1 De Zandvoortsche trein op een locomotief gereden. ut} imiüiUdüSLüë isieioon. DE SPAARNEBANK „Het Volk." Personalia. „Kindervoeding." Eere-uitvoering. Vereeni~m~ van Oud-Leerlingen der Tninbouwcursusüen. Brandje. Onverantwoordelijk rijden. Kopper-Maandag. AanrJiding. iiigezionaen mea*=aeemitgea a 60 cents per regel. fT"'iW3(iüV/7An331 Ci „Victoria.*' Spreekuur wethouder van Openbare Werken. Opbrengst collecte. „Onze Vloot." D© in gebruikneming. Vele menschen blyken de be handeling niet te kénnen. i-fcii iüï.isiij£ over hét iwiuK Laüü üüui' den Plebaan Wester wondt. Het jaarboekje voor Katholiek Haarlem. Orgelconcert. Gevonden dieren en voorwerpen. BURGERLIJKE STAND „De Spaarnebank KERK EN SCHOOL. v.K. I looi/, Holl. Lloyd 93 Vio Wisselkoersen en koerser van Bankpapier. OSLO BAZEL NEW-YORK ROME «st«i Het spoorwegongeluk fe Amsterdam De gewonde nachtwaker. De val van de Maas. Het verhond St. Michaël. De sterkste locomotief van Europa. Mist te Londen. De financieele conferentie te Parijs. De Frarische Kamer. Roemenië en de Parijsche Conferentie. &A5M ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HaaRLEMSCHE COURANT te vreden rijt, zegt hef anderen Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zij! segt 1@t ons. La, uJ i wii Naar wij vernemen is er een loonconflicht uitgebroken onder de 1 copers van het dag blad „Het Volk' Dit naar aanleiding van een door de di- 'ectie van „Het Volk", aangezegde verla ging van het bezorgloon van 5 op 4K- cent per abonné per week, waarbij inbegrepen een verlaging met 1 Mei a.s. van 434 op 4 cent. De loopers zijn daarom in staking.ge gaan. Men deelt ons nader mede, dat de beer W. v. d. Hulst op 1 April niet 25 jaar werk zaam is bij de Haarlemsche politie, maar bij den politiedienst in het algemeen. Vóór zijn Haarlemschen tijd was hij eenigen tijd in Bloemendaal werkzaam. De eerste mede- deeling was dus niet geheel juist begrepen. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de aHeloopen week aan warm voedsel uit: baandag 198, Dinsdag 195, Woensdag 232, Donderdag 209, Vrijdag 220 en Zaterdag 216 porties. Op Zondag 18 Januari, des avonds 8 uur, worden er n den schouwburg aan den Jansweg alhier, meesterschaps- en vereeni- girgswedstrrden voor 'urnsters en turners gehouden. Op dienzelfden dag, des morgens half 10 en 's middags 2 uur, zullen deze wedstrijden eveneens gehouden worden in de beide gemeentelijke gymnastiekzalen aan den Kleinen Houtweg De afdeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond van Vereenigingen van oud- leerlingen der Tninbouwcursussen. boud! oo Woensdag 14 Januari '25 des avonds half 8 een vergadering in de ..Korenbeurs Spahr- ne. alhier, Or de agenda komt o.m. voor: inleiding over he* forceeren van bolgewassen door P. Kelderman en vers'ag van de commissie tot nazien van de boeken van den penning meester. Gistermidda' ontstond tien minuten voor 3 uur in he! oerceel Burgwal 71, een begin var. brand doordat een kat vermoedelijk 'n op vuur staande melkkoker omver Heeft geworpen. Met eenige dekens welke sedeel- telr-k verbrandden, is het vuur gebluscht De brandweer was uitgerukt, doch behoef de geen dienst te doen. Door de politie alhier is den autobus houder Veenderink. die een verbinding on derhoudt tusschen Haarlem en Nieuw-^'en- nep, verboden met zijr. bus te rijden, daar de'ze niet meer te gebruiken was. vanwege den verregaanden staat van ontbinding waarin de stuurinrichting verkeerde daar de verbindingen totaal verloopen waren. De bus is in beslag genomen. TENTOONSTELLING VAN POST DUIVEN. Zaterdag 10 Jan. en Zondag II Jan. werd eer, tentoonstelling van postduiven in gebouw Concordia. Kamperstraat 36 te Haarlem gehouden door de Postduiven Vereenising „Het Centrum" te Haarlem. Deze Clubshow mag voorzeker schitterend geslaagd heeten. De heer R. Slot, welke als Keurmeester fungeerde verdient een woord var. lof voor de keuring welke hij voor „Het Centrum" wilde verrichten. Er was zeer ter. genoegen van de Tentoonstellingscommis sie leden en bezoekers gekeurd.Zooals ge zegd was er veel animo voor de tentoonstel ling. Reeds Zaterdagavond waren er een flink aantal bezoekers. Doch des Zondags overtrof het zelfs de "Verwachting van de commissie. Er was dan ook een pracht col lectie postduiven te bewonderen, temeer daar in dezen tijd de vogels in schitterende conditie zijn. Er waren Ëereprijzen door de leden bijeengebracht zoowel kunstvoorwer pen als medailles. De tentoonstellingscom missie had dan ook geen gemakkelijke taak om deze prijzen naar een ieders genoegen te '/erdeelen. Er waren in totaal 14 klassen met totaal 148 inzendingen. De klassen waren als volgt verdeeld Klasse I Vrije Klasse Oude doffers Vrije klasse oude duiven. Vrije Klas se jonge doffers Vrije Klasse jonge duiven Vüégkiasse, Oude doffers van 100200 K.M. Vüegklasse. Oude duiven van 100200 K.M. Vüegklasse jonge doffers van 100200 K.M. Vlegklasse Jonge Duiver, van 100 200 K.M, Vüegklasse Oude doffers van 100- 300 M.K. Vüegklasse Oude duiven van 100 300 K. M. Vüegklasse Jonge doffers van 100—300 K. M. Vüegklasse Jonge duiven van 100300 M.Vüegklasse jonge doffers van 100300 K.M. Vüegklasse Óude doffers van 500 K. M. en hooger Vüegklasse Oude duiven van 500 K.M. en hooger. Dit waren de veteranen welke Bordeaux en Dax hadden gevlogen een afstand van 922 en 1055 K. M. is. De prijzen werden als volgt toegel kend 2 Eerste en Ëereprijzen aan den Hezr Hölsken. Tevens had deze in zender den schoonsten doffer en dc schoonste duif der tentoonstelling. De eerste prijzen gewonnen door de hee- ren J. Staenman W. D. Steyl ;G. D. Steijl; P. v. d. Veen A. Glas C. de Waard Hartman M. Riebeek. Tevens hadden bovengenoemde heeren elk een Eereprijs bij hun len prijs. De tweede prijzen werden gewonnen door de heeren H. v. d. Eijkhof, A. Glas, P. v. d. Veen id. id., P. Tjeertjes, M. Mes, P. Tjeer- tjes, A. Glas, M. Mes, id. id. Ook hierbij was voor elk een Eereprijs. De derde prijzen werden gewonnen door de heeren G. A. Steijl, P. v. d- Veen, J. Steenman. De prijzen waren verder als volgt De heer Holslcen 2 verzilverde medailles de heer J. Steenman 2 verz. medailles de heer W D. Steijl 1 theemuts de heer G. A. Steijl 1 spiegel, 1 verz. med. en 5 pond duivenboonen. Dc heer H Willems 1 thee muts de heer M. Mes tafel blikje met schuiertje, 2 "maal een gulden, 1 lucifers hangertje en 1 verz. draagmedaille de heer van Heerden een bronzen medaille en de heer P. v. d. Veen 2 verz. medailles, ƒ1.en 5 pond duivenboonen. De heer Weidema als voorzitter kreeg ook een cadeau en een me daille voor het hoogste aantal inzendingen. Bij de sluiting, Zondagavond om 6 uur, hield de voorzitter een korte toespraak, waarin hij aan ieder die mede had gewerkt om dc tentoonstelling te doen slagen, zijn hartelijken dank uitsprak. Vervolgens kreeg elkeen zijn duiven weer terug en werden de eereprijzen door den voorzitter uitgedeeld. Ter herinnering deden wij mede dat het heden Kopper-Maandag is, een dag voorna melijk in de drukkerswereld lang in eere gehouden, die dan hun Kopperfeest vierde. De oorlog heeft ook hieraan een eind ge maakt. Veel vroeger kwamen'de bê,woners uit de omliggende gemeenten en hielden dan bier in de stad cec prettigen dag. Zaterdagavond 834 uur had op het zoo ge vaarlijke punt Gasthuissingel-Houtplein een aanrijding plaats tusschen een auto en een fietsrijder, met het gevolg dat de fietsrijder over de straat werd geslingerd en zijn fiets eenigszins gehavend werd, Alles liep nog wonderlijk koed af. Volgens de omstanders had de chauffeur geen schuld en had de fietsrijder erg wild gereden. In ons nummer van j,l. Donderdag komt in het jaarverslag en overzicht van de werk zaamheden van den R K. Volksbond voor, dat een uitvoering is gegeven door de R. K. zijn R. K. Dames-Tooneelclub „Victoria." De Wethouder van Openbare Werken, de heer Reinalda, is verhinderd, deze week zijn gewone spreekuur te houden. De gisteren na de door den WelEerw. Pater H. Hulsebosch O F. M. gehouden liefdadigheids-predikatie gehouden collecte in de O. L, Vrouwe Kerk (Spaarne) ten bate van dc R.K. Armen van de Parochie, heeft 1100 opgebracht. Een mooi bedrag! Voor 1925 bestaat bet Bestuur der afdee- ling Haarlem uit de heeren H. M van Bem- melen, voorzitten G. N. Aberson, vice- voorzittcr; Jhr O. van Lennep, le secreta ris; W. Dyserinck 2e secretaris en J. F Baron van Heeckeren van Waliën, penning meester, terwijl de beer E. Baron van Heerdl tot Eversberg eere-bestuursüd De heer H. M. van Bemmelen heeft bo vendien zitting in het Hoofdbestuur, even als de heer H. G J. Wilkens, lid van Het Dagelijksch Hoofdbestuur. De heer Jhr Dr. C G. S Sandberg heeft zitting in den Algemeenen Raad. BLOEMENDAAL MOBILISEERT. „Bloemendaai's Bloei" tegen de annexa tie. De vereeniging „Bloemendaai's Bloei" heeft een manifest rondgestuurd om te wij zen op het feit dat de Regeering eerlang een Wetsontwerp zal indienen, strekkende tot tot wijziging van de grenzen van Haarlem, het zoogenaamde kleine plan, dat indien het tot wet wordt verheven een deel van Bloemendaal de Zijlweg en de ten Zuiden daarvan gelegen gronden bij Haarlem zal voegen. Het manifesi betoog! dat geheel Bloemendaal zich te weer moer stellen, ook de bewoners van het overgroot deel van die gemeente, dat niet rechtstreeks in deze grens wijziging is begrepen, want zelfs dit beperkt plan zou voor Bloemendaal niet minder dar een ramp zijn een eerste stap zou daarmede gezet zijn in een richting, die zonder twijfel en spoedig tot verdere annexatie van Bloe mendaal zoude leiden Bloemendaai's Bloei wil betoogen richten tot de leden van de beide Kamers, artikelen in de pers moeten de publieke opinie wakker schudden en de openbare belangstelling moet gewonnen worden. Vergaderingen en meetings zullen aan de bevordering van dat doel dienstbaar worden gemaakt. Voor dat alles richt de vereeniging zich tot de ingeze tenen om financieelen steun. Op het emplacement van het Centraal Station is Zaterdagavond even na elf uur een spoorwegongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. De Parijsche trein was binnengekomen en zooals gewoonlijk was de machine, na los gekoppeld te zijn, vooruitgereden om daar na over een wissel naar de locomotieven- loods te gaan. Het sein tusschen het derde en vierde perron stond onveilig. Daar had de machinist moeten stoppen. Vermoedelijk heeft de machinist dat onveilige sein, dat op den grond staat, niet gezien, althans hij is er voorbijgereden. Op dat oogenbük kwam een personentrein uit Zandvoort van het derde perron binnen. De machinist van de zen trein zag op het allerlaatste oogenbük, dat de weg niet veilig was. Hij draaide de Westinghouse-rem om, maar een botsing was onvermijdelijk. De machine van den Zandvoortschen trein reed tegen de groote Zoo is dan sinds gisteren de automatische telefoon hier ter stede in gebruik genomen, het eerste geheel-automatische systeem in ons land. Vanaf Zaterdagavond 6 uur lot Zondagmorgen 8 uur kon men niet telefo- neeren. In dien tijd heeft men den overgang op het automatische systeem tot stand ge bracht. Onmiddellijk is men om 6 uur daar mede begonner, Den geheelen nacht heelt men gearbeid en Zondagmorgen 10 minuten voor 8 was men er mede klaar Het werk, dai te verrichten viel.' was het volgende: Dc oude kabel* kwamen uit m de Smede- straat en waren eik mei dubbeldraad aan 2 schroefjes verbonden De nieuwe kabels wa ren naast de oude gelegd en komen op het groote kantoor in de Zijlstraat uit Nu moes ten de oude kabels van de schroefjes verwij derd worden en de nieuwe er aan bevestigd Waar er 4000 abonné's zijn, beteekende dit, dat er 8000 draadje* eerst moesten worden losgemaakt en vervolgens weer 8000 nieuwe moesten worden bevestigd Het werk ver liep echter vlot, zoodat men in den vastge- stelden tijd daarmede gereed kwam. Na Zaterdagavond 6 uur is er, ondanks de vele waarschuwingen, dat men dan niet kon telefoneeren, toch bijzonder veel gebeld, naar we vernemen. De menschen bleken van de waarschuwing geen notitie te hebben genotpen. Naar we aan het telefoonbureau vernamen, verloopt het telefoneeren volgens het nieu we systeem vrij goed. maar toch blijken ei nog talloos velen te zijn. die nóch de ver spreide circulaire, nóch de herhaalde tbede- deelingen in de pers schijnen gelezen te heb ben en dientengevolge hei toestel verkeera bedienen. De hoofdfout van diegenen is, dai men den hoorn op het toestel laat liggen, terwijl men de nummerschijf ronddraait. Doet men dit, dan verkrijgt men nimmer ver binding. Eerst moet men den hoorn van hei toestel nemen en zoodra men den zoemer toon hoort, draait men de schijf, doch houdi den hoorn in de hand Legt men dezen op hei toestel, dan wordt dc verbinding verbroken „Ais iemand verre reizen doet, dan kan hij veel verhalen" zegt het lied van Jur- riaans, maar wij twijfelen of het dan altijd zal geschieden op eenzelfde, duidelijke, in teressante wijze werd gedaan als docr den Hoogetrw. heei Deken L. A. A. Th Wes- tirwoudt, toen hij gisterenavond voor den R,-K. Bond van Groote Gezinnen, voor de stampvolle zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw een lezing hield over het „Hei lig Land". Na door den voorzitter van dezen bond, den heer Th. Westerwoudt, te zijn ingeleid was het woord aan den spreker van den avend, die in zijn voorwoord o. m. de hoop uitsprak, dat hetgeen hij ging vertellen on der de aanwezigen wat meer liefde mocht opwekken voor het Heilig Land, waar God onze Zaligmaker v/as geboren en gestorven en dat men altijd bereid mocht worden ge erden als onze hult) gevraagd werd. .Hierna ging de boogeerw. spr. over tot zijn lezing Nu was een lezing over het Heilig Land, nog verlucht met fraaie lichtbeelden, door iemand, die daar naar toe een speciale reis I gemaakt had, tot voor korten tijd nog zoo goed als een onmogelijkheid. En toch, kwam luischie: onwillekeurig, wanneer het den een of anderen keer eens ter sprake kwam, dc gedachte bij ons op, hoe zou dat Land, waar onze Zaligmaker geboren, geleefd, ge arbeid en gestorven was er thans uitzien. Hoe zuilen,die Heilige plekken, waar door den Godmensch zooveel geleden is, bewaard zijn gebleven, na die duizenden jaren sinds h "od^cli'k 'ranj rich ciaa*. had afge speeld? Zou de indruk, die men bij bet aan schouwen van die Heilige plaatsen krijgt, overweldigend zijn, of zou ook daar de mo-, derne geest van dezen tijd zijn overgewaaid, en de heilige sfeer, die er over heen hangt, aan flarden hebben gescheurd, en ons niets van het innige mooie .beeld, wat wij ons gevormd hadden, gelaten hebben? Deze ^n og mee-Je rte-'ncbter 'po-kruisten ons brein. Maar gisteravond hebben wij en met ons alle aanwezigen op di talles een positief ov'er-duidelijk antwoord gekregen, en zijn ons al de heilige plaatsen, voor onze oogen getreden, zooals zij er thans uitzien. En niet Voorloopig wordt aan de telefoon-centrale alleen de plaatsen zelf maar ook de geheele nog een zekere controle op het telefoneeren uitgeoefend. O.m bieder daarbij de 27 da mes-telefonisten nog de behulpzame hand, zooals we Zaterdag reeds meldden. Bemerki men aan de telefoon-centrale, dat iemand geen weg weet met het nieuwe toestel, dan wordt hij in de tot standbrenging der ver binding geholpen. Deze hulpverleening zal duren, totdat men aan het nieuwe systeem gewend is, waarvoor men een dag of tien rekent. Reeds hedenmorgen, den eersten werkdag van de invoering van het nieuwe .systeem, werd vrij veel geklaagd over de totstand koming van verkeerde verbindingen, doch dit is aan de menschen zelf te wijten. De instal latie is, naar men om mededeelde, zóó per fect. dat zij zonder fouten werkt. Wordt men dus aangesloten met een verkeerd nummet, dan ligt dit alleen hieraan dat men de cij fers van het aan te vragei. telefoon-nummei in verkeerde volgorde heeft gedraaid. Zoo beklaagde zich vanochtend een dame, die 10081 aangevraagd had, dat zij aangesloten werd met 10018. Doch.... daarmede liep zij juist in de val. Want 10018 was juist de verbinding met de telefoon- centrale, waar men gecontroleerd had, dat zij de cijfers tn verkeerde volgorde gedraaid had Reeds gisteren bleek, dat er in een aan tal toestellen storing voorkwam. Er werden een 500-tal storingen geconstateerd. Met man en macht is men toen dadelijk begon nen met hei verhelpen hiervan en reeds hedenmorgen was dit aantal veel minder Die storingen, welke slechts kleinigheden vormen en dan ook gemakkelijk in orde te maken zijn, konden niet voor het in gebruik nemen der nieuwe toestellen ontdekt wor den. Hoofdzakelijk schuilen zij in de toestel len der abonné's, doch ook kan dit voor komen aan de telefoon-centrale. Binnen en kele dagen zullen die storingen wel alle uit den weg geruimd zijn. De technische dienst is dag en nacht in de weer Ingenieurs uit Den Haag zijn overgekomen, om de goede werking van het nieuwe systeem na te gaan. Ten slotte nog iets over de abonnements gelden der telefoon) Déze worden, naar be kend, berekend naar het aantal gesprekken. Ook verkeerde aansluitingen worden nu ge rekend voor gesprekken, doch, naar men oüs mededeelde, za! men daarbij zeer cou lant te werk gaan. Eerst 1 Februari wordt begonnen met de controleering van het aan tal gesprekken, zoodat men dus deze maand al den tijd heeft, het vergissen' bij het tele foneeren af te wennen. Maai ook na 1 Fe bruari zal men coulant blijven optreden Is men eens een enkele maand 20 oi 30 ge- vrouw van O. naar buiten en bad den vclewuchteis ti vertrekken, daai naar man iets" gegrepen had en hun te lijf wilde. Nauwelijks had zij dit gezegd of haar man verscheen in de devropenim ei -ei in zijn hand en zeide er 6 jaar voor over om hun een prik toe te dienen Eerst toen de revolvers getrokken werden en aan O was medegedeeld dat hij zich moest verwijderen daar anders op hem ge schoten zou worden retireerde hij. Hij was toen door zijn vrouw naar binnen gelokt Een der veldwachters, als getuige ge hoord, verklaarde dat bekl berouw getoond had, en het te wijten was aan den invloed van verkeerde kameraden waarmede hij omging Na October viel er dan ook niets meer op hem aan te merken eri had hij heel goed opgepast Het O M. zeide eerst m de meening ver keerd te hebben dat het drama zich in een achterbuurt had afgespeeld maar nu hij bekl. voor zich zag vond hij het feit nog ernstiger Spr eischtte 14 dagen gevangenis straf De Politie-rechter merkte op, dat op het misdrijf, een bedreiging tegen het leven ge richt, alleen gevangenisstraf stond, doch wilde in aanmerking nemen dat bekl nog nooit met de Justitii in aanraking was ge weest en veroordeelde hem tot 1 week ge vangenisstraf. Z,anüvoortscnen trein reea«gen ue grooie l kkcn ,e hoog dan worden deze niet be- machine, die den trein uit Parijs had bin- rekend Dp ccrlTalc wee{ wd< wie cr ge. regeld boven het vastgestelde aantal gaan Verder zal nog van het aantal gesprekken een flink percentage afgetrokken worden nengcbracht. Ondanks de langzame bewe ging van den trein was de schok zoo hevig, dat de reizigers van de banken vielen en tegen elkaar opbotsen. Er ging een hevig gegil op. maar gelukkig bleek de schrik er ger te zijn dan de gevolgen. De trein bleef in de rails, maar de tender van de machine was door den schok uit de rails gezet. De linker buffer van de andere machine was ver splinterd andere deelen van de machine waren verbogen. Door den schok waren in den trein ook enkele banken van de eerste wagens achter de locomotief verschoven, In den trein dacht men dadelijk aan een ernstig spoorwegongeluk waardoor een. klein paniek onstond. Enkele personen geraakten overstuur, ter wijl anderen bloedend aan het hoofd rond liepen. De Gem. Geneeskundige Dienst werd gewaarschuwd, die met dokters en verplegers dadelijk naar het station kwam. Ook de direc teur, de heer é?r. L. Heyermans kwam mede. Gelukkig bleek niemand ernstig gewond te zijn. Zeven passagiers moest een verband aangelegd worden. Het waren meest kwets uren aan het voorhoofd en den neus Een achttal andere passagiers was door den schrik overstuur. Niemand behoefde naar het zie kenhuis vervoerd te worden. Allen konden te voet naar hun woning gaan. Gedurende den nacht werd de tender weet in de ra Is geheschen. Her spoorwegverkeer ondervond geen vertraging. Alls treinen, die aankwamen na dien van 11.18 uit Zandvoort, waarmede het ongeval plaats had, konden op tijd binnenrijden. Naar wij vernemen, hebben gisteren dc Hoog Eerw. Heer Deken en ook de Zeer- Eerw. Heer Rector £ok, algemeen adviseur der K. S. A„ mondeling hun felicitaties over gebracht aan den redacteur bij de verschij ning van het Eerste Jaarboekje vöor Ka tholiek Haarlem. Ook van mejuffrouw Pcetcrs kwam een brief vol waardeerende woorden binnen. Het boekje is verkrijgbaar aan het Sint- Jacobs-Godshuis. Het concertbureau Vernout verzoekt ons de aandacht te vestigen op het Gen Orgel concert hetwelk morgenavond 13 Januari gegeven zal worden in het Gemeente Con certgebouw met medewerking van mevrouw M. Koolhoven-Eyre Ashe, alt. Het pro gramma, hetwelk zal worden uitgevoerd, be vat liederen van: Handel, Purcell, d'Astorga, v, Rennes, v. Tetterode. Orgelwerken van: Handel, Hendriks Jr., Saint-Saëns en Widor. voor verkeerde aansluitingen. EEN INBREKER IN HUIS. OP HEETERDAAD BETRAPT. Toen de heer W. wonende alhier, Leidsche' vaartweg, onder Heemstede de vorige week des namiddags te omstreeks 3 uur onver wacht thuis kwam, kwam hij tot de ont dekking dat hij zijn woning niet kon binnen gaan, omdat de achterdeur aan de binnen' zijde was gesloten, terwijl geen der huis- genooten thuis was Hij verschafte zich toegang tot zijn woning en hoorde iemand op den zolder loopen. Toen hij de trapdeur opende zag hij een persoon verborgen achter een te drogen hangend laken staan, die aan zijn sommatie om naar beneden te komen niet voldeed. W. riep de hulp van zijn buurman in* doch toen deze verscheen wa« de inbrak-r niet meer in de wonii.g te vinc'ei Hetl eek dat hij uit een pl.m. 4 Meter hoog zolderr„„m was gesprongen en de vlucht had genomen. Alleen zijn voetsporen waren door hem achtergelaten Met behulp daarvan gelukte het de politie alhier den dader, een zekeren v. d. A„ wonende te Haarlem, op te sporen. v. d. A. bekende in die woning te zijn geweest en de vlucht te hebben genomen toen hij door W. werd overloopen. Er werd uit de woning niets vermist, v. d. A. heeft blijkbaar geen tijd en gelegen heid gehad iets weg te nemen. v.d, A. is ter beschikking van de Justitie gesteld. J. Meulman, Leidscheplein 38, bal H. Kuijpers, Delftstraat 4, ceintuur-bruin L. Brouwer, Rtpperdapark 12. ceintuur- groen Bouwer, Zijlstraat 20, poes, wit, Fauna Prins, Kamperstraat 21, poes,zwart, Fauna Cramer, Brouwersstraat 75, poes, zwart, Fauna J. Prinsen, Nic. Beetsstraat 5rd., kaart (spaar) J. Cuperin, Zomervaart 2, portepjonnaie Nijhuis, Graat' Willemstr. 19, gymnastiekschoen J. Brederode, Jacobijne- straat 7, hond, zw.-wit D. de Vries, L. Wijngaardstraat 20 zw., haarkam Politie bureau, Smedestraat, halsband met penning en horlogeketting A. van Weer, K. Wijn gaardstraat 28r., handschoen (grijs) A. de Rooy, Eendrachtstraat 12, idem (zwart) N. Sweerts, Twijnderslaan 25 r., idem (grijs). omgeving, met het volk van het Jeruzalem van thans. Mooi en duidelijk zagen wij de lek waa Christus g'-boren w :rd, 't stedeke waar hij had gearbeid, de plaatsen en meren waar H:< har' gepredikt, den hof van Ziin doodstrijd, de wonde in de aarde waar zijn kruis geplaatst was, en het graf waarin zij ffem hadden gelegd. Was er wel één in de geheele zaal die bij het aanschouwen van dezi tafe-eelen onder de zachte klanken van het „Stabat Mate'r' niet in zijn diepste binnenste voelde wèt hij eigenlijk zag? Was het een gevoel van vreugde of van diepe sbmberheid, die allen beving bij het zien van Golgotha's kruin, waar Christus' dood strijd had plaats gehad, en waar thans zoo als de eerw. spr. zeide, een alles overheer- Sc'nende stilte heei*cht? Het antwoord hier op zullen wij maar schuldig blijven, maar wij kunnen het begrijpen, toen de pelgrim opmerkten: „wij als het ware van zelf ge dwongen werden om neer te knielen." Een geheel verslag te geven van de lezing mede ook om het feit van de noodzakelijke duisternis in de zaal is ondoenlij, maar het zij voldoende, dat wij den Hoogeerw. dank baar zijn, dat hij ook anderen heeft laten genieten en bewonderen, van datgene wat ook hij, met zijn beide reisgenooten (die ook aanwezig waren) heeft bewonderd. Door 'n langdurig en krachtig applaus werd hem dan ook hiervoor dank gebracht, wat hem wel voldoende zal bewezen hebben (al kon dc voorzitter van den bond geen gelegenheid meer vinden om dat mondeling te doen) dat men zijn vlotte, tot in de finesses tredende causerie op hoogen prijs stelde. Nog willen wij vermelden, dat de lezing o. m. werd bijgewoond door den burgemees ter, den heer C. Maarschalk, den eere-voor- zitter van der. Bond, den heer J, N. J. E. Heerkens Thiissen, den Weleerw. heer J. M. van der Tuijn, secretaris van Z. D. H. den Bisschop en vele Eerw. heeren geeste lijken, zoowel uit de stad als uit den om trek, terwijl voorzeker een bijzonder woord van vermelding verdient de heer C. Schouten, organist van de St. Bavokerk, die bij de lezing toepasselijke liederen deed weerklinken en na de pauze voor 'n steeds forscher wordende muzikale illustratie zorg droeg, Geboren: 7 Januari: A. M M. Habraken- v. Rooy, z, 8 Jan.: W Mossinkoff— Hogervorst, z. C M. Bekooij-Sleeman, d. 9 Jan, D. M. Hagev, Mook, z. A. HouwelingHörmann, z, R. Muis Smeding, d. H, S. LuftermanKol, z. A. M. KilRoza, d. 10 Jan.: C. A van BreroBooms, d. E, UittenboscbHa- zekamp, d. A.. C. Alewijn—Dorrepaal, d. H. J. Phiüppov. Poelgeest, z. 11 Jan.: T. W. SeijffertGroenhart, z A. M. Hogeboom v, Buggenumv. Rijn, z. J. J. v. NieuwmegerrtBöhm, d. 12 Jan. J. v. RijnPost, d. A. C. v. DijkHaa- tnars, d. Overleden: 9 Jan, G. ZomerdijkWillem, se, 61 j„ Leidsc'nestraat. P Leuven, 72 j. Doelstraat. G. ïvo, 63 j„ Lange Heeren- vest B, M, Woesthoff, 76 i„ Schneevoogt- straat. K. v, Deukeren 82 j., N. v. d. Laansü-aat A. de GruijlBusing, 71 j„ Burgwal. 12 Jan.: S. C. M„ 9 mud., d. v, J. J, Kimman, Zijlweg. Naar wij vernemen, zal de Spaarnebank a.s. Maandag worden verplaatst naar haar nieuwe gebouw aan de Groote Houtstraat, hoek Grqote Markt. VOOP nFN PO! JTIFPFGHTFR Vraag: Waar is de grens tusschen een duw en een stomp? Deze vraag zal wel gesteld zijn gewor den. door den Politierechter, toen hij den volgende bekl. voor zich kreeg. De 30-jarige boekhouder P. G. B. was in dienst bij zijn vader te IJmuidcn. Op 13 Oct. vroeg hij aan den knecht K. een pal weg te brengen, doch daar het over 6 uur was, zeid» deze het te vertikken. Bekl. had hem toen een „duw"? gegeven, maar deze was zoo aangekomen, dat K. op den grond gerold was en drie dagen lang een dik gezicht, hield. Get. zeide, dat bekl. hem toen een op lawaai gepresenteerd had, en toen ook een goeie gekregen had Het O. M. vond dat, hoe het ook zij, bekl. zijn hand had moeten thuis houden, en er niet direct had behoeven op té slaan, Spr. vroeg 20 subs. 10 dagen. Bekl. zeide er geen genoegen mee te kunnen nemen. Hij had wel een „duw" maar geen „stomp" gegeven, Dc Politierechter was echter ook van meening dat een duw hetzelfde is als een stomp, als je er door op den grond rolt en veroordeelrln f 10 subs. 5 dagen. Hij had er 6 jaar voor over. Een 23-jarige paling ooker uit Zaandi'k had in October enkele borrels te veel ge dronken en was in dik beschonken toestand naar buis gekuierd, ondeweg (Meide ge daan door een paar veldwachters. Toen bekl zijn huisdeur was doorgetrokken, ble ven de beide politi"mannen nog wat in de buurt om zoo noodig assistentie te verlee- nen. Het duurde dan ook niet lang of ze hoorden binnen geroezemoes en plotseling JUBILE-BEDEVAART 1925 NAAR ROME! Het' Uitvoerend Comité van de Jubülé- bedevaart 1925 naar Rome verzoekt ons, in aansluiting op de eerste mededeeüngen voor eenigen tijd in de R. K. Pers verschenen, het navolgende te willen berichten. Uitvoerige circulaires, bevattende alle ge- wenschte inlichtingen, zijn dezer dagen ver zonden aan allen, die zich voorloopig als deelnemer opgaven. Deze circulaires zijn op aanvrage verkrijgbaar voor Groep I bij den administrateur van het Comité, den heer J. Kamerbeek, Venlo, Begijnengang 15 voor Groep II (Missiegroep) bij den ZeerEerw Pater A. J. Koenders, Carmelietenklooster Oss of bij een der Missiehuizen in Neder land voor Groep III bij het R.K. Werk liedenverbond, Drift 1012, Utrecht. De datums der reizen zijn als volgt vast- :esteld Voor Groep I, 12 Mei tot 2 Juni. Voor Groep II, 12 Mei tot 28 Mei. Voor Groëp III, 14 Mei tot 25 Mei. Voor wat betreft de prijzen der deelname verwijzen wij naar de in dit blad voorko mende advertentie betrekking hebbende op deze Nederlandsche Jubilé-bedevaart, MEDEGEDEELD DOOk De beurs opende heden prijshoudend. HEDEf- 5% Nederland 1919 977/le 97i/ j. 6% Nederland 1923 102«/„ 10211/,e 4)4 Nederl. 1917 98®/ 4 98®/4 7% N.-I. 1921 A... 103'/a 1031/8 6% N.-I. 1923 D... 1001/g 6 x/2 Oude Vaart 70 -M. dito Gem. Eigend. >3®/4 Mij „Nederland" '62®/ 161 Scheepvaart-Unie 1341/., Rotterd. Lloyd 1331 134 Paketvaart 148 149 80®/4 90 Holl. Stoomboot 25 !/s 251/2 H. V. A 429 431 - Java Cultuur 3381/g 339 Jurgens gew 80 791/o Koloniale Bank 1791/2 179i/4 Indische Bank 142 1421/j Cert. Handed Mij. 123 ®/4 124l/4 Resc. dito 1231/, 123l/2 Phoenix 995/ g Geconsolideerde 1805/8 179 Kon. Olie 394 391-2 1211/2 125 Marine comm 13X/2 13®/4 Vorstenlanden 1581/., 160 Actions id 159l/2 160 Comp. Merc. Arg 197/s '93/4 Poerworedjo 125 125 395I/ j. 396 3981/ 398 Deli Batavia 3741/2 377 A'dam Rubber 167»/, 166l/? Serbadjadi 3133/4 117 117 W.ai Sumatra 138 142 Dordtsche Petr. 372l/2 Southern Rails 801/, BO1/, '50®/8 150 32®/4 22®/ 8 Comm. Maxwell 45/ie 12 JANUARI cERSTt KOERS BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEF.NEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN. 58 8U 13.30 12.40 0.35 11 891/4 60 4 44 35 37 90 47 871/j 2.48 10.321/j, LATERt KOERS 0 59 13 31 12 43 0 35 .1,88 66 80 14 40 18 10 47 90 3 47'/, 10.45 AMSTERDAM, 12 Jaruari. Docr de poli tie wordt een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het spoorwegongeluk aan het Centraal Station Een conclusie is er nog niet, maar meer en meer komt wel vast te saan, dat de machinist van loco motief, die den Pariischen trein heeft bin nengebracht bij het gaan naar Je locom.i- tievenlcods door een onveilig sein is gere den. AMSTERDAM, 12 Januari. De toestand van den nachtwaker de Wit, op wien Vrij dagavond aan den Westerdoksdijk werd ge schoten, is vooruitgaande De vermoedelijke dader, een zekere A. Vink, blijft ontkennen. Hij is hedenmorgen ter beschikkig van de justitie gesteld. GRAVE. 12 Januari - Het water van de Maas bi) Grave is weer zooveel geval'en, dat hedenmorgen de git-pont weer in dc vaart kon worden gebracht. De Vcerstraaf is watervrij AMSTERDAM, 12 Jan. - Van de zijde van het bestuur van de afd. Amsterdam van het verbond „St Michaël" wordt ons mede gedeeld, dat het zeer waarschijnlijk is, dat prof. Veraart de Woensdag a.s, te houden vergadering van de afd, Amsterdam van het verbond za1 bijwonen. Gisteren zijn onder de Katholieken van Amsterdam drukwerken door St. Michaël verspreid. Zate-dag 10 Januari werd te Utrecht in hotel I' Europe de eerste huishoudelijke ver gadering van het verbond St. Michaël ge houden. In zijn openingswoord stelde professor Veraart -net groote voldoening vast, dat het verbond roozeer in kracht is toegeno men. Het omvat thans reeds 72 clubs, geza- melijk meeidere duizenden leden. Vervolgens herinnerde de voorzitter aan de campagne, die tegen het Verbond werd gevoerd, maar wees et jp, dat in den laat- sten tijd met weinige uitzonderingen een verbeterde houding valt waar te nemen ten opzichte van het verbond. Alvorens aan Ie orde te stellen de wen- schen van het Hoofdbestuur voor het pro gram van actie der R. K Staatspartij, bracht de voorzitte- in bespreking het te Nijmegen in de R K Kiesvereeniging genomen besluit betreffende een program van beginselen in plaats van een program van actie. Voorop werd gesteld een uiting van groote erkentelijkheid voor deze gedachte in Nijmegen, dat er voor het verketteren eener denkrichting en vraagstukken in onze partij ruim baan. moet woiden gegeven. Na uitvoerige bespreking stelde de verga dering met nagenoeg algemeene stemmen vast, dat een program betreffende de prac- tische vraagstukken onmogelijk kan worden gelicht. Men besloot dus de actie voor de doorvoering der wenschen van St. Michaël krachtig voort te zetten. Thans kwamen de wenschen van 't Hoofd bestuur in" behandeling. Met slechts geringe wijzigingen nam hef verbond na bespreking deze wenschen aan. In hun nieuwe formuleering zullen zij dezer dagen worden gepubliceerd. Tengevolge van* den langen duur deV hierna volgende be- spreklngem van huishoudelijke aangelegen- moest de behandeling van het huishoudelijk reglement worden uitgesteld tot de vol gende vergadering. KOEVORDEN, 12 Jan,' Zaterdagavond omstreeks 12 uur heeft te Koevorden een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen eenige jongelieden. De 21-iarige W. K. werd verschrikkelijk met een mes bewerkt. Men vreest voor zijn leven. Dr, Homan verleende geneeskundige hulp. Er hebben arrestaties plaats gehad. RHEIMS, 12 Jan. Alhier zijn met succes proeven genomen met den krachtigsten lo comotief van Europa, die besteld is voor 12 sneltreinen. De machine heeft een uursnel heid van 120 K.M. LONDEN, 12 Jan. De mist, die Zaterdag avond kwam opzetten en gister den gehee len dag over Londen hing, was driemaal zoo c!ik als in December. Velé ongevallen had den plaats Twee omnibussen kwamen te Lugton in Essex»met elkaar in botsing. Een der voertuigen viel om. De chauffeur en conducteur werden gewond. Twee passa giers kregen ernstige verwondingen. In Lon den hadden vele botsingen tusschen omni bussen, trams en andere voertuigen plaats, terwijl Londen en omgeving den geheelen dag in duisternis gehuld was, scheen in de zuidelijke streken en in dc kuststeden de zon. PARIJS, 12 Jan. De deskundigen der fï- niincieele conferentie hebben den geheelen nacht doorgewerkt om hun rapport nog he den gereed te hebben. Het zal dezen mid dag gereed komen en aan de conferentie van geallieerde ministers worden voorgelegd. De conferentie zal vanmorgen in plenaire zitting bijeenkomen en een beslissing nemen. De deskundigen zullen in hun rapport een aantal kwesties onopgelost laten en zich slechts bepalen tot het voorstellen van een regeling van die waa.over geen verschil vaa nieenlng bestaat. PARIJS, 12 Jan. Morgen komen de Ka- met en de Senaat weer bijeen. Voor de eer ste -naai zal de Kamervoorzitter hij hoofde lijk. stemming gf kozen worden. Painlevé is de cenige candidaat. De oppositie zal niet aan de stemming deelnemen. BOEKAREST, 11 Jan. De bladen houden zich bezig met het Roemeensche protest, ingediend bij de conferentie van geallieerde ministers van financiën tegen de handhaving van het te Spa vastgestelde percentage. De Minister van Financiën, Bratiani, zal zijn aanwezigheid te Parijs ten nutte maken tot het verkrijgen van credielen voor Roemenië. In verband hiermede zullen ook de direc teur van de Nat. Bank en de Minister van Handel naar Parijs vertrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2