R. K. Kamer-centrale Leiden. Het adviseerend college. Rede Henri Hermans. De crltiek op het beleid van den Bondsvoorzitter. MARKTNIEUWS. ViSSCHERIJ. KERK EN SCHOOL. UIT HET De financieele conferentie. De kabinetscrisis in Duitschland. Vervolging door de Franscht regeering van Blasco Ibanez. Een Amerikaansch motorschip vergaan. Een voorloopige Duitsch- Belgische handelsovereenkomst Scheepsramp. GEMENGD NIEUWS. Jacht op inbrekers te Rotterdam Opgehelderde tteinmoord. Overreden door een autobus. Rattenplaag. Ernstige ontploffing. Ernstige mishandeling. In het gebouw aan de Steenschuur te Lei- ien vergaderde Zaterdagmiddag de R.-K. Ka mercentrale Leiden. Ruim 1 uur werd de vergadering, welke teer druk bezocht was, door den voorzitter, den heer A, J. Oo3tdam, met den chr. groet geopend, waarna de secretaris, de heer A. C. van Berkel, de notulen der vorige verga dering leest, welke onderveranderd worden vastgesteld onder dankzegging aan den se cretaris. De voorzitter heet dan allen welkom, in zonderheid proi. Aengenent en den heer Henri Hermans. Spr. wenscht allen een Zalig Nieuwjaar. De Hoogeerw. Heer prof. J. D. J. Aen genent brengt dan verslag uit van de voor- loopige besprekingen, gehouden in het Ad- iseerend college in zake de a.s. Kamerver- bezingen. Verslag proL Aengenent Spr. deelt mede, dat bij die besprekingen tw ee vragen behandeld zijn. De eerste was, hoeveel zetels we in 1925 zouden kunnen verkrijgen. Het antwoord daarop was, dat er geen enkele reden is, om niet te verwachten, dat we weer hetzelfde aantal zetels (32) zou- d-n kunnen verkrijgen. De tweede vraag vorderde 7 uren bespre king, Deze was het voorloopig bespreken va het stellen van candidaten in iederen kieskring. Deze kwestie was in drieën ge splitst. Hef eerste deel was, of het gewenscht was in het belang van de Katholieke Staats partij, dat in de Katholieke Kamerfractie nieuwe elementen werden gebracht. Ook dit punt was weer in drieën gesplitst, ten eerste of cr specialisten op een bepaald gebied in de Kamer moeten worden gebracht. Het Ad viseerend college achtte het wenscheiijk, dat in de Kamer kwam een specialist voor Hooger- en Middelbaar Onderwijs, een groot werkgever, een practische middenstander en ten slotte ook een militaire specialist, doch dit op de laatste plaats. Het tweede punt betrof, of ook de denk richtingen vertegenwoordigd moeten zijn. Het Adviseerend college was unaniem van oor deel, dat de Kamerfractie geen afspiegeling van denkrichtingen moeten zijn. Allen heb ben slechts één program Wat anders is, te trachten zooveel mogelijk tevredenheid te brengen bij alle groepen. Ook was men hei eens, dat ook beide aftredende katholieke ministers, die vroeger Kamerlid geweest zijn, weer een zetel in de Kamer afgestaan moet worden. Verder heeft het Adviseerend College uit- gsproken, dat naar de Kamer moeten worden afgevaardigd mannen van algemeene, breede en diepe ontwikkeling. De fractie moet niet bestaan uit specialisten. Dit komt slechts op de tweede plaats. Een tweede lijn, waarlangs de gedachten- wisseling zich in het Adviseerend College heeft bewogen, was de vraag uit welke ele menten dan het best enkele Kamerleden zou den kunnen worden gemist, indien er nieuwe elementen moeten worden in gebracht. De Kamerleden Stulemeyer en Juten zui len zich niet meer herkiesbaar stellen. Daar voor zouden dan in de plaats kunnen ko men, meende men, de beide bedoelde minis ters. Het Adviseeerend College was van oor deel, dat de groepen uit specialisten op het gebied van L. O. en van Landbouwafgevaar- digden 't best vertegenwoordigd zijn en dat daaruit eventueel enkele personen gemisx zouden kunnen worden. Verder uit de groep van hen, die ambt beleeden, minder goea vereenigbaar met het Kamerlidmaatschap, als wethouder van een groote stad, lid van Ged. Staten en voorzitter van den Raad van Arbeid en misschien nog andere. Ten slotte is de candidaatstelling voor de 18 kieskringen besproken. Leiden zal weer twee candidaten stellen. Als No. 1 zou weei gesteld kunnen worden, naar het Adviscerena College unaniem van meening was, dr. D. 7^ P. N. Kooien (applaus.) Bij de verdere besprekingen in bet Advi seerend College bleek echter, dat het beter zou zijn zijn, mr. Kooien in Rotterdam no. 1 te stellen, mej. Meyer in den Haag en mr. Aalberse in Leiden. Zoowel mr. Kooien als mr. Aalberse hebben ziob daarmede ver- eenigd. Om tactische redenen wenschte Rot terdam geen vrouw nummer één te stellen. Voor de tweede plaats in Leiden is een drietal namen genoemd, allereerst de naam van den heer Balvers. Een der leden van bet Adviseerend College noemde diens naam, doch door de anderen is daarop niet gerea- eeerd. Verder is genoemd mevr BronsVeld- 'itringa en vervolgens de heer I oerakker. de candidaat, die thans voor dit district zit ting heeft en voor hem is door een der 'e^en. echter niet uit dit district, een warm pleidooi gevoerd, terwijl een ander lid gezegd heeft, er overtuigd van te zijn, dat de heer Loer akker weer afgevaardigd zou worden. Een hartelijk applaus was de .dank der vergadering voor dit uitgebreide verslag, waaraan de voorzitter eenige dankwoorden toevoegde. De heer Henri Hermans hield dan een po litieke rede. Rede Henri Hermans. Spr. wees er allereerst op, dat de verkie- tlngen weer aanstaande zijn, waarop de ver schijnselen al reeds wijzen. Ook in ons land dreigt de sterke man, de MussoÜn', maar daartegen waakt de chris telijke democratie. Democratie zonder gods dienstige beginselen is niet de ware. Het is geen wonder, dat de aandacht ge vestigd wordt op de katholieke Staatspartij. Met de verkiezing hangt samen een moge- ijke val van het parlementaire stelsel. Spr. raait aan, wat te dezer zake de minister president in November 1924 in de Tweede 'amer gezegd heeft. Bi) de algemeene beschouwingen in de '■woede Kamer bleek, aldus spr. de moede- josheid der tegenstanders. Men oefende wei cherpe critiek, maar wist geen anderen weg an te geven. Toen sprak dr. Nolens, man an gezag. Hij liet •'een twijfel over en <»af o* eens on duideliike wijze het dool der atbo'ieke Staatspartij aan en vroe* han''- aving en verdere doorvoering der Chrirte- )ke beginselen in het Staatsbestuur. Vcd'e- ig werd gehandhaafd het program van st uit zes punten bestaat en dat spr. in het >rt wil behandelen. Voo-e^-rt heide nun- n: handhaving der christelijke beginselen tn hmvelijkswetgevini» en handhaving van de iijkstelling van openbaar en bijzonder on- •rwijs. Spr. geeft aan, hoe noodig het is, dat deze 1de punten boven aan het program blijven tan. Het derde punt: voortgezet herstel en be- ud van het financieel overwicht is mede a belang. Spr. gaat terug tot 1918, toen ministerie-Ruys kwam. Toen was er nog -log en was de toestand zeer précair en er tigde hongersnood. Kort na bet ontreden i dit ministerie viel het Duitsche rijk ineen, am de wapenstilstand, maar dreigde ook revolutie. De regeeric* heeft deze moei- h"d»ti overwonnen en en nrnfnrn :s toch afgewerkt kunnen worden, dank zij voor- - len Minister van Arbeid, Hen tijd dachf men «Joede zaken fe kur.- maken, doch dit werd een irisrekening, rdat de koopkrachten in de oorlogvoeren- landen verminderd was. Dientengevolge .m de malaise In den ergsten tijd zijn ze- 200.000 personen zonder werk geweest; het aantal faillissementen steeg van 1.300 voor den oorlog tot minstens 4.500 thans, Er kwamen ook tekorten op de Staatsbe- grootingen. Er was een tekort van 130 mil- Hoen, dit moest verdwijnen. De regeering heeft daartoe adviezen ingewonnen, doch moest ten slofte met het éigen plan van 1924 komen; 90 millioen door allerlei bezuinigin gen en 40 millr'oen door opbrengst van nieuwe belastingen. De hardste maatregel was de bezuiniging van 35 millioen op de salaris sen. Hard was dit besluit voor de ambtena ren, hard echter ook voor de regeering, die meerdere malen haar liefde voor het ambte narencorps betoond had. De regeering had de staatsdiensten nog meer kunnen beperken, doch dan zouden er 1.500 personen ontslagen moeten zijn gewor den en dat zou nog hardere maatregel zijn geweest. De salarislast, drukkend op de be grooting, moest verminderen en in dien tijd (einde 1923, begin 1924) was een prijsdaling van 20 pet. te constateeren. Verder was ook '-Zi de particuliere bedrijven loonsverlaging ingevoerd. Spr. noemt de mijnindustrie, de glas- en aardewerk-, de sigarenindustrie, e.a. Onder de landarbeiders zijn loonen van f 15 thans geen zeldzaamheid meer. Spr. speelt die arbeiders niet uit tegen het overhelds-erso- neel, doch heeft alleen dit genoemd als mo tief van de regeering tot salarisverlaging. Ten slotte was die verlaging noodig, om inflatie tegen te houden. Het schokken van het staatscrediet moest vermeden worden. Spr. legt uit, daf bij een linksche regee ring waarschijnlijk de volle 35 millioen op de salarissen zou zijr gekort Die bezuinigingsmaatregelen kwamen in de Tweede Kamer. De tegenstanders hebben sJeen andere wegen aangewezen en de re geering moest dus den baren vólgen. De 35 millioen verlaging der salarissen is slechts t 23 millioen geworden, wat te danken is aan de opbrengst van nieuwe belastingen. Thans is er een sluitend budget, dank zij de samenwerking lus9chen regeering en rechter zijde (aoplaus) en kan er gewerkt worden voor salarisverbooging, waar de verlaging te ver doorgevoerd is. Spr. gaat verder na, hoe het financieel evenwicht behouden moet blijven. De belas tingdruk moet verminderen: men wil den kinderaftrek verhoogen, de belastinggrens verschuiven van 800 tot J 1.000. Belasting verlaging is ook noodig, opdat oeconomische kapitaalvorming kan geschieden, waardoor de werkgelegenheid vergroot wordt Spr. behandelde vervolgens punten 4 en 5 van het katholiek Staatsprogram, waarbij hij er den nadruk op legde, dat ontwapening voor Nederland alleen niet mogelijk is, Bij ontwapening zou in totaal de eerste jaren slechts 30 millioen bezuinigd kunnen wor den. Ten slotte ging spr. na het programpunt betreffende de ontwikkeling der arbeidswet geving, waarbij hij er op wees, wat de tegen woordige regeering reeds gedaan heeft in de richting van de medezeggenschap in de bedrijven, Spr. is er van overtuigd, dat met een der gelijk program de toekomst met gerustheid tegemoet gezien kan worden, maar dat de kwesties niet opgelost kunnen worden bul ten de christelijke beginselen om. Met een heerlijke peroratie besloot spr. zijn aandachtig toegehoorde en luid toege juichte rede, waarvoor de voorzitter hem hartelijk dank zei. Na een korte pauze woidt gedachtenwis- seling over het gehoorde geopend. Debat, De heer Lieverse (Woubrugge) is het niet met prof, Acnrfenent eens, dat er tfenoeg landbouwspecialiteiten in de Kamer zijn. Spi. zou er Gever nog een meer willen afgevaar digd zien. Verder vraagt spr. den heer Hermans, of deze regeering werkelijk christelijk is. Spr. noemt een enkele daad dier regeering, welke z.i. niet christelijk is De heer v. d. Leeuw (Pijnacke-) vraagt uen naderen uitleg omtrent een bezuiniging van slechts 30 millioen bij Oorlog en Marine. De heer Van Lierop (Hlllegom) biengt dank aan den heer Hermans voor de mede- deeling, dat gezverkt moet worden aan her ziening van het bezoldigingsbesluit van rijks ambtenaren. Spr. vraagt den heer He mans wat de regeering denkt van de brochure- Ceulen, referendaris bij het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, orn tot be zuiniging te komen zonder de salarissen te raken. De heer Wilmer (Leiden) vraagt prof. Aen- genent, of bij het nemen van het besluir in zake het niet bepaald vertegenwoordigen van denkrichtingen in de Kamer het Hoofdbe stuur voltallig aanwezig was. Indien dit zoo is, zou daaruit afgeleid moeten worden, dat het lid van het Hoofdbestuur, dat een apartej. Bond, die wel dit doel voorstaat, wil stich ten, niet voor vertegenwoordiging der denk richtingen is. Verder vraagt spr., of op de vergadering van het Adviseerend College over de voor- en tegenstemmers der Vlootwet gesproken is. De heer Stadhouder (Zoeterwoudc) merkt op, dat de heer Balvers, al zijn de namea dan ook alphabetisch genoemd, niet op zij gewor pen is. Daar is spr. dankbaar voor. Spr. vraagt, hoe de heer Hermans denkt over een apart departement van Landbouw. Spr. wijst op de nadeelen. welke de land bouw ondervindtt van den zomertijd- De heer Deerenberg (Schoonhoven' ziet niet in, waarom mr. Kooien afgestaan moet worden aan Rotterdam. Het bezwaar, dat Rotterdam heeft, mr. Aalberse nummer één te stellen, zullen ook wel enkele kiezrrs *e Leiden hebben. Spr. wijst er op, dat zelfs baron van Wijn bergen niet voorzichtig fs geweest en proï. Veraart heeft medegedeeld, niet de eraheid te willen verbreken. Spr. vraagkden heer Hermans nog een en kele inlichting. De heer v. d. Top (Leiden) vraagt den heer Hermans eenige inlichtin-'en, o.rm of hij de verhouding van de bijdragen van rijks ambtenaren tot die van en in de zware lasten christelijk noemt. Verdei vraagt spr. of de loonen van het rijksperso neel geregeld moeten worden naar die van hen, die arbeiden in particulieren dienst. Spr. acht dit niet juist. Wat is een christel'jke maatstaf voor redelijke loonen? Spr. meent, dat beter onderhandeld had moeten worden van regeeringswege in het Georganiseerd Overleg. De heer Ceulen is na zijn brochure op non-activiteit gesteld om gezondheids-e denen, maar dat weten we wel beter Van de adviezen van den heer Van Frijtag Drabbr is eveneens niets terecht gekomen Het woord is dan weer aan prof, Aenge nent. Deze deelt mede, dat hij sleehjs de mecning overgebracht heeft van het Advi seerend College en waar niet sprekers meening naar voren kon komen hier. kan hierover geen debat ontstaan. Spr. v/ijst er dan op. in antwoord op en kele gestelde vragen, dat er zeker zes land bouwspecialiteiten thans in de Kamer zijn die spreke» noemt en waaruit wel blijkt, dal er geen behoefte bestaat aan dergelijk? specialiteiten. In antwoord op de eerste vraag van Jen heer Wilmer deelt spr. mede, dat het door den heer Wilmer bedoelde hoofdbestuurs- t lid op de vergadering van het Adviseerend College aanwezig was en dus ook er vod; was, dat de katholieke Staatspartij geen af spiegeling van denkrichtingen moet zijn. Over de voor- en tegenstemmers der Vlootwet is niet gesproken. Die zaak was niet aan de orde. Spr. zet nader uiteen, waarom een ee- meend heeft, minister Aalberse in den kies kring Leiden te moeten stellen en niet in Rotterdam, Vervolgens beantwoordt de heer Her mans de tot hem gerichte opmerkingen. Spr. legt uit, dat het behartigen van de belangen van den landbouw niet geleden is in vermeerdering van het aantal specs.is- ten op dit gebied, doch in het afvaardigen van degelijk onderlegde landbouw-sp. teiten. Spr. verdedigt de verhoogde schadeloos stelling der Kamerleden, welke naar zijp meening noodzakelijk was. Van 3.000 kan een Kamerlid niet leven. Spr. gaat het belastingstelsel na, waarbij hij er den nadruk op legt, dat het stelsel der directe en indirecte belastingen in het ge heel moeten worden overzien voor even- tueele verlaging, Besparing van meqr dan 30 milloen op Oorlog en Marine is niet mogelijk in de eerste jaren, omdat niet tot algcheele afschaffing kan overge gaan worden en zoo zal bijv een politie- leger nog 60 millioen per jaar kosten. De regeering heeft den aandeelhouders van spoor en tram 5 jpCt. dividend gewaar borgd, omdat anders de spoorwegen door de regeering overgenomen zouden moeten worden tegen vergoeding aan de aandeel houders en dat zou het land op veel meer komen te staan. Met de goede gedachten in de brochure- Ceuleti en andere brochures zal de Minister van Financiën zeker rekening houden. Spr. wijst er verder op, dat de eenheid der R. K. Staatspartij bedreigd wordt, o.m. door „St. Michael". Spr. noemt het stre ven van „St. Michaël" onjuist en vreest van diens actie, dat zij de minderheid in de Staatspartij zal gaan overheerschen, wat tot gevolg zal hebben, dat die minderheid uit de partij zal gaan. De kwestie van samenvoeging van be staande ministeries of instelling van een nieuw moet k alm onder de oogen gezien worden bij het optreden van een nieuw mi nisterie. De zomertijd is een zaak van internatio nalen aard geworden en moet aldus door de regeering bezien worden. Spr. beantwoordt nog verdere opmerkin gen, waarbij hij o.m. opmerkt, dat de sala rissen van de ambtenaren in 1925 slechts 18 'A pCt. achteruit gaan, waar in begrepen is de 814 pCt. pensioenskorting, wat tóch uitgesteld loon is Besloten wordt, geen replieken te hou den. Besproken wordt dan de agenda dei Alge meene Vergadering van den Algemeenen Bond van R. K Rijkskieskringorganisaties te houden op 30 en 31 Januari a.s. De Voorzitter deelt mede, dat het bestuur van mcening is, dat de kwestie van „St. Michael" hier niet besproken moet worden in verband met het feit, dat nieuwe onder handelingen zijn geopend. Dit zal een hulde zijn aan den onderhandelaar, die in ons mid- dën is en een hulp bij zijn werk. Onder applaus wordt aldus besloten Verschillende amendementen waren op het concept-piogram ingediend. Bij punt 3 van dit program werd aange nomen een aanvulling-Woerden: „Herziening van het bezoldigingsbesluit, voor zoover daarin onbillijkheden of onjuistheden voorko- li men De afd Leiden had een voorstel inge diend, dat aan het program v^n actie toege voegd werd „handhaving van de Staatslo terij". Na discussies werd besloten, te vragen, dit punt toe te voegen aan het program van 1922 Leiden vroeg als programpunt intrek king van art 123 van het regeeringsregle- ment in Oost-Indië. Daarbij werd tevens behandeld een motie- Leiden, welke tot strekking had. dat de Kamercentrale te Leiden zich er voor uit sprak, dat de coalitie-politiek gedurende de laatste jaren niet in alle opzichten tot te vredenheid kan stemmen. De voorzitter bestreed namen het bestuur deze motie, waarbij hij schetste het groote belang van het voortbestaan der coalitie. Leiden verdedigde de ingediende motie en merkte o.m. op, dat wanneer de coalitiege- nooten prijs stellen op behoud der coalitie, zij ook de kath. niet moeten prikkelen. Spi. noemt het een schande, dat bet gezantschap bij den Paus gehandhaafd is moeten worden met behulp der S. D. A. P. Spr. herinnert verder aan het Processieverbod en aan het feit, dat de regeering zich niet officieel heeft laten vertegenwoordigen bij het Eucharistisch Congres. De voorzitter wijst er op, dat ook de coali- tie-genooten wel offers brengen. Spr. dringt er op aan, dat de rechtsche re- geeringsmeerderheid toch niet in gevaar i ordt gebracht door verbreking der coalitie. De afd. Leiden trekt haar a'mendement in en de motie wordt voor kennisgeving aan genomen. Alle overige amendementen worden ook ingetrokken. Rondvraag. De heer Wilmer (Leiden) uit zijn afkeuring over den vorm, waarin herhaalde malen het beleid van den Algemeenen Bondsvoorzitter in zake de besprekingen met „St. Michaël" afgekeurd wordt. Spr. bedoelt bijv. het aan nemen van moties op vergaderingen van kiesvereenigingen, geleid doo. een tegen- star, 'cr van den Bondsvoorzitter. waarin het heengaan van baron Van Wijnbergen ge- eischt wordt. Dit acht spr. ongepast, ook al zou men het niet in alles eens zijn met den Bondsvoorzitter. Spr. noemt dit in strijd met de beschaving, in strijd met de christelijke cultuur, Spr. dient de volgende motie in: De R.-K. Kamercentrale Leiden, bijeen in vergadering van 10 Januari 1925. besprekende den vorm, waarin den l.at- sten tijd meerderen in woord en geschrift hebben te kennen gegeven dat zij het beleid van den voorzitter van den Algemeenen Bond, mr. A, baron van Wijnbergen, niet goedkeuren, overwegende, dat bedoelde vorm van cri tiek in strijd moet worden geacht met het respect, hetwelk den heer van Wijnbergen to:komt om de achtenswaardigheid van zijn persoon en om zijn zeer groote en zeer bij zondere verdiensten voor de Katholieke zaak, overwegende, dat vooral door Katholieken bij hun critiek ook al zou deze overigens gerechtvaardigd zijn zulk een respect dient te worden in acht genomen, betreurt bedoelde critiek ten zeerste en keurt deze af, besluit deze motie te publicceren in de pers en gaat over tot de orde van den dag. Enkele afgevaardigden bestrijden de jn- diening dezer motie op grond van het feit, dat besloten was geen besprekingen te hou den over „St. Michaël" en omdat in deze motie ,-rikkel ligt voor „St. Michaël." Na verdere discussies wordt de motie aan- 'enomen Als afgevaardigden naar de op 30 en 31 Januari a.s te Utrecht te houc'en Bondsver gadering werden gekozen de heeren Bal vers, Iiillegom, Tagni, Ter Aar en Warmer dam, Lisr.e en als plaatsvervangers de hee ren Wilmer, Leiden, Stadhouder, Zoeter- 1 woude en Van Berkél, Gouda. Het bestuur wees als plaatsvervanger aan de heeren Spendel, Leiden, Bank, Hoog, made en Tobé, Leiden. Nadat de heer Stadhouder, Zoeterwoude, den voorzitter nog hulde had gebracht voor diens uitstekende leiding, werd de verga dering met den Christeliiken groYt gesloten. ALKMAAR, 10 Jan. Vee. Aanvoer 36 paarden f 150400 6 koeien (melk) f 275 425 25 nuchtere kalveren (slacht) f 12 28 213 schapen (vette) f 4960 overhou- ders f 3850 2 vette varkens f 80120 11 schrammen f 1832 153 biggen f 8— 20 8 bokken en geiten f 426. Boter per kg. f 1.051.30. Eieren per 100 stuks f 910.75. BOVENKARSPEL (Station), 10 Jan. Aan gevoerd 230 baal uien, groote gele f 4.95 5.40 drielingen f 5.405.60 per baal 12200 stuks bloemkool 1ste soort f 5.5011.25 2e soort f 35 3e soort f 1.203.50 per 100 stuks 54.800 kg. roode kool f 5.20 6.30 per 100 kg. 36.200 kg. gele kool f 4.10 5.30 per 100 kg. 18.500 kg. witte kool f 3.403.70 per 100 stuks 175 zak spruit- '<oo! f 1.252.05 per 15 kg. HOORN, 10 Jan. Granen. Rogge f 14, tarwe f 1219, gerst f 1415, haver f 1213 per 100 kg. Grauwe erwten f 2632, vale (groote) f 38, wijker vale f 2227, bruine boonen f 2026, witte boonen f 234 per hl. Mosterdzaad f 4755 per 70 kg. Karwijzaad f 21, maanzaad f 202134 per 50 kg. HOORN, 10 Jan. Vee. Aanvoer 1 nuch ter kalf f 20, 2 zeugen f 120150, 19 schram men f 2028, 134 biggen, f 1220, 163 schapen f 4555. Lammeren f 4053. Handel vlug. BROEK O? LANGEND IJK, 10 Januari. Groenten. (Weekbericht Langendijker Groentenveiling) Nu de feestdagen voor bij zijn, wordt de aanvoer aan de veilingen weer aanmerkelijker grooter. Was de aan voer vorige week slechts 46 wagons kool, deze week werden 106 wagons aangevoerd, terwijl bij grooten aanvoer de prijzen nog opliepen een bewijs dus dat er vraag naar onze groenten is. De aanvoer van roode kool bedroeg 515.200 kg., prijs voor eerste soort f 3.507.10, tweede soort f 23.40 per 100 kg. Gele kool aanvoer 363,500 kg., prijs voor eerste soort f 35.60, tweede soort f 1.402.90 per 100 kg. Witte kool (Deen- sche) aanvoer 179.900 kg., prijs voor eerste soort f 35.40, tweede soort f 22.90 per 100 kg. Uien, ook van dit artikel zijn de prij zen heel wat opgeloopen, vergeleken bij vo rige opgaaf 23 gulden pet 100 kg. De aan voer bedroeg 82.075 kg. prijs voor grove uien f 7.80—11.60 drielingen f 10.10 —13.80, nep f 13.5014.50, alles per 100 kg. Losse wortelen (peen) aanvoer 20.550 kg., prijs f 2.102.50 per 100 kg. Bieten aanvoer 4600 kg., prijs f 1.803.60 per 100 kg. en een par tijtje van 250 kg. Rammenas bracht f 4.40 op per 100 kg. LEIDEN, 10 Jan. Boter. Prima fabrieks- f 2.402.45 prima boeren- f 2.452.55 goede idem f 2.302.40 per kg. Met mid- delmatigen aanvoer en vluggen handel. AMSTERDAM, 10 Jan. Aardappelen' (Ber. van Jac. Knoop) Zeeuwsche Bonte'f5 (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte' f 5.906, id. Blauwe f 5.605.70, id. Eigen heimers f 5.605.80, id. Bravo's f 5.50-5.60 id. Blauwe Eigenheimers f 5.255.30 id. Blauwe Eigenheimers f 5.255.30 Gel- dersche roode f 5.255.40, id. Bravo's f 5.505.60 Friesche borgers f 5.705.75 id. Blauwe Borgers f 5.25 5.30 Zeeuwsche Eigenheimers poters fo4.504.75, id. bLu- we poters f 2.753, id. bonte poters f 2.75 3, id. Bravo poters f 4.304.50 Hille- gommer Zandaardappelen f 6.507.50 Drentsche Eigenheimers f 2.903.75, idem Roode Star f 3.253.40 per H.L. Eieren f 1012 per 100 stuks. ELST (Bet.) 9 Januari. Fruitveiling van heden. Goudreinetten le soort 12 Vs20, 2e soort 712, 3e soort 45, extra 2333, Bellefleur le soort 1215, 2e soort 710 l/2 extra 1720, Ho!gaten 6 V>7 grauwe Reinetten 10 11Boschappels 914 '/2 Jasappels 1112, Zoete Roodjes 89, Ger- rit Roelofs 710, dubbele Benderzoete 13 14, enkele Benderzoete 7 8 yt, Pomme d'Orange 1112, zoete Bellefleur 910, Huisman 7 M>8, zoet Princesse Nobele 10 11, Campagnezoet 1314, Comtesse de Paris 1618%. Winterjannen 5%6% ct., Winterlouwtjes 5 V26 IJsbouten 8 y2 9 ct. per Kg. LEEUWARDEN, 9 Jan. Granen. Tarwe witte mindere f 1213.25, Haver witte min dere f9.5011.50, Kanariezaad Friesche mindere f 2013, Boonen duive f 1217, Erwten groene schokkers f 1520, groene kleine kook f 1419 alles per 100 Kg. Aard appelen, Borger f 5roodstar f 4.604.80 per 70 Kg. UTRECHT, 10 Jan. Vee. Aangevoerd ren 500 stuks. Handel redelijk. Prijzen wa ren stieren f 150300, vaarzen f 260390, melkkoeien f 310490, kalfkoeien f 350 510, vaarskoeien f 200330, magere kalve ren fnuchtere kalveren f 1822, magere varkens f 1749, biggen f 817, magere schapen flammeren f 3242. Eieren f811. Boter f 1.3"-1.40. IJMUIDLIn, 10 Jan. Heden kwamen van de Noordzeevisscherij hierbinnen één Duit sche en tvvee IJmuider stoomtrawlers met een aanvoer van trawlvisch, waarvoor f 9739 besomd werd. IJMUIDEN, 10 Jan. Heden waren aan de markt de vangsten van 3 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt tarbot f 8.803.10; tongen f 42.80 per kg; griet f 8229; gr. schol f 4932; midci. id. f 5738; zet- schol f 61—32; kl. schol f 45—29, f 24—20; scharren t 12 per 50 kg; roggen f 3119 per hoop; pieterman en poon f 29; midd. schelvisch f 58; kl. midd. id. f 41; Id. id. f 1916.50 per 50 kg; kabeljauw f 6246 per 125 kg; gr. gullen f 3422; ld. id. f 21 10; wijting f 1510 per 50 kg. MONNIKENDAM, 9 Jan. De eerste week van het nieuwe jaar zette niet roodkleu rig in, want in het rookersbedrijf was een voortdurende slapte. De aanvoer uit Enge land beperkte zich tot eenige kleine partijen haring en sprot, beide soorten zoo mogelijk nog duurder dan de vorige week. Ook nu weer was de storm de corzaak van weinig of geen aanvoer in de Engelsche visschers- plaatsen. Van IJmuiden, waar de gevolgen van de staking zich doen gelden, is niets noemenswaardig aangevoerd. Ook de overige bedrijvigheden in de rookerijen, als makreel- en palingrooken waren van kleinen omvang. De rookers die nog voorraad gezouten sprot hadden, namen deze onderhanden. De uit voer naar Duitschland was gersng. De handel is nog traag, doch eenige verbetering is met het begin van de vasten te verwachten. Voorts valt nog op te merken de Zuiderzee-sprot- bewerking. De rookers betrekken dit artikel van Volendam, alwaar men doorgaans 10 ct. doch Donderdag zelfs tot 15 ct. per pond besteedde. De Zuiderzeevisch is momenteel wegens geringen aanvoer te IJmuiden, zeer duur. De spieringpakkers besteedden Woens dag tot f 5, gemiddeld f 2.503.50 per vier ling (50 pond). Dit product wordt in hoofd zaak naar de Belgische steden en Parijs uit gevoerd. De Zuiderzeeharingvangst verbe terde tot een aanvoer van 2 tal per gf>an, doch voor de kleine rookers was de prijs veei te hoog. Deze visch ging Donderdag voor f 22 per tal of 11 ct. per stuk. Een dfrer vischje voor de consumptie VACATURE-ONDERWIJS- INSPECTEUR CURACAO. Het R.K. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding te 's-Gravenhage vestigt PARIJS, 11 Jan. De conferentie van de geallieerde ministers van Financiën kan als geëindigd worden beschouwd. De particu liere besprekingen, welke sinds Donderdag gevoerd'zijn tusschen de voornaamste dele gaties, hebben, zooals men weet. geleid tot een serie compromissen, welke aan ratifica ties onderworpen zullen worden en tot een voltallige zitting der conferentie op Dinsdag. Over het algemeen kan de overeenkomst beschouwd worden als aanleiding gevende tot voldoening. Geen der geallieerden is er in geslaagd al zijn eischen of grondstellingen verwezenlijkt te zien, elke natie heeft zich een aantal opofferingen moeten getroosten, maar er is ten minstt goede grond voor de hoop, dat intergeallieerde conferenties over financieele onderwerpen, betrekking hebben de op het verdrag van Versailles niet meer noodig zullen zijn De Belgen zijn er ongetijfeld het best al- gekomen bij de onderhandelingen en zij kun nen zichzelf gelukwenschen met de conside ratie, welke jegens hun eischen door de ge allieerden is betoond De vaststelling van den definitieven tekst van de overeenkomst zal aanleiding kunnen geven tot eenige verdere onderhandelingen over detailpunten Wanneer het ontwerp voor de algemeent vergadering van de con ferentie komt zal de instemming van de kleine mogendheden verkregen moeten wor den en daarbij zouden opnieuw eenige ver dere wijzigingen in den tekst noodzakelijk kunnen blijken maar over het geheel geno men is de zaak thans heslist. Volgens den „Times"-correspondent ver bergen de Franschen hun teleurstelling niev over het feit, dat zij op een aantal punten hebben moeten toegeven. Overigens zijn zij volkomen bereid hun voldoening te kennen te geven over de atmosfeer van vriendschap pelijke toenadering, welke gedurende de on derhandelingen steeds behouden is gebleven. Het is niet meer dan rechtvaardig, te erken nen, dat de Franschen zelf hebben uitge munt in verzoenend optreden. De commissie van experts der financieele conferentie hoorde hedenmorgen de ministers van Financiën der kleine mogendheden, zoo als Roemenië eo Joegoslavië, die geprotes teerd hadden tegen de conclusies van hei rapport det experts voor zoover dit op ge noemde landen betrekking had. Verder hoor de zij nog den Japanschen gezant, die na mens zijn regeering de terugbetaling van 32:000.000 goudraark in verband met (le Siantoeng-mijnen en spoorwegen eischte, alsmede den Braziliaanscheö gezant met be trekking tot de kwestie van de Duitséhe schepen, die in de Brazil) aansche havens in beslag zijn genomen. In al deze kwesties werd een voor al'e partijen bevredigende regeling getroffen 0 BERLIJN. 11 Jan In de kwestie der re- geeringsvorming is men ook heden nog geen stap verder gekomen Thans is gebleken dat terwijl Marx bij zijn pogingen tot vorming van een kabinet heeft schipbreuk geleden op de houding van rechts, Luther dergelijke moeilijkheden heeft met de linksche par tijen. Hedenavond heeft het centrum zooals gemeld, zijn houding over een kabinet zooals Luther ztqh dat heeft voorgesteld, nader ge preciseerd. Met algemeene stemmen besloot de fractie dat de door Luther afgelegde ver klaringen de centrumfractie niet in staa» stellen deel te nemen aan een dergelijk ka- binct-Luther. J Door dit besluit is een geheel nieuwe toe stand ontstaan. Het blijft af te wachten ot Luther, die het riiksdaggebouw reeds baa verlaten toen dit besluit werd genomen, daarin aanleiding zal vinden om zich opnieuw in verbinding te stellen met de leiders van het centrum of dat hij nu zijn missie als mis lukt zal beschouwen Eén ding zou echter het gevolg kunnen zijn van het besluit van het centrum, n.l dat noch Luther noch iemand anders een uitgesproken reentsch kabinet fot stand zal kunnen brengen. PARIJS, 10 Jan Naar aanleiding van een aanklacht, door Quirones de Leon ingediend zal de Fransche regeering een vervolging in- I stellen, op grond van de Perswet van 1881, j tegen Blasco Ibanez wegens beleediging van een vreemden souverein, op Franschen bo dem gepleegd Dit slaat op Ibanez geschrift „Alphonse XIII démasqué HOUSTON, 10 Jan Het mtorschip „Leerno", een vroegere hulpkruiser, is vol gens hierontvangen berichten tijden sen he- vigen storm aan de Mexicaansche kust op 27 December met den kapitein en zes man schappen vergaan BERLIJN, 11 Jan Tusschen België en Duitschland is. naar Je „Berliner Boersen Zeitung" meldt, een voorloopige Handels- overeenkomrt gesloten, krachtens welke de bestaande douane-tarieven voor goederen uit België en Luxemburg van kracht blijven- Aan België zijn echter geen concessies ge daan zooals Duitschland kortgeleden aan Spanje en Oostenrijk heeft toegestaan. GIBRALTAR, 10 Jan. Het stoomschip „Mercurius" is bij de voorste brug in twee, gebroken cn kan als totaal verloren be schouwd worden. Gepoogd zal worden, de lading te redden, zoodra het weder gunstig is. er de aandacht op van belanghebbenden, dat in de kolonie Curasao vaceert de be trekking van inspecteur van het onderwijs. Het Koloniaal Verslag over 1922 vermeldt openbare scholenop Curasao 2 voor M.U.L.O., 1 voor L.O., 1 voor H.O. en 1 leergang voor zeevaartkunde op Aruba 1 voor L.O. op Bonaire 1 voor L.O. op St. Martin 3 voor L.O. op St. Eustatius 1 voor L.O. en 1 voor H.O. op Saba 2 voor L.O. bijzondere scholen op Curacao 4 voor M.U.L.O., 14 voor L.O.op Aruba 6, Bonaire 3, St. Martin 2, St. Eustatius 1 en Saba 2 voor L.O. Het aantal leerlingen op de gezamenlijke R.K. scholen in Curagao gaat de 6000 te boven, dat op de openbare scholen bedraagt nauwelijks 800. Protestantsche scholen zijn er in Curagao niet. De Katholieken vormen er ongeveer 85% der geheele bevolki ig. Op de Staatsbegrooting voor dit jaar staan de volgende posten uitgetrokken „art. 66. Bezoldigingen of verlofbezol digingen van den inspecteur van het onderwijs en den bode van de inspectie van het onderwijs en bij de openbare boekerij en leeszaal te Willemstad 7.968 art. 67. Aanschaffing van boekwerken voor de boekerij van den inspecteur van het onderwijs, verdere uitgaven voor de inspectie van het onderwijs en reis- en teerkosten van het schooltoezicht 1.305 Inlichtingen omtrent overtocht, uitrus ting enz. zijn te verkrijgen aan het Inlich tingenbureau van het Departement van Kolo niën. Gegadigden hebben zich per gezegeld rekest te wenden tot Z, Exc. den Minister van Koloniën. Een goede vangst. Donderdagavond omstreeks 10 uur be merkte een agent van politie te Rotterdam, dat zich twee personen op verdachte wijze ophielden nabij een perceel aan de Zuid- blaak, waar het kantoor van Vermeer Arend's Handelsbureau gevestigd is. De po litie stelde onmiddellijk een onderzoek in en ontdekte op de tweede etage nog twee man nen. Over het dak gingen dezen op de vlucht De politie liet daarop het blok huizen langs de Brouwerijsteeg, Wijnstraat, Posthoorn- Steeg en Zuid-blaak omsingelen waarna de mannen over hef dak achtervolgd werden. Ter schrikaanjaging werden eenige schoten in de lucht gelost. Een der inbrekers gaf zich toen over Het was de 20-jarige koop man H. v. G. De andere was de 23-jarige timmerman J. de V. Deze werd later in een naastgelegen huis aangetroffen. Beiden zijn in verzekerde bewaring gesteld. Gebleken is, dat uit de schrijftafel van de firma een bedrag van 613.520 mark en een presse-papier zijn gestolen. Vrijdag zijn de marken op een vuilnisbak bij het pand te ruggevonden. De presse-papier was in het bezit van een der mannen aangetroffen. Zij hebben verklaard dat zij door een gat in de schutting zijn binnengekomen. In den avond van 23 December van het afgeloopen jaar werd in den sneltrein tus schen Keulen en Neuss een gepensioneerde majoor, Kroner geheeten, doodgeschoten. Deze moord is thans opgehelderd. Dc verdachte, de 24-jarige chauffeur Pesch, heeft thans beker.d de misdaad gepleegd te hebben. Te Keulen was hij met een perronkaartje in den trein naar Neuss gestapt. Onderweg was hij den coupé, waarin majoor Kröner zat, binnengedrongen en had hem onder bedreiging met een pistool gesommeerd, zijn geld en kostbaarheden af te staan. Toen de majoor tegenstand bood, had hij hem neergeschoten en beroofd en was daarop te Neuss in een naar Keulen terugkeerenden trein gestapt en daar weer met zijn perron- kaartje door de controle gekomen. Pesch was al geruimen tijd van den moord verdacht, daar hij als treinrcover bekend stond en men hem in het bezit wist van een legerpistool van hetzelfde kaliber, als waar mee de misdaad gepleegd bleek te zijn. Te Spekholzecheide (Limb.) werd een dochtertje van V". E., bij het verlaten van een autobus, door een anderen autobus aangereden. De bus ging over haar lichaam heen. Aanvankelijk liet zich de toestand minder ernstig aanzien, doch Donderdag is het meisje m het hospitaal overleden. Te Zweeloo heerscht een ware ratten- plaag. Bij den landbouwer B. aldaar zijo een toom van 7 biggen door de ratten go dood en gedeeltelijk opgevreten. Ten huize van den heer D., te Terwoldet sprong Zaterdag het brandende fornuis ui elkaar. Een der huisgenooten bekwam een vrij ernstige wonde aan het hoofd. Verder zijn verscheidene ruiten gesprongen, schil derijen vielen van den wand en de schoor- deenmanïel werd erg beschadigd. INSTORTING VAN EEN MOLEN. 100.000 K.G. graan neergevallem. Woensd: gavoid oo de men de zo ders van den windkorei i ,-olen „De Kivit" t« Siiedrecht, kraken. Men durfde toen niel meer naar binnen, wat maar gelukkig was, want plotseling stortten twee zolders in, Ongeveer 100 ton granen, in zakken, kwa men op de steenen terecht. De geweldige dikke balken waren als lucifershoutjes af geknapt. De schade is zeer groot. DE AANGEHOUDEN AUTO BANDIETEN. Omtrent de drie te Sittard aangehouden Duitschers meldt de „Schelde" nog Nadat de gebroeders Ferling en hun schoonbroeder Baltzeim, hun aanslag te Mcchelen hadden gepleegd m den juwe- lierswinkel, zijn zij met een auto recht streeks over Antwerpen naar de Hollandsche grens gereden. Te Eindhoven aangekomen om 4 uur 's ochtends, waren zij verplicht halt te houden bij gebrek aan benzine. Daar heeft Heinrich Ferling het gouden zak uurwerk, te Mechelen gestolen, verkocht om met dat geld benzine en olie te kunnen koopen. Dit zakuurwerk is door den hoofd inspecteur van politie van Heerlen in beslag genomen. In Sittard hebben de schelmen gepoogd de auto te verkoopen aan den houder van een koffiehuis, voor de som van 900 gulden. De zoon heeft de marechaus- sées gewaarschuwd, die hun aanhielden. De drie bandieten bekennen de meeste hun ten laste gelegde feiten. Zij waren na een diefstal in de champagnefabriek Mer rier, in Luxemburg, waar zij werkzaam waren, met een gestolen auto gevlucht. Heinrich Ferling en Baltzeim zullen waar schijnlijk over enkele dagen door het Neder- landsch gerecht uitgeleverd worden en naar de gevangenis van Mechelen overgebracht, Karl Ferling zal eerst, voor zijne over brenging. in Nederland terecht staan wegens een diefstal in Amsterdam Gisterennacüt werd door üe nacntportiei van Vulcaansoord bij Terborg op zijn nr.chte lijke ronde buiten de fabriek gekreun ge hoord. Het bleek dat een man aan den weg lag, die hevig bloedde uit een wonde onder dsn schouder toegebracht. De pol'ue uil Gaanderen werd direct met een en ander in kennis gesteld, die den getroffene naar Doe- tinchem liet overbrengen. Als vermoedelijke dader wordt aangewezen zekere B. uit Gaan deren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10