EUCHARISTISCH CONGRES L. HOLZHAUS Open. O OGEN f 1.- per Exemplaar, Binnenlandsch Nieuws. w HANDKOFFERS riJPEN Radio^Omroep. Voor de lezers van ons blad is nog gedurende korten tijd verkrijgbaar het prachtig Oedenk-AIburn van het Internationaal Eucharistisch Congres Dit album, gedrukt op zeer fraai papier bevat ruim 100 platen over hei Eucharistisch Congres; het formaat is 25 X 32 c.M. Wij zijn ervan overtuigd, dat al onze lezers dit album gaarne willen be zitten. De prijs is sléchts afgehaald aan onze bureaux of besteld bij onze agenten. Franco per pos J 120 bij vooruitbetaling. Voor dien uiterst lagen prijs zal men de best herinnering hebben aan het te Amsterdam gehouden Internationaal Ëucha ristisch Congres, daar alle kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders. die aar i et,V°»n,gres deeInamen- en aI|e voorname plechtigheden er in zijn afge beeld Men gelieve spoedig zijn bestelling, vergezeld van het bedrag, aan ons in te zenden. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT. Nassaulaan 49 Haarlem. UIT BOEK EN BLAD. Een standbeeld voor Petrus Donders! KUNST EN KENNIS. De a.s. R.A.I.-Tentoonstelling. KERK EN SCHOOL. Pater Patritius Meijer O.F.M. f. KUNST EN KENNIS. Dr. Gerard Brom. LEGER EN VLOOT. De herhalingsoefeningen. OSCAR SMIT'S BANK KRUISSTR. 9, TEL. 14308 RECHTSZAKEN. ZWANENBURG. HOOFDDORP. HALFWEG. Ingezors.demt mededeelmgen a 60 cents per regel. Groote Houtstraat - boek Megan? II FIJNE LEDEREN RUIMT OP UIT DEN OMTREK. HAARLEMMERMEER. moet ge hobbon en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT HAARLEMMERLÏEDE. ZANDVOORT. VELSEN. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Des verlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Tel. 346S WOERDEN. VOETBAL. D. H. V. B. JOHN. P. ROCKEFELLER. GEDENKALBUM X. BROS S. J. MODERN A. B. C. VOOR IEDEREEN. Korte antwoorden op de meest verspreide moderne bedenkingen tegen de Kaih. Kerk. Uitg. G. Mosmans Zoon, 's-Bosch, Dit handig boekje (335 bladz is geschre ven om tal .van verkeerde oordeelvellingen omtrent ons katholiek geloof weg te nemen. Het is een kort, maar duidelijk antwoord op al de besprekingen, die door andersden kenden van diverse pluimage veelal worden gemaakt. Het zou wezenlijk jammer geweest zijn als dit boekje niet in onze taal was overgezet Pater Bas. van Kesteren (O. M. C.) heeft dit verdienstelijk werk verricht. Hij heeft er niet een vertaling van gemaakt in den strengen zin, doch meer een vrije bewerking. Hier en daar liet hij iets weg en laschte op andere plaatsen iets in, iets dat meer dienstig is voor ons Nederlanders. Dit moderne A B. C is met alleen be stemd en geschikt voor ontwikkelden, ge letterden en studeerenden, neen, het behoort in handen te zijn en onder het oog te komen van eiken Katholiek, ontwikkeld of niet. Oproep op zijn sterfdag, 14 Januari. Mijn kalender herinnert mij,dat het heden, 14 Jan., de sterfdag is van den Eerbiedwaar- digen Pelrus Donders, den Apostel der Me laatschen. Die herinnering verplaatst ons in den geest van het gruwzaam oord van de ,diep- >te menschelijke ejiende, naar de Surinaam- che leprozen-inrichting Batavia, waar de heldhaftige dienaar Gods van 1867 tot '87 (met slechts twee jaar tusschenpoozing) leef de .e midden var, vier- tot vijfhonderd me- laatschen, die hij lichamelijk en geestelijk verpleegde en verzorgde, tot hij als 77-jarige grijsaard, uitgeput van krachten in hun mid den bezweek Een klein, maar keurig boekje 1), heeft mij juist cezer dagen dat leven van zelfopof- lerende liefde nog weer eens in korte, maar sprekende treaken geschetst. Ik verneem dat hei nog deze maand gevolgd zal worden door een uitvoerige levensbeschrijving, dit maal geleverd door den onvermoeiden hagio graaf onzer vaderlandsche heiligen, pater Kronenburg C.ss.R., die zeker met de recht matige fierheid van den ordegenoot aan zijn reeds lange gaierij van heilige Nederlanders dezen Redemptorist bij uitnemendheid, dezen trouwst en navolger van den Goddeliiken Ver losser zal toevoegen. In afwachting van dat groote werk, spoor k alle lezers van dit blad aan, alvast met iet kleine boekje van professor Van Grinsven kennis te maken Terecht wenscht Mgr. Diepen, de Bisschop van 's-Hertogenbosch, het in zijn aanbeve lend voorwoord „de ruimste verspreiding toe, opdat onze geioovigèn den Eerbiedwaardige steeds beter leeren kennen, zijn stille deug den navolgen en met altijd grocter vertrou wen op zin machtige voorspraak bij God be- rield mogen worden." Steeds beter leeren kennen.... Als het een voik tot eer en heil strekt zijn groote mannen te kennen en te eeren, dan geldt dit in de eerste plaats van degenen, die hebben uitgemunt in zedelijke grootheid, >n de heldhaftige beoefening der hoogste ieugd, dat is de christelijke liefde. En wie heeft grooter liefde, dan hij, die zijn leven geeft voor zijn broeders? Wij Nederlanders eeren de mannen, die den Nederlandschen naam groot hebben ge maakt door de ontdekking en verovering van verre wereldstreken; de mannen, die onze -kolomen hebben gemaakt tot wat zij eenmaal waren deels nóg zijn: de goudmijn, de wel vaartsbron, de eer en glorie van ons vader land. Die koene zeevaarders en schrandere be windvoerders, die stoute ondernemers en or ganisators, die bewerkers van het batig slot, hoe ideëel hun beweegredenen mogen ge weest zijn, bewerkten tevens hun eigen voor- uitgang, bevredigden eigen eerzucht, verwier ven zich een ruim bestaan, soms rijkdom en overvloed. Zij ontvingen het wereldsch loon voor hun arbeid en toewijding. Maar wat voor aardsch bewin beoogt de «nissiónaris die naar onze Oost ot West gaat om de blijde heil'ooodschap te brengen aan arme Javanen of halfwilde negers? Wat ueeft hij te ^prwachten, die zich vrijwillig op sluit met de melaatschen om hun ellendig bestaan te deelen, hun afzichtelijke wonden te verbinden en zich aan het gestadig gevaar bloot te stellen, zelf met den afschuwelijken geesel te worden geslagen? x Hij geeft heel zich zeiven ten offer en ont vangt niets voor zich zeiven. Hij sterft ver- geien in een verlaten uithoek der wereld. En terwijl zooveel anderen, wier werk in het met zinkt bij hun reuzen-arbeid, in aan zien en eere de vruchten genieten van hun streven, wordt aan den held der naasten liefde, wiens toewijding aan den inlander komt, tenauwernood meer gedacht. O ja, ik weet het wel, een oneindig schit terender loon dan de aarde bieden kan, be- reidde hem de Hemel. En ook hier op aarde zal zijn nagedachtenis worden geëerd. Reeds in het jaar 1900, dus pas dertien ja ren na Petrus Donders' dood, drong de faam zijner deugden en de roep der wonderen, op zijn voorspraak van God verkregen, 't hoog ste geestelijk gezag, hem met den titel vafa Eerbiedwaardige te sieren,-en wij mogen de gegronde hoop koesteren, dat hem eenmaal de hoogste glorie van Gods dienaren, de eer der altaren zal geschonken worden. Maar dat bevredigt ons, katholieke Nederlanders, nog niet. Wij wenschen pater Donders gehuldigd te zien ook in ons openbaar maatschappelijk leven. Wij wenschen hem op 'n voetstuk ver heven te zien, van waar hij spreken zal heel het Nederlandsche volk, andersdenkenden zoowel als katholieken verklarend het groote geheim der christelijke liefde. Zijn vaderstad Tilburg, terecht trotsch op zulk een aller-edelsten zoon, wenscht hem binnen haar muren een gedenkteeken op te richten, dat tot aan het verre nageslacht zijn roem zal verkondigen. Nijmegen vereeuwigde zijn roemrijken telg, den Bisschop-martelaar Ferdinand Hamer, in onvergankelijk brons. De onvergetelijke soldatenpastoor Ver braak werd in zijn geboortestad Rotterdam gehuldigd door de plaatsing in het museum van zijn door Van Welie geschilderde beel tenis. Voor den Apostel der melaatschen moet te Tilburg een standbeeld verrijzen! Het ontwerp daartoe is al gereed; het werd geleverd door de beeldhouwersfirma Maas en Zonen te Haarlem en is reeds door het Uit voerend Comité voor het Petrus-Donders- monument goedgekeurd en bekroond. Op een ruim twee meter hoog steenen voetstuk, waarop als eenig sieraad de wapens van Tilburg, Suriname en dat den Redempto risten worden aangebracht, zal, ook ruim twee meter hoog, in brons de gestalte van den Apostel der melaatschen verrijzen. In de rechterhand draagt hij, als zinnebeeld van zijn priesterlijken arbeid, het kruis, waarnaar een aan zijn voeten geknielde melaatsche hoopvol opziet. Zijn linkerhand rust troostend en bemoedigend op het hoofd van den lijder, ais teeken van de liefderijke lichamelijke ver pleging, waardoor Pater Donders de pijnen der arme leprozen poogde te stillen.1 Het beel belooft een waardige hulde te zijn aan den Apostel der melaatschen. Het komt er nu maar op aan de noodige gelden bijeen te brengen om het ontwerp uit te voeren. Daarvoor mogen wij Tilburg niet alleen Ja- ten zorgen. Wij moeten er een eer in stellen, er het onze toe bij te dragen. Het moet een nationale hulde worden aan een groot Ne derlander, waaraan ieder rechtgeaard vader lander zal wenschen mee te doen. Dat daarom ieder lezer van dit blad heden, op den sterfdag van pater Donders, een of fertje rende aan den penningmeester van het Uitvoerend Comité, den heer H, Mannaerts, Goirkestraat 85, Tilburg. 2) Daardoor zal hij deelhebben aan de ver heerlijking van den dienaar Gods, die reeds meermalen zijn vereerders met hemclsche gunsten heeft beloond. Een nieuw jaar is pas begonnen Allen heb ben wij onze aangelegenheden, onze wen schen en verlangens, die wij dit jaar in ver vulling hopen te zien gaan Welnu, vertrouwen wij, volgens de aan sporing van Mgr. Diepen, op de machtige I voorbede van dezen nieuwen, vaderlandschen j voorspreker in den Hemel. I Dragen wij een steentje bij tot zijn stand beeld; Hij zal ons door zijn voorspraak bij God vergelden wat wij hem ter eere doen, omdat dit tevens strekt tot meerdere eer en glorie Gods. J. R. VAN DER LANS. 1) Naar 't Priester-ideaal! De Eerbied waardige Petrus Donders, Apostel der me- laatschei# door M. van Grinsven, C.ss.R. Elektrische drukkerij Henri Ph. de Jong, Rot terdam. 2) Het giro-nummer van het Petrus-Don- ders-Comité is 102896. OPROEP OM STEUN VOOR DE WE DUWE VAN HIPPQLIET MEERT. In „Neerlandia" plaatst Mr. A.J. van Ves- sem een oproep om steun voor de Weduwe van Hippoliet Meert, den stichter van het Algemeen Nederlandsch Verbond, die in moeilijke omstandigheden verkeert, na met haar echtgenoot, wiens begrafenis onlangs te Gent onder zoo schokkende omstandig heden plaats vond, een leven van strijd en leed om Vlaanderen's recht gedeeld hebben. „Zelf" schrijft Mr. van Vessem, „heb ik bij een bezoek, dat ik in 1923 aan het banne- lingenpaar in hun eenvoudige woning te Hannover bracht, de gelegenheid gehad de diepte van het onuitgesproken feed te vermoeden, dat deze Vlaamsche Vrouw in de haar geheel vreemde Duitsche omge ving, ver van haar Vlaamsche Vaderland, moest verduren. De schop, waarmede de Belgische politieman haar wegtrapte van het lijk van haar echtgenoot, stelt ons sym bolisch voor den geest, dat deze Vrouw b-e scherming behoeft en dat het Algemeene Nederlandsche Verbond ook tegenover de Weduwe van Hippoliot Meert een taak tc vervullen heeft. De steun, dien het A. N. V. met behulp van een aantal leden aan Hippo liet Meert heeft verleend en verder verleend zou hebben, moge thans onmiddellijk op zijn lij densgenoote overgaan allen, die daar toe hun medewerking toezegden, zullen hiermede van harte instemmen en naast hen zullen ook andere leden den moreelen plicht gevoelen onverwijld een jaarlij ksche bijdrage voor dit doel toe te zeggen. De be zorging zijner begrafenis zij niet onze laat ste daad van piëteit tegenover den Grond legger van ons Verbond." Jaarlij ksche bijdragen kunnen worden op gegeven aan het Bureau van het Algemeen Nederlandsch Verbond, Groenmarkt 9, Dordrecht. De deelname voor de van 615 Februari 1925 door de Ned. Ver. „De Rijwiel- en Automobiel Industrie" te Amsterdam te houden tentoonstelling van automobielen, motorrijwielen, rijwielen en aanverwanten bleek zoo groot, dat het Tentoonstellings- Comité zich genoodzaakt zag slechts een gedeeite der aangevraagde ruimte aan de exposanten toe te wijzen, zulks ondanks de omstandigheid, dat het groote R.A.I.-ten- toonstellingsgebouw inmiddels met 4000 M2. werd uitgebreid, waardoor de reusachtige tentoonstellingszaal thans een oppervlakte heeft van 10.000 M2. Het aantal exposanten bedraagt 166 en deze 16de R.A.I.-tentoonstelling zal zoo mogelijk nog vollediger zijn dan de vorigen; zoo zullen niet minder dan 110 verschillende automöbielmerken waarbij elk merk weder om door meerderezmodellen en uitvoeringen vertegenwoordigd al zijn, geëxposeerd wor den, naast ruim 50 rijwielmerken, 25 motor- rij wielmerken, terwijl ruim 20 verschillende bandenfabrikaten te bezichtigen zullen zijn. Bovendien zijn er talrijke inzendingen van allerlei toebehooren en aanverwante arti kelen. Het enorme kapitaal aan auto's enz. in het R.A.I.-gebouw gedur.ende 10 dagen bijéén te brengen, omvat vrijwel alle merken, vanaf het goedkoopste wagentje tot de kostbaarste luxe wagens en het publiek zal op deze R.A.I. tentoonstelling tevens een volledige voorstel ling kunnen krijgen van de hoogte, welke de industrie der moderne voertuigen thans heeft bereikt. Dinsdagmoigen is in het St. Franciscus- Gasthuis te Rotterdam, waar hij vanaf 17 November van het vorig jaar ter verpleging v.as opgenomen, overleden de Z.eerw. Pater Patritius Meijer O.F.M., in den ouderdom van 57 jaar. Dr. Gerard Brom heeft in Antwerpen over Rembrandt's godsdienstige kunst gesproken en in Leuven over Hollanders en Vlamingen De oefeningen van de lichte brigade. Naar de „Tel." verneemt, zullen in Sep tember a.s. de korpsen, behoorende tot de lichte brigade, onder leiding van den com mandant van het veldleger en van den in specteur der cavalerie, tevens commandant der lichte brigade, deelnemen aan de oefe ningen in Overijsel en Gelderland, in de streek van Almelo, Hengelo (O.), Enschede, Oldenzaal en Ootmarsum, Woudenberg en Maarn e. o. HAN^ELSGREDJETEH EEN LASTIGE ZOON. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam stond Dinsdag terecht een 24- jarige timmerman ter zake van poging tot doodslag subs, zware mishandeling, gepltegd op zijn vader. Op 2 December ontstond in de werkplaats in de Nes, waarin de vader werk zaam was, oneenigheid tusschen vader en zoon. Na eenige woordenwisseling was de zoon den vader naar den keel gevlogen. Even later had hij een mes uit zijn zak gehaald, opende het, deed de deur van de werk plaats toe en ging, onder het uitroepen der woorden „Smeek genade, of ik steek je kapot, met het geopende mes in de opgehe ven hand dreigend voor den vader staan. Anderen snelden toe en hielden den zoon tegen, zijn vader te lijf te gaan.' Uit het getuigenverhoor bleek, dat de va der al veel last van zijn zoon had gehad. Het O.M., waargenomen door Mr. Wolf- son, laakte ten scherpste het optreden van dit jongmensch tegenover zijn vader. Al ge durende jaren, zoo zeide spr., heeft deze vlegel getracht den baas over z'n vader te spelen. Deze lastpot was ten slotte in 't ouder lijk huis niet meer te harden. Hij moest de deur uit met dit treurig gevolg. Gelukkig hebben de getuigen, al hebben ze zich niet in alle opzichten even dapper gedragen, er ger kunnen voorkomen. Bekl. heeft zijn va der ernstig leed willen toebrengen. Met dit jongmensch is al velerlei geprobeerd. Spr. is niet overtuigd, dat dit de laatste maal is, dat bekl. hier zal verschijnen, indien hij niet eens flink wordt getemd. Wegens poging tot zware mishandeling vorderde spr. 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. G. B. de Leeuw be streed de formuleering der dagvaarding waarna hij uiteenzette, hoe deze zoon tot de daad kwam, De vader, die zeer gunstig bekend staat, heeft zijn kinderen steeds wel wat erg strak willen houden, wat hen tot verzet prikkelde. In bekl.'s uitroep moest men, volgens pl. ni -t meer dan een bedreiging zien. Opzet to': liet toebrengen van letsel heeft bekl. niet ge had. Pl. wees vervolgens op den psychopathi- schen aanleg van bekl. en vroeg, naast vrij spraak vanwege onjuiste formuleering der dagvaarding, s'ubs. een lichte straf. Bekl. zelf meende tot zijn verdediging nog verschillende verwijten aan zijn vader te kunnen aanvoeren, doch de Rechtbank vond niet noodig, dat hij daarmee doorging en bepaalde de uitspraak op 27 Januari. leder eigenaar of houder vak een 2-jarigen of ouderen hengst verplicht js hiervan aan gifte te doen bij den burgemeester, binnen een maand nadat de hengst twee jaren ge worden is of in zijn bezit gekomen, alsmede vóór 1 Februari van elk jaar. Voor deze aangifte wordt kosteloos een bewijs af gegeven. Autobusdienst. Naar wij vernemen heelt de autobusdienst „De Tijd", van Nieuw- j '/ennep over Bennebroek naar Haarlem, op- gehouden te bestaan en is daarvoor in de plaats een nieuwe autobusdienst geopend door den heer Suidgeest, te Nieuw-Venncp, met hetzelfde traject. De dienst zal voorloopig met twee auto's ■nderhouden worden. Bloeddorstige honden. Eenige bewo ners aan het Kabel te Nieuw-Vennep ver misten in den laatsten tijd gedurig kippen uit hun hokken. Uit een door de politie ingesteld onder- :oek bleek, dat ten bloeddorstige hond de kippen successievelijk uit de hokken weg haalde en verscheurde. Ook bij een paar bewoners nabij Hoofd dorp heeft een hond de kippenhokken van hun levenden inhoud grootendeels beroofd. Bekeurd. Tegen A. M.; G K.; J. v. K. en H. B. uit deze gemeente is door de poli tie proces-verbaal opgemaakt wegens het loopen over de spoorbrug \e Hoofddorp en Nieuw-Vennep. De verlofhouder P. J. aan den Vijfhuizer- weg kreeg proces-verbaal wegens overtre ding van de Drankwet, terwijl tegen den broodbakker, M. G. alhier eveneens proces verbaal werd opgemaakt wegens overtre ding van de Arbeidswet. Rijden zonder licht. Het verbod van rijden zonder licht wordt in deze gemeente op de betrekkelijk eenzame wegen nog al eens overtreden, hetgeen ook vaak tot ge volg heeft, dat aanrijdingen plaats vinden. Met het oog op de veiligheid wordt door de politie in den laatsten tijd weer streng toe gezien op de naleving van deze verbods bepaling. Dezer dagen maakte ze weer te gen een 7-tal personen proces-verbaal op voor een zoodanige overtreding. Vrijwillige Landstorm. In het Boazlo- kaal te Hoofddorp had Zaterdagmiddag de bekerwestrijd plaats tusschen de drietallen hoogste schutters uit elke afdeeling van den bijzonderen vrijwilligen landstorm uit deze gemeente. De wedstrijd werd gehouden in tegen woordigheid van den commandant van het landstormcorps „Stelling van Amsterdam", majoor de Veer en den secretaris der ge- westelrke landstormcommissie. Res. Kap. K. L. Schell. Als juryleden fungeerden de heer Kor- tenoeven uit Nieuw-Vennep en een serge ant-majoor uit Amsterdam. Behalve om den "beker, door de N.V. Graan- mesto geschonken, werd ook nog gekampt om een vijftal andere prijzen. Aan den geanimeerden wedstrijd namen 33 schutters deel, zijnde op 3 na alle op- geroep en^ Na afloop werden door de jury de prijs- winners bekend gemaakt. De le pr. zijnde de fraaie zilveren beker, werd gewonnen met 50 punten (het hoogste aantal dat te bereiken was) door den 'heer M. B. Benard uit de afdeeling Nieuw-Vennep. Als curiosi teit kunnen we hierbij vermelden, dat de heer Benard de oudste bijz. vrijwilliger uit deze gemeente is. De 2e prijs, zijnde een sierlijke jubileum plaat in vergulden lijst viel ten deel aan den heer A. van Leeuwen uit de afdeeling Ab- benes met 48 punten en een steunserie van 25. De 3e prijs, zijnde een portefeuille, be haalde dó heer B. J. Oostwouder uit de af deeling Zwanenburg met 48 punten en een steunserie van 25. De 4e prijs, zijnde een alpaca lepel en verk, werd gewonnen door den heer H. Verkerk uit de afdeeling Hoofddorp-Oost met 47 punten en een steunserie van 24. De 5e prijs, een vulpen, behaalde de heer A. P. Biesheuvel .uit de afdeeling Hoofd dorp-Oost met 47 punten en een steunserie van 23, terwijl de heer S. Pols uit de afdee ling Vijfhuizen beslag legde op den 6en Rrijs, een zilveren potlood, met 47 punten en een steunserie van 21. Er werd over het algemeen zeer goed ge schoten en het gezellige Boazlokaaltje leen de zich daartoe bijzonder best. In hotel „De Landbouw" had tijdens den wedstrijd, door Kapitein Schell de uitrei king plaats van de prachtige jubileumpla ten aan de leden van de afeelingen Hoofd- clorp-Oost en West. Voor de andere afdee- lingen zal de datum van de uitreiking dezer platen nog nader worden vastgesteld. Naar wij vernemen, moet het in de be doeling liggen de uitreiking van den zilve ren beker aan den heer Benard en de jubi- Kv.jnplaat im lijst aan den heer van Leeu'- wen te doen plaats hebben in een te Hoofd dorp te houden algemeene ledenvergadering Oranj'évereeniging. Het bestuur van de onlangs opgerichte „Oranjevereeniging" te Riik (Badhoevelaan en Omstreken) is als volgt samengesteld; G. T. Beetsma, voor zitter; A. G. Onkehout, N. W. Mostert, se cretaris; J. P. Oranje, J. Breure, penning meester; C. Bakker, H. Joolen, Jos Schön- hage en J. van Willigen. De vereeniging telt thans ruim 140 leden. In een gehouden vergadering werd beslo ten ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana een feestavond te organi- seeren. Burgerlijke Stand, Geboren: Pieter, z. v W. J. H. Stoelers en L. Vlaanderen; Arie Kippendierstal. De landbouwer R. aan den Spaarnwouderweg bemerkte dezer da gen, dat z'n koppel kippen op de boerderij sterk verminderd was. Op grond van het vermoeden, dat hier diefstal in het spel is, heeft hij aangifte ge daan hij de politie, die een onderzoek in stelt. Gymnastieküitvoering. De gvmnastiek- vereeniging „Hoofddorp" zal haar tweede openbare uitvoering tfeven op Donderdag 29 Januari a.s., in hotel ,De Beurs aldaar. Deze betrekkelijk nog jonge vereeniging beschikt over uitstekende krachten en telt vele leden en adspirantleden On4er de eminente leiding van de hee- ren Garritse uit Am sterdam en Roggeveen uit Hoofddorp, wordt wekelijks in het gym nastieklokaal van de openbarp school te Hoofddorp geoefend. Bij deze 2e uitvoering zal wel blijken, _dat wee- veel in liet afgelcopen jaar is bijge leerd. Feestvergadering. Naar wij vernemen moet het in het voornemen liggen jan het bestuur van de ijsclub „Hocrddorp om in Februari a.s. een propaóarda-feestavond te doen houden, ter versterking van. de kas der vereeniging. in verband me' het plan, om bij ijs goede en doelmatige hanen te kunnen openen. Deze feestavond zal door zang. muziek en voordrachten worden afgewisseld. Uitvoering van het wegenplan te Zwanen burg. Naar wij vernemen hebben B, en W. de werkzaamheden betreffende het rio- leeren en verharden van ongev. 1500 meter weg te Zwanenburg niet kunnen gunnen aan een der laagste inschrijvers, omdat bij gehouden bespreking gebleken is, dat in hun opgegeven prijs niet gerekend was op hoog- ovenslakken, doch op een veel goedkooper verhardingsma'.eriaal. Het gemeentebestuur heeft het werk nu gegund aan den heer I- H. van Essen, aan nemer te Halfweg voor 'n lager bedrag dan waarvoor hij eerst had ingeschreven. Wanneer de weersgesteldheid zulks toe laat, zal spoedig worden begonnen zoodra de materialen zijn aangevoerd; uiterlijk 1 April 1925 moet het geheele werk zijn op geleverd. PLUIMVEETENTOONSTELLING. Dinsdag 20, Woensdag 21 en Donderdag 22 Januari a.s houdt de H.H.C te Hoofddorp een groote tentoonstelling, welke schittereno belooft te worden. Alle leden hebben een pracht collectie dieren ingeschreven, waarbij vorige gehouden tentoonstelling te Hoofddorp reeds zeer merkbaar was, dat het Pluimvee- bedrijf met rassche schreden vooruit ging,, zoo zal deze zeer eker niet tegenvallen. Als keurmeesters zullen fungeeren de heeren G. Muijs, te Amersfoort, G. H. Stouten te Haar lem en J. Mantel te Utrecht. Raadstukken, B. en W. stellen don Raad voor te besluiten onderhands te ver knopen aan P. de Zeeuw, alhier, de woning met tuin en schuur gelegen aan de Minister Cort van der Lindenstraat no. 5 te Halfweg voor 8.000. B. en W. stellen den Raad voor, voor ken nisgeving aan te nemen, een adres van de afdeeling Halfweg en Omstreken van de S. D. A. P. en S. D. Vrouwen Club waarbij verzocht wordt maatregelen te treffen te gen de stijging van den broodprijs onder de bevolking. B. en W stellen den Raad voor, het adres van de Vereeniging voor School en Werktuigen voor Haarlem en Omstreken, om subsidie, aan te houden en te behande len bij de gemeente-begrooting van 1926. B. en W. stellen den Raad voor, het ver- menigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting dienst 1924/1925 vast te stellen op 1.5 (thans 1.75), B. en W. stellen den Jtaad voor, om een aanvullingskohier van "de belasting op de honden, vast te stellen tot een bedrag van 114.00. Raadsvergadering. Het moet in het voornemen liggen, om de eerstvolgende ver gadering van den raad dezer gemeente te doen houden op Donderdag 22 Januari a.s., des namiddags te 2 uur. In botsing. Zaterdagavond kwamen óp jlen Ringdijk, nabij Halfweg, twee wielrij ders, die elkaar bij het passeeren van een wagen niet hadden opgemerkt, met elkaar in botsing. Een hunner sloeg achterover en bleef eenigen tijd bewusteloos liggen, De man, wiens toestand bevredigend is, werd naar zijn woning gebracht. Paardenwet. Het lijkt ons niet ondien stig belanghebbenden er op te wijzen, dat volgens de Paardenwet van 18 Juni 1918, z, v. J. de Weerd en A. L. de Vos; Job, z. v. W. de Vos en A. Middelkoop; Hermanus, Julius, z. v. S J. Marckmann en A, M. J. Eickholt; Jacoba Jeannetta, d. v. H. C. de Rijk en E. Harp; Johannes Fredricus, z. v C, van der Laan en M. C. Jonker. Overleden: Adriana Alderlieste, 78 j.; Ccrnelia Johanna Bliek, 25 j. ongch.; Jan Witte, 44 j. geh. m. W. Oostrom; Abraham Rupke, 62 j. geh. m. L. Onkenhout. Plmmveetentoomstellmg. Het aantal in schrijvingen vcor de op 21. 22 en 23 Januari a.s. door de Hanrlemmermeersche hoender club in hotel „De Landbouw te houden pluimveetentocnstellirg bedraag thans 475, terwijl te verwachten is, dat dit aantal nog wel zal'worden uitgebreid. Als men in aanmerkng neemt dat bij de in het vorig jaar gehouden nationale pluim- veetcntoonstelling in totaal 516 inschrijvin gen waren, dan is het aantal van nu voor de club'entoonstelling ongetwijfeld verras send hoog. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de heer van der Schans uit Bovenkerk Voor niet minder dan 131 nummers heeft ingeschreven. Het bestuur heeft nog een prijs van 25 beschikbaar gesteld voor den inzender, die met het grootste aantal num mers op de tentoonstelling uitkomt. De collec'ie eereprijzen is dit keer in één woord schitterend en overtreft die van het «■orige jaar De tentoonstelling belooft te laten zien e.en keur van pluimvee en konijnen in groote verscheidenheid en zal bij een druk bezoek zeker een groot succes woeden. Een slechte dag. Een bewoonster van den Aalsmeerderweg verloor een dezer da gen een handtaschje, waarin zich een por- 'omonraie bevond met een bedrag van bijna 90. Hoewel alles werd afgezocht, mocht het haar tot beden niet gelukken het taschje ter«4 te vinden. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, op Donderdag 15 Januari 1925, des voormiddags te 10 uren. De Agenda vermeldt: 1. Beëediging Secretaris; 2. Ingekomen stukken en mededeelingen; 3. Voorstel tot verkoop van het perceel Minister Cort van der Lindenstraat no. 5; 4. Voorstel tot wij ziging van het Raadsbesluit d.d. 31 Mei 1921 tot instelling van de oudercom.missiën; 5. Voorstel tot wijziging van artikel 14, lid 7 der Electriciteitsverordening; 6. Adres van de afdeeling Halfweg en Omstreken der S. D. A. P. en der Soc. Dem. Vrouwenclub, houdende verzoek om gemeentelijke inkoop van meel, distributie van brandstoffen, enz. 7. Verzoek van de Vereeniging 'voor schooi en werktuinen voor Haarlem en Omstreken om subsidie; 8. Vaststelling van het verme- nigvuldigingsciifer voor de plaatselijke in komstenbelasting, dienst 1924-1925. 9. Vast stelling suppletoir kohier hondenbelasting. Onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de Chr. School aan de Brederodestraat, is benoemd mej. N H. Lukey te Middelharnis. Personalia. De hper C. L. van Someren alhier is geslaagd voor het diploma Duit sche Handelscorrespondentie voor de ver eeniging van Leeraren. De drank. De politie heeft op verzoek van den heer H hulp verleend bij de arres tatie van zekeren v. d M., die in staat van dronkenschap in de werkplaats van genoem den H. den boel wilde vernielen en die vreeselük te keer ging. Na zeer veel inspan ning gelukte het den man op te sluiten. Diefstal. Als verdacht van diefstal, ge pleegd ten hui;?fe van B., alhier, die afwezig WINTERTIJD. Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amsterdam p. C. F. F. GoiLeug.e 20óü M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag 8.15— 8,33 v.m.; 10- 10.12 v.m.; 11.30—11.55 v.m., 12.1512.30 n.m.; 1.05—1.20 n.m.; 3—3.3X n.m.; 4.154.28 n.m Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Elicc-en en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1.30 1.45 2 -2.15 4..30 et 2.45 n.m (uitgezonderd Zondag en vacan- tiedagen en Zaterdag alieen 10.3011.30 v.m.j Vfeerberichten Vossegat Bé - lOoO M.: 11.10 v.m en 12.30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempor waarop men zirh oeienen kan 'Londen 2 L.O. - golflengte 365 M. 1.20—2.20 Concert; 3.35—5.05 causerie; 4.20 —5.20 Concert; 5.506.35 Kinderuur; 7.05— 7.15 Lezing; 7.20 Weer- en Nieuwsberich ten; 7.50 tot einde concert-, zang-, opera- of populaire avond 8.20—11.20 Maandag, Don derdag en Zateu'dag na 10.20 Jazz-band uit het Savoye-Hótei Tijdseinen Greenwich 1.20, 4.20 en 9.20; Big Ben 7.20 Zondags: 3.20 Concert; 5.20 Kinderuurtje; 8.20 Concert; 9.20 Kerkdienst; 9.3510.35 Concert. Tijdseinen Greenwich 10.20 's- avonds; Big Ben 3.20. Diverse Engelsche stations hebben onge* veer dezelfde zenduren en wel: Cardiil 5 W.A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y op 375 Bournemouth 6 B M op 385 M. New CastJe 5 N O op 400 M. Glasgow 5 G. S op 420 M. Birmingham 5 1. T. op 475 M. Aberdeen 2 B D op 495 M Radio - Paris - S. F. R. - 1780 M. 12.50 Berichten; 1.05 Concert (Tzigane orkest); 2.05 Beurs; 4.50—6.15 Koersen en Concert (vocaal of instrumentaal);8.5010.20 Berich ten en Concert of aansluiting op Opera ox anderszins. Zondags; 1.05—2.20; 5.05—6.20; 9.20—10.20 Bovendien gemeenlijk Vrijdag, Zondag en Woensdag 10.20 tot 11.05 Dansmuziek. Eiifeltoren F. L. 26C0 M. 7 en 11 uur' v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht Ï.50 n.m. Beursversiag 6.307.15 n.m. concert 11.20-11.25 n.m. en 12.04 Tijdsei* a<Ecole Supp. - P- T. T. 450 M.: Dage lijks, behalve Maandag te 9.20 n.m., voor drachten, enz Petit Parisien 340 M.: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag S.50 n.m C°Brussel - S. B. R. - 265 M. - 5.20-6.20 n.m. en 8.35—10.20 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. o.lO n.m. weerbericht. Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.—6 n.m. berichten en concert (onge regeld) op 2700 M. Zondag alleen 11.20 v.m.12.20 n.m. Eberswaide - 2700 M. - Gemeenlijk Dinsdag en Donderdag 7.20—8.20 u. n.m. C°Chelmsford 1600 JVL gemeenlijk zeil de Programma als 2 L. O. Duitsche Stations werken op goltlengten van 390460 M! van omstreeks 4—10 uur met afwisselend programma en tussc. xenpoor zen WOENSDAG 14 JANUARI. Radio Paris - 1780 M. - 9.20 u. fragmenten uit „Manon" van Massenet 10.20 u. Dansmuziek. Eiifeltoren - 2650 M. 6.20 Concert Chelmsford - 1600 M. - 750 M. - LichU Muziek 9.50 u. tijdsein, daarna vervolg van het eerste programma. Brussel - 265 M. - 81.35 u Concert aa. fragmenten uit „Cavallena Rusticana en Hiïvers? Draad!. Omroep 1050 M. 8 a Programma Christ. Ver. v. Radio telegr. was, is aangehouden C. van E., "te Bever wijk, Voorts werd aangehouden zekere M., een vriend van v, E., wégens heling. Het testolene bestond uit een som geld. Burg. Stand. Geboren: z. van A. Vj QuakkelaarOverbeeke. z. van A. C VerzijlenbetgSmit. d. van J. J. M. Pau wels—Verdikt. z. van E. Wolf rat—Gou- weleem. z. van A. E. Westerwal—Hui zing. d. van A. Dijkhuisen—van Slooten. d. van C. M. Wubbenborst—Kramer. z. van P. Kok—Groeneveld. d. van H. P. Veldman—Steen. d. Van J. Chr. Knep- persBos. Overleden; G. Zwanenburg, vr. 44 j., ong. L. Kolijn, 74 j., echtg. van D. Verheul. A. Groen, 37 j„ echtg van A. de Groot. J. A. Vienne, 33 j„ m., ongeh. A. Zeven bergen, 70 j., echtg. van L. de Raadt. J. Knegjes, 66 j., echtg. van A. W. M. Jonker WOERDEN, 14 Jan. Kaas. Angevoert 170 partijen Eerste kwal. 6266, tweede kwal. 58—61; met rijksmerk 62—71 Handel matig. District Leiden. Junioren-Competitie. Uitslagen van Zondag 11 Januari. Lisse—E. M. S. I 1—5 LeidenS J C. J Programma voor Zondag 18 Januari. 12.45 uur; LisseLeiden Th. v. Bezu Hieronder laten wij den competitiestand, tot en met 11 Jan., van de Junioren-compe titie voli'en; E.M.S II 6 5 1 12—5 10 1.66 E M. S. I 4 2 1 1 12—5 5 1.25 S. J. C. 7 3 2 2 15—8 8 1.14 Lisse 7 3 1 3 8,9 7 1.— Leiden 44 2—15 0.— Heb 'iet uitstekendste aan tc bieden dal iemand wenschen kan, hoe zal de wereU het weten, indien gi; niet adverteert. 4L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8