De 8.1. ProrapnfeiHfe. Be Hanzehank. De eerste Aigemeene Vergadering, L Op Hoi. ♦Personalia. Ingebroken. Baden. Het Belastinginerk. Voor de „Stille Armen." Mia Pelienburg. Prentkunst. Lof voor doofstommen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. OSCAR SMIT'S BANK De grensregeling van Haarlem. Een lezing voor de vereeniging „Oost en West". MUZIEK. Een serie plechtigheden in de kerk van den H. Jozef. Loop der bevolking 1924. Dante Cursus. De staking aan de tram opgefieven. Personalia. TOONEEL. F. F. F. Fiihrhop. „Herwonnen Levenskracht." Statuten. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE' Radio OmfT6D, PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desvedangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Tel. 346S. Telegraphisch Weerbericht. BERICHT. Dagelijks worden abonnementen en advertenties (Vraag- en Aanbod advertenties vooral) ook aangeno men tan de hier onder vermelde bij kantoren P, van Odijk, Raadhuistraat 30, Heemstede. W Molenkamp. Overtonweg 7, Schoten. C! van der Vlugt, Pieter-Kies- straat 28. Haarlem. L. van Berkel. Burgwal 115, Haarlem. A. van Dijk, KI. Houtstraat 34. W. P. van Eekhout, Breestraat 30, Haarlem. C. J. Paauw, Koningstraat 11, Haarlem. J. Th. Elligeno Emostraat 1, Haarlem. H. Coebergh, Qed. Oude Gracht 74, Haarlem. P. F. Verhoogd, Leidschevaart 144, Haarlem. E. A. J. Doornbach, Leidsche. straat 46. Haarlem. Fa.- Zomer, Gen. Cronjéstraat 99, Haarlem. M. Overtoom, Assendelverstraat 40a rood. Natuurlijk worden' abonnementen en advertenties tevens aangenomen bij al onze agenten en bezorgers. DE ADMINISTRATIE. KERK EN SCHOOL. Kloosterinwijding. AAN ONZE WEEK-ABONNE'S. Wij verzoeken onze weekabonné's Ui ingend, de abonnementsgelden steeds bij vooruitbetaling DES MAANDAGS niet des Dinsdags ol nog later te voldoen. Het is voor onze bezorgers zeer lastig, wanneer de betaling der weekabonnements- gelden niet op tijd geschiedt. KUNST EN KENNIS. De Röntgenstralen. HET BS DE ERV&mMG VAN GEZAGHEBBENDE PERSOHEW DAT VAÜ APVERTENTIËN 'N SUGGESTIEVE WkRKSHG UaTGAAT I bezoekers, die het liefst maar lachen, hun? behoorlijke rrortie krijgen. F~ - pre :ima dus, dat elk wat wils gee iet o ieder der groepen toeschou- e s tc wat voor de andere groepen ho. .zaak is. Mooier kan het al niet. A. T. Behoudens de goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop op de in te dienen bestuurs- voordracht, en de Koninklijke goedkeuring op de Statuten, kan de R. K. Propaganda club thans als officieel opgericht beschouwd worden met een llC-tal leden, dat met be zielden ijver, de zich zelf opgeiegde taak, zoo uitmuntend mogelijk zal zien te vol brengen. Gisterenavond kwamen de leden in de groote' zaal van het gebouw St. Bavo bijeen. Met den Christelijken groet werd deze eerste vergadering door den tijdelijken voorzitter I den ZeerEerwaarden heer Pastoor H. C. J. Sondaal geopend, die tevens nog eens een 1 duidelijke uiteenzetting gaf van het doel en I streven van de R. K. Propagandaclub. Na eerst den HoogEerwaarden heer Deken L. A. A. M. Westerwoudt welkom geheeten te hebben, en een-warm woord van hulde ge sproken te hebben tot alle aanwezige leden die met zulk een ijver hun geheelen persoon gaven voor deze schoone zaak, wees de Zeer- Eerwaarde spr. nog even op de duidelijke, krachtige uiteenzetting van den Hoog Eerwaarden heer Deken den eersten keer ge geven, en waarin deze zoo overduidelijk heeft aangetoond, dat het een heilige plicht was om zijn mede m msche v o den eeuwigen ondergang te behoeden. En vooral in dezen tijd, nu door de Maatschappelijke ellende er zoovelen in vaak groote zorgen zitten, wordt vaak maar al te gauw gehoor gegeven aan de socialistische en communistische ge schriften, welke zoo rijkelijk worden" ver spreid, en waarvan de inhoud maar al te dik wijls op dien, door de zorgen, vaak weeken grond, van het menschelijk hart ingang /indt, tot onherstelbaar nadeel aan hun eeu wigheid. Als v/ij niet die menschen ter hulp nellen, aldus spr. dan zijn zij verloren door .-nze schuld. En de nood dringt. Wat is er alleen al niet op zedelijk gebied te doen, .-.ldus spr. om de zucht naar vermaak te kec- •en, en de bedorven lectuur, waarvoor m' n zich vaak schaamt, te verwijderen. We kun nen niet wachten, geen dag, zelfs geen uur, want er staan duizenden op het punt om hun geloof te verliezen. Met een heilig vuur bezield moeten we, in een zuivere spiritieele richting bij de menschen werken en dan zullen we zeker slagen. Na deze enthousiaste inleiding bracht de ZeerEerwaarde Voorzitter de volgende per sonen naar voren, om zitting te nemen in het Bestuur,van de R. K. Propagandaclub, Dit waren de heeren Mr. F. Vorstman, Dr. Th. Koot en J. P. H. Castricum, waarvan een, na goedkeuring der vergadering, door Z. D. H. den Bisschop benoemd zal worden, om het voorzitterschap te bekleeden, terwijl Se heeren C. T. Teilekamp en Fr. Pielage respectievelijk als penningmeester»en secre taris werden voorgedragen. Bij acclamatie .verd deze voordracht door de vergadering angenomen. Dit geschiedde eveneens bij het oorstel om den heer van Dijk tot vaandel drager te benoemen. Tot politiek leider werd :net aigemeene stemmen besloten den heer J. J. Brinkman te benoemen. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat ie Statuten zouden worden voorgelezen, doch dat het niet raadzaam werd geacht, om hierover in debat te treden, aangezien dat de aigemeene hoofdlijnen waren, waaraan door edere parocnieele afdeeling een reglement, naar gelang der gevoelde behoefte, kon wor den toegevoegd. Iedere Parochieele afdeeling, welke ieder een afzonderlijk bestuur, zal be zitten zal spoedig blijken, dat hoewel een zelfde doel beoogende, toch ieder afzonderlijk een aparten weg zal hebben te bewandelen, om het groote doel zooals dat in de statuten is vastgelegd, te bereiken. Daarom kan, aldus de Voorzitter, op deze vergade: i ïg niet in deb ;t worden getreden. Voor dat al diefinnes- ses van iedere afdeeling afzonderlijk zou zijn uitgezocht, zou er veel te veel tijd verstrijken, waardoor het thans aanwezige zijnde enthou siasme misschien aanmerkelijk zal verflau wen. Vervolgens wees spr. nog eens nadrukkelijk op het feit 'dat wie zich heeft voorgesteld een gemakkelij ;e taak op zich te hebben genomen, .zich deerlijk heeft vergist. Het zal veel, zeer veel inspanning kosten. Maar men moet het doen met een brandende liefde tot God, an ders zal men al nee! spoedig dien arbeid moe ten neerleggen.. Als wij beginnen met een bran dend enthousiasme en een ijver van den H. Franciscus Xaverius, dan zal men spoedig honderden en in dè toekomst duizenden zielen winnen. Spr. vroeg onverdeeld ver trouwen en medewerking voor het nieuwe bestuur, dat zonder eenig belang zijn zware taak zal verrichten en laat vooral niet de geest der critiek het werk ondermijnen. Deze bezielende woorden van den Voor zitter ontlokte een krachtig applaus van uit de vergadering. Overgegaan werd vervolgens tot voorle zing van de (reeds geheel gepubliceerde) sta tuten. Na de voorlezing gingen vanuit de verga dering stemmen op om art. 3 (doel) en 4 (middelen) in een meer vastere lijn wat na- de;: te omschrijven. De ZeerEerwaarde Heer Sondaal ant woordde hierop, dat, zooals reeds door hem was opgemerkt, deze statuten da hoofdlijnen aangaven, en het een onherstelbaar tijdver- iies zou beteekenen indien men na uitge- gebreidde discussies vooral de middelen (ar tikel 4) voor iedere pa ochieele afdeeling af zonderlijk ging vaststellen. Nu kan het naar het inzien van de afdeeling worden aange vuld. Vervolgens werd opgemerkt dat er zoo- velen in de meecing verkeeren dat de R. K. Propa gandaclub zich in hoofdzaak op sociaal cn politiek terrein zal gaan bewegen en men er daarom vanaf ziet om als lid toe te treden. De voorzitter antwoordt hierop, dat deze meening geheel en al onjuist is. Het doel betreft alleen het Geestelijk gebied, maar omdat zoo dikwijls de Sociale en politieke zaken hetzij direct of in-direct bij de betreffende personen oorzaak zijn van hun geestelijk verval, en tot hèt geestelijk verval in 't algemeen, is het noodig, dat deze bepaling wordt opgenomen. Het doel zelf is uitsluitend te arbeiden cp Godsdienstig terrein, doch hunnm (iet wel kunnenzij, die mede op scciaal en politiek gebied in boven omschreven vorm, werkzaam willen zijn, zich daarvoor speciaal opgeven. Op voorstel van het Bestuur wordt hierna ter verduidelijking met aigemeene stemmen artikel 3 (doel) als volgt gewijzigd „Art. 3. De Aigemeene R. K. Propaganda club stelt zich ten doel'het bevorderen van de kennis en de beoefening der Katholieke beginselen, bovenal op godsdienstig terrein en vervolgens cp scciaal en politiek gebied." De statuten worden, hierna aldus gewijzigd, g edgekeurd. Na nog een krachtige opwekking door den Voorzitter, werd de druk bezochte verga dering met den Christelijken groet gesloten. Terwijl de voerman v. O. zijn wagen en paard gisterenmiddag 4 uur even onbeheerd cp het Houtplein liet staan, schrok het paarcl I door het getoeter van een auto en sloeg op hol. In wilde vaart met den platten wagen i achter zich slingerend, ging het paard de I Dreef op en werd bij de Razepaierslaan dooi een paar flinke werklieden gegrepen en aan den inmiddels aangekomen verschrikten voer man teruggegeven. Trots den dichten mist is het geval wonderlijk goed r.fgeloopen. Onze- stadgenoot, de heer J. Hülscher, is benoemd als 1ste violist bij het muziekkorps aan boord, van een der schepen der Hoi: Amerika-lijn. Bij Kon. Besluit is aan den heer J. H. Sauveur, consulair agent van Frankrijk, te Haarlem, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Orde van St. Savj van Servië. Bij de politie alhier is aangifte gedaan, dat in den nacht van Donderdag .op Vrijdag is in gebroken in de sodafabriek aan den Spaarn- dammerweg. Men heeft zich toegang ver schaft door op het dak van de fabriek te klimmen, en een matglazen ruit te verwijde ren. Het geheele kantoor is doorzocht en een lessenaar is opengebroken Uitgezonderd een kistje sigaren van 50 stuks wordt er niets vermist. De recherche zoekt de daders, In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan den Koudenhorn 330 baden ge nomen, in dat aan den Schotersingel 1066 en in dat aan het Leidscheplein 849. Er is -Wederom aangifte gedaan van de ver- missing van een belastingmerk. Ingekomen is voor de „Stille Armen", het „overschot van een belastingfonds", groot 0,70. Onze ook in het buitenland zoo gevierde zangeres Mia Peltenbur-i, die kort geleden met enorm succes is opgetreden in de Achtste Sympbonie van Mahler in het Con certgebouw te Amsterdam, zal op Dinsdag 20 Januari in Diligentia te Den» Haag, op Maandag 26 Jan, in het Concertgebouw te Amsterdam en op Donderdag 29 Jan. in de Nutszaal te Rotterdam een Liederen-avond geven met medewerking van Hendrik An- driessen. Onder leiding van J, H. de Bois van hier, zal Woensdag 21 Januari in kunstzaal Pic- tura, Bazarsraat 20, den Haag, een veiling van prentkunst worden gehouden. Kijkdagen 18, 19 en 20 Januari. Morgen, om half 3 is er in het ziekenhuis „St. Johannes de Deo" Lof voor doofstom men, waarna predikatie. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken deelt mede, dat zij besloten heeft, met ingang van 1 Fe bruari 1925, geen gelden meer te heffen voor het teekenen van certificaten van oorsprong of het legaliseeren van handteekeningen. BOUWCREDSETEN KRU1SSTR. 9, TEL. 14306 B Zooals we gisteren reeds meldden, heeft de heer Simons, burgemeester van Haar- lemmerliede en Spaarnwou.de, onlangs een onderhoud gehad met den Minister van Bin- nenlandsche Zaken over de belangen van zijn gemeente in verband met annexatie- ontwerp voor Haarlem. Die besprekingen liepen over het feit, dat Haarlemmerlicde te klein zouworden, in dien er een sful: van afgenomen zou wor den. Het zal dan eei gemeente van 2500 inwoners zijn en die zal tusschen een groot- Amsterdam en een groot-Haarlem geen le vensvatbaarheid hebben, volgen^de meening van den heer Simons. Haarlemmerliede zal door die beide gemeenten worden doodge- rukt; zij zal geen enkele maatregel van' be- teekenis kunnen treffen, zij zal op geen en kel gebied iets kunnen deen, maar eenvou dig moeten voortbestaan zoo go?d als het gaan zal. Haariemmeiliede zou zich alleen met ge biedsuitbreiding van Haarlem kunnen ver eenigen, indien aan Haarlemmerliede werd toegevoegd het plattelandsgedeelte van de vroegere gemeente Sloten. Haarlemmerliede begrijpt ook, dat 't stads gedeelte van deze gemeente eigenlijk Haar lem en het kan er zich volkomen 'mede vereenigen, dat dit stadskwartier aan Haar lem toegevoegd wordt, maar het begrijpt niet, waarom het noodig is. dat men van de grens onzer gemeente nog 6 K.M. moet gaan om aan het bebouwde gedeelte van Am sterdam te komen. Dat gedeelte van 6 K.M. is geen stadsdeel, daarom kan dat zeer goed bij Haarlemmerliede worden gevoegd. Het gemeentebestuur van Haarlemmerliede blijft zich dan ook op het standpunt stellen, dat zijn verzet tegen de annexatie niet moet werden opgegeven, voor het hiervoor ge noemde gedeelte van voormalig Sloten aan zijn gemeente wordt toegevoegd. Gisterenavond werd in den Schouwburg aan den Jansweg, voor de afd. Haarlem van de vereeniging „Oost en West" een lezing gehouden over de „Boschnegers in Suri name." De voorzitter, opende de vergadering en heette namens het bestuur de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. zeide in zijn openingswoord o.m. dat deze lezing plaats had, om niet alleen be langstelling op te wekken voor onze Oost- Indische Koloniën, maar ook voor Onze West-Indische Koloniën. Nooit is er veel gedaan, volgens spreker in West-Indië, maar in den laatsten tijd wordt er toch al meer ge daan. Het vorig jaar was er reeds een film afgedraaid, die veel te zien gaf van Suriname. Hierna werd het woord verleend aan den heer J. F. E. Einaar, inwoner van Suriname, die de lezing Zou houden en deze zou ver duidelijken met lichtbeelden. De heer Einaar vertelde hoe hij op mid delen zocht, om propaganda te maken voor het land waaruit hij was voortgekomen. Spr. schetste de Verdrukking door de Engel- schen, een paar eeuwen geleden. Suriname ligt aan de Noord-Oostkust van Zuid-Amerika. Engeland veroverde in 1667 dit land tijdens de 2e Engelsciie oorlog, doch na het sluiten van de vrede van Breda werd Suriname v/eer aan Nederland toege wezen en kreeg Engeland, Nieuw-Neder- land, thans New-York. Met sprekende cij fers werd het uitvoeren van suiker getoond, waaruit wel bleek, welke waarde dit land voqï ons heeft. In 1786 waren er ongeveer 150 suikerplantages, verscheidene bloeiende ka toenplantages, cacao-plantages, enz. On geveer in 1712 werden deze gesticht dooreen familie van Gouverneur van Zonnesteek. Suriname is een kolonie, waar Nederland schatten haalde. De haven van Paramaribo is een toonbeeld van bloei. In 1863 werd de slavernij afge schaft en kon men niet meer arbeidskrachten krijgen zonder betaling. Hiermede kwam meteen de terugslag. De negers werden aan gevoerd uit Afrika in schepen met kleine ruimen, waar het menschelijk vee, de grootste martelingen en ontberingen moest lijden, Onmiddellijk na aankomst namen velen de vlucht naar de oerwouden. In 1712 vormde zich een reuzenmacht van „Wegloopers" die driester gingen optreden. Vele plantages werden aangevallen en zij namen hen, die niet mee wilden doen naar de oerwouden. In 1750 werden de eerste wetten uitgevaar digd van regeeringswege tegen „Weglpo- pers" o.m. bedrijging met doodstraf. Noch wetten, noch bedreigingen, noch troepen, slaagden er in om verbetering te brengen. Het aantal „Wegioopers" groeide steeds aan, en die zich later bij elkaar aansloten. Ten slotte werden, er verschillende stammen gevormd. In 1761 werd een overeenkomst gesloten met de regeering. In 1774 gingen de woeste Bonn negers over de rivier en vestig den zich aan den Franschen Kant. Met de afschaffing van de slavernij in 1863 konden zich de opperhoofden onderling vestigen op een door den gouverneur aangewezen plaats. De lezing werd nog verduidelijkt door een fraaie serie lichtbeelden. O. m. werden nog besproken de godsdienstige en geestelijke belangen van de boschnegers. De zeer interessante lezing werd aange hoord door een tamelijk bezette zaal. Er waren o.m. zeer V§el leerlingen aanwezig van H.B.S., Lyceum en Gymnasia, zoodat deze lezing ook niet ziin leerzamen invloed zal missen. DIE JAHRESZEITEN. Met de uitvoering van Haydn's werk heeft de dirigent Evert Cornells een in velerlei opzicht belangrijk werk gedaan. Het opmer kelijkst is wel dat deze apostel der moderne toonkunst zijn keus' liet vallen op een werk dat geheel buiten het kader ligt der jonge muziek. Wij twijfelden dan ook niet of met deze keus zou hij een bijzondere bedoeling hebben. Deze meening is door de uitvoering van Vrijdagavond bewaarheid. Zonder in 't algemeen te willen afdingen op de vele uitvoeringen die wij in Haarlem en elders hoorden van Die Jahreszeiten, hebben wij toch zelden de verrukking dezer altijd jonge muziek zoo sterk gevoeld als ditmaal op de plaats waar het koor het „Sei nun Gnadig" inzet. De daaraan voorafgaande aria „Schcn eilet froh der Ackersmann" (op de generale repetitie deed 't orkest te gewichtig, was 't tempo niet elastisch genoeg), was hiertoe een prachtige inleiding. Het koor dat in afwisseling met de sopraansoliste het Freu- denlied zingt „O wie lieblich ist der Anblick", was hier prachtig van dynamiek. Een uit voering die bij deze sopraan-aria, dezen kooropzet geen hoogtepunt Aanwijst, geen huivering van verrukking wekt, kan men mislukt noemen. Hoe prachtig ook van ver zorging, hoe goed van stemmateriaal een koor, mag zijn zoo, men op deze plaats zich niet heel en al gewennen geeft, zal de rest der uitvoering, geen buitengewone emoties meer wekken en de apotheose dezer schoonheid, als het koor losbreekt in het „Ewiger, mach tiger gütiger Gott" is steeds voor mij de meest stellige waardebepaling eener Jahres- zeiten-uitvoering. Welnu, deze plaats was als een evocatie. Verder was „der betrunkene Chor" (Juchhé, der Weia ist da) een sterk staal van uithoudingsvermogen, het orkest wekte in weerwil der eenvoudige harmonieën den in druk van een Berlioz-bachanaal. Vonden we op de groote repetitie 't orkest al te zeer op den voorgrond treden, in de uit voering van gisteren klonk alles veel meer in evenwicht tot het koor en tot den geest der eenvoudige muziek. Daar waren opmerke lijke dingen. Zoo werkte een enkel pauken- tremolando tusschen de seccó-recitatieven (door Phons Dusch met distinctie aan den vleugel verzorgd) hier sterk suggestief jammer dat bij „In bangen Annung stockt das Leben der Natur" het strijkers-pizzicato niet accurater was. Ook ontgaat het ons, waarom in 't Jachtkoor, om een vogeltje neer te leggen, houwitsers worden gebruikt. Overigens waren er groote verbeteringen ten opzichte der voorgaande repetitie. Zoo klonk het orkest bij 't recitatief „Wilkommen jetzt, o dunkier Haiti veel meer in eenheid met den zang, en onderling in betere verhou ding. Daarentegen maakte het „Erocküttert wankt die Erde" op de generale repetitie een meer Beethovenschen indruk. Wij moeten ons sterk bekorten, willen wij de uitvoering als geheel releveercn- Kostelijk was Mia Peltenburg in haar lied „Ein M ad- cnen das auf Ehren hielt", en in 't vooraf gaande „Drille fein ein F adelein" (geniaal, die altviolen). Door haar warme enthousiaste zingen kwam de levenwekkende blijheid dezer muziek in „verjungte Gestalt", maar ook Jac. van Kempen met zijn uitnemende vaardigheid en distinctie bracht mede deze uitvoering op hoog plan. Caro's zang, nobel als steeds, wekte mooie slothe innering in zijn „erblicke hier, beshörter Mensch". Onze bemerkingen over het koor, hoe interessant wellicht voor de koorzangers en zangeressen, kunnen wij hier wegens plaats ruimte, niet detailleeren. Tegenovêr den mooi geregistreerden klank der sopranen bleven de alten vaak al te zeer op den achter grond en werkte het orkest hier nivellee- rend. Er was in de zaal veel ambitie voor de ver richtingen van koor en orkest over de fasci- neerende leiding van Evert Cornells. J. G. K. BE 9 WOENSDAGEN VAN DEN H. JOSEPH. Naar wij vernemen /uilen in de St. Jo- sephkerk dit jaar de 9 Woensdagen ter eerc van dén H. Joseph en Voedstervader des Heeren met groeten luister worden gevierd. De eerste der 9 Woensdagen vangt aan op 21 Januari a.s. Des morgens om 6 uur een stille H. Mis; om 7 uur de gezongen H. Mis en om 8 urn en half 10 twee stille H. Missen. Vóór en na iedere II. Mis zal de H. Communie wor den uitgereikt. Des avonds 8uur plechtig Lof, waaron der door verschillende Eerw. heeren Kape laans der stad Haarlem de lof en glarie van den H. Joseph zal worden verkondigd. In dezen tiid is de H. Joseph het voor beeld bij uitstek voor het Roomsche gezin, voor den Roomschen werkman, voor den Roomschen huisvader in het bijzonder. Moge de H. Mis om 6 uur t.er eere van den H Joseph doer veel werklieden bijge woond v/orden en' velen hunner tot de H. Tafel naderen. De ouders, zuchtend onder de zorgen van het huisgezin, bedrukt over de' toekomst hunner kinderen, mogen zich wel herinne ren, dat deze novene uitnemend geschikt is, om hun gezin geestelijk te bewaren en te verheffen. Mogen als in vroegere jaren de St. Jo- seph-vereerders, die têr H. Communie gaan en de plechtigheid bijwonen, het getal der „ndere jaren verre overtreffen. In den loop van het jaar 1924 werden er te Haarlem geboren 873 m„ 798 vr. is 1671 personen. Hier geboren, niet tot de bevol king behoorend 64 m., 54 vr. is 118 perso nen. Elders geboren, wel tot de bevolking behoorend 15 m., 3 vr. is 18 per. De bevol king is dus in totaal door geboorten ver meerderd met 824 m., 747 vr. is 1571 pers. In deze gemeente overleden zijn 492 m., 492 vr. is 984 pers. Hier overleden, doch niet tot de bevolking behoorend 132 m., Ill vr, is 243 pers. Elders overleden, doch wel tot de bevolking behoorend 15 m., 11 vr. is 26 pers. Door sterften is dus de be volking verminderd met 375 m., 392 vr. is 767 pers. Er valt dus in totaal een ver meerdering te constateeren van 449 'm., 365 vr. is 804 pers In 1924 vestigden zich 2733 m„ 3593 vr. is 6326 pers. en vertrokken er 3309 m,, 3918 vr. is 7227 pers., gevende dus een vermin dering van 576 m., 325 vr. is totaal 901 pers. In totaal is de bevolking dus verminderd met 97 personen. Blijkens het Provinciaal Blad van Noord holland jio. 26 van 1924, bestond de bevol king op 31 December 1923 uit) 38138 m„ 42414 vr is 80552 pers. Zij verminderde met 127 m., en vermeerderde met 30 v., zoodat dus op 31 December 1924 de bevolking bestaat uit: 38011 m., 42444 v., is totaal 80455 p'ersonen Onder auspiciën der R.K. Openbare Leeszaal alhier zal mevr. Ellen Russe op de Maandagen 26 Jan., 2 Febr., 9 Febr. en 23 Febr. in de R.K. Openbare Leeszaal tel kens des avonds te 8 uur een cursus geven ever D.,nte. Op de 4 achtereenvolgende lessen, zul len de volgende ppnten worden behandeld: 1. Dante's tijd De Beatrice-figuur. 2. Dante's leven na den dood van Beatrice. 3. Dante's Louteringsjaren. 4 Beatrice als hemelsche geliefde en gids Op alle lessen zullen voordrachten wor den gehouden uit „Vita Nuova", o£ uit ,,Di- yina Comedia" De kaarten voor dezen Cursus zijn ver krijgbaar aan de R.K. Leeszaal Jansstraat 49.' De staking aan het tramtraject is heden opgeheven In een Donderdagmorgen gehouden ver gadering is besloten het werk te hervatten. Een aantal belhamels mogen evenwel niet meer aan den arbeid, gaan. Den 4en Februari, 1925, herdenkt de heer Jac. de Graaf, den dag, waarop hij vóór 25-jaren in dienst trad bij de firma A, F. Kremer, Koffie- en Theehandel, alhier, De Wrekende God, detective-spel in vier bedrijven door D. Rawde, Theater Odeon. De wereld wordt overstroomd door de tective-verhalen, het eene al fantastischer, gedurfder of onwaarschijnlijker dan het an dere. Een genre, dat bij den doorsnee-lezer in den smaak valt Vooral Amerika heeft een verbijsterende productie^ van dit arti kel, dat daar bij tienduizenden op de markt wordt geworpen en vertaald hier en elders wórdt ingevoe.rd. Dit vooropstellend, vraagt men zich af, of er op dit gebied nog iets kan worden gegeven, dat verrast door spannende ver wikkeling en in opzet en uitwerking zoo danig is, dat de grenzen der waarschijnlijk heid niet worden overschreden. Dat is wel de grootste verdienste van dit stuk, dat gis terenavond voor een goed bezete zaal in den Stadsschouwburg ging en door het pu bliek wel gewaardeerd werd, Mr. Kingstone (Nico de Jong) de man van Scotland Yard, draagt door zijn krach tig spel, zijn vastberadenheid dit vierbedrij- vige stuk en blijkt alle deugden te bezit ten, waarover een goed detective moet be schikken. Het is heusch niet zoo simpel om uit een spijskaart van de Cunard-line af te leiden, dat degene, die deze kaart verloren heeft, ten eerste een man is en wel een lste klas passagier, ten tweede slank, ver der intelligent en eenigszins beschaafd. Dit alles met mathematische zekerheid te kun nen vaststellen, is het werk van den de tective. In het kort is de inhoud deze. Tijdens een soiree op Highhill's Castle gebeuren er onverklaarbare dingen. Verschillende gasten worden bestolen, zonder dat iemand er iets van merkt en zonder dat ook maar eenigszins kan worden vastgesteld, wie de dader is Bovendien stort Lord' Henry Wul- tonshire (Dick van Veen) na een doods kreet te hebben uitgestooten, zielloos op den diiwn neer, vóór het beeld van den afgod, met het moordend wapen tusschen zijn jaspanden. J De .verdenking valt op Maikaffo, die blij kens een opgevraagde lijst inderdaad tot de eersté klas passagiers van de binnen gekomen boot der Cunard Line behoorde en op Highhill Castle aan den eigenaar op den avond der soirée inlichtingen vroeg omtrent den vermoorden lord. Maar voordien zijn verschillende perso nen uit het gezelschap aan een scherp ver hoor onderworpen en aan het einde van het derde bedrijf is Mr Kingstone zoo ver ge vorderd met zijn onderzoek, dat het nog steeds in het duister ligt, wie de eigenlijke schuldige is, die eerst in het laatste bedrijf ontmaskerd wordt Want Maikaffo (Cees Laseur) ging vrij uit in deze geheimzinnige zaak. Dat was Mr Kingstone overtuigend gebleken, toen hij hem bij zijn herhaald bezoek in het nachtelijk uur overviel, terwijl hij Highhill Castle binnendringt, met de bedoeling de robijn in de oogholte van het afgodsbeeld te nlaftsen. hef eenige wat van het beeld was achtergebleven, toen het door Lord Henry Wilonshire in Miabe werd geroofd Maikaffo vertelt dan Kingstone alle bij zonderheden aan dezen diefstal verbonden en bij dit verhaal blijkt, dat deze Afrikaan •^een hoog idee heeft »an de Wcstersche betchaving en de aanraking daarmee heeft hem alleen doen kennismaken met dieven en rtioordenaars. In hef laatste bedrijf wordt de ware schuldige eerst ontmaskerd, die njemand anders blijkt te zijn dan sir Robert High hill, die lord Wultonshire vermoordde, om dat de sympathie, die hij voor Mabelly, zijn aangenomen kind, toonde, hem een doorn in het oog was. Nafcst Mr, Kingstone verdienen vermel ding'Mabelly Highhill (Minny ten Hove), die in baar spel al het kinderlijke wist te leggen, dat haar rol vereischte en daarbij uitmuntend werd geassisteerd door lord Ce cil Fólk'ngjiam. Aan bet eind blijkt, dat er behalve een wrekende god ook nog een verzoenende god was die twee harten ver- eeni<t:' De Duchers of Kant'ngmark fGusta de VosPoolman) had gelukkige momenten in haat dankbare rol. i Op de aigemeene begraafplaats aan den Schotcrweg, werd hedenochtend ter aarde I besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer F. F, F. Führhop, in leven gepens. kap. van het Ned.-O. Indische lege/ en oud burgemeester der gemeente Schoten. Onder de aanwezigen, die bij de begrafe nis tegenwoordig waren bevonden zich: De heer J N. J. E. Heerkens Thijssen, waar nemend burgemeester van Schoten, de heer S. de Haaff van Dorsser, waarnemend secre taris der gem. Schoten, de heer C. C, Wolff, wethouder, verschillende raadsleden en oud-secretaris der gemeente Schoten, de heer de Jong, verscheidene ambtenaren en hoofden van takken van dienst. Verschillende kransen, waarvan een van de gemeente Schoten, dekten de baar. Op verzoek van de familie werd aan de groeve niet gesproken. Een zoon va-n den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Er is geen enkele liefdadige instelling, of wij timmeren aan een weg, met bet doel gel den in te zamelen. Zoo denkt de Ver eeniging Herwonnen Levenskracht' er ook over. .Bij elke gelegenheid, die zich daarvoor biedt, kon men deze vereeniging, die het doel nastreeft, de levenskracht, aan hen, die snakken naar gezondheid terug te schenken) door middel van Huis er Sanatoriumverple- ging, met een „Collecte" vinden. Zoo ook j.l. Donderdagavond bleek weer, dat Herwonnen Levenskracht in het kantoortje van de Bouw- vereeniging St. Bavo, mobiel was. Trouwens lederen Zaterdagavond, kan men dit consta teeren, doordat op de plaats van huurbeta ling, een busje geplaatst wordt voor de ver pleging van Herw, Levenskr, Geen enkele maakt ontbreekt het busje. De heer v Zegge len zal er wel vooi zorg dragen dat het tel kens op de juiste plaats staat Wie volgt dat voorbeeld, om ook een busje van Herw, Le venskracht te plaatsen? Vele kleintjes ma ken een groot, en dat blijkt uit de op brengst van dat busje Gisteravond is dit in tegenwoordigheid van het bestuur geopend en de opbrengst was bijna t 30.Een prachtig resultaat! Het bestuur brengt aan allen die geofferd hebben hartelijk dank Ook ontving het bestuur vaneen klein feest- avondje een bedrag van 3.70. Het bestuur kan zich nu en dan, wel eens verheugen in een gift, die zij ontvangt, doch iederen dag komt zulks niet voor Dezer dagen ontving zij twee giften van één gulden. Bravo! Het jaar 1925 begint goed voor Herwonnen Levens kracht Als het zoo door gaat, zal zeer zeker meer gedaan kunnen worden voor de lij- 'mdc menschheid. De „Staatscourant' bevat de statuten van den Nederlandschen Bond voor Kraamver- zorging, alhier. In zake het bericht van htet faillissement vernemen we nader, dat door de Hoofddirec tie der Bank geen bevel gegeven is tot staking der betalingen. Wel regelt élk kan toor, dus ook Haarlem, de betalingen naar behoefte Het kantoor te Haarlem heeft aan dege nen, d1/ in vrij grooten getale hedenmor gen de gelden opeischten, het verzoek ge richt daarmede te wachten tot na de aan deelhoudersvergadering. 4 Pluimveetentoonsfellmg, Heden en morgen wordt in het R. K. Vereenigingsge- bouw aan den Heerenweg een Pluimveeten toonstelling gehouden door de Heemsteed- sche Pluimvee- en Konijnenvsreeniging „De Eendracht". De groote tooneelzaal biedt thans een buitengewonen aanblik, door de lange rijen van kooien waarin ,een grodle verscheidenheid van pluimvee is tentoon gesteld.De uitgebreide inzendingen moeten voor den liefhebber, maar ook voor anderen, zeer interessant zijn en men zal een gang naar het Vcreenigingsgebouw later zeker niet betreuren. Wij hebben er al reeds een kijkje genomen; het is interessant naar dat levendige goedje te kijken, waaronderbe langwekkende exemplaren waren, die ons, in weerwil van het feit, dat het avondrood den hemel kleurde, met triomphantelijk ge- kraai begroetten. Als een bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat zich bij deze tentoonstelling een kip bevindt, die den eerbiedwaardigen' ouderdom van 13 jaar bereikt heeft en in figuurlijken en letterlijken zin dus een „taaie". Zij bezit natuurlijk 'een belangrijken „staat van dienst" maar heeft dezen nog niet beëindigd, want ze legt nog altijd. Hieronder volgen de voornaamste prijzen: Eereprijzen. Afd, I. Hoenders, een beker, gew, door Nunnink, Afd, II. Dwerghoendërs, een beker gew. door H. van Dort, Afd. V, Konijnen, een bekér, gew. door v. d. Eem. Afd. V. Konijnen, een suikervaas met schep, gew. door v. d. Eem. Alle voor 't hoogst aantal punten twee maal te winnen bekers 1 maal gewonnen door K Misset, afd, I; H. \!l, v. Dort, afd. II; J. v. d.Eem, afd. V en V (Handgraaf V suikervaas). Afd. VI sierduiven, verz. med. voor 't hoogst aantal punten, A. de Wilde. Afd. VII en VIII postduiven, schoonheids klasse en vliegklasse voer 't hoogst aantal, punten, verz. med., A. Timmermans, Een zilveren med, voor mooiste haan of hen, lezers „Avicultura" of de Kleinveeteelt van „Avicultura", J. J. Opten. Een med. voor mooiste haan of hen, id. Een med. voor mooiste rëm of voedster, A. van Iperen. Keurmeesters waren de heeren: L. A, y. d. Berg Jr., Leeuwarden, hoenders; G, Ja cobs, Utrecht, konijnen; J. C. Philippo, Haarlem, sierduiven; Heerschop, Haarlem, postduiven. ZATERDAG 17 en ZONBA" j 'ari. Radio Paris 1780 M. Zaterdag 9.20 u. Gala concert met mede werking van artisten van Parijsche Theaters en concerten. Zondag 1.05 u. Tzigane orkest 5.05 u. concert 9.20 Radio allerlei. EifieHoren 2650 M. beide dagen te 6.20 u. concert en voordracht CSie'msford 1600 M. Zaterdag 9.20, u, concert 9.50 u. tijdsein daarna korte lezing gevolgd door de Jazzband van het Savoy Hotel, Zondag 3.20 u. concert 8.50 u. kerk dienst 9.20 u, concert, zang en voor dracht. Brussel 265 M. beide dagen voordracht en concert te 8.35 u. (Zondag ook te 5.20 u.). Halvers. Draadl, Omroep 1050 M. 8 u. concert. Medegedeeld door het Kon Ned Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar -waarnemingen in den morgen v:n )7 Januari Hoogste barometerstand 780.9 m.M., te Frankfort en Muenchen, Laagste barometerstand 736.0 m.M., te Rfcijkjavik Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 Januari: Zwakke tot matigen zuidoostelijke taf zuidwestelijken wind, nevelig of betrokken, wellicht later opklarend, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. Te Malden bij Nijmegen is door den Z.Eerw. heer pastoor geasisteert door den Z.Eerw. pater Kaarsgaren, overste op Brak- kensteyn, plechtig ingewijd het nieuwe klooster mét school der Eerw! Zusters Pe nitenten Recollectinen, Verschillende bui-gerlijke autoriteiten woonden de pechtigheid bij. De ZeerEerw, heer pastoor wenschte de Zusters geluk met dit nieuwe klooster. Ook de burgemeester van Heumen en Malden gaf uiting aan zijn bijzondere be langstelling, Drie Zweedsche geleerden, Prof. M. Sieg. bahn van Upsala, A. Larssbn, civiel-inge- nieur en I. Waller, zijn er in geslaagd de straalbreking der Röntgenstralen te verbe teren, een wetenschappelijk probleem, dal heeft beziggehouden De Zweedsche experi- reeds langen tijd de mannen der wetenschap menten toór-en aan, dat deze straalbreking analoog is met die van gewoon licht, hoewel de toonladder van de Röntgenstralen ver scheiden octaven hooger is. Het is niet on waarschijnlijk dat deze-uitvinding een nieuw licht zal werpen op de structuur der atomen. Maak van deze wetenschap georuik en breng door het adverteeren in de Nieuwe Haarlemsche Courent Uw artikelen onder de aandacht van het publiek

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2