Een Bisschoppelijk woord. éF* Radio Omroep. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Maandag 12 Januari 1925 R.-K. KAMERCENTRALE HAARLEM. Een geanimeerde vergadering. Het verslag van het Adviseerend College en critiek daarop. Cumulatie van ambten bij Kamerleden. Keglementsherziening. Het program van actie. De verkiezing van onzen afgevaardigde in het Bondsbestuur. STOOMVAARTLIJNEN. „Gelegenheid maakt den dief' dmht Frans toen hij een hroodkar zag waarin een wijle onbeheerd het brood voor 't grijpen lag. Maar plotseling wendde hij zich af want nu ontdekte-ie pas dat 't brood, daar in die bakkerskar, geen Franken's Melkhrood was! SCHIEDIJK (H. O. A. lijrif 10/1 v. Kobe l.v. R'dam te A'dam. GEMENGD NIEUWS. TREINBOTSING IN HET CENTRAAL-STATION. Vergiftiging. Verborgen schat ontdekt. De moordaanslag te Delden. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468. Oplichter aangehouden. BINNENLANDSCH NIEUWS. VRAGENBUS. „St. Bavo" schrijft In deze aflevering drukken wij af de spee chen, welke gehouden zijn ter gelegenheid van de Nieuwjaarsreceptie bij Mgr. A. J Callier, te Haarlem. Zooals gewoonlijk was daar een groote schare van priesters aanwezig om aan hun nen Bisschop, bij monde van den Hoogeer waarden Vicaris, een waarlijk en oprecht ge meend Zalig Nieuwjaar toe te wenschen. Als antwoord op de wenschen, die Mgr. gaarne aanvaardde, sprak de Bisschop over de propagandaclubs van leeken tot steun van het werk der priesters, om het godsdienstig leven in de parochies meer en meer op te wek ken. Dan vervolgt Mgr. „Wanneer dat be reikt wordt de menschen godsdienstig te doen leven dan zal het met de politiek ook wederom in het reine komen en de onderlinge verbittering een einde nemen." Me n lette er op, dat Mgr. dus de thans loo- pende gebeurtenissen onder het kiesgerech tigde volk en hun leiders noemt als iets dat niet rein, niet zuiver is dat hij spreekt zelfs van „verbittering" twee dingen, die zeker niet christelijk, laat staan speciaal Roomsch zijn. Dan geeft Mgr. de oorzaak aan en zegt „Die verdeeldheid-heeft immers geen andere oorzaak, dan dat de menschen zich boven het geheel stellen dat zij aan hun eigen idee ën meer waarde hechten dan aan de vruchten van onderling overleg." Me dunkt, dat het hoogste kerkelijk gezag in ons Bisdom men vroeg wel eens om een bisschoppelijke uitspraak hier ongevraagd, maar allerduidelijkst zijn meening heeft ge zegd. Mgr.'s woorden kan men vertalen met al dat onderling ruzie maken is minderwaar dig, is onchristelijk, is werk van persoon te gen persoon om den persoon het is voor een groot deel hoogmoed en hardnekkige vast houdendheid aan eigen meening. Men lette er op, dat Mgr. geen partij met name noemt, maar van weerskanten kan men er het zijne uit nemen. Is het nu niet bevestigd, wat we enkele weken geleden schreven, dat alléén zij, die leven in Christus en met Christus en door Christus in staat zijn ware en goede leiding te geven, en dat men anders falen zal en slechts zelfverheerlijking zoeken We willen hopen, dat deze Apostelwoor den in beide kampen doordringen. Mogen die woorden voor sommigen nog niet te laat zijn, moge de menscheliike ijdel- heid en hoogmoed hen nog niet hebben ver stard, en zij gaan luisteren naar wat alle weldenkende menschen, die onbevooroor deeld spreken, zeggen, en die hiermee staan achter den bisschop van Haarlem. Heel deze quaestie onder de kiesgerechtigden in ons land is in hoofdzaak een personenstrijd, en daar mag het landsbelang en het belang van Gods Kerk niet aan worden opgeofferd, op straffe van de allergrootste nadeelen. Zaterdagmiddag kwart over drie kwam de R. K. Kamerkieskring „Haarlem" bijeen in het gebouw „Sint Bavo" aan de Smede- straat. De vergadering was goed bezocht. De heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen van Haarlem opende op de gebruikelijke wijze deze vergadering en wees op de be langrijkheid van het komende jaar, een verkiezingsjaar. Het is te hopen^lat samen werking en eensgezindheid aan de R. K. Partij een groote overwinning bezorgen. De voorzitter deelde mede dat het bestuur besloten heeft aan het Bondsbestuur een herinnering te zenden betreffende de motie Haarlem, waarin wordt aangedrongen op instelling van een studiecommissie ter be studeering van de vorming van een Partij raad. De heer v. Cranenburgh brengt daarna verslag uit van de vergadering van het ad viseerend college. Verslag van het advisee rend college. Het zeer uitvoerige verslag is het verslag Van de vergadering van het Adviseerend Col lege op Zaterdag 20 December 1924 te Utrecht gehouden. Alle leden, op één na, waren aanwezig. Twee zaken zijn besproken, volgens art. 7 van het Reglement, n.l. de vaststelling van het aantal te verwachten zetels en de bespre king van de te stellen candidaten. Ten aanzien van de te stellen candidaten werd de vraag besproken of er zekere specia liteiten moeten worden in de te vormen kamerfractie gebracht b.v. op het gebied van militaire zaken, op dat van hooger en middelbaar onderwijs, op medisch gebied etc.verder werd de vraag gesteld of aan bepaalde denkrichtingen (b.v. N.K.P. of St. Michael) plaatsen moeten worden inge ruimd en of aan de aftredende ministers Ruys de Beerenbrouck en Aalberse een plaats in de fractie moet worden ingeruimd. Verder werd besproken de vraag welke elementen uit de tegenwoordige fractie kunnen gemist worden, en ten slotte de personenkwestie. Over het op de lijst plaatsen van een militaire specialiteit, waren de mee ningen verdeeld. Sommige leden waren er vóór, anderen vonden zoo'n specialiteit onnoodig. Sommige meenden dat een mili taire specialist 'gemakkelijk eenzijdig is, anderen vonden deskundige voorlichting zeer gewenscht. Eén wilde een burgerlijke, mili taire deskundige en één meende dat Dr. Deckers voldoende militaire kennis heeft door z'n opleiding. De vergadering van het ad vies-college vereenigde zich met de opvat ting dat op de laatste plaats moet getracht worden 'n militaire specialiteit ergens ge steld te krijgen. Aan een medische specia liteit bleek niemand behoefte te gevoelen. Een specialiteit op het gebied van hooger- en middelbaar onderwijs achtte men over het algemeen wel nuttig mits die speciali teit zijn kennis aan andere algemeene eigen schappen zou paren. Komende tot de vertegenwoordigende denkrichtingen werd vrij algemeen be toogd dat men geen voorstanders was van het opleggen aan bepaalde personen van een soort merkteeken, daar ieder Kamerlid dan zou moeten verklaren welke denkrichting hij aanhangt. Een der aanwezigen in het adviseerend col lege geeft het advies wel „aan de denkrich tingen te denken, maar er niet over te spre ken." Anderen zijn het ook daar niet mede eens. Waaraan moet men denken? Werd opgemerkt. De voorzitter van het adviseerend college vatte ten slotte de besprekingen aldus samen dat er zal gestreefd worden naar een advies, dat het Katholieke volk in zijn geheel zal voldoen, daarbij rekening houdend met éigenaardigheden die een bepaald candidaat in een bepaalde streek meer of minder ge schikt maken. Men moet daarbij met alle opvattingen zooveel mogelijk rekening hou den. Dat is de taak van het adviseerend colle ga Bij de bespreking van de vraag welke ele menten in de tegenwoordige kamerfractie kunnen gemist worden, werd opgemerkt dat door den heer Bongaerts is betoogd dat spe cialiteiten op het gebied van lager onderwijs en landbouw overvloedig in de Kamer aan wezig zijn. Hieraan heeft genoemde heer ook toegevoegd het bezwaar van cumulatie van ambten. De bespreking der personen der candida ten had plaats per kieskring, nadat besloten was dat niet alleen de groote lijnen maar ook de details zouden worden besproken Wat de bespreking omtrent Haarlem en Helder betreft - men begrijpt dat we met publicatie spaarzaam in mededeelingen moe ten zijn kunnen we mededeelen dat be zwaar is gemaakt in het adviseerend college tegen cumulatie van functies door Tweede Kamerleden Tot zoover het verslag dat de heer v. Cra nenburgh uitbracht over de te Utrecht ge houden vergadering van het adviseerend college. De bespreking van het verslag. De VOORZITTER merkte nog eens op datgrdit verslag geen advies is. Het advies volgt later. De heer JANSEN (Bussum) meent dat het verslag tegenvalt en dat het geen leiding geeft. De kiezers zullen daaraan geen houvast hebben. Speciaal wat betreft het advies over Haar lem is spr. onbevredigd. Wat wil men nu voor Haarlem De oude candidaten of niet Men moge dan zeggen dat het slechts een verslag is en dat het college geen advies geeft, het adviseerend college ofwel het Rijkskies- kringbestuur had leiding moeten geven. Dat verwachtten de kiezers. Die leiding be hoeft geen advies te zijn, maar nu is er geen leiding. Wat moeten de afgevaardigden nu in hun kiesvereeniging gaan vertellen? En wat de bezwaren betreft tegen de cumula tie van ambten, waarom worden die bezwaren niet gemaakt voor andere kieskringen waarom alleen voor Haarlem Spr. zal het wel laten om den heer Michielsen daarom niet meer te candideeren, als hij overigens een goed kamerlid is. En bovendien, waarom heeft het bestuur niet gevraagd aan den heer Michielsen of hij bij herverkiezing bereid is te bedanken als voorzitter van den Raad van Arbeid Kwam op die vraag een bevestigend antwoord, dan Zou immers het eenige ge maakte bezwaar tegen den heer Michielsen vervallen zijn. Waarom heeft het bestuur die leiding niet gegeven Ook het bezwaar dat de heer Mr. Bomans het Kamerlidmaat schap combineert met de functie van lid van Ged. Staten, vindt spr. niet zoo erg. Mr. Bomans is overigens een goed Kamerlid en ten slotte zou hij kunnen bedanken voor de functie van Gedeputeerde. De heer Dr. KOOT (Haarlem) onder schreef eenige der door den heer Jansen ge uite klachten. Deze spreker acjht dat juist door de functie van lid van Gedep. Staten de heer Bomans meer geschikt is voor het Kamer lidmaatschap. De VOORZITTER beantwoordde de sprekers. Dit verslag is slechts een verslag en geen advies. Het is niet gewenscht nu reeds advies te geven van boven af. Dat kan ook niet krachtens artikel 12 van het Kiesregle ment. Het is dan ook niet gedaan. Hier is alleen verslag uitgebracht. Of men het er mede eens is, is een andere kwestie. Spr. zelf wil wel verklaren dat hij geen bezwaar ziet, maar zelfs een groot voordeel, in het combineeren van het Kamerlidmaatschap met dat van Gedep. Staten of Wethouder van Haarlem door den heer Bomans. Voor den heer Michielsen is het eenigszins anders. Dit is een kwestie met Min. Aalberse. Indien hij zou bedanken, dan zou deze grief vervallen De heer v. CRANENBURGH deelt nog mede dat het met name niet op den weg lag van het adviseerend college zich er van te overtuigen of sommige candidaten de even- tueele candidatuur zullen aanvaarden en of de heer Michielsen bereid is te bedanken als voorzitter van den Raad van Arbeid. Dat dienen de kiesvereenigingen te doen, die de candidaten gaan stellen. Nog eenige discussie volgde, waarbij ook stemmen werden gehoord, die tevreden waren met het uitgebrachte verslag. De afgevaar digden hebben nu een en ander gehoord en daar kunnen zij hun voordeel mede doen in de Kiesvereenigingen. Op een vraag van Dr. Koot antwoordde de voorzitter- dat omtrent de verbinding van lijsten in Hearlem en den Helder nog niets te zeggen is. De voorgestelde reglementswijziging voor den Kieskring lokte eenige discussie uit. Een voorstel-Bussum om het heele be stuur te doen aftreden, na elke Kamer verkiezing, werd bij zitten en opstaan ver worpen. Bij art. stelde Bussum voor het aantal afgevaardigden te bepalen als volgt tot honderd, 1 afgevaardigde 100500, twee afgev. 5001000, drie afgev. 10002000, 4 afgevaardigden, voor elke duizend of gedeelte daarvan 1 afgevaardigde meer. Daar de behandeling van het reglement' veel tijd in beslag nam, zullen eenige ar tikelen in een volgende vergadering weder om ter sprake komen. In behandeling kwam dan het Concept Program van actie 1925. Bussum wilde aan punt 3. toevoegen geleidelijke afschaffing van de belasting op de eerste levensbehoeften. De voorzitter meent dat het niet urgent is dit punt toe te voegen aan het voorgestelde korte programma van actie. Het staat ook al in het Program van 1922. De heer Jansen (Bussum) merkt op dat ook punt 1 en 2 in het program van 1922 voorkwam. Hij acht het nuttig de Kamer leden 'te herinneren aan dat urogram van 1922. Dat schijnen zij vergeten te zijn en daarom is het nuttig ook nog eens in het program van actie te zetten dat we tegen deze soort belasting zijn. De VOORZITTER blijft er bij dat het voorstel Bussum onnoodig is. Dit is een kort program en moet kort blijven. Punt 1 en 2 raken het beginsel. Dit niet. Op de bemerking dat de Kamerleden vergeten zijn dat in het program van 1922 voorkwam een clausule betreffende de in directe belasting op eerste levensbehoeften, werd geantwoord door den heer A. J. Loer akker en Mr. J. B. Bomans, die o.m. uiteen zette dat die Kamerleden de voorgestelde belastingen ook niet voor hun pleizier steunden, maar gedreven door de ijzeren noodzakelij kheid. De heer JANSEN (Bussum) kan zich dat voorstellen, „maar laat het dan nu ook uit zijn 1" (Hilariteit?Hij trekt het voorstel Bussum in. De heer REINDERS, vice-voorzitter, brengt in herrinnering dat in 1923 blijkbaar verzuimd is den heer Heerkens Thijssen te herbenoemen tot afgevaardigde van den Kieskring Haarlem in het bondsbestuur. Dit verzuim is hedenmiddag uitgekomen. Hij stelt voor dat verzuim alsnog te her stellen door den voorzitter bij acclamatie tot afgevaardigde te benoemen. De heer ADELAAR (Haarlem) heeft hiertegen bezwaar en stelt voor de nieuwe verkiezing op de volgende vergadering te doen plaats hebben. De heer HEERKENS THIJSSEN dringt aan op een beslissing. Het is een onwille keurig verzuim geweest maar spr. heeft als penningmeester van den Bond dagelijks da den te stellen en hij kan daarom niet in een halfslachtigen toestand berusten. Na eenige discussie vereenigde zich de vergadering op een motie van den heer Klein waarbij de heer Heerkens Thijssen tot afge vaardigde wordt benoemd vanaf 1923 tot de volgende vergadering Alsdan komt de ver kiezing aan de orde. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering werden benoemd de heeren Dr. Koot, Jansen en Bisschop, tot plaatsver vangers de heeren Klein, Reinders en Hand- graaf. Dan werd voortgegaan het was intus- schen half zeven geworden met de behan deling van het korte program van actie 1925. Op punt 6 waren vele amendementen en voorstellen ingediend. De heer KLEIN (Haarlem) verdedigde een amendement om bij punt 6 het voorstel van het R. K. Werkliedenverbond over te ne men en er aan toe te voegen „wettelijke rege ling der werkloosheidsverzekering.", en als p.7in te voegen 't betreffende voorstel van den Bond. Spr. deelde mede dat aan't Bondsbest. zal worden verzocht in de volg. wetgevende periode vooral aandacht te doen schenken aan (althans daarvoor te ijveren) bij Rijkswet te regelen. Ie de verplichte winkelsluiting 2de de lijk verbranding 3de deloyale concurrentie van werknemers nopens kleine werkgevers in den vrijen tijd na 8 uur werken per dag 4e de diverse en vervulde wenschen van het thans vigeerende program onzer R. K. Staatspartij Nog andere wenschen kwamen los be treffende lijkverbranding en salarieering van het Overheidspersoneel, waaromtrent een zeer warme discussie ontstond. De heer KOOT (Haarlem) stelde voor, wegens het vergevorderde uur, alle wen schen en voorstellen in handen te stellen van het bestuur met opdracht daarvan een formu le te maken en die op te zenden aan het Bonds bestuur. Een heftig verzet tegen dit voorstel kwam van den kant van vele afgevaardigden, die er op wezen dat de afgevaardigden op die manier niet bij hun kiezers kunnen terugko men. Het is de eenige gelegenheid om de za ken eens duchtig te bespreken. Besloten werd toen de vergadering te ver dagen tot a.s. Zaterdagmiddag. Verzocht werd dat op die vergadering ook de Kamerleden zullen aanwezig zijn om op eventueel gestelde vragen te antwoorden BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM aangekomen 9 Jan. Deu calion st. Java, stukgoed, Javakade, carg. Meijer Co's Scheepv. Betsy Anna st. New Castle, steenkool, Ertskade, carg. Ruys Co. Luna st. Levant, stukgoed, Suriname- kade, carg. Ver. Cargadoorskant. Aangekomen 10 Jan. Gouwestroom st. Rotterdam, ledig, Handelskade, carg. Holl. Stoomboot Mij. IJMUIDEN. Vertrokken 9 Jan.: Nero n. Stettin, Orpheus n. Kopenhagen. Poseidon tl* Cura cao» IJMUIDEN. Aangekomen 10 Jan. Gou westroom v. Rotterdam. Schiedijk v. Kobe. Vertrokken Kraan no. 21 per slb. Nes tor, Rotterdam. Attentiesein neer. Wind Z.W. DELFTZIJL. Aangekomen 9 Jan.: Hunze 9, Gruno v. Hamburg, Natalie, Woldenga; Gruno, v. d. Molen Maria, Abels Fran- ziska, Schepers Hollandia, Jacobsen; Maria, Schepers Anna-Thekla, Schöning Er.tre- prise, Van Wijk W. T. A. G. 92, Ammann: W. T. A. G. 94, Boerman; Katharina, Welsch; Sasconia, Kladders, van Emden. Vertrokken Espoir, Detmers Eberjhae- zer, Vellinga; W. T. A. G. 95, Kramer, naar Emden. MAASSLUIS. Aangekomen 9 Jan.: Po seidon v. Koningsbergen, Vorwarts v. Gent, Stella v. Hamburg. 10 Jan.: Ubbergen, v. Oxelosund, voor Vlaardingen, Phoesus v. Danzig, laatst v. Delftzijl. Ern v. Kolberg, Emilie Dunford v. Tyne, Brio v. Rouaan, om te bunkeren. Vertrokken Pocone n. Hamburg, Jabiru n. Manchester, Archangel n. Harwich, Gou westroom n. Amsterdam. 10 Jan.: Lamrick n. Leith, Klipfontein n. Zuid-Afrika. MAASSLUIS, aangekomen 10 Jan. Ve- lang v. Lysekil, Johanna Margarethe m.b. Kopenhagen, Polaris v. Londen om kolen. Marcato v. Ornskjoldsvik n. Antwerpen om kolen. Vertrokken 10 Jan. Bolivar n. Memel, West Tacook n. New Orleans. MAASSLUIS, aangekomen 10 Jan. Stad Zaandam v. Bilbao n. Vlaardingen, Thalia v. Hamburg, Nestor, sleepb. v. IJmuiden met een kraan. Vertrokken 10 Jan. Brio n. Oslo. Waal n. Bilbao. Scottish American n. Sebraete, Java n. A'dam, Theodor n. Stettin, Tjerimal n. Batavia was n.m. 1.30 in zee. Wiegand n. Hamburg. MAASSLUIS, aangekomen 10 Jan. Gu- drum st. v. Guernsey, Pikepol s. v. Abuzeni- ma voor kolen naar Vlaardingen, Zwarte Zee st. van Duinkerken, Miranda st. van Torrc. Vieja voor kolen, St. George st. van Harwich, Urola st. van Sfax voor kolen, Kohlenimport st. van Emden, Batavier 5 st. van onden. Amanda st. van Leningrad voor kolen (heeft quarantaine-onderzoek gehad), Flaminia st. van Stettin. Vertrokken 10 Jan. Eilkland st. naar Stet tin, Schiedijk st. n. Amsterdam, Fredensbro st. n. Kopenhagen, Circe st. n. Blyth. S-N.A. 6 st. n. Rouaan, Katharina st. n. Woolwich, Lieutenant Robert Mory st. n. Rouaan. Patria st. n. Gothenbugr. MAASSLUIS, 10 Jan. Aangek. Gallium v. Caen» voor Vlaardingen. Vertr. Zosrna n. Bremen, Striver n. Lon den, Tynebome n. Sunderland, Wenning n. Gcole, Nyroca n. Southampton, Batavier- lijn n. Londen, Macclesliefd n. Grimsby, Polaris n. Kopenhagen, Bernisse n. Cardiff, Marcato n. Noordzee, Ingerto n. Newport- mon, Emille Dunford mn. Manchester, Ursula n. Antwerpen, Ary Scheffer n. Ha vre, St. George n. Harwich, Alster n. Ham burg, Depute Josselin de Rohan n. Rouen. Wind Z. W. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. BLITAR (H. Afr. lijn) thuisreis 9/1 v. Genua. BLIJDENDIJK (H.A.L.) R'dam-Boston p. 8/1 n.m. Sable Island. BRIELLE (W.I.M.) 9/1 v. Hamb. n. Ant werpen. CALYPSO (K.N.S.M.) 9/1 v. Valencia n. R'dam CARNA (W.I.M.) 7/1 te Charleston. AMBON (H. W. Afr. lijn) 7—/I v. Secon- dee n. Freetown. BOETON (Nederl.) 10/1 v. Kurachee n. Bombay. DRECHTDIJK (H.A.L.) 9/1 v. Vancouver te Seattle. EEMDIJK (H.A.L.) Pacific-R'dam 9/1 v. Londen. GELRIA (H. Lloyd) thuisreis 10/1 v. Lissa bon. GEMMA (H. O. A. lijn) uitreis 9/1 v. Suez. JAVA (Nederl.) 10/1 v. R'dam n. A'dam. KERTOSONO (R. Lloyd) 10/1 v. Bremen n. R'dam. MEDAN (R. Lloyd) uitreis p. 10/1 Gibral tar. MOERDIJK (H.A.L.) Pacific-R'dam 8/1 v. Col ton. OOSTKERK (H.A.O. lijn) 10/1 v. Huil te Hamb. PRINS DER NEDERLANDEN (Nederl.) uitreis ia. 10/1 Gibraltar. SCHELDESTROOM (H. W. Afr. lijn) 7/1 v. Accra n. Addah. SLAMAT (R. Lloyd) thuisreis 9/4 v. Singa pore. TJERIMAI (R. Lloyd) 10/1 v. R'dam n. Batavia. VLIELAND (H. W. Afr. lijn) uitreis 9/1 v. Dakar. WAALWIJK (R. Z. A. lijn), uitreis 9/1 te Pernambuco. ZIJLDIJK (R. Z. A. lijn), 9/1 v. A'dam te Buenos. GROTIUS (uitr.) pass. 9/1 Perim. RIOUW (thuisr.) pass. 8/1 Gibraltar. RONDO (thuisr.) vertr. 9/1 v. Padang. CERES (K. N. S. M.) 8/1 v. Cavalla n. Al giers. DIDO (K. N. S. M.) Koningsbergen/A'dam p. 10/1 Brunsbuttel. ELPENOR (Oceaan) Japan/R'dam 7/1 v. Shanghai. ERATO (K. N. S. M.) 9/1 v. A'dam te Bor deaux. EUTERPE (K. N. S. M.) 9/1 v. Vigo n. A'dam. FAUNA (K. N. S. M.) Lissabon/A'dam p. 9/1 Ouessant. HAARLEM (W. I. M.) uitreis 7/1 n.m. 3 uur op 240 mijl Z.W. van Lands' End. HERCULES (K. N. S. M.) Bourgas/A'dam p. 9/1 Ouessant. KLIPFONTEIN (H. Afr. lijn) 10/1 v. R'dam n. Zuid-Afrika. MEDEA (K. N. S. M.) 9 1 v. New-York n. Port-au-Prince. NERO (K. N. S. M.) 9/1 v. A'dam n. Stettin. ORPHEUS (K. N. S. M.) 9/1 v. A'dam n. Kopenhagen. POSEIDON (W. I. M.) 9/1 v. A'dam n. Cura ?ao. PERSEUS (K. N. S. M.) 9 1 v. Kopenhagen r,. A'dam. TROILUS (Oceaan) Japan/R'dam 8/1 te Shanghai. VULCANUS (K. N. S. M.) 9/1 v. Smyrna n. Algiers. ZEUS (K. N. S. M.) Malaga/Cadix p. 9/1 Gibraltar. BUITENLANDSCHE HAVENS. ANATOLIA 8/1 v. Constantinopel n. R'dam ARTXANDA MENDI R'dam/Palermo p. 9/1 Gibraltar. AYURUCCA 9/1 v. Bahia n. R'dam. BENGKALIS (Nederl.) thuisreis 9/1 ter reede van Havre. DIRKSLAND 9/1 v. Esbjerg te New Castle. HAGEN 8/1 v. Java l.v. A'dam te Hamb. EIDSBOTTEN R'dam n. p. 9/1 Oues sant. HOOGLAND 9/1 v. Sunderland n. Bou logne. HELENE Brona/R'dam p. 8/1 Gibraltar. IBERIA 9/1 v. Bilbao n. Santander. OOSTERLAND 8/1 v. Santos n. Rosario. SCHIELAND R'dam/Kopenhagen p. 8/1 Brunsbuttel. TEXELSTROOM 8/1 v. A'dam te Man chester. VECHTSTROOM 8/1 v. A'dam te Huil. WITTE ZEE, sleepb. Bordeaux-Southamp- ton. ZEMBRA La Goulette/R'dam p. 9/1 Oues- sant- ARUNDO Rosario,Las Palmas p. 9/1 Per nambuco. BATAVIER II 10/1 v.m. 10.15 v. R'dam te Gravesend. FLORA 10/1 v. Bremen n. R'dam. GELDERLAND 9/1 v. Hamburg te New Castle twee Portugeesche kruisers van daar naar Hendrik-Ido-Ambacht te slee pen. MAAS 10/1 v. Hamburg n. R'dam. MOORDRECHT 9/1 v. Antwerpen n. Brest. NOORDWIJK 9/1 v. Santander n. R'dam. ROODE ZEE sleepb. 10/1 v. Las Palmas op de Theems met s.s. Port Nicholson. SCHIELAND 10/1 v. R'dam te Kopen hagen. SCHOUWEN 9/1 v. Alicante n. Fal- mouth v.o. ST. JANSLAND 9/1 v. New Castle n. Rouaan. WESTPLEIN Narvik/R'dam p. 9/1 Koper- vik. WIELDRECHT Hauston./Antwerpen 9/1 op 250 mijl Z. van Sable Island. ZWIJNDRECHT 9/1 v. Stettin n. Londen. Machine door een onveilig sein gereden. Zeven lichtgewonden. Op het Centraal-station te Amsterdam heeft Zondagavond om ongeveer elf uur een botsing tusschen een personentrein en een losse machine plaats gevonden, die ge lukkig nog al schappelijk is afgeloopen. Op dat oogenblik kwam de Zandvoortsche trein (trein 2062) binnen aan de linkerzijde van het derde perron West, De snelLyd was op het oogenblik dat de locomotief zich reeds onder de kap bevond, afgeremd tot op plus minus vijftien kilometer, toen de machinist plotseling bemerkte, dat een losse machine welke afkomstig was van den Parijzer express en welke zich via het mid- denspoor naar het rangeer-emplacement begaf, naderde en op het wissel reed dat het middenspoor met dat van den binnen komenden trein verbindt. Oogenblikkelijk draaide hij de handle va" de Westinghouse snelrem geheel om het geen dezelfde uitwerking heeft als het over halen van de noodrem. De remblokken sloegen met een harden klap aan, maar of schoon de trein schier onmiddellijk tot stil stand werd gebracht raakten de beide loco motieven elkaar toch. De losse machine, die achterwaarts met den tender naar vo ren over het wissel reed, kwam in botsing met den bufferbalk van de kleinere locomo tief van den Zandvoortschen trein. Laatst genoemde verloor door den schok een buf fer, terwijl de balk versplinterd werd. Bo vendien raakten enkele kleine uitstekende onderdeelen onklaar. Van de losse machine, die van het groote type met twee gekoppelde drijfwielen is, werd de achterzijde van den tender open gereten en door den schok kwamen vier van de zes tender-wielen naast het spoor te staan. Ook hier werden eenige onderdee len vernield. Het overhalen van de noodrem we zei den hier boven reeds, dat dit precies de zelfde uitwerking heeft als het snel dicht drukken van het remhandle op de machi ne is niet zoo'n onschuldig grapje als het door velen wordt beschouwd. Want het aanslaan van de remblokken veroorzaakt een hevigen schok en bijna altijd heeft het geval onder de reizigers die van hun zit plaatsen naar voren schieten, lichte hoofd blessures ten gevolge. Zoo ook nu. In de compartimenten van den vollen trein, zoo lezen we in de Crt., werden de menschen als kegels door elkaar geworpen. De schok werd bovendien nog verergerd door de botsing tusschen de beide locomo tieven. Hier en daar gingen de gloeikousjes van het gaslicht stuk of schoven de zitban ken los en geleden een eind naar voren. Er had een kleine paniek plaats. Door het gegil raakten eenige vrouwen overstuur en vielen in onmacht. Anderen gooiden de por tieren open en aan beide zijden verlieten reizigers en reizigsters hals over kop den trein. Niet het minst waren zij geschrokken die op vrienden of verwanten, die met den Zandvoorter moesten aankomen, stonden te wachten. Van alle kanten snelde stations- en trein personeel toe. Ook de chef van het Cen traal-station was daarbij. De Geneeskun dige Dienst werd van verschillende zijden opgebeld en al heel spoedig waren twee auto-brancards met den directeur, den heer Heijermans en twee medici naar het Am- sterdamsche hoofdstation onderweg. Niet te vergeefs, want er waren een aan tal gewonden. Geen hunner was echter zoo ernstig, dat hij niet loopende naar het klachtenbureau voor reizigers, aan het eer ste perron gelegen, kon loopen. Dit was in een ommezien herschapen in verbandka- mer. Het bleek, dat zeven reizigers bloe dende verwondingen, zij het dan ook van lichten aard, hadden gekregen. Op één na waren deze kwetsuren aan den neus of aan het voorhoofd. Eén reiziger had een verwonding aan de knie. Een nog grooter aantal had builen en schrammetjes, terwijl acht a negen reizigers met hun zenuwen overhoop lagen. Eenige hunner moesten op het ziekenraam van den autobrancard van den trein naar het klachtenbureau gedragen worden. Alles liep evenwel goed af en niemand van de behandelden behoefde met de am bulancewagens naar huis of naar het Gast huis gebracht te worden. Er was natuurlijk van de bagage en van de eigendommen van de inzittenden ee_ en ander gebroken en er was al een heer, die schadevergoeding voor zijn gebroken bril wilde hebben Met werktuigen uit de ongevallen-wagons die steeds nabij het seinhuis achter het Westelijk viaduct gereedstaan, werd ge tracht de tender van de groote machine weer op het wissel te krijgen. Er waren al eenige uren na het gebeurde verstreken al vorens de wielen -via z.g. „sloffenop de rails stonden. Toen deze machine eindelijk verwijderd was, kon de kleinere van den Zandvoortschen trein eveneens weggereden worden. Het schijnt, dat aan het spoor niets vernield is. De machine van den express-trein, die op het rechter spoor van het vierde perron stond, was even voor het gebeurde afge haakt, stoomde een eind vooruit en ging via het wissel in het midden van het station achteruit. Zij kwam zoodoende op het mid denspoor. Vlak voor het einde van de kap bevindt zich een laag bij den grond ge plaatst sein, dat niet alleen veilig of onvei lig aangeeft, maar dat tevens door middel van een transparanten pijl op een lantaarn den stand van het wissel aangeeft. DiV sein wees onveilig aan en het schijnt - een andere lezing althans is nog niet naar voren gebracht dat de machinist van de losse machine dit over het hoofd heeft ge zien Daarentegen heeft de bestuurder van den binnenkomenden personentrein goed opge let, want indien hij de locomotief niet had opgemerkt, zou het ongeval een veel zwaar deren vorm hebben aangenomen. De politie van het bureau Warmoesstraat heeft eveneens een onderzoek naar het on geval ingesteld. Sterk overdreven geruchten deden te Amsterdam den omloop. Er werd zelfs ver teld, dat er dertig dooden waren en dat het stationsplein vol ziekenwagens stond. Te Kerkrade werden de ruim 70-jarige W en zijn huishoudster, ernstig na den maaltijd ongesteld. De ontboden geneesheer constateer de vergiftiging. De toestand van W. is beden kelijk. Een timmerman, die reparaties verrichtte m de kerk der Ned. Hervormde gem. te Twij- zel (Friesl.) ontdekte daarbij in een geheim kastje oude zilveren munten, en een gouden geldstuk, ter totale waarde van 1700 gulden. De gewonde buiten direct levensgevaar. Omtrent den moordaanslag op de zuster van den zeereerw. heer Deken van Delden, wordt nog het volgende vernomen De dader, de 36-jarige kleermaker A. W. is een zeer zenuwachtige man. In Mei j.l. had hij zich voor de rechtbank te Almelo te ver- MAANDAG 12 JANUARL Radio Paris. 1780 M. 9.20 u. frag menten uit „Mad. l'Archiduc" van Offen bach. Eifieltoren 2650 M. 67 ur. Con cert. Brussel. 265 M. 8.35 u. Concert, ge deelten uit „La Mascotte" van Andrau. I-Iilvers. Draadl, Omroep. 1050 M. 6 7 u. Kinderuurtje van Mevr. Ant. v. Dijk. Bcosman, 1050 M. 911 u. Orgel muziek en zang. antwoorden, omdat hij den pastoor een klap in het gezicht had gegeven. De rechtbank ver oordeelde hem destijds tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van een paar dagen. De wrok tegen den pastoor bleef echter bestaan, omdat A. W. recht meende te hebben op een stukje grond bij de kerk dat naast zijn wo ning was gelegen. Hij heeft zich nu blijkbaar op den pastoor willen wreken door diens zus ter aan te vallen. De hamer, waarmede hij den aanslag volbracht, .had hij 's morgens van een smid geleend. De toestand van de gewonde dame is in zoo verre bevredigend, dat er geen onmiddel lijk levensgevaar bestaat. Door de recherche in Den Haag is aan* gehouden de 47-jarige C. M. G., wonende Asterstraat. Men verdenkt hem zich uit gegeven te hebben als bediende bij een be kende firma in de Residentie en op die wijze van verschillende ingezetenen geld los ge kregen te hebben. Ook drong hij zich bij de verschillende families op onder voorwendsel een familielid van hen te zijn. In het bijzonder maakte hij zijn werk ervan, oude, alleen wonende dames geld af te persen. Men ver moedt, dat hij op deze' wijze een groot san- tal oplichtingen gepleegd heeft. DERDE ALGEMEENE NEDERLAND SCHE KATHOLIEKENDAG, te 's-Gravenhage op 4, 5 en 6 Aug. Plaatselijk Comité. De volgende dames en heeren zijn als lid van dit comité toegetreden Hoogeerw. heer deken H. A. Th. van Dam, eere-voorzitter dr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer, voorzitter N.J.L. Korte,- kaas, secretaris, C. G. J. du Chatinier, penningmeester, A. J. F. van Betten H. J. van den Bolir. M. C. E. Bongaerts, lid van de T weede Kamer J. J. Borghols, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland H. J. Brekelmans, S. Bruysten,P. L. W. de Caluwe, F. N. de Charro van Kempen J. H. F. Claessens, adm. bij het Centraal Bureau van de Statistiek mevr. E. J. M. de Coster- Nivelle W. J. van Dijck, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland W. Frankemölle Arn. Frentrop H. Groenewegen mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg, lid van den Raad van State mejuffrouw L. Heeren, lid van den gemeenteraad A. Hendriks mevrouw E. Hermans-Geelen Dorus E. Hermsen P.v. Hest; mr. dr. G. F. M. Hugenpoth tot Aerdt, lid van den Raad van State zeereerw. heer pastoor W. P. H. Jansen weleerw. heer B. de Jong J. Latour mr. R. B. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad C. A. Leyen J. Moeskops mr. D. J. I. van en Oever F. N. V. Quant, wethouder me vrouw de wed. mr. L. H. W. Regout-Eve- rard H. J. M. Rurup mr. J. R. H. van Schaik, lid van de Tweede Kamer professor dr. A. M. A. A. Steger, mevrouw E. Telle- gen-Basquin H. J. Simons A. J. Verbeek J. P. J. Verberne, luit-kolonel der infanterie \J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, kapitein van den generalen stafdr. E. B. F. F. Wit- tert van Hoogland, lid van de Eerste Kamer, Jos van Zeggelen. Dit comité heeft zich gesplitst in verschil lende sub-commissie, o.a. voor pers en pro paganda, muziek en zang, enz. Het secretariaat is gevestigd Mariastraat 6, Den Haag, telefoon no. 72532, postrekening 36998... Vr. 1. Ik ben bouwvakarbeider (timmer man). Is mijn patroon verplicht beide of één der Kerstdagen te betalen, geheel of gedeeltelijk? Ik ben ongeorganiseerd. 2. Is mijn patroon verplicht Nieuwjaars dag te betalen? 3. Wanneer ik ziek ben, heb ik dan nog recht op een zeker percentage van mijn loon? Zoo ja, hoe lang? Ik word per week betaald. 4. Wanneer ik door regen niet werken kan, en de directie acht het geen weer om te werken, heb ik dan nog recht op loon als de patroon niets zegt, en ik toch op het werk blijf, zoodat ik ieder oogenblik voor het werk disponibel ben? 5. Heb ik onder dezellde gevallen als vraag 4, doch als de directie niets zegt, nog recht op loon? 6. Heb ik nog recht op loon. als mijn patróón niet laat werken door weersom standigheden, hetzij regen, storm of vorst? Antw. Als er geen overeenkomst bestaat tusschen u en uw patroon, hebt u in al de door u genoemde gevallen geen recht op uitbetaling van loon of vergoeding. Wel echter is het bij vele patroons gewoonte dat de ongeorganiseerden op dezelfde wijze behandeld worden als de georganiseerde!! en dus in de doot u genoemde gevalle» betaald krijgen. In Haarlem is deze g« woonte, naar wij mcéner, vrij algemeen. 1 Maar recht hebt u niet. De vragen 4 er 5 zijn ons niet recht duidelijk. zoudt goed doen, die duidelijker te herbalen. De „Radio Expres" van 8 Jan. meldt het volgende: ,.EeD lezer zendt ons het vol gende geknipt uit vragenbus der „Nieuwe Haarlemsche Crt." Vr. Welke zijn de voorwaarden voor het verkrijgen van zend-vergunningen naar Radio-amateurs in Nederland. Antw. Het is slechts noodig aan den dienst der P. T. en T, een mededeeling in tc zenden, dn! men een zend-station voor draadlooze telegrafie heeft. De steller van dat antwoord verwart de bepalingen voor ontvangen zenden met elkaar. Onder amateurs weet men nu wel hoe het in werkelijkheid hiermee staat en dat zenden in het algemeen streng is verboden, terwijl speciale concessie van den Min. van Waterstaat daarvoor moet worden ge% vrciagd.'' Wat „Radio Expres" schrijft is juist, doch men heeft het blad blijkbaar niet me degedeeld, dat in een der volgende num mers van ons blad een rectificatie van deze correctiefout is verschenen. Blijkbaar is dit 1 over het hoofd dezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5