'PEN OoGEN I V6RGINIA £>E SPAARNEBANK Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. AvanVALKEMBUR Telegraaf- en Telefoonkantoor. Gevonden dieren en voorwerpen. De arrestatie te Santpoort. Lezing H. H. V. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. BURGERLIJKE STAND AAN ONZE WEEK-ABONNE'S De siuiswerken te IJmuiden. 35-jarig jubileum. j| moei se hebben houden voor DE NIEUWE H&ARL. j courant VV'i] verzoenen onze weekabonné's dingend, de aborirementsgélden sieed.' bij vooi uitbetaling DES MAANDAGS niet des Dinsdags of nog later te voldoen Het is voor onze bezorgers zeer lastig, wanneer de betaling der weekabonnements-1 gelden niet op tijd geschiedt. UIT DEN OMTREK. HILLEGOM. Wisseükop^sem en koersen van Ramkoapier. UIT DE PERS. De eenzijdigheid onzer sociale politiek. LEGER EN VLOOT. Militair onderwijs. KUNST EN KENNIS. BINNENLANDSCH NIEUWS Steenzout aangeboden te Lichtenvoorde. Minister Godart weer te Parijs. VERKEER EN POSTERIJEN De promotie van Dr. Pompen 'O. F. M. Broekhuys naar België gevlucht. Een vierling geboren. Een Hulppost- en Telegraaf kantoor afgebrand. Mailboot aan den grond. De schipbreuk van de „Mercurius." GEMENGD NIEUWS De zware mist. Door onvoorzichtigheid gedood. LAATSTE NIEUWS. De ontdekte moord te Amster dam. Het vermiste vlet te IJmuiden. Op heeterdaad betrapt. Groot spoorwegongeluk bij Herne. De Mecklenburgweer vlot gekomen. Het spoorwegongeluk bij Gent. De Duitsche crisis. Duitschland en zijn verpachtingen. Duitsche eigendommen in Australië. De zaken KutiskerBarmatt. Sadoul in vrijheid. De onderhandelingen met de Anjer a's. Spoorwegongelukken wegens mist. Best békend, meest gevraagd BERICHT. Dagelijks worden abonnementen en advertenties (Vraag- en Aanbod advertenties vooral) ook aangeno men tan de hier onder vermeide bij kantoren P. van Odijk, Raadhuistraat 30, Heemstede. W Molenkamp, Overtonweg 7, Schoten. C. van der Vlugt. Pieter-Kies- straat 28. Haarlem. L. van Berkel. Burgwal 115, Haarlem. A. van Dijk, KI. Houtstraat 34. W. P. van Eekhout, Breestraat 30, Haarlem. C. J. Paauw, Koningstraat 11, Haarlem J. Th Elligen= Emostraat 1, Haarlem. H. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Haarlem. P. F. Verhoogd, Leid^chevaart 144, Haarlem. E. A. J. Doornbach, Leidsche. straat 46. Haarlem. Fa. Zomer, Gen. Cronjés^raat 99. Haarlem. M. Overtoom, Assendelverstraat 40a rood. Natuurlijk worden abonnementen eri advertenties tevens aangenomen bij al onze agenten en bezorgers. DE ADMINISTRATIE. B om-aanslag. Gezantenverwisseling. Opzienbarende aanslag. j v K ioo%, -LEEUWARDEH- Amsterdam wil zijn bewoners gelukkig gaan maken met een gemeentelijk melkbe- drijf. Dat wds noodig, om het typhusgevaar tegen te gaan, om knoeierijen tegen te gaan en in laatste instantie, om den bewoners goedkoope melk te leveren. Maar nog slechts een twaalftal jaren geleden moest 't particulier initiatief op de instelling eener verordening aandringen, welke verbood het bijvoegen van water, en wat voor water, bij de melk. Het particulier initiatief moest aandringen op het tegengaan van knoeierijen en eerst in 1921 kwam eén keuringsdienst tot stand. In de grootste drie steden te zamen komt slechts één sterfgeval van typhus, veroor zaakt door het gebruik van melk, per jaar voor; het percentage der knoeierijen is ge daald in December tot 0.5. Het gemeentelijk melkbedrijf zal 1.300 li 1.400 ambtenaren vereischen. En dan het argument van goedkoopere melk! Spr. bestrijdt dit aan de hand van cijfers. Het voordeel van ruim 6 millioen is reeds terug gebracht tot 7 millioen. Wat bewoog de gemeente tot invoering dezét bemoeiing. Wij zien dit zoo: de over heid wil dit doen, opdat van zelf de andere bedrijven moeten volgen. Daartegen juist moet de middenstand zich verzetten. Niet door verdediging alleen, maar mede door veerkrachtig optrecen en door eendrachtig optreden. Men moet zich niet blind staren op eigen bedrijf, want het be lang van een enkel bedrijf loopt parallel met vhet algemeen belang. Spr. hoopt, dat door eendrachtig optreden van den middenstand de overheid niet verder zal gaan op den weg der overheidsbemoeiing, tot heil van den geheelen middenstand. Luid applaus volgde op deze rede. De voorzitter bracht den spreker dank voor zijn duidelijke uiteenzetting en dankte hem tevens voor zijn optreden in woord en geschrift tegen de belagers van de miuden- stand. Sor. merkte op, dat het proces in Amsterdam niet alleen voor die stad geldt, maar tot waarschuwing moet strekken van den geheelen middenstand. Een der aanwezigen vroeg, of niet een motie aangenomen kon worden, waarin te- g de gemeentelijke overheids-bemoeiing door Amsterdam geprotesteerd wordt. De voorzitter deelt mede, dat deze zaak in den Middenstandsraad zal worden bespro ken. De heer Van Liemt deelt mede, dat er kans bestaat, dat de tarieven van electrischen stroom voor étalage-verlichting en klein-in- dustrie belangrijk verjaagd zullen worden. Hierna sluiting met'den Chr. Groet. De vergadering werd o.m. door verschillen de raadsleden bijgewoond. Bericht van ver hindering was o.m. ingekomen van mr. Heer- kens Thijssen, mr. Bomans, den heer E. H. Krelage, jhr. J. C. Mollerus. De „Msbd." meldt, dat binnenkort tot directeur van het Telegraaf- en Telefoon kantoor te Haarlem zal worden benoemd de heer J. H. Belgraver, thans directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Mep- pel. W. Korremans, Brederodestraat 16, dames handschoen; Steegstra, Spoorwegstraat 2 (rood), grijs-wollen kinderhandschoen; E. J. Bovendorp, Raamvest 5, bruine dameshand schoen; H. Smit, Wilsonsplein 18. bruine kinderhandschoen; Rijbroek, L. Wijngaard straat 4, bruin-wollen kinderhandschoen; Slobbé, Hooimarkt 7, bruine hond Fauna; R. Piant, Adr. Loosjesstraat 38, grijs-wollen handschoen; H. v. Iperen, Zwaardstraat 5, nappa-handschoenen; R, Snoek, Olieslagers laan 5, handschoentje; J. Smit, Sophiastr. 9 (rood), dames-armbandhorloge; W. Blonk, Gasthuislaan 22, herdershond; A. v. d. Burg Kennemerstraat 9 (rood) heererthorloge; G. Warning, Klarenbeekstraat 54. vulpot lood. In aansluiting op het bericht onder Sant poort kunnen wij nog mededeelen, dat de gearresteerden zich nog bevinden in de marechaussee-kazerne te Beverwijk, op en kelen na, die zijn vrijgelaten. Het onderzoek duurt nog voort. Voor de leden der Haarlemsche Handels- Vereenigmg heeft in hotel „De Leeuwerik" gisteravond de heer J. A. B. Fibbe een le- z na gehouden over „Organisatie eigen be drijf." Deze schetste uitvoerig de verhouding van den accountant tot de handelsmenschen en zette aan de hand van een aantal vra gen uiteen, van welk g-oot nut een goede organisatie van eigen bedrijf is. De drie deelen van een zaak: het technische, ad ministratieve en financieele, punctueel in orde moeten zijn. ■Met zijn uitvoerige, duidelijke rede oogstte spr. veel applaus. De Haarlemsche afdeeling van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst geeft op Vrijdag 18 Januari 1925, 's avonds half 8, haar eerste uitvoering in de Ge meentelijke Concertzaal Uitgevoerd zal .worden „Die Jahreszeiten" van Jos, Haydn. Als soliste zullen mede wei ken Mej. Mia Peltenburg, sopraan, de heer Jac. van Kem pen, tenor en dt heer Jan Dekker, bariton. De secco-recitatieven door den heer Phons no Busch, piano Tevens zal medewerken, de zangvereeniging der afdeeling en het Utrechtsch Stedelijk Orkest, directeur de heer Evert Cornelis De algemeene repetitie wordt gehouden op Donderdag 15 Januari a.s. des avonds 7 uur in dezelfde zaal. Geboren: 10 Jan.: C. Joostenv. Rossum, Z. 11 Jan.: E: J. de BruinNathans, d. 12 Jan.: A. M. v. d. PolSchaaf, z. Ohdcrtrouwd: 13 Jan.: P. W, Foeken en A. A. H. Veen. OverDden: 10 Jan.: P. Moorenv d. Linden, 65 j., Kamperlaan 11 Jan.: J. Fleischeuer, 81 j., Kamoerlaan 12 Jan.: A. MedemblikPoelgeest, 57 j., Teijferstr. Het Ministerie van Waterstaat heeft aan- de Hollandsche Mij. tot het maken van werken in gewapend beton, het bouwen van het binnen sluishoofd en bijkomende werken voor een der schutsluizen te IJmui- den voor de somma van 2.976,000 opge dragen. Voornoemde maatschappij was niet de laagste inschrijver. Vandaag herdenkt de heer Vlug, As terstraat 16, den dag, waarop hij vóór 35 jaar in drenst trad bij de firma de wed. J. L. Zuurendonk en Zoon, behanger en stof- feerderij, Jacobstraat 21. De jubilaris mocht van bekenden en fa milieleden vele felicita'ies en bloemen ont vangen. Vanavond wordt het feest in hui- selijken kring gevierd. 8 hetgeen om U heen geschiedt bre?g< u het spoedigst maf ALLE gebeurtenissen voN '"O'S op ae hoogte Tentoonstelling, De Postduivenvereni ging '„De Zwaluw" zal in het gebouw van den R.K Volksbond alhier op 17 en 18 dezer een fraaie clubtentoonstelling hou den. Er zijn met minder dan 125 inzendingen toegezegd". Waar de entrée zeer gering is, vertrouwt men, dat zeer velen deze ex positie eens zullen gaan bekijken. Gouden Bruiloft. Zaterdag vierde het echtpaar J. Warmerdam alhier, onder g-oo- te belangstelling zijn gouden bruiloft. De Hillegomsche Harmoniekapel bracht het feestpaar des avonds een serenade. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Brui nenberg en J. Lanting. J. P. Walkers en C. Kockelkoren. Th, Spreeuw en S B. de Boer Getrouwd: J. Jansen en M. J. van Bee- len. L. A. Apswoude en B. J. Kres. J. Meijer en H. Mink. J, Kokkelkoren en C E van Etten. Geboren: d. van P van der MeerSchaap d. van C K. van der VoetBalk. z. van M. J. KoenenVan der Pouw. Overleden' H L. Bolvers, m., 25 jaar. Holl. Bloembollenkweekersgenootschap. De afdeeling Hillegom hield Zaterdagavond haar jaarvergadering in „Flora". De Voor zitter, de heer W. M. Ruigrok, opent de vergadering met een woord van welkom en wenscht de leden individueel en hun gezin nen, alsmede hun bedrijf, een gelukkig jaar toe. Hij hoopt, dat het niet minder voor spoedig moge zijn als 1924. De secretaris leest de notulen, die onder dankzegging worden vastgesteld. Aan het Jaarverslag ontleenen we het volgende.' In 1924 werden 3 bestuursverga deringen en 4 ledenvergaderingen gehou den, welke laatste door gemiddeld een 20- tal leden werden bezocht. Er traden in dat jaar 9 personen als lid toe, terwijl 6 be dankten; 2 werden ons door den dood ont nomen Dé Beurs was niet bijzonder leven dig, doordat zeer veel thuis werd verkocht wegens de groote vraag. De kweekers heb ben een gustig jaar gehad, doordat de prij zen goed waren Het jaarverslag gewaagde van' een zekere onverschilligheid in het ver- eenigingsleven De wensch werd uitgespro ken, dat het bezoeken der vergaderingen beter zou worden, wijl er in het vak nog veel te verbeteren valt. Het aantal leden bedraagt thans 170 Onder de ingekomen stukken was een vlugschriftje over Aalties- ziekten o.a van Dr. Van Slogteren. Er ko men zeer wetenswaardige dingen in voor, zoodat het bestuur besloten heeft, het voor de leden bij de eersvotlgende ledenvergade ring bij te sluiten De heeren W. M. Ruigrok en W. Lom- merse Hzn., als bestuursleden aftredende, warden met algsmeene stemmen herbe noemd en namen de benoeming aan. Hierna werd overgegaan tot het stellen van een candidaat voo- het Hoofdbestuur, in de vacature P. N. Jonkheer, die niet herkiesbaar is. Op voorstel van het Bestuur werd met alg. st. als zoodanig gesteld de heer F. Lommerse Pzn. De zusterafd. van District 2 zullen worden uitgenoodigd, de zer. candidaat te steunen. Voorstellen voor de Alg. Verg. Waren niet ingekomen. Van verschillende' zijden waren klachten, dat meerdere bloemisten het leege goed niet franco terugzenden, ofschoon dit toch volgens de algefneene han-telsvoO waa-den geschieden moet. Het bestuur zal stappen doen, om aan deze bepaling de hand te houder Nog werd besloten, het ve-<5aderin<sbe- zoek aan te moedigen door het houden van een verloting. De voorz'tter dankt nu de leder voor hun belangstelling en voor de zakelijke be sprekingen, waarna hij op de gebruikelijke wijze sluit v 13 'ANU1R1 KERSTE KOERS BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEhNEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO BAZEL NEW.YORK ROME g LATERE KOERS 3 58.90 13.25 12 45 i 34% .81 Va >6 75 14 10 i7 90 47 8d 47% 10.371/2 „Nieuw Nederland" schrijft; „Wij hebben een uniforme Arbeidswet, met haar norm van 8/4 uur per dag en 48 uur per week. Ongeacht den aard van den arbeid, geldt dezelfde norm. Dat is de op zet, de eenzijdige opzet. Niet wordt ge vraagd naar het evenwicht tusschen socialen vooruitgang en economischen vooruitgang; niet wordt als doelwit genomen de harmo nieuze verzorging van het sociale belang, gelegen in beperking van arbeidsduur, en het economische belang, bestaande in de toename der productiviteit. De uniforme re geling van den arbeidsduur kan niet gericht zijn op de behartiging van het belang eener ruime voortbrenging, omdat zij voorb'gaat den bijzonderen aard en beteekenis van 'en arbeid in de onderscheidene bedrijfstakken. De uniforme regeling van den arbeidsduur moet gericht zijn op een miskenning van het belang eener ruime voortbrenging omdat in haar ligt opgesloten de gedachte, niet hoe lang, maar hoe kort slechts behoeft te wor den gewerkt. Naast de uniforme Arbeidswet noemen wij onze Invaliditeits- en Ouderdomsverzeke- ring. Ook hier eenzijdigheid Vermindering van levenszorg is wederom het, op zichzelf zeer lofwaardige en mooie doel. Maar elke prikkel voor den arbeider, vöor de massa, om door harden en kundigen arbeid zich veilig te stellen voor kwade tijden, wordt erin gemist. In de Eerste Kamer heeft Prof. Diepenhorst het paedagogisch. moreel en psychologisch juister genoemd, indien men de betaling der* premie had gelaten bij den arbeider Bij de ziekteverzekering dreigt het weer denze'fden onjuisten kant op te gaad, wellicht met Je eenheidsrente nog erger te worden. Erger uit paedagogisch, moreel en psychologisch, maar ook uit economisch oogpunt. Want men verslapt de toewijding tot het werk bij elk losser maken van het verband tusschen den arbeid en zijn vruch ten, bij elk vertroebelen van het inzicht', dat alleen uit den arbeid de vruchten kun nen komen." Naar de Res.bode verneemt, zal de in spectie van het militair onderwijs wohden opgeheven. BLOOTWOL. Het aantal schapen op de geheelë wereld wordt als minimum op 500.000.000 geraamd en een levensduur van drie jaren is voor een' schaap vrij hoog, vooral Omdat de productie van „mutton" over de geheele wereld ster ker bevorderd wordt dan die van wol. Re kent men de gemiddelde hoeveelheid ruwe wol, die per schaap verkregen wordt, op slechts 1.5 Kg. (de voornaamste landen met uitgebreide schapenteelt brengen gemiddeld veel meer op) dan mag men aannemen, dat jaarlijks 250.000.000 Kg. slachtwol (bloot wol) verkregen wordt. De productie aan ru we scheerwol bedroeg in het vorige jaar ruim 750.000.000 Kg., zoodat de conclusie dat die blootwol aanzienlijk moet kunnen bijdragen om het gebrek aan wol eenigszins op te heffen, voor de hand ligt. Die invloed is echter geringer dan men uit die cijfers mag besluiten en wel .om allerlei redenen, schrijft v. O. in het „Vad." Ten eerste wordt lang niet de helft van het aantal geslachte schapen gedood in groote abattoirs, waar het mogelijk-is de vellen op de juiste wijze te behandelen, op te slaan en te verzenden. Vooral in landen als in Zuid- Amerika, waar transportkosten uit het bin nenland voor betrekkelijk goedkoop mate riaal reeds snel te hoog zijn, zal het in zeer vele gevallen niet loonend zijn om enkele vellen te verzenden. Alleen de groote Estan- cia's (die soms tot 150.000 schapen bezitten) kunnen met voordeel maatregelen nemen om ook de vellen der om een of andere re den gedoode dieren in hun geheel, of even tueel na afscheren, te bewaren en te verzen den. Qok de groote abattoirs doen dit na tuurlijk. Een tweede belangrijke reden, waarom de blootwol minder waard is als vervangmiddel van scheerwol, is gelegen in de mindere zorg die in vele gevallen aan huid wordt besteed en vooral in het feit, dat, het losmaken der haj-en veelal zoo gebeurt, dat ze voor spin- doeleinden en dikwijls ook voor het maken van vilt vrijwel ongeschikt worden. Ook het feit, dat de soortem wol niet goed uit elkaar! gehouden wordten, maakt de waarde veel minder. Het beste resulataat wordt verkre gen met de ..neest moderne netnoie, di vooral in de groote abattoirs en ook in mo derne blooterijen wordt toegepast. De vellen worden eerst in water uitgewas- schen, machinaal uitgewrongen en aan den vleeschkant ingesmeerd met een pasta van zwavelnatrium en water. Dit trekt in de huid en heeft een goeden invloed op het looi bare gedeelte ervan, terwijl de laag met de haarzakjes erin erdoor wordt vernield zoo dat de haren los komen te zitten. Volgens een oude methode, die nog zeer veel wordt toegepast, worden de natte vellen gehangen in een goed gesloten iuimte, waar- 1 in een temperatuur heerscht van minstens 65 Fahrenheit (hoe lager de temperatuur hoe langer alles duurt, maar des te minder de wol lijdt) en waarin door de werking van bacteriën rotting plaats vindt. E ontstaat j dan oök ammoniak. ^Doo- dit „zweeten" wordt ook de oppervlaktelaag van het vel vernield en na enkele dagen kunnen de ha ren er gemakkelijk uitgetrokken worden. Na het uittrekken volgt wasschen en daar bij zal de ammoniak zóó werken, dat niet alleen alle vuii en wolvet weggenomen wor den, maar dat zelfs vet dat in het inwendige van het haar aanwezig is, eruit gaat. Men krijgt daarom een stugge wol (die een groo te affiniteit heeft tot olie), die niet elastisch: meer is en b.v. voor het maken van vilt 'niet meer gebruikt kan worden. De oudste technisch toegepaste methode is het kalken. Met behulp van gebluschte kalk gaan de h/iren ook los zitten, ma^.r te gelijk neemt de kalk bestanddeelen uit de wolharen weg of blijft eraan kleven in den vorm van kalkzeep of ?ls kleine korreltjes 'kalk. Soms is het kalkge' 'te wel 8 Later moet de wol gewasschen rden met zeep en daar men nu mag rekenen, dat kalk onge veer de vijftienvoudige hoeveelheid zeep werkeloos maakt (als gevolg van ^en chemi sche omzetting), maakt het gebruik van. kalk de wolwasscherij veel te duur. Bovendien worden de haren stug en minder, elastisch. Daar verder de aanhechtende kalkzeep al leen verwijderd kan worden met middelen, die de haren aantasten of minderwaardig maken voor het verven, kan men zeggen dat het een economisch belang is, dat het kalken langzamerhand, door de twee eerst aange duide methoden wordt verdrongen. Na het losmaken der haren worden ze van het vel weggenomen door ze eruit te trekken piet de hand of met een schraper het vel ligt daarbij op een hellenden „boom" die aan den bovenkant rond is het kan ook machinaal gebeuren, maar gebeurt nog zeer veel door handkracht. Ter bescherming der handen worden handschoenen gebruikt. De .verkregen wol wordt dan in speciale machines met warmezeepoplossing uitgewasschen (hetgeen ook met scheerwol moet gebeuren) omdat gemiddeld 30 van het totale gewicht aan allerlei vuil, vastgehouden door afschei dingen uit de huid, weggenomen moet wor den. Zijn de vellen in verschen staat en op de juiste manier behandeld, dan is de verkregen wol niet minderwaardig, al worden er nooit de allerfijnste qauliteiten garens uit ver kregen, daar de behandeling met chemica- 'iën en het wasschen de haren altijd doen ijden. In het algemeen wordt blootwol gebruikt voor het mengen van de middenqualiteiten gewone wol, waaruit dan weer de midden soorten wollen goederen (zoowel lakens, als loden, tweeds en kamgarens) gemaakt kun nen worden. De blootwol geeft dan de dikte en de nieuwe wol de sterkte, en andere ge- wenschte eigenschappen. Vooral die soort die door kalken verkregen is (in het Engelsch heet die soort „slipe") wordt vooral gebruikt met „crossbed" samen voor kamgaren voor het rfiaken van midden-soort serge en tri cotages, terwijl ze ook wel alleen gebruikt' wordt voor het maken van slechte soorten vloerkleeden, tricotages, dekens en pakken. De gewone verbrandingsproef van een draadje wollen garen geeft natuurlijk geen uitsluitsel of al of geen blootwol in weef sels aanwezig is. Hiervoor dient men een mie oscopisch onderzoek te doen, omdat dan duidelijk blijkt uit het aanwezig zijn der worteleinden, dat men met blootwol te doen heeft en zelfs is door het uitvoeren van een aantal tellingen de verhouding van de ge bruikte hoeveelheden aan te geven. Nog beter is het door trek-, elasticiteits- en slijt- proeven de werkelijke get uikswaarde van de weefsels te onderzoeken, omdat immers ook betere soorten blootwol gebruikt kunnen zijn, die het goed volstrekt nog niet als min derwaardig moeten doen beschouwen. Vooral in Argentinië laten enkele groote Estancia's de vellen der doode dieren wel scheeren, zoodat dan vanzelf de worteleinden niet meer aanwezig zijn. Ook dan heeft men met blootwol te doen, die echter door de betere behandeling (wanneer tenminste de schapen niet lang dood waren, alvorens de huid verkregen en afgeschoren werd) een veel betere qualiteit vormt. Van hoeveel belang de blootwolindustrie is, kan nog blijken uit enkele cijfers. Zoo waren enkele jaren geleden in Mazamet alleen 2200 „trekkers" aan het werk, die in een jaar bijna 60.000.000 kg. huiden te be handelen kregen. Ze leverden voor export 20.000.000 kg. wol op, die alleen maar in water gewasschen en van het ergste vuil bevrijd was (en die nog chemisch gewasschen moest worden) en dan nog meer dan 5.000.000 k.g. met zeep gewasschen wol, die dus direct vóór de fabricage van „tops" (gekamde banden als grondproduct voor kamgarens) of garens geschikt waren. Betere organisatie en het toepassen van de nieuwere methoden, zullen zonder twij fel de blootwol een veel be'angrijker plaats doen innemen, vooral als de wolschaarschte niét de daaruit vrigende hooge prijzen aan houdt. Uit Groenlo wordt gemeld: De Maatschappij tot het' verbinden van Mijnbouwkundige Werken heeft binnen de gemeente Lichtenvoorde op ontginbare diepte steenzout aangeboord. Uit Parijs wordt gemeld; Justin Godart, minister van arbeid, is met uitstekende indrukken van zijn reis naar Nederland teruggekeerd, niet alleen wegens de gegevens, omtrent de volkshuisvesting opgedaan, maar ook ter. -gevolge van de hartelijke ontvangst, hem overal ten deel gevallen. De reis moest niet enkel als stu diereis worden beschouwd, maar tegelijk als ontspanning, wat den langen duur ervan verklaart. Minister en mevrouw Godart, die ons land nog niet kenden, zijn opgetogen over alles wat ze hebben gezien en onder vonden, in de eerste plaats wegens de uit'- noodigmg tot deelneming aan de ontvang sten ten Hove en de tegemoetkomingen der autoriteiten vóór alle» van de ministers Aalberse en van Karnebaek, Godart, die Frankrijk bij den Volkenbond vertegenwoor digt, heeft sympathie vooi dit lichaam. Godart werd aan het station door enkele hoofdambtenaren ontvangen en lichtte hen dadelijk over de reis in. Deze gold niet geheel als officieel, wat de erkentelijkheid van den minister voor de organisatie ervan nog verhoogt De tVelEerw. Pater Dr. Fr. A. Pompen O F. M. dit Maandag aan de Universiteit van Amsterdam promoveerde tot doctor in de etteren en wijsbegeerte verkreeg daar- bi, het praedicaat „cum laude Broekbuys, die in verbano met he. aan leggen van zijn 33e premieleening nog eeni- ge maanden hechtenis had te ondergaan naar België uitgeweken. (Vad.) Te Waspik (N. Br.) werd Zondag het echtpaar A. de Gouw verblijd met de ge boorte van een vierling. De belangstelling voor dit zeldzame feit was begrijpelijker wijze zeer groot Het hulppost- en telegraafkantoor te Leeuwen (Geld.) is geheel afgebrand. Een gedeelte van het gebouw was ingericht tot woning van den heer F, Valk De bewoners konden zich ternauwernood redden. De inkomende mailboot Mecklenburg is Maandag nabij de buitenhaven van Vlissin- gen omstreeks zes uur tijdens dikken mist omhoog gevaren. Een motorbootje heeft in vier reizen alle passagiers en ook de mail aan land gebracht Men verwachtte, dat het stoomschip vannacht tusschen één en twee uur met hoogwater zou vlot komen. Van de zijde van de K. Ned. Stoombool- mij,, wordt ons meegedeeld, dat de beman ning van de bij Gibraltar gestrande .Mercu rius" gisteravond te Gibraltar aan boord is gegaan van 't ss Rembrandt van de maat schappij Nederland. De kapitein vertoeft echter nog te Gibraltar Vertraging in het treinverkeer. De zware mist is oorzaak geweest, dat ongeveer alle treinen, die te Amsterdam aan hel Centraalstation arriveerden, vertra ging hadden Zoo bedroeg deze voor den Vli fsingschen express ongeveer 3/4 a 4 uur De Parijzer express kwam 50 minuten te laat aan, terwijl het oprvthoud van de ge wone snel- en pcrsonen'reinen van 5 tot 15 en 20 minuten varieerde. Uit Rotterdam wordt gemeld: De d'kke mist was oorzaak, dat Maandag alhier geen enkel schip den Waterweg in- of uitgevaren is. Maandagmiddag te 5 uur lagen 15 schepen voor den Waterweg, welke d00r tjen mjs[ n;ej binnen konden koppen Het Wagenveer heeft ook niet gevaren De oersonen-veerbooten voeren zeer onge- rp(ïriH Zondagavond is nabij Dieren een vrouw, die van een in ♦bewegir.g zijnde stoomtram wilde springen, onder die tram geraakt en gedood. De aannemer van Muilwijk is ter be schikking gesteld van de Justitie en inge sloten in het Huis van Bewaring. Nader meldt men ons: De vermiste visschersboot is door een motorboot-botter uit zee opgeviséht en te IJmuiden binnengesleept. TILBURG, 13 Jan Terwijl hij bezig was in te breken in de villa Casa Cara aan de Lange Nieuwstraat te Tilburg, heeft de po litie op heeterdaad betrapt M. J Dautzen- berg, een oude bekende der justitie. De man had een groote hoeveelheid tafelzilver, horloges en andere waardevolle sieraden gereed gelegd om mee te nemen. Hij is gearresteerd en in verzekerde bewaring ge steld. D. was den 9den dezer juist uit de Rotterdamsche strafgevangenis ontslagen, waar hij 4 jaar zat, wegens door hem te Rijswijk gepleegde inbraken. Tot dusver 21 dooden. Naar het W. B. uit Herne (nabij Dort mund) meldt, is Dinsdag, dus heden orgen, de D-lrcin BerlijnKeulen in het station Herne op een stilstaanden, dicht met reizi gers bezetten trein gelóopen, ten gevolge van dichten mist en duisternis. Tot dusver zijn reeds 21 dooden gevonden êt> 30 tot 35 licht- "en 'zwaargewonden, 1 r> i.'i Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan, ömda' ie machinist vair den D-trein het on veilig signaal door den mist niet gezien heeft. VLISSINGEN, 13 Januari De Mecklen burg van de Mij Zeeland, die' gisteravond bij den ingang van de Vlissingsche haven aan den grond gevaren'is, is in den afge- loopen nacht vlot gekomen en in de haven aan zijn gewone ligplaats gemeerd. Omtrent het spoorwegongeluk dat Maan dagmiddag in het sta'ion van Lanbrugge bij Gent heeft plaats géhad, meldt een V. D. uit Gent, dat in totaal niet meer dan 19 oerso- nen werden gewond, waarvan 3 min of meer ernstig. Tot de gewonden behooren geen Nederlanders BERLJJN, 13 Jan. De bladen constateeren J en dat de pogingen van, Dr Luther om en kabinet te vormen, goede vorderingen rebben gemaakt. De rechtsche bladen zijn optimistisch gestemd. De democratische bladen kondigen reeds thans oppositie aan. BERLIJN, 12 Jan Het rapport van den agent'-generaal vooi de Duitsche schadever- goedingsbetallngen aan de Commissie van Herstel bevestigt, dal Duitschland zijn ver plichtingen nakomt. BERLIJN, 13 Jan. De Parijsche Infor mation meldt dat de in Australië in beslag genoiren Duitsche eigendommen spoedig aan de meestbiedenden zullen verkocht worden BERLIJN, 13 Jan Het onderzoek in take de verleening van credieten .door de Rijkspost, is in zoover uitgebreid dat thans ook wordt onderzocht onder welke voor waarden de hypotheek en handelsbank, wel ker directeuren vervolgd worden, van de Rijkspos' credieten heeft ontvangen. Het on derzoek tegen Gebrs. Barmatt wordt voort gezet. 't Proces zal zich naar de politieke zijde ontwikkelen De Roemeniër Boris Tor- 'oini is onder verdenking van medeplichtig heid aan de zaken van Kutisker gear resteerd, PARIJS, 13 Jan. - Kapitein Sadoul die voorloopig in vrijheid is gesteld, is gister avond te Parijs aangekomen Er deden zich geen incidenten voor. TANGER, 13 Jan. De onderhandelin gen tusschen de Spanjaarden en de Anjera- stam cjuren voort. De rust is overal hersteld De houding van Faisoeli is minder vijandig. PARIJS, 13 Jan. - De mist die gister overFrankrijk hing, heeft 3 .spoorwegonge lukken Veroorzaakt, een op den Noordélij-" ken spoorweg en twee op de lijn naar Or leans. Ernstige gevolgen hadden deze on- Ardath Tobacco CaLtd.. Londen gevallen niet; 12 personen werden gewond bij een treinbotsing. SAN FRANCISCO, 12 Jan. Een bom, welke geplaatst was buiten het gebouw van den politie-chef O' Brien. ontplofte en ver nielde den ingang van het' Gerechtsgebouw. LONDEN, 13 Jan Haston, de Amerl- ikaapsehe gezant te Berlijn, volgt Kellock te Londen op. LONDEN, 13 Jan. Uit Bombay wordt gemeld, dat eenige jonge mannen een aan val hebben gedaan op den rijken burger Ab- doel-Kadoe, toen deze met zijn vrouw en een employé in een auto reed Abdoel-Kadoe werd gedood. De andere inzittenden werden gewond Britscht officieren wisten een der aanvallers te ari esteeren MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden iets luier. HeUEN 5% Nederland 1919 y? 97 6% Nederland 1923 '02%, 102%6 434 Neuerl. 191/ 88%, S8%6 1% N.-l. 1921 A.. '03%, 103%6 6% N.-1. 1923 D... '0 3 ic 6% Oude Vaart 70 70 dito Gem. Eigend 5 4% 54 Mij „Nederland" 161% 161 Scheepvaart-Unie '351/4 I35l/2 Rotterd. Lloyd '34% 134 '49% 148 Oude Boot 80 79% Holl. Stoomboot 25% 25 H. V. A 430% 429 Java Cultuur 337 335 Jurgens gew 78% 75i/2 Koloniale Bank "8% 1771/s Ir.dische Bank '41 GD/? Cert Handel Mij. 124% 124l/4 1233; 1231/2 Phoenix 99% Geconsolideerde 1785' 178 389 3891/2 U. S. Steel 124 124.5 Marine comm 13% 1^/4 Vorstenlanden 159 158 Actions id 159% 158 Comp. Merc. Arg 197/. '9% Poerworedjo 124 123 395 394 3981, 392 Deli Batavia 3741/ 373 A'dam Rubber 166a/ 1641/, Serbadjadi 2171/. 117% 116 Wai Su atra 142 Dordtsche Petr 3721i„ Southern Rails i 8) 81% Union '50% - Anacónda 93%) 95 Wabash 22% 22%6 Comm. Maxwell 4%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2