irïilMEM Uit de Pers. WAANZIN. .let plan-Nijmegen. De afschaffing der Staatsloterij. Wat wil Si. Michaël? Een kleine vertraging ter Parijsche conferentie. De Fransche am bassadeur te Moskou aangekomen. Colidge's zelfstandig optreden. Onder de Radio-berichten: Accoord bereikt op de Parijsche financieele conferentie. Engeland's houding inzake de onderlinge schulden. l uther's pogingen tot vorming van een Duitsch ministerie. Gem. buitenl. berichten» FEUILLETON. Permanent Hof van Int. Justitie. De Opiumconferentie. De Directe Belastingen. De Voorziter van het Bonds- be stuur. Het Kon. Koloniaal Instituut. Voor Eer en Deugd". Het breken van een mijnliftkabel „De Nieuwe Richting". LUCHTVERKEER. Ned. vliegtuigen in Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. De aanslag op den Westerdoks- dijk te Amsterdam. Arrestatie van dieven. Keizerlijke Salonwagen verbrand. De toren te Garderen. HANDEL EN NIJVERHEID. Uitlotingen. 441 601 900 993 1675 1911 2696 4260 5534 5711 5730 7174 7795 8515 9831 9984 10385 11863 12422 12467 13101 14035 14270 14301 14462 15379 15875 16347 16644 17038 17184 17671 17678 17959 18144 18448 19204 19369 20470 20508 20604 21132 21225 22825 23613 23978 24366 24585 24793 30006 30923 32506 32509 32705 32729 33012 33584 34616 34799 35217 35288 35393 35412 36144 37922 39584 39615 40917 41330 41494 42852 43681 44582 45719 46756 47463 47712 48206 48403 48538 48587 49248 49560 50090 50252 50501 50688 51537 51855 52017 52064 52555 53124 53401 53422 53527 53894 55162 55589 56403 56486 57158 57262 58610 59849 59858 60138 60802 61759 62312 62630 63594 64038 64529 64678 64680 64771 64855 65292 65536 66317 66983 67031 67274 68200 68371 68451 68589 68745 69906 70568 70890 71424 71505 71552 71604 71722 72290 72296 72776 Zooals we in ons hoofdartikel van 13 Jan. lil. aantoonden, is het plaa-Nijmegen, om 't program der R.K. Staatspartij in te .krim- pen tot de in ons artikel genoemde drie punten van algemeenen aard, wel goed be doeld, maar practisch onmogelijk. Het „Huisgezin" schrijft er van; „Veronderstel een oogenblik maar dat het denkbeeld om de „vrije kwesties" van het kort program van actie onzer partij te schrappen, niet van professor Van der Heijden, maar b.v. van den "voorzitter van den Algemeenen Bond was uitgegaan, en stel u dan de ontvangst voor. Wij zullen hier intusschen niet bij ver wijlen en nemen voor het gemak aan, dat de kiezersvergaderingen en daarna de Bondsvergadering zich met het voorstel van Nijmegen vereenigen. Wij krijgen dan een kort program van actie, waarover wij het allen even roerend eens zijn als b.v. over onzen catechismus, maar tevens een program, dat voor de brandende vraagstukken van den dag geen aanwijzing eener oplossing bevat. Daarvoor te verwijzen naar het groote program van 1922 zou onoprecht zijn, daar men immers de „vrije kwesties" volkomen wil op zij schuiven en niets overhouden dan de „beginselen, welke alle katholieken ge meen hebben." Wij hebben aangenomeh dat het Nij- meegsche program van actie- algemeen is aanvaard. Wat dan? Meent men in gemoede, dat dan de can- iidaten van het politiek advies algemeen net geestdrift zullen worden aanvaard en ille sporen van een persoonlijken strijd mllen verdwijnen? Dat men, alle verschil van inzicht om rent de vraagstukken hebbende verdonke rmaand ook geen belang meer zal stellen n de „denkrichting" van den candidaat en net hetzelfde genoegen een „conserva'ief" lis een „vooruitstrevende" zal aanvaarden? Men make zich geen illusies trouwens niemand maakt zich die. De verkiezingen zijn achter den rug, er moet een ministerie worden gevormd. Dan kan men met de „beginselen, welke alle katholieken gemeen hebben," niet toe. Noch de anti-revolutionairen, noch de chris'.elijk-historischen (om van de partijen van links maar te zwijgen] kunnen uit de vijf punten van Nijmegen opmaken, welken kant de katholieken ten opzichte van de financiën, de landsverdediging en de sociale wetgeving uit willen, en zij zullen (wat men hun niet al te kwalijk mag nemen), aenigszins huiverig zijn, met een partij aan te leggen, die de oplossing van urgente en brandende vraagstukken eenvoudig uit den weg is gegaan. En légt Dr. Nolens hun toch de bij de stembus geëscamoteerde programpunten of andere voor als het inzicht der Ka merfractie weergevend, dan ontstaat toch wel een eenigszins scheeve positie. Scheef "egenover de kiezers, die om des vredes wille de punten uit den weg zijn ge gaan; scheef tegenover de leden der fractie, die, om een accoörd mcgelijbje maken, wel in een soort van program moet berusten, maar van wie niet vast staat, dat zij straks tot de verwezenlijking, al dan niet con amore, rallen medewerken. Iö het wegdoezelen van de practische vraagstukken van regeeriagsbeleid, om een schijn-eenheid naar buiten te kunnen de- monstreeren, zien wij geen heil, omdat wat we er voor het oogenblik mee winnen ons straks, vreezen we, leelijk zal opbreken. In het Nijmeegsche besluit kunnen we niets anders zien dan een getuigenis van politiek onvermogen." Het wetsontwerp tot afschaffing der Staatsloterij is bij de Tweede Kamer inge komen. De afschaffing zal, naar de bedoeling van den minister, geleidelijk geschieden, en Z Exc. becijfert, dat de Rijksschatkist dien tengevolge voorloopig slechts een geringe bate zal derven. Dit neemt intusschen niet weg, meent het „Centrum" dat, wanneer het ontwerp als wet volledig zal hebben doorgewerkt de Slaat een jaarlijksch bedrag van ongeveer zes ton zal missen, wat zeker geen onbe langrijk bedrag is. En ware daarvan nu het gevolg een groo te geestelijke bate voor ons volk, of althans het weren van een ernstig euvel, men zou zulk een financieel offer ervoor over moe ten hebben. Maar dat de Staatsloterij een zoodanig euvel bcteekent, wordt verre van algemeen erkend. En het zal ons dan ook geenszins ver wonderen, indien het ontwerp de vereischte meerderheid in het Parlement niet zal ver mogen te behalen. Wij knippen uit de „Maasbode": Er is al meer op gewezen, dat men uit de woorden en daden van St. Michaël niet veel wijs kan worden. Nauw hebben we na lang wachten kun nen kennis nemen van de „wen^chen ten aanzien van het'verkiezingprogram van het Verbond, of er wordt alweer een nieuwe editie aangekondigd. Tusschen de twee voornaamste hoofdbe stuursleden botert het niet over het Mi- chaëlistisch standpunt inzake defensie. Over de bedrijfsorganisatie-kwestie zijn de volge lingen van prof. Veraart het lang niet allen met hem een:-. En terwijl de plaatselijke vertegenwoordi ger te Nijmegen van hst Verbond met het idee van prof van der Heijden zich accoord verklaart, komt den volgenden dag prof. Veraart meedeelen, dat het denkbeeld van zijn collega der Roomsch Alma Mater abso luut verwerpelijk is. Nog zijn we niet van deze verbazing be- kemen, of al weer een nieuwe verrassing wordt ons bereid. Ook op dit punt schijnt de onder-voorzitter een opinie te huldigen, afwijkend van die der andere bestuursleden; hij vindt het denkbeeld van Nijmegen juist wel sympathiek. Het mooiste is ethter wel, dat de redac teur van „De Morgen", candidaat-candidaat van St. Michaëi voor de Tweede Kamer, met het voorstel van prof. van der Heijden zelfs hoog wegloopt, wat trouwens te ver wachten was. „Hier wordt .inderdaad de onwankelbare grondslag onzer Katholieke partij gelegd", juicht het Helmondsche orgaan geestdriftig. Wat nu toch wel te denken van deze gvenzeloozc ideeën-verwarring? Het moet dengenen, dié zich door deze „denkrichting" lieten inpalmen, wel lang zaamaan gaan duizelen. En het dunkt ons toch wel v^jor den in de politiek ongeschoolde veiliger, zich niet op dergelijke elkander tegensprekendo leids lieden te verlateh. De intergeallieerde finan cieele conferentie. De deskundigen ter conferentie hebben het zeer druk gehad met het opstellen van de bijzonderheden van de door de ministers van financiën bereikte overeenkomst. Zij hadden, overeenkomstig de aanvaarde be- ginselen, verschillende kleinere punten te regelen, die zich in den loop van hun arbeid hadden voorgedaan, en dit nam veel meer tijd in beslag dan voorzien was. Tengevolge van deze vertraging is het noodig de algeheele voltooiing der documen ten af te wachten alvorens vertrouwen te stellen in de verklaringen, welke bijzonder heden zouden bevatten omtrent de bereikte beslissingen. Behalve den arbeid der conferentie hebben de gedelegeerden elkaar gepolst over de quaestie der intergeallieerde schulden. De Duitsche crisis. Heden zal de Duitsche Rijksdag weer in volledige zitting bijeenkomen. Men hoopt dat dan een nieuwe regeering zal zijn ge vormd. Deze hoop is gegrond op het voor loopig succes, dat, naar uit Berlijn wordt gemeld, de besprekingen van dr. Luther zouden hebben opgeleverd. Deze oud-bur gemeester van Essen, die niet bij de Volks partij is aangesloten, maar toch vrijwel op het politieke standpunt dezer partij staat, hoopt blijkbaar door te goochelen met den term „zakenminister" den steun van het Centrum, in den vorm van een welwillende neutraliteit, voor de door hem gedachte combinatie te kunnen winnen. Een combi natie waarin ook de Duitsch-nationalen ver tegenwoordigd zouden zijn. Echter is het nog geenszins zeker dat het Centrum voor deze oplossing der crisis zal zijn te vinden. En van de zijde der Duitsch-nationalen is de medewerking nog niet verzekerd. In de eerste plaats omdat ze blijkbaar aan spraak op meer ministerzetels maken dan dr. Luther hun meent te kunnen geven. In de tweede plaats omdat ze hun medewerking afhankelijk schijnen te willen stellen van de wijze van oplossing van de regeerings- crisis in Pruisen. Meer nog dan in het Rijk hechten de Duitsch-nationalen in Pruisen aan de verovering van het regeeringskasteel. Maar door de crisis in het Rijk en die in Pruisen met elkaar te verbinden maken ze nieuwe moeilijkheden, die ook de plannen van dr. Luther nog wel weer eens konden doen mislukken. Men leeft te Berlijn düs in volslagen on zekerheid. Al schijnen de kansen van Luther jdan ook niet onmogelijk. Herbette te Moskou aan gekomen. De Fransche ambasseur is Zondag te Mos kou aangekomen en aan het station ontvan gen door vertegenwoordigers van het volks commissariaat van buitenl. zaken. Herbette gaf tegenover de journalisten uiting aan zijn erkentelijkheid en voldoe ning voor de vriendelijke ontvangst. Hij verklaarde verheugd te zijn, dat hij de eer ste Fransche ambassadeur in de Sovjet-Unie was. Hij was bereid met de sovjetregeering samen te werken voor de toenadering in het herstel der normale 'betrekkingen tusschen beide landen. Hij hoopte op een gelukkige regeling der te behandelen kwesties, waarvan hij bij wederzij dschen goeden wil geen enkele onoplosbaar achtte. Maar op den wederzij dschen goeden wil zal het dan toch aankomen en we vreezen, dat de Herbette te Moskou daarmede nog wel eens slechte ervaringen zal kunnen op doen. In woorden ontbreekt het den officieelen regeeringspersonen te Moskou en vooral hun vertegenwoordigers in het buitenland aan die' welwillendheid niet. Maar al die vrien delijkheden beletten dan toch niet dat tege lijkertijd in en buiten Rusland felle propa ganda wordt gevoerd tegen de regeeringen, waarmede men zegt te willen onderhande len. Dat zal de heer Herbette te Moskou wel spoedig bemerken en na de ervaringen elders opgedaan behoeft men dan ook volstrekt niet te duchten dat de Fransche diplomatie van de bolsjewistische methoden dupe zal zijn. Het aftreden van Hughes. In politieke beschouwingen wordt voor speld, dat het aftreden van/Hughes als staats secretaris van Buitenlandsche Zaken de da geraad beteekent van een nieuwe aera in het politieke bestuur van de V.S. en dat in de toekomst president Coolidge voorzooveel mogelijk persoonlijk de regeering zal leiden en dat hij het schip van staat zal sturen zon der de controle van de politieke partijen in het Congres. De vooraanstaande Senatoren werden door de bekendmaking van Hughes' aftre den en de benoeming van Kellogg als zijn_ opvolger volkomen verrast, hetgeen er op" wijst dat zij in strijd met de bestaande,pre cedenten door den president niet van te vo ren zijn geraadpleegd. De Amerikaanschc gezant te Berlijn Houghton, is officieel, benoemd tot opvol ger van Kellogg in Londen. GROOT SPOORWEGONGELUK BIJ HERNE. Naar het W. B. uit Herne (nabij Dort mund) meldt, is gistermorgen de D-trein BerlijnKeulen ia het station Herne op een stilstaanden, dicht met reizigers bezetten trein geloopen, ten gevolge van dichten mist en duisternis. Nader meldt het W. B., dat er in het ge heel 23 dooden en 59 gewonden zijn, van wie 14 zwaar gewond zijn, twee levensge vaarlijk; twee konden zich reeds naar huis be geven. Ten gevolge van de hevige botsing zijn de lijken zoo verminkt, dat nog slechts 12 dooden door gevonden papieren konden worden geïdentificeerd. De plaats des on- heils vërtoont het beeld van een ontzetten- den chaos. Het ongeluk geschiedde, doordat de per sonentrein reeds vertrokken had moeten zijn, en de D-trein ten gevolge van de duis ternis en den mist door twee signalen heen reed. Bij het tweede signaal trachtte de machinist nog te remmen, maar het mocht hem niet meer gelukken den trein tot staan te brengen. Volgens de „Berl. Z. a. M." zijn tot dusver 24 lijken geborgen. De slachtoffers behooren hoofdzakelijk tot de passagiers van den perso nentrein, van die van den D-trein werden slechts enkelen getroffen. Drie wagons van den sneltrein zijn zwaar beschadigd. Spoedig waren hulptreinen ter plaatse. Het reddings- en bergingswerk blijft zeer moeilijk, daar de zware locomotief van den D-trein de wagens van den perso nentrein geheel vernielde. Van de tot dus ver geborgen 44 personen zijn 23 zwaar ge wond. Men gelooft reeds alle gewonden uit de puinhoopen te hebben gehaald. Als tamelijk zeker wordt aangenomen, dat de dooden uitsluitend behooren tot de passagiers van den personentrein. AUTOMOBIELONGELUK TE BERLIN. Dezer dagen had te Berlijn een ongeluk plaats met een autobus, die omkantelde, na dat een particuliere auto er vlak langs was gereden (de schuldkwestie is nog riiet uit gemaakt)'. Bij dat ongeluk vielen verschillende dachtoffers, o.w. de Amsterdamsche koop man F. C. Buetot. Het W.B. meldt thans, dat de heer Bue tot in het ziekenhuis is overleden. CORRUPTIE OF POLITIEKE KUIPERIJ Uit New York wordt gemeld, dat de gou verneur van Kansas, Jonathan Davies, één uur voor het afloopen van zijn diensttijd met zijn zoon is gearresteerd, onder verdenking zich met 50 pond sterling te laten omkoopen tot het verkenen van gratie aan een misda diger. Het is mogelijk, dat achter deze ar restatie drijverij zit van politieke tegenstan ders. EEN OORLOGSSTATISTIEK. Het Int'ernationaal Arbeidsbureau heeft volgens een Havasbericht een statistiek op gesteld, de verhouding tusschen de manne- Hij snelde alle straten van Bombay door, zonder dat het hem gelukte iets te vinden waaruit hij kon opmaken, waar de vermiste zich bevond. Vermoeid keerde hij naar huis terug met de stille hoop, dat Kio-Joko in middels thuis gekomen zou zijn. Toen hij hem echter niet aantrof liet hij zich ontmoe digd op zijn rustbed nedervallen. Het begon alreeds te dagen. De zon kwam tvenals dat in de tropen altijd het jgeval is, mei op. Angstig luisterde de detective naar ilk geluidelk oogenblik hoopte hij zijn ïelper te zien binnentreden, maar er kwam niets.niets.... „Jongen", klaagde hij, „had ik je maar niet alleen laten gaan." Eindelijk slaagde hij er weer in, zich zei ven meester te worden, en een regelmatig onderzoek aan te vangen. In het daglicht bemerkte hij plotseling eenige kenteekenen die zijn helper naar gewoonte onderweg had aangebracht, oprat Arthur zou kunnen na gaan, welken weg hij gevolgd was. Zoo slaagde hij er in den weg dien ,Kio-Joko en den Indiër gegaan waren, voor een groot gedeelte terug te vinden. Maar eensklaps hielden de kenteekenen op. Waarschijnlijk hadden de vijanden ze her kend en weggewischt; een reden te meer om voor de misdadigers op zijn hoede te zijn. Terwijl de detective ontmoedigd en beslui teloos stilstond, naderde hem een bedelaar. De detective beval hem driftig om verder te gaan, maar de oude man liet zich zoo gemakkelijk niet afschepen. Hij bleef zoo lang aandringen met zijn jammerklachten, dat Arthur Daning hem een paar geldstuk jes toewierp, om van hem af te komen. De bedelaar bukte zich haastig om het geld op te rapen, daarna greep hij de hand van den detective en zeide: „U heeft verdriet, heer!" Vol afschuw rukte Arthur Daning zich los. k „Ik weet het, heer," vervolgde de vervuilde grijsaard, „ik weet het.... Ge zoekt iemand dien ge mist, maar ge kunt hem niet vin den!" De detective zag scherp in het rimpelige gelaat van den Indiër. Zijn hoofd geleek veel op een doodskop. Onder de perkamentachtige huid scheen zich geen vleesch meer te bevinden. In dit hoe kige hoofd fonkelden een paar gloeiende ocgen, die tevergeefs trachten een onder danige uitdrukking aan te nemenEr lag zulk een haat en afschuw in dip vlammende blikken, dat zelfs de detective huiverde. „Hoe kom je aan die veronderstelling?" vroeg Arthur ten slotte. „Ik weet het heer.... Ik weet zelfs de grootste geheimen. Mitpa weet alles! Als gij mij geld geeft zal ik u zeggen, waar degene dien ge zoekt, zich bevindt." i Een oogenblik staarde Arthur den bede laar aan, zonder goed te begrijpen, wat deze wilde. Wat had hij met het gebazel van' de- zen ouden man te maken. De detecive wist dat de Indiërs bewon derenswaardige dingen op het gedachten- 1 overbrenging wisten te bereiken. Zelf had hij reeds meermalen dergelijke gevallen meegemaakt. Welnu, als Mitpa de ze macht bezat, dan was het misschien mo gelijk, dat hij wist waar zijn helper zich be vond. En evenals een gevangene in een don keren kerker mét hoopvol verlangen naar iederen lichtstraal staart, zoo hoopte hij op deze wijze te weten te komen, wat er met den kleinen Japanner gebeurd was en waar déze zich bevond. Nogmaals zag Arthur den grijsaard oplet tend aan, vervolgens nam hij hem met zich mede naar huis. „Welnu," zeide hij, „zeg mij wat je weet." Daning greep de handen van den bedelaar. Er heerschte een oogenblik stilte. „Een kleine gele man uit het land der rijzende zon is gevangen in een kelder.... een diepen kelder." „Stil!" beval Daning. „Zeg mij eerst waar die kelder zich bevindt!" „In Bombay.... in de wijk der inboorlin gen.... in een oud huis...." Arthur Daning viel hem weder in de rede. „Beschrijf mij de ligging van het huis nauwkeuriger!" üjKe en totale bevolking der verschillende landen aangevend. Frankrijk neemt, wat het aantal ge mobiliseer den in den grooten oorlog betreft, de eerste plaats in met 40.8 pCt. te genover Duitschland 39.6 pCt. en Oosten rijk 34.6 pCt. Wat het aantal gedoode of ver dwenen mannen betreft neemt Frankrijk de eerste plaats in met 10.6 pCt. tegenovei Duitschland 9.8 pCt. Engeland had slecht 5.1 pCt. de Vereenigde Staten 0.2 pCt. het geen hierop neerkomt dat 100 Franschei, werden gedood of verdwenen tegen twee Amerikanen. Wat het aantal verminkten be treft neemt Frankrijk eveneens de eerste plaats in met 11.2 pCt. ten aanzien van de werkende mannelijke bevolking tegen 7.5 pC. Duitschland. TEGEN DE PRIJSOPDRIJVING VAN HET BROOD IN OOSTENRIJK. Te Weenen is groot opzien gebaard door de arrestatie in het laatst der vorige week van den directeur der Anker-Broodfabriek, den heer Arthur Friede, wegens opdrijving der prij zen. De bladen behandelen haar als eer sensatie van den eersten rang. Volgens de „Allg. Ztg." zou deze arres tatie het begin zijn van een algemeen offen sief tegen de bestaande broodprijzen. De justitie heeft tegen 15 Weensche brood fabrieken een instructie geopend. Onder den indruk van de arrestatie heeft de Ankerfabriek haar prijzen met 1200 kro nen per brood verlaagd. De broodfabrikan ten en bakkers beweren, dat de nieuwe prij; nauwelijks de productiekosten dekt en niet gehandhaafd kaq blijven. De soc.-deni; „Morgen" verwijt de razee ing, dat haar actie tegen de bakkers een zuivere politieke manoeuvre is. Daartegen over heeft de minister van justitie aan pers vertegenwoordigers verklaard, dat men hier te doen heeft met een gewoon optreden der justitie, waarmee de regeering zich kan noch wil bemoeien. De meeste liberale bladen zijn van mee ning, dat de broodprijzencampagne althans tactisch onverstandig is geënsceneerd, daai de regeering daarmee eenerzijds nauwèlijkr op den duur een verlaging der broodprijzen zal verkrijgen, anderzijds echter door de ongemotiveerde arrestatie van Friede e.d. maatregelen overal in den lande een gevoel van rechtsonzekerheid zal doen ontstaan. EEN MAUSOLEUM VOOR LENIN TE PETERSBURG. Te Petersburg zal om den eersten verjaar dag van den dood van Lenin te vieren een mausoleum opgericht worden, dat in alles met het Moskousche zal overeenkomen. WAT MEN IN EEN KELDER VAN DE TSJEKA HEEFT GEVONDEN. De Russische bladen deglen mede, dat te Wologda, in het huis waar vroeger de Tsjeka was gevestigd, een kist werd gevonden met veel gouden voorwerpen en kostbaarheden, uie uit de paleizen te Petersburg waren ont- vreemd. De waarde van het gevondene wordt geschat op twee millioen roebel. Op de kist bezindt zich nog een opschrift, waaruit men kan vaststellen dat de kostbaarheden ont vreemd werden door Platten, een vriend van Lenin, VIJANDIG OPTREDEN VAN BULGA- REN TEGEN GRIEKEN. Officieel wordt medegedeeld dat er in Sozopol verschillende Grieksche magazijnen zijn geplunderd. In Bania, bij Boergas, had den heftige tooneelen plaats, waarbij de Bul- gaarsche autoriteiten volkomen inactief ble ven. AARDBEVINGEN, In de districten Ardilan (Trans-Kaukasië) en Loeristan hebben ernstige aardschokken plaats gehad. Tal van menschen zijn ge dood, en veel schade werd aangericht. EEN MOORDAANSLAG TE BOMBAY. Een ongewoon misdrijf is gepleegd in de deftige woonwijk Malabar Hil te Bombay. Een auto, waarin een vermogend burger, Abdoel-Kader, lid van den gemeenteraad, een dame en een Engelsche bedrijfsleider zaten, werd aangevallen door eenige mannen 'n eett andere auto. Vier Britsche officieren, die de schoten hoorden, snelden te hulp en namen een der aanvallers gevangen. Abdoel- ^3j "t sti.!?rf aan Z1'n wonden. De dame, de b 'drijfsleide gen een officier werden gewonds De beweegreden voor den aanval is onbe kend. Permanent Plof van Internationale Justitie heeft in zijn gistermiddag gehouden besloten overeenkomst besloten op Vrijdag 16 dezer te 10 uur een openbare zitting te houden. De vertegenwoordigers van de Grieksche en lurksche regeeringen zullen in die zit ting hun meeningen over de uitwisseling der Grieksche en Turksche bevolkingen uiteen zetten. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche gezant'te Parijs als eerste gedelegeerde op treden van de Nederlandsche delegatie ter Tweede Opium-conferentie'ie Genève, wel ke 19 dezer hepvat. De toeneming in opbrengst sedert 1914. Eenige belangrijke cijfers betreffende de grond-, personeele, Rijksinkomsten- en ver mogensbelasting komen voor in de Deccm- ber-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Uit de gepubliceerde gegevens blijkt, dat de opbrengst der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen in hoofdsom is ge stegen var 9.886.000 over 1914 tot 12.417.000 over 1923 en voor de onge bouwde eigendommen van j 3.854.000 over 1914 tot 5.927.000 over 1923. Voor de personeele belasting steeg de opbrengst in hoofdsom van 14.125.000 over 1914 tot 25.909.000 over 1923. Het overeenkomstige bedrag voor de Rijks in komstenbelasting voor zoover betrekking hebbende op het aantal physieke personen binnen het Rijk wonende, is toegenomen, behoudens een teruggang voor 1918/T9, va" 25.005.000 over 1915/16, tot 130.093.000 over 1921/'22, waarna eèn daling volgt tot 110.987.00 over 1922/"23. Voor de vermo gensbelasting is di opbrengst der belasting in hoofdsom toegenomen van 3,482.000 over 1915/Tó tot 13.0(17.000 over 1920/'21, waarna Onder den invloed der malaise een teruggang is gevolgd tot 11.690.000 over 1922/'23. In een Maandagavond te 's-Hage gehou den vergadering van de R.K. Kiesvereeni- ging in het Laakkwartier en Spoorwijk, is de volgende motie aangenomen: „De R.K. Kiesvereeniging enz., gezien de wijze waarop de voorzitter van het bonds- bestuur, baron Van Wijnbergen in den laat- sten tijd naar buiten is opgetreden, hoewel erkennende zijn g:oote verdiensten, speci aal voor het katholiek bijzonder onderwijs, spreekt als haar meening uit, dat ontac tisch optreden van den heer Van Wijnber gen en diens beleid als voorzitter van den bond voor de eenheid van de R.K, Staats partij ten voortdurend gevaar is en hoopt,' dat de heer Van Wijnbergen zijn functie als bondsvoorzitter zoo spoedig mogelijk ter beschikking stelt. Een propagandareis door Indië. Wij lezen in de „Java Bode", dat onlangs in Indië is aangekomen dr. C. W Janssen, vice-voorzitter. van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, ten einde in Indië het werk dezer in stelling meer bekend te maken en er in de krmgen van het bedrijfsleven ook daadwerkelijken steun voor te verwerven, Op de vergadering \ian den Diocesanen Bond in het Bisdom Haarlem van de Ver- eeniging „Voor Eer en Deugd" werd beslo ten de vereeniginig voortaan te noemen: R.K. Vereeniginti tot bestrijding der Zede loosheid „Voor Eer en Deugd Deze beslissing zal nu ter goedkeuring aan het hoofdbestuur worden toegezonden. „St. Bavo." „Abnormaal slecht kabelmateriaal" de oorzaak. De minister van Waterstaat heeft naar aardeiding van de schriftelijk ingediende vraag van het Eerste Kamerlid De Jonge, over het breken van een liftkabel in de mijn „Willem Sophie", te Spekholzerheide, het rapport ter zake van den hoofd-ingenieur der mijnen overgelegd, dat meldt, dat de betrokken kabel van normale constructie was, zooals tientallen jaren voor ezelfde ophaalinrichtingen in gebruik geweest zijn. „De kabel heeft onder geregelde inspectie gestaan van hetzelfde ervaren personeel, dat Hiermede jaren achtereen belast was; ver schillende leden van dit personeel voerden afwisselend de inspectie uit. Deze deskun digen waren eenstemmig van meening, dat de kabel over de geheele lengte in voldoend vciligen staat verkeerde: slechts één zwakke plaats was aanwezig, waarvan de veiligheid oijna tot de voorgeschreven zesvoudige ze kerheid was gedaald Om deze reden zou dan ook, zooals mij was medegedeeld,, de kabel op Kerstmis door een nieuwe worden vervangen. De breuk, welke plaats had, nadat de kooi een tweetal meters geheven was, bevond zich evenwei op een geheel andere plaats in den kabel, namelijk vlak boven de kooi, waar de te heffen last het geringst is. Het spoedig ondeugdelijk worden van den kabel op de plaats van de breuk, alsmede verschijnselen, die zich bij het materiaal onderzoek voordeden, wezed op een abnor maal slecht kabelmateriaal. Aan deze om standigheid moet dan ook met waarschijn lijkheid de breuk worden toegeschreven." Onder bovenstaand en titel verscheen bij den Mij. „De Gelderlander" Hessenberg 18, Nijmegen, het eerste nummer van het or gaan van den Nederlandschen R.K. Bond van Kruideniers vereenigingen. Dit bïad verschijnt elke week op Donderdag. Het maakt een flinken indruk. Twee wereldrecords verbeterd. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: De Nationale Vliegtuig-Industrie te 's-Gra- venhage, welke de bekende Koolhovenvlieg- tuigen bouwt, heeft uit Frankrijk bericht ontvangen, dat een der F K. (?j-jagerver- kenners, welke in de Haagsche fabriek zijn vervaardigd en ongeveer een half jaar ge leden naar Frankrijk zijn geleverd, twee we reldrecords officieel heeft verbeterd, n.l. dat over 100 K.M. met 500 K.G. nuttigen last en dat over 200 K.M. eveneens met 500 K.G. nuttigen last. Voetstappen achter de omheining gevonden. De arrestant Arie Vink, die tr van ver dacht wordt den nachtwaker Simon de Wit op den Westerdoksdijk door twee revol verschoten in de horst gewond te hebben, blijft ontkennen de daad gepleegd te hebben. Hij zeide op dat oogenblik des avonds tusschen half elf en elf uur in zijn bed te hebben gelegen. Zijn vrouw beaamt dit Het onderzoek heeft echter nog wat an ders opgeleverd. Achter de schutting, waai de dader zijn revolver moet hebben afge vuurd, zijn voetindrukken gevonden. De schoenen van Arie Vink passen hier pre cies in. Dit is de reden, waarom de aangehoudene niet op vrije voeten is gesteld. Maandag morgen is hij naar het Huis van Bewaring overgebracht De politie tr Hengelo (O.)' heeft Maan dag 2 personen gearresteerd verdacht van een 15-tal diefstallen mei inbraak, hier en in de omstreken gepleegd. De eene bekende volledig, de andere ontkent. De meest luxueuze saionwagen op den Peking-Hankau-spoorweg is door brand ver nield. Hij was oorspronkelijk gebouwd voor de keizerin-weduwe en kostte 100.000 dollar. Zij heeft er slechts éénmaal gebruik van ge maakt, n.l. toen zij van Sianfoe naar de hoofdstad terugkeerde. Toen di' burgeroorlog uitbrak, gebruikte generaal Woe Pei Foe den wagen in zijn hoofdkwartier. De belangrijkste documenten werden erin bewaard. Toen Woe Tientsin verliet, bleef de wa gen onbeheerd in het centraal station achter. Bij een brand, die in het station uitbrak, is de kostbare wagen een prooi der vlammen ge worden. De toren te Garderen, (Geld.) die volgens sommige geschiedschrijvers uit 1050 dateert, en de laatste jaren in een droevig vervallen toestand verkeerde, is onder leiding van de architecten Briët en Van der Steur uit Utrecht en onder dagelijksch toezicht van den gemeen te-opzichter, den heer W. Lensink, grondig gerestaureerd, welk werk blijkbaar met bij zondere piëteit is uitgevoerd. Althans de hee- ren J. H. Zandbergen en U. A. van Loon, beiden raadslid dezer gemeente, hebben zich expresselij k naar Garderen begeven, om den herstelden toren in oogenschouw te nemen. En bij volgens de thans door hen in den raad gedane mededeelingen, zijn genoemde hee- ren hooglijk ingenomen met de wijze, waarop de herstelling heeft plaats gehad. Naar hun meening is dit historische bouwwerk, dat in vorige eeuwen tevens als baken voor de Zuiderzeevisschers moet hebben dienstge- daan, wel in staat opnieuw gedurende een tiental eeuwen den tand des tijds te weer staan. 5% LEENING VERWOESTE GEBIEDEN 1922. 32ste trekking. 188527 No. 16 frs. 250.000. 188527 No. 9 frs. 100.000. 181349 No. 14 frs. 100.000. Alle obligaties van de series 125670, 181349, 188527 zijn betaalbaar met frs. 300. LOTEN VAN ANTWERPEN 1887. Trekking van 10 Januari 1925. S. 23643 no. 8 betaalbaar met frs. 10.000. S. 17484 no. 2 betaalbaar met frs. 1.000. S. 35412 no. 20 betaalbaar met frs. 500. S. 35288 no. 18 betaalbaar met frs. 250. S. 68589 no. 11 betaalbaar met frs. 250. Betaalbaar met frs. 150 Trekking van 10 Januari 1925. S. 993 no. 12 S. 1675 no. 5 S. 2696 no 23 S. 5730 no. 4 S. 14463 no. 13 S. 23978 no 1'» S. 30923 no. 12 S. 37922 no. 8 S. 46756 no 4 S. 47712 no. 1 S. 47712 no. 24 S. 50090 no 25 S. 53422 no. 13 S. 57158 no. 17 S. 59858 no 20 S. 62630 no. 20 S. 67031 no. 13 S. 67274 no 25 S. 69906 no. 11 S. 72296 no. 18 Betaalbaar met frs. 110 LEENING VAN GENT 1885. S. 18682 no. 1 betaalbaar met frs. 10.000. S. 14776 no. 18 betaalbaar met frs. 1.000. S. 14161 d.<?, 2 betaalbaar met frs. 500. LEENING BRUSSEL-ZEEHAVEN. 109de trekking. Serie 14277 no. 15 frs. 60.000. Serie 14078 no. 6 fis. 1.000. Serie 9693 no. 9 frs. 500. Serie 5723 no. 1 en no. 23 frs. 25C. S. 1060 no. 21 S. 3042 no. 8S. 8617 no L S. 8626 no. 16 S. 8956 no. 3 S. 8956 no 23 S. 10315 no. 3S. 16395 no. 17 S. 16627 no 3 S. 17118 no. 23 frs. 125. Voorts zijn er een adhtal nummers uitge loot met frs. 100.: „Ver voorbij het fort Georgenog veel verderverder dan het Victoria-sta tion.... een oude, verlaten straat.... een heel oud huis.... Er woont niemand in.... Iedereen kent het.... Het huis is ver vloekt!. De bedelaar zweeg geruimen tijd, daarna vervolgde hij: „Daar is een diepe kelder.'... Het is een geheime kelder.... Daar zijn menschendrievier menschen Ook een vreemdeling is daar.... hij is ech ter gekleed als een hindoe.... Op den grond ligt een kleinen gelen man met sterke koor den gekneveld." Ontroerd bpog de detective zich naar den grijsaard. Nu zou hij het lot van Kio-Joko verne men. De bedelaar sloeg zijn oogen neer en boog het hoofd. Plotseling zag Arthur op den rug van den ouden man een brandmerk, zooals hij ook op den rug van dén hindoe met de blaaspijp gezien had. Het was het gehfime teeken „Kukira". Nu was den detective alles duidelijk! Dat hij ook zoo dwaas kon zijn. Bijna was hij in den val geloopen! Alles was bedrog en verraad. Deze zoogenaamde bedelaar was een bondgenoot van Zirbel! Alles was van te vo ren goed overlegd. Het doel van dezen ge- nialen valstrik lag voor de hand. Men wilde Arthur Daning naar die stille nlaats lokken om hem daar gevangen te nemen of te ver moorden! - Het plan was zoo spitsvondig beraamd, dat hil in de val geloopen zou zijn, als hij niet juist bijtijds toevallig de waarheid had ont dekt! Het angstzweet brak den detective uit bij de gedachte wat er dan met hem gebeurd zou zijn. Maar spoedig had hij zijn zelfbe- heersching teruggekregen. Daning week een weinig achteruit, zoo dat hij den bedrieger recht in het gelaat kon zien. Toen haalde hij behoedzaamzijn' re volver uit zijn zak en plotseling het wapen op den verschrikten Hindoe richtende, zeide hij: „Zoo! Nu heb je mij lang genoeg voorge logen! Nu wil ik de waarheid weten.... Je bent lid van de Kukira! Spreek!" De Indiër kon bijna niet meer spreken van angst en eerst na geruimen tijd begop hij met bevende lippen: „Ja.... ik ben lid van de Kukira!" „En wie wordt door de Kukira gediend?" „De heilige krokodil!" „Worden hem menschenoffers gebracht?" „Ja." ,.En wat is er met den kleinen gelen man gebeurd?" „Hij is gevangen genomen en zal aan den heiligen krokodil .geofferd worden." „Is daar ook een Duitsche man en een vrouw?" „Ja." Een onbeschrijfelijke ontroering maakte zich van den detective meester. Zich spoe^ dig beheerschend, vervolgde hij: „Het is dus nog niet gebeurd?" „Neen." „Wanneer zal het geschieden?" De oude man gaf niet terstond antwoord. Arthur Daning moest zijn vraag herhalen. „AJa het feest van den tempel gevierd wordC' stamelde de bedelaar. „En wanneer is dat?" „Over vier weken." Arthur Daning zweeg eenige oogenblik- ken. Het was voor hem een groote gerust stelling, te weten, dat Kió-Joko en Heinrich en Jenny Bender nog leefden, en de hoop keerde terug, dat het hem gelukken zou, om hen te redden. „Waar ligt de tempel van den heiligen krokodil?" vroeg de detective verder. Wederom moest hij zijn vraag tweemaal herhalen. Ten slotte antwoordde de bedelaar: „Aan de oevers van de Bramaputra, waai de heilige stroom den naam Dihong krijgt." „Strek je handen uit," beval Arthur Da ning den bedelaar. Mitpa deed het. In een oogwenk had Da ning hem met een paar boeien, die hij al tijd bij zich droeg, de handen geboeid Ver volgens ging hij de kleeding van den ouden man onderzoeken. Het eenige wat hij vond was een eigenaardige dolk, waarvan d« handgreep een krokodillenmuil voorstelde (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6