m 1125- Vrijdag 16 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15943 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad A Gunstige teekenen. Willem Vroom, f 0e Hanzebank in het Bisdom Haarlem. BEGIN VAN BRAND IN EEN R.-K. KERK. Aanbesteding. Geld bewaren is: geld verdienen, wanneer men het goed bewaart. Geld verkeerd bewaren, is altijd: geld verliezen. Hoe men geld goed bewaart, vertelt U de directie van de Spaarne-Bank. De actie van St. Michaël. De Staatsloterij. De meelvoordracht in de Hoofdstad. Agenda De Grensregeling van Gemeenten. Een adres aan de Regeering. 17 Januari Opening van het nieuwe Kennemer Lyceum. De Leidsche R.-K. Studenten in den Stadsschouwburg. Rijwieldiefstallen. 9SÊ De opening van het nieuwe Kennemer Lyceum. Z. Exc. Minister Dr. de Visser te midden van Rector, leeraren en ge- noodigden, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Kennnemer Lyceum aan de Julianalaan te Bloemendaal. Arb. Muziekvereeniging „Excelsior." A. J. van Ziitphen. t De inbraak in de Smedestraat. Misgeslagen. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13S66 (3 lijnen] Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teksi als ingezonden mededeeiing. 60 cf per regel op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-ad ver- tentiën 14 regel'. 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbetaling. IAHë abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele on X 7Cf* bij een ongeval met X geschiktheid tot werken; I doodelijken afloop. T xSU,- bij verlies van een hand. een voet of een oog; bij verlies van een X duim of wijsvinger; I OU." bij een breuk van X A fi been of arm; T"U.— bij verlies v a„ een andere ving PJ Aan het slot der vergadering, waar jhr. bittert van Hoogland Woensdagavond voor de talrijk opgekomen Michaëlisten gespro ken heeft, is ook nog door een der voor naamste propagandisten van het Verbond, «nevr. Brouns en Besouw het woord gevoerd. Zij wees als het hoofddoel der St. Michaël- 'beweging aan- de christelijke democratie, welke in de laatste regeering h. i. schipbreuk beeft geleden, voor verdere inzinking te be hoeden. Alleen om dit beginsel was 't haar te doen; tweedracht zaaien staat verre; integen deel wil men juist afbrokkelen der R.-K. Staatspartij voorkomen. En hoezeer haar dit ernst was, legde deze spreekster de verkla ring af, dat, wanneer de meerderheid der R.-K. Staatspartij het bestaan van St. Michaël '•Is ongeoorloofd zal verklaren, zij het hoofd zal buigen: de Staatspartij zal zij nooit ver laten. Denzelfden avond sprak prof. Veraart in den Bosch over „de eenheid in de R.-K. Staatspartij. En ook uit de rede van den voorzitter van „St. Michaël" sprak noch Openlijk, noch bedektelijk een aansturen op een scheuring. Tegenover een der debaters bepleitte hij zelfs een sterke politieke een heid van alle Katholieken op een meer ideëele basis, dan waarop de Staatspartij de laatste jaren heeft gestaan. Ten derde wijzen wij op de vergadering van besturen der Limburgsche Michaëlistenclubs Zondag j.l. te Sittard gehouden. Met alge- meene stemmen heeft men zich daar uitge sproken om op de Limburgsche lijst Mgr No- lens en Minister Ruys de Beerenbrouck de twee eerste plaatsdn te geven en de derde aan den heer Henri Hermans, dus de beste kansen geeft men aan drie ras-achte Staats- partijers. Eerst voor de vierde plaats vroeg men gelegenheid tot ste'Ien van een candi- daat, die meer in het bijzonder de groote groep Limburgsche kiezers, welke met de St. Michaël-actie sympathiseeren, vertegenwoor digen zou. Een eisch, die niet erg onbeschei den lijkt. Wij meenen, dat deze en andere verschijn selen der laatste dagen opnieuw ons vroeger reeds gegeven advies onderstrepen om tegen over „St. Michaël" tactisch te werk te gaan. Wanneer het aan prof. Aengenent mocht ge lukken om de heeren Veraart c. s. te over tuigen, dat de door hen gekozen vorm van organisatie (den cellenbouw in de groote partij) niet te aanvaarden is., laat men dan tegenover de wenschen van 't verbond'n zoo veel mogelijk tegemoetkomende houding aannemen. Wanneer aan beide zijden waar lijk de wil naar behoud van de eenheid voor zit, dan zullen er ook wederzijds concessies gedaan moeten worden. Het zou b.v. zoo erg niet zijn, wanneer in' deze dagen van crisis door voormannen der R.-K. Staatspartij werd erkend, dat er de laatste paar jaren inder daad minder dan gewenscht is van een actie ve, christelijk-democratisch politiek is te recht gekomen. Dat er eenerijds fouten zijn begaan; anderzijds ook wel zeer aannemelijke verontschuldigingen zijn aan te wijzen, lig gende in den deprimeerenden malaise-tijd maar dat nu in een volgende periode kracht dadiger voor de volkswelvaart en de verhef fing der economisch zwakkeren dient te wor den gewerkt. Zulke verlossende en voor de toekomst bezielende woorden zouden in deze dagen in den mond van de voormannen onzer R.-K. Staatspartij niet misplaatst zijn en een stemming van verzoening aankweeken, welke op de belangrijke a.s. Bondsvergadering van 31 Januari a.s. vermoedelijk aan het herstel der eenheid zeer te stade zou komen. Met leedwezen vernemen wij, dat te Am sterdam, na een langdurig lijden is over leden de heer W. Vroom. De thans ontsla pene was een der oprichters van de firma Vroom Dreesmann. Hii was een hard wer ker, wiens arbeid met overvloedigen zegen werd bekroond. Maar niet alleen als groot Zakenman verdient de heer Vroom alle hul de. Ook op sociaal gebied en op het gebied der christelijke liefdadigheid bewoog hij zich voortdurend. Zoo was hij in de plaats zijner inwoning vele jaren kerkmeester van de pa rochie van den H. Willibrordus binnen de Veste, president der conferentie van den H. Vincentius a Paulo en bestuurslid der R.-K. Militairen vereeniging. De overledene bereikte den leeftijd van 74 jaar De teraardebestelling zal plaats heb ben op de R.-K. begraafplaats te Buiten- veldert op Maandag 19 Januari Naar de „Maasbode" verneemt, is Don derdag het faillissement van de Hanzebank in het bisdom Haarlem aangevraagd. Daar de procureur der Bank echter niet kon beschikken over de laatste balansge- gevens, heeft de rechtbank de beslissing omtrent deze aanvraag vier dagen uitge steld. Het bericht als zou de Hanze bank tengevolge van bovengenoemde aan vrage een verzoek om surséance van be taling hebben ingediend, is ons bij nadere inlichtingen ter bevoegder plaatse onjuist gebleken. Een verzoek als dit, zou, indien het inge diend ware, niet vrijwillig zijn geweest, doch slechts ten doel hebben gehad faillis sement te voorkomen. Het is niet onmogelijk, dat de rechtbank, Maandag a.s. uitspraak doende, haar beslis sing zal uitstellen tot na de op 23 Januari a.s. te houden buitengewone van aandeelhouders der bank. Ook gaat het gerucht dat de loketten der bank gesloten zullen worden. Bij navraag deelde de directie echter mede, hiertoe geen opdracht te hebben gegeven. II. bijaldien de raad daartoe mocht be sluiten, aan alle gemeentebesturen een af druk van het verzoek toe te zenden, onder uitnoodiging aan de bedreigde gemeenten om adhaesie. In een toelichting wordt gezegd dat het bestuur der vereeniging van oordeel is: dat het inderdaad noodzakelijk is te ach ten dat bij de tegenwoordige levensbeschou wing en den nog zeer gedrukten economi- schen toestand, dichtbevolkte gedeelten eener gemeente niet tegen den kennelijken wil der ingezetenen worden gevoegd bij eene andere gemeente, waardoor speciaal ook op geldelijk gebied de-bestaande toe stand een geheelen omkeer kanondergaan, van een bloeiende gemeente een kwijnende worden gemaakt. Vertrek van vele kapitaal^ krachtigen die niet door werkkring gebon den zijn, zou vele grootere huizen ledig doen komen en deze bij gebrek aan nieuwe bewoners sterk in waarde JJ~1Tjr~' belang doen dalen. Het de streek eischt dat de bloei bracht, opdat deze overtuigd moge worden van de mógelijkheid om langs beteren weg dan annexatie het land tot voorspoed te brengen. Donderdagmorgen ontstond in de R.-K. Kerk te Vijfhuizen, even vóór de H. Mis een begin van brand. Het kleed, dat achter het altaar hangt, vatte vlam, door een branden de kaars. Gelukkig wist een der aanwezigen den brand spoedig te blusschen, zoodat het dan ook bij een begin is gebleven. Hedenmorgen werd in het bureel van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat, aanbesteed: het leveren en ver werken van stortsteen, tot bestorting van wordt bevorderd, dat de kapitaalkrachtigen j het onderzeesch beloop van de Heldersche worden aangemoedigd zich hier te vestigen, dat zij niet worden verjaagd. Het is wenschelijk dat de bestaande ge E>»j De b .middeling van Prof. Aengenent. Naar de Msb. verneemt, zullen de gisteren gehouden besprekingen tusschen prof. Aengenent en het hoofdbestuur van het Verbond St. Michaël a.s. Zaterdagavond worden voorgezet. De 2000 nummers weer ingevoegd. Naar de Msb. verneemt, is thans weder opgeheven dè maatregel, volgens welken bij de Staatsloterij 2000 nummers niet werden uitgegeven, welke maatregel was ingesteld teneinde andere, niet wettelijke loterijen, in de uitoefening van haar bedrijf te belemme ren. De opheffing van den maatregel is thans geschied uit overweging, dat dergelijke lote rijen geacht moeten worden niet meer te be staan. In de Donderdagavond gehouden zitting van den Raad te Amsterdam, werd het voor- Sociëteit St. Bavo. Vereeniging van Leeraren in het Schoonschrijven M. O., 4 uur. Zangles, 1 uur. Kamercentrale Haarlem, half 3, Gewone zittingen, 7 uur. Stadsschouwburg. Hofstad-Tooneel, „Ons Vrouwtje", 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—9Yi uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 100 9. Alle werkdagen van 9— \Vi van 26Vi en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m, gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en f eestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en. verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel, 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Samenwerking tusschen gemeenten. meentegrenzen worden geëerbiedigd en worde gestreefd naar verplichte vriend schappelijke samenwerking tusschen aan- vergadenng grenzende gemeenten om te komen tot meer economisch beheer in zaken welke van ge meenschappelijk belang kunnen worden ge acht. Speciaal voor Heemstede, met haar Groe- nendaal en de heele omgeving van Haarlem, die veel vreemdelingen trekt is het van overwegend belang dat de bezoeker den in druk meeneemt van welvaart, dat alles er goed verzorgd uitziet. Hét is een landsbe lang dat dergelijke druk bezochte streken niet door maatregelen van de Regeering in verval worden; gebracht. Gemeentegrenzen zullen blijven bestaan; nog nooit is eenige uitbreiding van grenzen voldoende geacht door de gemeente die uit breiding zocht. Toch behoeven gemeentegrenzen geen bezwaar op te leveren voor het vormen van groote steden, zooals het buitenland doet kennen. Langs economischen weg is ten deze veel te bereiken, maar de vrees voor annexatie belet thans in veel gevallen samenwerking te zoeken, waardoor menig gemeentehuis- houden vaak noodeloos duur wordt en min der verzorgd. Het valt niet te ontkennen, dat aan el- kaar grenzende gemeenten elkaar noodig hebben; voor zaken van gemeenschappe lijk belang moest de gemeentegrens kunnen vervallen. Het moest onverschillig zijn, of een gasfabriek, school, schouwburg, con- zeewering, tot een vast bedrag van ƒ21.500.' Ingekomen waren 7 biljetten. Hoogste in schrijver was Chr. Roozendaal te Enkhuizen, y het college van curatoren van het Kenne- voor 2920 scheepston, mer Lyceum, den rector van het Kennemer Onder groote belangstelling had Donder dagmiddag de plechtige opening plaats van het nieuwgebouwde Kennemer Lyceum aan de Julianalaan te Bloemendaal naast Stoop's Bad. Onder de zeer vele genoodigden,,die zich omstreeks het uur der opening in de aula van het nieuw schoolgebouw verzamelden bevonden zich zeer vele officieele persoon lijkheden. Wij merkten onder hen op Z.Excellen- tie Minister Dr. J. Th. de Visser,minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, die de opening zou verrichten, en zijne echtgenoote, verder den heer W. de Boer, referendaris, chef van de afdeeling M.O. van het departement van Onderwijs, Dr. C. J. Vinkesteijn, inspecteur der gymnasia, den heer H. J. Balfoort, inspecteur van de licha melijke opvoeding in de 2e inspectie, Jhr. A. Bas Backer, burgemeester der gemeente Bloemendaal, de heeren J. C. Laan en E. W. A. v. Nederhasselt Wethouders en ver schillende Gemeenteraadsleden en den Se cretaris der gemeente Bloemendaal Mr. Dr. J. F. Veeren verder den heer S. Elzinga, directeur der 5-jarige H.B.S. met gewijzigd leerplan, Dr. Th. N. Vlaar, rector van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg, Ir. G. Hof stede, directeur der Middelbaar Techni sche School, Ir. W. C. G. H. v. Mourik Broek man, directeur ■der 1ste 5-jarige H.B.S., dr. C. Spoelder, rector van het Stedelijk Gym nasium, mej. A. Gratama en mei. H. Barger, directrices der Kopjes-school te Bloemen daal, den heer v. Dorp rector van het Chr. Lyceum, den heer A. L. Hengeveld, direc teur der Ambachtschool, H. C. Verkruysen, directeur der School voor Bouwkunde en versierende Kunsten, mej. J. Berdenis v. Ber- lekom, directrice der Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs te Haarlem, Dr. Bakker, directeur der Rijks H.B.S. te Vel- sen, vele hoofden van scholen te Bloemen daal, Haarlem en andere gemeenten, verder Voorts werd aanbesteed, het uitvoeren van verbeteringswerken aan de Heldersche zeewering. Raming 15.000. Laagste in schrijver J. de Vries, Heemstede, voor 1386Q. 't Was het vorig jaar een v.oolijke feest- ayond toen de Leidsche studenten voor een uitverkochten Schouwburg en voor een enthousiast publiek het „Duistere Punt" debuteerden. Studenten op de planken staan nu eenmaal in Haarlem in een goed blaadje, en geen wonder. Hun optreden is los, pittig en ge distingeerd. De Leidsche studenten hebben in hun jolig en toch kunstzinnig debuut de beste verwachtingen niet teleurgesteld. Een aangename tijding mag het ^aarom zijn, dat Zij dezen winter weer in onzen mooien Stadsschouwburg zullen optreden voor Haav- lem's Katholieken, thans met een uitgezocht Cabaretprogramma. De 6e Februari wordt een avond van vroolijkheid en lachen. Even als 't vorig jaar zal de Schouwburg wel weer te klein blijken. Aansporing tot kaarten koo- pen moge overbodig zijn, doch wel is het raadzaam zoo spoedig mogelijk zich van plaatsbewijzen te voorzien, want 't zal storm loopen, vooral als men bedenkt, dat de sym pathieke R. K. Studentenclub wederom optreedt ten bate van een even sympathiek "1, n.l. de uizending van zwakke en her- certzaal, slachihuis aan deze of gene zijde s llénde Kath. kinderen naar R K. Vacantie- van een gemeentegrens staat. Dergelijke in .olonies. richtingen moesten toebehooren aan de ge heele streek welke er gebruik van maakt. Wij stellen ons voor, dat zoodanige zaak van gemeenschappelijk belang voor de groep van gemeenten, van de bezitster wordt gekocht door die gemeentengroep en door deze wordt geëxploiteerd. Evenzoo b.v. de hoofdverkccrswegen, haveninrich tingen, brandweer. De bezitster krijgt daar door kapitaal van de andere gemeenten, kan daarmede schulden aflossen, hare be- Bij de Politie is aangifte gedaan, dat een rijwiel vermist is, dat geplaatst was in het verbouwde gedeelte van het Groote Gast huis aan het Groot Heiligland, Eveneens werd aangifte gedaan van vermissing van 2 rijwielmerken en van dief stal van een fiets uit de Maria-Stichting. Voor dit laatste karretje heeft men echter een remplapant' neergezet, dat een veelbewo gen leven achter zich had. In, de gemeenteraadszitting van Heem stede kwam gisterenavond in behandeling een adres van het bestuur der vereeniging uit de ingezetenen der gemeente Heemstede tot bestrijding van, de annexatieplannen van Haarlem, De raad besloot de in dat adres vervatte Principieele punten onder de aandacht der Regeering te brengen. Aan het adres ontleenen wij het volgende: Aan den Raad wordt verdocht: j I. zich tot de Regeering te richten om ter een ,1 CO?run eni '?^eJ „t Van bezuiniging op de gemeentelijke uitgaven en - ••■WW een gemeentelijk meel- en broodbedrijf ver worpen met alleen de stemmen der com munisten voor. Daarna werd in stemming gebracht het foorstel der communisten om den maximum broodprijs van 20 op 18 ct. te brengen. Dit voorstel werd op gelijke wijze ver worpen. De motie van den heer Weiss strekkende den prijs van het luxe brood vrij te laten, Werd verworpen met 39 tegen 2 stemmen. In stemming kwam daarna de voi rdracht yan B. en W. tot het beschikbaar stellen van ®en crediet voor den aankoop van bloem "Oor de gemeente. - Deze voordracht werd aangenomen met tegen 17 stemmen. tot behoud van het grootkapitaal, een wets ontwerp in de dienen, waarbij: a. het annexeeren van gemeenten, zoo mede het wijzigen van gemeentegrenzen, op éénzijdig verlangen niet meer zal worden toegestaan of bevorderd, en b- voorgeschreven wordt dat de gemeen ten groepsgewijze zullen samenwerken met betrekking tot al die zaken welke van ge meenschappelijk belang voor de groep van gemeenten kunnen worden geacht. Verder om: c. in afwachting van zoodanige wet, alle aanhangige voorstellen tot grenswijziging en tot vereeniging van gemeenten voor zoover daartegen bij eene der partijen bezwaar be staat, buiten behandeling te laten, en lastingen dus verlagen. Deze kapitaalver plaatsing werkt nivelleerend op belasting druk; de groep van gemeenten krijgt niet alleen het gebruik der gemeenschapszaak, maar ook medezeggenschap. Wij meenen dat in de geschetste richting de oplossing is te zoeken voor de toe komt van ons gemeentebeheer, en vinden daarin grond om ons tot den Raad te wen den. opdat zoodanige maatregelén zullen worden genomen als de vergadering van, de ingezetenen u bij deze door ons thans laat vragen. Bij het adres is een schets gevoegd van een ontwerp wijziging der Gemeentewet. Deze, zege het adres, is uit den aard der zaak niet meer dan een schets van de wijze waarop het bestuur zich de formeering van het wetsontwerp denkt. Het behoeft geen betoog, dat verschillende punten nader zou den moeten worden uitgewerkt en verwerkt in de bestaande wet. Voor het oogenblik achten wij hoofdzaak, dat deze schets, liefst vóór dat het ver wachte wetsontwerp kan worden ingediend onder de aandacht der Regeering wordt ge- De arbeiders muziekvereeniging „Excel sior", onderafd. van de afdeeling Haarlem der Nejl. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, herdenkt op 20 Februari a.s, haar 5-jarig bestaan. Door deze vereeniging zal op 25 Februari een Jubileum-concert worden aangeboden in de Gem. Concertzaal. Hedenmorgen had de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wij len den heer A. J. van Zutphen, in léven lid van de Eerste Hulpvereeniging „Snelver band" en sinds 1918 ondervoorzitter van die Vereeniging. De heer van Zutphen was sinds de oprichting in 1910 reeds lid van „Snel verband". Met de heer van Zutphen verliest „Snelverband" een harer beste leden. Door de Recherche is aangehouden als Verdacht van heling bij de inbraak in het jierceel „Vooruitgang", in de Smedestraat, de koopman in ongeregeld goederen, J. K., Wonende te Haarlem, Lyceum, Dr. A. de Vletter, de leeraren van het Lyceum, leden van de plaatselijke com missie van toezicht op het L.O., het bestuur der Vereeniging „Kennemer Lyceum," le den van de commissie voor de huisvesting, leden van het Bouwfonds-comité van het Lyceum, Prof. R. Casimir, Prof. Dr. F. Muller, vertegenwoordigers van het Rijksbouwtoezicht, den heer Smijtink, na mens het Architectenbureau Ed. Kuypers te Amsterdam, verschillende architecten, den heer J. de Jong, gemeente-architect van Bloemendaal, den heer S. Huynink, chef van de afdeeling onderwijs der gemeente Bloemendaal, den heer A. Stoop te Bloe mendaal en diens echtgenoote en verder de leerlingen van het Lyceum. Mr. D. E. Lioni, voorzitter van de Ver eeniging „Kennemer Lyceum" opende, na dat het koor der meisjes-leerlingen het „Wilt heden nu treden" had gezongen, de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot Z.E. Minister de Visser, die de opening heeft willen ver richten en tot de overige talrijke vertegen woordigers van openbare lichamen. Met dankbaarheid voor de vele genoten hulp en bijstand memoreert spr. in het kort de geschiedenis van het ontstaan van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal aan den Kennemerweg en van het nieuwe Lyceum aan de Juliananalaan. Allen, die tot de stichting medewerkten brengt spr. dank, in het bijzonder den heer A. Stoop, die door het schenken van een terrein ter oppervlakte van ongeveer 2 Heet aren de oprichting der 'School mogelijk maakte. In zijn dank betrekt spr. ook Dr A. de Vletter, den rector van het Lyceum voor zijn onvermoeiden arbeid. De opening van het nieuwe Lyceum is de kroon op het werk van Dr. A. de Vletter en spr. besluit met de beste wenschen voor de toekomst. Dan neemt Z. Exc. Minister de Visser het woord. Spr. zegt gaarne aan de uitnoodiging ge' volg te hebben gegeven, want het is een gun stig teelten des tijds, dat op vele plaatsen een behoefte aan inrichtingen voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs wordt gevoeld. Niet alleen in Nederland, maar ook daar buiten wordt de ontwikkeling van dat on derwijs met belangstelling, dikwijls ook met bewondering gadegeslagen. Wanneer spr. memoreert, dat het budget van de begrooting van onderwijs, voor de H. B.-scholen, Gymnasia en Lycea in 6 jaar tijd van 500.000 is gestegen lot 5 millioen dan demonstreert dit toch wel duidelijk de groote ontwikkeling van dit onderwijs in Nederland, zooals nog nooit gekend is. I Spr. hoopt daarom ook, dat dit van par- 1 ticuliere zijde opgerichte onderwijs spoedig j bij de wet nader zal zijn geregeld en hij hoopt, dat spoedig een wetsontwerp op het Middel baar en Voorbereidend Hooger Onderwijs zal worden ingediend. Ook hoopt spr. van harte, dat de lycea in haar pogen mogen slage, opdat H. B. S. en Lyceum elkander mogen waardeeren om met vereende krachten aan de opvoeding en vorming der jeugd te arbeiden. Dit vergt veel van de leeraren, maar ook veel van de leerlingen. Daarom juicht spr. •het ook toe, dat men hier kan bogen op een uitnemend leerarencorps. Daarom ook is het Kennemër Lyceum tot zulk een bloei geko men. Het is spr. een behoefte, om allen, ook den rector van harte met dezen dag geluk te wenschen, want in dit feit der opening ligt de erkenning van aller arbeid. Spr. besluit met de aansporing, dat dit het ideaal van het streven moet zijn en blijven, n.l. jonge men schen voor te bereiden voor het maatschap pelijk leven, opdat zij worden menschen in den edelen zin des woords. Dan nam Dr. Bierens de Haan, president curator het woord en hield een rede over de Renaissance-cultuur én haar invloed op de opvoeding der jeugd. Jhr. A. Bas Backer, burgemeester van Bloemendaal, zegt met veel genoegen de opening van het Lyceum vernomen te heb ben, dat met het Katholiek Lyceum volledig voldoet aan de behoefte voor het middelbaar onderwijs. Een woord van hulde brengt spr. aan den heer A. Stoop te Bloemendaal, die door zijn groote gift de stichting mogelijk maakte. Ge lukkig het land, aldus spr. dat zulke inwoners heeftgelukkig ook de gemeente, waarin zulke personen wonen en gelukkig de wijs heid van een regeering, die het bestaan van dergelijke gemeenten niet bedreigt (Luid applaus). Namens de Plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs sprak dr. Lenz woorden van hulde aan de commissie van curatoren en hij wenscht het bestuur en den rector der school en niet minder de leer aren en leerlingen geluk met de opening. Ook ir. W. v. Mourik Broekman sprak, mede, zooals hij zeide, als directeur van een school, waarvan drie vroegere leeraren, thans Vrouwe Justitia heeft deze week geen gelukkigen dag gehad met haad inval in de woningen van een aantal anarchisten en anti-militairisten (geen communisten, zooals in sommige bladen werd geschreven) in Schoten, Bloemendaal en Velsen. De recht vaardige Vrouwe had ditmaal haar blinddoek blijkbaar te strak aangebonden en sloeg mis De bedoeling was, te zoeken naar vuurwa penen, die mogelijk in bezit der verdachten zouden zijn, en tegelijkertijd een onderzoek in te stellen naar de brandstichtingen, di« in den Iaatsten tijd in militaire gebouwen hebben plaats gehad. De branden in magazijnen van de forten rond Spaarndam, op bet schietterrein t< Overveen en in de kruitfabriek te Muiden liggen nog versch in het geheugen en waren een deugdelijk onderzoek naar de veroor zakers daarvan wel waard. De Justitie dacht Maandagmorgen haar slag te kunnen slaan en dped dat met vrij groot politievertoon van rechercheurs, Rijks- veldwacbt en maréchaussee Hoewel „stipte geheimhouding" Detrachr wordt, kunnen wij toch wel mededeelen, dat de Justitie misgeslagen heeft, haar doel al thans niet heeft bereikt. Zij heeft de vuur wapenen, die zij zocht, niet gevonden er, evenmin aanwijzingen gekregen omtrent de brandstichtingen. Alle gearresteerden zijn weer op vrije voeten moeten gesteld wor den. Kort en goed de anti-militairisten zij» haar te slim af geweest. Vergissen is natuurlijk menschelijk maar in dit geval toch zeer jammer, omdat het gehaaide en roerige stelletje anti-militairis ten en communisten dat wij in de omgeving van Haarlem rijk zijn. zijn gevoel van eigen waarde niet weinig zal voelen stijgen en mede door de uitmuntende medewerking van kolommenlange courantenberichten - kans heeft gezien niet weinig propaganda voor hun standje uit het geval tv slaan Ze poseeren als martelaars en wat zij bovenal op prijs stellen is dat hun naam en hun da den op aller lippen zijn. Dat zou in dit geval niet erf; z<jn geweest, indien de Justitie maar op de juiste plaatf haar inval had gedaan, maar nu zoo klaa bleek, dat zelfs de Justitie missloeg, zal ongetwijfed het politie-vertoon van df zijde der anti-militairisten zeker een ver hoogde activiteit en een nog grootere be- dachlzaamheid hunnerzijds ten gevolge heb ben. Het onderzoek is nu maanden achter uit gezet, zoo niet geheel tot nutteloosheid gedoemd. Wij kunnen de gedachte niet van ons af zetten dat de zaak onvoldoende was voor bereid en overhaast is uitgevoerd. Kalm den juisten tijd afwachten ware wel beter ge weest, zelfs al zou er van een inval dan niets zijn gekomen. Men zal ons wellicht toevoegen, dat het een simple huiszoeking betrof, maar dan vragen wij waarom er zoo'n groote ophef van gemaakt is. Tn de oogen van een groot deel van het publiek worden degenen, die werden aan gehouden, nu helden en martelaars en zij zelve hebben gelegenheid te gloriëeren over he' feit dat de Justitie hen niet' maakt. Neen, een gelukkige dag was de afgeloo- pen Maandag voor de Justitie niet, v m.: 783 van: Vooruit Bciometerstand 9 uur Opgave OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo- rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen v;n 16 Januari. Hoogste barometerstand 781.7 m.M., te Muenchen. Laagste barometerstand 732.1 m.M., t» Isafjord. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 Januari: Zwakke tot matigen zuidoostelijke tol zuidwestelijken wind, nevelig tot half ot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, s nachts om het vriespunt, overdag iets zachter. aan het Kennemer Lyceum werkzaam zij tl. Spr. vestigde de aandacht op de belangrijks en verantwoordelijke plicht van den leeraar. Ten slotte nam dr. Vletter, rector van het Lyceum het woord. Spr. zegt zeer blij te zijn met de oprich ting der school, want als er vreugde moet zijn over deze opening, dan is deze toch vooral bij den rector en leeraren. Spr. spreekt er ook zijn vreugde over uit, dat tal van officieele persoonlijkheden aan de openingsplechtig heid luister hebben willen bijzetten. Dan doorloopt spr. in het kort de inrichting der school en herinnert met dankbaarheid aan zeer vele kostbare geschenken van tal van vrienden der school. In 't bijzonder noemt spr. ook de zeldzame vogelcollectie, geraapt in de duinen en een geschenk van den heer Burdet. Spr. zal zeer gaarne de zor^ over het geheele gebouw, gesteund door zijn leera rencorps, aanvaarden en hij geeft de verze kering, dat door harden arbeid getracht zal worden, schitterende resultaten te bereiken. Nog dankte daarna de heer Smijtink na- 1 mens den architect Ed. Kuijpers, die door ziekte verhinderd was, voor de waardeerende woorden tot den architect gericht. Na dit officieele gedeelte werd een rond wandeling door het gebouw gedaan, waarna de thee werd geserveerd. Hiermede was de plechtigheid ten einde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1