Uit de Pers. Het plan-N ijmegen. De Staatsloterij. Vreemde Evangelisatie en het Christ.-Historisch Program. ger" - De vermoedelijke samenstelling van Dr. Luther's kabinet. De positie van president Ebert. Onder de Radioberichten: Het Britsche standpunt inzake de intergeal- lieerde schulden. De oplossing der Duitsche Kabinetscrisis. Wan ordelijkheden in de Fransche Kamer. Gem. huitenl. berichten. EEN SCHEEPSRAMP AAN DE IER- SCHE KUST. Onderzoek naar trusiver- sëkijnselen. Kamer-candidaten van St. Michael. Permanent Hof van Int. Justitie. N.V. Hanzespaarbank Utrecht. VERKEER EN POSTERIJEN. Verbetering Wegennet. LUCHTVERKEER. Telegrafische misiwaarnemings- dienst. De Engeland—Indië-vlucht. KUNST EN KENNIS. Prof. H. J. Wolter. KERK EN SCHOOL. Deken J. H. Vaas. Bedevaart Heiligverklaring der, kleine Teresia. .LEGER EN VLOOT. Allerzielen. Het vooroefeningsinstituut. LANDS. EN VISSCHERIJ De Tuinderscredieten. ORDE EN ARBEID. „St. Bernulphus". £.eo misverstand? De „Gelderlander' bevat eea soort nadere toeneming op het voorstel-mjmegen en spreekt van een misverstand bi] een groot deei aer pers. „Als wi| overwegen, wat er zooai over het (JTOgram van beginselen is gesenreven epiaK net „nsgz. niet van poniiek onver mogen V aan schijnt het ons, d„t men eiuers in het lana meer rigonst is dan wij, in Nijmegen. \vij viogea een program van beginselen, waarop onze partij zien hereemgen Kan. tn uaoinaast enkele punten van actuecle poutiek, aie rijp zijn voor een beslissing. Fro,. Van uer neycien heeit dat m zijn artiKel vrij duidelijk gezegd en wij twijieier. er met aan, ot hij zal zijn meening naüer uiteenzetten schoon wij oit senrijven zon der gehouden ruggespraak. Mij wil alleen niet, en aaaromtrent zijn wij het volkomen met hem eens, dat een toevallige meerder heid van leden der kiesvereenigingen uit maakt, wat rijp is voor het program en wat met. Als prol. Van der Heijden over de aan- hang.ge kwestie nt eens spreekt of schrijft, moge hij omtrent dit punt zich nader uit laten. De ..Maasbode' heeft gisteravond al aangevoeld, dat wij wa. meer wnlen dan enkel een zuiver ",„gram van beginselen, en dit program zoo rigc istisch opgevat en in geperkt dat alle politieke vraagstukken van de" dag ervan geweere zouden worden. Voor het oogenblik vragen redenen van taktiek weliswaar, dat men het program zooveel mogelijk beperke, omdat allerle: on rijpe vraagstukken naar voren zijn gescho ven, waaraan de partij zich ziek zou eten. Maar het kan de bedoeling van Nijmegen niet zijn om voortaan alle politieke en ac- hieele vraagstukken van de vergaderingen Ier kiesvereenigingen te weren en de parüj rrbuiten te houden. Integendeel, zoo onge veer sprak prof. Van der Heijden, als de kie zers niet meer worden beklemd door de vrees, dat zij op een vergadering der kies- rereeniging, na eenige inleiding en debat, noeten beslissen over vraagstukken, waar- s-.n zij de draagwijdte niet kunnen scnatten, dan kunnen deze vraagstukken met meer succes on de vergaderingen worden behan deld en is er meer kans op vrije propaganda van vóór- en tegenstanders. Maar de beslissing over de vraag, oi deze vraagstukken rijp.zijn voor afdoening, moet elders liggen. Wrj laten het aan prof. Van Ier Heijdén gaarne over om te dezer zake rijn metning nader te ontvouwen; voor ons doel is het afdoende op te merken, dat men Nijmegen verkeerd verstaat als men meent, dat wij de partij buiten de politiek wen- schen te houden en zouden wenschen, dat zij alleen teerde op programpunten, die recht streeks en voor ieder evident uit de begin selen voortvloeien. Wij 2aJiS?en dit; onze partij is een partij van katholieken, die over politieke vraag stukken verschillend denken, en daarom mogen op een program slechts punteD van principieelen aard en alleen zulke van po litieken aard welke voor beslissing rijp zijn. Daaraan voegen wij echter toe, dat voor het oogenblik, nu er zooveel onrijo goed aan de n\arkt is een zoo groot mogelijke intrek king onzer diverse vetlangens tot den ring deT beginselen vereischt is, wiilen wij dc eenheid hervinden, welke het eerste noo- dige is." „De Maasb." kantteekent hierbij; „Onze Nijmeegsche collega houden ons ten goede: maar dit is tcoh geheel iets an ders dan aanvankelijk werd gepleit. En er zal nauwelijks iemand worden gevonden, die het met deze zienswijze oneens is. Wij voor ons hebben al aanstonds na de stichting van het verbond St. Michaël er op gewezen, dat alleen zulke niet-principieelc programpunten oo het program der R.-K. Staatspartij een plaats mogen krijgen, waarover door studie en overleg een gevestigde meening zich heeit gevormd, eensluidend althans onder de groote meerderheid der partij-leden. Maar' deze stelling verschilt hemelsbreed met die, welke eerst geponeerd werd: heelcmaai geen niet-principieele programpunten. De juiste weg ligt hier in het midden." Onder de Nederlandsche Katholieke Pers leemt „Het Huisgezin" ten aanzien van dit rraagstuk een afzonderlijke plaats in. Ook nu weer verklaart de redactie zich met het voorgestelde ontwerp tot afschaffing te kunnen vereenigen, althans met het prin ciep. Want voor opheffing is toch wel, naar het blad meent, een en ander te zeggen: „Vooreerst dit, dat de Loterijwet 1905, consequent opgevat, afschaffing der Staats loterij meebrengt. Op de tweede plaats, dat de Staatslote rij, als elk kansspel, weinig verheffends be vat Op de derde plaats, dat het de Staats- loterij geldt. Reeds eerder hebben' wij opgemerkt, dat het geen stichtenden indruk maakt, den Staat, de Overheid, als loterijbaas te zien optreden zoo min als men, tegen plaatse lijke keuze en zelfs tegen bestrijding van het drankgebruik gekant, het zou toejui chen, den Staat als kroegbaas in functie te zien. Dat de Staat zelf periodiek een loterij op zet en daar een ton of wat per jaar aan verdient, jtunnen wij bezwaarlijk als een figuur beschouwen, waarvoor men eerbied heeft. Nog eens; er zijn erger dingen dan de Staatsloterij, maar wie daartegen opkomen moeten we vooral niet bejegenen als drij vers en dwepers. Et schuilt in het verzet tegen het loterij- wezen, ook. misschien vooral, tegen de Staatsloterij een zedelijke kant. Erkennen we maar, dat we van onze fliet-pessimistische Roomsche levensopvat ting r.iets zouden behoeven in te boeten, indien we in dit er sommige andere vraag stukken iets meer dc anti-revolutionnaire beschouwing naderden.. We denken ock aan de Zondagsrust. Tegen de Zondagsrust en de Zonoagshei- lig.ng wordt in dezen tijd schrikbarend ge zondigd. Zeker, we kunnen de tnenschen niet dwin gen naar de kerk te gaan en zich Zondags in hun huizen op te sluiten dit behoeft ook niet maar wat blijft er tegenwoor dig van de heiliging van den dag des Hee- ren in een christelijk land en door veie Christenen over? Waar is het woord; wat vermogen wet ten zonder de zeden; maar we zouden al een eind gevorderd zijn, indien we de ze den hielpen verbeteren, en het ware niet zoo verkeerd, indien de wet althans de erg ste uitwassen afsneed, in plaats van letter lijk alles toe te staan of niet te worden nageleefd. En hier denken we vanzelf aan de lijk verbranding, in welke aangelegenheid de regeering geen van kracht getuigende hou- din heeft aangenomen. Het is al erg genoeg, dat zij de feitelijke overtreding van den geest der Begrafenis wet in steeds toenemende mate gedoogt, en dat het haar van den anderen kan' blijkbaar aan moed mangelt, de zaak tot een definitieve oplossing te brengen, door het aanhangige wetsontwerp nu al jaren achter de bank te houden. De indiening van het wetsontwerp tot af schaffing van de Staatsloterij getuigt in ie der geval van een durf dien wij waardee- ren, en wij hopen maar, dat dc aanvallen in de katholieke pers daarop niet tot de meening zullen leiden, dat, als de minister van financiën gewaagt van „het kabiet", dat de afschaffing van de Staatsloterij wenscht, de katholieke ministers feitelijk voor het behoud zijn. Wij nemen aan, dat èn Ruys, èn Aalber- se, èn van Swaay met Colijn overtuigd zijn van het onèewenschte der bestendiging van de Staatsloterij. In hat Christelijk Historisfch orgaar. de „Nederlander" komt bij wijze van hoofd artikel een klaagzang voor over de moei- hjküeden die de Protestanten ondervinden bij de „evangelisatie" inSpanje. Voorzanger bij die jerimiade is nog wel minister J. Th. de Visser, die een heel koor de namen beslaan een dikke halve ko- 'om heeft opgetrommeld om mee te kla- Dc klaagliederen van Jeremias zijn ge weldiger, maar ook de hier bedoelde zang ma2 ,er toch zijn, meent de „Residentie bodedie dan vervolgt: „Gevaar dreigt er voor dc christelijke belangen, er zijn „ernstige moeilijkheden" voor „Het Evangelie in Spanje" zoo heet de protcstantsche vereeniging, die Spanje wil redden, De arbeid van deze vereenigicig, die sinds ruim 50 jaar bestaat dreigt met een tekort van 3000 te slui ten; het gymnasium door Duitsche prote stanten bestuurd, dreigt gevaar, omdat de hypothee" werd opgezegd. En zoo zijn er meer gevaren. Wel hept Duitschland en Zwitserland en Amerika, maar ook Nederland moet bij springen. En zoo smeekt dr. de Visser en zijn phalanx om bulp. Het is ons nooit goed duidelijk geweest, wat oprechte Protestanten, die het goed met het Christendom voor hebben, met zulke Evangelisatie als in Spanje bedoelen. Volgens hun eigen beginselen moeten ze natuurlijk ook het Katholicisme als chris tendom erkennen. Heel Spanje is zoo on geveer Katholiek. Er is dus geen enkele reden voor Protestanten om op Spanje los te trekken. Hun goede kra.chten en goede centen zouden ze veel beter in heidcnsche landen kunnen besteden. En daarom, nog eens, we begrijpen zulke dingen niet. Ze zouden alleen te verklaren zijn, als nog de oude geloofshaat bestond, Qie meer van afbreken dan van opbouwen, van het christendom hield. Maar dien haat kunnen we thans niet meer onderstellen. Zulk ijveren als thans in Spanje door on ze Protestanten geschiedt, is echter dub bel onbegrijpelijk bij onze christelijk-his- torische vr enden. Men weej, dat zij op hun program het volgende punt hebben staan: „Het werk' der Zending worde bevorderd ook door het handhaven van regelen die voorkomen, dat de eene zending verstorend zou ingrijpen in den arbeid der andere." We weten 'uit wat er zooal over dit punt is losgekomen, dat het niets anders betee- kent dan: handhaving van de achterstelling der<Katholieke Missie in Indië. Daarvoor moet zelfs het recht van vrije prediking van den godsdienst met voeten getreden worden, terwijl socialisme en anarchie overal vrijelijk gepropageerd worden. 1 Op zich zelf al een zeer onwaardig pro grammapunt. Maar bezie het nu eens in het raam van bovenvermelde Spaansche actie. In Spanje mogen de Nederlandsche Prote stanten met hun zending wel „verstorend ingrijpen in den arbeid der andere." Het verschil is, dat in Indië de Katholieke zen- dinrf in verdrukking komt en dat in Spanje de Protesfantsche vooruit moet.... 't Is erg. Spaansch en consequentie is anders. We ïeeren er weer uit. wat we te denken hebben van de oppositie tegen in trekking van bet beruchte artikel 123 R.R. De Katholieken zullen er de gevolgtrekking uit maken, dat de vrijheid van geloofspro- paganda nog steviger geëischt moet. En dat de bezwaren van de Christ.-Historischen met hun eigen argumenten, hun actie in Spanje, ontzenuwd kunnen worden. Klaagzangen kunnen dus toch wel goed werken Dc Duitsche re: eerings.- crisis. Dr. Luther schijnt er inderdaad in te sijn fr-'-a-d eei nieuw ministeri:g ot st nl te ren Het zal er hcogstwaarschijr.1 ,k g v. uzien Dr. Luther, rijkskanselier. De parlementaire vertrouwenslieden der partijen zijn Dr. Stresemann (D.V.P.), buitenl. zaken. Dr. Schiele fvoorz. D.-rut.l. binnenl. za ken. Dr. Brauns (Centr.), arbeid. Ais v kmimsters zi Kin ;n het kabmet zit ting nemen „M nktirialdirektor a, D." Neuhaus (D.- nat.), economie. Graaf Kanitz (D.-nat.), landbouw. „Oberlandesgerichtspr a3ident" Schollen|j (Centr.), justitie en bezette gebieden Oud-minister dr. Sanisch (D. V. P.), financiën. Oud-miaister Stingl (Beiersche V. DL posterijen. Dr. Gessier (de rijksweerminister. Het ministerie van verkeer is nog niet be zet, maar blijft aan de D.-r.at. voorbehou den. Dr. Gessier neemt in het kabinet zitting zonder eerst zijn fractie te raadplegen, welke dus in geen enkel opzicht aan de nieuwe regeering is gebonden. Er zijn dus vier parlementaire en acht niet-p ar e mentaire ministers, waardoor het extra-parlementaire karakter van het kabi net zal zijn verzekerd. In werkelijkheid heeft men natuurlijk met een absoluut rechts- georiënteerd kabinet te doen, waarin de D.- nat. de beslissende rol spelen. Acht ministers behooren tot rechts, slechts drie tot de mid den partijen. De Duitsch-nationalen en de Rijkspresident Ebert. Men herinnert zich, dat na het vonnis in het Maagdenburgsche proces het rijkskabi net als zoodanig (en daartoe behoorden ook Luther en Stresemann) rijkspresident Ebert gehuldigd heeft en vastgesteld heeft, dat de daden van den rijkspresident steeds op het welzijn van het Duitsche vaderland gericht zijn geweest. Sindsdien is dit gevaar van de rij ksregeering in een D.-nationale interpel latie in den Rijksdag „een ingrijpen in een hangend proces" genoemd, waardoor „het staatsgezag in gevaar wordt gebracht", ter wij! waarborgen voor de toekomst worden verlangd. Hoe naast deze parlementaire actie, bui ten het parlement de D.-nationale campagne wordt gevoerd, blijkt o.a. uit een resolutie, aangenomen door de afdeeling van de D.- nationale partij te Potsdam, waarbij o.a. wordt verklaard „Wij mochten aannemen, dat de tijdelijke president, de heer Ebert, uit het vonnis te Maagdenburg de consequen ties zal trekken en zijn ambt zal neerleggen. Dat heeft hij niet gedaan. Wij achten het voor voor Duitschland's eer ondraaglijk, dat een man, op wie if de beschuldiging van landver raad rust, de leiding heeft van 's lands za ken. Iedere ambtenaar, wien een soortge lijke beschuldiging treft, wordt onmiddellijk geschorst. Wij eischen, dat de heer Ebert wordt gedwongen, zich te onthouden van elke ambtsvervulling zoolang het proces duurt." De „Voss. Z." constateert, dat de D,-na- tionalen tenminste^ consequent zijn Even als in het Maagdenburgsche proces de rollen verwisseld werden en uit een beleedigings- proces, waarin de rijkspresident de aankla ger was, bij na een proces tegen dezen werd gemaakt zoo wordt nu de rijkspresident be handeld als beklaagde, tegen wien een ver volging gaande is v Dc economische onder handelingen tusschcn Frankrijk en Duitschland. Tegen alle verwachtingen in heeft de Duitsche delegatie voor de douane-onder- handelingen deze niet verbroken, maar in antwoord op het laatste Fransche voorstel, dat o.a. inhield gedurende een zeker aantal maanden niets te veranderen, nu eindelijk een tëgen-voorstel ingediend. De bespre kingen worden heden in een voltallige ver gadering voortgezet. Men hoopt dat deze veranderde houding der Duitschers beteekent hetzij dat ze tóch de verantwoordelijkheid voor een breuk niet willen aanvaarden, hetzij dat de groot-industrie aan invloed verloren heeft. In elk geval is de toestand toch niet ideaal, aangezien sinds den tienden dezer een wcderzijdsch maximum-tarief wordt toegepast, hetgeen vooral ernstig is voor de Elzas-Lotharingsche producten, die sinds het Verdrag van Versailles volkomen vrij dom genoten. Maar zoolang de besprekingen niet geheel verbroker, zijn, blijft er kans op een bevredigende oplossing. De „Oeuvre" meent te weten dat de oppo sitie in de douane-commissie der Kamer tegen het regeeringsontwerp van 21 Novem ber tot verhooging der tarieven, het zeer on waarschijnlijk maakt dat dit zoo sterk pro tectionistische ontwerp zal worden aangeno men. Men wil zich in "de Kamer beperken tot een technische herziening, doch volstrekt niet meewerken aan een verhooging van den douanemtiur, die, naar de opvattingen van een groot deel der tegenwoordige meerder heid, de ware belangen van den handel en industrie schaadt. De vraag is echter of de vrijhandelsgezinde „Oeuvre" hier zijn eigen wensch niet voor de waarheid neemt. Herbette te Moskou. Bij het overhandigen zijner geloofsbrieven aan Kalinin heeft Herbette, de nieuwe Fran sche gezant in Rusland, verklaard dat hij naar Moskou is gekomen om voor de toe komst tc werken. Laten wij ons de beproe vingen herinneren, zoo zeide hij, welke de beide volken hebben doorstaan, 'teneinde er den wil uit te putten orn elkaar te begrij pen, in plaats van ons te bepalen tot steriele betuigingen van leedwezen. Het vertrouwen wordt slechts gewekt indien elkeen de zelf beschikking en de wetten en rechten van anderen eerbiedigt. Herbette voegde er aan toe dat hij bereid was dezen dubbelen plicht na te komen. De ontvangst, die hem ia Moskou te beurt is gevallen en de welwillendheid, welke hij bij den president en de leden der regeering heeft ontmoet, doen Herbette hopen dat hij er in zal slagen de historische banden tus- schen Frankrijk en Rusland wc-derom aan te knoopen, welke met da nationale belan gen der beide landen niet in strijd zijn. Kalinin begroette met instemming het herstel der diplomatieke betrekkingen, waar door de oprechte wenschen van Rusland worden verwezenlijkt. Hij verklaarde over tuigd te zijn van het wederzijdsch vertrou wen en de gemeenschappelijke pogingen om- de moeilijke quaesties, die door het verleden zijn nagelaten, op te lossen. Hij voegde er aan toe dat de eerbied voor de zelfbeschik king en de wetten en rechten van anderen en het beschermen van den vrede er de be ginselen van vormen. HET POOLSCHE CONFLICT MET DANZIG. De Hooge Commissaris van den Volken bond te Danzig heeft tot den Senaat een mededeehng gericht inzake de Poolsche post te Danzig. Hij heeft den Poolschen di- plomatieken vertegenwoordiger verzocht, zoo verklaart hij, de noodïge stappen te doen om den status quo te herstellen. Naar aanleiding van het Poolsche ant woord verklaarde de Hooge Commissaris verder, dat hij, indien de Poolsche regeering niet in staat zou zijn aan dit verzoek te vol doen, den Senaat zou verzoeken de te Dan- rig geplaatste Poolsche brievenbussen op zijn uitnoodiging en op zijn verantwoorde- 1 ikheid te verwijderen, met uitzondering van -lie aan Let gebouw van den Poolschen com missaris-generaal, welke met het oog op de exterritorialiteit van het t e'-ovw met mag. w rlen weggenomen. oJe Hooge commissaris voegde er bij, dat hij had vernomen, dat de Poolsche delega tie bij den Volkenbond te Genève opdracht lad het Poolsche standpunt bij den secre taris-generaal te verdedigen, met wien hij zich eveneens ri deze aangeljgenheid in ver binding had eesteld. Naar aanleiding van het optreden van den Hoogen Commissaris te Danzig heerscht te Warschau groote ontstemming. De Poolsche vertegenwoordiger te Dan zig heeft een afwijzende houding aangeno men en het politieke comité van den minis terraad heeft Dinsdagavond besloten hem jdaarbij te steunen. Na afloop der zitting even voor midder nacht ontving de plaatsvervangende minis ter-president Thugutt de vertegenwoordi gers der pers en deelde hun mede, dat de j mgste berichten uit Danzig ongerustheid zouden kunrei wekken. Zij spreken van pressie, die op den commissaris van Polen te Danzig zou zijn geoefend en van de aan sporing tot den Danziger Senaat om eigen machtig op te treden. Geweld moet Polen Z i. met een besliste en onmiddellijke tegen weer beantwoorden met een gelijke kracht als die van het geweld. We zullen tot geen prijs iemand toestaan ons te behandelen als een troep negers, aldus de minster. Ook in de bladen verschijnen zeer opge wonden artikelen. HET MOND- EN KLAUWZEER IN ZUID-ZWEDEN. De Zweedsche regeering heeft volgens den Zweedschen draadloozen dienst besloten dat in het grootste deel der provincie Skone het afmaken van het vee ter bestrijding van het mond- en klauwzeer niet langer zal worden toegepast. Er zal een strenger iso latie en behandeling met het serum van Löffler plaats hebben. Een Lloyd-bericht meldt, dat het Brit sche s.s. „Cardiff Hall," van Buenos Aires naar Cork, op 13 Januari tijdens een hevi- gen storm bij Queenstown op de rotsen is geworpen en stukgeslagen is. De geheele bemanning is omgekomen. Er zijn twee lijken aangespoeld. _Een Reuter-bericht meldt nog, dat de „Cardiff Hall" een schip was van 4000 ton en een v/aarde had van 70.000 pond sterling. De bemanning bestond uit 31 koppen. Bügb Het wetsvoorstel v. a. Waerden c.s. voor enquete-recht der z.g. Socialisatie- Commissie. De Memorie van A t .voord. Aan de Memorie van Antwoord betref fend bovengenoemd wetsvoorstel ontleenen wij het volgende Voor eenige leden, die op zich zelf weinig voor het voorstel gevoelden, was het de vraag, waaromtrent het antwoord Van groote be- teekenis zou zijn voor de richting, waarin zij hun stem zouden uitbrengen, deze of de re geering zich tegenover de commissie al dan niet heeft gebonden. Blijkens hun Memorie van Toelichting is dit voor de onderteeke naars geen vraag. Zonder in herhaling te treden, verwijzen zij nogmaals naar de medc- dëelingen te dezer zake in de vergadering der Eerste Kamer van den 9en Maart. Vele andere leden verklaarden reeds, dat zij hun stem niet^an het voorstel zouden kunnen geven. Voorzoover zij met de regeering van oordeel waren, dat in de steeds verder gaande economische malaise en de onzekerheid in het maatschappelijk leven voldoende redenen ge legen waren om afwijzend te staan tegen over de voorgenomen enquête, zullen zij in de veranderde economische verhoudingen aan leiding kunnen vinden thans meer welwillend tegenover bedoeld onderzoek en den wensch der Staatscommissie te staan. Het heeft de voorstellers wel eenigszins ver baasd, dat van hen verlangd wordt den leden der Kamer een blik te gunnen achter het waas van geheimzinnigheid, dat hier te lande de „trustverschijnselen" bedekt, te meer waar de onderstelling wordt uitgesproken, dat de voorstellers achter dat waas zoo thuis zou den zijn. Indien deze veronderstelling juist ware, dan zouden zij niet met zooveel kiem op een enquêterecht behoeven aan te dringen. Indien echter de bedoeling van de leden, daar aan het woord, is, te ontkennen dat ook in Ne derland bedoelde verschijnselen van samen werking van ondernemers voorkomen, dan Men bericht aan de „Volkski-.", dat in de te Utrecht gehouden Vakbondsvergadering van St. Michaël als Kamer-candidaat zijn aangewezen: voor den Rijkskieskring Til burg mevr. BrounsVan Besouw, voor den Rijkskieskring 's-Hertogenbosch de heer Max van Poll. Te Den Haag is aangekomen de heer N. Politie, Grieksch gezant te Parijs, die op de morgen te houden zitting van het Per manent Hof van Internationale Justitie het Grieksche standpunt zal uiteenzetten inza ke het vraagstuk der Grieksch-Turksche bevo!kingsuitw>sseling. W oensdagochtend is ter griffie van de Utrechische Rechtbank gedeponeerd de eerste uitdeelingslijst, in het faillissement der N V. Hanze Spaarbank te Utrecht. Aan de crediteuren zal een uitkeering geschie den van 50 procent hunner vorderingen. Op voornoemde iijst komen voor 7417 crediteu ren, die tezamen te vorderen hebben een bedrag van 3.020.209. Dat het samenroepen van autoriteiten, vereenigmgen en verdere belanghebbenden in de totstandkoming van een uitgebreid net van goede wegen tot een vergadering, een gelukkig initiatief van den A.N.W.B. is ge weest, bewijzeD de vele toezeggingen tot 't bijwonen dezer belangrijke bijeenkomst. „De Kampioen" meldt, dat het Bondsbe- stuur reeds de gelegenheid had de plannen te bespreken met een aantal autoriteiten, de allen daarmede hun instemming hebben betuigd en op dé vergadering aanwezig zul len zijn. Behalve deze zullen de vergadering bijwonen een vijftigtal burgemeesters, bijna alle voorzitters van Kamers van Koophan del en Fabrieken, een dertigtal groote fa brieken en een groo* aantal vertegenwoor digers van de verschillende vereenigingen en bonden. Een aantal leden van de Staten- Generaal hebben bericht gezonden, dat zij op de vergadering aanwezig zullen zijn. Bij hen allen bestaat slechts één over tuiging: dat onze wegen niet meer in staat zijn het moderne verkeer op te nemen, dat vele verkeersongelukken en verkeersmoei lijkheden hieraan moeten worden toegeschre ven, dat orde en fegelm'aat dienen te wor den gesteld boven bandeloosheid en wille keur, dat het zoo niet langer kan gaan en dat er verbetering moet komen! Rijk, provincies? gemeente en polderbe sturen moeten bereid worden gevonden om in voortdurende samenwerking te trachten den achterstand in te halen, welke op we- gengebied bestaat. Er moeten behoorlijk breede rijwegen ko men, flinke rijwielpaden aan beide zijden van den weg aan billijke eischen-van voet gangers en ruiters moet worden tegemoet gekomen in het belang van een snel, on belemmerd en veilig verkeer. Geen klinkertjes kloppen om hier en daar een weggedeelte te verbeteren, geen lang durige versperring van de rijwielpaden met opgetaste steenen, die maandenlang liggen te wachten tot ze eens noodig zijn voor weg- herstelling en al dien tijd groot gevaar op leveren voor het rijwielverkeer. Geen halve maatregelen, doch een echt Oud-Hollandsch kordaat aanpakken om de feilen op onze verkeerswegen op te heffen. Het „Bericht aan Lucntvarenden" bevat o.a. de volgende mededeeling: Met ingang van 1 Januari 1925 is, voor- loopig bij wijze van proef, een telegrafische mistwaarnemingsdienst ingesteld met het doel berichten te verschaffen omtrent waar genomen slecht zicht op verschillende, langs de luchtroutes gelegen, plaatsen waarvan geen wekelijksche' weerberichten beschik baar zijn. Als mistwnarnemers zijn aangewezen: op de route Rotterdam—Brussel de kan toorhouder van het Hulppost- en Telegraaf kantoor te Fijnaart; op de route naar het Oosten, de Rijks- sluiswachter van de Koudhoornsche Sluis mag toch wel deze vraag vooropgesteld'^ Apeldoorn en de kantoorhouders van de v/orden Zou het niet veel vreemder zijn, Hulppost- en 1 elegraafkantoren te Enter indien dergelijke verschijnselen, die in alle moderne landen zijn geconstateerd en die logisch voortvloeien uit de ontwikkeling van het huidig stelsel van voortbrenging en ver deeling, in Nederland zouden ontbreken, dan dat zij ook hier zouden voordoen Niet vreemd is echter voor wien onzen volks aard kent de geheimzinnigheid, die deze verschijnselen tracht te bedekken. Ligt het bijgevolg reeds in den aard der saak,( dat Nederland ten opzichte van deze verschijnselen geen uitzonderingstoestand zal innemen, velerlei aanwijzingen zijn voorhan den, die tot dezelfde slotsom voeren. Onder getekenden wijzen bijv. op de toenemende wanverhouding tusschen de daling der groot- handelsprijzen en die der kleinhandelsprijzen. Er zijn echter bovendien talrijke directe aan wijzingen, welke, ondanks alle geheimzin nigheid, het bestaan van prijsafspraken, sa menwerking en samensmelting, van „trust- verschijnselen" in den ruimsteu zin genomen, vaststellen. Dit geldt zoowel voor onderne mingen, die met buitenl.andsche onderne mingen verbonden zijn, cf daarvan afhan- kelij k als voor zuiver Nederlandsche. Maar cok voor hen, die minder gewoon zijn hun aandacht te wijden aan economische ver schijnselen, kan het niet zonder beteekenis zijn, oat wanneer in een bedrijfstak een on dersoek naar het voorkomen van bedoelde „trustverschijnselen" wordt ingesteld, blijkt dat deze bedrijfstak van prijsafspraken door trokken is. Van de voorstellers kan moeilijk verwacht worden, dat zij de houding, door de Sociali- satie-commissie 'aangenomen tegenover de Regeering, die op haar aanvankelijk voor- nem«i terugkwam en geen ontwerp bij de Staten-Generaal aanhangig maakte, zouden gaan verdedigen, tegenover verscheidene leden, die hierop critiek oefenen. Evenmin kunnen zij de vragen omtrent den stand deF werkzaamheden der Sociali- satie-commissie beantwoorden, daar zij, met de Commissie van Rapporteurs van meening zijn, dat dit eventueel tot de taak'der re geering zou behooren. Waarom indien tot een enquête zou worden besloten een andere commissie dan de ingestelde daarmede zou dienen te worden belast, is den voorstellers onbegrij pelijk. Dat er ten slotte bezwaar tegen zou be staan om een wetsvoorstel te ontwerpen met als richtsnoer "de Crisis-enquête-wet, kunnen de voorstellers niet erkennen. Zonder twij fel lag «ie aanleiding dezer wet in andere tijds omstandigheden. Haar karakter werd echter bepaald door de daarin overgeschreven, procedure, die ook den hoofdinhoud van het voorgestelde ontwerp bepaalt en die ge- geheel los van de omstandigheden, waar onder zij wordt toegepas't, dient te worden beoordeeld. Genoemde wet. diende dus als voorbeeld, waarnaar al die wijzigingen en toevoegingen werden aangebracht, die net bijzondere onderwerp van onderzoek vereischten. en de te Dc Lutte. Voorts zuilen gelijksoortige diensten wor den verricht door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bildt en door den Observa tor van dat Instituut te Vlissingen. De mistwaarnemers hebben tot taak een telegram met vermelding van het zicht in meters te zenden aan het radio-station RotterdamWaalhaven a. wanneer in den winter des morgens te 8,uur of in den zomer op een nader te geven tijdstip het zicht minder bedraagt dan 2000; b. wanneer in den loop van den dag na het onder a. vermelde tijdstip en vóór zons ondergang in den winter (1 October tot 1 April) of vóór een nader te bepalen tijdstip in den zomer (1 April tot 1 October) het zicht minder is geworden dan 2000 meter; c. wanneer, nadat een telegram als be doeld onder a. en b. verzonden is, het zicht gedurende 10 minuten meer dan 2000 meter heeft bedragen De bedoelde telegrammen worden van het radiostation RotterdamWaalhaven onver- wijk! doorgeseind naar het bureau voor den berichtendienst ie Schiphol, waarna de be richten op dc beide luchtvaartterreinen worden bekend gemaakt, k Sir Brancher, die nu te Calcutha vertoeft, in verband met de totstandkoming van een luchtverbinding Engeland—Indië, beeft me degedeeld, dat in Engeland twee luchtsche pen zullen worden geconstrueerd, die 100 passagiers in 100 uur van Engeland naar Engelsch-Indië kunnen brengen. Hij hoopt, dat de luchtverbinding in het voorjaar 1927 kan worden ingewijd. Allerzielen 6eweigerd en het tooneelgezel- schap verzocht den overleden au:- ur Heijer- mans op een andere wijze t'e herdenken. V« ij zouden het in hen, aie Heijermans als groot tooneelschrijver willen huldigen, juister gevonden hebben, indien zij uit de veelheid zijner werken uitgekozen hadden een stuk, waarvan vaststond, dat het niet een deel der burgerij zou kunnen hinderen, zoodat ieder zonder aanzien van richting den auteur zou kannen eeren, zooals trouwens reeds eerder in deze kolommen is opgemerkt. NïT^it niet geschiedt, kunnen wij slechts den burgemeester van Hilversum erkentelijk zijn, dat hij de herdenking van de nagedach tenis van Heijermans niet heeft laten mis bruiken tot een krenking van Hilversum* katholieken. Naar het „Hbld." verneemt, is benoemd tot hoogleeraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, als op volger van prof. N. v. d. Waay, de bekende kunstschilder H. J. Wolter. De heer Wolter, die ongeveer 50 jaar is, werd te Amsterdam geboren en was bestemd voor den militairen dienst Hij deed examen voor den artilleriecursus te Delft, maar be landde 'en slotte op den infanterie-cursus t« Haarlem, waar hij een jaar bleef. Toen kreeg hij van zijn ouders verlof om zijn roeping te volgen en zich te bekwamen in den zoozeer begeerde richting van de schilderkunst De jonge Wolter ging naar Antwerpen, waar hij de lessen volgde aan de Koninklijke Akademie van Schoone Kunsten en werkte ran het Hoofdinstituut van Schoone Kunsten. Als schilder, meest van watergezichten en stedenschoon, woonde hij te Leusden, te Rheden, in Engeland en later te Amsterdam. Lange jaren is de heer Wolter lid van de Mij. Arti et Amicitiae. Verleden jaar werd hij gekozen tot ondervoorzitter dier vereeni. ging- Naar „Ons Noorden" verneemt, is de HoogEerw. heer J. H. Vaas, deken van 't dekenaat Leeuwarden en pastoor van de parochie van den H. Bonifacius en Gezel len aldaar, ernstig ongesteld. Woensdagna middag zijn Z. H. E. uit voorzorg, de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. De ongesteldheid van den Deken is het ge volg van een ongeval (omstreeks Kerstmis deed hij een val van de trap), waarbij hii aan zijn been werd gewond.Uit deze ver wonding zijn complicaties voortgekomen. Gistermorgen was de toestand van Z. H. E. iets voortuitgaand. De bedevaart bij gelegenheid der Heilig verklaring der Zal, Teresia, onder leiding der Paters Carmelieten, zal georganiseerd wor den door het bekende reisbureau van Thos Cook en Zn. te Amsterdam. Om den deelnemers het ten volle genie ten van deze reis te verzekeren zal het aantal deelnemers slechts beperkt gehouden worden. De reis duurt 23 dagen, terwijl men via Nice en Marseille terugkeert over Lisieux. Wegens de enorme drukte te Rome en el ders in Italië, is besloten slechts hotels eer ste klas te reserveeren; om echter den prijs van deze reis niet te hoog te doen zijn, zal tweede klas gereisd worden. De onkosten voor deze bedevaart le klas hotel en 2e klas trein bedragen 515, waarbij alles is inbegrepen. Uitvoerige circulaires zijn in den loop der volgende week te bekomen bij Pater Adr. Peters, Carmelietenklooster te Aalsmeer, Naar wij uit de „Gooische Post" vernemen, heeft ook de burgemeester van Hilversum de opvoering van „Allerzielen" verboden. Wij lezen o.m.: „Over' deze zaak is een interpellatie in den gemeenteraad aangevraagd en hangende deze aanvraag zullen wij er niet verder op ingaan. Het is te voorzien dat de burgemeester zich stren* zal houden aan het voorschrift van artikel 188 der gemeentewet en wel zal weigeren nadere verantwoording over deze eigenlijk doodgeprate zaak te doen. Maar wel mogen wij in onze kolommen uiting geven aan de voldoening, die in ka tholieke kringen aanwezig is voor deze daad van burgemeester Reijmer, Hij staat hiermede niet alleen. In Schoonhoven heeft dezer dagen de niet- katholieke burgemeester de vertooning van Het Tweede Kamerlid Duymaer Van Twist heeft de volgende vragen aan den minister van oorlog gericht: Is het juist, dat voor het jaar 1925 de toelating tot het vooroefeningeninstituutv is gesloten, zoodat ook het oprichten van nieu we klassen dit jaar niet meer mogelkij zal zijn? Zoo deze vraag bevestigend beantwoord wordt, wordt dzeen maatregel dan getroffen op grond van een voorgenomen wijziging van de Dienstplichtwet, betreffende het aanne men van vrijwilligers bij de vooroefeningen? Zoo ja, loopt in dit geval deze maatregel niet vooruit op de wettelijke voorziening waarvan de zekerheid ontbreekt of zij vóór 1926 het Statasbld azal hebben berikt? Indien de wettelke vijoorziening niet vóór 1926 tot stand zal zijn gekomen, bestaat dan niet het gevaar, at ten gevolge van het slui ten van de toelating, de werkzaamheden bij het voorocfeningsinstituut uit oorzaak van gebrek aan leerlingen, in 1926 geheel of ten deele zullen moeten worden stopgezet?, Termijn van terugbetaling. Men meldt uit Alkmaar: Ged. Staten van Noord-Holland hebben thans aan de Prov. Commissie uit do Veilin gen, door welker bemiddeling nu bijna 2 jaar geleden aan noodlijdende tuinders credieten zijn verleend onder garantie van genoemd college, bericht gegeven, dat bij het eindigen van den eerstvolgenden termnij in April of Mei a.s. geen uitstel tot terugbetaling meer zal worden verleend, tenzij in zeer bijzon dere gevallen. Daarom zal ieder geval op zichzelf worden beoordeeld en is de heer Balk, secretaris dor Provinciale Commissie uit de veilingen in Noord-Holland, door Ged. Staten aangewezen een nauwkeurige con trole in te stellen omtrent de mogelijkheid van aflossing van het crediet d.oor een 80-tal Boerenleenbanken verleend. Kassiers en be sturen van deze Boerenleenbanken, alsmede de plataseüjke commissie uit de tuinbouw- vereenigmgen worden daartoe om advies uit- genoodigd voor een spoedige afwikkeling van dit provinciaal crediet. De Ned. R. K. Bond van Technici „St. Bernulphus" zal op 1415 Februari a.s. te 's-Hertogenbosch zijn 6e Bondsvergadering houden. Op deze vergadering zal de secrelaris. de heer C. Verweij Jr. een inleiding Jioudea over „De ontwikkeling van de organisatie der R. K, Hoofdarbeiders". 'I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6