederzijdsche waardeering dat er van rustig overleg, waarbij het algemeen belang voor alle bedrijfsgenooten domineert, kan ge sproken worden. Maar vast staat in elk geval, dat het Con tract voor de bloembollenstreek van veel grooter waarde is dan menig arbeider en vooral menig werkgever vermoedt. Bij den huidigen stand van zaken is een Contractlooze periode nauwelijks denkbaar want niet alleen dat het de arbeidsvoor waarden regelt, het bevat ook bepalingen nopens geschillen, die tusschen leden van de Contracteerende groepen ofwel tusschen de groepen zelf zouden kunnen rijzen. Zoodat niet alleen in theorie, maar ook practisch bedrijfsrust en bedrijfszekerheid wordt verkregen, iets, waaraan geen enkel bedrijf meer behoefte kan hebben, dan het bedrijf waarover we het hier hebben. Er kwam niets van terecht, wanneer er geen contract was. In minder dan geen tijd waren de moeilijkheden, die wij nu in het voorjaar bij de onderhandelingen ondervin den, verplaatst naar de zomermaanden, wat bij de huidige sterkte van de organisaties niet anders kan beteekenen, dan de heerschappij, van de uitersten en de ondergang van het bedrijf. Duidelijk staat het mij nog- voor den geest welk een verwarring en verbittering er ontstond toen de arbeiders noodgedwon gen (1920) hun actie bij de niet-katholieke patroons naar den zomer moesten verplaatsen en niemand, die het wel meent met het be drijf, zal naar een dergelijken toestand terug verlangen. Ook de welmeenende arbeiders niet, al zijn zij er voor dien keer niet slecht bij gevaren. En wanneer er dan ook uit dit stukje ge schiedenis een les te trekken is, zou het ze ker deze moeten zijn, dat er van beide zijden naar gestreefd moet worden om het Contract zoo algemeen mogelijk te maken en te zorgen dat niemand zich aan de verplichtingen daarin neergelegd onttrekt, want dat zal de rust in het bedrijf en de verhoudingen ten goede komen. A. J. L. EEN GROOTSCHE AANVAL OP ZIJN EIGEN RUITEN. Dat het royement van den R. K. Zuivel- en Margarinebewerkersbond door het Vak bureau, aanleiding zou geven om onze ka tholieke vakbeweging te bestoken, was uiter aard te verwachten. In de jaren, dat deze kwestie hangende was, heeft men in het Volk trouwens meer dan eens zijn best gedaan er alle munt uit te slaan, die er uit te halen was. Het orgaan van den katholieken zuivel- en margarinebewerkersbond gaf daartoe trou wens ruimschoots de noodige argumenten en in den sociaal-democratischen hoek is daarvan een dankbaar gebruik gemaakt. Op zichzelf is dat heel begrijpelijk en wij denken er niet aan, 'daarover iets onaange naams te zeggen. Als de sociaal-democratische heeren een halve kolom van het wanhoops-geklodder uit het orgaan van den margarinebewerkers bond overnemen en daaraan op hun wijze beschouwingen verbinden, zou dat zelfs heel handig kunnen heeten, ware het niet, dat ze de onnoozelheid blijken te bezitten om zich door verregaande warhoofderij op sleeptouw te laten nemen. Ze doen nu, al of niet gewild, mede, aan een relletje waar de banaliteit duimendik op ligt. Het royement van den zuivel- en marga rinebewerkersbond is toch niets buitenge woons, doch integendeel geheel vanzelf sprekend. Zeker, er was oneenig! eid, als g -volg van de ontoereikende leiding van eten bond. Daarmede moest het Vakbureau zich wel bemoeien. Doch ten slotte was er niettemin een grondslag gevonden, waarop wellicht over eenstemming ware te bereiken, mits het be stuur van den bond zijn vijandige houding Zou laten varen en zijn jaren-oude contribu tieschuld althans ten deele zou aanzui/eren. De gelden daarvoor waren overvloedig aanwezig, het bestuur van de margarine bewerkers erkende dit ook, doch verklaarde desniettemin niet tot contributie-betaling bereid te zijn. Het bestuur weigerde dus zijn schuld aan het Vakbureau te betalen, en daarom, en daarom alléén, is het royement gevolgd en moest het wel volgen. Doet men soms in het N.V.V. anders, wanneer aangesloten vakbonden hun finan- cfeele verplichtingen opzettelijk weigeren na te komen Waarom heeft het N.V.V. een paar jaren geleden den algemeenen Nederlandschen Grondwerkersbond ook al weer geroyeerd? Was dat niet, omdat die bond weigerde aan zijn financieele verplichtingen te voldoen De heer J. G.(verst?), die in het Volk met citeeren en fantaseeren een kolom vult over de uitbanning van den margarinebewerkers bond het schijnt dat daar goed wordt be taald heeft blijkbaar vergeten, dat het niet verstandig is met boter op z'n hoofd in de zon te gaan loopen. Ongeacht nog het feit, dat een vakbond, die opzettelijk weigert zijn verplichtingen na te komen, zichzelf buiten de gemeenschap der vakbeweging plaatst, en op het roye ment in organisatorisch opzicht geen enkele aanmerking mogelijk is, gaat men in het Volk critiek leveren op eenzelfde royement als het N.V.V. een paar jaren geleden op- den Grondwerkersbond heeft toegepast. Met de uitbanning door het Vakbureau wordt derhalve óók die door het N.V.V. afgekeurd 1 In zijn zucht om tegen onze katholieke vakbeweging te stoken, heeft de Volk-schrij ver de onhandigheid begaan om met de vui ligheid die voor ons erf bestemd was, de ruiten van zijn eigen huis te bemodderen. Dit blijft evenzeer het geval, wanneer het hem misschien speciaal te doen was om de onderlinge verhouding in onze vakbeweging in een ongunstig licht tfe plaatsen. Hij lette dan ook eens op hetgeen de voor laatste week op het congres van den bij jiet N.V.V. aangesloten rooden Onderwijzers bond aan het licht kwam. Daar kwam een uit gekonkel en naijver spruitende onderlinge vijandigheid tot uiting, waaraan een buitengewoon onwelriekend luchtje zat. De bom heeft dus een in alle opzichten ongedachte uitwerking. Elke naar ons gerichte klap is een gat in de sociaal-democratische ruiten. BAKKERSGEZELLEN. „De inhoud van het wetsontwerp tot wij ziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in bakkerijen" aldus schrijft de Bazuin, het orgaan van den Neder. Centraien Bond van Christelijke Ar beiders in de bedrijven van voedings- en ge notmiddelen „heeft, indien de Tweede Kamer dit ongewijzigd mocht aanvaarden, voor de bakkerij en vooral voor de bakkers gezellen de meest fatale gevolgen". Het be- teekent „zooal niet in directe bedoeling of toepassing, dan toch in haar pracrische uit werking voor het bakkersbedrijf terug naar den nachtarbeid. Het is een tragedie aldus genoemd or gaan te zien hoe minister Aalberse te op zichte van de wetgeving voor de bakkerij met eigen hand afbreekt wat door hem is opge bouwd. Wij hebben dezer dagen de toelich ting van het ontwerp 1919 nog eens nagelezen en.... een volkomen ommekeer van opvat tingen blijkt dan wel zeer duidelijk. Dit ontwerp, dat gekomen is op grond van den stelselmatigen aandrang der werkgevers en van het gekanker tegen de Arbeidswet door den Ned. Bakkersbond en den R.K. Pa troonsbond, is wel een van de meest onoor deelkundige ontwerpen, die dat departe ment ooit hébben verlaten. Het brengt in voering van den nachtarbeid. Het brengt een niet meer te contröleeren wet. Het brengt afbraak van geregelde bedrijfsverhoudingen. Het brengt wederinvoering en uitbreiding van het intern arbeiden met al zijn bekende „ze delijke nadeelen." Ook onze R.K. Bond van Bakkersgezellen ziet in het ontwerp den terugkeer naar den nachtarbeid en is daarom tegen dat ontwerp gekant, maar hij laat over Minister Aalberse een heel wat sympathieker en meer juist geluid hooren „Wie gelooft in den goeden trouw van een tegenstander" aldus mr. Aalberse in zijn Christelijke Politiek 1905 „kan hem be strijden, maar nooit haten." Diezelfde mr. Aalberse is nu minister van Arbeid. En al is hij nu onze tegenstander inzake de door hem voorgestelde wijzigingen, be trekking hebbende op den arbeid in brood bakkerijen, en moeten wij hem dus nood gedwongen bestrijden, aan zijn goeden trouw twijfelt niemand onzer haat of wraakge voelens blijven ons ten zijnen opzichte vol komen vreemd. Integendeel, hij is voor ons en hij blijft voor ons een zeer sympathieke persoonlijkheid, aan wien het arbeidersvolk veel te danken heeft, hem daarvoor dank baar is en blijft. Maardesondanks, de thans voor gestelde wetswijziging is en blijft, al heeft de minister haar in de Memorie van Toelich ting verguld en versuikerd, een niet te slikken pil. Want worden deze wetswijzigingen door de Tweede Kamer aanvaard en door de Eer ste Kamer brekrachtigd, wat blijft er dan practisch van den dagarbeid voor de gezellen nog over Zoo wat niets, want ze beteekenen in de practijk de wederinvoering van den volledigen nachtarbeid binnen zeer forten tijd." WERKLOOSHEID. Volgens de gegevens, verstrekt door den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering waren in de week van 8 tot 13 December van de 271645 tegen werkloosheid verzeker de leden 26354 geheel en 6914 gedeeltelijk werkloos'. Het percentagr is dus 9.7 en 2.5. In de overeenkomstige maand van 1923 was dit resp 13.3 en 3.1. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal le wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. LIMBURGSCHE BEDEVAART NAAR LOURDES. Door het Comité tot samenstelling der Limburgsche Bedevaart naar Lourdes, ge vestigd Bogaardestraat 36 Maastricht, werd namens Z. D. H. Mgr. Schoepfer, Bisschop van Lourdes, bericht ontvangen dat de Vijfde Limburgsche Bedevaart zeer gaarne ge durende het tijdvak 39 Juni 1925 in de Lcurdesheiligdommen zal worden ontvan gen. In verband met de wijziging in de gewone reisroute, zullen de pelgrims dit jaar zes en een halven dag te Lourdes verblijven en eveneens gelegenheid hebben tot een bezoek aan Parijs en Lisieux. De Bedevaart vertrekt vanuit Maastricht op den tweeden Pinksterdag, dit voor dege nen die met aanvraag van verlof rekening moeten houden. Prospectussen worden op aanvraag bij verschijning gaarne toegezonden. HEILIGVERKLARING DER KLEINE TERESE-BEDEVAART NAAR ROME. Omtrent de Heiligverklaring der Kleine Terese kunnen we nader meedeelen, dat deze naar uit Lisieux gemeld wordt kan tegemoet gezien worden in de eerste helft van Mei. Om de vele vercerdes van de Zal. Terese in de gelegenheid te stellen, deze grootsche en onvergetelijke plechtigheden bij te wo nen, zal onder leiding der Paters Carmelie- ten een bedevaart naar Rome georganiseerd worden. Wij kunnen hieromtrent meedeelen, dat deze bedevaart 23 dagen zal duren een volle week verblijft men te Rome, terwij! ook de mooiste plaatsen van Italië en Zwit serland in het program zijn opgenomen. Tevens zullen pogingen in het werk ge steld-worden, om de pelgrims in de gele genheid te stellen, de H. Mis in de particu liere kapel des Pausen bij te wonen en uit de hand van Z. H. de H. Comnjunie te ont vangen. Zooals men reeds weet, zal de terugreis genomen worden over Lisieux, het beroemde heiligdom der Zal. Terese. Wij hopen in den loop der volgende week de definitieve opgave der kosten te kunnen doen, alsmede nadere inlichtingen te kunnen verstrekken. Daar evenwei de bedevaart zich ten ge rieve der deelnemers tot een kleine groep zal beperken, zal het goed zijn, zich spoedig tot deelname op te geven aan den Zeereerw. Pater Adr. Peters, Carmelietenklooster te Aalsmeer. Deze opgave kan men geheel vrij blijvend doen. Zoodra reissom en verdere bijzonderheden bekend zijn gemaakt, zal de gelegenheid tot inschrijving slechts kor ten tijd opengesteld zijn. Men wachte dus niet te lang 1 De heer G. Koolhaas, hoofd der school te Waardenburg, heeft thans op 84-jarigen leeftijd tegen 2 April eervol ontslag aan gevraagd. Na 65-jaar van onverdroten, ijverige plichtsbetrachting bij het onderwijs', hoopt hij thans een welverdiende rust te gaan ge nieten Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be sloten in den loop van het volgend jaar (1926) een diocesane synode bijeen te roepen, welke volgens het Kerkelijk Wet boek om de tien jaren in elk bisdom moet gehouden worden. De Hoogeerw. heer Vica- ris-Generahl, Mgr. J. van Oers, bijgestaan door twee Professoren van het Groot- Seminarie, de Zeereerw. heeren J. Lodiers en A. van Raamsdonk, zal de voorbereiding ter hand nemen en het ontwerp opmaken. (Sancta Maria.) Enkele dagen geleden hebben we reeds melding gemaakt van de bekeering van den heer H. J. van Vorst. Thans bevat „Sancta Maqa" de volgende mededeeling: Herroeping. Ondergeteekende, die voor jaren terug als Pater Coelestinus, Capucijn. Kerk en kloos ter verliet, diep betreurende al wat h,i in het verleden heeft misdreven, herroept bij dezen met een rouwmoedig hart de dwalingen, die hij door woord en geschrift heeft verspreid, en de aanvallen, die bij tegen de H, Kerk en hare bedienaren heeft'gericht. Hij hoopt met Gods genade door een boetvaardig leven eenigszins te herstellen de ergernis, die hij door zijn gedragingen in het verleden heeft gegeven. Ginneken, 2 Januari 1925. H. J. VAN VORST. Bovenstaande rouwmoedige schuldbeken tenis en herroeping mochten wij ontvangen met verlof deze in de bladen te publicee- ren om zoover niogeliik de gegeven ergernis te herstellen. Dienjvolgens verzoeken wij al de katholieke bladen deze over te nemen. Tevens durven wij den heer H. J. yan Vorst in aller gebeden aanbevelen, oodat God hem sterke en hem de g made der volharding schenke. De Bisschoo.van Breda. f P. HOPMANS. Nu de gebouwen voor het R.-K. Gymna sium en H. B. S. aan de Oostduinlaan le 's-Gravenhage voltooid zijn, acht de St. Willibrordusstichting het oogenblik geko nen !om ook een ander onderdeel van het oor gen, zij het dan ook in eenigszins gewijzigden I spronkelijk plan tot uitvoering te gaan bren- vorm. Was het in den beginne de' bedoeling het internaat van Katwijk in zijn geheel naar Den Haag te verplaatsen, thans is besloten in den Haag op de terreinen van het College een Convict voor hoogstens 100 'eerlingen uit den deftigen stand te stichten. Deze wijziging in de oorspronkelijke plan nen is voortgekomen uit de geheel veran derde omstandig! eden, waarin het R.-K. middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs thans verkeert. Gedurende het laatste 10-tal jaren werd in steeds meerdere steden de gelegenheid geopend, zoodat binnen vrij korten tijd betrekkelijk weinig ouders uit den deftigen stand in de noodzakelijkheid zullen verkeeren van hun ktn^r-nn naar epn internaat te moeten zenden. Nadere mededeeling omtrent den datum van opening van het .onvict en omtrent verdere büzcnderheden zal in den loop van dit jaar worden gen"blicea-d. Het bestuur der St. Wil!ibrordus-Stichting zal zorg dragen, dat in ieder geval de leer lingen der vijf hoogste klassen van het Gvtn- nasium benevens die der klassen der H.B.S., wier aantal te groot is om al'en naar het zooveel kleinere Convict over te gaan, hun cursus te Katwijk kunnen voltooien, terwijl aan de leerlingen der le klasse van het Gvm- nasium en aan hen, die in het vervolg zullen worden aangenomen, te ziiner tüd de gele genheid wo-dt geboden opgenomen 1° wor den in het Convict. (Msh.) B m De mecning van een' Belgisch blad. Het Antwerpsche blad „Neptune" is zeer ingenomen met de Nederlandsch-Belgiscbe wisseling van gedachten, welke thans wordt gehouden. „Officieel," aldus schrijft het Antwerp sche blad, betreffen de besprekingen alleen het regime van de Schelde en onze scheep vaartbetrekkingen met Nederland. Wij kun nen evenwel mededeelen, dat zij, officieus althans, een grootere beteekenis hebben en zoowel oeconomische als politieke kwesties omvatten, welke de beide staten aangaan." Het blad stelt verder vast, dat de verhou dingen tusschen Nederland en België in de laatste twee jaren aanmerkelijk verbeterd zijn, en verwacht, dat de op te iossen vraag stukken in een atmosfeer van wederzijdsch vertrouwen en practischen zin zullen wor den behandeld. „Nederland weet," zoo schrijft de Nep tune, „dat wij zijn onthaal in October 1914 niet vergeten hebben, en dat wij zijn, door de oeconomische crisis naar België gedre ven onderdanen bijna broederlijk onthalen. Onze eischen zijn matig en rechtvaardig. De Schelde is een internationale rivier. Wij vragen aan de Hollanders, ons alle facili teiten, welke wij noodig hebben voor de vaart op Antwerpen, zoowel in de geul van de Wielingen als op do Nederlandsche Schelde te verleenen. Wij betalen de kos ten; het is dus enkel maar billijk, dat onze Noorderburen zich zeer inschikkelijk op dit gebied zullen betoonen." Wordt dit doel bereikt, dan is er, aldus de Neptune, geen enkel beletsel meer aan wezig om de oeconomische betrekkingen tusschen de twee elkaar aanvullende staten niet nog nauwer toe te halen, vooral nu, waar ovetal aan de grenzen van Nederland en België protectionistische slagboomen op reizen. Ook cultureel is, naar het oordeel van het Antwerpsche blad, toenadering, door middel van gelijkstelling van weten- j schappelijke diploma's, uitwisseling van pro- fessoren, enz., onmiddellijk nadat de han gend gebleven politieke vraagstukken hun beslag zullen hebben gekregen, zeer ge- wensebt. Verder moet ook nog het werk van Aug. Beernaert en Eug. Baie niet dood worden geacht; een definitief accoo^d tus schen Frankrijk, Engeland, België en Ne derland kan, zoo meent de Neptune, even nuttig zijn, als een oeconomische overeen komst. PLOTSÉLINGE DOOD. Donderdagmiddag werd de 61-jarige koop vrouw, mejuffrouw J„ wonende in de Zuiling- straat te 's-Hage plotseling onwel toen zij aan een dame in de Buys Ballotstraat haar koop waar wilde leveren. Toen zij wat lang weg bleef, kwam de ber doelde dame even naar buiten en vond daa- de koopvrouw, naar adem snakkende, bij haar kar staan. Zij noodigde de vrouw uit even binnen te komen om uit te rusten. De koopvrouw voldeed hieraan, maar even nadat zij het huis was binnengegaan, zakte zij in elkaar en overleed direct daarop. Een dokter constateerde den dooa door hartverlamming. GELDSMOKKELAARS. Het Hbl. van Antwerpen maakt melding van een grooten smokkelhandel in gouden en zilveren munt van België uit over de Neder landsche grens. Oneerlijke lieden, zegt het blad, gaan in het binnenland van deur tot deur om geld op te koopen tegen hoogere prijzen als deze slechte vaderlanders een sommeken bijeen hebben, komen ze op ge heime wijze naar de grens. Om in Nederland te geraken, nemen zij hun toevlucht tot alle middelen gedurende de laatste dagen werd er een wielrijder aan gehouden met gouden geld in de buis van zijn rijwiel, onder de zadels anderen bergen het in de kussens van hun rijtuig enz. Een Franschman had ook voor 2000 fr. zilverengeld. De man is aangehouden. Ook de Nederlanders aanschouwen dit voor een winstgevend bedrijf, want aan menig huis in Nederland ziet men nog voortdurend „Hier koopt men zilvergeld tegen hooge prij- zen." Gedurende de laatste tijden zijn verschil lende lieden bekeurd ook heeft de fiscus strenge bevelen gegeven aan de grensagenten, om die oneerlijke geldhandelaars op de hie len te zitten. Een man droeg dezer dagen in de Noord statie te Brussel een volle zak nikkelgeld. Hij had een reiskaartje voor de grens-Neder- land. WIJN EN CHAMPAGNE MET TAART JES. In een Vlaamsch blad lezen we volgende beschouwingen over het dure leven en de doorgaande verkwisting Ja, waarde medeburgers, 't is dure tijd, en we weten absoluut niet meer hoe de twee eindjes van iedere maand, week of quinzaine aaneen te knoopen 1 Iutusschen wordt er gebrast als konde het niet meer op van 't een in 't ander weet er van méde te spreken. Intusschen wordt er haast meer patisserie verorberd dan gewoon brood bofte Vander velde er niet op, enkele maanden geleden, dat zekere socialistische coöperatief in 't Walenland meer zoogenaamde koffiekoekjes leverde dan gewoon brood Intusschen draaien de snoepwinkels best van alle kleinhandelszaken I Och 1 ja, 't is dure tijd.. En er wordt in België meer wijn gedron ken dan vroeger bier. In 1913 voerden wij uit den vreemde 350.000 hectoliter wijn in, of tusschen de 4 en 5 liter per inwoner. In 1923 in 't volle van den duren tijd klom de invoer van wijn tot 600.000 hec toliter, of ongeveer 8ys liter per hoofd! En 't betreft niet enkel pinard of 'portc waarbij men pateekens eet en waar men ra- zend-zot van wordt neen, onze slachtof fers van den duren tijd lusten ook van 't fijn ste tijdens de 10 eerste maanden van 1924 voerden wij 55.000 hectoliter schuimwijnen in (champagne) of 30.000 liter meer dan in 1913, toen 't leven hier zoo goedkoop en de verdiensten normaal waren. Van 't jaar 1924 gesproken gedurende de 10 eerste maanden was de wijninvoer 750.000 hectoliter, wat voor 't heele jaar gaat worden 900.000 hectoliter, of bijna 13 liter per hoofd zoodat we sedert het vorige jaar vooruit zijn gegaan met 300.000 lifer of 4J4 liter per hoofd. En de tijden zijn duur, en het leven is niet meer om vol te houden, en ieder klaagt, en ieder jammert, en ieder sakkert, en ieder dreigt en finze achtbare burgers heffen maar op en gieten totdat 't op isen als 't op is, gieten zij nog 1 En dan zien wij onzen armen braven mi nister Tschoffen zich aftobben om door 't regelen van het broodver'oruik het koopen in den vreemde met zoowat 50 millioen te verminderen 1 Vijftig millioen sparen op den graaninvoer en intusschen wordt er voor honderden mil- lioenen verkwist aan vreemde wijnen, en beletten wij, verblind en moedwillig, dat de waarde van onzen frank stilaan weer stijge,'t is te zeggen, dat zijn koopkracht grooter wor de het eenige middel om doelmatig het dure leven te bestrijden Komaan, waarde medeburgers, wordt nu toch wat zuiniger 1 En als uw zak volstrekt geen geld kan behouden, besteedt dan ten minste uw penningen aan voortbrengsels on zer nationale nijverheid, maar scheidt in Gods naam uit met over den duren tijd te zeuren gij zeiven maakt hem duur. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Te Holst, tusschen Vlodrop en Posterhoh (L.) heeft de heer (G.) Krekelberg een groots Romeinsche kruik opgegriven. Zij heeft een hoogte van ongeveer een halven meter en een- zelfden omvang er loopt een kleurige streep rondom den buik, de voet is gekarteld. STELENDE SCHOOLJONGENS. De politie te Alkmaar is een bende school jongens op het spoor gekomen, die den laat- sten tijd zich schuldig maakten aan dief- j stallen van allerlei aard. Drie hunner hebben onlangs zelfs inbraak gepleegd in een leeg staande woning. Het is gebleken dat de kna pen, die Woensdag een doos met bonbons in een winkel ontvreemdden, voor een paar dagen te Egmond aan Zee een pakje reis biljetten voor de stoomtram hebben gestólen. De bende bestaat uit vijf jongens, die aller nog de lagere school bezoeken INBREKERS GESNAPT. Te Kouderkerk (Z. H.) zijn drie beruchte inbrekers terwijl ze het raadhuis doorzochten gesnapt. Twee zijn gearresteerd ,een derde is ontkomen door uit een raam op 4 a 5 M. hoogte te springen. HET ROOKEN IN AUTOBUSSEN. De gemeentebesturen van de Streeket dorpen zullen conferecren om in de politie verordening van elke gemeente een bepaling op te nemen, waarbij het rooken in de auto bussen Hoorn-Enkhuizen zal worden ver ben. „Te latens Deltas". 'n Poos geleden hebben we 't eens gehad over Rdi ;ieus tooneel, en aangetoond, dat vele loffelijke pogingen op dit terrein schip breuk leaen, doordat de schrijvers van gods dienstige stukken te weinig of geen reke ning hielden met de techniek van het drama. Om te laten zien, dat we geen eigen(wijze) meening wilden opdringen, zijn we begon nen met een reeks citaten uit verslagen van Dr. Jan Walch's „Het leven van een heilige" en Henri Ghéon's „De arme onder de trap", opgevoerd door het Schouwtooneel en Ver kade.... Twee tooneelwerken, die literair hoog staan, op ontegenzeggelijk artistieke wijze werden opgevoerden tóch geen repertoire hebben gehouden. In al die verslagen kon men lezen dui delijk, of min of meer bedekt dat in beide stukken de dramatische spanning ontbrak dit het geen speel-stukken waren, die diep nawerkende ontroering brachten dat de gerektheid oorzaak was van verveling, enz. En in onze beschouwing ging het dan om de vraag „Wat wil het publiek Dwz het publiek ii 't algemeen.Niet het i 1 i- ne deel, dat dergelijk werk waardeert om he; literaire ook niet het andere deel, dat om den s hijn van kunstzi ■nigheid zijn belaig- stellmg toont. toeschouwer vraagtactie, verwikkeling, botsing van streven tegen streven, van ka rakters, met gevolg stijging en spanning. en een logische, gezonde ontknooping, die geen leegte achterlaat. We hebben voorts uitdrukkelijk ver klaard niet tegen religieus tooneel te zijn óók niet tegen literatuur in tooneelvorm mits de actie, de dramatische verwikkeling niet aan die literatuur of „het religieuze" wordt opgeofferd. „Want Jan Publiek hui chelt niet en laat zich niet naar schouwburg of vereenigingsgebouw drijven, omdat er een Roómsch stuk wordt opgevoerdliij gaat uit zich zelf, als hij weet, dat het inder daad 'n stuk is.-... en geen cinddooze ver zenreeks,'hoe goed #ok bedoeld en hoe voor treffelijk ook vertolkt. Hij wil stukken van granietgeen preekende figuren van was en kraakporcelein." Wie nu na het hierboven aangehaalde denkt, dat er een vernietigingscritiek zal volgen op het mysterie-spel „Te latens Del tas", geschreven door den jongen Haarlem- schen dichter, Wil Janse, en door eenige dapper-willende Haariemsche amateurs op gevoerd vergist zich. Wèl zal het den lezer niet bevreemden als we nu zeggen, met een bezwaard hart naar den Schouwburg te zijn gegaan en (dit voe gen we er eerlijk bij)met een vooroor deel, stevig in den zak geplant.' Laat ons dan direct zeggen, dat we lang niet onbevredigd zijn heengegaan dat we na afloop de voldoening meedroegen van veel schoons te hebben bijgewoond. Daaren trgen werden we alweer gesterkt in enz overtuiging die immers niit de onze al leen is dat dergelijke spelen, als „gemeen schapskunst" bedoeld," wegens gemis aan dramatische verwikkeling den uitvoerders te hooge eischen stellen, om het doorsnee-pu bliek voortdurend geboeid te'houden. En de roeping van het Roomsche tooneel is toch het brengen van gemeenschapskunst. De op voering van „Te latens Deltas" heeft die niet gebracht dit bewijzen ook de zeer üit- eenloopende meeningen over den avond. Er is echter een wakkere, resolute poging gedaan, die veel doet verwachten en ge gronde reden geeft, om in bemoedigenden toon te spreken over het mooie streven van dit gezelschap. „Te latens Deltas" behandelt God's ver borgen liefde, in Zijn menschwording uit de H. Maagd, in het H. Sacrament en in Zijn zoenoffer op Golgotha, dat dagelijks in de H. Mis wordt hernieuwd. In het eerste mysterie zijn Maria en Jozef de hoofdpersonen. Zij spreken extatisch oyer de groote liefde van Christus. Dan volgt een lief tafereeltje van twee kinderen op den vooravond van hun Eerste H. Communie, als zij van den priester hun laatste onder richt ontvangen. Waarna we Jozef en Maria weer bijeen zien na de boodschap des En gels. Het tweede mysterie behandelt Christus' lijden en dood en we zien Maria, Johannes en Maria Magdalena in meditatie. Volgt een ontroerende scène, waarin aan een God- vreezend man de laatste H.H. Sacramenten worden gebracht. Daarna weer de meditee- renden bij het H. Graf, waar Maria den Christus levend verborgen weet. Het laatste mysterie doet ons zien de Em maüsgangers, geheel ontmoedigd door Chris tus' dood, waarna een kort tooneel van Ma ria, Johannes en Magdalena, als Heiligen in rechtstreeksche aanschouwing van God. Dan zien we weer de Emmaüsgangers te rugkeer,en, in heilige verrukking. Ze heb ben Christus herkend aan het breken des Broods God zal altijd bij de menschen zijn in de H. Eucharistie. Elk mysterie bestaat dus üit drie deelen en deze zijn door stemmige muziek aan el kaar verbonden. Als we nu opzij zetten want dat moe ten we in dit geval de gedachte ,aan de technische eischen voor het drama, en het stuk beschouwen als een stichtend spel in aantrekkelijken vorm, .dan blijft de vraag „Wat hebben we gehoord en gezien We hebben gehoord een taal, zuiver, on gewrongen, vaak sprankelend van voorspoe dig uitbottend dichterlijk talenteen com positie, die ver uitsteekt boven vele „reli- gieuze-tooneel-cliché's." Hier en daar heeft de schrijver wat te modern willen zijn, zoo bijvcqrbeeld in het „jij-en" en „jou-en" tus schen Maria en Jozef, dat in dit uiterst teere gegeven bepaald hinderlijk aandeed. Voorts heeft de dichter te veel willen ge ven, zoodat de aandacht der toeschouwers ook daardoor op nogal zware proef werd ge steld. Vooral in dit soort werk moet be knoptheid worden betracht. We hebben gezien een fijn aangevoeld gebarenspel, en in meerdere tafereelen een weelde van plastische standen-wisseling. Het was duidelijk merkbaar, dat dichter en regisseur hadd n samei ge werkt in vurig stre ven naar zoo volmaakt mogelijke beelding. Het gebruik van slechts één schijnwerper Ge mysterie) en nog wel aan één zijde van h tooneel, was fout. Het gaf grillige, spook achtige schaduwpartijen op het achter-decor, die, als de aandacht niet zoó geboeid was geweest door de taal en het spel van Maria en Jozef, zeker hilariteit zouden hebben ver wekt. Overigens was dit eerste mysterie, hoewel in hoofdzaak slechts gespeeld door twee personen, wel het schoonst en deed meer verwachten dan er volgde. Want daar na kwamen enkele minder gelukkige figu ren den indruk wegnemen van de eenvou- dig-sobere en daardoor zoo roerende Jozef vertolking, en die van Maria, eerst in haar dartele blijdschap over de liefde van Chris tus, later in haar heilige verrukking over het groote wonder aan haar geschied. Zoo was Johannes te scherp van geluid dat veel soepeler had moeten zijn, zoo ook zijn gebarenspel. Nochtans is deze acteur een kracht, die na ernstige studie veel zal kunnen bereiken. En dat hij niet stilzit heb ben we gemerkt aan den vooruitgang zijner spelkwaliteiten sinds een vorig optreden. Het telkens terugkeeren van dezelfde zin nen in zijn passie-verhaal was heel mooi door den dichter bedoeld, doch in het zeggen had meer climax moeten zijn, een weergeven van het steeds moeder voortstruikelen van den gemartelden Godmensch hadden we er in willen hooren. De Magdalena-figuur leek ons niet goed getroffen. Dat was meer een wanhopige Magdalena, dan een berouwvolle na het wonder van God's genade en ta mhartig- heid. Haar kapsel (dit treft weer de regie) mag modern „gedacht" zijn, maar o.i. was he. er naast, temeer waar men hoort zeggen, dat zij met heur haren Christus' voeten heeft gestreeld. Ook in het Hemel-tafereel had den dichter en regisseur hun nieuwere op vatting te sterk doorgevoerd. Dat werJ I haast profaan- Men moet toch al zoo voor- 'z':htig zijn met bovenaard: che dingen. Na deze niet zoo bevredigende gedeelten kregen we het slot van de Emmaüsgangers. Dat was een heel mooi stukje duo-spel met kunstige schakeering in houdingen, geba ren en zegging, en in den repeteer-zin i „Menschheid, uw hart brandt aan den Chris tus" zat stijging. Het ietwat Shakespeariaan- sche opschrift „Emmaus" hadden we liever niet gezien, 't Was trouwens overbodig. In zijn schilderachtig omgroepte epiloog vertelde de schrijver, dat hij met zijn ge trouwen zoo graag wilde voortgaan op de zen weg het brengen van meer liefde in de gelooVige harten voor God's verborgen goed heid. En het zou jammer zijn als dit niet ge beurde. Schrijver, regisseur (Frans Meijer) en spe lers zijn er zeker toe in staat. En als de on vermijdelijke première-fouten worden ver beterd, de tekst hier en daar wat wordt ge snoeid en er nog wat meer contact wordt gebracht tusschen muziek en spel (de mu ziek hoe mooi ook, bracht nu en dan te veel oponthcu JJ dan kan „Te latens Deltas" nog verscheidene succesvolle opvoeringen beleven; we doelen hier ook op de omlig gende gemeenten, en dan b.v. tijdens dei Vastentijd, waarin de Kat'-olieken zich moe <?n onthouden van wereldsch vermaak. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5