$PAAAHE-pANK Wales SUNRISE Anthraciet 1850 De Sint Yincentiusvereeniging te Haarlem. 1925 A De gevolgen der gelijkstelling. TOONEEL. Amsterdam Westermarkt 2 Dén Haag Pletterilkade 48a Woensdag 14 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15941 I Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De St. Michaël-actie. Agenda 15 Januari 0e R, K. Propaganda Club. Personalia. Bloembollenuiivoer in 1924. De pont aan het Zuider Buiten- spaarne. Ledenvergadering D. S„ S. Haarlemsche Bachvereeniging. De Spaarne-Bank, die, zooals elke andere Solide Bank, zich van speculaties onthoudt, voert Uwe effecten- orders uit met de uiterste accuratesse en zonder zelf door eenige gestie der Beurs beinvloed te worden. 75-jarig bestaan. Plannen Voor de Herdenking, aan de armen. Een extra-gave Jubileurö Eug. Rap. ONDER HET HANDELSMERK ZONNE-NOOTJES ill ca 20 30 f 3.75 GRUIS EN ZONNE-NOOTJESI en II ca. 50 80, 30/50 t 4.05 STEENVRIJ Franco huis a CONTANT HAARLEM etc -Uitsluitend in zakken met ons handelsmerk en sluitlood. SUNRISE beteekent garantie voor Kwaliteit, Maat en Gewicht ALTIJD VUURHOUDEND BIJ ZACHT WEER; B!J STRENGE KOUDE FELLE HITTE. SUNRISE KOLEN MY. HAARLEM - PARKLAAN 107 TELEFOON 13749 voor de vergadering der pro pagandisten der Algemeene R.K. Propagandaclub, op Vrijdag 16 Januari 's avonds 8 uur in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Ned. Tooneelverbond. EEN AARDIGE BETOOGING VOOR HET FRANSCH. Winter programma R.-K. Kring. Vakgroep assistenten van den C. B. P. T. T. Faillissement A. j. Heyblom. K. van Deuteren f L. A. Springer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht Suriname. Het nieuwe Kennemer Lyceum uau de Julianalaan. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week Ü.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Adverteritiëa 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den teksi als ingezonden mededeeiing. 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel- 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonr é's op dit blad zijn, in gevolge de verzekeringsvoorwaarden, I tegen ongeval'en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen lOflAn Levenslange geheele on X -JEft bij een ongeval met X rfCf) bij verlies van een and, X bij verlies van een X Ef| T OUUU.x* geschiktheid tot werken; T /OU.- doodehjken afloop. I een voet of een oog; I SX.J».- duim of wijsvinger; I UU.' bij een breuk van X 2f| been of arm I 4U bij verlies v een andere ving er Het orgaan van de Vereeniging van Hoof den van Openbare Scholen in Nederland „Het Onderwijs", publiceert in zijn laatste nummer het eerste gedeelte van een inleiding, die ter Decenibervergadering te Arnhem van de Gewestelijke Vereeniging Gelderland over „De Openbare School na vier jaar gelijkstelling" is gehouden door den heer L. Nooter. De liberale Nieuwe Courant wijdt aan deze inderdaad merkwaardige en goed ge documenteerde rede een artikel en legt vooral den nadruk op deze vraag van den inleider: „Wat moest het gevolg zijn van 't bij- eenpersen van kinderen uit verschillend mi lieu in één school?" En zijn antwoord luidt: dat tal van ou ders werden gedupeerd en wel juist de beste en de meest belanghebbende bij goed onderwijs. Het Haagsche blad vat dan de uiteen zetting van den heei Nooter als volgt Zij, (de „gedupeerde ouders",) keerden de openbare, school den rug toe en namen ef hun toevlucht tot de bijzondere school, óf tot stichting van neutrale bijzondere scho len. Zoo verrees b.v. een der eerste scholen voor neutraal bijzonder onderwijs in.... het roode Zaandam. Dergelijke scholen zijn van 1921 af in aantal en bloei toegenomen, doch niet in demate als men meende te mogen ver wachten. Amsterdam heeft slechts één openbare school omgezet in een neutrale bijzondere, wat als aanwijzing kan dienen, dat de bij zondere sectarische school in het bijzonder geprofiteerd moet hebben van de onveilig- making der openbare. Ziehier eenige feiten én cijfers door dén nleider medegedeeld: Op 1 Januari 1914 telde de openbare school 562 duizend leerlingen, de bijzondere 381 duizend.De laatste dus 40 pCt. van net totaal. Op 1 Januari 1924 was de open bare school geslonken tot 521 duizend, dé bijzondere tot 554 duizend gestegen. Ze bevatte dus 51.5 pCt. van het geheel der leerlingen. Heeft de neutrale bijzondere school van dien vooruitgang betrekkelijk weinig geprofiteerd, dan moet de groote winst zijn toegevloeid aan het sectarisch onderwijs. Dat heeft zóó getrokken, dat in Den Haag in het begin van dit jaar her groepeering der leerlingen op de openbare scholen wegens inslinking der klassen nood zakelijk bleek, en de voorstanders van het openbaar onderwijs daar het noodig oor deelden zich aaneen te sluiten voor een xctie in het belang der openbare school. Dit -.ectarisch onderwijs wint in Amsterdam loodanig veld. dat bij de e.k. Februari- jlaatsing niet minder dan 33 scholen geen aagste klassen zullen kunnen plaatsen, d. v. z. ongeveer 20 pCt. van het totaal der icholen, die voor plaatsing in aanmerking swamen, Nu is.het zeer wel mogelijk, dat -lp dit verschijnsel verminderde nataliteit in 1918 en 1919 van invloed is, maar de eenige .'actor lean dit verschijnsel toch niet zijn. Door den heer Nooter wordt er op ge wezen, dat de overheveling vain de open bare naar de bijzondere school echter in het eene geval een geheel ander beeld geeft te zien dan in het andere. Hij gebruikt voor die „overheveling" in kleine plaatsen le qualificatie van „dijkdoorbraak" en „overslorting" Daar, in die kleine plaat sen, komt de bijzondere school: terstond loopt de openbare school leeg of zoo goed als leeg Daartegenover staat de beweging der groote plaatsen; de „overheveling" doet er meer denken aan doorzijging, doorzijpeling; men merkt haar weinig op. De inleider geeft een voorbeeld uit eigen ervaring; In een aan scholen rijke buurt van Am sterdam werd een nieuwe hervo mde school geopend. Een dubbele school, die pl.m. 400 leerlingen had, staat er 7 zegge zeven, niet meer aan de nieuwe school af. Dat Is een niet zeer belangrijk getal, een klein aercentage. Maar, zegt de inleider, onder de ouders, die hun kinderen tot dusver aan de openbare school toevertrouwen en ze laar nog laten, zijn er zoo enkele aan te wijzen, die in komende jaren hun school- rijpe kinderen naar de christelijke school zullen dirigeeren. Van eenigen schok is in dit geval geen sprake, wel van langzame opdroging d.er toevoerkanalen Ziedaar iets van de gevolgen der gelijk stelling. De Openbare School legt er het loodje bij: langzaam maar zeker in de groote plaatsen; met onstuimigheid in de kleinere. Aldus concludeert op bitteren toon het foerale blad, dat niet kan nalaten het bij zonder onderwijs voortdurend „sectarisch" ie noemen Laten wij aannemen, dat de za kelijke mededeelingen van den heer Nooter juist zijn, dan eischt een objectieve ge schiedschrijving toch een eerlijker beschou wing van de waargenomen feiten. Het mo ge waar zijn, dat het. afschaffen der stan denscholen bij hel openbaar onderwijs, ve len er toe gebracht heeft een uitweg te zoeken, cm hun kinderen buiten de volks school te houden Die uitweg war in de stichting van een neutrale bijzondere school gemakkelijk te vinden. En er is ook ge- oruik van gemaakt. Maar niet in zoodanige mate, dat daarmee het verloop van de openbare school voldoende verklaard wordt Die oorzaak is een geheel andere. Jaren en jaren lang heeft het bijzonder on derwijs aan de zware concurrentie van het openbare het hoofd moeten bieden. Dat ging niet altijd even gemakkelijk, vooral liet daar, waai de overtuigde voorstanders /an christelijk onderwijs een weinig kapi taalkrachtige gemeenschap vormden. Die moeilijke concurrentie had ten gevolge, dat ap de eene plaats een aantal lauwen zich tnaar uit sleur bij de beter geoutilleerde openbare school bleven bepalen, dat elders aiet voldoende in de behoefte aan bijzonder onderwijs kon worden voorzien Al die hin derpalen zijn nu verdwenen; door de ge lijkstelling kan het bijzonder onderwijs zich in eerlijke concurrentie ontplooien en zie; nu toont ons in overgroote meerderheid christelijke volk,dat het nooit van het openbaar onderwijs gediend is geweest.. „De bijzondere school regel, de openbare aanvulling" zal werkelijkheid worden door een natuurlijken groei. Op den langen duur zal blijken, dat de bloei van het openbaar onderwijs altijd een geforceerde is geweest, enkel mogelijk door onbillijken en onrecht matig toegemeten overheidssteun De oude vo'orstanderr van het wegkwij nende openbare onderwijs deden beter over deze nieuwe onderwijshistorie aar te zwijgen. Ieder woord, dat zij er aan wij den, is een herinnering aan de slechtste bladzijden onzer vaderlandsche geschiede nis, n.m. die der liberale overheersching. B m-j De bemiddeling van Prof. Aengenent. Naar de Msb. verneemt, zijn Dinsdagmid dag besprekingen gehouden tusschen pro fessor Aengenent en 't hoofdbestuur van St. Michaël, ten huize van baron Wittert van Hoogland te 's-Gravenhage Besloten werd over deze conferentie niets te publiceeren. Donderdagmiddag zullen de besprekingen worden voortgezet, Sociëteit „St, Bavo" Jaarvergadering Vrouwenbond 8 uur Geloof en We tenschap 8 uur Jongevrouwenbond 8 uur Esperanto 8 uur Bestuur Smedenpatroons 8 uur Bestuur Volks bond half 8 bestuur Spoor en Tram 8 uur. St. Vincentiusgebouw N. Groenmarkt R. K. Reclasseeringsvereeniging half 9 uur. Heemstede Gemeenteraad 8 uur. Stadsschouwburg Heyerman's Ghetto 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus' Liefdewerk. Zoetestraal tl —El- ken Donderdag van 8914 uur R. K Arbeidsbeurs voor mannen en jongen» Sociëteit St Bavo Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—halt 1 van 2half 6 en 's avonds van half 8 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Allr werkdagen van vm 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avons van 89 uur b'Halve Zaterdag avond Tel, 11671. R K Leeszaal en uitleenbibliotbeeb lansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 uur. he- nalve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uilleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens tagmiddag ruilen van kinderboeken S< Marthavereeniging - Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8 —10 uur n.m gezellig samenzim voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel li671- R. KL Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraa' Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 2—1 uur Donderdags van t Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkvveg) ingang tusschen kerk en Pastorie, iederen Dinsdagavond. Een warm applaus viel deze aanbieding ten deel. De héér Rap, het woord nemend, sprak van de sympathie, hier ondervonden en gaf een overzicht van zijn 50-jarige loopbaan, welke begon op 13-jarigen leeftijd te Gro ningen. De heer Rap bracht ook een warm woord van dank aan.de burgerij. Een sympathiek schrijven van den heer C. Vis, namens de Christ. Jongelingsvereeniging was ingekomen. Hiermede was het officieeie gedeelte af- geloopen en nam de heer Rap wederom den dirigeerstok ter hand, om het programma verder af te werken. Van de muzieknummers vielen zeer in den smaak de nos, 4 en 8. Ook de „Rijstkokerij-declamatie" van den heer W, Prins, ging er goed in, vooral bij de dames In de pauze werd een tombola gehouden. Blijkens een annonce in dit nummer, wor den degenen, die zich als werkend lid voor de R.-K. Propagandaclub hebben opge geven, opgeroepen tot een vergadering op Vrijdag a.s. Onder meer zullen de concept statuten behandeld worden, welke wij vóór de vergadering zullen afdrukken. Meer dan honderd propagandisten heb ben zich reeds bij het voorloopig bestuur opgegeven; deze worden natuurlijk a.s. Vrijdagavond allen verwacht en bovèndicn nog degenen, die mede voor het mooie werk gevoelen, maar zich om een of andere reden nog niet hebben aangemeld. Dit geldt vooral voor de parochies Kleverpark en Amster- damstraat, waar het aantal tot vorming van parochiale comité's nog te klein is. Tot bestuurslid van de opgerichte Ned. Vereen, voor Onderwijs- en Ontwikkelings films is gekozen mr. A. Bruch, alhier, De uitvoer der bloembollen bedroeg in 1924 25.740.996 K.G. voor een waarden van j 29.359.498 tegen 24.346.315 K.G. voor 25.8C4.758 overeenkomstig gelijk tijdvak 'in 1923. Sinds gisterenmorgen. 11 uur is het ver keer met de pont over het Zuider Buiten- Spaarne, waaraan eenige herstelling moest werden verricht en welke dientengevolge 154 dag buiten gebruik gesteld was moeten worden, weer hersteld. Het bestuur van D. S. S. verzocht ons mede te deelen, dat hedenavond half 9 in het gebouw der Militairenvereenigin.g aan de Zoetestraat een algemeene ledenverga dering wordt gehouden, op verzoek van een aantal leden. Op Dinsdag 20 Januari 1925, des avonds 8 uur, wordt het vijfde concert van de Haarlemsche Bachvereeniging in de Ge meentelijke Concertzaal gegeven door het orkest van het Concertgebouw te Amster- j dam onder leiding van Bruno Walter, Als solist zal Joseph Szigeti, viool, medewer ken. Er zullen werken worden uitgevoerd van j C. M. von Weber; S. Prokofieff en H. Ber lioz. (Fetpicsfsing wegens misstelling.) •v Het Schouwtooneel. „Verkeerd verbon den." Ko van Dijk, Coba Blankenstein, Enny de Leeuwe dat zijn de namen der spelers, die de opvoering van 't nieuwe blijspel, boven genoemd, maakten tot een blij spel; waarbij gezegd moet worden, dat ook de an deren die optraden bevredigend spel te zien gaven. Maar bevredigen kon 't stuk zelf ons niet. O ja, 't is aardig malle situaties en rake opmerkingen brengen den lach wel maar 't slot (jammer 't had best anders ge kund 1) is ons al te Amerikaansch, in den slechten zin van 't woord, 't Is heelemaal niet grappig, dat ze gaan echtscheiden en weer trouwen om ongelijken of gelijken smaak ten opzichte van muziek of sport en dat goochelen met den grootsten ernst des levens dwingt ons bijwoning door niet-alles- zins-volwassenen stellig te ontraden, en ons te onthouden van uitvoeriger bespreking. Dinsdagavond gaf het Fanfarekorps „Kunst na Arbeid", te Bennebroek, een jubileum uitvoering ter gelegenheid van de 50-jarige muziekloopbaan van haar directeur, den heer Eug. H. Rap. De jubilaris werd per rijtuig van Haarlem gehaald en aan de grens der gemeente door het korps begroet. Hij arriveerde onder de tonen der muziek te 8 uur in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw, waar hij onder luid ap plaus ontvangen werd. Het podium was met groen en bloemen versierd en de zaal was goed bezet. Onder de aanwezigen was ook burgemeester Til- man. De heer D. de Wit feliciteerde den heer Rap en memoreerde de prettige samenwer king tusschen den kapelmeester en 't korps. De heer J. de Groot als oudste lid, bood onder enkele toepasselijke woorden den di recteur een mooi schilderij op standaard, als geschenk van het korps aan.. Nog een korte spanne tijds, nog enkele maanden, en de St. Vincentius-Vereeniging in Haarlem zal gedurende 75 jaren haar heilzame werkzaamheid hebben verricht. Gedurende 75 achtereenvolgende jaren heeft deze vereeniging, volgens de regels van haar voor de gansche wereld eensluidend regle ment, in onze stad Haarlem, werken van Barmhartigheid gedaan ^Armen van geest en lichaam bezocht en geholpen", :,Honge- rigen gespijsd", „Naakten gekleed", „goede lectuur verspreid", „Gevangenen vertroost en verlost", „Werk verschaft", „Verwaar loosde en misdadige j^ugd opgevoed en voor verdere gevaren bewaard", „Jongelingen be schermd", ja wat heeft zij niet gedaan? In waarheid kan men zeggen „Geen Lief dewerk was haar vreemd", en dat alles ter Liefde Gods ter zelfheiliging, stichting en verbetering harer leden Voorzeker het is eene „schoone Vereeni ging, die van „St. Vincentius". Schoon in haar doel „eigen heiliging en stichting haar middel „onze minder en minstbedeelde ge- loofsgenooten Godsdienstig zedelijk en maatschappelijk te verbeteren en te hel pen" in _haar eenheid en algemeenheid „één in haar bestaans- en werkwijze" „verspreid over de gansche wereld' maar bovenal schoon door den zichtbaren Gods Zegen, die op haar rust, door dien Zegen, die het kleine zaad in 1833 door Frederic Ozanam en zijne zes gezellen „jongelieden studenten aan de Parijsche Sorbonne, elk ongeveer 20 jaar oud, maar te zamen vor mende een rots van Geloofsijver, van liefde tot God" geplant, heeft doen opgroeien tot een boom wier takken zich uitstrekken over de geheele wereld, en welke takken trachten te beschutten allen, die in nood of droefheid verkéeren. En dan de goedkeuring eti önmoedi'ging van het hoogste Kerkelijk Gezag, Welk een schat van .Geestelijke gunsten, hebben in den loop der jaren, verschillende °ausen en Bisschoppen bereikbaar gesteld voor werkende Vincentianen, hunne ouders' en eebtgenooten voor de Weldoeners en voor de ondersteunden der Vereeniging. Hoeveel goeds en vruchtbaars kan er komen door de samenwerking, van den Priester, en den Vincentiaan in zijn leeken- apostolaat, bevorderlijk voorzeker voor de uitbreiding van ons Heilig Geloof en den bloei onzer Heilige Roomsche Kerk. Er is reden tot jubel reden tot oprech ten dank. Daarom mag dit 75-jarig bestaan niet onopgemerkt voorbijgaan. Er bestaat behoefte om bij deze gelegen heid eens extra „wel te doen", dank te brengen aan God, en aan allen, die dit veel jarig bestaan hebben mogelijk en doenlijk gemaakt. Een programma van feestviering is opge maakt, en door het hoogste Kerkelijk gezag goedgekeurd. Onze beminde eerbiedwaar dige Bisschop, heeft Zijn hooge medewer king toegezegd, en de Zeer Eerwaarde Heeren Pastoors dezer stad met den Hoog- Eerwaarden Heer Deken en Plebaan aan het hoofd, zullen onder de zoo welwillend ver strekte goedkeuring van Monseigneur den Vicaris-Generaal van ons Bisdom, de be langen der armen, de plannen der St. Vin centius-Vereeniging in d.e verschillende Parochiën bepleiten. Het voornemen bestaat namelijk, om bij gelegenheid van de feestviering, op zeer uit gebreide schaal en op feestelijke wijze, eene buitengewone gave te verstrekken aan al(e R.-K. gezinnen, die hiervoor in aan merking kunnen komen, zr.odat er op den dag der feestviering van St, Vincentius, een feestelijke stemming kan heerschen in al de gezinnen onzer minder en minstbedeel'den broeders en zusters. Ten einde dit doel te bereiken, zullen op Passie-Zondag, in al' onze parochie-kerkqn, door de Zeer Eerwaarde Heeren Pastoors, liefdadigheidspredikatiën worden gehou den, gevolgd door eene buitengewone col lecte, Vaan deze edelmoedige kracht- t dadige poging der Zeer Eerwaarde Herders, om voor het bovenomschreven doel, gelden j te verzamelen, stellen wij ons zeer veel succes voor. Wat de feestviering zelf betreft, zij za'i j worden voorafgegaan door eene Retraite, en op Woensdag 29 April, zal deze Retraite worden gesloten rnet eene algemeene Hei lige Communie. Vervolgens zal in onze Ka thedrale Kerk, Zijne Doorluchtige Hoog waardigheid Mgr. de Bisschop zelf op Pon tificale wijze het H. Misoffer opdragen n God te danken, voor voovele genaden en zegeningen gedurende 75 jaren over dc Haar lemsche Sf. Vmcentius-Vereenig'ng uitge stort, De feestdag zal worden besloten, met eene feestelijke Vergadering gehouden in de Gemeentelijke Concertzaal, waarbij hope- lük ook Monseigneur zal tegenwoordig zijn Daartoe zullen worden uitgenoodigd de Geestelijkheid der stad, burgerlüke Autori teiten, vertegenwoordigers van VereeniMn- gen en Weldoeners voor zoover daartoe ge legenheid bestaat. Een feestrede zal worden uitgesproken, door een hoogstaand Priester onzer stad. Moge deze feestviering onder Godes Ze gen slafen, opdat zij worde, eene waardige afsluiting van het 75-jarig tijdoerk, hetwelk achter ons ligt, en een opwekkende voor bereiding. voo' den verderen levensweg der Haarlemsche S. Vincentius-Vereeniging, die naar wij hopen, voert naar haar honderdja rig bestaan. Voor de leden van de afd. Haarlem en Omstreken van het Ned. Tooneelverbond zal Donderdag 22 Januari, des avonds half 8, een enkele voorstelling worden gegeven van Shaw's „Saint Joarme", welke opgevoerd wordt door „Het Vèreenigd Tooneel" direc tie Verkade en Verbeek. Op 30 Januari zal een gratis cabaret avond gegeven worden aan de leden In Cabaret „Modern", Toen de Alliance Frangaise alhier onlangs haar 15-jarig bestaan herdacht, kwam een deputatie van de leerlingen der Rijkskweek school o" de receptie hun g'elukwensch over- b-er.ger., w arbij de leerling Lunenburg een aardige Fransche toespraak hield. De alge meene secretaris van de Alliance Frangaise te Parijs, de heer Labbé, waardeerde dit bij zonder en verzocht aan het bestuur der Al liance Frangaise te Haarlem de Kweekschool uit te noodigen den titel van een boek op te geVen, dat de A. F. aan' de bibliotheek kon schenken. De keus viel op Cyrano de Bergerac van Rostand. De heer Sauveur bracht van zijn te Parijs doorgebrachte Kerstvacantie het geschenk mede, dat iritusschen van een enkel deel aangegroeid was tot de volledige werken van Rostand, zes keurig gebonden deelen. Maandagmiddag had aanbieding plaats in de muziekzaal van de Kweekschool. Aan wezig waren behalve de leerlingen, eenige leeraren der school met den directeur en een vijftal leden van het bestuur der Alliance Fran gaise te Haarlem met hun voorzitter, den heer Sauveur. Nadat de directeur der school de heer J. G. Nijk de bijeenkomst had geopend, sprak de voorzitter van de Alliance Frangaise te Haarlem, de heer J. H. Sauveur, op wel sprekende wijze de leerlingen in de Fransche en Nederlandsche taal toe en schetste de wijze waarop dit geschenk ontstaan was. De leer ling Lunenburg betuigde daarvoor in sier lijk Fransch den dank van de school. De leerlingen zongen in den loop der bij eenkomst het eerste couplet van de Mar seillaise, een meisjeskoor bracht tweestem mig een Fransch lied ten gehoore gezamen lijk voerden zij-daarna de twee eerstesfrophen van het oude Wilhelmus uit en „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedenckclanck. De heer Sauveur betuigde dank voor de aangename entvangst, waarna de heer Nijk met een slotwoord eindigde. Het was een aardige demonstatie van be langstelling en waardeering voor Fransche cultuur en Fransche taal. 'in het eerste.deel van de zes prijkt een, opdracht van de Alliance Frangaise te Parijs, ook de bestuursleden van A. F. te Haarlem teekenden daarbij hunne namen, GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. A. Barmenthloo, Fabriciusstraat 42, auto- achterlamp ;G. Nijhuis, Graaf Willemstr. 19, balH. G. Hartman, Delftkade 10 rood, broche A. v. Wijngaarden, Koofmanstr. 39 hoek ;Brouwerskade, beursje met geld N. v. d. Werf, Leidschevaartweg 227, das wol .'Politiebureau, Smedestraat, gewicht Robbers, Westerhoutpark 23,' poes-zwart en witH. de Weuve, Haarlemmeriiedestr. 26, zakmes ;PolitiebureaU, Smedestraat, motor broekspijpen G. Knap, Teding v. Berk houtstraat, 2 rood, potlood A. J. Borggreve, Duvenvoordestraat 72, portemonnaie ;D. Visser, Ten Katestr.', Zandvoort, rijwiel- pomp A. Bottema, Nassaulaan 34 Irijwiel- bel. plaatje T. v. Honschoten, Luitensteeg, '\3, reticule met inhoud Politiebureau S uedestraat, ring; Hoofdverpl' egster, Diaco- nessenhuis Hazepaterslaan geldstukG. Loode, Scheepersstr. 29 zw. Schoten, siga renaansteker Duterloo, Ru ychaverstraat 10, schoenglipper A. Mens, Lange Heeren straat 46, taschje met inhoud J. Dijkmans, Drosses traat 14, handschoenen-glacé,; J. Hansen, Keizer Karelstr. 40, hond-geel J. Hopman, Saenredamstraat 72, hondje- gestr. „Haerlem"; H. Kruiswijk, Zoetestraat 11, hondje-zw. br., „Haerlem" Zwervende aangetroffen, hond-herder, „Haerlem"; A. de Jong, Hofdijkplein 3, armbandhorloge-dames A. v. Breughel, Paulus Potterstr. 369, 's-Gra venhage tiiu'l omen-bruin glacé. Morgen, Donderdag, wordt in den R.-K. Kring de 2de debatvergadering gehouden. Inleider is de beer Frans Pielage, met het onderwerp; „Wie behooren tot den Kring? In een der zalen van hét gebouw „Het Blauwe Kruis" waren gisteravond bijten de leden van den vakgroep assistenten van den C. B. P.T.T. ter bespreking van het verslag an de Commissie, ingesteld door den direc teur-generaal der Posterijen en Telegrafie (Rapport Commissie-Nolting). Na langdurige en ernstige bespreking werd met algemeene stemmen hesloten. het Lan delijk vakgroepsbestuur te adviseeren, het Rapport als onaanneembaar te beschouwen, i omdat bet voer deze/groep alle perspectief j ontneemt en verder omdat zij van meening zijn dat het is eenzijdig samengesteld, on democratisch, tegenwerkend en absoluut on juist. „Handelsbelangen' bevat de crediteuren- lijst in het faillissement A. J. Heyblom, Ce- lebesslraat, tp Schoten. Zij telt 34 namen met een totaal passie! van 8491.96. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamr-e schuldeischer is d.e Ned. Handels- en Landbouwban(c te Haarlem met 23742.27 waarvan Jt 15000 met recht van tweede hypotheek op diverse perceelen. Gistermorgen had op de Nieuwe Begraaf plaats aan de Kleverlaan de teraardebestél- Een bekend stadgenoot wordt de volgen de week, 24 Januari, 70 jaar. Het is de heel Leonard A. Springer, de niet alteen in Haar* lem, maar in geheel ons land bekende tuin- architect van groote structuur. Ook buiten ons land geniet de heer Springer vermaard heid. Een vijftien jaar geleden was de heer Springer in Haarlem zeer besproken. Zijn ideeën omtrent tuinaanleg ontmoetten tegen kanting en met name de wijze, waarop hij den Haarlemmerhout, volgens sommigen vermoordde, berokkende hem veel critiek. Toch heeft de tijd den heer Springer in het gelijk gesteld en is onze Hout nog altijd een bezienswaardigheid voor leeken en deskun digen De heer Springer is een in de practijk ge vormd man, die zich zelf vooral door eigen studie en hard werken de eereplaats ver worven heeft, waarop hij nu staat. In 1855 te Amsterdam geboren vestigde hij zich in 1891 in Haarlem en bleef van hieruit zijn vele relaties met het buitenland en de ste den in ons land onderhouden, zoodat hij mede bijdroeg aan den goeden faam van Haarlem, dat zoo menig voortreffelijk ipan aan de Nederlandsche samenleving heeft geschonken. Het is dan ook wel een dag, dien de Haarlemmers gedenken zullen en gedenken mogen. Barometerstand 9 ppr v.m.: 768. Achteruit. Opgave van: OPTICIENS - FABRIKAN i EN Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vin 14 Januari. Hoogste Barometerstand 777.0 m.M., te Muenchen. Laagste Barometerstand 728.9 m.M., te Janmaayen Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 Januari; Meest matige, zuidwestelijke tot zuide lijken wind, nevelig tot half- of zwaarbe wolkt, weinig of geen regen, temperatuur om het vriespunt snachts, overdag iets zachter. ling plaats van het stoffelijk overschot van den in den ouderdom van 83 jaar overleden heer K. var. Deuteren. De heer Van Deuteren was vroeger lan gen tijd penningmeester van de Haarlemsche Tooneelvereeniging .,J. J. Cremer". Voor de afdeeling Haarlem van de Ver eeniging „Oost en West" zal Vrijdag 16 Jan. a.s., in den Schouwburg Jansweg, een lezing worden gehouden door den heer J. F. h. Einaar, over de „Boschnegers tn Suriname welke lezing zeer interessant is, voorname lijk door de duidelijke toelichting bij de lichtbeelden. Boeiend vooral ook door de geschiedenis der boschnegers vanaf hun ont staan, hun slavernij, hun godsdienst en ge woonten, hun staatsinrichting, de afschaffing der slavernij, enz. De heer Einaar is zelf in woner van Suriname en heeft hier in Hol land veel succes met zijn lezingen. Ook voor niet-leden der Vereeniging „Oost en West zijn entree's verkrijgbaar. Zooals men weet, zal morgenmiddag het nieuwgebouwde Kennemerlyceum naast Stoop's Bad aan de Julianalaan te Bloemen, daal door den Minister van onderwijs worden geopend Het voormalige Kennemer-Lyceum was ge vestigd aan den Kennemerweg te Bloemen- daal, doch dit werd om het toenemend aan tal leerlingen en de verouderde inrichting van het gebouw voor het -onderwijs niet meer geschikt, waarom naar een ander ge bouw moest worden omgezien Het schoolbestuur kreeg de beschikking over een terrein aan de Julianalaan, naast Stoop's Bad en daar verrees onder archi tectuur van het architectenbureau Knijpers t nieuwe Kennemer Lyceum, zooals dit thans is gereed gekomen. Onder leiding van den rector, den heer Dr. A. dé Vletter, hebben wij hedenmorgen het inwendige der inrichting bezichtigd en het moet dadelijk worden opgemerkt dat de in richting in vele opzichten van die der te genwoordige inrichtingen voor middelbaar onderwijs afwijkt Het geheel, in halven cirkelvorm gebouwd, heeft 'n gemeenschappelijken onderbouw met t-weevoudigen bovenbouw De linker- en rechtervleugel zijn ingericht voor het onder wijs, de achterbouw geheel voor de licha melijke opvoeding. Aanvankelijk was het debedoeling ge weest de rechter- en linkervleugel van het gebouw gescheiden te houden en zou in de linkervleugel de H B S worden gehuis vest, in de andere vleugel het Gymnasium. Maar na rijp beraad besloot men tot een ander systeem Het systeem van klasloka len werd vaarwel gezegd en overgegaan tot het systeem van vaklokalen. Dus werden in gericht afzonderlijke lokalen voor Fransch,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1