c irtflNEtl— 7 Maandag 19 Januari 1925 48ste Jaargang No. 15945 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Verkeerd begrepen Op conferentie hij den Minister. De actie van St. Michaël. De Hanzehank in het bisdom Haarlem. Koningstraat 10 Haarlem. R. K. Kamercentrale, Leiden. Agenda 20 Januari R.-K. Centrale kiesvereeniging in in den Rijkskieskring Haarlem. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANT T'elegraphisch Weerbericht De auto van Mr. T. B. Bomans aangereden. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle.a en Agentschappen: •pei week o.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Tzlefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentien tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel op de la Pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regel- 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bi» vooruitbetaling. All." abon: é's op dit blad zijn, in evulge de verzekeringsv orwaarden, X tegen ongevallen verzekerd "voor een der volgende uitkeeringenQtJlfU." Leven dange g heele on geschiktheid tot werken; bij een ongevai met A «JCffc doodebjken afloop, töil,-» oij verbeS van een -and, a jOC een voet of een oog; T öij veriies van een i Cfï duim of wijsvinger; T bij een breuk van been of arm; m. een Prof. Van der Heyden heeft de afwijzen de critiek op het Nijmeegsche voorstel van nagenoeg de geheele Roomsche pers opge vangen en verweert zich daar nu tegen in een drie kolommenlang artikel in „de Gelderlander", onder het motto „verkeerd verstaan? Na lezing en herlezing van dit academisch betoog,, moeten wij de gestelde Vraag met een wedervraag: „verkeerd be grepen? beantwoorden. Wanneer prof. van der Heyden meent, dat het verzet tegen het onder zijn initiatief te Nijmegen geno men voorstel te wijten is aan een misver stand, dan gelooven wij, dat de schuld daar van aan zijn kant is en wel voornamelijk hierin gelegen, dat het rdee gerijpt en uit gewerkt is onder de studeerlamp en niet bestand blijkt tegen de buitenlucht, We moeten zegt prof. van der Hey- *^en 'n het Nijmeegsche voorstel twee, wel te onderscheiden deeleir, uit elkaar houden; 1ste de grondgedachte, n.m. de wezenlijke samenhang onzer staatspartij, dus de norm van hare eenheid; en ten tweede, dat het te ontwerpen program aan die eenheidsnorm getoetst moet kunnen worden. Het mag dus niets bevatten, wat dien samenhang, die eenheid der R. K. Staatspartij bedreigen kan. Wij voor ons hebben het plan niet an ders verstaan, maar juist op die basis keu ren wij het af, als heilloos voor de toe komst onzer Staatpartij en wel en alleen daarom, omdat het partijprogram, en het verkiezingsprogram er moeten zijn voor een half millioen Roomsche Nederlanders, bur gers ei> burgeressen, aan wie» door de wet het algemeene, directe kiesrecht, ja, den kiesplicht geschonken is; die naar de ge dachte van die wet politiek rijp worden geacht, d. w. z. in staat tot zelfbestuur door middel hunner in volle vrijheid ge kozen volksveregenwoordigers. Het voor- stel-Nijmegen houdt met deze historische feiten geen rekening. Het wil iets, dat velen als veel idealer achten dan de tegenwoor dige toestand. Het wil de kiezers afstand laten doen van de eenige manier, waarop zij hun wil kenbaar kunnen maken, n hun politieke wenschen en verlangens niseeren in een verkiezingsprogram, wil de kiezers laten zeggen: ziehier minimum van een Roomsch program van beginselen en actie, waarover wij het allen eens zijn; over al de actueele vraagstukken,' waarover mogelijk verdeeldheid onder ons mocht heerschen, spreken wij ons uit; d a t moeten de afgevaardigden bui ten ons maar uitmak e'n. Wij kunnen ook na de nieuwe uitvoerige toelichting van prof. van der Heyden, niets anders in het Nijmeegsche voorstel lezen. Eerlijkheidshalve willen wij nog het voor naamste deel van het laatste artikel van «rot, van der Heyden citeeren. Ziehier: Welke is de gedachtengang van „Recht voor Allen"? (de Nijmeegsche R, K. Kiesver.) Zij stelt voorop de positieve meening, „onze Staatspartij behoort te worden bijeengehouden door beginselen en zoo danige gevolgtrekkingen daaruit, als on- fer ernstige Katholieken redelijk niet af- wijsbaar zijn. Deze leidende gedachte moet op de eerste plaats tot uiting komen in hat program, dat immers bedoelt te zijn de formule onzer eenheid van denken en streven. Vandaar in de tweede zinsnede de toepassing derzelfde meaning op den inhoud van eik program. Doch thans ne gatief herhaald „de partij mag niet ver deeld worden door een program, het welk op andere punten bepaalde mee ningen oplegt of uitsluit". Waarom die negatieve herhaling? Omdat niet het vaststellen eener acade mische waarheid de inzet der beraad slaging was, doch het vinden van een practischen uitweg uit de bestaande ver warring. Welnu, als oorzaak der moeilijk heden wordt den verstaander aangewe zen het niet voldoen aan den maatstaf, welke zeker in dezen tijd aan het pro gram moet worden aangelegd. Als kiem van verdeeldheid wordt aangeduid de af wijking van het beginsel, waarin onze eenheid wezenlijk rust. Geen genezing zonder kennis der ziekte; geen verbete ring zonder opsporing van de oorzaak van het kwaad. Eerst daarna spreekt het voorstel zich in het bijzonder uit omtrent het program can actie en vraagt beperking daarvan tot die punten, „welke noodzakelijke toe passingen zijn der beginselen op den tegenwoordigen tijd". Deze laatste ,tien woorden schijnen te zijn ontsnapt aan de aandacht van hen, die het al maar door voorstellen, alsof Nijmegen op het program van actie be ginselen wenscht! Die betoogen, dat het verkiezingsprogram toch iets moet zeg gen over politieke vraagstukken, toch ?enig richtsnoer geven moet, toch voor lichting moet verstrekken aan parfijgenoo- ten en andere groepen. Alsof hier ter stede iets anders is gezegd; alsof hier de opneming is verdedigd van zoodanige punten als rechtstreeks uit den catechis mus voortvloeien! Met den meest mogelijken nadruk geeft het voorstel het tegendeel te kennen. Onze programs in het algemeen wil het niet zien uitgebreid buiten de gemeen schappelijke beginselen en hun onafwijs bare toepassingen. Doch de bijzondere eischen aan een program van actie te stellen, erkent het ten volle door als norm voor het program van actie te vra gen: beperking van de noodzakelijke toe passingen van het beginsel op den tegen woordigen tijd." Alleen toepassingen dus, maar bovendien alleen zoodanig als on der ernstige Katholieken, redelijk niet af- wijsbaar zijn. Welnu, ook na deze en juist na deze na dere toelichting zeggen wij, dat, wat Nij megen wil, practisch onmogelijk is. De uit werking van dit plan bewijst dit ai vol doende. Men zeg! in Nijmegen, dat de Ka tholieke begmselpolitiek als minimum vol doende heeft aan den eisch tot doorvoering der christelijke beginselen in de huwelijks wetgeving; doorvoering van gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs en de opvordering van vrijheid van eeredienst in Nederland en Koloniën; en verder als mihi- mum-eisch voor het program van actie: een menschwaardig bestaan voor het Rijks personeel. Wij kunnen ons voorstellen, dat*men zich, een idealer toestand tegenover den tegen woordigen strijd in de R. K. Staatspartij droomend, op dit minimum-standpunt stelt. Maar in dien droom plaatst men zich dan ook tevens buiten de werkelijkheid. Die droom ware in twee gevallen te verwezen lijken: 1ste, wanneer het onder ons Ka tholieken nagenoeg een cummunis opinio was, dat het algemeen kiesrecht eiv de daaruit voortvloeiende rechten een groote misgreep is geweest, dat wij voor ons van dat recht practisch afstand moeten doen, door den invloed der kiezers op de practi- sche politiek buiten te sluiten; en ten tweede, waneer wij hier in Nederland zulk een verdrukte partij waren, dat vrije uit oefening van onzen godsdienst, vrijheid van onderwijs, het sluiten van een christelijk huwelijk en het volbrengen der daaruit voortvloeiende verplichtingen door een anti christelijke regeermacht onmogelijk werd gemaakt. Dan zouden wij alle staatkundige meeningsverschillen op zij zetten en opgaan in den strijd voor onze hoogste goederen. Maar welke Katholiek voelt zich als Ka tholiek in Nederland ook maar eenigszins in het gedrang? Juist die weelde van Roomsche macht en vrijheid drijft ons naar een daadwerke lijk staatkundig leven. Wellicht en onze® inziens zeker schuilen er fouten in de tegenwoordige bedeeling van burgerrechten, in het individueele, algemeene kiesrecht met den kiesplicht er bij! Evenmin bevre digt algemeen het in zwang zijnde stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Maar di t alles wrkt nog veel te kort om daarin nu reeds verandering te brengen. Maar wanneer men het bestaande aanvaardt, dan dient men er ook de consequentie van aan te durven, dat is, de volle medewerking van de kiezers, ook van het groote, Room sche kiezerscorps, aan deil verderen op bouw en uitbouw onzer wetgeving. Dan botst men noodzakelijk tegen vragen van internationale rechten en verplichtingen, van financieel beleid en belastingheffing, van landsverdediging en sociale wetgeving. Voor dit alles de oogen te sluiten en ons terug te trekken achter een minimum-pro gram, dat beteekent voor onze Roomsche staatspartij den dood in den pot. Wij kun nen het niet anders zien. Voor ons is en blijft het ontwerp-Nolens het minimum! bij veriies v an een andere ving er Wij vernemen, dat 1.1. Vrijdag afgevaar digden der vijf spoorweg organistie's op audiëntie zijn geweest bij zijn Ex. den Minis ter van Waterstaat. Breedvoerig is daar nogmaals op het duurtetoeslag-verzoek gewezen, waarop door den Minister ten slotte werd toegezegd, deze kwestie met de directie te zullen be spreken Mgr. Nolens bedankt, voor Amsterdam. Zaterdag werd te Roermond de Bondsver gadering gehouden van den R. K. Kiezers- bond van Limburg. De voorstellen van hat bondsbestuur in zake wijziging van statu ten en huishoudelijk reglement werd nage noeg. onveranderd goedgekeurd na verwer ping der talrijke amendementen van St. Michaël. Na uitbrenging van het verslag van de vergadering van het adviseefend college te Utrecht door den heer Geelen, deelde de bondsvoorzitter mede, dat in verband met de loopende geruchten dr. Nolens hem ge machtigd had hier te verklaren, dat deze nooit een candidatuur voor de Kamer elders dan in Limburg zoq aanvaarden en dus voor een ëventueele candidatuur voor Amster dam zou bedanken. Het concept-programma van actie van 1925 werd toegelicht door het Kamerlid Bongaerts, die verschillende ingekometi amendementen-Veraart onaannemelijk ver klaarde, omdat ze z. i. niet pasten in het kader der R. K. Staatspartij of wel ston den in het program van deze partij van 1896 en 1922 De amendementen werden fel ver dedigd door de aanwez'ge Michaëlisten, speciaal het amendement in zake de intrek king van art. 40 van het bezoldigingsbesluit. Echter konden zij in de rumotrig wordende vergadering hun amendementen niet doorge voerd krijgen. Het concept-program werd met groote meerderheid van stemmen nagenoeg onver anderd aangenomen. Naar aanleiding van het bericht in de Pers als zou het faillissement van de Han zehank in het bisdom Haarlem zijn aan gevraagd, verneemt de „Resb." van de di rectie der Hanzehank te 's-Hage het vol gende: De faillissements-aanvraag is gedaan door een winkelier in een der kleinere steden, in de omgeving van Rotterdam en is bij de Haagsche Rechtbank ingediend. Het bedrag van zijn vordering is niet groot, doch de handelwijze van dezen middenstan der bewijst eens te meer de bekrompen zienswijze, die bij vele menschen nog heerscht over de gevolgen van een dergelijke daad. Reeds 114 jaar lang tracht de directie, met bovenmenschelijke inspanning, de zaak er bovenop te houden, doch er behoeven slechts enkele onhandelbare personen te zijn, om de zaak kapot te maken. De slachtoffers „zouden hun ongeluk" aan de „collegialiteit" van andere middenstan ders hebber te wijten. De hoofddirectie is er van overtuigd, dat wanneer aan haar wordt overgelaten de zaak te regelen geen ernstige gevolgen uit zullen voortkomen en alles, naar verhouding, vrij normaal zal terechtkomen. Het is in het belang van de crediteuren, Om waar t nu toch eenmaal zoo is, de zaak ook zoo minnelijk mogelijk door de directie tot oplossing te laten brengen en niet in ze nuwachtigheid maatregelen te treffen, die achteraf niet in het belang van henzelf blij ken te zijn. Vooral mag er geen afmaaksysteem van deoiteuren worden ingevoerd. De kantoren der bank zijn niet gesloten, aan de loketten en door de directie wordt ieder te woord gestaan. De stortingen en be- taJingen zijn tot de uitspraak der rechtbank opgeschort. Daar de deur niet gesloten is, is van een paniekstemming geen sprake. HET VERBOND „ST. MICHAËL." De Zaterdagavond gehouden besprekingen tusschen prof. Aengenent en het hoofdbe stuur van St. Michaël zullen, naar de Msb. verneemt, Donderdagmiddag worden voort gezet TEGEN SAMENVOEGING VAN FUNCTIES Het Centrum meldt, dat er in het advi- seerend college der R. K. Staatspartij een zeer sterke strouming bestaat, die zich kant tegen het candidaatstellen van personen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, wanneer zij reeds een positie bekleeden als lid van Ged. Staten of voorzitter van den Raad van Arbeid en deze functie niet wen schen neer te leggen Men acht bij een sa menvoeging dezer functies een behoorlijke» behartiging ervan uitgesloten. Gem. Concertzaal Haarl, Bachvereeniging Concertgebouworkest 5e Symphonie "an Mahler 8 uur. Luxor-Theater. Bioscoopvoorstellingen S uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor manner en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23. io< 10Ö49 Alle werkdagen van 9 1 'A van 26)4 en 's avonds van half 8 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouweii - Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. R. K. Leeszaa en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2^-5 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. Si. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van '810 uur, n.m. gezellig saihenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben - Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van I2. Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aanhet groen-w;* schild aan den huisgevel. Aan de Besturen der bij de R.K. Kamer- Centrale Leiden aangesloten plaatselijke R.K, Kiesvereenigingen is onderstaande cir culaire verzonden. Ingevolge artikel 11 van het reglement van de Kamercentrale Leiden en volgens besluit van de algemeene vergadering, op 10 Januari 1.1. te Leiden gehouden, stellen 1 wij Uwe vereeniging, zoowel als de leden van Uw vereeniging, tot en met 25 Febru ari a.s. in de gelegenheid, aanwijzingen van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in te dienen. Aan U is dus thans de taak om spoedig een ledenvergadering te beleggen, teneinde daarin te besluiten, welke personen men candidaat wenscht te zien gesteld voor de Tweede Kamei Hoewel iedere plaatselijke R.K. Kiesver eeniging het recht heeft ten hoogste 5 can didaten aan te wijzen meenen wij in alle bescheidenheid op eenige beperking t,e mo- gen aandringen, terwij] wij U heriiineren aan het verzoek van ons bestuur (ter ver- gadering van 10 Januari 1.1. gedaan) om bij die aanwijzing te willen denken aan c?n- dilaten als (alphabetisch) Mr. P. J. M. Aal- berse, 's Gravenhage en Mr. Dr. D. A. P, N. Kooien, Utrecht. Uitdrukkelijk vestigen wij er Uwe aan dacht op, dat men nochtans geheel vrij blijft, welke personen men gelieft aan te wijzen. Behalve dat een kiesvereeniging het recht van aanwijzing bezit, kan daarvan ook door de georganiseerde kiezers worden ge bruik gemaakt, evenwel onder dit beding, dat een zoodanige aanwijzing wordt onder teekend door ten minste 50 georganiseerde kiezers, indien het één candidaat betreft en door tenminste 100 indien het meerdere (ten hoogste vijf) candidaten betreft Deze onderteekenaars behoeven niet al len lid te zijn van dezelfde kiesvereeniging, doch mogen tot meerdere aangesloten Kies vereenigingen behooren. Aan elke aanwij zing door leden van kiesvereenigingen, wordt een opgave gehecht, welke in alpha- betische volgorde de namen dgr ondertee kenaars bevat, met vermelding van voorna- me"; woonplaats, kiesvereeniging waarvan zij lid zijn, en kiezerslijst waarop hun naam voorkomt. Een lid van een kiesvereeniging mag niet meer dan ééne aanwijzing onder teekenen en onder de handteekeningen mag niet voorkomen die yan een candidaat, voor wien de aanwijzing geldt. Wijst alleen een kiesvereeniging een of meer candidaten aan, dan gelden al deze bepalingen niet en is bet voldoende als men opgeeft; De namen van den candidaat of candi daten, hun voornamen, beroep en woon plaats De aanwijzingen der candidaten moeten voor 26 Februari a.s. schriftelijk zijn inge diend aan het Secretariaat te Gouda, Kar- nemelksloot 58. Het poststempel van 25 Februari op een envelop zal dus uiterste termijn zijn Zoo duidelijk mogelijk meenen wij thans aangegeven te hebben wat ons te doen staat, doch mocht U alsnog nadere inlich tingen wenschen, dan zijn ondergeteeken- den daartoe gaarne bereid. Voor het Bestuur: A J. OOSTDAM, Voorzitter. A. C. v. BERKEL, Secretaris. Sociëteit „St. Bavo" Geloof en Weten schap 8 uur Tooneelclub Vrouwen bond 8 uur Bloemisten 8 uur Centra»-! Farwe-Bureau 1 uur Be stuur Graf. Bond 3 uur Knipcur sus Vrouwenbond 3 uur Rechtskun dig R<ireau half 9 TooneeMub Sooor en_ Tram 8 uur Overheidspersoneel Mrtn»lbewp"kers 8 our. Stadsschouwburg Mevrouw Links en Mijnheer Rechts -r* van het Schouwtoo- neel 8 uur. Zaterdagmiddag werd te Haarlem de ge schorste vergadering voortgezet van de R.-K. Centrale Kiesvereejiiging in den Rijks kieskring Haarlem. Tegenwoordig waren o.m. de heeren Mr. J B. Bomans, A. B. Michielsen en A. J. Loerakker, leden der Twéede Kamer. Naar aanleiding van de notulen, tverd opgemerkt, dat het voorstel-Bussum inzake geleidelijke afschaffing van belastingen op eerste levensbehoeften in de vorige verga dering werd aangenomen. Dit is foutief vermeld Tot plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemeene vergadering, werd benoemd de heer Not. v. Cranenburgh. De heer KLEIN (Haarlem), stelde de vraag, of ook kan worden onderzocht, welk inkomen het Kamerlid heeft, dat bezwaar maakte tegen cumulatie van ambten door Kamerleden. De voorzitter wekte op, te werken yoor de totstandkoming of herleving van een R.-K. Kiesvereeniging te Laren. Aan de orde was dap de behandeling van het concept program van actie 1925. Haarlemmerliede stelde voor achter den eersten zin van punt 3 in te lasschen: m?t dien verstande, dat de R.-K. Partij er naar zal streven herstel van behoorlijke ambte naarssalarissen. Naarden .stelden voor aan punt 3 toe te voegen: le invoering van een nieuw bezol digingsbesluit, dat aan het overheid perso neel een menschwaardig bestaan waarborgt; 2. handhavin;" der Staatsloterij; 3. invoering van een weeldebelasting. De VOORZITTER stelde voor, het punt afschaffing der Staatsloterij -van het pro gram af te voeren, omdat die wet al is in gediend en dus afgehandeld is, wanneer het program van actie in werking treedt Naarden voldeed aan dat verzoek. De heer ADELAAR (Haarlem), voelt niets om een nieuw bezoldigingsbesluit in te voe ren, maar geeft de Regering in overweging in studie te nemen de brochure over de be zoldiging van den heer v. Keu en, referen daris aan een der departementen. De VOORZITTER: U voelt dus meer voor het voorstel Haarlemmerliede, dat studie be oogt. De heer ADELAAR meent, dat' de regee ring goed zal doen die brochure te bestu- fdeeren. De heer v. SCHAIK (H.'liede), oppert twij fel aan hef nut van een program van actie en meent uit de afgeloopen periode te moeten concludeeren, dat de R.-K, Kamer leden zich aan die urograms weinig storen. De OORZTTTER is van tegengestelde meening en meent, dat er veel van het pro gram 1922 is vervuld. De heer v, SCHAIK vraagt, >f de Kamer leden van het n-ogram mogen afwijken De VOORZITTER. Dat mag en kan soms noodig zijn, b.v met het oog op samenwer king met andere partijen De heer v DITK (Hilversum) bracht de rede van Mgr Nolens in herinnering, die hij in de Tweede Kamer heeft gehouden en waarbij hij voor samenwerking met andere fracties een zestal punten noemde Spr, meent, dat s- ;n punt 2 moet staan, verdere doorvoering van de gelijkstelling van open-' baar en bijzonder onderwijs. Hij meent, dat deze omscbriivjng ook eigenb'ik in de bedoe ling van Mgr. Nolens lag. Beter staat het punt omschreven in het program 1922, waarvan Mgr. Nolens zeide, dat het vele onvervulde punten bevat en dus ook nog kap dienen voor de komende wetgevende periode. In het algemeen prefereert spr het program 1922 aan dit program van actij, maar wel zou spr. een uitspraak willen van de vergadering over de bezoldigjng van het overheidspersoneel, waaraan een mensch waardig bestaan moet worden toegekend Doet men dat niet, dan zou zulk een verzuim de R.-K. Partü veel stemmen kosten. De heer KEESEN (Haarlem), meent, dat de Kamerleden zie'1 moeten houden aan de Encycliek Rerum Novarum. waarin gespro ken wordt over een menschwaardi-1 bestaan en de uitbetaling van loonen. Dat dienen zij in het oog te houden bii handhaving der samenwerking met andere oartücn Spr. vraagt in hoever alle R.-K Kamerleden het eens ziin met de uitlating van den heer Hermans, dat het bezoldigingsbesluit dit jaar moet worden gewiirlad. De heer WANNEM AKERS (Bussum), vindt dat de salarissen van het overheids personeel niet in deze vergadering" thuis hoorer, maar in vakvereeni-dngen. Mei het oog op de verkiezingen, acht bii zulke „ga- tatie in deze vergaderingen, waarin velen het ook niet eens zijn met alle bezwaren van het overheidspersoneel,'uit den booze Beter zou het geweest zijn, «indien het over heidspersoneel zich beter organiseerde De heer ADELAAR (Haarlem), is het daar niet mede eens. Bovenc^gn mag men zich in de vakvereenigingen niet bemoeien met politiek Waar moeten de klachten dan ge bracht worden? Anderen spraken in gelijken geest. Het voorstel Haarlemmerliede werd, redactioneel eenigszins gewijzigd, bij zitten en opstaan aangenomen. Het voorstel Naarden omtrent invoering van een weeldebelasting, werd ingetrokken, Bij punt 6 was een voorstel-Haarlem om de redactie over te nemen van het R.-K, Werkliedenverbond van dit punt. Dit voor stel werd aangenomen. Van Haarlem was nog een voorstel om aan het program toe te voegen een punt 7, luidend: Krachtige bevordering van eigen nijverheid en van welvaart, o.a. door verbe tering van verkeersmiddelen, ontginning van woeste gronden en van zich in onzen bodem bevindende rijkdommen. De VOORZITTER heeft tegen dit punt geen bezwaar. Het wordt aangenomen. De heer KEESEN (Haarlem), bepleit toe voeging aan het program van een punt: wet telijke regeling van de werkloosheidsverzeke ring. Spr wees op de funeste gevolgen van het ontbreken van zulk een regeling. De heer SLEEGERS (Zandvoort), vroeg hierbij de aandacht voor de belangen van de kleine werkgevers. Zoowel de voorzitter als vele andere spre kers waren het met de strekking van het beto van den heer Keesen eens. Het voorstel-Keesen werd aangenomen. De heer KLEIN (Haarlem), stelde voor in punt 2 van het program van actie te lezen inplaats van: handhaving, „doorvoering" van de gelijkstelling. Dit werd aangenomen. De heer JANSEN (Bussum), brengt het bericht van de „Gooische Post" ter sprake en vraagt of het verslag van onzen afge vaardigde dan niet juist was. Dat bericht der „Gooische Post" is niet geheel volgens het hier gehoorde verslag. De VOORZITTER verzocht zich te hou den aan het verslag van den afgevaardigde. Hoe men bedoeld bericht heeft kunnen lanceeren, begrijpt spr. niet. Spr. m.et dat bericht dan ook desavoueeren. De heer JANSEN betreurt, dat in Het Gooi gesuggereerd >rd«, dat onze afge vaardigden niet dienen herkozen te worden. De heer VAN DIJK (Hilversum) betreurt dat bericht ook, omdat er stemming door gemaakt wordt tegen een dezer afgevaar digden. De heer KOOT dringt er op aan zoo spoe dig mogelijk met den Helder besprekingen te houden omtrent de verbinding 'der can- didatenlijsien. Aan de orde is het voorstel »an het Bondsbe uur tot goedkeuring van het be sluit van het Bondsbestuur inzake het ver bond „Sint Michaël". De heer PIELAGE (Haarlem) stelt voor dit punt in dit stadium niet te behandelen. De heer BRINKMAN is het daarmede eens mits de zaak dan ook niet op de bondsver gadering ter sprake wordt gebracht. Dit die nen onze afgevaardigden dan kenbaar te ma ken De heer KOOT vindt het best om die kwestie nu niet meer vóór de verkiezingen te behandelen en de besprekingen van Prof. Aengenent haar gang te laten gaan. De VOORZITTER meent dat tijd ook in -' '-zen de beste heelmeester is. Ongetwij felc! heeft de actie van „Sint, Michaël" haar werk gedaan. Nog eenige stemmen gaan op om de zaak te laten rusten tot na de verkiezingen en de onderhandelingen van prof. Aengenent af te wachten Aangedrongen weru echter dat het bonds bestuur zich zal beijveren de eenheid te be waren der R.K. Partij. De VOORZITTER merkt op dat dit ook het streven van het Bondsbestuur is. Maar het bezwaar zou zijn als er ondergrondsch werk zou worden verricht. De heer KOOT vraagt stemming over het voorstel om het punt van de agenda af te voeren en de bespreking uit te stellen tot n? de verkiezingen. Anderen enen dat het dan te laat is. De hee, ADELAAR (Haarlem) meent een compromis te vinden als voldaan wordt aan het verzoek van Haarlem om op de vol- gendi agenda te rlaafsen de vorming van oen studie-commissie tot vorming van een Partijraad. Tie VOOV7ITTER wil dit voorjte' steu nen. maar meent dat men er niet aan ontko men kan te spreken over het feit of een organisat e als Sint M'rbaël in rloi» orrfani- te De heer LTIYCKX zou zich kunnen ver eenigen met het voo*sfel van den heer Koot, maar dan 'moet ook Sint Michaël zich ver binden alle actie tot na de "ckiezingen te staken, hoezeer zij natuurlijk voor candi daten in hef org-nsisatoriscb verband onzer veroenia''nrf mag üveren. De VOOR7.TTTF.T? vraagt twe dingen te onderscheiden bi: cint Miehaël. le. de ideeën van St. Miehaël: 2e. de wiize van werken van Sint Michaël. Het Bonds bestuur vraagt,dat de wiize van werken van Sint Michaël wordt afgekeurd Een organisati" kan die wiize van werken niet toestaan. Een organisati» in de organisatie kan niet worden geduld. De heeren DIJT ev KEESEN (Haarlem), merkten on. dat de actie van Sint Michaël voor een deel ontstaan is uit de vrees, dat er bii de a.s, verkiezingen veel stemmen voor de R.-K. Partij zullen verloren gaan. De laatste spreker wenscht vertrouwen te stel ler in de bemiddelingsnogingen van Prof. Aengenent. Een ander spreker meent, dat het ont staan van de actie is te wüten aan het ver langen van eenige menschen om in rle Kamer te komen (protesten! Dat is hun niet gelukt, maar de actie van Sjnt Mjchaël heeft ongetwijfeld wel haar werk gedaan De heer BOMANS meent, dat deze verga dering nu nog niet besluiten kan over het voorstel van het hondb»stuur. omdat hier alle feiten niet hekend ziin Althans is er nu een nieuw feit ontstaan van groot belang, n.l. de bemiddeling van Prof. Aengenent. Spr. wil dus nu nog geen besluit nemen, maar aan de afgevaardigden een vrij man daat meegeven De heer JANSEN (Bussum), is het daar mede eens en voegt er aan toe, dat best zou kunnen bliiken. dat do - ondc-kandlingen af sprongen op pe'soonlüke dingen. Aan le afgevaardigden werd een vrij landaaf .meegegeven. Over de statutenwijziging zal bet bestuur zich nog eens beraden en in de Mei-vergi- go-ing m<-t nieuwe voorstellen komen. De beer JANEptg iRussnml. wil dt candi daten bespreken om met het gehoorde ziin voordeel fe doen in de Kiesverecnirfingen Snr. wil als candidaten voorstellen de heeren Mr. Bomar- en A. B. Michielsen. Als Barometerstand 9 uur v.m.: 885. Vooruit. Opgave van: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 19 Januari. Hoogste barometerstand 781.9 m.M. te Muenchen Laagste barometerstand 746.5 m.M. te Caellivaere (Noordzweden), Zwakke wind uit zuidelijke richtingen, nevelig toi licht of halfbewolkt, droog weer, iets kouder. er bezwaren tegen deze candidaten zijn, zou hij die gaarne hooren De heer Dr. KOOT (Haarlem), geeft als voorloopig advies, dat in het bestuur der locale Haarlem is besproken de namen van de volgende candidaten: Mr. Boman A. B Michielsen, Chr. Jansen, von Frijtag Drabbe en Dr. Alph. Steger. Eenige besprekingen over de candidaten volgden De heer JANSEN (Bussum), vraagt naai de wijze, waarop de afgevaardigde van dei Kieskring Haarlem naar de advies-commis sie heeft plaats gehad. Op de voordracht stonden twee namen, die niet uit de pro vinciale kieskringen waren opgekomen. De VOORZITTER merkt op,dat van de Pro vinciale Kieskringen geen voordracht maar een aanbeveling was ingekomen. Het kring- bestuur was vrij in de keuze. Het wilde de verschillende denkrichtingen vertegenwoor digen en kwam alzoo tot de voordracht. De heer KLEIN vraagt, of de aanbevelinif naar het Bondsbestuu'- niet vergezeld was van den wensch om No. 1 in de advies commissie te benoemen en vraagt of die wensch onk is kenbaar gemaakt. De VOORZITTER antwoordt dat dit ook ip-»»rdaad doo- h°m is gedaan. De heer JANSEN kan wel aannemen, dat het bestuur formeel juist had gehandeld maar acht het niet goed, dat van de aan- "clinUen is afgeweken. Eeniëc discuss'» volgde over dit punt. De VOD^TjTfER erkende, dat, acbt»raf gezien, het b»stuur beter zou gedaan 1 ebben met zicb aan de voorgedraUenen te houden. Wat het d»pd was echter ni"t onrechtmatig, Medeged»«ld werd, dat de Kiesvereenigin- den vóór 1 Maart de nemen van haar candi daten voor de Tweede Kamer bii den secre taris moeten Hebben ingeleverd. 3 kinderen gewond. Zaterdagavond omstre»ks half 8 reed Mr T. B Bomans, lid van Gedeputeerde Staten en van de Twpede Kamer der Staten-Gene- •aal, wonende K'-ine Houtweg 125, met zijn "uto vanaf het Plein in de richting van de ^-oote Houtstraat. Nabii de Groote Houtbrug bii den oprit naderde van den linkerkant, den Raamsinge! :n de richting van den Gastbuissingel, een -ndere auto, van Dr. van Ziil uit Heem stede en reed de auto van den heer Mr. Bomans tegen 't linker voorwiel aan met het gevolg, dat de beide wagens ernstig werden beschadigd en niet meer berijdbaar ■varen, In de auto van den heer B. zaten ziin 4 kinderen, waarvan er 3 niet-ernstig« - wondingen opliepen. De pol'tie stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. De auto's zijn naar de garage van Kim- "n gesleept De heer B deelde ons hieromtrent nog 9et volgende mede: „Ik kwam met riiijn wagen vanaf 't Hout- lein en reed juist bii de brug, toen ik aan uijn linkerzijde een andere auto zag nade- en met een flinke vaart.. Daar volgens de erkeersregels een bestuurder het voertuig, dat aan ziin echterhand nadert, eerst moet lrten gaan, en dezen bestuurder bovendien nog het uitzicht werd belemmerd door een oasseerend tramrijtuig, moest de naderende auto natuurliik stoppen. Ik bemerkte echter dat hij dat niet deed en met onverminderde vaart bleef doorrijden. Door mijn zii-raam zag ik hem recht op m'n wagen inrijden er« dacht reeds bij me zelf, dat mijn laatste uur geslagen had. Het bleek echter zoo'n vaart niet te loopen. doch het was toch nog een benauwd oogerblikje, toen iw op zij gewor- nen werd en te "'en der. hrrdsteener. paa. werd opgeduwd. Er bestond dus veel kans, dat ik met mijn auto in elkaar geschoven werd. Toen het gebeftrd was, ben ik direct uit het portier gesprongen en heb het ach terportier opengemaakt Het bleek toen, dat mijn oudste jongen door een ruit gevallen was en nog al erg bloedde, terwijl de beide anderen in het gezicht sneden bekwamen en een buil op het hoofd fn de consterna tie was plotseling mijn oudste jongen ver dwenen en deze moest natuurliik wórden opgezocht. Met door mij zeer gewaardeerde hulp van een jongeman, den reer v. Wete ring uit de Korte Heerenstraat, die mij op uitstekende wijze geholpen heeft, is toen mijn oudste zoon teruggevonden. Deze was inmiddels bij een dokter gebracht, die hem verbond. Deze is er het ergste van de drie aan toe en bljift nog in bed. De heer Bomans vertelde ons, dat hij zei geen letsel had bekomen, terwijl hij van meening is dat de andere autobestuurder de kbuts kwijtgeraakt was. Gezien de wijze ech ter. waarop de aanrijding heeft plaats gehad en de positie, waarin de auto van den heel* B. kwam te verkeeren, mag het in zekeren zin een wonder heeten, dat dit ongeval nog zoo is afgeloopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1