mie d De geheimzinnige ver dwijning opgehelderd. gfjlEUWS VERKEER EN POSTERIJEN. Do verdachte in arrest. Plotseling dood. De I.T.H.I.K. te Nijmegen. De vondst op het eiland. Een gestoorde trouwpartij. Oplichters. Het verleden van Barmat. Relletjes in het R.O.G. te Zeist. LANDB. EN VISSCHERIJ De intergeallieerde financieele conferentie. De herstelbetalingen in December. De Duitsche Kabinetscrisis. Opening van het Ztveedsche parlement. De niet-ontruiming van Keulen. De nieuwe Amerikaansche Staatssecretaris van Buiten' landsche Zaken. Een spoorwegongeluk. Pluimveetentoonstelling te Den Haag. De eierveiling Holland's Noor- derkwartier geopend. KERK EN SCHOOL. Zilveren Klooster-jubileum. Bij Z. H. den Paus. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. DE NIEUWE ZOMERDIENST. Binnenkort zal het voor-ontwerp der a.s. zomerdienstregeling van de Nederhndsche Spoorwegen ter kennis van het publiek wor den gebracht. Speciaal wat Amsterdam betreft, zal, naar de „Tel." verneemt, dit ontwerp enkele zeer belangrijke verbeteringen brengen. Zoo zal er een vervroegde eerste trein naar Maastricht gaan rijden, welke daar dan reeds tegen kwart voor elven aankomt. Hiermede wordt aan vele bezwaren tegemoet gekomen, want tot dusverre kon men niet in den voormiddag van Amsterdam uit in Limburg's hoofdstad komen. Voorts zal des morgens de mailtrein uit Hoek van Holland één uur vroeger dan thans het geval is hier ter stede aankomen en de avondmailtrein een half uur later van Amsterdam vertrekken. Ten slotte worden de directe verbindingen met Zuid-Duitschland aanzienlijk verbeterd en enkele Parijsche treinen.eenigzins versneld. Bij informatie onzerzijds, schrijft het „Hbld", is gebleken, dat dit bericht in hoofd zaak juist is. Alleen ten opzichte van het vertrekuur van den ochtendtrein naar Maas tricht moet worden- opgemerkt, dat deze trein inplaats van 7 u. 50 reeds om 6 u. 50 zal vertrekken. Ook het vertrek van den D-trein over Kleef en Keulen naar Mannheim wordt een uur vervroegd, dus 6 u. 18. Met dezen trein zal dan doorgaande verbinding naar Brussel mogelijk zijn. Ten opzichte der forensen-treinen naar Amsterdam worden enkele betere verbin dingen in het vooruitzicht gesteld. In October van 1915 veroorzaakte de plotselinge verdwijning van een koopman A. C. A. Busch geheeten, veel sensatie te Amsterdam. Busch maakte dee'; - uit van een combinatie die zaken deed met Duitsch land, en voor een belangrijk deel in vel handelde. Zulke combinaties", die geheel op losse schroeven stonden, zin ei in dien tijd bij honderden tegelijk geweest en de wijze van zaken doen berustte niet steeds op solide en bonafide koopmanschap. Zoo „scharrelde' Busch ook. Nu eens verscheen hij hier, dan weer daar, om de aifaire te behartigen. Busch, die 45 iaar oud was en op kamers in de Van Ostadestraat 100 woonde, begaf zich op Vrijdag 22 Oc tober 1915, per taxi naar peréeel Overtoom 2i nabij de Nassaukade, alwaar een zijner zakenvrienden, een zekere Muilwijk, op het bovenhuis woonde,* Met laatstgenoemde had hij een afspraak, die om 7 uur bepaald was. Muilwijk, die handelaar was in huiden en later zitting had in een combinatie, die in Zandvoort een sporttèntooostclling wilde organiseeren, ontving hem in zijn kantoor lokaal. Wat er daar in alle stilte gebeurd is, weet niemand. Maar wél kwam een en an der den importeur Lichtle, wonende Sar- phatipark 68, een handelsrelatie van Busch, verdacht voor en reeds den volgenden morgen begaf hij zich naar het politiebu reau "Pietcr Aertzstraat. Daar vertelde hij dat zijn vriend niet was teruggekomen en dat er mis3fhien wel wat met hem gebeurd was, omdat hij een bedrag van 12,000 aan bankpapier bij zich had. De onderhandelin gen tusschen Muilwijk en Busch betroffen ook voor een deel het koopen van drie wa gons koopwaren te Rotterdam. De politie stelde een onderzoek in, maar de zaak bleef even duister, tien jaren ach tereen. Meer dan de makelaar Muilwijk verteld had, wist ir.en niet. Deze deed in 1915 na de verdwijning het volgende ver haal: Hij Muilwijk moest zich, nadat Susch was binneugekomen, even verwijde ren. In dien tusschentijd ging de teiefoon- bel en werd Busch opgeroepen. Busch lui sterde en vertelde aan Muilwijk, dnt ie mand hem voor een zeer belangrijke con ferentie had opgeroepen. De bezoeker «v :t- Irck, maar even nadat hij de deur a.hter zich gesloten had, ging de telefoon opnieuw. Pet was een man die vroeg, of een zekere K'.aassen, compagnon van Busch, ook aan wezig was. Wie deze gSiieimzinnigc persoon is geweest, is nooit uitgekomen en vemoc- delijk Heeft dc-e alleen in. dé fantas:.- van Muilwijk bestaan. Noch van Busch, noch van het geld, dat Mj bij zich droeg, is ooit iets teruggevon den. De politie heeft tal van bezoeken aan het huis gebracht, doch kon niets vinden. Hij beweerde, dat het lijk van Buscil onder de betonplaat op de binnenplaats van het gebouw hierin was o.a. de zaak van v. Berkel's patent gevestigd zou verstopt rijn, doch nergens viel een versche plaats in de plaat te ontdekken. Later liep weer het gerucht dat Busch naar Amerika was De zaak bleef in een geheimzinnig waas gehuld. T Muilwijk zou la'er nog eens in een an dere zaak betrokken svorden. Dat was een hevige vechtpartij tusschen den makelaar Schopman en hem in een huis aan de Leid- schegrachl, een ruzie, die later door de rechtbank nog uitgeplozen werd. Nu» tien jaar later, kwamen de centrale recherche dingen ter oore, die het besluit wettigden Muilwijk te arresteeren. Een der inspecteurs begaf zich naar Purmerend en arresteerde den verdachte- ddar. Nader verneemt de Tel.. dat het lijk van Busch Zaterdagmorgen achter de perceelen Overtoom 23 en 25 is gevonden. Naar aanleiding van verschillende mede- deelingen liet de centrale recherche den grond onder bet achtergedeelte, waarin een garage is gevestigd, omgraven. Dit gebouw is ongeveer 10 jaar geleden opgetrokken en zou als zeepfabriek in gebruik worden ge nomen, Dit plan beeft men laten varen en later is het een garage geworden. De po litie gaf voor, ten einde te vermiiden dat er iets uitlekte, dat de rioleeering veranderd moest worden Zoodoende kon eenigc da gen doorgewerkt worden, zonder dat men vermoedens kreeg Er werden verschillende putten onder den grond gemaakt. Zaterdag stieten de gravers op een losse betonnen plaat, die een dikte had van ongeveer 10 centimeters. Waartoe deze plaat diende zou spoedig blijken. Het ding werd verwijderd en toen men iets verder groef kwamen de schoppen van de werklieden in aanraking met een hout. Dit was afkomstig van den deksel van een kist. Een uur later had de politie een groote pakkist blootgeleegd, die 60 cen'imefers onder den garagevloer was geplaatst. De afmetingen waren ongeveer 90 c.M. lang, 60 c.M. breed en 50 c.M. boog Voorzichtig lichtte de commissaris van de centrale recherche een pVrnk af en tot al ler schrik aanschouwde men bij het nent j van een lantaarn een broek en een paar j schoenen. De justitie werd gewaarschuwd en Zondagmorgen werd in tegenwoordigheid van den substituut-officier van Justitie, Mr. Reilingh, en van den recherche-commissaris Mr, Dons, de kist geopend. Nog verneemt de Tel. over dit opzienba rend geval: De politie te Amsterdam heeft in zake het verdwijnen van den koopman Busch verschillende kceren mededeelingen betreffende het geheimzinnige geval ont vangen. Haar onderzoekingen hebben zich dan ook uitgestrekt tot Duitschland en Ame rika, in welk laatste land Busch zich zou ophouden. De koopman ging meermalen op reis en dan bleef hij dagen achtereen, ja, soms weken onderweg en liet niets van zich hooren. Zijn vrienden dachten negen-en- een-half jaar dan ook niets anders of Busch was weer op reis. Nasporingen bewezen dat dit niet het ge val was, en dank zij een meer positieve me- dedeeling die de politie onlangs bereikte, werd een nieuw onderzoek, ditmaal door de Centrale Recherche ingesteld. De arrestant van Muilwijk werd Zondag naar de garage gebracht en werd met het stoffelijk overschot van Busch geconfron teerd. Hij bleef zeer kalm en bezwoer niets met den moord te maken te hebben. In een tramwagen van lijn 15 is Maandag de 87-jarige verpleegde H. B. van de R. K. Wees- en Armenhuizen aan de West Kruis kade te Rotterdam, plotseling onwel gewor den. De oude was bij een dochter op bezoek geweest, waar hij zich niet erg goed begon te voelen. Een ter hulp geroepen genees heer achtte het mogelijk dat B. zich met de tram naar het armenhuis kon begeven. In de tram is hij overleden. Bij aankomst in het groote ziekenhuis constateerde men den dood. f De Internationale tentoonstelling van Haarwerken, Interieurs en Kleeding, welke sinds Woensdag te Nijmegen honderden be langstellenden trok, heeft, naar de Msb. ver neemt, toch niet ten volle beantwoord aan dc- verwachtingen. Men had meer attenties verwacht ^maar Nijmegen schijnt vooreerst genoeg te hebben van tentoonstellingen. Zondag, den laatsten dag, was er een inter nationaal kapconcours, waaraan Nederland- sche en Duitsche kappers deelnamen. De jury bestond uit de heeren Charles Goehl, Maurice van Staen en N. Neustadt. Er wa ren een 40-tal deelnemers, w.o. eenige -da- roes. De uitslag der wedstrijden Juidt: Af deeling A. Historische kapsels: le prijs, niet toegekend; 2e prijs, G. J, Lith Jr., te 's-Hage; 3e prijs, Neustadt, te 's-Hdge; di ploma: P, Gevers te Breda. Afdeeling B: modern kapsel (zonder postiche): le prijs, G. J. Lith Jr., te 's-Gra- venhage; 2e prijs, H. Hofman, te Amster dam; 3e prijs, mevr. Olthof-Hannes te Am sterdam; 4e prijs, G. Cahrels, te Amsterdam; 5e prijs, Missbaum, *e Dusseldorf; 6e prijs, Poos (firma Michels), Nijmegen, die tevens den bijzonderen prijs ontving, uitgeloofd voor den Nijmeegsche mededinger, die de meeste punten verwierf. Afdeeling C. Modern kapsel (zonder pos tiche); le prijs, Grabon te Dusseldorff; 2e prijs, Nissbaum te Dusseldorf; 3e prijs, G. L Lith Jr., te 's-Hage; 4e prijs, Hoffmann, te 's-Hage; 5e prijs, van Geene, te Amster dam. Afdeeling D. Grimeeren naar voorgeschre ven grimeermodel Henri IV: le prijs, S. v. Wijngaarden, te Tilburg: 2e prijs, E. de Hes- sel^ te Breda; 3e prijs, Mantes, te Eist; 4e prijs, T. Verburg, te Arnhem. Des avonds werd de tentoonstelling geslo ten met een rede door den voorzitter, den heer Vreeman. De Msb, vertelt: Er heerschte in dc laatste maanden in den boezem eener te Rotterdam gevestigde ver- eeniging eenige onrust. Welke vereeniging dit is, doet hier niet ter zake en het zij den scherpzinnigen lezer in overweging gegeven, zijn scherpzinnigheid niet in dienst te stellen zijner nieuwsgierigheid, aangezien de be langhebbenden liever niet hebben, dat hun naam in dt zaak wordt genoemd.... Die vereeniging Geeft in huur een groot eiland, in den Bergschen Plas. Zoo'n brokje vrije natuur is een genot en het1 bezit er van is goud waard Men verheugde zich dan ook zeer. Maar er kwam iets tusschen. In .de laatste weken van het najaar werd ontdekt, dat de grond van het eiland iets lugubers verborg Men was op een kist gestuit, een groote houten kist, lang en smal, kortom van afmetingen, die voor een lijkkist gel den. Er stegen naargeestige geuren uit op en mén liet de kist onaangeroerd, met ge dachten aan verschrikkelijke dingen. Na tuurlijk moest hier raad geschaft worden. Maar er gingen weken voorbij. Telkens zou een expeditie naar hét eiland worden ge maakt. De één of andere omstandigheid was echter steeds een beletsel. Zaterdagmiddag echter schenep er geen bezwaren meer te bestaan. Het was prach tig weer, de zon stond vroolijk aan den he mel en er woei een windje, "dat moed in blies. Twee bestuursleden maakten zich op naar Hillegersberg, roeiden naar hun domein, ge wapend ihet de noodige gereedschappen. In de stilte van de plassen klonk naarstig het geklap van planken, die werden losge scheurd Vol spanning bogen zich twee hoofden over wat werd blootgelegd. Er kwam linnen te voorschijn en een hoofdkussen. Toen vonden de twee het welletjes. Hier moesten zij ophouden. Hier was werk voor de politie, voor de justitie. Het resultaat eener korte bespreking, manifesteerde zich in het wegroeien van één c(er bestuursleden. De dapperste bleef alleen met de kist die de hemel wist wat bevatte. Gestolen goed, nog erger misschien, een lijk. Hij zag het medebestuurslid wegtollen; want in een zenuwachtige stemming roeien is niet gemakkelijk. Geen wonder, dat dc boot al draaiend slechts langzaam den wal naderde. Op een politiepost aan den Straatweg wa ren de inspecteut en de majoor het roerend eens, dat de Rotterdammer zéér verstandig had gehandeld, met de politie in de zaak te mengen. De inspecteur gespte zijn sabel aan. Drie onverschrokken mannen voegden zich bij den vierde en gezamenlijk scheurden de onderzoekers het linnen weg. In de kist, op een soort rustbed, lag een lijk. het cadaver van een grooten hond, een bakbeest van een hond. Met gefronste voorhoofden stond men voor de piëteitvolle daad van een dierenvriend Het viertal zweeg een wijle want er was iets treffends in, iets moois ongetwijfeld. Een' geschiedenis van hondentrouw en men- schendank. Ze konden niet boos worden. Tout savoir est tout pardonner, misschien ook hier. Maar, zei één eindelijk, waarom moest dat nu juist op ons eiland gebeuren.... De vader van de brufd te water. Dezer dagen is te Lopik (U.) een bruiloft gehouden, die niet zonder hindernissen afge loopen is De gasten werdén in tentwagens naar het raadhuis gereden, doch op een plek, waar de weg niet al te breed is, schrok een der paarden voor den motor van een auto en sprong met wagen en al in de Voorwetering. De passagiers van de andere wagens bemerkten hun vrienden al sparte lende in het water en sprongeé uit de wa gens om hun de behulpzame hand te bieden. Het mocht' gelukken, allen behouden op het droge ie brengen. Daar evenwel ook dq vader van de bruid zich onder de drenkelingen bevond ontstond er eenige stagnatie, en het duurde nog ge- ruimgen tijd eer het huwelijk voltrokken kon worden Waarna men vol goeden moed huiswaarts toog en de bruiloft een aanvang Te Venlo zijn twee Duitschers aangehou den, die in meerdere winkels beduidende inkoopen doen en deze dan betaalden met vóór-oorlogsch papieéen geld, dat thans waardeloos is. Zij gaven dit waardeloos geld als rentemarken uit en lieten zich ook nog het te veel in Nederlandsch geld terugge ven. Julius Barmat, de leider van het Barmat- concern, die zich thans le Berlijn in hech tenis bevindt, heelt van 1908 tot 1913, in Rotterdam gewoond. Hij is te Londen ge huwd met Rosa de Winter. Als translateur en leeraar aan de Berlitzschool verdiende hij te Rotterdam zijn brood. Hij stond in nauwe relatie tot de firma Winterling en Co., een door Winterling en Eisner opge richte premieloterij. Winterling en Co. ver anderde later in Barmat en Co.; meermalen kwamen uit Rusland bij het toen te Rot terdam gevestigde Russische consulaat klachten in wegens zwendel, maar tot een vervolging is het nooit gekomen. Eenmaal is aan de practijken van de fir ma, waarin later nog zekere Bolander was opgenomen, een einde gemaakt. Alle pape rassen werden op het toen aan de Leuve- haven gevestigde kantoor in beslag geno men. Van een soortgelijke in Utrecht gevestig de onderneming, de maatschappij Beider Belang, is Julius Barmat, wiens eigenlijke voornaam Judfco is, ook eenigen tijd ver tegenwoordiger geweest. De oorlog heeft dézen handigen Oekraï ner, van wiens buitengewone en weinig scrupuleuze gladheid men de sterkste staal tjes hoorde vertellen, zijn kans gebracht. Op 23 Mei 1916 is de Algetneene Export en Import Maatschappij gesticht, ter voort zetting van de handelszaken van de firma Barmat en Co., met een kapitaal van 100.000, waarvan 40.000 was gestort. Unter den Linden 44 te Berlijn was een filiaal gevestigd; het hoofdkantoor was on dergebracht in het pand Keizersgracht 717 te Amsterdam. In het kantoor van Barmat is het bureau van de Tweede Internatio nale gevestigd geweest, nadat hij zijn oor spronkelijke en hechte relaties met de com munisten had verwisseld voor een nauwere verstandhouding tot de sociaal-democrati sche voormannen in Duitschland en ook in ons land. Van den invloed van Barmat in Nederlandsche socialistische kringen spreekt het feit, dat hij reeds in 1918 toen hij nog tot den heer Wijnkoop in nauwe be trekking stond en de door de Sovjet-heeren in Moskou voor de communistische prooa- ganda in Scandinavië en Nederland be schikbaar gestelde gelden moest bezorgen voorzien van een introductie uit socialis tische kringen, zich tot regeeringsautoritei- ten heeft gewend en het aanbod heeft ge daan te zorgen voor graanuitvoer uit de Oekraïne. Men was eerst van zins deze kans, hoe weinig vertrouwen men ook in 's mans macht had, om ons land, dat toen, wat zijn levensmiddelenvoorziening betrof, in een zeer benarde positie verkeerde, te helpen, niet te laten voorbijgaan. Toen als voorbereidende maatregel Bar mat bet noodig vond zijn hier te lande wonende landgenooten te registreeren, is van de heele zaak niets gekomen. We heb ben dan ook in dien harden tijd geen korrel Oekraiensch graan aangevoerd gekregen. Barmat's Amexima had in die dagen een personeel van 60 man; de familie de Win ter, Barat's broer en neef, speelden ook toen reeds een rol. Zijn invloed in Duitsch land bleek uit het feit, dat hij in Neder land niet alleen allerlei levensmiddelen in kocht, maar bovendien het alleenrecht van invoer van textielgoedëren en manufactu ren uit Nederland naar Duitschland had. Barmat zelf stak het niet onder stoelen of banken, dat hij o.a aanbevelingsbrieven van president Ebert en de Wurtemburgsche ré- geering bezat. Hij beroemde er zich op, dat hij dooi zijn invloed op het Duitsche gezantschap in Nederland iedereen, dien hij wilde, zijn pas voor Duitschland bezor gen of ontnemen kon. Zijn auto zou hem door de Duitsche tegeering verschaft zijn en 200 millioen mark (geen gedeprecieerde) waren htm ter beschikking gesteld voor zijn inkoopen. Wat van dit alles juist is, zullen we waarschijnlijk binnen eenigen tijd wel hooren. Dat de Duitsche strafrechter de handen zal vol hebben aan dezen handigen en gewieksten zakenman, die aan de Hol- landsche rechtbanken indertijd bekend was om zijn procedures over vorderingen op zijn firma voot geleverde goederen, daar van kan men zeker ziin. Men schrijft ons uit Utrecht: In de laat ste dagen van het afgeloopen jaar zijn in het R. O. G, voor meisjes te Zeist ernstige onlusten uitgebroken, die zoo hoog liepen, dat de directrice geen raad meer wist en dc hulp der politie moest inroepen. De commissie van toezicht lichtte verontrust den minister in, die daarop zelf de zaken in oogenschouw ging nemen. Voor het eetst I bezocht Z. E. de inrichting. De oproerige meisjes sloegen ramen en deuren stuk om j bij elkaar in de zaal te kolr.en. Alle ge- I hoorzaamheid was zoek. De ontevredenheid kwam tot uitbarsting omdat de meisjes be kort waren in hun vrijheid in verband met niet nader te noemen handelingen. Vier da ge is de oolitie in het gebouw geweest. Het gesticht te Zeist werd volgestopt met allerlei elementen, welke voor de samen- loving in het verban-lalrjaar ongeschikt zijn. ITet is met de verzorging van het verwaar loosde kind niet in orde tegenwoordig. WASHINGTON, 12 Jan. De regeering heeft de ontwerp-overeenlcomst, te Parijs tot stand gekomen tusschen de Amc-ikaan- scbe vertegenwoordigers en de geallieerde ministers van Financiën, aanvaard. LONDEN, 12 Jan. Heden werd op het Foreign Office aan de journalisten meegedeeld, dat de voornaamste doeleinden van de con ferentie te Parijs cp bevredigende wijze zijn bereikt, n.I. de oplossing van de quaestie der kosten van de bezetting van 't Ruhrgebied, de regeling van dc prioriteit voor België en de oplossing van de quaestie der Ameri- kaansche eischen betreffende de oorlogs schade en de kosten van de bezettingstroe pen. De Fransche minister van Financiën, Clémentel, heeft aan het Foreign Office een nota gezonden betreffende het vraagstuk der geallieerde schulden, waarin hij niet zoozeer bepaalde voorstellen doet, als wel dit vraag stuk nader toelicht. Het probleem werd te Parijs besproken, met het gevolg, dat de oplossing in de toekomst gemakkelijk za! vallen, LONDEN, 12 Jan. Indien de deskundigen der financieele conferentie te Parijs heden avond gereed komen met het geven van concreten vorm aan de bepalingen van de overeenkomst, die de vertegenwoordigers der geallieerden in niet-formeele besprekin gen hebben bereikt, zal daaraan morgen een voltallige zitting haar aandacht wijden en zullen resoluties worden voorgesteld, die 't geheele veld der besprekingen bestrijken. Algemeen wordt verwacht, dat deze reso luties zullen worden aangenomen en Gat al dus de bizondere quaestics van de toewij zing der ontvangsten krachtens het plan- Dawes en de beschikking over de opbrengst van de Fransch-Belgische bezetting van het Ruhrgebied zal zijn geregeld. In politieke kringen te Londen wordt gtoote voldoening geuit over de vorderin gen, die ter conferentie zijn gemaakt en over het vooruitzicht van baar welslagen Verwacht wordt, dat Churchill tegen Donderdag te Londen terug zal zijn. Hij zal dan de te Parijs getroffen beslissingen ter goedkeuring aan zijn collega's voorleggen. WASHINGTON, 12 Jan. Het departement van Buitenlandsche Zaken wijst er op, dat de financieele overeenkomst te Parijs ge troffen, geen afwijking beteekent van de Amerikaansche politiek ten aanzien van de aanspraken krachtens het plan-Dawes op 'n deel der Amerikaansche annuïteiten. Daar de bijzonderheden nog niet zijn ontvangen, heeft de goedkeuring der regeering slechts betrekking op het beginsel, waarop dc Over eenkomst is verkregen. I PARIJS, 12 Jan. In de ter conferentie ge sloten overeenkomst wordt aan de Vereen Staten definitief een bedrag van 62 millioen goudroark toegewezen, afgestaan door Bel gië uit Öe ontvangsten in het Ruhrgebied Dc overige 970 millioen gou^mark zullen met in<«atg van September 1926 worden verdeeld in 17 annuïten zonder interest. Bij wijze van Vergoeding voor materieele schade zal Amerika 12% pCt. ontvangen van de Duitsche stortingen ingevolge het plan-Dawes. i Dit is de eersite maal sedert het verdrag van Versailles hetwelk Amerika niet' teekende dat de Amerikanen een inter geallieerde overeenkomst teekenen, waarbij 'de Duitsche herstelbetalingen worden vast gesteld en verdeeld. Churchill vertrekt Woensdagmiddag naar Londen. BERLUN, 12 Januari. Volgens het door het bureau van den agent-generaal voor herstelbetalingen gepubliceerde overzich'. heeft hij in December aan of voor rekening van de landen, die recht hebben op schade vergoeding, betaald c.a, 58.59 mil'ioen goud mark. De betalingen betreffende uitgaven voor het bezette Rijnland, voor militaire en marineccntrolecommissies bedroegen c.a. 5.77 mil'icen? Voor den dienst der Duitsche buiten'ardsche leening is in December ge boekt 7.24 millioen. Volgens dezelfde statistiek betaalde de agent-generaal sedert de oprichting van zijn bureau in totaal 289,29 millioen. BERLIJN, 12 Jan. Eindelijk en ten laat ste schijnt er dan toch schot in de quaestie van de regeeringsvorming te komen. Zag 't er vanmorgen nog naar uit, dat het dr. Lu ther al juist zoo vergaan zou als dr. Marx, namelijk, dat hij échec op échec zou lij den vanavond is men :ti parlementaire kringen ietwat optimistischer gestemd en zijn er zelfs wei-ingelichte politici, die be weren, dat het, als alles meeloopt niet uitgesloten is, dat nog vanavond laat het nieuwe kabinet tot stand komt. Nadat 't Centrum door zijn Zondagavond genomen beslut de vorming van een regeering op de basis van het burgerblok verhinderd had, heeft dr. Luther het vandaag over een an deren boeg gegooid. Hij wil nu trachten bui'en de partijen om een kabinet tot stand te brengen, een zoogenaamd „über- parteiisches Kabinet". Of het gelukken zal? Het heeft er op het oogenblik eenigen schijn van. Den geheelen dag heeft dr. Luther be steed aan besprekingen met de vertegen woordigers der burgerlijke partijen. Den ge delegeerden van het Centrum verklaarde hij, nog geen nadere mededeelingen omtrent de vermoedelijke samens'elling van. zijn kabi net te kunnen doen. Gaarne echter zou hij den Centrumman dr.- Brauns als minister van arbeid in zijn kabinet overnemen. De heeren van het Centrum maak'en d-aarpp de houding van hun fractie tegenover het nieuwe kabinet afhankelijk van Luther s antwoord op vier vragen, die betrekking hebben op de buitenlandsche politiek, de constitutie, de kwestie van de Du'tsche vlag en vooral de houding van de Duitsch-na tionalen. i Terwijl dr. Luther onderhandelde met de vertegenwoordigers van de andere burger lijke partijen, kwam de fractie van het Centrum vanmiddag weer bijeen en besloot dr. Brauns toe te staan., deel uit te maken van een „iiberparteiisches Kabinet op voorwaarde evenwel, dat ook de overige samenstelling van dit kabinet de goedkeu ring van het Centrum zou wegdragen en dat de democraat dr. Gessier rijksweermi- nister zou blijven. Naar wij hooren is dr. Luther voornemens dc verschillende burgerlijke pariijen in zijn kabinet te doen vertegenwoordigen door een parlementariër en een ambtenaar. Men noemt reeds als vrij waarschijnlijk, dat de Duitsch-nationaal Wa'lraf de portefeuille van binnenlardsche zaken, dr. Emminger, van de Beiersche Volkspartij, die van jus titie, dr. Stresemann (D. V.) die van buiten landsche zaken zal krijgen. Brauns zou dan rrksarbeid.sininister blijven, terwijl dr Gess- ler niet als democraat, doch als vakminister deel van het het kabinet zou blijven uit maken. Voer hot ministerie van financien neemt men den burgemeester van Maagden burg, Paul, die in vriendschappelijke be trekking tot Luther staat Op het oogenblik onderhandel^ dr. Luther nor met de Duitsch-nationalen, die naar het schijnt, weer moei'ükheden hohben Gemaakt. Zij eischen namelijk van, Luther garanties ten aanzien* van de oplossing van de regee- ringscrisis in Pruisen. Het spreekt vanzelf, dat I u'hor óp dit our.t geen enkelen waar- bon! kan geven. Men dient af te wachten, of hij het met de Duitsch-nationalen eens wordt. Gelukt hem dit, dan zal waarschijn lijk nog heden een einde aan de kabin.ets- crisis kemven. STOCKHOLM,12 Jan. De Rijksdag werd heden door den koning geopend. In zijn troonrede verklaarde hij o.a., dat de hetrek- kingen van Zweden tot de vreemde mo gendheden goed waren. Men leed nog over al onder de nawerking van, den oorlog. Voor den vreedzamen wederopbouw en de verzoening der volken zijn in het afgeloo pen iaar nieuwe en groote vorderingen ge maakt, doch een beslissend stadium is nog niet bereikt. Het in de jongste volkenbonds- vorgadering ontworpenplan om den Vol kenbond te ontwikkelen voor een krachti ger verdediging van den vrede en den weg naar de aNcmeene ontwapening te betreden, vormt nog steeds een voorwerp van over weging der mogendheden. Het is echter on zeker, of een verdere bespreking van dit p'an van dien aard zal zijn, aldus de ko ning, dat mij aanleiding zal kunnen geven om u dit belangrijke vraagstuk voor te leg- gen. KEULEN/ 12, Jan, Van de personen, die zich in de gevangenis alhier in Engel- sche hechtenis bevinden, heeft het grootste gedeelte uit protest tegen de verlenging der bezetting der zóne van Keulen besloten alle voedsel te weigeren. LONDEN, 12 Jan. —Kellogg, de Ameri- kaansch' ambassadeur te Londen, die in Maart a.s Hughes zal opvolgen, zal waar schijnlijk spoedig na de Parijsche conferen tie naar Washington terugkeeren om zich daar voor zijn toekomstige functie van mi nister van (buitenlandsche zaken voor te be reiden. Als opvolger van Kellogg voor de ambas sade te Londen worden genoemd de „attor ney general" Beck, Mac Cormick, de aftre dende senator voor Illinois, Hoover en de Amerikaansche gezant te Berlijn, Houghton. (Een V.D.-bericht meldde, dat Coolidge reeds definitief tot benoeming van Houghton als opvolger van Kellog besloten had). GENT, 12 Jan. Tengevolge van den mist is vanmiddag een passagierstrein, komende van Terneuzen. in het station van Langbrug- ge, bij Gent, op een goederentrein geloo- pen. Twee wagens van den passagierstrein werden omvergeworpen. Negenendertig per sonen werden gewond, van wie drie ern stig, die naar een ziekenhuis te Gent wer den overgebracht, Het aantal inzendingen op de aan 1§ tot en met 18 Januari in den Dierentuin te 's-Gravenhage te houden 40s!e jubileums- tentoonstelling van pluimveè en konijnen, vanwege Avicultura, bedraagt 4500, waar onder 2121 nummers hoenders, 215 num mers watervogels, 25 nummers kalkoenen, 215 nummers post- en 850 andere duiven en 500 koniïrien; bovendien 500 kanaries. Pluimveetentoonstelling. Te Ede is Zaterdagmiddag, in tegenwoor digheid van den burgemeester, mr. dr. C. O. Ph. bar. Creutz, door den heer H. de Leeuw de vijfde nationale Pluimveetentoonstelling geopend. Het aantal inzendingen bedraagt 715.. Voorts is een afdeeling Fokartikelen aan de tentoonstelling verbonden. In tegenwoordigheid van verschillende officieele personen, w.o. de burgemeester van ^'kroaar, is Maandagmorgen in het café „De Graanhandel", de N.V. eierveiling voor Hollands Noorderkwartier Geopend. In het lokaal is een electrisch afmijntoerie! ge plaatst, waarop de koopers door middel van een knopje op de tafels hun bedrag kunnen aanwijzen. De technische directeur, de heer Zuurbier hield een rede,, die door burgemeester Wendelaar werd beantwoord, waarna na mens den rijkspluimveeconsulent, den heer Van Asperen Vervenne. die verhinderd was een speech werd voorgelezen. Commercieel-directeur der onderneming is de heer Beekman., van wien het initiatief tevens is uitgegaan. Het doel is' de eieren-consumenten in de gelegenheid te stellen de eieren zoo goed koop mogelijk te kunnen verstrekken, waarbij tevens de bedoeling voorzit, dat de producenten den jhoogsten prijs voor hun waren krijgen. „Tel." Den 2en Februari is het 25 jaar geleden dat Frater S. Rombouts, de hoofdredacteur van „Ons Eigen Blad", tijdschrift voor prac- tische Roomsche opvoeding, zijn intrede deed in de Congregatie der Fraters te Til burg. Naar de Msb. verneemt, is Zondag j.l. in Pauselijke audiëntie ontvangen Z D. H. Mgr. Pas. Bos O. M. C„ bisschop van Ca- pi'.onade en v.icarus-apostolicus var. Neder- iandsch-Borneo. TIEL, 12 man. (Weékmarkten.) Varkens Op de markt waren aangevoerd 337 varkens een en 223 biggen. Prijshoudend. Varkens van f 1890, biggen van f 616. Granen. Op de markt was tarwe goed te plaatsen, rogge ruimer aangevoerd. Haver minder, voederartikelen als voren. Groene erwten worden erg weinig verkocht. Haver f 4.255.30, tarwe f 9.7511, rogge f 8.25 8.75, gerst f 6.507, erwten f li14, gele erwten f 10.7512, alles per hl. Boter en eieren. De aanvoer van boter (30 kg.) en eieren (40.000) was gelijk aan dien der vorige week. Ook de prijzen onder gingen geen verandering. Boter f 2.402.70 per kg, eieren 911 cent, kleine 7 cent. WINSCHOTEN, 12 Jan. (Weekmarkt.) Aangevoerd waren 26 paarden, 424 varkens, lOo schapen en 9 geiten. Prijzen werkpaar den f 130165, slachtpaarden f 80130, biggen f 1218, loopvarkens f 2032, oude varkens f 85110, drachtige varkens f 80 120, vette varkens 3437 ct Londensche varkens 3233 ct zouters 3335 ct drachtige schapen f 32—42, vette schapen f 35 46, vette lammeren f 2836, weidelamme- ren f 16—24, geiten f 7—14. Belangrijk hooger noteerden werkpaarden, de beste slacht paarden, de beste drachtige schapen, biggen, oude varkens en eerste soort drachtige var kens hooger waren 2e soort drachtige scha pen, 2e soort vette schapen, de beste vette lammeren, loopvarkens, 2e soort drachtige varkens en 2e soort zouters lager noteerden alleen tweede soort vette varkens, terwijl in één doen waren tweede scort slachtpaar den, de beste vette, schapen, 2de soort vette lammeren, weidelamrneren, de beste vette varkens, Londensche varkens, de beste zou te varkens, Londensche varkens, de besV zouters en geiten. Handel vlug. ROTTERDAM, 12 Jan. Vlas. Aange voerd 27.330 Kg. blauw f 1.80—2.40, 12480 Kg. Holl. geel f 1.90—2.50, 10.000 Kg. Gro- ningsch f 1.702.35, 10.900 Kg. wit Zeeuwsch f 1.602, 350 Kg. dauwroot f 1.65 Fijne zaden. Lijnzaad voer- f 2325, zaai- f 2729, Mosterdzaad bruin f 6870, geel f3032, blauw maanzaad f4446, karwij- zaad f3638, koolzaad f27—29, kanarie zaad f 2425. Ajuin met geringen aanvoer, kleine f 6.75 groote f 4.25. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 5.206, id. blauwe f 5.206, poters f 3.254.25, Zeeuwsche Eigenheimers f 5.405.60, blau we f 5.40—5.75, Brielsche f 5.60—6.20, Bra- vo's f5.25—6, Red Stars f4.50—4.80. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 9 —11. Vee. Ter markt waren aangevoerd 360 vet te runderen, 152 vette en graskalveren, 922 schapen of lammeren, 1989 varkens. De prij zen waren als volgt koeien le kw. 115125 ct., 2e kw. 100105 ct., 3e kw. 8090 ct., ossen le kw. 115122)4 ct., 2e kw. 95 105 ct., 3e kw. 7585 ct., kalveren le kw. 190—220 ct., 2e kw. 145—165 ct., 3e kw. 90110 ct., schapen le kw. 90100 ct., 2e kw. 8090 ct., 3e kw. 60 ct., lammeren 105 120 ct., varkens le kw. 76—78 ct., 2e kw. 74r—70 ct., 3e kw. 64r— 68 ct., lichtsoort 66 72 ct., alles per Kg. Vet vee en vette kalveren in le kwaliteit redelijk verhandeld, 2e en 3e kwaliteit tot eenigszins afwijkende prijzen. Schapen met matigen handel. Varkens bij buitengewoon ruimen aanvoer matig verhandeld tot lagere prijzen dan vorige week. Lijnolie. Vliegend f 56)4, Februari f 53.25 Maart/April f531/,, 53.25, Mei/Aug. f 53)4, f 53.25. Binpenlandsche granen. Tarwe met zeer ruim aanbod, in alle soorten lager verkocht, naar kwaliteit f 1016, extra puike daarbo ven betaald. Rogge fkuw gestemd, f 13.25 14.25, Gerst Chevalier lager f 14.75 15.25. Haver flauw gestemd en lager ver kocht f 10—12.50. Erwten kleine groene slechts gedeeltelijk, flauw en onveranderd, verkocht f 1417, kroon- onveranderd f 15 18, schokkers eveneens onveranderd f 15 bruine boonen onveranderd naar kwaliteit f 16—25. Buitenlandsche Granen kalm. Rogge Wes- term 2 disp. f 16, Noord en Z. Russische disp f 17.60, La Plata disp. f 16.50, Gerst, Z.,Rus- sische disp. f 261, Donau dito f 260, 48 pond Malting dito f 255, Karachi id. f 267 in ba len. Haver Canada 2 disp. f 14, id. No. 3 disp f 13.75, 38 pond'White Clipped f 12.60 en Pommersche disp. f 13, Mais. La Plata aan gekomen f 250249, stoomend f 250, Gal- fax disp. f 252, stoomend f 249, Bulgaarsche stoomend f 249, Odessa disp. f 251, stoo mend f 246247. Boekweit. Amerik. disp. f 14.25, Donau id. f 13.40. AMSTERDAM, 12 Jan. Vee. 600 vette koeien, prijzen le qual. f 1.181.28, 2e qual. f 1.00—1.18, 3e qual. f 0.80—1.60 p. kg slachtgewicht; 69 melk- en kalfkoeien f 350525 p. st.; 41 vette kalveren, 2e qual. f 1.201.40, levend gewicht; 61 nuchtere kalveren f 1426, 178 schapen f 4352 per st.; 712 vette varkens Holl. Ie qual. f 0.93 0.95, 2e qual. f 0.910.93; Overz. en Gel- dersche le qual. f 0.940.96, 2e qual. f 0.92 0.94 per kg slachtgewicht; 13 paarden f 200300 per st. APELDOORN, 12 Jan. Eieren. Aanvoer 50.000 sttiks. Prijzen f 10.50 tot 12, midden- prijs f 11.25. Handel vlug. AXEL, 10 Jan. Granen. Betaald werd voor tarwe f 13, rogge f 12.50, gerst f 15, ha ver f 11, erwten f 17. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 12 Jan. Spruiten 1620; witlof 1524; uien 78; appelen 1032 ct. per Kg.; gele kool 36; roode kool 48; groene kool 25 ct. per stuk; wortelen 2A3 ct, per Kg.; ra barber 26; prei 1124; selderie 810 ct, per bos; boerenkool 3575 ct. per kist; bie ten 3; koolrapen 2%3 ct. per Kg. BODEGRAVEN, 13 Jan. 1925. Kaas. Aangevoerd 238 p.; 10.012 st. Eerste kwa liteit 6671; tweede kwaliteit 6064; zwaardere Rijksmerk 5764. Handel vlug ALKMAAR, 12 Jan. Vee. Aanvoer 24 koeien (vette) f 220440, 6 vette kalveren per kg. f 0.751.50, 16 nuchtere id. (slacht) f 1.60 —2.10, schapen f 14—30, 1212 vette varkens per kg. zware varkens f 0.740.77, zouters f 0.700.74, Londensche varkens f 0.70 0.73. EDE, 12 Jan. (Weekmarkt.) Eieren f 10— 11.75 per 100 st. Biggen f 1018 per stuk. Aangevoerd 40.000 eieren, 70 biggen. GORINCHEM, 12 Jan. Vee. pp de markt waren aangevoerd: 104 koeien, 188, overloopers, 3 nuchtere kalveren, 385 biggen. Men besteedde voor kalfkoeien f 400500, melkkoeien f 300375, kalfvaarzen f 250 300, guste vaarzen f 200250, pinken f 100 150, nuchtere kalveren fok f 1825_, idem export f 1015, overloopers f 2045, big gen f 1016. Boter f 1.401.45 per kg. Eieren f 0.090.10 per stuk. Weinig aanvoer, handel matig. KAMPEN, 12 Jan. (Weekmarkt.) Eieren. Aanvoer 18.000 stuks, f 9.5011 per 100 st. Boter f 2.60 per kg. Kippen f 2.503. IJonijnen f 1.752 per stuk. Russchen matten f 1012 per rol. TIEL, 12 Jan. Fruit. (Tielsche Veilings- vereeniging.) Goudreinetten 16—22 c belle fleur 815 c zoete appels 812 c winter- jannen 57c stoofperen 6c; bergamotten 58 c alles per kg. VOLENDAM, 10 Jan. De visscherij was in de afgeloopen week bevredigend dank zij de hooge prijzen tengevolge van geringen aanvoer te IJmuiden. Zoo gold haring f 16 22 per tal, spiering f 25.50 per vierling, bot 40 ct. per pond en sprot 10—15 ct. per pond. Aal bracht op 6065 ct. per pond. URK, 12 Jan. In de afgeloopen week zijn hier door 3—16 vaartuigen per dag aange voerd 12 tal kuil- en reepharing, prijs f 12.75- 16.50 en 12 tal sprot f 0.66—0.72 per tal; 6850 pond spiering, f 3.504.85 per 100 pond Cn 42 manden garnalen f 1.50 per mand. Van de Urker Noordzeevloot zijn verleden week slechts enkele botters „buiten" ge weest; de motorbotters besomden f 200, de zeilers f 6080 per vaartuig, waarom thans het grootrte deel, dier vloot ter Noordzee- visscherij vertrokken is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6