Moeten de ontevredenen georganiseerd worden? m Eerste H. Communie-feest ijij 't St. Franciscus-Lieftlewerk. 1125- f50- r-. Maandag 12 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15939 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Weer 18 neo-communicanten Sint Franciscus-Liefdewerk. De beschermelingen, die gisteren de Eerste H. Communie ontvingen met hunne ouders. Agenda 13 Januari Ouderavond van het patronaat „St. Joseph." Het eigen gebouw van Bloembollen-, cultuur. Gem. Orgelconcert. Concert „Inter Nos." Ontvreemd. Teekeningen van dr. H. P. Berlage. Sint. Franciscus-Liefdewerk. De „Franciscaantjes", die gisteravond met de klucht „Bot schewisten uitbundig succes oogstten. R.-K. Esperantistenclub. Personalia. Het Jaarboekje voor Katholiek Haarlem. Gevonden dieren en voorwerpen. J. J. WEBER ZOON Schoolmatiné. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle.i en Agentschappen: Pei week 0,25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEM COURANT Advertenties 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentién tusschen den tekst als ingezonden mededeeiing. 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1;4 regel' 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct.. by vooruitbetaling. Alle abonré! tegen ongevallen é's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X Qflfin Levenslange geheele on X TEA bij een ongeval met X 'ICH ïvallen verzekerd voor een det volgende uitkeeringenuUUUi" geschiktheid tot werken; I JU," doodelijken afloop. I tdwi" bij verlies van een liand, een voet of een oog; bij vernes van een duim of wijsvinger; bij een breuk van bij verlies vaneen been of arm andere ving er Wij, Nederlanders, hebben de eigenaardig heid, dat wij over het algemeen van de politieke actie te veel en van den socialen arbeid te weinig verwachten. Schrijver dezes heeft daarvan bij 't klim men der jaren sprekende voorbeelden ge zien. Men mag het niet in 't belachelijke trek ken, als hier openlijk de verklaring volgt, dat hij zelf eenmaal met een soortgelijk waan was behept, maar door de harde wer kelijkheid tot de conclusie in tegenoverge- stelden zin als zijn aanhef, is gekomen. Daar behoort eenigen moed toe misvatting openlijk te erkennen, maar bij bezonken karakters zal zulk een getuigenis toch wel waardeering ondervinden. Nu mag niemand zich te zeer verbazen, dat de in den aanhef genoemde verwachting in onderscheidene kringen van het Neder- landsche volk bestaat. Zonder dat wij het toch zelf willen, raken wij eenigszins onder den invloed van een soms door Apolitieke tegenstander gekweekte mentaliteit. Sinds een vijf en twintigtal jaren beweegt zich op het terrein van de theoretische en praktische politiek een partij, elke gecon strueerd naar Duitsch model, een politiek van belofte en begeerte heeft gepraktiseerd. Een dergelijke methode had voor de massa ongetwijfeld de noodige bekoring. Een partij die eischen stelt, welke geen andere partij stellen kan en beloften lan ceert, welke zonder verwezenlijkt te zijn, toch veel aantrekkelijks bieden, moet onge twijfeld over een bijzondere werfkracht be schikken. Dit alles klemt ongetwijfeld nog meer in tijdsbestekken met vele en velerlei tekort komingen en onverdiende ellende. Wij behoeven ons niet al te zeer te ver bazen, als iets van die mentaliteit na tuurlijk onbewust en onopzettelijk in an dere groepen is gevaren. Uit evengenoemde omstandigheden zijn wederom op hun beurt tegenhangers gebo ren, omdat het aloude „dat ,uit actie re actie voortkomt" ook hier bewaarheid is. Men behoeft zich dan ook geenszins te verbazen, dat het in alle politieke partijen van Nederland bedekt of onbedekt Woelt en gist. De omstandigheden hebben daartoe nu eenmaal gevoerd. Zelfs zoo, dat in de z.g. opositie-partijen een soort godsvrede tot de sluiting van de stembus moest worden gesloten om erger te vcorkomen, en met compromissen moest worden gewerkt, om de bom niet op een verkeerd tijdstip te laten barsten. Want wat is het advies van het Partijbe stuur van de S. D. A. P. aan Stenhuis an ders dan het brengen van een offer tot den vrede in eigen kring? Natuurlijk zal men een dusdanige conclu sie openlijk trachten te ontkennen, maar de historie-schrijvers zullen straks ongevraagd materiaal genoeg krijgen uit socialistischen kring, om de waarheid van even genoemde veronderstelling vast te stellen. Niemand althans van de wat verder dan hun neus lang is ziende personen ge looft dat de kalmere en bezadigde karak ters uit de S. D. A P. kringen, ook al be weren zij tot in den treure het tegendeel, dat zij een krachtpatser als Stenhuis met graagte zien komen. Natuurlijk is het bij andere partijen al even zoo gesteld. Als den eeyen dag uit libe ralen kring wordt gemeld, en den anderen dag van die zelfde zijde wordt tegen ge sproken, dat Mr. Zimmerman, Mr. Dressel- huis als leider zal komen vervangen, dan mag de buitenstaander gerust concludeeren, dat ook daar alles geen pais en vree is. Terwijl daarnaast heelwat vrijzinnig-demo cratische Nederlanders niet ongaarne de post van den ietwat zuren Marchant door een ander zagen bezet. Ook in onze partij rommelt en dreunt het sinds eenige jaren. De Nieuwe Kath. partij maakte voor vier jaren terug het begin en werd op den 'voet gevolgd door de R.K. Volkspartij, terwijl thans de studeerende Michaëllisten zich in de rij hebben gevoegd en andere groepen openlijk of bedekt in slagorde staan opgesteld te worden. Dit alles behoeft niemand te verbazen en ook niet al te veel te verontrusten. Al moet eerlijk erkend, dat het naar buiten treden de beeld van onze sterke Kath. Staatspartij daar dit alles nu juist niet aan schoonheid en eenheid wint. De omstandigheden waren en zijn er naar en daarom moet met tact en overleg de moeilijke periode doorworsteld worden. Als groote en spoedig uitgevoerde amputaties op het overheidspersoneel zijn volbracht waarvan zelfs ter zake kundi- gen zeggen dat de offers minder zwaar had den kunnen zijn behoeft niemand ver wonderd op te zien, als de betrokkenen dit alles met grooten tegenstand ondergaan. Als om een ander voorbeeld te noe men de sociale wetgeving en de woning bouw vrijwel moeten worden stopgezet, na dat sommigen jaar er. dag de boer zijn op geweest en daarvan gouden bergen hebben voorgespiegeld, behoeft niemand vreemd op te zien als die stilstand ontgoocheling brengt en desillusioneerend op de massa inw erkt. Daarom hebben wij nooit een goud schaaltje genomen, wanneer op congressen of vergaderingen soms harde zelfs bittere woorden naar de hoofden van politieke veteranen werden geworpen. Dit moet nu eermaal de politicus op den koop toenemen. Zij, die daarvan verschoond wenschen te Hijven, doen beter zich in geen enkelen po- litieken kring te wagen. Toch is het verklaarbaar en begrijpelijk, wanneer de betrokkenen, en zij die hen door en door vermeenen le kennen, op som mige oogenblikken hoofdschuddend staan toe te zien. De Katholieke arbeidersbeweging stond eermaal meerdere van de eminenste en knapste leiders voor de politieke arena af. Het was in den tijd vele personen gin gen met ondergeteekende aan het euvel mank dat van de politieke actie al. te veel verwacht werd. Het waren leiders met een langen staat van dienst en van groote bekwaamheid en zelfs zij zijn moest men de criti«k gelooven n-c-t met een onbe smet blazoen uit den strijd gekomen. Toch heeft die Iaat het dan zijn ver klaarbare, maar daarom nog niet egrecht- vaardigde critiek en actie in de beste kringen zorg gebaard. Vooral bij hen, die in staat waren kennis te nemen van het belangloos zwoegen en werken achter de schermen der thans zoo fel becritiseerden. Thans heeft het en krijgt het den schijn of meerdere groepen zich onledig gaan hou den met de organiseering openlijk en be- dektelijk van de ontevredenen in eigen kring. Om niet te worden misverstaan zeggen wij uitdrukkelijk, dat wij geen enkele z.g. denkrichting op het oog hebben. Terwijl wij geen enkele vrees koesteren of tegenstand zouden bieden, als ouderen door bekwamere nieuweren zouden worden vervangen. Maar men beware toch vooral op dit ter rein de noodige objectiviteit. Tusschen zeggen en doen kunnen doen ligt vooral op het terrein van de practi- sche politiek een groote marge. Wij mogen gerust misschien is het al te eerlijk gezegd uit een langdurige on dervinding spreken. Maar daarom juist wij schakelen na tuurlijk eigen persoon uit mag men wel, om in figuurlijke taal te spreken, de oude schoenen goed nazien en beoordeelen, voor dat men ze weg werpt voor de nieuwe. Het is toch heusch niet moeilijk elk zal dit toegeven in een tijd als wij be leven, met zoovele en velerlei moeilijkhe den, de ontevredenen in actie te brengen of te organiseeren. - Maar de meer ontwikkelden, ook onder db arbeiders en de ambtenaren, mogen er tcch nog wel eens aan denken welke offers en moeilijkheden, niet zelden in een heel menschenlevens, voor hen zijn gebracht. Hoe zij, die thans onder vuur genomen worden, reeds een langjarigen staat van dienst hadden vervuld en voor de belangen van het algemeen waren opgetreden, jaar en dag, toen de anderen nog moesten be ginnen. De eisch van velen, dat de R.-K. Staats partij, die een ware volkspartij niag ge noemd worden, een politiek zal volgen tot heil van geheel het volk, is verklaarbaar en virstaanbaar. MaaT men vergete daarbij nimmer, dat de uitvoering van zulk een politiek thans bui tengewoon moeilijk is. Omdat het vraagstuk, hetwelk thans primair is, veel meer betreft de voortbrenging dan de verdeeling Want eerste voorwaarde om te verdeelen is en blijft ook al dringt een betere re geling nog zoo dat er iets te verdeelen is; immers bij een tekort blijven er altijd, die te weinig krijgen. Het is daarom zoo goed en zoo nuttig, als meer in sociale dan in politieke richting wordt gewezen. Want de sociale organisaties zijn het vooral welke hebben te zorgen dat het snij punt van de lijn, welke het - sociaal -wen- schelijke en het- economisch mogelijke aan geeft, hooger komt te liggen De politieke actie kan hierbij kruiersdien sten verrichten, want erg veel hooger kan zij in werkelijkheid niet mikken. Het is daarom wel een langdurige over weging waard of de Katholieken uit wel ken stand of groep dan ook hun oude, beproefde leiders hebben te volgen of ge hoor moeten geven aan een poging tot or ganisatie van de ontevredenen. Men ✓vergete daarbij ook nimmer, dat de eenheid van de Kath. Staatsparty een hoog en heilig goed is en dat de historie op an der terrein immer bewees,'dat êèn rijk, dat in zichzelf verdeeld is, gedoemd werd ten or.der te gaan. Men leerc vootal van de politieke tegen standers, welke hun punten van verschil in het gezicht van den strijd meesterlijk weten te verbergen! M. KRIJGSMAN. s Bosch. noodigd de donateurs, donatrices en verdere belangstellenden in het oatronaatswerk. Dat zoo'n bijeenkor..st van ouders en be langstellenden der schoolvrije jeugd eens nuttig, ja zelfs noodzakelijk is, konden wij dan ook duidelijk vernemen uit het opwek kend woord van den Herder der St. Josephs- parochie, pastoor H. C. J. Sondael, die door zijne tegenwoordigheid zijn groote belang stelling in het patronaatswerk toonde. ,(Wat wordt er al niet in het patronaat gegeven voor uw kind?" Zoo sprak de Z.Eerw. spreker, „en wat wordt er al niet voor gedaan?" Na dan over de godsdienstige belangen uitvoerig en op aangenaraen toon te hebben gecauseerd, kwam de gewijde rdHcnaar aan het punt der maatschappelijke belangen van den beschermeling. Ook dat wordt in h-t patronaat onder het oog gezien, zoo zeide spreker; noemde dan de verschillende onderwijsinrichtingen hier ter stede op, zooals eene cursus vervolg- Opnieuw heeft gisteren onze sympathiek „Stedelijke Missie-actie", zooals het St. Franciscus-Liefdewerk zich zoo gaarne noemt, een harer treffendste successen ge vierd; de eerste H. Communie van een acht tiental harer beschermelingen. De ruime kapel in het voor ruim een jaar in gebruik genomen Franciscus-huis aan de j Zoetestraat, kon haast geen plaats genoeg bieden voor de bijna tweehonderd pupillen, de leden van het Liefdewerk en de ouders der aannemelingen, die er zich tegen negen uur verzamelden. Uiteraard is er onder deze patronaats jongens wel een zeker contingent, wier woe lige natuurtjes maar nauwelijks te bedwin gen zijn bij de gewone Zondagsche H. Mis, Sociëteit „St. Bavo" Geloof en Weten schap 8 uur L. T. B. 10 uur knipcursus 8 uur Kleermakers 8 uur „Excelsior" 6 uur Transport 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89 V? uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo Smedestraat 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9halt 1. van 2half 6 en 's avonds van half 8 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 2--4 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag avond. Tel 1671 R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeeb Jansstraat 49 Eiken dag geopend vao tO12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken, van 2 tot 5 uur en van 7--9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 IC uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die bier geen tehuis hebben Tel. 1671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 -2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond. J.l. Donderdagavond hield net patronaat St. Joseph, een ouderavond in de zaal der St. Joz. Gez. Ver. aan de Jansstraat. Voor dezen avond waren tevens uitge- onderwijs, teèkenonderwijs, handelsónder- wijs, lichamelijke opvoeding en vergat ook niet tot sparen aan te moedigen, waartoe in het patronaat zöö'n mooie gelegenheid be- staat. Na verder de ouders op het hart te neb ben gedrukt, dat Let toch gaat om de ziel van hun kind en vooral ook de medewerking der ouders verzocht te hebben, om het be stuur toch in alles te steunen, zoowel moreel als finantieel, besloot pastoor Son dael zijn aangename toespraak Vóór de pauze hoorden wij twee solonum mers, n.l. „Onze Vader," „Wees Gegroet en als toegift „de Ar", beide nummers werden ni,et onverdienstelijk gezongen door den jon genheer Jos. Genang. De begeleiding was ;n handen van zijn vriend Jan Mul. Vervolgens trad dc tooneelclub ''an het patronaat voor het voetlicht. Onder leiding van het bestuur van dit pa tronaat werd gegeven het blijspel in 3 be drijven, genaamd: „De Schoorsteenveger. Veel dilettanten Lebben wij zien spelen, doch de ijver en animo waarmede dit ge zelschap optrad, was bewonderenswaardig. Men kon het de aanwezigen (de zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld) aanzien, dat zij met de spelers één waren, én door gulle lach èn door telkens applaudisseeren bij open doek. Dit verhoogde de stemming niet weinig. H. Stegeman als schoorsteen veger en graaf, was in z'n rol en zijn lesje kende hij ter dege. Een leuk moment was het wanneer van Waardenburg, Bokman en Veldmuis opko men. Th. Stegeman was als Bokman dan ook een echte kapitein der rustende schutterij. Jan Hoogenslag als graaf van Catsijpen, speelde zijn rol heel goed. De zangvereeniging der heerlijkheid Klompenburg, zong zeer lief, doch had vol gens onze meening wel wat sterker kunnen uitkomen. Wij kunnen niet alles in details verder op sommen, doch volstaan met te zeggen, dat allen medespelers goed spel te zien g 'ven. In het slotwoord hetwelk evenals het openingswoord door kap. Voorham, direc teur van het St. Josephspatronaat werd ge houden, dankte Z.EerW. alien, die tot. het welslagen van dezen avond hadden medeg?- werkt en spoorde een ieder aan, naar eigen krachten, zooveel mogelijk met het patro naatswerk te willen medewerken, opdat hst St. Josephspatronaat krachtig en bloeiend moge zijn in de parochie van St. Joseph te Haarlem. maar treffend was het, te zien, hoe dezen keer het bijzondere Van het plechtig gebeu ren, de uitbundige versiering van het smaak volle altaar, waar in een mooi monstrans het Allerheiligste werd uitgesteld en vier koor knapen in 't rood den priester assisteerden, de vier lieve bruidjes, die de eerst-commu- nicanten begeleidden met witte bloemtak ken, en de sobere cantieken van het kleine koortje al deze woelwaters in een pieus-be- langstellende stemming hielden. Na voorbereiding van gezamenlijk gebed en eenvoudig, hartelijk vermaan van den Eerw. Directeur, Pater v. d. Berk, naderden mét de aannemelingen en hun ouders bijna alle pupillen en de leden van het Liefde werk tot de H. Tafel, een oogenblik, dat be halve voor de jongens en den Eerw. Direc teur, die hen heeft voorbereid, ook ontroe ring moet gebracht hebben voor de leden, die met zooveel moeite, v^el vergeefsche en toch herhaalde opofferingen en met werke lijke liefde voor hun jongens, hen zoover hebben 'ebracht. Dan volgde een gezamenlijk ontbijt en daar sloeg de reactie op de gespannen stilte van straks de luide kelen uit in een fabel achtige hoeveelheid gezang en gejuich, als de broodjes werden binnen gebracht en de groote kisten gebakjes. Pater v. d. Berk feliciteerde op hartelijken toon de jongens en hun ouders en ten slotte werden eenige foto's genomen. Het H. Sacrament bleef in de kapel den geheelen dag ter aanbidding uitgesteld en 's middags was er een plechtig Lof, waar onder een der neo-communicanten namens allen de Doopbeloften hernieuwde. Reeds 's morgens na de preek had een ander de Geloofsbelijdenis namens zijn makkertjes afgelegd. Om zeven uur waren weer allen met hun ouders present in de feestzaal, waar het tooneel was opgeslagen. Bijzonderen lof ver dient de uitvoering van de décors, die we daar zagen en die met meer smaak en ar tisticiteit waren behandeld, dan ooit bij der gelijke dilettanten-uitvoeringen. Trouwens ook de cosiumeering van de klucht „Bol- schewisten" was uitstekend verzorgd en actie en dictie der spelers toonden naast hun eigen volkomen toewijding een ijzeren regie, die tot in uiterste finesses en met pijnlijke zorg het geheel met de jongens in- 1 studeerde. Het merkwaardig succes dat zij met dit materiaal bereikte, verdient dan ook alle hulde. De toeschouwers amuseerden zich koste lijk en de feestvreugde werd nog verhoogd B. en W. der gemeente Heemstede heb ben bericht ontvangen, dat het raadsbe sluit dier gemeente, waarbij aan de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur uitstel tot 1 Juli a.s. word^ verleend voor het nemen van een beslissing over het bekende aanbod, door Ged. Staten van Noord-Holland is goedgekeurd bij hun be sluit van 17 December 1924. Het 6e Gem. Orgelconcert, dat weder een Volksconcert zal zijn, zai gegeven wor den op Dinsdag 13 Januari, in de Gem. Concertzaal. De Alt-Zangeres, Mevrouw M. Koolho venEyre Ashe, ons allen welbekend, zal ditmaal hare medewerking verleenen. De gemengde zangvereeniging „Inter Nos" te Schoten, directeur de heer G. J. Kalt, geeft een concert op Maandag 12 Januari e.k. des avonds om 8 uur in de Gemeentelijke Concertzaal. Met medewerking van mej. Trude Oosterveld (viool), mej Jo Engelgaer i Jaspers (begele'ding) mej Stien Nicasie (zang, den heer P Zwaanswijk (begeleiding) cn de onderafdeeling Kinderkoor. Het kinderkoor werd pas 1 Nov j.l. opge richt. De heer Kalt heeft door hard werken kans gezien het kinderkoor reeds op dit con cert te doen medewerken. Wat het groote koor betreft, dit is bpge- richt in April 1923; na opheffing van hei mannenkoor van denzelfden naam. Het eerste jaar was niet rooskleurig voor het koor, maar van het afgeloopen tweede jaar kan gezegd worden, dat er hard gewerkt is en dat een gezond vercenigingsleven bestaat. Bestuur en directeur werken hard om het koor omhoog te brengen. Een vaandel-comité heeft gelden bijeen ge zameld voor een vaandel, dat op dezen con certavond onthuld zal worden. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwielbclastingmerk. cuncmiiKCii van ui. 11. i vj, iicipwuuu, De heer T. B. Roorda zal a.s. Woensdag Hagen, Slagcrspoort 3, zw.-bruine hond; Ro- 14 Jan. 's namiddags 2 uur in de Rotonde litiebureau, Smedestraat. bruine handschoen, van het Paviljoen te Haarlem, een toclich- W. Treffers, Lange Heerenstraat 12, blauwe ting geven op de teekeningen door den heer handschoen; J. Wits, Eschdoornplein 4, Dr. H. P. Beriage in Indië gemaakt en die Schoten, gele hond, Haerlem; J. Brul, Ca in het Museum van Kunstnijverheid zijn ten- toongesteld. De duur dezer verlengd tot 20 Januari a.s. m nei museum van xvunsmijverneiu zijn «u- valeriekazerne, kleine herdershond, idem; toongesteld. De duur dezer expositie werd A Roest, Hulststraat 9, gestroomd hondje, v„r1p„dH tot 20 Januari a.s. jdem; Heinekamp, Meidoornpl. hoek Hulst- Donderdagavond 8 Januari hield de R. K. Esperantistenclub „Abbe Richardson Laar jaarvergadering in het gebouw „St, Bavo Ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer G. .Hoogeveen, de vergadering, heette allen welkom en sprak zijn vreugde uit over de grppte opkomst. Nadat secretaris en penningmeester ver slag hadden uitgebracht van het afgeloopen jaar, werden door den voorzitter eenige nieuwe leden geïnstalleerd, waarna de af* tredende bestuursleden werden herkozen. Nadat de voorzitter nog in herinnering had gebracht den bloei en vooruitgang van Esperanto in het bijzonder van de club ,,Abbé Richardson", bleef men nog eenigen tijd gezellig hijeen, totdat circa half 11 de vergadering op gebruikelijke wijze werd ge sloten. door de tractaties, die door zwoegende hee- ren werden rondgetorst. Voor de stemming zorgde trouwens weder de Jazz-band der „Funny Fellows" die de jongens moppige deuntjes lieten medezingen en hun harten stalen met een ijselijke ballade van een paar Spaansche gelieven en ietwat Kanibalisti- sche lyriek van een Indianen-opperhoofd. Met dankbaarheid en met trots mag het S. F. L. terugzien op dit welgeslaagde ,feest en op de bereikte resultaten om- de energie en de toewijding te sterken, die noodig zijn voor het verdere werk, waarvan het succes steeds grooter moge worden. Bij het politiekorps alhier is bevorderd van politie-agent tot rechercheur, de heer W, Smink, alhier. Voor het examen Engelsche Handels correspondentie slaagde te Amsterdam de heer G. Veldkamp, alhier. Thans hebben wij voor ons liggen het K. S. A.-Jaarboek je voor Katholiek Haar lem 1925, samengesteld door den volijveri- gen voorzitter van de K. S. A. te Haarlem, den heer Jos de Lobel. Het is dus versche nen en draagt het jaartal 1925. Een jaar boekje dus, dat op tijd is. Reeds vroeger delden wij mede, dat het verschijnen zóu en reeds dikwijls vermeld den wij in ons blad, van hetgeen in het boekje zou worden opgenomen om het een zoo getrouw mogelijke weergave van het Roomsche leven en het Katholiek organi satieleven in Haarlem te doen zijn. Alle begin is moeilijk schrijft de voorzit ter der K. S. A. in zijn inleidend woord. Dat was het voor hem zeker, daar dit jaarboekje voor Katholiek Haarlem het eerste was in zijn soort en de geheele in houd dus van den grond af moest worden opgebouwd. Dat de samenstelling dus een zeer om vangrijk en moeilijk werk was, en heel wat bezwaren met zich bracht, valt licht te be grijpen. Daarom juist moet de eerste ver schijning van dit boekje des te meer op prijs worden gesteld, want hetgeen het be vat, in overzichtelijken vorm, getuigt van een ernstig striven om zoo volledig en ge trouw mogelijk te zijn. Als wij een ouden term mogen gebruiken, zouden wij er bij willen voegen, dat het in alle opzichten in een reeds lang en zeer gevoelde behoefte zal voldoen. Zoo ooit, dan is deze uitdrukking hier op haar plaats. Wij mogen tenslotte niet nalaten te ver melden, dat de inhoud van het boekje keu rig verzorgd en in handig formaat, verlucht is met een portret van Z. D. H. den Bis schop, Mgr. A, J Gallier, van de" geeste lijken adviseur der K S. A., den ZeerF.erw. heer Rector J. P. J. Kok en van Mr. F. M. Haéemeyer, oud-voorzitter der K. S. A. Het Jaarboekje voor Katholiek Haarlem zal zeker met graagte ontvangen worden en zijn weg in Haarlem vinden. Te zijnen tijd komen wij op den inhoud nog nader te rug. DF, TEGENWOORDIGE STAND DER OVERHEID SBEMOEJfNG. Met het oog op de te verwachten groote He.'angstelling zal de Vergadering der R.K. Middenstan dsvereenieine op Maandagavond a.s., waarin doorden heer Chris Jansen van Amsterdam, hekend om zijn Polemie ken tegen der Amsterdamschen Wethou der Wierdels. dit belangrijk en aktueel on derwerp zal behandeld worden, niet in de Guskensbeneder zaal van het St. Bavoge- houw aan de Smedestraat plaats hebben, doch in de groote Bovenzaal. Voor het bijwonen dezer Voordracht, welke te 9.15 precies zal aanvangen, (te half regen precies vangt de behandeling der Huishoudelijke aangelegenheden voor de le den aan) zijn uitnoodigingen verzonden aan; den Heer Mr. T. B. Bomans, lid van Gede puteerde Staten den Voorzitter en Secre taris der Kamer van Koophandel en Fabrie- ken de leden van de Rechtsche Raadsfrac tie en de beide RJiddenstandsraadsleden, de heeren W. A. J. van de Kamp en A. de Boer, de leden van het Dagelijksch Bestuur van den Middenstandsraad voor Haarlem en omliggende Gemeenten den HoogEerw. Deken en de ZeerEerw. Heeren Pastoors van Haarlem en omstreken de leden der Politieke Adviescommissie der R.K. Kies- vereeniging de Eerw. Heeren Geestelijke Adviseurs, den Rechtskundigen Adviseur, de Donateurs en leden der R.K. Midden- standsvereeniging. Camphuysstraat 12, cahier; J. Klabou, Wes ter gracht 87, ceintuur; T. Rijbroek. L. Vla mingstr. 4, duimstok; K. Assendelft, Kruis tochtstraat 16, geldstuk' Leuven Snoeks, Amstcrd.vaart 30, Haarl.liede c.a„ kist; L. v. Voolen, Spaarne 25. knipmes, P. Weyting, R-uyehaverstraat 22, horlogeketting; Ch Barometerstand 9 uur v.m.: 778. Stilstand. Opgave van: OPTICIENS -- F ABRIKAN i EN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vsn 12 Januari. Hoogste barometerstand 777.6 m.M„ te Laagste barometerstand 737.9 m.M„ te Janmayen. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 Januari: Zwakke tot matigen zuidoostelijke tot zuid- westelijken wind, nevelig of halfbewolkt, weinig of geen neerslag, s nachts lichte vorst of temperatuur om het vriespunt, overdag lichte dooi. klopper; A. Karperstein, Jansstraat 66, poe derdoosje; C. v. Roode, Gasthuislaan 125, gymn.schoentje; D. W. Moeskops, i ed. van Berkhoutstraat 36. dasspeld; A. v. d. Putten, Graaf Willemstraat 8, gymn.schoenen; R. Blankenstein, Essenplein 24, kinderhoed; A. Rosman, Harmenjansweg 82F, br.-gele hond; G. Heijerman, Lange Poellaan 12, hond; H. straat, Schoten, zwart hondje, idem; G. v. d Pol, Heerenvest 110, vulpotlood. JANSWEGVEREENIGING. Spreekwoordenwedstrijd.. Het Bestuur van genoemde Buurtvereeni- ging heeft in zijne vergadering, gehouden den 7en Januari 1.1., besloten begin Februari een Hollandsche-Spreekwoordenwedstrijd te organiseeren. Nadere bijzonderheden, dezen wedstrijd betreffende, zullen te zijner tijd worden be kend gemaakt. N. Z. H. T. M. De opbrengst van het reizigersvervoer op de lijn Leiden-Heemstede bedraagt over de maand December 1924 f 12966. (f12269); op de stadslijnen Haarlem, incl. Heemstede, Bloemendaal en Overveen f 67635, (f 71670); op de lijn AmsterdamZandvoort f 99989 (f 82916) en en op de lijn HaarlemAlk maar f f 544.) De cijfers tusschen haakjes geven resp. de ontvangsten aan van dezelfde maand van 1923. DE GRIFFIE VAN NOORD-HOLLAND. Onder het opschrift „Een zonderling wetsontwerp" schrijft „Het Volk" Naar wij vernemen, is om advies bij den Raad van State een wetsontwerp in verband met den aankoop door de gemeente Haarlem van een terrein aan den Kinderhuissingel aldaar voor stichting van een gouvernements gebouw. Het Rijk had destijds met de gemeente Haarlem een regeling getroffen, volgens welke het aan de gemeente 192.000 voor het terrein zou betalen, behoudens goed keuring van de Staten-Generaal. Het wets ontwerp bedoelt de quaestie van aankoop aan het oordeel 'der Staten-Generaal te onderwerpen. Intusschen is bekend dat de regeering, in verband met de noodzakelijk heid van bezuiniging, is teruggekomen van haar aanvankelijk voornemen tot stichting van een nieuw gebouw te Haarlem en goed gevonden heeft een verbouwing van het aan het Rijk toebehoorende Paviljoen op kosten van de provincie. Dat desniettegenstaande een wetsontwerp als van boven-omschreven strekking in voorbereiding is, schijnt dan ook zeer bevreemdend. Het lijkt niet uit gesloten, dat, wanneer het wetsontwerp de Staten-Generaal bereikt, de regeering alleen om formeele redenen tot de indiening ervan overgaat en deze indiening niet zou be- teekenen, dat een goedkeuring ervan door de Staten-Generaal door de regeering op prijs zou worden gesteld. „DE WREKENDE GOD." Men schrijft ons Vrijdag wacht den lief hebbers van sterk, boeiend tooneelspel een bijzondere voorstelling. Het is namelijk de directie van onzen Stadsschouwburg ge lukt het gezelschap van Jan Fabricius van het Odeon Theater te den Haag te engagee- ren voor een enkele voorstelling van De Wrekende God, het uitstekend geschreven detectief-stuk van Eduard Veterman. „De Wrekende God" is van het begin tot het eind spannend, wordt voortreffelijk gespeeld en heeft in Den Haag een ongekend succes. Avond aan avond is hét Odeon Theater het vroegere Verkade Theater uitverkocht. De pers is unaniem in haar lof. Zoo schreef het Algemeen Handelsblad Na den She lock- Holmes van Conan Doyle hebben wij zoo'n prachtig gebouwd en levendig onderhoudend intriguestuk niet meer gevonden als nu voor het eerst in dit tooneelstuk. Het is amuse mentskunst van de allerbeste soort, het is UCVUllueii Jis-iLii cn t«w y, memsKunsi van ue auerueaie Terug te bekomen bij: A. v. d Weijde, bovendien keurig gemonteerd en wordt Ged. Öudegracht 32, damesbont; W. Graat- uitstekend gespeeld land, Kleverparkweg 68, broche; D. Coblenz, Op Woensdag 28 Januari, wordt in den Stadsschouwburg het tweede schoolmatinée in dit seibzoen gegeven. Op dien dag zal door het „Schouwtoo- neel" worden opgevoerd; „Krelis Louwen" M^Ijer^l^^v^ Heem'skerksriaat 83, matten-1 van Langendijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1