1 a 1 Dit nmnmer bestaat nlt 20 bladzijden, waaronder bet gelTustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. t JJHHr 7 Leekepreeken. -"lifwHL WBÈSm I «11 'JW Afscheidsgroet. Zaterdag 17 Januari 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 48ste Jaargang No. 15944 Het jubilé van Jan Kunis. 1 Ingezonden mededeelingen a 75 cents per regel. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Grond en huizen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Mededeelingen uit de R.-K. Staatspartij. Agenda Agenda 18 Januari 19 Januari De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Hanzebank in het Bisdom Haarlem. Auto-ongeval. Luxor-Theater. J. J. WEBER ZOON De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle a en Agentschappen: Pei week '0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeiing 60 ct. per regel^op de Ie Pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Alle abom é's op dit blad zijn, in :evolge de verzekeringsviorwaarden, X Oflflfl Levenslange geheele on J. "7SO ^Ij een ongeval met X "ïKfl bij verlies van een and, X aOC i ÜUUU." geschiktheid tot werken; 8 OU."0 doodelijken afloop, I buv, een voet of een oog; I Itw." tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen bij verlies van een X Cra bij een breuk van i A ft duim of wijsvinger; T Ov/.~ been of arm; I andere vinger bi] verlies v an een 73. SPEELZUCHT. De Romeinsche geschiedschrijvers, waar aan wij mededeelingen omtrent onze stam vaders te danken hebben, vertellen van de Batavieren veel goeds; 't waren trouwe, eer lijke. dappere, vrijheidslievende en arbeid zame kerels. Maar zij hadden twee groote gebreken: zij waren onmatig en dobbelden. Na negentien eeuwen is er zoowel van de deugden als van de ondeugden dier oude Germanen nog wel iets in het Hollandsche bloed overgebleven. Schiedam heeft een in ternationale bekendheid. Ofschoon de laatste dertig, veertig jaren mede door de propa ganda der matigheidsgenootschappen de dronkenschap zienderoogen is afgenomen, komen wij, wanneer het gebruik van geest rijke dranken per hoofd der bevolking van de verschillende landen wordt afgemeten, lang niet achteraan! Maar een eigenschap, die veel meer dan onmatigheid een nationale mag genoemd worden, is de speelzucht. Die zit ons Nederlanders in het bloed. Een kans je wagen om met een vischje een kabeljouw te vangen is iets, wat in alle kringen en standen onzer samenleving steeds geliefd is geweest. Het verklaart waarschijnlijk ook onzen handels- en ondernemingsgeest in de eeuwen, toen wij overzeesche gebieden ont dekten, markten beheerschten en Amster dam de wisselbank van Europa was. Maar bij zulken frisschen koopmansdurf bleef' het niet alleen. Pieter Langendijk heeft ons in een zijner tooneelstukken den hartstocht voor de speculatie geschilderd van onze voorouders, die na den grooten bloeitijd leefden. f En de geschiedenis heeft ons daarvan zwarte bladzijden nagelaten. Vóór den oorlog was de geregeld terug- keerende klacht in vaderlandsche industri- eele kringen, dat men wel geld en veel geld over had om aandeelen te koopen in onder-, nemingen met een niet-uit-te-spreken naam, exploitaties in Amerika of Afrika, waarop iedere controle ontbrak. Maar voor eigen,' Nederlandsche nijverheid had men geen cent over. De oorzaak lag in de speelzucht, wel ke naar fabelachtige winstkansen vraagt, die steeds leeft in een rijk van fantasieën. En nu is en was het althans voor een handigen buitenlander veel gemakkelijker om in een fraai geïllustreerd prospectus, reusachtige fabrieksgebouwen, mijnexploitaties, of spoorwegondernemingen voor te tooveren in plaatsen, waar nooit een sterveling kwam, dan voor een Nederlandschen ondernemer, dien men heel gemakkelijk op de vingers kon. kijken. Maar vele harde lessen, ook uit dien voor-oorlogschen tijd, hebben niet geholpen, 't Is nog maar enkele jaren geleden, dat de politie met geweld den straathandel in Duit- sche m rkc moest beletten, dat schooljon gens in buitenlandsche valuta's hun zakgeld verdobbelden op het Amsterdamsche Beurs plein. Laten wij geen wonden, waarvan de lidteekens nog versch zijn, openrijten en niet aan die speculaties in marken en kronen herinneren. Er zouden nog tal wat kamers behangen kunnen borden met Duitsch en Ocstenrijksch papier, dat duizenden Neder landers van iederen rang en stand nu nog als een curiositeit bewaren, maar dat niet als een verzameling oorlogsprentjes bedoeld v/as. Speelzucht moge geen specifiek Neder-» landsch gebrek ziin, in haar algemeene ver breiding onder alle lagen der bevolking be hoort ze toch nog altijd tot onze nationale hartstochten. Daarom is speelhartstocht te gen gaan nog altijd een uitnemend werk van individueele en volksopvoeding. Want de dcbbelzucht, in welken vorm ook, is een ongezonde, zenuwsloopende neiging, die tot veel groot kwaad voeren kan. In de opvoe ding bieden zich vele gelegenheden aan om dien sluimerenden hartstocht te leeren beteu gelen. In Roomsche kringen, waar gelukkig een blijmoëdige geest heerscht, werken geen t puriteinsche opvattingen geoorloofd spel tegen. Maar bij dat spel dienen ouders en opvoeders de passie der jeugdige spelers te ccnlroleeren. Zoo spoedig toont ,zich een neiging om het spel als uitspanning en ver maak te vergeten en alleen de winst als doel te nemen.. Dit is de eerste slechte kiem der speelzucht, die niet grondig genoeg kan onderdrukt worden. Leert men niet in zijn jeugd dezen hartstocht beteugelen, dan wordt men later een gokker en een dobbe laar, een verwoed speculant, of wat naam men ook aan zulk een slachtoffer geven wil. En het einde van zulk een leven, dat altijd in een koortsachtige, arbeidsschuwe opge wondenheid verloopt, is steeds geestelijke en maatschappelijke ondergang. Aanleiding tof deze beschouwing was voor ons het wetsvoorstel door de Neder landsche regeering dezer dagen ingediend tot afschaffing der Staatsloterij. De politieke kanten, welke aan deze zaak vastzitten, la ten wij voor wat ze zijn, die blijven in deze rubriek onbesproken. Maar onze christelijke minister heeft als motief voor zijn voorstel iets genoemd, wat onze aandacht wel moest trekken, n.m. de overweging, „dat het beteu gelen van dien speelhartstocht een open baar volksbelang is en dat de exploitatie van dien hartstocht, van overheidswege ver oordeeling verdient". Deze zin heeft mij aan het peinzen gezet. De Staatsloterij werd in 1885 ingesteld en er wordt jaarlijks onge veer zcs-en-een-halve ton aan verdiend. Dat is dus veertig jaar lang zoo doorgegaan en, ook als het voorstel van den minister wordt aangenomen tot zeer geleidelijke* al- schaffing van de Staatsloterij, dan zal die „exploitatie van den speelhartstocht door de overheid" nog heel vat jaren voortduren. In dié verloopen veertig jaar hebben wij nog heel wat christelijke regeeringen gehad met een groote meerderheid in de volksverte genwoordiging achter zich en in een tijd, dat de schatkist zes ton gouds heel wat beter kon missen dan thans.'Waarom heeft de overheid de exploitatie van den speelhartstocht niet veel eerder gestaakt en waarom scheidt ze ei nu bij de ontdekking van haar fout niet dadelijk radicaal mee uit? is een niet-poll- tieke leek geneigd te vragen Als ik daarop een niet-politiek antwoord moest geven,^fou het dit zijn: omdat nooit iemand het nemen van een lootje in de Staatsloterij als een speelhartstocht heeft aangezien. Wanneer ik daar dus nu opeens (nadat slechts in 1905 ééne zwakke poging tot afschaffing is be proefd) een minister met zulke zware argu menten tegen zie optornen, dan zou ik wanneer ik het mocht, maar het is mijn vak niet willen vragen: heer ministeris dezwe nieuwe aanval op de Staatsloterij niet meer 'n politieke dan 'n ethische stap? Wie zich op maakt om kwaad te bestrijden in deze zon dige wereld, moet altijd met het ergste be- beginnen. Wie 'n zeerob wil beschaven, moet beginnen hem zijn vloeken en zijn vuile taal af te leeren en laat hem voorloopig zijn don der en bliksem en zijn grove kwinkslagen be zigen. Dat is van later zorg. De Overheid, die niet belet, dat er aan de officieele beurzen in fondsen en termijnnoteeringen kapitalen ver dobbeld worden, maakt 'n eenigszins zonder lingen indruk, wanneer zij optrekt tegen het kansje, dat de werkman met drie-en-een- halven gulden waagt in de Staatsloterij. Hex is hetzelfde gebaar als van den puritein, die verbiedt om bij onschuldig kaartspel een pot je van enkele dubbeltjes en centen te maken, 't Is meer; afschaffing van de Staatsloterij is het dichtstoppen van een veiligheidsklep bij ons volk. Want de officieele loterij heeft in zijn systeem niets opwindends, sluit de mo gelijkheid van spelen boven zijn kracht uit, li» één woord, prikkel voor hartstocht is er niet in gelegen. Eu het groote voordeel bij dat onschuldige spel is de zekere waarborg te gen bedrog. Deze veiligheidsklep sluiten be- 'teekent opnieuw en in verhoogde mate uit lokken van particuliere ondernemingen, waarvan de Broekhuis-affaires tot onze na tionale schande ons tóch genoeg geleerd Hebben. Wij gelooven, dat op deze regeeringspo- ging het Fransche spreekwoord: qui trop embrasse mal étreint, wie te veel wil, be reikt hét tegengestelde, toepasselijk is. Laten wij ons volk eerst in menig andei opzicht uit zijn materialisme omhoog trekken en hef dan misschien ook nog ten slotte de Staatsloterij als een voor den staat minder gewenscht bedrijf ontnemen. Maar met de onthalzing van deze vrij onschuldige zaak in dezen tijd beginnen heeft veel van het ver bieden van limonade aan een dronkaard. HOMO SAPIENS. De veiligste belegging der Spaargelden is bij de (Nationale Spaarbank) BANKRISICO UITGESLOTEN (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m en Zaterdags van 59'A uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 Novembet des Dinsdags van 56lA uur n.m «S Zooals we reeds gemeld hebben, herdenkt Jan Kunis Vrijdag 23 Januari den dag, dat hij 25 jaar bij de weij. E. C. Rustman -in dienst is. Jan Kunis is bij allen, die wel eens in het café „De Gedienstige Boer" komen, bekend. Het is een prettige, gemoedelijke figuur, die zich nooit druk maakt over iets, altijd kalm blijft, een gezellig praatje weet te ma ken, maar ookgezellig zwijgt, als hij geen zin in praten heeft. En in zoo'n bui troffen wij hem juist aan, toen we hem naar aanleiding van zijn naderend jubileum eens in zijn werk gingen opzoeken, om hem eens iets uit de afgeloopen 25 jaar te hooren ver tellen. Maar daar wilde Kunis niet van hoo ren. Dat jubilé telde hij niet en over zich zelf wilde hij niet spreken. En hoe we ook praatten, Kunis was niet te vermurwen, hij liet niets los. Maar van andere vriendelijke zijde werden we in de gelegenheid gesteld, iets van hem te vermeiden. Kunis is in Tuitjehorn geboren en is thans 62 jaar oud. Dit geeft men den krassen man echter niet, men schat hem op 50 a 55 jaren, zeker niet hooger. Hij kwam reeds vroeg in de Haarlemmermeer te wonen en reeds op jeugdigen leeftijd bemoeide hij zich met paarden en andere dieren. Hij weet er dan ook mee om te springen als-de beste. Naar ons werd medegedeeld, is er in verren omtrek geen betere stalbaas te vinden. De moeilijkst te behandelen en onwilligste paarden is hij de baas. Als niemand er raad op weet, komt Jan Kunis er bij en de moei lijkste paarden-karweitjes knapt hij op. Zoo is het meermalen gebeurd in den tijd, dat de oude heer Rustman nog paarden op wei land stalde, dat Jan de paarden uit de sloot moest redden, die er in gevallen waren. Hij ging dan op den kant staan, pakte de voorpooten van een paard en met een krach- tigen ruk trok hij het dier op het droge, alsof hjl een nonti was. Zijn sterkte is Kunis nog al eens te pas gekomen. Zoo heeft zich d volgende vermakelijke geschi denis eei s afgespeeld. Er was bij Rustman een ezel gestald, welke zoo koppig was, als een ezel maar zijn kan. Hij beet ook en sloeg naar de paarden en toen dat Kunis begon te vervelen, nam hij den ezel*op en.... dpwde hem in een ledige regenton, waaruit hij eerst bevrijd werd, toen de eigenaar van den ezel kwam. Deze geschiedenis is in verren omtrek bekend geworden. Maar ook tegenover menscnen trad Kunis driest op, als dit noodig was. Zoo wilden twee bezoekers van het café elkaar eens te lijf gaan. Jan pakte elk hunner beet, plaatste zichzelf aan de korte zijde van het biljart en elk zijner gevangenen, die hij in vasten greep omkneld hield, aan een lange zijde en zeide „Ik laat jullie niet los, voor jullie tegen elkaar lachen." En hoewel beiden eerst erg kwaad waren, had Jan's maatregel toch succes, want ten slotte lachten zij en de twist was bijgelegd. Een ander maal waren er fietsen gestald. Kunis hoorde een jongen kerel zeggen „Denk je, dat ik dien dikken boer (daarmee v/as Kunis bedoeld) betaal En toen de jongen om zijn fiets kwam, nam „de dikke boer" hem bij een arm, gooide hem aan den overkant der straat en zei „Morgen krijg je je fiets. Loop maar naar huis." En de jongen moest naar Halfweg loopen. Kunis had zich op schitterende wijze gewroken. Geen wonder dan ook, dat Jan Kunis bekend is bij velen, vooral bij bezoekers van het café-Rustman. Hij „doktert" ook Zoo'n beetje over de dieren en helpt, waar hij kan. Ieder mag hem dan ook graag en wenscht hem bij zijn feest zeker toe, dat hij nog menig jaartje in „De Gedienstige Boer" werkzaam zal mogen zijn. I naris dat mooie, ronde sommetje van zeshonderd gulden, dat ik gisteren van den Hoofdredac tie ontvangen heb. Zeshonderd gulden is 'n boel geld, ofschoon slechts 'n druppel in het bodemlooze missie meer, maar in mij» porte- monaie maakt 't 'n goeden bodem, 'n Gra- tias aan den Redacteur voor zijn vriendelijk stukje van zoolang geleden 'n oproep aan de lezers van de „Brieven uit Borneo" voor de inschrijving en de last daaraan verbonden en voor de welwillende uitnoodiging om weer van de Nieuwe Haarlemsche Courant Borneo- briefschrijver te worden Ik hoop het waar te nemen. 'n Groote Gratias aan de lezers, die flink over de brug gekomen zijn alweer bewaar heid dat vele kleintjes 'n groote maken. Zoo- velen hebben gegeven en gegeven met liefde, sommigen zelfs hebben offers gebracht. Ik denk weer aan verschillenden zelfs H. M. (den Haag aan- 'n paar offertjes van Met bijzondere belangstelling zijn in en na de oorlogsjaren de up and downs ge volgd van de grond- en huizenprijzen. Hoe staat het daarmede, vroeg men ons een dezer dagen en, na hier en daar eens te hebben geneusd, kunnen wij mededeelen, dat vooral in Haarlem en vrij verre omge ving, de prijzen van landerijen en cultuur gronden niet aanzienlijk zijn gedaald Dat wil zeggen, dat de prijsverhooging van gedu rende den oorlog topprijzen uitgezonderd natuurlijk dat de prijsverhooging van grond zich vrijwel heeft gehandhaafd. In en rond de steden doet zich steeds sterker de behoefte aan grond gevoelen voor den huizenbouw. Men zie maar eens in de omgeving van Haarlem Schoter kwartier, Slachthuisbuurt hoeveel wei en bouwland door de huizenzee verzwol gen wordt. Het wegspoelen van die cul tuurgronden en de daarmede gepaard gaan de vermeerdering der stadsbevolking, die om meer voedsel vraagt, doet de vraag naar cultuurgrond toenemen. Ook de keer loonende bloembollenteelt vraagt naar grond. Het gevolg daarvan is, dat niet al leen de beschikbare teelgrond op prijs blijft, maar dat ook heel wat woeste grond vooral duingronden in exploitatie worden genomen. In de laatste tientallen jaren is er heel wat duingrond in bebouwing gekomen en wie bier voor het eerst na 21 jaar weer eens zou doortrekken, zou moeite hebben overal het landschapsbeeld van vroeger te herkennen. Met de prijzen van huizen staat 't eenigs zins anders. In en even na den oorlog wer den voor huizen ongekend hooge prijzen betaald. Dat was in den tijd, dat er niet alleen groote woningnood heerschte; maar M'n pijp is uitgegaan. Ik heb zitten mijme ren. Eenige oogenblikken terug was ik nog op Borneo onder mijn Doesoens, nu nog te Haar lem. Het laatste jaar ging als 'n film 60 we- I ken lang— mijn geestesoog voorbij. Een film i met blijde en droeve tooneelen, met felle licht en scherpe schaduwbeelden, met scher pe contrasten meer dan eens meer dan vlij mend. Mijn pijp rookt weer en ik zit 'n afscheids- woordje te potlooden aan mijn vele vrienden, aan de lezers van ONS dagblad Waarmee beginnen j Met 'n „trima kassi" zooais z% in Indië zeggen, met 'n woordje van dank, wat op Borneo onbekend is, doch niet bij een missio- dat er "ook grof-geld verdiend werd. Er M En U begrijpt me. Ja, natuurlijk vooP] wer(J q w gemaakt en de O W.'ers lie ten het geld rollen. Die tijden zijn voorbij. De malaise is ingetreden. Groote behuizin gen, die vroeger 60, 80 mille hebben opge bracht, maken nu dikwijls niet meer dan twee derden van dién prijs en heel dikwijls zijn ze onverkoopbaar. Onlangs het voor beeld is een uitzondering, maar toch wel aardig te verbalen, kwam een villa in veiling, die 6 ton gekost had en voor 50.000 werd opgehouden. Ook de prijzen van bescheidener huizen, in prijzen van 8000 tot ,1 20.000 zijn, vrij aanzienlijk; in prijs gedaald in vergelijking met de oorlogsprijzen niet alleep, maar ook in vergelnking met die van nog lateren tijd. Het schijnt dat in dit soort huizen langza merhand aanbod komt en men mag met eenige belar^fstelling afwachten van welken invloed het ontwerp grensregeling van Haarlem zal zijn op deze soort huizen, in dien niet het groote, maar het z.g. kleine plan 's ministers voorkeur verdient Een groote uittocht van middenstanders uit Haar- j lem zou daarvan wel eens het gevolg jongens die priester en missionaris wilden kunn€n ,ijn Li>6 erg is het nog niet met den worden ook aan anderen die de brieven- art,ejdersswonjngbouw Woningen, die door bus thuis vonden, 'n paar dagen geleden no*r arbeiders met 'n normaal inkomen t e beta- 4 Dinsdag 20 Januari a.s. wordt te Utrecht eene vergadering gehouden van de penning meesters der Rijkskieskringbesturen, waarbij ook de voorzitters dier besturen zijn uit- genoodigd. Deze vegadering, die door den penning meester van den Algemeenen Bond is op geroepen, zal gewijd zijn uitsluitend aan de bespreking der bondsfinanciën en alles wat daarmede in verband Staat, DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben in December 32.407.000 opgeleverd, zijde 1.592.000 minder dan in de laatste maand van 1923. De bate uit de rijwielbelasting brengt dit nadeelige verschil tot 1.546.000 terug., In het heele jaar 1924 waren de ontvangsten 431.926.000, of 3.060.500 meer. Telt men er de rijwielbelasting bij dan wordt de voor uitgang 8.360.600. De raming werd met nagenoeg 35 millioen overtroffen. Sociëteit „St. Bavo". rochie St. Elisabeth Lichtbeelden H. Stadsschouwburg Mijnheer Rechts neel 8 uur. Gem, Concertzaal. V. half 3 uur. Luxor-Theater. 8 uur. Collectanten Pa- en Barbara 8 uur Land 8 uur. Mevrouw Links en van het Schouwtoo- Leden-concert H. O. Bioscoopvoorstellingen Sociëteit „St. Bavo" Engelsche les voor Duitsche meisjes in Holland 8 uur A Capella Koor „Ons Genoegen" 8 uur Rerum Novarum Commissie 8 uur Commissie Arbeidsbeurs, Luxor-Theater. Bioscoopvoorst elljpgen 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fraq- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23. Telefoon 100 9. Alle werkdagen van 9 1/4 van 2654 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 8—9 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. R. K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8-10 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben TeL 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeth's Verbeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen# voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 1-^2. Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag half 89, Vrijdag half 89 2. Hagestraat 49, Woensdags half 89; Vrijdags half 89 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89 4. Klarenbeekstraat 60. Woensdags half 8 tot 9 uur De Zondag- en Nachtdiensten der Apotheken wordt deze week waargenomen door: de Fa. P.Th. A. van Rijn, KI, Houtweg 15. Tel. 10539; de Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 88. Telefoon 12495 en de Sfhoter- bosch-Apotheek, Rijksstraatweg 35. Tel. 12711. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij dé leden, te kennen aan het zwarte schild mqt wit kruis aan den huis gevel. R. K. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON L. O. Morgen-[Zondag)middag, van 3 tot 5 uur zal de R. K. School voor Buitengewoon La ger Onderwijs aan de Witte Heerenstraat no. 15 voor ouders en belangstellenden te bezichtigen zijn. De faillissementsaanvrage. Omtrent het faillissement van de Hanze bank in het bisdom Haarlem vernemen wij: De aanvraag van het faillissement ge schiedde te Den Haag, daar het hoofdkan toor der Hanzebank te Delft gevestigd is. Het bericht als zou de bank ten gevolge van bovengenoemde aanvragen een verzoek om surseance van betaling hebben ingediend is niet juist. Wel is aan de rechtbank ver zocht om haar beslissing uit te stellen tot na 23 Jan. Op dezen datum wordt de algemee ne vergadering gehouden. Op de algemeene vergadering van aandeel houders zal worden beslist of het bedrijf zal worden voortgezet. Op den weg naar Bennebroek werd een autobus, die kalm reed„ achterop gereden door een „Fordje", waarvan het achterwiel het voorwiel van de autobus pakte. Daar door week de autobus uit en kwam in aan raking met een langs den weg staand hek. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. „'n kleine onbekende" Aan U allen goede geefsters en gevers mijn oprechten, hartelijken dank, moge God het U vergelden Ik denk ook weer aan Piet, die bij me kwam om te vragen of hij mee mocht naar Borneo 'n twaalfjarig ventje durft„Een Hollandsche iongen met echt Hollandsch bloed." Ik denk aan velen, die vrienden geworden zijn, vrienden van de Missie en vrienden van mij Kan nooit kwaad Ik denk aan velen die mij geholpen hebben, geestelijken en leeken, die vriendelijk geweest zijn, die mij met gebed en daad bijgestaan hebben. Ik denk aai^ velen die ik ontmoet heb tot genoegen Ik denk aan hen, waar ik verwachting had en 't bij verwachten gebleven is. Maar nu heb ik geen tijd meer om te den ken Nog druk En 't is mij onmogelijk om velen die ik gaarne nog zou bezoeken, per soonlijk „gedag" te zeggen en daarom dan ook deze groet Nog een paar dagen in Haarlem, in Hol land en ,,'t is weer gebeurd." Gelukkig Dit jaar vacantie heeft me goed gedaan en met nieuwen moed en sterkte ga ik weer terug naar dat tropische pracht-ei- land, mef zijn interessante en goede bewoners; terug weer naar een harde en moeilijke missie, terug weer naar een leven van opoffering en zorgen, terug weer naar mijn lieve, koppen snellerige Dajakkers En graag ga ik weer Weest daarvan overtuigd. Graag ga ik weer ook omdat ik weet dat ik vele vrienden ge maakt heb, die voor me zullen bidden,, niet alleen gedurende de lange zeereis op z'n minst 35 dagen doch ook als ik weer „thuis" ben in mijn verder missieleven. Ik mag misschien even 'n openbaar geheim ver klappen. Een kaartje tweede klas van Rotter dam naar Singapore kost de luttele prijs van 875 gulden. En in Singapore ben ik nog niet thuis Zegt U nu" maar 'eres „potdikkie." Goede lezers, ik moet eindigen. Nogmaals hartelijk bedankt, allen en ieder moge de goede Schenker van alle goeds U zegenen, tijdelijk en geestelijk.Ik van mijn kant neem me voor om U nu en dan weer iets van me te laten weten in de N. H. Courant. Over tuigd van Uw belangstelling en gebed zullen we maar zeggen „tot ziens hierbovep." t. t. in het A- H. Hart. J. STAAL. Pr. Miss. Haarlem 16 Jan. 1925. De Arizona Express, groot sensationeel spoorwegdrama in zeven afdeelingen pardon, zeven „acten", dat draaien ze sedert gisteravond in het Luxor Theater af. En nu weet u het eigenlijk al wel, niet waar? Het is een van die bekende Ameri- kaansche, uiterst handig in elkaar gezette, buitengewoon spannende, en je nu en dan zoo'n lekkere rilling langs je rug bezorgende drama's, waarin een in razende vaart voort- stuivende expresstrein een wedren houdt met een auto waarin mannen van de auto in den trein en van den trein in de auto springen en vrouwen tijdens de woeste vaart worden overmeesterd en door de springende mannen worden meegesleurd. Een film, waar in de menschen elkaar zoo maar, alsof het niets is, uit de wagons gooien, zoodat ze len zijn, zijn er nog lang .niet te veel. Im mers woningen, waarvoor 8, 9 en 10 weekhuur gevraagd wordt, kan men bezwaarlijk als geschikt voor bewoning door arbeiders noteeren. Arbeiderswoningen moeten nog worden bijgebouwd, maar veel beter zal het zijn, indien eindelijk ons -denk beeld eens tot uitvoering komt en de huur prijzen van de vereenigingshuizen aanzien lijk worden verlaagd doordat het Rijk ein delijk eens het verlies neemt, dat er op den duur toch inzit. Langzamerhand komt daartoe de tijd, want steeds talrijker worden de gevallen van dubbel-bewoning in hui zen, die slechts voor één gezin zijn ge bouwd. Dit gebeurt omdat' de huur der huizen door één gezinshoofd niet meer is op te brengen. Opgave van; OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. langs den hoogen dijk hals over kop naar beneden rollen een film, waarin in een woest over ongebaande wegen voortstormen de auto zes vechtende mannen schieten dat het een aard heeft een film waarin een vrouw uit een met een 90 K.M. vaartje voortrijdende auto springt en ongedeerd op haar lakschoen tjes terecht komt, om dan haar tocht, naar de bevrijding van haar onschuldig ter dood veroordeelden broer voort te zetten op eet paard, dat ze in de buurt vindt een film waarin je een trein, die in volle vaart komt aanstormen, van een hoogen dijk naar bene den ziet rollen kortom, een film waarin veel griezeligs gebeurt, maar ook een film, waarin de onschuld overwint en de misdaad er het loodje bij legt. Gelukkig maar, want anders zou al die griezeligheid je toch onbevredigd laten. Dat er, behalve al dat vechten en jachten, al dat schieten en verongelukken, al dat deugd- beloonen en misdaad-bestraffen ook heel veel moois in te zien is, moois wat betreft natuurschoon, moois ook, wat aangaat de aankleeding van feestzalen en van de daarin feestende dames, spreekt bij een Amerikaan- sche film wel vanzelf, daar hoef ik dus niet nader over uit te wijden. Zoodat en dat is wel een deugd van deze film, er veel in is voor hen, die liefst iets moois zien en ook veel voor hen, bij wie de sensatie gaat boven alles. Sensatie het meest zeker, maar daar tegenover staat, dat de schoonheidzoekers voor hun tekort worden schadeloos gesteld door de natuuropnamen uit Bretagne, die aan de groote film voorafgaan, terwijl nog twee andere films in twee afdeelingen er voor zorgen, dat ook die derde categorie bioscoop-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1