de spaürnibauk HAAmJEMSCHE B,AHSC¥EREEHSG!MO Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Door da kornis De poging tot berooving in de Haarlemmermeer. De conferentie van het personeel der N. Z. H. T. M. met de directie. „ALS *T KALF IS VERDRONKEN dan dempt men «Ie pui" Maar dempt men ie laai ach, dan Sneeft lnei geen nul! Onthoudt daarom goed dai aan MELKBROOB van FRANKEN toïj TIJiöIG gebruik vaak StfïOEÖ was ie danken! R.-K. VROUWENBOND. Personalia. Gelukkig gered. GELOOF EN WETENSCHAP. Dr. Caecilianus Huigens over het Gregoriaansch als Klassieke, Geestelyke en Liturgische Kunst *li/u 1 o/4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Art. 25Ibis W. v. S. Officiëele Winterdïenstregeling Post-, Telegraaf- en Telefoon kantoor. Ernstig autobus-ongeluk. EEN DOODE. Een belangrijke gift van de koningin. Mist over Rotterdam. Louis Bouwmeester. Een gruweldaad. Mislukt. De aardbeving in Kaukazië. ROME I De Duitsche Regeerings verklaring. BURGERLIJKE STAND Het automatisch telefoonsysteem. SCHOTEN. HAARLRMMFRmEER. HEEMSTEDE LAATSTE NIEUWS. Een verklaring van St Michaël. AARLEN - ÖLOÜMEMQAAL - (HEEMSTEDE - ZANDVOORT RE EWUZIG1NG. Deposito dagelijks opsSscIïb«ar:1%% voor één maand vast: pro'ongafiekoers, voor drie maanden vast:&Vz% voor één »aar vast: 4 Spaardeposito (Spaarbankboekjes tot maximum f 25C0) 4 4%% worden Uw handen ruw en gesprongen. Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal, Furol maakt ze spoedig beter In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. De politie te Haarlemmermeer lal verno men, dat een tweetal zeer ongunstig bekend staande personen van plan was, een diefstal te gaan plegen bij een veekoopman, die Dins dags en Vrijdags naar de Leidsche markt placht te gaan. Indien het noodig mocht blijken, zoo vernam de politie, zouden de mannen er niet voor terugdeizen, den koop man neer te slaan, wanneer hij in zijn schuur kwam om zijn auto te halen- De politie waar schuwde den koopman en op 4 September stelde de politie zich des nachts op het erf verdekt op. Omstreeks 2 uur zag men een tweetal mannen naderen. Zij liepen op hef erf rond en namen de boerderij op. Daarna verdwenen zij. Op 8 September was de politie weer op het erf aanwezig, toen wederom twee mannen na derden. Zij gir.gea eerst naar de hooischelf, bleven daar eemgen tijd en gingen toen naar de schuur. Na eenige oogenblikken ging de politie eveneens naar de schuur en trof er de twee mannen aan. Het bleken te zijn de 29- jarige los-werkman Terol uit Zandvoort en de 29-jarige stoker Schouten uit Zaandijk. Op hen werd een breekijzer gevonden, een hamer ee*- boor en een paar handschoenen. H ;t twe t 1 werd gearresteerd en stond eeni- gen tijd geleden, zooals gemeld is, terecht voor de Haarlemsche Rechtbank, die ieder strafte wegens poging tot diefstal met 2 jaren gevangenisstraf, onder aftrek van dc preven tieve hechtenis. Tegen dit vonnis kwamen de beklaagden in hooger beroep, zoodat zij gisteren voor het Amsterdamsche Hof terecht stonden. Van het verslag in de „Tel." ontleenen wij het volgende Zij ontkennen dien eersten avond op 4 Scptop het erf te zijn geweest. Wat den avond betreft, toen zij werden ge arresteerd, was ontkennen van hun aanwezig heid onmogelijk, doch zij zeiden, dat de schuur open stond en dat zij bezig waren, bloembollen te zoeken. Pres. Jolles U ging bloembollen zoeken -net een breekijzer en handschoenen aan? Beki. Jawel. Pres. Het Hof neemt dat dadelijk aan. Aan bekl. T. vroeg de pres., hoe lang zijn laatste straf was geweest. Bekl. Dat weet ik niet meer. Pres. Jolles Kom, denk eens na U it 7 maal veroordeeld, dan raak je de tel wat kwijt, maar dien laatsten keer, was dat niet 6 maanden Bekl. T. Ja, dat klopt. Pres. En U, S., uw laatste vonnis was 5 jaren, is 't niet? Bekl. S. Ja, dat kan wel. Pres. Mooi, dan weten we, wat voor vleesch we in de kuip hebben, dat met een breekijzer en handschoenen aan, 's nachts bloembollen gaat zoeken. Als getuige werd de veldwachter gehoord, die een omstandig verhaal deed, van het wa ken op de hofstede en het aantreffen van de beklaagden. Een der verdedigers, Mr. Trie'zenberg, vroeg waarom men den koopman niet eerst de schuur in had laten gaan om te zien, wat er geschiedde. Pres. Jolles Hadt U hem eerst willen laten doodslaan Me dunkt, dat het zoo al welletjes was. De veekoopman zelf verklaarde, dat hij in derdaad 's morgens, als hij naar de markt ging, veel geld bij zich droeg. De politie had gehoord dat de aanvallers op f 500 hoopten, doch de koopman zeide, dat het hoogstens „dik duizend" placht te zijn. De procureur-generaal, Mr, Dr. S. J. M. van Geuns, prees het tactvol optreden van de Haarkmmermeersche politie, die een groote misdaad wist te voorkomen, want spr. was overtuigd, dat deze mannen niet voor manslag waren teruggedeinsd. Het verhaal van beklaagden is te beschouwen als fantasie en behoort te worden opgeborgen bij dien ontzettend grooten voorraad verdichtsels, die bekl. vaak plegen te geven. Spr. heeft de absolute zekerheid, dat deze bekl. met mis dadige doeleinden op het erf kwamen. Voor clementie uit humaniteitsoogpunt is hier volgens spr. geen reden, allerminst voor af trek van preventieve hechtenis. Gezien de feiten, gezien de personen dezer bekl., die 7 en 4 vonnissen te hunnen laste hebben, achtte spr. hier een verzwaring der in le instantie opgelegde straf ten volste gemoti veerd ep vorderde deswege tegen ieder 3 j aren gevangenisstraf. De verdediger Van S., Mr. B. J. Stokvis, pleitte clementie, daar van de poging tot roofmoord niets is gebleken, terwijl volgens pl. niet is gebleken, dat bekl. inderdaad den eersten avond ter plaatse is geweest, De verdediger van T., Mr. Triezenberg, sprak er zijn verwondering over uit, dat de politie niet terstond den eersten nacht proces verbaal opmaakte wegens huisvredebreuk, Ook deze pl. vroeg een lichtere straf. De beide beklaagden hielden vol, dat de schuur open stond, dat zij „nergens aan on schuldig" waren en dat zij slechts bloem bollen kwamen zoeken. 'Het Hof zal 29 Januari uitspraak doen, boord en kwam in het Zuider Buiten Spaar- ne terecht. Dit werd echter gezien door den knecht van den schipper die zich onmid- aelijk te water begaf en de kleine veilig aan boord wist te brengen HET CONFLICT IN DE WONINGBOUW VER. „BLOEMHOF". In hst begin vanl1924 ontstond er een ern stig conflict in dén boezem der Woning bouwvereniging „Bloemhof" tusschen het bestuur en een. aantal leden. Het gevolg is geweest dat op een vergadering die, naar men ons mededeelde, niet op de gbruikelijke wijze was uitgeschreven, de heer A. G. v. Lunenburg, welke het bestuur der Bouw- vereeniging de leider der oppositie noemde, werd geroyeerd. Daar evenwel in d statuten van genoemde bouwverceniging beroep bestaat op een scheidsgerecht, werd dit door den h^er Lu nenburg aangevraagd aan de hand van be doelde Statuten en samengesteld uit de heeren J. Th. Castricum, W. de Geest, J. K. van Lijn en M. H. Groenendaal. De uitspraak van dit scheidsgerecht luidt als volgt Het scheidsgerecht deed hedenavond (Woensdag 14 dezer) in de 2e zitting uit spraak. le. dat het lid Lunenburg zijn vragen correct gesteld heeft, doch in zijn toelating op de vergadering van 15 Februari 1924 te ver gegaan is 2e. dat het gebleken is dat het bestuur ongeschikt is voor zijn functie en den leden aange aden worct een geheel nieuw bestuur te kiezen 3e. dat Lunenburg onrechtmatig geroyeerd is in strijd met de Statuten. De samenstelling van het -cheidsgerecht was als volgt W. de Geest, voorzitter J. Th. van Castricum en J. K. van Lijn, rechters terwijl als secretaris fungeerde M. H. Groenendaal, in het sensueele tot nu de hypermodernen in hun sensualistiek elke geestelijkheid hebben door woord en voorbeeld weer op den goe den weg terug te brengen. Spr. wekte allen op om toe te treden tot overboord geworpen en een muziek meenen de $.-K. Propagandaclub. waarin men kan te mogen maken zonder geest, onharmc- strijden tegen de onzedelijkheid en onzede- j ni^h; amelodwch, aformaal abtonaal! 1 Het gevoels-clement in het Uregonaansch is hier tegenover meer de geestelijke stem ming dan het zinnelijk voelen. Dit alles is verwezenlijkt in de verschil lende eigenaardige eigenschappen van het Gregoriaansch in rhythme, in tonaliteit, in melodische afwerking, enz. bijzonder in den lijke mode van onze dagen. Een luid applaus volgde op deze enthou siaste rede. De presidente van den Vrouwenbond dankte hierna den Z.eerw heer Rector Kok voor zijn schoone, mooie rede Spr. zeide, dat het allergrootste gedeelte de rede niet van het gczang.Tn het Gregoriaansch is I noodig heelt gehad, maar Z) noopte dat de muziEk njet de illustratie van de woor- deze overgebracht zou worden daar waar doni geen toonschildering, maar de weer zij nuttig was. gave van den zin, die van den écheelen tekst Vervolgens lichtte spr. toe de bedoeling het substraat is De klankschildering vloeit van de bidweek, welke van 1825 Januari slechts hier en daar even als overmate zou worden gehouden en wekte allen op, over den rand der ziel liturgische muziek waarlijk in zijn uitdruk- kingsvorm bij dc liturgische handeling ten nauwste" aansluit. En om nog eens den nadruk te leggen op het Christocentrische karakter dêr Grego- riaansche muziek, dat spr. reeds eerder had belicht, peroreerde hij: „Zeiden de ItaliaaH- sche meesters, dat Rubens bloed mengde in zijn verven, zegt men van Beethoven, dat hij zijne muziek in bloed geschreven heed: ops Gregoriaansch is geschreven in het Bloed van het Lam en in het bloed van het offer, dat wij brengen moeten van onze zinnelijkheid, wanneer wij den mensch in ons (Jonden om onze ziel Christus' leven te laten leven. Mr. F. Vorstman, die spr. had ingelei i, dankte hem voor zijn rede, die velen ge prikkeld hebben moet tot meer lere belang stelling in onze Liturgische muziek. Tevoren was eene korte 'uishoudelijke vergadering gehouden, waarin de heer Sor- n.ani namens de kas-commissie verklaarde, dat de boeken van den penningmeester door haar in volkomen orde worden bevoden en het bestuur wegens de uitbreiding der ver- eeniging werd aangevuld met een tweeden secretaris, waartoe op voorstel van het be stuur de heer F. M. S. Donders gekozen werd. TERMIJN VAN TERUGBETALING. Men meldt ons uit Alkmaar Ged. Staten van Noord-Holland hebben thans aan de Prov. Commissie uit de Veilin gen, door welker bemiddeling nu bijna 2 jaar geleden aan noodlijdende tuinders credieten zijn verleend onder garantie van genoemd college, bericht gegeven, dat bij het eindigen van den eerstvolgenden termijn in April og Mei a.s. geen uitstel tot terugbetaling meer zal worden verleend, tenzij in bijzondere gevallen. Daarom zal ieder geval op zichzelf worden beoordeeld en is de heer Balk, secreta ris der Provinciale Commissie uit de veilin gen in Noord-Holland, door Ged. Staten aangewezen een nauwkeurige controle in t° stellen omtrent de mogelijkheid van aflossi g van het crediet, door een 80-tal Boerenleen banken verleend. Kassiers en besturen van deze Boerenleenbanken, alsmde de plaatse lijke commissie uit de tuinbouwvereenigia- gen worden daartoe om advies uitgenoodigd voor een spoedige afwikkeling van dit pro vinciaal crediet. - In een der bovenzalen van het gebouw ,,St. Bavo" werd gisteravond door den R.- K. Vrouwenbond te Haarlem de eerste jaar vergadering gehouden. Na opening van de vergadering door de presidente, mej. F. J. M. Peeters en het zin gen van „Roomsche Blijdschap", was het woord aan den Z.eerw. heer Rector J. P. J. Kok, die vooreerst begon met alle aanwezi gen een Zalig Nieuwjaar toe te wenschen en hoopte dat het nieuwe jaar voor hen voor ziel en lichaam zoo voorspoedig mogelijk mocht zijn. Vervolgens begon spr. te spreken over het onderwerp: „De plicht van de Vrouw". Spr. wilde vooral spreken over de on zedelijkheid in deze dagen, vooral door de klceding. Helpt, aldus spr., plee, om 'de zedelijkheid en het schaamtegevoel weer in de wereld terug te brengen. Spr. haalt hier na aan hoe een katholiek schrijver zich het voorbeeld van een goede katholieke vrouw veorstelt in de II. Maagd Maria: „Kunt gif, katholieke vrouw, zich iets ede- Iers indenken dan de H Deugd? Zij is het schoonstee siraad van den hemel, wat ook Maria's schoonste sieraad was. Door uwe liefde tot de kuischheid moet gij de mannen vooral tot reine gedachten opwekken. Uit uwe kleeding tnoge men met volle recht besluiten of de hemelsche bloem nog in uw ziel aanwezig is. Wie zedig is, kleedt zich zedig. Wie zedig is verfoeit en verafschuwt een kleederdracht welke er op is berekend zinnelijke gedach ten op te wekken. Voor een katholieke vrouw moet zooiets ■nverdragelijk zijn. IJvert evenals de buitenlandschc vrou wen die zelfs winkels in het leven hebben geroepen om den strijd aan te binden tegen de hedendaagsche kleeding. Uw taak is het met de mannen, om veel slechtheid uit te roeien, maar bindt dan vooreerst den strijd aan tegen de onzedelijke kleeding. De Duitsche bisschoppen hebben, aldus spr.. een schrijven gericht aan de ge le ovigen, waarin zij er op aandringen, om al wat schoon en rein is, niet uit te roeien door op 'n ergerlijke' wijze gekleed "te gaan. Maakt uw kinderen niet tot 'n ergernis van anderen. Dat alle bonden der wereld zich verzetten tegen al deze uitwassen van deze treurige mode. De vrouw in het heidendom was de slavin van den man het Christendom heeft de vrouw van die banden ontslagen en haar die plaats gegeven, welke haar toekomt. Maar nu wil men het Christendom weer afbreken, en ook dc zedelijkheid uitroeien, door alle mogelijke veranderingen in de kleeding en door verspreiding van porno grafische geschriften. Sterkt uw invloed, welke gij ontvintf het Christendom en gij zijt klaar om den strijd aan te binden. Zelfs de Paus heeft een kleeding moeten voorschrijven, daar men ook daar zelfs zich niet geneerde om in minder welvoeglijke klecdij te verschijnen. In Amerika is men reeds begonnen met den strijd tegen de onzedelijke kleeding aarr meer tot de H. Tafel te naderen en de H Communie dan voor dit doel op te dragen. Aan alle leden werden hierop handleidingen voor de tc houden bidweek uitgereikt. Hierna sprak mej. Peeters nog 'n Nieuw- jaarswensch, waarin zij de hoop uitsprak, dat allen aan het einde van het jaar een -ijken oogst mochten binnenhalen voor de et uwigheid. Weliswaar is het oude jaar af gedaan, maar de zorgen zijn niet verdwenen en laten wij daarom maar denken aan de heerlijke, blijde toekomst, waarin wij onz,e plichten zoo goed mogelijk moeten zien te volbrengen. Spr. bracht nog even in her innering, dat dit jaar weer een gedenkwaar dig jaar zal zijn, daar het zal gaan tusschen wit en zwart bij de a.s. verkiezingen. Bij de ingekomen stukken was vervolgens o. m. een schrijven ingekomen van den Dioc- Bond, waarin de leden werden opgewekt, met bet oog op dc a.s. verkiezingen zoo veel mogelijk de vergaderingen van de R-- K. Kiesvereemging bij te wenen Medegedeeld werd verder, dat er ip ver band met htt aftreden van 4 bestuursleden, waarvan 2 niet herkiesbaar zijn, voor de eerstvolgende vergadering van 6 Februari nieuwe candidaten worden ingewacht. Voorts deelde mej. Peeters mede, dat bij de opening van de H. Sacramentskapel er dcor den Vrouwenbond en vaandel zal ge schonken worden en dat er pogingen in 'net werk zullen gesteld worden om deze ope ning met een Triduum voor den Vrouwen bond te doen voorafgaan. Uit net vervolgens door de secretaresse voorgelezen jaarverslag van den R- K. Vrouwenbond blijkt o.m. dat het edental op heden 1462 bedraagt tegen 1619 in 1924 en er dus een vermindering is van 157 leden; verder dat de eenigste beschermvrouwe in het afgeloopen jaar is overleden en dat er in 1924 voor 12 overledenen een H. Mis werd opgedragen. Ook werd in dit jaarver slag het aandeel, dat de Vrouwenbond in het plaats gehad hebbend Eucharistisch Con gres gehad heeft, gememoreerd. Wat de Wacht bij het H Sacrament be treft, hierbij zij opgemerkt dat het ledenaan tal thans 1250 is, en dat er in het afgeloo pen jaar totaal 1650 voor de verfraaiing der kapel is binnengekomen en bijeenge bracht. Uit het vervolgens voorgelezen financieel overzicht blijkt, dat de inkomsten en uit gaven over hef afgeloopen jaar sluiten met een batig saldo van 395.93J4. Aan de hand van de Introïtus uit den Advents- en den Kersttijd liet spr, ons nu practisch hooren, hoe het Gregoriaansch als MEDeUr Dc Ei .XJU De beurs opende heden prijshoudend. K HcDE- Wij vernemen, dat op de conferentie, J te binden, maar niet alleen daar, ook elders welke op 10 Februari a.s. met de directie i heelt men er reeds tegen geageerd. Zelfs in gehouden zal worden, o.m. gesproken zal werden over de voorgenomen te wijzigen loonregeling van het personeel der stadslij- nen; over het in te voeren pensioenfonds reglement, alsmede over de jaarpremie. Na afloop dezer conferentie zal dan voor bo vengenoemde afdeeling een vergadering worden gehouden des avonds te half acht, alsmede den daarop volgenden ochtend te 10 uur, waarop verslag zal worden gedaan van het verloop der plaats gehad hebbende conferentie. Wij vernemen verder, dat on der het personeel hoe langer hoe meer ont stemming gaat heerschen over het feit, dat hunne arbeidsvoorwaarden bij voortduring worden verslechterd. Voor het examen Pont voor kantoorste- aograaf Nederlandsch, slaagde mej. J. v. Houten, alhier. Voor het examen Machincschrijven systeem „Pont" slaagden de heer E. B. L. Hoogerbeets en de dames H. H. Jukes, T. Meylis en W. Heil, allen te Haarlem. Tot lid van het voorloopig bestuur der V. O. O. F Vereeniging voor onderwijs en ontwikkelingsfilms is benoemd, de WelEd. Gest. Heer Mr A. Bruch, wethouder. Het 4-jarig zoontje van schipper v. d. G. geraakte in een onbewaakt' oogenblik over ons land zijn onze bisschoppen er toe ge dwongen om aan te geven hoe dc vrouwen gekleed moeten zijn, zelfs bij het naar de kerk gaan om een der H. Sacrementen te ontvangen. Ook uw bisschop heeft een ern stige vermaning daaromtrent gegeven en laat die ieder jaar voorlezen. Men heeft erbij te bedenken, dat ook de bisschoppen er op gewezen hebben, dat de vrouw niet alleen in dc kerk maar ook daarbuiten welvoeglijk gekleed moet zijn. Spr. citeert dan 'n stukje uit een neutraal blad, waarin de redactrice zich zelfs ergert over de hedendaagsche mode, en waarin zij ver haar Verwondering over uitspreekt dal.de mannen er nog geen einde aan gemaakt hebben en het nog lan ger zoo dulden. Spr deed in het bijzonder een ernstig beroep op alle leden,van den Vrouwenbond, dat zij alle krachten zouden inspannen den strijd aan te binden tegen de onzedelijke mode van thans. Spr. drukte vooral de moeders op haar hart ever haar kinderen te waken Sp. heeft zich ook al afgevraagd of de meisjes niet even als vroeger beter op hun plaats waren in degelijke R.-K gezinnen, dan op d ekanto- ren fabrieken en werkplaatsen, waar zij' thans werkzaam zijn. Ten slotte riep spr, aller medewerking in om het zedelijkheidsgevoel en schaamtege voel van hen, die hun zijn toevertrouwd en aan allen waarmede zij in aanraking komen, zig te zijn op de bijeenkomst, waarop mej. Peeters een belangwekkende rede zal hou den voor den xrede, werd de vergaering, die goed bezocht was, op de gebruikelijke wijze met gebed gesloten. Een uitstekend geslaagden avond heeft gis teren G. en W. gehouden in sociëteit St Bavo, waar Dr. Huigens O.F.M., die reeds eenmaal hier een lezing hield over Chopin en Liszt, thans den talrijken belangstellen den over de waarde van bet Gregoriaansch kwam spreken Om de klassieiteit van het Gregoriaansch te kunnen aantoonen, gaf spr. in den beginne een even dieper gaande beschouwing van het karakter, der klassieke Grieksche kur.st in het algemeen en speciaal van de muziek. De Grieksche muziek was trouwens mast de Egyptische, de Joodsche en de Grieksch- Romeinsche het voornaamste element, dal de oude christelijke muziek beïnvloedde. Bij de Grieksche klassieken gaat het in de kunst niet vergeestelijking maar om louter materieele ideeën, wier weergave uiteenliep in de aan elkander tegenoverge stelde stroomingen van Apollinische en Dionysische levensbeschouwing. Vormen schoonheid was dan ook het voornaamste principe, dat ziin uiting vond in d streng gestvleerde, door wegsnijden van al h-t accidenteele louter essenticele verzinnebeel ding van de verstandelijke contemolaten In deze klassieke verstandsmuziek, waar bij elke gevoelsuiting uit den booze werd geacht, en zuiver instrumentale muziek, dus als te weekeliik werd verworpen, was het rhythme dam ook het meest geperfectio neerd. Voor ons is echter het rhythme slechts het Lrmeele element' en de toon het mate rieele: de melos is de zi°I onzer muziek. Christelüke kunst zoekt daarbij uiting van innerlijke geestelijke schoonheid, en geen materieele. De nroportionalitiet, die het klassieke ken merkt, zoowel bij de antieken als bij Haydn, Mozart, Beethoven in hun groot- sche symphon'cën, en het sterkst nog bij Wagner in zijn klassieke opera's, vinden we evenzeer in het Gregoriaansch: één groot muziekd r a (want liturgie is een waar achtig drama) niet van enkele speelavonden .naar voor geheel een inar, één harmonisch geheel, waarvan de H. Drieeenheid het mid delpunt is. Niet alle geestelijke muziek is echter godsdiertstig, niet alle godsdienstige kerkc- li'k, niet alle ke-kcHike liturgisch. In ware liturgische muziek, zooals het Gregoriaansch is, die een intcgreerend deel van de litur gische handeling vormt, is eiscb een mini mum aan stoffelijkheid, aan sensualiteit, en een maximum aan verge .stcliiking, en wordt een strenge limiet gestald aan het uitleven van het nne-lüke gevoel, dat echter niet zoo rig#rist!sch verworpen wordt als bij klassie ken. Het innerlijke moet evenzeer ba- heerscht zijn als het uiterlijke; boe meer aan de sensualiteit wordt toegegeven, hoe vérder de decadentie gaat. Het Gregori aansch geeft 'aa-enbovcn de serene rust van gevoel, terwijl b.v. Beethoven ontwik keling en stri'd van gevoelens verto!'*te. Met zijn roagist'ale beh=ersching van. den vorm overstraalde hij dit sensueele element in ziin werk echter met de verstandelijke vergeestelijking, maar de na-Beet.hovensche muziek heeft zich steeds verder laten gaan 5% Nederland 1919 V715/16 6% Nederland 1923 102i/a 1021/, 4K Nederl. 1917 891/2 891/, 7% N.-I. 1921 A. 103*/» 103l/fe 6% N.-I 1923 D... l00l/4 Holl. Lloyd 63/ 8 Oude Vaart 69 69 dito Gem. Eigend 54l/2 54 Mij „Nederland" 160 160 Scheepvaart-Unie •331/g Rotterd. Lloyd 1291/2 130 1421/, 143 Oude Boot 783/, 78 Holl. Stoomboot 251/2 241/2 H V A 4271/2 428 Java Cultuur 3251/4 325 Jurgens gew 781/, 791/4 Koloniale Bank 1791/, 179 lrdiscbe Bank 1403./, 141 Cert Handel Mij. 1235/s 123 124l/1(i 123 Phoeöix 98 Geconsolideerde 1743/, 175 3873/, 390 U S. Steel 122 122 Marine comm. '39/ ie '3a/, Vorstenlanden 157 1561/j Actions id 1571/j 156 Comp. Merc. Arg 203/, 203/, I218/, 1201/2 3871/8 386l/? 390 390 37! 372 A dam Rubber 1631/, 163 Serbadjadi 211 llll/, 1121/, - Wai Suxatra 1351/, 135 Dordtsche Petr. 367 Southern Rails 811/2 80 ISO3/, 94 221 2'8/» Comm. Maxwell 4S/l6 16 JANUARI Door de recherche wordt proces-verbaal opgemaakt tegen A. F., huisvrouw van H. C. H,. als verdacht van het riM.'.a van het misdrijf genoemd in het art. 251bis W. v. S. Aan het postkantoor werd hedenmorgen kosteloos uitgereikt een officiëele winter- diensiregeling 1924-1925 van het post-, te legraaf- en telefoonkantoor. Het handige boekje van 44 bladzijden druks is een uitgave van de N. V. Drukkerij vc-rh"cn De Frven I.oosics en bevat alle meening als zou door het Veroondsbestuur invloed worden uitgeoefend, ten einde aan Limburg, een bepaalden candidaat op U dringen, niet alleen onjuist is, maar dat in tegendeel ook ten aanzien van Limburg, aatl dc algevaardigden van de club in dien Rijks, kieskring candidaten te willen benoemen. DORDRECHT, 16 Jan. Gisteravond on geveer 10 uur is te GiessenNieuwkerk een Ford-autobus waarin 25 personen zaten, die naar de kerk te Giessendam waren ge weest, verongelukt. Door den mist misleid, is de bestuurder blijkbaar van den weg af geraakt en reed het' voertuig in een buiten sloot Een der passagiers een zeker H. H., is gedood en verschillende der inzittenden hebben kwetsuren opgeloopen. Nadere bij. zonderheden ontbreken nog. Naar wij vernemen deed H. M. de Konin gin aan den penningmeester van de com missie tot huldiging der nagedachtenis van generaal J. B. van Heutsz, een belangrijk» gift toekomen ROTTERDAM, 16 Jan. Een dikke mist hangt over de stad, waardoor het verkeer g-oote belemmering ondervindt. De scheep vaart ligt nagenoeg geheel stil. Tal van schepen liggen buitengaats voor anker op het optrekken van den mist te wachten AMSTERDAM, 16 Jan, Meegedeeld wordt, dat Louis Bouwmeester zich thans weer beter voelt. Hij moet nog de kamer houden. LONDEN, 16 Jan. Te Crow-barough is brievenbussen, de openstelling der kantoren, jjej aan stuiken gensneden lijk gevonden van Men vindt er o.m. :n de aanvang der oestel- Elsie Cameron, een typiste. ling, de laatste buslichting, voor plaatsen inj binnen- en buitenland; de lichtingsuren der I brievenbussen, we openstelling der kantoren, de tarieven van post, telegraaf en te'efoon, enz. Het boekje beantwoordt volkomen aan zijn doel en zal een gemakkelijke gids in post-, telegraaf- en telefoonzaken blijken te zijn. Het lijk werd gevonden op de boerderij van Norman Thorn haar verloofde, die be- wordt beschuldigd van dezen gruwelijken moord. LONDEN, 16 Jan. Bij de aardbeving in Ardogan (Kaukazië), zijn 140 personen Er was gisterenmiddag1' omstreeks kwart f do°d; ,3? *«"ond, 5 dorpen totaal en 44 vóór 2 uur een stevig oploopje bij de Kleine verwoest. Houtbrug Wat was er gebeurd? Een man van middelbaren leeftijd had een paar ste vige borreltjes gedronken en was naar huis gekuierd. Daar schijnt hij ongenoegen ge. kregen te hebben, en om zich te troosten KERSTf LATER' KOERS KOERS BERLIJN 0 59 0 59 PARIJS 13 421/ 13.40 BRUSSEL 12 521/j 12.35 WEFNEN 0.35 0.35 LONDEN 11 85 11 831/, STOCKHOLM 66,85 56 80 KOPENHAGEN 44.10 44 30 OSLO 37 80 37 85 BAZEL 47 85 47.75 NEW-YORK L 47l/? 2.48 9 95 IO.I2I/2 BERLIJN, 16 Jan. Over den inhoud sprong hij in het vocht, dat onder de Kleine van de heden avond af te 'eggen regeerings- houtbrug doorloopt. Natuurlijk en dat was verklaring wordt gemeld, dat de regeering voor hem juist de hoofdzaak, liepen er veel er naarstreeft, den binnenlandschen vrede menschen in de buurt, die hem binnen een te verzekeren en de sociale tegenstellingen minimum van tijd, door handreiking weer weg te nemen; verder wordt een spoedige op het droge trokken. Twee agenten, die op'ossingvan de Valarisatie-kwestie in uit- eibij kwamen en de toedracht vernamen, zicht gesteld en wordt een beroep gedaan namen het van buiten en van binnen natte op de medewerking van alle verstandige in- mannetje in hun midden en brachten bem woners van het Rijk. De overeenkomsten netjes naar huis. Eind van het drama: een van Londen worden uitdrukkelijk erkend, man met een natte body en verschillende doch wordt ten sterkste vast gehouden aan nieuwsgierigen, die later op hun werk kwa- het Duitsche standpunt in zake de ontrui men dan gewoonlijk. Geboren: 14 Jan. z. van M. P. Piek-v. Beek. 15 Jan., d. van E. P. v. Herwaarde- Herben. 16 Jan. d. van M. A. F. Krans- Stevens. Overieden: 14 Jan. J. v. Gasteren, 86 i M. v. Heemskerkstraat. 67 j„ Tcmpeliersstraat. Bartelink, 61 j„ Oranjekade. ming. F. F. F FüHRHQP. f Te Haarlem, waar hij woonde, is over leden, in den ouderdom van 68 jaar, de heer F. F. F. Führhop, tot voor kort bur gemeester van deze gemeente. p p. De beer Führhop, in 1857 te Menado ge- t vuhrhop, horen, werd opgeleid voor den militairen 15 Jan. L. H, dienst. Op 19 Dec. 1880 v/erd hij 2e luitenant bij het leger in Ned -Indië en op 28 Juli 1886 bevorderd tot le luitenant. Hij werd in Het nieuwe automatisch telefoonsysteem 1896 a.Is kapitein bij het leger in N. O. I. is nu reeds eenige dagen in werking en de S?epensionneerd. Gerepatrieerd werd de resultaten ervan blijken alleszins bevredi- heer Führhop op 10 Augustus 1899 burge- gend te zijn. i meester van Oud-Karspel en op 7 Maar! Aanvankelijk waren de storingen, na de I 1^64 van Schoten, omschakeling van het oude in het automa- Op 1 Oct. 1923 nam de heer Führhop oir. tisch systeem nogal talrijk, doch deze wer- gezondheidsredenen eervol ontslag. Ondet den met bekwamen spoed door het perso- hartelijke blijken van de bevolking heeft nee! hersteld. Dat sommige abonné's eenigs- de burgemeester toen afscheid genomen, zins langer moesten wachten tot een storing Di» teraardebestelling zal plaats hebben van hun nummer was verholpen, zal wel °P Zaterdagmorgen kwart voor elf op de hierin zijn oorzaak gevonden hebben, dat op Adgcmeene Begraafplaats te Schoten. Aan de lijst der storingen allereerst geholpen j de groeve wordt op verzoek niet gesproke» moesten worden de meest belangrijke num mers. die gewoonlijk de meeste gesprekken voerden Het aantal der storingen vermin derde echter geleidelijk en zal binnen eenige dagen vrijwel geheel zijn opgehouden. Zooals men zal weten, zijn de dames te lefonisten nog gedurende eenige dagen be VERDRONKEN. Gisterenmorgen is in de Hoofdvaart te Hoofddorp het lijk eener vrouw drijvend gevonden. Het bleek de 35-jarige echfge- noote van den heer J. C. B. te zijn, die door l„i_„ i it 11.., nooie van oen neer u. c.. o. ie zi;n, uie aoor iet '-t heden onbekende oorzaak in de nabij- toestel niet juist te hanteeren, daarop op merkzaam te maken. Dit kan geschieden door een constructie van lampjes, welke be ginnen te gloeien, zoodra een abonné een nummer kiest De telefoniste kan dan con troleeren of het kiezen der cijfers op juiste wijze geschiedt. Ook wanneer dc telefoonhaak na een ge sprek niet op het toestel wordt gelegd, of heid van hun woning aldaar, te water moet zijn geraakt. GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE. Tegen annexatie. Werkloosheid- bestrijding. Gisterenavond kwam de raad dezer ge- andere stoornissen door onkundig hanteeren meente in openbare vergadering bijeen onder van het toestel worden veroorzaakt, kunnen voorzitterschap van den burgemeester. deze worden gecontroleerd en steeds zim leden van het personeel aanwezig om de abonné's de juiste aanwijzingen te geven Dat daardoor het aantal storingen ver mindert is duidelijk en daarom zal ook bin- Afwezig was de heer van Unen. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken was een adres van de Vereeniging Heemstede tegen uuuucit to umvitiijrv en uactiuiu oai uun vin- i nen korten tijd de hulp van het personeel de annexatie-plannen van Haarlem, waarin niet meer noodig zijn. Het systeem voldoet, naar men ons me dedeelde, zeer goed. het gemeentebestuur verzocht werd zich tot de regeering te wenden met het verzoek de indiening van een wetsontwerp te over- Misschien is het tevens wei dienstig ook wegen, bedoelende om de tegenwoordige j1 het belang der abonné s erop te wijzen, methode van annexatie niet meer toe te pas dat het kantoor te Bloemendaa! nog met in sen maar door vorming van groepen van het automatisch systeem is opgenomen.' <f Dear om moet, wanneer een aangeslotene gemeenten en samenwerking tusschen de* aan het kantoor Bloemendaal moet' worden de onderlinge belangen te doen behartigen opgebeld, eerst het nummer 15270 worden E«n ontwerp-wijziging gemeentewet was bij gekozen, waarna zich de telefoniste meldt.'' bet adres gevoegd. Wanneer het kantoor Bloemendaal ook bij Dc VOORZIlTER stelde voor om een het automatisch systeem wordt aangesloten, brief aan de regeering te richten, waarin kon men ons niet met zekerheid zeggen, alleen de principieele punten uit het adres Vermoedelijk zal dit in de maand Mei Juni van dit jaar plaats hebben. Men meldt ons: Het Hoofdbestuur van 't Verbond St. Mi chaël stelt er prijs op. naar aanleiding van berichten m de bladen omtrent candjdaat- rfelling in Limburg mede te deelen, dat de laat ontvangen is. onder de aandacht der regeering worden gebracht. Spr. adviseerde niet in beschouwin gen te treden over wijziging van de gemeente wet zelf B. en W, zijn niet in de gelegenheid geweest daar een speciale studie van te maken, zoodat zij dienaangaande geen ver antwoordelijkheid kunnen dragen. De heer JORR1TSMA stelde voor het adres nog niet te behandelen, daar het te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2