J De T. O. M. S. B. A. ie Beverwijk. WAANZIN. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad Maandag 12 Januari 1925 De officiëele opening. De bezichtiging der tentoonstelling. De stands. De uitspraak der jury. Veei belangstelling. Met genoegen heeft spr. gezien, dat deze De T. O. M. I. B. A. te Beverwijk. Het bestuur der R.-K. Middenstandsvereeniging, afdeeling Beverwijk en Omstreken met den burgemeester Jhr. Strick van Linschoten en het tén- toonstellingscomité bij gelegenheid van de opening der tentoonstelling. De T. O. M, 1. B, A. te Beverwijk. De stand van den héér H. H. Meyer, koek- en banketbakker te Velsen, welke den eersten prijs behaalde. Prof. Veraart en de verklaring der R. K. Kiesvereeniging te Nijmegen. FEUILLETON. Onder zeer groote belangstelling is Zater dagmiddag de Middenstands- en Bakkerij tentoonstelling te Beverwijk door den burge meester, Jhr. Strick v. Linschoten geopend. Reeds voor den tijd van aanvang vestigden transparanten, op verschillende plaatsen bo ven de straten gespannen en vlaggetjes op de wagens der onderscheidene autobusdiensten, de aandacht op de T.O.M.I.B.A. De openingsplechtigheid was bepaald op 3 uur in den middag. Op dit uur vereenigden zich de genoodig- den in de koffiekamer van het K.S.A. ge bouw. Onder hen bevonden zich, de burge meester Jhr. Strick van Linschoten, de leden van het bestuur der R.K. Middenstands- vereeniging, leden van het bestuur der winkeliersvereeniging „Eendracht maakt Macht," te Beverwijk, de heer C. G. J. Struycken, lid van den middenstandsraad en voorzitter der R. K. Middenstands- vereeniging in het bisdom Haarlem, de heer Chr. Jansen, directeur van het centraal Hanze-Bureau, verschillende eerw. heeren geestelijken, onder wie de weleerw. heer kapelaan H. M. J. v. Houten, geestelijk- adviseur van de R. K. Middenstandsver- eeniging, afdeeling Beverwijk en Omstreken, verder de leden van het uitvoerend comité der tentoonstelling, verschillende standhou ders en verdere belangstellenden. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer Joh. Coppens opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan de genoo- digden. Spr. bracht dank aan de medeleden van het uitvoerend comité, waarvan hij voorzitter is, voor het door hen verrichtte werk bij de voorbereiding der tentoonstel ling. Spr. bracht dank aan de heeren C. G. J. Struycken, C. Dingier en A. C. J. Oor, leden van de jury voor de stands, voor de zeker moeilijke taak van de beoordeeling, welke zij bereidwillig op zich hadden genomen. Dank bracht spr. verder aan de schenkers der medailles en prijzen, die met deze giften hun belangstelling voor de tentoonstelling hadden bewezen en ten slotte aan allen, welke aanwezig waren om de opening bij te wonen. Dan gaf spr. gaarne het woord aan den heer Chr. Jansen, directeur van het Centraal Hanze-Bureau en eere-voorzitter van het tentoonstellingscomité tot het houden van een inleidende rede. Vervolgens nam de heer Chr. Jansen het woord. Wanneer de Voorzitter van het uitvoerend Comité der tentoonstelling, aldus spr., mij den titel van eere-voorzitter heeft willen geven, dan zal deze eere-titel toch meer een eer voor "Wjzelf zijn, dan deze voor de ten toonstelling zou kunnen zijn. Niettemin is spr. toch gaarne gekomen om op deze opening een énkel woord te spreken en wel om vele bijzondere redenen. Er zijn, aldus spr., duidelijke voorteekenen waar te nemen, die er op wijzen, dat de middenstand uit zijn inzinking, welke ook hij heeft gekend, zich weder krachtig gaat verheffen. En daar toe moet ook hier worden medegewerkt om aan deze gunstige reactie mede te helpen, daarom moet ook de tentoonstelling, welke straks zal worden geopend, den stoot geven tot een krachtiger opleving en tot grooier activiteit en daarom ook moeten aan deze tentoonstelling breedere perspectieven ten gronde worden gelegd dan alleen het 12 y2- jarig bestaan van een der plaatselijke midden- standsvereenigingen, in dit geval de afdee ling Beverwijk en Omstreken van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" Deze tentoonstelling kan een krachtige propaganda voor nieuw leven in den midden stand betee kenen en een tentoonstelling is daarvoor de beste demonstratie. Want propaganda voor een krachtiger ac tie in den Middenstand is noodzakelijk. Eertijds was de Middenstand een belang rijke factor in het organisatieleven, het werk van den middenstand beteekende iets goeds, de middenstand werd beschouwd als de rug- gegraat van Nederland. Maar die mooie tijden gingen voorbij, al lengs kwam er een inzinking en in deze da gen meent spr. dat men veelal den midden stand niet meer vergelijkt met den rugge- graat der maatschappij, het beste deel van het organisatieleven, maar met dat deel van het organisatorisch lichaam dat men meent, dat daarvoor alleen nog maar hinderlijk is, met den blindedarm van het organisatiele ven. Het was alsof men de leuze had aange nomen „Sicut erat in principio, et nunc, et semper, enz". Maar terechtertijd heeft men ingezien, dat dit zoo niet mocht blijven, dat men uit moest zien op welke wijze deze misstanden Prestaties waren noodig en een van deze is de huidige tentoonstelling. Deze tentoonstelling kan en zal met goede medewerking het middel zijn om de woor den waar' te maken, dat de legende, dat men elders, dan in zijn eigen plaats, beter en voor deeliger kan' koopen, absoluut onwaar en uit den booze is. Het verdrijven van die verkeerde meening is in het belang van de welvaart der eigen plaats. Het is spr. een voorrecht erop te kun nen wijzen, dat men wil medewerken om dat misverstand te doen verdwijnen. Daartoe wijst hij slechts op hetgeen het comité heeft tentoonstelling is georganiseerd in samenwer king met de andere ter plaatse bestaande middenstandsvereeniging. Dit getuigt van een mooie samenwerking en spr. hoopt, dat deze samenwerking ook in de toekomst zal bestendigd blijven. Dan deelt spr. de uit spraak der jury mede, welke is als volgt De eerste prijs, de zilveren medaille van het gemeentebestuur van Beverwijk is toe gekend aan stand 16 van den heer H. H. Meijer, Koek- ert Banketbakker. De tweede prijs, de verg. zilveren medaille der winke liersvereeniging „Eendracht maakt macht" aan stand 21 van N. J. Out, Koek- en Ban ketbakker. De derde prijs, de verguld-zilveren rne- .daille van het centraal Hanze-bureau, aan stand 2 van Jch. Coppens in Sanitaire arti kelen. De vierde prijs, de verguld zilveren me daille van het Plaatselijke Comité der K. S. A. aan stand 8 van J. Boon, in brandstoffen. De vijfde prijs, de zilveren medaille van het comité der tentoonstelling aan stand 30 der Sipkes Jamfabnek. De zesde prijs, zilveren medaille van de verricht, op de medewerking, die het on- j R. K. Middenstandsvereeniging te Beverwijk dervond door de ontvangen medailles door) aan stand 15 van de N. V. Stoommeelfabriek Holland. De zevende prijs, zilveren medaille van de R. K. Middenstandsvereeniging te Bever wijk aan stand 6 der Nederlandsche Planten- boterfabriek. De achtste prijs, zilveren medaille der R. K. Schilderspatroonsvereeniging „St. Lucas" te Beverwijk aan stand 9 van de Wed. H. de Graauw, Brood- Koek- en Ban ketbakkerij De negende prijs, zilveren medaille der „Nieuwe Haarlemsche Courant" aan stand 3 van H. var Doorn, in rijwielèn en kinder wagens. De tiende prijs, de bronzen medaille van het centraal Hanzebureau aan stand 10 van C. Gerritsen, in Kruideniers- en Grutters waren. De elfde prijs, een bloemstuk van W. Brakenhoff aan stand 19 van de firma P. Th. IJpma, in Piano's en Orgels te Alkmaar. Verder zouden nog enkele eervolle ver meldingen worden toegekend. Na deze bekendmaking der uitspraak, bracht de heer Chr. Jansen aan de jury-leden dank voor het vervullen van hun taak, waar na het gezelschap de tentoonstelling be zichtigde. Zooals wij reeds eerder melden, exposeeren ruim 30 firma's haar artikelen en de stands zijn wel een enkel afzonderlijk woord waard. Wij willen ze hier naar de' volgorde der num mering noemen. Stand 1. De firma Woldering en Idema, fabriek van vruchtenproducten en advocaat te Groningen, etaleert op een breeden toon bank haar verschillende gefabriceerde li keuren, wijnen enz. in veelkleurige menge ling van tinten. De uitgestalde flesschen in evenzoovele modellen van verschillenden aard geven het geheel een levendig aanzien. Stand 2. De heer Joh. Coppens, in Sani taire artikelen te Beverwijk, heeft in zijn stand ingericht een moderne badkuip met werkende douche. De andere benoodigd- heden voor de badkamer, zooals geijsers, een vaste waschtafel enz. geplaatst tegen een tegelmuur, komen hierop goed uit. De in richting, zoowel de modellen maken een de- gelijken indruk. Stand 3. Deze stand bevat een respectabele verzameling van fietsen en kinderwagens der firma H. van Doorn, te Beverwijk. Zelfs een imitatie-kinderwagen, zooals deze er ten tijde van Tutankihmen moet hebben uitgezien ontbreekt niet. Afgezien van de uitvoering is 't een origineele vondst. Stand 4. Ook de radio-afdceling ontbreekt En die misstanden en misverstanden kon- I denstandsvereeniging in het Bisdom Haar- i op expositie niet. Het radio-bureau der de aanvragen der standhouders enz. De burgemeester der gemeente zelf heeft de opening der tentoonstelling willen ver richten. Daardoor heeft hij bewezen dat hij als hoofd der gemeente weet en begrijpt, dat de middenstand niet op de laatste plaats mag worden teruggedrongen. Voor dit klinkend bewijs van belangstel ling en waarüeering zegt spr. den burge meester reeds bij voorbaat hartelijk dank. (Langdurig applaus). Spr. wil besluiten met ook nog even den practischen kant van de zaak te bekijken. Hij hoopt en wenscht, dat de tentoonstelling de gedachte omtrent den middenstand zal helpen verhoogen hij hoopt,dat het risico dat de standhouders met het huren der stands hebben willen nemen, met succes zat worden beloond. Ten slotte hoopt hij ook dat de tentoon stelling het contact tusschen winkeliers en het publiek|als de consumenten zal mogen herstellen, den winkeliers meer debiet zal mogen verschaffen en dat de expositie voor langen tijd haar voordeel voor allen zal mo gen afwerpen. Deze enthousiaste rede werd met een luid en langdurig applaus beloond, wel een be wijs, dat de gesproken woorden de volle in stemming der aanwezigen hadden verkre gen. Daarna nam de burgemeester der gemeen te, Jhr. Strick v. Linschoten het woord. Aanvankelijk zeide spr. gemeend te heb ben, dat het beter zou geweest zijn aan een ander de openingsrede over te laten, die daarvoor competenter zou zijn. Maar bij nadere overweging had spr. toch ingezien, dat hij zelf tot deze taak verplicht was, daar de tentoonstelling van belang voor de gemeente was. Daardoor kon spr. ook zelf een blijk geven van zijn belangstelling voor het streven van den middenstand en spr. gaf ook de verzekering, dat de overige leden van het Gemeentebestuur in die be langstelling deelden. De tentoonstelling is een belangrijk ge beuren voor Beverwijk en wanneer ze slaagt, dan is dat te danken aan hen, die daartoe het initiatief namen en die geen moeiten en zor gen spaarden om het succes te verzekeren., Daarvoor brengt spr. zijnerzijds reed* een woord van dank. In de hoop en het vertrou wen, dat het gehoopte succes volkomen be reikt zal worden, opent spr. de tentoonstel ling. (Luid applaus). Daarna wafhet woord aan den heer C. G een expositie in die branche veel belang stelling trekt. Stand 5. De firma K. Nagel, grossier in koloniale waren te Velsen brengt meer spe ciaal het artikel Margarine naar voren. Stand 6. Een aardig interieur heeft de Ned. Plantenboterfabriek te Amsterdam zich tot stand gekozen. Verschillende soor ten gebak, allen met de plantenboter der fabriek bereid zijn er uitgestald en de verdere reclame voor de artikelen ontbreekt niet. Het geheel maakt, met de ramen van ge schilderd glas, een aardig effect. Stand 7. Ook het St. Jozefgesticht heeft de expositie te baat genomen voor de loten- verkoop ten bate van het te bouwen Rust oord St. Jozef te Beverwijk en ijverige dames zijn er met prijzenswaardigen moed op uit om de loten te plaatsen. Ze verdienen wel een extra succes. Stand 8. Een monumentale grot is in deze stand door de firma J. Boon, in Brandstoffen te Beverwijk, van blokken steenkool opge richt en eeen kabouter staat te midden daar van als in zijn element. Een stand, die ver schilt in menig opzicht van elke andere en daardoor juist opvalt. Stand 9. De brood- koek- en banketbak kerij van de wed. H. de Graauw te Bever wijk heeft naast veel gebak ook een minia tuur-oven geëxposeerd, die de wijze te zien geeft, waarop de bereiding van brood en gebak in de oven geschiedt. Stand 10. De firma C. Gerritsen heeft haar kruideniers- en grutterwaren op sier lijke wijze uitgestald. Uit den aard der zaak zijn de tentoongestelde artikelen zeer groot in gantal. Het is een geheele winkel in het klein. Stand 11. De N.V. Electro Techn. Bureau, voorheen C. Nijman, te Beverwijk brengt de verschillende in den laatsten tijd in gebruik zijnde eletrische apparaten. De nieuwste vindingen op electro-technisch gebied zijn te bezichtigen. Stand 12. De firma J. Evers, handel in zuidvruchten te Amsterdam heeft haar waren in glazen vitrines uitgestald. Alle fijnere soorten uitheemsche vruchten zijn vertegenwoordigd en vormen een keurige collectie. Stand 13. „Sigaren uit de Grot" zegt het opschrift van den stand der firma Leg- uit, sigarenfabrikant te Alkmaar. Het interieur is aardig omgevormd tot een grot, waar kaboutertjes de vaste verblijvers schijnen. Onder het „steen" van het grot gewelf prijken de talrijke soorten sigaren. Stand 14. J. Rollingwer, de eerste Franeker Stdbm- Rundvetsmelterij „Frisia" te Fra neker, heeft haar producten uitgestald voor vele bereiding toepasselijk, waaronder ook Zgn. „wittebroodcrême" dienstig voor de bereiding van brood. Stand 15. De stand der N.V. Stoommeel fabriek .Holland" te Amsterdam is in menig opzicht een interessante, en wel, omdat zij toont welke bereiding de ruwe tarwe moet ondergaan, voordat zij is gemetamorphoseerd tot het meel voor het bakken bestemd. De talrijke voorwerpen, waaronder brokken ijzer, spijkers, steenen en steentjes, andere soorten vuil, allen afkomstig uit de ladingen ruwe-tarwe staan in glazen stoppen uitge stald. Verder bevat de stand de verschillende soorten meel, door de fabriek geproduceerd. Stand 19 is bewoond door de firma P. Th. IJpma, handel in piano's en orgels te Alk maar. Verschillende soorten van instrumen ten, een Ibach-vleugel, een Zimmermann- piano en een Hupfeld kunstpel-piano zijn in dezen stand ondergebracht. Bovendien exposeert de firma nog een practisch electrisch apparaat, waardoor voor betrekkelijk geringen prijs een voldoende en afdoende droogte in de muziekinstrumenten, zooals piano's en vleugels kan worden ver kregen. Stand 20. De firma C. Dekker, in gramo- foons en naaimachines te Beverwijk exposeert, de naaimachine „Vesta" electrisch loopend tevens electrisch loopeade gramofoons, west minister klokken, vestibuleklokken, in zeer fraaien en smaakvollen vorm en in zeer ver schillende modellen. Stand 21. De firma N. J. Out. brood-koek en banketbakker heeft haar stand gevuld met al de producten welke haar over in groote verscheidenheid bereidt, zoowel het gewone brood voor dagelijksch gebruik, als hef niet alledaagsche fijnste gebak. Stand 22. De heer J. P. G. Wesselingh, meubelmaker en stoffeerder te Beverwijk eta leert zijn meubelen en verdere ingrediënten, die menig gezellig en artistiek interieur kun nen scheppen en zeker belangstelling van me nigeen zullen vragen. Stand 23. De firma B. Serné handel in koffie en thee te Haarlem brengt een nieuw soort koffie, de zgn Vera-Hulsko-koffie van de N. V. Hulsko koffiebranderij te Amers foort. Deze nieuwe soort koffie wijkt in dit opzicht van de andere af, dat cle speciale be reidingswijze de aroma-bestanddeelen in de koffieboonen laat behouden blijven, waar door een belangrijke besparing in de berei dingswijze kan worden verkregen. Stand 24. Het tooneel der groote zaal is herschapen in een thee tuin, waar de firma Keg, theehandel te Zaandam de bezoekers een geurig kopje thee aanbiedt. Stand 25. In de Kegelbaan nabij de groote zaal, zijn de overige stands ondergebracht. Hiervan volgt allereerst de N.V. Hollandsche Ingenieurs-Maatschappij te Amsterdam, wel ke haar afdeeling koelmachines met enkele fraaie modeellen laat vertegenwoordigen. Stand 26. De fijnhouthandel der firma Ch. J. de Vilder te Velseroord, heeft haar stand gevuld met de talrijke fijne houtsoorten, welke op 't oogenblik in den handel zijn en steeds meer gevraagd worden om de vele voordeelen, welke ze bieden. Stand 27. De firma Molenberg enDekker, oliefabriek te Zaandam heeft het idee op gevat haar bezoekers wafelen in de olie van de firma bereid aan te bieden. En menig laat zich er, zooals begrijpelijk is, toe overhalen een geurig proefje te nemen. Stand 28. De N.V. Roggebroodfabriek „De Gekroonde Leeuw" te Amsterdam biedt de bezoekers een snede van haar ge bak aan en ook het roggebrood schijnt een zeer gewild artikel te zijn want het trekt veel belangstelling Stand 29. van de firma J. Koning en Co, handel in bakkerijmachines en gereedschap te Haarlem toont een geheele moderne brood bakkerij met electrische deegkneedmolen en gasoven in vol bedrijf in werking. Verder zijn alle benoodigdheden voor het inrichten eener moderne bakkerij aanwezig. Tenslotte biedt een vischtent en het be kende „Rad van Avontuur" nog de gelegen heid menig aardig prijsje te behalen. Dit is de korte opsomming van het vele, dat de tentoonstelling biedt. Uit deze wei nige en wellicht nog zeer onvoldoende gege vens kan toch .wel worden geconcludeerd, dat de T.O.M.I.B.A. voor Beverwijk en Omstreken van veel belang is en veel belang stelling verdient. Ook reeds bij de eerste be zichtiging toonde het gezelschap der genoo- digden zijn volle tevredenheid over de expo sities. Na de bezichtiging werd de eerewijn ge schonken en sprak de voorzitter der Winke liersvereeniging „Eendracht maakt Macht" een woord van geluwensch met het reeds be haalde succes. Namens de R.K. Middenstandsvereeni ging te Uitgeest sprak de heer Vrouwe woor den van gelukwensch en hoopte dat de goede samenwerking der middenstandsvereenigin- gen te Beverwijk zou bestendigd blijven. De burgemeester Jhr. Strick van Lin schoten sprak nog een enkel woord tot afscheid en wenschte het comité met de ten toonstelling veel succes. Nog zij vermeld, dat de N. V. Stoommeel fabriek Holland bij de opening aan het comité een bloemstuk zond. Dc tentoonstelling is nu geopend en trekt reeds de eerste dagen veel belangstel ling. en misverstanden moesten worden hersteld, j. Struijcken, den voorzitter der R. K. Mid den alleen hersteld worden, wanneer de mid denstand zich in zija volle kracht toonde, wanneer deze kon bewijzen iets te kunnen presteeren en het contact met het publiek en het contact met den handel kon herstel len. lem en voorzitter der jury voor de stands. Spr. zegt met genoegen het lidmaatschap der jury te hebben aanvaard en wenscht de R. K. Middenstandsvereeniging te Beverwijk met haar jubileum geluk en wenscht haar alle I succes toe. firma R. van Lunzen exposeert de laatste vindingen en toestellen der radio. Op daar voor geschikte uren worden zelfs de bezoe kers op een draadloos concert vergast. De radio begint zich langzamerhand in te burgeren en daarom is 't te begrijpen, dat Stand 16, De heer H. H. Meyer, brood- koek- en banketbakker te Velsen toont in Zijn stand zijn bakkerskunst door een keur van gebak te exposeeren. Het geheel ge tuigt van goeden smaak en een idee voor sierlijkheid en sierlijke vormen. Vooral de horen van overvloed, het „picèe du milieu" is een fraai stuk werk. Stand 17. De „Wormer Beschuit" of de Zgn. „Toren beschuit" der firma Krijgsman en Luiting te Krommenie is in stand 17 in grooten getale vertegenwoordigd. Zelfs ont breekt de „Wormer Beschuittoren"in minia tuur, waarvan ook de beschuitzakken de af beelding dragen,met. Stand 18. De meelfabriek der firma P. Meurs Pzn te Alkmaar bepaalt zich in zijn stand tot het exposeeren-van haar verschil lende meelsoorten. Stand 30. De Sipkes Jamfabriek te Bever wijk, uit haar tijdperk van malaise weerge keerd, schijnt thans weer volledig te pro- duceeren. De stand getuigt er tenminste vandeze biedt ter aanschouwing de zeer vele verschillende producten, welke de fa briek thans levert. Thans rest ons nog een drietal stands en wel van de firma Boumans en Zoon, in fotografieën, die enkele mooie foto's exposeert, eenige ook uitgevoerd in nieuwe, nog zeer weinig gebruikte procedé's, die een aardig kleureffect weten te verkrij gen. Verder heeft de N.V. De Haarlemsche Autocentrale, eenige Ford-wagens, luxe- en vracht-wagens naar de tentoonstelling ge zonden, welke wagens nabij de groote zaal zijn geplaatst en uitmunten door fraaie af werking. Zondag j.l. heeft prof. Veraart voor de afd. Nijmegen van den bond van Studie clubs „St. Michaël" een rede gehouden over de motie aangenomen door de R. K. Kiesvereeniging „Recht voor allen" te Nij megen. Prof. Veraart zeide veel waardeering te hebben voor het pogen van prof. v. d. Heij den, den voorzitter der Nijmeegsche Kies vereeniging, om door een beginselprogram de eenheid in de Katholieke partij te hand haven. Maar met alle waardeering voor zijn werk kan spr. er niet mede accoord gaan en wel om drie redenen: Door een beginselprogram: le. Doodt men de belangstelling van de kiezers voor zijn staatkunde. 2e. Breekt men de historische lijn. 3e. Verplaatst men de moeilijkheden uit de kiesvereeniging naar elders. In dit geval de Tweede Kamer. Spr. verklaarde daarna het standpunt van het bestuur van het verbond „St. Michaël' tegenover het standpunt Nijmegen en zeide dat zijn bezwaren eenstemmig worden ge deeld door genoemd bestuur. De katholie ken van Nederland moeten, aldus spr. na tuurlijk' een politieke eenheid, en niet een staatspartij vormen, maar het moet niet ge schieden zooals men nu wil. Zij moet ge baseerd worden op het staatkundig program dat de kiezers in den loop der jaren steen tje voor steentje hebben opgebouwd. Men moet weten wat men aan de katholieke staatkunde heeft. Wij moeten streven naar ontwikkeling van een sociaal program bij de eventueele samenstelling van ons staats- program. Wij moeten daarbij de groote lijn der christelijke democratie volgen en daar door komt ook de katholieke staatsparty tegelijkertijd op hooger plan te staan. I Spr. wil geen program van actie in een beginselprogram veranderen. Men durft de groote democratische gedachte echter niet aan. De oogenblikkelijke leiding van de R.K. Staatspartij gaat de groote sociale pro blemen uit den weg. Deze leiding is niet alleen die vraagstukken uit den weg ge gaan, maar keert zich bovendien tegen de onverlaten die deze vraagstukken aan d« orde stellen. Alleen in steden als Nijmegen, Amster dam en Den Haag durft men deze kwes ties in openbare behandeling te nemen. Spr. beschouwde indertijd de verovering van het algemeen kiesrecht als een zegen en emancipatie van den vierden stand. Den invloed van deze politieke instelling nu te gan verminderen keurt spr. af en waar hier beoogd wordt een reorganisatie in de bondsleiding, moet er ook hervorming komen in de regeling en den invloed uitgaande vair den grooten bondsbestuursraad in Utrecht. Spr. kan zich de R. K. Staatspartij niet indenken zonder een staatkundig program en vraagt zch af welke regeering met ee^ program als dat van Nijmegen aan het beJP wind zou billen komen. De motie van de1 kiesvereeniging te Nijmegen getuigt van een onverstandige opvatting en daarin wordt getoond dat men geen zuiver begrip heeft van de staatkundige noodzakelijkheid van J een program van actie. Bij het debat deelde de heer v. d. Steen I Sr., voorzitter van de afd. Nijmegen vaal St. Michaël, mede, dat het bestuw dezer af. j deeling het bestuur van „Recht voor -Mlea I te Nijmegen zal uitnoodigen een debat»| avond te organiseeren tusschen Prof- Vcr»| aart en Prof. v. d. Heyden. 6. Kio-Joko deed wat hem bevolen werd maar na eenige minuten hield hi) verrast op en maakte zijn meester opmerkzaam op een teeken dat in den hals van den Indiër was ingebrand. Het stelde een kring voor, waar in zich een pijl bevond, welke in een wijd opengesperde krokodillenmuil uitkwam. Ongetwijfeld was dit bet teeken van een geheime vereeniging, waarvan deze man lid was. Deze ontdekking was voor den detective van veel beteekenis. Nog éénmaal trachtte hij den Indiër, wiens oogen hem kwaadaar dig aanstaarden, aan het spreken te lctijgen, maar roet hetzelfde gevolg. Eensklaps kreeg hij een idee. Hij fluisterde zijn metgezel in het Duitsch iets toe, waar na deze zich verwijderde. Arthur Daning boog zich over den gevangene heen en maakte zijn banden een weinig losser. Ver volgens verliet hij de kamer terwijl hij den krankzinnig geworden bedelaar met zich nedevoerde. Na geruimen tijd kwam hij weer binnen, gekleed alsof hij het huis verlaten ging en zich tot den gevangene wendend zeide hij: „Ik zal je vannacht hier laten liggen.. Mis schien dat je in dien tijd tot andere gedach ten komt." Met deze woorden ging hij weer heen en deed alsol hij het huis verliet. In werkelijk heid besi«.f hii zich echter naar hal de vertrek en bleef door een kier slaan kij-j tusschen liet dichte gebladerte verscholen ken, wat de Hindoe zou doen. j op den vluchteling. Toen hij dezen door den Urenlang bleef de Indiër onbewegelijk op tuin zag ijlen volgde hij hem op eerbiedigen J - afstand, geluidloos als een roofdier. Hij had verwacht dat de Indiër de stad zou verlaten en naar een afgelegen oord zou vluchten, maar deze verwachting werd niet bewaar heid. Integendeel. Meer en meer naderden ze het meer voorname stadsdeel, waar de Euro peanen wonen en de toren des zwijgens en zijn plaats zitten, met het gelaat naar de on dergaande zon gekeerd. Toen de nacht aan brak en de duisternis gevallen was, rees hij echter behoedzaam overeind. Met buiten gewone behendigheid wist hij zich van de banden te ontdoen. Onhoorbaar vielen de koorden op den grond en geruischloos sloop de Indiër naar het venster. Op het oogenblik dat hij naar buiten zou de begraafplaatsen der Perzen zich bevin springen keek hij nog eenmaal om en Ar- j den. thur Daning, die zag dat dit afschuwelijke I Eindelijk bleef de Indiër staan voor een monster met woeste oogen in zijn richting villa, welke omgeven was van een mooien staarde, beefde voor dien man tuin. Voor hij het tuinhek opendeed, zag bij Nog eenmaal hief de Hindoe dreigend de zekerheidshalve nog eens om en snelde het vuist omhoog..toen nam hij een koenen j pad op. sprong en verdween in de duisternis. Arthur snelde naar het raam waardoor de vluchteling verdwenen was. Daar trachtte hij den Indiër met de blikken te volgen, ter wijl hij zooveel mogelijk het blauwe maan licht vermeed.... Als een spook zag de detective hem tusschen de boomen voort- rennen. Dit duurde echter nauwelijks een minuut, toen was de donkere gestalte verdwenmH De detective ging geheel gekleed op zijn rustbed liggen en als een diepe zucht kwam het van zijn lippen: „zal Kio-Joko slagen?" VIJFDE HOOFDSTUK. Kio Joko wordt gevangen genomen. Arthur Daning had den Indiër op een ge niale wijze in een hinderlaag gelokt.1 Kio Joko zou den vluchteling achtervolgen om te weten te komen waar deze heenging. IX. Vlaüu I-natinar wachtte in scanning „Aha, zou hier de verzamelplaats der misdadigers zijn?" dacht de helper van den detective. Zijn ijver was ontwaakt.... hij liet zich door niets meer weerhouden, en de waarschuwing zijns meesters in den wind slaande, snelde hij eveneens naar het prach tige huis. De Indiër was inmiddels de brecde trap pen opgesneld en door de groote deur ver dwenen. Hij had fluks een besluit genomen, en ging eveneens naar binnen. Hier bleef hij staan op een der onderste treden van een trap, welke met dikke ta pijten bekleed was. Waarheen zou hij gaan? Ten slotte liep hij vastberaden een breede gang in, waar verscheidene deuren op uit kwamen. Een van deze deuren was niet op sjot. Alle voorzichtigheid uit het oog ver liezend, ging hij naar binnen. Hij bevond zich in een schitterend gemeu bileerd vertrek, dat geheel naar Europee- schen smaak was ingericht, Aan de 1 inker- heimzinnige wijze ontvoerd waren. Verder zag hij eenige Indiërs, die in druk gesprek gewikkeld waren met een Europe aan, wiens gezicht hij niet kon onderschei den. Het is begrijpelijk, dat een buitenge wone opwinding zich van den kleinen Ja panner meester maakte. Zijn borst zwol reeds bij dé gedachte aan den lof, die zijn meester hem zou toezwaaien. Plotseling werd hij een zoetige lucht ge waar, die hem benauwde.... Weldra was het of zijn keel werd dichtgeknepen en hij nauwelijks meer kon ademhalen. Hij verza melde al zijn krachten om weg te komen, maar het was reeds te laat Naar adem snakkend zonk hij neer aan dc voelen van het gouden afgodsbeeld. Het was _rf of alles om hem heen draaide en, reeds half reusachtig afgodsbeeld met een af- bewusteloos, meende hij nog te zien, dat er schuwwekkend gelaal. Het was geheel van j in het reusachtige beeld een klein luikje goud vervaardigd en reikte tot aan den zoi- j geopend werd, waaruit een afschuwelijke der. Kio-Joko herinnerde zich niet ooit zulk t dwerg te voorschijn kroopDaarna had een schrikaanjagend beeld gezien te hebben, bij volkomen het bewustzijn verloren. Hij deinsde achteruit en wilde reeds i vluchten, toen hij plotsling stemmen hoorde. Toen Kio-Joko weer tot zien zeiven Het was of het geluid uit den wand kwam. kwam, kwam hij tot de ontdekking, dat hij Zou zich daar een glbeime kamer bevin- stevig gebonden in de geheime kamer lag den? Hij tilde een der geborduurde tapijten Vóór hem stond de Europeaan, die hem spottend en boosaardig aanstaarde. Op diens woest gelaat hadden vreeselijke hartstoch- zijde hing een zwaar gordijn, dat de toegang naar de belendende kamer afsloot. Nadat hij voorzichtig door een kier nad gekeken en. gezien had dat dit vertrek eveneens ver laten was, trad Kio-Joko birinen. Op deze manier kwam hij in een derde en vierde ka nier, maar overal heerschte de diepste stil te. Eindelijk bereikte hij de laatste kamer van het huis. Hier was het zoo donker, dat het onmogelijk was een hand voor oogen te zien. De tapijten op den vloer waren hier zoo dik en zoo zacht dat hij tot aan zijn enkels er in weg zonk. Hij liet de lichtbundel van zijn zaklan taarn stralen en bemerkte dat de wanden met kostbare borduurwerken bekleed wa ren. Wat hem echter het meest opviel, was een die aan den muur hingen op, en luisterde met zijn oor tegen den wand. Ofschoon men tamelijk luid sprak, kon hij nochtans niets verstaan, daar men zich van een onbekend dialect of een geheime taal bediende. Eens klaps bemerkte de detective een zwakke lichtstreep.... het was een kier in den wand, waar hij doorheen ken zien. Verrast week hij achteruit. Kio-Joko ken de hot verdwenen echtpaar Bender van photographiën. De beide personen die hij door den kier kon onderscheiden waren de schilder en zijn vrouw die op zulk een lie ten hun kenteekenen gedrukt en zijn groen achtig fonkelende oogen geleken die van een slang. Eenige minuten wachtte de ellendeling of de Japanner hem het eerst aan zou spre ken, maar toen deze hem geen enkel woord waardig keurde, begon hij zelf hffonlachend: „Welnu, heer Kio-Joko, wat zegt u er wel van, dat ik u zoo spoedig in mijn macht heb? U hoort dat ik uw naam ken: ik ben dus zoo vrij mii zilven voor te stellen. Waarschijnlijk heeft u reeds meer over mijl hooren spreken: mijn naam is baron Zirbell Ten minste.... zoo heette ik vroegere in Duitschland. Ilier ben ik echter nicf meer baron Zirbel, maar Tobikah, opper-) priester van de Kukira-secte, van de aan-J bidders van den heiligen krokodilI Ik kan u dit alles gerust vertellenUI zult er waarschijnlijk niet meer in slagen uw geachten meester te vertellen wat ge ge-j zien en gehoord heb. Trouwens, zal Het misH schien niet zoo heel lang meer duren, dal wc hem ook in onze macht hebben.... I De heilige krokodil begunstigd ons slechtj als we hem vele menschen offeren, en, daa vreemdelingen hem het Dest bevallen, za hij aan u en het echtpaar Bender een sma' kelijken maaltijd hebben. Welnu, m'n beste Joko, verheug )e maa reeds in de eer, door den goadeiijken _kr<^ kodil opgegeten te worden.... of ben je misschien bang voor?" Het monster zweeg een oogenblik en een helsch hoonlachen vervolgde hij: „Ik had u gewaarschuwd! Mijnbeer D,j ning had zoo verstandig moeten zijn ons nil te achtervolgen. Hij had dienen te begrijpJ dat hij met mij niet zoo gauw klaar zou zijr Jij had er ook aan moeten denken, waard speurhond. Het gaat met jou precies hr zelfde als met je meester, met het ecnigsl verschil dat je een beetje eerder opgegetj wordt. Maar we zullen er voor zorgen, dat niet te Tang op hem hoeft te wachten., anders zou je je misschien gaan vervelen den buik van den krokodil.' (Wordt verrol)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9