g-flIEJJWS MARKTNIEUWS. RECHTSZAKEN. UIT HET &M0- f £*e inter geallieerde schalden. De Duitscke Kabinetscrisis. De heropening van het Fransche Parlement. Een aardbeving. 9--io Vernieling van een deur. De Misdaad op den Overtoom te Amsterdam. Belangrijke juweelendiefstal. Brand in de Barndesteeg te Amsterdam. Een Ijsbeer van 3600 gulden neergeschoten. Een week lang gratis walvisch- vleesch. Een partijtje skat in de leeuwen- kooi. Arme kleine. Motorboot vermist. Trap van een koe. Een kwajongensstreek. De noodlanding bij Veere. „De lange Hand" als kippendief. Een auto voor nog geen halve cent! Acrobaat egen wil en dank. Een liefhebbende zoon. LONDEN, 15 Jan. Het Britsche Kabinet neeft heden met minister Churchill ander- üalt uur lang de resultaten van de Parijsche conferentie besproken.Van de vooraanstaan de leden der regeering waren alleen Lord irkenhead en Neville Chamberlain aiwe- ,£!g- Voordat de kabinetsraad bijeenkwam, bad Churchill een bespreking met Baldwin an met den minister van buitenlandsche za- en Austen Chamberlain. Ret voornaamste munt van bespreking in den kabinetsraad i^ormdc het schriftelijk memorandum van den Ihranschen minister van financiën Clémentel over t vraagstuk der intergeallieerde schul den, Van goed ingelichte zijde wordt verno- oien, dat in het antwoord der Britsche re- Seering op dit memorandum de volgende 'Punten zullen worden gestipuleerd: 'ie. De Britsche regecring houdt vast aan net principe, vervat in de nota-Balfour, dat het bedrag der Britsche schuld aan de.Ver- eenigde Staten het maximum vormt van de Britsche aanspraken tegenover de geallieer den. De Britsche regecring acht zich echter Bl®t gebonden aan alle détails van de voor dellen, welke door vroegere Engelsche regeeringen zijn gedaan. 2e. De Britsche regeering is vastbesloten E,. vtoor te waken, dat Duitschland zijn ver plichtingen nakomt, maar zij stelt zich anderzijds op het standpunt, dat de schul den der geallieerden aan Groot-Britannië Wanneer deze eenmaal bij verdrag zullen zijn Vastgesteld, geen verband zullen houden met a eventueel in-gebreke-blüven van Duitsch- •snd. Vooral tegen dit laatste punt wordt een krachtige oppositie van Fransche zijde ver dacht, maar men hooDt in Britsche regee- dagskringen, dat in de toekomst een verge- UJK mogelijk zal blijken op grond van de pfaciische voorstellen, v/elke Churchill heeft geformuleerd. De Britsche regeering is in elk geval bereid terstond met Frankrijk over de bijzonderheden eener regeling in onder handeling te teden, Men neemt aan, dat de totale som, die h-ageland van de geallieerden zal verlangen, ongeveer 710 millioen p.st. zal bedragen. Te Londen beschouwt men inmiddels het herstel van de eensgezindheid tusschen de geallieerden als het voornaamste resultaat Van de Parijsche conferentie. Na de vrij 'oHerpe polemiek tusschen Frankrijk, Enge- 'acd en Amerika, welke aan de conferentie Voorafging, had men hier ernstiger moeilijk heden verwacht. In conservatieve kringen en 10 de City schrijft men dit gunstige resultaat Voor een deel toe aan de persoonlijke ver diensten van Churchill, wiens aanzien vooral 10 de City zeer fs gestegen. Veel waarde Vjordt bier gehecht aan het feit, dat de Yereenigde Staten thans meer bij de quaes- Be van bet herstel zijn geïnteresseerd, want «en groot deel der verwikkelingen, die se dert het sluiten van het verdrag van Ver- mailles hebben plaats gehad, wordt toege schreven aan de afzijdigheid van Amerika. Men verwacht, dat de Vereenigde Staten voortaan een gunstigen invloed zullen oefe- B®n op de politieke betrekkingen tusschen d® geallieerden. ^at de quaestic der intergeallieerde schul den betreft, waagt men zich over het alge- Ween nog niet aan een oordeel. In liberale ®n jn Labour-kringen wordt echter ver klaard, dat Churchill bij zijn pogingen om het succes van zijn regeering op de Parijsche conferentie te verzekeren, feitelijk indirect f de bezetting van het Ruhr-gebied door de Fransche en Belgische troepen, die Enge land steeds als onwettig heeft beschouwd, heeft gesanctioneerd. Of dit verwijt in het ~agerhuis den vorm van een aanval op Churchill's beleid zal aannemen, valt op het «ogenblik nog niet te zeggen. BERLIJN, 15 Jan. Rijkspresident Ebert heeft vanavond den minister van Financiën, ?r- Luther, tot rijkskanselier benoemd. Het cabinet is intusschen nog steeds niet geheel gevormd, daar twee ministers, die we onder "Buitenland" genoemd hebben, weigerden _e portefeuille te aanvaarden, te weten dr. collen uit Dusseldorf, wien de portefeuille v.an Financiën was aangeboden. Wie in hun P aats zullen worden benoemd, is nog niet ekend. Het rijksverkeersministerie zal ^aarschijnlijk door een Duitsch-nationalen altman worden bezet. De rijksdag zal Vrij dagavond 6 uur bijeenkomen. Vanavond cvam het kabinet weer bijeen, om de re geringsverklaring op te stellen. De Duitsch- a'ionalen hebben na lang tegenstribbelen es'°ten, genoegen te nemen met een zooge- aamde „Billigungs-erklaring" in plaats van Wotie van vertrouwen. De democraten behouden zich de vrije hand voor, waar schijnlijk zullen ze blanco stemmen. De so- ciaal-democraien en de communisten .stem men natuurlijk tegen, de andere partijen voor. Het is nog Onbekend, wat de nationaal- sociaüsten zullen doen. In ieder geval echter zal het( kabinet een meerderheid in den rijksdag krijgen, zij het dan ook een niet zeer groote. BERLIJN, 15 Jan. Officieel, De rijks- president heeft dr. Luther benoemd tot rijkskanselier en op diens voorstel de vol gende heeren tot rijksministers: Buitenl. zaken: dr. Strescmann (D.V.P.). Binnenl. zaken: Scbiele (D.-nat.).. Financiën: Economie: Neuhaus (D.-nat.). Arbeid: dr. Brauns (Centr.). Rijksweer: dr. Gessier. Posterijen: Stingl (Beiersche V.P.). V erlceerswezen: Voedselvoorziening en landbouw: graaf Kanitz (D.-nat.). Het departement van justitie is den „Ober- landesgerichtsrat" Schumacher, lid van den Rijksraad aangeboden, die dan tevens zal worden belast met de waarneming der za ken van het rijksministerie voor de bezette gebieden. De besprekingen hieromtrent zijn nog niet geëindigd. PARIJS, 15 Jan, Painlevé heeft heden- middags opnieuw het presidentschap van de Kamer aanvaard met een uitvoerige rede, waarin hij op zijn beurt het tegenwoordige regime prees. Na een opsomming van het geen de Kamer van 11 Mei reeds op ver schillend gebied heeft tot stand gebracht, waarvan vooral vermelding verdient zijn hulde aan den arbeid van den Volkenbond op grond van de aanneming van het proto col van Genève, dat twaalf jaar geleden nog een onwaarschijnlijke- utopie geleken zou hebben, zeide de president eenige harde waarheden aan het adres van de rechter zijde. Hij verklaarde, dat de toestand nog verzwaard is door een vasthouden aan illu sies, dat het tijdig nemen van de noodige maatregelen verhinderd heeft, en kwam krachtig op tegen pogingen om angst te wekken voor revolutionnaire gevaren, uit allerlei motieven, die het daglicht niet ver dragen kunnen. Zijn toespraak, die een geprononceerd partijkarakter droeg en op uiterst krach ligan toon werd voorgedragen, had rechts groote woedp gewekt, welke, nog vergroot door een ovatie, die het linkerblok aan zijn her kozen president bracht, tenslotte een ge welddadige uitweg zocht. Aanleiding zoe kend in een beweerde fout tegen het regle ment van orde, door Pain'evé tegaan en wèl door terstond behandeling van de interpel laties over de staking te Douarnenez aan de orde te stellen alvorens den datum van be handeling van andere ingediende interpella ties te doen vaststellen, maakte de rechter zijde zoo lang en luid rumoer, dat sommige socialisten en radicalen opnieuw trachtten de obstructionnisten met de vuisten tot stil- zwiigen te brengen. Dit noodzaakte Painlevé reeds den eersten dag ziin hoed op te zetten en de zitting te schorse* onder enorm tumult, waartoe de communisten het hunne bijdroegen door een virtuose uitvoering van de internationale en het fluiten op schelle, Miikbaar speciaal daarvoor meegebrachte fluitjes. Na de hervatting konden de interpellaties onder betrekkelijke kalmte worden voortge zet. Het voorval bewijst echter, dat de rech terzijde weinig geneigd bliikt het gezag van den president, die bij openbare nominatieve stemming gekozen is, te erkennen, hetgeen het vooruitzicht opent van uiterst turbulente zittingen. De herkiezing van den meer behoudenden candidaat De Selves tot president van den Senaat, onderstreept opnieuw het verschil in de opvattingen van de radicalen in Kamer en Senaat. Laatstgenoemden hebben oo- nieuw hun partijoresident Bi en ven u Martin laten vallen, omdat ze blijkbaar geen aan hangers ziin van het verbond met de socia listen en dit wilden te kennen geven. De Selves behaalde ditmaal zelfs meer stemmen dan de vorige maal. Dit wii^ opnieuw op aanstaande botsingen tusschen de beide helften van het Parlement, hetgeen Herriot het regeeren niet gemakkeliiker zal maken. De premier woonde de «itting bij, een been steunend op een tabouret, hetgeen bewijst dat zijn genezing toch nog niet volkomen is. Bij een aardbeving in de Turkïche distric ten Ardahan en Ardak zijn vólgens de Duitsche bladen meer dan 200 personen omgekomen. ^AMSTERDAM, 15 Jan. "Aardappelen. IBericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- in k®1116 f 5.906, id. blauwe f 5.505.60, 5 j.e'genheimers f 5.605.80, bravo's f 5.40 'u id. blauwe eigenheimers f 5.25, Gelder se roode f 5.25—5.40, id. bravo's f 5.50— HFriesche borgers f 5.60—5.70, id. aüwe borgers f 5.25, Zeeuwsche eigenhei- lrs Poters f 4.754.70, id. blauwe poters k '753, id. bonte poters f 2.753, id. poters f 4.30, Hillegommer zand- rdappelen f 6.507.50, Drentsche eigen- tuners f 3—3.75, id. roode star f 3.25—3.40 Per hl. Eieren. (Veiling Prinsengracht.) Aanvoer -f/f week 150.000 stuks. Hoogste prijs f 12, >7, delPrijs f 10.%—11, laagste f 7%. Handel aattn. a ^ELFT, 15 Jan. Boter. Ter markt waren ^Ugevoerd 7/8 en 3/16 v., te zamen 170 kg. r^n f 2.50—2.85 per kg. ELST (Bet.), 14 Jan. Fruit. 1ste Goud- 13%19 c., 1ste Bellefleurs 12 1 -a c., Present of England 1925 c., Ra- "ouvven 6—7 c., Holgaten 7%—8 c., Bosch- en?e'S 1® c'' 2oete Bellefleurs 810 c., k' Benderzoete 79 c., dubb. Bender- ate J213 c., Rouwelings 1011 c., jj, rrit Roelofs 710% c., Zoete Roodjes 7C-' J3saPpels 7%10 c., Reinzoet c., Hannemans 78 c., Campagne- c li c., Comtesse de Paris 1018 7-L.7 fser Wildeman 78 c., Winterjannen '2 c., IJsbouten 7%8% c., Pondspe- 8—9 c., Bredero's 1010 c., Bergamot- - e° 7—7% ct., Avezaatsche Kapellen r c., Èngleterres 710 c., alles per kg. pa "LIDA, 15 Jan. Kaas. Aangevoerd 89 59 soort f 6163, 2e soort f 57 f g-ri)ksmerk le soort f6669, 2e soort 2—65, zware f Handel vlug. *t»u,RN' 15 Jan' I<3ZS- Aangevoerd 9 *®nk S kkriekskaas f 60.50; stapels boe- 2 aas 5 1 st. fabriekscommissie f 61.50; V Oar«n-commissie f 63; totaal 12 stapel 8ende 8709 khg. Handel vlue. erwten 1316.50. Schokkers 1416. Karwei 3942. Geel mosterd 2032. Blauwmaanzaad 4046. Kanariezaad 2023. Prijzen per 100 K.G. URK, 14 Jan. Door 8 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 6600 stuks Zuiderzeeharing, prijs f 16.15 per tal en 320 pond spiering f 4 7 per 100 pond. IJMUIDEN, 15 Jan. Heden kwamen van de Noordzeevisscherij alhier vijf IJmuider stoomtrawlers binnen. Deze schepen besom- den voor de aangevoerde ladingen visch teza men f 26.773, waarvan de hoogste besomming was die van den trawler IJ.M. 18 (Azalea) met f 8728. IJMUIDEN, 15 Jan. Heden waren aan de markt de vangsten van 5 Stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 2.852.35, Tongen f 2.601.80 per kg Griet f 5837, gr. Schol f 4642, md. id. f 46, Zetschol f 46—45, ki. Schol f 45—31, 39—17, Schar ren f 2714 per 50 kg Roggen f 4227 per hoop Vleet f 2.40 per stuk Pieterman en Poon f 3020, gr. Schelvisch f 8471, md. id. f 68—61, k.md. id. 47—39.50, kl. id. f 33— 24, 1912.50 per 50 kg Kabeljauw f 124 69 per 125 kg gr. Gullen f 4439, kl. id. f 26—24, Wijting f 14—11.50 per 50 kg. BARNEVELD, 15 Jan. Pluimvee. Tamme eenlen f 1.60—2.30, wilde eenden f 1.10— 1.50, jonge hanen f 1—2.50, oude hanen f 2.50 •3, jonge hennen f 34.50, oude kippen f 13-50, tamme duiven f 0.320.38, tamme konijnen f 1—3, fazanten f 2—2.50, alles per stuk. Eieren, f 9.50—11.50 per 100 stuks. Aan voer 200.000 stuks. Handel traag. BOVENKARSPEL (Station). 15 Jan. Uien. Groote gele f 6.256.75, Drielingen f 5.455.60 per baal. Aangevoerd 195 baal. Ie Bloemkool f 6.758, 2e id. f 44.50, 3e id. f 1.102.70 per 100 st. Aangevoerd 945 stults Roode kool f 4.30—5.60 perlOO Kg. Aangevoerd 39.600 Kg. Gele kool f 4.905.90 per 100 Kg. Aangevoerd 25.300 Kg. Witte kool f 45.10 per 100 Kg. Aangevoerd 11.400 Kg. Spruitkool f 1,40— 2.05 per 15 Kg. Aangevoerd 165 zak. MIDDELBURG, L5 Jan. Granen. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ge ring. De noteering is als volgttarwe f 12 18.50, witte boenen f 2431, ronde bruine boonen f 2631, kroonerwten f 1619, lange bruine boonen f 1825, alles per 100 Kg. Gil HOORN, 15 Jan. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 38 partijen. Prijs Goud- sche kaas 1ste soort 6266, 2e soort 57 62; rijksmerk 5969. Handel vlug. GOUDA 15 Jan. Boter weinig aanvoer, handel vlug, goeboter 120130, weiboter U0-130; eieren goede aanvoer, handel matig 911 per 100 stuks. Veemarkt. Vette varkens groote aanvoer, handel vlug 3538 ct. per half Kg.; magere varkens red, aanvoer, handel matig 3034 ct. per hall Kg.; magere biggen weinig aan voer, "bandel stug 714 per stuk; lamme ren red. aanvoer, handel ted. 30—36; nuchtere kalveren red. aanvoer, handel vlug 14—24. HOOFDDORP, 15 Jan. 1925. Tarwe voer 1012.25. Tarwe, nieuwe 1314. Rogge 1314. Gerst Chevallie. 13.5014.75. Haver 1012. Witte Duiveboonen 13 lH, Paardeboonen 12.5013,25. Groene •Een oud perceel in de Kleine Kattenbur gerstraat te Amsterdam. Buiten de triestige stemming, die immer heerscht in een vun zige, donkere omgeving. In het huis een hel: drie families, die elkaar het licht in de ocgen niet gunnen; buren op de tweede verdieping, die de menschen boven hen, een zickelijken man, z'n jonge, bazige vrouw en een paar kinderen, in laffe, gemeene termen uitscheiden en bedreigen en eindelijk tot daden overgaan. Dan komt de politie, wordt er proces-verbaal opgemaakt en volgt de rechtszitting, waar de ellende, die zich ach ter den ouden huisgevel afspeelde, door de getuigen in al haar naaktheid ten gehoore Vvcrdt gebracht voor een humanen en toch strengen rechter. De man van twee hoog, forsche kerel met rood gelaat, Huisman geheeten, ketelmaker van beroep, heeft zich te verantwoorden voor den politierechter mr, Servatius, we gens vernieling van een deur van de buren, die drie hoog achter wonen. Hij vraagt den rechter de zaak niet in het openbaar te behandelen; er zijn woor den voor z'n voeten gegooid, zegt hij, die niet in het publiek geui' kunnen worden. Mr. Servatius haalt er de grondwet bij, legt den man uit, dat aan zijn verzoek niet kan worden voldaan. „U bezigt ze dan maar niet," zoo zegt hij tenslotte. „Jawel," antwoordt de man, „maar daar door is alles ontstaan." Toch besluit hij, ,,de vreeselijke uitdrukkingen van de buren boven dan maar weg te laten." Zijn relaas vangt aan. Op Maandag 27 October is hij, ongeveer half elf in den avond, de trap opgeloopen van z'n bovenburen: den zieken man, de bazige vrouw en de paar kinderen, tezamen vormende het gezin Schotte, Hij wilde bet hoofd van dat gezin spreken, om hem aan het verstand te brengen', dat zijn vrouw d r mond moest houden en niet meer zijn (des ketelmakers) wettige échtgenoote moest uitschelden voor allerlei gemeene dingen. Hij wou het den man kalm zeggen, meer niet. Maar hij kreeg geen antwoord en daarom kiopte hij met z'n vuisten op de deur. Ook vrouwlief kwam er aan te pas, die geducht tegen het houtwerk begon te schoppen. Er werd niet opengedaan. „Toch waren ze thuis," zegt bekl., „want vrouw Schotte schold allerlei vuiligheid vanachter de deur vandaan." Bekl. ontkent stellig, dat hij of z'n vrouw de deur zouden hebben ingetrapt. Den vol genden morgen avond hij haar kapot, met gebroken slot en paneelen, toen hij opnieuw poogde den zieken man te spreken te krij gen, maar vrouw Schotte dreigde hem met een pook de hersenen te zullen inslaan. Wie de deur dan wel vernield had, wist hij niet. Een buurman, die hem had wegge haald en het tooneel voor een deel had ?bij- gewoond, kan het getuigen, zoo verdedigde bekl. zich. Hoe „onschuldig" hij was, blijkt uit het getuigenverhoor. De huisbaas wordt eerst gehoord. Hij ver klaart den dag na de avondscene voor de deur van drie hoog achter op het „bjureau Kattenburg" te zijn geroepen. Daar werden hem de stukken hout getoond. Het maken van de deur kostte hem 6.50, enkel het nieuwe hout, de verf en het slot niet mee geteld. Dan treedt hij in bijzonderheden over z'n huurders Altijd is er ruzie tus schen dc familie* Huisman en het gezin Schotte. Huisman is opvliegcrig, Schotte een kalme man. Z'n vrouw is lang niet op d'r mondje gevallen. Dan komt vrouw Schotte zelf voor het getuigenhekje, een kindje, dat sullig den rechter aankijkt, op den arm. Zij heeft een gebrek en hinkt als gevolg daarvan opval lend. Een zondvloed van woorden golft haar uit den mond. Zaterdag tevoren, zegt zij, had het bij Huisman beneden gelekt en hij had naar boven geroepen: „Hé manke rot, dat moet uit zijn!" Maandag daarop, de bewuste dag, is hij, nadat hij eerst 's-avonds de gramofoon had laten spelen, een zon derling middel om moed te verzamelen, en tal van liederlijke scheldwoorden aan het adres van get. had gericht, tegen half elf naar boven gekomen. Hij bonsde op de deur. De man van get., die te bed lag met de kinderen, verzocht haar geen antwoord te geven, wat zij ook niet deed. Doch Huis man zag het licht branden en riep met vele gemeene beleedigingen dat het niks voor hem was om het slot te verbreken of de deur in te trappen. Ook z'n vrouw kwam naar boven en beiden stelden zich als ware woestelingen aan. Toen Huisman den volgden morgen weer voor de deur kwam, heeft get. den pook genomen. Even later kwam de politie en viel zij, uitgeput, in onmacht Get. weet stellig, dat Huisman de deur heeft ingesla gen, met z'n vuisten kan ie het niet gedaan hebben, alleen met een hard voorwerp. Nou is ze gelukkig verhuisd, naar de Celebesstraat en hoopt get. na VA jaar ellende een gelukkiger leven te krijgen. Dan wordt nog een getuige gehoord, die van één hoog, een jonge, brutaal kijkende vrouw, ook met een kind op den arm. Spot tend spreekt ze van „Pa en Moe Huisman". „Zij ging uit het raam leggen", verklaarde ze, toen de ruzie begon, om te kijken of d'r man, die nict-erg-zuiver-was-ziet-u edel achtbare, er niet aankwam. Dan zou zc hem tegenhouden, want hij bemoeide zich overal mee. Ze hoorde Pa Huisman thuis schreeuwen en razen en ze wist dat-ie dron ken was, want om half zes had-ie in de kroeg gezeten met Moe Huisman. Get. heeft toen een vriend van Pa Huisman gewaar schuwd, die hem trachtte te sussen. Later is ze naar de politie geloopen, maar er is al tijd zoo veel ruzie bij hem op de trap, dat die zei: vechten jullie het zelf maar uit. Ze heeft ook gezien, toen ze een oogenblik van bet oortaal af naar boven keek dat Pa Huisman de deur infrapte; de stukken vlogen om d'r ooren. Heftig geagiteerd, in zuiver Bargoensch, spreekt het vrouwtje. Ze ziet rood van kwaadheid als ze vertelt dat Pa en Moe Huisman den nacht na de geschiedenis van de deur tot 4 uur 's och tends gramofoon hebben gespeeld en met hun hakken op den grond hebben gestampt. Ze noemt bekl. een Landru en beweert dat tien menschen in Meerenberg niet zooveel lawaai maken als haar lieve buurman. De man van vrouw Schotte, zegt ze, doet geen kwaad, die is zoo zacht als een snijkoek. Maar Pa Huisman durft als ze uit het raam legt, de heele vuilnisbak over d'r hoofd leeg te kieperen Mr. Servatius laat haar praten; zoo krijgt hij inzicht in de zaak. Af en toe maakt hij een opmerking of stelt een vraag. Ten slotte mag bekl. nog een woordje zeggen. Hij vraagt of zijn buurman gehoord mag worden, die, het geval voor èen deel heeft meegemaakt. Dan reikt hij aan den politierechter een brief over, die hij zelf heeft geschreven en die de gebeurtenissen van vele oorlogsdagen memoreert- Mr. Servatius overlegt een oogenblik met den Officier Dan besluiten zij de zaak op Woensdag 28 Januari voort te zetten. Buur man zal dan worden gehoord. De getuigen boeven niet terug te komen. Bekl. voelt z'n kansen stijgen en verlaat, een triomfantelijke trek op z'n gezicht, de zaal. De vrouwen volgen, lachend en schou derophalend. Ze gaan langs het glundere publiek, dat genoten heeft van „De vuile wascb" in een perceel in de Kleine Katten burgerstraat. Het nadere onderzoek van de Politie. Omtrent het onderzoek, dat de Centrale Recherche in het garagegebouw achter het bewuste huis op den Overtoom heeft inge steld, lezen we in de Tel.: Tijdens de eerste I opgraving was gebleken, dat er nog meer betonwerk onder den vloer, die betegeld is, lag. Nadat het lijk in de pakkist gevon den was, zette men het graafwerk stop. Vee! was nog niet opengebroken, omdat het lijk betrekkelijk gauw gevonden was, het geen verklaarbaar is, omdat in een anonie- men brief de plek vrij nauwkeurig was aan gewezen. Uit deze aanwijzing valt voorts op te maken, dat er personen zijn, die meer van het geval afweten, maar liever niet ont dekt wenscben te worden. Dit is zeer te be treuren, aangezien hierdoor het politieonder zoek ernstig wordt tegengewerkt, en het niet onmogelijk is, dat het zal doodloopen. Woensdagmiddag het kon slechts ge beuren, nadat speciale werktuigen daarvoor waren aangevoerd werd onder toezicht van den commissaris van de Centrale Re cherche, die vrijwel het geheele onderzoek persoonlijk heeft geleid, de zware betege ling^ van den vloer verwijderd. Men stiet op 'n groote gecementeerde plaat, die onge veer anderhalven meter lang en een meter breed was en die een dikte had van plus minus 15 a 20 centimeter. Het doel van deze plaat houdt waarschijnlijk verband met de afwatering, daar zij vlak bij een water- Pol ligt. Om de plaat weg te breken werd gebruik gemaakt van een oude barst, die der politie in den beginne verdacht voor kwam, doch die later geen aanleiding meer tot verdere vermoedens gaf. Zeker is het, dat de dader van den moord op deze plek niets heeft verborgen. Een groote moeilijkheid is hel opsporen van de werklieden, die bij het leggen van den vloer in de garage hebben gewerkt. De ondernemer, die het werkje had laten ver richten, was vrij spoedig bekend. Dank zij oude werk- en loonstaten, werden ook eenige arbeiders ontdekt, die daar ongeveer negen en een half jRar geleden aan den ar beid zijn geweest. Er werd veel van hun herinneringsvermogen gevergd en of het ver hoor van deze lieden resultaat op heeft ge leverd is iets, waarover de commissaris zich voorloopig liever niet uitlaat. De kwestie van de kist is óók een inte ressante factor. Het feit, dat het lijk vrijwel geheel ontvleescht was, maakt duidelijk, dat ook de kist niet meer geheel gaaf was. Zoo waren de twee ijzeren handvaten zwaar verroest en was aan de buitenzijde van het hout reeds rotting opgetreden. Toch meent de politie, dat de kist beschilderd is geweest en het zou haar niet verwonderen indien er letters op hadden gestaan. Het was een kist, van het model, dat dikwijls gebruikt v/ordt bij verhuizingen en meestal zijn daar merk- teekens op. In het laboratorium van den deskundige, die het geraamte reeds schoon^ gemaakt heeft voor de schouwing door de medici, zal ook de kist nader onderzocht en gereinigd worden. Veel haast schijnt daar met bij te zijn, want reeds twee dagen staat zij in het laboratorium. Thans nog iets over het gebeurde in eerste instantie. De woning van den heer Muylwijk bevond zich op de vijfde verdieping, althans op een der hoogste étages van het groote gebouw. Indien het waar is, dat Busch diar geattaqueerd en gedood is, mag het vrij onwaarschijnlijk geacht worden, dat de moordenaar het lijk op deze verdieping, waar ook zijn huisgenooten vertoefden, in de kist heeft verpakt. Toch moet dit vlak na 't misdrijf hebben plaats gehad, omdat het moeilijk gedaan kan zijn nadat de lijk- verstijving was ingetreden. Niet onmogelijk is, dat de dader het lichaam omlaag heeft gebracht, hetzij langs de trap, hetzij met de lift zoo deze al gereed was en bene den zijn luguber emballagewerk heeft ver richt. Men weet niet precies of de étages reeds bewoond waren, maar als dit werke lijk zoo geweest was, moet bet transport al zeer riskant geweest zijn. Een derde vraag van belang is, of de da der de kist alléén naar de garage heeft ge sleept. Dit moet een buitengewoon zwaar karwei geweest zijn, aangezien hij de kist dc sto«7 heeft moeten afdragen en haar via de sti" de poort van den aangrenzenden ingang vai de garage heeft moeten binnen brengen. Als de politie er zoo zeker van is, dat geenerlei verbinding tusschen het huis en de garage heeft bestaan, is er misschien wel even aanleiding om te vermoeden, dat de dader hulp hierbij heeft gehad. Wie dit eventueel geweest is, ook dit zal een moei lijk probleem blijven. Tenzij het misdrijf in de garage is gepleegd, wat de politie on waarschijnlijk acht. In elk geval heeft de echtgenoote van den verdachte verklaard, dat zij van niets weet. Zij heeft in haar leven reeds veel huiselijke narigheid ten gevolge van geldzorgen mede gemaakt en de slag die haar thans getroffen heeft, heeft haar zenuwen geen goed gedaan. Veel is de politie uit deze ongelukkige dan ook niet wijzer geworden. De levensloop van den koopman Busch. De berichten over het terugvinden van het lijk van den koopman C. A. Bu3ch heb ben, naar de Tel. verneemt, te Roosendaal zeer de aandacht getrokken, omdat „Pinneke I Buschzooals men hem daar altijd nog noemt zich een bijzondere bekendheid had verworven. Geboren in Bergen op Zoom, ging hij na het verlaten van de school eerst bij een kleermaker in de leer. Vervolgens legde hij zich toe op het vak van broodbakker. Toen hij daarvan genoeg wist om zich als vakman' (uit te geven, kreeg hij een plaats op een i der booten van de Java-China-üjn, Na eenige jaren vestigde hij zich in een kiein bakkerswinkeltje in de Molenstraat te Roozenaaal, waaraan bij eeft kruideniers winkel verbond. Door sterk concurreerende prijzen wist hij binnen betrekkelijk korten tijd zijn zaken tot bijzonderen bloei te brengen. Toen de gelegenheid zich voordeed om de oude brouwerij te koopen van de fa, Raaymakers, maakte hij er gebruik van. De brouwerij werd gesloopt en een nieuwe, modern ingerichte machinale bakkerij met winkel werd ter plaatse opgetrokken Aanvankelijk ging alles nog goed, doch allengs bleek toch, dat hij het nu te groot had aangelegd. Het faillissement was niet te keeren. Btkker Busch ging nu.... vliegen. Na een goed half jaar kwam hij te Roozendaal terug om daar zijn nieuw geleerde kunst te ver- toonen. En werkelijk, op de weiden achter de Badhuisstraat en Dwarskade werden de demonstraties georganiseerd. Echter de eerste demonstratie mislukte en.... daarbij is 't toen gebleven. Nadien echter heeft hij nog vaak gevlogen. Na het uitbreken van den oorlog vestigde hij zich te Amsterdam, waar hij als hande laar veel geld verdiende. Een spoor in Haagsche zaken? We lezen in het „Vad." De lugubere ontdekking van het lijk van den makelaar Busch, dat begraven was on der e«n garage in het perceel Overtoom 25 te Amsterdam, heeft een moord opgehelderd die tien jaar geleden gepleegd is, maar het is, naar wij vernemen, niet buitengesloten, dat tevens een spoor en een van waarde gevonden is in zaken, waarin de Haag sche politie met groote intensiteit naar dc daders o'ezocht heeft en nog zoekt. Onge veer vijf maanden geleden heeft de Haag sche recherche een anoniem briefje ontvan gen, waarin aanwijzingen voorkwamen om trent bedoelde misdaden. Als dader werd daarin aangewezen een persoon, die ook schuldig zou zijn aan een moord te Amsterdam. Tevens stond er bij vermeld, dat het lijk van hel slachtoffer van dien Ams'.erdamschen, moord begraven was bij een putje, in een garage aan den Overtoom 25 te Amsterdam. Dat schreef een anonymus ongeveer vijf maanden geleden. Nu komen de ontstellen de berichten, dat er werkelijk een lijk ge vonden is op de aangewezen plaats.Het lijk bli'kt te zijn van den makelaar Busch, en in verband met deze ontdekking wordt een verdachte aangehouden, tegen wien zulke bezwarende aanwijzingen bestaan, Jat men vrij zeker kan aannemen, dat hij de dader is. Wanneer een zoo belangrijk" gzdcclte van een aanwijzing uitkomt, moet men groote waarde hechten aan het andere gcdeelH. Dat andere gedeelte Is in dit gevai, dc ver melding van de Haagsche affaires. Gisteren heeft de Tel. zich tot de Haagsche en Amsterdamsche politic gewend om in- Ih Hingen. Dc Haagsche hoofdcommissaris zeide zich niet te wdlen uitlaten, de Am sterdamsche comm:ssaris draaide om de zaak been. In ieder geval bleek, dat de Haagsche commissarissen, die de zaken be handelden, Dinsdag reeds in Amsterdam ge weest zijn. De Haagsche politie is dus ook in de weer. De geheele kweste heeft echter nog een andere zijde. Hoe komt het, dat dc Amster damsche recherche nu pas is gaan graven op de plaats, die vijf maanden geleden teeds aangewezen was? Ook deze_ vraag hebben wij aan Amsterdam gesteld. En ook hierop kregen we geen antwoord, hoewel bleek, dat Amsterdam op de hoogte was van den Haagschen anonymen brief en zelt eveneens een aanwijzing in dezelfde rich ting gekregen had. Een antwoord op deze vraag daarom van zoo groot belang, omdat, had men vijf maanden geleden dc aanwijzing opgevolgd, men vijf maanden geleden moge- lijk ook een spoor in bedoelde Haagscne zaken zou hebben gehad. Prinses dc Broglit te Parijs is het slacht offer geworden van een diefstal van ju- weelen tot een gezamenlijke waarde van 400.000 francs. Terwijl zij zich aan tafel bevind, is een snoer van tachtig paarlen ontvreemd uit een kistje, waarin zij het tijdelijk bewaarde, omdat haar brandkast gerepareerd werd. Dc zeven personen, waaruit het perso neel van prinses bestaat, zijn zonder re sultaat aan een verboor onderworpen. Consternatie op een atelier. Vrijdagmiddag om over half vijf werd de brandweer gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken in het hoedenmaga- zijn van Zwart, Barndesteeg 9, een straatje dat gelegen is tusschen Nieuwmarkt en Oudezijds Achterburgwal De eigenaar woont boven de zaak en zijn echtgenoote zag plotseling door de glazen kap die de bergkamer eu de spreekkamer die achter het voormagaijn zijn gelegen overdekt, een rossen gloed. Zij dacht in den aanvang, dat iemand het licht had laten branden, en maakte daar haar man opmerkzaam op. Deze ging kijken en bemerkte wat er aan de hand was. De brandweer werd gealar meerd. Later, toen de brand van gevaarlijken aard bleek te zijn, volgde nog een man- schappenwagen ter assistentie. Drie stra len werden gebruikt, om het vuur meester te worden Dank zij het feit, dat een der stralen naar de eerste étage was gebracht kon het vuur dat via de. trap naar boven was geslagen, daar worden tegengehouden Het was juist bijtijds, want zoowel de trap als de deur begonnen reeds te branden. Dank zij de spoedige hulp was het vuur spoedig bedwongen. Zoowel de bergplaats als de spreekkamer brandden geheel uit. Het magazijn aan de voorzijde heeft wa terschade gekregen. De eigenaar herinnerde zicb, dat hij bij het verlaten van de benedenverdieping een brandfPnde sigaret had laten liggen. Hier door is de brand ongetwijfeld ontstaan. Verzekering dekt de schade. In een aangrenzend, op den Oudezijds AchterburgV'/ai gevestigd atelier van de firma- Jacob van Meekren ontstond op het zien van de vlammen onder het meisjes- nersonecl consternatie. Een meisje viel flauw, maar werd spoedig weer bijge bracht. In den dierentuin te Melbourne is een ijsbeer, terwijl hij naar een nieuw voor hem ingericht verblijf zou worden overgebracht, ontsnapt. Hij klom over een negen voet hoogen muur en maakte, dat alle bezoe kers in een ommezien verdwenen waren. Een oppasser trachtte den beer met een lasso te vangen, doch werd toen door het dier aangevallen en tegen den grond ge worpen. Een andere oppasser gelukte het echter den beer dood te schieten. De aangevallen oppasser moest naar het ziekenhuis worden gebracht. De waurde van den beer was geschat op 300 pond sterling. Een persfotograaf, die bij het overbren gen van bet dier tegenwoordig was, was gedwongen te vluchten, en ri"i toestel in den steek te laten. Dezer dagen is aan de Noordkust van Skagen (Denemarken) een reusachtige wal- visch aan land gespoeld. Het vleesch werd onder verschillende ge meenten van die streek verdeeld, waar ve len er de geheele week van geleefd hebben* Een spannend oogenblik in het circus Henny. Toen Woensdagavond de leeuwen in het circus Henny te Amsterdam niet zor.der grimmigen weerstand, hun toeren hadden volbracht en de laatste apotheose onder zweepgeknal en onder menschelijk machts vertoon was uiteengejaagd, wachtte den bezoekers nog een bijzondere sensatie. Een Amsterdamsch pers-fotograaf, de heer Me- derer, had het namelijk onderstaan met de circus-directie een weddenschap om 300 aan te gaan, waarbij hij zich verbond een kwartiertje in de leeuwenkooi door te brengen en daar, in het aangezicht van de koningen-der-dieren met den leeuwentem- met een partijtje skat te spelen. Nu, zoo heel erg gevaarlijk leek het niet, daarvoor had de .dompteur", gewapend met zweep, vork en revolver, de beestjes te goed in bedwang Enkele benutien echter het ongewoon be zoek, dat de baas ontving, om onderling een robbertje te gaan vechten. Dat waren de momenten waarop angst rich van de toeschouwers meester maakte. De fotograaf gedroeg zich intusschen heldhaftig, en toen een speelkaart zijn rappen vingers ontviel, raapte hij die op met een flegma, dat zelfs den heerscher der woestijn, zoo hij nog in staat ware geweest éénigen eerbied vooi het menschelijk geslacht te voelen, mei ontzag zou hebben vervuld. Een luid applaus beloonde den waaghals, toen het kunststuk was volbracht en ver scheiden collega's vereeuwigden zijn beeld op de gevoelige plaat Tijdens afwezigheid van de ouders heef. de 3-jarige J. B. in de ouderlijke woning op den Schiedamschen Dijk tc Rotterdam kans gezien een flesch met petroleum te bemach tigen en daaruit te drirken. In den loop van den dag werd het kind echter ziek en vond zijn moeder bet gerarien hem naar het Ziekenhuis aan den Coolsingcl te brengen, waar het bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Sedert een drietal dagen wordt vermist dc motorboot „Actief", die Maandag uit Arm sterdam naar Deventer is vertrokken met c man aan boord Ten tijde van het vertrek hcerschte er een dikke mist De kamtein, J. dc Vries, was afkomstig uit Zwolle. De boot nam de route naar Deventer over de Zuiderzee. De veeboudei J. Kroes te Oosterlee, kree£ Dinsdag een trap van een koe tegen dc borst, die zoo hevig aankwam, dat hij gis teren aan de gevolgen is overleden. De politie te Barneveld heeft proces-'»- baal opgemaakt tegen een paar jongelui, die uit louter baldadigheid, op bet baanvak Terschuur-Barneveld, bij avond, een snel trein hebben doen stoppen, door een rood licht tusschen de rails te plaatsen. Het bij Veere gelande Engelsche vliegtuig is de prince Henry van de lijn Londen- Brussel-Parijs Onderweg van Lonnden naar Amsterdam geraakte boven Veere de mo tor stuk. De bestuurder wilde daarom naar het vliegveld te Vlissingen terugkeeren maar kon niet en landde op een weide. Het is een groote passagiersmachine. Naast den be stuurder bevond zich slechts een persoor in de machine. Beiden bleven ongedeerd. Te Rekken ziin bij een landbouwer 10 kip pen gestolen. Den volgenden dag werd een briefje gevonden, onderteekend „de lange Hand" Het bevatte de mcdedeelmg, dat vooreerst geen kippendiefstallen meer zullen plaats hebben, maar dat nog een andere verras sing te wachten is. Voor de Arnhemsche Rechtbank stonden Woensdag terecht de kooplieden A. G. en A. J. R., die in begin October bij een automo bielhandelaar een auto kochten voor 1000 mark en betaalden met een oud bankbiljet van 1000 mark dat een waarde van een zoo- veelte deel van een cent vertegenwoordigde. Het tweetal had afgesproken, dat G. als kooper zou fungeeren. R. zou hem de por tefeuille geven met drie oude biljetten van duizend mark, omdat dat beter leek. G. kocht daarop 'n tweede handsch Re nault met extra binnen en buitenbanden voor f 610, vertelde den automobielhande laar dat de mark op 61 cent stond en ruilde het bankbiljet voor de auto in een kwitantie van r610. G. beweerde thans niet geweten te hebben dat het bankbiljet waardeloos was. R. stond terecht wegens heling hij had twee van de autobanden beleend. De officier van Justitie eischte tegen beide beklaagden 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Banning, drong in beide zaken aan op een nieuw onderzoek. Uitspraak 27 Tanuari. Het draaiorgel reed in de Oude Hoogstraa' te Amsterdam, zwaar zwoegend duwde de man het gevaarte voort. Zoo zeer was zijn aandacht in beslag genomen door zijn moei- zamen arbeid, dat hij niet voldoende kon letten op allerlei hindernissen welke zijn weg versperden. Een glazenwasschei', hoog op een ladder, lapte ijverig ruiten. Zijn noodlot was, dat de ladder juist stond in den weg, welken den or gelman misschien ook het orgel, buiter 's mans v/il om koos. Angstig toeschouwende voorbijgangers mompelden, dat het mis moest loopen. De profeten kregen gelijk Het liep mis. Het orgel botste tegen den ladder aan. Duikeling, val, angstkreten uit het pu bliek. Maar er gebeurde niets ergs. De gla- zenwasscher bleek een knap gymnast. Met keuiigen sprong wipte hij over op een an deren ladder en stond daar veilig ten aan- schouwe van de verbaasde menigte. De vallende ladder verbrijzelde een spiegel ruit en een reclamelichtbak. (Hbld.) Ben weduwe te Venlo heeft bij de politic aangifte gedaan dat zij door haar 30-jarigen zoon in hulpbehoevenden toestand gebracht is. Haar zoon had haar mishandeld, het bed en de meubels weggenomen en gedurende twee dagen haar alle eten onthouden. De politie constateerde een volslagen afwezigheid van alles wat op meubelen geleek. De zoon en een kennis van hem werden uit het huis verwijderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7