j PET1ÜD=: JfilEUWS De moord aan den Overtoom te Amsterdam. Jammerlijk verbrand. De jacht op een rywieldief. Ernstig ongeluk. Brandstichting in een post kantoor. Ontrouw postbeambte? De onbewaakte overwegen. Branden. Pensioenbijdragen. De onbewaakte overwegen. LUCHTVERKEER. Koolhovens nieuwe verkeers vliegtuig. ORDE EN ARBEID. RECHTSZAKEN. KERK EN SCHOOL. LANDB. EN VISSCHERIJ Een tekort. T abak. HALFWEG HOOFDDORP. VELSEN. VELSEROORD. SPAARNDAM. IJMUIDEN. SCHOTEN (dorp). ORDE EN ARBEID. Werkloosheidsverzekering. LAATSTE NIEUWS. Weer een Britsche scheepsbouw order in Nederland geplaatst. De Newa overstroomd. Amerika en de Sovjets. Polen en Danzig. Het onderzoek inzake den aan den Over toom gepleegden moord op den oliehandela.u Busch is nog steeds in vollen gang. Het wordt thans geleid door den rechter-commissaris, mr. Dons. wien dagelijks door den chef der centrale recherche, den heer Pateen, nieuwe getuigen worden toegevoerd. Hun verklarin gen hebben tot nu toe geen positief resultaat in de zaak opgeleverd in zien zien, dat men reeds aan het einde der instructie zou zijn. Maar iedefe nieuwe aanwijzing waarover justitie en politie de beschikking verkrijgen .vormt als het ware een schakel in de keten van het onderzoek. Van niet geringe waarde blijken geweest te zijn de verklaringen van de betonwerkers, die indertijd bij den bouw der perceelen Overtoom 23 en 25 zijn werk zaam geweest. De optsporing dezer werklie den was niet gemakkelijk, Het naar hen via de rijksverzekeringsbank ingestelde onder zoek leverde geen resultaat op, omdat de zaam geweest. De opsporing dezer werklie den moesten voorkomen en welke men on der berusting der bank veronderstelde reeds j vernietigd waren. Daarbij kwam nog, dat de thans zich in arrest bevindende verdachte v. M. als aannemer zelf den bouw der genoem de perceelen aan den Overtoom heeft geleid en uitgevoerd en zijn administratie ook wei nig licht verschafte. ^it aannemerskringen wordt nog vernomen, dat men zich indertijd bij den aanvang van den bouw der perceelen aan den Overtoom er niet weinig over verwonderd heeft op de schutting van het bouwwerk te lezen, dat 't werd uitgevoerd door de sedert 1740 be staande aannemersfirma Van Minne, waar aan niemand tot dan gehoord had. Deze fir ma Van Minne schijnt een creatie van den aangehoudene v. M. te zijn geweest. Uit de verklaringen dezer betonwerkers is wel ko men vast te staan, dat de betonnen zinkpui en plaat waaronder de kist, welke het lijk van Busch bevatte, gevonden werd, daar niet gemaakt zijn met het opzettelijk doel om de ontdekking van het lijk moeilijker te maken. Plaat en zinkput pasten in het plan der ver bouwing van den als garage bestemden ach- terbouw tot zeepfabriek. In den betonvleei der garage was een gat gehakt om den zink put te storten; daarvan is door den moorde naar van Busch gebruik gemaakt om de kist met het lijk er in te doen verdwijnen. Den dag na den moord werd de betonplaat dooi de onwetende werklieden op de met aarde bedekte kist gestort. Het is de politie nog niet gelukt nader contact te krijgen met den anonymus, die haar de juiste plek waar het lijk verborgen was, mededeelde. Deze persoon zou het on derzoek natuurlijk een stuk verder kunnen brengen. De politie hoopt echter, dat hij zien alsnog aan haar zal bekend zal maken. De Tel. schrijft nog: Wij vernemen, dat de verdachte Muylwijk zich in 1920 van den Overtoom te Egmond aan Zee vèstigde en hebben daarom aldaar nadere gegevens ove» hem ingewonnen. Ons bleek, dat hij zich 20 September 1920 te Egmond aan Zee als bouwkundige iiet inschrijven en dat hij vandaar 24 September 1921 weer naar Amsterdam vertrok. M., die op het eerste gezicht een dommen, maar soliden indruk maakte, bewees ook in Egmond aan Zee zijn talenten, om kapitaal krachtige menschen in ondernemingen te be trekken, te volvoeren. Te" Egmond kocht hij voor 30.000 aan duinterrein voor het aanleggen van een villa park. Voor het egaliseeren van het terrein werd 70.000 uitgegeven. Een plan voor het bouwen van een groot hotel en een aantai villa's werd ontworpen. De werkzaamheden op de terreinen werden in den winter van 1921 op 1922 uitgevoerd, wat de werkloos heidsvoorziening in Egmond aan Zee zeer ten goede kwam. Het kapitaal bleek niet toereikend en het gelukte niet nieuw kapitaal in de onderne ming te verkrijgen, zoodat de werkzaamhe den werden stopgezet. M. geraakte in proces met den geldschieter, waarbij M. zich als bij zonder handig deed kennen. Tijdens het werk ontving M. herhaalde ma len bezoek van een juffrouw. Tot den op zichter, den te Egmond aan Zee woonachti gen B. Medik, die deze bezoeken in de in de duinen staande keet wat vreemd vond, zeide M., dat de juffrouw de echtgenoote was van een vroegeren metselaar, die naar Transvaal was vertrokken en dat zij dus allen tijd had om van Amsterdam naar Egmond te komen. Men vermoedde, dat de juffrouw geregeld om geld kwam en achtte het niet uitgeslo ten, dat de door de politie ontvangen ano nieme brief van haar afkomstig is, aange zien Muylwijk thans niet meer in staat was te betalen. Is deze veronderstelling juist, dan zou hier sprake zijn van den betonwerker, die Muyl wijk bij zijn luguber werk behulpzaam is geweest. De Amsterdamsche recherche, die gisteren te Egmond aan Zee Medik hierover hoorde, zet thans in deze richting het onderzoek 'voort. Nader meldt het blad: Er kan thans met stelligheid worden mede gedeeld, dat de anonieme brief niet terstond bij de Centrale Recherche is terecht geko men, maar gezonden is $an iemand, die Muyl wijk persoonlijk kende. Deze persoon heeft hem naar het hoofdbureau gebracht en naar aanleiding hiervan heeft de commissaris zijn uitgebreid onderzoek ingesteld. Deze briet is zeer waarschijnlijk door denzelfden man opgesteld, die het schrijven aan de Haagsc'ne recherche, vijf maanden geleden, zond. Wie de geheimzinnige briefschrijver ts, heeft men tot dusverre nog niet kunnen ont dekken. De beide bouwvakarbeiders, E. en tde K„ die gisteren in het kabinet van den rechter commissaris zijn gehoord, hebben zich niet vrijwillig aangemeld, doch zijn door de justi tie ontboden. Zij zijn aan een streng verhooi onderworpen en er is mede nagegaan of hiei soms medeplichtigheid in het spel is. Zij zijn voorts naar de garage aan den Overtoom ge leid ten einde inlichtingen te verschaffen over 't werk, waaraan zij hulp hebben ver leend. Aan hun verklaringen wordt, zoo ver nemen wij, wel eenige waarde gehecht. Het aantal personen, dat inlichtingen kan verschaffen, althans meent zulks te kunnen doen, is zeer groot. Allen worden door den commissaris van de recherche ontvangen, maar weinig nieuws is hierbij gebleken. Er is hedenmorgen dan ook geen hunner door gezonden naar het instructiegebouw. Naai hetgeen we zoo hier en daar opvingen, schijnt de zaak wel iets opgeschoten te zijn en den indruk, dat lïÈt geval zal doodloopen, 'leb ben we voorloopig nog niet gekregen. In elk geval is het praatje, afkomstig uit Den Haag, als zou er verband bestaan tusschen andere moorden en den aanslag op Busch, uit den duim gezogen. Een ander feit is gebleken. Dit is, dat Busch van advies heeft gediend tijdens den bouw van de garage. Hij is er tijdens den aanbouw herhaaldelijk geweest en een feit is, dat de werklieden hem van gezicht ken den. Dag en nacht houdt een rechercheur in de garage de wacht Donderdagavond had mejuffrouw L., wo- mende aan de Korte Noordstraat te Middel burg het ongeluk toen zij alleen thuis was en een kaars in de hand had, dat haar klee- ren in brand raakten. Om hulp roepend liep de brandende vrouw de straat op, waar bu ren en voorbijgangers de vlammen blusch- ten. De vrouw had echter reeds hevige brandwonden aan lijf en hoofd opgeloopen. Zij werd onmiddellijk naar het Gasthuis overgebracht. Haar toestand is ernstig. SCHEEPSBRAND. Donderdagavond brak brand uit in den motorschuit van de N. V. „Blauwe Ster" te Vlaardingen, genaamd „Maria IV," gela den met 16.000 k.g. geolied touw. De brand weer was spoedig ter plaatse, waardoor de brand, die zich ernstig liet aanzien, na onge veer een uur gebluscht was. De oorzaak is zeer waarschijnlijk te wijten aan onvoorzichtigheid, namelijk door het werpen van een brandende lucifer of sigaret in dit licht ontbrandbare touw. Door het scheepspersoneel is tijdens het laden aan dek gerookt. DEMIST. Scheepvaartvertraging. De dikke mist die Vrijdag boven Amster dam hing heeft het scheepvaartverkeer in de Amsterdamsche haven, op het Noordzeeka naal, zoowel als op de Zuider Zee ernstig be moeilijkt. Het verkeer haar zee is zeer moei lijk. Een stoomschip dat 's morgens van IJ- muiden naar Amsterdam is opgevaren kon het niet verder brengen dan tot de Hembrug. Andere voor Amsterdam bestemde stoom schepen bleven voorloopig te IJmuiden lig gen. Op het IJ moesten de schepen uiterst voorzichtig varen. Tusschen de ponten 3 en 8 van den dienst ValkenwegRuyterkade had een aanvaring plaats. Persoonlijke onge- yallen kwamen niet voor. Beide ponten wer den licht beschadigd Het pontverkeer tus schen beide IJ-oevers heeft plaats met grootê vertraging. ONDER DE STOOMTRAM. Vrijdagmiddag, omstreeks half drie vond er op den Loosduinschen Weg te 's-Hage een aanrijding plaats tusschen een fietser en de Westlandsche Stoomtram. De heer v. L., uit de van Dijkstraat fietste op den Loos duinschen Weg, toen hij het ongeluk had vlak vóór de juist aankomende stoomtram te slippen met het gevolg dat hij op de rails terecht kwam. De buffer van de locomotief greep hem en duwde hem eenigszins op zij, zoodat de man tusschen het eerste en het tweede wiel van de machine terecht kwam. Gelukkig was de machinist in de gelegenheid direct te stop pen, zoodat geen der wielen over het lichaam van v. L. heenging. Nadat de locomotief opgevijzeld was, kon v. L. uit zijn benarde positie bevrijd worden. Hij bleek een gebroken bovenbeen, en ge broken arm en een inwendige bloeding be komen te hebben. i Een goede vangst. Donderdagmorgen had de 19-jarige juf frouw H. ter Laan, dochter van het raads lid, wonende op de lange Geer te Rotterdam, haar fiets eenigen tijd onbeheerd laten staan voor het postkantoor op den Groenen Hille- dijk, waar zij een boodschap moest doen. Toen zij weer buiten kwam, bemerkte zij, dat haar rijwiel verdwenen was. Per auto bus begaf ze zich naar het politiebureau op de Nassaukade, waar zij aangifte van de ver missing deed. De politie nam onmiddellijk uitgebreide maatregelen. Verschillende ver keersagenten en de aan de veerbooten dienst doende agenten, werden gewaar schuwd. Reeds vrij spoedig bemerkte de agent, die op het Stieltjesplein het verkeer regelde, een man, die op een damesfiets de Koninginnebrug over, in de richting van de stad reed. Daar hij zijn post niet verlaten kon liet hij den in de buurt gestationeerden agent van de motorbrigade waarschuwen. Deze zette den vermoedelijken dief achter na. De vluchteling bemerkte echter al spoe dig, dat hij achtervolgd werd en zette een „straffe ptce" in. Er volgde een lange jacht dwars door de stad. Op den Coolsingel slaag de de motoragent er eindelijk 'in den man te achterhalen en te arresteeren. Hij werd over gebracht naar het bureau Nassaukade. Het bleek de schilder A. J. T. uit de Poortstraat, een goede bekende van de politie te zijn. Bij fouilleering werden goederen op hem ge vonden, die van een drietal, de laatste weken gepleegde inbraken in verschillende deelen van de stad, afkomstig zijn. Dank zij de groote waakzaamheid van de politie, was mejuffrouw ter Laan weer spoe dig in het bezit van haar fiets. Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur is op de Beeklaan bij de Copernicusstraat te 's Ëfage een luxe auto is botsing gekomen met een bakkérswagen. De auto kwam uit de rich ting Laan van Meerdervoort, de bakkers, wagen, die op hetzelfde weggedeelte reed uit de richting Weimarstraat. De chauffeur H. J. N., in dienst van den heer J. E. F. de Kok, Nieuwe Parklaan 7, gaf voor de Coper nicusstraat. signalen. De bakker, de 67-jarige E. Stil, wonende in de Reitzstraat, wilde de st»aat nog oversteken, omdat hij bij een klant moest zijn de chauffeur zag de aan rijding aankomen, remde, maar kon niet voorkomen dat zijn wagen doorgleed en met den zijkant tegen de kar botste. De kar zwaai de om, de oude man sloeg tegen de straat en bleef bewusteloos liggen. Hij had een groote wond aan het achterhoofd gekregen. Burgers droegen hem in den bloemenwinkel van Ni- casie binnen, waar de geneeskundige dienst hem voorloopig verbond. Hij is in het zie kenhuis. opgenomen. Zijn toestand is zoo ernstig, dat de politie hem niet mag hooren. Het geval verwekte veel opzien in de buurt. De auto, een groote grijze Cadillac, is aan den zijkant beschadigd. De politie nam den wagen voorloopig mee naar het hoofd bureau. De politie te L«euv?en wijt den brand, die aldaar voor eenige dagen het hulppost- en telegraafkantoor vernielde, aan kwaadwillig heid. Donderdagmorgen werd een verdachte voor de justitie te Tiel geleid. Na verhoor is hij op vrije voeten gesteld. De politie te Gaanderen (Geld.) heeft den brievenbesteller M. van het hulppostkantoor aldaar aangehouden, ter zake van verduiste ring van gelden en in verband daarmede valschheid in geschrifte. Door den trein aangereden. Bij den onbewaakten overweg te Wester- lee bij Winschoten werd Vrijdagmorgen een beladen melkwagen van Lameyer te Oost- wold door den trein naar Groningen gegre pen .Lameyer werd licht gewond. Een paara moest worden afg-maakt. Duizenden liters melk gingen verloren. Men meldt uil Ede: Donderdagavond om 7 uur ontstond brand ten huize van C. de B. aan den Kreelschen- weg alhier. De brand is door onbekende oor zaak ontstaan in een partijtje hooi op den zolder van het huis. De brandweer die spoe dig ter plaatse was, wist den brand bij den aanvang te blusschen. Verzekering dekt de sihade. Donderdagnacht is vermoedelijk door her omvallen van een petroleumlamp brand ont staan in het perceel Krpisweg No. 6 te Al melo, bewoond door N. van Eysden. Huis en inboedel werden een prooi der vlammen. Het naast gelegen perceel bekwam veel wa terschade. Alles was verzekerd. r>3 «Til tft VUIHUktf rm fXSb BKS De gemeenteraad van Utrecht heeft de voorstellen om pensioenbijdragen op de ge meenteambtenaren te verhalen, verworpen, Naar het „Hbld." verneemt, heeft het Rijkstoezicht op de Spoorwegen goedge keurd een voorstel van de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen, ten behoeve van het autoverkeer bij de onbewaakte overwe gen, vóór-waarschuwingsteekens te plaatsen. Deze teekens zullen bestaan uit twee schuins naar boven wijzende armen. Zij ko- n/cn te staan 150 M. vóór de overwegen. De gewone kruisen op 55 M. vóór den over weg blijven gehandhaafd. De nieuwe maat regel zal tot gevolg hebben, dat de auto's tijdig op de'nabijheid van een-overweg zijn verdacht, zoodat zij ruimschoots gelegen heid hebben hun vaart te verminderen. Aan den wensch van de K.N.A.C. is hiermede tegemoet gekomen. Een aanwinst voor de Ned .luchtvloot. Donderdagmorgen gaf de heer Frits Kool- hoveh te 's-Hage een uiteenzetting van zijn nieuw verkeerstoestel. Het toestel is vol gens dc „Tel." niet alleeri een aanwinst vooi de K. L. M. maar ook een mooie proeve van het kunnen der Nederlandsche vliegtuigin dustrie. In de meeste, tot nog toe gebruikte verkeer'stoestellen, was de ruimte voor de passagiers te klein, zoodat het reizen op deze wijze meestal niet aangenaam was. De ruimte, die de luchtreizigers hier tot hunne beschikking hebben geeft een zeer luxueus en aangenaam zitje Een ruim toilet me*, waschgelegenheid, sodawater bij elke zit plaats, dat door den passagier uit èen leiding getapt kan worden en een groote rol, waar op zij de namen der plaatsen, die zij passce- ren, kunnen aflezen, zijn wel de meest op den voorgrond tredende verbeteringen Er is plaats voor tien personed, terwijl voor ba gage nog een flinke bergruimte aanwezig is. Het toestel is uitgerust met drie Siddely Puna motoren elk van 250 P. K. die samen in 6 uur tijd 1250 L. benzine verbruiken. Een voordeel is, dat zij tijdens het vliegen te be reiken zijn. Volgens den heer Koolhoven vliegt het toestel uitstekend op iedere twee dezer motoren, dezer motoren. Raakt een van de drie en panne, dan zal het vliegtuig toch nog zonder vertraging het einddoel van de reis bereiken. Verder zijn aangebracht z.g.n. olieremmen, die het mogelijk maken, dat het toestel van 8 M. hoogte op den grona neerploft, zonder dat er iets beschadigd wordt. De vleugels zijn bekleed met triplex en overtrokken met zeildoek. De bemanning bestaat uit een bestuurder, een mecanicien- hulpbestuurder en een navigator, die de meest moderne draadlooze toestellen en com- passen tot zijn dispositie heeft. De heer Koolhoven hoopt het toestel over 6 a 8 we ken klaar te hebben en na de proefvlucht hopen we onze verdere bevindingen mede te deelen. OVERWERKVERGUNNING VOOR HET BOEKDRUKKERS- EN BINDERSBEDRIJF. De Minister van Arbeid, Hand 1 ij verheid heeft onder bepaalde voonv,wuen tot en met 31 December 1926 overwerk- vergunningen verleend voor het boekdruk kers- en boekbindersbedrijf. SPOORWEGONGELUK BIJ WEESP De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak, heeft geconcludeerd tot ver werping van twee cassatieberoepen tegen arresten van het Hof te Amsterdam, betref fende actie tot schadevergoeding in gevallen met doodelijken afloop bij het bekende spoorweg-ongeval bij Weesp in September 1918. Uitspraak 27 Fcb- NAAR DE MISSIE. Niar wij vernemen hebben de Arme Zusters van het Goddelijk Kind te Amster dam (Gesticht dg Voorzienigheid) op zich genomen eerlang een Missiestatie te aan vaarden in de Prefectuur Banka en Billitcn, die onlangs door de Picpus-Patërs is bezet. (St. Bavo.) Men schrijft uit Barneveld: Een door het bestuur der Pluimveefok- fers-vereeniging „De Barnevelder" aldaar den leden toegezonden circulaire heeft bij laatstgenoemden heel wat ontstemming ge wekt. Daarin werd hun namelijk medege deeld, dat genoemde vereeniging een tekort heeft van 2366,19, dat door 32 leden moet worden aangezuiverd, die dus elk een be drag van 73.95 hebben te betalen. Naar men ons uit Maas en Waal meldt, heeft de Tabaksvereeniging te Afferden, den z.g. „dief" verkocht voor 29 en die te Leeumen voor 30 de 50 K.G. Beide par tijen werden verkocht aan de firma Busch- hammer. Voor den oorlog bracht de allerbeste la- bak nauwelijks 30 op. Sportnieuws. Halfweg Vooruit I ontvangt a.s. Zondag op haar terrein IJweg (Zwanen burg) R. C. H. I V. Wil Halfweg in de run ning blijven voor het kampioenschap, dan dient zij te winnen,, wat niet onmogelijk is. Verliezen ze daarentegen, dan is het kam pioenschap voor hun zoo goed ?.ls verkeken. Dus opgepast Jaarvergadering. In de jaarvergadering van dé muziekvereeniging „Eensgezindheid" werden de aftredende bestuursleden de hee- ren A, Frankfort, K. Visser en G. de Graaff, respectievelijk als le penningmeester, bi bliothecaris en secretaris, herkozen. In begin sel werd besloten deel te nemen aan het concours van den Provincialen Noord-Hol- landschen Bond, hetwelk zal worden gehou den te Bloemendaal en dan uit*te komen in de le afdeeling. Eveneens werd besloten deel te nemen aan het Groot Nationaal Concours te Velsen en uit te komen in de afdeeling Uit- muntendheid.Tot directeur der vereeniging werd voorloopig voor een half jaar benoemd de heer B. D. Peters te Amsterdam, welke reeds op proef, als zoodanig werkzaam was. Mededeeling werd gedaan, dat de directeur aan de vereeniging verbonden had een leer lingen klasse, die, dank zij den steun van aren beschermheer, 2 maal per week repeti- te zal houden, voorloopig voor den tijd van 3 maanden. De uitvoeringen werden vastge steld op 4 en 18 Februari a.s., de eerste avond uitsluitend voor donateurs, (eden en genoodig den de tweede uitsluitend Jegen entree. Mocht de vereeniging in den loop van 1924 teekenen geven van verslapping, thans kan zij zich weer verheugen in eene opleving en vooruit gang, zoodat ze langzamerhand weer in haar oude conditie komt. Bij den directeur en le den is een zeer goeden wil en het kan dan ook niet anders of „Eensgezindheid" doet haar naam weer eer aan. Bekeurd. Proces-verbaal is opgemaakt tegen W. E. die een aanrijding veroorzaakte met zijn tr: c;or met volgwagens op den Rijks straatweg Halfweg-Haarlem. Een conflict. Naar wij uit goeie bron vernemen, heeft de afdeeling St. Raphael te Hoofddorp de Samenwerking met den R. IV. Volksbond aldaar, waarvan zij onder-afdee- ling is, met ingang van 1 Januari j.l. opge zegd. Dit verwondert temeer wanneer men be denkt, dat deze afdeeling als één der beste onder de kleine bekend staat. Zij werd in het afgeloopen jaar door hei hoofdbestuur van St. Raphael in het Rechte Spoor aan vele afdeelingen tot voorbeeld gesteld. Gevonden voorwerpen. Een armband, een dop van een benzinereservoir, een huissleutel, een portemonnaie met inhoud, twee belastingplaatjes voor 1925, een ge ruite broodzak, een zilveren horlogekast. Overtreding rookverbod. Door de po litie op Wijkeroog is proces-verbaal opge maakt tegen een chauffeur van een auto bus, die daarin zat te rooken. Het was de ondernemer zelf, die het verbod overtrad. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. H. 01 dendorp en A. Zegel. P. F. A. v. d. Laarschot en E. M. Dijkmans. A. v. Urk en T. Bakker. Geboren: z., v. A. VisserHeere z., v. M. WassenaarIClaassen. d., v. M. KrugerGrin. d,., v. E. v. d. Aarda Wit. d., v. M VisserGouda. z., v. E. J. HunscheOlyrhook. Overleden: H. v. d. Wiele, 73 j., echt- gen. van T. Koningstem. W. Pleyte, 61 j., eoHlgen. van D, Blom. Een afscheid. Donderdagavond heeft het bestuur der afdeeling Velsen van het Witte Kruis afscheid genomen van den afgetreden administrateur-propagandist, den heer J. F. de Liefde alhier Ook de wijkzusters waren daarbij tegenwoordig. Dc voorzitter, de heer J H. Unger, bracht dank aan den heer de Liefde voor de betoonde trouwe plichts betrachting en hoopte dat deze nog 't een en ander voor het Witte Kruis kon doen, o.a. als lid der Commissie tot stichting van een Witte Kruisgebouw alhier. 'Als blijk van waardeering bood hij den heer de 'Liefde een portefeuille aan De secretaris en penningmeester, de hee- ren J- Visser en W L. Kuiper, dankten den heer de Liefde voor de prettige samenwer king. waarna deze dankte voor de waar- deerende woorden en de steeds van het bestuur ondervonden medewerking. Gevonden voorwerpen Een zwarte re genjas, terug te bekomen aan het politie bureau. Een vechtersbaas. Donderdagavond heeft zekere J. O., die in beschonken toestand verkeerde, het verschillende menschen en de pol'tie danig luti* gemaakt. Hii bevond zich in 't café De Griffioen, zocht daar twi'f en raakfp aan 't veraten. De vecM- nartii werd oo straat voórtgezet., waarhi'O door een ruit van den tegenover rfele<ien bnhhe-Rwinhel van den heer v d. B is ge róld. Even Lter was hü weer aan 't vech ten on den Velserduinerhi'P'tweg. De por tie Veeft hem toen naai huis gezonden. O. herfaf 'ieh echter weer naar 't café, waar Mi ook al getracht had een ruit in te slaan. Toen is hii doo*- 2 agenten opgeborgen en <s proces-v»"f*e-' t«t«. f»™ "**{iemaakt. Gevonden voorwerpen- Een huissleutel met ring. Inlichtingen te bekomen bij den gemeente-veldwachter aldaar. De staking in het visscherijbedrijf. Naar wij vernemen, is aan de - besturen van de Rcedersvereenio'ing en van de TJmuider Federatie een brief gezonden, onderteekend door Ds T. J. van Oostrom Sóede. predi kant der Ned, Herv. Gemeente: Ds. W. Lui- kinga. predikant der Doopsgezinde Gemeen te en den heer L. Rinkel, pastoor der Oud- Kath. Kerk alhier. Hierin vragen zij. getuigen van den strijd met zijn betreurenswaardige gevolgen en voelende den plicht om mede te werken aan de pogingen, die kunnen leiden tot het beëindigen van den strijd, de beide, partijen om mede te werken aan de pogingen, die kunnen leiden tot het beëindigen van den strijd, de beide partijen om mede te werken om de instelling eener commissie van on partijdige personen, geheel staande huiten reederiibedriif en de vakbeweging. Aan deze commissie zou de taak moeten worden opgedragen een fortnu'e te vinden waardoor dc vicschersvloot weder kon uit varen en de weg tot nadere onderken,delin- geen worden geopend. De onderteekenaars spraken de hoop uit, dat de arbeid van zulk een commissie zal leiden tot een duurzame beëindiging van den strijd in het visscherij-^ bedrijf en zeggen het als een duren pficht te gevóelen, daaraan mede te werken. Al wil len zij op de samenstelling der commissie niet vooruit loopen, zoo verklaren zij zich tot medewerking gaarne bereid. Binnengebracht. Het alhier van Lissabon aangekomen Duitsche stoomschip Roland- seck rapporteert op 40 mijlen afstand van La Coruna het Spaansche stoomschip Oras- ka Tar Michel te hebben aangetroffen met gebroken schoefas. De Rolandseck heeft het stoomschip op sleeptouw genomen en in de haven van La Cornna .binnenge bracht. Onbestelbare stukken. Lijst van onbe stelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvan gen in de le helft der maand Januari 1925. Briefkaarten Binnenland: mej. B v. d. Berg, Amsterdam; G. de Jong, den Haag; zonder adres. Brieven Buitenland: R. Klein, Suez, De Ambachtsschool. We ontvingen de zer dagen een uitnoodiging van de Vereeni ging voor Ambachtsonderwijs in Kennemer- land, om Donderdagmiddag eens te komen zien naar de ambachtsschool te IJmuiden Velseroord, terwijl de lessen aan den gang waren. Natuurlijk namen wij deze uitnoodi ging zeer gaarne aan, om daar eens wat méér van te wéten. Het lijkt van buiten zoo klein, onbeteekenendl Een hulpgebouw, weggestopt op het gemeenteterrein te Vel seroord en een houten, voormalige militaire barak te IJmuiden, dat moet nu een school voorstellen. We hooren er wel van, maar we zien bijna niets. Zoo waren we Donderdagmiddag bij het gebouw te Velseroord, gelijktijdig met eeni ge bestuursleden en een aantl collega's waar we vriendelijk ontvangen werden door den directeur der school, de heer H. P. Zee man. Deze heeft ons op deze excursie be geleid en verschafte ons alle mogelijke in lichtingen. Het lokaal waarin we ontvangen werden zag er overigens op dit oogenblik niet uit als een ontvangkamer, de eerste indruk was: een bewaarplaats van oud roest, op een tafel geborgen oude, verroeste macbinedeelen, wielen, flenzen, pompen, enz, lagen daar, alles verre van mooi en niet zooals we het in een school verwach ten. De oplossing van dezen chaos kregen we spoedig. In dit gebouw is gevestigd de praktijk-afdeeling voor smeden, enz. en voor instrumentmakers Teneinde nu mate riaal voor de bewerking te verkrijgen kocht het bestuur een groot aantal machinedeelen afkbmstig van de marine, die versleten of onbruikbaar waren. Deze stukken, worden dan opnieuw in orde gemaakt of tot andere stukken vervormd En dan zijn ze.... bruikbaar als leermiddelen in de theore tische afdeeling of aL gereedschap. Een anti-militarist bij ons beweerde niet gewe ten te hebben, dat de producten van 's Rijks werf zooveel nut konden doen. We spiaken van het maken van gereed schap. Daarvan werden ons voorbeelden ge toond. Bankschroeven, niet zooals gewoon lijk van gietijzer, maar van oudijzer, on breekbaar, vervaardigd, tot in de kleinste onderdeden netjes afgewerkt door de leer lingen, Staalmessen, boren, passers, enz. zoo mooi en solied als men ze in de han del niet zal vinden, hier dienende als werk stuk en tevens als leermiddel. Nog beter beeld daarvan verkregen wc toen we de afdeeling voor bankwerkers betraden. Hier werden de stoommachines, assen en vinnen van een oude stoomsloep der- marine weer geheel in orde gebracht om dienst te doen bij de theorie. Iets ver der zagen we het maken van een brand kast met zware sloten en koud gebogen buitenkast. Op een andere plaats was een jongmensch bezig, aan een fraisbank, kam wielen te maken. Alles met het tweeledig doel voor oogen. Doch niet alleen de leermiddelen, ook de inrichting en het onderhoud van de gebou wen geschiedt leerend door de leerlingen der school. Daar is het drijfwerk op elcctrische motorinstallatie. Leerjaar na leerjaar komt om alles meer volledig te maken en accu raat werkende Voor zoover noodig, doen andere schoolafdeelingen 'net hunne daarbij. En wat hier klaar komt is keurig netjes. Van dat werken voor de school zagen we dok zeer krasse staaltjes in de afd. instru mentmakerij. Balansen, natuurkundige in strumenten en al wat voorkomt. Men gaat eenvoudig naar een naburige onderwijsin richting, neemt de maat en op de afd. the orie wordt het ontwerp gereed gemaakt en geteekend. Dan wordt stukje voor stukje, tot zelfs de schroeven, hier afgewerkt en dc instrumenten komen gereed, zoo fraai, als nergens elders Alleen voor de kosten der materialen, waarvan per jaar ongeveer voor 6000. verbruikt worden. Slechts zeer weinig wordt weer verkocht. Na dien bezochten we het gebouw te IJmuiden. Van de kale inrichting eenér militaire barak was niet veel meer te bespeuren We zagen tckenlokalen ruim en frisch. Hier was een leeraar bezig met les in de wiskunde, ginds een met profiel- teekenen. Hier zagen we ook de machine deelen enz., zooals ze door dc practijkaf- dceling te Velseroord vervaardigd zijn. Nu geen oud-roest meer, maar blinkpnd en glad gepolijst Voor zoover noodig hadden ook vriende lijke bedrijven, zooals het P.E.N., de theore tische leermiddelen ,-angevuld. Ten slotte de rijk bevolkte timmerlieden- deeling, zoowel practijk als theorie, die hier gevestigd zijn. Ook daar wordt alles zoo practisch mogelijk benut. Men heeft zelfs 'n geheele afdeeling van 16 X 13 M bijge bouwd met eigen leerlingen Aan het einde van ons bezoek sprak de directeur den wensch uit, dat vele hoofden van scholen, meer dan tot nu toe gebeurt, eens met de oudste jongens deze inrichting komen bezien, dat is voor de toekomst dier jongens van zoo groote beteekenis. En nu wij het gezien hebben, gelooven wij het ook, omdat het ze moet aantrekken een goed vakman te worden. Gevonden voorwerpen. Een muziek boek, een bruine handschoen, een 10-ritten- boekje van een autobus een kinderhand schoen, twee sleutels, een grijze handschoen, een vulpotlood, een zilverbon van 2.50, een bruine handschoen Schade gevaren. Toen gistermorgen de stoomtrawler „Witte Zee Y.M. 26" naar zee wilde vertrekken/is het schip in de Vis- schershaven tegen een remstoel gevaren, waardoor eenige platen aan den voorsteven werden ingedrukt. Het schip heeft vastge maakt voor onderzoek Reis voortgezet, De hier met motor defect binnengeloopenDeensche motorschoe ner „Waldemar Tornoe" heeft gerepareerd en de reis naar Hamburg voortgezet. Opdacht. Het gedeeltelijk vernieuwen van de ijzeren deuren der oude Noordzee sluizen is opgedragen aan de firma Penn Bauduin, te Dordrecht, voor 18300. De hoogovens. In de haven van het hoógovenbedrijf is aangekomen* het Ned stoomschip „Maashaven", om een lading ijzer in te nemen voor Amerika, VOGELENZANG. ZONDAG, half 8 Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half 3 oefening ter eere van O. L.. Vrouw van Altijddurenden Bijstand. Half 5 Patro naat. MAANDAG, Dinsdag en Woensdag, maar één B. Mis om 8 uur. DONDERDAG, Vrijdag en Zaterdag, d< H.H. Missen om 7 en 8 uur. K. S. A. Voor een, ondanks het minder gunstige weer, goed bezette zaal, opende ka pelaan Vreeswijk Dinsdagavond de 2de der reeks ontwikkelingsavonden. Na het zingen van enkele volksliederen, afgewisseld door het op keurige wijze door den heer Comman deur gezongen: „De Visschersbruid," van Beltjens, betrad, onder applaus, kapelaan Vis het spreekgestoelte ter voortzetting van hei onderwerp de vorige lezing: „het Katholiek element in het Vereenigingsleven." Met tal van voorbeelden bewees spr. dat in de naas te toekomst de eindstrijd zal gevoerd moeter worden tusschen rood en zwart; dat dus hei vereenigingsleven veel steun zal kunnen ver- leenen door het geven van ontwikkeling en- eenheid; méar dan moet de grondslag ook Roomsch-Katholiek zijn. Het geloof moei dieper intenser worden beoefend; dat berei ken wij door een Eucharistisch leven. Na de pauze behandelde spr. het onder werp: het Katholiek element in het huisgezin. Spr. toonde aan, dat het lezen in het huis gezin zoo'n grooten invloed heeft op 's men. schen levenswijze. Daarom vooral de gobde lectuur; courant, tijdschriften en boeken. Spr. haalde het bekende gezegde aan: „Zeg mij, wat ge leest en ik zal u zeggen, wie ge zijt." Spr. vertelde dat Kardinaal Mercier lievei den kerkenbouw uitstelde, dan het stichten van Katholieke bladen. Spr. toonde aan, dal het lezen der Levens der Heiligen zulk een aangename en leerzame verpqzing is en dat de ouders vooral hunne kinderen daartoe moeten aanzetten. Het lezen dier boeken stoot niet af, maar trekt aan. Spr. oogstte een welverdiend applaus voor zijne mooie, uiterst leerzame en makkelijk te volgen rede. Wat jammer toch, dat zoo weinig midden standers uit Schoten en J. G. Vaart de*c lezingen bijwonen. De K. S. A. is toch ook hun Centrale. De werkgevers-vereenigingen zijn toch óók bi] de K. S. A. aangesloten. Kom middenstan ders, toont ook waardeering voor het stre- ven van uw Centrale Ook uw stand zal nood gedwongen betrokken worden in den strijc tusschen zwart en rood. Wapent u daarvocn Een woord van dank komt ook toe aan den heer Commandeur, die zooals reeds op zooveel avonden der K. S. A. het pieces van den avond vervolmaakte door zijn solozang. K. S. A.-bestuur, gaat Zoo woort, ge richt nuttig werk. Voorstellen van St. Lambertus." Het hoofdbestuur van den R.-K. Textiel- arbeidersbond heeft bij den minister van Arbeid voorstellen ingediend tot wijziging van verschillende bepalingen in het regle ment van de werkloozenkas van dezen bond. In hoofdzaak komen genoemde wijzigings voorstellen neer op het volgende: a. Bij werkloosheid, hetzij geheele of gedeeltelijke werkloosheid, welke geen vol le week geduurd heeft, wordt steeds een dag minder uitgekeerd Dus, wat nu enkel bij gedeeltelijke werkloosheid geldt, zal straks ook gelden bij geheele werkloosheid, welke geen volle week duurde. Alleen hij geheele werkloosheid, welke een volle week geduurd heeft, zal over 6 dagen worden uitgekeerd b. Bij gedeeltelijke werkloosheid zal ooi over halve dagen uitkeering worden ver strekt. mits de werklooze in een arbeids week minstens 134 dag gedeeltelijk werk loos is geweest Dus wie door inkrimping van den werktijd of door loonderving we gens wachten op grondstoffen enz. in eer arbeidsweek VA dag werkloos is gewees (3/12 van het gewone aantal uren per weel niet heeft kunnen werken of 3/12 loonver lies heeft geleden) ontvangt uitkeering over een halven dag. Bij 2 dagen werkloosheid over 1 dag, bij 2Vi dagen werkloosheid over VA dag, enz c. De bepaling, dat eerst twee wachtda- gen moeten worden doorgemaakt blijft ge handhaafd, maar halve, waarover anders uit keering zou zijn verstrekt, tellen ook mee om die twee wachtdagen sol te maken. d. Een zoodanige wijziging in de bepa lingen omtient de wachtdagen, dat het mo gelijk zal zijn, voortaan ook over Nieuw jaarsdag uitkeering te verstrekken. e. Het verschil in uitkeéring volgens ge meentekassen zal vervallen, met dien ver stande, dat de bedragen, welke thans vooi de 2e gemeenteklasse zijn vastgesteld, straks voor alle leden zullen gelden, f. Verlenging van den uitkeeringsduur tot 72 dagen per jaar (36 dagen in het eerst** en 36 dagen in 't tweede halfjaar). LONDEN, 17 Jan De regeering van New Foundland heeft een order geplaatst voor dei bouw van een stoomschip met een snelhck van 15 knoopen bij de scheepsbouwmaat schappij De Nieuwe Waterweg te Rotterdam De order is naar Nederland geplaatst omdat de Britsche inschrijvingen te hoog waren en geen Britsche werf een spoedige aflevering kon waarborgen Dit is de 16de Britsche or der in den laatsten tijd in Nederland ge plaatst in concurrentie met de Britsche w ven. MOSKOU. 17 Januari. Het water in d Newa te Leningrad heeft een hoogte van b voet en 9 duim boven het normale niveau bereikt. Een voortduren van hel wassen ic niet buiten gesloten. Nader wordt gemeld, de Newa is heden morgen buiten haar oevers getreden; talrijke stukken land zijn onder geloopen. De schade is groot De eilanden Kamin' en Golodaï zijn overstroomd MOSKOU, 17 Januari. De commentaren in de Sovjet-pers inzake het altreden van Hugues uiten zich niet optimistisch, wat de spoedige erkenning van Rusland door de Ver. Staten betreft, hoewel zij het wel mo gelijk achten, dat hun politiek ten gunste van een economische toenadering in de naas te toekomst voortgezet zal worden. Uit Warschau wordt am de „Frankf. Ztg.' gemeld, dat de politieke commissie Woens dagmiddag onder voorzitterschap van staats president Wojciechowski, die daartoe van zijn buitenverblijf was overgekomen, een ver gadering heeft gehouden, waarin werd be raadslaagd over sancties tegen Danzig, inge val dit' zich weerspanning zou toonen of de brievenbussen zou verwijderen. Deze sancties zouden óf van economische óf van financiee- len aard zijn, waaromtrent men nog niet tot overeenstemming schijnt te zijn gekomen. Ook in het departement van financiën is onder presidentschap van Grabski een verga dering gehouden ter beraadslaging over even- tueele sancties waaraan o.a. dc ministers van spoorwegen en handel deelnamen Intusschen werd bericht ontvangen van Strassburger omtrent het resultaat van diens conferentie met den Hoogen Commissaris van den Volkenbond MacDonnell heeft d- voorgenomen machtiging tot verwijdering de brievenbussen nog niet verleend, doch ooi zijn desbetreffende toezegging niet ingetrok ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6