Tusschen de geallieerde ministers van financiën is te Parijs in beginsel overeenstemming bereikt. Dr. Luther aangezocht om als Duitsch Ka hinetsformateur op te treden: een kabinet uit de burgerlijke partijen? Onder de Radio-berichten: De financiëele conferentie zoo goed als geëindigd. De Duitsche Centrums fractie tegen Luther's plannen. Gem. buiienl. berichten. DE VERZAKKING IN HET RHYMNEY- DAL. Ontduiking van den accijns op gedistilleerd. Bezoek van den Minister van Binnenlandscke Zaken aan de provincie Groningen. De Tweede Kamer-verkiezingen. Een besluit van de R. K. Kies- vereeniging te Nijmegen. De militaire sportschool. Minister de Visser. Uit de R. K, Kiesvereeniging te Nijmegen. Het verbond „St. Michaël VERKEER EN POSTERIJEN. Reorganisatie P. T. T.-bedrijf. LEGER EN VLOOT. Reserve-personeel der Landmacht. Een schrijven van 't C.A.M.B.O. aan den minister van Marine. Wetsontwerp tot afschaffing van de Staatsloterij. De Weldadigheidszegels. UIT ONZE OOST. Kerkwijding te Probolingo. Sabotage op de vloot. KUNST EN KENNIS. KERK EN SCHOOL. St. Ckrisioffel. Minister. Het Rijksmuseum. De heiligverklaring van Petrus Canisius. Mgr. Biermans-comité. Huldiging Jac. Urlus. Paters Redemptoristen te Nijmegen. LANDE. EN VISSCHERIJ Bietenmoeheid. RECHTSZAKEN. Een opgesloten inbreker. HANDEL EN NIJVERHEID. De Nederlandsche Jaarbeurs. ORDE EN ARBEID. De financieele conferentie te Parijs. De geallieerde ministers van financiën Zijn Zaterdagmiddag te Parij3 in beginsel rijks- en gemeentemiddelen ambtenaarswo- ningen bouwde en onder leiding van twee ambtenaren van het rijksdept. van arbeid w rkte. Zij schijnt zeer groote credieten a n tot overeenstemming gekomen met betrek- een filmonderneming te hebben verstreKt. king tot de verschillende problemen, welke De beide ambtenaren zijn onmiddellijk ge- de conferentie moet oplossen. schorst. Deze overeenstemming berust op de vol gende grondslagen Er zal tot de liquidatie der rekeningen inzake de Ruhrbezetting, gebaseerd op het Fransche voorstel, worden overgegaan de kosten der exploitatie en bezetting zullen worden afgetrokken van de totale ontvangsten zij zal op de reke ningen van alle geallieerde mogendheden een netto-bedrag van één milliard gouden marken uittrekken. Erkend wordt dat de Belgische prioriteit niet geheel is uitgeput, daar België nog 120 millioen gouden mar ken moet ontvangen. België zal het saldo der prioriteit opgebruiken door gedurende twee jaren 8% van de annuïteiten van het plan-Dawes. Vervolgens zal het percentage worden verlaagd volgens de normen, welke nog zullen worden vastgesteld, daar het overschot der 8% aan Amerika is toegewezen. De Amerikaacsche en Engelsche gedele geerden kwamen overeen de deelneming der Ver. Staten aan den annuïteiten van het plan-Dawes bij wijze van schadevergoeding te erkennen, doch de terugbetaling van de kosten der Amerikaansche bezettingstroepen over 25 jaren, met ingang van September 1926, uit te breiden. De bezettingskosten voor de toekomst werden vooruit vastgesteld op 160 millioen gouden marken de kosten van het onder- loud der organen, welke door het plan- Dawes en de verschillende commissies zijn ingesteld zouden worden bestreden door de prioriteit der Duitsche betalingen. Een be drag van ongeveer 34 milliard gouden marken, het huidige bedrag, waarop Frank rijk 52% zou ontvangen, zou aldus over blijven om de verdeeling der Duitsche stor tingen gedurende den duur van het plan Dawes mogelijk te maken. Het B. T. A. meldt nog, dat de commissie van redactie, belast met de voorbereiding van den tekst der verschillende noodzakelijke resoluties morgen zal bijeenkomen. De ministers van financiën komen Maan dagmiddag bijeen om kennis te nemen van de teksten, voorbereid door de commissie van redactie, en deze evtl. goed te keuren. De plenaire zitting der conferentie kan Dmsd3g worden gehouden. Elke mogend heid zal daar de resoluties indienen, welke haar in het bizonder aangaan. De Duitsche kabinetscrisis* Rijkspresident Ebert heeft Vrijdag, nada de poging van Ir. Marx om een kabinet te formeeren voor de vijfde maal en thans defi nitief mislukt was, den rijksminister van fi nanciën, dr. Luther, gevraagd om als kabi netsformateur te willen optreden. Dr. Lu ther gaf hierop ten antwoord dat hij eerst eens met de partijen wilde confereeren om na te gaan, op welke basis een kabinet zou kunnen worden gevormd. Zaterdag is Luther onmiddellijk met de- de besprekingen begonnen. Hij ontving de leiders van alle partijen, met uitzondering van de Deutsch völkischen en de communis ten. Naar verluidt is hij voornemens een ka binet te vormen, dat steunt op de burgerlijke partijen van de Duitsch-nationalen tot en met het Centrum, dus zonder de democra ten. Tijdens zijn gesprek met de leiders der sociaal-democraten verklaarde Luther, dat het niet in zijn voornemen lag een z.g. strijd- kabinet te vormen tegen links. De sociaal democraten waren met deze verklaring^ ech ter niet tevreden en kondigden tegen het ka- binet-Luther de scherpste oppositie aan. Ook de democraten hebben zich tegenover het kabinet-Luther de vrije hand voorbe houden. De fractie van het Centrum kwam Zater dagavond bijeen, ten einde haar houding te genover het kabinet-Luther vast te stellen. Op het oogenblik is er nog geen definitieve beslissing gevallen. Naar men echter mede deelt, schijnt het Centrum echter bereid te zijn den rijksminister van arbeid, Brauns, als vakminister in het kabinet te laten, doch in geen geval officieel aan een coalitie met de Duitsch-nationalen en de Duitsche volks partij deel te nemen. De Duitsch-nationalen maken niet, zooals gemeld werd, aanspraak op vier zetels in het kabinet, doch slechts op twee en wel op die van binaenlandsche za ken en van finarciëi. Op het oogenblik even wel valt er nog jee.i peil op te trekken of dr. Luther er in slagen zal een kabinet samen te nellen. De Pruisische regeerings- crisis. De draadlooze dienst maakt melding van de indiening door de Duitsche Volkspartij van een motie van wantrouwen tegen den «Pruisischen minister-president Braun, omdat zij van oordeel is, dat de nieuwe landdag ook een nieuwen premier had moeten kiezen (het bekende argument, waarom ook haar beide rertegenwoordigers, zooals men weet, reeds uit de regeering zijn getreden). HET BEZOEK DER DUITSCHE RIJKS MINISTERS AAN EBERT. De Duitsch-nationale rijksdagfractie heeft jij den rijksdag een interpellatie ingediend, waarin zij het demonstratief bezoek van het rijkskabinet aan Ebert onmiddellijk na het bekend worden van het vonnis van Maagden burg ten scherpste afkeurt, omdat de rijks- regeering daarmee pressie oefent op dc rech ters, die de aangelegenheid in hocger beroep zullen hebben te behandelen. „Wat denkt de rijksregeering te doen om het door haar geschokte aanzien van de Duitsche justitie te herstellen en een onbevooroordeelde rechtspraak te waarborgen Zoo wordt ge vraagd. EEN NIEUW FINANCIEEL SCHAN DAAL. Terwijl het onderzoek inzake de Pruisische staatsbank nog voortduurt, is men weder onregelmatigheden op het spoor gekomen bij een andere rijksonderneming nJ. de „Wobnstatten G. m. b. H.", die vnl. met Dezer dagen hebben wij melding gemaakt van de verzakking van een berg aan het Rhymneydal in Zuid-Wales, ten gevolge waarvan de bewoners in het dal van de bui tenwereld zijn afgesneden. Reuter meldt thans dat de zoo juist vol tooide centrale rioleeringswerken, die vier millioen pd. st. hebben gekost, ten deele zijn verwoest. DE ONTWAPENING!.... Uit Londen wordt gemeld, dat Engeland, volgens de „Daily Express", overgaat tot het bouwen van een geheel nieuw type van oorlogsschepen, dat een einde zal maken aan de dreadnought-periode. De oorlogsschepen „Nelson" en „Rodney," die overeenkomstig de bepalingen van Was hington in aanbouw zijn, worden tegelijk drijvende vestingen en vljegparkenHun bewegingsradius wordt daar echter beperk ter door. Zij worden gewapend met 9 kanon nen van 40 c.M. in drie torens, die uitslui tend op het voorschip opgesteld worden. Het achterschip zal geen kanonnen dragen. DE NIEUWE PARTIJ IN EGYPTE. De nieuwe Egyptische Eenheidspartij, de „Ittehad" heeft haar inwijdingsbijeenkomst gehouden. Het program der partij houdt het streven naar volledige onafhankelijkheid voor Egypte in. De punten van secundair belang bevatten o.a. het vervangen der capitulaties door een ander regiem, een her vorming van het onderwijs en een doeltref fender werkwijze der ambtenaren. STAATSSECRETARIS HUGHES TREEDT AF. Hughes, Amerikaansch staatssecretaris van buitenlandsche zaken, heeft zijn ontslag ingediend, dat den 4en Maart ingaat. MONGOLIË NIET BIJ RUSLAND AANGESLOTEN. In verschillende bladen heeft het bericht gestaan, dat de Mongoolsche republiek toe getreden zou zijn tot de Unie der Sovjet republieken. Het Russische gezantschap te Parijs spreekt nu de juistheid van deze medcdeeling tegen en verklaart, dat dit bericht alleen is verspreid om wantrouwen tusschen China en Rusland te zaaien. Hoewel de Mongoolsche republiek door banden van vriendschap met Rusland is verbonden, is zij een onafhankelijke staat zij maakt geen deel van de Unie der Sovjet Republieken uit. Het is mogelijk, besluit de verklaring van het gezantschap dat de bladen de Mongool sche republiek verward hebben met het autonome gebied der Boeriaten en Mongolen, waarvan de hoofdstad Werchne Oedinsk is. Dit gebied behoort wel tot de Unie der Sovjet-republieken. Vermoedelijk aldus de Minister zal 't eenige verwondering wekken, dat de regeering bij den tegenwoordigen toestand van 's Rijks schatkist een voorstel van wet heeft voorbereid, waarbij een jaarlijkscüe bate van ongeveer 600.000 wordt prijsge geven. Die verwondering zal echter verdwij nen, indien gelet wordt op de geleidelijke wijze, waarop de voorgestelde afschaffing der Staatsloterij zal plaatsgrijpen. Het ge ringe offer, dat de Rijksschatkist voorloopig zal brengen, wordt, naar het oordeel van de regeering, ten volle gerechtvaardigd door hst doel, hetwelx dc afschaffing der Staatslo terij beoogt en dat de Loterijwet 1905 wel in uitzicht heeft gesteld, maar niet in haar ge heel heeft bereikt. Het voornemen bestaat om telkenmale als door ontslag of overlijden van een collecteur een aantal loten vrijvalt, dit aantal achter wege te laten en om telkens, wanneer dit aantal een veelvoud van 420 heeft bereikt, den voor elk lot te betalen inleg, den koop- prijs, dien collecteurs en debitanten mogen vorderen, de in art. 10 Kd 2 van de wet van 1885 bedoelde teruggaven en de uit te loven prijzen en premiën te verminderen met in achtneming van de thans geldende verhou ding. De Staat zal bij deze regeling zijn inkom sten uit de Staatsloterij geleidelijk zien ver minderen, om ze eerst ten volle te missen, indien het aantal uit te geven loten tot 5250 is gedaald Het totaal bedrag der Rüksmid- I delen in eenig jaar zal daarvan geen invloed van eenig noemenswaardig belang ondervin den. Wel zullen de collecteurs en debitanten bij deze wiize van afschaffing der Staats loterij in den loop der jaren ook in hun in komsten worden getroffen, want zij zullen de loten tegen een lageren prijs moeten ver- koopen. Gesteld, dat 2100 loten zijn vrijgevallen, dan hebben zij voor één lot aan den Staat te betalen, f 57.60 en kunnen het verkoopen voor 64.80, zoodat zij op elk lot 7.20 in plaas van 8, zooals nu, kunnen verdie nen. Ziin den collecteur 100 loten toegekend, dan heeft hij een schade van 80 per loterij, dus van 240 per jaar. Door den hepr Staalman is aan den Mi nister van Justitie de volgende vraag ge steld: Is de Minister in staat en bereid een over zicht te geven van het aantal veroordeelin gen en de daarbij opgelegde straffen betref fende het smokkelen en ongedekt vervoe ren van gedistilleerd en andere overtredin gen van de wetgeving op den accijns van gedistilleerd gedurende 1924? Naar wij vernemen is de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw voorne mens a.s Woensdag in de provincie Gronin gen de werken van den Carel Coenraad- polder in oogenschouw te nemen. Hij zal de gast zijn van den Commissaris der Koningin, die hem nog enkele andere deelen der pro vincie hoopt te doen zien. De „Grondwet" zegt te vernemen, dat, in hoofdzaak uit kringen van leder- en schoen fabrikanten, pogingen worden aangewend om de plaats, welke in den Rijkskieskring Til burg door het aftreden van het Kamerlid den heer W. F. Juten, vacant komt, te doen bezetten door den heer J. D. E. van den Heuvel, industrieel te Loon op Zand. In de Vrijdag te Nijmegen gehouden ver gadering van de R. K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" is de volgende motie aangenomen: De R. K. Kiesvereeniging „Recht voor Al len", bijeen ter bespreking van het ontwerp- program van actie 1925 der R. K. Staats partij. van oordeel, dat onze Staatspartij hoort te worden bijeengehouden door beginselen en zoodanige gevolgtrekkingen daaruit, als onder ernstige Katholieken redelijk niet af- wijsbaar zijn; dat de partij niet verdeeld mag worden door een program, hetwelk op andere pun ten bepaalde meeningen oplegt of uitsluit; dat het ontwerp-program van actie in de daarop vermelde punten 3, 5 en 6 dc vrijheid niet eerbiedigt en beperkt mo, worden; dat die punten noodzakelijke toepassingen zijn van de beginselen op den tegenwoordi gen lijd; Aan de Memorie van Toelichting bij het besluit het mogelijke te doen, opdat de thans ingediend wetsontwerp tot afschaffing volgende wijzigingen in het aangeboden van de Staatsloterij, antieenen we het vol- ontwerp-program van actie 1925 worden gende: i aangebracht: Bij de wet van 6 Juni 1905 is het aanleg- 1. artikel 1 te doen luiden: doorvoering der gen of houden van een loterij hier te lande i Christelijke beginselen in de huwelijkswet- verboden. Bevatte,art. 9 dezer wet niet de geving; 2 artikel 2 te doen luiden: doorvoe- bepaling, dat zif op de Nederlandsche ring van gelijkstelling van openbaar en bij- Naar de Res.bode verneemt, zijn er aan het departement van oorlog ernstige plan nen in overweging om de militaire gymnas- tiek- en sportschool, gevestigd te Utrecht, over te brengen naar Breda. Het Centrum kan „uit volkomen ingelich te bron" mededeelen, dat minister De Vis ser na de a.s. verkiezingen in geen enkel geval bereid is opnieuw een benoeming als minister te aanvaarden. Vrijdagavond heeft de R.K. Kiesvereeni ging te Nijmegen in een buitengewone ver gadering een bestuursmotie aangenomen, waarin op verschillende punten wijziging van hei ontwerp-program van actie 1925 wordt voorgesteld. De afd. St. Michaël trok daarop al haar amenH-menten in. Het hoofdbestuur van St. Michaël verga derde Zaterdag met de afgevaardigden der afdeeling in een der zalen van Hotel l'Europa te Utrecht. De vergadering, waaraan door 16 personen werd deelgenomen, werd geleid door prof. Veraart en droeg een streng huishoudelijk karakter. Omtrent het resultaat der besprekingen, lie handelden over de bemiddeling door prof. Aengenent, zal misschien Maandag van be stuurszijde mededeeling worden gedaan. Door den heer Oud is aan den Minister an Waterstaat de volgende vraag gesteld: Is de Minister bereid aan plannen tot reor ganisatie van het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie geen uitvoe- De Minister van Oorlog heeft ter kennis van de korpsen der landmacht gebracht dat te beginnen in 1925, de op wachtgeld ge stelde of nog op wachtgeld te stellen mili tairen, die tot het reserve-personeel der land macht zijn komen te behooren, op overeen komstige wijze als het overige reserve- personeel, voor z.g. herhalings-oefeningen in werkelijken dienst kunnen worden geroepen. In het bijzonder zullen worden opgeroepen wachtgelders met een administratieve oor logsfunctie. Door het C.A.M.B.O. is aan den Minister van Marine een schrijven gencht, waar.n het comité o.m. opkomt tegen de door den minis ter in de Tweede Kamer gegeven voorstel ling van zaken betreffende de door het comité gevoerde actie, welke, volgens het schrijven, in strijd met de feiten is. In het schrijven wordt voorts opgekomen tegen de veronderstelling van den minister, dat in het program van actie van het comité o.m. zou voorkomen „het plaatsen van tegen de Regeerine gerichte opschriften op muren enz." Het comité komt in dit schrijven met kracht op tegen deze beschuldiging, welke op geen enkelen grond steunt. „Het personeel," zoo luidt het verder in het schrijven, „bezit zijn organisaties, om in het belang van zijn positie te arbeiden en stelt er prijs op openlijk op te komen tegen alle ver slechteringen, zijn positie aangedaan. De ge schiedenis dier organisaties is er om zulks te bewijzen. Het is ieder ter zake kundige dui delijk, dat de personeelsorganisaties bij het worteltjes betreft. De bieten hebben een baard, zooals men dit wel eens zegt. 4. Aan de zoo juist bedoelde zijworteltjes ziet men de eigenlijke ziekteverwekkers. Dit zijn namelijk, zooals aan vele lezers be kend zal zijn, de zgn. bietenaaltjes. Ze zijn als kleine witte puntjes, die nog iets kleiner zijn dan een spelHekf-r "r riiwovteltjes zichtbaar. j 5. De loof ontwikkei,lij v zieke bieten laat vaak ook te wenschen over en soms hangt het loof min of meer slap. Andere gewassen en ook onkruiden, die door bietenaaltjes kunnen worden aangetast, zijn o.a. voederbieten, alle koolsoorten, ha ver, mosterd, herik, bolderik, melde erwten bitterkers, enz. Gewassen, die niet of zeldea worden aangetast, zijn aardappelen, karwij rogge, klaver, vlas, uien en tarwe. ring te geven, alvorens de Staten-Generaal jvoeren harer acties in 8een Seval steunen in de gelegenheid zijn geweest om een oor- i °P baldadigheden en als zoodanig zijn toch te deel uit te spreken over de rapporten der commissies, ingesteld om den Minister te dezer zake van advies te dienen? Nog steeds verkrijgbaar. Het blijkt af en toe, voor te komen, dat de postkantoren geen voldoende voorraad wel dadigheidszegels voorhanden hebben om aan de aanvragen te kunnen voldoen Uit goede bron verneemt de Tel. thans, dat dit niet het gevolg is van het feit, dat de oplage der zegels zou zijn uitgeput. Wanneer het publick eenvoudig eischt weldadigheids postzegels te ontvangen, moeten deze door de postkantoren werden besteld en dan kan men er zeker van zijn, dat zij binnen den kortst mogelijken tijd aanwezig zijn. Pastoor Henckens schrijft in de „Java- Post": Een zeldzame plechtigheid had te Probo- linggo plaats op Zondag December j.l, n.m. de inwijding der nieuwe R. K kerk aldaar. De inwijding geschiedde door den hoold- pastocr van Pialang IN. v. d. Pas, geassis teerd door den hooldpastooi van Soerahaja lh. de Backere als presbyter assistens. rias- toor nenckens ais diaken en rastoor Klamer van den Anetabouievard van Soerabaja als subdiaken, frocessiegewijze trok de stoel van misdienaars en bruidjes en priesters naai de gesloten kerkdeur waar de indrukwek kende liturgische plechtigheid begon. Daarna werden de deuren geopend en trok de stoet binnen in 't rijk versierde gebouw en werden de liturgische gebeden voortgezet. Daarna begor. de plechtige ri. Mis van dankzegging welke werd opgeluisterd door 't mannen koor van Malang, t weik zeer verdienstelijk uitvoerde de Mis van Stehle. Pastoor Wou ters hield een vurige predikatie voor 'n tal rijk gehoor waaronder we opmerkten archi tect l/oets van boerabaja, alsook Ass. Resi dent, den heer van Doornik en Controleur, den Regent van Probolinggo Processiege- wijze verliet de stoet na afloop der plechtig heid de kerk. De plechtige dag werd besloten met Lof van dankzgging eveneens door Ma- lang's mannenkoor opgeluisterd. beschouwen, daden, als het plaatsen van op schriften op muren enz. De organisaties meenen dan ook, dat dit is geschied door hen, die het gelooi in st wel lagen der actie door de organisatie ontwikkeld, ontbreekt en dameen< -n heil te moeten zoeken ede i r de lenigingen afgekeurde Het Marineweekblad verneemt, dat aan boord van de „Tromp" te Villefrance in den nacht van 27 op 28 December 1924 zijn zoek geraakt een achttal mondstoppen van ver schillende kanonnen, benevens drie kapmes sen. Aan den gaffel bemerkte de onderofficier der wacht 's morgens te 4 uur een rooden zakdoek. Des avonds te 8 uur werd geconstateerd, dat alle mano-meters op de voor-stookplaats, drukmeters en fans en aschpomp waren ver nield. Ook werden drie gebroken peilglazen aan getroffen. Staatsloterij niet van toepassing was, dan zou met het in werking treden van die wet deze Staatsloterij van zelf zijn afgeschaft. Zij werd door een toenmaligen wetgever al leen gehandhaafd uit overweging, dat deze afschaffing een eigen regeling vorderde en daarom bij een afzonderlijke wet moest plaats hebben Waar de wetgever zich in 1905 op het standpunt stelde, dat het beteugelen van den speelhartstocht een openbaar volksbelang is en dat de exploitatie van dien hartstocht van overheidswege veroordeeling verdient, daar valt het te betreuren, dat het door het toenmalig kabinet voorbereide voorstel van wet, tot afschaffing der Staatsloterij, inge diend bij K. B. van 6 Juni 1903, den weg naar het Staatsblad niet heeft kunnen vol eindigen, doordat onder een opvolgend ka binet dat wetsvoorstel is ingetrokken. Het tegenwoordige kabinet, dat ook zonder onderwijs; 3. artikelen 3, 5 en 6 te doen vervallen; 4. in te voegen een nieuw artikel, luidende; 3, Doorvoering der vrij heid van eeredienst in Nederland en kolo niën; 5. in te voegen een nieuw artikel, luidende: 5. invoering van een bezoldigings besluit, dat aan aile rijksambtenaren en aan het overheidspersoneel m rijksdienst een menschwaardig bestaan toekent Aan dit besluit was vooiaigegaan een rede van prof. Van der Heyden uit Nijmegen, getiteld „Eenheidsinzicht". De Ned. R.K. Vereenijjing van Handels reizigers „St. Cbristoffel' zal op 24 en 25 April a.s. te 's-Hertogenbosch haar alge- meene vergadering en buitengewone alge- X1VI le't'CUWUDIUlYC KclUUlCl. Uill UU6. s -Tl 1 bovenomschreven standpunt inneemt, acht j meene vergane, ing oiu.e het noodig, teneinde a de T oterijwet 1995 j r L bare volledige toepassing te geven, dat de net DCZOGh Van den l' ranschen Nederiandscb» Staa' loterij wordt afge schaft Het liefst zou het die aischafiing zonder j Zaterdag j.l. heeft de Fransche Min.st meer zien bepaald, waar het erkent, dat een van Arbeid, Godart, een bezoek gebracht dadelijke afschaffing in hoogc mate onbillijk aan het Vliegveld Waalhaven, waarbij het zou werken tegenover dien breeden kring gezelschap werd rondgeleid door den sta- van personen, die in de inkomsten, voort- tior.scommandant H. Nieuwenhuis. vloeiende uit den verkoop van loten, een Na alle inrichtingen te hebben bezichtigd, middel van bestaan vinden. maakte het gezelschap een vlucht bover. Deze personen zijn vooral oe laatste j Rotterdam in de nieuwste Fokker F VII jaren voornamelijk gekozen uit ben, die (van hetzelfde type als het vliegtuig dat niet voldoende inkomsten hadden en dikwerf fan Amsterdam naar Batavia vloog) door Naar wij vernemen is hel Rijksmuseum in het afgcloopen jaar bezocht door 228.584 personen. De opbrergst der betalende en tree s, die in de schatkist werd gestort, be- c rocg J 22.910. Aan le len der vereenigin.g Rembrandt en van het Koninklijk Oudheid kundig Genootschap, werden vrijkaarten verstrekt. Naar de Msb. verneemt, zal de heiligver klaring van den Zaligen Petrus Canisius op Herelvaartdag plaats hebben, als het proces een gunstig "erlmp heeft. Er heeft zich een comité gevormd, onder voorzitterschap van Mr dr. D. A. P. N. Koo'en, te Utrecht, welk comité zich ten doel stelt een huldeblijk aan te bieden aan Z. D. H. Mgr. Biermans ter gelegenheid van diens 1214-iarig bisschops-jubilé. Dit huldeblijk zal bestemd wezen tot stichting en instandhouding van het Semi nal ie voor Zwarte Priesters en het Novici aat voor Tnlandsc'w Zusters in. de Missie van den Boven-Nijl fUgarda-Protec'n-aat) v-aa' Mgr Rierman -erst gedurende tien iaar als priester en de jn.t.'p ian.r als bisschop heeft geweckt Von- dï1 doel is tot 7 Janu den pennigmeester, den heer L. van te Eindhoven in tot."1 -en bedra^ f 1285.40 jnrte''nn-e- zes- na'f bij \gt, van Te Utrecht heeft zich een eere-comité ge vormd tot huldiging van Jac Urlus op Dins dag a.s. ter gelegenheid van zijn 30-jarlg zangersjubilcum. Eerevoorzitter daarvan is dr. H. Th. 's Jacob, Commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht In de pauze van het in Tivoli te houden concert zal de hul diging plaats vinden door de volgende ver- eenigingen met hare banieren: Kon. Utr. Mannenzangver., Kerkzang: Euterpe; Or pheus; Postale Mannenzang; Chr. Gem. Zang ver. De Lofstem; Gem. Zangver. Lauwerecht Utr. Chr. Gem. Zangkoor Polyhymnia; Mo- stentia; Kunst na Arbeid; Wijkzangver. Ma- ranatha; M- Z. Zanglust; R. K Zangkoor St. Cecilia en R. K. Zangver. Arti et Amicitiae. Na afloop van het concert is Urlus de gast van den Senaat van het UUtr Studenten Corps. i DE OPVOERING VAN aa „ALLERZIELEN" GEWEIGERD. De Burgemeester van Schoonhoven heeft n het gezelschap, dat een tournée door het and maakt ter herdenking van Herman Heyermans, de opvoering b van „Aller zielen" gew igerd. De Burgemeester grond deze weigering cp de omstandigheid, dat waar hier ter plaatse zeer weinig tooneelstuk- ken worden opgevoerd, hij geen toestemming wil verleenen tot opvoering van een stuk, dat aan Katholieken in andere plaatsen aan stoot heeft gegeven. Wel zou hij toestem ming verkenen om 'een ander stuk van Heyer mans on te voe-"" STEFI GEYER UIT AMERIKA TERUG. Stefi.Geyer, die in het najaar voor haar vertrek naar Amerika, met groot succes in Holland heeft geconcerteerd, is dezer dagen weer teruggekomen. De Amerilt. Pers is vol enthosiasme over haar schitterend spel. New York Times 10 Dec. 1924 De klaar- icinit s2o e en uei van toon en haar ;tecds interessant opbouwen van de Chaconne van Bach. Diepe en breede streek. New York Herald Een eersterangs violiste. New York American Een wondersclioonc techniek. De toon is warm, vol en rein. New Yorksche Staatcrt Stefi Geyer, wiei "oem haar naar hier vooruitging, heeft reeds bij haar eerste optreden voor een talrijk en gedistingeerd publiek, een diepen indruk ge maakt. Muzikale zin, buitengewone streek- zekerheid en stylbegrip. Stefi Gever zal een groot gedeelte van het volgend seizoen weer in Amerika optreden en vóór ha3r vertrek, einde October, enkele concerten in ons land geven. De Internationale Concert-Directie Ernst Krauss te Amsterdam heeft deze vermaalde violiste ook voor een tournee geëngageerd v inde maand tot half F-bru»-i. door anderen arbeid in hun levensbehoeften niet konden voorzien. Hun dit middel van bestaan rauwelijks tc ontnemen, acht de Minister van Financiën niet raadzaam. de K. L. M, aangekocht, die Maandag a.s. op de K. L M-lijn AmsterdamRotterdam Londen in dienst zal worden gesteld. Zoowel voor den heer en mevr. Godart als voor Minister Aalberse was deze vlucht Hij wil de afschaffing der Staatsloterij ,n j de eerste in hun leven. Allen waren ten rechtstreekser) verband brengen met hot j zeerste verrukt over de geriefelijke wijze, overlijden of ontslag van die verkoopers j waarop men door de lucht reist in de weel- der loten, de collecteurs. Indien - en voor- derige kaiuit van dit nieuwste verkeers- zoover daardoor loten vrijvallen, wil lij den omvang der Staatslo^—ii inperken, 'n dezer voege, dat, zoodvn d» onkosten, aan het beheer der Staatsloterij verhonden, on evenredig groot worden in verhouding tot haar opbrengst, de opge heven. Dit tijdstip mag teacht wo.den te zijn aan- v 1. 1 1- Jt... L X n i 1 t L vliegtuig, en zij waren opgetogen van den overweldigenden aanblik van Rotter- 'am en ziin 4-ootsche haveninrichtingen Na het luchtirtstapje *eb~uikte het gezel schao de thee in het K. L. M,-restaurant. De Fransche delegatie was zeer getroffen door den doelmatigcn en zeer smaakvollen aanleg van de luchthaven van Rotterdam Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft 7 Januari j.l, den E.E. Paters Redemptoris ten verlof gegeven zich te vestigen in de parochie van de Heiiig-Land-Stichting. Zij zullen zich vestigen op den zoogenaamden berg Nebo, tegenover den Sions'oerg, be stemd voor de internationale Basiliek voor 't Goddeliik Hart. Zii bouwen boven op den Nebo-bcr* een openbare kapel en daarom heen een klooster en een juvenaat, alles in den stijl der omgeving wet 'dec is, dat das -or-bnen wor'i'er o-Jen gebouwd, erd aar» 4e troo:f n-t,,,,- tpD oascero aan Oe tvoc v-Mttt- hp«bt»vdc r ooie boit- werker Dit is de ze3de CongreOati gebroken, indien het aantal uit te geven en van de o~ganisatie van het luchtverkeer loten tot beneden 5250 een vierde van der KLM. Zij betuigden bun bewonde- die zich in de parochie van ''e Hc'lio-T and-Stichting komt neerzetten: dc Dochters van Jezus Hart; de Zusters der Orde van 't H. Graf- Dc beer Huizinga, rijkslandbouwconsulent tc Breda, wijst er in het Noordbrabantsche landbouwblad op, dat de bietenmoeheid in veel gevallen niets anders is dan het aan wezig zijn van zeer veel bictenaaltjes in den grond. Als ziekteverschijnselen geeft hij de volgende aan: 1. De bieten blijven klein ook dan, wan neer de grond voldoende rijk is aan plan- tenvoedsel enz 2 D:kwijls zijn de bieten misvormd Ze hebbr vaak geen duidelijken penworiel, maar zijn sterk vertakt en deze vertakkin gen dringen natuurlijk ook niet diep in Jen grond door 3. Het is bekend, dat elke normale biet aan weerszijden voorzien is van een rij fijne Voor de rechtbank te Tiel stor.d Donder dag terecht een 29-jarige zwerver, thans ge detineerd, beklaagd van diefstal gepleegd ten nadcele van den hotelhoudster te Gelder- malsen. Hij had in den avond van 13 Decem ber j.l in de gelagkamer van een hotel wat gebruikt, en was daarna den kelder inge slopen. Daar had hii zich te goed gedaan aa» brandewijn, kaas, brood en ham. Aan het voornemen om 's nachts andere vertrekken te bezoeken, kon hij geen gevolg geven, om dat hij werd opgesloten in den kelder, 's Mor gens werd men zijn aanwezigheid daar door kloppen gewaar Dc politie werd gewaar- schuwd en vond op hem verschillende inbre kerswerktuigen. Beklaagde, een recidivist met lange straf lijst, bekende. De officier van justitie eischte 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. S. Rink vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. („Hbld." EEN CONCURRENTIE-KWESTIE Nabootsing van een randversiering? Voor de Rechtbank te Tiel stond Vrijdag terecht de 42-jarige C. J. G., bedrijfsleider van en deelgenoot in de Ned. Fabriek van Metaalwaren „Metawa" te Tiel. Vóór de oprichting van „Metawa" was beklaagde gedurende 29 jaar werkzaam bij de N.V. v/h. Kon Metaal warenfabriek Daalderop en Zonen te Tiel In het najaar van 1923 merkte de firma Daalderop in een Tielsche winkelzaak bloem potten en vazen op met een randversiering, overeenkomende met haar modellen, die evenwel nog niet in den handel waren ge bracht. Dit deed het vermoeden rijzen, dat beklaagde zich op ongeoorloofde wijze in het bezit gesteld had van bescheiden en stukken, die aan de firma D. behoorden. Een klacht werd bij de justitie ingediend en bij een huiszoeking bij bekl. nam zij een tee kening, stempels en een gipsafdruk in beslag. Bekl. bekende, dat deze zaken veel over eenkomst met de modeelen der firma D. vertoonen. Hij ontkende echter ze gestolen te hebben. Hij heeft met de bij D. opgedane ervaring zijn voordeel gedaan. De bedoelde teekening heeft hij uit zijn geheugen geco- pieerd. Daarbij meent hij niet art. 5 zijner arbeidsovereenkomst met de firma D„ die hem geheimhouding oplegde, geschonden te hebben. De heer J. C. van Wijnen, bedrijfsleider bij de firma D„ betoogde, dat hij de vazen en bloempotten heeft ontdekt en dat uit het ver vaardigen ervan door „Metawa" nadeel voor zijn firma is ontstaan, doordat de versiering niet meer op bloempotten van zijn firma kon worden aangebracht. Het in beslag genomen gipsnegatief behoort aan de firma D. Op de hem door den verdediger gestelde vragen, antwoordt getuige, dat het ontwerp niet wettig gedeponeerd was. Ook lagen de teelceningen ongeordend dooreen ui een kantoortje, waar velen, die niet tot geheim houding verplicht warer, toegang hadden. De graveur L. S. te Zeist, van Augustus 1921 tot Februari 1923 bij de firma D. in dienst en toen in verband met deze kwestie ontslagen, had in deze periode de stempels tegen betaling voor bekl. vervaardigd. Hij zag wel de overeenkomst der teekening met het ontwerp van D„ maar het was hem niet bekend, dat de hem verstrekte teekeningen van de firma D. afkomstig waren. In zijn requisitoir legde het O.M. den na druk op de overtreding door beklaagde vac de artt. 1 en 45 der Auteurswet. Eisch f 300.— of 300 dagen. Mr. Fr. A. Kokosky, advocaat te Amster dam, meende, dat niets bewezen is en vroeg op grond daarvan vrijspraak. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald in de buitengewone terechtzitting van 21 Januari a.s. het tegenwoordig uitgegeven aantal is ge daald. ring voor hetgeen Nederland op het gebied van het luchtverkeer reeds heeft bereikt, de Zusters van Liefde Op Dekkevswald; de 17,sjWortelijes. Bij de zieke bieten zijn deze Zusters J. M. J. van de Meisjeskostschool; jzwortels vaak vooral in verhouding tot de de Paters Monifocranen dePaters Redemp- j grootte van de biet, bijzonder sterk ontwik- toristen. [keld, inzonderheid wat het aantal van deze Wij ontvingen ter aankondiging van de 12de Nederlandsche Jaarbeurs, die van 10 tot en met 19 Maart te Utrecht zal gehouden worden, een met zorg, artistiek uitgevoerd reclame-geschrift. Op de voorpagina prijkt een kleurig beeld van gebouw en terreinen. ARBEIDSWET 1919. Inhalen van verzuim in Sigarenfabrie ken. De Minister van A. H. en N. heeft ver and, dat in de ondernemingen van werk gevers, lid zij.i''" van eene vereeniging, aan gesloten bij het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland, in wier fabrieken of werkplaatsen op Donder dag 25 en V- ijdag 26 December 1924 en op Donderdag 1 Januari 1925 geen arbeid is ver richt, in afwijking van het bepaalde bij ar tikel 24 der Arbeidswet 1919, door de ar beiders van 16 jaren of ouder het aantal der door hen verzuimde uren in het tijd vak van 12 Januari tot en met 14 Februari 1925 wordt ingehaald, met dien verstande, dat zij bij het inhalen van dat verzuim in geen geval langer arbeid mogen verrichten dan 9J4 uur per dag en 53 uren per week, en onder voorwaarde, dat a. de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voor middags en 7 uur des namiddags b. de weekloonen der betrokken arbeiders met zooveel maal 1/48 worden verhoogd als er meer uren dan 48 in He hctT-offende week "fbeid is verricht c. de regeling van Jen ai oeieótije, ;ooal leze in vorengenoemd tijdvak vooi de be trokken arbeiders zal gelden, blijkt, hetzij ui de arbeidslijst, hetzij uit een geschrift, waar op elke afwijking telkens te voren wordt aan- geteekend en hetwelk tot en met 14 Februari 1925 naast de arbeidslijst op eene duidelijke (zichtbare plaats moet zijn opgehangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6