Neusverkoudheid He! Getuigschrift OË SPAARSIEBANK Kruisverbond. Faillissementen. Dr. Swaving Dijkstra. Gewetensgeld. Inbraak. Opdracht. Aangehouden. Het Belastingmerk. „Weldadigheid naar Vermogen". „St. Gerardus Majella." Wi£ denkt nog eens aan de zuster voor Maatschappelijk Werk der Mariastichting? KANTONGERECHT. BURGERLIJKE STAND Gebruik Nasan, dan zult gij bemerken dat het benauwde gevoel direct verdwijnt, terwijl de verkoudheid snel en grondig wordt genezen, doordat Nasan de neüskanalen ontsmet. Vervaardigd door de fabrikanten van Sanatogen en Formamint. Verkrijgbaar in alle Apotheken en Drogisterijen. LAATSTE NIEUWS. Pater Aug. Meyer O. P. f De financieels overeenkomsten geteekend. De Briische luchtvaartdienst. De Italiaansche Regeering en de Vrijmetselarij. Oneerlijke Gouverneur? De Britsche financiers uit Amerika te Londen terug. Valsche paspoorten. Een DuitschPoolsch handelsverdrag. Primo de Rivera naar Spanje terug. Het FranschDuitsch handelsverd rag. Het Parijsche accoord. Russische gezanten naar Moskou. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 977 ie 102l/s ioo3/10 672 54 XU '473* 26 V4 3937 8 SPORT EN SPEL. damman. BINNENLANDSCH NIEUWS. Troelstra en de S.D.A.P. KERK EN SCHOOL. R.-K. Leergangen. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE BLOEMENDAAL. BEVERWIJK. „BEZINT EEK OU BEGINT" OM cjeltetf ook bi| Uw trouwen. „BEZINT EER OU BEGINT" Want lichl wordt "t anders rouwen! Eei FRAN EN'S MEEK BR OOD slechts lo font ge huisgezin, dat houdt er zwakheid wit en haaü GEZONDHEIDin I Duitsch, Engelsch, Geschiedenis, Aardrijks kunde enz. Dit systeem heeft zijn voor- en nadeelen. Men besloot echter tot deze veranderingen om verschillende redenen. Vooreerst kan elk der leeraren zijn eigen klas als zijn ter ritorium beschouwen en dit naar zijn smaak er. verlangen voor het door hem te geven onderwijs inrichten en bovendien kan door deze anserc indeeling meer ruimte worden uitgewonnen, In den benedenbouw zijn ter linkerzijde ingericht localen voor schei- en natuurkunde en wiskunde; tér rechterzijde lokalen voor de moderne talen en klassieken, terwijl ook een zeer zeldzame en waardevolle vogelcol lectie een plaats heeft gekregen, geschonken door den bekenden vogelkenner den heer Burdet. Zooals gezegd is de achterbouw ge heel voor lichamelijke ontwikkeling inge richt en is een groot gymnastieklokaal ge ïnstalleerd Achter de school bevinden zich groote sportterreinen en daaromheen een aanplanting van alle in Nederland voorko mende boomsoorten, eveneens aangelegd en verzorgd onder leiding van den heer Burdet. De bovenverdieping bevat links lokalen vcor het Nederlandsen, Engelsch en 'n aula, plaats biedend voor ongeveer 370 personen en ter rechterzijde lokalen voor Duitsch, Geschiedenis, Lijn- en Handteekenen; ten slotte daarboven een zeer ruim lokaal voor het onderwijs in het Fransch, volgens de nieuwste wijze ingericht en veel is er bui ten de verkregen subsidie om door giften, legaten en geschenken gekregen en kunnen worden ingericht. Het geheel is solied gebouwd en getuigt van te zijn ingericht uit ruimen beurs. De school bevat thans 180 leerlingen en kan plaats bieden voor 220f Het onderwij zend personeel bestaat uit ongeveer 20 per sonen. .Dinsdagavond vergaderde deze vereeni- *lng in het gebouw der R. K. Militairen- /ereeniging. Daar het de eerste vergadering n het nieuwe jaar was sprak de voorzitter en heilwensch. uit voor de leden en hunne :ezinnen. De secretaris bracht een wel- erzorgd, uitvce ig jaarverslag uit, waarin :et wel en wee der vereeniging in het afge- oopen jaar geschetst werd. Het klonk riet .1 aile deelen opgewekt, al mocht het ver- chiliende mooie punten van actie vermelden n de trouw der leden roemen. Een scha- .uwkant was de teruggang van het ledental, ie slechts voor een deel door het betrek- elijk groote aantal sterfgevallen verklaard •erd. Het verslag eindigde dan ook met een rnsporing tot flinke propaganda. In hartelijke bewoordingen bracht de aorzitter den heer W. Rijbroek dank voor fjn uitstekend verslag en tevens voor zijn ele werkzaamheden in het afgesloten ver enigingsjaar, hetgeen door de vrij talrijk pgekomen leden met applaus werd onder- treept. Het jaarverslag van den penning meester moest, door verhindering van den unctionaris, tot een volgende gelegenheid vorden uitgesteld. De volgens rooster aftredende bestuurs- 'eden, de heeren Hoek, Voorn en Rijbroek ■erden bij acclamatie herkozen. Twee ieuwe leden werden met een toepasselijk •oord van den voorzitter geïnstalleerd. Besloten werd omstreeks midden Fe- ruari een propa'ganda-feestavond te houden I samenwerking met de Mariavereeniging. )e heer Kamerbeek zal dan een korte rede itspreken en de damestooneelvereeniging Victoria" met een mooi stuk op de planken erschijnen. Een regelingscommissie werd '.t de vergadering benoemd. De besprekingen betreffende de Propa- indaclub hadden tot resultaat een algeheele •ganisatie van deze afdeeling, waarvan het ;ste verhoopt werd. Verschillende nieuwe den gaven zich voor de club op. Nadat voor de zielerust van het overleden d H. Blom gezamenlijk was gebeden, werd eze geanimeerde vergadering op Roomsche rijze gesloten. Dinsdag werden m staat van faillissemen verklaard Th. van Egmond, kleermaker te Bever- rijk, Alkmaarschenstraatweg 18, curator Mr. V. W. Hellema te IJmuiden Hermanus hesberg, kruidenier te Santpoort, Hage- ingerweg 36, curator Mr. J. C. Y. Nieuwen- ïuis te Haarlem J. van der Wiel, smid te -andvoort Schelpenplein 6, curator Mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem Eliazar de Vries, koopman in huishoudelijke artikelen te Haarlem, curator Mr. F. van der Groot te Haarlem Jacob de Vires, koopman in huis- ïoudelijke artikelen te Haarlem, Zuider straat 25, handelende onder den naam Gebrs. de Vries, curator Mr. F. van der Goot Rechter-Commissaris Jhr. Mr. R. de M'arees van Swinderen. Gehomogeerd werd het accoord van T. Penley te Parijs ad 100 curator Mr. P. Tideman. Vernietigd werd het faillissement van G. J. Verwar te Haarlem, uitgesproken 16 Decem ber jd., curator Mr. Julius Hoog te Haarlem. Opgaheven werden de faillissementen van C. Th. de Haan, vischhandelaar te Scho ten, uitgesproken 2 Dec. 1924. Eldert Huis, bloemist te Hillegom, uit- gesproken6/l'25. P. Klepper, schoenmaker te Volendam, uitgesproken 2/12 '14. C. Gouda, Hzn., zeevischhandelaar te IJmuiden, uitgesproken 16 December 1924. 1. J. v. Velzen, van beroep timmerman, wonende te Lisse, Wag^ndwarsstraat 30. Cu rator Mr. A. A. Huizenga. 2. A, Wassenaar, van beroep timmerman, wonende te Lisse, Wagendwarsstraal 28. Cu rator Mr. A. A. Huizenga, Rechter-Commissaris in beide faillissemen ten Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. BEEEDIGD. De heer W. A. J. van de Kamp te Haarlem werd heden als Ambtenaar van den Burger ijken Stand beéedigd. HOOGER BEROEP. Hooger beroep werd aangeteekend door A. D. T. te 's-Gravenhage ter zake diefstal veroordeeld tot 10 dagen gev. straf, en door 1en heer Offic er van Justitie. De toestand van den heer Dr. H. J. Swa ving Dijkstra, die ernstig ziek is, gaat eenigszins vooruit. Ingekomen is bij den inspecteur der di recte belastingen, enz, te Haarlem, 2de af- deeling, 114.77 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting en Verdedigingsbelasting II over de belastingjaren 19191920, 1920 1921 en 1921—1922. Gisterennacht is te Hoek van Holland in gebroken in de 's winters onbewoonde villa van den heer G. uit Haarlem. De daders hebben verschillende koffers en kasten opengebroken en den inhoud over den vb«r verspreid. Wegens afwezigheid van den eigenaar kon nog niet worden vastgesteld of iets wordt vermist. Door dc regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis is aan de fa. Metselaar en Zn. opdracht verleend tot het restauree- ren van de bekende Gasthuis-huisjes aan het Groot Heiligland. Gistermiddag omstreeks half 2 uur liep op de Gasthuisvest een man met een zak op zijn rug. Een aldaar surveilleerend agent kwam een en ander verdacht voor en hield den man aan en nam hem mee Bij onder zoek op het Bureau bleek dat de aange houdene de 36-jarige los-werkman P, W. was, wonende te Haarlem, en dat de zak appelen bevatte, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. Bij een huiszoeking werd bij hem tevens nog aangetroffen 10 K.G. appelen, 8 H.L. cokes en 4 H.L. steenkool waarvan W. evenmin de herkomst kon op geven. Dies blijft hij voorloopig in arrest. Bij de politie is aangifte gedaan van ver- mising van een belastingmerk. Maandelijks overzicht. In December is uitgegeven; Brood 14,23. Wekeliiksche ondersteuning 588.50. Diversen 8. Totaal 610,73. De R. K. Bend van Naaisters en Kleeder makers „St. Gerardus Majella" hield gis teravond een vergadering in gebouw „St. Bavo". Na opening der vergadering werden de no tulen gelezen en de ingekomen stukken be handeld. Op de vergadering was de Bonds voorzitter, de heer Voorhuyzen, aanwezig. Verschillende voorstellen werden behan deld, o.m. een voorstel om het uurloon te verhoogen met 10 pCt. Aangenomen werd een voorstel tot her stel van de vacantiebepalingen betreffende atelierwerksters evenals tot uitbreiding van de vacantieregeling v"or huisarbeiders(sters). Tevens werden nog besprekingen gehouden over de vergoeding van bedrijfsonkosten en om dit te laten gelden voor huisarbeiders isters). Verschillende zaken werden nog behan deld. Na behandeling van de rondvraag volgde sluiting. We schreven onlangs, dat de Zuster voor Maatschappelijke zorg voor zieken, verbor en aan de Maria-stichtin/g voor de laatste maal een beroep deed op onze le zeressen om goede, afgedragen kleederen, voer hare arme zieken. We mochten dat schrijven op haar gezag, want zij vertelde dat, als eenmaal met Januari het Brokken- huis zou zijn geopend, zij daaruit wel haar aandeel zou krijgen. Maar het Brokkenhuis is nog niet in wer king, omdat de gemeente nog geen lokaal beschikbaar heeft gesteld en nu zit deze goede zuster weer in last. Haar voorraad kleeren is op en zij heeft nog zoovele pa tiënten, Het is bovendien winter en het wordt nu koud. Wie helpt haar nog eens aan een pakje gedratfen onder- of bovenkleeren, vrouwen- of mannengoed? Maar eerst een plicht van dankbaarheid. Op haar laatste oproeping zijn er velen geweest, die den voorraad van den zuster hebben helpen aanvullen. De gevers, die er een briefie bijdeden met naam van afzen der of afzendsters, is de zuster gaan be danken, maar er waren ook pakies, waar van de afzender (ster) onbekend was En ook deze wil de zuster harteli'k danken. Vooral die lieve, lieve dame, die dat mooie pakje met eigenhandig gehaakt goed zond, dat zoo kostbaar was en zoo goed is te nas gekomen. De zuste- dankt haar in het bi'V.onder. Allen hartelijk dank. En welke huismoeder of huisvrouw denkt nu rog een* aan de Zuster vaq Maatschap pelijk werk? Een boc-'whap of telefoontic aan de Maria-stichting, dat er daar of daar ren pakje te halen is. en het wordt gehaald. Nog liever is het de Zuster natuurlijk als hef oakie even kan worden gebracht aan de Maria-stichting. Dat spaart tijd en moeite. Maar he( wordt ook wel gehaald- De Maria-stichtin'! heeft tegenwoordig 't telefoonnummer 10393. Overtreding Arbeidswet. D. B. Dzn., wonende te Bloemendaal, moest zich hedenmorgen voor den kanton rechter verantwoorden terzake dat hij op verschillende data's in de maand October 1.1. door arbeiders, in dienst bij de N. V. Zandleverantie Maatschappij, werk heeft heeft laten verrichten op uren waarop dit niet mocht geschieden, terwijl tijdens het plegen van gemeld feit er nog geen twee jaren waren verloopen sedert een vroegere veroordeeling wegens eenzelfde overtreding gepleegd bij le herhaling, onherroepelijk was geworden. Bekl.- zeide, dat hij vergunning had om voor baggeren op die uren te laten werken. De controleur die het proces-verbaal had opgemaakt, zeide, dat bekl. wel vergunning had voor baggeren maar die werkzaamhe den welke verricht waren door een excava- teur konden niet onder baggeren gerekend worden Bekl. bestreed dit; volgens hem was dat wél degelijk baggeren, maar dit was het z.g. droogbaggeren, terwijl met een baggermachine alleen nat-gebaggerd kon worden. De getuige-controleur verklaarde, dat met zoo'rt excavateur (droge zandafgraver) niet gebaggerd kon worden daar deze op rails loopt. De ambtenaar van het O. M. was ook van meening dat bekl. dat werk niet had mogen laten doen, vooral ook omdat daar de baggermachine niet op het terrein aan wezig was, en het dus in geenerlei verband stond met baggeren. Spr, vroeg voorw. 12 hechtenisstraffen van 1 dag met één jaar proeftijd. De kantonrechter zal schriftelijk uit spraak doen over 8 dagen. Het kon niet anders. De courantenbezorger A. R. uit IJmui den moest terecht staan omdat hij zijn 12- jarigen zcon couranten had laten rondbren gen. Bekl. zeide niet te weten hoe hij an ders aan den kost moest komen. Hij had 8 kinderen te zijnen laste, terwijl de jon gen die hem eenige dagen in de week hielp, flink uit de kluiten was gewassen. Eisch en vonnis luidde 3 dagen v.w, hechtenis met een proeftijd van 1 jaar. ^itrou\vd; 14 Jan.; C. T, Smal en M. J. Swart. J.' R. P. Maurik en Duits. NY- C. Tanis en A C Elfering. Getrouwd; 14 Jan;: J. Janssen en P. A. v. d. Zwet. J. Kooreman en A. M, Even- dik. C. Goebert en C. G. Grijmans. C. Ruijgrok en M. Peperkamp. - K. v. Mel- sen en C, G. Koelcmeijer. S. Roeland en B. Reinsma. J. Scheeres en G, v. d. Mark. Bevallen: 13 Jan.: M J. Marlens—de Vries, d 12 Jan.: A. v. d MeerVossen, z. Overleden' 12 Jan.: G. v Veldhuijsen Kis- temaker, 64 jaar, Coltermanstr. 14 Jan.: M. Peetoomv. Rixel, 39 jaar, Jan Steenstraat. 13 Jan.: A J. v. Zutphen, 62 jaar, Gaekstraat 12 Jan.: P Cats, 76 jaar, Santpoorterstraat. 13 Jan.: T Maarsende Bruin, 56 jaar, de Clercqstraat. 13 Jan.: M. BakkerLissen- berg, 49 jaar, Gasthuisvest. Fig. 1 toont kiemen van neusverkoud- lieid gezien door den microscoop Fig. 2 toont de bijna algeheele vernietiging van deze kie men 8 minuten na het opsnui ven van Nssan. Prof. Dr. Weber, Berlijn, schrijft „dat hij Nasan zoowel op zichzelf^ als zijn familieleden heeft geprobeerd. Hij kon onmiddellijk gunstige resultaten waarnemen, terwijl na een korten tijd ernstige verkoudheden waren genezen." ZWOLLE, 14 Jan. Hedennacht 1214 uur is in het Dominicanenklooster a.hier plotseling overleden de Zeereerw. Pater Aug. Meyer, in den ouderdom van 67 jaar. Als historicus genoot Pater Meyer een algemeene bekend heid. Hij behoorde vanaf de stichting van het Zwolsche klooster tot de Communiteit en vervulde al dien tijd de functie van sub prior. PARIJS, 14'Jan. Het protocol bevat tende de op de financiëele conferentie tot stand gekomen overeenkomsten, is heden, morgen geteekend. De onderteekening ein digde te 10 min. vóór elf. De vertegenwoor digers van Roemenië, Italië en Brazilië tee kenden onder voorbehoud. LONDEN, 14 Jan. Vernomen wordt, dat de Egyptische basis van de Britsche lucht vaartdienst: IndiëAustralië bepaald zal worden te, Ismaëla, halfweg het Suez-kaaaal, waar een 200 voet hooge ankertoren opge- ribht zal worden. BERLIJN, 14 Jan, Als gevolg van de voorgenomen maatregelen der Italiaansche regeering tegen de Vrijmetselarij, heeft het Romeinsche „Groot-Orient" besloten, vrij willig de Loge te ontbinden, voordat het be treffende wetsontwerp wordt aangenomen. De grootmeester zal echter in afwachting van betere dagen zijn zetel in het Parijsche „Areopag" blijven innemen. TOPECA (Kanaos), 13 Januari. Gouverneur Jonathan Davis, die, zooals bekend, le zamen met zijn zoon beschuldigd wordt van geld ontvangen te hebben voor het vrijlaten van een gevangene, beweert niet schuldig te zijnv Beiden zijn vrijgelaten tegen 1000 dollar borgstelling LONDEN, 14 Jan Montague Norman, de directeur der Engelsche Bank en Sir Allan Pierson, de bekende Britsche financier, zijn gisteravond te Londen teruggekeerd van hun reis naar de Ver. Staten. PARIJS, 14 Jan. De politie heeft 'n groot aantal valsche paspoorten van verschillende landen met nagemaakte stempels in beslag genomen. Twee personen werden gearres teerd. die er van verdacht worden bijna 100 valsche paspoorten te hebben verkocht. BERLIJN, 14 Jan. Tusschen Duitschland en Polen is een voorloopig handelsverdrag tot stand gekomen. GIBRALTAR, 13 Jan 'Primo de Riviera werdt ongeveer 20 Jan. uit Melilla tc Al- gericas verwacht. Hij zal daar eenige dagen blijven, ter bijwoning der plechtigheden die te zijner eere worden gegeven; daarna ver trekt hij naar Madrid PARIJS, 14 Jan frentele.nbui g zal heden het Duitsche antwoord op het Fransche be middelingsvoorstel overhandigen. Men is er van overtiiigd, dat het antwoord afwijzend zal zijn. Trentelenburg zal bij zijn antwoord de moeilijkheden uiteenzetten, die de poli tieke toestand in Duitschland voor de on derhandelingen oplevert. PAKiJS, 14 Jan. Volgens het accoord der i'inanc. conferentie, zijn de kosten van de Commissie van Herstel volgens het Dawes- rapport op 9X millioen goudmark voor het eerste jaar en 714 millioen voor de volgen de jaren de kosten van de intergeall. com missie voor het Rijnland op 10 millioen voor het eerste jaar; de .kosten van de bezetting op 160 millioen voor 19241925. BERLIJN, 14 Jan. De Russische gezant te Parijs. Krassin, vertrekt heden voor 2 weken naar Moskou, waarheen ook de Berlijnschc en Londensche gezanten geroepen zijn. eerste nummer, dat technisch keurig is uit gevoerd, gééft een prettigen indruk. Men kan zien, dat de R.-K. Dambeweging er in de laatste twee jaren zeer is op vooruitge gaan. Was het aantal R.-K. Damclubs de vorige jaren nog maar zeer gering, het aan tal is thans tot 24 vereenigingen gestegen. Daardoor is het het bestuur mogelijk gewor den, een zoo mooi bewerkt o-gaan uit te geven. „Ons Damblad zal geredigeerd worden door den heer H. Regouw te Rotterdam met als redactie van de heeren P. G. van Hout en W. A, Stuifbergen, terwijl verschillende zeer bekende persoonlijkhedee i op het ge bied van het damspel hunne medewerking hebben toegezegd. De uitgave is dubbel zoo groot als het Damblad van eenige jaren terug, dat toen wegens bestaansmoeilijk- heden werd opgeheven. In hel eerste num mer wordt ook een oplosserswedstrijd uitge schreven niet mooie prijzen. Een geanaly seerde partij van den heer Regouw is in dit nummer opgenomen; vlEDtüEDEELO DOOK Dé beurs opende heden iets luier. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 414 Nederl. 1917 7% N.-I. 1921 A... 6% N.-I. 1923 D... Holl- Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id Comp. Merc. Arg Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai S" atra Dordtsche Petr Southern Rails Union Anaconda Wabasb Comm. Maxwell 14 JANU1RI V K 1 HEDEN 97X/ld 1021/9 T CO CO co 883/4 W3*/lt '033/ x, 100>/le 70 - 163*/2 161 135"!/o 136 134 134 1493/4 148 791/ 2 79 251/s 251/2 431 429 3341/2 333 76=1/4 17f 1781/2 1401/2 1401/, 1243/8 1241/4 1241/|B 124 98 1 178 l75l/2.6 3921/2 3891/2 123 7/? 1583/4 158 157 1571/ 2 21 '233/ 4 '1231/4 391 393i,/4 391 374 375 1651/8 164 2151/ 115 115 1381/4 138 3701/,, 81 «l3/4 1503,4 1501/2 95 227 1(! 2274 45/lfi ONS DAMBLAD. Het nieuwe orgaan van den Nederl. R.-K. Dambond, heeft de verwachtingen overtrof fen. Niet alleen wat de uitvqering betreft, doch ook het redactioneele gedeelte. Het CERS1t KOERS LATERt KOERS BERLIJN 59.05 PARIJS 13 23 BRUSSEL 12 37I/0 WEF.NEN 0.35 LONDEN II.79I/2 STOCKHOLM 66 75 KOPENHAGEN 43.90 OSLO 17 75 BAZEL 47 8L> NEU'.YORK f 47i5/i6 ROME 1 1 1 10.30 oupgerlijk tooneel. Mijnheer (met de ellebogen op tafel, in een houding, die wel eenige moedeloosheid verraadt, beschouwt werktuigelijk het inwen dige van zijn koffiekop, terwijl zijn rechter hand, heel verstrooid, den marsch Cadets de Russie op het wasdoek trommelt). Mevrouw (binnenstormend, droogweg) Ziezoo, 't is gebeurd. Mijnheer (schijnbaar verlicht) Eindelijk! 't is een geluk 1 Mevrouw (scherp) Ik meen, mijnheer, dat het aan mij niet ligt, zoo dit meisje niet eer aan de deur is gezet.... Mijnheer (verschrikt) Zonder twijfel zonder twijfel Mevrouw (geenszins ontwapend) Hebt gij u niet herhaaldelijk tegen hare wegzen ding verzet 1 Mijnheer (alieronderdanigst) Mijn he mel Ik deed het uit lielde tot den vre de om u de moeite te sparen van nieuwe druktesom om Mevrouw (bitter) En gij zoudt liever een dievegge in huis houden.... Mijnheer (verheugd een ander punt te hebben Een dievegge Mevrouw (met nadruk) Hoe zoudt gij anders een dienstmaagd noemen, die maar denkt van dik hout zaagt men planken Ik heb mijn keukenrekeningen eens vergele ken met die van mijn vriendin, mevrouw Saintixe wat denkt ge, dat wij wel meer betalen 1 Mijnheer(die op zoo'n vraag niet reken de) Ik weet het niet Mevrouw (de schouders ophalend) Gij weet nooit iets Welnu, dat lieve kind liet ons 1 franc en 60 centimes meer betalen voor een hoen, 25 centimes meer voor een ill idstuk,5 centimes meer per pond aardappe len, 2 franc meer voor een schapenbout enz. Mijnheer (kwaad) 't Is een gruwel Mevrouw (voortgaande) Ik zag nog niets van de kleinigheden, die de juffer uit mijn slaapkamer stal, reukzeep. Eau de Cologne, poudre de riz Mijnheer (zich iets herinnerende) Ik meende, dat mijn likeuren in den kelder se dert eenigen tijd leelijk aan 't krimpen wa renZou Mevrouw (ironisch) Ha, gij meendet En meent gij ook, dat uw Macon flink op schiet?.... Mijnheer (kwaad): Neen!.... Mevrouw (onverbiddelijk) 't Is waar, daar zijn nog maar veertien flesschen weg. Wat den Bordeaux aangaat, die schijnt beter te bevallen, 23 flesschen mankeerenIk zal maar niets zeggen van dien Cognac V;eux, waarop gij zqo trotsch waart.... Mijnheer (jammerend)Mijn cognac!.... Mevrouw (tellend op de vingers) Een., twee driedrie flesschen te weinig... Mijnheer (woedend) Maarmaar is die meid dan een spons?.... Mevrouw En bij lange geen katje om zonder handschoenen aan te pakken.. Mijnheer Ze was ook alles behalve ge dienstig. Mevrouw (veelbeteekenend) En vuil Ik kom zoo juist uit de keuken.... Ik zou er op durven zweren, dat ze in geen veertien dagen geveegd heeft.... Men schrikt om er een voet in te zetten Mijnheer (gansch terneergeslagen.) Mevrouw (maar steeds voortgaande) En luiUren heeft ze noodig, om hier tegen over bij den kruidenier voor een paar centen peper te halen. En onhandig Wat al borden heeft ze mij niet gebroken, en scho tels en glazenAlles moet opnieuw aan geschaft worden mijn prachtig Japansch theeservies is afschuwelijk toegetakeld., al de schoteltjes zijn gebarsten.zonder te spreken van uw Chineesche kan. Mijnheer (vernietigd.),... Mevrouw (in één adem doorgaande) Een kwaadspreekster Als gij ze hadt hooren laste ren.... Iedereen ik weet waarlijk niet, waar ze alles vandaan haalde. Mijnheer (verontwaardigd op tafel slaande) Het waren leugens Mevrouw (verrast) Wat Mijnheer (opstaande) Het getuigschrift dat zij meebracht. Weet gij nog, wat er in stond. (Lezende) Ik ondergeteekende kan met genoegen getuigen, dat mejuffrouw X gedurende al den tijd, dat zij in mijn dienst is, geen enkele reden tot verwijt heeft gege ven, wat aangaat haar discretie, haar werk, beleefdheid en braaf gedrag. Het spijt ons ten zeerste, dat omstandigheden, onafhan kelijk van onzen wil, ons noodzaken van haas- te scheiden. Mevrouw (bevestigend) Inderdaad, zoo was het Mijnheer (driftig stappend door de kamer) 't Is goddeloos, zoo de menschen te bedrie gen Mevrouw (kalmeerend) Komaan, mijn vriend. Mijnheer (wit van kwaadheid) 't Is el lendig. goddeloos Zii, die dit getuig schrift hebben afgegeven zijn aansprakelijk voor al het ongelijk, dat ons is aangedaan. Zij hebben misbruik gemaakt van cms vertrou wen Zij verdienden Mevrouw (plotseling onderbrekend A propos Mijnheer (eensklaps bedaard) Wat lieve? Mevrouw (op bedaarden toon De meid vraagt een getuigschrift Mijnheer (even nadenkend Welnu Ze is mans genoeg van haar zelf, meer dan ik ze het maken kan Mevrouw (heel zacht)Maar Mijnheer (met wilde vastberadenheid) Wat rk zou het kwaad aanmoedigen .de menschen bedriegen Neen nooit nooit Mevrouw (honingzoet) Mijn lieve man, mag ik u een kleine opmerking maken Mijnheer (kortaf) Laat hooren Mevrouw (vlakweg) Ge moet weten, dat, zoo ge haar een getuigschrift weigert, zij ons overal zal gaan bekladden Mijnheer (zich oprichtend) En wat zal ze van ons kunnen zeggen Mevrouw (de schouders ophalend Ja bijv. dat er nu en dan.wel eens belachelijke tooneeltjes tusschen ons voorvallen dat ge mij voor een dag of drie een hoed van 28 francs hebt geweigerd dat we onze eetzaal neg niet betaald hebbendat ge zelf uw hout zaagt dat de Bordeaux, die ge uw vrienden voorzet, u bij den wijnhandelaar icht stuivers kost. Mijnheer (verontwaardigd) Die ellendige! Mevrouw (onverbiddelijk) Zoo noodig zal ze nog wel andere dingen vertellen. Door haar zullen onze vrienden weten, dat ik valsche tanden heb, dat uw broers kaas zaak op de flesch is. Mijnheer (verpletterd) Weet ze dat alle maal Mevrouw (de schouders ophalend) Of weten die schelmen niet allesEn zoo noodig, zal ze er wel achter komen. De por tierster doet mee en dan draaien alle vrienden ons den rug toe.... Mevrouw Saintixe op de eerste plaats Mijnheer (stampvoetend) Wat nog Mevrouw (met ondervinding) Gij weet wat het ons gekost heeft, dat we haar vonden- f Als we ze kwaad maken, gaat ze overal rond flappen, dat ons liuis een doos is dat men er niet genoeg te eten krijgt en gi weet hoe de meiden samenspannen, zoodat net er van kómt, dat we er geene meer kunnen krijgen Mijnheer (wanhopig) Maar mijn hémel, wat moeten we dan doen Mevrouw (droog) Nu haar een getuig schrift geven Mijnheer (benauwd) Maar de menschel die we bedriegen Mevrouw (trotsch) Zooveel te erger voor hen Die dan leeft, die dan zorgt Kom, schrijf maar Mijnheer (een snik onderdrukkend, neemi de pen en krast de yolgende woorden, die hij halfluid leest) l'k ondergeteekende, kan met genoeger, getuigen, dat mejuffrouw X gedurende al dien tijd, dat zij in zijn dienst is geweest,, geen enkele reden tot verwijt heeft gegeven wat aangaat haar discretie, haar werk, beleefd heid en braaf gedrag. Het spijt ons ten zeer ste, dat omstandigheden onafhankelijk van onzen wil, ons noodzaken van haar te schei den.... JEAN de TOURELLES. (De Nederiandsche Hanze) De heer P, J, Troelstra heeft, naar „Het Volk" meldt aan het partijbestuur van de S. D. A, P bericht gtzaud«u. dat hij geen candidatuifr voor het partijbestuur meer aanneemt. De heer W. H. Vl»g«v, die reg lementair wegens zijn verhuizing naar Den Haag het voorzitterschap der S. D A. P. niet meer kan aanvaarden, heeft zich bereid verklaard zich voor het overige deel van het pa'.ijbestuur een candidatuur te zullen laten welgevalen. Het Curatorium der R.K. Leergangen heelt benoemd tot docent aan den cursus voor notariaat mr. E van, Spaendonck, candidaat- nctaris tc Tilburg, en aan den cursus Fransch M. O. mej. J, Bergé te 's-Herto- genbosch. Personalia. Op de door de arrondisse mentsrechtbank te Dordrecht, ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, opgemaakte alphabetische lijst van aanbe veling, komt o.m. voor mr. R. P. Clevcringa, chef der afdeeling Reclames en Averijen Kon. Ned. Stoomboot Mij., alhier. Personalia. Tot leerares in het teeke nen aan de meisjesschool, Hondecoeterstraat 6. te Amsterdam is benoemd mej. G. Gre» vers. DE OPENING VAN HET KENNEMEB LYCEUM. De opening van het Keunemer Lyceum op morgenmidaag, zal niet om kwart over twee uur, maar om 3 uur plaats vinden. Loop bevolking 19Z4. bevolking be droeg op 31 December 1923; Mamien: 2119, V.ouwen 2098, totaal 4217. In 1924 geböfcn. _,5 mannen, 53 vrouwen, totaal 108. ingekomen 319 mannen, 310 vrouwen, to taal o29. Vermeerdering 374 mannen, 363 vrouwen, totaal 737. in 1924 overleden; 16 mannen, 18 vrou wen, totaal 34. Verbonken 254 mannen, 243 vrouwen, totaal 497. Vermindering; 270 mannen, 261 vrouwen, totaal 531 x otale vermeerdering: 104 mannen, 102 vrouwen, totaal 206. Bevolking op- 31 December 1924: 2223 mannen ZZuO viouwtn, totaal 4423. Getal levend geborenen; 55 plannen, 23 vrouwen, totaal 108. Getal li venloos aangegevenen: 1 man, 3 vrouwen, totaal 4 Sterite in de gemeente, zonder levenloos aangegevenen: lb mannen, 16 vrouwen, to taal 00. Getal huwelijken in 1924 voltrokken; 35. Burgerlijke Stand. Geboren; Albertus, z. van J. v Straten en A. M. Half. Ferdi- nandus. z van W. Pijenhuis en M, A. Ka ters Jan brederik, z. van J. F v. Stra len en J J. K. Nagtegaal. Maria Jurria- na, d. van H. Jungerie en M E. Mans. ^Getrouwd: C N Böhm, 38 jaar en H. A. Bart, 36 j. W. J Joosten, 21 jaar en W. A. Brammer, 20 jaar. Overleden. A Beentjes, 73 jaar, echtge- noote van J Adrichem, PLUIMVEETENTOONSTELLING. Alhier zal de Pluimveevereeniging van 23 tot 26 Januari a.s. een tentoonstelling hou den. Een prachtcollectic Hoenders, Duiven en ras-konijnen is ingeschreven. Als keur meesters fungeeren de heeren G L. Repe- lius te Utrecht, G. H. Stouten en P van Daa- len, beiden te Haarlem. DE T. O. M. I. B. A. Zooals te verwachten was, is het Zondag zeer druk geweest op de tentoonstelling Des avonds waren er ruim 1300 betalende bezoekers rondgewandeld en hebben daar door blijk gegeven, met het feest mede te leven Er heerschte groote gezelligheid ook bij het rad van avontuur Maandag was de toeloop eveneens groot, niet alleen Bever-1 wijkers, doch ook vreemdelingen geven in grooten getale blijk van hunne belangstel ling Een mooie afwisseling bood de wed strijd van de bakkersgezellen. Zeer velen hebben daaraan medegedaan en hebben blijk gegeven van hun bakkunst. Pracht- brooden waren te bezichtigen, wat wel uit het groote aantal punten bleek De eerste prijs werd behaald met 80 punten door J. A. C. Wientjes te Velsen, een verguld zil veren medaille; 2de pr P. v. Til, Beverwijk, vetg zilv medaille, 3de pr. P, B, Oor, -Weesp. idem; 4de pr. S, J. de Goede, Am sterdam, idem; 5e pr C. J A. Oor, Wceso; 6de pr W A Verhoeve, Amsterdam, id.; 7. J Bekkers, Beverwijk, zilveren medaille; 8. L v Vliet. Hilversum, idem; 9 P. Wil- semburg, Velsen, idem; 10. P. Ursem, Be verwijk, idem. Verder kregen de volgende vijf gezellen een troostprijs, welke bestond uit een diploma. 1ste prijs G PVossing,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2