$paarne*Bank Wales SUNRISE Anthraciet 1 f40.-ars;*» 1125.- Sé§ Amsterdam Westermarkt 2 Den Haag Pletterykade 48a Dinsdag 13 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15940 •f Kfl b'ieen breu'< van Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Goed bedoeld maar geiiik weinig of niets ze^end program zOU 14 Januari Afd. Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Gymnastiek in Nederland. Verhooging voorschot aan de P.E.G.E.M. De Spaarne-Bank, die, zooals elke andere Solide Bank, zich van speculaties onthoudt, voert luxe effecten orders uit met de uiterste accuratesse en zonder zelf door eenige gestie der Beurs beinvloed te worden. Engelsche schilderkunst. Statuten. Verduistering. Tramverkeer. MUZIEK. De gemeente Haarlem en de tram- concessies. Ned. R.-K. Bond van Technici. Gevonden dieren en voorwerpen. ONDER HET HANDELSMERK ZONNE-NOOTJES III ca. 20 30 f 3.75 GRUIS EN ZONNE-NOOTJES I en II ka. 50 80 f 4.05 STEEVRIJ Franco huis a CONTANT HAARLEM etc. Uitsluitend in zakken met ons handelsmerk en sluitlood. SUNRISE beteekent garantie voor Kwaliteit, Maat en Gewicht, ALTIJD VUURHOUDEND BIJ ZACHT WEER: BIJ STRENGE KOUDE FELLE HITTE. SUNRISE KOLEN MY. Het Brokkenhuis". Vergaderingen van personeel der N. Z. H. T. M. Haarlemsche Orkestvereniging. R.-K. VROUWENBOND „De tegenwoordige stand der Overheidsbemoeiing". "si-- Een nieuw Stadsbeeld. J. WEBER ZOON OPTICIENS -- F ABRIKAN i EN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphiseh Weerbericht. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaiing 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertenfiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentién tusschen den teks' als ingezonden mededeeiing 60 ci per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel' 60 ct- per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, JL QA tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen1 ÖUUU.™ Levenslange geheele on geschiktheid tot werken; ■t "7Efl bij een ongeval met 1 h|I!A T 3U.™ doodelijken afloop. T 4ÜU,n bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger T OU.™ been of arm; j men de thans reeds ontevredenen nog meer practisch onmogelijk, opdrijven en bovendien de nu rustige ele- Dc verstoorde eenheid in onze iv.-iy. lijkt ons goed bedoeld, maar practisch on- Staatspartij zet vele goedwillenden aan het jT cgelijk 'denken en schrijven, doet zoeken naar al-j lerlei middelen om het gevaar van scheuring j m onze gelederen te voorkomen. Zoo meent men thans te Nijmegen het bindend cement gevonden te hebben om alle groepen voer- laan bijeen te houden. Het middel lijkt veel op het ei van Columbus. Waarom is daar niet eerder aan gedacht? Nu we het.plan, voor ons hebben lijkt het of alle stormen Agenda bezworen kurnien worden en de eenvoud Sociëteit St. Bavo. van den opzet waarborgt de oprechtheid en uur zuiverheid der bedoeling. Gelijk men gelezen heeft, werden in de Niimegensche R.-K. Kicsvereeniging alle groepen .vereenigd op een motie, welke een uitvloeisel was van een lezing van den R.-K. meuten te hoop jagen. Wat Nijmegen wil Moedercursus 8 Stille Omgang 8 uur Bestuur Melkhandel 8' uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89M uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Onder leiding van den heer Th. J. J. van 't' Lam hield bovengenoemde afdeeling Za terdagavond haar jaarvergadering in „Lion d Or". Bij de ingekomen stukken was o.a. een uitnoodiging van het Kennemer Instituut voor de L. O. aan de leden tot bijwoning van een lezing van dr. J. v. Breemen, op 19 Jan. a.s. in het Kennemer Lyceum te Over- veen, over „de invloed van het licht op den menscb. De rekening en verantwoording van den penningmeester sluit met een batig saldo van 95 De aftredende bestuursleden, de heeren J. Admiraal en J B, A. de Vries werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer F. C. G. Duvergé die bedankte, werd ge- Bij. Amsterdamsch raadsbesluit van 12 Juli 1923 werd o.m. goedgevonden, aan de P.E.G.E.M. tot bestrijding van de kosten harer uitbreidingswerken tot een maximum van 1.500.000 een voorschot te verleenen ten bedrage van 70 pCt. dier kosten tegen een rente van 6 pCt. en met bepaling, dat dit voorschot zal worden terugbetaald, zoo dra de vennootschap een definitieve geld- Seening zal hebben aangegaan. De raad van commissarissen van voor noemde vennootschappen deelde B. en W. van Amsterdam mede, dat ten behoeve van verschillende noodzakelijke uitbreidings werken de bovenbedoelde som van 1.500.000 re^eds bijna geheel besteed is en daL het zich laat verwachten, dat in de eerstvolgende tijden nog meer uitgaven uit dezen hooide zullen moeten worden gedaan In verband hiermede en met het oog op de Bavo Smedestraat 23. i Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9hall voorzitter prof. v. d. Hevden, die zijn met- j i, van 2—half 6 en 's avonds van half 8— ning bovendien nog in enkele Katholieke j half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 Maden heeft uiteengezet. De bedoeling is, i en van 'K<'' uur o. h.t program R.-K. «„.aparR, «*£3*f?SlT. krimpen tot drie artikelen van algemeenen -- -- - --- aard, betreffende huwelijkswetgeving, gelijk stelling van openbaar en bijzonder onderwijs jen vrijheid van eeredienst en er een punt aam toe te voegen uitsprekende de nood zakelijkheid om het Rijkspersoneel een menschwaardig bestaan te bezorgen. De rest van het jongste program van dr. Nolens zou dan vervatten. Op een zoo eenvoudig begin- jsckprogram zouden alle Katholieken zich gemakkelijk kunnen vereenigen; alle stee- ssen vaij aanstoot zouden verwijderd zijn en.... de eenheid in onze partij ware op 'bet enkele beginsel hersteld! Is dit niet te mooi om waar te zijn? Eén 'ding is zeker: tegen het program van prof. v. d. Heyden kan niemand een positief be zwaar inbrengen; geen Kafholiek kiezer, hij zij ultra-conservatief of hij behoore tot de uiterste democraten, kan daartegen iets in brengen. Maar dat is voor een politieke or ganisatie niet voldoende. Men kan dan even goed en nog beter de 12 artikelen des ge- locfs als basis nemen; de zekerheid van geen tegenspraak te "zullen ontmoeten is dan nog grooter. Met het voorstel van prof. van der Heyden is de oude vraag: partij (beginsel) program en program, van actie of urgentie-program weer opgedoken. En nu is de motie-Nijme- gen, hoe eenvoudig ook, op dit ééne punt niet duidelijk, dat men niet weet of men met een louter partijprogram of met een verkiezingsprogram ad hoe te doen heeft. Uit de toevoeging van het laatste punt ever de ambtenarensalarissen zou men mee- nen, dat de bedoeling is om een leiddraad voor de verkiezingen van 1925 te geven. Het is immers ondenkbaar, dat wij Jen eeuwigen dage zullen blijven getuigen voor het menschwaardig bestaan van de ambte naren; want dan zouden wij er heel wat meer groepen in moeten betrekken. Dus is be doeld een urgentieprogram voor 1925? Maar dan is het wel heel, mager! Laat ons veronderstellen, dat het oude beginselprogram met zijn 57 punten blijft bestaan. Er is toch geen reden om dat over boord te werpen. Dan hebben wij daarin een algemeene lijn voor de Roomsche Staatkunde in Nederland. Daarnaast gaan de kiezers voor een kort en zakelijk pro gram den verkiezingsstrijd in, vertrouwend, dat de te kiezen afgevaardigden naar de verwezenlijking van dat korte program over eenkomstig de politieke mogelijkheden in de nieuw te scheppen, thans nog duistere politieke situatie zullen streven. Daarmee zal ook een toekomstige regeering hebben rekening te houden, vooral, wanneer we derom Katholieke Ministers aan het bewind komen. Maar hebben wij dan voor een toekomstige vierjarige periode, welke, naar wij hopen en vertrouwen er eene van op bouwende, constructieve staatkunde zal zijn, niet anders te vragen, dan in de motie- Nijmegen is aangegeven? Wij vreezen, dat iuist bet tegendeel van de goede bedoeling zou worden bereikt en we met het magere pro gram van Nijmegen duizenden kiezers van ons zouden vervreemden. Wij leven nu een maal niet meer in een tijd, dat men den kiezers kan vragen: stemt een Roomschen canaidaat; de heeren zullen het dan verder in den Haag wel voor u klaar spelen! Het sobere, voorzichtige program van Dr. Nolens is wel het minimum, dat kan wor den aangeboden. En voor bevordering der eenheid mag dit gerust nog een weinig wor den uitgebreid. Niet dat wij er vóór zijn den «nderen kant uit te gaan en de a.s. regee ring en volksvertegenwoordiging te voren zóó vast te leggen op allerlei scherp gestel de eischen, dat hun vier jaar lang de han den gebonden zijn Naarmate de politieke vraagstukken nog minder rijp zijn, naar die mate moet ook het urgentieprogram er óf wel over zwijgen, ófwel een dergelijke for mule zoeken, dat vrijheid van handelen voor onze politici, overleg met andere partijen, uitwisselen van meeningen in het parlement enz, mogelijk blijven. De amendementen v/aarmee b.v. de Haagsche Kiesvereeniging komt aandragen, hebben er veel van, alsóf men de politiek voor vier jaren blokkeeren wil. Maar tegenover dit uiterste staat het andere van prof van der Heyden, die ter wille der eenheid alle wenschen op zij wil schuiven. Maar dat zou struisvogelpolitiek van de ergste soort zijn; want met een der- 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur behalve Zaterdag avond. Tel 1671 R K. Leeszaal en aitleenbibliotheeb Jansstraaf 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken ,<y. .7 v\'"- V7.;^:v -■* van 2 tot' 5 uur en van 79 Woen« dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon- dags en Woensdags van 8 —IC uur n.rn. gezellig samenzijn vooi Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben'Tel 1671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigiug Jansstraat Aanvrager, om versterkende. middeleD voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdags van 1 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond. Op uitnoodiging van de English Associa tion in Holland en het Genootschap Neder landEngeland, zal de heer R. Gleadowe, lecturer to the National Gallery te Londen, een serie lezingen met lichtbeelden houden over bovengenoemd onderwerp, vooral in verband met de gelijktijdige Hollandsche en Vlaamsche kunst. De volgende data zijn vastgesteld; Arn hem 13, Nijmegen 14, Sneek 15, Groningen 16, Hilversum 17, Enschedé 19, Haarlem 21, Dordrecht 20 en Vlissingen 22 Januari. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Neckar Waterreiniger Mij., (Société des Epurateurs-purgeurs Neckar), alhier. Door de Recherche is aangehouden, de 60-jarige J. H. V„ wonende te Haarlem, verdacht van verduistering van verf en verf- gereedschap ten nadeele van de werf „Con rad". Gisterenmiddag had het tramverkeer van 5.10 tot 5.30 vertraging, doordat in de An- thoniestraat van een tramwagen de as .van een koppeling gebroken was. Het overige verkeer ondervond geen stremming. Tweede Kamermuziek- avond-Jacques Thibaud. Het kan veilig tot een der zeldzaamheden gerekend worden, dat een kamermuziekavond in den tegenwoordigen tijd een talrijk audito rium kan trekken. Hoevele avonden kan men zich niet voor stellen, dat artisten van grooten naam voor stoelen pn banken moeten spelen. Telkens weer moest men het betreuren, maar daarom bleef het feit toch hetzelfde. V Dat de avond van Maandag daarop een Zeer gelukkige uitzondering maakte kan niet anders dan verheugen en zoowel Jacques Thibaud als zijn temperamentvolle partner Louis Schnitzler waren dat ten volle waard. Jacques Thibaud is artiest in den volsten en besten zin des woords. Zijn viooltoon heeft iets in zich, dat onmiddellijk pakt, weet te boeien, maar dat men ook niet onmiddellijk kan definieeren. Als wij ons zoo juist moge lijk zouden willen uitdrukken, dan zouden we willen zeggen, dat het dat ongewoon be koorlijke is, dat geheel 'zijn spel doorstraalt, een bekoring, die zich onder zijn spel hoe langer hoe meer bij zijn toehoorders vastzet, die het een genot maakt haar hem te luiste ren. Zijn artisticiteit doet verrukkelijke dingen en deze is ook wei eenigszins oorzaak, dat men enkele tekortkomingen, zouden we ze willen noemen, dadelijk wil vergeten. Want een enkele tekortkoming was er wel, zooals het o.i. overbodig gebruik van losse a. en e. snaar, die een vlakke, soms eenigszins hin derlijk aandoende toon geeft. De 5e sonate F. gr. t. van Beethoven is een dankbaar stuk werk. Dat ondervond de violist ook. Het werd met vol elan gespeeld. Soms was het tempo wat te ruw, enkele oneven wichtigheden in het samenspel, maar mis schien kon hier een te korte tijd van voorbe reiding schuld aan zijn. In Corelli's La Folia mochten wij Thi- baud's fameuse techniek in de glasheldere dubbelgrepen en octaven bewonderen en Lola's heerlijke zangrijke symphonie espagno- le was doortinteld van het enthousiasme, dat die muziek leven doet. Het was hier een diep en innig samenvoelen der twee kunstenaars. Eenige kleinere werkjes, waarvan we noemen Andante van Mozart en Rondo van Mozart- 'Kreisler besloten het geheel. De zeer goed bezette zaal toonde zich bui tengewoon enthousiast en het applaus nam soms den omvang eener ovatie aan, zoodat Thibaud niet dan na een tweetal toegiftjes kon vertrekken. Louis Schnitzler's spel was, als altijd, vol- komen beheerscht en knap van techniek. M. kozen de heer A. J. Meyerink, zoodat het bestuur als volgt is samengesteld: 1 h. J. J. van 't Lam. voorzitter, J.' Admiraal, secre taris (Verspronckweg 75), J. B. A. de Vries, penningmeester, mej. M. B. Roozen en A. J. Meyerink. Het uitgebreide jaarverslag van den secretaris getuigt van Veel actie. We memoieeren o.a de demonstratie Bode gymnastiek op 23 Mei in den schouwburg aan .den Jansweg; den athletickcursus ge geven door den heer v. 't Lam; de lezirtgen van dr. Mauritz en v. 't Lam resp. over „me dische keuring bij de athletiekbeoefening" en „de athletiek in verband met de Olym pische spelen"; de vaardigheidsproeven door de leerlingen der hoogste klasse van de lagere scholen en de „zwemwedstrijden om het „Dr. Merens" en het „H, O. Z. diploma." Verder werden de voorloopige plannen besproken, indien de jaarvergadering van de V. v Leeraren en Onderwijzers in de gyfnnastiek eventueel in Haarlem zou wor den gehouden Naar aanleiding van de door den Minis ter genomen maatregelen, waarbij bepaald is, dat de lijnen der N.Z.H.T.M. Je Haarlem voortaan onder de Rijksregeling zullen val len, waardoor als 't ware de concessievoor waarden van nul en geener waarde zullen worden, zoowel wat de loonregeling van het personeel als het vervoer van materiaal door de stad betreft, heeft het College van B. en W. zich met den Minister in verbin ding gesteld, ten einde alsnog te trachten de genomen maatregelen ingetrokken te krij gen. Van dit antwoord hangt voor de gemeente veel af, vrat haar medezeggingschap in tramzakèn aangaat. Zondag 11 Jan. j.l. hield de afd. Haarlem en omstreken van dezen bond haar jaar feest. Des morgens te 9 uur werd in de Spaarnekerk eene H. Mis gelezen voor de leden en hunne gezinnen, 's Avonds te 7 uur omstandigheid, dat het tijdstip voor het sluiten van een definitieve geldleening door de vennootschap nog. niet is aangebroken, aangezien de acten van inbreng nog niet gepasseerd zijn, verzoekt de raad van com missarissen der vennootschap B. en W. te willen bevorderen dat wordt goedgevonden hét bedrag van 1.500.000 te verhoogen tot 3.000.090 met handhaving overigens van de gestelde voorwaarden. Het aandeel der pro vincie en dat der gemeente Haarlem in dit verhoogde voorschot zal evenals dit het ge val was met het eerst verleende voorschot respectievelijk 20 pCt. en 10 pCt. bedragen. Evenals in 1923 zijn B. en W. van Amster dam ook thans van oordeel, dat in verband met de verhouding waarin de Gemeente tol de vennootschap staat, het verzoek van den Raad van Commissarissen behoort te worden ingewilligd. Naar B. en W. vernamen, heb ben Ged. Staten van Noord-Holland reeds medegedeeld een voorstel tot verhooging van het aandeel der provincie in het voor schot bij de Prov. Staten aanhangig te heb ben gemaakt, en volgens berichten in de dagbladen hebben ook B. en W. van Haar lem een voorstel van gelijke strekking bij den Raad dier gemeente ingediend. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor hiertoe te besluiten. T. Rossen, Harmenjansweg 68, armband. A. Brandt, Zuiderstraat 13, beursje mot geld. B. Beems, Nassaustraat 29rd„ rijwiel- bel.-plaatje. G. v. Dijk, Tulpenstraat 17N, beursje met rozenkrans. Jonkman, Eikenlaan 26, H'steede, rijwielbei -plpatje. G. Nijhuis, Gr. Willcmstr 19, bal A. Bruggink, Drap- penierstr. 18rd„ bontje. .T. v. d. Heuvel. L. Poellaan 18d. ceintuur, blauw. M. Dirksen, Spaarne 49. idem, grijs. A. Kobes, Oudewcg 57, idem. grijs. W. C. Stammers, Breestr. 3b rood, das, wol. Rijbroek, L. Wijngaard- str. 4, duimstok. J. v. Vueren, Delfstr. 13, insigne. J. Sougé, Amsterdamstraat 3e, lorgnet. D. Steenkist, Plein 9, dop met kogels van een motor-onderdeel. J. Knegt, Kam- perstraat 39, moker. W. Hessels, Zijlstraat 41, manchetknoop. C, Koelemeijer, Nieuwe- gracht 32, nijptang, schuurpapier, schroeven draaier, Wed J. Klein, Kennemerplein 2, HAA-RLEM - PARKLAAN 107 TELEFOON 13749 was er feestvergadering in gebouw Sint Ba vo. Na opening door den voorzitter, den heer P. Dekker Sr., die de afd. opwekte tot den strijd, vooral door de jongere generatie, werd het woord gegeven aan den geestelijk adviseur der afd., kapelaan Wennen. Spr. schetste de deugd van moed, in verschil lende voorkomende gevallen, en wees op het feit, dat de hedendaagsche menscb te weinig moed bezit,, in de ware beteekenis van het woord. De ware moed komt pas tot zijn-vol heid, wanneer wij in God gelooven. Zeer dui delijk, met welgekozen woorden, gaf spr. aan, hoe wij deze schoone deugd ons eigon kunnen maken. Met een krachtige opwek king, vooral aan het adres van laüwen in de vakorganisatie, sloot spr. zijn zeer geani meerde lezing. Langdurig applaus oogstte ZijnEerw. voor de moeite. Na een woord van oprechten dank aan den sfireker gaf de voorzitter de verdere leiding over aan den voorzitter van de feestcom missie, den heer J. de Graaf. Op het pro gramma stond: Gezellig samenzijn, afgewis seld door zang, muziek en voordrachten. Schitterend is het program afgewerkt. De gezelligheid en saamhoorigheid kwam tot volle uiting. Veel droegen hiertóe bij de hee ren Chr. Huyboom Jr. en Zwitser met hunne komische stukjes. Voorts mogen wij noemen den nationalen zangwedstrijd, waaraan alle aanwezigen deelnamen en welke danig de lachspieren in beweging heeft gebracht. De lc prijs werd gvivonnen door „Het schorre kikkertje", de 2e prijs door „Het Bietenrooiers Zangkoor Aan de pianiste, mej. C. Bultèrs, komt een woord van lof toe voor haar mooi en on vermoeid spel. Te klokke 12 uur werd deze schitterend geslaagde feestavond met „Roomsche Blijd schap" gesloten tabakspijp. Politiebureau Smedestraat, por- temonnaie-heeren, P, v. d, Lely, Laan van Rozendorp 15, Heemstede, idem met inhoud. H. Dubbeling, Lumeystr. 5e, Velseroord (autobus 47), portefeuille met inh. E. Blank- water, Linschotenstr. 36, portemonnaie m. i. H. Groenendaal, Gasthuisstraat 24 B rd„ id. met inh v. Kessel, Plein 5, rijwiel, dames, N. Court, Zoetestraat' 26, rijwielpomp. G. Hensen, Beeksteeg 3, schoentje, bruin. R. v. Dam, Jan Steenstraat 22, schoen, dames. G. Monné, Leidschestr. 99, sierspeld, A. Boo- mans. Eschdoornstr. 68. Schoten, sierkam. H. John, Emostraat 13, tasch met boeken. P. Dal, Bakkerstraat 23, taschje met inhoud. J, Prinsen, Prinsenbolwerk 54, taschje m. i. Hel bestuur van „Het Brokkenhuis" hield gisterenavond een bijeenkomst ter bespre king en goedkeuring van statuten en huis- hcudelijk reglement. Het huishoudelijk reglement werd goedge keurd, terwijl op de statuten de koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. Het wachten is thans nog op de beslissing van B er. W. inzake de aanvrage van. het bestuui, om toewijzing van een pand, waar in „Het Brokkenhuis" kan worden geves tigd. Morgen, Woensdag 14 Januari, wordt ten 8 uur in het gebouw „St. Bavo" voor de leden van bovengenoemde afdeeling onder leiding van den heer, Geers een vergadering gehouden, welke om de punten der agenda zeer belangrijk genoemd kan worden. Naar wij vernemen zal daar warden be sproken de kwestie van de reeds aange- konaij^ie loonsverlaging van het personeel, dienstdoende op de stadslijnen; het pen sioenreglement. Van het reglement dienst- voorwaarden zal een uiteenzetting woraen gegeven en tevens zullen de punten ter be handeling voor de eerstvolgende conferentie met de directie worden opgesteld. Het laat zich dus aanzien, dat deze vergadering zeer belangrijk zal zijn. Om deze rede wordt een opkomst van alle leden verwacht. Na het Mozart-Beethoven programma van Zondagmiddag, hetwelk een zeer talrijk ge hoor tot zich heeft getrokken en hoogst voldaan werd aangehoord, geeft de H. O. V Woensdag een groot vocaal en instrumen taal opera-concert met den bekenden bari ton-zanger Joh, Nelissen als solist. Hij zal voordragen de Aria „Fünftausend Thaler" aus „Der Wildschütz," benevens „Toreadorlied" uit „Carmen" en, de „Cava- tine" uit „Le Barbier de Scvilla alles met orkestbegeleiding. Als orkestwerken worden uitgevoerd: Balletmuziek uit Faust en Fragmenten uit Mad. Butterfly. Met de Ouverture's „Die lustigen Weiber von Windsor" en „Le Barbier", vormt dit een prettige keuze uit het opera-reper toire. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat de achteruitgang van eten R. K. Vrouwen bond met duizend leden, waarover de vorige week gewag werd gemaakt, niet in één jaar tijds heeft plaats gehad, zooals abusievelijk werd vermeld. De Bond bereikte zijn noo£- tepunt in den revolutietijd 19181919 n.m. 2400 leden, om daarna tot 1400 terug te loopen. Met de nieuwe propaganda zal het wel weer crescendo gaan! In een ledenvergadering van de R.-K. Middenstandsvereeniging hield ae heer Chris Jansen gisteravond een rede over „De te- kenwoordige stand der Overheidsbemoeiing De voorzitter, de heer P. J. M. v. Tate- -ing, opende de vergadering op de gebruike lijke wijze, heette dan allen welkom, wenschte alle leden een Zalig Nieuwjaar, bracht hun dank, dat zij medegewerkt had den om de vereeniging te behouden en uitte den wensch, dat ook verder allen hun steun zullen blijven verleenen aan de ver eeniging. De notulen der vorige vergadering werden aangehouden.. De voorzitter brengt dan hulde aan den afgetreden voorzitter van den Middenstands- jaad, den heer C. ten Boom, die in het af- geloopen jaar zoo goed de middenstands- belangen heeft gediend. Spr. beveelt aan het krachtig werken in de onderaf deelingen en brengt dank aan de houders van hypothecaire obligaties voor hun betoonde offervaardigheid. Het gebouw zal niet verloot, doch onder hands of openbaar verkocht worden. De penningmeester, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, deelt mede, dat de linancieele toestand gunstiger is geworden. De propa ganda in de verschillende parochies heeft J ruim 800 opgebracht. l De geestelijk adviseur, de Zeereerw. heer 'rector J. P. J. Kok, wenschte dan alle leden een Gelukkig en Zalig Nieuwjaar en wenschte hun allen, alsmede ook de ver eeniging als zoodanig in 1925 alle goeds. De voorzitter heette dan welkom den heer Chris Jansen, die nu het woord verkreeg. Na een korte inleiding zeide spr., fdat overheidsbemoeiing onderscheiden moet wor den tusschen overheidsbemoeiing in abnor- malen en in normalen tijd. Spr. wees op de overheidsbemoeiing in den distributietijd en herinnerde er aan, dat na dc distributie de regeering zelf met maat regelen kwam, hare bemoeiingen in dezen te doen eindigen. Toen kwam de duurteperiode, waarvan de oorzaken niet alleen te wijten waren aan den middenstand. De economische na-oorlog heeft zijn kosten medegebracht en clie kos ten zullen mede moeten worden verhaald op de dagelijks benoodigde artikelen, wat spr. nader uitlegt. De middenstand was met de maker van de duurte, omdat hij deze regis treerde, hij was slechts de aanwijzer er van. Doch onverstandige menschen plegen het onheil te verhalen op de boodschappers van dat onheil, En onverstandigen zijn er velen. En om het privaatrechtelijk en pu bliekrechtelijk bedrijfsleven te verdedigen, wilde men den tusschenhandel uitschakelen. Maar men vergat, dat met de productie al leen het product nog met op zijn bestem ming was. Nog vele handelingen moeten ver licht worden daarna en daarom zal er een distributie-apparaat steeds moeten zijn. De tusschenhandel kan dan ook niet uitgesc a- keld worden; men bedoelde vervanging van hem. Het zou een glorietijd worden voor coöperaties, consumentenbonden, voor leve ring van producent direct aan verbruiker, voor overheidsbemoeiing. Doch men vergat, dat het publiek daar neust, waar het t goed koopst terecht kan. En teleurstellingen op het gebied van privaat- en publiekrechtelijk bedrijfsleven konden dan ook niet uitblijven. Spr. herinnert er terloops aan, dat de mi nisters Ruys en Colijn er onlangs zeil op gewezen hebben, dat de overheid van het terrein moest blijven, waar het particulier initiatief werkzaam zijn kan. De zucht naar reclasseering nam toe. Hier dcor een prijzenpolitiek, daar door verkoop van artikelen vanuit natuurlijke gemeente lijke bedrijven. Waarom? De vorm van dis tributie bij den middenstand is met kunst matig en regelt zichzelf ook natuurlijker wijze. Krachtens de ervaring in de laats.c 10 jaren moest de overheid aan de zucht naar overheidsbemoeiing in den beginne reeds weerstaan, i Amsterdam heeft vooral getracht zich in de gemeentelijke bemoeiing te nestelen: ge meentelijke lompenhandel, gemeentelijke waschinrichting, levering van aardappelen, manufacturen, bevroren vlëesch, ja, wat met al. En alles is op een teleurstelling uitgeloo- pen. Straks zal de gemeente als melkboer paradeeren. De sociaal-democratische politici staan deze gemeentelijke bemoeiing voor. Op hun instigatie of althans met hun mede werking geschieden deze. Zij zijn met hui standpunt ten aanzien van de gemeentelijke bemoeiing spoedig klaar. Maar dc andere partijen erkennen, dat de overheid n taak in deze kan hebben, maar niet zonder meer. Wanneer de overheid zich béter van haar leidende en corrigeerende taak bewuct wat Men schrijft ons: Als paddestoelen uit den grond is het aantal autobussen verrezen en vermeerderd. En, met uitzondering van een enkelen on- verantwooidelijken eigenaar, die gammele wagens gebruikt en daarmede eigen en an- derer leven waagt, wordt hel een, vooral door buitenmenschen, zeer op prijs gesteld vervoermiddel. Gaten zijn uit hun isolement verlost en wie er vroeger niet aan dacht zijn familieleden in-de stad te bezoeken waagt er nu eens een uitgaansmiddag aan. De gemoedelijke tijd van het reizen^ per omnibus schijnt daarmede teruggekeerd. Vooral in het Schoterkwartier, waar de diensten op Beverwijk en IJmuiden passee- ren kan men soms genieten van alleraar digste tafereeltjes. Ze zijn ook zoo gemak kelijk, die autobussen, ze geven heel wat meer vervoergelegenheid dan de treinen en je kunt instappen waar je wil. Zit je in een autobus dan ben je al rascb in slaap gewiegd als niet een of ander reis genoot een gemoedelijk praatje met je be gint, maar na eenige minuten schommelens, wordt er plotseling geremd en je krijgt het gevoel dat je van je zitplaats af moet. Er komt dan een passagier bij, die ergens langs den weg stond opgesteld. Dat is mc heel wat andc»s dan vroeger met die stoomtram. Van de tien keer dat je er ge bruik van maakte, zag je acht keer het 'ding nog net aan den horizon verdwijnen, als je aan Soendaplein of Kennemerplein arriveerde. Als stadsmensch wist je natuur lijk nooit precies hoe Iaat de stoomtram zou vertrekken. Het eenige wat er in zoo n geval opzat, was één of twee uur te wach ten of de apostelenwagen te nemen en een paar uur te gaan kuieren. Nu kun je er op rekenen elke tien minuten scheepsgelegen heid naar IJmuiden of Beverwijk te krijgen Het is vooral 's avonds een vroolijk ge zicht, als bij een der straten waar een bus moet passeeren, een geheele familie staat opgesteld, bestaande uit vader, moeder, en de diverse kinderen plus de familieleden, tantes en nichtjes, die de vertrekkende fa milie, na een gezellig dagje, tot aan de bus vergezellen. De vaders zijn dan, in het be sef van hun vaderlijken plicht, gedurig in de weer om te zien of de bus al aankomt. Onderwij! maken de vrouwen nog een praatje en de kinderen stoeien een eindje verderop. Waar het gesprek van de vrou wen over gaat, zullen we maar in het mid den laten, doch het varieert zoo meestal over slechte tijden, kapotte kleeren van de kinderen en over de laatste modesnuf jes, die altijd afgekeurd worden. Eindelijk ziet vader twee scherpe lichten in de verte. Dat zal de zoolang verwachte bus zijn. Dc vrouwen en kinderen nemen afscheid, on derwijl vader met zijn beide armen en pa- rapluie de autobus tot stilstaan noodzaakt. Men kijkt, doch het is een bus, die ee' andere richting in gaat. Het spelletje begint dan opnieuw en her haalt zich smos twee, driemaal. Dat zijn nieuwe stadsbeelden die hel nieuwe vervoermiddel schept en onze Hi' debrand zou er 'n aardige nieuwe „camera' over kunnen schrijven. Vooral ook over de onvriendelijkheden, die geuit worden ah een bus te laat of heelemaal niet komt Want nok dit gebeurt niet zelden. Neen geregeld is dat autobusverkee nog niet. Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Achteruit. Opgave van: Naar waarnemingen in den morgen v;n 13 Januari. Hoogste Barometerstand 775.0 m.M., tr Meunchen. Laagste Barometêrstand 743.1 m.M., tc Vestmanoer en Vaidoe. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Januari: Matige, zuidelijke tot zuidwestelijken wind, nevelig tot half of zwaarbewolkt, wei nig of geen neerslag, afnemende vorst tc 1 lichte dooi. zou beter samengewerkt kunnen wordei. Als alie middelen van het particulier initi atief, om te bereiken wdt men zich heeft voorgesteld, uitgeput zijn, eerst dan is het beginpunt voor gemeentelijke overheidsbe moeiing aangebroken. Deze heeft zich anders te bepalen tot gas- electrische stroom- en waterievering, tot exploitatie van tramlijnen bad- en zweminrichtingen e. d„ tol het heb ben van havens en dokken. Spr. wijst er dan op, hoe de vooruitgang afhankelijk is van de vrijheid van het parti culier initiatief en schetst het onwetend-zijn in het drijven van handel bij niet-handeldrij- venden. De overheid is thans haar laak gaan mis bruiken en wil dat nog meer gaan doen. Daartegen moet -gewaakt worden. Het is plicht zich tegen staatssocialisme te ver zetten. De staat moet geen bedrijfspolitick gaan voeren, tenzij van die bedrijven, welke in het gemeenteprogram worden genoemd. Het kwaad wreekt zich dan ook al in de teleurstellingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1